2-ра Лятна магрибско познавателна, чувстве

  • 26 302
  • 290
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 110
Добро утро, момичета!

Как сте? Невена, тези гадинчици, няма отърване, а? Много неприятно. Аз като дете бях абонирана. Който има, аз след него!

Свеар, ал- Яшби, как сте? Какво правите? Светле, как е новородената племенничка, която прилича на тайландче и арабче? Сигурно е голям сладур! Мони как е? Подготви и я за училище?

Жълтурче, турските джамии - общо казано де, са с овални и с може да имат и повече от 1 минаре, а арабските са с по 1 и са квадратни - така, както си видяла в Мароко. Обичайно и жените се молят на 2-рия етаж, а мъжете - на 1-вия, а в арабските - на първия, но с едни паравани са отделени, или пък са по-назад - в общото помещение и пак - с преградка.

Днес ще пусна един материал за начина, по които неправителствените организации в Мароко работят за премахването на неграмотността в страната и какъв е интереса на жените към този вид програми.

За обувките - на моят конник са като от списание взети. Ами има и още нещо - той ми връзва обувките - не че не мога, оправя връзките, и много, ама много обича да си купува обувки.... и да купува обувки за подарък. Даже понякога се чудя, то номерата са едни и същи де, но все пак, ако не се пробва, си е на риск. Досега никой не се е орлаквал. Освен това има доста точно око за мерки за дрехи. Все ме улучва.                     

# 226
  • София
  • Мнения: 3 845
Забравяте ме а, ще ви се обиждам`  Mr. Green Laughing
Невена, преди около месец говорих с една дама, която цял живот се е занимавала с паразити - въшки, хлебарки, бълхи и други, но и тя тогава ми каза, че за въшките трябва газ, маз и оцет и това нещо се държи на главата на  детето около 12 часа, но в никакъв случай по-малко! Тя каза ако се държи 2 - 3 часа няма никакъв ефект. Другият вариант е да се подстриже напълно, за да се премахнат гнидите, защото те се загнездват в корена и няма мърдане от там. Не ти помагам много, ама туй то знам.
Иначе за ашура съм чувала, че само шиитите я почитат - та вярно ли е туй или не  Thinking
Кате, мерси за обяснението за джамиите   bouquet Преди време някой ми беше обяснявал за минаретата, но съм забравила.
За обувките и на мен ми се струва, че е въпрос на личен избор, някой предпочитат направо да ги хвърлят и да си купят нови, други ги чистят... поне от тези хора, които познавам

