Експеримент със 7 вида българско кисело мляко

  • 61 533
  • 366
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 8 242
Прочетох всичко.Страхотна и много полезна тема.
Благодаря на всички споделили опита си  bouquet
Имам един въпрос.Четох,че за да се сгъсти повече млякото,може да се сложи много малко мая за сирене.Някой пробвал ли е?
Свекърва ми така правеше лятото, като подквасваше козето мляко..
Обаче в един момент започва да се засирват местата, където е попаднало от маята, и става нешо като катък Simple Smile Готино е!
За да не стане на кътък, на един буркан 600-800мл - 1, мах 2 капки мая. Това за козе го прилага и моята свекърва.
Е тя една капка слагаше на 3 литра Simple Smile И пак ставаха "сиренни" нишки Simple Smile

# 271
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 717
Снощи подквасих домашно пълномаслено прясно мляко със кисели млека РУСАЛКА 2% и НОВАТА ВЕРЕЯ от 3% ЕКСТРА НАТУРАЛНО С L.bulgaricus (последното е супер гадно на вкус и тричаво)

Резултатът - добър. Млякото се подкваси, но остана леко рядко, може би, защото го държах само 3,5 часа. Смесих от двата вида млека в закваската в съотношение 2:1 в полза на Русалка. Млякото има консистенцията на РУСАЛКАта - кремообразно и не прекалено кисело. Подквасих едно бурканче само с Верея. Подкваси се, но образува твърде много цвик.

Изводът, който направих за себе си е, да не купувам кисело мляко Верея пък било то и с Л.булгарикус и "екстра качество".

# 272
  • Мнения: 43
Подкваси се, но образува твърде много цвик.

Когато прясното мляко е по-топло се образува повече цвик.

# 273
  • Мнения: 5 539
Подкваси се, но образува твърде много цвик.

Когато прясното мляко е по-топло се образува повече цвик.
Странно, моите наблюдения показват точно обратното Rolling Eyes

# 274
  • Мнения: 43
Обикновено го правя докато млякото е топло, завивам го и го държа на масата, но на няколко пъти ми изстива, слагам го да го подгрея във фурната и там си го оставям.Тогава става по-топло и пуска повече цвик.А ми се е случвало да го подквася по-хладко и тогава не ми се сгъстява добре, по-рядко стои.Предполагам, че така е в твоя случай, Лилита, просто е по-воднисто, знам ли?Иначе млякото си е гъсто, но има жъленикава течност - цвика, а като е подквасено хладко, изцяло млякото си е по-воднисто.
Не знам дали разбираемо го обясних.

# 275
  • Мнения: 5 539
Значи, майка ми кваси млякото доста горещо, да топнеш пръст и да издържиш до 10. Получава й се много гъсто и със съвсем малко цвик.
Свекърва ми го кваси леко топло и й става не много гъсто, плуващо в доста вода.
и двете ползват домашно хубаво мляко

# 276
  • Мнения: 4 753
Последният път го квасих малко по-топло, отколкото обикновено и го задържах повече време... Получи ми се по-гъсто, по-кисело и с по-малко цвик, определено ми харесва повече... Не помня в тази ли тема четох или другаде, но млякото е най-добре да се подквасва на 45 градуса...


П.С. Намерих подобно инфо...

"Микрофлората на българското кисело мляко е съставена от Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus.
Lactobacillus bulgaricus се отнася към хомоферментативните лактобацили. Бактерийните клетки са пръчковидни, с широчина под 2 µm. Расте при 45°C, дори и при 50-53°C. Не расте при 15°C. Оптималната температура за растеж е 40-43°C. Всяко изменение в състава на средата и температурата на култивиране предизвиква промени в морфологичните и физиологичните особености на вида.

Другият компонент на микрофлората в българското кисело мляко е Streptococcus thermophilus. Бактерийните клетки са сферични или овални с диаметър 0,7-0,9 µm. Разположени са по двойки, в къси и дълги верижки. Оптималната му температура за растеж е между 40 и 45°C. Расте и при 50°C, но не и при 53°C. Не расте под 20°C."

от тук

Последна редакция: нд, 01 мар 2009, 01:02 от stelt77

# 277
  • Мнения: 1 988
Преди 2-3 години си купих от Техномаркет машинка за приготвяне на кисело мляко. Не е Тефал и не струваше 120 лева, а около 20. Представлява нещо като пластмасова тенджера с подгряващо се дъно, която поддържа равномерна температура. Млякото става за около 3 часа.
Цвик се образува в по-голямо количество, когато млякото е по-воднисто според мен или пък ако температурата на подквасване не е равномерна. С тази машинка успешно подквасвам прясно мляко от магазина с кисело млако Данон. Така съм по-спокойна за детето.
Имам познат, който работеше в Данон. Той твърди, че по-дългия срок на годност се дължи на супер хигиената от издояването до квасенето, която поддържат в Данон.
Само да допълня, че напоследък ям кисело мляко Култура, защото се опитвам да съм на диета и не работя в Данон.

# 278
  • Мнения: 5 539
С Култура няма да си подпомогнеш диетата. Тя съдържа доста повече от 0,1 процента мазнини, при това растителни.

# 279
  • Мнения: 49
Здравейте момичета,
знаете ли от какво се определя маслеността на киселото мляко. Чувала съм, че количеството сухо мляко, което се слага в киселото, определя процента масленост.  newsm78

# 280
  • Мнения: 5 539
Маслеността на млякото се определя от процента мазнини в него извинявам се за тавтологията Това е толкоз просто и логично. Simple Smile

# 281
  • Мнения: 49
не мисля че е толкова просто, имайки предвид, че прясното мляко се разрежда с вода

# 282
  • Мнения: 10
Темата наистина е страхотна и изключително полезна. Аз не съм заквасвала млеко, затова бих искала да попитам дали някой е ползвал млеко ГЕРМА за заквска и какви са резултатите.
Вече 6 месеца давам от него на дъщеря си и бих искала да разбера вашите отзиви за него.

# 283
  • Мнения: 1 988
Аз преди си купувах Герма от нискомасленото, но киселото и прясното в продължение на 1-2 седмица имаха вкус на прегоряло мляко и спрях да купувам, така че нямам друго мнение по въпроса.

# 284
  • Мнения: 288
Здравейте момичета,
знаете ли от какво се определя маслеността на киселото мляко. Чувала съм, че количеството сухо мляко, което се слага в киселото, определя процента масленост.  newsm78

Не помня точно, но маслеността на млякото /прясно или кисело/ се определя от съдържанието на сухо вещество /не е сухо мляко/ пр. сухото мляко /млякото на прах/ е с масленост 29%, а издоеното мляко от крава е с масленост 5-8% /дядо ми даваше мляко в изкупвателен пункт/, а сухото вещество е около 12%, обезмасляването ставаше по механичен начин - "биеха" го и правеха масло.

Ако някой "разреди" прекалено много млякото, за да увеличи количеството, то наистина ще бъде по-малко маслено, но и по-рядко, т.е. ще падне сухото вещество, затова сегашните "магьосници" слагат нишестено-образни неща, за да се "поправи" съдържанието на сухо вещество, т.е. за гъстота.

 И ето как към малко млекце /7% масленост/, като прибавиш още толкова вода /за количество/ + нишестено-подобно /за гъстота/ + сухо мляко 29% / за масленост/ = прясно мляко в пликче от магазина.  Разбира се, че няма нищо отробно в това, но нека бъде записано на етикета...

Доста объркано го написах, но дано някой ме "подреди"

ПС: Забравих да кажа, че маслеността на млякото, издоено от крава зависи, пак според дядо ми, от храната и от сезона, а и от това дали е телна или не .... абе сложна работа, ама ако човек е добросъвестен - винаги става добре, но дали млекопреработвателите са такива - съмнявам се вече....

Последна редакция: пн, 09 мар 2009, 04:03 от ivasl

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт