АМАН ОТ ''ПРЕДИМСТВА'' ЗА ДГ

  • 7 939
  • 185
  •   1
Отговори
# 120
  • София
  • Мнения: 2 768
както вече бе споменато по-горе, проблема е в недостатъчните места, а не в предимствата. Още повече че не само че не се строят нови /поне засега/ дг ами се и отдават под наем съществуващите такива или части от тях. аз лично разбрах този месец за два такива случая покрай проучването за ДГ. По-добре недоволството на авторката на темата да е насочено към общината и да се държи сметка защо се отдават под наем съществуващи ДГ след като е известен проблема с местата а не да се гледа на съседа в паницата.

# 121
  • София
  • Мнения: 6 999
azaf, не ми се рови сега за текста от закона... Може да е различен адреса на децата 'ако важни причини налагат това'...
Иначе още в родилния дом, без да те питат изпращат документите им в общината по настоящ адрес на майката.

# 122
  • Мнения: 3 740
Колкото до регистрите на населението в общините и възможността според техните данни да се предвиди колко места в ДГ ще трябват, това няма как да стане, защото всеки родител е свободен да запише детето си, в който район си поиска - по местоживеене, по месторабота, по близост до баба, по престижност на ДГ или какъвто още критерий се сетиш. Така че и сега има свободни места в ДГ в някои квартали и по 5 чакащи деца за място в други.

Това не е вярно.  Naughty
Децата до 14 или 16/не помня/ години се водят с постоянен и настоящ адрес този на родителите/настойниците си. По закон всеки от нас е длъжен в 2 седмичен срок от промяната на настоящия си адрес да го заяви в общината по местоживеене.
Така че, ако спазваме закона, ще е пределно ясно в коя община колко деца има с едно просто кликване в компютрите на съответната.

Иса, не говоря за това, къде са регистрирани децата, а за това, къде ще посещават ДГ. Сега няма райониране. Много деца са записани в ДГ не по местоживеене, а по близост до местоработата на родителите. Други са записани близо до бабите. Други - в съвсем различен райн, но в престижна градина. И т.н.
Аз лично съм привърженик на частичното райониране - децата да ползват предимство при записване в ДГ по местоживеене, но много други майки са против. Така или иначе в момента няма никакво райониране.

# 123
  • Мнения: 629
Кабо Алма, целта ми наистина не е да обидя някого или да му пожелая лошото! Пази Боже от такива неща! Така че наистина, ако съм стигнала до тази крайност то моля за извинение!
Моето дете вече е записано в ясла, а в района където живея се очаква и с градината да няма проблем. Но се опитах да се поставя на мястото на moyra. Защо прочетох как виждаш ли майки се били редили по Нова година преди години за да запишат детето си. Защо и тя да го прави. Ей това не разбирам. И на малките идеи, които споделих веднага получих няколко коментара как било НЕВЪЗМОЖНО, ТРУДНО и не знам още какво. Ти си единствената която каза
 
с много добри пожелания... но неприложими за момента. Подчертавам, за момента.
Което е и моята основна идея, че нещата няма да се решат с магическа пръчка, а с труд и време.
Колкото до "кучето и кокала" идеята ми съвсем не е да плаша никого! Защото всичко тава важи и за мен и моето дете. Както сега сме записани в ясла може да се окаже, че след години можем да имаме сериозни проблеми с училището например. Защото и за там се виси по опашки и се хабят нерви. Но понеже видях, че са давани примери с това как сега moyra трябва да изтърпи своя дял неволи за да ползва привилегии за евентуално второ дете...и ми се видя някак си странно и направо нереално. Пак повтарям, никого не желая да плаша и обиждам. Но тук доста хора са скочили срещу тази майка след като самите са били в подобна ситуация.
И понеже аз вярвам, че с общи усилия нещата наистина могат да станат по-добри, нито пък имам желание да омаловажавам нечий труд бих желала и аз самата да се включа с каквото мога за решаването на този проблем. Защото той е и мой, и твой, и на всеки родител в България. Започнала съм да чета всякаква информация по въпроса с яслите и градините, и честно казано сърцето ми се е свило. Ако мога да се включа с каквато й да било помощ (а аз вярвам, че все с нещо мога да съм полезна) то НАИСТИНА с радост ще го направя. Ако имаш конкретна идея или предложение с какво да започна - моля те пиши ми на лични съобщения за да не останат тези постове тук само приказки в празното пространство. Твърдо вярвам, че с малкото усилия на всеки от нас можем сериозно да подобрим условията за жживот в държавата ни като цяло!  Hug

# 124
  • София
  • Мнения: 6 999
Аз лично съм привърженик на частичното райониране - децата да ползват предимство при записване в ДГ по местоживеене, но много други майки са против. Така или иначе в момента няма никакво райониране.

