Да поразсъждаваме върху следния казус?

  • 3 864
  • 80
  •   1
Отговори
  • Мнения: 967
Чета си аз едни безмислени спорове в други теми, та ми хрумна да поразсъждаваме върху следния казус, та дано истината ни проблесне най-после:
Ако  имаш фирма и наемеш служител да работи при теб на определена заплата като му обещаеш, че с времето заплата ще се актуализира и клиентите ти разчитат този твой служител да ги обслужва ежедневно, ти също разчиташ..., но след време инфлацията скача, всичко поскъпва - и ток и парно и сирене и хляб... служителят ти си иска актуализация на заплатата, както ти си му обещал, ти на свой ред понеже няма на къде да мърдаш трябва да му вдигнеш заплатата, но му вдигаш заплатата само с 25лв. (за чистите говоря). Служителят естествено е недоволен, защото тези 25лв. до никъде няма да покрият поскъпването на цените (парното на жилището му ще скочи с 50лв на мес., тока с 10лв, сиренето скочи с 2лв./кг. и т.н.) -та тези 25лв., които рабодателят иска да му даде са си чиста подигравка и за това служителят казва, че дава на работодателя си едномесечно предизвестие (както си е по закон) и ако в този срок не получи адекватно увеличение на заплатата няма повече да идава на работа.
Ще кажете служителят си е прав, но клиентъте? Те какво ще правят ако изведнъж престанат да получават услугите, за които разчитат? И от кого би следвало клиентите да потърсят обезсщетение и кого би трябвало да обвиняват?
Всеки юрист ще ви каже, че клиентът е сключил договор за определената услуга с фирам "Х" и би следвало да си търси обезщетение от управителят на фирмата, а това, че конкретен служител веч не работи си е проблем на рабтодателя - или да си върне обратно служтеля като му педложи адекватни условия на труд или да намери нов служител. Клиентът не го интересува кой служител точно щег обслужва, важното е да си получава услугата...

Та да прехвърлим този казус към един актуален проблем - учителският... Защо всички говорим за учителите, а не си търсим правата пред този, който отговаря за тях - Министество на Образованието. Нас като клиети не мисля, че ни интересува кой ще учи децата н "Нане или Вуте" интересува ни само децата ни да са в училище, а малките на градина... този който не си спазвазадълженията пред нас не са конкретните учители - някой от вас да се е договарял персонално с определена учителка да обучава детето му? Някой учител да е сключвал договор с вас, че ще обучава детето ви? Ами ако отговорът е НЕ, то тогава защо не се замислите, че ние като родители нямаме право да предявяваме каквито и да било претенции към учителите, а по-скоро би следвало да си търсим правата пред работодателя им, който прибира нашите данъци в "касичката си", а после не е ясно къде отиват, защото както е видно учителите заплати не получават...
Министерство на образоването наема служители (учители) да извършва опрделена услуга (да обучават и да се грижат за децата ни). Учителите спират работа след едномесечни преговори за заплатата и сега ние като клиенти, които спираме да получаваме договорената услуга защо протестираме срещу учителите и питаме тях кога ще се върнат на работа като всъщност те са просто спужители и от работодателя им зависи дали ще им бъдат подсигурени някакви минимални дори условия за труд, така че да работят отново.  Ако вашият работодател иска да му работите без пари ще го правите ли? И не е ли грижа на работодателя все пак да си управлява персонала и да се грижи слеужителите му да не напускат или ако все пак напуснат да подсигури нови на тяхно място?
Съжалявам, че стана много дълго, но искам да ви провокирам да поразсъждавате в една друга посока, която медиитекато че ли умишлено премълчават ... та работодател или служител? Кой е виновният?
И къде ни е гражданското общество? Кога ще започнем да разсъждаваме логично и да си търсим и ние правата?

# 1
  • Варна
  • Мнения: 567
За мен колкото е виновно Министерството на образованието, толкова са виновни и учителите.   
Искат пари - добре, но тук съм съгласна с Вълчев , щом искат трябва и да дават.
 Който си заслужи той, образованието ни е под всякаква критика, даскалите само си чешат............ , децата нищо не знаят, не ги стимулират да учат, не ги надзирават и колко сакътлъци стават, едно време като излизахме на двора винаги имаше учители да дежурят,а сега е пълен фарс.
Искали пари, а аз искам децата да получат образование!

# 2
  • Мнения: 1 111
  Nellie, всичко, което си написала е абсолютно логично,само че има едно несъответствие с фактите-учителите не са напуснали, нито са отправили предупеждение, те просто отказат да работят,без намерение да се отказват от длъжността си.А знаете ли колко кандидати за учители има, дори и месец няма да е необходим за да се набавят новите кадри.Така че,като не им харесва да напуснат-да работят нещо по-скъпоплатено, пазарът на труда е отворен за всеки.Има сума народ дето е разбрал, че ако работи това за което е учил няма да забогатее.
  И още нещо, можеше да започнат стачката в края на юни, без да нарушават учебния процес на децата, щяха да имат достатъчно време за преговори.Ама не, те искат на всички да им е гадно.

# 3
  • Мнения: 516
Проблемът според мен е, че синдикалните им лидери градят кариера за сметка и на учителите и на децата ни. Тъжно ми е за учителите. Те са жертва на болни политически амбиции. Има много спорни казуси в тяхната стачка, затова смятам, че дори и да им увеличат заплатите, образованието ще си остане на същото ниво. Проблемът не е само в заплатите.

# 4
  • Мнения: 2 978
Ами това е като с продавачките и сервитьорите.
Отнасят го те, а не готвача или собственика на магазина.

Този който е най-близо до клиента, той го отнася.

# 5
  • Мнения: 211
Ji, стачката едва ли щеше да има по-добър ефект, ако беше направена през юни - кой щяха да сбъркат? Нали това е целта - трябва по някъкъв начин някой да бъде ощетен, за да се замислят от министерството за това и това, какво причинява тази стачка, че трябва да се направи нещо, за да не се продължава с това положение. Ако е през летните месеци, когато градовете се опразват, дреме им, че ще са задръстени улици, дреме им, щото няма кой да стои в класните стаи и да чака да му предадат урок.

По темата: Разсъжденията са напълно логични. И аз подкрепям учителите най-малкото защото беше крайно време някой да се вдигне за нещо. Само си траем и нищо не правим. А и какво качество да очакваме? Тази работа е една от най-трудните. Опира до знания; подход към една по-специфична аудитория - децата; опира до това дали ти се удава, ако щеш.. Е как за 300-400лв. при днешните цени и стандарти да си вършиш коректно работата? А и повечето го правят - вършат си я! Поставете се на тяхно място.

# 6
  • Мнения: 153
Проблемът според мен е, че синдикалните им лидери градят кариера за сметка и на учителите и на децата ни. Тъжно ми е за учителите. Те са жертва на болни политически амбиции. Има много спорни казуси в тяхната стачка, затова смятам, че дори и да им увеличат заплатите, образованието ще си остане на същото ниво. Проблемът не е само в заплатите.

Синът ми е в училище но в предучилищна група. Започнаха годината с учителката на първи клас, после временно взеха една, която нчма предучилищна педагогика от немай-къде, и чак преди 3-4 дни се появи правоспсобна учителка, кято да поене групата, а обява е пусната от Юни - Това по повод, че за 1 мес. ще се намерят новиу чители!
По повод на това,кога е започнала стачката - Те протестират от края на миналата учена година, ама нъцки! Дойде ваканцията и не им обръщат внимание! А сега когато пак стана напечено какво... нищо, оставиха ги да си стачкуват.
Не искам да ме разбирате погрешно, не заставам 100% на страната на учителите. Факт е обаче че докато един проблем не засегне цялото общество ПРЯКО, никой в правителството не си мърда пръста!

# 7
  • Мнения: 1 335
Може да ви прозвучи грубо, но образованието да е на такова ниво е политика на държавата. на нея висококвалифицирани кадри не и трябват. Иска се маса, която лесно да се ръководи и да е доволна от малкото.
Според мен Министерство на образованието прави лоша услуга на управляващите. Изказвания от рода, че учителите не работят достатъчно е равно на подигравка. Това е най-зле платената професия, ако останат така нещата, никой не може да има претенции за нивото на образованието. Според мен ниво отдавна вече няма. На тези от които зависи образованието, децата им учат в чужбина, и тях не ги интересува, тези които имат пари ги пращат в частни училища, за другите това се предлага, ако искат. Смятам че на учителите им писна, не може да учиш едно дете 1-4 клас и да получаваш 250лв. Извън всякаква логика е.

# 8
  • Мнения: 742
А аз се дразня от изказвания от рода "Образованито не струва, даскалите си бъркат в носа и не ни образоват децата, пълно безхаберие от страна на учителите." Направо побеснявам.
Защо учителите трябва да имат вина за това, че РОДИТЕЛИТЕ, СОЦИАЛНАТА/извънучилищна/ СРЕДА и КУП ДРУГ ФАКТОРИ демотвират децата, не осъществяват достатъчен контрол върху живота им и ПРЕХВЪРЛЯТ ОТГОВОРНОСТТА и ОЧАКВАТ ОТ УЧИТЕЛИТЕ ДА БЪДАТ И ВЪЗПИТАТЕЛИ, И РОДИТЕЛИ, И ОБРАЗОВАТЕЛИ на НАШИТЕ деца.  Как пък все учителите са виновни за слабия успех, неадекватното поведение, отсъствията и  пороците на НАШИТЕ ДЕЦА .... Аман.
 Всеки много разбира.

Аз заставам зад учителите. Смятам, че трябва дори и вредни да им се плащат, заради ежедневните контакти със деца, чиито родители са забравили да си свършат родителското домашно.

Който мисли другояче, нека посети едно СОУ в голямто междучасие- да мине по коридорите, да влезе в тоалетната, да обиколи кьошетата по двора, да се заслуша в разговорите на децата. И после да ми говори.

п.п. Не съм учителка.


