Пълноценно хранене и здравословни техники да готвене

  • 17 273
  • 66
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 242

 - При варене не допускайте бурно кипене, вари се на умерен огън.

 - Варенето да става в затворени съдове (покрити с капак), а продуктите да са покрити с течност (витамини се разрушават най-вече от кислорода). Голяма част от витамините се отделят в бульона, поради което се препоръчва  минимално отваряне и разбъркване. Много подходящи за тази цел са тенджерите под налягане.

 - Продуктите да се слагат във заврялата вече леко подсолена вода.

 - Брашното засилва окисляването на мазнината, затова то трябва да се препича и прибавя накрая.

 - По време на варене мазнините на месото и рибата трябва да се обират тъй като се разлагат на триглицерини, а те влошават вкуса.

 - Загубата на хранителни вещества е минимална ако плодовете/зеленчуците се варят цели. Например в сварени небелени картофи се запазват 75% от витамините, в пържени – 35%, варени, обелени и нарязани – 20%.

 - Варенето на пара, на целите, небелени зеленчуци е един от най-щадящият метод за обработка.

 - Под влияние на топлината белтъчините на месото, рибата и яйцата стават по-лесно смилаеми и усвоими, но при продължително нагряване претърпяват по-дълбоки химични промени – разграждат се, отделят сероводород, амоняк и др. Вещества, които действат вредно на организма и стават трудно смилаеми. Денатурационните процеси започват при 30-35 градуса, ускоряват се при 60-65, до 90 прекъсват и слабо се възстановяват до 95....За това най-лесно смилаеми са яйцата приготвени на пара, а след тях – рохко сварените. Пържените, твърдо сварените и печените са трудно смилаеми... Вареното при 100градуса мляко е по-трудно смилаемо от пастьоризираното.

 - Избягвайте пърженето, тъй като при висока температура мазнините се разлагат, образуват се вредни летливи вещества (акролейни), а ненаситените мастни киселини се превръщат в наситени. Образуваните при пържене вещества дразнят лигавицата на стомаха и червата, имат токсично действие, а според някой специалисти имат и канцерогенно действие.

 - При пържене на месо в растителна мазнина окисляването е по-голямо, отколкото, ако то се пържи в животинска (мас, масло). Растителните продукти се пържат в растителни мазнини.

 - Образуването на пяна при пържене може да е знак за започнал процес на окисляване.

 - Прегарянето и препържването на продуктите води до потенциално до образуване на канцерогенни вещества. Колкото по-кафяв е станал продуктът, толкова повече канцерогени съдържа.

 - При печенето на скара може да се получат някои недотам безопасни съединения. Първо, когато се използват нагрети въглища за печене на протеин съдържащи храни като месо, пиле и риба, при обгарянето се образуват мутагени. По време на самото печене, когато капки мазнина попаднат върху горещите въглени, се образува потенционалния канцероген бензопирин. Той се издига с пушека и отново се свързва с месото.

 - От задушените моркови вит.А преминава в мазнината.

 - Вит.С увеличава извличането на желязо от храната – т.е добро съчетание са богати на желязо храни (черен дроб, месо, бобови) с богати на вит.С (шипки, цитрусови, боровинки, чушки, киселец, коприва, лапад).

 - При съмнение че зеленчуците са замърсени с нитрати се препоръчва да се киснат във вода. На краставици и картофите се отстранява кората (при тях нитратите се концентрират на повърхността), на морковите и листните зеленчуци се реже горната част от дръжката и кочанът (където е най-силна концентрацията).

 - Препоръчва се избягване на пушени и промишлено консервирани храни.

 - Нитритите и нитратите се използват като хранителни добавки в месните продукти, за да действат като консерванти. В стомаха те се превръщат в нитрозамини – фактор, за който се знае, че е свързан с възникване на стомашен рак. Следователно е висок риска от нитритните консерванти в пушените и консервираните меса.

 - Вит.С и Е възпрепятстват превръщането на нитратите в нитрити и формирането на нитрозамини. За това лимонът е много подходяща добавка при храна със нитратно съдържание.

 - При варените картофи нитратите се понижават с 80%, в готвеното зеле – със 70%, а във варените моркови – с 60%.

