Моля, прочетете -петиция засягаща децата на разведени родители

  • 11 862
  • 165
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 4 493
Моля ви прочетет тази петиция и ако смятате, че е справедливо - подкрепете ДЕЦАТА

 http://bgpetition.com/petitsia_za_nashite_detsa/index.html

подписването на петицията може да помогне на много родители

Аз подписах, а ти?

Последна редакция: вт, 24 мар 2009, 13:53 от .Ели.

# 1
# 2
  • Мнения: 2 110
Прочетох !И подписах !

# 3
  • Мнения: 335
подписах Peace

# 4
  • Мнения: 349
И аз подписах  Peace

# 5
  • Мнения: 374
подписах Peace

# 6
  • Мнения: 451
Аз пък не подписах. Има много неща в тази петиция, които са реално  неосъществими,други са твърде фантасмагорични, което пък обезсмисля подписването й.Иначе самата идея е добра, но лошо представена.

# 7
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 357
И в един момент всички тези петиции престават да бъдат фактор- за всяко нещо се прави петиция... Колкото и да е модерно, вече се изтърка. А и една петиция не променя нищо.

# 8
  • при палмите и алигаторите,FL
  • Мнения: 1 001
Аз пък не подписах. Има много неща в тази петиция, които са реално  неосъществими,други са твърде фантасмагорични, което пък обезсмисля подписването й.Иначе самата идея е добра, но лошо представена.
под това се подписвам

# 9
  • Мнения: 7 391
Аз пък не подписах. Има много неща в тази петиция, които са реално  неосъществими,други са твърде фантасмагорични, което пък обезсмисля подписването й.Иначе самата идея е добра, но лошо представена.
                 Подкрепям и аз не подписах.При това имам пред очите си и друг пример.Родителят,които се грижи за детето постоянно изнудва другия родител и в същото време не му го дава  дори в определените дни.

# 10
  • Мнения: 9 814
Аз също не подписах.
Доста от нещата в петицията ме притесняват.

# 11
  • София
  • Мнения: 2 271
И аз няма да подпиша тази петиция. Доста изхвърляния има. Не смятам, че в момента правата на децата са нарушени. Не смятам, че отказът на единя родител детето му да пътува в чужбина е каприз - той също е родител и има право да се притеснява за детето си, въпреки, че вече не е законен съпруг на другия родител.
Тази петиция изобщо не защитава някакви права на децата, а има за цел да оправомощи изцяло родителят, на когото е присъдено детето...

# 12
  • Мнения: 3 161
Мисля, че е редно да се каже за какво става дума в заглавието на темата. Не е толкова трудно. Ако всеки си озаглави темата Моля за помощ, Моля прочете, Имам въпрос и т.н...

# 13
  • София
  • Мнения: 6 999
...Не смятам, че в момента правата на децата са нарушени. Не смятам, че отказът на единя родител детето му да пътува в чужбина е каприз - той също е родител и има право да се притеснява за детето си, въпреки, че вече не е законен съпруг на другия родител.

Родителя, който отказва да даде съгласието си за издаване на паспорт трябва да обоснове отказа си като изложи сериозни причини и докаже, че това не е в интерес на детето му и това застрашава неговата сигурност. - цитат от петицията.

Интересно какво щеше да смяташ ако се касае за случай, в който не можеш да изведеш детето си в чужбина, за налагаща му се животоспасяваща операция/олимпиада по математика/... но не можеш, защото не знаеш къде се намира баща му или пък той просто отказва да подпише декларация... ей така, не за друго, а защото вече не ти е законен съпруг.  Whistling

За частта с издръжките изобщо няма да коментирам... За мен 100 лева са абсолютно смешна издръжка.  Sick

Последна редакция: нд, 22 мар 2009, 21:09 от Isa

# 14
  • София
  • Мнения: 2 271
 Значи, като става въпрос за парите, съпругът трябва да покрива половината ти разходи за отглеждането на детето, но когато трябва да се попита какво мисли по даден въпрос, да няма думата?
Не е честно, заради инцидентни ситуации, които се случват доста рядко, да се отнемат родителските права на един човек, защото е решил да се развежда с майката. Та той си е все така родител на детето.
А иначе за изключенията, които си посочила, мисля че може да се създадат и изключения в наредбите. Например, ако има доказателства майката (като документ от лекар за належаща процедура и доказателство че не може да открие бащата), тогава да получава разрешение от съответните органи да изведе детето. Но ако бащата смята, че е рисковано детето да ходи на олимпиада по математика в Гърция, заради размириците, мисля че има право да не се съгласи.

# 15
  • Мнения: 7 391
                    Съгласна съм с Lara ! Без значение дали родителите са съпрузи те ОСТАВАТ родители на това дете.
                    Като не може да се намери.Полицията може да го потърси,да докаже,че не е в страната и т.н.
                    И аз мисля,че заради единични случаи не трябва да се лишават всички от родителски права.Това нито е демократично,нито е хуманно.Направо си е дискриминационно.
                    Който иска нека съди бившата си половинка и да я лиши от родителски права.Има си законен ред,но ...всички! Мисля,че не е правилно.

# 16
  • София
  • Мнения: 6 999
Лара, прочети внимателно петицията, моля. Самата аз съм против родителя, който упражнява родителски права да може да извежда детето, като целта е да ограничи правата на другия... Но в петицията ясно е казано, че другия може да се възпротиви и да изложи причини.

Просто нещата са обърнати: Не родителя, който има право, да доказва нуждата от излизане /че аз ходя поне 3 пъти годишно с дъщеря ми извън БГ и то просто на разходка/, защото нужди не винаги има, а родителят, който е 'против' да докаже защо е против.

Отделно, в момента това:
Значи, като става въпрос за парите, съпругът трябва да покрива половината ти разходи за отглеждането на детето...
...съвсем не е така, за съжаление. При максимален размер на присъждани издръжки от около 150 лева и среден около 50-60лева...

Аз съм разделена с бащата на детето си. Имаме чудесни взаимоотношения а аз от години подписана декларация, важаща до 18-тия рожден ден на дъщеря ни, с право да я водя където си искам за колкото време си искам... Във форума за самотни родители, където пиша, аз и майки като мен се броим на пръстите на едната ръка. Мнозинството са от другата страна - баща, който не вижда детето си, не плаща издръжка или плаща нещо като 30-60 лева, който не дава декларация и изнудва майката като примерно иска подписана разписка, че е платил цялата издръжка за години, за да подпише и да даде право на детето си да отиде на почивка през лятото.

# 17
  • София
  • Мнения: 6 999
  Който иска нека съди бившата си половинка и да я лиши от родителски права....

Никой не може да бъде лишен от родителски права, защото не разрешава на детето си да напусне страната.

В декларацията не става дума за лишаване от родителски права. Къде го видяхте това?  newsm78

# 18
  • Мнения: 7 391
  Който иска нека съди бившата си половинка и да я лиши от родителски права....

Никой не може да бъде лишен от родителски права, защото не разрешава на детето си да напусне страната.

В декларацията не става дума за лишаване от родителски права. Къде го видяхте това?  newsm78
                Аз го казах в смисъл,че положението е безнадеждно,не визирам само отказ да не пусне детето извън страната.Далеч съм от мисълта,че всички бивши родители /без значение майка или баща,защото познавам и бащи гледащи децата си / са в идеални отношения,но петицията ми се струва малко крайна.

# 19
  • София
  • Мнения: 6 999
Didia, за радост или съжаление /в зависимост от конкретния случай/ да бъде лишен родител от правата си е изключително трудна и сложна процедура.
Моето лично мнение е, че предложенията в петицията, а именно: В случай на спор съдът да решава БЪРЗО дали детето да има право да напусне страната или не, е възможно най-доброто решение. По-добро от сегашната невъзможност детето да напусне ако родителят, който не упражнява род. права не изрази писмено съгласието си или от другата крайност: родителят, който упражнява род. права да може безпроблемно и необезпокоявано да извежда детето където му хрумне и когато му хрумне.

Според една статистика за БГ, която гледах наскоро в "Часът на мама" близо 96% от разведените/разделени двойки са в лоши отношения, а 50% не поддържат никакви контакти един с друг, което ще рече, че детето изобщо не вижда родителя, който не го отглежда... За мен беше стряскащо.  Thinking

# 20
  • София
  • Мнения: 2 271
Моят съпруг е разведен и има дете от предишния брак. Може би за това гледам монетата от тази страна. Защото имаше период, в който той не плащаше издръжка на бившата си жена, но пък купуваше дрехи, учебници, даваше пари за екскурзии и други нужди на детето, което е доста повече от смешните 30 лв, които законно и дължи. И докато го правеше, нямаше никакви проблеми. В момент, в който остана безработен, а аз бременна  в 9-ти месец, той намали разходите си за първото дете... Е, няма да ви казвам, какви заплахи бяха, че ще го съди, че ще му отнеме родителските права, защото няма документ за плащана издръжка за една година назад... Преставяте ли си в такъв момент, когато е в безизходица очакваме бебе и нямаме пукнат лев, тя реши да си търси правата. А ако се замислим реално, аз ходех да взимам сина и от училище, прибирах го в нас и му помагах да учи. После тя идваше след работа да си го вземе. Никога не съм правила кантар на това, кой се грижи повече, защото всеки родител е длъжен да полага максимални усилия, но на практика, бащата го гледа, а майката има законните права...

# 21
  • София
  • Мнения: 6 999
...но на практика, бащата го гледа, а майката има законните права...

За съжаление това е поредната глупост на съда в БГ.  Изключително трудно е бащата да получи родителските права, дори на практика той да отглежда детето.

# 22
  • Мнения: 525
                    ...
                    Като не може да се намери.Полицията може да го потърси,да докаже,че не е в страната и т.н.
                   ...

Aз подписах петицията. Защото идеята е добра. Няма да навлизам в детайли.

Но Didia, полицията е последната институция, която ще ти помогне да намериш онзи, който е решил, че ще отмъщава.
А положението често излиза извън всякакъв контрол и както добре знаем, детето става "заложник' на "добрите" намерения.
Може да се помисли и от тази гледна точка, нали?!

# 23
  • София
  • Мнения: 2 271
...но на практика, бащата го гледа, а майката има законните права...

За съжаление това е поредната глупост на съда в БГ.  Изключително трудно е бащата да получи родителските права, дори на практика той да отглежда детето.
Не знам, при тях не е имало спор, кой да получи правата. Мъжът ми няма нищо напротив детето да е при майка си, защото смята, че така е по-добре за него. Просто в този момент, ние имахме възможност да се грижим повече за детето, защото аз си бях в къщи, пък майката работеше - всичко е за доброто на детето. Въпросът е, че когато има изгода, всичко е ок, но когато я ощетихме с 30 лв, закона се обърна срещу нас.

# 24
  • София
  • Мнения: 4 493
                    Съгласна съм с Lara ! Без значение дали родителите са съпрузи те ОСТАВАТ родители на това дете.                    Като не може да се намери.Полицията може да го потърси,да докаже,че не е в страната и т.н.
                   

Абсолютно си права - остават родители на това дете, НО в 90% от случаите единият остава родител САМО НА ХАРТИЯ.
Имаш ли представа, как ще накараш полицията да го търси и полицията да доказва дали е в страната - то и в момента има една процедура - завеждаш дело и започваш да доказваш, защо искаш да заведеш детето на море в чужбина или в Дисниленд - дали ще му е отполза и т.н., търсиш "родителя" чрез държавен вестник с обявления и т.н. и т.н. - текат процедури ....... /може и 1 - 2 години да ти отнеме, а за пари да не говорим/.

Ваше си е решението дали да подпишете или не, но прочетете отново Петицията и помислете пак, но се опитайте да се поставите в ситуацията сами да се грижите за децата си и всичко около тях с една помощ от около 50 лв /от другия родител/, само си представете какво е.
На никого от Вас не пожелавам да попаднете в тази ситуация, но всичко в живота се случва, просто подайте ръка на самотните родители.

# 25
  • Мнения: 2 936
И аз няма да подпиша тази петиция. Доста изхвърляния има. Не смятам, че в момента правата на децата са нарушени. Не смятам, че отказът на единя родител детето му да пътува в чужбина е каприз - той също е родител и има право да се притеснява за детето си, въпреки, че вече не е законен съпруг на другия родител.
Тази петиция изобщо не защитава някакви права на децата, а има за цел да оправомощи изцяло родителят, на когото е присъдено детето...

 Peace

определено 2/3 от петицията е за извеждането на детето извън страната...не я подписах!

# 26
  • Мнения: 2 312
И аз няма да подпиша тази петиция. Доста изхвърляния има. Не смятам, че в момента правата на децата са нарушени. Не смятам, че отказът на единя родител детето му да пътува в чужбина е каприз - той също е родител и има право да се притеснява за детето си, въпреки, че вече не е законен съпруг на другия родител.
Тази петиция изобщо не защитава някакви права на децата, а има за цел да оправомощи изцяло родителят, на когото е присъдено детето...

 Peace

определено 2/3 от петицията е за извеждането на детето извън страната...не я подписах!

Същото нещо ми направи впечетление.
Не мога да подпиша.

# 27
  • София
  • Мнения: 4 493
Значи смятате за нормално, тези деца да нямат възможност до навършване на пълнолетие да напуснат страната ни?
Значи смятате  за нормално, издръжката на дете да е 30 лв?
Значи смятате за нормално, това че единият родител може без наказано да реши да не плаща "голямата издръжка"?

Сигурна съм, че никоя от вас няма да разсъждава така, ако и се наложи и 1 месец  да е от позицията на самотен родител.
Едва ли бихте се съгласи ли, ако всички деца от класа отиват на екскурзия /олимпиада, почивка или ..... каквото се сетите/, а вашето не можа, защото няма как да накарате другия родител да подпише декларация. В същото време този които не подписва декларацията не спира да ходи по почивки в чужбина, екскурзии и т.н., а даже и може и картички да праща на детето. След което се връща в БГ и обеснява, че е на минимална работна заплата и затова ще дава по 30 лв на месец за детето си то когато реши.
Спирам, ако някой иска нека види темите на мамите и татковците от форума за самотни родители.
Не си заравяйте главите в пясъка.

Последна редакция: пн, 23 мар 2009, 11:54 от dioni

# 28
  • Мнения: 3 506
Подписах петицията. Има един-два пункта, с които не съм напълно съгласна, но важна е същината. Ситуацията, която е в момента, е абсурдна и трябва да бъде променена. Това е истината. Глупаво би било, да си заровя главата в пясъка и да кажа, че няма да подпиша, защото това е поредната петиция. Така е, да. Петициите са едно от средствата, с които разполагаме като граждани, да настояваме за промяна. Като има много неща, които плачат за промяна, какво правим? Освен да вземем да не правим нищо, щото вече петициите станали много?!

# 29
  • Мнения: 4 411
Н е мога да го подпиша !
Представете си ситуация,в която единия родител е с неограничени финансови възможности.Например бащата който е направил кариера докато майката е отглеждала децата ,а другия родител е навъртял години пропускайки златни възможности в името на децата.Да кажем  че изоставена от съпруга си майката не винаги я чака розово бъдеще.
Не мога да улесня с подписа си такъв баща и новата му полвинка да отведат вече порасналите деца на място където по чисто финансови причини майката няма да ги види повече.
Несправедливо,неморално,нечовешко...... да продължавам ли или Ви стана ясно???!!!
Ама че наглост  #Cussing out !
Я се поставете и на мястото на другия родител преди да пишете петиции с абсурдни искания и да ни ползвате като маша !

# 30
  • Мнения: 3 886
Съгласна съм  с много от нещата примерно АКО съм разведена сама да решавам дали да изведа децата си в чужбина Мнението на бащата не ме засяга.................

Съгласна съм с това че децата ни трябва да имат издръжка от родителя ако са разведени 2 мата  независимо от дохода му  защото много от хората се осигуряват на минималните заплати а взимат 4 пъти повече това няма как да се докаже.
Та една издръжка е от 30-80 лв какво  ще помогнат тези пари дали за дрехи дали за ядене  #Crazy
 не съм подписала но  много от нещата  смятам че трябва да се решават с добро

# 31
  • Мнения: 451
А това за 6-те месеца затвор при двумесечно забавяне на издръжката е върха на всичко.Вие хора полудяхте ли, ако не ви плати 6 месеца доживотна ли ще искате?

# 32
  • Мнения: 3 886
А това за 6-те месеца затвор при двумесечно забавяне на издръжката е върха на всичко.Вие хора полудяхте ли, ако не ви плати 6 месеца доживотна ли ще искате?
твърдо да

# 33
  • Мнения: 4 411
Съгласна съм  с много от нещата примерно АКО съм разведена сама да решавам дали да изведа децата си в чужбина Мнението на бащата не ме засяга.................


Много бих искала да допуснеш ,че си в другата ситуация:Родителскита права-отсъдени на мъжа ти и той отвежда децата ВИ  в страна  която не можеш да посетиш  заедно с ''новата им майка''.
Пак ли би подкрепила?
У нас/В БЪЛГАРИЯ/ положението  на разведената жена може да се окаже много тежко.Без жилище,без доходи,и без... децата .Поне и оставете надеждата че може да ги вижда!

Последна редакция: пн, 23 мар 2009, 16:35 от mamamari

# 34
  • Мнения: 3 886
Съгласна съм  с много от нещата примерно АКО съм разведена сама да решавам дали да изведа децата си в чужбина Мнението на бащата не ме засяга.................


Много бих искала да допуснеш ,че си в другата ситуация:Родителскита права-отсъдени на мъжа ти и той отвежда децата ВИ  в страна  която не можеш да посетиш  заедно с ''новата им майка''.
Пак ли би подкрепила?
У нас положението  на разведената жена може да се окаже много тежко.Без жилище,без доходи,и без... децата .Поне и оставете надеждата че може да ги вижда!
За това си права аз говоря ако децата са при майката .Ама грам не бих позволила на мъж да отведе децата им За твоя постих съжалявам и си признавам не вих се замислила .Защото аз ако оставя мъжа си (примерно  де да не дава господ)ще направя и невъзможното да  да с ме не и да не ги изведе

# 35
  • при палмите и алигаторите,FL
  • Мнения: 1 001
Аз не подписах, съпругът ми е разведен и майката не разрешава по никакъв начин лични отношения на детето с баща му. Мотивът е че тя има нов брак, детето нов баща и трябва да забрави за "биологичният си баща", никоя инстанция не може да вземе детето и да го даде на таткото за два дни.Никъде в тази петиция не видях да се защитават правата на лични отношения на детето с другият родител.
Нито да се изисква глоба за това че родителят крие детето и стопира по всякакъв начин връзката между другият родител и детето.

# 36
  • Мнения: 7 391
Съгласна съм  с много от нещата примерно АКО съм разведена сама да решавам дали да изведа децата си в чужбина Мнението на бащата не ме засяга.................


Много бих искала да допуснеш ,че си в другата ситуация:Родителскита права-отсъдени на мъжа ти и той отвежда децата ВИ  в страна  която не можеш да посетиш  заедно с ''новата им майка''.
Пак ли би подкрепила?
У нас положението  на разведената жена може да се окаже много тежко.Без жилище,без доходи,и без... децата .Поне и оставете надеждата че може да ги вижда!
За това си права аз говоря ако децата са при майката .Ама грам не бих позволила на мъж да отведе децата им За твоя постих съжалявам и си признавам не вих се замислила .Защото аз ако оставя мъжа си (примерно  де да не дава господ)ще направя и невъзможното да  да с ме не и да не ги изведе
                То не е необходимо бащата да отглежда детето.Взима го бащата за отпуска си и го води в чужбина на почивка само дето забравя да го върне.Как ли ще се чувства майката.Логично е ,че на единия родител като дадат право да го извежда ,то това право трябва да има и другия. И хич не можеш да предположиш кога добрия ще стане лош или обратното.
                 При това има много случаи когато майката не дава детето на бащата и не всички бащи са изчезнали безследно!Така,че и от тях има много потърпевши които се крият за да зърнат детето си.Тях кой ги защитава?
                

# 37
  • София
  • Мнения: 4 493
Много бих искала да допуснеш ,че си в другата ситуация:Родителскита права-отсъдени на мъжа ти и той отвежда децата ВИ  в страна  която не можеш да посетиш  заедно с ''новата им майка''.
Пак ли би подкрепила?
У нас положението  на разведената жена може да се окаже много тежко.Без жилище,без доходи,и без... децата .Поне и оставете надеждата че може да ги вижда!
Ами помисли де - ако майката е оставила децата си при мъжът си и не се грижи за тях, не плаща издръжка, сеща се веднъж на няколко месеца да ги види, а бащата е този който се грижи изцяло за децата, защо тогава да няма право да ги изведе извън страната. Или ще кажеш, че точно тогава майката ще иска да ги види и горката няма да може, щот лошия /този който се грижи/ ги е отвел. Не е ли егоистично??????