# 227
  • Мнения: 110
Мароканските неправителствени организации работят за преодоляване на неграмотността

Лахсен Хадад ръководи проект АДРОС, което има за цел да намали неграмотността сред домакините.
„Неграмотността повлиява на всички нас! Работим в Мароко, за да научим жените да четат и пишат, но трябва да имаме подкрепата на всички сектори от обществото!”
Нуредин Храих, президент на Асоциацията за Развитие и Реформи също е на мнение, че гражданското общество трябва да участва по-активно във всички програми. Неговата организация има програма за начална грамотност за жени, които живеят в гета.
„Мароко е една от 12-те страни в света, в които ¾ от населението /около 40 милиона души/ е неграмотно. Нашата асоциация работи активно, но можем да обхванем само нашата област.”
Белмуден Саадия е представител на същата организация. Той е обикалял от врата на врата да събира желаещи да се обучават – момичета и млади жени. По професия е фармацевт, но доброволно води клас от 22 момичета в училището Зирара в Темара.
Хафида Зауи е 12-годишна и посещава занятията. Убедена е, че трябва да направи нещо за бъдещето си. „НЕ искам цял живот да съм неграмотна! Ако не уча, ще си остана такава. Искам да разбирам живота”, заявява убедено момичето.
Хаят Абдуни е 15-годишна и също вярва, че ученето ще й даде по-добър живот. Саамата тя спира да учи на 10-госишна възраст, за да се грижи за по-малката си сестра, но сега е решена да навакса с помощта на Асоцацията за реформа и Развитие.
И по-възрастните жени търсят промяна в ежедневието си. Убедени са, че грамотността ще им я даде. Ел-Хаджа Таму Саадин не може да дочака началото на часовете по грамотност.
"Записах се да уча, благодарение на Мароканската Асоциация за Защита на Селските Жени, научих много неща. Няма да се откажа, докато не се науча да чета и пиша добре като собствените ми деца!”, зарича се жената.
Президентът на Асоциацията,  Малика Бен Махи е горда от постиженията на жените в часовете по грамотност и професионално обучение. Записаните са много старателнип и целенасочени. Жени на по 60 години учат наред с млади момичета. Най-усърдните получават малки подаръци и това ги насърчава да продължат да се учат добре.
Захия е била неграмотна. След занятията в Асоциацията, животът й се преобръща. Вече не се срамува да ходи на места, които преди е считала за подходящи само за „грамотни хора”. Следи новините на арабски по телевизията и може да говори на различни теми. Семейството й я приема с особена гордост.
Броят на децата, обучавани от неправителствената организация се увеличава от 153,218 през 2004 до 225,129 през 2006-та. Общественият сектор – е обучил аналогичен брой жени, а частния сестор – само 2 652. 79% от участниците в ограмотителни курсове са жени.
Според неправителствените огранизации, неграмотността трябва да се превъзмогне с подход, който включва всички заинтересовани и насърчава хоратна да работят на местно ниво. Обществото трябва да участва в разработването на план за предосвратяване на отпадането от училище. За да има успех, посетителите на курсовете трябва да се обучават поне 3, 4 години.

# 228
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Кате, това, че жените в Алжир са по-образовани от мъжете, не ме учуди Mr. Green, но с радост прочетох, че успехите им не са само в хуманитарните науки, както е често в западния свят заради всякакви предубеждения, които влияят на децата... Да не казвам от къде е тази асоциация, но има ли емиграция към европейските страни и Америка на хора от Магреба?
Кате, а и с голям процент неграмотни - те какво правят, с какво се занимават? Земеделие, отглеждане на животни? И как се справят в ежедневието си?

Невена, Ал Яшби ни разкри загадката на прякора си: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=315236.msg8189582#msg8189582
И аз го разнищих откъм корена, за да намеря общото между трите езика: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=315236.msg8270618#msg8270618
Все едно месеци наред съм те чакала да се появиш с тази тема за корените в семитските езици (а откъде идва думата семитски, от идеята за корен на думата, който се нарича още име=сем/шем), а не съм очаквала, че ще си правим раздумка по тази тема в магрибския форум  Thinking

Има три букви, които се менят - бет (Б->В), каф (К->Х) и пей (П->Ф) - те се четат като Б, К и П, когато имат ударение (в иврита ударението е върху съгласната поради липса на гласни), а когато нямат - четат се съответно като В, Х, и Ф. Точно това става с примера ти за Кетуба и Ктувим  Peace Друго правило за тези три букви е, че в началото на думата, т.е. когато са първа буква на една дума, те задължително се четат като буква с ударение  Wink Ако думата е с В, напр. "витур" (отстъпване), то тя е написана с вав, която си е друга буква; ако думата започва с ф (философия), то значи тя не е от ивритски произход, а е привнесена от друг език... Ако думата започва с Х (пр. херем=бойкот), то значи се пише с буквата хет, а не с хаф/каф  Grinning
БоХеЛ няма точен превод, има израз "льо бохел бе'емцаим", който означава не пести средства, но в негативен смисъл го употребяват, напр. не търпи средства да ти съсипе живота...  друг смисъл е предизвикване на БХиЛа (коренът е ясен тук)=повръщане, приповдигане, отвращение...

Надявам се, че тези лингвистични забежки да намират някакво отражение и в арабския език, защото иначе, срам-не срам, трябва да си призная, че са си за нашата израелска тема и сме малко оф-топик... Blush

Освен да попитам Катя - вашите еврейски снахи говорят ли иврит, учили ли са?

