За боя в яслите и градините или "в нашата бият, а във вашата"? Докога?!?

  • 6 007
  • 64
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 299
Това че не ни се е случило , не значи че няма такива случай. Аз като чета по форума почти всяка седмица излизат такива темички , което първо ме учуди после ме възмути . Явно не е някакъв нов феномен . И колкото повече жалби и приказки има по темата , толкова по-добре за утрешните дечица.

# 31
  • София
  • Мнения: 2 437
ronkis доколкото разбрах този член е отпаднал от Наредбата.

# 32
  • София
  • Мнения: 619
Sad жалко.Хайде ние утре на линия в яслата!Направо ме тресе треска.Хубавото е,че таткото ще го заведе  Rolling Eyes.Не знам,но сигурно ще си го взимам до 1-ви група на есен по обедно време!Стискайте палци!

# 33
  • Мнения: 2 885
Моите деца не са ги били - нито в детската, нито в яслата. И другите в групите им не са ги били. И изобщо не съм чувала някоя приятелка да се оплаче, че някой бие детето й. За пръв път тук, във форума получих такава информация. Затова съм малко скептично настроена към този "проблем".

И аз чета само по форумите за тези случаи. Нито в яслата,, а и сега в градината съм свидетел или подучула оплакване. Тъкмо обратното - децата на 2-3 години /момичетата в повечето случаи/ са агресивни. Е, на това съм свидетел. И на нехайството на родителите. Шокиращо е.
В яслата децата бяха по списък 22 при разрешени 18. Много съм доволна. А мед.сестри реват за нашите деца - възпитанивто на родителите е огледало какви са децата и как се държат. Има и друго - липсва персонал и никой не се навива да работи на тази длъжност. Търси се персонал както в яслата, така и в ДГ. Сега лелята в градината обслужва 60 деца /на 2 групи/. Абсурдно е да говорим за индивидуален подход. Парите от таксите не остават за ДЗ.
Евала, че се борите да няма контакт дете с леля-биячка. Но първо проучете къде записвате детето си, какви са условията. За съжаление за мен критерия "родител на дете в групата" също е важен, защото се нагледах на невъзпитани, арогантни и неинтересуващи се от децата си родители. То ти е достатъчно само да погледнеш темите в ДиС...........

# 34
  • Мнения: 1 896
Стартиране на инициативата на Съвета на Европа срещу телесното наказание над децата във всяка среда училище, наказателна система, алтернативните институции за отглеждане на деца и, най-вече, в дома.

"Затова ние, в Съвета на Европа, решихме да стартираме тази кампания за повишаване на осведомеността за защита на децата от телесното наказание . И да отправим предизвикателство пред представата в обществото, че децата са мини хора с мини права." 
http://www.coe.bg/?menu=council&submenu=118&itemid=1756

_

Тук може да намерите подписката срещу телесното наказание http://www.coe.int/t/transversalprojects/children/signatureonline/form_EN.asp

От известно време се интересувам от темата за телесното наказание и затова много се радвам, че се повдига и тук, макар че поводът звучи ужасно.
Малко е странна ситуацията с телесното наказание в Бг - понеже има разни международни инициативи за забраната му и България явно е била питана от международни институции по този проблем, нашите власти твърдят, че са забранили да се удрят децата в детски заведения и у дома, само че съответните членове в Закона за закрила на детето и Семейния кодекс (ако не се лъжа в него беше) са доста общи и дават поле за тълкувания. Там се казва, че е забранено насилието над деца. Въпреки това международните институции приемат, че законодателството на България действително забранява да се удрят децата, но отчитат като проблем липсата на обществена информираност по този въпрос, както и липсата на съдебна практика, която реално да е приложила това законодателство - няма осъден за пляскане на дете. А докато няма, тази забрана си е само лист хартия.
Но въпреки това, ако се докаже, че въпросната леля бие детето наистина, мисля, че може да се заведе дело срещу нея и това ще стане страхотен прецедент. Даже българската държава ще има с какво да се похвали пред международните институции в областта на защитата на правата на децата. Да не говорим, че доста лели ще си помислят как се държат. Бе има си нужда от едно такова дело, но трябват доказателства.
Стискам палци да се случи рано или късно. Някой от всичките ужасно много хора, които бият деца, трябва да бъде осъден!

# 35
  • Мнения: 16
       basilisk, как да се докаже подобно деяние?!
       Единствените свидетели /освен децата, чийто показания нямат стойност по нашето законодателство/ са останалите от персонала в групата. А те, обикновено не виждат нищо притеснително, докато са на смана, защото не съм чула за подаден сигнал до директор на ДЗ.
       Единствения начин да докажеш това е, ако има монтирани камери. И само при подадена жалба от родителя, да се направи проверка от компетентните органи /община, министерство/, след като се прегледат записите и да се вземат адекватни мерки.
       Другият важен момент е и заплащането на персонала. Според мен, то трябва да е достатъчно атрактивно, за да се замислят "биячите", преди да вдигнат ръка.

# 36
  • Мнения: 1 896
buboleche_leche,
Не може да се оправдава педагог, ударил дете, с това, че му е малка заплатата. За доказването наистина не знам, не съм юрист. Но ако аз бях на мястото на родителите, първо бих говорила с други потърпевши от същата леля и след това с добър юрист - ако трябва ще се обърна към някое НПО за юридическа консултация. Според мен един случай с потенциална обществена значимост може да представлява интерес за амбициозни юристи и те вероятно биха дали съвет как да се подходи за доказване. Може пък някой от персонала да се съгласи да свидетелства, не са ги питали, нали? Не всеки би се съгласил да излъже в съда, ако го питат за нещо важно. Може и някой от родителите да има какво да каже в съда също.
Идеята за медиите също е добра като съпътстваща стратегия, но наистина би било много добре за обществото да има някой осъден за бой - те присъдите дори не са някакви тежки, вероятно наказанието ще е парично, но важното е да се види, че тези неща не са безобидни и няма да минават ей така, а ще се търси отговорност за тях.

# 37
  • София
  • Мнения: 7 097
Аз съм много доволна от градината на дъщеря ми и по-конкретно от госпожите й. Не само, че не си позволяват да посягат на децата, но и ги гледат много добре. Невероятно е усещането да си спокоен като оставяш детето си в добри ръце.
Но ако се бях сблъскала с проблема на авторката, не бих оставила нещата така. Като начало можете да си направите родителска среща и да обсъдите проблема, да говорите с директорката, да подадете молба в Инспектората към общината.

# 38
  • Мнения: 2 110
И аз съм много доволна от ДГ в която ходеше синът ми ,сега дъщеря ми. Страхотни педагози !

Ако имах проблем с отношението към моето дете,като този на авторката, определено освен, че ще пусна жалби, бих поговорила лично с въпросната лелка, за да разясня последствията от следващо посегателство над детето ми!

# 39
  • Мнения: 152
Целта на темата ми не беше за да ви занимавам със своя случай, но ще внеса малко яснота. В момента детето ми не посещава яслата. След като не можа да се адаптира /или по-скоро аз не можах/, от ОДЗ-то ми предложиха да опитаме отново напролет. Половин година по-късно Йоана вече може да връзва изречения и когато започнахме да я "обработваме" за втория опит изскочиха тези потрисащи за всеки родител думички: "Не искам да ходя на градина, защото лелята бие".... "Защо бие лелята?" "Защото Йоанка плаче и вика "гуши мама"!" Нямам никакви съмнения в думите на детето!
Мога само да завиждам на хората, които са чували за бой в детските заведения само от форума.  Peace

Пътят с жалбите решава единични случаи. Съдебно дело сигурно ще има ефект върху обществото, но отново стигаме до това, че е нужна промяна на системата.

Разбрах, че е имало конференция по подобна тема на Сдружението на майките, на която са присъствали и директори на детски заведения. Ще поровя за повече информация или някой ако има такава, нека сподели какво се е разисквало и до какви решения се е стигнало. Ще пиша и до Сдружението, може и те да окажат подкрепа на инициативата.

И до медиите ще стигнем, но нека първо да обмислим и систематизираме исканията и целите си.

# 40
  • Мнения: 152
Ето още веднъж някои нерафинирани идеи:

1. Родителите на новоприетите деца могат да присъстват всеки ден в съответната яслена група до адаптирането на децата им в новата обстановка. /Чл. 14. (5) от НАРЕДБА № 6 от 27.02.1987 г. за организацията и дейността на детските ясли, която е отменена през декември 2008/

2. Воденето и взимането на децата да става и в други часове освен до 8,30 и след 16 ч., а през останалото време градината да е абсолютно непристъпна. В същата Наредба №6 за яслите, чл. 14 е описан доста гъвкав режим на приемане и предаване - децата може да се приемат и от 8 1/2 до 9 ч. или от 11 до 11 1/2 ч. и да се предават на родителите от 12 1/2 до 13 ч. преди следобедния сън.
- Всъщност да се помисли за контролиран достъп по всяко време от родителите, без естествено да се нарушава режима в градината. Щом можем да влезем по всяко време в училището на детето си, защо да не може да го направим и в градината?!?

3. Ден на родителя: родителите да прекарат част от деня заедно с детето в градината.

4. Приучаването на гърне да става при готовност на детето и консултация с  родителите, а не поголовно и от първия ден.

5. Курсове за допълнителна квалификация персонала - както във всяка съвременна фирма се правят семинари, мисля че и в тази сфера може да се организира нещо полезно за развитието на тези хора. /Може и да се прави, не знам./

6. Да се повиши заплащането на персонала и да има реален подбор на кадри. 40 лв. е смешно ниска такса, но ако се повиши със сума /примерно 20 лв./ тя директно да е в полза на хората, които са с децата ни по цял ден.

7. Към детското заведение да има психолог, който да работи не само с родителите и децата, но и с персонала.

8. Да има записващи камери в градините.

# 41
  • Мнения: 7 391
Ето, част от нещата, за които съм се сетила:

1. Родителите на новоприетите деца могат да присъстват всеки ден в съответната яслена група до адаптирането на децата им в новата обстановка. /Чл. 14. (5) от НАРЕДБА № 6 от 27.02.1987 г. за организацията и дейността на детските ясли /

2. Воденето и взимането на децата да става и в други часове освен до 8,30 и след 16 ч., а през останалото време градината да е абсолютно непристъпна. В същата Наредба №6 за яслите, чл. 14 е описан доста гъвкав режим на приемане и предаване - децата може да се приемат и от 8 1/2 до 9 ч. или от 11 до 11 1/2 ч. и да се предават на родителите от 12 1/2 до 13 ч. преди следобедния сън.

3. Ден на родителя: родителите да прекарат част от деня заедно с детето в градината, примерно един път месечно.

4. Приучването на гърне да става при готовност на детето и консултация с  родителите.

5. Курсове за допълнителна квалификация и регулярен психопрофил на персонала.

6. Да се повиши заплащането на персонала и да има реален подбор на кадри. 40 лв. е смешно ниска такса, но ако се повиши със сума /примерно 20 лв./ тя директно да е в полза на хората, които са с децата ни по цял ден.


Приемам всякакви предложения, коментари - това все пак са само систематизирани мисли на прима виста.
               На хартия звучи чудничко.На практика обаче не става!
                 1.За присъствието на родител по време на адапатацията - първо ХЕИ ще писне защото за да се влезе в групата трябва да има съответни изследвания.Второ - едно помещение с 25-30 деца и 10-тина родители.Изобщо няма да спрат да пищят в тая теснотия.Просто в света го правят ,но имат големи и удобни салони , в които не е проблем да се съберат и 100 човека на наште 50-60 кв.м  ще стане един малък ад.На тържествата когато са в групата едвам се диша.
                  2.Без значение какви часове за прием и взимане  са упоменати в наредбата с молба до директора и сега можеш да си определеш час ,в който да водиш и взимаш детето си.Все пак обаче трябва да не се прекалява защото има един режим в ДЯ и колкото по-бързо детето свикне с него толкова по-лесна е била адапатацията му.Ако го водиш в 11.30 и то е спало до 11 ч не може да го сложи /персонала/ в креватчето в 12.30-13 ч ,а другите ,които са дошли в 7.30 вече са уморени и искат да спят.За будуващи по време на следобедния сън няма нито персонал,нито удобно помещение.
                  3.Ден на родителя в ДГ се обявява поне от 30 години и до сега не съм видяла нито един родител ,който е проявил поне интерес към съобщението на таблото.Даже почти съм сигурна,че не са го и прочели.
                  4. За приучаването на гърне - трудно ми е да се съглася,че децата са насилвани защото вече е март,а в първа група /над 3 год/ има повече памперси отколкото в яслата.Децата са ходили на ясла ,но явно не са ги научили,а в ДГ НЯМА гърнета,а тоалетни.
                  5.За курсовете не се притеснявайте.Има постоянно та чак им е писнало на хората .Мед.персонал има достатъчна квалификация , а и постоянно тече такава на различни нива,само дето "пом.възпитателите" напоследък са каквито и да е само да има някой.Защото кандидати - няма и при това заплащане няма и да има след като се пенсионират някои от по-старите кадри.Няма да коментирам факта,че за освободено място кандидати ,ако случайно дойдат и чуят заплатата хич и не се връщат.А като видят условията за труд даже и в съседната градина не питат,елиминират тази професия завинаги. Mr. Green
                  6.Повишаването заплатите на персонала е дело на финансовото министерство и общината НЕ на волни пожертвования на родителите.Не е персонал от просяци все пак. Laughing а на общински служители.И пак казвам,че и 1000 лв такса да внасяте пак може да няма персонал и заплащането да е ниско.Просто няма връзка между таксата,която плащате и броя на персонала,заплащането му,храната на децата ви ,условията на работа.Всичко изредено зависи от издръжката,която общината отпуска на дете за месец и година.Може и безплатна да е градината и пак да има много персонал,супер условия и големи заплати на персонала.
                  Е,това от мен! Mr. Green Само коментари!!!

Последна редакция: пн, 16 мар 2009, 18:14 от Didia

# 42
  • Мнения: 16
НАРЕДБА № 6 от 27.02.1987 г. за организацията и дейността на детските ясли 1987
е отменена.

# 43
  • Мнения: 152
Първо искам да благодаря на Didia , че се е включила с коментарите си. Да разбирам ли, че работите в тази сфера? Защото ако е така, ще сте много полезна. Има нужда да се погледнат нещата от всички страни.

Ще си позволя и аз да коментирам точка по точка и излизам от презумпцията, че всичко е по-скоро въпрос на желание, отколкото на невъзможност.

1. За присъствието на родителите - до преди три месеца е било регламентирано в старата наредба и също така се практикува в някои ясли. Не знам дали във въпросните ясли искат изследвания и на родителите, но щом децата ни са здрави, вероятно и в семейството няма болни. Контактните бележки /една безсмислена хартийка по мое мнение/ "удостоверяват", че децата не са в контакт със заразно болни.
- По въпроса за второто - не е необходимо в един и същ час да се събират всички нови деца с родителите си. Техният престой и без това е в рамките на минути или час. Може да се направи график, да се помисли и за други варианти - примерно някои родители на "по-адаптирани" деца да изчакват в преддверието.

2. Съгласна съм, че за никого не е от полза да се нарушава режима, но пък е безкрайно обидно в 8,35 ч. вратите да се заключват и да обикаляш, да тропаш и да се молиш да ти отворят. Едва ли е така навсякъде, но знам случаи на останали отвън. За назидание и превъзпитание!
Другото, което имам предвид с по-отворения режим на приемане и предаване е, че някои родители работят на смени. Примерно при една следобедна смяна детето няма нормален контакт с тях с дни, защото се разминават. А колко хубаво ще е да прекара предиобеда с мама и тати, а след това да отиде на градина. /Това също го имаше в старата наредба - приемане от 11 до 11 1/2 ч. / На мен ми беше отказано да взимам детето по обяд - нямало кой да ми отключва, така щяло да свикне и нямало да иска да спи в градината... и накрая ми предложиха да си го погледам вкъщи още малко.  Mr. Green

3. Приятно съм изненадана от факта че има ден на родителя!  Simple Smile  А какво се има предвид, как би трябвало да протича той? Родителят влиза с детето в групата и участва в заниманията? Или нещо друго?

4. За гърнето - в нашата ясла от първия ден всички бяха на гърнета независимо от възрастта им, "за да свикват с режима". Честно казано варварско ми се видя: редичка от ревящи върху гърнетата деца. Идва лелята, дърпва едно /на година и половина/ да стане и го повлича към стаята със смъкнатите до глезените гащи, за да му сложи памперса. Е, това ли е адаптация и "личен подход към новопостъпилите"?! Много се ядосвам всеки път като се сетя за тази сцена!... След това ни се дръпва една назидателна реч, че "не се работи" в къщи с децата и че си личи кое дете от какво семейство идва. Чак срам да те хване!  Wink

5. Предполагах, че има курсове и не се съмнявам в квалификацията на педагогическия и медицински персонал. Идеята ми е въпросните "лелки" също да бъдат обучавани за контакта си с децата и най-вече да спазват определени норми на поведение - да не обиждат, да не крещят, да не лепят етикети и обидни епитети, да не посягат.
И поради липсата на кандидати си мислех, че ще е добре да се поработи с наличните кадри. Както се организира обучение на приемни родители - не че знам какво точно включва, но пак е грижа за чужди деца.

