Отговори
# 180
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Относително е. Според мен най-здравословното хранене е веганското и суровоядството- с екологично чисти (нещо също относително) плодове и зеленчуци. За други това е крайност.

# 181
  • Мнения: 473
Здравословно хранене според мен е в основните хранения да са включени доста салати, плодове, млечни продукти и по-малко месо. Ядем пълнозърнест хляб, купувам качествени сирена и кашкавали, които не са от най-скъпите "Родопея" напр, е супер качествен кашкавал/. Аз се храня по-здравословно от мъжа ми, него така и не успях да го науча да яде плодове и зеленчуци, но детето си научих. Иначе от вредните храни позволявам на детето само детска "Милка", защото още с влизането в магазина съзира лилавия щанд и се започва яко рев и молби. Не яде всеки ден, но понякога му давам и по-малко чипс, когато баща му яде, няма как да му обясня, че той не може да яде такива неща. Според мен е важно едно: вредните храни да са изключение и да не позволяваме да изместят основните хранения. Защото познавам деца, които обядват и вечерят с вафли и кроасани. Ето това не одобрявам аз и не бих допуснала никога.

# 182
  • София
  • Мнения: 62 595
Както някой напомни по-назад, темата е за здравословното хранене при нестигащи пари. С еко-продукти и баба знае да се храни здравословно, ама те струват майка си и баща си.

# 183
  • Мнения: 2 388

По въпроса за полезни и вредни храни. Аз лично съм привърженик на умереността, много малко са абсолютно вредните или абсолютно полезните храни. За децата пък съвсем по различен начин стоят нещата. Едно дете има нужда от мляко, от въглехидрати. Както и възрастните. Ако има заболявания нормалния хранителен режим се променя. Така че според мен изключването на която и да е група храни изцяло от менюто не е здравословно в никакъв случай.
Всичко е въпрос на личния двигателен режим ( оттам и хранителните нужди), възраст , съобразени количества и честота, както и особености на конкретния човек( като се почне от общите препоръки съобразно болестите, от които страда евентуално, и се мине през разните му там вега и не знам какви тестове заметаболизъм  и разграждене на различните храни).

Това е, което най - точно отговаря на виждането ми по въпроса.

# 184
  • Мнения: 4 585
Зависи и от начина на живот, условията на труд. Едно е да си говедар или кофражист, да те брули студен вятър цял ден и да навъртиш 20 километра, съвсем друго от анатомичния стол и на парно - на анатомичния стол на колата и вкъщи. В първия случай 200гр. пушени свински бузи с половин хляб е нормално да се прибавят към менюто.
xenia, моят дядо почина на 88 години. баба ми е на 94 и още е жива и с ума си. живяли са и в периоди на голяма беднотия - война, купони, комунизъм. знаеш ли колко вредно тесто са изяли?
Не са работили в офис, не знаят какво е климатик, навярно и парно, ако има начин да научим колко километра са изминали пеш, водите са били чисти, даже и без хлор, въздухът също, пестициди, нитрати, нитрити, консерванти, оцветители.

Последна редакция: чт, 02 апр 2009, 16:41 от Вълкът с дълъг ник

# 185
  • София
  • Мнения: 6 363
Не са работили в офис, не знаят какво е климатик, навярно и парно, ако има начин да научим колко километра са изминали пеш, водите са били чисти, даже и без хлор, въздухът също, пестициди, нитрати, нитрити, консерванти, оцветители.

точно това се опитвах да намекна на Ксения - че не само "здравословната манджа" е важна.

ето един материал по питането на авторката на темата:


Как да преминем към "био" храни?

Домашните градински домати, лук и др. зеленчуци, отгледани без изкуствени торове и пестициди имат повече хранителни качества и съдържат повече антиоксиданти.
Екологични (био) храни? Все повече хора посягат към тях, в опита си да избегнат нездравословните масово произвеждани продукти, пълни с вредни добавки и химикали. В развитите държави продажбата на екологическо чисти храни е цяла индустрия, която се разраства все повече. Био (или еко) продуктите се предлагат на отделни щандове, в отделни вериги магазини или на рафтовете на обикновени магазини, но цената е доста по-висока в сравнение с обикновените храни.