# 9
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
...... да си търсим и ние правата?

Ами да си ги търсим правата, де!
Аз искам детето ми да ходи на училище, за да научи нещо, а не за да ми го гледат и уплътняват времето както и да е. Да, ама не. Какво получава: ходи в училище, което се води елитно, но единственото което учителите правят е да му прочетат урока. Е, ха мерси. Това мога да си го направя и аз. Аз не седя да си гледам сериали или мъжът ми да си пие ракията, както някави велики учители ни бяха обвинили в друга тема - така че, мога сама да свърша тази работа. Ама закона ме задължава да го дам на училище, защото иначе как ще се нароят 6 учителя по БЕЛ и 10 по математика и информатика в училище, ако аз направя деттето си частен ученик. Така, че те хем ни казват ами учете си го вие, хем не ни позволяват да го правим. Писна ми от тяхната демагогия. Сега пък изнамерили и със закон, че съм трябвало да ги уважавам. Защото не могат да постигнат това като работят качествено, та със сила ще ме принуждават да ги уважавам. Ами добре, айде уважавам ги, ама пак са си некадърни и мързеливи /с много малки изключения/.
Така, че хубаво ние като клиенти да поръзсъждаваме по темата, ама нека и да си поискаме качествена услуга, а не присъствие в час на някакъв там учител.

# 10
  • София
  • Мнения: 18 679
Радко съм чела по-големи глупости и въобще няма да се извинявам за думите си! Първо, явно идея си нямаш що е то право на стачка и има ли почва у нас. Второ, наивна ли си или що - каква стачка през юни? Ако не поставиш правителството на ръба, чрез обществен натиск, кой ще ти обърне внимание? А какъв обществен натиск през юни, когато всички деца са ваканция? Трето - къде ги тия хиляди кандидат-учители? Кой нормален човек ще бачка тази нелека работа за 200-300 лева? А ако всички се преквалифицират на свободния пазар, кой ще ни учи децата? Ако ще плащам по 2000 евро на срок за частно училище, що не ми възстановят данъците, а?
Абе как може такива млади, уж интелигентни хора, да разсъждават толкова ограничено и да не могат да видят 5 години напред ooooh! Радко ми се случва да се вбесявам на нещо, написано в нета, но ей това направо ме....Отвратително!

# 11
  • Мнения: 227
Радко съм чела по-големи глупости и въобще няма да се извинявам за думите си! Първо, явно идея си нямаш що е то право на стачка и има ли почва у нас. Второ, наивна ли си или що - каква стачка през юни? Ако не поставиш правителството на ръба, чрез обществен натиск, кой ще ти обърне внимание? А какъв обществен натиск през юни, когато всички деца са ваканция? Трето - къде ги тия хиляди кандидат-учители? Кой нормален човек ще бачка тази нелека работа за 200-300 лева? А ако всички се преквалифицират на свободния пазар, кой ще ни учи децата? Ако ще плащам по 2000 евро на срок за частно училище, що не ми възстановят данъците, а?
Абе как може такива млади, уж интелигентни хора, да разсъждават толкова ограничено и да не могат да видят 5 години напред ooooh! Радко ми се случва да се вбесявам на нещо, написано в нета, но ей това направо ме....Отвратително!
Peace
И колко кандидати за учители има,че ми стана интересно? Flutter

# 12
  • Мнения: 984
Има решение на проблема с учителските заплати.
Помислете си колко струва детегледачка за час работа с детето ви.
Помислете си за 780 тетрадки на месец, които един начален учител задължително проверява /домашни, самостоятелни, контролни и класни работи на 26 дечица в клас/.
Сега си помислете, че тези пари за детегледачката ги давате лично на учителя, който сте избрали за детето си.
Включете към сумата и по левче за проверена тетрадка. Сумата, хора, нахвърля 1500 лева, само от конкретно извършен труд на началния учител по основната програма на децата. Можем да добавим извънкласните форми - рисуване, хор, компютри, театър, спорт и други дейности , които влизат в задълженията на един начален учител. Е...
1. На родителя да се даде право да избира учителя.
2. На учителя да се плаща на час работа и на проверена тетрадка.

Казусът е съвсем прост - отговорен е министърът на финансите, с него трябва да се измете улицата.

# 13
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
То както е тръгнало ми се иска да попитам при така създалата се ситуация дали не е редно да се въведе "домашно училище", та родителите които нямат проблем да предадат материала на децата си, да си плащат само за изпити на края на срока и годината.

# 14
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
То както е тръгнало ми се иска да попитам при така създалата се ситуация дали не е редно да се въведе "домашно училище", та родителите които нямат проблем да предадат материала на децата си, да си плащат само за изпити на края на срока и годината.
Това много ми харесва като идея. Аз съм за "домашно училище".

# 15
  • Мнения: 984
То както е тръгнало ми се иска да попитам при така създалата се ситуация дали не е редно да се въведе "домашно училище", та родителите които нямат проблем да предадат материала на децата си, да си плащат само за изпити на края на срока и годината.
Смятам, че родители, които имат умението, знанията и опита, могат съвсем спокойно да обучават децата си у дома, стига да имат време и търпение Wink. И, да, накрая детето отива да покрие клас. Защо не?!

# 16
  • Мнения: 459
Напълно съгласна съм.

И се питам защо все казваме, че не си търсим правата, че търпим, мълчим, а когато някой се опитва да се надигне, ние отгоре натискаме?

Ако следва учителите да си мълчат и да траят, шофьорите да мълчат и да траят, лекарите и т.н, то как ще заинтригуваме управляващите, че ние все още сме тук и все още дишаме?
След това не можем да искаме подкрепа от останалите, ако ние самите не сме ги подкрепили преди това. Никой не ни е виновен, че седим и траем сегашното си положение било то в държавна или частна фирма. Трябва всички да се подкрепяме и помагаме, та изплуването на повърхността да бъде с помоща на хиляди подадени ръце.

# 17
  • Мнения: 28
Надявам се, че авторката няма да има нищо против, ако поставя още един казус в темата й. Ще се мотивирам в послеслова.

Да предположим, че аз съм дипломиран икономист с магистратура, но така и не успях да се реализирам в това поприще. Имам и завършен курс в БЧК. Мисля обаче, че моето призвание е да бъда пластичен хирург. А и защо да не стана, все пак курсът в БЧК ми е дал някакви медицински познания. Питам:

1. Вие бихте ли ме наели да извършвам тази дейност, специалистите в тази област са малко?
2. Какво достойно заплащане ще предложите за труда ми, все пак гледала съм толкова филми, че съм способна да ви извая като скулптури?

П.П. Всеки гражданин на България е длъжен да получава достойно заплащане за труда си, в това число и учителите. Но заплащането трябва да е диференцирано. Нека всички учители с минимум квалификация бакалавър по предмета, който водят, стаж и опит, да получат достойното си възнаграждение. А онези, които са назначени с някакви измислени курсчета и преквалификации, за да се попълни бройката, да си взимат заплата за среднисти и да са доволни, че все пак някъде работят. Ако един млад специалис знае, че ще започне работа с 600лв. стартова заплата, би се замислил дали няма да е по-добре, вместо да извършва несвойствени за него дейности в напълно непозната област. 

# 18
  • Мнения: 459
И още малко разсъждения.

Ако заплатите в държавния сектор се вдигнат, то все повече хора ще желаят да заемат определено място, конкуренцията се увеличава и съответно се подбират най- добрите кадри. От друга страна частния сектор ще почувства липса на кадърен персонал и също ще бъде принуден да увеличи заплащането.

# 19
  • Мнения: 967
Надявам се, че авторката няма да има нищо против, ако поставя още един казус в темата й. Ще се мотивирам в послеслова.

Да предположим, че аз съм дипломиран икономист с магистратура, но така и не успях да се реализирам в това поприще. Имам и завършен курс в БЧК. Мисля обаче, че моето призвание е да бъда пластичен хирург. А и защо да не стана, все пак курсът в БЧК ми е дал някакви медицински познания. Питам:

1. Вие бихте ли ме наели да извършвам тази дейност, специалистите в тази област са малко?
2. Какво достойно заплащане ще предложите за труда ми, все пак гледала съм толкова филми, че съм способна да ви извая като скулптури?

П.П. Всеки гражданин на България е длъжен да получава достойно заплащане за труда си, в това число и учителите. Но заплащането трябва да е диференцирано. Нека всички учители с минимум квалификация бакалавър по предмета, който водят, стаж и опит, да получат достойното си възнаграждение. А онези, които са назначени с някакви измислени курсчета и преквалификации, за да се попълни бройката, да си взимат заплата за среднисти и да са доволни, че все пак някъде работят. Ако един млад специалис знае, че ще започне работа с 600лв. стартова заплата, би се замислил дали няма да е по-добре, вместо да извършва несвойствени за него дейности в напълно непозната област. 

Знаеш ли защо в сверата на образованието в момента работят хора без необходимата квалификация? - ами защото предлаганите заплати са смешни и всички високо квалифицирани кадри постепенно се пренасочват към други по-привлекателни работни места. Ако се предлагат нормални заплати при назначаване на служители директорите ще имат достатъчно на брой кандидати и ще си изберат най-квалифицирания, а всички онези със смешните курсове и без нормални дипломи въобще няма да бъдат дори викнати заинтервю. Сега обаче директорите имат недостиг на учители и назначават и куцо и саката дето се казва, само и само да има кой да влза в часовете на децата. И да беше работодател ако ще трябва да плащаш на асистента си по 200лв какъв асистент ще си вземеш - вишист с езици и опит или за 200лв. ще си щастлива ако си намериш някой глупак със средно образование

# 20
  • Мнения: 967
И още нещо към горния ми постинг...
в този ред на мисли не мислите ли, че убидно за хората с високи квалификации, които само от любов към професията си все още учителстват и не са се насочили към друга сфера на работа като ги сравнявате с учителите назначавани в днешно време без дипломи и знания, само защото никой не иска да преподава?

# 21
  • Мнения: X
Знаеш ли защо в сверата на образованието в момента работят хора без необходимата квалификация? - ами защото предлаганите заплати са смешни и всички високо квалифицирани кадри постепенно се пренасочват към други по-привлекателни работни места. Ако се предлагат нормални заплати при назначаване на служители директорите ще имат достатъчно на брой кандидати и ще си изберат най-квалифицирания, а всички онези със смешните курсове и без нормални дипломи въобще няма да бъдат дори викнати заинтервю. Сега обаче директорите имат недостиг на учители и назначават и куцо и саката дето се казва, само и само да има кой да влза в часовете на децата. И да беше работодател ако ще трябва да плащаш на асистента си по 200лв какъв асистент ще си вземеш - вишист с езици и опит или за 200лв. ще си щастлива ако си намериш някой глупак със средно образование
Имаш ли представа колко млади, току що завършили историци се явяват на интервю за едно свободно учителско място в София /ако такова място въобще се отвори/? Някои мои колеги се пробваха съвсем неуспешно, някои по две-три години се пробваха...а един даже беше с връзки /?!/в Регионалния инспекторат и пак не го взеха, а уж му бяха обещали!  Grinning
Нещата са по-сложни от твоя казус...и аз не ги разбирам добре, но не е толкова елементарно.