Не съм разбрала - извинявай.  Peace
Аз също съм привърженик на частичното - все пак трябва да има някакви правила. Ако изобщо имам право на мнение де  Rolling Eyes

# 125
  • Мнения: 4 965
azaf, не ми се рови сега за текста от закона... Може да е различен адреса на децата 'ако важни причини налагат това'...
Иначе още в родилния дом, без да те питат изпращат документите им в общината по настоящ адрес на майката.

Това е така, но след това винаги си свободен да си смениш постоянния и настоящия адрес, докато никой не те задължава да сменяш и адреса на децата ти /казвам го от опит/.  Peace
И е вярно, че за неща, касаещи децата, винаги търсят родител/настойник по настоящ адрес на родитела/настойника. Но това не означава автоматично преригистриране на децата...
Все пак, аз и децата ми имаме общ настоящ адрес, та не се разминаваме напълно  Wink.
Още веднъж, извинете за отклонението от темата.

# 126
  • Мнения: 3 740
vmitkovaPeace
Иса, няма за какво.  Simple Smile

# 127
  • sofia
  • Мнения: 8 945
Хайде да Ви пусна мухата!Замисляли ли сте се какво ще стане като наближи време за училище за децата от тези набори?
Започна да се усеща. Може и да имаш подобни на моите впечатления, защото големите ни деца са родени в една година.

За предвидените места в ДГ - ако мислиш ,че на някой му пука къде ходят децата ни дълбоко се заблуждаваш.Детските градини са едно особено тежко перо на бюджета и всяка община с удоволствие би се разделила с ДГ,само дето не смеят да го направят явно ,ноооооо и това ще стане в близко бъдеще.С делегираните бюджети "ще паднат" всички малки градини.С персонал от 10-15 човека и с около 60 деца ще оцелеят ,ама друг път.Да не говоря,че и за големите положението не е розово и не виждам да порозовява.А напротив.
              Резултата от всичко това вече се усеща - мога да ти кажа поне 5 градини ,които търсят учителки,за липсата на помощник-възпитатели не коментирам.

Да вметна, че подобно нещо се случва с училището, а то до 8 клас е задължително, а ДГ не е.......вече сериозно назрява проблема с намирането на преподаватели.....представете си за една учебна година детето ви да смени няколко учителки по немски (примерно).

# 128
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 vmitkova,живеем в държава на абсурдите.След като се преместихме на настоящия си адрес преди 5 години,чинно и изпълнително си сменихме личните карти.С моята всичко беше ок,на мъжа ми в неговата обаче беше написан съвсем различен адрес.От паспоретн отдел веднага казаха,че той е попълнил формуляра грешно.Татито обаче много държеше да му покажат какво е сгрешил.С голяма неохота му показаха формуляра и се оказа,че грешката е тяхна. CrazyЗаявиха му да си плати таксата наново,да си подаде нов формуляр и ще му подменят картата. ooooh!Той ги прати по дяволите,каза им,че грешката си е тяхна и няма да плаща за нея ,взе си сгрешената карта и вече толкова години е с нея.Т.е той се води на адрес,с който няма ама нищо общо.Другия абсурд дойде,когато му се наложи да си сменя книжката.На талона му излезе трети адрес в съввсем различен квартал,с който нямаме ама нищо общо.Този на личната му карта поне е в квартала.От КАТ му обясниха,че така им излизал в системата и му показали. Thinking ooooh!Е нямам обяснение на тази абсурдна система.

# 129
  • София
  • Мнения: 11 752
Ами това,което съм написала по-горе не съм го изсмукала от пръстите си.Имам син,който е ученик в 4 клас.И знам какво е положението с училищата...
И до болка ми е познато какво означава да си водиш едното дете на едно място,другото на друго и после в обратен ред да прибираш едното,да прибираш другото.
Не ми се мисли какво ще бъде след 4 години по училищата,какво ще са измислили за прием на първокласници...
А моите деца са с голяма разлика и второто не ползва предимство от първото,редим се по опашки на общо основание.
Единствено заради яслата дъщеря ми автоматично ще мине в градината т.е. на 4.02 няма да сме заели висок старт пред PC-то.
Моето дете смени 2 учителки до 4 клас,едната класна,другата по немски...всичко си представям!

# 130
  • Мнения: 7 415
Това не е вярно.  Naughty
Децата до 14 или 16/не помня/ години се водят с постоянен и настоящ адрес този на родителите/настойниците си. По закон всеки от нас е длъжен в 2 седмичен срок от промяната на настоящия си адрес да го заяви в общината по местоживеене.
Така че, ако спазваме закона, ще е пределно ясно в коя община колко деца има с едно просто кликване в компютрите на съответната.
Този закон е отменен и НЕ  си длъжен да заявиш настоящия си адрес.Длъжен си да имаш адрес в личната си карта , на който евентуално да могат да те търсят или да дадат инфо къде си в момента. Няма задължителна адресна регистрация и не си длъжен да обявяваш смяна на адрес. И този закон е отменен мноооого отдавна,заедно с жителството.