Последна редакция: ср, 21 фев 2007, 15:44 от Slavi

# 1
  • Мнения: 2 242
Така и така събирам такава информация, може да ви е полезна и на вас Peace. Това са извадки от книгите ‘Здраво дете. Пълноценно детско хранене 1-6г’, ‘Детската кухня’ и статии в интернет. Ще се радвам да се включите с полезни съвети и информация. Пък и аз когато мога ще допълвам  Flutter
пс. не съм сигурна че тук е мястото на темата, ако има по подходящ подфорум, моля преместете я  Hug

# 2
  • Мнения: 6 461
Благодаря за инфото.
  bouquet

# 3
  • Мнения: 2 242
ПРЕПОРЪКИ ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА РАЗНООБРАЗНА ХРАНА

Препоръчителни количества на необходимите продукти в грамове на ден (бруто тегло г/ден)
Група   1-3 г   3-6г

Мляко   400   400
Млечни продукти   20   25
Месо, месни продукти (общо)   55   65
в т.ч. месо   55   60
в т.ч. месни продукти   -   5
Риба   10   20
Яйца (броя)   0.3   0.4
Мазнини (общо)   18   23
в т.ч. млечно масло   10   14
в т.ч. слънчогледово олио   8   9
в т.ч. други   -   -
Хляб   80   130
Брашно (тестени)   15   20
Макаронени изделия   8   10
Зърнени храни   15   20
Ориз   8   10
Картофи   60   90
Варива (боб, леща)   7   9
Зеленчуци, зеленчукови консерви (общо)   280   350
в т.ч. пресни зеленчуци   200   240
В т.ч. зеленчукови консерви   80   110
Плодове, плодови консерви (общо)   250   300
 в т.ч. пресни плодове   200   220
в т.ч. натурални сокове, компоти, нектари и др.   50   80
Ядки    5   7
мед, конфитюр, мармалад   10   10
захар   10   12
сол   2   2


Най-важното условие за балансирано хранене е спазването на продуктов набор. Той е само ориентир за основните храни от които се нуждае детският организъм. Например ако е безмесно меню, да бъдат осигурени храни, съдържащи пълноценни животински белтъчини – яйца, мляко, риба и т.н. Хранителният набор изисква менюто да включва всички основни хранителни групи и осигури максимално разнообразие през седмицата.

ОСНОВНИ ХРАНИТЕЛНИ ГРУПИ

1. Мляко, млечни продукти
Най-лесно смилаемата и добре усвоима храна. Основен източник на калциеви и фосфорни соли, бедни на желязо.

2. Месо и месни продукти, риба
Най-добрият източник на лесно усвоимо желязо, съдържат всички необходими незаменими аминокиселини, богати на вит.А, вит. група В и много минерали. Рибата е изключително ценен хранителен продукт – по-лесно усвоими белтъчини, биологично ценни мазнини, високо съдържание на калций и фосфор, йод, флуор, и редица витамини.
Храните от тази група са бедни на вит.С – добре е да се комбинират с подходящи зеленчуци.

3. Растителни масла, краве масло и др.мазнини
Препоръчително е използването на раст. мазнини предимно сурови (без кулинарна обработка). Те са по-лесно смилаеми. Богат източник на ненаситени мастни киселини, на вит.Е, бедни на вит.А. С животинските мазнини се доставят вит.А и вит.Д

4. Тестени, зърнени и захарни изделия
Основен източник на въглехидрати и енергия. Най-богати на витамини и минерални соли са зародишите и обвивките на зърната (затова пълнозърнестият хляб има висока биологична стойност, но е по-трудно смилаем и се препоръчва след 2г възраст).
Специално внимание трябва да отделим на меда. Той има изключително ценен набор от важни вещества – вит.С, Е, К, група В, микроелементи (желязо, манган, силиций, калий, калций, бор, хром...) притежава и противомикробно действие (естестен антибиотик)

7. Варива (боб, леща, грах, соя...) и ядки (орехи, лешници...)
Варивата съдържат въглехидрати, вит.от група В, минерали. Поради по-високо съдържание на целулоза са по-трудно смилаеми. Ядките имат висока енергийна стойност и съдържат лесно усвоими мазнини. Включват се в детското меню поне 2 пъти седмично.

8. Зеленчуци
Основен източник на водноразтворими витамини и минерали. Богати на вит.С, вит.от група В, каротин, баластни вещества. Ниска калоричност, ниско съдържание на белтъчини и мазнини

9. Плодове
Богати на въглехидрати, минерални вещества и водноразтворими витамини. Доставят плодова захар, плодови киселини и баластни вещества[/color]

Подробно за групите има писано тук

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 765
Благодаря!  bouquet
Ще следя темата с интерес.

# 5
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Запис за темата!  Peace

# 6
  • Мнения: 484
Браво на Slavi за страхотната тема и инфото. Подозирам, че тази тема ще ми бъде много полезна и занапред.