А какво ще кажете за психолог към градината, който да работи и с персонала, освен с деца и родители? Да се разтоварват при него, да търсят заедно решение на възникнали проблеми в работата, да коригират поведението си. Мисля че е по-добре работещ вариант от жалба и мъмрене.


Ще е много полезно да се включат и други майки или работещи в системата на детските градини! Дори и само с коментари.  Peace

# 44
  • Мнения: 7 391
                     Да,работя в тази система. Laughing
                     Открит ден за родители - съществува от както аз съм учител  Laughing да казвам ли от кога?  Laughing Това значи,че един път в месеца всеки родител,който желае може да влезе сутринта и да излезе когато иска.Може и в края на работния ден /7-19ч./ Ако иска се включва,ако иска наблюдава.Нашите деца са свикнали на присъствие на външни хора защото идват постоянно студенти.За съжаление последните посетители при мен бяха преди няколко години баба и дядо на едно ново дете.Целия район ми се чудеше как работя защото дядото и бабата бяха над 70 години и от притеснения за внучето се наложи сестрата да помага на тях,а стояха повече от седмица в групата.Понеже няма желаещи ние обявихме на род.среща,че всеки който иска да дойде може да заповяда , в който ден реши и пак..никакъв интерес.
                     Заключването на вратите - по - голяма глупост от това няма.Поетапното приемане на децата е по-лесно за персонала /особено за малките/ защото има време да успокои първите и да обърне внимание на по-късно идващите.Единственото изискване след 8.30 детето да е закусило защото закуската е в определен час и храна не може да се съхранява и дава по-късно на децата.
                     За памперсите - аз забраних детето ми да се натиска насила на гърне.Ако види другите ,които могат и прояви желание да го сложат,но да го натискат и плашат - недопустимо е.Не ми става ясно как по памперса личи кое дете от кое семейство идва въпреки,че стажа ми е голям .Нашите деца /от едно семейство/ по различно време седнаха на гърне и по различно време свалиха памперсите,а последните двама около 2 год са още с памперси.И точно за тях казах,че няма да ги натискат насила защото не съм съгласна с тези методи.И определено не давам да ми се чете лекция /доста по-квалифицирана съм  Mr. Green/.
                     И сега за така наречените "лели" - пом.възпитатели - не може заплатата да е извинение за грубо отношение към децата.Всички получават еднакво ,но не всички са груби и си позволяват волности.Обикновено там където мед.сестрата и учителката са си на място лелите "не пеят".Какъвто и човек да дойде щом се пресече първата му издънка или опит за издънка , втора - няма.Така,че "крушката си има опашка".Новите обикновено се пробват да хитреят,ама бързо усещат къде не минава.
                     В повечето ДЗ вече има психолози и обикновено се работи с деца,родители,персонал.Стига сигнала да е подаден на директора.При конфликтна ситуация първо трябва да се изясни на място в директен разговор с конкретния човек и то спокойно и аргументирано.Следват ст.сестра,директор и се търси съвместно решение на възникналия проблем.
                    Работила съм и като педагог в ясла и сме решавали различни проблеми без да влизаме в конфликти и разпри.Добрия тон и желанието за ползотворно разрешение на проблема винаги е давало резултат.Разбира се много е трудно да овладееш себе си в определен момент,но ...се налага.Аз понеже съм от двете страни на барикадата в първия момент усещам как ми се завива свят,но стискам зъби и като се успокоя отивам да решавам проблема с детето ни. Laughing
                    Камерите не решават проблема с недобросъвестните кадри.Мислила съм много по въпроса и наскоро се убедих колко информация дават камерите.Откраднаха предния номер на колата на охраняем с камери паркинг.При прегледа на записите на камерите се установи,че точно този край на колата е извън обхвата.Е,и какво като има камери?Гадничко!Моето лично мнение е ,че този който не знае за какво е в ДЗ просто да си потърси друга работа,ако не включи на време,че работи с деца и то малки.Не,че с учениците е по-различно.
                    Така,че освен въпрос на желание всичко е професионализъм и компетентност.Така,че най-добрия вариант е да се търси съвместно решение на проблема без страх от това "как ще се държат с детето ми след това".  Peace

Общи условия

Активация на акаунт