Последна редакция: пт, 28 сеп 2007, 14:44 от Анонимен

# 22
  • Мнения: 8 999
А аз се дразня от изказвания от рода "Образованито не струва, даскалите си бъркат в носа и не ни образоват децата, пълно безхаберие от страна на учителите." Направо побеснявам.
Защо учителите трябва да имат вина за това, че РОДИТЕЛИТЕ, СОЦИАЛНАТА/извънучилищна/ СРЕДА и КУП ДРУГ ФАКТОРИ демотвират децата, не осъществяват достатъчен контрол върху живота им и ПРЕХВЪРЛЯТ ОТГОВОРНОСТТА и ОЧАКВАТ ОТ УЧИТЕЛИТЕ ДА БЪДАТ И ВЪЗПИТАТЕЛИ, И РОДИТЕЛИ, И ОБРАЗОВАТЕЛИ на НАШИТЕ деца.  Как пък все учителите са виновни за слабия успех, неадекватното поведение, отсъствията и  пороците на НАШИТЕ ДЕЦА .... Аман.
 Всеки много разбира.

Аз заставам зад учителите. Смятам, че трябва дори и вредни да им се плащат, заради ежедневните контакти със деца, чиито родители са забравили да си свършат родителското домашно.

Който мисли другояче, нека посети едно СОУ в голямто междучасие- да мине по коридорите, да влезе в тоалетната, да обиколи кьошетата по двора, да се заслуша в разговорите на децата. И после да ми говори.

п.п. Не съм учителка.




Аз пък заставам зад всяка дума от този пост. И, във връзка с долния цитат, мога да добавя, че: учителят преподава и упражнява контрол за постиженията на учениците посредством контролни, класни упражнения, тестове и устни изпити по време на учебната година. Учителят не е МАГЬОСНИК, който налива знанията с фуния в тиквите на децата, за да знаят, те трябва да УЧАТ, да четат, да се упражняват. Родителите би следвало, ако самите деца не са в състояние да направят сами преценка за това кое им е трудно, кое не са разбрали, кое са пропуснали и т.н., да следи техните оценки, които са индикация за това дали децата учат или хайлазуват. Преподаването в училището е съобразено със средното ниво на класа. Най-умните и амбициозни деца страдат, защото преподаваният материал не задоволява техните потребности и поради това търсят допълнителни източници на знания - кръжоци, уроци и др. На опашката се нареждат децата, които видимо изостават, не насмогват с материала - те също би следвало да потърсят допълнителна помощ и форми за обучение. В средата са тези, към които всъщност е насочено образованието, те са болшинството ученици от един клас и определят това средностатистическо ниво, от което се ръководи учителят, когато преподава нов материал и когато изпитва.
Недейте да вините учителите, че са некадърни и мързеливи, защото, видите ли, вашите деца не са усвоили това или онова. Потърсете вината първо у децата си - не са усвоили, защото не са учили, защото имат големи пропуски в материала, което им пречи да разберат все по-сложните уроци през годините? А може би и вие имате малко вина - като ви донесе тройка, защо не видите на какво се дължи тази тройка, защо допускате тройката да се превърне в двойка и чак тогава се сещате, че нещо му куца на това дете.
Всичко, което написах е свързано с долния пост и с подобни изказвания, на каквито се начетох в този форум откакто започна стачката.

 
...... да си търсим и ние правата?

Ами да си ги търсим правата, де!
Аз искам детето ми да ходи на училище, за да научи нещо, а не за да ми го гледат и уплътняват времето както и да е. Да, ама не. Какво получава: ходи в училище, което се води елитно, но единственото което учителите правят е да му прочетат урока. Е, ха мерси. Това мога да си го направя и аз. Аз не седя да си гледам сериали или мъжът ми да си пие ракията, както някави велики учители ни бяха обвинили в друга тема - така че, мога сама да свърша тази работа. Ама закона ме задължава да го дам на училище, защото иначе как ще се нароят 6 учителя по БЕЛ и 10 по математика и информатика в училище, ако аз направя деттето си частен ученик. Така, че те хем ни казват ами учете си го вие, хем не ни позволяват да го правим. Писна ми от тяхната демагогия. Сега пък изнамерили и със закон, че съм трябвало да ги уважавам. Защото не могат да постигнат това като работят качествено, та със сила ще ме принуждават да ги уважавам. Ами добре, айде уважавам ги, ама пак са си некадърни и мързеливи /с много малки изключения/.
Така, че хубаво ние като клиенти да поръзсъждаваме по темата, ама нека и да си поискаме качествена услуга, а не присъствие в час на някакъв там учител.

# 23
  • Мнения: 3 091
факт е, че стачкуват десетки хиляди висшисти! поставени направо на колене и пред общество, и пред семействата си! унизени и на дъното на обществената пирамида!
да, съгласна съм, че потърпевши от стачката са родителите, но те също, макар и косвено, имат отношение към ниското заплащане на учителите, защото са избиратели!

това е тънката връзка - вярно, имагинерна и почти неуловима, НО всички сме част от това общество и би трябвало солидарно да вземем отношение, участие и да поемем отговорност!

родителите би трябвало да кажат - няма да пращаме децата си на училище, ако не се направи дължимото към българското образование - и като качество, и като условия!
Ама не го правят!

това е присъщо за френското общество! даже гърците са по-обединени и по-активни

# 24
  • Мнения: 967
А относно диференциираното заплащане нека ви светна как става то в момента:
моя близка с 3 магистърски дипломи, множество специализации и отличия на конкурси преподава предмети в областта на електрониката в специализирано средно училище - електроника, електротехника и т.н. Благодарение на новата система измислена от образователния министър вече има диференциирано заплащане на учителския труд като всеки директор трябва да си избере комисия от учителския колектив, която комисиия да оцени всички учители по определени показатели - използвани методи на преподаване, подход към учениците и още много. Във въпросното училище комисията се състои от учителките по бълг. ез, история и география, които без да присъстват нито веднъж на провеждането на час от въпроснатми близка и поставят ниска оценка - т.е. те исотричка, българичка и географичка не само че се оказват компетентни по електро предметите дотоклова, че да оценяват учителите, които ги преподават, но дори и не посещават нито един час на въпросната учителка ами някак си благодарение на телепатичните си способности решават как тя си води уроците, как преподава, как изпитва и т.н. - хвърлят боб ли, не знам  Rolling Eyes
Ще питате защо именно тези учителки са комисията, която ще раздава оценки - елементарно - защото те са приближените на директора... ще кажете че според вас тези оценки тябва да ги поставят компетентни органи от министерството по всеки предмет поотделно, а не едни учители да оценяват други и то по предмети които въобще не разбират - е да, ама не... българската действителност е друга  Close
Още ли сте на мнение, че като се прилага диференцииране н заплащането нещата ще бъдат справедливи след като това диференцирано заплащане ще се извършва на база на гореописаните от мен схеми?

Мога и още да говоря по темата - жената, която ми чисти офиса е учителка по физическо, която работи при нас за да си докарва допълнителен доход. И в тяхното училище оценяването на учителите с цел диференциирано заплащане става на същия принцип  Close

# 25
  • Мнения: 211
факт е, че стачкуват десетки хиляди висшисти! поставени направо на колене и пред общество, и пред семействата си! унизени и на дъното на обществената пирамида!
да, съгласна съм, че потърпевши от стачката са родителите, но те също, макар и косвено, имат отношение към ниското заплащане на учителите, защото са избиратели!

това е тънката връзка - вярно, имагинерна и почти неуловима, НО всички сме част от това общество и би трябвало солидарно да вземем отношение, участие и да поемем отговорност!

родителите би трябвало да кажат - няма да пращаме децата си на училище, ако не се направи дължимото към българското образование - и като качество, и като условия!
Ама не го правят!

това е присъщо за френското общество! даже гърците са по-обединени и по-активни
newsm10 newsm10 newsm10

# 26
  • Мнения: 1 111
 Мен пък ме вбесяват учителите с безумните си искания и действия, също и такива "интелигенти" като Белинда.Обаче е отделен въпрос.
 Нямам нищо против да  се вдигнат заплатите, но не на сега упражняващите тази професия.Нови кадри трябват, нови кадри!         
maya_coheleach много добре е отговорила по въпроса за кандидат учителите!

Последна редакция: пт, 28 сеп 2007, 15:29 от Ji

# 27
  • София
  • Мнения: 18 679
Да, новите кадри ще ги привлечем точно с блестящите възнаграждения в сферата Tired Направо ще си счупят краката да кандидатстват...

# 28
  • Мнения: 1 111
Да, новите кадри ще ги привлечем точно с блестящите възнаграждения в сферата Tired Направо ще си счупят краката да кандидатстват...
Колкото и да ти е чудно и сега има доста кандидати, които искат да я работят тази професия, при сегашните условия.Имам близка, която работи в Регионалния Инспекторат на МОН, това което съм написала не са голи приказки.
 За съм да им се увеличат заплатите, но не толкова колкото те искат.Пък и начинът не ми харесва.

# 29
  • Мнения: 8 999
Мен пък ме вбесяват учителите с безумните си искания и действия, също и такива "интелигенти" като Белинда.Обаче е отделен въпрос.
 Нямам нищо против да  се вдигнат заплатите, но не на сега упражняващите тази професия.Нови кадри трябват, нови кадри!         
maya_coheleach много добре е отговорила по въпроса за кандидат учителите!

Защо пък те вбесяват? Защо са "безумни" исканията им? Защо не ти харесват учителите? С какво трябва да се отличават "новите кадри", за да заслужат одобрението ти? Какво не ти харесва в "интелигентите" като Белинда?

# 30
  • Мнения: 25 669
Защо пък те вбесяват? Защо са "безумни" исканията им? Защо не ти харесват учителите? С какво трябва да се отличават "новите кадри", за да заслужат одобрението ти? Какво не ти харесва в "интелигентите" като Белинда?