Аз мога да дам също няколко съвета:
     Плодовете се ядат поне половин час преди да се поема друга храна и в никакъв случай след хранене като десерт. Причината за това е, че плодовете се разграждат много по-бързо в сравнение с другата храна. Ако се приемат заедно, плодовете не могат да се разградят и започват да ферментират в стомаха. Това предичвиква образуването на газове, колики и подуване на корема.
     Ако правите сок или пюре от плодове, то го правете не по-рано от 20 мин. преди сокът/ пюрето да се консумират. Причината е, че 20 мин. след това всички/почти всички витамини вече ги няма в сока/пюрето.

# 7
  • Мнения: 2 242
polinbg благодаря  Hug и още малко от мен

 - След 4-тата година на детето, започва нов етап в развитието. Намалява относителната потребност от калории и животински белтъчини и се увеличава от растителни мазнини и белтъчини, както и въглехидратите.

 - Най-ценни за детската възраст и лесно смилаеми са млечните мазнини в кравето мляко, млечните продукти, мазнините от яйчният жълтък и рибеното масло

 - Пчелният мед никога не се вари (има опасност да стане токсичен)

 - След боледуване (особено инфекциозно) храносмилателните органи обикновено не могат да се справят със сурова растителна храна. В периода на възстановяване се препоръчва консумация на сокове от пресни плодове/зеленчуци. За този период за предпочитане са зеленчукови сокове (имат по-силно изразен възстановяващ ефект, а някои техни елементи помагат за растежа на клетките.

 - При приготвяне на сокове е добре да се подбират плодовете/зеленчуците, за да не се получава висока киселинност (над 7-8г на литър). За тази цел се добавят продукти с по-ниска киселинност (грозде, семкови плодове)

 - За да бъде максимално полезен, плодовият сок трябва да не се приема с храна, съдържаща нишесте и захар

 - Препоръчва се плодовите сокове да се приемат малко преди ядене (10-15мин). Пподготвя се храносмилателната система за работа и се стимулира отделянето на храносмилателните сокове.

Последна редакция: пн, 26 фев 2007, 11:53 от Slavi

# 8
  • Мнения: 577
и аз ще следя темата. Peace
благодаря за полезната информация  bouquet

# 9
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Благодаря за полезната тема!

# 10
  • Мнения: 3 647
Благодаря за инфото.
  bouquet

някой неща за пръв път ги чувам
но съм съгласна със всики тях
мерси за инфото
  bouquet

# 11
  • Мнения: 349
Поздравления за страхотната идея - храненето не само като акт и удоволствие, но и култура.   bouquetОбичам информационните теми и ви чета с удоволствие. Нещо обаче не разбрах. Бета - каротина като източник за образуване на витамин А в тялото се увоява  пълноценно в мастна среда. Slavi - От задушените моркови вит.А преминава в мазнината.
Ако при задушаване той отива в мазнината, тогава как е най удачно да се приема - само на салата ли?
 




# 12
  • Мнения: 2 242
Slavi - От задушените моркови вит.А преминава в мазнината.
Ако при задушаване той отива в мазнината, тогава как е най удачно да се приема - само на салата ли?
А това го сложих за такива като мен Mr. Green - преди не знаех, че някои витамини остават в мазнината при задушаването/варенето и слагах повече вода, която в последствие изсипвах (Зори си пада например по по-гъсти манджи). Също така отделно варях рибата и сварена е добавях в ястието (за да не мирише), а бульона от нея изхвърлях. Правих и още по-глупаво нещо  ooooh! – при варене на пара не използвах полученият бульон Blush.
Та след като прочетох че доста витамини/вещества остават точно в мазнината/водата при топлинна обработка – вече не правя така. От тази гледна точка на мен тази информация ми беше полезна.

Като спомена прясна салата се сетих -  май съм пропуснала да напиша че каротина в суров морков се усвоява 10 пъти по-малко от каротина в морков задушен/варен в мазнина (това е от ‘Пълноценно детско хранене 1-6г’)

# 13
  • Мнения: 836
Slavi , мерси за положения труд и ценната информация!

Точно защото някои витамини се усвояват само чрез разтварянето им в мазнини, не е хубаво мазнините да се изключват напълно от менюто (въпреки зверската им калоричност  Mr. Green )

# 14
  • Мнения: 903
Много полезна тема - хиляди благодарности  bouquet
За морковите знам, че не се белят, а само се остъргват леко и се измиват, защото в кората са най-полезните вещества и трябва леко да се запържат в слабо нагрята мазнина за да се отделят.