Явно не правите разлика между правото да пътуват децата в чужбина и правото за постоянен престой в друга държава.
А не мога да разбера, какво ви притеснява в искането за издръжките - мислите ли че вие можете да си гледате детето с 60 - 160 лв. Презумцията за издръжката е че и двамата родители дават по - равно за детето. Ами замислете се в най-добрия случай с 160 лв едно 10 годишно дете може ли да се храни, облича, уроци, лекарства, витамини, учебници, учебни помагала и т.н. Скоро имаше проучване, че за да живее нормално едно дете от 7-13 години има нужда минимум от 360 лв месечно /това е без екстри/, а кое дете не иска да има компютър, да ходи на екскурзии с другите деца, да носи хубави дрешки, а коя майка не иска да купува качествена храна за детето си, за да е здраво.

# 38
  • Мнения: 4 411
dioni ,А ти откъде си толкова сигурна ,че ВИНАГИ когато децата са отсъдени на единия родител то другия не го е грижа за тях?!
Аз имам приятелка,която заряза следването си и роди и отгледа три прекрасни деца на един ''мъж''.Докато той се реализираше и все го нямаше тя бе и майка и домакиня....и всичко за тези деца в най-трудните години.А КАТО  се видя в пари  тоя задник  я смени с по-млада и не само това взе и всичко.Да видиш на 40 как се търси работа и квартира и....как се съгражда всичко отначало.Естествено децата са при него ,но не защото не я е грижа за тях ,а защото силата на парите е много голяма и у нас с тях може да съсипеш тотално нечии живот.
Искам САМО ПРЕДИ ДА ПОДПИСВАТЕ ДА СЕ ПОСТАВИТЕ В НЕЙНАТА СИТУАЦИЯ!
Никой не е застрахован в тоя живот и ничие  щастие не е гарантирано!
Това което сте написали е нечовешки несправедливо .
Прекрасно ти е ясно,че изведе ли децата веднъж тя няма да ги види НИКОГА и няма институция която на и го гарантира.Без сначение е дали ще го наречеш разходка,екскурзия или емиграция.

# 39
  • Мнения: 3 506
Mamamari, ако ситуацията на приятелката ти е такава, каквато я описваш, не виждам какво би попречило на бившия и съпруг да изведе децата зад граница - може да уреди въпросът срещу заплащане, нали? Поне това твърдиш ти...
Така или иначе такива случаи са единици, много повече са другите случаи - в които децата не могат да отидат на училищна екскурзия, защото баща им го е хванала липсата или ината.
Вярвам, че петицията е съставена от много майки, които са направили максимумът да разгледат проблемите в тяхната цялостност. Човек трябва да гледа малко по-далеч от собствената си камбанарийка. Или поне да се опитва.

# 40
  • Мнения: 4 411
Така или иначе такива случаи са единици, много повече са другите случаи - в които децата не могат да отидат на училищна екскурзия, защото баща им го е хванала липсата или ината.
Вярвам, че петицията е съставена от много майки, които са направили максимумът да разгледат проблемите в тяхната цялостност. Човек трябва да гледа малко по-далеч от собствената си камбанарийка. Или поне да се опитва.
ХАЙДЕ да не си присвояваме правото да преценяваме кои са единици и кои не,а просто да  не искаме узаконяването на нещо несправедливо защото от собствената ''камбанария'' за момента изглежда ни устройва.
Все още не се разрешава ЗАКОННО дете да напусне страната без съгласието на двамата родители -другото е отвличане И СЕ ПРЕСЛЕДВА ОТ ЗАКОНА .
Убедена съм ,че не бива това да се променя ако не сме в състояние да предложим по-справедливо решение.Обърни внимание по-справедливо за всички ,а не за повечето.....ами другите те какво?Така написано искането облича в законност една несправедливост.Очевидно усилията да се погледне от всички посоки на проблема са недостатъчни след като резултата е половинчат.Промените ИМАТ смисъл само когато водят до по-добро ЗА ВСИЧКИ.

Последна редакция: пн, 23 мар 2009, 18:26 от mamamari

# 41
  • Мнения: 247
Подписах. Успех в борбата!!! Praynig

# 42
  • София
  • Мнения: 6 999
Не мога да улесня с подписа си такъв баща и новата му полвинка да отведат вече порасналите деца на място където по чисто финансови причини майката няма да ги види повече.

Случайно да видя в петицията... хайде да не цитирам пак - че родителят, който не желае може да възрази, да даде доводи защо е против и съдът да забрани напускането на децата? Просто вече родителите не биха могли когато им скимне да не разрешават, ще следва да ДОКАЖАТ защо детето им не следва да напусне държавата: "Примерно другия родител не разрешава достъп до детето."

А повярвай, в сегашната ситуация човек с много малко пари може спокойно да си изведе детето - па било той майката или бащата, с присъдени или неприсъдени права... не му е нужно да е с 'големи финансови възможности'.

...никоя инстанция не може да вземе детето и да го даде на таткото за два дни.Никъде в тази петиция не видях да се защитават правата на лични отношения на детето с другият родител.
Нито да се изисква глоба за това че родителят крие детето и стопира по всякакъв начин връзката между другият родител и детето.

Инстанцията е "съдебен-изпълнител', при който мъжът ти следва да отиде с бракоразводното решение, в което е посочено кога и как има право да си вижда детето. Съдебния-изпълнител има право да иска съдействие от полицията, в случай, че не му се съдейства - т.е. майката откаже да предаде детето. С оглед на съществуващия правен механизъм, който съпругът ти не знае или не знам по каква причина не използва - декларацията не е насочена към решаване на вече решени неща.

# 43
  • София
  • Мнения: 6 999
Прекрасно ти е ясно,че изведе ли децата веднъж тя няма да ги види НИКОГА и няма институция която на и го гарантира.Без сначение е дали ще го наречеш разходка,екскурзия или емиграция.

Има "Хагска конвенция" - за такива случаи.
А ако мъжът й е имал толкова добри възможности, че само на база на парите си е успял да вземе 2-те деца, нещо което е бая трудно все още в БГ... То е много, ама много по-лесно да не й дава да ги вижда и в БГ. Щом тя ги вижда - значи не е такъв изрод или има още нещо.

# 44
# 45
  • при палмите и алигаторите,FL
  • Мнения: 1 001
Иса, били сме при съдебен изпълнител, детето каза че иска да бъде с нас през лятото, майката се изправи и разкрещя на детето че предавало новото си семейство за една ваканция и твърдо заяви че няма да го пусне., след което си хвана детето и излезе.След ,малко малката се върна и помоли да не я дават на баща и.Коментарът на съдията беше : Аз ще ви я дам, но после това дете ще се втурне при майката и тя ще я смаже психически, не мога да причиня това на детето.Социалните служби говорят същото, нищо не можем да направим нищо, майката  ще съсипе детето с психически тормоз, ако настояваме да виждаме детето.
Съжалявам, че спамя темата, но не се сдържах, борим се с това с години.

# 46
  • София
  • Мнения: 6 999
... майката и тя ще я смаже психически, не мога да причиня това на детето.Социалните служби говорят същото, нищо не можем да направим нищо, майката  ще съсипе детето с психически тормоз, ако настояваме да виждаме детето.

За съжаление вашият случай не е изключение.  ooooh! Както някъде по-горе писах близо 96% от разделените/разведените двойки в БГ са в лоши отношение.
На ваше място бих вземала детето въпреки това, а след навършването на 12 годишна възраст /не съм много сигурна за годините, защото не съм бракоразводен адвокат/ наред с доклада на социалните и с мнението на детето при кого иска да остане - ще искам промяна при упражняването на род. права.

Моя роднина отказваше да даде детето на бащата, той обаче не се отказа: съдебни-изпълнители, полиция... в края на краищата след едногодишна битка, тя си седна на д-то и сега не само дава детето, но и отношенията им са добри.

Извинявам се за офф-топика.

# 47
  • при палмите и алигаторите,FL
  • Мнения: 1 001
... майката и тя ще я смаже психически, не мога да причиня това на детето.Социалните служби говорят същото, нищо не можем да направим нищо, майката  ще съсипе детето с психически тормоз, ако настояваме да виждаме детето.

На ваше място бих вземала детето въпреки това, а след навършването на 12 годишна възраст /не съм много сигурна за годините, защото не съм бракоразводен адвокат/ наред с доклада на социалните и с мнението на детето при кого иска да остане - ще искам промяна при упражняването на род. права.

е това няма как да стане, в деня за лични отношения детето го няма или е болно и никои не се наема да помогне на таткото да го види.Единствените срещи са в училището на детето, но от там е можем да го вземем, защото ще е равносилно на отвличане.
Извинявам се отново и спирам вече.

# 48
# 49
  • Мнения: 537
Заради случая на nandi и много други мои познати, НЯМА да подпиша. Не мога да разбера само как такива жени се наричат майки#Cussing out

# 50
  • София
  • Мнения: 4 493
Заради случая на nandi и много други мои познати, НЯМА да подпиша. Не мога да разбера само как такива жени се наричат майки#Cussing out
Въпрос на гледна точка е - както Иса спокойно е обяснила - това е вече решен казус - викат съдия-изпълнител и съдействие от полицията и взимат детето, а ако не им се разправя със съдия-изпълнител - това вече е друга работа.
Мога съвсем отговорно да ти кажа, че в 90% от разделените двойки - две години след раздялата - родителят при когото не е детето - тотално забравя за отрочето си, така че не смятам, че си права.
А и при nandi виждаме едната страна на нещата, ако чуеш майката ще се окаже че истината е някъде по средата може би.

# 51
  • София
  • Мнения: 6 999
...и никои не се наема да помогне на таткото да го види....

Съдебния-изпълнител е можел да вземе детето и е щял да го направи... просто ви е изплашил с това, че детето ще бъде смачкано психически...  Което може да е истина, ама може и да не е. Изборът е бил ваш. При всички случаи обаче никой не може да гарантира или да предпази родителите да 'смачкат психически' детето си...

# 52
  • Мнения: 4 411
Isa ,
Както вече си писала родителя има право да възрази ,но трябва да докаже...Ей тук е слабия момент.На практика някои неща са недоказуеми или изключително трудно се доказват.Когато насреща имаш човек който може да те изкара неспособен да издържа детето,неморален...дори луд защо не?!
Не отричам петицията изцяло ,но съм убедена че трябва да се преработи от юристи и то практикуващи в областта.Има сериозни пропуски,а знаеш'' дявола как чете евангелието''.Накрая вместо нещата да отидат към по-добро ще станат по-зле.
За това моята молба е да се обърнете към юристи в тази област и заедно да изгладите нещата ....за да се сведат до минимум възможностите за ''заобикаляне и изкривяване на правдата''.
И аз съм майка и аз разбирам необходимостта от промени в тази област,но за да са в посока към по-добро трябва да бъдат изпипани професионално а не кой как му падне да сяда и да пише закони .Само добри намерения не са достатъчни!

......Като чета темата излиза ,че във всички тези спорове печели този на който най-малко му пука на какво подлага децата и какво причинява на останалите.... Ето върху какво трябва да  се поработи.

# 53
  • София
  • Мнения: 6 999
Isa ,
Както вече си писала родителя има право да възрази ,но трябва да докаже...Ей тук е слабия момент...

Слаб е момента за теб, защото не си юрист и не си наясно как се доказват факти и твърдения. А слабите места, които твърдиш не са такива, защото няма закон, който да защитава от човек, който може да корумпира решаващия орган.

Декларацията е изработена именно от юрист практикуващ в областта на семейните отношения. Аз я прочетох в тази тема за първи път.  Naughty

Самата аз виждам в декларацията нещо, което не одобрявам, но до момента никой не го е засегнал. Въпреки това смятам, че дори тази декларация да доведе до законодателно 'размърдване' неприемливата за мен част няма как да мине.

# 54
  • Мнения: 4 411
Моите уважения,към познанията на юриста изготвил декларацията!
Моля тогава да ми разясни как един родител може да докаже ,че се опасява от нещо което евентуално би се случило  в бъдеще време и при положение че детето отиде на въпросната екскурзия  Shocked.

При това положение не се ли отнема  правото му като родител  да решава  за детето си?Оставам с впечатлението ,че за  разведен родител с отнети права върху децата остават само и единствено задълженията да плаща  издръжката и да няма право на мнение ?

На пример за това лято бяхме решили да заминем на почивка в Гърция аз и детето за около 10 дена и по късно да се присъедини и съпруга ми /че не го свърта много да почива/.
В предвид не до там спокойната обстановка във въпросната страна обаче  ще почиваме на друго място.Как бих могла да докажа ,че ако отидем там нещо ще се случи пък ако отидем другаде няма  ooooh!.Просто се презастраховаме все пак като родители имаме нашите страхове и притеснения колкото и хипотетични да са.Как  би могло да се докаже нещо хипотетично в бъдеще време  Shocked.

....ДА не говорим за зрелостта и дълбоката мисъл у 3 годишно дете което само  да реши дали да позволи или не на родителя от който е отделено да му се порадва...... Shocked
Що пък да не гласуват направо и сами да решават къде да ходят още от 3 за какво да чакат  до 18  Thinking

Последна редакция: вт, 24 мар 2009, 13:27 от mamamari

# 55
  • София
  • Мнения: 6 999
Моля тогава да ми разясни как един родител може да докаже ,че се опасява от нещо което евентуално би се случило  в бъдеще време и при положение че детето отиде на въпросната екскурзия  Shocked.

Пример 1: Принципно мен като родител може да ме е страх, че пусна ли детето на училище - то ще се разболее от някаква опасна за живота му болест и следователно не желая да го пускам.
Пример 2: Принципно мен като родител може да ме е страх, че ако детето ми отиде да види водопадите Виктория, ще се разболее от малария, защото няма ваксина и не желая да го пусна.

И двата примера са с реално възможни ситуации. Единия обаче почива на процентно по-голяма вероятност, от другия. Та ще ми е много любопитно как примерно бившия ми мъж ще докаже, че е опасно детето ми всяка година да прекарва почивката си в Анталия? Самолета ще падне, ще го отвлекат, ще се удави в морето... Всичко това е възможно, но вероятността му е с много нисък процент.

Та ако родителят не желаещ детето му да напусне държавата поради някакви негови си лични причини, ще следва да се обоснове защо и как...

...Оставам с впечатлението ,че за  разведен родител с отнети права върху децата остават само и единствено задълженията да плаща  издръжката и да няма право на мнение?

Задължението на родителя, на който не са присъдени правата по отглеждане на детето е само ЕДНО: Единственото, което той прави е да плаща 30 до 60 лева...Той не отглежда детето ежедневно, не го води на градина/училище, не му купува дрехи, не го храни, не го издържа, не го води по класни и извънкласни занмания...
Правата му обаче са: Да си вижда детето в определените дни, да се подписва навсякъде, където е необходимо съгласието на двамата родители: Включително при медицински процедури, да решава къде, кога и как да ходи детето му... Малка подробност: Той не е длъжен да плаща за лечението на детето си, то се поема от родителя с права, той не е длъжен да плаща ваканциите на детето си и това се поема от родителя с 'правата', родителят 'без права' само може да се противопостави, без дори да казва ЗАЩО се противопоставя и толкова.

Извинявам се за емоционалната втора част... но написаното от теб е толкова обидно за мен и за всички останали родители 'с права', че думи нямам.
Изумявам се как може майки да са на мнение, че родител даващ 30-60 лева за детето си месечно /изобщо не включвам стотиците даващи 0лева/ следва да се приравнят на родител грижещ се непрекъснато за детето и да имат еднакви права... Всъщност не - родителят, който е без права в момента има повече права над детето, защото само с едно просто "Не, не разрешавам." той диктува напълно и изцяло както живота на детето си, така и този на бившия си партньор. Без дори нуждата да обясни защо не разрешава. -

 Петицията е именно за това: Задължава родителят 'без права' да обясни защо не разрешава. Не му ограничава правата - но го кара да се обоснове.

Последна редакция: вт, 24 мар 2009, 14:22 от Isa

# 56
  • при палмите и алигаторите,FL
  • Мнения: 1 001
Няма да коментирам горните постове, само ще спомена че детето вече е на 12 години и в момента се води село заяограничаване на личните отношения с бащата една от причините е че те пречели на детето.Малката вече е добре подкована и навсякъде твърди че не иска да се вижда с татко си, в такъв случай просто няма към кого да се обърнеш.След консултация и с психолог/по повод делото/, той ни посъветва да я оставим сама да реши кога е готова за контакти.


Иса, а това Задължава родителят 'без права' да обясни защо не разрешава. Не му ограничава правата - но го кара да се обоснове. , не може ли да се прави още в бракоразводнот дело, когато се определя издръжка и режим на лични отношения, за да не се стига после до нови дела и издирвания на другия родител.

Последна редакция: ср, 25 мар 2009, 13:13 от nandi

# 57
  • София
  • Мнения: 6 999
nandi, в момента не е уредено. Освен това ситуациите се променят: едно е било преди 5 години, друго е сега. Преди може да не съм имала възможност да водя детето си на екскурзия или да не ми е предложена работа, а сега да е друго. Би следвало да мога да се обърна към съда и на базата на моите и на бащата доводи да се реши: мога ли да си изведа детето извън БГ или не... Не може да се реши такова нещо 'по принцип'. Ако става дума за отвличане на дете - има си "Хагска конвенция" и тя действа.
А има и родители, които никога не са се развеждали /например аз/ - ние не сме минавали през съд, за да се постанови при кой да живее детето ни и какви са ни правата.

За мен е безкрайно обидно одобряването на закон, при който в масовия случай единия родител носи 90% от отговорността, в това число материална за детето си, а носещия 10% диктува живота му.

Вашият случай е ужасно неприятен ... както и всеки друг, в който децата стават заложници на битките на родителите си.

# 58
  • Мнения: 1 919
Подписах петицията, ще я разпространя сред колегите.

# 59
  • при палмите и алигаторите,FL
  • Мнения: 1 001
Isa за това си много права За мен е безкрайно обидно одобряването на закон, при който в масовия случай единия родител носи 90% от отговорността, в това число материална за детето си, а носещия 10% диктува живота му.

# 60
  • София
  • Мнения: 4 493
Изместих ме темата - в петицията не става въпрос само за пътуванията на децата, а и за други неща. Размерът на издръжките не е маловажен, както и сигурността в това, че ще си я получиш.

Момичета идеята е да се съберат подписи за да може да се внесе петицията за разглеждане в МС и съм сигурна, че така като са записани исканията в нея, няма да залегнат в нормативните документи, а ще бъдат редактирани и променени /може би някой неща и ще отпаднат, но може други да се включат/. Целта е да ни обърнат внимание и да се променят законите в стараната ни в полза на децата ни, затова се обърнах за подкрепа и в този подфорум.
Не оставяйте слепи за нашите проблеми  Praynig

# 61
  • Мнения: 4 411
''Изумявам се как може майки да са на мнение, че родител даващ 30-60 лева за детето си месечно /изобщо не включвам стотиците даващи 0лева/ следва да се приравнят на родител грижещ се непрекъснато за детето и да имат еднакви права...''
Никъде не е написано петицията да се отнася само и единствено за такива родители.Нещо повече към тях се приравняват ВСИЧКИ родители с отнети права ,а не всички са такива и според мен ТОВА е обидно.
'' Малка подробност: Той не е длъжен да плаща за лечението на детето си, то се поема от родителя с права, той не е длъжен да плаща ваканциите на детето си и това се поема от родителя с 'правата'.....''но не това се разнищва в петицията а би трябвало

''Петицията е именно за това: Задължава родителят 'без права' да обясни защо не разрешава. Не му ограничава правата - но го кара да се обоснове. ''
Това не отговаря на истината виж раздел втори т. 3 и т5:
''Само отказа от страна единия родител не трябва да бъде основание за отказ от страна на ОДП да издаде документ за самоличност на детето за пътуване извън България...''
и още:
''Родителя, който отказва да даде съгласието си за издаване на паспорт трябва да обоснове отказа си като изложи сериозни причини и докаже, че това не е в интерес на детето му и това застрашава неговата сигурност. ...''
Както добре знае юриста изготвил декларацията отдолу ясно и конкретно би трябвало да регламентира кое според него са сериозни причини и какво конкретно би се приело като доказателство  за интереса на детето.В противен случай дава възможност за доста свободно и субективно тълкуване което е доста непрофесионално.
Така написано в този  и вид декларацията подменя волята на единия родител и на практика нарушава правата му.Това може да доведе  до много искове срещу държавата от страна на ощетените родители.И МАКАР да се търси ефекта на нещо добро ....да се постигне точно обратното.За това казвам че не е доизпипано .По-умно би било да евентуалните промени да се взаимстват от страни където вече са сработили и съществува добра практика.Не е нужно да откриваме тепърва топлата вода.
Според мен тук няма място за емоции ,важното е да се подходи професионално.Не искам да засегна никого ,но е доста неиздържано в този си вид.

