Отговори
# 210
  • София
  • Мнения: 1 877
Eiphnh, виж не е толкова страшно да си изразиш становището. Пък и да те нападне някой- голям праз, дето се казва.
Аз също си имам определени виждания за мястото на религията. Просто въпросът е формулиран малко неточно "преподаване на християнската вяра". Аз дори и като християнин пак не съм съгласна с това, че вярата се "преподава" и то в училище, наред с химията, физическото и математиката. Това имам предвид, а предполагам и повечето участнички. И не държавата и училището са тези, които следва да запознават децата ми с една определена религия. А какво ще кажем за хората, които са атеисти или изповядват друга вяра? Техните права къде отиват? Твърдо съм "за" изучаване вероучение, напр., като СИП, нека да има такава възможност за желаещите. Нека има и избор за другите. Натрапване и задължения да няма, защото тогава става страшно. Нищо добро не е бивало налагано със сила. Вярата е нещо изключително положително, за мен тя е нещо основно от житейската ми философия, само че всичко хубаво в нея би се изродило чрез насилието. Пък представяте ли си оценки по "вяра"?
Това е накратко моята теза и мотивация. Нямам нищо против нито църквата, нито свещениците, още по- малко съм срещу богословите. Никога не съм поставяла всички под общ знаменател.
Така че не виждам някакво особено противоречие между всички участници. Само някои смятат, че го има.

Simple Smile Изобщо не ме е било страх да изразя мнение (за щастие от подобни комплекси не страдам), просто не ми се влизаше в празни спорове. Хареса ми това колко е умерен твоя пост и с много от нещата съм съгласна Peace. С подобни събеседници бих обсъждала много теми.

# 211
КАТЕГОРИЧНО НЕ.
Няма да давам аргументи. Ще изредя няколко неща, които държавата трябва да "подпомогне".

1. Запалата на учителите трявба да е повече от на шофьор на автобус, който ни вози като торба с картофи и псува като хамалин.
2. В училищата трябва да изключват учениците за лошо поведение или да изключат тъпанарите наричащи се учители.
3. Да се забрани реално продажбата на цигари на малолетни - а не да ги гасят на входната врата на училището плюейки пред минаващите покрай тях преподаватели.
4. Да се въведат униформите като едно време за да не се набляга на различията в класите и секса. (наскоро ходих в едно училище, говорихме с една учителка, момиченца в 4-ти клас си изглеждаха като подходящи бройки от едновремешна дискотека)
5. След като децата се научат да четат, пишат и да броят на глас годините от раждането на христа (който е роден 5 години по-късно от стандартно известната дата (между другото коя е годината на раждането му - няма нулева година нали)) нека успоредно с изучаването на история да учат и за различните религии, както споменаха много от вас - за история на религиите и да е СИП

Между другото да кажа на всички едно мое мнение:
Ако има бог - няма значение как се казва и чий е  - защо умират деца, защо умират хора, защо той който е сътворил света няма сила да наложи ред и любов, защо един бог помогна на евреите да избягат от египет със неповтроими чудеса, а остави милиони евреи да изгорят в камерите - деца и възрастни. Защо говорим за ислямски фундаментализъм - ами защото е понятие, което е равностойно на инквизицията в средновековието - неграмотно население с промити мозъци. Някой беше споменал за племе дето който е умен  под ножа - ами не е ли същото ако някой знае нещо е вещица ... Та с това си мнение искам да поясня  - незнанието на едно нещо не може и не трябва да се заменя с друго - визирам появата на живота и вселената. Ами от къде се е пръкнал бог ? ааа един бог  знае нали... и мнгоо от вас са ходили във ватикана - защо са събирали предмети на изкуството а са им слагали листенца тук и там  ....

казах

# 212
Да кажа и аз за празниците - добър ден аз съ мвашата леля от камбоджа - вярващи не вярващи няма значение - живеем в европа в цивилизован свят - тези празници са традициони - християнската религия ги е взела от народните обичаи - може да се поровите малко в историята, нравите и бита на хората преди 2-3 хил години - религите за да съберат маса и да правят бизнес не измислят нищо ново - а променят старото и полагат на него изгдони и възприемчиви неща. Защо има секти а не съвсем нови религии - защото няма да излъжат толкова баламурници. Та за празниците имало ги е от незапомнение времена празнуват се от цяла човешка раса празнуваме ги и ние. Освен всичкото работя в частна фирма за което правило почивен ден или празник по календар не важи. Има ли работа винаги се намират желаещи да изкарат пари. Няма ли работа и редовен работен ден да е кинти нема.

# 213
  • Мнения: 550
Вярата е наистина нещо лично,но в тези времена имаме нужда от повече просвета в тази насока.Струва ми се ,че българинът е малко объркан що е вяра и що е традиция.Но си мисля,че не държавата ,а църквата е виновна за това,че храмовете са пълни с хора ,които не знаят какво да правят там  и защо изобщо ходят на църква.Вярата не се състои само в това да запалиш свещ и да си тръгнеш"пречистен"от храма.Трябва да се засили влиянието на църквата! Peace

# 214
  • Мнения: 196
Аз съм ЗА изучаването на Религия, а НЕ на конкретна такава. Но България Е православна християнска страна, колкото и да се пени маса народ за равноправие или да прокламира собствеия си атеизъм. Защо? Ами ето защо:
Има ли официални почивни дни за определени религиозни празници? Има. Кои са те? Май не е Курбан Байрям...
Лично за своето дете препочитам да възприеме повечко от християнстката ТРАДИЦИЯ и да запази вкус към уважаването именно на нея, защото съвсем честно признавам, че никак, ама НИКАК не ми се ще след 15-20 години някой фанатик да я убеди, че е прекрасно да бъде вярваща мюсюлманкаи да я забради и затвори някъде, само защото не съм я възпитала по друг начин от криворазбрано *право на свободен личен избор*...
А това няма да е никак трудно, ако тя е имала необходимост да вярва в нещо, ама аз - йок, тя ще избира сама! Няма такова нещо като избор, ако няма знание и култура. Нашето поколение стана жертва на сектите поради криворазбран соц-атеизъм ("Религията е опиум за народите", цитирам), а това на нашите деца рискуваме да направим жертва на ислямски фундаментализъм, ако така яростно отхвърляме основите, на които сме се съхранили като нация.


Бих подкрепила изучаването на предмет "религия" в УЧИЛИЩАТА, макар и незадължителен, и да, предпочитам да се наблегне на християнството, без да се пренебрегват или омаловажават другите световни религии, та дори и езическите вярвания

Ако стане фанатична християнка, няма да е по-добре.

# 215
  • Мнения: 196
Вярата е наистина нещо лично,но в тези времена имаме нужда от повече просвета в тази насока.Струва ми се ,че българинът е малко объркан що е вяра и що е традиция.Но си мисля,че не държавата ,а църквата е виновна за това,че храмовете са пълни с хора ,които не знаят какво да правят там  и защо изобщо ходят на църква.Вярата не се състои само в това да запалиш свещ и да си тръгнеш"пречистен"от храма.Трябва да се засили влиянието на църквата! Peace

За да могат все повече хора да отиват на църква, без да знаят какво правят там?
Църквата няма интерес ти да започнеш да мислиш, нито пък да осъзнаваш защо ходиш там - по простата причина, че щом осъзнаеш, ще престанеш да ходиш. Тези хора искат да вярваш сляпо във всичко, каквото ти проповядват. Почнеш ли да мислиш, ставаш трудна за манипулиране.

# 216
  • Мнения: 1 615
Моля точно да ми се посочи къде в постовете си призовавам ЗА фанатизъм. Искам да се коригирам. И да ми се обясни откога познаване и уважение към традицията са равнозначни на фанатизъм. Че съм пропуснала това приравняване на понятията.
И продължавам да твърдя, че България принадлежи към християнската традиция. Кой ще ми даде аргументи за обратното?
Колкото до празниците, не става дума за това кой кога почива, а за това кои се обявяват за официални от дадена държава. В България, доколкото аз знам, религиозните такива са единствено и само християнски, колкото и това да не се харесва на някого. Във Франция, САЩ и пр. - също. Нищо, че в Уикипедия се казва, че държавата не приемала официално никоя религия. Това е очевидно противоречие и койот не го вижда, нека погледа (и помисли) още малко.

# 217
  • Мнения: 24 467
Вярата определено не свързвам с празниците. Ето нашитеу официални празници, съгласно КТ:
Празнични дни
Чл. 154.Официални празници са: 1 януари - Нова година; 3 март - Ден на Освобождението на България от османско иго - национален празник; 1 май - Ден на труда и на международната работническа солидарност; 6 май - Гергьовден, Ден на храбростта и Българската армия; 24 май - Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост; 6 септември - Ден на Съединението; 22 септември - Ден на Независимостта на България; 1 ноември - Ден на народните будители - неприсъствен за всички учебни заведения; 24 декември - Бъдни вечер, 25 и 26 декември - Рождество Христово; Великден - два дни (неделя и понеделник), които в съответната година са определени за празнуването му.

Уважени са най- важните християнски празници. Съпругът ми разправя за Кипър- те били доста религиозни, църквата им била доста богата и църквите- винаги пълни с хора на литургия, празниците се тачат до един от местните жители.
Не е без значение да посоча, че у нас се толерират официално и хората, които изповядват други религии:

Чл. 173. (2) (Нова - ДВ, бр. 26 от 1992 г.) На работниците и служителите, които изповядват вероизповедание, различно от източноправославното, работодателят е длъжен да разрешава по техен избор ползване на част от годишния платен отпуск или неплатен по чл. 160, ал. 1 за дните на съответните религиозни празници, но не повече от броя на дните за източноправославните религиозни празници по чл. 154 .
(3) (Нова - ДВ, бр. 26 от 1992 г.) Дните за религиозните празници на вероизповеданията, различни от източноправославното, се определят от Министерския съвет по предложение на официалното ръководство на съответното вероизповедание.

