Компотите-признак на бедност ли са?

  • 13 731
  • 224
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 2 018
Признак са не на бедност, а на сиромашко мислене. Това е заблудата, че ако си приготвиш сам нещо и хвърлиш сума ти часове труд, ще ти излезе по-евтино.

Що бре? Вчера правих компоти /от сливи/, но с пълното съзнание, че когато децата искат да пият нещо, няма да се наливат с "натурални" сокове, които нямат нищо натурално или някаква си Кока кола /газирана  Sick/, а ще пият компот или нектар /с пасатора/ от сливи! Единственото лошо нещо на компота е че няма витамини. Но едно е да занесеш някакъв купешки компот или сладко, на детето си в София /там ще учи големия/, друго е и да занесеш нещо приготвено от мама.  Wink

# 91
  • Мнения: 9 865
Азаф, аз не искам ниви, гори. Не искам да правя промишленост.
Искам мой си двор, в моя си къща, ще имам време... време да искаш от мен, особено в момента.
И на мен такава работа не ми тежи, когато си ходя сама се вра да чопля нещо, аз съм сбъркана.

# 92
  • Мнения: 958
Не знам на какво са признак бурканите, ама умирам за тях. Баба всяка година правеше. Сега правят и нашите. главно за детето.
По миналата година се бяхме организирали 5 човека, 3 дена правене на автентична домашна лютеница, без пюрета и др боклуци. Ами стана страхотна, едва я разделихме и много бързо свърши. Ама много работа и материал Simple Smile Ако мога да отделя време тази година бих направила пак.
А за туршия умирам....
Също много обичам домашни печени чушки.
Да са живи и здрави родителите и свекитата, защото ние нямаме никакво време да се занимаваме с консервиране  Peace
Но никога не отказвам домашно Simple Smile Свеки се е отдала на еко поизводство за детето, не ползва торове, а в бурканите не слага никакви консерванти. Жалко, че се опъват за една козичка, ама като се пенсионират може да вземат Simple Smile

# 93
  • Мнения: 4 586
виждах как с чувалите се изсипва всеки ден изкуствена тор по домашно произвежданите чушки, домати и т.н.
Един чувал е за един декар царевица, еднократно в годината. Плодовете и зеленчуците са още по-чувствителни, те просто биха пожълтели и изсъхнали за два дни.

# 94
  • Мнения: 274
Добре де, искам да помоля тези, които произвеждат зимнина - може ли да си поръчам да ми затворят 10тина буркана домати с моцарела? Ще си платя колкото струва. Щото има един период от годината, в който доматите са много кофти. Та затова. Чакам оферти.

Абе мноо аграрен стана този форум...Аз в бг-мама ли съм или в АгроМама? Или предаване Бразди...Simple Smile

# 95
  • Мнения: 2 018
Добре де, щом бурканите са признак на бедност, тогава фризера ли е признак на богтаство?  

# 96
  • ВАРНА
  • Мнения: 1 848
Признак на свободно време са Peace

много правилно!

не правим компоти. единствено и само кисели краставички, щото стават врЪхтЪ Wink. за едни 20 буркана си отделям цял ден. добре, че през лятото съм по-свободна, щото в противен случай ще се купуват краставички от магазина, които между впрочем хич не са лоши.

я да ви попитам вас, почитателите на домашното производство - защо не щадите родителите и бабите си? много е лесно - да, обичам компотите на баба! ами ако утре баба ти не може да ти направи от любимия компот - к'во прайм?

# 97
  • Мнения: 502
   Мазе без компоти не е никакво мазе!Сомням си едно време избата на дядо ми,бог да го прости.Рафтове,пълни с всякакви компоти,сладка,лютеници.Имаше и разни деликатеси-кьополу,печени чушки с доматен сос...В кафяви книжни кесии съхраняваше грозде от лозницата за много дълго време.В дървени трици поставяше пресни ябълки и круши, и те си стояха свежи с месеци.Никога не е купувал никакви плодове и зелунчуци,всичко беше от собствената му градина.Хубаво...

# 98
  • Мнения: 4 965
Добре де, щом бурканите са признак на бедност, тогава фризера ли е признак на богтаство?  

 Naughty

Признак на свободно време са Peace

много правилно!
...