Защото имала близка в РИО.  Mr. Green
Познай какво е отношението им към учителите, заради които всъщност съществуват и РИО. Познай пък какво е отношението на онези от МОН, които и през крив макарон не са виждали ученик и училище! Търтеи и тунеядци!  Sick

# 31
  • Стара Загора
  • Мнения: 72

Защо учителите трябва да имат вина за това, че РОДИТЕЛИТЕ, СОЦИАЛНАТА/извънучилищна/ СРЕДА и КУП ДРУГ ФАКТОРИ демотвират децата, не осъществяват достатъчен контрол върху живота им и ПРЕХВЪРЛЯТ ОТГОВОРНОСТТА и ОЧАКВАТ ОТ УЧИТЕЛИТЕ ДА БЪДАТ И ВЪЗПИТАТЕЛИ, И РОДИТЕЛИ, И ОБРАЗОВАТЕЛИ на НАШИТЕ деца.  Как пък все учителите са виновни за слабия успех, неадекватното поведение, отсъствията и  пороците на НАШИТЕ ДЕЦА .... Аман.
 Всеки много разбира.
Ами учителите са виновни, да. И те трябва да бъдат и възпитатели и образователи на нашите деца, да.
И точно затова трябва да има контрол в училищата. Всички родители са различни хора. Някои са планирали да имат дете, други - не. Някои искат да възпитат своето дете като разумен и отговорен човек, други - не. И затова има училища. За да може децата и на отговорния и на не чак толкова отговорния родител да имат що годе еднакъв старт в живота и що годе еднакви ценностни системи. За да могат да съжителстват един с друг без големи проблеми. Дисциплината също трябва да се учи в клас. Там всеки ученик има конкретни задължения и трябва да понесе последствията от изпълнението или неизпълнението им. И учителите трябва да изискат от работодателите да имат възможност за адекватно поощряване и наказване на поверените им деца.

На мен не ми харесва това слагане на учителите под общ знаменател, както е в момента. И за да получават по-големи заплати, трябва коренна промяна в системата на образованието. Трябва учителите да имат стимул за професионално развитие (и непрофесионалните преподаватели да бъдат уволнявани, примерно) .


Цитат
родителите би трябвало да кажат - няма да пращаме децата си на училище, ако не се направи дължимото към българското образование - и като качество, и като условия!
Ама не го правят!

Това не вярвам скоро да стане.

Последна редакция: пт, 28 сеп 2007, 16:16 от Tisho_P

# 32
  • Мнения: 288
  А пък за Регионалните инспекторати да разкажа типична случка. Значи-първо там трябва да имаш връзки, за да те приемат на работа в което и да е училище в града. Странно, обаче наистина има много желаещи-предимно млади кадри, които още не са се опарили и дето се вика искат "да си вземат петте лева" за това, дето са учили. След това трябва да имаш и близък директор.
  Та значи кандидатства си моя позната по етапния ред, конкурсът естествено е само оглед, и след позвъняване и казват"одобреният кандидат не сте вие". Решава жената да разгледа документите на одобрения, да разбере с какво я превъзхожда , но не било разрешено, нямала право и т.н. Разбира все пак, че приетият е с педагогика от Свободния университет, където подготовката е ужас, а тя е с филология и други екстри. Отива в РИО да се жалва, вдига патардия и познайте, инспекторката и заявява, че докато тя е инспектор кракът на търсещата правата си личност няма да стъпи в нито едно училище в областта.
  Прави са хората, които мислят, че само с вдигане на заплатите няма да се оправят проблемите-нови директори трябват, нови правила, нови инспектори, нови министри. Но кой каквото и да приказва, сегашните заплати са обидно ниски за труда, който полагат учителите.

# 33
  • Мнения: 822
Нови министри! А на сегашния:
  smile3513

# 34
  • Мнения: 3 091
това, което ми прави най-силно вЧепатление у сегашния министър е неговата арогантност и цинизъм! просто няма равен!

само да ви разкажа една случка: на деня на будителите 2005 г. при награждаване на учени от БАН, той имаше приветствено слово... Настана невероятен смях, когато г-н Вълчев изрази съмнение, че ще може да каже нещо смислено пред аудиторията от академици и учени!

той и досега нищо смислено не казва... ама е министър

# 35
  • Мнения: 967
Да, новите кадри ще ги привлечем точно с блестящите възнаграждения в сферата Tired Направо ще си счупят краката да кандидатстват...
Колкото и да ти е чудно и сега има доста кандидати, които искат да я работят тази професия, при сегашните условия.Имам близка, която работи в Регионалния Инспекторат на МОН, това което съм написала не са голи приказки.
 За съм да им се увеличат заплатите, но не толкова колкото те искат.Пък и начинът не ми харесва.
Не знам кои учители се редят на опашка за място... може би това, което беше писано по-горе за историците наистина е така, не знам. Знам само, че моя приятелка започна разбота като учител по английски в столичен техникум не само без английска филология, но и без ангийска езикова гимназия  Rolling Eyes Момичето е завършило френска гимназия, където е учила и английски като втори език, а сега учи право. Английски знае от езикова школа, където аз лично и преподавах преди няколко години - наистина стигна до ниво Advanced, но каквото и да е ниво от школа, не е достатъчно, за да си преподавател според мен. Та момичето беше назначено, не защото ес връзки или нещо такова, а защото мястото стоя свободно повече от 2мес. и директорката се била видяла в чудо как учениците ще завършат годината и кой ще им оформи успеха, та била много доволна и на човек с диплома от езиковашкла, стига да има кой да преподава... и това не са бебета, които учат азбуката, ученици 11-12клас... Но кажете ми кой нормален човек, който знае английски на високо ниво ще работи за 300лв в София - никой!

# 36
  • Мнения: 3 091
Майка ми е преподавател в езикова гимназия. казвала ми е, че имат голямо текучество на чужденците, които трябва да преподават майчиния си език... една от причините е мизерните заплати! някои държави плащат заплати от бюджета си на такива преподаватели в чужбина, но други не...

Смешни стават тези, които са против увеличаването на учителските заплати! В крайна сметка нашите деца ще бъдат учени от бедни и демотивирани хора, без самочувствие и без възможност да си поддържат знанията на ниво! 300 лв. не стигат за купуване на книги или Интернет.

# 37
  • Мнения: 1 942
Аз също подкрепям учителите. Ако заплатите са по-високи ще има търсене на професията и специалността в университетите. Ако има търсене на професията ще може да се прави подбор и избиране на по-добри специалисти. Например учителите по езици и информатика са кът, защото с преводи във фирми ще изкарат двойно повече.

Не съм съгласна с изказванията, че учителите ТРЯБВА да възпитават вместо родителите, обществото, средата и т.н.  Ама именно родителите искат на тяхното дете да не се поставят наказания, да не се гони от час, да не се държат с него по-строго отколкото с другите без да си дават сметка, че детето им е изпуснато от самите тях. как искате децата да имат респект от учителите си когато у дома ги наричат "изкуфяли даскаля" и разни подобни? Учителите сега нямат никакви средства за контрол върху децата, дори от час не могат да ги изгонят като наказание за безобразно поведение, няма намаляне на поведение, нищо няма вече. Могат да си пишат само забележки безкрай на които подхилкващи се родители да се подписват ... За мен това е поредното "ДРУГИТЕ СА ДЛЪЖНИ, АМА АЗ НЕ!"   

# 38
  • Мнения: 1 111
Как`Сийка, тц, на грешен път си.Като казах близка имам предвид човек с когото общувам, а не такъв с който съм свързана по какъвто и да е начин.Еййй, страшни сте!
 Силвето, много се смах с това "изкуфяли даскаля".Голяма част наистина са такива, сори!Обаче пред децата не бих го казала.Имам предубеждения към членовете на това съсловие.И за гледачки на децата търся такива дето въобще нямат нищо общо с професията учител.

Последна редакция: пт, 28 сеп 2007, 16:57 от Ji

# 39
  • Мнения: 984
"образователи" - нова дума?!
Джи, не ти прави чест да се съмняваш в нечий интелект. Всеки, по същата логика, може да се усъмни в твоя. Peace

# 40
  • Мнения: 1 111
 Естествено.
Това не ме притеснява, никак.

# 41
  • София
  • Мнения: 23
родителите би трябвало да кажат - няма да пращаме децата си на училище, ако не се направи дължимото към българското образование - и като качество, и като условия!
Ама не го правят!

това е присъщо за френското общество! даже гърците са по-обединени и по-активни
Hug Точно това мисля и аз. Радвам се, че има и други които са За задружно общество, а дали така мислят 99% от населението на страната ни Simple Smile

# 42
  • Мнения: 332
Чета, чета, теми много отворени за тази стачка.....
И се питам, без да искам да обидя никой - как си мислите, че учителите могат да ви превъзпитат децата, като на голяма част от учениците им липсват първите 7 години (и по-точно първите 5), които са основно отговорност на родителите. Независимо дали са на детска градина, и там, пак са наша отговорност.  Няколко цитата,ученици от по-горните класове, нагло заявяват в лицето на учители "абе я си гледай работата, за кво да уча, наш'те ще ми купят диплома". Друг пример - "аз имам джобни за един ден , колкото твоята заплата, каква си ти, та да внимавам в часът ти" и т.н. Че и малките не им отстъпват, но от там нямам цитати. Е толкоз за 'равния' старт - да на някой не им лиспват първите години, на други им.

Да учителите са възпитатели, учителите трябва да насочват децата в правилната посока.....и много го правят, други просто седят и чакат да мине поредния срок. Първите в един момент ще теглят една дълга и сочна на всичко и всички в образователната система, и ще си намерят по-доходна работа, за да могат да си отгледат собствените деца, а не други да се опитват да го унижават, или ще се пенсионират. А другите, понеже за нищо не ги бива, ще седят и ще си взимат мизерната заплата и даже няма да правят опит да възпитават и учат децата ни......и така докато всички станат от 2рия вид.
ТА, вдигането на заплатите, косвено , след време ще подобри качеството на обучение. Но и ние като родители, трябва да учим децата на уважение към учителите, а не обратното.....
И найстина проблема не много комплексен, но мисля, че и ние ако искаме някои хубав ден да се броим към гражданските общества, трябва да застанем зад тях. А след увеличение на заплатите, да искаме и качество на обучението, и ако нещо не ни харесва в методите на обучение на даден учител, да дадем гласност на това недоволство - директор, испекторат и т.н. Където също би трябвало да има хора на място.

Дано някой ден цялата образователна система ни е като хората, да си даваме децата с кеф на училище. Но затова и ние трябва да се погрижим, затова и заставам зад учителите, а не да сме верни на поговорката "не е важно на мен да ми е добре, важно е на Вуте да му е зле"

# 43
  • Сливен
  • Мнения: 1 022

....Сега обаче директорите имат недостиг на учители и назначават и куцо и саката дето се казва, само и само да има кой да влза в часовете на децата. И да беше работодател ако ще трябва да плащаш на асистента си по 200лв какъв асистент ще си вземеш - вишист с езици и опит или за 200лв. ще си щастлива ако си намериш някой глупак със средно образование

 Joy  Joy Joy Joy
Мислех да не пиша повече в теми за учителската стачка, но това просто ме умори ...
И къде моля, го видяхте този недостиг?
ПУЦ-ове под път и над път. Учители на килограм ...
Когато пазарът/независимо кой/ е пренаситен с някаква стока - на нея й пада цената.
Пазарът на труда в конкретния случай е толкова пренаситен, че цената на учителския труд е нормално да е ниска.

# 44
  • Мнения: 6 167
Учителите се въртят в един омагьосан кръг - полулизъм и страх от пазара.
Министерството не управлява парите както трябва и резултата го виждаме. Няма воля и за реформа. Какво стана с прословутия проект за модернизиране на средното образование, финансиран от Световната банка? май само компютрите останаха ooooh! От друга страна, колкото и пари да се наливат в този пробит чувал, нищо няма да се промени без децентрализация, промяна на с-мата за финансиране. Това означава и много, много изстинали места.
Това, разбира се, не изнася на гилдията, която ще продължава да настоява за 25 лева за всички от 'солидарност" и това ще се повтаря през няколко години до пълния провал.
В крайна сметка всеки разбира нещо различно под 'сериозни мерки".


Последна редакция: пт, 28 сеп 2007, 23:29 от Lennie

# 45
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Учителите се въртят в един омагьосан кръг, както и таксиметровите шофьори - полулизъм и страх от пазара.
Икономиката  е полупазарна и най-уязвими от пазарните сили искат чрез политически натиск да дръпнат чергата към себе си.  Министерството не управлява парите както трябва и резултата го виждаме. Няма воля и за реформа. Какво стана с прословутия проект за модернизиране на средното образование, финансиран от Световната банка? май само компютрите останаха ooooh!
От друга страна, колкото и пари да се наливат в този пробит чувал, нищо няма да се промени без децентрализация, промяна на с-мата за финансиране. Това означава и много, много изстинали места.
Това, разбира се, не изнася на гилдията, която ще продължава да настоява за 25 лева за всички от 'солиданост" и това ще се повтаря през няколко години до пълния провал.
В крайна сметка всеки разбира нещо различно под 'сериозни мерки".


Абсолютно съм съгласна с теб. Няма воля за реформа.
А тя трябва да се започне от висшето образование. Да се направят една или две нулеви години за учители /ама нали в университетитеще им изстинат допълнителните хонорари/;
Да се преструктурират училищата, да се затворят тези, които са в тежест ....
Докато учителите си пазят хляба пишейки тройки, само и само за да запазят бройката ученици - до никъде няма да я докараме с образованието.
Що се отнася до държавата - тя е еднакво безотговорна към всички  #2gunfire

# 46
  • Мнения: 6 167
не само - ако се въведе ваучерна система жална им майка. те едва ще преглътнат диференцираното заплащане.
просто падането на уравновиловката ще взриви сектора. затова е супер лесно да се говори за 20 лева, за 25 лева, за цената на сиренето и пр, но не и за реални промени. защото искането за 100 процента повишаване на 100 процента учители е може да го иска само някой, в чиито чип още е програмирано една дума ' комунизъм'. 
никой, който знае какво е пазар, производителност на труда и пр. не може да приеме такива глупости.
с голям кеф установих, че моето даскало е в топ 10 от търсените в страната. ама се бачка здраво там, хората са читави и заслужават не 100 , а 200 процента увеличение. но за госпожата, която диктувала " щъркелите отлитат лятото, а през пролетта - няма" освен да я влачиш километри за косата друго какво да й дадеш.


ето ти едно мнение от др.място, което напълно споделям:

'той министъра написа проекта за реформа , ама от парламента не го приеха, защото се уплашиха от социално напрежение, уплашиха се че масата от дечицата няма да могат да изкарат диплома за висше образование и после да си избият комплексите че са много умни и много знаят, и да искат 1000 лв заплата за това че са много красиви, затова вдигнаха бройките във вузовете. Сега социалното напрежение се връща десеторно, за съжаление на гърба на тези които работим и си плащаме данъците. Само Бат Бойко се кефи и потрива доволно ръце, че скоро се готви да става министър председател. Само че "голям праз" всичко ще си остане по-старому. '


Последна редакция: пт, 28 сеп 2007, 23:43 от Lennie

# 47
  • София
  • Мнения: 1 783
А аз се дразня от изказвания от рода "Образованито не струва, даскалите си бъркат в носа и не ни образоват децата, пълно безхаберие от страна на учителите." Направо побеснявам.
Защо учителите трябва да имат вина за това, че РОДИТЕЛИТЕ, СОЦИАЛНАТА/извънучилищна/ СРЕДА и КУП ДРУГ ФАКТОРИ демотвират децата, не осъществяват достатъчен контрол върху живота им и ПРЕХВЪРЛЯТ ОТГОВОРНОСТТА и ОЧАКВАТ ОТ УЧИТЕЛИТЕ ДА БЪДАТ И ВЪЗПИТАТЕЛИ, И РОДИТЕЛИ, И ОБРАЗОВАТЕЛИ на НАШИТЕ деца.  Как пък все учителите са виновни за слабия успех, неадекватното поведение, отсъствията и  пороците на НАШИТЕ ДЕЦА .... Аман.
 Всеки много разбира.

Аз заставам зад учителите. Смятам, че трябва дори и вредни да им се плащат, заради ежедневните контакти със деца, чиито родители са забравили да си свършат родителското домашно.

Който мисли другояче, нека посети едно СОУ в голямто междучасие- да мине по коридорите, да влезе в тоалетната, да обиколи кьошетата по двора, да се заслуша в разговорите на децата. И после да ми говори.

п.п. Не съм учителка.

Аз пък заставам зад всяка дума от този пост. И, във връзка с долния цитат, мога да добавя, че: учителят преподава и упражнява контрол за постиженията на .....
На същото мнение съм. Мотивацията, интересите, дисциплината започват първо вкъщи.

# 48
  • Мнения: 26
 Бих желала като ползвател на услугата (образование), да имам възможността да дам оценка за качеството и. Оценка която би се взела под внимание при формиране на трудовото възнаграждение и социалния пакет на служителите, които ми я предоставят.
 Нека се вдигнат заплатите в бюджетния сектор не само на учители, но и служители на БАН и т.н. ( нищо против ), но нека те бъдат пряко обвързани с резултатите, по същия начин както е в частния сектор.

# 49
  • Варна
  • Мнения: 428
Аз пък не ги подкрепям учителите! Стига са се извинявали и оправдавали с нас родителите! Цялата ни образователна система трябва да се рушне из основи и да се изгради адекватно за 21 век! Стига с това учене на безсмислени теоритични уроци, без капка практика! Визирам не само средно, но и висше образование. Като излезеш навън и видиш как дори пощальоните и шофьорите на автобуси говорят минимум английски, а често и още един език освен родния си, разбираш колко ни е слабо образованието.... да не говорим, че децата ги товарят с излишно сложни теории, които естествено те забравят след 1 месец още.....
В езиковата гимназия имах един учител германец по биология и химия. Естествено имахме бълг. учебници преведени на немски, но той горкия се хвана за главата и ги изхвърли в коша. Учеше ни цялата година на слайдове и от него научих повече, отколкото от останалите си учители по въпросните предмети взети заедно.  Това естествено беше преди 15 години, но не мисля, че нещо оттогава се е променило в образованието. Също не мисля, че сегашните учители могат да се променят, дори и да се реформира системата. Трябва изцяло да се смени поколението в тази професия, да се реформира системата и тогава да говорим за качествено образование. Тогава да искат високи заплати! Пък на който не му харесва, да си смени професията!

# 50
  • Мнения: 742
Аз пък не ги подкрепям учителите! Стига са се извинявали и оправдавали с нас родителите! Цялата ни образователна система трябва да се рушне из основи и да се изгради адекватно за 21 век! Стига с това учене на безсмислени теоритични уроци, без капка практика! Визирам не само средно, но и висше образование. Като излезеш навън и видиш как дори пощальоните и шофьорите на автобуси говорят минимум английски, а често и още един език освен родния си, разбираш колко ни е слабо образованието.... да не говорим, че децата ги товарят с излишно сложни теории, които естествено те забравят след 1 месец още.....
В езиковата гимназия имах един учител германец по биология и химия. Естествено имахме бълг. учебници преведени на немски, но той горкия се хвана за главата и ги изхвърли в коша. Учеше ни цялата година на слайдове и от него научих повече, отколкото от останалите си учители по въпросните предмети взети заедно.  Това естествено беше преди 15 години, но не мисля, че нещо оттогава се е променило в образованието. Също не мисля, че сегашните учители могат да се променят, дори и да се реформира системата. Трябва изцяло да се смени поколението в тази професия, да се реформира системата и тогава да говорим за качествено образование. Тогава да искат високи заплати! Пък на който не му харесва, да си смени професията!

целта на образованието е ДА ОБРАЗОВА, не да създава специалисти. Практиката- в специализирните училища. Общообразователното училище затова се казва така, за да дава ОБЩА КУЛТУРА. Която между дрегото е много важна, защто познанието за света около теб/на теория/ ще ти даде вътрешната увереност да го опознаеш  на практика, в живота.

Ти, всъщност, си социолог, специалист занимаващ се с образование, или нещо в тази връзка? Виждам, че "познаваш" и образователните системи по света и у нас, та с лека ръка изравняваш със земята и уволняваш наред.

КАТО ПРОДУКТ НА "БЕЗМИСЛЕНИТЕ" ТЕОРЕТИЧНИ МЕТОДИ НА ОБРАЗОВАНИЕ, КАТЕГОРИЧНО ОТКАЗВАМ ДА ПРИЕМА КРИТИКИ ПО ОТНОШЕНИЕ НА ХОРАТА, КОИТО СА МИ ГО ДАЛИ.  ВСИЧКИ ДО ЕДИН БЯХА ПРОФЕСИОНАЛИСТИ И СМЯТАМ, ЧЕ ДОБРЕ СИ СВЪРШИХА РАБОТАТА. Протвното би означавало да твърдя, че съм зле образована, което смятам, че не е вярно. В момента същите тези "теоретици" образоват дъщеря ми. И съм доволна.

Как пък само аз случвам на свестни учители.

Колкото пъти съм чула някой да роптае срещу учител, се оказва, че повредата е в собствения му телевизор.  ЕДИН ПЪТ поне да бях свидетел на случай, в който вината за случващото се е иницирана и провокирана от учител.


В училище влизаме на 7 години. Лафа за "първите седем" от къде ли идва....

