Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 3 679
Напълно съм съгласна с Pouh  Peace

# 31
  • Мнения: 804
Дъщеря ми е родена на 3-ти ноември и като кандидатствахме системата автоматично ни отхвърли, защото сме родени след 1-ви ноември. Следователно ако кандидатсвали миналата година са с предимство, дете родено на 30-ти септември, ще влезе, а дъщеря ми не.
И за районирането мислих-мислих и не ми стана ясно, защо да не мога да кандидатствам в който район пожелая. Където живея, където работя, от където минава пътя ми за работа, където работи мъжа ми, от където той минава за работа? Ако не живея в Младост примерно, а работя там от къде на къде да имам по-малка нужда от ясла, отколкото някой живеещ там.
Според Гневна щом сега има кой да гледа детето ми значи нямам нужда от ясла. Плащам безбожно много от семейния бюджет на бавачка и се лишаваме от много неща заради това. Но това си е мой проблем и не мисля, че трябва да съм с предимство пред някой който има много пари примерно. Стига се спекулира с това, че има по-нуждаещи се от ясла и градина и по-малко нуждаещи се. Щом кандидатства, значи човека се нуждае и това е. Закона вече е определил кой е с предимство. Защо трябва да се слагат още ограничения  newsm78
ТОВА Е ДЕМОКРАЦИЯТА. Оцеляват по-приспособимите, по-богатите, по-успяващите. Ако дъщеря ми не тръгне на ясла зимата, ще си ядем ушите, но това не е ваш проблем - щом не ми изнася мога да си събера багажчето и да хващам гората.
Нищо няма да се промени докато пишем страница след страница фермани с идеи кой се нуждаел повече от ясла. Трябва да се помисли как да станат повече яслите, защото каквато и точкова система да се въведе ще има мноооого деца, които няма да посещават държавно заведение, а родителите им ще се чудят как да разпределят парите за да плащат за детегледачка или частни градини.

А ако наистина сте убедени, че точковата система е вариант, то нека има и точки за това кой има живи баби и дядовци и кой не, защото те могат да гледат детето ако са живи. Звучи точно толкова логично колкото и районирането.
Темата е чудесна и по-горе съм го казала, но наистина ще е по-добре да се промени малко насоката на действие - НЕ как да се "самопрецакаме", а как да влезат повече деца.

Последна редакция: вт, 12 авг 2008, 14:43 от madchen

# 32
  • София
  • Мнения: 1 775
Lovi-татко.
Идеята ми е за анкета относно това, дали да има чисто районен принцип.
Тук във форума има няколко поста срещу районирането. Затова е хубаво да видим дали сме съгласни с райониране, а после ще дефинираме отдлените критерии на районирането.
За да не се получи, че сме една малка групичка, която диктуваме какво да се прави и се опитваме да нагласим нещата за себе си. Една от майките имаше такава идея, но след това не я доразви.
 

# 33
  • Мнения: 48 050
Лови- ОК, разбрах.
 madchen , сега сме август, до другия месец я разкрият обещаните 39 групи, я не.
Но няма да се кандидатсва по стария регламент, а по нов- като единствено се иска да няма критерий време.Ето защо предлагаме доста богат набор критерии, доста разнообразни, които по някакъв начин да подредят кандидатите. Ние ги предлагаме, и дискутираме с общината. Паралелно с това е ясно, че трябва да се борим за 1. повече места, 2. персонал, 3. качествна грижа за децата в ДГ. Просто темата е за критериите за прием през 2009 г. за този ограничен брой места и без да се ползва критерий време. Ето защо няма нужда и тази тема да се пълни със спам за това как " няма справедливи критерии" и как "всеки има право на ДГ". Това е ясно, но в случая става въпрос за друго.

# 34
  • София
  • Мнения: 1 775
Lovi-татко.
Madchen  - родителите във този форум се опитваме, при наличието на огромен брой недостигащи места в ДЗ, да въведем ясни критерии за кандидатстване, който да поставят всички в относителна равнопоставеност.
За съжаление не зависи от нас броя на недостигащите места. Кой, какво е правил в миналото, какво е продавал, заменял и т.н., не ни решава основния проблем:
Осигуряване на общинска грижа за всяко дете – възпитание в ДЗ.
В никой закон не се поставя един член на обществото пред друг. Т.е. никой няма предимство.
Единствено се цитира облекчение за ползване на дадени услуги.

Пример:
„Наредба за определяне и администриране на местни такси и цени на услуги, предоставяни от Столична община
  Раздел III.
Такси за ползване на детски ясли, детски кухни, детски градини, домове за социални грижи, общежития и други общински  социални услуги
Чл. 39. (1) Не се заплаща такса за:
                  1. деца, чиито  родител/родители са с над 71 на сто трайно  намалена  работоспособност, деца пълни сираци, децата на загинал/и родител при производствени аварии, природни бедствия   или при изпълнение на служебен дълг;
                  2. деца с медицинска експертиза за 50 и над 50 на сто намалени  възможности за социална адаптация, издадена съгласно Наредба  за медицинската експертиза на работоспособността, приета с ПМС  № 99 от 31.05.2005 г. Освобождаването от заплащане се извършва  въз основа на подадена молба от единия от родителите или настойника и медицинска експертиза, издадена на основание и по реда предвиден в наредбата;
                  3. третото и следващи деца на многодетни родители.
………………
Чл. 41. (1) Таксата се заплаща с 50 на сто намаление за:
1.  деца с един родител;
2. деца чиито родител отбива военна служба;
3. деца единият от родителите на които е редовен студент или  редовен докторант.
(2) За деца на многодетни родители таксата се заплаща с 50 на  сто намаление за първото и със 75 на сто за второто дете.
(3) Когато две деца от едно семейство са приети в едно или в   различни детски заведения, таксата за второто дете се заплаща  с 50 на сто намаление.
(4) (изм. и доп. с Решение № 249 по Протокол № 105 от  12.04.2007 г.) Разпоредбите на л. 1 и ал. 3 , както и ал. 1 и   ал. 2 могат да се прилагат едновременно. „

Идеята за въвеждане на районирането при кандидатстване е да се облекчат родителите които плащат местни данъци и такси на СО, и съответно да могат да използват услугите на общинските ДЗ.

# 35
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 1 994

ТОВА Е ДЕМОКРАЦИЯТА. Оцеляват по-приспособимите, по-богатите, по-успяващите.

Това също е дискриминация! Защото и моето дете е дискриминирано, понеже няма братче или сестриче в ДЗ и не е близначе, та да ползвам предимство. Но никой не ми е виновен нали? Тогава никой не е виновен и на тези, които не са кандидатствали - това е тяхно желание. А за това, че не го е имало в регламента - то кое ли го имаше? Толкова много неща се промениха... а и сега говорим за УЖ нов регламент, в който ще залегнат УЖ нови неща.  Тук отново достигам до предложението на Lovi-татко. Щом толкова ви притеснява това, че чакащите ще изместят новозаписалите се ( ooooh!), можем да ги разделим - говоря за яслените групи. Ако за "обикновените" деца квотата е 40%, то нека 20 са за "чакащите" и 20 за новозаписали се. Същото може да се направи и с "привилегированите" деца.
Все пак търсим малко справедливост, ако не се лъжа... ако не е така темата може да се преименува - Регламент за прием на деца с предимства в ДЗ. Тогава нито ще пиша, нито ще чета. Защото то място за останалите няма да има!

# 36
  • София
  • Мнения: 741
Lovi -татко  Peace за анкетата.

Като се замисля, когато пиша тук, то е все за нещо против..... Затова искам да напиша за кое съм "за". Бях писала и преди - това освен, че е мое мнение, не противоречи и на закона.

Аз съм "ЗА" - единствено и само фактор "време" ( заедно с онези случаи на предимство, които е определил закона - сираци, инвалиди ( изпускам още нещо - но беше само едно или две най-много). Донякъде - принципа постоянен адрес в София ( все пак тези детски заведения са на издръжка на общината - пък таксите, които плащат постоянно живеещите ( и не само те) отиват там).

Още римляните са казали " първи по време - първи по право". Докато няма достатъчно места - винаги ще има недоволни.

За мен това е единственият начин да се даде РАВЕН  шанс за всички. По-добре трябва да се насочи работата на общината към това как да оправи системата, за да не се получава срив и да бъде достатъчно прозрачна, както и да се осигури достъп до системата.
Не мисля, че и при това точкуване ще се избегне времето, не случайно предложих преди време да си преброим точките ( доста се оказахме с еднакви точки - и как ще се наредим тогава - аз лично отново виждам времето като фактор.

Това е моят аргумент "за" времето. Бих искала да прочета вашите "против"...това, че в момента някой е чакащ и е недоволен не е аргумент, защото и догодина ще има такива по новия регламент, какъвто и да е той.

Досега не съм прочела такъв ( ако е имало, а съм пропуснала, моля искрено да ме извините).  

Пуснете една анкета и за времето ( просто "за" и "против"). Ако повечето не мислят като мен, обещавам повече да не повдигам този въпрос и да се опитам да мисля в друга посока.

# 37
  • София
  • Мнения: 741
Идеята за въвеждане на районирането при кандидатстване е да се облекчат родителите които плащат местни данъци и такси на СО, и съответно да могат да използват услугите на общинските ДЗ.



Lovi татко, обикновено съм съгласна с теб, обаче тук не съм. Таксите отиват в столична община. Така че, този аргумент е "за" - адресната регистрация ( постоянен адрес и/или настоящ адрес), но не и за районирането. В закона за народната просвета има текст съгласно, които родителите са свободни да избират къде да запишат детето си, за да се образова. Детските градини са част от образователната система, така че......

# 38
  • Мнения: 48 050
Свободни да кандидатсват където желаят, но все пак за някои градини ще имат и предимство, защото са им в района, нали  разбирате разликата?Това се ползва по желание.

# 39
  • София
  • Мнения: 1 775
Lovi-татко.

Pouh – времето не може да се избегне. Единствено в идеалния случай всички кандидатствали се класират на желаните места. Но това си е чиста утопия.
Целта на намаляване фактора време, е да се избегне сериозно натоварване на системата, да се избегне друг някой 04.02.
Прие се една идея за получаване на определен брой точки от всеки кандидатстващ по определени предварително правила (критерии).
Когато тези точки съвпаднат по сума, да се приложи критерия време, но за всяка една детска градина поотделно. И в различни дни. Така ще бъдем сигурни, че няма да има излишно натоварване на системата и съответно ощетени от това.
Още тогава, в далечния 04.02.2008 г., аз казах, че системата ограничи родителите в записването и кандидатстването. И че резултатите не трябва да се приемат.
Но резултатите, лоши или добри, бяха налице и СО зачете старта на системата и не се реши да обяви нов „апокалипсис”.
Добавям.
Pouh – относно районирането юридически си права, но….
За да може да се получи някакво диференциране между кандидатстващите, за което да получат различен брой точки, и да се избегне времето (доколкото е възможно), е необходимо да се въведат някакви идеални критерии.
Целта е – да се осигури удобството на родителите да ползват общинските услуги. Именно на това удобство се крепят идеите за брат/сестра в същото ДЗ, братя близнаци и т.н.
А относно въвеждане на районирането, това е една доста нестабилна основа, която се опитва да определи ползването на районната ДГ по местоживеене, а не разкарването на детето на километри разстояние до друга ДГ. Все пак не се кара „чувал с картофи”, а дете. Колкото по-далеч е ДГ, толкова отсъствието на детето от дома му е по-голямо. Толкова по-рано трябва да се събуди, разсънва, откарва и съответно толкова по-късно ще се прибира у дома.
При натоварения трафик в София, това има значение.

Последна редакция: вт, 12 авг 2008, 15:33 от Lovi

# 40
  • Мнения: 804
Плодова фея, за жалост си права, че дори да се задействат "задниците" в общината за нови места, това ще стане чак за догодина най-рано. А проблема за 2009 си остава... Но за районите, не се получава сметката, защото аз ако искам детето ми да "учи" в Младост, но не живея там, ще съм след някой който живее там. Защо да има предимство по местоживеене, а не по месторабота примерно? Правя уточнение, че аз искам детето да е в ясла в квартала където живея, но не виждам защо да съм с предимство пред някой който работи в моя квартал.
Лови, и ти си права, че данъците на живущите в София отиват в СО, но тогава автоматично отпадат всички живеещи на квартира. Аз нямам адресна регистрация в София, но имам жилище тук, плащам му данъците тук, фирмата в която работя плаща данъците си в София, защо тогава някой роден в София, живеещ при родителите си и осигуряващ се на минимална работна заплата да е с предимство пред мен?
Пух, май най-безпристрастния критерий си остава времето. Може само да се настоява фирмата, която потдържа сайта да даде някой лев допълнително за да си пооправи системата.
Гневна, истината е, че ние с теб дърпаме чергата към себе си. Ти си права са теб си, а аз за мен си  Crazy Затова каквито и допълнителни критерии да се въведат ще има дискриминирани.
Следователно излиза, че ако не се срине системата, тя е най-доброто решение към момента. Трагедия, но факт  ooooh!  Tired

# 41
  • София
  • Мнения: 741
Lovi татко - мерси, беше доста изчерпателно и ясно.
Въпреки, че аргумент - системата не работеше тази година, не е аргумент против "времето", а против начина, по който се е отчитало то.  С две думи сте против системата...., а не против времето....поне така разбирам този отговор.

Плодова фея - благодаря и на теб. Имам следните два практически въпроса, за да ми стане по ясно -

1. Мога да кандидатствам в например две градини ( или повече) - една в района - за повече точки, и една в район, извън моя, но по-удобен. Правилно ли разбирам?  

2. Свързан с по-горния - текат две ( или повече) успоредни класирания в двете градини ( или в колкото съм кандидатствала). Или по някакъв начин се подреждат? ( ако приемем идеалната хипотеза - класиран и на двете и аз избирам, или винаги ще се класира само в една, или нито в едната....т.е. има значение аз как ще си подредя желанията....-но пък тогава точките ще бъдат различни за различните детски градини....) Просто искам да съм на ясно как ще стане.

# 42
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 1 994

Гневна, истината е, че ние с теб дърпаме чергата към себе си. Ти си права са теб си, а аз за мен си  Crazy Затова каквито и допълнителни критерии да се въведат ще има дискриминирани.

Всеки дърпа чергата към себе си. И който дърпа по-силно ще получи повече. За това дърпам и аз - за да получа нещо.  Laughing

# 43
  • София
  • Мнения: 17 592
Против районирането съм.

Я да си помислим. Не било удачно да се водят децата близо до работното място на единия родител, понеже това ощетявало живеещите на близо... Ами да, така е. Само че по какво правило "живеещите близо" трябва да са облагодетелствани спрямо деца, които просто се е случило да живеят в по - населен с деца район?  Защо, ако ми е ясно, че детето ми няма шанс да влезе в близката градина - понеже плащам данъци, а не получавам от чуждите - да не може да кандидатства "на общо основание" и в градините в близост до моята или на татито месторабота? Или хората, които живеят в райони с повече ДЗ (или по - рядконаселени) смятат, че местата в ДЗ в близост до тях трябва да се разпределят само между техните деца, а онези, които нямат късмет да живеят на такова място - да се преместят, да напуснат работа или да водят детето си на съвсем друго място, далеч и от местоживеенето, и от работното място? Има хора с продължително работно време - или такива, започващи сутрин от рано или свършващи вечер по - късно. Ако сте продавач/ка в магазин и започвате сутрин от 8 и сте вечер до 19 имате някакъв шанс с бърз спринт да вземете детето, ако то е на 5 минути от местоработата. Какво правите, обаче, ако свършите работа в 19 и имате тепърва 1 час път до дома? Сменяте работата? Сменяте жилището?

# 44
  • Мнения: 48 050
Не знам как точно ще стане това с районирането...идеи има ммного, но какво ще се приеме накрая....
За въпроса на кати...аз имам жена, която ги прибира вечер...сега в 1 клас също така ще бъдем...не мога да ги карам да пътуват по 1 час с мен сутрин и вечер...имам колега, който го практикува- когато е записвал децата в началните класове, офиса ни е бил в центъра и училището- до него. В последствие се мести 2 пъти офиса ни на различни места, както и жена му сменя работата. Сега вечер и сутрин пътуват маса време от различни краища на София, вкл. и децата. Не- благодаря.Децата ми е добре да са близо до дома, като някой ги прибира- в краен случай баба, гледачка, родител, приятелка и т.н.

Общи условия

Активация на акаунт