# 62
  • Мнения: 2 849
Какво ще стане след март 2011 година, когато България се присъедин към Шенгенското пространство и няма да го има въобще граничния-контрол на вътрешните граници?

Отговор: всеки един от родителите, ще може да пътува с детето си краткосрочно из ЕС без за това да е необходимо съгласието на другия родител.
Майката/бащата в определеното време за контакти ще ходят на почивка в Гърция, на пазар в Румъния...
Маката/бащата при когото детето живее, също ще ходи с детето на почивка в Гърция, на Евродисни във Франция и на пазар в...

Защо трябва да чакаме март 2011г. за да може единият от родителите да го води на почивка или екскурзия извън България?

И сега и след март 2011г. не можеш ей така да отидеш в страна от ЕС, Канада, САЩ и т.н. (всички страни ратифицирали Хагската конвенция за гражданските аспекти на международното отвличане на деца) и да заживееш там с детето без да си получил за това съгласието на другия родите (който е с правото на контакти) или да преставиш съдебно решение заместващо неговото съгласие. В противен случай това е отличане и детето ще бъде върнато в страната на обичайното му местоживеене (в случая България).
Искаме ускорена съдебна процудура за промяна на местоживеенето на дете в чужбина. А не делата да се точат с години. Съдът трябва в нормален срок да прецени и да се произнесе в интерес ли и е на детето една промяна на неговото местоживеене в чужбина или не.

Така както са уредени законодателно нещата в момента, пораждат много проблеми.

Във всички конфликтни ситуации между родителите децата са жертвите.

Нещата могат да бъдат уредени по елегантен и интелигентен начин за да се сведат до минумум възможностите за конфликтни ситуации и когато ги има те да се разрешават бързо и в интерес на децата, а не да се точат с години и да се задълбочават и усложняват.




# 63
  • Мнения: 62

А повярвай, в сегашната ситуация човек с много малко пари може спокойно да си изведе детето - па било той майката или бащата, с присъдени или неприсъдени права... не му е нужно да е с 'големи финансови възможности'.
[/quote]

Защо говориш глупости, заблуждаваш и манипулираш хората?
Според теб колко пари трябва да приеме един нотариус, за да завери документ, заради който може да загуби професията си и да бъде подведен под отговорност?

Да не коментирам неща от тази петиция, писана от тази "юристка", и която петиция ще наруши правата на детето и другият родител повече отколкото да помогне.
Четейки петицията останах с впечатление, че повече се държи на легализирането на трафика на деца, отколкото правата на детето.
А наказателната отговорност за неплащане на издръжката от 2 и повече месеца направо ме разби.Личи си че не е писано от професионалист.

# 64
  • Мнения: 2 849

"Четейки петицията останах с впечатление, че повече се държи на легализирането на трафика на деца, отколкото правата на детето."

Пътуването на детето извън България, придружено от единия родител "трафик" ли се нарича?

# 65
  • Мнения: 62

"Четейки петицията останах с впечатление, че повече се държи на легализирането на трафика на деца, отколкото правата на детето."

Пътуването на детето извън България, придружено от единия родител "трафик" ли се нарича?

Ако това пътуване е без съгласието на другият родител е абсолютен трафик.
А в тази петиция се опитвате да го легализирате: "Детето да има право да напуска територията на България, придружавано само от родителя, упражняващ родителските права без за това да е необходимо съгласието на другия родител, който е с правото на контакти."

Както писа една съфорумка: Проучете как са решени нещата в ЕС първо и тогава се захващайте с такива петиции.Не измисляйте поредният абсурд в тази страна.

СРЗ в България е 525 лв, а Вие искате минимална издръжка 100 лв?
Знаем че голяма част от хората в провинцията вземат 300 - 400 лв.
Знаем, че в момента има световна криза и че много хора остават без работа.И затова че те не са в състояние да изплатят издръжка в рамките на 2 или повече месеца трябва да влезнат в затвора или да бъдат глобени?
Хайде малко сериозно и професионално да си говорим, а не да си пишем петиции за щяло и нещяло.

# 66
  • Мнения: 2 849
А в случай, че майката/бащата с право на контакти живее извън България, задължен ли е да осъществява тези контакти само в България само защото другият родител се заял и не й/му дава съгласие детето да напусне България за каратко за да осъществи тези контакти? И той/тя ли трябва да води "битка" в съда за да получи съдебно решение да ги осъществява тези контакти извън България?

# 67
  • Мнения: 62
А в случай, че майката/бащата с право на контакти живее извън България, задължен ли е да осъществява тези контакти само в България само защото другият родител се заял и не й/му дава съгласие детето да напусне България за каратко за да осъществи тези контакти? И той/тя ли трябва да води "битка" в съда за да получи съдебно решение да ги осъществява тези контакти извън България?

Примери и изключения мога и аз да дам стотици от практиката.
Въпросът е за петицията, която ти и още 2 - 3 лица лансирате и която представлява грубо нарушаване правата на другият родител, а също и на детето.

# 68
  • Мнения: 2 849
"Ако това пътуване е без съгласието на другият родител е абсолютен трафик.
А в тази петиция се опитвате да го легализирате: "Детето да има право да напуска територията на България, придружавано само от родителя, упражняващ родителските права без за това да е необходимо съгласието на другия родител, който е с правото на контакти."

Както писа една съфорумка: Проучете как са решени нещата в ЕС първо и тогава се захващайте с такива петиции.Не измисляйте поредният абсурд в тази страна."


Не знаех, чеопределението за "трафик на деца" е когато детето пътува с единия родител. (в определени случаи може да е отвличане, но не итрафик, освен ако родителя не е решил да го прадава или да "извършава определени дейности с него")

Ами в ЕС родителите могат да пътуват с децата си краткосрочно, стига да е във времето когато всеки си упражнява родителските права.

Моят настоящ съпруг (фламандец) не пита майката на дъщеря си може ли в дните за контакт да я води с него до суремаркета в Холандия, или до Евродисни във Франция, просто я води. Както и майката на дъщеря му води дъщеря му до супермаркета в Германия да пазаруват, лятото ходят на почивка в Австрия или Испания, и също не пита мъжа ми може ли.

Ей да знаете голям "трафик на деца" пада всекидневно в Белгия, Холандия, Франция...пълно е с родители трафиканти. Mr. Green
Ами те откъде да знаят, че извършват трафик...тук никога не са имали граници...и техните родители са ги "трафикирали" нагоре-надолу...

Проблема е че в България цели поколения са израснали зад граници....

От европейските страни Русия, Беларус, Украйна и Малдова (може и да съм изпуснала наякоя) единия родител не може да пътува с детето си без да има съгласието на другия родител.

Направете извод къде семе и за какво се борим.

# 69
  • Мнения: 2 849
"Примери и изключения мога и аз да дам стотици от практиката.
Въпросът е за петицията, която ти и още 2 - 3 лица лансирате и която представлява грубо нарушаване правата на другият родител, а също и на детето."


Ако аз и още 2-3 лица "лансирахме" петицията едва ли щеше да събере толкова гласове.

За съжаление това са проблемите на доста хора и начините за тяхното разрешаване не са лесни и кратки.

При всички положения трябва да започне дискусия в обществото как тези въпроси да бъдат уредени.

# 70
  • Мнения: 62
"Ако това пътуване е без съгласието на другият родител е абсолютен трафик.
А в тази петиция се опитвате да го легализирате: "Детето да има право да напуска територията на България, придружавано само от родителя, упражняващ родителските права без за това да е необходимо съгласието на другия родител, който е с правото на контакти."

Както писа една съфорумка: Проучете как са решени нещата в ЕС първо и тогава се захващайте с такива петиции.Не измисляйте поредният абсурд в тази страна."


Не знаех, чеопределението за "трафик на деца" е когато детето пътува с единия родител. (в определени случаи може да е отвличане, но не итрафик, освен ако родителя не е решил да го прадава или да "извършава определени дейности с него")

Ами в ЕС родителите могат да пътуват с децата си краткосрочно, стига да е във времето когато всеки си упражнява родителските права.

Моят настоящ съпруг (фламандец) не пита майката на дъщеря си може ли в дните за контакт да я води с него до суремаркета в Холандия, или до Евродисни във Франция, просто я води. Както и майката на дъщеря му води дъщеря му до супермаркета в Германия да пазаруват, лятото ходят на почивка в Австрия или Испания, и също не пита мъжа ми може ли.

Ей да знаете голям "трафик на деца" пада всекидневно в Белгия, Холандия, Франция...пълно е с родители трафиканти. Mr. Green
Ами те откъде да знаят, че извършват трафик...тук никога не са имали граници...и техните родители са ги "трафикирали" нагоре-надолу...

Проблема е че в България цели поколения са израснали зад граници....

От европейските страни Русия, Беларус, Украйна и Малдова (може и да съм изпуснала наякоя) единия родител не може да пътува с детето си без да има съгласието на другия родител.

Направете извод къде семе и за какво се борим.



В грешка си zon или просто така ти изнася да пишеш.
Освен страните които си изброила, за всички държави от ЕС, а също и САЩ е задължително съгласието на другият родител - майка/баща.Ако много те интересува ще потърся и намеря и за други страни от Европа как стоят нещата.
Иначе си представям какво би станало.
Без да сте запознати не сравнявайте законодателствата на различни държави, моля Ви.

# 71
  • Мнения: 2 849
"В грешка си zon или просто така ти изнася да пишеш.
Освен страните които си изброила, за всички държави от ЕС, а също и САЩ е задължително съгласието на другият родител - майка/баща.Ако много те интересува ще потърся и намеря и за други страни от Европа как стоят нещата.
Иначе си представям какво би станало.
Без да сте запознати не сравнявайте законодателствата на различни държави, моля Ви."


За САЩ не съм писала. За САЩ се иска съгласието на другия родител/съдебно решение замествощо съгласито му за краткосрочно пътуване. За Канада също се иска...

Не съм в грешка, казвам ти с очите си го виждам всеки ден белгийските деца ходят до супермаркета във Франция с единия от родителите си без съгласието на другия.  Sunglasses

# 72
  • София
  • Мнения: 4 493
Въпросът е за петицията, която ти и още 2 - 3 лица лансирате и която представлява грубо нарушаване правата на другият родител, а също и на детето.



И с какво нарушава правата на детето? Че родителят който го отглежда се бори за адекватна издръжка ли?, че се бори да може да пътува и т.н.
Не искам да се заяждам с теб, но  ми звучиш като разярен "баща", на когото може да му присъдят да плаща повече от 30 лв издръжка и да го накарат да я плаща всеки месец - 12 пъти в годината.
Имаш ли представа колко е според стат. данни у нас издръжката на едно бебе/дете - започва от 300 лв нагоре

# 73
  • Мнения: 2 849
opiate,

Ако искаш по-късно ще ти пусна на лични как това е уредено в Белгия и една статия ще пусна как единия от родителите (този при когото детето живее) не дава паспорта или "бялата карта"(документ за самоличност на децата до 12г. възраст) защото иска да контролира и разбере къде другия родител ще ходи лятото на почивка и каво става в тези случаи - бърз съд и паспорт се дава.

# 74
  • Мнения: 62
Въпросът е за петицията, която ти и още 2 - 3 лица лансирате и която представлява грубо нарушаване правата на другият родител, а също и на детето.



И с какво нарушава правата на детето? Че родителят който го отглежда се бори за адекватна издръжка ли?, че се бори да може да пътува и т.н.
Не искам да се заяждам с теб, но  ми звучиш като разярен "баща", на когото може да му присъдят да плаща повече от 30 лв издръжка и да го накарат да я плаща всеки месец - 12 пъти в годината.
Имаш ли представа колко е според стат. данни у нас издръжката на едно бебе/дете - започва от 300 лв нагоре


1. Пак ти казвам, но ти не четеш внимателно.Човек в провинцията с доход 300 лв да се задължава да изплаща 1/3 от РЗ за издръжка е смешно и некоректно.Нека да имаме предвид, че този човек може да има ново семейство и трябва за него да остават 200 лв?А недай си Боже да бъде съкратен и не изплати 2 издръжки да отиде в затвор или да трябва да плати глоба 1 000 лв.Ами смешно е това.Някакси не е писано от професионалисти и хора от бранша.
2. За пътуванията мисля че бях достатъчно ясен, че така наистина се създава реална опасност от трафик на деца и пренебрегване правата на другия родител.
3. Не може да искаш само задължения за едната страна, а на другата да даваш само права.Това е правен абсурд!
4. Коментарът ти за >разярен баща< показва слаба аргументация ЗА петицията и е заяждане.
5. СРЗ в България е 525 лв.Ако не ти харесва може да пуснеш нова петиция за увеличаване на СРЗ.
 

# 75
  • Мнения: 62
Ще е интерсно да се прочетат и мненията в един друг форум, ако не получа БАН и не ме изтрият разбира се.

http://www.lex.bg/forum/viewtopic.php?f=6&t=35437&st=0&sk=t&sd=a

# 76
  • Мнения: 2 175
Направо ме изумявате..

Ок, не искаш да подпишеш - имаш право..
Но това е само петиция  - смисълът й е да предизвика дискусия на съответното ниво и евентуално да направи/да се приемат/ промени в досегашния закон..

# 77
  • Мнения: 4 411
Аз пък съм изумена от нахалството и безочието с което част от родителското съсловие  се опитва да си реши личните амбиции прегазвайки всякакви рамки на етика,справедливост и най-елементарна човешина.
Има нужда от промени в закона-добре обаче не търсят дискусия или кое е най-справедливото ....а гледат на всяка цена да си прокарат абсурдните и несправедливи искания.Говорим си тук кое и е сбърканото на тази декларация, дискутираме си.... а те вместо да я пооправят ... Хем признават че са се оляли  хем пак настояват подписвайте та подписвайте.Да не сме малоумни ?!!Оправете спорните моменти изчистете абсурдите пък ако сведете личните амбиции в по-приличли граници  ще спечелите много по голяма подкрепа.
Лека вечер!

# 78
  • София
  • Мнения: 6 999
...Както добре знае юриста изготвил декларацията отдолу ясно и конкретно би трябвало да регламентира кое според него са сериозни причини и какво конкретно би се приело като доказателство  за интереса на детето.В противен случай дава възможност за доста свободно и субективно тълкуване което е доста непрофесионално...

Не е сериозно да даваш мнение по въпроси, които не са от твоята компетенция. Нищо лично, просто тази част от поста ти е крайно несериозна, но е изречена с апломб на професионалист... Не виждам смисъл дори да ти противореча.
Запиши 'право', учи 5 години и ще разбереш как да тълкуваш 'сериозна причина' и какви доказателства се допускат в рамките на гражданския процес.


А повярвай, в сегашната ситуация човек с много малко пари може спокойно да си изведе детето - па било той майката или бащата, с присъдени или неприсъдени права... не му е нужно да е с 'големи финансови възможности'.


Защо говориш глупости, заблуждаваш и манипулираш хората?
Според теб колко пари трябва да приеме един нотариус, за да завери документ, заради който може да загуби професията си и да бъде подведен под отговорност?

А къде съм написала, че нотариус би взел пари? Съвсем отговорно смятам, че нито един нотариус в София би взел пари, за да извърши подобно престъпление. Имам предвид съвсем друго.

Знаем, че в момента има световна криза и че много хора остават без работа.И затова че те не са в състояние да изплатят издръжка в рамките на 2 или повече месеца трябва да влезнат в затвора или да бъдат глобени?

Да, криза е... А какво ще стане ако и родителят отглеждащ детето няма възможност? Ако и той е съкратен? Ще каже на детето си: "Мами, този месец не можеш да ядеш, щото баща ти е съкратен и не е дал издръжка и аз съм съкратена и ... това е."
Значи издръжката на едно дете на месец е в рамките на 60 - 120 лева, щом неотглеждащия е длъжен да дава м/у 30 и 60... Много ми е интересно кое ли дете се гледа с 60 или дори със 100 лева? За храна, дрехи, отопление, градина, училище и прочие...

А това за новото семейство и другите деца... Значи женя се, раждам дете или две на мъжа си, оставям му ги + 60 лева месечно, пак се женя, пак раждам и така... Всяко следващо дете, с което живея изключва задължението ми да се грижа за предходните или поне намалява издръжката им... Щото нали си имам нови?

mamamari, не разбирам и честно казано не ме интересува от къде идва тази негативна енергия, която демонстрираш. Ще ти кажа само: Да не дава Бог да останеш самотна майка и да отглеждаш сама детето/децата.  Peace

Последна редакция: вт, 24 мар 2009, 22:53 от Isa

# 79
  • София
  • Мнения: 6 999
Ще е интерсно да се прочетат и мненията в един друг форум, ако не получа БАН и не ме изтрият разбира се.
http://www.lex.bg/forum/viewtopic.php?f=6&t=35437&st=0&sk=t&sd=a

Мерси за предоставената препратка. Ще си позволя да копирам цитат от съдебно решение на Адм. съд Сливен, прочетено там:

" По силата на чл. 10, т. 2 от Конвенцията за правата на детето, правото на децата, да напускат която и да е страна, подлежи само на тези ограничения, предписани от закона, а според чл. 3, т. 1, висшите интереси на детето са първостепенни съображения във всички действия отнасящи се до децата, независимо дали са предприети от обществени или частни институции за социално подпомагане, от съдилищата, административните или законодателните органи.

Следва да се има предвид, че при издаването на заповеди за ограничение на правото за напускане на страната от малолетни и непълнолетни по чл. 76, т. 9 от ЗБДС, административният орган има право на субективна преценка за налагането на мярката. Независимо от формално осъществените законови изисквания, е необходимо да се извършва сериозно проучване на обстоятелствата, обосноваващи отказа на родителя за даване на съгласие или за оттегляне на даденото вече съгласие. Възможно е упражняването на това право да обслужва негов, извън родителската грижа интерес, а не този на детето. За да съответства на целта на закона, както е формулирана в чл. 33, ал. 3 от ЗБДС, административният акт трябва да е насочен към запазване интересите на детето, свързани с личностното му развитие, осигуряване на благоприятна социална среда. В този смисъл е и решение № 1417 от 07.02.2008 г. на ВАС по адм. дело № 10912/2007 г., V отд.

Съгласно чл. 33, ал. 3 от ЗБДС правото на българските граждани да напускат страна и да се завръщат в нея не подлежи на ограничения, освен ако те са необходими за защита на правата и свободите на други граждани. В конкретния случай е следвало да се прецени доколко е допустимо правото на малолетното/непълнолетното дете да напусне страната да бъде ограничено.

Видно от съдържанието на чл. 76, т. 9, на административния орган е предоставено правомощието да прецени съществуват ли основания за налагане на ПАМ, като обаче изложи конкретни мотиви за това. Несъгласието на другия родител не е достатъчно основание за отказ за издаване на паспорт, а компетентният административен орган е длъжен да събере всички данни, свързани с личността и положението на детето, като при решаването на въпроса следва да се ръководи от съображения за оптималния интерес на детето. Следва да се прецени дали като напусне пределите на Р. България, това ще доведе до по-пълно задоволяване на интелектуалните и емоционалните му потребности или не."

# 80
  • Мнения: 62
А така - добре си го цитирала.
А сега защо не цитираш мненията на колегите относно Пела и петицията?Защото не ти изнася и
важи приказката: Който не е с нас е против нас.

А къде съм написала, че нотариус би взел пари? Съвсем отговорно смятам, че нито един нотариус в София би взел пари, за да извърши подобно престъпление. Имам предвид съвсем друго.

А какво имаш впредвид?Кажи?Или просто се опитваш да манипулираш?

Не може заради амбициите на група хора да се нарушават правата на гражданите.
Аз утре мога да пусна петиция: Да легализираме марихуаната.И ще събера не 5 000 ами 250 000 подписа.

# 81
  • София
  • Мнения: 6 999
А така - добре си го цитирала.
А сега защо не цитираш мненията на колегите относно Пела и петицията?Защото не ти изнася и
важи приказката: Който не е с нас е против нас.

Не мисля, че имам право да цирирам мнения от един форум в друг...Има линк - всеки може да отиде и да види какво пишат 'колегите'. Като цяло обаче бях изненадана от непрофесионалните и смешни мнения от рода на: "Проблемите идват от развода - ако не се бяха развеждали нямаше да имат проблеми.", "Децата да се обърнат към родителите си..." или пък: "Ми то така всеки ще иска да се разведе..." - цитирам свободно, а не буквално. Имаше 1-2 професионални мнения, които в основата си са, че и сега може да се води дело и то да бъде спечелено - справка цитираното решение.

А какво имаш впредвид?Кажи?Или просто се опитваш да манипулираш?

Как може да се изведе дете извън пределите на БГ незаконно не е въпрос на обсъждане на настоящата тема. Ако ти твърдиш, че е невъзможно да бъде сторено - ОК. Лично аз не смятам да обяснявам в свободното пространство кой и как би могъл да го направи. Факт е, че се прави.

Не може заради амбициите на група хора да се нарушават правата на гражданите.

Абсолютно подкрепям.  Peace Децата по една случайност също са 'граждани' на РБ.  Whistling

Последна редакция: ср, 25 мар 2009, 00:20 от Isa

# 82
  • София
  • Мнения: 6 999
Тъй като за мен въпроса с издръжките е много важен. Ще дам и следния цитат:
"Средствата, които получават приемните родители за отглеждане на едно приемно дете, от началото на 2009 г. възлизат на 312 лева основна месечна заплата, от 165 до 220 лева за издръжка на детето според възрастта, 35 лева детски добавки."

Това получават родителите отглеждащи деца като приемно семейство. Явно Държавата се грижи по-добре финансово и смята, че изоставените деца имат нужда от повече средства, отколкото някои 'родители' смятат, че следва да дават за собствените си деца...  Tired

 

# 83
  • Мнения: 2 655
Случай от моята практика:
Момче от Варна учи в Спортно училище, предното лято трябваше да замине на състезания в Гърция. Баща му е съгласен (той го гледа), майката не. Ходих разговарях с адвоката й и т.н. Не та не. Говорих с тренера, той твърди, че има огромни шансове да спечели купата. Нямаше време за дела. Детето обвиняваше баща си, след разговора с мен той разбра, че майка му е причина. Жената просто реши да отмъсти на съпруга си (в брачно дело от 2006 година), чрез детето. Струваше ми почти час и половина да обясня на детето кое, какво и защо е така. АЗД се опитаха да я убедят, но не се получи. Каза НЕ и толкова. Тя не даде съгласие, детето остана тук и доколкото имам информация не се е виждало с майка си от тогава.

Втори подобен случай с дете от известенварненски хор, също не можа да пътува с хора. За него ми стана много мъчно, защото детето сподели с мен, че цяла година е учило, за да има отлични оценки в училище, а майката е събирала пари за пътуването. Излезе разплакано от кантората ми.

Двама близнаци, отглеждани от майката не успяха да заминат в Х. при леля си, с майка си и да празнуват Коледа, бащата не беше съгласен. И те са учили за отличен успех заради това пътуване. То не се осъществи.

Ако петицията е написала лошо, за това вина имаме Аз-Пела и Зон, двете я написахме. Никой друг не се включи в съставянето й. Поемам вината. Обсъжда се в тема от преди две години "Да действаме за промяна на издръжките", после в други теми. Майките, които се включиха в обсъждането, депозираха тези искания за промяна. Аз имах някои свои виждания, не не бяха включени.
ПЕТИЦИЯТА-представлява искане за законодателни промени, а не се знае каква промяна ще се осъществи, все пак има много умни глави в НС (по умни от нас), които ще действат по нататък.

# 84
  • Мнения: 2 655
Имам две деца, съгласна съм да ги дам с месечна издръжка от 80 лева и друг да се грижи за тях. Например съдията, които ми твърди в с. Решение, че са достатъчни. Хора: за да живеят нормално децата, да получават всичко необходимо не стигат 250 лева на дете (плодове, витамини, лекарства, лечение, изследвания (когато се налага), качествена храна, забавления (едно отиване на МОЛА-детски кът+ хапване) е мин 40 лева, дрехи, обувките на КиК за новиятр сезин започват от 60 лева, а пантофите от 17.90 лв, памперси, детска ясла такса и тн.ами те омаляват за по три месеца,пори аз да не се храня, играчки, книжки, помагала и т.н.

Да направим експеримент, а?
Аз съм против моето дете да получава всичко, (поне това което можем ние двамата със съпругът ми)а детето на моята приятелка да живее с трохите, баща му да не му пука и често да забравя, че дължи мизерните 50 лева на месец, а майката да работи денонощно за да осигури най-доброто за детето си.

# 85
  • Мнения: 1 919
Изумих се от някои от мненията тук. Хора, пращайте си децата чираци и всичко с издъжката им ще е наред.
А някаква мила дама обяснява, че децата в семейства не били споменати в петицията и били ощетени.
Сигурно като си резервират почивката таткото ще иска с децата  пък майката без и няма да даде съгласие за издаване на паспорт.

Вчера един колега, който настояваше да се включи част и за издъжката на сираците провери, че държавата минималната сума която плаща като социална пенсия на дете останало с един родител е 65 лв.

# 86
  • Мнения: 62
А така - добре си го цитирала.
А сега защо не цитираш мненията на колегите относно Пела и петицията?Защото не ти изнася и
важи приказката: Който не е с нас е против нас.

Не мисля, че имам право да цирирам мнения от един форум в друг...Има линк - всеки може да отиде и да види какво пишат 'колегите'. Като цяло обаче бях изненадана от непрофесионалните и смешни мнения от рода на: "Проблемите идват от развода - ако не се бяха развеждали нямаше да имат проблеми.", "Децата да се обърнат към родителите си..." или пък: "Ми то така всеки ще иска да се разведе..." - цитирам свободно, а не буквално. Имаше 1-2 професионални мнения, които в основата си са, че и сега може да се води дело и то да бъде спечелено - справка цитираното решение.

А какво имаш впредвид?Кажи?Или просто се опитваш да манипулираш?

Как може да се изведе дете извън пределите на БГ незаконно не е въпрос на обсъждане на настоящата тема. Ако ти твърдиш, че е невъзможно да бъде сторено - ОК. Лично аз не смятам да обяснявам в свободното пространство кой и как би могъл да го направи. Факт е, че се прави.

Не може заради амбициите на група хора да се нарушават правата на гражданите.

Абсолютно подкрепям.  Peace Децата по една случайност също са 'граждани' на РБ.  Whistling

1. Предполагам че професионалните мнения от другия форум са на юзърите Пела и zon?Нали?
Не искаш да коментираш мненията от другият форум, а си позволяваш да копираш решение точно от този форум?
2. Факт е че не казваш КАК?Пак те питам с подкуп към нотариус или друго длъжностно лице?
Не мисля че сериозен човек би си заложил главата, за да извърши такъв род престъпление независимо от сумата.Иначе празни приказки всички може да си говорим много.
3. В тази петиция за съжаление много малко са засегнати ПРАВАТА И ЗАДЪЛЖЕНИЯТА на детето.Защото не може да искаш само права за едната страна и задължения за другата.Идеята е била наистина много хубава, но вероятно авторите и защитниците са вложили много лични чувства и по-скоро са имали желанието да решат своите проблеми отколкото наистина да помогнат за решаването на проблемите в и без това изстрадалото БЪЛГАРСКО СЕМЕЙСТВО.
4. Виждам че Пела е дала 3 примера.Е може ли за тези примери и още колко такива да се залага на карта идеята за СЕМЕЙСТВО И РАВНОПРАВИЕ НА РОДИТЕЛИТЕ като цяло.Смешно е Пела.Може би ако ти и zon бяхте поставили наистина нещата реално, ако не следвахте решаването на частни случаи, ако бяхте се събрали с други колеги и бяхте обсъдили всичко внимателно резултатът щеше да е доста по-добър и да има сериозен положителен отзвук.

# 87
  • Мнения: 62
Имам две деца, съгласна съм да ги дам с месечна издръжка от 80 лева и друг да се грижи за тях. Например съдията, които ми твърди в с. Решение, че са достатъчни. Хора: за да живеят нормално децата, да получават всичко необходимо не стигат 250 лева на дете (плодове, витамини, лекарства, лечение, изследвания (когато се налага), качествена храна, забавления (едно отиване на МОЛА-детски кът+ хапване) е мин 40 лева, дрехи, обувките на КиК за новиятр сезин започват от 60 лева, а пантофите от 17.90 лв, памперси, детска ясла такса и тн.ами те омаляват за по три месеца,пори аз да не се храня, играчки, книжки, помагала и т.н.

Да направим експеримент, а?
Аз съм против моето дете да получава всичко, (поне това което можем ние двамата със съпругът ми)а детето на моята приятелка да живее с трохите, баща му да не му пука и често да забравя, че дължи мизерните 50 лева на месец, а майката да работи денонощно за да осигури най-доброто за детето си.



Пела, хайде да спрем с този евтин популизъм вече и да говорим сериозни неща!

# 88
  • Мнения: 4 411
Пела ,А не си ли даваш сметка ,че в този си вид написаната петиция вместо да получи разбиране и подкрепа каквато е и първоначалната идея,ще предизвика възмущение и негативно отношение .Разбираш ли ,че тези текстове пречат и вредят на идеята като цяло.
          
''Не е сериозно да даваш мнение по въпроси, които не са от твоята компетенция. Нищо лично, просто тази част от поста ти е крайно несериозна, но е изречена с апломб на професионалист... Не виждам смисъл дори да ти противореча.
''
Isa ,за да има смисъл един спор всяка страна дава своите доводи и ги подкрепя със съответните факти и цитати.Когато някоя от спорещите страни не е компетентна да подкрепи обосновано своята позиция преминава в лични нападки .Спорът е изкуство и целта му е не да отнемеш правото на мнение на противника си /както отново се опитваш да сториш/ а да го убедиш в правотата си с доводи и факти.Виждам ,че за теб полето на спора не е текста на декларацията а моята скромна личност -моля те не занимавай форума с това и насочи усилията си към преработването на декларацията в най-спорните и моменти.
Не съсипвайте хубавата идея с глупостта си.Не му е мястото тук за емоции подходете професионално.КАУЗАТА Е ХУБАВА И БИ НАМЕРИЛА МНОГО ПО ГОЛЯМА ПОДКРЕПА.


# 89
  • Мнения: 2 849
Хубаво е, че много хора се включват със собствено мнение и коментари по петицията.

Винаги има и ще има различни мнения и гледни точки, което е нормално.

Интересно е защо някои от тези хора не се включиха, при обсъждането на тескта на петицията. Много родители го направиха.

Нали никой не си мисли, че когато се внесат предложения в НС те директно "се поставят" в законодателството.
Можеше тескта на петицията да изглежда например така:
"искаме: минимален размер на издръжката 100 лв., без маскимален; всеки от родителите да може да пътува краткосрочно с детето си извън България; въпроса за евентуалната промяна на местоживеенето на детето извън България да се решава от съда по бърза процедура;"
И да я пуснем до НС без предложения, кое как да се решава.


За съжаление много бивши партньори - родители са в конфликт. Те не могат/не искат да се споразумеят по много въпроси, свързани с детето/децата им:

- относно контактите
- относно къде да учи детето (добре, че първо не се иска съгласието и на двамата родители в кое училище да бъде записано детето и тогава то да може да посещава учебни занятия)
- относно къде и как да се лекува детето им (добре, че в България е достатъчно съгласието на единия родител; но ако трябва да отиде да се лекува извън България на границата му/й се иска съгласието за напускане територията на България)
- относно размера на издръжката (родителят, който трябва да плаща издръжка за детето си не иска да плаща по-висока издръжка или въобще издръжка, нищо, че има възможност и нищо, че ако детето живее при него/нея ще има по-високи разходи, свързани с детето)
- относно всичко останало което може да се измисли...

По всички въпроси на несъгласие и спор между родителите, те могат да се обърнат към съда да реши и да се произнесе в интерес на детето.

За съжаление, в много случаи съдът трябва да решава вместо родителите (и е задръстен от дела). За съжаление това отнема в много случаи много време.
За съжаление дори когато съда определи максималния размер на издръжка 80 лева, той не е достатъчен.

В страните от ЕС пътуването на децата с единия от родителите се е превърнал в банално ежедневие (ходенето до супермаркета във Франиция или Холандия) и в приятни забавления (посещението на увеселителен парк във Франция и Германия) и почивка в южна Европа или екскурзия да Лондон и Виена.

За съжаление пътуването на българските деца с единият родител с цел посещение на горе-избрените места се е превърнал в сериозен проблем, който трябва да се разрешава в съда.






# 90
  • Мнения: 2 849
opiate,

Пела няма какви свои лични проблеми да решава с тази петиция. Тя е щастливо омъжена майка на две деца.

Аз също нямам какви личини и семейни проблеми да решавам с тази петиция. (вече съм ги решила след 2г. в съда).

За съжаление много хора имат тези проблеми и не е нормално някои от тях да бъдат решавани по съдебен път и това да продължава с години.

Относно менията и изказванията от "другия форум" не е коректно да ги коментирам и обсъждам тук (твърде клюкарско е).

Аз съм си направила извода с кой може да се разговаря и обсъжда нещо (и има ли смисъл), кой с какво мислене и разбирания е.
Безмислено е да "разговаряш" с някой който третира децата си като негова/нейна движима собственост до и след пълнолетие.

# 91
  • Мнения: 62

В страните от ЕС пътуването на децата с единия от родителите се е превърнал в банално ежедневие (ходенето до супермаркета във Франиция или Холандия) и в приятни забавления (посещението на увеселителен парк във Франция и Германия) и почивка в южна Европа или екскурзия да Лондон и Виена.

За съжаление пътуването на българските деца с единият родител с цел посещение на горе-избрените места се е превърнал в сериозен проблем, който трябва да се разрешава в съда.


С единият родител и с писменото съгласие на другият!Това е абсолютно задължително, защото в противен случай си представяш какво става, нали?

# 92
  • Мнения: 2 849
[

В страните от ЕС пътуването на децата с единия от родителите се е превърнал в банално ежедневие (ходенето до супермаркета във Франиция или Холандия) и в приятни забавления (посещението на увеселителен парк във Франция и Германия) и почивка в южна Европа или екскурзия да Лондон и Виена.

За съжаление пътуването на българските деца с единият родител с цел посещение на горе-избрените места се е превърнал в сериозен проблем, който трябва да се разрешава в съда.


С единият родител и с писменото съгласие на другият!Това е абсолютно задължително, защото в противен случай си представяш какво става, нали?



opiate,

Пак ти казвам, че мъжът ми ходи с дъщеря си до супермаркета във Франция без да иска съгласието на майка й. И майката на дъщеря му ходи с нея до супермаркета в Холандия и на почивка в Австрия без писменото и каквото и да е било друго съгласие на мъжа ми. Laughing
И ти пак не ми вярваш.

Нищо лошо не става в Шенгеското пространство (ако единият родител забрави да върне дето си след изтичане на времето за контакти, го/я издирват с полиция (може и Европол, миналото лято един тати беше забравил да върне дъщеря си навреме обратно при майката във Франция и го намериха в Андора, обикаляли из Европа две месеца с колата Sunglasses

А за България не знам какво ще стане като се присъединим към Шенген, може да сме като отвързани тогава  Joy

# 93
  • Мнения: 17
Смятам , че петицията има много слаби места Има идея , но смятам че трябва да се преработи сериозно. Не разбирам защо се сравнява издръжката на дете от дом , на което дете  живота му е отнел повече от колкото може човек да купи с пари . Нека приемем една проста сметка 160 лева издръжка за дете  от единия родител , но към тези пари да не забравим да приемем и парите получавани от друг родител , пари от роднини приятели  и прочие . Тогава какво излиза , че тези 192 лева далеч не са  такава грандиозна сума .  Също смятам , че ако втория родител се чувства такъв и може да даде повече от 60 лева на месец , това че тази сума е посочена в решението му едва ли би го спряла да даде повече . От друга страна ако реши да не плаща заради  наранената гордост на бившата си съпруга , която всяка седмица излиза с измислени нужди е нормално да не иска да даде повече от това което сам прецени. Нормално е издръжката в нейния максимален и минимален размир да се смята по минималната работна заплата в страната .
Също не смятам и че трябва категорично  да се отнема правото на мнение на другия родител , когато става въпрос за чужбина. Защо ще му се отнема това право нали и той вечер като си затвори очите си мисли за детето си  или се излиза от презумцията , че като няма възможността да вижда всеки ден  рожбата си вече не я обича.
Не казвам , че българското законодателство е изрядно има какво да се направи за отделни случаи , но  и не смятам че петицията в този си вид защитава интересите на всички деца . Разбира се всеки има право на мнение и това е моето мнение .

# 94
  • Мнения: 62
[

В страните от ЕС пътуването на децата с единия от родителите се е превърнал в банално ежедневие (ходенето до супермаркета във Франиция или Холандия) и в приятни забавления (посещението на увеселителен парк във Франция и Германия) и почивка в южна Европа или екскурзия да Лондон и Виена.

За съжаление пътуването на българските деца с единият родител с цел посещение на горе-избрените места се е превърнал в сериозен проблем, който трябва да се разрешава в съда.


С единият родител и с писменото съгласие на другият!Това е абсолютно задължително, защото в противен случай си представяш какво става, нали?



opiate,

Пак ти казвам, че мъжът ми ходи с дъщеря си до супермаркета във Франция без да иска съгласието на майка й. И майката на дъщеря му ходи с нея до супермаркета в Холандия и на почивка в Австрия без писменото и каквото и да е било друго съгласие на мъжа ми. Laughing
И ти пак не ми вярваш.

Нищо лошо не става в Шенгеското пространство (ако единият родител забрави да върне дето си след изтичане на времето за контакти, го/я издирват с полиция (може и Европол, миналото лято един тати беше забравил да върне дъщеря си навреме обратно при майката във Франция и го намериха в Андора, обикаляли из Европа две месеца с колата Sunglasses

А за България не знам какво ще стане като се присъединим към Шенген, може да сме като отвързани тогава  Joy


Не че не ти вярвам, това е абсурд без решение, подпис или взаимно съгласие.
Иначе мъжът ти взема дъщеря си от балет и я качва на самолет за Тайланд или Бирма.И ти все още продължаваш да твърдиш че за този вид действия не е помислено в законодателството на тези страни и че се разчита единствено на добронамереността на разведените родители?
zon, хайде малко сериозно към тези деликатни въпроси.

# 95
  • Мнения: 17
Забравих да кажа , че НЕ съм подписала тази петиция в този й вид.

# 96
  • Мнения: 1 919
Нека приемем една проста сметка 160 лева издръжка за дете  от единия родител , но към тези пари да не забравим да приемем и парите получавани от друг родител , пари от роднини приятели  и прочие  .
Не си разбрала , максималната издръжка в момента е фиксирана на 80 лв т.е ако дават и двамата по 80 става 160  Simple Smile.
А повечето татковци са осъдени дори на по 50 лв, че дори и 30.

# 97
  • София
  • Мнения: 4 493

4. Е може ли за тези примери и още колко такива да се залага на карта идеята за СЕМЕЙСТВО И РАВНОПРАВИЕ НА РОДИТЕЛИТЕ като цяло.


Много те моля, обясни ми къде е равноправието на родителите, когато единият родител има право да вижда детето в определен ден и задължението да плаща 30 лв издръжка, а другият родител има ПРАВОТО да получи 30 лв издръжка и задължението да осигури абсолютно всичко необходимо за правилното физическо, умствено и емоционално развитие на детето /което доста често се възпрепятства/

. Нека приемем една проста сметка 160 лева издръжка за дете  от единия родител , но към тези пари да не забравим да приемем и парите получавани от друг родител , пари от роднини приятели  и прочие .

НЕ те разбрах - самотния родител трябва да заведе дело за да иска пари не от другия родител, а от собствените си роднини,  приятели и прочие ли - това ли да запишем в петицията???

Също смятам , че ако втория родител се чувства такъв и може да даде повече от 60 лева на месец , това че тази сума е посочена в решението му едва ли би го спряла да даде повече .

От друга страна ако реши да не плаща заради  наранената гордост на бившата си съпруга , която всяка седмица излиза с измислени нужди е нормално да не иска да даде повече от това което сам прецени. Нормално е издръжката в нейния максимален и минимален размир да се смята по минималната работна заплата в страната .

И в момента го има този вариант - да плаща повече от колкото е присъдено, но за съжаление е факт, че това са тоооолкова редки случаи. Основната маса е с издръжки около 30-50 лв и дори не ги получаваме.
А относно измислените искания всяка седмица - ами замисли се дали детето ти няма нужда от витамини или лекарства или уроци или помощни материали и т.н. почти всяка седмица. Сигурна съм, че всеки ден купуваш /макар и нещо дребно/ за детето си.

От Също не смятам и че трябва категорично  да се отнема правото на мнение на другия родител , когато става въпрос за чужбина. Защо ще му се отнема това право нали и той вечер като си затвори очите си мисли за детето си  или се излиза от презумцията , че като няма възможността да вижда всеки ден  рожбата си вече не я обича.

Не му се отнема правото на мнение - просто когато отказват /тези които затварят очи всяка вечер и мислят за детето си/ да се обосноват.
Много ми интерсно как ще се обоснове родителят, че не пуска на състезание или олимпиада детето.