# 15
  • Мнения: 2 242
ето и за мазнини

Препоръчително е маслата да се съхраняват на тъмно и хладно. При контакт с кислорода, мазнините се окисляват с отделяне на токсични вещества ("вгорчават се"). Този процес се ускорява под въздействието на топлината, но може да протича и при сравнително ниски температури. Това особено се отнася до маслата, богати на полиненаситени киселини, такива като соевото, сусамовото, слънчогледовото и царевичното масла. Затова растителните масла трябва да се съхраняват в съдове, защитени от въздействието на кислорода и светлината — в бутилки от тъмно стъкло - в прохладно, тъмно помещение (не в хладилник). За кравето масло са най-подходящи херметично затворени съдове, които трябва да стоят в хладилника.

За пържене се препоръчват мазнини, които освобождават летливи вещества при по-високи температури. Температурата, при която това става, не бива да се превишава, за да не се допусне образуването на вредни съединения. За всеки продукт тази температура е различна:
за мас е 192°,
за царевичното олио 185° е,
за соевото 178°,
за зехтина - 175°,
за фъстъченото 162°,
за кравето масло - 161°.
Затова например маслото не се ползва за пържене.
Освен тези параметри има още един — лесна окисляемост на продукта при нагряване. Растителните масла съдържат полиненаситени мастни киселини, които лесно се развалят под влияние на температурата. Царевичното например, макар да допуска висока температура, не става за топлинна обработка, тъй като лесно се окислява при ниски температури. Затова всякакви масла, освен зехтин и фъстъчено масло е по-добре да се използват в суров вид. И във всички случаи не следва да се пържи при прекалено висока температура.

Киселинноста се определя от съдържанието на олеинова киселина на 100 г продукт (отбелязва се в етикета). Колкото по-малък е % толкова по-малка е киселинноста на маслото

Нивото на усвояемост на зехтина е равно на 100%,; слънчогледовото олио се усвоява до 83% , фъстъченото масло — до 81%, сусамовото — до 57% и царевичното — до 36%.

Всички растителни масла имат еднаква калоричност (900 ккал в 100 г)

Масла в състава им които влизат синапово и рапично масло, съдържат вещества  предизвикващи заболявания на сърцето и спъващи развитието на детския организъм.

Последна редакция: пт, 30 мар 2007, 14:34 от Slavi

# 16
  • Мнения: 6 958
Доста неща ги чувам за първи път, страхотна и изчерпателна информация си дала. Благодаря ти, че си я споделила с нас   bouquet

# 17
  • Мнения: 4 700
Супер теми4ка. И аz 6те я следя.   chef

# 18
  • Мнения: 3 810
айде на влакчето... Peace

# 19
  • Мнения: 7 091
Благодаря за полезната тема, непременно ще си запиша някои неща! Peace

# 20
  • Мнения: 2 386
Уникално полезна тема,браво!  Party

# 21
  • в сбъднатите мечти
  • Мнения: 278
Много полезна тема! Ще я следя с интерес!

# 22
  • Мнения: 431
Много полезна тема! Ще я следя с интерес!
smile3501  bouquet

# 23
  • Мнения: 484
Май повечето само хвалят темата, по-малко са тези, които дават своя принос Simple Smile

# 24
  • под шипковия храст
  • Мнения: 858
Май повечето само хвалят темата, по-малко са тези, които дават своя принос Simple Smile
първо се записваме за да не я изгубим, а кото имаме полезно инфо ще споделим! Peace

# 25
  • Мнения: 3 810
моят принос:
http://georgievi.atspace.com/eta.htm
информацията съм събирала от форума

# 26
  • София
  • Мнения: 6 258
моят принос:
http://georgievi.atspace.com/eta.htm
информацията съм събирала от форума
Специални благодарности, че го сподели с нас!  bouquet  bouquet

# 27
  • под шипковия храст
  • Мнения: 858
Моля Ви, прочетете това и ако можем малко да помогнем... Praynig
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=222629.0


мимиту с кирилизация Hug

# 28
  • Добрич/Етрополе
  • Мнения: 252
 Hug страхотна тема и полезни неща в нея  Peace  bouquet

# 29
  • Мнения: 7 418
  Страхотна тема!  bouquet
  Да добавя нещо и от мен.
  Не е хубаво да се ползват за готвене алуминиеви съдове,защото окисляват храната.
  Всеки емайлиран съд,в който е наранен емайла,трябва да се изхвърли,защото насища храната с опасни съединения.Същото важи и за тефлоновите съдове.
  Прясно изтиканите фрешове нямат никакъв смисъл!След като плодовия сок е преминал през метала на сокоизтисквачката ,той е окислен и няма никаква полза от него. Peace

# 30
  • София
  • Мнения: 5 605
Hug страхотна тема и полезни неща в нея  Peace  bouquet
Peace

# 31
  • София
  • Мнения: 6 680
  ....
  Прясно изтиканите фрешове нямат никакъв смисъл!След като плодовия сок е преминал през метала на сокоизтисквачката ,той е окислен и няма никаква полза от него. Peace
Моята сокоизтисквачка обаче е пластмасова, няма метал, това вероятно означава, че сока си е ок. Въпреки, че лично аз не съм привърженик на соковете - правя 4 пъти годишно, предпочитам пресни плодове. Grinning
Соковете в сравнение с плода са - твърде киселинни, твърде голяма концентрация на захар, липсват фибрите от плодовете, а за деца до 1 г. са си направо вредни - за сметка на приема на мляко и друга по-ценна храна са.

# 32
  • Andalucia
  • Мнения: 53


първо, поздравления за темата аз ползвам този тип сокоизтисквачка, или по-точно цитрус преса и мисля че така приготвеният сок от цитруси е полезен, няма метал по пресата, остават си влакънца от плода(така предпочитам сока аз). другите плодове най добре да се консумират цели


# 33
  • Мнения: 4 292
Това е може би най-полезната тема, която съм чела напоследък. Поздравления! Сега няма да ми се налага да се ровя в нета, където и без това информацията е твърде разпръсната, особено за човек, който не знае какво да търси.
Много се изненадах за рапичното масло, има го в повечето вносни пюрета. Но, така или иначе аз предимно готвя за бебето и предпочитам зехтин и краве масло.

# 34
  • Мнения: 7 418

Соковете в сравнение с плода са - твърде киселинни, твърде голяма концентрация на захар, липсват фибрите от плодовете, а за деца до 1 г. са си направо вредни - за сметка на приема на мляко и друга по-ценна храна са.
  100 % подкрепям!!! Peace
   Но някой път нито един от посочените от теб доводи не може да убеди човека,че соковете не са полезни.Затова пускам и "металния" довод. newsm48
    Никога не съм правила сок  на детето си. Peace

# 35
  • Andalucia
  • Мнения: 53
вие май говорите за само здравословно детско хранене   Thinking. мисля че е важно да уточняваме. аз имах предвид хранене за възрастен човек   Blush

# 36
  • Мнения: 7 418
  Това за соковете ,алуминия....Всъщност всичко,което писах, важи за всички:деца,възрастни.... Peace

# 37
  • Andalucia
  • Мнения: 53
Селма,  ако сокоизстисквачката не е от метал и сока се пие веднага, аз мисля че доста полезен(за възрастни).
разбира се 100 е по-добре да се изяде плода
относно съдовете за готвене, имаше една тема в която беше обяснено и излизаше че няма нито един за които няма противоречиви мнения  Confused  аз за сега ползвам стомана 18\10

# 38
  • Мнения: 7 418
  tenara,за мен соковете са вредни!Убедена съм в това.(С риск да съм крайна.  Crazy )
  Ти имаш право да си с други убеждения,разбира се. Simple Smile Peace

# 39
  • Andalucia
  • Мнения: 53
за соковете в кутия е ясно, но за прясно изцедените не съм мислила че са чак вредни  newsm78 ще ми е много интересно да обясниш защо.до сега сам чувала само за окисляването им и губене на витамини ако не се приемат веднага.  извинявай ако сам прекалено настоятелна Blush но мисля, че ще е интересно за всички    bouquet

# 40
  • Мнения: 7 418
  В отговор на tenara,цитирам още веднъж  поста на Olive .
Цитат
Соковете в сравнение с плода са - твърде киселинни, твърде голяма концентрация на захар, липсват фибрите от плодовете, а за деца до 1 г. са си направо вредни - за сметка на приема на мляко и друга по-ценна храна са.

Последна редакция: вт, 29 сеп 2009, 23:29 от Селма

# 41
  • Мнения: 273
искам да попитам ( изивнявам се, ако се повтарям) - какво е мнението ви за задушаване в зехтин на морков/лук, когато се приготвят различни манджи или е най - добре да се слагат директно да врят във вода със мазнина.

# 42
  • Мнения: 1
toku shto po novinite shefa na RIOKOZ kaza 4e e pozleno da se pie cheshmqna voda, specailno v plovdiv nivoto na mangana v cheshmqnata voda e mnogo nadvisheno ne davaite na deteto si i vie syshto ne piite !

# 43
  • Мнения: 81
Хубава тема. Имам огромно количество моркови.Иска ми се да приготвя от тях нещо здравословно, че напоследък ядем много боклуци. От написаното разбирам че май е най добре да ги запържа/задуша на тих огън?

# 44
  • София
  • Мнения: 6 680
Аз бих заложила на задушаването, не на запържването. Wink
А най-добре на салата с малко зехтин - така в тях ще останат най-много витамини.

# 45
  • Мнения: 1 125

 - По време на варене мазнините на месото и рибата трябва да се обират тъй като се разлагат на триглицерини, а те влошават вкуса.

 - Загубата на хранителни вещества е минимална ако плодовете/зеленчуците се варят цели. Например в сварени небелени картофи се запазват 75% от витамините, в пържени – 35%, варени, обелени и нарязани – 20%.

 - От задушените моркови вит.А преминава в мазнината.



Това за обирането на мазнините е излишно да се спазва. Разбира се е препоръчително да се избират нетлъсти меса, но по други причини.

Примерът с варените картофи важи само и единствено за съдържащия се в тях вит. С. Картофите по принцип са добър източник на вит. РР (никотинамид), който не се променя като количество, независимо от обработката. Същото важи и за други витамини от група В.

Да, при задушаване на морковите в мазнина каротините се разтварят в нея - изводът е, че е препоръчително именно приготвянето с мазнина, като тя не се отстранява - по този начин каротините се усвояват в много по-голяма степен в сравнение със салатата от моркови, разликата е в стотици пъти.

Цитат
Соковете в сравнение с плода са - твърде киселинни, твърде голяма концентрация на захар, липсват фибрите от плодовете, а за деца до 1 г. са си направо вредни - за сметка на приема на мляко и друга по-ценна храна са.

Соковете не са по-кисели от плодовете, съдържащите се плодови киселини са полезни, кисел вкус придават и полимерите на глюкуроновата киселина (пектини), които са разтворими и много полезни. Концентрацията на захари не е твърде голяма, това не е причина да се избягват соковете. Вярно е обаче че някои витамини значително намаляват (вит. С), както и че соковете не съдържат целулоза, за разлика от целите плодове.

- След 4-тата година на детето, започва нов етап в развитието. Намалява относителната потребност от калории и животински белтъчини и се увеличава от растителни мазнини и белтъчини, както и въглехидратите.

Това не е вярно, българските "специалисти" просто заимстват от Руската школа високите количества белтъчини във възрастта до 3 години, което не е особено полезно и не е практика в държавите на ЕС, в препоръките на СЗО и отвъд океана.

# 46
  • София
  • Мнения: 6 680
Цитат
Соковете не са по-кисели от плодовете, съдържащите се плодови киселини са полезни, кисел вкус придават и полимерите на глюкуроновата киселина (пектини), които са разтворими и много полезни. Концентрацията на захари не е твърде голяма, това не е причина да се избягват соковете. Вярно е обаче че някои витамини значително намаляват (вит. С), както и че соковете не съдържат целулоза, за разлика от целите плодове.
Соковете не са по-кисели и с по-висока концентрация на захар само ако изпиеш сок от един плод - но колко плодове са необходими за 1 чаша от 150 мл. сок - по мои сметки поне 2-3 плода, може и повече в зависимост от плода. Обикновено едно малко дете /понеже говорим основно за малки деца в този форум и тази тема най-вече засяга тяхното хранене/ не изяжда толкова плодове накуп с тази скорост, с която ще изпие 1 сок. И в този смисъл детето ще получи нещо доста киселинно и твърде сладко, и то без полезните фибри, че и с поизчезнали витамини. Wink

# 47
  • Мнения: 1 125
  chef Соковете, изстискани от плодове, са полезни. И би трябвало да се предлагат, без никакви притеснения. В много случаи е за предпочитане въпросната чаша сок вместо чаша вода или още по-лошо - някакви "сокчета" в кутийки, чашки и подобни.

Давам пример - при тегло около долната граница на нормата е по-добре плодов сок вместо вода.

# 48
  • София
  • Мнения: 6 680
Уф, сокчета от кутия пък никой не пие в семейството ми, още по-малко съм мислела да предлагам на детето си. Всъщност вкъщи пием вода и чай - нищо друго.
А иначе съм съгласна, че соковете са полезни /но не по-рано от 1 г. на детето/, но ако трябва да се избира между сок и плод - бих дала плод поради изброените по-горе причини. От дъжд на вятър давам прясно-изцеден сок, но интересното е, че детето ми явно по навик предпочита плодовете пред него. Simple Smile
И още нещо се сетих - познавам дете, чийто хранителни проблеми в момента са причинени от прекалено много сокове в ранна възраст - детето е изключително злоядо и на 2-3 години се изхранваше предимно със сокове - почти не ядеше твърда храна и навсякъде си носеше шишето със сок. Уж прясно изцеден, ама се сещай след 1-2 часа какво е имало в него като витамини. Наложи се лекар да посъветва майката да преустанови даването на сокове заради нарушения хранителен интерес и получени няколко кариеса - на възраст 4 години. Определено има подобрение оттогава. Разбира се, това е вече патология и е различно от нормалния прием на сокове. На мен обаче ми създаде доста негативна реакция към соковете, и така и не предлагам на детето си такива често.

Последна редакция: чт, 25 мар 2010, 10:26 от Olive

# 49
  • На небето
  • Мнения: 5 530
  chef Соковете, изстискани от плодове, са полезни. И би трябвало да се предлагат, без никакви притеснения. В много случаи е за предпочитане въпросната чаша сок вместо чаша вода или още по-лошо - някакви "сокчета" в кутийки, чашки и подобни.

Давам пример - при тегло около долната граница на нормата е по-добре плодов сок вместо вода.

Аз не съм много съгласна, според много лекари, водата е незаменима, и не би трябвало да се замества с друго. Не може дори да я замениш с чая. Преди време бях на семинар, и там водещите лекари препоръчваха, водата да се замества с нищо друго.

# 50
  • София
  • Мнения: 6 258
и аз не мога да се съглася с твърдението, че чаша фреш е по-добре от чаша вода! Naughty

с моя баща често спорим напоследък по темата за сока. но все повече попадам на материали в полза на целия плод. Wink

лошото е, че всичките сокове в кутии и бутилки в магазина са много шарени и привлекателни за децата. Rolling Eyes но големият вече разбира и схвана като му обясних, че на сока в тези кутии са му 'избягали' витамините. Wink затова пък пият много мляко. Simple Smile

# 51
  • USA
  • Мнения: 675
Благодаря за полезната темичка  bouquet! Ще следя с интерес Grinning!

# 52
  • Мнения: 1

ЗДРАВЕЙТЕ! Аз съм нова във форума затова ще Ви помоля за помощ имам детенце на вече 1 годинка и вече 3 месеца записах я в една детска кухня , но постоянно храната беше студена имаше пилешка супа,която нямаше пиле и т.н. и днес си всех от една нова частна детска кухня казва се Българче и на Анди много и хареса , очуди ме и това , че работи и в събота даже и аз пробвах малко признавам си беше супер ! Чудя се дали да си направя абонамент защото все пак са нови отворили са миналата седмица и не знам какво да правя Simple Smile

# 53
  • Мнения: 25
Правилното хранене трябва да позволява на децата не само да попълват запаса си от енергия, но и да растат и да се развиват интензивно.

Старая се да храня детето си така, че да му осигуря здрав апетит и правилен растеж и развитие.

Особено трудно е съставянето на хранителен режим за деца, които започват да учат, моето е такова ....Simple Smile
На българския пазар вече се появиха и т.нар. "функционални храни" за деца. Пише, че са с добавени полезни или отнети вредни съставки. магазините вече откривам колбаси за деца с моркови, пуешко филе за деца и други подобни, с които правя сандвичи на детето ми.

Как помагате вие на детето си да бъде здраво и да се развива правилно и какви са вашите впечатления от тези храни?

# 54
  • Мнения: 75
Айде стига бе, и тука ли плъзна??

# 55
  • София
  • Мнения: 6 680
...На българския пазар вече се появиха и т.нар. "функционални храни" за деца. Пише, че са с добавени полезни или отнети вредни съставки. магазините вече откривам колбаси за деца с моркови, пуешко филе за деца и други подобни, с които правя сандвичи на детето ми.

Как помагате вие на детето си да бъде здраво и да се развива правилно и какви са вашите впечатления от тези храни?
Като не го храня с колбаси, било то за деца или не. Аз и баща му също не ядем такива. Grinning
Моля, да не ни спамите темата.

