Отговори
  • Мнения: X
Искам да живея здравословно - аз, детенцето ми и съпруга ми. Страх ме е от болести, нитрати, вредни Е-та, канцерогенни незнам си какво, растителни мазнини, нокти , косми и копита в кремвиршите и отровите с които са отглеждани прекрасните и сочни твърди турси домати. В чест на това, с последните си 10 лева си купих килограм краставици и домати за да си ханем довечера шопска салата докато гледаме "Забранена Любов". Детенцето ми за тия 4 годинки е изяло сума ти чипсове , снаксове и пуканки, които НЕМОГА да не му купя когато имам пари в себе си и той се разплаче че му е се е преяло. То незнае и неможе да му се обясни че 80% от нещата м вагазина НЕ трябва да се ядът защото на него са му страшно привлекателни и неустоими. Защото е дете. То аз се поддавам на чипсовете а какво остава то.....
Е как да ида с минималната си заплата на Еко щанда на Била до съседния град, тъй като в нашия няма, и да си купя Еко продукт и да съм спокойна?
Как да си купя сирене от 12 лева като и без това със такова от 4 лева рядко правя баница, щото все пак се искат и други продукти нали? Които някак си не падат от небето. Как да отгледам детето си здравословно? И да ям спокойно! С малко пари......? Някой ако може да ми даде едно примерно меню в буквалния смисъл ще съм благодарна. Кажете как живеете, с какво се храните и хапвате ли вреди неща? Щото ми е до гуша вече.......
Не се оплаквам обаче, нека е ясно. Просто споделям и искам да обменя "опит" в оцеляването.

# 1
  • Мнения: 2 175
Всичко, което не е прекалено - е здравословно..Wink

Откажи го от чипсовете и ще спестиш за някой плод, примерно..
Не се оплаквам финасово,но и аз не си купувам сирене от 12 лв. или дива ципура/сьомга вместо отгледанатав развъдник..
Едно време като нямаше нищо как израстнахме сити и без претенции?  newsm78

Детето се храни така, както ти се храниш..и като количество и като качество..

Мойто съм го отучила тотално от такива junk  foods..
Малко месце и чиста краставица му е любимо..
ориз и плодове в големи количества, моркови и ябълки в училище, за десерт най-често кисело мляко с нещо или производно..

# 2
  • Мнения: X
Едно време като нямаше нищо как израстнахме сити и без претенции?  newsm78



Едно време поне аз съм яла истинско сирене и истинско мляко, както и такъв кашкавал. Яла съм домати САМО от тези които родителите ми гледаха в оранжерииета в двора, ябълки, моркови и т.н. собствено засадени, отгледани и съхранявани.
Сега няма нищо такова. Пак ще израстнем, само че с какво.....

А и да има такива неща, то или аз незнам как ди ги позная или немога да си позволя......

# 3
Всъщност, баницата е доста евтина храна. Но не здравословна.
Честно казано, в най-голямото безпаричие се хранех най-здравословно. Всичко е въпрос на желание и на разнообразяване на кулинарни умения. Изведнъж откриваш купища продукти, за чието съществуване дори не си подозирал, и чието название трудно откриваш и по справочници. А колко богата е българската природа на билки и полезни диворастящи растения! Иде пролет, а с нея коприва, лапад, киселец....Ще цъфнат липите, ще никнат гъбки... Ако нямаш вила и градинка, насей си на балкона семенца от зелени подправки. Оглеждай се добре на пазарите, в китайските и арабските магазини. Ще откриеш толкова нови и вкусни продукти, някои изключително полезни.

# 4
  • Мнения: X
Оглеждай се добре на пазарите, в китайските и арабските магазини. Ще откриеш толкова нови и вкусни продукти, някои изключително полезни.

Ние нямаме Била тук......тези магазини са на 300 км от мен.

# 5
  • Мнения: 2 175
Сега по пазарите също има всяка сутин баби, които продават домашно мляко "на черно"..
Или от селата,където си израсла - нали все още имаш познати?
Взимаш,заквасяш и тн.. сестра ми така прави и дава и на нас..
А за храните в магазина- гледай просто да не са консервирани..вакуумирани и тн..както и всякакви сухи заготовки и готови сосове и мазила..

# 6
  • Мнения: 4 380
Оглеждай се добре на пазарите, в китайските и арабските магазини. Ще откриеш толкова нови и вкусни продукти, някои изключително полезни.

Ние нямаме Била тук......тези магазини са на 300 км от мен.

Къде е това "тук"?

Знаеш ли, в по-големите градове където има подобни магазини би могла да се запасиш за доста време с някои продукти които не се развалят. Голяма част от зърнени полезни продукти, разни китайски видове сушени гъби, водорасли и прочее... А в по-малките градчета, където няма голям достъп до по-екзотични неща, има пък достъп до съвсем традиционни български и домашно отгледани. Само излизаш по покрайнините и вече откриваш лични стопанства от където можеш да купуваш и домашно мляко и сирене, и още много други неща. Не си се замисляла дори колко много възможности имаш. Нещата не опират до Била. Когато си поставиш здравословното хранене като цел, ще намериш всичко. Ще разбереш колко вкусни зеленчуци има, които винаги си подминавала. Алабаш и пъщърнак не са обидни думи, а зеленчуци, на които не си обръщала внимание. Салатите биват десетки видове и листата на доста зеленчуци, които си смятала за фураж, са всъщност вкусни и много полезни.

# 7
  • Мнения: 4 965
Един голям пакет чипс срува към 2-3 лв.
За тези пари можеш да купиш 1 кг. ябълки, 1 кг. портокали и 1 кг. моркови, от които да правиш цяла седмица фрешове на детето.

1 кг. кренвирши не знам колко струва, но сигурно за неговата цена можеш да вземеш 300-400 г. чисто филе и да знаеш какво ядеш.


...

Детето се храни така, както ти се храниш..и като количество и като качество..

Мойто съм го отучила тотално от такива junk  foods..
Малко месце и чиста краставица му е любимо..
ориз и плодове в големи количества, моркови и ябълки в училище, за десерт най-често кисело мляко с нещо или производно..


 Peace



Иначе, чак за цяло меню нямам идея в момента, но веднага ти препоръчвам евтина, вкусна, лека и полезна вечеря за цялото семейство (разбира се, въпрос на вкусови навици): салата с риба тон (излиза около 5 лв. огромна купа - краставица, 2 домата, 1 малка консерва царевица и малка консерва риба-тон), фреш от портокал (1 кг. портокали излиза около 1 лв.) и (ако ядете) хляб и бира или вино (за мама и тати). Т.е. вечерята излиза под 10 лв. (моите сметки са за 4-ма души, но за 3-ма ще ви останат от всички продукти и за следващия ден). Това вкъщи е любима вечеря - не, заради цената.

# 8
  • Мнения: 4 380
Когато нямах пари, не си купувах риба тон и царевица в консерви. Да не говорим че последната съвсем не е полезна.
Но пък по-голямата част от знанията си за плодовете и зеленчуците имам точно от онова време. Имах една огромна енциклопедия на плодовете и зеленчуците купена на оказион за жълти стотинки, която ми беше любимото четиво. Хората се учудваха от къде намирам продукти, които те никога не са виждали или опитвали, а приятелите ме познаваха като "царицата на салатите".
Знаеш ли примерно че ревенът расте абсолютно като бурен без никаква грижа, спокойно можеш да пръснеш семенца пред блока и да готвиш после цяло лято. Топинамбур или земна ябълка също може да бъде засаден пред блока и от никой не забелязан. Лозичка също- не за грозде, но за лозови листа и сърмички.
Сигурно имате аптека във вашия град, а там можеш да откриеш разни билки и подправки, ленено семе, овесени ядки и разни трици. Типовото брашно е по-евтино, а някои зърнени можеш и сама да смилаш на брашно.

# 9
  • софия
  • Мнения: 636
Да ти кажа оплакваш се от безпаричие, а купуваш на детето си чипсове, снаксове и боклуци, щото ги видяло в магазина. Аз това не го разбира честно казано. Проблем с парите нямам, но дъщеря ми не е яла досега снакс, чипс, кроасан, да не говорин за шоколад. Просто не познава тези храни-всеки ден сме с нея в Билата и тя вижда вафла, но тъй като не знае какво е аз й казвам, че това не е полезно за малки дечица и че аз не ям такова. Аз наистина не ям сладки неща-просто предпочитам солените. Иначе съпруга ми обачи да похапва доста вафли и разни боклуци, но Елена като ги види казва-а, те са на татко и отминава. А за здравословното-повечето неща за храна си ги правя у дома. Не съм лишила семейството си от плодове и зеленчуци, но турско не купувам, а българско от едни производители с магазинче до нас. Елена без домат и сирене на масата не сяда. Баници не правя-приготвям палачинки на тефлонов тиган като алтернатива. Те или са с мед или със сирене например. Сокове правя натурални от цитрус или друг плод. Купени рядко давам. Гледам супа да има всеки ден. Така ще се старая до три години да удържа положението главно с боклуците и сладките неща, пък после няма как......Но определящото е личния пример-децата консумират това, което виждат в къщи. Копират родителите си, затова мисля, че първо трябва да помислим за нашия режим и какво от него показване като пример на децата.

# 10
  • Мнения: 4 965
Когато нямах пари, не си купувах риба тон и царевица в консерви. Да не говорим че последната съвсем не е полезна.
...

Казах - въпрос на вкус. А за полезността на царевицата - особено в сравнение с кренвиршите и чипса - мисля, че има огромна разлика.
Другите, споменати от теб неща, не бих ги яла, ако ще да умирам от глад.
 Peace

Иначе, когато нямахме пари, ядяхме картофи - варени, пържени, на салата, на каквото се сетиш. Ама далеч не е здравословно...

# 11
  • на правилното място, в точното време
  • Мнения: 2 731
azaf, къде пазаруваш, такива цени  на портокали и ябълки не съм виждала  newsm78

Благодаря на момичетата, които са се включили с идеи, особено xenia   bouquet

# 12
  • Мнения: 4 965
Да ти кажа оплакваш се от безпаричие, а купуваш на детето си чипсове, снаксове и боклуци, щото ги видяло в магазина. Аз това не го разбира честно казано. Проблем с парите нямам, но дъщеря ми не е яла досега снакс, чипс, кроасан, да не говорин за шоколад. Просто не познава тези храни-всеки ден сме с нея в Билата и тя вижда вафла, но тъй като не знае какво е аз й казвам, че това не е полезно за малки дечица и че аз не ям такова. ...
... без домат и сирене на масата не сяда. Баници не правя-приготвям палачинки на тефлонов тиган като алтернатива. Те или са с мед или със сирене например. Сокове правя натурални от цитрус или друг плод. Купени рядко давам. Гледам супа да има всеки ден. ...

Това категорично е и моетомнение.
Моите деца са почти на 5 г., но също не ядат "джънкове" - единствено понякога кроасан и шоколад (след 3-тата годинка започнаха да ядат шоколад в чист вид, но и той не им се услажда особено - няколко блокчета максимум). Вафли, снаксове и други не хапват.
Ние с половинката обичаме чипс и бира, но децата най-много да си вземат да опитат от чипса.
Баници, мекици и подобни вкъщи не се купуват и правят.
Наблягаме на зеленчуци, плодове, млечни произведения и чисто месо и не мисля, че излиза по-скъпо, отколкото ако се храним с "боклуци"...

# 13
  • Мнения: 3 453
Сега по пазарите също има всяка сутин баби, които продават домашно мляко "на черно"..
Или от селата,където си израсла - нали все още имаш познати?
Взимаш,заквасяш и тн.. сестра ми така прави и дава и на нас..
А за храните в магазина- гледай просто да не са консервирани..вакуумирани и тн..както и всякакви сухи заготовки и готови сосове и мазила..
Peace
Купувам си домашно краве сирене от една жена. Звъня и поръчвам предварително килограмите. Цената е 7лв/кг. Когато имам възможност да отида до селото и, си купувам домашно кисело и прясно мляко. Плодове и зеленчуци купуваме само, когато им дойде сезонът.  Опитваме се да се храним здравословно и рационално.

# 14
  • Мнения: 4 965
azaf, къде пазаруваш, такива цени  на портокали и ябълки не съм виждала  newsm78
...

В "Плод и зеленчука" под блока ни. Всичко е прясно и свежо - зареждат всеки ден.
Портокалите са около левче, мандарините и ябълките - 2, кивито е 3 и нещо, помело - 3,50 лв. бройката. Краставиците са около лев, доматите - 2-3 лв. Другите неща не се сещам в момента.

# 15
  • Мнения: 4 380
Абсолютно съм съгласна за чипсовете и снаксовете.
Честно казано, аз никога не съм ограничавала детето от какъвто и да било продукт, та бил той и вреден.  Кулинарната култура на малкия човек се възпитава с максимално разнообразие на най-различни вкусове и продукти. Аз лично сама избягвах да купувам, но бабите не можеш да спреш, пък и не съм опитвала. Но...детето само се ориентира към по-вкусното. Когато в къщи има сготвена вкусна храна, боклуците са на заден план. Нямам спомени да ми е хрупало някога снаксове и шоколадчета. Но пък обожава салати и до ден днешен (от месеци и може би година мина почти съвсем на вегетарианство и месо почти не яде).

Картофи, както и принципно високо нишестени неща избягвам. Пържените картофки пък въобще са табу и много рядка храна в къщи.

azaf, така си мислиш че не би ги яла. Mr. Green Ако знаеш колко изключително консервативен народ покрай мен е ял подобни неща с удоволствие! Grinning Научих цял квартал да закусва с овесени ядки и да ядат елда.
Леля ми веднъж се запъна на цвекло и не щя да пробва и това е. Laughing Неин си проблем, тя пропусна много. Wink

# 16
  • София
  • Мнения: 8 283
Присъединявам се към горните постове.

Хубаво сирене има и за 6-8 лв - не е 12.
На дете на 4 г. може да му се откаже да се купи боклук и не само защото има малко пари.
Отказвала съм, ако реша, че не е подходящо да се купи - "не сме взели парички сега за това", "не е време сега - ще обядваме/вечеряме скоро"  i t.n.
Не готвим много манджи в къщи, но ми е пределно ясно, че домашно приготвената храна е по-полезна и по-евтина...но човек знае и 2 и 200. Ако имам 10 лв. в джоба ще се съобразя да купя за всички, а не да взема първо чипс и шоколад на детето, 'щото ще реве и/или салатка за мъжо, 'щото нема с какво да си пие ракийката (той не че пие) пък после да му мисля.
Ако детето иска да яде толкова мазни картофи, ще купя 2 картофа и ще му направя домашен чипс.
Синът ми е на 4, никога не е налитал на/не е и лишаван от вредните храни (по-скоро опитва), но му е изяснено, кои неща са полезни и кои не и защо.

И наистина къде е това "Тук", от където до Била е на 300 km newsm78

# 17
  • София
  • Мнения: 1 735
Наистина е трудно и скъпо да се храниш по-здравословно.Аз купувам био продукти/краставици,кис. мляко,пюрета/ и цените им са доста соленички,а и на качествените сирене и кашкавал също/сирене към 13лв.,кашкавала 400гр. към 7 лв./.Плодове и зеленчуци турски не купувам.Хубаво,че в Била пише произхода,че на пазара всичко е БГ. Mr. GreenОще преди около година,четох в Дир БГ,че в Росия направо са им спрели вноса,заради нитрати и др. вредни вещества.По-добре ряпа и други подобни.И аз вече съм се объркала какви храни да давам.Вече не знам кое е здравословно и кое не.Чета мн. по етикетите,но и там колко неща са спестени,тъй като производителите не са задължени да пишат всичко.Иначе за чипса и снаксовете вече всички са ти написали,че това са си боклуци и тотално могат да бъдат заменени с плод.У нас има купа с плодове и като и се прияде нещо-давам плод.За градинката също и нося.

# 18
  • Мнения: 4 380
Това са ми типични здравословни манджички. Не са скъпи и са супер вкусни. Всичко е въпрос на разнообразие на продукти и кулинарни умения.

http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=2105428

http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=2112526

http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=2095793

http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=2100977

http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=2540641

Дресънгът на някои салати е на основата на кисело мляко.

http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=2540637

Да, кълнове сега ме мързи да си правя и купувам готови, но някога имах цяло конвеерно производство на какви ли не кълнове.  Mr. Green

# 19
  • Мнения: 2 169
При последното ми ходене до магазина вчера краставиците бяха 3 лв, портокалите 1,80 лв. Само уточнявам, не се заяждам.

# 20
  • Мнения: 4 965
При последното ми ходене до магазина вчера краставиците бяха 3 лв, портокалите 1,80 лв. Само уточнявам, не се заяждам.

Да, такива са - примерно, в Европа.
Аз цитирах кварталното магазинче - собственичката каза, че гледа да не надува много цените над борсовите, за да може и всичко да продаде (да не залежава стока). Peace

# 21
Предприемам диети за пред колегите ми за да не се срамувам. Много евтин вариант са печените фъстъци ,хем 0.70ст. ,хем засищащи .

# 22
  • Мнения: 2 388
Лично на мен ми е изключително трудно да се храня здравословно, да не кажа невъзможно.

Това вместо "запис". Сигурна съм, че ще мога да науча нещо полезно от тази тема.

# 23
  • Мнения: 4 380
Предприемам диети за пред колегите ми за да не се срамувам. Много евтин вариант са печените фъстъци ,хем 0.70ст. ,хем засищащи .

Само че фъстъци и здравословно хранене са две неща, които не вървят заедно. Mr. Green

Сурови ядки и сушени плодове са полезна и калорична храна, която е удобна за по-дълги разходки из града. Обикновено ти пригладнява по някое време, а да се открие заведение със здравословна храна винаги си е било проблем. За да не се купуват боклуци от някое павилионче, е добре да се носи в кутийка подобна бърза закуска.

И освен това, всяко дете би ги предпочело пред снаксове и чипсове. Wink

Последна редакция: вт, 24 мар 2009, 17:40 от xenia

# 24
  • Мнения: 2 175
Азаф, завидях ти..

Току-що идвам от пазара (Лозенец)
2 краставици, 4 доматчета, рукола, зелена салата, репички и лук - 8 и нещо  лв.. Twisted Evil
Но ще се изглезя и ще го ядем 2 дена..+ останало малко пиле за хлапето..

# 25
  • Мнения: 4 380
Щото пазаруваш в Лозенец. Laughing Винаги съм обожавала женския пазар и не само за това че е най-евтин. Там има изключително разнообразие и даже през зимните месеци, когато е малко по-сложничко. Така че разходката до там си заслужава. В арабските магазинчета на женския пазар много интересни неща се намират и на много прилични цени. Харесвах промоциите във Фантастико. Италианските доматчета "дамски пръстчета" или нещо от този род ли се казваха, които принципно се продават за сос, си бяха страхотни, натурални, вкусни и супер-евтини.

пс. Руколата не е ли скъпичка в България?

# 26
  • Мнения: 627
Това са ми типични здравословни манджички. Не са скъпи и са супер вкусни. Всичко е въпрос на разнообразие на продукти и кулинарни умения.

http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=2105428

http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=2112526

http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=2095793

http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=2100977

http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=2540641

Дресънгът на някои салати е на основата на кисело мляко.

http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=2540637

Да, кълнове сега ме мързи да си правя и купувам готови, но някога имах цяло конвеерно производство на какви ли не кълнове.  Mr. Green

Потекоха ми лигите..
Моля те, дай някоя рецепта.  Praynig

# 27
  • Мнения: 2 175
Така е..ама тук живея и работя..За да сляза до женския пазар колко време и разходи за  транспорт ще похарча? newsm78
 
Иначе руколата е 2,50 и на пазара и във "Елемаг"..

П.С - салатите изглеждат чудесно..
И аз съм голям фен на сусама и кедровите ядки - слагам ги почти навсякъде..Wink

Последна редакция: вт, 24 мар 2009, 18:21 от magarence

# 28
  • Мнения: 4 380
Така е..ама тук живея и работя..За да сляза до женския пазар колко време и разходи за  транспорт ще похарча? newsm78
 
Иначе руколата е 2,50 и на пазара и във "Елемаг"..

Разходът за път напълно се оправдава от икономията и от разнообразието което намираш там. И разходката също не е за пренебрегване. Wink

Темида, това е правено доста отдавна, та и сама вече не помня. Аз готвя много разнообразно и често не повтарям рецепти, а издирвам нови. Но на някои снимки съм надписвала продуктите и е лесно да се досети човек как е направено. Grinning

# 29
  • Мнения: X
60% от вас се хванаха за мойте чипсове и пуканки все едно никога не сте ги яли вие....Айде моля ви се.......Знам че така е по-лесно като има за какво да се захванеш да се заядеш, ама чипсовете, пуканките и т.н. са единични и редки случай, а не ежедневие. Незнам какво написах за да разберете че влизам в магазина с 5 лева и първо купувам чипс за 3, ама много е обидно Stop
ВИНАГИ мисля комплексно, когато разполагам с малко пари.....И повярвайте ми много мъчно ми е да нямаш възможност наистина да купиш понякога шибания чипс на детето си....

А към Азаф, понеже каза че да ядеш екологични продукти не е по-скъпо от това да ядеш боклуци, ще ти кажа - не си изобщо права. Може би сравняваме различни неща, вероятно според вкусовите си предпочитания и някои навици, но определено е много по-скъпо !

# 30
  • Мнения: 660
Kато човек,който се занимава с ресторантьорски бизнес до някаква степен,мога да Ви кажа,че е изключително скъпо да се храниш истински здравословно.Истинските еко неща са уажсно скъпи,почти всичко друго е синтетика до някаква степен.
Много ме учудиха краставици за 1 лев по-това време на сезона,сигурно ли е,че е краставица Shocked
Детето ми яде горе долу в моя режим,обичам всякакви скромни манджички като леща,фасул,зеленчукова супа,тиквички с ориз и зеленчуци,пилешка супя,рибна супа,телешко варено,които са изключително полезни и достъпни за всеки....Детето ми яде и такива ястия,но и също така понякога получава зрънчовци,шоколад и кроасан,в малки количества изобщо не са вредни,организма си има нужа от всичко.И не съм съгласна за картофите,че са вредни,напротив като изключим пържените поради мазнината ,са си доста хранителна и хубава храна.
Разбира се най много тача пълнозърнестите храни,типовия хляб,овесените ядки и морските дарове,последните са най голямото богатство за организма..... Peace

# 31
  • Мнения: X
Да ти кажа оплакваш се от безпаричие, а купуваш на детето си чипсове, снаксове и боклуци, щото ги видяло в магазина. Аз това не го разбира честно казано. Проблем с парите нямам, но дъщеря ми не е яла досега снакс, чипс, кроасан, да не говорин за шоколад. Просто не познава тези храни-всеки ден сме с нея в Билата и тя вижда вафла, но тъй като не знае какво е аз й казвам, че това не е полезно за малки дечица и че аз не ям такова. ...
... без домат и сирене на масата не сяда. Баници не правя-приготвям палачинки на тефлонов тиган като алтернатива. Те или са с мед или със сирене например. Сокове правя натурални от цитрус или друг плод. Купени рядко давам. Гледам супа да има всеки ден. ...

Това категорично е и моетомнение.
Моите деца са почти на 5 г., но също не ядат "джънкове" - единствено понякога кроасан и шоколад (след 3-тата годинка започнаха да ядат шоколад в чист вид, но и той не им се услажда особено - няколко блокчета максимум). Вафли, снаксове и други не хапват.
Ние с половинката обичаме чипс и бира, но децата най-много да си вземат да опитат от чипса.
Баници, мекици и подобни вкъщи не се купуват и правят.
Наблягаме на зеленчуци, плодове, млечни произведения и чисто месо и не мисля, че излиза по-скъпо, отколкото ако се храним с "боклуци"...

# 32
  • Мнения: 2 388
Разбира се най много тача пълнозърнестите храни,типовия хляб,овесените ядки и морските дарове,последните са най голямото богатство за организма..... Peace

Така е, но няма начин да хапна нито едно от изброените.

Да споделя нещо за зеленчуците. От месец някъде се опитвам да ям. По принцип консумирам само плодове.
За трети път си купувам моркови, които имат вкус на сапун. Tired

# 33
  • Мнения: 2 175
 niama_me,

не се дразни, никой не се зяжда..
От екологични до био-продукти има голяма разлика.
И двете са по-скъпи разбира се - заради "модата" най-вече..
Затова не им се връзвай чак толкована "етикетите"..
Оставам с впечатление,чене си от Сф ,както и от друг по-голям град..
Тогава защо наистина не потърсиш пресни продукти и из близките села?
Сигурна съм, че никоя баба няма да ти откаже да и изкупуваш градинката..Със  сигурност ще е по-био и еко от повечето в магазина..

# 34
  • Мнения: 4 380
Аз пък изобщо не съм съгласна че е скъпо да се храниш здравословно и го казвам от опит, в България много години съм се хранила точно така. Само си помислете каква част от бюджета ви за храна отива за колбаси, хляб, газирани напитки. Колко харчите за кисело мляко, което можете да подквасвате и сами. Колко боклучета като вафлички, бисквитки и закусчици се купуват. Ако освен тези боклуци пазарувате в достатъчна степен и зеленчуци особено извън сезона, може и да излиза скъпо, но който иска да се храни здравословно забравя за луканки. Като се сетя колко е евтина изварата в България и направо ви завиждам.

пс. А морските дарове не са така безобидни. Попиват цялата мръсотия на водата- трябва да са с изключително добре контролиран произход, а в България нямаш никога гаранция за такива неща.

# 35
  • Мнения: 14 654
Ако искаш да се храниш здравословно, изобщо не трябва да пазаруваш от пазара и магазините, а да си намериш производители. Специално млечните продукти можеш да си ги правиш и сама, стига да намериш сигурен източник на мляко. Хляб можеш да месиш от типово и пълнозърнесто брашно, или пък ръжен - това ще ти спести неясните съставки в купения.
Аз си пазарувам от магазина, затова не претендирам, че се храня особено здравословно, но гледам да готвя повече зеленчуци според сезона (никога не купувам домати, краставици и ягоди през зимата) - това са хем евтини, хем полезни неща. Бамя, зелен фасул, спанак, зеле, карфиол, броколи, тиквички, патладжани - това също са зеленчуци, не само краставиците и доматите. От една глава карфиол излиза цяла тава запеканка. Отделно трябва да се ядат и грах, боб, леща - евтини неща все, а полезни.

# 36
  • Мнения: 4 380
Подсетих се за една вкусна и полезна лимонада. Лимон с кората смилате в блендер или на месомелачка (без семките), смесвате с малко настърган КОРЕН джинджифил и мед на вкус и разреждате с вода. Wink
Джинджифилът задължително във вид на корен.

В къщи от много години не се купуват газирани напитки, а от няколко и натурални купешки сокове.

Зелен чай, прясно изцедени сокове и подобни освежаващи и полезни напитки. Wink

пс. Никога не лишавам семейството от плодове и зеленчуци които не са си в сезона. Това е някаква глупост измислена явно от държавна политика поради сезонен внос или липса на такъв.
Като стана дума за зърнени, наскоро в темата за бозата поствах полезните качества на просото. Толкова вкусно и полезно нещо, а така незаслужено забравено!

# 37
  • Мнения: X
Абе момичета.....направо се чудя на някои от вас , с каква лекота казват да си правим мляко, сирене и т.н......
 За млякото - не съм правила и немога, но има кой да ми покаже и вероятно ще се възползвам.
За сиренето нека да вметна нещо, за някои може би любопитно.
 Аз купувам сирене от 4 лева за килограм.
За 1 килограм екологично чисто, демек истинско сирене са нужни 7 килограма прясно мляко. Един литър прясно мляко е 1.20. За да получа едно дрънчче сирене е нужно да дам 8,40 лв. за мляко. Сами си правете извода....

П.С. Не се заяждам, смятам че темата би била полезна за много домакинства.

# 38
  • Мнения: 1 425
Идеите на различните хора за здравословна храна понякога доста сериозно се разминават ама не е като да няма избор на сравнително "естествени", ако и не винаги са еко храни:

Плодове: ябълки, круши, грозде, сливи, праскови, кайсии, череши, дюли, ягоди, смокини, портокали, грейпфрути, банани, киви, дини, пъпеши
Зеленчуци: чушки, домати, краставици, зеле, тикви, тиквички
Кореноплоди: Моркови, ряпа, картофи, целина, цвекло
Ядки и семки: фъстъци, орехи, бадеми, лешници, слънчоглед, тиквени
Варива: боб, леща, нахут
Зърнени храни: царевица, жито, овесени ядки, елда, ориз (кълнове също)
Други: Месо, риба, мляко, масло, яйца
Честно казано мен като кулинар хич ме няма, та списъка може да е малко кратък, но по едно или друго време съм ял или приготвял по различни начини тези неща.

# 39
  • Linz
  • Мнения: 11 619
пс. Никога не лишавам семейството от плодове и зеленчуци които не са си в сезона. Това е някаква глупост измислена явно от държавна политика поради сезонен внос или липса на такъв.
Като стана дума за зърнени, наскоро в темата за бозата поствах полезните качества на просото. Толкова вкусно и полезно нещо, а така незаслужено забравено!
Първо, че е непривично за организма- имаме си биологичен цикъл, който трябва да се следва. Второ, ако са местни съдържат повече нитрати, ако са карани от далече значи, че са брани зелени и са зряли насила, т.е. нито на вкус, нито на съдържание на витимани и минерали си заслужават надутата цена. Освен това допълнително се обработват с химикали за да се запазят при транспортирането. Ако пък са консервирани или замразени- пак са обработвани по нездравословни начини (особено замразените).
Просото- да, но не и бозата.

За 1 килограм екологично чисто, демек истинско сирене... 
Екологично чисто не значи истинско.

# 40
  • Linz
  • Мнения: 11 619
От екологични до био-продукти има голяма разлика.
Каква?

# 41
  • Мнения: 4 380
Абе момичета.....направо се чудя на някои от вас , с каква лекота казват да си правим мляко, сирене и т.н......
 За млякото - не съм правила и немога, но има кой да ми покаже и вероятно ще се възползвам.
За сиренето нека да вметна нещо, за някои може би любопитно.
 Аз купувам сирене от 4 лева за килограм.
За 1 килограм екологично чисто, демек истинско сирене са нужни 7 килограма прясно мляко. Един литър прясно мляко е 1.20. За да получа едно дрънчче сирене е нужно да дам 8,40 лв. за мляко. Сами си правете извода....

П.С. Не се заяждам, смятам че темата би била полезна за много домакинства.

Сиренето на мен нещо не ми се получава по неизвестни причини. Сигурно българската мая си действа само на българска територия. Laughing Но нещо ми се струват сметките ти с прекалено голям разход на мляко. newsm78
А също ме съмнява домашното мляко да купуваш на 1.20. По селата се чудят къде и на кой да си продадат млякото за жълти стотинки.

Кисело мляко купувам 2-3 пъти годишно, но в хладилника ми винаги има 3-литрова тенджера с домашно.

Като споменах горе за просо, някой знае ли рецепта за просеник, но не от царевично брашно, а именно от просо? newsm78

Рени, бозата от просо, истинската боза и без изкуствени подсладители е много полезна поради факта, че полезните вещества на просото са в почти неизменен вид + млечно-киселата ферментация която от своя страна също е полезна.

http://www.health.bg/lang_bg/newspaper.php?id=41&p=21

Няма такива истории като биологични цикли на организма и зависимост за продукти които се поемат. Бабини деветини, разпространявани по неизвестни причини. Не, те причините са много даже известни, така е угодно на нечия промишленост, която сезонно недодава хранителни продукти на населението.
Караните от далеч продукти се карат по въздушен път и срокът на доставка до щандовете често е по-кратък от този на местните. Химикали, нитрати и прочая химия си е отделен въпрос- всичко това може да си го има и при собствените, просто трябва да се избират продуктите.

# 42
  • Linz
  • Мнения: 11 619
xenia, истинска боза отдавна не се намира. Колкото до ферментацията- има изследвания, показващи, че е вредна. По тази причина д-р Олга Елисеева препоръчва да не се консумира и кисело мляко.
Но явно ти разбираш повече от специалистите по здравословно хранене Whistling
Караните от далеч продукти се карат по въздушен път и срокът на доставка до щандовете често е по-кратък от този на местните.
ooooh!

# 43
  • Мнения: 2 641
с колко пари разполагаш месечно за храна? ние купуваме сирене от 16 лева, както и всички био продукти - млека, яйца...
за сметка на това никога не купуваме чипсове, бисквити /освен обикновени/, безалкохолни, алкохол, кафе, цигари, оцветени млека, зрънчо и всякакви гадости , за които се сетиш. храним се малко, но с по здравословна храна. хората около мен обратно - пият кафета, подсладители, безалкохолни с аспартам и цикламати, които са доказано токсични, пушат кат комини и после нямали пари. ако и ние купуваме всички тези неща и ние няма да имаме пари за други. а това че децата искали нещо си, не ме трогва. с времето се научават да не го искат и да не го ядат дори да им се предлага от някой. ако питаш дъщеря ми каква иска да стане като порасне тя казва "голяма и силна балерина". защото я научих да пие портокалов сок и и казах че той дава сили. така яде и сирене вместо чипс, защото знае че е полезно, а чипса не е. вече е свикнала на режима в къщи и се надявам и за в бъдеще да е така.

# 44
  • Мнения: 1 369
Първо да кажа - нямам деца и не знам как да се справям с мрънкащо за чипс такова. Но у дома чипсове, вафли, зрънчовци, бонбони, различни от шоколадови, не се купуват. Почти винаги има шоколад, а ако няма и ни се яде сладко си правим мляко с мед, сметана с какао, сладко и от този род. Безалкохолно и натурални сокове също не купуваме. Ябълки си купуваме от производител от селата, орехи и бадеми също, сезонни зеленчуци също. Други плодове и зеленчуци - от пазара, ама се оглеждам за някоя баба или дядо с 2-3 кила зарзават. Вносните - портокали, грйпфурти, лимони, киви, ананас, няма как. Отдавна не купуваме пресни колбаси, а месо. Имаме хлебопекарна - хляб не купуваме, преди да я имаме съм месила една година - нищо ми няма, но с машината все пак си е друго Wink. Купуваме прясно мляко пак от селата и квасим, и подсирваме. И тук не съм съгласна:
Абе момичета.....направо се чудя на някои от вас , с каква лекота казват да си правим мляко, сирене и т.н......
 За млякото - не съм правила и немога, но има кой да ми покаже и вероятно ще се възползвам.
За сиренето нека да вметна нещо, за някои може би любопитно.
 Аз купувам сирене от 4 лева за килограм.
За 1 килограм екологично чисто, демек истинско сирене са нужни 7 килограма прясно мляко. Един литър прясно мляко е 1.20. За да получа едно дрънчче сирене е нужно да дам 8,40 лв. за мляко. Сами си правете извода....

П.С. Не се заяждам, смятам че темата би била полезна за много домакинства.
И за подквасването и за подсирването има теми в Готварския. Освен това обикновено подсирваме 4 литра мляко - излиза около 850 гр сирене след като се изцеди, предполагам, че кило ще стане от около 5 литра, ама нямам толкова голяма тенджера  Laughing. Ядем го прясно, няма кой да го чака  Mr. Green Имаме желание и засега така процедираме.
niama me, това че нямаш Билла наблизо не е голяма загуба Wink
Надявам се да съм била полезна   bouquet

# 45
  • Мнения: 3 453
За 1 килограм екологично чисто, демек истинско сирене са нужни 7 килограма прясно мляко. Един литър прясно мляко е 1.20. За да получа едно дрънчче сирене е нужно да дам 8,40 лв. за мляко. Сами си правете извода....

Тук Ксения е права. По селата млякото е доста по-евтино. Аз също съм чела, че за 1кг. сирене са необходими 7л. прясно мляко. Говорила съм за това с жената, от която купуваме домашно сирене. Тя казва, че всичко зависи от кравата. Някой крави давали мляко с по-голяма масленост. Специално тя правела 2кг сирене от 10л мляко. Кравата и давала по-малко количество мляко, но за сметка на това - с по-висока масленост.
Излиза, че всичко е относително. Жената продава сиренето на 7лв/кг.. - направила си е сметката, а сиренето е чудесно! Peace

Химикали, нитрати и прочая химия си е отделен въпрос- всичко това може да си го има и при собствените, просто трябва да се избират продуктите.
 
Ако кажеш как, ще ти бъда вечно благодарна!  Laughing
Аз се придържам към мой си принцип, макар да не съм твърде сигурна в него - не купувам плодове и зеленчуци гиганти. Ще се радвам да науча повече за това, как да различавам добрите продукти, от тези, наблъскани с химия.  Thinking

# 46
  • Мнения: 4 651
Химикали, нитрати и прочая химия си е отделен въпрос- всичко това може да си го има и при собствените, просто трябва да се избират продуктите.
 
Ако кажеш как, ще ти бъда вечно благодарна!  Laughing
Аз се придържам към мой си принцип, макар да не съм твърде сигурна в него - не купувам плодове и зеленчуци гиганти. Ще се радвам да науча повече за това, как да различавам добрите продукти, от тези, наблъскани с химия.  Thinking

Домати извън сезона - колкото по дребни, толкова по- добре. Вземам само ако не са наредени в щайгата като клонинги  Mr. Green, те еднакви.
Краставици извън сезона - колкото по дебели, толкова по- добре  Mr. Green, не се бъзикам повече нитрати има в по- младите краставици.

# 47
  • Мнения: 4 965
Така е..ама тук живея и работя..За да сляза до женския пазар колко време и разходи за  транспорт ще похарча? newsm78
...

Е, така е ясно.
Аз самата и половинката ми работим в Лозенец и са ми познати цените в квартала.
Но живеем в Илинден, което означава изключително удобно прибиране пеша през центъра на града + няколко пазара и няколко големи магазина /при желание/.
Благодарение на това мога да се похваля, че едновременно поддържам фигура  Mr. Green, заради движението и успявам да хвана куп прИмоции, както и да науча къде са най-добрите цени /дори не нарочно, защото си имам една колежка, с която се прибираме заедно и обожаваме да обикаляме по магазините/. Встрани от храната, по този начин си купихме разкошни палта, които през декември на Витошка бяха по 190 лв. за по 59 лв., а днес открихме разпродажба на много симпатични ботушки, които преди месец бяха по 140-180 лв., а сега са между 30 и 50 лв. Това също е начин не само да се пести, но и да си купиш изгодно повече неща на цената на 1 и да не се притесняваш, че следващият сезон ще те изненада с "празен гардероб".
Извинете за отклонението. Blush


Иначе, за правенето на домашни мляко, сирене, хляб и подобни - и аз съм от неумеещите. Само извара мога да си направя.


.......

А към Азаф, понеже каза че да ядеш екологични продукти не е по-скъпо от това да ядеш боклуци, ще ти кажа - не си изобщо права. Може би сравняваме различни неща, вероятно според вкусовите си предпочитания и някои навици, но определено е много по-скъпо !

Не съм съгласна по една проста причина, която споменах - разни "неподходящи" храни просто не купувам /в сравнение с вижданите от мен в магазина други хора с пълни кошници с вафли, бисквити, бонбони и всякакви други, кито може да изглеждат по-евтини, но са от типа "левче тук, левче там"/. За сметка на това, за същите пари купувам плодове и зеленчуци /на принципа - вместо 1 голям шоколад за 3-4 лв., един помело за същите пари/. Вместо кило наденица, която да изпържа в олио, купувам едно пиле, което приготвям варено, печено или на пара /друг е въпросът доколко пилето е био, ама купувам от определен производител и поне виждам, че е пиле, а не оцветена тоалетна хартия, да речем/. Вместо газирано /понеже такова купуваме само за гости/ за 2-3 лв., вземам кисело мляко за 1 лв. и пием айрян /киселото мляко поръчвам на една комшийка на вилата да ми го прави/...
И т.н., и т.н.
И не го правя, за да спестя пари, а с идеята за здравето на семейството ми, но пак твърдя, че надали излиза по-скъпо.

# 48
  • Мнения: 14 654
Тази зима купих краставици и домати един път - имаха вкус на картон, никой не можа да ги дояде. Не знам как може на някого да са му вкусни. След 3 месеца ще дойде и техният ред. Между другото това, че избирам по-дребни плодове ме подведе - купих абълки с вкус на нитрати, супер гнусни, а изглеждаха много семпло.

# 49
  • Мнения: 4 651
Като споменах горе за просо, някой знае ли рецепта за просеник, но не от царевично брашно, а именно от просо? newsm78

Аз знам, че просеника е от царевично и пшенично брашно, повече царевично, защото се е ядял в гладни времена. Винаги съм си мислела, че идва от "просяк", а не от "просо"  newsm78. Баба ми е разправяла за просеник с пръжки като хитова манджа от детството й. С варено просо и сирене съм чувала да правят кашички на малките деца.

# 50
  • Мнения: 4 380
xenia, истинска боза отдавна не се намира. Колкото до ферментацията- има изследвания, показващи, че е вредна. По тази причина д-р Олга Елисеева препоръчва да не се консумира и кисело мляко.
Но явно ти разбираш повече от специалистите по здравословно хранене Whistling
Караните от далеч продукти се карат по въздушен път и срокът на доставка до щандовете често е по-кратък от този на местните.
ooooh!

Коя а па тааа бе! Joy
Ти чети, чети още...Де що не се е пръкнало, все е измислило по някоя нова теория. Laughing И на млечно-киселата ферментация ли замахнаха вече? Как не ги е срам! От древни времена до днес столетници по балканите са живяли и все с кисели млека са се хрнели, няква си Олга ша слушам аз... hahaha

# 51
  • Мнения: 4 651
Тази зима купих краставици и домати един път - имаха вкус на картон, никой не можа да ги дояде. Не знам как може на някого да са му вкусни. След 3 месеца ще дойде и техният ред. Между другото това, че избирам по-дребни плодове ме подведе - купих абълки с вкус на нитрати, супер гнусни, а изглеждаха много семпло.

Ако имаш предвид правилото за доматите, но не важи за ябълки Simple Smile. Има си обяснение, но за мой срам не го помня твърде добре. Беше свързано с в-вото, с което изкуствено опрашват доматите в оранжерийни условия. Колкото повече попадне от него в цветчето, толкова по голям, кух и пълен с вода домат ставал.

За краставиците забравих да кажа, че най- много нитрати има в и около дръжката, така че изхвърляйте поне сантиметър след дръжката.

За цитрусите: лимони, портокали, грепфрут, помело и пр. Преди да ядете, стържете и прочае измивайте кората с топла вода и сапун. Пръскат ги с разни неща, за да се запазят по- добре. Вносните ябълги повечето пък са парафинирани, така че мийте пак добре.

Някои сушени плодове според мен имат яко захар, така че едва ли са много здравословни - разни тропически сушени например, които се продават последните години. Купувам само едни натурални фурми, в които си внушавам, че са с някаква плодова захар поне, стафиди и има напоследък българско производство сушени дюля, ябълка, круша и бели череши.

# 52
  • Мнения: 4 380
Абе хора, да ви кажа, в България много обича да се спекулира какви били невкусни американските домати. Вие чували ли сте такива истории? Аз много се бях наслушала преди да дойда и очаквах страшни работи. Честно ще ви кажа, каквито боклуци в България съм яла, тук на подобни не съм попадала... newsm78 Такива с вкус на картон съм яла само у нас си. Laughing На шандовете си пише- тези са оранжерийни,тези за от полето внос от Лат. Америка, онези незнам си от къде си. Аз така избирам. И на външен вид да не са клонирани и да не са красиви. Mr. Green

# 53
  • Мнения: X
Абсолютно съгласна с повечето мнения, че може човек да се храни здравословно и с по-малко пари. Да, биохраните са доста скъпи навсякъде по света, но след като в България е пълно със села и баби, които произвеждат, не виждам какъв е зорът да се пазарува в Била. Може би в малкия град това да е голямо нещо да скочиш до Била, но аз бих пазарувала от селата.

Само да попитам авторката - темата е затова, че се чувстваш финансово затруднена или затова, че търсиш идеи как с по-малко пари да си купите здравословна храна? В мненията ти виждам по-скоро опит да се убедиш как това да НЕ стане. Защото аз видях много примери и полезни идеи как да се храни човек добре. xenia, салатите ти са страхотни. И да, нищо срамно и страшно няма в копривата, цвеклото и всичките евтини храни, които могат да растат без торове и химии.

Детето ми е малко и единственият junk food, който яде е Kinder Milch Schnitte и Данонино. Да, опитвало е шоколадова бисквита или някоя вафла, но се е случвало 2-3 пъти и тези неща не се показват и дават засега. Сокове и газирани напитки не се купуват, салами и вафли за таткото, чипсове и пуканки само с гости, дошли на бира. Днес отворих един чипс да хапна, това не ми се е случвало от месеци. За сметка на това купуваме много маслини /някой да е чувал за детско пристрастяване към маслини  Mr. Green/, чисто месо, всяка седмица се пазаруват пресни плодове и зеленчуци за седмицата. Дори да не готвя често, храним се със салати, млечни продукти, пуешко филе, домашен мед...

Сирене и кашкавал се правят трудно, но пък подквсването на кисело мляко е супер лесно, щом баба ми успя да научи и лаик като мен. Във всяко село обаче могат да се намерят хора, които произвеждат тези неща, както и яйца и зеленчуци през лятото - купуваш и всички са доволни. Аз съм страшно благодарна, че имаме баба, която гледа градина, по някой буркан с месце ни дава, домашна лютеница, домати и каквото може да се задигне като ходим няколко пъти в годината на гости.  Mr. Green  Другата ми баба е близо до София, но тя само в градината бодва нещо, там търсим от съседи да купим, каквото искаме. Винаги търся първо на село да купя, вместо да се бутам в Била или в модерните био магазини. На село поне знам как се произвеждат нещата.

# 54
  • Мнения: 4 965
... За сметка на това купуваме много маслини /някой да е чувал за детско пристрастяване към маслини  Mr. Green/, ...


Аз съм чувала и то на квадрат, но вкъщи и 4-мата сме пристрастени. Но маслините ни са домашно производство, та имаме късмет в това отношение. Sunglasses

# 55
  • Мнения: 423
Здравейте, темата много силно ме вълнува, тъй като аз се опитвам да се придържам към здравословен начин на живот, естествено доколкото мога.
Ям основно плодове, зеленчуци, месо ( телешко, пилешко, пуешко ), сирене, мляко. Това не означава, че  понякога не си хапвам сладко или тестени неща, но определено се случва рядко.
Наистина е много трудно от финансова гледна точка човек да се храни здравословно, тъй като всичко е доста скъпо, особено еко продуктите.
Въпросните еко продукти ( доколкото може да се вярва на етикети ), са еко защото се отглеждат ( и растенията, и животните ) според специални изисквания - без хормони, без пестициди, изкуствени торове и др., които са много вредни  и директно влизат в организма заедно с храната.
Освен това, почвата (относно насажденията) не трябва да бъде обработвана с въпросните химикали мин. 2 год. преди да се засадят културите. Това е най-общо за биопродуктите.
За плодовете и зеленчуците на пазара няма как да разберем със сигурност с какво са обработвани, но аз винаги гледам да си купувам от хора, които сами си ги отглеждат ( а не такива които купуват и препродават). Наистина тези, които не са български се обработват с химикали за да се запазят свежи и да са трайни.
По отношение на колбасите и месата, избягвам  пушените и гледам етикетите ( пак доколкото може да им се вярва). Колкото по-малко консерванти и стабилизатори има, толкова по-добре. 
По отношение на ястията у дома, винаги човек може да прояви въображение, стига да има време.
Аз например ( със сигурност няма да се харесат на всички) си правя различни супи - крем супи от тиквичка, картоф и морков; супа от целина, чушка, тиквичка и морков, изобщо може да се комбинират различни зеленчуци според вкуса.
От салатите обичам да си правя напр.: домати и краставици нарязани, върху тях кисело мляко и настъргани на ситно кашкавал и сирене.
Друга салата: сварени картофи, нарязани на кубчета, ситно нарязани кисели краставички, кисело мляко вместо сос ( може и малко майнонеза, според вкуса), магданоз.
Има още доста, но  друг път ще ги напиша Wink

# 56
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
Аз на продукти - био, еко и т.н., продавани в магазина, изобщо не вярвам, че са такива. Ако бих имала възможност да пазарувам от разни села, бих го правила, но рядко пътувам. На пазара производителите също не са много, боклуци се продават бол. Купувала съм домашно мляко от пазара, цената е 1.20 за литър, после една баба ми го носеше в къщи за 2лв. литъра, но после и двамата си продадоха кравите /не им било рентабилно/ и сега си търся  доставчик. Купувала съм и домашно сирене за по 5-7лв/кг, но и то не се намира често, изкупуват го светкавично. Мляко се подквасява много лесно. Извара също се прави лесно. Сирене и кашкавал искат специални условия за да можеш да ги направиш, на мен не ми се получават, а и излиза скъпо.
Иначе аз също не купувам колбаси и изобщо нищо от смляно месо, никакви газирани /понякога само кока кола или пепси, че не мога да се удържа/, без вафли и чипсове, никакво подозрително евтино сирене, никога български кашкавал и българско топено сирене и т.н. Хляб - само домашно приготвен в машината.
Ако човек иска да е съвсем сигурен в качеството на храната, май трябва да си я приготвя сам.
Аз също не мисля, че здравословното хранене излиза чак толкова евтино. Но пък и няма никаква гаранция, че обявените в магазина био храни са точно такива.

Последна редакция: ср, 25 мар 2009, 01:17 от Unknown_lady

# 57
  • Мнения: 4 380
И аз не вярвам че в България може да има истински еко-продукти, знам колко е сложна процедурата и силно се съмнявам че подобно нещо може да се прилага у нас. Някъде си говорехме с мишленцето на тази тема.

А сиренето съм решила аз да му хвана цаката, ако трябва професионално оборудване ще си купя. Laughing Няма да ми избяга. Нещо взе да ми писва по 15 дол. килото да го купувам. Sick Замислям се и за кашкавали но си нямам мазета за зреене. Thinking

# 58
  • Мнения: 423
Съгласна съм за храната, че е по-добре да си я приготвяме у дома ( доколкото е възможно).
За киселото мляко обаче, гледах по ТВ в едно предаване, един професор каза, че е получаването на кисело мляко в домашни условия  трябва да е със специалната закваска, а не такава от кисело мляко. Защото с една дума, в  млякото, което се прави със закваска от кисело мляко,  бактерията Lactobacillus Bulgaricus е в много малки количества, което не го прави вредно, но не е и полезно. Същото каза и за обезмасленото мляко - в него броят на бактериите е значително по -малък, затова не препоръчва обезмасленото.
А иначе, е много хубаво вместо краве прясно мляко, да се пие козе- много полезно и съдържа 50% повече витамин C, но трудно се намира, даже в София не знам къде има. Козето сирене също е хубаво, по магазините обаче качеството им не знаем какво е, за съжаление. Sad

# 59
  • Мнения: 4 380
Съгласна съм за храната, че е по-добре да си я приготвяме у дома ( доколкото е възможно).
За киселото мляко обаче, гледах по ТВ в едно предаване, един професор каза, че е получаването на кисело мляко в домашни условия  трябва да е със специалната закваска, а не такава от кисело мляко. Защото с една дума, в  млякото, което се прави със закваска от кисело мляко,  бактерията Lactobacillus Bulgaricus е в много малки количества, което не го прави вредно, но не е и полезно. Същото каза и за обезмасленото мляко - в него броят на бактериите е значително по -малък, затова не препоръчва обезмасленото.
А иначе, е много хубаво вместо краве прясно мляко, да се пие козе- много полезно и съдържа 50% повече витамин C, но трудно се намира, даже в София не знам къде има. Козето сирене също е хубаво, по магазините обаче качеството им не знаем какво е, за съжаление. Sad

В киселото мляко има толкова бацили, колкото е имало в първоначалната им специална подкваса. Индиректно признава че в млякото няма лактобацилус булгарикус. Какво ядете значи?

В нашите млека по принцип няма булгарикус, а ацидофилус. Кис. мляко може да съдържа и други лактобацили -L. casei и Bifidobacterium. Всички са си от един род и все пробиотици със сходно полезно действие.

Това са пропаганди насочени към увеличаване на продажбте на боклуците им със сухо мляко и без грам живи бактерии вътре.

Обезмаслено мляко в къщи не се консумира. Нито прясно, нито кисело. Щом не го дава такова кравичката, значи не е полезно да се яде такова.

# 60
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
А сиренето съм решила аз да му хвана цаката, ако трябва професионално оборудване ще си купя. Laughing Няма да ми избяга. Нещо взе да ми писва по 15 дол. килото да го купувам. Sick Замислям се и за кашкавали но си нямам мазета за зреене. Thinking
И за сиренето ще ти трябва същото пространство, както и за кашкавала +достатъчно място за приготвянето му. А за технологията, аз съм пробвала да правя, но само съсипвах млякото, не става и това е. Казаха ми, че вероятно съм попаднала на калпава мая. Ама аз от къде да я знам каква е, купена е от магазина.
А какво е професионалното оборудване за направата на сирене  newsm78

# 61
  • Мнения: 423
Това са пропаганди насочени към увеличаване на продажбте на боклуците им със сухо мляко и без грам живи бактерии вътре.
Не съм професионалист в тази област, казвам само какво каза професора. Той каза, че няма нищо против домашното кисело мляко, но да си се прави със специалната закваска , а не такава от готово кисело мляко.

# 62
  • Мнения: 4 380
А сиренето съм решила аз да му хвана цаката, ако трябва професионално оборудване ще си купя. Laughing Няма да ми избяга. Нещо взе да ми писва по 15 дол. килото да го купувам. Sick Замислям се и за кашкавали но си нямам мазета за зреене. Thinking
И за сиренето ще ти трябва същото пространство, както и за кашкавала +достатъчно място за приготвянето му. А за технологията, аз съм пробвала да правя, но само съсипвах млякото, не става и това е. Казаха ми, че вероятно съм попаднала на калпава мая. Ама аз от къде да я знам каква е, купена е от магазина.
А какво е професионалното оборудване за направата на сирене  newsm78

Място имам колкото щеш, това не ме плаши. Нямам условия за зреене на някои сирена- искат към 12 градуса в мазето. Е откъде такава температура да им подсигурявам? А сиренето какво? Кисне си в саламурата и нищо. Ще видим де, първо сиренето да стане, пък ще помисля и за други. На Моцарела съм навита като начало. newsm78

И аз така с маята. Два пъти ми пращат от България и 2-та пъти НИЩО. Сега ще си купя хамериканска или английска в ибей си видях, пък да видим няма ли да стане. Crossing Arms

А за сирена оборудване да искаш...Можеш и мини-сиреварна да си правиш. То са термометри, то са преси, химикали, стартери мартери...станах разногледа кое по-напред. Crazy

http://www.cheesemaking.com/cheesemakingequipment.html

# 63
  • Мнения: 1 369
За направата на сирене не се изисква кой знае колко време и място, друг е въпросът, че ние сиренето го ядем прясно - все още не можем да се нарадваме на вкуса, предполагам, че по-нататък може и да го оставяме да поузрее в хладилника Wink Най-смешното е, че докато мерихме температурата и слагахме капките както бабите ни, сиренето ставаше чудесно, а с термометъра и капкомера получихме чудесна извара  Crazy И наистина е по-лесно да намериш нещо, което не е тъпкано с химикали по селата и малките градове, а и там цените(на местно произведените стоки) са по-ниски.

# 64
  • София
  • Мнения: 1 735
За трети път си купувам моркови, които имат вкус на сапун. Tired
Като бях бременна много ми се ядяха тиквички и стоически си ги пържех.Първите нк пъти като си ги купих ранна пролет миришеха на риба.И не беше  от олиото. Naughty

# 65
  • Мнения: 4 380
За трети път си купувам моркови, които имат вкус на сапун. Tired
Като бях бременна много ми се ядяха тиквички и стоически си ги пържех.Първите нк пъти като си ги купих ранна пролет миришеха на риба.И не беше  от олиото. Naughty

Ако не бих виждала с очите си (почувствала с носа си) в България копър смърдящ на фекалии, можеше и да не ви повярвам. Confused Не знам кой и какво ги прави някои зеленчуци, но имам чувството понякога че си правят експерименти с хората.

# 66
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Ти откъде черпиш информацията си?! Д-р Елисеева е име от световна величина и автор на много книги.
Всички специалисти по здравословно хранене препоръчват да се консумира местна и сезонна храна.

# 67
  • Мнения: X
Браво, много хубаво се е развила темата, явно ви допада и е полезна, което много ме радва.
Няколко неща искам да поясня....
Незнам защо не ви се вярва че млякото е 1.20 за литър но още малко ще ме убедите че незнам какво купувам от 2 години! Свекърва ми подквасва но взимаме по-малко а и както е ясно то е без консерванти и поради тази причина издържа много по-малко, та все се налага да имаме по някоя кофичка Тонус.
Сина ми е на 4 години и винаги в къщи се е купувало прясно мляко за подквасване, той започна д аго яде след годинката. Първоначално беше 0.80 ст. После 0.90,, лев, рев и 10 и т.н. до този момент. Незнам кои са тези села с толкова евтино мляко, ние сме "град" от 8 000 души. Цялата община е 12 000.
Няма какво да обяснявам повече...
А това че от 7 литра мляко се прави 1 кг сирене ми го каза свекърва ми, която преди време се учеше от жена производител на такова сирене домашно, но на нас не ни се получаваше и понеже излиза скъпо се отказахме. Миналата седмица потърсихме същата жена за да ни направи сирене, но тя останала с малко крави които напоследък не давали много мляко и с тези 7 литра примерно си прави тя 1 кг сирене за тях и осталато за пиене и продава каквото остане.
Това е по млечния въпрос.....
Останалото - ям домати от градината ни лятото щото си сеем в двора - 2-3 реда домати, чушки, краставици и патладжан. Сега имахме и маруля, пресен лук.  Зимата - всичко е турско.Имаме ябълка, праскова, дрян, лешник дори, сливи и т.н. Тази година нямахме прасе и си купихме месото.......като дъвка беше и осве това безвкусно!
 Всички тези неща ги оценявам, ям ги и детето също , но простете това са преходни неща! Това са сезонни продукти и са максимум 2 месеца. А през останалото време не се получават нещата както ги искаме. А и се възхищавам на някои от вас наистина за менютата....аз и семейството ми неможем само на ябълки да караме примерно.....
Дететот не обича нищо друго освен банани и чат пат ябълки. Портокали, лимони , грейпфурт и зеле примерно никой от нас не обича......Въпрос на вкус.
 Благодаря на всички които се включиха, наистина се поориентирах и взех някои идеи. И най-важното ми стана ясно че аз все пак май не живея толкова нездраволсовно колкото си мислех. Именно заради района в който съм и възможността да си отглеждаме сами дори и сезонните продукти.... Peace

# 68
  • София
  • Мнения: 2 508
Абе, да ви кажа, дори когато парите стигат, е трудно да водиш здравословен живот! Simple Smile

# 69
  • Мнения: X
Абе, да ви кажа, дори когато парите стигат, е трудно да водиш здравословен живот! Simple Smile

Хехех, тогава ти се иска да опиташ от всичко а и го правиш нали:)))

# 70
  • София
  • Мнения: 2 508
Просто нямам нерви да мисля за риби, меса, плодове, зеленчуци и се тъпча с въглехидрати...

Аз водех здравословен живот преди да родя, ама то беше от страх, защото имам диабет и не исках да навредя на бебето. Сега гледай кво става - желирани бомбони, торти, шоколади... А и кърмя, и не ми се лепи... Mr. Green ooooh!

Така че, ако няма някой или нещо да те притисне, като здравословен проблем, е много трудно.

# 71
  • Мнения: 2 759
...Като стана дума за зърнени, наскоро в темата за бозата поствах полезните качества на просото. Толкова вкусно и полезно нещо, а така незаслужено забравено!
                              xenia, изповядвам напълно вашите хранителни навици. А боза просто се съсипвам да пия  Mr. Green.

# 72
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
Няма как да ядеш здравословно с малко пари: купуваш млечен продукт (доскоро наричан "сирене"), неузрял кашкавал, салам "Кучешка радост", кренвирши с копита, турски домати, второкачествено брашно и ориз...

# 73
  • Мнения: 423
Няма как да ядеш здравословно с малко пари: купуваш млечен продукт (доскоро наричан "сирене"), неузрял кашкавал, салам "Кучешка радост", кренвирши с копита, турски домати, второкачествено брашно и ориз...

Съгласна съм напълно, че пазарът ни е залят с боклуци, все съм си мислела, че поне млечните продутки са качествени, но явно съм се лъгала... по отношение на млякото една приятелка ми каза че наскоро са изследвали киселите млека може би не всички, които ги има на пазара, но от тези, които са успели да изследват, само в Пършевица, Елена и Елби е имало  наличие на бактериите, и то с около 50 % по - малко.... Thinking В останалите нищо, някви боклуци... и аз не знам какви newsm78

# 74
  • Мнения: 2 759
Няма как да ядеш здравословно с малко пари: купуваш млечен продукт (доскоро наричан "сирене"), неузрял кашкавал, салам "Кучешка радост", кренвирши с копита, турски домати, второкачествено брашно и ориз...
                      Ще си купиш евтино леща, ориз, боб, сега излизат копривата, спанака... Коприва и спанак може и да си набереш напълно безплатно, ако си направите един уикенд в гората (не точно сега, де  Mr. Green)... Прясното селско мляко е наистина по-евтино, пък и по-качествено. От него може и кисело да си завъртиш. Плодове може да се хапват. За безалкохолните - като си купиш пакетче шипки или невен - кеф ти топъл, кеф ти студен чай. И пестиш от антибиотици. Сребърна и минерална вода си текат напълно безплатно - само да се поразходиш да напълниш. Клеевата тинктура (особено домашна) също пести пари от лекарства. За домашните яйца гледам че нищо не споменавате, но който ходи по села със сигурност си взима пресни, често с повече от един жълтък яйца на добра цена. Хиляди и хиляди са вариантите. Само желание да има  Peace.

                     П.П. Забравих да спомена пестенето от подправки - бучнеш на балкона малко мента, босилек, розмарин, копър и магданоз - хем е кеф, хем полезно. А как само мирише  Blush... А искам да се оплача, че от 6 фирми купена от магазина чубрица само една що-годе го докарваше на вкус и аромат  Rolling Eyes.

# 75
  • Мнения: 423
Да, наистина от спанака става много хубава супа. Аз го правя така, нарязвам го на дребно, сварявам го, след това слагам натрошено сирене и малко лимон и сол ( ако е небходимо). Може и да се застрои с едно яйце, въпрос на вкус.
Има и една мнохо вкусна салата, която съм си правила: от спанак ( суров), сирене, зехтин, лимон и сол.

# 76
  • Мнения: 2 388
...Като стана дума за зърнени, наскоро в темата за бозата поствах полезните качества на просото. Толкова вкусно и полезно нещо, а така незаслужено забравено!
                              xenia, изповядвам напълно вашите хранителни навици. А боза просто се съсипвам да пия  Mr. Green.

Боза и аз пия всеки ден, но с баничка, която както знаем е много здравословна. Mr. Green

# 77
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Аз спанак и коприва не обичам, но киселец обожавам. Отиваш на някоя полянка в планините около София и береш колкото искаш. Може да си прибереш и във фризера и по всяко време на годината да си готвиш.

Боза и аз пия всеки ден, но с баничка, която както знаем е много здравословна. Mr. Green
Баничка с хидрогенирани мазнини и боза с аспартам... внимавай.

# 78
  • Мнения: 14 654
Бозата, която се продава е с аспартам, в нея няма и помен от нещо полезно, според някои слухове се прави от развалени пасти.

# 79
  • Мнения: 2 388
Боза и аз пия всеки ден, но с баничка, която както знаем е много здравословна. Mr. Green
Баничка с хидрогенирани мазнини и боза с аспартам... внимавай.

Знам РЕНИ, че не е полезно. Изобщо не съм пример за подражание в начина си на хранене.
За мое огромно съжаление ми е изключително трудно да ям неща, които са здравословни. Tired

# 80
  • Мнения: 2 759
Бозата, която се продава е с аспартам, в нея няма и помен от нещо полезно, според някои слухове се прави от развалени пасти.
                       Тъй де, аспартам, от него не можем да избягаме почти. Но според мен авторката не говори за изключително здравословен начин на живот, а просто по-здравословен. А колкото до развалените пасти... не познавам технологията на бозата, но надали може да стане от пасти  Thinking? Лично за мен за предпочитане е боза, отколкото каквито и да било газирани продукти. А аз и не купувам 'натурални' (да бе) сокове.

# 81
  • Мнения: 4 965
Няма как да ядеш здравословно с малко пари: купуваш млечен продукт (доскоро наричан "сирене"), неузрял кашкавал, салам "Кучешка радост", кренвирши с копита, турски домати, второкачествено брашно и ориз...


Всъщност, ако няма как да си отглеждаш сам, не е трудно да намериш някоя баба в някое близко село и да си зареждаш продукти от нея. И пак не е по-скъпо.
Писах по-горе, че прясно и кисело мляко купуваме от една жена, която живее до вилата ни - гледа крави, пасе ги (т.е. не им слага изкуствени храни); ако пият антибиотици, излива млякото; носи периодично проби в ХЕИ (все пак, от същото мляко ядат и те, и внуците й). Месото - по същия начин - пак от тази жена (даваме й пари за храната отвреме-навреме) или свекърва ми (когато е в България в подходящия сезон, живее на вилата и взема да гледа няколко кокошки и зайци). Яйцата - от същата жена. Млякото ни го дава за 80 ст. литъра, яйцата по 50 ст., за месото се разбираме според пазарните цени, но ни го почиства, нарязва (остава аз само да си го измия още веднъж и да го пакетирам). Картофи и сезонни плодове и зеленчуци - пак от тази жена (срещу много по-ниски от пазарните цени). На вилата имаме кошери (разходите за тях са единствено под формата на няколко пакета захар при захранването и приспиването, не искат каквито и да е други грижи, но ядем чист натурален мед). Свекърва ми прави разкошно домашно вино - само купуваме гроздето - без консерванти, без оцветители.
И това е при положение, че никой от нас (аз или мъжът ми) нямаме нито време, нито умения да си произвеждаме сами каквото и да е. Единствено ягоди, но те са ни голямата страст - имаме си едно ягодово поле, но то не е философия - иска едно прекопаване, поливане при нужда и бране (което означава за нашето семейство пикник + ядене на ягоди до изприщване).
Иначе, "зелении" - спанак, коприва, лапад и подобни) не обичаме...

# 82
  • Мнения: 14 654

                       Тъй де, аспартам, от него не можем да избягаме почти.

Защо пък да не може? Никога не купувам неща с подсладители. Бозата в магазина е еднакво вредна с газираните напитки и соковете. Такива изобщо не трябва да се консумират. Отделно разни готови сладкиши, рула и подобни не купувам.

# 83
  • Пловдив
  • Мнения: 23 686
Боза лесно може да се приготви вкъщи. Аз не мога, ама свеки прави за децата.

# 84
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
Така и така ще спамя, поне да ви дам рецептата за боза Mr. Green
Източник: форума goodcook feat omda.bg

Домашна боза
5 л вода
2 чаши брашно (пшенично, овесено, ечемичено или от просо - последното е най-добро и не съдържа глутен  )
2 чаши захар
1 чаена чаша боза със захар или специално приготвена закваска

Брашното се запича в сух тиган, като се бърка през цялото време, за да не загори.
Препеченото брашно се прехвърля в голяма тенджера и се охлажда.
Към него се добавя малко хладка вода и се разбърква до хомогенна смес с дървена лъжица. Ако все пак останат бучки - за тая работа си има пасатори.
Добавят се останалата вода и захарта и сместа се слага да се вари.
След като поври 5-6 минути (през цялото време се бърка, за да не залепне за дъното на тенджерата), се оттегля от огъня.
Оставя се да се охлади и към сместа се добавя една ч.ч. боза, останала от предния път или една ч.ч. закваска за боза.
Бозата се оставя на топло, за да ферментира. Готова е след 2-3 дена. Тогава се налива в бутилки и се съхранява в хладилник.
Изпива се всичко, без 1 ч.ч., моято ще остане за следващата доза.
Закваска:
1 ч.ч. вода
1 с.л. захар
2 с.л. препечено брашно
Всичко се разбърква, пресипва се в буркан, покрива се с кърпа и се оставя да ферментира за 2-3 дена, като от време на време се разклаща.

# 85
  • Мнения: 419
Включвам се да следя темата с една много тачена у нас салата "Бомба"  Party. Много здравословна, евтина и мързелива. Приготвям я поне два пъти седмично, сервирам я или като салата, или като гарнитура, мезе за ракийката и още за каквото се сетите.
1. Моркови (4-5 големи, излизат около 70ст.)
2. Чесън (зависи от вкуса, ние много го тачим и слагам цяла глава - 20ст.)
3. Лимон (1бр. - 30ст.)
4. Щипка сол и капка олио.

Морковите и чесънът се настъргват, овкусяват се със сока от лимона, солта и олиото.
Приготвянето отнема не повече от 15 минути  Mr. Green.
Винаги я правя в купа и домашните любимци я гребат с лъжиците  hahaha.

# 86
  • Мнения: 2 759

                       Тъй де, аспартам, от него не можем да избягаме почти.
Защо пък да не може? Никога не купувам неща с подсладители. Бозата в магазина е еднакво вредна с газираните напитки и соковете. Такива изобщо не трябва да се консумират. Отделно разни готови сладкиши, рула и подобни не купувам.
                         Мда, не бива да говоря за всички. Аз лично не мога. Не мога да откажа дъвките, знам, че са с аспартам, обаче не мога и не мога. Пък и аспартам има в доооста други неща  Tired.

# 87
  • София
  • Мнения: 1 735

Хубаво сирене има и за 6-8 лв - не е 12.
Изхождайки,от това ти твърдение днес си купих сирене от 5.50лв. -меко,аз такова го обичам,но с вкус на олио. Cry

# 88
  • Мнения: 940
Не винаги скъпото е здравословно. Не винаги евтиното е вредно...
Има цяла тема в готварския...

Пък чипсове и други боклуци аз на децата си няма да дам поне докато не станат на 7 години...Поне такава идея имам сега, ама ще видим.

# 89
  • Мнения: 2 759
                         Ето, и това е помощ

# 90
  • Мнения: 466
Аз разбирам авторката какво имаше в предвид - но за съжаление темата някак си се измести в друга посока. Разбирам я , защото живях 2 години в сравнително малък град ,доста отдалечен от София и там просто се живее доста различно.  А иначе за цените-прясното мляко мъжа ми го взема по 1 лв.литъра от някакво село около София , а бабите продават на Женския пазар в момента 1 брой яйче за 0,40 стотинки .  Mr. Green

# 91
  • София
  • Мнения: 3 064
В момента хич не сме цъфнали финансово, но, общо-взето успяваме да се храним добре.
Полуфабрикати не купувам, колбаси - много рядко.
Кайма от конкретен магазин, без соеви протеини и боклуци - по 6.60 килото. Ако в момента имам повече пари, купувам месо и ми го смилат, но и готовата е добра.
От половин кило кайма може да станат кюфтета за 3-4 порции, голяма тава мусака, руло, 2 тенджери супа топчета, бая сарми, ако сложиш повече ориз.
Месо купувам свинско или телешко, пилешкото съм го отрекла тотално, защото поради начина на отглеждане на пилетата вероятно ми е станало гадно на вкус, дори и охладените филета.
Риба - хек, мерлуза и т.н. по 6-8 лв килото.
Зеленчуци и плодове според сезона - хем са по-хубави, хем са по-евтини.
От бабите на спирката купувам салати, спанак, коприва, коренчета за супа.
Ориз.
Картофи.
Млечни продукти.
Хляб, в доста малки количества.
Сигурно съм пропуснала нещо, но това са основните продукти, които се купуват и консумират вкъщи.

Какво НЕ купуваме, и то не заради безрапичието - полуфабрикати, готови сладкиши, газирани напитки, снаксове и чипсове,спрях и бульончета и пикантини, т.е. натриевия глутаминат - оказа се, че чудесно се готви и без тях, като наблегнеш на естествените подправки - пипери, босилек, риган и т.н.

И така, смятам, че се храним що-годе здравословно без много пари. Е, не купувам био-зеленчуци и сирене, но и там гаранцията не е голяма.

Надявам се да съм била полезна.

п.п. Вредните неща често са и скъпи. Приличните кренвирши, които поне на вкус стават струват колкото пържолите, познай кое ще избера!

# 92
  • Мнения: 1 817
Много полезна тема.  Peace
Безпаричие и здравословна храна са почти несъвместими неща за съжаление, особенно в БГ. Лошото е, че  и скъпата храна не винаги е полезната.
Справяме се обаче. Wink
Наблягаме на най-важното.
Плодове, зеленчуци- според мен те са доста сериозно перо.
месо- риба, пиле . Херингата филе е много изгоодно, както и филе Хек не са скъпи;
зехтин -1 бутилка и половина ни стигаза цял месец.
кайма си  смилам на место в магазина за месо;
сирене купувам без растителни мазнини към 6лв е кг. Много си го харесваме. Wink
 прясно мляко ниска масленост /НЕ в кутия/
Наблягаме на ястия със спанак, леща, боб, ориз,червен пипер /имам замразен/ Тези храни много се тачат у дома.
Винаги готвя, не купувам полуфабрикати или готова храна.
___________________
Ние си правим много вкусна полезна салата и не е скъпа ето:

цветно зеле , моркови, цвекло, магданоз, зехтин, лимон или балсамов оцет.
Накрая добавям и маслини. На моите им плющят ушите Laughing
____________________
Много пари спестяваме от чипс, газирани напитки, сладки, бисквити, бонбони, пици, . Такива НЕ купувам или мнооого рядко.

# 93
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 239
Добре де, като давате идеи за квасене на мляко вкъщи,
месене на хляб и всичко останало се питам - дека отиде
времето на мамата да остане сама със себе си, да отмори,
да почете книга, изобщо да отдели време само за себе си.
Освен това Няма ме казва, че не е много парична. Как тогава
да пече хляб вкъщи при тези цени на шибания ток? newsm78

# 94
  • Мнения: 291
искам да се обърна към авторката като и споделя,че моето дете също яде чипс и то в задоволителни количества и въобще не смятам че му вредя като му позволявам да изяде 40гр.чипс на ден,стига всичко да е балансирано и не прекалено,за сметка на това когато ми ревне за чипс никога не му отказвам,но когато аз поставям правилото че на ден задължително трябва да изпие два фреша и да изяде и други два плода,то никога не ми отказва.така,че всеки сам за себе си решава какво е здравословно хранене.искам само да ви кажа ,че откакто малкия е навършил една годинка той няма ограничения за това какво трябва и какво нетрябва да яде,не съм го лишавала от нищо,в момента е на 4год.и искам да ви кажа,че той познава вкуса на снаксовете,вафлите и др.буклуци но ги консумира умерено те никога не са му били забранени и той не ламти за тях,докато на приятелката ми детето до 3 годишна възраст беше ограничавано от тези лакумства,елате вижте какво е в момента-рев и тръшкане поглъщане на боклуци като невиждало.Та искам да попитам аз как ще ги опазите като станат на 7 и им давате пари за закуска и то вместо нея всеки ден си копува чипс само защото му е бил забранен до този момент.

# 95
  • Мнения: 1 817
Ива, отговарям ти веднага.
Големият ни син е на 7 г. и вече знае какаво трябва и какво не трябва да яде. Всичко е до навици в семейството. Дори и да го почерпят сам си казва, че такива храни не яде и не обича. Пробвал е- не му харесват.
Всичко в къщи мислим така, така са възпитани и децата ни.
Въпрос на навик е.

# 96
  • Мнения: 4 965
Ива, моят отговор е почти като този на Венера.
Реално децата ми не са били лишавани от нищо. Просто много храни изобщо не са им били предлагани до определена възраст. Отделно, коментираме пред тях въпроса кои храни са вредни и кои са полезни.
И не ги ограничавам - дори и в момента на кухненската маса има /донесени от една позната, която ни гостува/ кутия с бонбони, пакет сладки и кутия сухи пасти -  от тях за последната седмица са си взели /общо/ 1 бонбон и 3-4 сладки. Просто не ги приемат за обичайна "залъгалка".
В същото време, върху кухненския плот стоят купа с ябълки и още една с портокали, мандарини и киви. От понеделник досега 2 пъти зареждам купата с ябълки и веднъж другата с цитрусите /на "презареждане" купувам по около килограм от всеки плод/.
Т.е. ако няма категорични забрани, а се въведе определен "стил на хранене", детето няма как да "ламти". А аз лично не разбирам дете да реве за храна...

И за справка: бОклук, лакОмства, кУпува, разни запетайки и пълни членове...

# 97
  • Мнения: 4 380
Аз разбирам авторката какво имаше в предвид - но за съжаление темата някак си се измести в друга посока. Разбирам я , защото живях 2 години в сравнително малък град ,доста отдалечен от София и там просто се живее доста различно.  А иначе за цените-прясното мляко мъжа ми го взема по 1 лв.литъра от някакво село около София , а бабите продават на Женския пазар в момента 1 брой яйче за 0,40 стотинки .  Mr. Green

Аз пък изобщо не разбирам. Най-евтино и най-здравословно се живее на село и в малки градчета. Изобщо нямат повод да се оплакват по отношение на здравословно хранене.

# 98
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
Днес от кварталния пазар купих домашно прясно мляко за 1.50 литъра и домашно сирене, вече по 10лв за кг.  Confused

# 99
  • Мнения: 4 380
Още една стара и забравена зърнена култура готвих днес- ечемик. Много вкусно.

Разсолник не бях яла от сто години, бях позабравила колко е вкусен.

http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=11290789

Мъжът ми каза- най-вкусната салата на света, никой да не ми я пипа. Laughing

http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=11290790

# 100
  • Мнения: 4 156
Аз си мисля, че точно когато разполагаш с малко средства се храниш максимално здравословно.
Под това разбирам - нямаш пари за изкуствени натурални сокове, а пиеш истинска вода, нямаш пари за разни екзотични яденета и подправки - и си готвиш с картофи, ориз, чубрица, червен пипер и тн.
Аз лично съм привърженик на старите изпитани яденета. Водорасли, корени и просо ми звучат доста сложно за приготвяне, а и не ме привличат.
И аз съм човек. По-лесно ми е да сваря картофи и да направя картофено пюре с мляко, масло и сол, отколкото да кисна кълнове.
Не пазаруваме от био магазини. Баща ми купува прясно мляко от едно село до София. май струва над 1 лв. Но не знам колко. И от магазина да го купиш по 1.60 - пак си е мляко. По-добре е от фанта или кока кола.

Краставици и портокали по 1 лв не съм виждала. При нас портокалите са по 1.80, бананите по 3.70 - това е магазинчето от пред. Но с малко пари мога да купя кило портокали и обикновени бисквити. Хем децата са доволни, хем аз. А с обикновените бисквити замествам шоколадовите или снаксовете. С леблебия замествам чипса. Пак са доволни.

# 101
  • Мнения: 4 380
За "ненатурални" сокове винаги имаш пари даже когато съвсем нямаш. Колко струва едно степче? Жълти стотинки. Вредната храна е евтина. Ако искаш да се храниш здравословно, трябва да го целиш, и непрекъснато да си нащрек какво купуваш и как го приготвяш.

Екзотичните яденета и подправки не разбрах къде си ги класирала. Това че е екзотино не го прави автоматично вредно или полезно. Човек трябва да разнообразява максимално и да се интересува за полезните свойства на продуктите.

Няма зависимост между разполагане със средства и вредност на хранене. Можеш да се храниш вредно и с малко, и с много средства. Друг е въпросът че по-богатите повече се грижат за здравето си по ред причини.

пс. Картофеното пюре може да е вкусно, но е вредно и хипер-калорично. От гледна точка на здравословно хранене, кълновете са милион пъти за предпочитане. Между обикновени и шоколадови бисквити няма разлика като вреда- все са бисквити, а значи високовъглехидратна вредна храна.

# 102
  • Мнения: 466


Аз пък изобщо не разбирам. Най-евтино и най-здравословно се живее на село и в малки градчета. Изобщо нямат повод да се оплакват по отношение на здравословно хранене.
[/quot]
И здравословно пият Mr. Green
А я разбирам ,защото живота не е все пак само здравословно хранене

# 103
  • Мнения: 1 369
Добре де, като давате идеи за квасене на мляко вкъщи,
месене на хляб и всичко останало се питам - дека отиде
времето на мамата да остане сама със себе си, да отмори,
да почете книга, изобщо да отдели време само за себе си.
Освен това Няма ме казва, че не е много парична. Как тогава
да пече хляб вкъщи при тези цени на шибания ток? newsm78
Пак да кажа, че не съм мама все още Simple Smile
С хлебопекарната се занимава половинката. По усреднените ни сметки за 1 кг хляб отиват около 700 гр. брашно - 0,7х0,85(цена за кг брашно)прави около 60 ст. Хлебопекарната е с потребление 860 вата х 3,4 часа(време, необходимо за нормална програма, а има и такава за по 1 час и 20 мин) х 0,09669 лв цена за кВтч (по последната ни фактура, а цената на нощната е 0,03385 лв/кВтч) прави около 30 ст. Цена за мая, по лъжичка сол, захар и олио да ги сложим около 10 ст. Хлябът излиза около 1 лев. Последно като купувах беше 1,10 лв за 750 гр. Ядем предимно хляб от типово, пълнозърнесто, ръжено брашно с лен, сусам, слънчоглед, трици и прочие добавки, които в диетичните магазини са на прилични цени.
Да речем, че с квасенето и подсирването се занимавам аз(не винаги обаче). За подквасването: след прибиране от работа докато се вари млякото приготвям вечерята, докато вечеряме млякото достига необходимата Т, слагането на подкваса и завиването не отнема повече от 10 мин. Остатъка от вечерта ми е "свободна". Млякото си стои цяла нощ завито и на сутринта се прибира в хладилника.
За подсирването - Докато се стопли млякото(не го варя) пак си оправям нормалните неща след работа. Капките се слагат за минута. 3-4 часа докато се подсири съм свободна за книга, филм, отмора, себе си Simple Smile Пресипването му за цедене става за няма и 3 минути. Цеди си се цяла нощ, на сутринта се осолява, вечерта се слага в хладилника. Ако половинката е в почивка подсирва, осолява и прибира, само когато се пресипва в тензуха сме двамата. Както казах и преди от 4 литра мляко изкарваме около 850 гр. сирене (проверено няколко пъти).
Иванка, нямам желание да споря. Според мен е въпрос на организация и желание, правим това по наш избор, а не по принуда  Peace

Последна редакция: сб, 28 мар 2009, 09:14 от Little...

# 104
  • Мнения: 1 559
За да се храниш здравословно не е нужно да хвърляш луди пари Naughty..нито пък да купуваш БИО продукти.Ние имаме добри възможности,но винаги си правим сметката(което е типично за холандеца де Mr. Green).
Важно е да се хапват по 1-2 ябълки ден(като плод..не е нужно скъпи плодове),понякога киви,бананче...
Като дневна дажба зеленчуци,може и морковчета(предполагам не са скъпи в БГ newsm78)...,не е нужно точно сега зимният период да даваш 10 лв за шопска салата,която е пълна с всичко друго,но не и здравословна ooooh!.
Знам ,че и сития на гладния не вярва..и му е широко около врата...,но знам че варианти винаги има. Peace
Например-пушите ли???защото ако да,сметни колко пари давате за тези лайна...за да се лишите от други неща.

# 105
  • Мнения: 4 965
Мдааа, пушенето.
Наистина е най-голямата отрова и всички усилия по посока на здравословен начин на живот отиват на кино. Живея здравословно, храня се здравословно, имам и възможност да си го позволя...
Но пуша.
Понякога съм си мислила защо не съм притисната финансово, за да спра цигарите. Със сигурност първо тях бих отрязала в бюджета...
Ама да не чуе дяволът...
В момента гледам да компенсирам пушенето с набавяне на естествен витамин С в ударни дози, но пак не е достатъчно.

# 106
  • София
  • Мнения: 3 064
Оо, цигарите са голямо перо, уви Sad И ние пушим и двамата.

# 107
  • Мнения: 5 940
Абсолютно всички напъни за здравословен начин на живот отиват по дяволите с тези цигари. И ние двамата в кюпа на тази ужасна обреченост, особено аз, не мога да се преборя и това е.
Иначе много сте изписали, почти всичко е казано. Не са необходими чак толкова средства, за да се храниш добре и да спортуваш. Само желание и информираност.
Вкъщи никога не могат да се намерят разни бонбони, бисквитки, газирани напитки и т.н. Просто сме ги изключили от менюто си завинаги. Навън се принуждавам да купувам понякога на сина ми някакъв боклук, заради това масово надяждане с такава храна по градинките. Но всичко остава там. У нас на показ може да види между храненията само купа с плодове.

# 108
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
И на нас не ни стигат парите, особено откакто пак съм без работа...
Но, въпреки това, се опитвам да се храним здравословно, поне донякъде.

Купувам само домашно прясно мляко, от една жена, като продава в квартала, струва 1лв./л., подквасвам си за кисело мляко, от нея взимам и домашно краве сирене за 5лв./кг, също и яйца и зеленчуци, според сезона. Не купувам плодове и зеленчуци извън сезона от пазарите и особено вносни домати  и краставици. Ябълки купувам от производител, български за 1,20/кг., моркови също - 1лв/кг. За разнообразие взимам рядко и цитруси. Вкъщи на масата винаги има купа с плодове.
Избягвам да купувам маргарин, купувам немско масло - 2,40лв/250гр.

Не купувам кренвирши и колбаси, по принцип.
Купувам от месарница месо за готвене, тяхно производство, за 8,60/кг. свинско и 9 и нещо телешко, като купувам кайма, купувам от места, дето могат да ми я смелят на место. Не купувам пилета, само ако ми се отдаде случай някъде от село да си купя...Вместо колбаси, купувам от Била филета за около 10 - 12 лв./кг., не че не са бъкани с боклуци и те, но поне виждаш, че е месо наистина и смятам, че е по-добре от колбасите.

Купувам кафяв ориз и някои неща ги готвя с кафяв, други с бял ориз. Картофи също купувам от производител.

Взимам предимно пълнозърнест хляб, навила съм се да си взема и хлебопекарна.  Peace
Правя често дом. кексове, като се стремя да са с няколко вида брашна + овесени ядки/трици и с кафява захар.

Купувам домашен мед, от производител, на тенекия и излиза доста по-евтино, отколкото да си купуваш всяка седмица буркани.

Не купувам чипсове, зрънчовци, вафли, кроасани,..и оттам се спестяват доста пари за полезни храни.
Не купувам готова храна и закуски. Нито "натурални" сокове или пък безалкохолни...камо ли пък степчета.
Не пушим.  Wink

Като купувам пакетирани храни, като ориз, боб и леща, внимавам да са родно производство, не китайски...Чета етикетите.
Замразявам си грах и чушки за пълнене от лятото.
И зимата готвя предимно картофи, ориз, кис. зеле, грах, чушки, леща и боб...Не запържвам.

Последна редакция: сб, 28 мар 2009, 16:35 от Бенджи 2710

# 109
  • Мнения: X
 Най-най-ама най-искрено ти се възхищавам за уменията и възможността да правиш всичко това и най-вече да изградиш този режим. Браво!

# 110
  • Мнения: 1 817
Бенджи, би ли споделила кои ястия приготвяш с кафяв ориз. Купила съм такъв и започвам да го използвам, но ако кажеш кога  и как го използваш ще ти благодаря.
Аз смесвам ориз с булгур например. Много е вкусно.
И ние НЕ пушим вече. Много съм горда Grinning И се спестяват много средства. И се чувстваш по-Друг Wink
 Flowers Four Leaf Clover

# 111
  • Мнения: 4 300
А всъщност е въпрос предимно на планиране и на намиране на съответните рецепти. В никакъв случай не е по трудно да направиш салата от червено цвекло, която е супер полезна, отколкото да нарежеш шопска салата ( през зимата е нитратен коктейл).
Правенето на хляб в хлебопекарна отнема секунди- само изсипваш продуктите.

Човек не се замисля колко пари се тръшват например по всякакви "подправки" бъкани с Е-та и натриев глутамат-  Вълшебен вкус, Вегета, фиксове и т.н., които струват не по малко от левче. Вместо това използвам класическите подправки- сушени или от саксии на терасата.
Ако децата искат да хрускат нещо- еквивалент на чипс, кубети и други полезности са малки кубчета черен или дори обикновен хляб, запечени за малко в силно загрята фурна, с подправки или без.
ПРостите домашни сладкиши- кексове, мъфини, торта с крем от царевично нишесте ( или кисело мляко) и бисквити- отнемат десетина минути активна дейност и примерно още максимум един час печене;

# 112
  • София
  • Мнения: 5 074
Няма да цитирам, щото цитата е дълъг.
Все едно виждам себе си преди 20 години  bowuu
Сега обаче аз нямам тази възможност и май не се храним здравословно  newsm78
А как се справяме - трудно, но се оправяме.
Предимно сирена, месо и зеленчуци.
Колбаси и производни на сиренето и млякото липсват в менюто ни.

# 113
  • Мнения: 4 380
Правенето на хляб в хлебопекарна отнема секунди- само изсипваш продуктите.

Ако децата искат да хрускат нещо- еквивалент на чипс, кубети и други полезности са малки кубчета черен или дори обикновен хляб, запечени за малко в силно загрята фурна, с подправки или без.
ПРостите домашни сладкиши- кексове, мъфини, торта с крем от царевично нишесте ( или кисело мляко) и бисквити- отнемат десетина минути активна дейност и примерно още максимум един час печене;

Простите домашни сладкиши са не по-малко вредна храна от "непростите" фабрични, не се заблуждавайте! Като видя някои хора правещи през ден сладкишчета, кескчета и тортички и зле ми става. Сигурно си въобразява че храни добре децата си.
Хлебопекарната не пече по-добър хляб от фурната. Да си го кажем направо съсипва продукти и са изхвърлени на вятъра пари.

# 114
  • Мнения: 4 300
Не е точно така, защото в домашния сладкиш прекрасно знам какво слагам. Мляко+царевично нишесте, без оцветител и аромат, овкусено с плод или домашно сладко е в пъти по добре от купешки пакетиран сладкиш.
ОСвен това какво имаш предвид под "по добре"? В хлебопекарната знам какво сипвам. Най малкото сол не слагам. А в купешкия хляб сол да искаш.....За подобрители и боите, с които правят обикновения хляб "черен" да не отварям дума.

# 115
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
На мен пък машината за хляб до сега никога не ми е съсипала нищо, напротив, меси и прави страхотни хлебчета /и великденски козунаци/, при това знам какво слагам вътре  Peace
Little... може ли да дадеш рецептата за приготвяне на сирене и каква мая ползваш, може и на лични. Аз до сега не съм успявала да направя свястно сирене, но нищо не ми пречи да пробвам. Заинатила съм се и няма да се откажа, докато не стане както трябва на края Peace

# 116
  • Мнения: 4 380
Не е точно така, защото в домашния сладкиш прекрасно знам какво слагам. Мляко+царевично нишесте, без оцветител и аромат, овкусено с плод или домашно сладко е в пъти по добре от купешки пакетиран сладкиш.
ОСвен това какво имаш предвид под "по добре"? В хлебопекарната знам какво сипвам. Най малкото сол не слагам. А в купешкия хляб сол да искаш.....За подобрители и боите, с които правят обикновения хляб "черен" да не отварям дума.

Не сравнявам купешки хляб с този от хлебопечка, а домашен изпечен във фурна с този от хлебопекарната ти.

И домашния сладкиш и фабричния са висококалорични бомби, а значи вредни и нездравословни храни. Не може да се успокояваш с факта че няма химия и да си мислиш че се храниш здравословно, т.к. не само това е показател за здравословност на храната.

# 117
  • Мнения: 4 300
А, добре. КАто се уточняваш и ставаш по лесна за разбиране Wink

По въпроса за полезни и вредни храни. Аз лично съм привърженик на умереността, много малко са абсолютно вредните или абсолютно полезните храни. За децата пък съвсем по различен начин стоят нещата. Едно дете има нужда от мляко, от въглехидрати. Както и възрастните. Ако има заболявания нормалния хранителен режим се променя. Така че според мен изключването на която и да е група храни изцяло от менюто не е здравословно в никакъв случай.
Всичко е въпрос на личния двигателен режим ( оттам и хранителните нужди), възраст , съобразени количества и честота, както и особености на конкретния човек( като се почне от общите препоръки съобразно болестите, от които страда евентуално, и се мине през разните му там вега и не знам какви тестове заметаболизъм  и разграждене на различните храни).

# 118
  • Пловдив
  • Мнения: 3 737
И домашния сладкиш и фабричния са висококалорични бомби, а значи вредни и нездравословни храни.

И моето мнение е същото. Понякога като чета в Готварския за менюто на деня и  #Crazy Много тестени изделия се консумират. То не са пити, питки, сладкиши, дребни сладки, ум да ти зайде. И често хората не могат без високовъглехидратен десерт  newsm78. Вкъщи един пълнозърнест хляб ни е достатъчен за поне 4-5 дена. Кекс или сладкиш - веднъж месечно. Десерти винаги има, но са плодове, леки кремчета, сладоледени мои измишльотини.

Баща ми, откакто отказа цигарите, преди години се запали по здравословния начин на живот и чак си купи местенце земя и посади овошки. Сега като ни поднася праскови, например е много горд, че той ги е произвел без грам фунгицид или какъвто и да е тор.

# 119
  • Мнения: 4 380
И домашния сладкиш и фабричния са висококалорични бомби, а значи вредни и нездравословни храни.

И моето мнение е същото. Понякога като чета в Готварския за менюто на деня и  #Crazy Много тестени изделия се консумират. То не са пити, питки, сладкиши, дребни сладки, ум да ти зайде. И често хората не могат без високовъглехидратен десерт  newsm78. Вкъщи един пълнозърнест хляб ни е достатъчен за поне 4-5 дена. Кекс или сладкиш - веднъж месечно. Десерти винаги има, но са плодове, леки кремчета, сладоледени мои измишльотини.

Баща ми, откакто отказа цигарите, преди години се запали по здравословния начин на живот и чак си купи местенце земя и посади овошки. Сега като ни поднася праскови, например е много горд, че той ги е произвел без грам фунгицид или какъвто и да е тор.


Много наистина. Аз разбирам че някак традиционно в българската кухня са залегнали много тестени изделия, и разбирам че все пак по форуми не се показва ежедневно меню, но и по мои наблюдения много хора прекаляват. Някои напълно се пристрастяват към месене, други с тортички или сладки. Имала съм и аз подобни периоди, но някак бързо се вземам у ръце. Не мога да си позволя да храня семейството с тортички извън някакъв повод, защото здравето не се въргаля на улицата. newsm78 Иначе обичам и да правя, и да ям, ама...не може така. Sick
Аз избягвам крайности. Не мога да кажа че нещо е абсолютно забранено у нас, но от определени неща гледам да стоя далеч. Днес моят си купил чипс. Shocked Викам какво е това? "Веднъж в годината може- ще гледам днес хокей с чипс". Laughing Ок, веднъж в годината може. Mr. Green

# 120
  • Мнения: 1 559
Ох и в нас се консумират доста гадни храни,особено вечер пред тв-то #Cussing out.Мъжо е мелачка на чипсове,смесени ядки с разни подправки,малки кексчета...но пък е право черво,няма грам тластинка......а яде като ooooh! ...Каката и тя е доста по сладкото,бисквитки и т.н.като бебе въобще не прояде  пюрета..пак наблягаше на цицата и детските бисквитки Thinking...после като стана на 1 година,се пръхвърли на месото...ама поне и плодове си хапва.
За мен здравословният начин на чивот е комплекс от доста неща,които не изклучват напълно нищо друго освен -алкохол и цигари Naughty.Малко спорт в добавка и си готов.Не може вечно да си на диета,вечно да следиш калории...ако всичко си е в някаква норма,не е до толкова вредно.Иначе ако трябва да обърнем внимание на въздух,на почвата,от която излизат дори и сезонните плодове и зеленчуци...всичко вече е химия.Но тялото се учи да живee с нея някак. newsm78

P.S.И то си е ясно,че хората ,които водят по  здравословен начин на живот изглеждат и по добре  Wink..затова намесих диетите,не за друго(щото ден без чипсове,сладки кексчета,бели хлябове и шоколадови вафли,си е точно един диетичен ден за мен) newsm78

Последна редакция: пн, 30 мар 2009, 07:53 от megan79

# 121
  • Мнения: 4 965
... Не може вечно да си на диета,вечно да следиш калории...ако всичко си е в някаква норма,не е до толкова вредно....

Аз лично не правя връзка между диета, калории и здравословно хранене.
Здравословното хранене не е диета, не е начин за отслабване и подобни.
То е просто приемане на полезна и на не-вредна храна.
Като не означава автоматично, че не е висококалорично.
Например, една салата от авокадо, моцарела и зехтин си е абсолютно здравословна храна, но пък е калорийна бомба...
Алкохолът също в умерени количества е здравословен - особено виното.
Спортът също не е задължителен - важно е да излизаш на чист въздух, да се движиш, да си почиваш и т.н.
Единственото вредно наистина са цигарите, но ако трябва да избирам между 5 цигари на ден и вечеря, състояща се от пакет чипс, купешка майонеза, кюфтета от незнайно каква кайма и боядисан хляб... Ще предпочета цигарите в комбинация с вечеря, състояща се от чисто месо на скара и мешана салата от производител... Peace

# 122
  • Мнения: 14 654
В никакъв случай не е по трудно да направиш салата от червено цвекло, която е супер полезна, отколкото да нарежеш шопска салата ( през зимата е нитратен коктейл).

Точно пък цвеклото е един от зеленчуците, които имат свойството да акумулират най-много нитрати. Никога не купувам цвекло от пазара. Купешкото цвекло е по-вредно и от краставиците, и от доматите. Е, ако си отглеждаш в сандък на балкона е полезно, особено сурово.

# 123
  • Мнения: 4 300
Верно?
Много странно, аз имам чувствителен стомах и от домати през зимата, марули в началото на сезона и т.н. повръщам (както и от сухи супи и бульони). А с цвеклото никога не съм имала проблем newsm78

# 124
  • Мнения: 14 654
Да, наред с ряпата. Но ако се вари, голяма част от нитратите се разпадат, защото азотните соли реагират с водата. Само накисване също може да свърши работа.

# 125
  • по света
  • Мнения: 1 587
Според мен няма какда нямаш пари и да се храниш с хубава храна.Единствения възможен вариант е храна от село.

# 126
  • Пловдив
  • Мнения: 3 737
Според мен няма какда нямаш пари и да се храниш с хубава храна.Единствения възможен вариант е храна от село.

Аз, съвсем малко не съм съгласна с това мнение, защото дори и да липсва източника на зарзавати и меса от село, спокойно вечеря от питка или баница с айрян, примерно (това не успях да го проумея  до ден днешен) може да се замени с някаква бобена гозба, зеленчукова яхния, супичка и т.н.  Варианти безброй.

# 127
  • Мнения: 5 940
... Не може вечно да си на диета,вечно да следиш калории...ако всичко си е в някаква норма,не е до толкова вредно....

Аз лично не правя връзка между диета, калории и здравословно хранене.
Здравословното хранене не е диета, не е начин за отслабване и подобни.
То е просто приемане на полезна и на не-вредна храна.
Като не означава автоматично, че не е висококалорично.
Например, една салата от авокадо, моцарела и зехтин си е абсолютно здравословна храна, но пък е калорийна бомба...
Както и единствената сладка комбинация, която харесвам -мед със сусамов тахан,  мощен антиоксидант, задължителен елемент от здравословното хранене, но пък много калорично.
Ядките също.

# 128
  • Мнения: 4 380
Много вярно- не става въпрос за калории, а за това какви са калориите.
Аз много често срещам жени които се страхуват от мазнини, но набиват захари и тестени от бяло брашно като невиждали. Напушва ме смях от подобен вид хранене.

Цитат
всичко вече е химия.Но тялото се учи да живee с нея някак.

Не всичко е химия, а тялото в никакъв начин не е пригодено за нездравословен начин на живот. Рано или късно това се отразява на организма с развитие на болести. Колкото човек замърсява околната среда и съответно хранителните продукти които поглъща, още два пъти по толкова си вреди с това че поглъща вредна и нездравословна храна по собствен избор и инициатива.

# 129
  • Мнения: 1 559
Леле,ама вие сте супер здравословки Laughing.Верно ли нямате никакви прегрешения? SunglassesЩото и аз гледам да се храня здравословно,ма си имам и аз мръсните дни.То ина4е не е  интересно.Но пък не пуша,не пия/само веднъж седмично червено винце,спортувам...и все си мисля че компенсирам donyakade с дните ,в които съм наблегнала на разни гадории за ядене. newsm78

# 130
  • Мнения: 4 380
Ако нямахме прегрешения, нямаше да седим пред компютрите. Laughing Виртуалният живот не е здравословен.

Разбира се че имам прегрешения, и то много, но важно е да си даваш сметка и да се стараеш, защото без желание и цел, няма как да стане.

# 131
  • Мнения: 2 759
...нямаше да седим пред компютрите...
                        Бтв, за целодневна работа пред компютър мисля че храната трябва да е доста по-малко. Дори полезната. Иначе неминуемо се трупка.

# 132
  • Мнения: 90
Здравословното хранене е скъпо в днешно време..
Да ядеш месо и салата всеки ден, и фрешове сутрин  изискват доста висок бюджет.
Каквото и да си говорим е така.

# 133
  • Мнения: 14 654
Да ядеш всеки ден месо, на мен не ми се връзва никак със здравословно хранене.

# 134
  • Мнения: 1 817
Valeri, на мен ми препоръчаха да взимам мед със смлян сусам /1 с.л/, сутрин на гладно. Страдам от анемия. И сега съм доста по-добре. Peace
 Аз си купувам сусам и си го смилам  леко в машинка за кафе, иначе не се усвоявал. Rolling Eyes
 А този сусамов тахан незнам какво представлява. newsm78
Може да е по-калорично, но все пак го взимам сутрин, така че има време да изгорим тези калории.

# 135
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
_Venera, сусамовият тахан е смлян сусам на каша. Продава се по магазините за здравословни продукти. Много е вкусен и полезен /и калоричен/, особено разбъркан с пчелен мед. Почти не оставаме вкъщи без това... Wink

# 136
  • София
  • Мнения: 6 363
Всъщност, баницата е доста евтина храна. Но не здравословна.

баницата Е здравословна храна. разбира се, не и ако ядеш само това.

# 137
  • Мнения: 1 817
_Venera, сусамовият тахан е смлян сусам на каша. Продава се по магазините за здравословни продукти. Много е вкусен и полезен /и калоричен/, особено разбъркан с пчелен мед. Почти не оставаме вкъщи без това... Wink
Значи аз сама съм  си произвеждала такъв сусамов тахан, без да съм предполагала.  WinkСусама и аз от такива магазини го купувам.

# 138
  • Мнения: 5 940
Пробвала съм и домашно смлян сусам, но купеният сусамов тахан ми е някак по-вкусен.

# 139
  • Мнения: 2 759
                        И защо пък трябва да се пият фрешове всеки ден? Пийте чайове - почти безплатно излиза, а е много полезно  Peace.

# 140
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
Ние не пием фрешове, ядем плодове... Wink

# 141
  • Мнения: 5 539
Фрешовете съвсем не излизат скъпо. Цяла зима купувах ябълки, моркови и цвекло за фреш. Ябълките на 0,65лв., морковите около левче, цвеклото и то там някъде. Половин литър фреш, по колкото пиех, излиза към 60 стотинки Peace

# 142
# 143
  • София
  • Мнения: 6 363
здравословният начин на живот изобщо не се изчерпва с консумацията на "био-храни".

ходете пеша, ходете на екскурзии из най-близката планина, пийте много вода, не пушете, старайте се да не се ядосвате и нервирате - повече полза ще има от това да дадете 6 лева за кило нитратни краставици.

# 144
  • Мнения: 2 759
                     Колкото до фрешовете... не съм сигурна дали не става дума просто за мода... Допреди десетина години не виждахме нито банани, нито портокали, нито никакви екзотични и цитрусови плодове. Лятно време плодове, зимата - компоти и чайове. И си разстяхме съвсем здрави и жизнени.

# 145
  • Мнения: 4 380
                     Колкото до фрешовете... не съм сигурна дали не става дума просто за мода... Допреди десетина години не виждахме нито банани, нито портокали, нито никакви екзотични и цитрусови плодове. Лятно време плодове, зимата - компоти и чайове. И си разстяхме съвсем здрави и жизнени.

Е, айде сега! Откак се помня, още от татово време, сезона на бананите и портокали винаги е бил зимния. Винаги са се намирали плодове и през зимата. Друг е въпросът че някога не разполагахме с тази техника, пък и хората са си консервативни и се придържат към традиции в храненето.

Компотите не са толкова лоша напитка. Едно време пазарът не беше залят с фабрични високозахарни боклучета, съответно хората не употребяваха рафинирана захар в такива количества като днес. Така че нещата се компенсират малко или много.

# 146
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Всъщност, баницата е доста евтина храна. Но не здравословна.

баницата Е здравословна храна. разбира се, не и ако ядеш само това.

Домашната баница е евтина и пълноценна храна. Изобщо имаме много вкусни типично български ястия- с картофи, боб и др., които са здравословни и излизат освен това и доста евтино.

# 147
  • Мнения: 385
Много хубава темам, радвам се че ви намерих Hug

# 148
  • София
  • Мнения: 62 595
Не можах да изчета всичко, затова ще се огранича до първия пост на авторката.
Здравословният начин на хранене не е евтин, но тъпченето с боклуци със сигурност излиза по-скъпо. Една обикновена картофена яхния в добавка сирене (а който иска да яде и суров лук и чесън) е по-здравословна и евтина вечеря от паниран полуфабрикат. С две кутии яйца (по-малко от 4 лева) могат да се нахранят поне 4 човека + някаква салата. Напоследък няколко пъти за малко да си купя полуфабрикати, но като видях какви са цените, за колко време ще се изяде се отказвам. Ами, то излиза доста по-скъпо от това да сготвя нещо, което при добро количество ще ядем на две вечери. Да, токът, амортизацията на печката и моят труд също струват нещо, но нима приготвянето на всяко ядене не изисква някакви допълнителни разходи?
Не искам умишлено да засягам качеството на храните, защото биопродуктите са доста скъпи. Затова се концентрирам върху вида на приготвяне на храната.

# 149
  • Мнения: 4 380
Всъщност, баницата е доста евтина храна. Но не здравословна.

баницата Е здравословна храна. разбира се, не и ако ядеш само това.

Домашната баница е евтина и пълноценна храна. Изобщо имаме много вкусни типично български ястия- с картофи, боб и др., които са здравословни и излизат освен това и доста евтино.

Как може да ви роди главата че едно тестено от бяло брашно, при това супер мазно, може да е здравословна храна?  Сложи и мекичките още малко!

# 150
  • Мнения: 1 559
Всъщност, баницата е доста евтина храна. Но не здравословна.

баницата Е здравословна храна. разбира се, не и ако ядеш само това.

Домашната баница е евтина и пълноценна храна. Изобщо имаме много вкусни типично български ястия- с картофи, боб и др., които са здравословни и излизат освен това и доста евтино.

Как може да ви роди главата че едно тестено от бяло брашно, при това супер мазно, може да е здравословна храна?  Сложи и мекичките още малко!

Баницата е едно традиционно ястие.Води се пълноценно ,може би точно защото е калорично(т.е. пълно с енергия),и спомага ако си изпънат по цял ден на нивата да ровиш картофи и разни други земеделски неща newsm78...или да опъваш каиша в някой фабрика (както се е бачкало като цяло в миналото).Нямало е офиси,нямало е толкова компютри по заводите...нямало е толкова агенции за имоти,толкова магазини с продавачки бъркащи си в носа(да не се засегне някой,просто епитет Laughing....наблюдение от празните магазини в моловете във Варна например).Хората са бачкали здраво, и затова е трябвало да се хранят и здраво.
Сега начинът на живот се промени,повече застояла работа.....Така че и менюто ни се променя. Peaceвсе по модерни ставаме Joy

# 151
  • Мнения: 4 585
Когато парите не стигат, не се води здравословен начин на живот.
Здравословният начин на живот е привилегия на богатите.
Когато ти е малко одеалцето, като си завиеш през глава, ти се отвиват краката,
като завиеш краката, ти се отвива д-то и т.н.

# 152
  • София
  • Мнения: 62 595
Много култури имат тестени ястия като баницата, но бедата за затлъстяването не се крие в това. На баницата нищо й няма като ядене, стига да е приготвена както трябва - предимно с яйца и сирене, вместо недостигът им да се компенсира с олио и мас. И от ядене на мекици един-два пъти в месеца никой не е затлъстял. Всичко е въпрос на количества и редуване на храните. Разбирасе, ако някой се тъпче само с мазните купешки баници или мекици ще затлъстее, но ако си хапва достатъчно много и разнообразни храни със зеленчуци и плодове нищо няма да му стане. В същото гадно меню слагам всичките видове бързи закуски.
Прави ми впечатление, че все повече мои познати (колеги и други хора, с които се е случвало да говоря на тема храна), дори с деца все по-малко готвят. И то не защото са върли привърженици на салатите или суровоядството, а просто защото не им се занимава. Просто минават покрай щандовете с готови или полуготови храни и купуват оттам. Дето американците им викат на тези храни обработени. Ами, естествено, че това е нездравословна храна! Супата, например е в немилост, както и всяко обикновено ядене, но което изисква човек да запредне ръкави и да се изцапа.

# 153
  • Мнения: 2 030
Възрастните хора, които сами произвеждат, например се хранят здравословно. Всичко от собствената градина - лук, чесън, домати, картофи, моркови, ябълки. Месото и млякото, което е от домашните животни е здравословно. Има голяма разлика във вкуса на яйца, купени от супермаркет , от тези на домашните кокошки.  С две думи - и пари да имаш пак може да ядеш нездравословни храни - бекони, суджуци, скара, пушени меса, торти, кока-коли.  Рядко виждам мъж да яде ябълка или кисело мляко с овесени ядки.
Аз се радвам, че в моето семейство никой не обича суха храна, ядем основно готвени ястия - телешко варено, картофена яхния с пиле, супа /борш/ - с всичко: картофи, грах, кисело зеле.

# 154
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Всъщност, баницата е доста евтина храна. Но не здравословна.

баницата Е здравословна храна. разбира се, не и ако ядеш само това.

Домашната баница е евтина и пълноценна храна. Изобщо имаме много вкусни типично български ястия- с картофи, боб и др., които са здравословни и излизат освен това и доста евтино.

Как може да ви роди главата че едно тестено от бяло брашно, при това супер мазно, може да е здравословна храна?  Сложи и мекичките още малко!
Ксения, ти сигурно не хапваш нищо, което съдържа брашно?! Всъщност тестото в баницата не е много, преобладават яйцата, сиренето и киселото мляко. Мазното- както си я направиш, аз също не обичам мазнотии. Пълноценна храна е, защото съдържа и белтъчини, и мазнини, и въглехидрати.
Мекичките- абсурд да ги сложа, правя максимум 3-4 пъти в годината. Но баницата е съвсем различно нещо.

# 155
  • Мнения: 2 759
                           Уф, аз уж да си оправя правописната грешка, пък то какво стана... Нейсе.

                     Колкото до фрешовете... не съм сигурна дали не става дума просто за мода... Допреди десетина години не виждахме нито банани, нито портокали, нито никакви екзотични и цитрусови плодове. Лятно време плодове, зимата - компоти и чайове. И си растяхме съвсем здрави и жизнени.
Е, айде сега! Откак се помня, още от татово време, сезона на бананите и портокали винаги е бил зимния. Винаги са се намирали плодове и през зимата. Друг е въпросът че някога не разполагахме с тази техника, пък и хората са си консервативни и се придържат към традиции в храненето...
                     Всъщност аз го написах доста общо. А портокали и банани виждахме по 2 бройки на човек (децата) през зимния сезон (ясно е кога  Twisted Evil). Истината обаче е, че тогава плодовете бяха много по-трайни: имахме домашно грозде до след Нова Година, също и пъпеши и дини по мазетата. Отделно тикви, земни ябълки, дюли и т.н.т. А сега дюли кой изобщо яде? Гроздето в определен момент ставаше на стафиди. И ябълки имаше през зимата. Абе доста родни плодове. Безхимично.

Последна редакция: ср, 01 апр 2009, 11:35 от Виргиния

# 156
  • София
  • Мнения: 6 363

Как може да ви роди главата че едно тестено от бяло брашно, при това супер мазно, може да е здравословна храна?  Сложи и мекичките още малко!

баницата съдържа балансирано съчетание на яйца, мляко, сирене, масло и брашно, което я прави една идеална закуска. супер мазни са баничките от спомените ти от кварталната баничарница, но не и баницата по оригинална рецепта.

преди десетина години работех с едни американци, които пощуряха по баниците и разказаха, че това е супер хит в храненето, според последните проучвания. защо французите не страдат от сърдечно-съдови заболявания така масово, както някои други развити нации? защото консумират много точно тая комбинация от сирене, мляко, яйца (под формата на други кулинарни изделия, разбира се) плюс червено вино.

мекичките са друго нещо и тях не сме споменавали.

# 157
  • Мнения: 4 380
Ксения, ти сигурно не хапваш нищо, което съдържа брашно?! Всъщност тестото в баницата не е много, преобладават яйцата, сиренето и киселото мляко. Мазното- както си я направиш, аз също не обичам мазнотии. Пълноценна храна е, защото съдържа и белтъчини, и мазнини, и въглехидрати.
Мекичките- абсурд да ги сложа, правя максимум 3-4 пъти в годината. Но баницата е съвсем различно нещо.

В баницата преобладават яйцата? Shocked Това да не е омлет, бе Рени? Баницата е тестено изделие от бяло брашно така както са кифлички, тутманичета, рогчета, мекички, погачки и още купища други съвсем традиционни брашнени/тестени произведения.

jam, ако баницата не е теглена с олио, а разточвана с брашно, тя е по-малко мазна, но много по-"хлябна" и тестена. Мазна с олио, или мазна с масло, не е от кой знае какво значение когато става въпрос за бяло брашно. Спомени от баничарници нямам. Аз съм яла и ям домашни баници.
По-голяма глупост за френското хранене от сравнението с баниците не бях чувала.

# 158
  • София
  • Мнения: 62 595
Зависи от баницата. На един пакет кори спокойно се слагат минимум 4 яйца и поне половин кило сирене, за да стане баница, а не някакво жалко тестено подобие на такава. Съмнявам се домакините масово да месят тесто и да точат кори за баница.

# 159
  • Мнения: 4 585
Ксения, сложи на кантара яйцата, сиренето, млякото и си запиши.
Посла измери опаковката на киселото мляко и черупките от яйцата.
Това показание извади от записаното число, получената разлика сравни с тегло Нето на опаковката на корите за баница, после сподели.
Всяка уважаваща себе си домакиня има кантарче в кухнята.
Разбира се, че ти се храниш най-здравословно, по това твърдение спор няма.
Сигурно си набивала като невидяла блини, варенки и пелмени, ама сега си голяма кукундела.

# 160
  • Мнения: 4 380
Зависи от баницата. На един пакет кори спокойно се слагат минимум 4 яйца и поне половин кило сирене, за да стане баница, а не някакво жалко тестено подобие на такава. Съмнявам се домакините масово да месят тесто и да точат кори за баница.

С готови кори и някои видове мързеливо редене може да се постигне малко ефект на пудинг по-скоро отколкото на баница. Но с готовите кори достатъчното количество мазнина е особено важно за многолистност. Икономиш на брашненост, раздаваш на мазност.
Абе не споменавайте баницата при здравословните храни изобщо, че е просто смехотворно. Храна като храна. Не толкова вредна като други, но не и здравословна.

# 161
  • Мнения: 4 380
Ксения, сложи на кантара яйцата, сиренето, млякото и си запиши.
Посла измери опаковката на киселото мляко и черупките от яйцата.
Това показание извади от записаното число, получената разлика сравни с тегло Нето на опаковката на корите за баница, после сподели.
Всяка уважаваща себе си домакиня има кантарче в кухнята.
Разбира се, че ти се храниш най-здравословно, по това твърдение спор няма.
Сигурно си набивала като невидяла блини, варенки и пелмени, ама сега си голяма кукундела.

Що набиваЛА?  Laughing Аз и сега си набивам с кеф ако знаеш. С още по-голям кеф сладоледче, шоколадче или тортичка, но не разправям глупости за здравословност на гореспоменатото.

# 162
  • София
  • Мнения: 6 363
Ксения, обоснови се за глупостта от сравнението на френското хранене със сирене и бел леб и баницата?

на пакет готови кори от 400 грама, аз лично слагам 5 яйца, 400 грама сирене, 400 грама кисело мляко и около половин чаена чаша олио, дори по-малко. тва ако е мазно, аз съм трамвай.

франсетата да не би само черен хлеб да набиват? аз поне не съм видяла някой там да пазарува и да се храни с такъв. махат бели франзели със сирене и масло, та ушите им пукат. а по-ниската честота на сърдечно съдови заболявания при тях е статистически факт.

истината е здравословното хранене се крие в БАЛАНСИРАНОТО хранене, а не в екстремите.



# 163
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Ксения, ти сигурно не хапваш нищо, което съдържа брашно?! Всъщност тестото в баницата не е много, преобладават яйцата, сиренето и киселото мляко. Мазното- както си я направиш, аз също не обичам мазнотии. Пълноценна храна е, защото съдържа и белтъчини, и мазнини, и въглехидрати.
Мекичките- абсурд да ги сложа, правя максимум 3-4 пъти в годината. Но баницата е съвсем различно нещо.

В баницата преобладават яйцата? Shocked Това да не е омлет, бе Рени? Баницата е тестено изделие от бяло брашно така както са кифлички, тутманичета, рогчета, мекички, погачки и още купища други съвсем традиционни брашнени/тестени произведения.
Не яйцата, а плънката, коята съдържа и яйца. Поне баницата, която се яде в къщи е такава. И нито е тестена, нито е мазна. Няма нищо общо с изброените от теб тестени произведения.

# 164
  • Мнения: 4 380
Това за французите звучи като средната температура на хората в болницата.
Храненето на французите няма нищо общо с баниците. НИЩО. Французите баници не ядат. Това е балканска кухня, още един французин не съм видяла да си прави баници.

Баланса също е нещо като средна температура. Баланс между кое и кое? Между вредни и невредни храни? От много балансирано хранене сме я докарали до там тази статистика със ССЗ. Имаме си ние един такъв тъй наречен "канадски гид за хранене", разработен според т.нар. правила на балансирано хранене и с цел да конкретизира и обективизира тази теория. Той препоръчва конкретно съдържание на храни, продукти и количества за всяко хранене. Сава Богу че не се хранят хората по него, че да сме надминали и задминали по килца американците. То е за прасета този "баланс". Бутай в устата от всичко, без значение каква помия става в стомаха. За какви количества пък става дума, направо невероятно. Не ми говори за баланси моля ти се! Балансът за всеки човек означава различни неща. И това е думата с която най-редовно хора които си нямат хабер от здравословно хранене се "замерят". Здравословно хранене и баланс не вървят ръка за ръка. Защото за всеки конкретен човек здравословен е различен баланс. Аз даже ще премълча относно стотиците изследвания в областта на храненето и купища нови теории, които абсолютно категорично отхвърлят всякакви баланси.

Конкретно в случая с баницата не говорим за начини на хранене и баланси, а за здравословна и нездравословна храна.

# 165
  • Мнения: 4 380
Ксения, ти сигурно не хапваш нищо, което съдържа брашно?! Всъщност тестото в баницата не е много, преобладават яйцата, сиренето и киселото мляко. Мазното- както си я направиш, аз също не обичам мазнотии. Пълноценна храна е, защото съдържа и белтъчини, и мазнини, и въглехидрати.
Мекичките- абсурд да ги сложа, правя максимум 3-4 пъти в годината. Но баницата е съвсем различно нещо.

В баницата преобладават яйцата? Shocked Това да не е омлет, бе Рени? Баницата е тестено изделие от бяло брашно така както са кифлички, тутманичета, рогчета, мекички, погачки и още купища други съвсем традиционни брашнени/тестени произведения.
Не яйцата, а плънката, коята съдържа и яйца. Поне баницата, която се яде в къщи е такава. И нито е тестена, нито е мазна. Няма нищо общо с изброените от теб тестени произведения.

Значи и с баница няма нищо общо. Рени не става въпрос ВИЕ каква баница ядете. А що е то баница по принцип.

# 166
  • София
  • Мнения: 6 363
Значи и с баница няма нищо общо. Рени не става въпрос ВИЕ каква баница ядете. А що е то баница по принцип.

айде тогава дефиниция на "баница по принцип", ако обичаш.... оригиналната рецепта, с референция... ако ти не можеш, довечера аз ще ти дам такава - от дебелата тухла "Българска народна кухня".

# 167
  • София
  • Мнения: 6 363
Ксения, имах те за по-умна, отколкото явно си.

не си способна да направиш елементарен анализ на елементарен текст, за да го обориш.

1. не съм писала, че французите ядат баница. писала съм друго. ако можеш да го разбереш - дискутирай по него.

2. балансирано хранене е дефинирано понятие в храненето. ако не знаеш какво е - потърси. става дума за правилен от медицинска гледна точка баланс между основните хранителни групи. хранителна пирамида рингс а бел?

изобщо, време е да приключим безплодната дискусия и някои от нас да се отдадат на работа, а други - на самообразоване.

# 168
  • Мнения: 4 380
Ти да не желаеш да ми оспорваш образованието? Накъдето си тръгнала, аз от там се връщам.

Какво си писала за французите? Че тяхното сирене с вино е равно на нашата баница.  Laughing  Нямам и желание за никакво оборване на подобни глупости.

Ето ти баници в нета колкото щеш- все тестени и вредни. Не си търси книгите.

http://images.google.ca/images?hl=fr&um=1&q=%D0%B1%D0%B0 … art=0&ndsp=20

# 169
  • Мнения: 4 585
И темата е "Как се води здравословен начин на живот, когато парите не стигат?"
Когато има кинти бол, и баба знае.
Гледали сме филми, виждали сме екологично чисти храни,
пакетирани в целофан с печат с червен восък и сертификати. На астрономическа бих казал /за нас/ цена.
Не ти оспорваме нито образованието, нито здравословния начин на живот.
Когато в тема всеки втори постинг е твой, се притесняваме за здравето ти.

# 170
  • Мнения: 2 388
Тук малко на Готварския заприлича, ама аз не разбирам за какво мляко говорите в баницата ( прясно или кисело )?

Аз слагам: един пакет кори, 5 яйца с половин кг сирене, една чаена чаша газирана вода с едно яйце и половин пакетче масло ( от тези малките, които са ). С олио намазвам само тавата.

# 171
  • Мнения: 4 585
Най  хубава става баницата с домашно прясно мляко, което се сварява, като стане топло колкото за бебе му се капва мая за сирене и то става акто пихтия, като желирано. Това нещко му се слага малко сол, счупват се яйцата върху него и се поразбърква с ръка, колкото да се спукат жълтъците. С това се залива баницата, след като е препечена малко, колкото корите да получат лек загар. Отгоре става с преливащ цвят, шаренка, зависи къде е било белтък, къде жълтък. Като се изпече, се напръсква с вода и похлупва докато изстива да се задуши, да омекне. Захлупва се със връшник, софра, в краен случай с голям капак.

# 172
  • Linz
  • Мнения: 11 619
xenia, щом наричаш баницата "вредна храна", кое наричаш полезно?
Ето една баница "по принцип" (тази изглежда има и спанак) от твоя линк, къде толкова го виждаш това тесто?

# 173
  • София
  • Мнения: 6 363
xenia, моят дядо почина на 88 години. баба ми е на 94 и още е жива и с ума си. живяли са и в периоди на голяма беднотия - война, купони, комунизъм. знаеш ли колко вредно тесто са изяли? идея си нямаш, драга.

това може би ще ти подскаже, че "здравословното" ти хранене и хранителни мании вероятно не са факторът, който ще те доведе до ръба на второто ти столетие.

аз образованието ти не оспорвам, щото не знам какво е - компетентна си по толкова много въпроси. аз ти оспорвам умението да водиш дискусия и диалог, да анализираш писмен текст и други някои характеристики на интелигентността, които имат малко общо с типа на образованието.

# 174
  • София
  • Мнения: 62 595
Хей, стига са тези баници, че ми се напълни устата със слюнка! Crossing Arms  Ще трябва да тормозя децата да врътнат една баница, че те са по-големи майстори от мен.

# 175
  • София
  • Мнения: 6 363
Най  хубава става баницата с домашно прясно мляко, което се сварява, като стане топло колкото за бебе му се капва мая за сирене и то става акто пихтия, като желирано. Това нещко му се слага малко сол, счупват се яйцата върху него и се поразбърква с ръка, колкото да се спукат жълтъците. С това се залива баницата, след като е препечена малко, колкото корите да получат лек загар. Отгоре става с преливащ цвят, шаренка, зависи къде е било белтък, къде жълтък. Като се изпече, се напръсква с вода и похлупва докато изстива да се задуши, да омекне. Захлупва се със връшник, софра, в краен случай с голям капак.

Вълк, мани недей... тва вреднооооо, вредноооооооооо....  Laughing

# 176
  • Мнения: 4 300
Оплюнчих се докато чета за баниците:)
Всякакви съм правила между другото- вити, редени. С дебели домашни или с тънки фабрични кори. С яйца, с кисело млко, с прясно мляко, с газирана вода, с лимонада. С гъби, с кисело зеле, с кайма.
Ох   Flutter chef Embarassed

Вълк, между другото баницата може и да се орбъща- така я правя понякога- след като се извади от фурната както е с тавата се обръща надолу, като подпирам тавата с три купички. Така от висенето става по пухкава.

# 177
  • Мнения: 4 585
Чувал съм за висящата баница, но не съм постъпвал така.
Пропуснала си с настъргана жълта тиква.
Някои хора обичат баницата сладка, нищо че е със сирене. За такава, като се извади от фурната, се поръсва веднага с две шепи захар, да се разтопи и полепне. Също е много готено.
Различните рецептори - за горчиво, сладко, солено, кисело са на различни места по езика, така му правиш кефа на две места едновременно.

# 178
  • Варна
  • Мнения: 2 268
истината е здравословното хранене се крие в БАЛАНСИРАНОТО хранене, а не в екстремите.
Ще добавя само това, че е желателно храните да са без консерванти и хормони.
Четох само последните страници, признавам, но ми направи впечатление, че не се е уточнило никъде, какво аджеба, се разбира под задравословно хранене? Всеки си хвърля твърдения във въздуха и се надпреварва да убеди другите в правотата си. Някак се размиват границите, когато понятията не са уточнени. На този принцип спора може да продължи до безкрайност.

 

# 179
  • Мнения: 14 654
Здравословното хране е това, което осигурява на организма ти нужната енергия, за да работи, като същевременно не те трови с хормони, добавки и химикали, които по принцип не са храна. Също е важно как комбинираш продуктите, за да не си задръстваш организма с разни несмилаеми комбинации. Разбира се, количествата също са важни, за да може погълнатото да се преобразува в енергия, а не в мазнина.
Оттук натакък, за всеки е различно здравословното хранене - не всеки усвоява еднакво бързо и пълноценно различните храни.

# 180
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Относително е. Според мен най-здравословното хранене е веганското и суровоядството- с екологично чисти (нещо също относително) плодове и зеленчуци. За други това е крайност.

# 181
  • Мнения: 473
Здравословно хранене според мен е в основните хранения да са включени доста салати, плодове, млечни продукти и по-малко месо. Ядем пълнозърнест хляб, купувам качествени сирена и кашкавали, които не са от най-скъпите "Родопея" напр, е супер качествен кашкавал/. Аз се храня по-здравословно от мъжа ми, него така и не успях да го науча да яде плодове и зеленчуци, но детето си научих. Иначе от вредните храни позволявам на детето само детска "Милка", защото още с влизането в магазина съзира лилавия щанд и се започва яко рев и молби. Не яде всеки ден, но понякога му давам и по-малко чипс, когато баща му яде, няма как да му обясня, че той не може да яде такива неща. Според мен е важно едно: вредните храни да са изключение и да не позволяваме да изместят основните хранения. Защото познавам деца, които обядват и вечерят с вафли и кроасани. Ето това не одобрявам аз и не бих допуснала никога.

# 182
  • София
  • Мнения: 62 595
Както някой напомни по-назад, темата е за здравословното хранене при нестигащи пари. С еко-продукти и баба знае да се храни здравословно, ама те струват майка си и баща си.

# 183
  • Мнения: 2 388

По въпроса за полезни и вредни храни. Аз лично съм привърженик на умереността, много малко са абсолютно вредните или абсолютно полезните храни. За децата пък съвсем по различен начин стоят нещата. Едно дете има нужда от мляко, от въглехидрати. Както и възрастните. Ако има заболявания нормалния хранителен режим се променя. Така че според мен изключването на която и да е група храни изцяло от менюто не е здравословно в никакъв случай.
Всичко е въпрос на личния двигателен режим ( оттам и хранителните нужди), възраст , съобразени количества и честота, както и особености на конкретния човек( като се почне от общите препоръки съобразно болестите, от които страда евентуално, и се мине през разните му там вега и не знам какви тестове заметаболизъм  и разграждене на различните храни).

Това е, което най - точно отговаря на виждането ми по въпроса.

# 184
  • Мнения: 4 585
Зависи и от начина на живот, условията на труд. Едно е да си говедар или кофражист, да те брули студен вятър цял ден и да навъртиш 20 километра, съвсем друго от анатомичния стол и на парно - на анатомичния стол на колата и вкъщи. В първия случай 200гр. пушени свински бузи с половин хляб е нормално да се прибавят към менюто.
xenia, моят дядо почина на 88 години. баба ми е на 94 и още е жива и с ума си. живяли са и в периоди на голяма беднотия - война, купони, комунизъм. знаеш ли колко вредно тесто са изяли?
Не са работили в офис, не знаят какво е климатик, навярно и парно, ако има начин да научим колко километра са изминали пеш, водите са били чисти, даже и без хлор, въздухът също, пестициди, нитрати, нитрити, консерванти, оцветители.

Последна редакция: чт, 02 апр 2009, 16:41 от Вълкът с дълъг ник

# 185
  • София
  • Мнения: 6 363
Не са работили в офис, не знаят какво е климатик, навярно и парно, ако има начин да научим колко километра са изминали пеш, водите са били чисти, даже и без хлор, въздухът също, пестициди, нитрати, нитрити, консерванти, оцветители.

точно това се опитвах да намекна на Ксения - че не само "здравословната манджа" е важна.

ето един материал по питането на авторката на темата:


Как да преминем към "био" храни?

Домашните градински домати, лук и др. зеленчуци, отгледани без изкуствени торове и пестициди имат повече хранителни качества и съдържат повече антиоксиданти.
Екологични (био) храни? Все повече хора посягат към тях, в опита си да избегнат нездравословните масово произвеждани продукти, пълни с вредни добавки и химикали. В развитите държави продажбата на екологическо чисти храни е цяла индустрия, която се разраства все повече. Био (или еко) продуктите се предлагат на отделни щандове, в отделни вериги магазини или на рафтовете на обикновени магазини, но цената е доста по-висока в сравнение с обикновените храни.

Кои продукти са „био”?
“Био” е продукт, който е произведен без употребата на торове, пестициди, антибиотици и други медикаменти, генно модифицирани организми и химически вещества. Зеленчуците не съдържат нитрати, а храните - изкуствени добавки.
Според европейските регламенти наименованията на опаковките биологично, екологично и органично са еднозначни. В България е приет терминът – биологично. Специално в България пазарът още е хаотичен и измамен. На продукти, произведени по стандартни методи, производителите нахално пишат на етикета „еко” или „био”. Ориентир все пак е цената. Истинските екологични продукти са до 3 пъти по-скъпи в сравнение с обикновените.

За много семейства е трудно да започнат да се хранят с биологични продукти най-вече заради твърде високите цени за тях. Другата възможност е да се откажат от любимите храни, които са пълни с химия. Но, ако все пак искате да се храните здравословно, можете да изберете “био” варианта само на няколко най-често употребявани храни, които имат най-високо съдържание на пестициди, добавки и др. Така може да се увеличи процентът на приети биопродукти във вашето дневно хранене, без да се правят много големи промени в пазаруването и без да изхарчите много пари за това.
Ключът е в това да бъдем стратези при пазаруването на такива храни. Според изследвания на американската Environmental Working Group, екологично чистите плодове се различават по нивото на пестицидния остатък.

Бананите са плод, в който нивата на пестициден остатък са много ниски. Ако не намерите био-ябълки, по-добре да предпочетете банани или портокали.
Някои зеленчуци като броколите, аспержите и лука, както и плодовете с кора като авокадо, банан и портокал, имат относително ниско ниво на пестициди в сравнение с други плодове и зеленчуци. Тоест – като купуваме произведени по стандартните методи плодове и зеленчуци от този вид, нивото на пестицидите в тях ще бъде по-ниско, отколкото в ябълките например.
Затова е много важно какви биопродукти ще вкарате в списъка с покупки. Американският педиатър д-р Алън Грийн в новата си книга “Raising Baby Green” обяснява как да отгледаме детето с екологично чисти продукти. Авторът предлага употребата на няколко стратегически продукта, които могат да окажат голямо влияние върху семейното хранене.
1. Млякото: Когато вземате чаша обикновено мляко, пазарувате цялата химическа система на агрономията.

Хората, които консумират мляко, са загрижени за антибиотиците, изкуствените хормони и пестицидите, използвани в млекозавода докато се стигне до продукта - мляко. Изследване на департамента по земеделие на САЩ твърди, че в обикновеното мляко има повече от 30% пестициди, като в биологичното процентът е доста по-нисък. Въпреки всичко нивото на пестициди в млякото е относително ниско в сравнение с други продукти. Това обаче не бива да се приема успокоително, защото децата консумират мляко в големи количества. В България екологично чисти пресни млека почти няма. Но в повечето супермаркети в София например се намира био-кисело мляко. Цената му е около 2 пъти и половина по-висока от обикновените кисели млека, но си заслужава. Произвежда се в цех в с.Врабево до Троян, като млякото е от две съседни села, от крави, които не познават антибиотиците, лятно време пасат на ливадите в Балкана, а зимно не се докосват до фураж с изкуствени торове и пестициди.

2. Картофи: Те са основен продукт в храненето и на американците и на българите.

Картофите са зеленчук с най-високо съдържание на инсектициди и др. химически вещества. Затова задължително е да се търсят био-картофи или да се намали употребата им.

Лошата новина е, че те са едни от зеленчуците с най-голямо съдържание на пестициди. Картофите представляват около 30% от цялата необходима за организма доза зеленчуци в менюто. Затова купуването на екологични картофи води до рязка промяна към по-здравословно хранене. Изследване на департамента по земеделие на САЩ през 2006г. тества съдържанието на пестициди в картофи, след като са измити и обелени. Резултатите показват, че те съдържат най-високо количество от 43 вида плодове и зеленчуци. Затова търсете био-картофи, каквито, за съжаление в България твърде рядко се срещат или селски картофи, отгледани без пестициди и изкуствени торове. Доста е трудно да се намерят, защото стопаните използват пестициди за борба с много широко разпространения колорадски бръмбар. Ако е невъзможно да си намерите чисти картофи, ограничете ги в храната си.

3.Олио

В България няма изследвания за съдържание на пестициди и нитрити в олиото, но за предпочитане е да се купува нерафинирано. Някои не го харесват, заради миризмата и за тях е за предпочитане да минат на зехтин. Той е по-здравословен, но и по-скъп. Зехтин от вида extra virgin (екстра върджин) задължително присъства в менюто от здравословна храна. Чистият зехтин се предписва и като лечебна храна за цяла дузина болести.

4.Кетчуп и домати

Много семейства приемат кетчуп в големи количества, наравно с приема на зеленчуци.

Био-кетчуп в България не се продава, освен вносен, но рядко.
Около 75% от консумацията на домати е под формата на смлени домати, като включваме доматения сок, кетчупа, доматеното пюре и лютеницата. Последни изследвания в областта показват, че екологично произведеният кетчуп има значително, почти 2 пъти повече антиоксиданти от обикновения аналог. В доматите пък има високо съдържание на нитрити от торовете, което нямам как да се контролира. Не може всеки да си дава доматите на изследване, преди да ги яде. Затова екологично чистите домати, макар и по-скъпи, са категорично за предпочитане.

5.Ябълки

В САЩ, например, те заемат второ място по най-честа консумация от пресните плодове, след бананите. Те също се използват и като продукт за един от най-консумираните сокове - ябълковият.

Колкото по-красиво изглеждат едни ябълки, толкова по-малка е вероятността да са екологично чисти. Био-ябълките на външен вид изглеждат по-зле, защото, като не са пръскани, ги нападат различни инсекти и кората им няма толкова "търговски" вид.

Също така, те са и един от плодовете, който имат най-голямо съдържание на пестициди. Ако не можете да си намирате био-ябълки, намалете ги за сметка на банани, портокали, авокадо.

6.Месо

В месата има съдържание на антибиотици, с които лекуват животните, различни хормонални препарати, с които се стимулира растежът им, следи от химикали и пестициди, според фуража, с които ги хранят. Няма гаранции в кое месо са най-много, но все пак свинското е за предпочитане пред пилешкото, за този, който иска да поглъща по-малко антибиотици и др. препарати. Свинското пък е по-мазно и по-тежко като храна. Екологично чисто месо в България трудно се намира, но то може да се намали за сметка на риба – речна или океанска, в която няма съдържанието на много от веществата, които се срещат в месата от животновъдните ферми.

Задължителни атрибути в екологичното меню са кафявата (нерафинирана) захар и черният хляб. Тук не става дума за пестициди и химия. Просто рафинираните продукти са вредна и нездравословна храна. Кафява захар в България вече се намира. Но избягвайте българската. Има няколко вида българска кафява захар, която е менте. Това е бяла захар, обогатена с царевична захар и боядисана с карамелизиран захарен сироп. Истинската кафява захар струва между 4 и 7 лв. килограма. На пазара има колумбийска (за предпочитане – тръстикова), австрийска и унгарска (от цвекло, мирише на земя). По-скъпа е, но така или иначе захарта трябва да се ограничава в храненето.

При черните хлябове също има проблем. Продават се хлябове от бяло брашно (тип 500), боядисано с кафяви органични бои, с малко примес на трици и пълни с консерванти и подобрители. Хлябът трябва да се избира на пипане – колкото е по-твърд и не се мачка като дунапрен, толкова е по-истински.

# 186
  • София
  • Мнения: 210
Не видях дали е коментирано, но някой има ли идея откъде да намеря в София био картофи ?

# 187
  • Мнения: 2 759
                          Любопитен материал, изчетох го с интерес. Най-интересното е, че няколко пъти се поменава, че няма как да разберем дали един продукт е био, освен по цената. Това честно казано ми се стори най-забавната част  Tired.

# 188
  • София
  • Мнения: 62 595
И по цената не можеш да ги познаеш вече. Има и боклуци на същата цена като био.

# 189
  • Мнения: 686
Когато парите не стигат ,няма как де се води здравословен начин на живот,освен ако не си на село и сам си отглеждаш всичко,което хапваш Wink.

# 190
  • Мнения: X
Много полезна статия Peace

# 191
  • Мнения: 236
Изчетох цялата тема и стигнах до извода,че:
1.Повечето хора знаят какво е "Здравословно хранене" ,ако не с точни дефиниции,то поне всеки би могъл да каже-това е или онова не е.
2.Въпреки това,вероятно 99% от тях не спазват тези "правила".
3.Почти невъзможно е да се храним здравословно,дори и да разполагаме с достатъчно средства,защото такива храни трудно се намират.Тези,които успяват в къщи да приготвят мляко и сирене,най-малкото разполагат с достатъчно свободно време (и сега ще кажете не се  изисква кой знае колко време-за хора без такова и 20минути на ден са много) или с хора,които обикалят и им намират по-"био" продукти(някоя свкърва примерно).
4.Здравословно и без пари е трудно да се храни човек.
Пример-леща,боб,супички и подобни за да те заситят трябва да ядеш и хляб с тях.Но определено ислиза доста по-ефтино,отколкото да вечеряш с пилешка пържола с гарнитура ориз или картофи и зеленчуци.Втория вариант естествено е по-балансиран като хранене,мисля че и от здравословна гледна точка.
В къщи ядем и здравословна и нездравословна храна-признавам си.Но перобладава първата-мазнината е зехтин (или масло).Месо-само чисто без мазнини-пилешко,риба(купуваме си я от един рибарник наблизо и си замразяваме после),свинско,телешко.Плодове-задължително поне по 1 плод на ден,зеленчуци зимата по-малко,лятото доста повече,просто наистина пазарските са ни гадни и безвкусни.Безалкохолни-примерно 1 път в месеца нещо или бира лятото малко по-често.Алкохол-пак в месеца средно се събира 1 път и то в малки количества.Не пушим и двамата.Млечни продукти-купуваме от магазина,времето извън работа ми е крайно оскъдно.Ориз ядем много,картофи по-рядко.
От време на време си позволявам,каквото ми се прияде-било то пък  вафла,шоколад,паста или пуканки-все пак един живот живеем.Много обичам сладко,но колкото мога избягвам,че много ми се лепи.Та за такова хранене даваме около 400лв средно на месец,което според стандарта на средностатиския българин никак не е малко.А ако се хранехме съвсем здравословно с "био" продукти-незнам ....
Мисля че смисълът на темата беше друг,не че не се получи интересна дискусия,авторката пише за дравословен начин на живот,което е не само хранене,както са казали момичетата по-горе.Напълно ги подкрепям Peace

# 192
  • Мнения: 1 559
                          Любопитен материал, изчетох го с интерес. Най-интересното е, че няколко пъти се поменава, че няма как да разберем дали един продукт е био, освен по цената. Това честно казано ми се стори най-забавната част  Tired.

Аз и за тук не съм сигурна за био-то в продукта...а какво остана за БГ. Joy

# 193
  • Мнения: 2 759
...Аз и за тук не съм сигурна за био-то в продукта...а какво остана за БГ. Joy
                         Сигурно е само когато сам си го направиш  Peace. И пак не 100 %.

Общи условия

Активация на акаунт