Кои продукти са „био”?
“Био” е продукт, който е произведен без употребата на торове, пестициди, антибиотици и други медикаменти, генно модифицирани организми и химически вещества. Зеленчуците не съдържат нитрати, а храните - изкуствени добавки.
Според европейските регламенти наименованията на опаковките биологично, екологично и органично са еднозначни. В България е приет терминът – биологично. Специално в България пазарът още е хаотичен и измамен. На продукти, произведени по стандартни методи, производителите нахално пишат на етикета „еко” или „био”. Ориентир все пак е цената. Истинските екологични продукти са до 3 пъти по-скъпи в сравнение с обикновените.

За много семейства е трудно да започнат да се хранят с биологични продукти най-вече заради твърде високите цени за тях. Другата възможност е да се откажат от любимите храни, които са пълни с химия. Но, ако все пак искате да се храните здравословно, можете да изберете “био” варианта само на няколко най-често употребявани храни, които имат най-високо съдържание на пестициди, добавки и др. Така може да се увеличи процентът на приети биопродукти във вашето дневно хранене, без да се правят много големи промени в пазаруването и без да изхарчите много пари за това.
Ключът е в това да бъдем стратези при пазаруването на такива храни. Според изследвания на американската Environmental Working Group, екологично чистите плодове се различават по нивото на пестицидния остатък.

Бананите са плод, в който нивата на пестициден остатък са много ниски. Ако не намерите био-ябълки, по-добре да предпочетете банани или портокали.
Някои зеленчуци като броколите, аспержите и лука, както и плодовете с кора като авокадо, банан и портокал, имат относително ниско ниво на пестициди в сравнение с други плодове и зеленчуци. Тоест – като купуваме произведени по стандартните методи плодове и зеленчуци от този вид, нивото на пестицидите в тях ще бъде по-ниско, отколкото в ябълките например.
Затова е много важно какви биопродукти ще вкарате в списъка с покупки. Американският педиатър д-р Алън Грийн в новата си книга “Raising Baby Green” обяснява как да отгледаме детето с екологично чисти продукти. Авторът предлага употребата на няколко стратегически продукта, които могат да окажат голямо влияние върху семейното хранене.
1. Млякото: Когато вземате чаша обикновено мляко, пазарувате цялата химическа система на агрономията.

Хората, които консумират мляко, са загрижени за антибиотиците, изкуствените хормони и пестицидите, използвани в млекозавода докато се стигне до продукта - мляко. Изследване на департамента по земеделие на САЩ твърди, че в обикновеното мляко има повече от 30% пестициди, като в биологичното процентът е доста по-нисък. Въпреки всичко нивото на пестициди в млякото е относително ниско в сравнение с други продукти. Това обаче не бива да се приема успокоително, защото децата консумират мляко в големи количества. В България екологично чисти пресни млека почти няма. Но в повечето супермаркети в София например се намира био-кисело мляко. Цената му е около 2 пъти и половина по-висока от обикновените кисели млека, но си заслужава. Произвежда се в цех в с.Врабево до Троян, като млякото е от две съседни села, от крави, които не познават антибиотиците, лятно време пасат на ливадите в Балкана, а зимно не се докосват до фураж с изкуствени торове и пестициди.

2. Картофи: Те са основен продукт в храненето и на американците и на българите.

Картофите са зеленчук с най-високо съдържание на инсектициди и др. химически вещества. Затова задължително е да се търсят био-картофи или да се намали употребата им.

Лошата новина е, че те са едни от зеленчуците с най-голямо съдържание на пестициди. Картофите представляват около 30% от цялата необходима за организма доза зеленчуци в менюто. Затова купуването на екологични картофи води до рязка промяна към по-здравословно хранене. Изследване на департамента по земеделие на САЩ през 2006г. тества съдържанието на пестициди в картофи, след като са измити и обелени. Резултатите показват, че те съдържат най-високо количество от 43 вида плодове и зеленчуци. Затова търсете био-картофи, каквито, за съжаление в България твърде рядко се срещат или селски картофи, отгледани без пестициди и изкуствени торове. Доста е трудно да се намерят, защото стопаните използват пестициди за борба с много широко разпространения колорадски бръмбар. Ако е невъзможно да си намерите чисти картофи, ограничете ги в храната си.

3.Олио

В България няма изследвания за съдържание на пестициди и нитрити в олиото, но за предпочитане е да се купува нерафинирано. Някои не го харесват, заради миризмата и за тях е за предпочитане да минат на зехтин. Той е по-здравословен, но и по-скъп. Зехтин от вида extra virgin (екстра върджин) задължително присъства в менюто от здравословна храна. Чистият зехтин се предписва и като лечебна храна за цяла дузина болести.

4.Кетчуп и домати

Много семейства приемат кетчуп в големи количества, наравно с приема на зеленчуци.

Био-кетчуп в България не се продава, освен вносен, но рядко.
Около 75% от консумацията на домати е под формата на смлени домати, като включваме доматения сок, кетчупа, доматеното пюре и лютеницата. Последни изследвания в областта показват, че екологично произведеният кетчуп има значително, почти 2 пъти повече антиоксиданти от обикновения аналог. В доматите пък има високо съдържание на нитрити от торовете, което нямам как да се контролира. Не може всеки да си дава доматите на изследване, преди да ги яде. Затова екологично чистите домати, макар и по-скъпи, са категорично за предпочитане.

5.Ябълки

В САЩ, например, те заемат второ място по най-честа консумация от пресните плодове, след бананите. Те също се използват и като продукт за един от най-консумираните сокове - ябълковият.

Колкото по-красиво изглеждат едни ябълки, толкова по-малка е вероятността да са екологично чисти. Био-ябълките на външен вид изглеждат по-зле, защото, като не са пръскани, ги нападат различни инсекти и кората им няма толкова "търговски" вид.

Също така, те са и един от плодовете, който имат най-голямо съдържание на пестициди. Ако не можете да си намирате био-ябълки, намалете ги за сметка на банани, портокали, авокадо.

6.Месо

В месата има съдържание на антибиотици, с които лекуват животните, различни хормонални препарати, с които се стимулира растежът им, следи от химикали и пестициди, според фуража, с които ги хранят. Няма гаранции в кое месо са най-много, но все пак свинското е за предпочитане пред пилешкото, за този, който иска да поглъща по-малко антибиотици и др. препарати. Свинското пък е по-мазно и по-тежко като храна. Екологично чисто месо в България трудно се намира, но то може да се намали за сметка на риба – речна или океанска, в която няма съдържанието на много от веществата, които се срещат в месата от животновъдните ферми.

Задължителни атрибути в екологичното меню са кафявата (нерафинирана) захар и черният хляб. Тук не става дума за пестициди и химия. Просто рафинираните продукти са вредна и нездравословна храна. Кафява захар в България вече се намира. Но избягвайте българската. Има няколко вида българска кафява захар, която е менте. Това е бяла захар, обогатена с царевична захар и боядисана с карамелизиран захарен сироп. Истинската кафява захар струва между 4 и 7 лв. килограма. На пазара има колумбийска (за предпочитане – тръстикова), австрийска и унгарска (от цвекло, мирише на земя). По-скъпа е, но така или иначе захарта трябва да се ограничава в храненето.

При черните хлябове също има проблем. Продават се хлябове от бяло брашно (тип 500), боядисано с кафяви органични бои, с малко примес на трици и пълни с консерванти и подобрители. Хлябът трябва да се избира на пипане – колкото е по-твърд и не се мачка като дунапрен, толкова е по-истински.

# 186
  • София
  • Мнения: 210
Не видях дали е коментирано, но някой има ли идея откъде да намеря в София био картофи ?

# 187
  • Мнения: 2 759
                          Любопитен материал, изчетох го с интерес. Най-интересното е, че няколко пъти се поменава, че няма как да разберем дали един продукт е био, освен по цената. Това честно казано ми се стори най-забавната част  Tired.

# 188
  • София
  • Мнения: 62 595
И по цената не можеш да ги познаеш вече. Има и боклуци на същата цена като био.

# 189
  • Мнения: 686
Когато парите не стигат ,няма как де се води здравословен начин на живот,освен ако не си на село и сам си отглеждаш всичко,което хапваш Wink.

# 190
  • Мнения: X
Много полезна статия Peace

# 191
  • Мнения: 236
Изчетох цялата тема и стигнах до извода,че:
1.Повечето хора знаят какво е "Здравословно хранене" ,ако не с точни дефиниции,то поне всеки би могъл да каже-това е или онова не е.
2.Въпреки това,вероятно 99% от тях не спазват тези "правила".
3.Почти невъзможно е да се храним здравословно,дори и да разполагаме с достатъчно средства,защото такива храни трудно се намират.Тези,които успяват в къщи да приготвят мляко и сирене,най-малкото разполагат с достатъчно свободно време (и сега ще кажете не се  изисква кой знае колко време-за хора без такова и 20минути на ден са много) или с хора,които обикалят и им намират по-"био" продукти(някоя свкърва примерно).
4.Здравословно и без пари е трудно да се храни човек.
Пример-леща,боб,супички и подобни за да те заситят трябва да ядеш и хляб с тях.Но определено ислиза доста по-ефтино,отколкото да вечеряш с пилешка пържола с гарнитура ориз или картофи и зеленчуци.Втория вариант естествено е по-балансиран като хранене,мисля че и от здравословна гледна точка.
В къщи ядем и здравословна и нездравословна храна-признавам си.Но перобладава първата-мазнината е зехтин (или масло).Месо-само чисто без мазнини-пилешко,риба(купуваме си я от един рибарник наблизо и си замразяваме после),свинско,телешко.Плодове-задължително поне по 1 плод на ден,зеленчуци зимата по-малко,лятото доста повече,просто наистина пазарските са ни гадни и безвкусни.Безалкохолни-примерно 1 път в месеца нещо или бира лятото малко по-често.Алкохол-пак в месеца средно се събира 1 път и то в малки количества.Не пушим и двамата.Млечни продукти-купуваме от магазина,времето извън работа ми е крайно оскъдно.Ориз ядем много,картофи по-рядко.
От време на време си позволявам,каквото ми се прияде-било то пък  вафла,шоколад,паста или пуканки-все пак един живот живеем.Много обичам сладко,но колкото мога избягвам,че много ми се лепи.Та за такова хранене даваме около 400лв средно на месец,което според стандарта на средностатиския българин никак не е малко.А ако се хранехме съвсем здравословно с "био" продукти-незнам ....
Мисля че смисълът на темата беше друг,не че не се получи интересна дискусия,авторката пише за дравословен начин на живот,което е не само хранене,както са казали момичетата по-горе.Напълно ги подкрепям Peace

# 192
  • Мнения: 1 559
                          Любопитен материал, изчетох го с интерес. Най-интересното е, че няколко пъти се поменава, че няма как да разберем дали един продукт е био, освен по цената. Това честно казано ми се стори най-забавната част  Tired.

Аз и за тук не съм сигурна за био-то в продукта...а какво остана за БГ. Joy

# 193
  • Мнения: 2 759
...Аз и за тук не съм сигурна за био-то в продукта...а какво остана за БГ. Joy
                         Сигурно е само когато сам си го направиш  Peace. И пак не 100 %.

Общи условия

Активация на акаунт