# 229
  • Мнения: 110
Добър ден отново! Много добре карам и днес - вече е почти 15 часа и не чувствам глад или жажда, кафе не ми се пие, обикалях отново, нарочно влизах и в магазини за хранителни стоки. Даже си купих пиде - питка, но не ми се хапва. Радвам се на себе си, иншалла така да карам.

Мента, знаят снахите иврит, при това доста добре, понеже работят с израелски туристи - в този курортен град. Продават ваучери за наем на коли, пишат маршрути, занимават се с кулинарните особености, работят по цял ден, е до 16 часа и после фирмата ги праща с транспорт у дома за децата. Това е всеки път, не сега за Рамадана. Даже и сега работят по Рамадан.

Доколкото знам от развлеченията, само гмуркането и подводната фотография са заменили с друго - понеже някои умели туристи много на дълбоко се гмуркат и все пак трябва от фирмата да има човек във водата с тях.

Децата им знаят също иврит- говори им се.

За неграмотните марокански жени... това е проблем и страната го осъзнава. Ако я нямаше ТАЗИ неграмотност, Мароко така щеше да "дръпне". В селските райони е кошмарно висока. Жените работят у дома, градинарство, сезонна работа по ферми и градини, гледат животни, грижат се за деца.  Има и пътуващи училища - като каравана и се знае, че в понеделник е тук - вторник - там.

Трябва да кажа, че съпругът ми, който имаше и има за цел в живота да ми покаже позитивната, но и същевременно - реалната страна на Мароко, се чувстваше много неудобно да признае, че точно бедността кара жените да не учат и дори и едно от посланията в Корана "ЧЕТИ" на практика не достига до всички мароканци.

Не е лесно да се живве в страна с неразвита социална система. Сега се работи в тази насока, наистина, но не става това за ден-два. Към 5% от мароканците са много богати. Те си позволяват какво ли не. Даже немислими неща. Има и нещо като "средна класа", но наистина да са живи и здрави работещите мъже в семейството най-вече. Има и другото - бедност.

Жена да си... в Мароко, без да обобщавам, но за уважение и "гледане", жена да си. 19-годишни вече знаят, че мъжът е длъжен да се грижи. Дори 19-годишни моми без много амбиции, но къде ли ги няма и тях?
А иначе пък има и една голяма част от младите хора - учили - в големите градове, зад граница, прекрасно владеят по няколко езика, имат както професия, така и социални ангажименти.

сега например, и в Англия за пореден път видяхме, има такава тенденция - мароканци, които живеят извън страната, с положение и професии, искат да осиновят мароканче и то да живее в страната им - в смисъл извън Мароко. Особено популярно е сред двойките, които нямат деца. Поради родови, религиозни, социални и други особености обаче, не могат да направят това, понеже в Мароко няма пълно осиновяване.

За това, че на Запад ходят и много необразовани хора от Магриб и не искат да се интегрират, имат трудности., приемат ги зле - да така е да съжаление. Покрай тях си страдат всички. Същото е и с религиозните фанатици. Или с кротките туристи, които се казват Осама.

# 230
  • Paris, France
  • Мнения: 14 292
Привет на всички,

Кате, мерси за доклада за неграмотността. По традиция от дълго време Мароко е на едно от първите места в класацията. Причините са много.

1) Арабският език, официален за страната е много труден. Арабският, говорен в Мароко се различава съществено от класическия арабски. Например, в мароканския няма той и тя, вместо хуа и хия те казват антия и за двата рода. Две е джуш, може би корумпирано френско дьо, вместо етнийн, да на много места е уах, вместо наам итн. Берберите вкъщи говорят на собствения си език и ако не отидат на училище няма къде да го научат. Ученето на берберски се подтиска от официалните власти които се стремят към арабизиране. Например - дете на родител мароканец не може да се регистрира в Мароко с неислямско име, дори ако е родено в чужбина и записано в чуждия акт за раждане с неприето по закона име. Това за да не се бунтуват и да искат независимост и промяна.