 Peace

# 99
  • Мнения: 804
Не мисля, че са признак на бедност. Просто традиция в някои семейства. Особено ако човек има от къде да вземе продуктите. Аз лично не правя никаква зимнина. И баба ми не правеше по простата причина, че никога не сме имали двор и градина. Смятам, че няма смисъл да купя нещо за да го затворя в буркан. Но ако да речем имам градина пълна с плодове и зеленчуци сигурно бих правила.

# 100
  • Мнения: 4 678
Компоти не правя,не мисля че са признак на каквото и да е било.....и  не ми липсват Hug
Явно въпрос на бит и традиции в семействата Peace

# 101
  • Мнения: 24 467
виждах как с чувалите се изсипва всеки ден изкуствена тор по домашно произвежданите чушки, домати и т.н.
Един чувал е за един декар царевица, еднократно в годината. Плодовете и зеленчуците са още по-чувствителни, те просто биха пожълтели и изсъхнали за два дни.


При каква разфасовка?  Laughing Виждаш, че пак е според "зависи".
Точно на това акцентирам- че с шепичка слагахме от чувалчетата около всеки отделен корен /така са ми показвали тогава/. Пожълтяването на листата се отдаваше на жегите и засушаването. Имаше и забрани да се полива с вода от чешмата, та за всичко беше виновна сушата. Такива са ми спомените и не съм била съвсем малка, та са ми ясни. Погледнато от сега ми се струва, че определено тогава се прекаляваше, много, с изкуственото наторяване. Отделно се пръскаше и със селскостопански самолети. До нас /до баба/ беше точно летище на такива. Само дето не се говореше за вредата от това така, както сега, не се обръщаше внимание на това.
Колко е един декар? Само дворът на баба около къщата е по- голям, да не говорим за нивите.
От сега нямам информация, вече нямам баба, на която да помагам на село, т.е. тя вече отдавна не се занимава с това. Поръчва ни и ние купуваме от каквото има нужда.
Мазето ни се чувства отлично без буркани и пак си е мазе. Там могат да се държат редица други неща- колелетата, дрехите за следващия сезон, обувките и какво ли не, което да не ни се мотае в къщи непрестанно.
Кьопоолу- онзи ден в малката фурничка /чушкорек нямаме, но тя върши чудесна работа/ си опекохме патладжан и чушки- стана вкусно и се излапа. През зимата си ползваме наличните зеленчуци за салати, има зеле, моркови, целина и т.н. в изобилие. Има и достатъчно количество и разнообразие от замразени зеленчуци.
Не виждам особени предимства просто на бутилирането и бурканирането, които биха ме накарали да си изгубя времето там, вместо да правя нещо друго. Сега дори, когато си ползвам някой ден отпуск предпочитам да го използвам за почивка, включваща дори и активен отдих- да поплуваме, да половим риба, да походим по балкана. Но пак казвам- въпрос на гледна точка, разбирания, бит и възприятия, не толкова на паричен ресурс.

# 102
  • Мнения: 3 405
Признак са не на бедност, а на сиромашко мислене. Това е заблудата, че ако си приготвиш сам нещо и хвърлиш сума ти часове труд, ще ти излезе по-евтино.

Да-да  Laughing
На свеки са хиляда пъти по-вкусни от тези дето се продават в магазина.
Въпросът не опира до сиромашия, а до традиция или навик, ако щеш, и до вкусови качества.

# 103
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
Компоти не ядем, но миналата година се бях вдъхновила на вилата и направих лютеница, сладка, мармалади. 5 дена само затварях и кипвах бурканите. Най-странното е, че се чувствах прекрасно  Shocked За евтино не изезе по-евтино , а с пъти по-скъпо

# 104
  • Мнения: 3 447
Чета, чета и ми се иска и аз като Селинджър да попитам - колко от вас действително прекарват дни наред прегърбени над казаните? Колко от вас стържат десетки кила домати, докато им се прежулят ръцете до кръв и не могат да си разтворят пръстите след това? Колко от вас чистят, мият, обезкостяват и режат, само за да се похвалят на комшийката, че са затворили 100 буркана тая есен? Или компотецът е супер, но само когато мама/свеки се гърбят и гърчат над него?

Общи условия

Активация на акаунт