За възрастните ни родители...

  • 3 421
  • 45
  •   1
Отговори
# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 580
         
Но! дават пари пък за лекарства, но не е ли така, че има някакви картони ли, какво ли, за пенсионери: безплатни или с намаление, според дохода?

Да има намаление, но намалението на 60лв лекарства е 14лв. Тези 46лв трябва да ги платиш. При пенсия 120лв. как ще изкараш до края на месеца? И това не си го изсмуквам от пръстите, а е равносметката на майка ми. Баща ми почина и ако не сме ние децата И няма начин да изкара месеца.

Последна редакция: вт, 22 юли 2008, 15:22 от alessina

# 31
  • Мнения: 11 747
А ако младите нямат пари да дадът на старите?  Току що писах в тема, където авторката беше заставяна да плаща сметки на родителите си, а самата тя изнемогва финансово. Дори да не изнемогваше, трябва ли да се лишава семейството, за да издържа финансово родителите си?  Какъв доход трябва да има едно младо семейство с 2 деца (може и с едно), за да издържа децата си, 4 броя родители, още някои роднини (някой по-горе беше споменал и леля), да изплаща кредит по апартамент, кола и прочие?

# 32
  • София
  • Мнения: 344
А ако младите нямат пари да дадът на старите?  Току що писах в тема, където авторката беше заставяна да плаща сметки на родителите си, а самата тя изнемогва финансово. Дори да не изнемогваше, трябва ли да се лишава семейството, за да издържа финансово родителите си?  Какъв доход трябва да има едно младо семейство с 2 деца (може и с едно), за да издържа децата си, 4 броя родители, още някои роднини (някой по-горе беше споменал и леля), да изплаща кредит по апартамент, кола и прочие?
Не е здаължително.
Тук темата е за децата, които имат възможност да дадат и родители, които не приемат от гордост.

# 33
  • Мнения: 275
А ако младите нямат пари да дадат на старите?  Току що писах в тема, където авторката беше заставяна да плаща сметки на родителите си, а самата тя изнемогва финансово. Дори да не изнемогваше, трябва ли да се лишава семейството, за да издържа финансово родителите си?  Какъв доход трябва да има едно младо семейство с 2 деца (може и с едно), за да издържа децата си, 4 броя родители, още някои роднини (някой по-горе беше споменал и леля), да изплаща кредит по апартамент, кола и прочие?

Наистина темата имаше друга цел, но ще се постарая да ти отговоря от една по-различна гледна точка. Ето как стоят нещата в Лондон:
Запознах се със свекървата на една моя приятелка. Жената имаше прекаран инсулт и почти се беше възстановила, накуцваше леко, но не можеше съвсем добре да се обслужва. Възрастната дама е доста заможна, от благородническо потекло, родена в Норвегия и носеща в себе си гордост и аристократизъм. Моята приятелка се тюхкаше как ще организират гледането на свекърва й, при все, че тя има още две дъщери. Ами свекърва и си продаде огромното имение, купи си апартамент в Лондон, в близост до приятелката ми, останалата разлика от продажната цена на имението се внесе в банка. Наеха и болногледачка от една агенция, която е 24 ч. на разположение и и плащаха 2000 паунда заплата. Най-щокиращото за мен беше, че никой от децата и не искаше да наруши спокойствието си за да гледа майка си, дори и при условие, че щеше да наследи огромно имение. Приятелката ми сподели, че никакви морални скрупули не изпитва към свекърва си, нито никой от децата и. Това си е част от културата им. Опитвайки се да обясня моята гледна точка, аз пък останах неразбрана...
Та светът е шарен и всеки търси начин да решава собствените си проблеми, изхождайки от моралните си ценности и заряда в себе си. Много е некоректно да се коментира кой на кого е длъжен и с какво. Всеки има истина за себе си. Hug

# 34
  • Мнения: 11 747
да, разбира се, авторката е поставила такава тема, но понеже се прокрадват и мнения в тази посока, колко е тъжно да се живее с малки пенсии и прочие, което си е така... Аз просто пренесох и настроението от другата тема, която е тук наоколо, та така.


п.п. ох, аз явно съм англичанка  Confused Наистина и на мен не ми се ще да си зарежа живота и да стана болногледачка за неопределен брой години от живота си! Ще се чувствам ограбена.
Друг въпрос е, че ако разполагам с големи финансови възможности, определено бих подпомагала с пари родителите си. Но много пъти съм разсъждавала докъде е здраво да се прави и откъде става вече нездраво?  Thinking Дали трябва да се лиша от почивка веднъж в годината, от хобито си, от някои нови дрехи, в това число и тези неща за детето си, за да подпомогна с пари родителите си?  Живота си тече и няма връщане назад.