2) Номадският начин на живот не фаворизира ходенето на училище.

3) Детският труд е ценен за събиране на реколта, помощ в къщи итн

4) Ходенето на училище не е ценено като носещо значим допълнителен доход или престиж

Да допълня, че неграмотността е много по-висока сред жените отколкото сред мъжете. В някои райони женската неграмотност достига 95 процента.

На фона на тази неграмотност отговора на въпроса
Освен да попитам Катя - вашите еврейски снахи говорят ли иврит, учили ли са?
ми е интересен и на мене.



Невена, Ал Яшби ни разкри загадката на прякора си: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=315236.msg8189582#msg8189582
И аз го разнищих откъм корена, за да намеря общото между трите езика: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=315236.msg8270618#msg8270618
Все едно месеци наред съм те чакала да се появиш с тази тема за корените в семитските езици (а откъде идва думата семитски, от идеята за корен на думата, който се нарича още име=сем/шем), а не съм очаквала, че ще си правим раздумка по тази тема в магрибския форум  Thinking

Има три букви, които се менят - бет (Б->В), каф (К->Х) и пей (П->Ф) - те се четат като Б, К и П, когато имат ударение (в иврита ударението е върху съгласната поради липса на гласни), а когато нямат - четат се съответно като В, Х, и Ф. Точно това става с примера ти за Кетуба и Ктувим  Peace Друго правило за тези три букви е, че в началото на думата, т.е. когато са първа буква на една дума, те задължително се четат като буква с ударение  Wink Ако думата е с В, напр. "витур" (отстъпване), то тя е написана с вав, която си е друга буква; ако думата започва с ф (философия), то значи тя не е от ивритски произход, а е привнесена от друг език... Ако думата започва с Х (пр. херем=бойкот), то значи се пише с буквата хет, а не с хаф/каф  Grinning
БоХеЛ няма точен превод, има израз "льо бохел бе'емцаим", който означава не пести средства, но в негативен смисъл го употребяват, напр. не търпи средства да ти съсипе живота...  друг смисъл е предизвикване на БХиЛа (коренът е ясен тук)=повръщане, приповдигане, отвращение...

Надявам се, че тези лингвистични забежки да намират някакво отражение и в арабския език, защото иначе, срам-не срам, трябва да си призная, че са си за нашата израелска тема и сме малко оф-топик... Blush


Мента,

За Ал Яшби просто го дадох за пример, защото ни е пред очите. Извинявам се, пропуснала съм темата. Лингвистичните забежки са си много на място, арабския и берберските езици следват същите правила и се радвам, че имаме грамотен човек като тебе, владеещ семитски език да ни ги разяснява. А това не пречи да си ги дискутирате в израелската тема.

За семитските езици- доскоро семитските езици, говорени в Африка бяха наричани хамитски. Нямат нито един общ белег по който да бъдат отличени от семитските и вече термина хамитски не се използува. Сега сети ли се защо се наричат семитски?

За Х- има два вида, гърлено, с допиране на езика до задната част на небцето и друго, което се произнася със свиване на гърлените мускули издишане.

звукът К може да бъде и той гърлен

П в арабски и повечето берберски езици няма. Замества се с Ф или Б. Арабски думи с П в европейски езици всъщност са с Ф на арабски или берберски. Даже на латински се изписват с Пх. Например номадското племе, известно в Европа като Пулар, Пьол, Пула на техният си език си се наричат Фула. Палестина на арабски е Фаластина, Персите (иранци, вавилонци) са Фарси. Думи като фарисеи и Финикия се изписват на латински като Pharisiens i Phoenicia.


# 231
  • Мнения: 32
Здравейте   bouquet
Напоследък съм много по гости. Уотър Лили от един съседен форум ме учи да готвя  Flutter
Справям се добре с поста, хамдулиля и се чувствам доста добре.
Тайландско-иракското отроче, което между другото е канадче, вече посети Катар и е на път към Йордания. Joy
Криси, Невена приемам критиките.  Peace Не съм специалист по разводи в християнството, не беше удачно да давам сравнения.
Поздрави на всички - аз бягам че мъжо ще ме води на ресторант за ифтара  Simple Smile

# 232
  • Paris, France
  • Мнения: 14 292
В темата има много въпроси за браковете и разводите в Магреба и в различните религии. Еднозначен отговор няма. Свободата и уважението, на които се радват жените там имат своите корени още в древността. Берберите до ден днешен са матрилинеални, някои дори са матриархални. С ислямизацията обществото им се е променило и сега е от смесен вид. В миналото, след плащане на зестра и сватба мъжът е тръгвал с кервана на семейството на жена си, тоест, майка и и баща и, неженените и братя и сестрите и (неомъжени или омъжени с мъжете си). В такова положение (заврян зет) му е било доста трудно да се налага. Да вземе друга жена е невъзможно без развод, нали трябва да тръгне с нейния керван! Няма как да се мотка между два кервана. Друга жена не му е била и необходима, жените, както писах вече всяка сутрин издигат палатките. Друга жена само би му донесла повече работа -трябва да гледа и товари камилите и итн. Единствено би могъл да вземе сестра на жена си, ако последната овдовее, например. Това е така наречения сорорат. Левират, брак в който след смъртта на съпруга си жената се жени за брат му също е възможен, ако брата има желание да тръгне с кервана на жената или вече е в семейството (женен за нейна сестра итн) Ще потърся инфо и ако някой междувременно намери нещо нека пише!

http://news.softpedia.com/news/Tuareg-the-Blue-People-58353.shtml

Разводите съвсем не са редки и на тях не се гледа с лошо око. Също и на извънбрачните връзки (ако жената не е омъжена, разбира се), които са често. Двадесетгодишна жена спокойно може да има два и повече брака зад гърба си. Има ежегоден фестивал във високия Атлас наречен Имилшил, където свободни мъже и жени си търсят партньор. Връзката се регистрира при местен "нотариус". Това е. Някои ходят там всяка година за по-нов модел Grinning.

Специално за Петя прилагам снимки на пеещи и танцуващи заедно бербери и берберки

http://members.chello.nl/rphaleber/imilchil.html

Петя, ще разгледам религиозните брачни договори по-късно, не съм те забравила  bouquet

Ал Яшби, не те критикувам, допълваме се. Какво тайландче, бе? Нещо аз ли изпускам. Ти ли си от Тайланд?

# 233
  • Мнения: 110
Ей, нееее не Яшби е от Талнанд: вие се объркахте - в предния си пост тя пише, че брат на съпруга й е женен за тайландка и роденото момиченце прилича на арабско тайландче, а на Яшби бебока напираше да се ражда, но са го спрели навреме и още си е в корема й.

А за фестивала Имчил - да, писахме в предишната тема 1 и това винаги е интересно - бележи правото на берберите да се женят по избор. За това, че жената избира мъжа, и че ако той я хване заръката, а тя го пусне "при запознаването", той си търси друга. И аз така на боята сватба се опитах да пусна мъжа ми - предупредихме де, че ще се пошегуваме, а той се стиска - какво ли си вика "какво ли после ме чака?"

А за моята бербеска сватба, зестри, коне, разказвах мноооого, но за брачния договор аз точно ще се въздържа, че моят е супер детайлен и за двете страни.             

# 234
  • Мнения: 110
На мен ми направи впечатление и сега, при това, в семейство - не сред децата на улицата: чух в Мароко от роднина следното изказване "Виж какви са държавните училища! Мога да чета и да пиша, да ползвам компютър! Сега ще напусна, ще се омъжа, после ще уча за професия!"  - нещо като колеж или от едно време нашите професионални училища. Много странно, но какво се чудя - и тук в Бг отпадането от училище е проблем.
Да, странно явление е, че има и много образовани, а сред по-обикновените хора - да, образованието не е много ценено - особено в държавните училища! 
А мароканския е в действителност така различен от арабския. Като уча, ми казват и 2-те форми /думи/ - диалект и литературна. Иначе към загубена сред местните.

# 235
  • Мнения: 110
Ето това е Мароко - съпругът ми се обади по скайп да ми пожелае вкусен ифтар - храната след постта, сега вечерта, и отиде да се подготви за молитвата, а сестра му сега дойде да ми показва някакви снимки на дрехи и на чанта - голяма работа били.... Много красиви, всички ги имали, и да пита дали към й купила еди какъв си подарък. Напълни ми компютъра със снимки, ама поне така френския й, който е доста добър, се очовечава още повече.  Това е Мароко, повечето вкъщи постят - баба, майка, конника, голямата сестра и се молят съответно, малката използва, че са на молитва сега да си каже да подаръците и после ще се моли.       

# 236
  • Мнения: 914
Невена ,да  детска  е    и  ще ходим  със  сина  ми  но  може    сега  и  мъжа ми  да  отиде  Защото  предполагам   в  8 мес  няма да  ме  пуснят  в  самолета  Mr. Green  за  след  раждането    ми  бе  думата  но  Живот и  здраве  ще  видим   ако  успея  утре  ще ти  пиша  на  лични  за  проблема ни

Яшби    браво    bouquet  и  на  мен  ми  е  добе  но  когато  постят  децата  ми  призлява  то  тях  ако  питам  всичко  ще  е  на  масата  ,че  и обяда   на  малкия  и   него го  притоплям  ,вече  2  маси  слагаме  за  ифтара ,по  марокански  е  фотор
Днес   решиха  да  си  починат  и  сега  двете  големите  мият  чинии   Blush  а  малката  разхвърля  стаите  с  братчето   Crazy Crazy
я  ми  пиши   какъв  ти  е графика  за  общуване   по  време  на  пост    bouquet

Жълтурче     и аз  исках  да  пиша  ама   като  огладнея  и  забравям   

има  пост      в  понеделник  и  четвъртък   ,по  сунна 

защо  именно  през тези  дни  има две  версии   но  тази  е по  достоверна    До  всеки  човек  има  два  ангела  единия  от  дясно  записва  всичко  добро  което  правиш  ,думи , намерения  ,действия  и т н    и  един  от  ляво   за  лошите  постъпки 
Тези   два  ангела  дават  отчет   в  понеделник  и  четвъртък  така   пророка  с а  с , е  казал  предпочитам  в  тези  дни  в  които  се  дава  отчет  да  съм  постещ

за  добрите   страни  на  поста  вече  писаха  много момичета  ,а  именно  че  се  трият  греховете 

има  и пост     в  ден  на  Арафа   ,както  ти  е  споменала  и  Невена 
или  по  точно  когато  мюсюлмоните  правят  поломничество  или  хадж   останалите  които  не са  там  постят

както    също  ти  обясниха    в  деня  в  който  на  Мойсей   му  се  отваря  морето  и  изважда  евреите  от  преследванията  на  фараона     ,в  знак  на  чудото  коета  Аллах е изпратил 


има  и пост  на  15  ден  на  шабан   ,месеца  преди  рамадана ,който  тук  много  мароканци  спазват      ако  си  спомня   още  ще  допълня

на  всички      bouquet


да  Дани  по  въпроса  за  обувките  си  права   Laughing


доспа ми се    лека  вечер   Hug

# 237
  • Мнения: 110


Фестивалите в Мароко

Лятото в Мароко е много горещо, но и много красиво и винаги има интересни събития. Трудно е да се избере къде да отидете, понеже непрекъснато има по вещо интересно. С прибирането на реколтата, за традиционните общности започват честванията моссем, а в крак с модерността де провеждат и големи международни фестивали.
Международният филмов фестивал се провежда ежегодно, през ноември, в Маракеш. Участвали са знаменитости като Мартин Скорсезе, Хрансис Форд Копола, Дейвид Линч, Сюзан Сарандън, Колин Фарел. Церемониите се провеждат на площад Жемаа- ел Фнаа – тогава това става огромно кино на открито. Лауреати са не само марокански актьори и продуценти: сред наградените са Веико Унпуу с „Любовна история” и Исао Юкисада с „Тръгвай!”
Друго уникално преживяване на фестивалът на Гнауа и Световната Музика. Провежда се в Есауира между 26-28 юли. Отново входът е свободен и на обща сцена се представят международни и местни музиканти. Музиката гнауа представя най-добре диалога между Мароко и черна Африка, берберските и арабските музикални традиции, разказвачеството и акробатиката. Песните могат да продължат и до час. Казват, че имат лечебна сила.
За атлети и ентусиасти, ежегодно в Мароко се провежда един от най-големите тестове за физическа и психическа издържливост. Това е маратонът „Пясъците”, 6-дневен, 15- мили километра през пустинята Сахара. Пясъчните бури и горещината са истински тест за спортния дух.
Джаз-фестивал Монтрьо в Маракеш – друго честване на богатството на световната музика – през юли. Фестивалът носи началото си в Швейцария като джаз-форум и постепенно започват да участват различни групи. Концертирали са Бо Дидли, Чък Бери, Би Би Кинг.
В Мароканското издание има и семинари, където желаещи могат да опитат да свирят на даден инструменти или за бъдат в различна общност. Акустичните концерти се провеждат в Менара и двореца Бахия.
Известни и интересни са и традиционните чествания – моссем. За начало това са били събирания на общността, в които се отдава почит на хората, надарени със свръхестествени способности, наричани марабу. Нека припомним, били са популярни и преди разпространението на Исляма в страната.
Сватбеният фестивал Имчил се повежда в тази местност, в средните Атласи, след прибирането на реколтата. Събират се представители на берберски племена, за да се оженят, да регистрират разводи, раждания на дете, погребения, нови сватби – понякога по 49 наведнъж. Легендата разказва, че имало 2-ма млади Изли и Тизлит. Не им било позволено да се оженят, тъй като били от различни социални прослойки. Те изплакали по едно езеро сълзи и всеки се удавил в своето. Дори и след смъртта си не могли да бъдат заедно, тъй като между езерата има висока планина. Сега този фестивал показва свободата на мароканците да се женят по избор.
Фестивалът на розата е ежегоден и се провежда в Келла Мгуна – 4200 километра розови плантации показват, че това е долината на розите в Мароко. Избира се кралица на розата, провеждат се банкети на открито, предлага се качествена розова вода. Един литър розова вода се произвежда от 3000 розови листчета.   
И сега ееееех, моята мечта.... съпругът ми е моята мечта, но и това не остъпва.... фестивалът на конете в Тиса. Провежда се в чест на сиди Мурамед Бен Лахсен – отдаден на Аллах човек, живял през 15-ти век. През октомври гледачи на коне се състезават и показват бързина, издържливост майсторство, дисциплина и маневреност на животното. Следва и ФАНТАЗИЯ в Мекнес – това е фестивал на конната езда, превожда се винаги от жена .... искам...., яздят мъже от различни племена и жевата-водач с викове и направляване на коня показва кога кой да се яви на манежа – да се сменят. Ездачите са мъже. По принцип, жената-водач ги е подбирала. Фестивалът завършвал с гърмежи във въздуха –вече не....декоративни оръжия носят, просто не е фестивал на вОйните, както преди, а и животните трябва да се тренират да не се плашат от гърмежи и това е много скъпо и ненужно. На края има заря, на места палят огньове на земята, както за красота, така и за осветление.
Вече има и Фантазии, в които участват само дами. За там ако се класирам....                     

# 238
  • Мнения: 2 952
Невена , мерси за снимките ! Simple Smile



# 239
  • Мнения: 110
Ето една интересна статия за Мароко и екскурзиите там.

От български вестник е, не съм я писала аз!! Joy

http://www.novinar.net/?act=news&act1=det&stat=left& … ater=Mjc0MDszNA==

Общи условия

Активация на акаунт