# 98
  • Мнения: 17
И пак е грозно да се сравнява с децата от дом и затова няма оправдание.
 Какво спира таткото  ако е родител на място да дава повече. Какво спира бабите и дядовците и лелите и т.н  да подарят  дрешки за рожденния ден . Какво спира майките всяка седмица да казват , че детето й си е загубило телефона  и така всяка седмица , само защото таткото има вече друг живот.  Какво спира  майката да си хване чантата и както  се каза вече да замине за Тайланд ако това не е регламентирано поне с подпис . Сигурно има случаи които законодателството трябва да регламентира и съответно  решаването им , но не с тази петиция , не по този начин ако искаме идеята да процъфти.  

# 99
  • София
  • Мнения: 4 493
Много е лесно да откажете да подпишете петицията и да ни критикувате за да не ни подкрепите - както е в поговорката "Стият на гладен не вярва". Но много от Вас дори нямат идея с колко много административни, законови и т.н. проблеми се сблъскваме ежедневно.
Може Петицията да не е перфектно написана, но е написана с желание да се помогне, така че дайте конкретни идеи: " ........." това да се замени с ".........."

Преди година две, когато имаше данъчни облекчения за деца /помните ли/, имате ли представа, че 90 % от самонтите родители не са имали право да ги ползват, защото е невъзможно да намериш другия родител и да го склониш да попълни и подпише приложената към Данъчната декларация  Декларация.
А знаете ли, че за детските надбавки се искаше бележка от другия родител за това, че не е съден за допълнителни средства /освен издръжката на детето/ и хоп и тук опираме на камък - семати време не можеш да взимаш детски - поне това промениха.
Мога да пиша още 1 0000000 неща с които съм се сблъскала, но не това е целта тук. Целта е да променим законодателството към по-добро за децата, така че бъдете градивни - дайте конкретни идеи  Peace

# 100
  • София
  • Мнения: 4 493
Какво спира таткото  ако е родител на място да дава повече. Какво спира бабите и дядовците и лелите и т.н  да подарят  дрешки за рожденния ден . Какво спира майките всяка седмица да казват , че детето й си е загубило телефона  и така всяка седмица , само защото таткото има вече друг живот.    

Ти смяташ, че детето може да бъде обличано, обувано и да се задоволяват необходимостите му само от един рожден ден до друг ли? Замисли се - дали е възможно. Ти може би не растеш толкова бързо колкото едно дете, ама я вземи си носи дрешките и обувките които са ти подарени за твоя РД. Недей така това е смешно.

Не мисля, че децата си губят телефоните, защото таткото го няма - губят ги защото са разсеяни или не пазят, но това е друго  Peace

# 101
  • Мнения: 2 849
"Не че не ти вярвам, това е абсурд без решение, подпис или взаимно съгласие.
Иначе мъжът ти взема дъщеря си от балет и я качва на самолет за Тайланд или Бирма.И ти все още продължаваш да твърдиш че за този вид действия не е помислено в законодателството на тези страни и че се разчита единствено на добронамереността на разведените родители?
zon, хайде малко сериозно към тези деликатни въпроси."


Предполагам имаш предвид какво се прави в случай на отвличане на дете от единия родител.
Има мехинизми за това:
1. Регламент ЕС Брюксел ІІ (всички страни членки са го ратифицирали, вкл. и България)
2. Хагска Конвенция за международните отвличания на деца (много страни са я ратифицирали, влк. и България)

Всяка страна има национален орган, отговорен за прилагането на гореспоменатите Регламент и Конвенция. Освен това има и организации от неправителствения сектор, които оказват помощ и съдействие в такива случаи (на никой да не се налага).

За съжаление има и страни, които не са ратифицирали Хагската Конвенция. Това не означава, че децата не се издирват и не се прави всичко възможно по тяхното връщане в страната на обичайното им местоживеене (но е по-сложно, трудно и бавно).

В голямата си част от родителските отвличания (нерегламентирана промяна на местоживеенето на детето, например след изтичане на времето за контакт, ако родителят с право на контакти живее в страна различна от тази на детето; или родителят, при когото детето живее реши и замине да живее в друга страна, различна от обичайното местоживеене на детето) са на деца от смесени бракове (не че от несмесени ги няма).

И сега в България с исканото писменото съгласие-декларация на ГКПП, не можеш да имаш гаранция, че ако родителят е злонамерен няма да използва канали за трафик на хора за да отвлече детето и да го заведе в Ирак например. В случая писменото съгласие-декларация не предотвратява родителските отвличания.

# 102
  • Мнения: 537
Заради случая на nandi и много други мои познати, НЯМА да подпиша. Не мога да разбера само как такива жени се наричат майки#Cussing out
Въпрос на гледна точка е - както Иса спокойно е обяснила - това е вече решен казус - викат съдия-изпълнител и съдействие от полицията и взимат детето, а ако не им се разправя със съдия-изпълнител - това вече е друга работа.
Мога съвсем отговорно да ти кажа, че в 90% от разделените двойки - две години след раздялата - родителят при когото не е детето - тотално забравя за отрочето си, така че не смятам, че си права.
А и при nandi виждаме едната страна на нещата, ако чуеш майката ще се окаже че истината е някъде по средата може би.

Сигурно си права. Нещата наистина не винаги са само черни или само бели, но че много малко разведени родители не настройват децата си един срещу друг е факт. За забравеното дете съм свидетел при моя мъж - неговите родители са разведени от 20 години, баща им с години не ги е търсил, чак когато си купи компютър се сети, че има син и може да го изполва безплатно, че даже май си е правил устата да го гледаме /имат наследствена болест/. Ама не е познал.

# 103
  • Мнения: 17
Нпротив виждала съм много неща покрай работата си , слава Богу не от личен опит и казвам че  и двете страни правят глупости и с тези промени които са посочени не помагаме  на децата. Може би на определен кръг  родители , но за сметка на другата страна .  Рожденния ден го дадох за пример, а не съм се хванала за думата , както и за мобилния телефон .  Можеш ли да сравниш ежедневието на едно дете расло в дом с ежедневието на дете , което има двама родители макар и разделени. Може ли  тези 192 лева да купят един ден на пързалката в парка с майка му или баща му  .
А да кажем друго  ти знаеш , че детето е на театър с класа си , а то пътува към Дубай защото  таткото така решил. Е как ще се почувстваш . Пак казвам не съм против идеята като цяло, далеч съм от идеята че България е с изрядно законодателство и съм сигурна , че има какво да се направи но  не съм съгласна с тази  петиция .  За конкретна идея ще се изисква  много повече четене  и задълбаване в проблема , с което в момента лично аз не съм подготвена  , но моето мнение е че този вид на петицията не трябва да е окончателен , за да има смисълл

# 104
  • Мнения: 2 849
"Не че не ти вярвам, това е абсурд без решение, подпис или взаимно съгласие.
Иначе мъжът ти взема дъщеря си от балет и я качва на самолет за Тайланд или Бирма.И ти все още продължаваш да твърдиш че за този вид действия не е помислено в законодателството на тези страни и че се разчита единствено на добронамереността на разведените родители?
zon, хайде малко сериозно към тези деликатни въпроси."


тези неща горе за отвличанията се отнасят не само да деца на разведени родители, а въобще.

П.П. opiate, прочети какво съм постнала в темата: "Добра новина за..." относно как са уредени нещата в Белгия и има една статия също. Със сигурност ще ти е интересно. (когато нещо не е както трябва нормативно регламентирано е винаги добра почва за конфликти (не винаги разбира се; по принцип фламандците са разбрани и си гледат децата, нищо че са разведени или разделени и я нямат тази злоба към бившия си партньор - майката/бащата на детето/децата им; имат си и черни овци разбира се както навсякъде)
*можеш да влезеш на профила ми и да намериш този мой пост

Последна редакция: ср, 25 мар 2009, 12:59 от zon

# 105
  • София
  • Мнения: 4 493
Заради случая на nandi и много други мои познати, НЯМА да подпиша. Не мога да разбера само как такива жени се наричат майки#Cussing out
Въпрос на гледна точка е - както Иса спокойно е обяснила - това е вече решен казус - викат съдия-изпълнител и съдействие от полицията и взимат детето, а ако не им се разправя със съдия-изпълнител - това вече е друга работа.
Мога съвсем отговорно да ти кажа, че в 90% от разделените двойки - две години след раздялата - родителят при когото не е детето - тотално забравя за отрочето си, така че не смятам, че си права.
А и при nandi виждаме едната страна на нещата, ако чуеш майката ще се окаже че истината е някъде по средата може би.

Сигурно си права. Нещата наистина не винаги са само черни или само бели, но че много малко разведени родители не настройват децата си един срещу друг е факт. За забравеното дете съм свидетел при моя мъж - неговите родители са разведени от 20 години, баща им с години не ги е търсил, чак когато си купи компютър се сети, че има син и може да го изполва безплатно, че даже май си е правил устата да го гледаме /имат наследствена болест/. Ама не е познал.
Съжалявам за детството на съпругат ти  Hug, а кажи сега как може такъв "родител" да се нарече "баща"? Този човек е имал правото да диктува животът на мъжът ти и от този човек е зависело дали мъжът ти за отиде на екскурзия с приятелите си, благодарение на него не е имал възможността да учи в чужбина и т.н. Той го е "забравил", вероятно и издръжка не е плащал, но сума ти инстанции са искали съгласието му за какво ли не.

# 106
  • Мнения: 62
"Не че не ти вярвам, това е абсурд без решение, подпис или взаимно съгласие.
Иначе мъжът ти взема дъщеря си от балет и я качва на самолет за Тайланд или Бирма.И ти все още продължаваш да твърдиш че за този вид действия не е помислено в законодателството на тези страни и че се разчита единствено на добронамереността на разведените родители?
zon, хайде малко сериозно към тези деликатни въпроси."


тези неща горе за отвличанията се отнасят не само да деца на разведени родители, а въобще.

Има механизми zon, и преди да се стигне до Хагската конвенция, нещата се уреждат с писмено съгласие от страна на другият родител.Нека да не се заблуждаваме, че в останалите държави членки, а и не-членки на ЕС нещата са елементарни и ако майката/бащата си реши може да качи детето на самолет или лодка и да го закара в Гренландия, без да има съгласието на другият родител.
А и какво става ако страната не е ратифицирала Хагската конвенция - както това важи за Тайланд и Бирма?Може би НАТО ще трябва да изпрати специален отряд, за да върне детето.

# 107
  • Мнения: 4 411
Много е лесно да откажете да подпишете петицията и да ни критикувате за да не ни подкрепите - както е в поговорката "Стият на гладен не вярва". Но много от Вас дори нямат идея с колко много административни, законови и т.н. проблеми се сблъскваме ежедневно.
Може Петицията да не е перфектно написана, но е написана с желание да се помогне, така че дайте конкретни идеи: " ........." това да се замени с ".........."


Виж не е нужно  тепърва да откриваме топлата вода.Хората са го измислили много преди нас просто трябва да видим къде работи добре и да го вземем.Това обаче е много различно от ВАШИТЕ искания.Особено възмутително е:
-     искането за подменянето на правото на мнение на  на родител без да е указано кога,при какви случаи конкретно /примерно когато се налага лечение на детето в чужбина,когато там може да получи образование каквото в страната където е не се предлага....нещо такова/Поне за мен това са сериозни причини,а както е написано за щяло и нещяло ще се погазват правата на родителя което съгласете се колко дела ще заведат....че и краткия срок за решаване....как да се случи.ДА не казвам че някои майки сериосно могат да злоупотребят с такава възможност и за всяко нещо да принуждават бащата да върви да обяснява пред съда.... така  им се дава възможност да го тормозят постоянно...
-     другото което силно ме притеснява е искането за :

съзнателно не изпълни задължението си в размер на две или повече месечни вноски, се наказва с лишаване от свобода от шест месеца до една година и глоба 1 000 лева.

(2) Същото наказание се налага и на онзи, който нарочно се постави в невъзможност да дава издръжка, било като прехвърли имуществата си, било като не упражнява правата си или по друг начин.

затвор от 6м до 1 г  за две пропуснати вноски...... къде го има това.
А  т(2) си е направо заявка на бившата да се разпорежда с имуществото на бившия си ....всеки би трябвало сам да реши да прехвърля или не  каквото притежава. От къде взаимствахте идеята,в коя страна е така?
-    Имаше и още как 3 годишно да може само  да откаже да се среща с родителя от който е отделено  Shocked...гледам сте го махнали Peace.


Както са написани ще опорочат хубатава идея ,ще настроят обществеността срещу евентуалните промени и ще пропаднат всичките надежди на родителите в наистина трудно положение нещо да се промени.

# 108
  • Мнения: 2 849
"Не че не ти вярвам, това е абсурд без решение, подпис или взаимно съгласие.
Иначе мъжът ти взема дъщеря си от балет и я качва на самолет за Тайланд или Бирма.И ти все още продължаваш да твърдиш че за този вид действия не е помислено в законодателството на тези страни и че се разчита единствено на добронамереността на разведените родители?
zon, хайде малко сериозно към тези деликатни въпроси."


тези неща горе за отвличанията се отнасят не само да деца на разведени родители, а въобще.

Има механизми zon, и преди да се стигне до Хагската конвенция, нещата се уреждат с писмено съгласие от страна на другият родител.Нека да не се заблуждаваме, че в останалите държави членки, а и не-членки на ЕС нещата са елементарни и ако майката/бащата си реши може да качи детето на самолет или лодка и да го закара в Гренландия, без да има съгласието на другият родител.
А и какво става ако страната не е ратифицирала Хагската конвенция - както това важи за Тайланд и Бирма?Може би НАТО ще трябва да изпрати специален отряд, за да върне детето.


Прочети за Белгия, моля.
Ако искаш прочети малко из интернет (майки българки, които са писали как са хванали самолета от Португалия, Испания...и т.н. и са се качили с детето си и са пристигнали в България, без да съм им искали декларация-съгласие от бащата на летището в Лисабон или Мадрид например). Същите майки, когато са се връщали в Португалия или Испания...са им поискали декларация-съгласие от бащата на излизане от България. Има и примери с бащи по същия начин пътували с децата си от Великобритания,....до и от България.

Ще ти кажа как е уреден въпросът в Албания.
Моя приятелка албанка (студентка е по право) ми каза: "В Албания в 98% от случаите след развода детето остава да живее при майката. Ако майката поиска да заведе детето в чужбина краткосрочно, тя не трябва да иска за това съгласието на бащата. Предполага се, че майката няма да заведе детето в страна, където е опасно за него. Ако бащата иска да заведе детето краткосрочно извън Албания, той трябва да поиска разрешение за това от майката. За промяна местоживеенето на детето в чужбина се иска съгласието на бащата или съдебно решение, заместващо неговото съгласие.." Но и тя беше напълно ошашавена от факта, че трябваше да водя 2г. дела (в Албания не отнема толкова време) за да получа съд.решение за промяна на местоживеенето на дъщеря ми в Белгия и че през тези 2г- тя не може да излезе от България дори за ден.

В горния пример: ако детето живее с бащата, важи обратното

# 109
  • София
  • Мнения: 4 493

-     другото което силно ме притеснява е искането за :

съзнателно не изпълни задължението си в размер на две или повече месечни вноски, се наказва с лишаване от свобода от шест месеца до една година и глоба 1 000 лева.

(2) Същото наказание се налага и на онзи, който нарочно се постави в невъзможност да дава издръжка, било като прехвърли имуществата си, било като не упражнява правата си или по друг начин.

затвор от 6м до 1 г  за две пропуснати вноски...... къде го има това.
А  т(2) си е направо заявка на бившата да се разпорежда с имуществото на бившия си ....всеки би трябвало сам да реши да прехвърля или не  каквото притежава. От къде взаимствахте идеята,в коя страна е така?

Идеята е да се плаща издръжката на време и ежемесечно - 12 месеца в годината, защото иначе дължащият издръжката се ослушва и не плащат с години, защото са наясно, че няма да бъдат наказани.

Имам усещането, че повече се притесняваш да не се наруши спокойствието на родителят дължащ издръжката, отколкото интересите и необходимостите на децата. Защото за децата няма значене дали е лято, зима, понеделник или неделя - те имат нужда от храна, обувки, дрехи ..... разбираш нали.


Zon, ле ле е е и в Албания ли са уредени нещата по-лесно отколкото у нас, мислех, че само страните от ЕС са по-добре

# 110
  • Мнения: 2 849
     
"искането за подменянето на правото на мнение на  на родител без да е указано кога,при какви случаи конкретно /примерно когато се налага лечение на детето в чужбина,когато там може да получи образование каквото в страната където е не се предлага....нещо такова/Поне за мен това са сериозни причини,а както е написано за щяло и нещяло ще се погазват правата на родителя което съгласете се колко дела ще заведат....че и краткия срок за решаване....как да се случи.ДА не казвам че някои майки сериосно могат да злоупотребят с такава възможност и за всяко нещо да принуждават бащата да върви да обяснява пред съда.... така  им се дава възможност да го тормозят постоянно..."

mamamari ,

Съдът и сега има право да замени съгласието на другия родител и да разпореди как да се реши всеки един въпрос, свързан с детето.
Съдът преценява кои са сериозните причини и кое е в интерес на детето.
Краткият срок е наложителен, когато се решават въпроси за дете. В противен случай, пробема се задълбочава.
И сега всеки един от родителите (и майката и бащата) може да се обърне към съда, преследвайки лични цели и тормоз на другия родител.

Последна редакция: ср, 25 мар 2009, 13:48 от zon

# 111
  • Мнения: 62

-     другото което силно ме притеснява е искането за :

съзнателно не изпълни задължението си в размер на две или повече месечни вноски, се наказва с лишаване от свобода от шест месеца до една година и глоба 1 000 лева.

(2) Същото наказание се налага и на онзи, който нарочно се постави в невъзможност да дава издръжка, било като прехвърли имуществата си, било като не упражнява правата си или по друг начин.

затвор от 6м до 1 г  за две пропуснати вноски...... къде го има това.
А  т(2) си е направо заявка на бившата да се разпорежда с имуществото на бившия си ....всеки би трябвало сам да реши да прехвърля или не  каквото притежава. От къде взаимствахте идеята,в коя страна е така?

Идеята е да се плаща издръжката на време и ежемесечно - 12 месеца в годината, защото иначе дължащият издръжката се ослушва и не плащат с години, защото са наясно, че няма да бъдат наказани.

Имам усещането, че повече се притесняваш да не се наруши спокойствието на родителят дължащ издръжката, отколкото интересите и необходимостите на децата. Защото за децата няма значене дали е лято, зима, понеделник или неделя - те имат нужда от храна, обувки, дрехи ..... разбираш нали.


Zon, ле ле е е и в Албания ли са уредени нещата по-лесно отколкото у нас, мислех, че само страните от ЕС са по-добре

1. Хайде спрете с този популизъм за храна, дрехи и обувки.И да Ви дам един съвет: на теб, zon, Пела & Isa.Няма нищо лошо да агитираш, но когато агитацията излиза извън добрия тон и става персонална нападка без никакви факти...е тогава почва сериозно да прозира реалната цел на подобен вид Петиция.
2. Zon, аз поне разбрах че ти не си юрист и най-малко имаш основание да сравняваш законодателството в отделните държави.Но този филм, който ми прожектираш за Белгия, Португалия и Албания го запази за друг тип хора и не се излагай по форумите пред хора които имат опит в съдебната система на България и страни от Европа и САЩ.

# 112
  • Мнения: 4 411
dioni ,аз оставам с впечатлението че може да се създаде един порочен кръг.Примерно не дай боже не успее да плати 2 м  ,влиза в затвора за 1 година през това време нама как да плаща и акумулура присъда за още 6 пъти * 2 м = 6 години затвор.....така пак няма да може да плати.....абе не е ли по хуманно някой да му тегли куршума на тоя баща та да не се мъчи до живот .Но въпроса ми е не каква е идеята а ОТ ЗАКОНОДАТЕЛСТВОТО НА КОЯ ДЪРЖАВА ГО ВЗАИМСТВАХТЕ?
 zon ,ЩОМ сега е възможно ,защо са т 3 и т 5 от декларацията?А ИМЕННО:
3..... Само отказа от страна единия родител не трябва да бъде основание за отказ от страна на ОДП да издаде документ за самоличност на детето за пътуване извън България.....

5....Родителя, който отказва да даде съгласието си за издаване на паспорт трябва да обоснове отказа си като изложи сериозни причини и докаже, че това не е в интерес на детето му и това застрашава неговата сигурност.

Последна редакция: ср, 25 мар 2009, 15:06 от mamamari

# 113
  • Мнения: 2 849
1. Хайде спрете с този популизъм за храна, дрехи и обувки.И да Ви дам един съвет: на теб, zon, Пела & Isa.Няма нищо лошо да агитираш, но когато агитацията излиза извън добрия тон и става персонална нападка без никакви факти...е тогава почва сериозно да прозира реалната цел на подобен вид Петиция.
2. Zon, аз поне разбрах че ти не си юрист и най-малко имаш основание да сравняваш законодателството в отделните държави.Но този филм, който ми прожектираш за Белгия, Португалия и Албания го запази за друг тип хора и не се излагай по форумите пред хора които имат опит в съдебната система на България и страни от Европа и САЩ.

opiate,

Аз не съм юрист. Никога и никъде не съм твърдяла това. Това не ти дава основание да ми забраняваш да сравнявам законодателствата на отделните страни и да давам пример кое, къде и как е уредено.
Можеше да ти дам линк да четеш преглед на националните законодателства в областта на семейното право на 22 европейски страни, вкл. и на България. (ако това те интересува; на англ.ез. няма превод на бълг.ез. за съжаление)

В случая ти се излагаш като ме нападаш по този начин и минаваш границата на добрия тон.

Не само юристите имат право на мнение относно законодателството, което засяга хиляди хора.

Нямам намерение да ти отговарям повече. Безмислено е.





# 114
  • Мнения: 2 849
zon ,ЩОМ сега е възможно ,защо са т 3 и т 5 от декларацията?А ИМЕННО:
3..... Само отказа от страна единия родител не трябва да бъде основание за отказ от страна на ОДП да издаде документ за самоличност на детето за пътуване извън България.....

5....Родителя, който отказва да даде съгласието си за издаване на паспорт трябва да обоснове отказа си като изложи сериозни причини и докаже, че това не е в интерес на детето му и това застрашава неговата сигурност.


Относно отказа на единия родител да бъде издаден паспорт на детето:

- Закон за българските документи за самоличност (ЗБДС)
- Правилника за издаване на българските документи за самоличност (ПИБДС)
- практика на Върховния административен съд (ВАС)

В много случаи единият от родителите отказва да даде съгласието си да бъде издаден паспорт на детето без да казва защо: "ей така не съм съгласен/сна" или "той/тя може да отвлече детето". Полицията казва за нас е водещ правилника (нищо, че в ЗБДС им дава оперативна самостоятелност за преценка) и няма подпис няма паспорт. Можеш да обжалваш отказа на полицията пред административен съд, и решението на адм.съд пред ВАС. ВАС в практиката си казват, че липсата на съгласие от страна не единят родител не е достатъчно основание за отказ за издаване на паспорт, и че полицията трябва да прецени има ли нещо което да застрашава сигурността или интересите на детето. Не може например отказващият родител да твърди, че ходенето на езикова лятна практика е във Франция е опасна за детето и само това.


# 115
  • Мнения: 62
1. Хайде спрете с този популизъм за храна, дрехи и обувки.И да Ви дам един съвет: на теб, zon, Пела & Isa.Няма нищо лошо да агитираш, но когато агитацията излиза извън добрия тон и става персонална нападка без никакви факти...е тогава почва сериозно да прозира реалната цел на подобен вид Петиция.
2. Zon, аз поне разбрах че ти не си юрист и най-малко имаш основание да сравняваш законодателството в отделните държави.Но този филм, който ми прожектираш за Белгия, Португалия и Албания го запази за друг тип хора и не се излагай по форумите пред хора които имат опит в съдебната система на България и страни от Европа и САЩ.

opiate,

Аз не съм юрист. Никога и никъде не съм твърдяла това. Това не ти дава основание да ми забраняваш да сравнявам законодателствата на отделните страни и да давам пример кое, къде и как е уредено.
Можеше да ти дам линк да четеш преглед на националните законодателства в областта на семейното право на 22 европейски страни, вкл. и на България. (ако това те интересува; на англ.ез. няма превод на бълг.ез. за съжаление)

В случая ти се излагаш като ме нападаш по този начин и минаваш границата на добрия тон.

Не само юристите имат право на мнение относно законодателството, което засяга хиляди хора.

Нямам намерение да ти отговарям повече. Безмислено е.







1. Никъде не съм забранявал да сравняваш законодателствата на която и да е било държава.
2. Не виждам къде съм минал границата на добрия тон и единствено ти казах че се излагаш, хвърляйки разни случаи от форуми и приятелки пред хора които се занимават и това е тяхната професия.

# 116
  • Мнения: 4 411
Добре кое пречи в текста на декларацията да бъдат включени  КОНКРЕТНО случаите в които да се пренебрегне несъгласието на родител примерно:
      -когато се налага лечение на детето
      -когато в чужбина ще получи образование което няма у нас......ако има друго конкретно да се спомене.
Нека се сведат до минимум въсможностите за злоупотреба в противен случай цитираните от мен текстове са неприемливи .В СЕ ПАК СТАВА ДУМА ЗА ОТНЕМАНЕ на правото на мнение на единия родител -което е нещо изключително сериозно и следва да бъде обосновано с изключително сериозни аргументи  !Освен това оставам с впечатлението ,че създателите на декларацията много държат на обобщения вариант и прозират не до там почтените им намерения.Вас това не Ви ли смущава?
Все още чакам отговор на въпроса от чие законодателство взаимствахте частта с глобите и затвора за пропусната 2 м издръжка?
Излиза ,че целта на предложението е не да се получава издръжката /защото от затвора няма как да се плаща такава/.Истинската цел на така написания в декларацията текст май е да се вкара бившия в затвор....ако може до живот...И това ако не са лични амбиции  ooooh!



Имам усещането, че повече се притесняваш да не се наруши спокойствието на родителят дължащ издръжката, отколкото интересите и необходимостите на децата. Защото за децата няма значене дали е лято, зима, понеделник или неделя - те имат нужда от храна, обувки, дрехи ..... разбираш нали.


 
Едно е да търсиш най-оптималния вариант за редовно получаване на издръжка,друго е да си разчистваш сметките като сринеш със земята нечии живот/свободата,работата,семейството.....всичко/Защото не виждам как от затвора издръжката ще стане по-голяма или по-редовна.
А това от което наистина се притеснявам е:



Както са написани ще опорочат хубатава идея ,ще настроят обществеността срещу евентуалните промени и ще пропаднат всичките надежди на родителите в наистина трудно положение нещо да се промени.

Последна редакция: ср, 25 мар 2009, 15:22 от mamamari

# 117
  • Мнения: 2 849
"Добре кое пречи в текста на декларацията да бъдат включени  КОНКРЕТНО случаите в които да се пренебрегне несъгласието на родител примерно:
      -когато се налага лечение на детето
      -когато в чужбина ще получи образование което няма у нас......ако има друго конкретно да се спомене.
Нека се сведат до минимум въсможностите за злоупотреба в противен случай цитираните от мен текстове са неприемливи .В СЕ ПАК СТАВА ДУМА ЗА ОТНЕМАНЕ на правото на мнение на единия родител -което е нещо изключително сериозно и следва да бъде обосновано с изключително сериозни аргументи  !Освен това оставам с впечатлението ,че създателите на декларацията много държат на обобщения вариант и прозират не до там почтените им намерения.Вас това не Ви ли смущава?"


mamamari ,

Ако изброим случаите в които родителят, упражняващ родителските права (при когото детето живее) си дава съгласието и/или пътува с детето краткосрочно без съгласието на другия родител (с право на контакт) къде, как и пред кого това следва да бъде доказано? пред районния съд или полицията, то и сега това може и се доказва (ама е дълго като процедура и времетраене и не достатъчно ефикасно както би трябвало да бъде; ако полицията винаги казват не).

При несъгласие от страна на единия родител, и сега всеки един от двамата родители (при когото детето живее и родителя с правото на контакти) могат да се обърнат към съда или полицията по въпроса за краткосрочните пътувания на детето (друг е въпроса за колко време ще има решение и колко ще е ефективно (ако детето е трябвало да ходи на олимпиада миналата година, а решение има след няколко месеца или година по-късно).


# 118
  • София
  • Мнения: 6 999
1. Хайде спрете с този популизъм за храна, дрехи и обувки.И да Ви дам един съвет: на теб, zon, Пела & Isa.Няма нищо лошо да агитираш, но когато агитацията излиза извън добрия тон и става персонална нападка без никакви факти...е тогава почва сериозно да прозира реалната цел на подобен вид Петиция.
2. Zon, аз поне разбрах че ти не си юрист и най-малко имаш основание да сравняваш законодателството в отделните държави.Но този филм, който ми прожектираш за Белгия, Португалия и Албания го запази за друг тип хора и не се излагай по форумите пред хора които имат опит в съдебната система на България и страни от Европа и САЩ.

1. За теб може и да е популизъм 'храната, дрехите и обувките', но за за десетки, да не кажа стотици самотни родители, чиито деца получават 30 лева /освен ако родителят не се окаже, че е съкратен и/или чака бебе - справка няколко страници по-назад/ - това са факти от живота...

2. Не е нужно да си юрист, за да знаеш как е уреден този въпрос в различните законодателства само от преки наблюдения. Ако ти твърдиш, че се изисква съгласието /писмено и/или заверено/ покажи законовите норми в съответните държави. Да видим фактите.

Сестра ми е гражданин на Южна Африка, разведена е и когато извежда детето си извън страната не й е необходима декларация от бившия й мъж. Същевременно ако той не плати и една издръжка отива в затвора за 6 месеца... по бързата процедура.

За мен лично /в качеството ми на самотен родител/ Петицията няма да донесе никаква полза: Детето ми има подписана декларация до пълнолетие от баща си. С бившия ми мъж сме в прекрасни отношение, а издръжката й е в размер на 400 лева /не е определена от съда, а по наше споразумение/.

Относно това:

Не искаш да коментираш мненията от другият форум, а си позволяваш да копираш решение точно от този форум?

Ако наистина си юрист съм изненадана от липсата на прецизен изказ в постовете ти. Казах, че не мога да копирам... а не да коментирам - има някаква разлика. Както виждаш - изкоментирала съм ги. Копираното решение е на съда. Не копирам нечие мнение. Съдебното решение не принадлежи на форума, за разлика от мненията изказани по темата... Като юрист поне би следвало да знаеш, че има практика на съда, с която е достъпна.

mamamari, не коментирам теб като личност. Коментирам изявленията ти свързани с правни квалификации от каквито не би могла да разбираш и поради това пишеш безмислици.
Прочети отново цитираното от мен решение на съда.  Peace

Последна редакция: ср, 25 мар 2009, 18:01 от Isa

# 119
  • София
  • Мнения: 6 999
.....В СЕ ПАК СТАВА ДУМА ЗА ОТНЕМАНЕ на правото на мнение на единия родител -което е нещо изключително сериозно и следва да бъде обосновано с изключително сериозни аргументи  

Не, не става дума за това. Става дума за ИНТЕРЕСИТЕ НА ДЕЦАТА. Които са граждани на България и следва да получат това, което за тях е най-добро. За тях е добре освен да могат да пътуват извън БГ, когато са болни или имат нужда от образование и за да могат разгледат Лувъра или на Коледни покупки /да речем/ както водя аз моето дете всяка година... Нещо, което не бих могла да сторя ако бившия ми мъж беше решил, че ще ми мъсти. 

В момента за да се постигне това следва да се водят дела, продължаващи 2-3 години... и Съдът отново ще прецени ИНТЕРЕСИТЕ НА ДЕТЕТО, защото него евентуално ще ограничи да излиза извън БГ или ще му разреши да напуска... Неговото право да се предвижва свободно ще бъдат евентуално ограничени, за да се възползва родителят от това.

В случай, че не знаеш, децата макар и без да са пълнолетни също имат права, защитени както от международни конвенции, така и от Конституцията на РБ. В името на тяхното добруване, родителите им нямат пълна и неограничена власт над тях.

# 120
  • Мнения: 62
1. Популизмът в тази Петиция е че се използват децата, а не се поставят предложения за облекчения - данъчни, финансови и др. за децата на раведени/разделени родители.
В тази Петиция се засягат само 2 момента:
(1) Да може детето да се изведе извън пределите на България дори и без съгласието на другият родител;
(2) С цената на строго наказание и забрана за разпореждане с недвижимо имущесвто да се манипулира другият родител.
2. Мога да ти кажа със сигурност от опит, че САЩ, Великобритания и Ирландия изискват писмено разрешение от другият родител.При нежелание на единият от двамата детето да напусне пределите на страната има набор от 5 - 6 документа с които се отива на съд.
За ЮАР нямам представа как е.Преди дни гледах как един крадец е линчуван и след това запален с  безнин на улица в Йоханесбург.Но като страна член на ЕС се надявам някоя умна глава да не пусне такава петиция за саморазправа след време.
3. Останалите ти публикации не мисля да коментирам, защото са несериозни.

# 121
  • София
  • Мнения: 6 999
....При нежелание на единият от двамата детето да напусне пределите на страната има набор от 5 - 6 документа с които се отива на съд.

Мда... и какво прави съда? Случайно да преценява кое е най-доброто за детето и въпреки отказа на родителя дали случайно не може да допусне детето да бъде изведено от страната?

Току що мой приятел разведен и в Австрия и в Германия ми каза, че майките на децата му и в двете държави могат и водят децата му в чужбина без да имат нужда от каквото и да било разрешение от него. - казва го и той от опит. Ох... ама то в Австрия живее Фрицъл - дали пък това не означава, че ще се пусне някоя петиция позволяваща 'инцест'  newsm78

# 122
  • Мнения: 62
....При нежелание на единият от двамата детето да напусне пределите на страната има набор от 5 - 6 документа с които се отива на съд.

Мда... и какво прави съда? Случайно да преценява кое е най-доброто за детето и въпреки отказа на родителя дали случайно не може да допусне детето да бъде изведено от страната?

Току що мой приятел разведен и в Австрия и в Германия ми каза, че майките на децата му и в двете държави могат и водят децата му в чужбина без да имат нужда от каквото и да било разрешение от него. - казва го и той от опит. Ох... ама то в Австрия живее Фрицъл - дали пък това не означава, че ще се пусне някоя петиция позволяваща 'инцест'  newsm78

1. Същата е практиката и в България сега.
2. Ти се моли че законите тук не са като законите в Австрия и Германия, че каквито фрапиращи случаи четох по форума: "Майка не допуска контакт на детето с Баща, защото той си е взел прахосмукачката."Ако се спазват законите в Австрия и Германия глобата е 4 цифрена, а при рецидив може да се стигне и до ЗПД.

# 123
  • София
  • Мнения: 4 493

Ти се моли че законите тук не са като законите в Австрия и Германия


Защо???? Нека да станат, така може би всеки ще си знае мястото. Я пробвай в Австрия /за там знам, за Германия не коментирам/ да не си платиш издръжката на детето си, а и размерите на издръжките са съвсем други. Моя близка получава 1200 Е за голямото си дете, което е на 10 години/и получава издръжката точно на време/, а българчетата получават 30 лв и то ако реши "бащата". Често си идват до БГ и няма декларация за детето. Защо тя да може да води синът си в БГ, а аз да не мога да заведа дъщеря си в Австрия?

# 124
  • Мнения: 62
1. Isa - сетсра ти или няма брак в ЮАР или има sole custodity (което се дава само в крайни случаи).За да изведеш дете от ЮАР е необходимо двамата партньори да имате писмено съгласие.

2. dioni, за да получава твоята близка месечна издръжка от 1200 Е/месечно, чистия годишен доход на бившият и съпруг трябва да е около 145 000 Е.Такава заплата 12 000 Е/месечно е солидна и не са много лицата които се подписват под тези цифри месечно.
В Германия нещата са уредени с Düsseldorfer Tabelle - вижте за какво става въпрос там - много лесно и практично са го направили хората.Така трябва да е и тук, а не при СРЗ 525 лв, Вие да искате минимум 100 лв/месец.

3. Съжалявам, че е на английски.

QUESTION: I am not married yet but I am planning to marry a German citizen. I am American...if we get a divorce in the future can I take our children home with me? And if no can we draw up a prenuptual agreement saying I can take them with me, if we do. Otherwise is it in my best interest to not get married???? Because I dont love living here- I love my boyfriend but not Germany.

ANSWER: Dear Nicole,

first of all, I am sad to hear that you don't like Germany. It's not that bad a place! Of course depending on where exactly your boyfriend lives Wink

Now to your question:
If you get married and have children, you will have joint custody. Under joint custody, no parent can take the children from the country of habitual residence without the other parent's consent (the same would apply if the children were living in the USA, by the way).
If you were to do so, it would constitute an international child abduction and your (ex)husband could request the return of the children if they had been living in Germany for some time before (usually, 6 months is enough to establish legal residence).

You could sign a prenup that would allow you to. Consent by the other parent is a valid defense against any kidnapping charges. BUT it also won't give you a 100 per cent certainty, because consent can always be rescinded, i.e. your husband could of course change his mind. He could also try to convince a court to rule the prenup to be invalid because of changed circumstances.
So, the prenup would be better than not having it, but there is just no certainty to be had about future developments if you have a child together.






# 125
  • Мнения: 62
И още:

Can I take my child out of the country?
Where both parents have parental responsibility, neither may remove a child from the jurisdiction of England and Wales without the consent of the other parent and any other person with parental responsibility.

Where one parent wishes to take a child out of the country, for example on holiday, the written permission of the other parent should be obtained and that written permission should be kept with the child’s passport in the event of the immigration authorities questioning whether the child should be taken abroad.

If written permission of the other parent is unreasonably withheld, then an application may be made to the court.

If the child is taken out of the country without permission and not returned, steps can be taken to procure their return.

# 126
  • Мнения: 4 411
Искам да обърна внимание за едно  малко противоречиво положение:
От една страна майките отглеждащи децата призовават за година затвор на баща пропуснал две издръжки защото от тези точно 30 лв зависи едва ли не насъщния на дечицата.Което  поне на мен ми свива сърцето и ме печели за каузата на момента.Дори гледат в паничката на сирачетата... че те били по-богати Shocked
Обаче същите тези майки настояват за възможността бързо и еднолично да могат да напускат страната и не защото от това зависи здравето и образованието на детето им/към което съм на 100% съпричастна/..... а на покупки например Shocked.Аз с 30 лв в магазина не смея да вляза ...камо ли в чужбина на покупки .
Излиза ,че възползвайки се от абсурдно недопустими и покъртителни  ситуации каквито се цитират се гонят неоправдани привилегии,власт да се разполагат с живота и имуществото на бившия ......

# 127
  • Мнения: 14 133
Подписах. Успех!  Praynig

# 128
  • София
  • Мнения: 4 493
Искам да обърна внимание за едно  малко противоречиво положение:
От една страна майките отглеждащи децата призовават за година затвор на баща пропуснал две издръжки защото от тези точно 30 лв зависи едва ли не насъщния на дечицата.Което  поне на мен ми свива сърцето и ме печели за каузата на момента.Дори гледат в паничката на сирачетата... че те били по-богати Shocked
Обаче същите тези майки настояват за възможността бързо и еднолично да могат да напускат страната и не защото от това зависи здравето и образованието на детето им/към което съм на 100% съпричастна/..... а на покупки например Shocked.Аз с 30 лв в магазина не смея да вляза ...камо ли в чужбина на покупки .
Излиза ,че възползвайки се от абсурдно недопустими и покъртителни  ситуации каквито се цитират се гонят неоправдани привилегии,власт да се разполагат с живота и имуществото на бившия ......

Противоречие няма - кой ти каза, че става въпрос за една и съща майка? Иса е написала, че води детето си на покупки в чужбина, но знаеш ли колко мнг майки има които чакат тези 30 за да купят пюре или да платят яслата.  И никой не е написал, че сирачетата са богати - има сравнение, че държавата е решила да отпусне повече пари на сирачетата, отколкото е определила като максимум да плаща родителят /който е жив и в доста от случаите работи/ за собственото си дете.
От написаното в петицията не виждам да се дава власт на някого да се разпорежда с "живота и имуществото на бившия" - да има наказания при неизпълнение на задълженията му - да, но да се разпореждаш с животът му - не, няма такова нещо. Напротив той се разпорежда с твоя живот - искаш да дойде с теб в полицията за да положи подпис пред длъжностното лице там, за да извадиш паспорт на детето и се почва " О О О след като имаш пари да извадиш паспорт - струва 10 лв - значи имаш достатъчно пари за всичко и повече няма да ти плащам издръжка, а и след като имаш намерение да водиш някъде детето, значи ти можеш и да ми платиш на мен за да ти подпиша декларация" и се започва едно изнудване ...... за съжаление в БГ трябва да се въведат глоби и да се събират за да се спазват Изискавнията на нормативната уредба. Малко са българите, които имат съвест и изпълняват нещата знаейки , че дори и да не ги изпълнят няма глоба. Вземи един елементарен пример - задължително е поставянето на колан в автомобила, даже има глоба и отнемане на точки и въпреки това Колко карат с колан? Ами като нямаше камери из София - Колко минаваха на червено? и сега го правят на риск, нали. Ами ето поради тази причина сме искали да има наказание при неплащане на издръжка.
opiate бившият на моята близка не е имал такива доходи и издръжката не се определя като 10 % от доходите на родителя.

# 129
  • Мнения: 62
Искам да обърна внимание за едно  малко противоречиво положение:
От една страна майките отглеждащи децата призовават за година затвор на баща пропуснал две издръжки защото от тези точно 30 лв зависи едва ли не насъщния на дечицата.Което  поне на мен ми свива сърцето и ме печели за каузата на момента.Дори гледат в паничката на сирачетата... че те били по-богати Shocked
Обаче същите тези майки настояват за възможността бързо и еднолично да могат да напускат страната и не защото от това зависи здравето и образованието на детето им/към което съм на 100% съпричастна/..... а на покупки например Shocked.Аз с 30 лв в магазина не смея да вляза ...камо ли в чужбина на покупки .
Излиза ,че възползвайки се от абсурдно недопустими и покъртителни  ситуации каквито се цитират се гонят неоправдани привилегии,власт да се разполагат с живота и имуществото на бившия ......

Противоречие няма - кой ти каза, че става въпрос за една и съща майка? Иса е написала, че води детето си на покупки в чужбина, но знаеш ли колко мнг майки има които чакат тези 30 за да купят пюре или да платят яслата.  И никой не е написал, че сирачетата са богати - има сравнение, че държавата е решила да отпусне повече пари на сирачетата, отколкото е определила като максимум да плаща родителят /който е жив и в доста от случаите работи/ за собственото си дете.
От написаното в петицията не виждам да се дава власт на някого да се разпорежда с "живота и имуществото на бившия" - да има наказания при неизпълнение на задълженията му - да, но да се разпореждаш с животът му - не, няма такова нещо. Напротив той се разпорежда с твоя живот - искаш да дойде с теб в полицията за да положи подпис пред длъжностното лице там, за да извадиш паспорт на детето и се почва " О О О след като имаш пари да извадиш паспорт - струва 10 лв - значи имаш достатъчно пари за всичко и повече няма да ти плащам издръжка, а и след като имаш намерение да водиш някъде детето, значи ти можеш и да ми платиш на мен за да ти подпиша декларация" и се започва едно изнудване ...... за съжаление в БГ трябва да се въведат глоби и да се събират за да се спазват Изискавнията на нормативната уредба. Малко са българите, които имат съвест и изпълняват нещата знаейки , че дори и да не ги изпълнят няма глоба. Вземи един елементарен пример - задължително е поставянето на колан в автомобила, даже има глоба и отнемане на точки и въпреки това Колко карат с колан? Ами като нямаше камери из София - Колко минаваха на червено? и сега го правят на риск, нали. Ами ето поради тази причина сме искали да има наказание при неплащане на издръжка.
opiate бившият на моята близка не е имал такива доходи и издръжката не се определя като 10 % от доходите на родителя.

Ето ти за 2009: http://www.treffpunkteltern.de/unterhalt/duesseldorfertabelle.php
И какво ще ми обясниш, че той взима 2 500 Е, по тази тарифа трябва да плаща 371 Е, а той от това че няма какво да прави с парите си дава още 829 Е допълнително към тези 371 Е, при положение че СРЗ в Австрия е около 1500 Е.
Най-много обичам и това е нещото което съм забелязъл в България: Абе аз не знам точно, ама на братчеда на жена му сестра и в Швейцария взима не знам си колко.
Ей осъзнайте се малко - това са пари.Пари които и в Германия, и в Гватемала и тук се изкарват трудно и не се дават така лесно.

>3. При определяне размера на издръжката съда да е задължен да изисква от НАП, банките, имотния регистър информация за доходи (лични и участие във фирми), собственост, движение по сметки за месеци и години назад.
(2) Същото наказание се налага и на онзи, който нарочно се постави в невъзможност да дава издръжка, било като прехвърли имуществата си, било като не упражнява правата си или по друг начин.<


Четейки това се питам дали наистина е писано от юрист, бивш SS-овец или няй-вероятно някоя бивша.

# 130
  • Мнения: 1 187
Подписах Peace

# 131
  • София
  • Мнения: 4 493

Ето ти за 2009: http://www.treffpunkteltern.de/unterhalt/duesseldorfertabelle.php
И какво ще ми обясниш, че той взима 2 500 Е, по тази тарифа трябва да плаща 371 Е, а той от това че няма какво да прави с парите си дава още 829 Е допълнително към тези 371 Е, при положение че СРЗ в Австрия е около 1500 Е.
Най-много обичам и това е нещото което съм забелязъл в България: Абе аз не знам точно, ама на братчеда на жена му сестра и в Швейцария взима не знам си колко.
Ей осъзнайте се малко - това са пари.Пари които и в Германия, и в Гватемала и тук се изкарват трудно и не се дават така лесно.

Явно си много обиден от петицията / явно много те е страх някоя бивша да не те принуди да плащаш 100 лв издръжка и то всеки месец/ и започваш да пишеш глупости.
1. линка които си дал не е за Австрия, а е за Дюселдорф. И ако прочетеш малко от страницата и видиш отдолу са дали точни и ясни примери как се изчисляват издръжките /правила, норми, коефициенти и т.н./ като пускаш тук линкове - внимавай какво пише там.
2. пишеш за неща за които ен си запознат или просто се опитваш да заблудиш останалите - близо си до истината за СРЗ в Австрия, но не съвсем и освен това не пропускай факта, че СРЗ се дава 14 пъти в годината /там това е закон, а не искам не искам/ - така, че и всички останали социални плащания /вкл. детски надбавки, майчивство, издръжки и т.н. се плащат 14 пъти в годината, а не 12/
3. Знам достатъчно подробности и имам документи за моята близко, но нямам желание да ги цитирам тук, не това е целта на темата.

Само за едно нещо си прав, че където и да си по света - парите се изкарват трудно, но както за теб е трудно така и за бившата ти половинка е още по-трудно да ги изкарва и да отглежда детето си сама. Това, че на теб не ти изнася тази петиция /и ти е трудно да дадеш парите си на детето си/ незначи, че трябва да я спрем за да те облекчим още повече в безотговорността ти.



Beni, chibi и другите - Благодаря че ни подкрепихте, моля пратете на близки и познати линка на петецията - за да ни помогнат и те.
Успех на всички ви.

# 132
opiate просто мисли трезво, за разлика от хората, които са я написали и които я поддържат.
Наистина петицията е добра като идея, но реализацията е просто ужасяваща.
И повечето "подскачащи" форумки, не желаят да разберат, че проблема не е в размера на издръжката, а най-вече за безумията относно извеждането на децата зад граница.
Примерите, които се дават са безумни...и едностранчиви.
Исканията в петицията, ако се осъществят ще се окаже, че покрай сухото е изгоряло и много мокро.
Не вярвам, че в България (колкото и да са сбъркани политиците ни), някой ще приеме подобни безумия.

# 133
  • Мнения: 62

Ето ти за 2009: http://www.treffpunkteltern.de/unterhalt/duesseldorfertabelle.php
И какво ще ми обясниш, че той взима 2 500 Е, по тази тарифа трябва да плаща 371 Е, а той от това че няма какво да прави с парите си дава още 829 Е допълнително към тези 371 Е, при положение че СРЗ в Австрия е около 1500 Е.
Най-много обичам и това е нещото което съм забелязъл в България: Абе аз не знам точно, ама на братчеда на жена му сестра и в Швейцария взима не знам си колко.
Ей осъзнайте се малко - това са пари.Пари които и в Германия, и в Гватемала и тук се изкарват трудно и не се дават така лесно.

Явно си много обиден от петицията / явно много те е страх някоя бивша да не те принуди да плащаш 100 лв издръжка и то всеки месец/ и започваш да пишеш глупости.
1. линка които си дал не е за Австрия, а е за Дюселдорф. И ако прочетеш малко от страницата и видиш отдолу са дали точни и ясни примери как се изчисляват издръжките /правила, норми, коефициенти и т.н./ като пускаш тук линкове - внимавай какво пише там.
2. пишеш за неща за които ен си запознат или просто се опитваш да заблудиш останалите - близо си до истината за СРЗ в Австрия, но не съвсем и освен това не пропускай факта, че СРЗ се дава 14 пъти в годината /там това е закон, а не искам не искам/ - така, че и всички останали социални плащания /вкл. детски надбавки, майчивство, издръжки и т.н. се плащат 14 пъти в годината, а не 12/
3. Знам достатъчно подробности и имам документи за моята близко, но нямам желание да ги цитирам тук, не това е целта на темата.

Само за едно нещо си прав, че където и да си по света - парите се изкарват трудно, но както за теб е трудно така и за бившата ти половинка е още по-трудно да ги изкарва и да отглежда детето си сама. Това, че на теб не ти изнася тази петиция /и ти е трудно да дадеш парите си на детето си/ незначи, че трябва да я спрем за да те облекчим още повече в безотговорността ти.



Beni, chibi и другите - Благодаря че ни подкрепихте, моля пратете на близки и познати линка на петецията - за да ни помогнат и те.
Успех на всички ви.

1. dioni, аз чета, но явно немският не е твоят език и затова ти давам линк на английски:
http://translate.google.com/translate?hl=en&u=http%3A%2F%2Fd … seldorfer_Tabelle
Давам ти и още един линк: http://en.allexperts.com/q/German-Law-1364/
Чети, но хубаво и след това пиши във форума.

2. An average salary in Austria is approximately ? 1500 gross per month.
Че се получава 14 пъти знаем много добре.А че говориш наизуст също разбрах.

3. Личните ти нападки оставам без отговор, зашото съм против тази Петиция точно поради популизма и личните стремежи на 4 жени.

# 134
  • Мнения: 65
Не сме само четири жени.Много повече сме.
А към тази таблица прибави наем за жилище,училищни такси и ще ти светне защо плаща толкова.Нали се получи сумата?
Не искам да се заяждам,но така е по света.
Благодаря на всички които са ни подкрепили.  bouquet

# 135
  • София
  • Мнения: 4 493

1. dioni, аз чета, но явно немският не е твоят език и затова ти давам линк на английски:
http://translate.google.com/translate?hl=en&u=http%3A%2F%2Fd … seldorfer_Tabelle
Давам ти и още един линк: http://en.allexperts.com/q/German-Law-1364/
Чети, но хубаво и след това пиши във форума.

2. An average salary in Austria is approximately ? 1500 gross per month.
Че се получава 14 пъти знаем много добре.А че говориш наизуст също разбрах.

3. Личните ти нападки оставам без отговор, зашото съм против тази Петиция точно поради популизма и личните стремежи на 4 жени.

Ама ти продължаваш да не четеш линковете които даваш тук. И преди ти написах да прочетеш по-надолу от табличката на Дюселдорф - има формулка и подробно обяснение - в първата таблица която цитираш са общите случаи и ориентировъчни цифри.
След като знаеш много добре за Австрия - спри да даваш линкове за Германия и да спориш - ами хайде сметни, колко ти е тогава СРЗ - не е 1500, а 1750 Е или не си съгласен - и преди ти писах да не подвеждаш хората.
А относно езиковите ми познания - няма да коментирам.
Личните нападки, бяха след като изчетох всичките ти постове от хисторито ти. Имах някакво подозрение и то се потвърди - аз спирам, с теб няма смисъл да се спори - същият ефект мога да го имам и с телевизора или радиото.

# 136
  • Мнения: 62

1. dioni, аз чета, но явно немският не е твоят език и затова ти давам линк на английски:
http://translate.google.com/translate?hl=en&u=http%3A%2F%2Fd … seldorfer_Tabelle
Давам ти и още един линк: http://en.allexperts.com/q/German-Law-1364/
Чети, но хубаво и след това пиши във форума.

2. An average salary in Austria is approximately ? 1500 gross per month.
Че се получава 14 пъти знаем много добре.А че говориш наизуст също разбрах.

3. Личните ти нападки оставам без отговор, зашото съм против тази Петиция точно поради популизма и личните стремежи на 4 жени.

Ама ти продължаваш да не четеш линковете които даваш тук. И преди ти написах да прочетеш по-надолу от табличката на Дюселдорф - има формулка и подробно обяснение - в първата таблица която цитираш са общите случаи и ориентировъчни цифри.
След като знаеш много добре за Австрия - спри да даваш линкове за Германия и да спориш - ами хайде сметни, колко ти е тогава СРЗ - не е 1500, а 1750 Е или не си съгласен - и преди ти писах да не подвеждаш хората.
А относно езиковите ми познания - няма да коментирам.
Личните нападки, бяха след като изчетох всичките ти постове от хисторито ти. Имах някакво подозрение и то се потвърди - аз спирам, с теб няма смисъл да се спори - същият ефект мога да го имам и с телевизора или радиото.

dioni, Разбира се че става въпрос за Германия, не за Дюселдорф (както беше споменала в предния си пост).
И когато ти почнеш да изваждаш факти, а не само да хвърляш празни цифри и слухове без покритие ще ти обърна сериозно внимание.
Спорът е хубаво нещо, когато се дават факти, детайли, когато се аргументираш със сериозни неща.

Личните ти нападки отдавам на безсилието ти да защитиш Петицията, в която си участвала.

# 137
  • София
  • Мнения: 4 493
dioni, Разбира се че става въпрос за Германия, не за Дюселдорф (както беше споменала в предния си пост).
И когато ти почнеш да изваждаш факти, а не само да хвърляш празни цифри и слухове без покритие ще ти обърна сериозно внимание.
Спорът е хубаво нещо, когато се дават факти, детайли, когато се аргументираш със сериозни неща.

Личните ти нападки отдавам на безсилието ти да защитиш Петицията, в която си участвала.


Извини моето невежество, но Дюселдорф не е ли в Германия ???? - ха ха ха , защото ти упорито пишеш за Австрия, а даваш линкове за Германия.
Така, че нещо ти куца на теб и то точно с фактите. Освен това пропускаш някой доста важни подробности, например че: Дюселдорф е столица на провинция, а както всички знаем те имат определена самостоятелност в определянето не само на такси, данъци и т.н., а в случая - таблицата която размахваш е точно и само за провинция Северен Реин Вестфалия, а не за цитираната Австрия.
Айде стига толкова с обучение по География.
Нападките ти срещу петицията отдавам изцяло на личното ти положение. Аз не съм ти бивша половинка - не ме нападай. Явно е, че още си безкрайно озлобен към родителите отглеждащи децата си сами.
Излез от жалкото състояние в което си изпаднал и бъди обективен.

# 138
  • Мнения: 62
dioni, Разбира се че става въпрос за Германия, не за Дюселдорф (както беше споменала в предния си пост).
И когато ти почнеш да изваждаш факти, а не само да хвърляш празни цифри и слухове без покритие ще ти обърна сериозно внимание.
Спорът е хубаво нещо, когато се дават факти, детайли, когато се аргументираш със сериозни неща.

Личните ти нападки отдавам на безсилието ти да защитиш Петицията, в която си участвала.


Извини моето невежество, но Дюселдорф не е ли в Германия ???? - ха ха ха , защото ти упорито пишеш за Австрия, а даваш линкове за Германия.
Така, че нещо ти куца на теб и то точно с фактите. Освен това пропускаш някой доста важни подробности, например че: Дюселдорф е столица на провинция, а както всички знаем те имат определена самостоятелност в определянето не само на такси, данъци и т.н., а в случая - таблицата която размахваш е точно и само за провинция Северен Реин Вестфалия, а не за цитираната Австрия.
Айде стига толкова с обучение по География.
Нападките ти срещу петицията отдавам изцяло на личното ти положение. Аз не съм ти бивша половинка - не ме нападай. Явно е, че още си безкрайно озлобен към родителите отглеждащи децата си сами.
Излез от жалкото състояние в което си изпаднал и бъди обективен.

Ето ти за 2009: http://www.treffpunkteltern.de/unterhalt/duesseldorfertabelle.php
И какво ще ми обясниш, че той взима 2 500 Е, по тази тарифа трябва да плаща 371 Е, а той от това че няма какво да прави с парите си дава още 829 Е допълнително към тези 371 Е, при положение че СРЗ в Австрия е около 1500 Е.
Най-много обичам и това е нещото което съм забелязъл в България: Абе аз не знам точно, ама на братчеда на жена му сестра и в Швейцария взима не знам си колко.
Ей осъзнайте се малко - това са пари.Пари които и в Германия, и в Гватемала и тук се изкарват трудно и не се дават така лесно.

Аз защо мислиш съм цитирал пример " Германия, и в Гватемала "?
In Germany it is the Düsseldorfertabelle that decides. This is not "law" but an often used guideline.
Calculation for Child Support
This has led to the development of 'support tables' used by the courts, the most famous which are the 'Dusseldorf tables' which calculate a fixed amount according to the monthly net income of the non-resident parent and the age of the child.

Искаш факти от Австрия, давам ти веднага:

Calculation for Child Support


Maintenance is determined in non-litigious proceedings. To avoid this lengthy procedure there are summary proceedings which fix a preliminary maintenance which ensures a basic living standard for the child. Enforcement is through the bailiff. The child's legal representative may entrust the youth welfare officer with a mandate to determine and enforce the child's claims. The child support system was set up in 1970, and revised in 1980. Court guidelines specify the following percentages of the non-resident parent's net average monthly earnings, depending on the age of the child:

    * 16% aged 0-5
    * 18% aged 6-10
    * 20% aged 11-15
    * 22% aged 15+

Where there is responsibility for several children, or for a non-working spouse, the percentages are reduced accordingly, by 2 to 3 per cent.

Failure to pay maintenance can lead to criminal proceedings by the state.

За Норвегия:

Calculation for Child Support

From 1956, there were two systems of child maintenance, for married and unmarried parents. Divorcing parents were dealt with by the courts, whilst unmarried mothers were the responsibility of the local authority. The Children Act of 1981 equalised the position between married and unmarried parents, and brought cases under the jurisdiction of the local authority, although parents could still go to court if they wished. Awards were discretionary, and there were no set guidelines, with the result that the assessment of maintenance often took up to a year. From 1989, set percentages of income have been used.

Parents are free to make voluntary arrangements for child support, provided that the sum agreed is at least the amount of the guaranteed maintenance payment, which in January 1995 was set at around £70 per month. Where the parents cannot reach an agreement, parents can use the Maintenance Contribution Collection Agency; nine out of ten parents use this Agency. Since 1989, child maintenance has been assessed as a simple percentage of the non-resident parent's income:

    * 11% for 1 child
    * 18% for 2 children
    * 24% for 3 children
    * 28% for 4 or more children

The amounts are currently based on the income of the non-resident parent; the income of the resident parent is not taken into account.

Давам ти факти и цифри/проценти.
А ти какво ми даваш - нищо, празни приказки минаващи границите на любезния тон.
Че трябва да има промени в СК и постановленията съм абсолютно съгласен, но не и в този вид на  Петицията.
Когато се захващаш с нещо толкова сериозно, което се отнася до деца, родители и взаимоотношения трябва да оперираш много внимателно и деликатно, и да си запознат с повече неща.

# 139
  • Мнения: 613
Мога да ти кажа със сигурност от опит, че САЩ ... изискват писмено разрешение от другият родител.

Не знам как е за другите страни, които си цитирал, но това изобщо не е вярно за САЩ. Не се изисква абсолютно никакво разрешение от другият родител за извеждане на детето в чужбина.

Изисква се разрешение от другият родител само за изваждане на задграничен паспорт на детето и при случай, че има някакво недоразумение между двамата родители по този повод, съдът се произнася (в моя случай, например за около 2 седмици), а не се "офлянква" с години, както е в България.

Безкрайно се радвам, че въпросното дело се гледа в страна, с ефикасни закони, която наистина се грижи за интересите на детето !

# 140
  • София
  • Мнения: 4 493
Зукини радвам се за теб и може да си сигурна, че 10000...... българи ти завиждат Peace
за двете седмици. Разпространявай петицията за да може и ние тук да се опитам да променим поне малко нормативната уредба в полза на децата ни.
Успех  Peace

opiate хората могат да четат, а и доста имат преки наблюдения   Whistling

# 141
  • Мнения: 62
Мога да ти кажа със сигурност от опит, че САЩ ... изискват писмено разрешение от другият родител.

Не знам как е за другите страни, които си цитирал, но това изобщо не е вярно за САЩ. Не се изисква абсолютно никакво разрешение от другият родител за извеждане на детето в чужбина.

Изисква се разрешение от другият родител само за изваждане на задграничен паспорт на детето и при случай, че има някакво недоразумение между двамата родители по този повод, съдът се произнася (в моя случай, например за около 2 седмици), а не се "офлянква" с години, както е в България.

Безкрайно се радвам, че въпросното дело се гледа в страна, с ефикасни закони, която наистина се грижи за интересите на детето !

 Laughing
Точно САЩ не трябваше да даваш за пример.Законите там са убийствени!!!
В САЩ понякога преминаването от един щат в друг изисква съгласието на другия родител.
Additionally, once you have travel plans, you need to have a notarized consent form from the other parent that you can leave the United States with your child. This will ensure that you do not have any trouble at the airport.

# 142
  • Мнения: 613
Мога да ти кажа със сигурност от опит, че САЩ ... изискват писмено разрешение от другият родител.

Не знам как е за другите страни, които си цитирал, но това изобщо не е вярно за САЩ. Не се изисква абсолютно никакво разрешение от другият родител за извеждане на детето в чужбина.

Изисква се разрешение от другият родител само за изваждане на задграничен паспорт на детето и при случай, че има някакво недоразумение между двамата родители по този повод, съдът се произнася (в моя случай, например за около 2 седмици), а не се "офлянква" с години, както е в България.

Безкрайно се радвам, че въпросното дело се гледа в страна, с ефикасни закони, която наистина се грижи за интересите на детето !

 Laughing
Точно САЩ не трябваше да даваш за пример.Законите там са убийствени!!!
В САЩ понякога преминаването от един щат в друг изисква съгласието на другия родител.
Additionally, once you have travel plans, you need to have a notarized consent form from the other parent that you can leave the United States with your child. This will ensure that you do not have any trouble at the airport.



Интересно ми е колко време си живял в САЩ и кой и кога те спря на американската граница с дете?

Аз прекосявам половин свят вече 8 години с дете само с американско гражданство   декларация от бащата са ми искали само в България.


А това, което си написал за проблеми при преминаване от щат в щат, извинявай, но звучи малко наивно. Няма обособени граници между самите щати тук.

На предишното ни място, където живеехме бяхме на последна улица от нашият щат.
Значи, ако дъщеря ми иска да отиде да играе в някое съседско дете на съседната улица, по твоята логика, баща и всеки път трябва да ми пише "written consent". Да не говоря, че част от магазините, в които пазарувам се намират в друг щат. Значи и за едно кисело мляко, ако трябва да отскоча пак трябва да имам позволение от бащата  Rolling Eyes , според това което си написал : ))

Различни са нещата, тогава когато аз например дългосрочно ще трябва да се преместя в по-далечен щат или в друга страна. Тук даже и извън закон ще е етично да се уведоми другият родител.

Ако той е против, тогава си има ред, по който се процедира. Но законите са такива, че няма случай на родител, който е с главно попечителство (primary custody) над детето да бъде оставен да се решава от "настроението" на другият родител. (може и vice versa да е случаят)

Имам познато семейство в България, майката, при която живее детето си намери много добра работа в съседна страна. Бащата на това дете, който по принцип изобщо не се интересува от него и не плаща издръжка не се съгласи да го пусне с майката, нищо че знае че така ги осъди на един мизерен живот.

И в този ред на мисли, ето това тук не може да се случи. Ако аз си намеря работа в друг щат, което за тук също е напълно нормално, и ако се стигне до подобен аргумент, то тогава идва съда, с "убийствените си закони"  Simple Smile, който се произнася в разумен срок (има и emergency hearings - не знам дали има български еквивалент на това) и най-важното - се произнася, а не оставя делото висящо, с години.

За законите си абсолютно прав, че са убийствени в най-хубавият им възможен смисъл. Закони, които са създадени за интереса на детето и застават зад него;

закони, при които измислици-премислици и шантажи от типа на "ще ти подпиша декларация, ама няма да платя издръжка", например никога няма да минат !



# 143
  • Мнения: 613
Зукини радвам се за теб и може да си сигурна, че 10000...... българи ти завиждат Peace
за двете седмици. Разпространявай петицията за да може и ние тук да се опитам да променим поне малко нормативната уредба в полза на децата ни.
Успех  Peace

opiate хората могат да четат, а и доста имат преки наблюдения   Whistling

Благодаря dioni  Peace Много пъти съм си мислела, какво щеше да стане с мен и с детето ми, ако нямах възможността да водя делата в законова страна?

Миналото лято го изпитах и на собствен гръб, на летището в София. Държаха се с мен като с престъпник, аз толкова се притесних, че не можех да се сетя къде съм сложила въпросната декларация  Sad Спомените ми са повече от кошмарни.

Аз също се надявам за промени и за това един ден спокойно да мога да се завърна в България с детето си.

# 144
  • Мнения: 65
Всеки път когато излизаме от България със сина ми,оставям на митницата копие от смъртния акт на бащата,и всеки път ми искат ново копие.Когато излизаме от Испания,не ни търсят нищо,само паспорт или лична карта.
Вчера синът ми замина за Холандия от Училище.Само с лична карта и че разрешавам да пътува с учителката(но не е нотариално заверено пълномощно).Аз тома неверни предварително се обадих в българското посолство да ги попитам трябва ли му някъква декларация.От там ми отговориха,че след като съм разрешила един път сина ми да излезе от България,никъкви разрешения или декларации не му трябват за да пътува,трябва му само ако излиза от България.
Значи какво излиза,че право на свободно придвижване има всеки,проблим е само да излезеш от България,нищо че и тя е демократична страна.За каква демокрация става въпрос тогава.Демокрация,но действайки по едновремешни закони,които не могът да бъдат променени,защото манталитетът на хората и на политиците е такъв.

# 145
Аз оставам с впечатлението, че петицията не е за децата, а срещу бившите, ама давайте.

# 146
  • София
  • Мнения: 4 493
Аз оставам с впечатлението, че петицията не е за децата, а срещу бившите, ама давайте.
Оставаш с грешно впечатление - Петицията е за да имат право децата ни да пътуват свободно, за да не са "арестувани в собствената ни страна". Това, което е написала pavka30 е точно така - декларацията ти трябва само докато излезеш от БГ - оттам нататък никъде и не питат за нея. А доста често е невъзможно да се снабдиш с декларация или да се споразумееш с бившата половинка да дойде с теб и детето в падпортна служба и да се подпише пред длъжностно лице за да подадеш заявление за международен паспорт на детето.
А освен това в петицията не се третира само този въпрос - ами и издръжки и т.н. Сега издръжките за деца са от 30 до 80 лв и никакво наказание, когато не се плащат. Пак ощетения родител трябва да заведе дело /такси, адвокат и т.н./ за неплащане на издръжка и 10 минути преди делото, ако бившият преведе 1 издръжка от 30 лв - делото отпада, а ти си платил сумати пари за адвокат и т.н. - разбираш ли, къде е другият основен проблем? Родителят които отглежда детето така или иначе и все от страната която трябва да се бори.

# 147
  • Мнения: 1 919
Явно е много притеснително, че за детето трябва да се плаща издръжка.

# 148
  • при палмите и алигаторите,FL
  • Мнения: 1 001
Родителят които отглежда детето така или иначе и все от страната която трябва да се бори.

Само с това не мога да се съглася Peace

# 149
  • София
  • Мнения: 4 493
Родителят които отглежда детето така или иначе и все от страната която трябва да се бори.

Само с това не мога да се съглася Peace
нямам намерение да споря с теб  Peace - може да не съм се изразила правилно - идеята ми беше да напиша, че този родител при когото е детето - ежедневно се бори за 1000000000 неща около детето и отделно от това се налага да се бори и с безброй институции и в мнг от случаите и с бившата си половинка /за съжаление са мнг малко разделените двойки които проявяват разум и са в добри отношения, както и съвестните родители които се развеждат само с бившата си половинка, а не и с детето Peace/

# 150
  • при палмите и алигаторите,FL
  • Мнения: 1 001
Родителят които отглежда детето така или иначе и все от страната която трябва да се бори.

Само с това не мога да се съглася Peace
нямам намерение да споря с теб  Peace - може да не съм се изразила правилно - идеята ми беше да напиша, че този родител при когото е детето - ежедневно се бори за 1000000000 неща около детето и отделно от това се налага да се бори и с безброй институции и в мнг от случаите и с бившата си половинка /за съжаление са мнг малко разделените двойки които проявяват разум и са в добри отношения, както и съвестните родители които се развеждат само с бившата си половинка, а не и с детето Peace/
Много искам да подкрепя петицията, защото ви разбирам и искам децата да са равни, независимо дали са на разведени родители или живеят в семейство с двамата си родители, но в този ии вид не мисля че е справедлива имено за децата.Сигурна съм че нашият случай не е единствен и се среща често, но нищо в законите не защитава такива деца, не казвайте че може да се взвме със сдия изпълнител, просто е абсурдно два пъти в месеца да се появяваш  с полиция и да дърпаш дете, което гледа майка си със стахопочитание и заявява аз не искам при биологичния ми баща не ме давйте на него, повярвайте ниокй не е съгласен да го прави.
Дано се преборите за паспортите на децата и да получавате издръжката за децата си.  bouquet

# 151
  • Мнения: 1 919
Нанди, а сигурна ли си, че няма причина и в таткото детето да не иска да го види?
Аз си признавам, че с удоволствие бих прекъснала всякакъв контакт с БНД, но детенце се разтапя да види баща си.

# 152
Аз оставам с впечатлението, че петицията не е за децата, а срещу бившите, ама давайте.
Оставаш с грешно впечатление - Петицията е за да имат право децата ни да пътуват свободно, за да не са "арестувани в собствената ни страна". Това, което е написала pavka30 е точно така - декларацията ти трябва само докато излезеш от БГ - оттам нататък никъде и не питат за нея. А доста често е невъзможно да се снабдиш с декларация или да се споразумееш с бившата половинка да дойде с теб и детето в падпортна служба и да се подпише пред длъжностно лице за да подадеш заявление за международен паспорт на детето.
А освен това в петицията не се третира само този въпрос - ами и издръжки и т.н. Сега издръжките за деца са от 30 до 80 лв и никакво наказание, когато не се плащат. Пак ощетения родител трябва да заведе дело /такси, адвокат и т.н./ за неплащане на издръжка и 10 минути преди делото, ако бившият преведе 1 издръжка от 30 лв - делото отпада, а ти си платил сумати пари за адвокат и т.н. - разбираш ли, къде е другият основен проблем? Родителят които отглежда детето така или иначе и все от страната която трябва да се бори.

Я чакай малко.Това че сте разведени с мъжа ти дава ли ти основание да вземаш решение само ти какво е полезно за детето.И ако разгледаме едно нормално семейство решението какво е полезно за детето взимат двамата родители.Не забравяй че дори разведени и двамата оставате родители на това дете/взимате решение кое е полезно или не.
Сега съм убедена вече че изхождаш от лични интереси и искаш да мъстиш на бившия си...много тъпо е това и жалко че използвате децата за параван.

# 153
  • при палмите и алигаторите,FL
  • Мнения: 1 001
Нанди, а сигурна ли си, че няма причина и в таткото детето да не иска да го види?
Аз си признавам, че с удоволствие бих прекъснала всякакъв контакт с БНД, но детенце се разтапя да види баща си.
Да побутна и да отговоря
По напред в темата писах за случката при съдия изпълнител:Детето заяви че иска да дойде с татко си, но майката категорично каза че няма да го пусне.Всъшност това започна след новия брак на мама, и малката вече има татко и семейство, а "биологичния баща" е длъжен да дава издръжка и да не се интетресува от детето, интересното е че не ни разрешават да купим нищо допълнително било учебници, дрехи или каквото и да било друго.

# 154
  • Мнения: 613
Я чакай малко.Това че сте разведени с мъжа ти дава ли ти основание да вземаш решение само ти какво е полезно за детето.И ако разгледаме едно нормално семейство решението какво е полезно за детето взимат двамата родители.Не забравяй че дори разведени и двамата оставате родители на това дете/взимате решение кое е полезно или не.
Сега съм убедена вече че изхождаш от лични интереси и искаш да мъстиш на бившия си...много тъпо е това и жалко че използвате децата за параван.


Opiate, това ти ли си  Thinking

(думата "мъстиш на бившия", ме навежда на тази мисъл)

По въпроса ти  --  да, и двамата родители са отговорни за взимане на решения.

Но, какво става когато се появи точно ей това "мъстене на бившия", за което си споменал и ти? То може и да е в обратната посока, на тази която ти подчертаваш в момента.

Затова в другите страни, тези неща се решават със закони, които все още липсват в България.

Какво е толкова трудно да се проумее в случая?

И защо пък на мен ми се струва, че точно една особена порода "бивши" най-много се страхуват от въвеждането на необходимите закони в страната?


# 155
  • Мнения: 1 187
Не подписах. Има неща във формулировката на петицията, които ме притесняват.

# 156
  • Мнения: 87
Идеята е чудесна  Hug , но:
и сега има ред за засегнатите в петицията теми. Просто не се спазва.
чл.183 НК :"Който, като е осъден да издържа свой съпруг, възходящ, низходящ, брат или сестра, съзнателно не изпълни задължението си в размер на две или повече месечни вноски..."  И при това не се иска да са поредни, а просто 2 или повече. Въпросът е да се сезира прокуратурата.
Диоди, не става с "да плати 1  издръжка от 30лв и делото отпада" Трябва да плати всичко, което дължи накуп + разноски, като след това втори път наказанието е по-тежко, вкл. възможност за лишаване от свобода до 2г.
По отношение липсата на съгласие - има си текстове в СК, по които повечето българи от малцинствата със съдебно решение, заместващо Декларацията за съгласие се снабдяват със задгранични паспорти за децата.
Личното ми мнение е, че самите родители не следва да превръщат децата си в заложници на собствените негативи от един развод. Ако преодолеят това, ще могат да се разберат за много неща, включително издръжка, виждане, Помощ /нарочно с главно "П"/ при отглеждането на детето. Ако не го преодолеят - никакви законови мерки няма да решат проблема.

# 157
  • София
  • Мнения: 4 493
Идеята е чудесна  Hug , но:
и сега има ред за засегнатите в петицията теми. Просто не се спазва.
чл.183 НК :"Който, като е осъден да издържа свой съпруг, възходящ, низходящ, брат или сестра, съзнателно не изпълни задължението си в размер на две или повече месечни вноски..."  И при това не се иска да са поредни, а просто 2 или повече. Въпросът е да се сезира прокуратурата.
Диоди, не става с "да плати 1  издръжка от 30лв и делото отпада" Трябва да плати всичко, което дължи накуп + разноски, като след това втори път наказанието е по-тежко, вкл. възможност за лишаване от свобода до 2г.
По отношение липсата на съгласие - има си текстове в СК, по които повечето българи от малцинствата със съдебно решение, заместващо Декларацията за съгласие се снабдяват със задгранични паспорти за децата.
Личното ми мнение е, че самите родители не следва да превръщат децата си в заложници на собствените негативи от един развод. Ако преодолеят това, ще могат да се разберат за много неща, включително издръжка, виждане, Помощ /нарочно с главно "П"/ при отглеждането на детето. Ако не го преодолеят - никакви законови мерки няма да решат проблема.
Така е права си за доста от нещата, НО най-права си за това че трябва и двамата да го преодолеят - а това рядко става и затова се почва едно увъртане и т.н.
Сигурно ще се съгласиш с мен, че процедурите са доста бавни и размерът на издръжката е смешно нисък - нали  Hug затова се опитваме да обърнем внимание на всички върху тези наши проблеми и да потърсим решението им  Peace

# 158
  • Мнения: 23
Подписах, защото моите родители са разведени и знам какво е.
Заради баща ми не можах да отида на екскурзия в чужбина (можели да ме отвлекат).Присъдената издръжка беше по 25лв на дете ( за сравнение хлаба струваше 13лв), а той не ги и плащаше, та за такива глупости мога да напиша роман, но се надявам нещата да се оправят.
ДА НЕ ГОВОРИМ, ЧЕ МАЙКА МИ ДЕТСКИ НЕ ВЗЕМАШЕ, ЗАЩОТО БАЩА МИ ИМАЛ ФИРМА..........

# 159
  • Мнения: 65
Разведена съм от2004 година.Издръжката се плащаше от дъж на вятър.Казах му,че няма да я търся,ако ме остави на мира.Естественно не съм го лишила от свиждане,взимаше си детето когато поиска.Исках спокойствие през другото време,но не.Отидох при прокурор да си потърся издръжката за 1 година.След една седмица ме вика кварталния.Отивам аз,бившия там.Кварталния ми казва,"ти като нямаш пари що не му се обадиш да ти даде"???????Аз отговарям,че нямам финансови проблими,а това е дължима издръжка за детето от 30 лв.месечно.И така нататък.
Та да попитам,всеки път ли трябва да ходя по този начин да си получавам издръжката,и с мен да се държат така.Това беше последното плащане на издръжка.Вече не я търся.Халал да му са 30 лв.А сега даже ми иска пари!!!!!
Мога да купя дъщеря си.Баща и я оцени на 1000 евро.Само че за мен тя е безценна и не мисля че като платя един път,проблемите ще спрат.А Вие как мислите по този въпрос?

# 160
  • София
  • Мнения: 6 999
Мога да купя дъщеря си.Баща и я оцени на 1000 евро.Само че за мен тя е безценна и не мисля че като платя един път,проблемите ще спрат.А Вие как мислите по този въпрос?

На твое място бих платила. Ще му кажа: "ОК, ето ти парите, подписвай, дай ми квитанция, за да покажа на дъщеря ти на колко си я оценил..."

При развода на едни мои познати мъжът беше казал: "Или малкия телевизор или ми даваш Иван /малкия син/."  Shocked Жената му даде телевизора и същевременно разбра на колко си оценява детето човекът...  ooooh!

# 161
  • Мнения: 2 849
Павка,

ако ти иска 1000 евро срещу което ще ти даде съгласие, направо му ги давай, вземай си детето и не я води в България докато не променят закона за българските документи за самоличност и правилника за прилагането му.

Една моя позната от спорта имаше преди години такъв проблем. БНД си беше регистриран алкохолик. Тя се омъжи втори път в Ш. Децата от първият й брак живееха при майка й в България. БНД сам й е предложил 5000 евро, по 2500 евро на дете за да си даде съгласието децата да отидат да живеят с нея в Ш. (на толкова ги беше оценил)
Доколкото знам сега си живеят щастливо в Ш.
Една моя бивша съотборничка като научи за разпродажбата, ми каза: "Ами да и аз ако съм на нейно място ще му платя 5000 евро. Разправиите по съдилища, превод и легелизация на документи, адвокатски хонорари и такси, самолетни билети, пропуснати заплати и стрес за децата - всичко това ще ми излезе далеч повече в пари от 5000 евро".

Да живей свободния пазар...

Просто съм без думи.

# 162
  • Мнения: 65
Да прави сте.Аз бях готова да ги платя.Но по пътя до моята адвокатка,той се отказа да ми даде разписка.И ми вика(бяхме в дело за промяна на режима на свиждане)"аз като ти дам разписка,ще ми отнемат род.права,пък без разписка ще ми даваш винаги когато поискам".Аз"добре ще ти дам 1000 евро когато ми подпишеш декларацията",а той "не,сега ми плащаш или забрави".Не му платих естествено,защото къде е гаранцията че като платя ще ми подпише.Малко ли случаи има с паспорт и декларация,а на митницата вече има отказ от бащата.Даже тук във форума имаме една мама с този проблем.
Има и други начини,нелегални естествено,но въпроса не е там.Аз да живея постоянно в страх,че ще дойде полицията да ме арестува за отвличане.Това живот ли е.Нали точно заради проблемите си с него избягах от Бг.Сега поне синът ми е спокоен тук с мен,а ще продължавам да се боря,за да взема и дъщеря си при мен.Живота който мога да и осигуря тук,той не може да и осигури дори една десетта в момента в Бг.
А на тези които са против петицията,ще кажа,Мнението си е ваше.Всеки има право на собствено мнение,но все пак, дори тази петиция да влезе в действие и промените които искаме да бъдат приети като закон,пак съда ще има последната дума.Не става въпрос ей така,който му скимне и давай,паспорт и вънка от Бг.,ще трябва да се обосновем в СЪДА,защо,къде и за колко време.ТЕ ЩЕ ИМАТ ПОСЛЕДНАТА ДУМА.

# 163
  • Мнения: 89
Подписах, за някои неща не съм съгласна, но като цяло трябва кардинално да се променят нещата със закона. Peace

# 164
  • София
  • Мнения: 4 493
pavka30 съчуствам ти - и при мен нещата минаха през подобен път - детето при раздялата беше оценено като мебелите и аз "глупачката" избрах детето пред домашните уреди, които ми бяха предложени за размяна /не беше само телевизор, а и печка и прохосмукачка/ и аз бях готова да платя пари за да минеме през дело за осиновяване - баща ми да осинови дъщеря ми - така че БНД да не се води никакъв на документи и т.н.
Има цял подфорум в които твоята и моята история ги има с хиляди /а и доста по-фрапиращи случаи/, а и колко други момичета има които пък не ползват нет и не пишат, но ги има.
Затова се борим да се променят нещата, но гледам че доста бавничко се набират подписите в питицията ни.

# 165
  • Мнения: 561
Подписах!!! Без да съм в подобна ситуация, защото с таткото на първия ми син сме в добри отношения, искрено съжалявам за "арестуваните" деца в БГ!!!! И не ми казвайте, че е нормално всеки път за всяка училищна екскурзия да издирваш другия родител с полиция, това е абсурд.

Общи условия

Активация на акаунт