Последна редакция: вт, 22 юли 2008, 16:35 от pina

# 35
  • Мнения: 275

Дали трябва да се лиша от почивка веднъж в годината, от хобито си, от някои нови дрехи, в това число и тези неща за детето си, за да подпомогна с пари родителите си?  Живота си тече и няма връщане назад.


На този въпрос може само ти да дадеш верният отговор...
Но определено никакви парцали не биха ми осигурили щастие, нито каквато и да е почивка, а хоби нямам. Но другото със сигурност би ме изпълнило с щастие! И тук всичко е въпрос на приоритети.

# 36
  • Мнения: 11 747
ох, аз знам отговора - най-добре е всички да сме добре...

# 37
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
[quote link=topic=315210.msg8135152#msg8135152 date=1216683142]
Понякога е по-добре да вземеш нещо от тях, дори от нямането им. Така на тях им става драго на душичката, че са ти дали нещо, каквото и да е.

Уфф, темата е много сложна и почва да става болезнена за мен. Изчезвам.
[/quote]

Не знам, дали сега мисля така. В крайна сметка сега аз ръфам ли ръфам портокали, а баба ми и дядо ми имаха няколко години да си похапват (обожаваха ги), но го даваха на нас, лишавайки се. Толкова малко неща им бяха останали..... Sad

# 38
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
[
Има и друго нещо, което често се пропуска. Вяраме или не, разходите на възрастните хора, са далеч по-малки от нашите. Те не си купуват нови тоалетчета, не ходят по развлечения и почивки, с храната също се задоволяват по начин, различен от този на младото поколение. Те, просто са свикнали на друг начин на живот и харчене на пари. Това, че младите не насмогват с 1000 лв. (например), не значи обезателно, че възрастните им родители гладуват с 400, да речем. Често те и не плащат наеми, режийните им са други, защото са просто далече по-пестеливи. Не е лошо понякога човек да се понаучи и от тях за някой неща, ако му се налага. Но! дават пари пък за лекарства, но не е ли така, че има някакви картони ли, какво ли, за пенсионери: безплатни или с намаление, според дохода?

ти сериозно ли говори6?
знае6 ли колко струват лекарствата за болен с бъбре4на недостстъ4ност, подагра, хипертония(и о6те един куп не толкова сериозни не6та) говоря за ба6та ми...   само лекарствата  са на стойност  350, евро на месец, да не говорим 4е в Бя след толкова посе6тения при нефролози,  вси4ки му повтаряха 4е имал камък в бъбрека.... тук направо  #Crazy като има казах 4е досега никога не са му казвали 4е има бъбре4на недостатъ4ност 4 степен(функционира на 20% ) и все пак за да се стигне до 4 се е минали през 3 та, втора и първа, което така и е останало незабелязано от българските "специалисти", които оба4е са си прибирали таксата за всеки преглед...
мога да ти кажа 4е тук само от един преглед му дадоха подходя6тите лекарства за подагра(оптималната дозировка), която регулира подаграта, която неуспе6но лекува6е в  бя от 20 години(парадоксалното е 4е лекарствата са съ6тите, но системата на пиене и дозировката са разли4ни)... отелно такъв 4овек има определен хтанителен режим, който е жизнено важно да спазва, за6тото бъбре4ната недостатъ4ност, особено ако е в 4етвърта степен е необратим процес и единственото спасение от хемодиализата е да се задържи на това положение...
Майка ми е диабети4ка   и хипертони4ка, съответно освен лекарствата и друга диета, коренно противоположна на тази на ба6та ми....
 с4ита6 ли 4е две пенсии са достатъ4ни?

# 39
  • Мнения: 1 517
Никой на никого не е длъжен според мен. Всъщност замо родителите са длъжни на децата си за известен период от време - да ги порастят, да ги изучат...после децта е редно да си поемат живота в свои ръце.
Нормално и човешко е родителите да помагат на децата си ако могат или децата да помогнат на родителите - ако могат. Но децата, ако имат вече  свои деца, са длъжни преди всичко на тях и после на родителите си.
Колкото до болногледачките: нека тези, които гледат болни родители да си признаят, че хич, никак и въобще не удрят гъза в тавана от радост. Да бъдем честни пред себе си: на мен например ми е дошло до гуша да се занимавам с болни деца, камо ли с възрастни. А и повечето работим - как става номера да си с две деца и да напуснеш работа, за да гледаш болната си майка. Ми няма да стане. Ако не дай боже има нужда от човек постоянно до нея/ него, ще наема такъв (и дано да имам пари да му плащам), но винаги когато мога ще ходя там. Искам да кажа, че възрастния болен човек дори и да го гледа чужда персона, пак може да НЕ се чувства изоставен и оотхвърлен. Все едно майките дето си наемат детегледачки не се интересуват от децата си.