# 131
  • София
  • Мнения: 6 999
Didia, специално за теб пускам част от Закон за гражданската регистрация:

Чл. 90. (В сила от 1.01.2000 г.) (1) Всяко лице, подлежащо на гражданска регистрация по този закон, е задължено да заяви писмено своя постоянен и настоящ адрес.
(2) Постоянният и настоящият адрес на новороденото дете съвпадат със съответните адреси на родителите му. Когато родителите имат различни постоянни адреси, те избират един от тях за детето си. Когато родителите имат различни настоящи адреси, настоящият адрес на майката е настоящ адрес и за детето.

Чл. 91. (В сила от 1.01.2000 г.) Адресна регистрация на лицето е отразяване на постоянния и настоящия им адрес в регистрите на населението и в Национална база данни "Население".


Чл. 92. (В сила от 1.01.2000 г.) Адресната регистрация се извършва от общините и кметствата при заявяване от лицето.


Чл. 93. (В сила от 1.01.2000 г.) (1) Постоянен адрес е адресът в населеното място, което лицето избира да бъде вписано в регистрите на населението.
(2) Постоянният адрес е винаги на територията на Република България.
(3) Всяко лице може да има само един постоянен адрес.
(4) Български граждани, живеещи предимно в чужбина, които не са вписани в регистрите на населението и не могат да посочат постоянен адрес в Република България, се вписват служебно в регистрите на населението на район "Средец" на град София.
(5) (Нова - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Всеки собственик или ползвател на жилище може да възрази пред кмета на общината срещу ползването на неговия адрес от трети лица.


Чл. 94. (В сила от 1.01.2000 г.) (1) Настоящ адрес е адресът, на който лицето пребивава.
(2) Всяко лице има само един настоящ адрес.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Настоящият адрес на българските граждани, на които мястото на пребиваване е в чужбина, се отразява в автоматизираните информационни фондове само с името на държавата, в която пребивават.


Чл. 95. (В сила от 1.01.2000 г.) (Доп. - ДВ, бр. 37 от 2001 г.) (1) Постоянният адрес се заявява чрез подаване на заявление от лицето до общинската администрация или до органите по чл. 1, ал. 2 от Закона за българските документи за самоличност.
(2) Заявяването се извършва лично, а по изключение - от упълномощено лице след представяне на нотариално заверено изрично пълномощно.
(3) За малолетни и непълнолетни и на поставени под запрещение лица заявяването се извършва от законните им представители.
(4) Образецът на заявлението се утвърждава с постановление на Министерския съвет.


Чл. 96. (В сила от 1.01.2000 г.) (1) Настоящият адрес се заявява чрез подаване на адресна карта от лицето до общинската администрация.
(2) Заявяването се извършва лично, а по изключение - от упълномощено лице след представяне на нотариално заверено изрично пълномощно.
(3) За малолетни и непълнолетни и на поставени под запрещение лица заявяването се извършва от законните им представители.
(4) Образецът на адресната карта се утвърждава с постановление на Министерския съвет.


Чл. 97. (В сила от 1.01.2000 г.) Български гражданин, живеещ предимно в чужбина, може да заяви постоянния и настоящия си адрес и чрез заявление за издаване на български документ за самоличност, подадено чрез дипломатическите или консулските представителства на Република България.


Раздел II.
Промяна на адрес

Чл. 98. (В сила от 1.01.2000 г.) (1) Заявлението за промяна на постоянен адрес се подава в общината или кметството, където лицето избира да бъде вписано в регистрите за населението.
(2) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Когато се променя постоянният адрес, изменението се съобщава чрез Национална база данни "Население" на общината по предходен постоянен адрес, на общината, в която е настоящият адрес, и на Министерството на вътрешните работи съгласно технологията на ЕСГРАОН.


Чл. 99. (В сила от 1.01.2000 г.) (1) Всяко лице е длъжно в срок 30 дни да заяви промяната на настоящия си адрес.
(2) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Адресната карта за промяна на настоящ адрес се подава в общината или кметството, където лицето пребивава, и в 5-дневен срок се изпраща за актуализация на Национална база данни "Население".
(3) Лицата, предоставили подслон в хотел, мотел, почивен дом или друго място за подслон, са длъжни да регистрират в специални книги отседналите, като при поискване предоставят данните от тях на органите на местната власт или на Министерството на вътрешните работи.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Настоящият адрес на децата, оставени за отглеждане в специализирана институция, е нейният адрес. Адресните карти за тях се подават от ръководителя на съответната институция.
(5) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Непълнолетните лица, които се обучават в училища в населено място, различно от постоянния и настоящия адрес на родителите, могат лично да подават адресни карти за промяна на настоящия си адрес. В този случай към адресната карта трябва да се приложи уверение от съответното училище, че лицето е записано като ученик.