Във фабриката, в която работех, напр., този текст се ползваше редовно от мюсюлмани, никой не им пречеше. Българинът общо взето е доста по- толерантен към различните религии, в сравнение с други нации. Такова е моето впечатление. Може една от причините е, че религиозният фанатизъм не е специфичен за нашата държава, тъй като православието по принцип не е толковаагресивно, както е католицизмът, напр. Добре би било и за напред тази традиция на уважение към различния да се запази.

# 218
  • София
  • Мнения: 8 348
да не говорим, че Рождество Христово едва ли се е случило баш на 25 Декември и никой не може да каже защо точно на тази дата е сложено като събитие.

# 219
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Сега темата пак ще хване кривата пътека.
Въобще не става дума коя религия е по-права, а трябва ли децата да изучават някоя религия като предмет в училище.

И според мен, демократичният и справедлив отговор е - НЕ.
А задължение на всички отци, имами, гурута и прочие е да организират религиозни училища за общностите си, та да се просветлят хората в която насока желаят.
Важно ми се струва, в програмата на децата да се наблегне на толерантността между религиите.
Другото не е толкова страшно.

# 220
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Прочетете това

интересно е

# 221
  • Мнения: 1 615
Judy, 100% заставам зад думите ти от последния абзац!
Но за да успеем да го съхраним и в бъдеще, смятам, че ще е нужно повече знание - познаване и на нашето, и на другите. Да си затваряме очите пред ставащото по цял свят с идеята колко сме по-толерантни и възвишени ние, и как това на нас няма да се случи, е малко наивно.
Пък и агресията сред децата е факт и той подсказва, че май не расте толеранто поколение. Непознаването на другия ще задълбочава неразбирането. А непознаването на собствените ни традиции ще ги направи лесни жертви на всеки недобронамерен "просветител".
Искам да уточня за вечно неразбралите, че ислямския фундаментализъм го дадох само като пример, без да го считам за единствена заплаха. Просто той е ежедневно в новините. Засега... Впрочем, споменах заедно с него и сектите, които претендират, че са християнски. Смятам ги за еднакво опасни, но доста хора много бързат да си пуснат нескопосаните подигравки, вместо да четат внимателно.

# 222
  • Мнения: 196
Моля точно да ми се посочи къде в постовете си призовавам ЗА фанатизъм. Искам да се коригирам. И да ми се обясни откога познаване и уважение към традицията са равнозначни на фанатизъм. Че съм пропуснала това приравняване на понятията.
И продължавам да твърдя, че България принадлежи към християнската традиция. Кой ще ми даде аргументи за обратното?
Колкото до празниците, не става дума за това кой кога почива, а за това кои се обявяват за официални от дадена държава. В България, доколкото аз знам, религиозните такива са единствено и само християнски, колкото и това да не се харесва на някого. Във Франция, САЩ и пр. - също. Нищо, че в Уикипедия се казва, че държавата не приемала официално никоя религия. Това е очевидно противоречие и койот не го вижда, нека погледа (и помисли) още малко.

Даваш като единствена алтернатива на християнството ислямския фанатизъм. Освен че алтернативите на християнството са доста, фанатизмът сам по себе си е опасен, та бил той и християнски.
Освен това, християнството не е традиция.

# 223
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
Темата доста се измести ...

Азаф, Исус не е бил законодател...той е проповядвал любов ... т
Адски много любов има в думите
"Не мир, а меч нося" - справка Библията, думи на проповядващия любов Исус.
Преди да прочета Библията представата ми за християнството беше, че Бог е любов, че Исус проповядва да сме толерантни един към друг, да почитаме родителите си, да обичаме ближния като себе си. Само че това беше ПРЕДИ. Това просто не е книга за хора със слаби нерви, защото има далеч повече убийства, кръвосмешения и всякакви извращения - нещо което определено не искам да се преподава на детото ми в училище. Или там ще му представят историите като филмираните приказки по Коледа и Великден и след като отвори след това Библията и види какъв жесток, ревнив и абсолютен гадняр е описан Бог това така ще го разочарова, че за неукрепналата детска психика ще рефлектира като ритник към секта. Или да изхвърля Библията си от къщи детето ми случайно да не прочете историите в оригинал - не мерси.

# 224
  • Мнения: 4 965
да не говорим, че Рождество Христово едва ли се е случило баш на 25 Декември и никой не може да каже защо точно на тази дата е сложено като събитие.

Всъщност, според теолози и историци, истинската дата на раждането на Исус е през март месец (точното отчитане се затрудява от различното летоброене на евреите, а после и на двата християнски календара).
25-ти декември е приет за Рождество, за да може по-лесно хората да го приемат. Преди това се е празнувал денят на зимното слънцестоене.
Ето това открих с Гугъл:
http://www.aobg.org/vestnik/aob11.pdf
 Peace

Общи условия

Активация на акаунт