Моля, прочетете -петиция засягаща децата на разведени родители

  • 11 888
  • 165
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 4 493
Изместих ме темата - в петицията не става въпрос само за пътуванията на децата, а и за други неща. Размерът на издръжките не е маловажен, както и сигурността в това, че ще си я получиш.

Момичета идеята е да се съберат подписи за да може да се внесе петицията за разглеждане в МС и съм сигурна, че така като са записани исканията в нея, няма да залегнат в нормативните документи, а ще бъдат редактирани и променени /може би някой неща и ще отпаднат, но може други да се включат/. Целта е да ни обърнат внимание и да се променят законите в стараната ни в полза на децата ни, затова се обърнах за подкрепа и в този подфорум.
Не оставяйте слепи за нашите проблеми  Praynig

# 61
  • Мнения: 4 441
''Изумявам се как може майки да са на мнение, че родител даващ 30-60 лева за детето си месечно /изобщо не включвам стотиците даващи 0лева/ следва да се приравнят на родител грижещ се непрекъснато за детето и да имат еднакви права...''
Никъде не е написано петицията да се отнася само и единствено за такива родители.Нещо повече към тях се приравняват ВСИЧКИ родители с отнети права ,а не всички са такива и според мен ТОВА е обидно.
'' Малка подробност: Той не е длъжен да плаща за лечението на детето си, то се поема от родителя с права, той не е длъжен да плаща ваканциите на детето си и това се поема от родителя с 'правата'.....''но не това се разнищва в петицията а би трябвало

''Петицията е именно за това: Задължава родителят 'без права' да обясни защо не разрешава. Не му ограничава правата - но го кара да се обоснове. ''
Това не отговаря на истината виж раздел втори т. 3 и т5:
''Само отказа от страна единия родител не трябва да бъде основание за отказ от страна на ОДП да издаде документ за самоличност на детето за пътуване извън България...''
и още:
''Родителя, който отказва да даде съгласието си за издаване на паспорт трябва да обоснове отказа си като изложи сериозни причини и докаже, че това не е в интерес на детето му и това застрашава неговата сигурност. ...''
Както добре знае юриста изготвил декларацията отдолу ясно и конкретно би трябвало да регламентира кое според него са сериозни причини и какво конкретно би се приело като доказателство  за интереса на детето.В противен случай дава възможност за доста свободно и субективно тълкуване което е доста непрофесионално.
Така написано в този  и вид декларацията подменя волята на единия родител и на практика нарушава правата му.Това може да доведе  до много искове срещу държавата от страна на ощетените родители.И МАКАР да се търси ефекта на нещо добро ....да се постигне точно обратното.За това казвам че не е доизпипано .По-умно би било да евентуалните промени да се взаимстват от страни където вече са сработили и съществува добра практика.Не е нужно да откриваме тепърва топлата вода.
Според мен тук няма място за емоции ,важното е да се подходи професионално.Не искам да засегна никого ,но е доста неиздържано в този си вид.

# 62
  • Мнения: 2 853
Какво ще стане след март 2011 година, когато България се присъедин към Шенгенското пространство и няма да го има въобще граничния-контрол на вътрешните граници?

Отговор: всеки един от родителите, ще може да пътува с детето си краткосрочно из ЕС без за това да е необходимо съгласието на другия родител.
Майката/бащата в определеното време за контакти ще ходят на почивка в Гърция, на пазар в Румъния...
Маката/бащата при когото детето живее, също ще ходи с детето на почивка в Гърция, на Евродисни във Франция и на пазар в...

Защо трябва да чакаме март 2011г. за да може единият от родителите да го води на почивка или екскурзия извън България?

И сега и след март 2011г. не можеш ей така да отидеш в страна от ЕС, Канада, САЩ и т.н. (всички страни ратифицирали Хагската конвенция за гражданските аспекти на международното отвличане на деца) и да заживееш там с детето без да си получил за това съгласието на другия родите (който е с правото на контакти) или да преставиш съдебно решение заместващо неговото съгласие. В противен случай това е отличане и детето ще бъде върнато в страната на обичайното му местоживеене (в случая България).
Искаме ускорена съдебна процудура за промяна на местоживеенето на дете в чужбина. А не делата да се точат с години. Съдът трябва в нормален срок да прецени и да се произнесе в интерес ли и е на детето една промяна на неговото местоживеене в чужбина или не.

Така както са уредени законодателно нещата в момента, пораждат много проблеми.

Във всички конфликтни ситуации между родителите децата са жертвите.

Нещата могат да бъдат уредени по елегантен и интелигентен начин за да се сведат до минумум възможностите за конфликтни ситуации и когато ги има те да се разрешават бързо и в интерес на децата, а не да се точат с години и да се задълбочават и усложняват.




# 63
  • Мнения: 62

А повярвай, в сегашната ситуация човек с много малко пари може спокойно да си изведе детето - па било той майката или бащата, с присъдени или неприсъдени права... не му е нужно да е с 'големи финансови възможности'.
[/quote]

Защо говориш глупости, заблуждаваш и манипулираш хората?
Според теб колко пари трябва да приеме един нотариус, за да завери документ, заради който може да загуби професията си и да бъде подведен под отговорност?

Да не коментирам неща от тази петиция, писана от тази "юристка", и която петиция ще наруши правата на детето и другият родител повече отколкото да помогне.
Четейки петицията останах с впечатление, че повече се държи на легализирането на трафика на деца, отколкото правата на детето.
А наказателната отговорност за неплащане на издръжката от 2 и повече месеца направо ме разби.Личи си че не е писано от професионалист.

# 64
  • Мнения: 2 853

"Четейки петицията останах с впечатление, че повече се държи на легализирането на трафика на деца, отколкото правата на детето."

Пътуването на детето извън България, придружено от единия родител "трафик" ли се нарича?

# 65
  • Мнения: 62

"Четейки петицията останах с впечатление, че повече се държи на легализирането на трафика на деца, отколкото правата на детето."

Пътуването на детето извън България, придружено от единия родител "трафик" ли се нарича?

Ако това пътуване е без съгласието на другият родител е абсолютен трафик.
А в тази петиция се опитвате да го легализирате: "Детето да има право да напуска територията на България, придружавано само от родителя, упражняващ родителските права без за това да е необходимо съгласието на другия родител, който е с правото на контакти."

Както писа една съфорумка: Проучете как са решени нещата в ЕС първо и тогава се захващайте с такива петиции.Не измисляйте поредният абсурд в тази страна.

СРЗ в България е 525 лв, а Вие искате минимална издръжка 100 лв?
Знаем че голяма част от хората в провинцията вземат 300 - 400 лв.
Знаем, че в момента има световна криза и че много хора остават без работа.И затова че те не са в състояние да изплатят издръжка в рамките на 2 или повече месеца трябва да влезнат в затвора или да бъдат глобени?
Хайде малко сериозно и професионално да си говорим, а не да си пишем петиции за щяло и нещяло.

# 66
  • Мнения: 2 853
А в случай, че майката/бащата с право на контакти живее извън България, задължен ли е да осъществява тези контакти само в България само защото другият родител се заял и не й/му дава съгласие детето да напусне България за каратко за да осъществи тези контакти? И той/тя ли трябва да води "битка" в съда за да получи съдебно решение да ги осъществява тези контакти извън България?

# 67
  • Мнения: 62
А в случай, че майката/бащата с право на контакти живее извън България, задължен ли е да осъществява тези контакти само в България само защото другият родител се заял и не й/му дава съгласие детето да напусне България за каратко за да осъществи тези контакти? И той/тя ли трябва да води "битка" в съда за да получи съдебно решение да ги осъществява тези контакти извън България?

Примери и изключения мога и аз да дам стотици от практиката.
Въпросът е за петицията, която ти и още 2 - 3 лица лансирате и която представлява грубо нарушаване правата на другият родител, а също и на детето.

# 68
  • Мнения: 2 853
"Ако това пътуване е без съгласието на другият родител е абсолютен трафик.
А в тази петиция се опитвате да го легализирате: "Детето да има право да напуска територията на България, придружавано само от родителя, упражняващ родителските права без за това да е необходимо съгласието на другия родител, който е с правото на контакти."

Както писа една съфорумка: Проучете как са решени нещата в ЕС първо и тогава се захващайте с такива петиции.Не измисляйте поредният абсурд в тази страна."


Не знаех, чеопределението за "трафик на деца" е когато детето пътува с единия родител. (в определени случаи може да е отвличане, но не итрафик, освен ако родителя не е решил да го прадава или да "извършава определени дейности с него")

Ами в ЕС родителите могат да пътуват с децата си краткосрочно, стига да е във времето когато всеки си упражнява родителските права.

Моят настоящ съпруг (фламандец) не пита майката на дъщеря си може ли в дните за контакт да я води с него до суремаркета в Холандия, или до Евродисни във Франция, просто я води. Както и майката на дъщеря му води дъщеря му до супермаркета в Германия да пазаруват, лятото ходят на почивка в Австрия или Испания, и също не пита мъжа ми може ли.

Ей да знаете голям "трафик на деца" пада всекидневно в Белгия, Холандия, Франция...пълно е с родители трафиканти. Mr. Green
Ами те откъде да знаят, че извършват трафик...тук никога не са имали граници...и техните родители са ги "трафикирали" нагоре-надолу...

Проблема е че в България цели поколения са израснали зад граници....

От европейските страни Русия, Беларус, Украйна и Малдова (може и да съм изпуснала наякоя) единия родител не може да пътува с детето си без да има съгласието на другия родител.

Направете извод къде семе и за какво се борим.

# 69
  • Мнения: 2 853
"Примери и изключения мога и аз да дам стотици от практиката.
Въпросът е за петицията, която ти и още 2 - 3 лица лансирате и която представлява грубо нарушаване правата на другият родител, а също и на детето."


Ако аз и още 2-3 лица "лансирахме" петицията едва ли щеше да събере толкова гласове.

За съжаление това са проблемите на доста хора и начините за тяхното разрешаване не са лесни и кратки.

При всички положения трябва да започне дискусия в обществото как тези въпроси да бъдат уредени.

# 70
  • Мнения: 62
"Ако това пътуване е без съгласието на другият родител е абсолютен трафик.
А в тази петиция се опитвате да го легализирате: "Детето да има право да напуска територията на България, придружавано само от родителя, упражняващ родителските права без за това да е необходимо съгласието на другия родител, който е с правото на контакти."

Както писа една съфорумка: Проучете как са решени нещата в ЕС първо и тогава се захващайте с такива петиции.Не измисляйте поредният абсурд в тази страна."


Не знаех, чеопределението за "трафик на деца" е когато детето пътува с единия родител. (в определени случаи може да е отвличане, но не итрафик, освен ако родителя не е решил да го прадава или да "извършава определени дейности с него")

Ами в ЕС родителите могат да пътуват с децата си краткосрочно, стига да е във времето когато всеки си упражнява родителските права.

Моят настоящ съпруг (фламандец) не пита майката на дъщеря си може ли в дните за контакт да я води с него до суремаркета в Холандия, или до Евродисни във Франция, просто я води. Както и майката на дъщеря му води дъщеря му до супермаркета в Германия да пазаруват, лятото ходят на почивка в Австрия или Испания, и също не пита мъжа ми може ли.

Ей да знаете голям "трафик на деца" пада всекидневно в Белгия, Холандия, Франция...пълно е с родители трафиканти. Mr. Green
Ами те откъде да знаят, че извършват трафик...тук никога не са имали граници...и техните родители са ги "трафикирали" нагоре-надолу...

Проблема е че в България цели поколения са израснали зад граници....

От европейските страни Русия, Беларус, Украйна и Малдова (може и да съм изпуснала наякоя) единия родител не може да пътува с детето си без да има съгласието на другия родител.

Направете извод къде семе и за какво се борим.



В грешка си zon или просто така ти изнася да пишеш.
Освен страните които си изброила, за всички държави от ЕС, а също и САЩ е задължително съгласието на другият родител - майка/баща.Ако много те интересува ще потърся и намеря и за други страни от Европа как стоят нещата.
Иначе си представям какво би станало.
Без да сте запознати не сравнявайте законодателствата на различни държави, моля Ви.

# 71
  • Мнения: 2 853
"В грешка си zon или просто така ти изнася да пишеш.
Освен страните които си изброила, за всички държави от ЕС, а също и САЩ е задължително съгласието на другият родител - майка/баща.Ако много те интересува ще потърся и намеря и за други страни от Европа как стоят нещата.
Иначе си представям какво би станало.
Без да сте запознати не сравнявайте законодателствата на различни държави, моля Ви."


За САЩ не съм писала. За САЩ се иска съгласието на другия родител/съдебно решение замествощо съгласито му за краткосрочно пътуване. За Канада също се иска...

Не съм в грешка, казвам ти с очите си го виждам всеки ден белгийските деца ходят до супермаркета във Франция с единия от родителите си без съгласието на другия.  Sunglasses

# 72
  • София
  • Мнения: 4 493
Въпросът е за петицията, която ти и още 2 - 3 лица лансирате и която представлява грубо нарушаване правата на другият родител, а също и на детето.



И с какво нарушава правата на детето? Че родителят който го отглежда се бори за адекватна издръжка ли?, че се бори да може да пътува и т.н.
Не искам да се заяждам с теб, но  ми звучиш като разярен "баща", на когото може да му присъдят да плаща повече от 30 лв издръжка и да го накарат да я плаща всеки месец - 12 пъти в годината.
Имаш ли представа колко е според стат. данни у нас издръжката на едно бебе/дете - започва от 300 лв нагоре

# 73
  • Мнения: 2 853
opiate,

Ако искаш по-късно ще ти пусна на лични как това е уредено в Белгия и една статия ще пусна как единия от родителите (този при когото детето живее) не дава паспорта или "бялата карта"(документ за самоличност на децата до 12г. възраст) защото иска да контролира и разбере къде другия родител ще ходи лятото на почивка и каво става в тези случаи - бърз съд и паспорт се дава.

# 74
  • Мнения: 62
Въпросът е за петицията, която ти и още 2 - 3 лица лансирате и която представлява грубо нарушаване правата на другият родител, а също и на детето.



И с какво нарушава правата на детето? Че родителят който го отглежда се бори за адекватна издръжка ли?, че се бори да може да пътува и т.н.
Не искам да се заяждам с теб, но  ми звучиш като разярен "баща", на когото може да му присъдят да плаща повече от 30 лв издръжка и да го накарат да я плаща всеки месец - 12 пъти в годината.
Имаш ли представа колко е според стат. данни у нас издръжката на едно бебе/дете - започва от 300 лв нагоре


1. Пак ти казвам, но ти не четеш внимателно.Човек в провинцията с доход 300 лв да се задължава да изплаща 1/3 от РЗ за издръжка е смешно и некоректно.Нека да имаме предвид, че този човек може да има ново семейство и трябва за него да остават 200 лв?А недай си Боже да бъде съкратен и не изплати 2 издръжки да отиде в затвор или да трябва да плати глоба 1 000 лв.Ами смешно е това.Някакси не е писано от професионалисти и хора от бранша.
2. За пътуванията мисля че бях достатъчно ясен, че така наистина се създава реална опасност от трафик на деца и пренебрегване правата на другия родител.
3. Не може да искаш само задължения за едната страна, а на другата да даваш само права.Това е правен абсурд!
4. Коментарът ти за >разярен баща< показва слаба аргументация ЗА петицията и е заяждане.
5. СРЗ в България е 525 лв.Ако не ти харесва може да пуснеш нова петиция за увеличаване на СРЗ.
 

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт