Цезарово сечение на термин по НЕмедицински причини

  • 20 780
  • 503
  •   1
Отговори
# 480
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 302
тук съм съгласна със зозима, наистина са много.
мег, не става дума за тренировка, сигурно се изразих неправилно. за всеки лекар съществува минимум брой манипулации, който трябва да прави рутинно за да се поддържа нисък брой усложнения. ще ти дам пример с рака на панкреаса. казано не от мен, а от един от най-големите немски хирурзи в момента. та, за да е ок един ценътър по панкреасна хирургия всеки лекар в него трябва да прави поне по 50 панкреасни операции годишно. в противен случай честотата на усложненията расте, броя реанимационни дни също и леталитета също. и тъй като стимулатори и макети няма (такива има между другото за естествено раждане Simple Smile ), то се ограничава броя на центровете, съответно лекарите, които се занимават с тази хирургия. и пациентите отиват там, където има условия, т.е. достатъчен брой интервенции. и някак става естествено.
същото е със секциото. независимо по желание или не. само преди 15 години само малка част от АГ-тата правеха секцио. ако броя на операциите намалее трябва да намалее броя на лекарите, които го правят, за да се поддържа оптимален брой операции на човек. иначе един млад специалист не се учи на човек, а от човек Simple Smile. т.е. асистира няколко години, и тогава.

# 481
  • София
  • Мнения: 17 592
Ако ражданията се водят от акушерки, а лекарите се грижат само за патологията, ИСТИНСКАТА патология, то броят на гинеколозите ще се редуцира. Така онези, които останат, ще имат оптималния брой патологични случаи (колко ужасно звучи само!), за да поддържат "форма". Но от друга страна се съмнявам в уменията на днешните акушерки, имам предвид тези, които пректикуват отскоро и които реално не са имали възможността да бъдат нещо повече от catcher, когато бебето си излезе. Вярно е и друго-че при едно нормално, естествено, активно и недирижирано раждане в повечето случаи именно до това трябва да се ограничат действията им. Simple Smile Но не е нужно много, за да се променят нещата, иска се желание на първо място.
Мег, не мога да съм по-съгласна, както обичат да казват англичаните Simple Smile

Подобно нещо просто би увеличило предпочитанията в посока оперативни раждания. Много жени, които иначе биха се решили на вагинално раждане, биха се отказали, знаейки, че до себе си няма да имат лекар, а само акушер.

# 482
  • Мнения: 705
До добре обучена акушерка няма място за лекар при нормално протичащо раждане (пък и в много от случаите на ненормално Simple Smile ) Та ако е изпълнено условието за обучение на акушерките, не мисля, че жените има за какво да ходят при лекари. В държавите с добри показатели за родилна помощ (включвам нисък процент цезарови сечения) практиката е такава - бременността се наблюдава от акушерка, тя присъства и на раждането и броят на лекарите не надвишава този на акушерките
Наистина не виждам защо при нормално протичаща бременност, бих предпочела да раждам при лекар.

# 483
  • Мнения: 3 869
Наистина не виждам защо при нормално протичаща бременност, бих предпочела да раждам при лекар.
Защото акушерката няма да ти направи секцио пожелание, а темата тук е точно затова желание, което и Кати има предвид доколкото разбирам. Май това е единственият тъп раждане, който счита за цивилизован, а при него акушерката е по-скоро операционна сестра....

# 484
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 302
Мег, недей така. хайде да не става пак бойно поле. има хора, които са избрали ЦС, какво лошо има в това. няма място за нападки и заяждане.

# 485
  • Мнения: 3 869
Мишка, извинявай  Peace
Но как да коментирам по друг начин изказването на Кати?! Да я пратя да чете директиви, медицински стандарти, статистики, изследвания?! Всеки има право на избор, но у нас днес половината съществуващи избори за рждане не са възможни - всички го знаем...

# 486
  • Sofia
  • Мнения: 9 734
Наистина не виждам защо при нормално протичаща бременност, бих предпочела да раждам при лекар.

Аз бих предпочела да раждам при лекар, дори при нормално протичаща бременност. Отразява се на спокойствието и увереността ми и не виждам какъв е проблемът? newsm78 Както и не виждам проблем ти да раждаш само с акушерка ако така предпочиташ.
Хайде да не приписваме на всички хора еднакви желания. Peace

# 487
  • Мнения: 1 199
NBM, проблемът с израждащите лекари е че много обичат да се намесват в хода на раждането дори когато то протича съвсем нормално - индукция, система с окситоксин, пукане на околоплодния мехур и т. н. За тези намеси е доказано че могат да доведат до усложнение на раждането и поради това и до секцио. Ето това е проблемът на това да те изражда доктор, когато случаят ти не е патологичен. Аз нямам нищо против да раждам в болница, аз не се плаша от тукашните болници, но да ме изражда акушерка и да се намеси доктор само ако се случи нещо непредвидено. Докторът само да бъде "под ръка" при усложнение, защото докторът специализира в патологията, не в нормалните физиологични процеси. Тук в Канада има едни "домове за раждане", в които работят само акушерки (с 4-годишно специализирано образование между другото). Там следят жените още по време на бременността, като ги изпращат в болницата за стандартните изследвания. Там няма такива намеси при нормално раждане. Естествено не взимат патологични бременности, а освен това тези "домове" по регламент се намират на 1 км от болница с гинекологично отделение. Напливът към тях е огромен и за съжаление много жени не успяват да се доберат до тях. Правителството беше финансирало скоро (поне в Квебек) създаването на още такива "родилни домове" но те пак в никакъв случай не могат да насмогнат на търсенето. Знам че такива birth houses има и в други държави.

# 488
  • Sofia
  • Мнения: 9 734
Може би не съм се изразила правилно - имах предвид, че предпочитам да раждам И в присъствието на лекар. Т.е идеално за мен на раждането трябва да има акушерка, лекар и неонатолог. Не на 1км, а в същата стая. Категорично не виждам как присъствието на избранията от мен предварително лекар, на който съм се доверила и пред който съм изразила моите желания ще ми навреди.

# 489
  • София
  • Мнения: 17 592
Наистина не виждам защо при нормално протичаща бременност, бих предпочела да раждам при лекар.
Защото акушерката няма да ти направи секцио пожелание, а темата тук е точно затова желание, което и Кати има предвид доколкото разбирам. Май това е единственият тъп раждане, който счита за цивилизован, а при него акушерката е по-скоро операционна сестра....

Не.
Защото акушерката не може да ти направи секцио по спешност, не може да използва форцепс, вакуум, не може дори да прецени кога е абсолютно необходима подобна интервенция. И защото когато извадят - в крайна сметка - мъртво бебе тя дори не може да носи отговорност за това - което би била твърде слаба утеха за родителите, впрочем.

И когато се окаже, че единствения начин да имаш правоспособен и компетентен лекар до себе си, а не само морална подкрепа е да поискаш и платиш секцио, тези, които без друго са решили да го направят няма да се откажат, но много от другите, които биха се пробвали с вагинално раждане, ще предпочетат операцията.

# 490
  • София
  • Мнения: 17 592
Тук в Канада има едни "домове за раждане", в които работят само акушерки (с 4-годишно специализирано образование между другото).

Може би не знаеш, но медицинското образование трае 6 години до получаване на изобщо някаква диплома и още минимум 3, а средно 3.5 години - за получаване на специалност. Т.е. лекарят АГ е учил - само учил и специализирал под ръководството на друг, опитен лекар - 10 години. Някак 4те на акушерката звучат...  ooooh! И може би не знаеш, но мозъкът се уврежда в рамките на 2 - 3 минути без оросяване, след 1 км в болницата ще заведете бременна с мъртво бебе. Гарантирано. А проблемните раждания не винаги са предшествани от патологична бременност. И ако си изтеглил лошия късмет, ми звучи меко казано безотговорно да рискуваш живота и здравето на бебето си - а може би и своя - за да може да имаш по- мил и съчувстващ човек до себе си за подкрепа.
И дори и да става дума за болнични условия с голям превес на акушери, един акушер не може да извърши практически никаква интервенция - единственото, което е оторизиран да прави, е да ти държи ръката и да гушне после бебето, а един доктор не може да извършва каквото и да било върху две и повече пациентки едновременно. И в мига, в който вземете статистиката като основа за основа на прогнозиране на щатни места, предварително приемате, че ще обречете част от потърсилите съдействие родилки на много тежък изход.

# 491
  • Мнения: 3 869
Кати, запознай се със статастиките и медицинския стандарт по АГ. Оттам ще разбереш, какво може да прави една акушерка и какво е учила, на колко раждания трябва да е направила и пр. Струва ми се че бъркаш акушерката с дула. От статистиките пък ще видиш къде е най-ниска неонаталната смъртност и къде в развития свят е най-висока; изводите всеки може да си направи, но те са диаметрално противоположни на становището ти в горния пост...
Раждането е естествен процес, природно обусловен да бъде възможно най-малко рисков за майката и бебето. В отделни случаи има изключения - т.е. процесът е рисков - там е мястото на лекарите. Акушерската работа, за която пише Зозима, позволява да се знае предварително в много голяма степен как ще протече раждането Peace

# 492
  • София
  • Мнения: 17 592
Кати, запознай се със статастиките и медицинския стандарт по АГ. Оттам ще разбереш, какво може да прави една акушерка и какво е учила, на колко раждания трябва да е направила и пр.

Въпросът не е на колко раждания е направила, а какво е направила на ражданията.
Колкото и да те учудва, знам точно какво може - и какво не, или поне няма право - да извършва акушерка. От това, което пишеш, не изглежда ти да знаеш, обае. Не знам какво е Дул - звучи ми като династия от научно-фантастична поредица, а и честно казано, не ме интересува особено.
Една акушерка не може да извършва медицински интервенции. Да, тя може да постави система, но няма право да назначи такава. Да, тя може да подава инструменти, но няма право да ги използва. Толкова. Не омаловажавам в никакъв случай труда им - имам приятелки с тази професия - но те не си въобразяват, че са равни, камо ли по- важни от лекарите, на които асистират. Това е все едно да твърдиш, че нямаме нужда от министър-председател, понеже той нали си има секретарка, която подрежда всички документи, които подписва.

Струва ми се че бъркаш акушерката с дула. От статистиките пък ще видиш къде е най-ниска неонаталната смъртност и къде в развития свят е най-висока; изводите всеки може да си направи, но те са диаметрално противоположни на становището ти в горния пост...
Раждането е естествен процес, природно обусловен да бъде възможно най-малко рисков за майката и бебето. В отделни случаи има изключения - т.е. процесът е рисков - там е мястото на лекарите. Акушерската работа, за която пише Зозима, позволява да се знае предварително в много голяма степен как ще протече раждането Peace

Тъкмо обратното. Раждането при човека е по- тежко, по- болезнено, по- опасно и по- неестествено от това при кой да е друг бозайник - както и, впрочем, спрямо останалите животни.

"В голяма степен" означава просто, че ако ти си тази, изтеглила лошия билет - дори да е 1:100 000 - твоето дете е мъртво просто, понеже си решила, че знаеш по- добре от специалистите и не ти се ходи в болница, където би имало кой да ти помогне.

# 493
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 302
специализацията АГ е 5 години, а университетското образование по медицина в БГ е 13 семестъра, т.е. 6,5 г.

# 494
  • Мнения: 1 266
"В голяма степен" означава просто, че ако ти си тази, изтеглила лошия билет - дори да е 1:100 000 - твоето дете е мъртво просто, понеже си решила, че знаеш по- добре от специалистите и не ти се ходи в болница, където би имало кой да ти помогне.

Точно така.
А сега искаш ли да ти покажа сайтовете на самотни бащи, защото майката на детето/децата им е починала вследствие на секциото?

Общи условия

Активация на акаунт