# 132
  • Мнения: 7 415
             Isa , всичко това добре.Явно има промени,които не съм търсила и не са ме интересували.Знам със сигурност,че на практика голяма част от децата,които  познавам се водят на едни адреси ,а живеят на други / и родителите им са така/.Освен всичко не виждам да са се наредили пред кметството за да обявят промяната на адреса си.Няма и адресни книги в кооперациите за да се следи кой къде ходи и къде се регистрира.
             В конкретния случай / за ДГ/ е чисто дискриминационна мярка да районираш и да делиш на софиянци и несофиянци.Не коментирам факта ,че мога да подам адрес на което си място искам.Просто защото няма КОЙ да каже дали живея там.

# 133
  • Мнения: 629
Мили мами, вече взехме да задълбаваме в това има ли или няма закон и спазва ли се той или не. Именно отсъствието на адекватни закони и наредби и неспазването на съществуващите такива (колкото и да са несъвършени) в комбинация с това, че държавните служители хич и не се стараят да следят за населението на общината си и неговите нужди води до ей такива ситуации. Обидени майки, притеснени за това, че детето им трябва да прекарва по не знам си колко време лашкайки се из мизерния градски транспорт където всякакви хора да му кихат и кашлят в лицето. До БЕЗУМНИ опашки в новогодишната нощ пред ясли и градини, до 3-5 денононощни опашки пред "по-елитните" училища. Това е, което ме възмущава и мен. Не факта, че дадено дете има предимство защото братчето му вече е в същата градина. Нормално е двете деца да посещават едно и също място. До колкото знам обаче в София за миналата година не са достигнали 3000 места в детските градини. Ето това вече не е нормално, ако държавата твърди, че изпълнява социални функции. Ако не изпълнява такива - ами ОК, всеки да си мисли как ще се оправя. Но...имаме си цяло такова министерство, с министър и един куп чиновници. Не знам си какви агенции и ведомства.
Слава Богу видях вече, че Кабо Алма е доста навътре в проблема и детайлите, и участва активно в разрешаването му. Ако всички ние също се включим шансът нещата да се променят към по-добро е реален. Няма смисъл да си обясняваме как нещо НЕ МОЖЕ да се направи. Или да спорим какъв % от населението живее на адреса си по лична карта.
Аз имам някои идеи как да се прогнозира броят на необходимите места не само за градини, то важи и за училищата, спортните зали и всичко необходимо за нормален живот. Ще ги предложа на някоя следваща среща по проблемите на родителите и децата. Пък дано някоя от идеите се окаже полезна. Ще помагам било с идеи, било с обработка на някаква получена информация, ще ходя когато имам възможност на срещите с отговорните за проблемите ни държавни служители. Всеки от нас може да се включи - според силите и възможностите си, но най-вече според желанието си. А не да си обясняваме кое е възможно и кое не, и кой къде живеел.
Правила трябва да има някакви, защото без тях стигнахме до настоящия хаос. И когато тези правила са обмислени и ясно оповестени всеки родител още преди да стане такъв ще обмисли как да осигури на детето си необходимите неща (според собствените си разбирания и възможности и според това, което държавата предлага като вариант). Идеята ми съвсем не е да се делят хората на софиянци и несофианци. Всеки има право да избере къде да живее. Ако своевременно уведоми и съответната община (с адресната си регистрация) ще даде възможност на служителите да го предвидят и в инфраструктурата на общината. Така ще знае, че поне някъде има място за него или децата му. И така много лесно всяка община ще прогнозира нуждите си. Така поне си мисля аз. Не става за ден или година, но в обозримо бъдеще е напълно възможно (при условие, че ние се държим адекватно като граждани, но и си отстояваме правата пред държавните институции). Дано да стана ясно каква ми е идеята, че пак се получи един дълъг пост. Embarassed

# 134
  • София
  • Мнения: 6 999
Didia, ами като не са се втурнали да се регистрират хората - няма да си ползват правата. То е много просто.

Като не си си загубил 2 часа от живота, защото толкова отнема с пътя подаването на заявление за промяна на настоящ адрес, няма да ползваш предимствата на това детето ти да е в тази или онази дет. градина - а ще се редиш на опашка.
Защото градините са към общините, а в която община си регистриран - там плащаш данъци - от които се плаща издръжка на градината.
За мен това с равните права е някаква недомислица - не може да имаме равни права, а задълженията ни да не са равни. Не ми се връзва някак си.

Общи условия

Активация на акаунт