Последна редакция: пн, 07 мар 2011, 11:02 от Olive

# 56
  • Мнения: 54
Благодаря за полезните съвети и хубавата тема   Simple Smile
Това, което ме вълнува в последно време е колко и какво мляко да давам на детето си (1 година и 4 месеца). Споделете, моля, вие какво предпочитате да давате и в какъв вид? Благодаря   bouquet

# 57
  • Мнения: 249
здравей mirence Simple Smile
Аз купвам прясно мляко и подквасвам ,децата го обичат и предпочитам аз да правя млякото,не да купвам ,но всеки сам решава

# 58
  • Мнения: 43
Здравейте!Много хубава тема!  Hug и полезна..най-вече! Заради здравословния проблем на синът ми ,взех да се интересувам от комбинац. на храните,приготвянето им и всичко ,което засяга правилното приемане било то на вода,сок,мляко,плодове и т.н.Ходихме при известен хомеопат-д-р А. Михайлов.От него научих ,че за възраст. хора -без закуска.Може вода,кафе ,чай,плодове/дори е препоръчително сутрин на гладно един фреш/,евентуално овесени ядки.Храненето както на деца така и на възраст. да е до 19ч-20ч.
Трябва да не се съчет. въглехидрати/ориз,картофи,качамак,тестени изделия и др./ с киселини/оцет,лимон,домат,туршии и др./.
*Киселото мляко,доматите и плодовете-половин час преди храна и 2 часа след нея
*Прясното мляко - отделно от др. храни ,защото се превръща в извара в стомаха и започват гниене и ферментация.
Лоши комбинации-баница с кисело мляко,пица и спагети с доматено пюре,сърми с кисело зеле,крем карамел,домати и хляб,домати и картофи(гювеч),фасул с домати и т.н.
  Всъщност е много трудно  да се приеме,защото така сме свикнали,пък и ни е вкусно,но ,ако трябва да е полезно,ще се постараем.
Това е ,което исках да споделя аз ..  Peace

# 59
  • София
  • Мнения: 6 680
А какво казва той за комбинацията - месо-картофи? И въобще за протеини-въглехидрати?

# 60
  • Мнения: 1 243
А какво казва той за комбинацията - месо-картофи? И въобще за протеини-въглехидрати?

досега не съм срещала специалист по здравословното хранене или диетолог, който да се е изказал положително за комбинирането на протеини и въглехидрати..

темата е много полезна! благодаря за съветите!   bouquet

# 61
  • София
  • Мнения: 6 258
Предполагам имаш предвид български специалист, защото като гледам американските я препоръчват дори.

# 62
  • Мнения: 1 243
Предполагам имаш предвид български специалист, защото като гледам американските я препоръчват дори.

Аня♥♥ , това, което аз знам е, че тази комбинация се препоръчва за спортисти с оглед на това, че въглехидратите са добър бърз източник на енергия и са свързани с поддържане на запасите на протеини в организма.. разбира се, бих искала да разбера при какви други обстоятелства и защо се препоръчва!

между другото - не беше ли основният принцип на разделното хранене не-смесването на протеини и въглехидрати? може би то се отрича от американските диетолози!

(моите знания по темата така или иначе са по-скоро повърхностни, но ще се радвам да науча нови неща от вас, момичета!)
Simple Smile

# 63
  • София
  • Мнения: 6 258
О, и моите познания не са кой знае колко задълбочени. Но с това, което съм чела из американските статии е точно, защото протеините забавят разграждането на въглехидратите и оттам държат сито по-дълго, затова се препоръчва смесването дори и при диети. Аз самата затова и не мога да се храня разделно, след час и половина съм гладна пак.

# 64
  • Мнения: 115
  Здравейте,
много ми е интересна темата и искам да се запиша за да я следя.
Най-искренно благодаря на създателката и и на всички, които могат да помогнат с информация на хора като мен.  bouquet

# 65
  • Мнения: 46
интересна тема, ще запиша

# 66
  • Мнения: 3 066
...На българския пазар вече се появиха и т.нар. "функционални храни" за деца. Пише, че са с добавени полезни или отнети вредни съставки. магазините вече откривам колбаси за деца с моркови, пуешко филе за деца и други подобни, с които правя сандвичи на детето ми.

Как помагате вие на детето си да бъде здраво и да се развива правилно и какви са вашите впечатления от тези храни?
Като не го храня с колбаси, било то за деца или не. Аз и баща му също не ядем такива. Grinning
Моля, да не ни спамите темата.
Баща й си хапва колбаси,мезета,филета ,4ипс и всякакви ужасийки ,но тя не е опитвала и аз не се храня с тях,така 4е има и разли4ни семейства .

Общи условия

Активация на акаунт