# 51
  • Мнения: 1 111
 Мда, смятам че учителката която повтаря постоянно на децата, че компютърът е вреден, и че който пуши ще умре доста добре образова децата.Направо за какво са им родители на тия деца, давай ги там на педагозите и ще видиш що за чудо ще ти отгледат!

# 52
  • София
  • Мнения: 2 859
Нас като клиети не мисля, че ни интересува кой ще учи децата н "Нане или Вуте" интересува ни само децата ни да са в училище, а малките на градина...
четох темата ти докато не стигнах до това твое изречение
и повече няма да я чета
за мен образованието е много повече от "обществена услуга"
айде със здраве

# 53
  • Мнения: 742
образовам vs отглеждам

В крайна сметка, какво точно очаквате от учителите, да свършат работата на родителите, защото е по-лесно за родителите?

На репликата "На който не му харесва, да си смени работата", следва ли да отговоря с " На който не му отърва да е родител, или е некадърен да е такъв, да си смени работата"?

Следва ли заради нищожно малкия процент идиоти сред учителите, да се държат отговорни всичките?

Идиотите сред родителите са доста повече, моля списващите в темата да не го приемат лично.

Чудя се защо шофьорската стачка не предивзика толкова отзиви. Всичко си мина тихо и кротко, пък сега какво...

# 54
  • София
  • Мнения: 1 783
Ами учителите са виновни, да. И те трябва да бъдат и възпитатели и образователи на нашите деца, да.
И точно затова трябва да има контрол в училищата. Всички родители са различни хора. Някои са планирали да имат дете, други - не. Някои искат да възпитат своето дете като разумен и отговорен човек, други - не. И затова има училища. За да може децата и на отговорния и на не чак толкова отговорния родител да имат що годе еднакъв старт в живота и що годе еднакви ценностни системи. За да могат да съжителстват един с друг без големи проблеми. Дисциплината също трябва да се учи в клас. Там всеки ученик има конкретни задължения и трябва да понесе последствията от изпълнението или неизпълнението им. И учителите трябва да изискат от работодателите да имат възможност за адекватно поощряване и наказване на поверените им деца.

На мен не ми харесва това слагане на учителите под общ знаменател, както е в момента. И за да получават по-големи заплати, трябва коренна промяна в системата на образованието. Трябва учителите да имат стимул за професионално развитие (и непрофесионалните преподаватели да бъдат уволнявани, примерно) .
 
Тогава най- добре да ги раждаме децата и да ги даваме в "Дом за държавно раздаване на равен старт", да ни ги отгледа някой и да носи отговорност вместо нас. Ако ти не си способен да  дадеш необходимото възпитение на детето си, и Аристотел да му преподава, файда няма да има.

# 55
  • Мнения: 1 942
Мда, смятам че учителката която повтаря постоянно на децата, че компютърът е вреден, и че който пуши ще умре доста добре образова децата.Направо за какво са им родители на тия деца, давай ги там на педагозите и ще видиш що за чудо ще ти отгледат!

В интерес на истината компютъра наистина е вреден - за очите, за физическото и психическо развитие, за килограмите, за това което могат да получат от него като информация ..., също така едва ли не си съгласна, че който пуши ще умре. Е то и тоя дето не пуши ще умре, ама пушача по-качествено  Joy Не се хващай само за отделни думи. Самия факт, че се опитва да направи добро на децата предпазвайки ги от пороци за мен е показателен.  Peace

# 56
  • Шотландия
  • Мнения: 2 856
образовам vs отглеждам

В крайна сметка, какво точно очаквате от учителите, да свършат работата на родителите, защото е по-лесно за родителите?

На репликата "На който не му харесва, да си смени работата", следва ли да отговоря с " На който не му отърва да е родител, или е некадърен да е такъв, да си смени работата"?

Следва ли заради нищожно малкия процент идиоти сред учителите, да се държат отговорни всичките?

Идиотите сред родителите са доста повече, моля списващите в темата да не го приемат лично.


Чудя се защо шофьорската стачка не предивзика толкова отзиви. Всичко си мина тихо и кротко, пък сега какво...

Peace
Хубави въпроси.

И още един - защо се предполага автоматично, че пазарът е пренаситен с учители? Ако е така, няма да се случва деца да стоят по 2 месеца без учител по език и да се назначават хора с езикови школи. Истината е, че текучеството е голямо. В началото на годината има наплив, част от който е от новите кадри от университетите, после постепенно, който може да се спаси в друга сфера, го прави и накрая... се назначават неправоспособни. И в началото на следващата година пак се повтаря същото.

С мизерни заплати никога няма да се привлекат качествени кадри, които да останат в системата.
Впрочем, неправоспособните учители получават ПРОЦЕНТ от заплащането на правоспособните учители, а не същите заплати. Само за информация го казвам.

# 57
  • Мнения: 1 400
Предварително се извинявам, че не прочетох абсолютно цялата тема, само по-голямата част.

Работодателя, служителя или клиента? Кой има право? Отговора е прост - всеки е прав за себе си. Wink

Един пример искам само да вметна - да поразсъждаваме и над това. Средно общообразователно училище. Преподавател в прогимназиален курс. Родителската среща. Същият този преподавател обявява , че ...цитирам : " В училище се учи за среден. Който иска повече - има си частни уроци за това." Един вид - и да искат и да не искат да учат за повече от тройка - нема да им се даде.
И?

Ооооо, забравих! А е важно - същият този преподавател е председател на стачният комитет в същото у-ще. Мда.

# 58
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
И още един - защо се предполага автоматично, че пазарът е пренаситен с учители?
Ами защото е - особено в по-малките градове /езиците са друга бира, резултат от малоумни учебни програми/, иначе нямаше вчера да ми се оплаква една дама, че с педагогика са и предложили само място за леля в детска градина.

# 59
  • Мнения: 6 167
учителите предоставят услуга. и качеството на тази услуга трябва да се оценява от много страни, за да има прогрес сектора.
най-голямата оценка за труда им са знанията на учениците им. а това може да се проследи по директни и индиректни прояви. няма нужда да им слагаме ореоли, учителите не са свещени крави.
не съм съгласна с неприкосновенността им, не съм съгласна с прекалените емоции под мотото ' българският учител.. клетника".  в 21ви век пазарът може идеално да регулира и тази сфера.
както и ще стане.

# 60
  • Варна
  • Мнения: 428
целта на образованието е ДА ОБРАЗОВА, не да създава специалисти. Практиката- в специализирните училища. Общообразователното училище затова се казва така, за да дава ОБЩА КУЛТУРА. Която между дрегото е много важна, защто познанието за света около теб/на теория/ ще ти даде вътрешната увереност да го опознаеш  на практика, в живота.

Ти, всъщност, си социолог, специалист занимаващ се с образование, или нещо в тази връзка? Виждам, че "познаваш" и образователните системи по света и у нас, та с лека ръка изравняваш със земята и уволняваш наред.

КАТО ПРОДУКТ НА "БЕЗМИСЛЕНИТЕ" ТЕОРЕТИЧНИ МЕТОДИ НА ОБРАЗОВАНИЕ, КАТЕГОРИЧНО ОТКАЗВАМ ДА ПРИЕМА КРИТИКИ ПО ОТНОШЕНИЕ НА ХОРАТА, КОИТО СА МИ ГО ДАЛИ.  ВСИЧКИ ДО ЕДИН БЯХА ПРОФЕСИОНАЛИСТИ И СМЯТАМ, ЧЕ ДОБРЕ СИ СВЪРШИХА РАБОТАТА. Протвното би означавало да твърдя, че съм зле образована, което смятам, че не е вярно. В момента същите тези "теоретици" образоват дъщеря ми. И съм доволна.

Как пък само аз случвам на свестни учители.

Колкото пъти съм чула някой да роптае срещу учител, се оказва, че повредата е в собствения му телевизор.  ЕДИН ПЪТ поне да бях свидетел на случай, в който вината за случващото се е иницирана и провокирана от учител.


В училище влизаме на 7 години. Лафа за "първите седем" от къде ли идва....

Нещо не ти се удава иронията, скъпа. Не съм социолог (защо ли си решила, че това им е работата на социолозите?!?), просто съм получила част от образованието си в чужбина и МОГА да направя СРАВНЕНИЕ, за разлика от теб, която си доволна, че учителите ти от миналия век учат сега и децата ти! Наистина голяма гордост, няма що.
Общата култура не се създава в училище, а вкъщи, с четене на книги. Ако чакаш в училище да получат богата обща култура - има да чакаш....
А езиците къде се учат според тебе, ама език не колкото да можеш да си поръчаш кафе, а да можеш свободно да разговаряш на всякакви теми?!? Те сигурно във висшите училища се учат ,във филологии,а?
Колко човека в Б-я знаят по два чужди езика след завършване на гимназия? Защото това получават децата в белите държави на запад от нас.
Така че, преди да ми обясняваш за повреди в телевизора, провери си твоя дали не е черно-бял в ерата на LCD.

# 61
  • Мнения: 6 167
[
целта на образованието е ДА ОБРАЗОВА, не да създава специалисти. Практиката- в специализирните училища. Общообразователното училище затова се казва така, за да дава ОБЩА КУЛТУРА. Която между дрегото е много важна, защто познанието за света около теб/на теория/ ще ти даде вътрешната увереност да го опознаеш  на практика, в живота.

не бъркай образованието с общата култура. културата е много по-комплексно понятие и формалното образование може да е, но може и да не е част от нея.

# 62
  • Между Пирин, Рила и Родопите
  • Мнения: 373
А аз се дразня от изказвания от рода "Образованито не струва, даскалите си бъркат в носа и не ни образоват децата, пълно безхаберие от страна на учителите." Направо побеснявам.
Защо учителите трябва да имат вина за това, че РОДИТЕЛИТЕ, СОЦИАЛНАТА/извънучилищна/ СРЕДА и КУП ДРУГ ФАКТОРИ демотвират децата, не осъществяват достатъчен контрол върху живота им и ПРЕХВЪРЛЯТ ОТГОВОРНОСТТА и ОЧАКВАТ ОТ УЧИТЕЛИТЕ ДА БЪДАТ И ВЪЗПИТАТЕЛИ, И РОДИТЕЛИ, И ОБРАЗОВАТЕЛИ на НАШИТЕ деца.  Как пък все учителите са виновни за слабия успех, неадекватното поведение, отсъствията и  пороците на НАШИТЕ ДЕЦА .... Аман.
 Всеки много разбира.

Аз заставам зад учителите. Смятам, че трябва дори и вредни да им се плащат, заради ежедневните контакти със деца, чиито родители са забравили да си свършат родителското домашно.

Който мисли другояче, нека посети едно СОУ в голямто междучасие- да мине по коридорите, да влезе в тоалетната, да обиколи кьошетата по двора, да се заслуша в разговорите на децата. И после да ми говори.

п.п. Не съм учителка.




 smile3501 smile3521
Браво!!!
На кривата ракета, космоса и пречи.
Омръзна ми от злостни нападки. Като не ви харесват учителите, пробвайте да си държите децата в къщи и си ги образовайте сами. Незнам колко ще издържите и какви знаниА ще получат.

# 63
  • Мнения: 6 167
......п.п. Не съм учителка.




 smile3501 smile3521
Браво!!!
На кривата ракета, космоса и пречи.
Омръзна ми от злостни нападки. Като не ви харесват учителите, пробвайте да си държите децата в къщи и си ги образовайте сами. Незнам колко ще издържите и какви знаниА ще получат.

но ти си учителка, признай  Mr. Green

# 64
  • Между Пирин, Рила и Родопите
  • Мнения: 373
......п.п. Не съм учителка.




 smile3501 smile3521
Браво!!!
На кривата ракета, космоса и пречи.
Омръзна ми от злостни нападки. Като не ви харесват учителите, пробвайте да си държите децата в къщи и си ги образовайте сами. Незнам колко ще издържите и какви знаниА ще получат.

но ти си учителка, признай  Mr. Green

Не, инженер.

# 65
  • Между Пирин, Рила и Родопите
  • Мнения: 373
Живея до една гимназия. Като гледам учениците в междучасията, а и днешните деца въобще, се чудя колко ли търпение и какъв героизъм се изисква, за да намериш начин да водиш диалог с тях.

# 66
  • Мнения: 967

....Сега обаче директорите имат недостиг на учители и назначават и куцо и саката дето се казва, само и само да има кой да влза в часовете на децата. И да беше работодател ако ще трябва да плащаш на асистента си по 200лв какъв асистент ще си вземеш - вишист с езици и опит или за 200лв. ще си щастлива ако си намериш някой глупак със средно образование

 Joy  Joy Joy Joy
Мислех да не пиша повече в теми за учителската стачка, но това просто ме умори ...
И къде моля, го видяхте този недостиг?
ПУЦ-ове под път и над път. Учители на килограм ...
Когато пазарът/независимо кой/ е пренаситен с някаква стока - на нея й пада цената.
Пазарът на труда в конкретния случай е толкова пренаситен, че цената на учителския труд е нормално да е ниска.

Малко късно се включвам с отговор, но все пак... недостигът на учители го виждам с учителите по английски - масово в училищата преподават хора учили английски по курсове - хора без филология или дори езикова гимназия, а изкарали няколко нива в някоя школа вечер след работа. Аз съм филолог - не познавам някой от бранша, който а се навие да преподава в училище. Всеки филолог работи за доста повече пари - поне в София, където чуждите фирми са бол и необходимостта от чуждоезикови кадри е голяма.

# 67
  • Мнения: X
Малко късно се включвам с отговор, но все пак... недостигът на учители го виждам с учителите по английски - масово в училищата преподават хора учили английски по курсове - хора без филология или дори езикова гимназия, а изкарали няколко нива в някоя школа вечер след работа. Аз съм филолог - не познавам някой от бранша, който а се навие да преподава в училище. Всеки филолог работи за доста повече пари - поне в София, където чуждите фирми са бол и необходимостта от чуждоезикови кадри е голяма.
Ами да, квалифицирани учители по западни езици и информатика се търсят и са адски нужни. Тогава е логично те да получават по-големи заплати от колегите си от другите дисциплини. За тях би трябвало да важи диференцирания подход в заплащането. Но в кое училище ще се навият да имат колеги, които биха взимали 2-3 пъти повече от другите учители?
Аз също работя във фирма, където получавам заплата 3 пъти по-ниска от тази на програмистите. Лично се смятам за по-умна от тях. И по-образована. Ама кво да правиш, пазар! Техният труд се търси, без моя могат да минат - лесно заменима съм!

# 68
  • Мнения: 25 669
Живея до една гимназия. Като гледам учениците в междучасията, а и днешните деца въобще, се чудя колко ли търпение и какъв героизъм се изисква, за да намериш начин да водиш диалог с тях.

К`во знайш ти, от чужбинско по-хубаво се вижда...  Whistling
Особено, когато нищо не ти струва.

# 69
  • Между Пирин, Рила и Родопите
  • Мнения: 373

Малко извън темата, ма все някой от някъде идва да ни дава акъл и да размахва с пръст  Naughty
колко нищо не разбираме и как нищо не ни е наред, и как еди-къде си положението е еди-какво си, и даже пощальоните чужд език знаят.  ooooh!
Че то и нашите знаят, сигурна съм. Кой не знае немски - айн, цвай, полицай, или английски - Маде ин Чайна, или пък френски да речем - Жо тем.

# 70
  • Мнения: 6 167
eee, како сийке, елз, вие направо поразсъждавахте върху казуса  Laughing ooooh!

# 71
  • Мнения: 2 865
Служителят естествено е недоволен, защото тези 25лв. до никъде няма да покрият поскъпването на цените (парното на жилището му ще скочи с 50лв на мес., тока с 10лв, сиренето скочи с 2лв./кг. и т.н.) -та тези 25лв., които рабодателят иска да му даде са си чиста подигравка и за това служителят казва, че дава на работодателя си едномесечно предизвестие (както си е по закон) и ако в този срок не получи адекватно увеличение на заплатата няма повече да идава на работа.
Ще кажете служителят си е прав, но клиентъте? Те какво ще правят ако изведнъж престанат да получават услугите, за които разчитат? И от кого би следвало клиентите да потърсят обезсщетение и кого би трябвало да обвиняват?
Всеки юрист ще ви каже, че клиентът е сключил договор за определената услуга с фирам "Х" и би следвало да си търси обезщетение от управителят на фирмата, а това, че конкретен служител веч не работи си е проблем на рабтодателя - или да си върне обратно служтеля като му педложи адекватни условия на труд или да намери нов служител. Клиентът не го интересува кой служител точно щег обслужва, важното е да си получава услугата...

Та да прехвърлим този казус към един актуален проблем - учителският...

Ето къде ти куца логиката - 1 месец предизвестие през което време ти теоретично продължаваш да работиш за работодателя си съответно клиентите получават услугата. През това време работодателят ти примерно намира работник, който да те замести за 50% над сегашната ти заплата, а не за 100% каквото условие поставяш ти. И той има право на това, което определено не важи за сегашната ситуация с учителите.


# 72
  • Мнения: 4 181

....Сега обаче директорите имат недостиг на учители и назначават и куцо и саката дето се казва, само и само да има кой да влза в часовете на децата. И да беше работодател ако ще трябва да плащаш на асистента си по 200лв какъв асистент ще си вземеш - вишист с езици и опит или за 200лв. ще си щастлива ако си намериш някой глупак със средно образование

 Joy  Joy Joy Joy
Мислех да не пиша повече в теми за учителската стачка, но това просто ме умори ...
И къде моля, го видяхте този недостиг?
ПУЦ-ове под път и над път. Учители на килограм ...
Когато пазарът/независимо кой/ е пренаситен с някаква стока - на нея й пада цената.
Пазарът на труда в конкретния случай е толкова пренаситен, че цената на учителския труд е нормално да е ниска.
извинявай, но постинга ти е просто смехотворен, аз не искам някой ден моето дете да бъде обучавано от "учители на килограм". на мен не ми е все едно кой ще му преподава, в моето училище още преди няколко години започна да се появява текучество поради ниските заплати, представям си какво е сега. учителите не работят в частния сектор, за да говорим за пазар на труда.
И не говоря само за учители по език, например, тъй като съм кандидатствала с математика, мога да кажа, че за петте години там имах четири различни учителя, кой от кой по -некадърен. ooooh!
Но това не означава, че ще сложа всички под общ знаменател и ще кажа, че са кенадърници и не заслужават по-големи заплати.
Освен това, ако сте гледали предавания по темата учителите нямат нищо против диференцираното заплащане, напротив. Според тях обаче критериите, които са измислени от МОН са безумни.

Последна редакция: вт, 02 окт 2007, 23:43 от Клеопатра

# 73
  • Мнения: 4 181
не само - ако се въведе ваучерна система жална им майка. те едва ще преглътнат диференцираното заплащане.
просто падането на уравновиловката ще взриви сектора. затова е супер лесно да се говори за 20 лева, за 25 лева, за цената на сиренето и пр, но не и за реални промени. защото искането за 100 процента повишаване на 100 процента учители е може да го иска само някой, в чиито чип още е програмирано една дума ' комунизъм'. 
никой, който знае какво е пазар, производителност на труда и пр. не може да приеме такива глупости.
с голям кеф установих, че моето даскало е в топ 10 от търсените в страната. ама се бачка здраво там, хората са читави и заслужават не 100 , а 200 процента увеличение. но за госпожата, която диктувала " щъркелите отлитат лятото, а през пролетта - няма" освен да я влачиш километри за косата друго какво да й дадеш.

извинявай за офф-а, но къде го видя този топ 10, че ми е интересно  Rolling Eyes

# 74
  • Шотландия
  • Мнения: 2 856
Служителят естествено е недоволен, защото тези 25лв. до никъде няма да покрият поскъпването на цените (парното на жилището му ще скочи с 50лв на мес., тока с 10лв, сиренето скочи с 2лв./кг. и т.н.) -та тези 25лв., които рабодателят иска да му даде са си чиста подигравка и за това служителят казва, че дава на работодателя си едномесечно предизвестие (както си е по закон) и ако в този срок не получи адекватно увеличение на заплатата няма повече да идава на работа.
Ще кажете служителят си е прав, но клиентъте? Те какво ще правят ако изведнъж престанат да получават услугите, за които разчитат? И от кого би следвало клиентите да потърсят обезсщетение и кого би трябвало да обвиняват?
Всеки юрист ще ви каже, че клиентът е сключил договор за определената услуга с фирам "Х" и би следвало да си търси обезщетение от управителят на фирмата, а това, че конкретен служител веч не работи си е проблем на рабтодателя - или да си върне обратно служтеля като му педложи адекватни условия на труд или да намери нов служител. Клиентът не го интересува кой служител точно щег обслужва, важното е да си получава услугата...