Случаите са най-разнообразни. А кофтито е, че тук, във форума, някой споделя нещо, но естествено не разказва цялата история и излиза, че е някакво чудовищ, което не ебава ни майка, ни баща. А всъщност не е така.

# 40
  • варна
  • Мнения: 262
Мдаааа Thinking, Делте много си права

# 41
  • Мнения: 45
[
Има и друго нещо, което често се пропуска. Вяраме или не, разходите на възрастните хора, са далеч по-малки от нашите. Те не си купуват нови тоалетчета, не ходят по развлечения и почивки, с храната също се задоволяват по начин, различен от този на младото поколение. Те, просто са свикнали на друг начин на живот и харчене на пари. Това, че младите не насмогват с 1000 лв. (например), не значи обезателно, че възрастните им родители гладуват с 400, да речем. Често те и не плащат наеми, режийните им са други, защото са просто далече по-пестеливи. Не е лошо понякога човек да се понаучи и от тях за някой неща, ако му се налага. Но! дават пари пък за лекарства, но не е ли така, че има някакви картони ли, какво ли, за пенсионери: безплатни или с намаление, според дохода?

ти сериозно ли говори6?
знае6 ли колко струват лекарствата за болен с бъбре4на недостстъ4ност, подагра, хипертония(и о6те един куп не толкова сериозни не6та) говоря за ба6та ми...   само лекарствата  са на стойност  350, евро на месец, да не говорим 4е в Бя след толкова посе6тения при нефролози,  вси4ки му повтаряха 4е имал камък в бъбрека.... тук направо  #Crazy като има казах 4е досега никога не са му казвали 4е има бъбре4на недостатъ4ност 4 степен(функционира на 20% ) и все пак за да се стигне до 4 се е минали през 3 та, втора и първа, което така и е останало незабелязано от българските "специалисти", които оба4е са си прибирали таксата за всеки преглед...
мога да ти кажа 4е тук само от един преглед му дадоха подходя6тите лекарства за подагра(оптималната дозировка), която регулира подаграта, която неуспе6но лекува6е в  бя от 20 години(парадоксалното е 4е лекарствата са съ6тите, но системата на пиене и дозировката са разли4ни)... отелно такъв 4овек има определен хтанителен режим, който е жизнено важно да спазва, за6тото бъбре4ната недостатъ4ност, особено ако е в 4етвърта степен е необратим процес и единственото спасение от хемодиализата е да се задържи на това положение...
Майка ми е диабети4ка   и хипертони4ка, съответно освен лекарствата и друга диета, коренно противоположна на тази на ба6та ми....
 с4ита6 ли 4е две пенсии са достатъ4ни?


Не, не считам.  Sad Не говоря и за наистина драматичните случаи, но не мога да не се запитам, а какво правят тези, чийто деца са също на прага на нищетата? Знам, по темата не става въпрос за такъв случай, но и моето мнение беше по повод на това, че често чувайки някаква цифра при възрастни хора и сравнявайки я с нашта, изпадаме в паника, не винаги необходима. Мисля наистина, че старите хора имат по различен начин на харчене от този на младите.

# 42
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Какво направих, в България имам дебитна карта, подписах договор за плащане по банков път на всички сметки - ток, вода, телефон , парно. Всеки месец си дърпат сумата, а в края на месеца получавам банково извлечение на мейла си.

Titina,
горе-долу колко са сметките за 1 месец, като цяло, на твоето семейство? Нямам никаква представа (досега плащах само пари), но искам предварително да се подготвя какво да очаквам. 

# 43
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 700
Какво направих, в България имам дебитна карта, подписах договор за плащане по банков път на всички сметки - ток, вода, телефон , парно. Всеки месец си дърпат сумата, а в края на месеца получавам банково извлечение на мейла си.

Titina,
горе-долу колко са сметките за 1 месец, като цяло, на твоето семейство? Нямам никаква представа (досега плащах само пари), но искам предварително да се подготвя какво да очаквам. 
Не съм Titina, но мога да твърдя, че ако са в София, около 400лв. поне за зимните сметки (без храна), не по-малко. Тази зима може да е и повече, всичко се увеличи.

# 44
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 795
Titina,
горе-долу колко са сметките за 1 месец, като цяло, на твоето семейство? Нямам никаква представа (досега плащах само пари), но искам предварително да се подготвя какво да очаквам. 
Сумите са различни за зимните и летните месеци. Да кажем за един апартамент 70 кв.м., отопляема само една стая сметките варират от 250-300 лв. Това включва парно, ток, телефон, вода. Сметката за парното е най-голямото перо в разходите. Уж има парно, но е студено и се налага доотопляване с ток. Ако някой знае мога ли да го спра това парно и каква е процедурата, нека да ми обясни моля, че това са си грешни пари.

На старците им спестявам какви са сумите, че съвсем ще ги притесня и ще спрат да използват всичко.

Общи условия

Активация на акаунт