Та да прехвърлим този казус към един актуален проблем - учителският...
Ето къде ти куца логиката - 1 месец предизвестие през което време ти теоретично продължаваш да работиш за работодателя си съответно клиентите получават услугата. През това време работодателят ти примерно намира работник, който да те замести за 50% над сегашната ти заплата, а не за 100% каквото условие поставяш ти. И той има право на това, което определено не важи за сегашната ситуация с учителите.
Що бе, направо си важи. Доста от тях напускат и преди да изтече месеца, като си намерят по-добра работа...

Въпросът в казуса беше друг. Родителите към кого трябва да насочат претенциите си, към учителите ли, че искат достойно заплащане или към този, който осигурява услугата "образование" - МОН, че не е организирало нещата така, че децата да получават услугата, за която родителите-данъкоплатци плащат.

Иначе стачката, да не забравяме, е ЗАКОННО средство за разрешаване на всякакви конфликти от масов характер. Така се препоръчва в закона да се действа при подобни случаи...

# 75
  • Сливен
  • Мнения: 1 022

....Сега обаче директорите имат недостиг на учители и назначават и куцо и саката дето се казва, само и само да има кой да влза в часовете на децата. И да беше работодател ако ще трябва да плащаш на асистента си по 200лв какъв асистент ще си вземеш - вишист с езици и опит или за 200лв. ще си щастлива ако си намериш някой глупак със средно образование

 Joy  Joy Joy Joy
Мислех да не пиша повече в теми за учителската стачка, но това просто ме умори ...
И къде моля, го видяхте този недостиг?
ПУЦ-ове под път и над път. Учители на килограм ...
Когато пазарът/независимо кой/ е пренаситен с някаква стока - на нея й пада цената.
Пазарът на труда в конкретния случай е толкова пренаситен, че цената на учителския труд е нормално да е ниска.
извинявай, но постинга ти е просто смехотворен, аз не искам някой ден моето дете да бъде обучавано от "учители на килограм". на мен не ми е все едно кой ще му преподава, в моето училище още преди няколко години започна да се появява текучество поради ниските заплати, представям си какво е сега. учителите не работят в частния сектор, за да говорим за пазар на труда.

Защо да е смехотворен - това е факт.
Все пак имам някакво наблюдение върху пазара на труда. А там учители ...
И да, учителският труд не прави изключение. Икономическата логика е такава  ooooh!
На мен също не ми е безразлично кой преподава на децата ми, но съм против уравниловката по Стахановски.
Освен това, да си представим следният казус - вдигнат заплатите на учителите, направят реформа, учителският труд вземе, че стане привлекателен, учителите - дефицит ... и тогава тези /по-компетентните/, които са се отказали от учителстването заради по-добро заплащане вземат, че се върнат в бранша .... конкуренцията вземе, че стане реална ... /това да го видя не моа го повярвам/  ... поне половината от сега стачкуващите няма да се задържат и за ден на местата си ... поради некадърност разбира се ...
Колкото и да е неприятна истината - така е  Sick



# 76
  • Мнения: 4 181

....Сега обаче директорите имат недостиг на учители и назначават и куцо и саката дето се казва, само и само да има кой да влза в часовете на децата. И да беше работодател ако ще трябва да плащаш на асистента си по 200лв какъв асистент ще си вземеш - вишист с езици и опит или за 200лв. ще си щастлива ако си намериш някой глупак със средно образование

 Joy  Joy Joy Joy
Мислех да не пиша повече в теми за учителската стачка, но това просто ме умори ...
И къде моля, го видяхте този недостиг?
ПУЦ-ове под път и над път. Учители на килограм ...
Когато пазарът/независимо кой/ е пренаситен с някаква стока - на нея й пада цената.
Пазарът на труда в конкретния случай е толкова пренаситен, че цената на учителския труд е нормално да е ниска.
извинявай, но постинга ти е просто смехотворен, аз не искам някой ден моето дете да бъде обучавано от "учители на килограм". на мен не ми е все едно кой ще му преподава, в моето училище още преди няколко години започна да се появява текучество поради ниските заплати, представям си какво е сега. учителите не работят в частния сектор, за да говорим за пазар на труда.

Защо да е смехотворен - това е факт.
Все пак имам някакво наблюдение върху пазара на труда. А там учители ...
И да, учителският труд не прави изключение. Икономическата логика е такава  ooooh!
На мен също не ми е безразлично кой преподава на децата ми, но съм против уравниловката по Стахановски.
Освен това, да си представим следният казус - вдигнат заплатите на учителите, направят реформа, учителският труд вземе, че стане привлекателен, учителите - дефицит ... и тогава тези /по-компетентните/, които са се отказали от учителстването заради по-добро заплащане вземат, че се върнат в бранша .... конкуренцията вземе, че стане реална ... /това да го видя не моа го повярвам/  ... поне половината от сега стачкуващите няма да се задържат и за ден на местата си ... поради некадърност разбира се ...
Колкото и да е неприятна истината - така е  Sick

Ако стане така ще бъде чудесно за децата  Laughing Нищо лошо

# 77
  • Мнения: 822
Аз пък не мога да разбера, защо всички обвинявате учителите? Ами правителствата, които едни след други си правиха експерименти с образователната ни система? Кажете ми кой от вас, който е завършил ВУЗ може веднага след излизане да практикува професията си - т.е. научил е еднакво добре теория и практика! Е аз пък не съм доволна от висшето образование - говори се на общо основание, а практиката  - ами после, на място. Какава е материалната база на един ВУЗ? Не говоря за частните!
Кой е виновен, след като образованието е далеч, далеч назад в приоритетите на нашата цветуща държавица - сега по-важно например е кой ще спечели кметските избори! Не виждате ли, че тактиката на сегашното правителство е да настройва обществото срещу себе си?! Е кой е главния виновен тогава????

# 78
  • Мнения: 822
Гледайте "тази сутрин"! Много ми хареса това, което Лили Игнатова каза: "Не може да вържем ръцете на един художник и да му кажем - рисувай"! Въобще много добре се изказа по темата  newsm10 !

Последна редакция: ср, 03 окт 2007, 09:08 от genu6

# 79
  • Мнения: 2 865
Служителят естествено е недоволен, защото тези 25лв. до никъде няма да покрият поскъпването на цените (парното на жилището му ще скочи с 50лв на мес., тока с 10лв, сиренето скочи с 2лв./кг. и т.н.) -та тези 25лв., които рабодателят иска да му даде са си чиста подигравка и за това служителят казва, че дава на работодателя си едномесечно предизвестие (както си е по закон) и ако в този срок не получи адекватно увеличение на заплатата няма повече да идава на работа.
Ще кажете служителят си е прав, но клиентъте? Те какво ще правят ако изведнъж престанат да получават услугите, за които разчитат? И от кого би следвало клиентите да потърсят обезсщетение и кого би трябвало да обвиняват?
Всеки юрист ще ви каже, че клиентът е сключил договор за определената услуга с фирам "Х" и би следвало да си търси обезщетение от управителят на фирмата, а това, че конкретен служител веч не работи си е проблем на рабтодателя - или да си върне обратно служтеля като му педложи адекватни условия на труд или да намери нов служител. Клиентът не го интересува кой служител точно щег обслужва, важното е да си получава услугата...

Та да прехвърлим този казус към един актуален проблем - учителският...
Ето къде ти куца логиката - 1 месец предизвестие през което време ти теоретично продължаваш да работиш за работодателя си съответно клиентите получават услугата. През това време работодателят ти примерно намира работник, който да те замести за 50% над сегашната ти заплата, а не за 100% каквото условие поставяш ти. И той има право на това, което определено не важи за сегашната ситуация с учителите.
Що бе, направо си важи. Доста от тях напускат и преди да изтече месеца, като си намерят по-добра работа...

Въпросът в казуса беше друг. Родителите към кого трябва да насочат претенциите си, към учителите ли, че искат достойно заплащане или към този, който осигурява услугата "образование" - МОН, че не е организирало нещата така, че децата да получават услугата, за която родителите-данъкоплатци плащат.

Иначе стачката, да не забравяме, е ЗАКОННО средство за разрешаване на всякакви конфликти от масов характер. Така се препоръчва в закона да се действа при подобни случаи...

Ами там е работата, че в условия на стачка и наличие на синдикати ситуацията е много по-различна от тази с която е направен паралел.
Никой от учителите не е напуснал работа, пък и никой няма право да наеме заместници макар и временно - това е по ЗАКОН по време на стачка - е как според теб да се организират нещата че да получаваме услугата.
Да не забравяме все пак че живеем в България (мин. работна заплата 180 лв.).

Последна редакция: ср, 03 окт 2007, 16:14 от Arizona

# 80
  • Шотландия
  • Мнения: 2 856
Ето къде ти куца логиката - 1 месец предизвестие през което време ти теоретично продължаваш да работиш за работодателя си съответно клиентите получават услугата. През това време работодателят ти примерно намира работник, който да те замести за 50% над сегашната ти заплата, а не за 100% каквото условие поставяш ти. И той има право на това, което определено не важи за сегашната ситуация с учителите.
Що бе, направо си важи. Доста от тях напускат и преди да изтече месеца, като си намерят по-добра работа...

Въпросът в казуса беше друг. Родителите към кого трябва да насочат претенциите си, към учителите ли, че искат достойно заплащане или към този, който осигурява услугата "образование" - МОН, че не е организирало нещата така, че децата да получават услугата, за която родителите-данъкоплатци плащат.

Иначе стачката, да не забравяме, е ЗАКОННО средство за разрешаване на всякакви конфликти от масов характер. Така се препоръчва в закона да се действа при подобни случаи...

Ами там е работата, че в условия на стачка и наличие на синдикати ситуацията е много по-различна от тази с която е направен паралел.
Никой от учителите не е напуснал работа, пък и никой няма право да наеме заместници макар и временно - това е по ЗАКОН по време на стачка - е как според теб да се организират нещата че да получаваме услугата.
Да не забравяме все пак че живеем в България (мин. работна заплата 180 лв.).
Много хубав въпрос. Само че е към МОН, а не към мен. МОН и правителството са тези, които са допуснали във "фирмата" работещите да са недоволни и да ескалират нещата дотам, че клиентите да не могат да получат услугата. Следователно, те трябва да вземат мерките така, че услугата да се ползва възможно най-скоро и да се наваксат загубите. Защото, пак повтарям, стачката е един от методите за уреждане на конфликт, РАЗРЕШЕНИ от закона. Т.е. всеки работодател трябва да има едно наум, че ако държи служителите си полугладни, е възможно един ден те да започнат да стачкуват и той да не може да им наеме заместници. А пък МОН беше предупреждавано тооолкова пъти... ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт