Аmerican Dream - мит или реалност?

  • 11 783
  • 198
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 523
Нямам време да пиша много, но сега се сещам, че наскоро четох едно изследване, което сравняваше точно процента на чужденци на лидерски позиции в САЩ и такива в Западна Европа.
Цифрите бяха нещо от рода на 15% процента за САЩ срещу едва 1% за Западна Европа. Ще потърся статията да видя дали я има в онлайн вариант и ще я пусна.
И не съм съгласна, че богатите тук в САЩ са само тези с наследства. Наистина има много чужденци, говорещи с акцент и с активи за милиони.

# 31
  • Мнения: 27 524
На мене не ми се е отдало.

Удало  Simple Smile

# 32
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Нямам време да пиша много, но сега се сещам, че наскоро четох едно изследване, което сравняваше точно процента на чужденци на лидерски позиции в САЩ и такива в Западна Европа.
Цифрите бяха нещо от рода на 15% процента за САЩ срещу едва 1% за Западна Европа. Ще потърся статията да видя дали я има в онлайн вариант и ще я пусна.


Логично е според мен. Европа е по-близо до България (ако говорим конкретно за България) и хората, които избират да отидат в зап.европейска страна, отиват за определено време, основно за да спечелят малко пари и да се върнат в България, където да имат финанси за старт на нещо. Съответно отиват в чуждата страна без език, готови на всякаква работа, без специално образование. Няма как такъв човек да се бори за лидерска позиция където и да било. Докато за САЩ, когато някой реши да замине, е с ясното съзнание, че не е за година-две да бере портокали и да се върне. Нямам преки наблюдения, но ми се струва, че много хора минават и през университет или поне курс. И с тамошна диплома в ръка вече е много по-различно, езикът е на високо ниво, изискванията се повишават, летвата се вдига и е нормално да се появи стремеж към по-висока позиция. Също така САЩ имат много програми, специализации и т.н. за чуждестранни студенти и учени, които веднъж стъпили там, лесно решават да останат, и предвид потенциала им, също се борят за лидерство, откъдето и броя на чужденците на висок пост.
Също така и когато българин реши да си опита късмета в Европа, просто тръгва и се надява на късмет. Докато при емиграция в САЩ, има  newsm78 как да кажа, нещо като пре-селекция. Не може Драган от Горно Нанадолнище ей така да си нарами багажа и да кацне на летище Кенеди в НЙ и да каже, че идва да си търси работа.  Laughing Но може да натовари багажа на колата и да отиде във Валенсия например, и да бере портокали, без да дава обяснение.
Говоря за средностатистическия имигрант.  Peace

А за другия въпрос - негативните отношения към чужденци, които вървят в Европа, и това беше очаквано.

..... а за това дали аз ще имам същите възможности и права, както редовите местни. И щом държавните глави имат такова отношение, представям си пък обикновените хора. Едва ли са по-позитивно настроени.
И по принцип и тук не е идеално, има много негативно настроени срещу чужденците, особено сега в кризата. Но тук идеите са съвсем други от тези в Европа. За контраст с изказването на Меркел, тук концепцията е всеки да си говори неговия език и да си изповядва неговата религия.

И в Европа правилото беше това - всеки да си говори и да си вярва в каквото реши. Грешката беше, че на преден план излезе демокрацията и толерантността за сметка на равните права и задължения. Получи се така, че за да не бъде някой обвинен в липса на толерантност към определена група, неговите собствени права минаваха на заден план. Същото се наблюдава и в България - отношението към циганите. Законите ги има, но когато се направи опит да се приложат към тях, изведнъж става дискриминация. Съответно и хората се настройват срещу тях, защото законът би трябвало да е над всичко - расова, полова, религиозна и т.н. принадлежност. Но реално не е така.

# 33
  • Мнения: 1 199
Лунна самодива, това изследване което Игъл цитира, не е за българи, а изобщо за чужденци. В Щатите пък ги наводняват от Мексико и Латинска Америка и най-вече неграмотни хора, отишли да припечелят и изипратят пари в стрните си, така че разлика не виждам особена. Аз пък бях чела за някакво изследване за Щатите и там се казваше че имигрантите второ поколение (т.е. децата на имигриралите) са най-успешната социална група - като социален и икономически статут. Дали същото може да се каже за имигрантите второ поколение в Западна Европа? Просто нещата са несравними според мен в това отношение.

# 34
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
heureuse, имам предвид, че в зап.Европа масово имигрират средностатистически източноевропейци, африканци и араби, най-общо казано, които търсят просто по-добър живот и повече пари. Докато в щатите освен латиноамериканците (които са с нивото на масовия зап.европейски имигрант), отиват и много висококвалифицирани специалисти. Не, че в зап.Европа не отиват, но не е така масово. Останала съм с впечатление, че китайски, индийски и японски специалисти предпочитат щатите пред Европа, било заради заплащането, било заради програмите, в които участват, не знам.  Thinking Не случайно съществува изразът "изтичане на мозъци"  Laughing

За щатите говоря наизуст, от прочетено тук-там и във форума  Peace. Няколкото туристически визити не се броят за опит  Laughing.

За второто поколение в Европа мисля, че е рано да се каже, тъй като то в момента расте. А първата по-голяма имиграционна вълнА пак не е с такива размери, че да се говори за второ поколение имигранти - става въпрос за миграция най-вече на португалци и испанци към други страни малко след като са приети в ЕС, не знам точно как стоят нещата с второто поколение турци в Германия, но ми се струва, че там е малко по-особено - капсулирана група в обществото. Някой от Германия може би ще бъде по-конкретен.

Не знам в щатите как стои въпросът със соц.помощи. На места в Европа това е мотив за имиграция на определени групи.

# 35
  • Мнения: 353
"Казвали ми бяха,че улиците в Америка са павирани със злато.Когато пристигнах обаче установих три неща:
Улиците не бяха павирани със злато.Улиците изобщо не бяха павирани...Очакваха от мен аз да ги павирам..."
Това е фраза изречена от италиански емигрант пристигнал в Америка в краят на 18 век и са изписани на стената в Музеят на емиграцията. (моля да бъда извинена ,ако фразата на е съвсем точно цитирана)


Аз лично не съм ходила в Америка.Мога само да кажа какво ми сподели преди време един приятел,които живее там от няколко години с цялото си семейство,има хубава работа,къща,две коли и децата му учат в хубави училища.Той каза,че ако си е давал сметка какво ще му струва,на него и на семейството му ,да се приспособят в американското общество ,никога не би тръгнал натам.А още по-тежко му било,че осъзнава блокираната ситуация в която се намира,понеже след всичко преживяно не могат да се върнат в България...


Колкото до правата и свободите на всеки един гражданин имам дълбоки резерви след приемането на така нареченият закон "Патриотичен акт":"Патриотичният акт е закон на САЩ, чиято официална цел е да „възпира и наказва американските терористи в САЩ и по света, да улесни разследванията според закона и други“. Законът често е подлаган на критики с идеята, че дава изключителни възможности на правителството на САЩ за борба му срещу гражданите, били те терористи или не."

Рокси,Лунна самодива   bouquet

# 36
  • Мнения: 523
Статията не я намирам в онлайн вариант, но я намерих на хартиен носител.
Малко съм ви заблудила, защото става въпрос за сравнение със САЩ и Англия, а не Западна Европа. Цифрите са 15.4% за САЩ и 1,6% за Англия.
Също са посочили жени на лидерски позиции в САЩ 37%, срещу 11% за Англия.
Да поясня за тези, които се втурнаха да пишат за "свободата". Аз писах за възможностите за реализация на чужденците и малцинствата в съответните страни. Също така, за отношението към тях, което има връзка с реализацията им. Иначе за свободата като цяло, може много да се изпише.
За Европа може и да съм в грешка, не говоря от личен опит.

# 37
  • Мнения: 4 399
За контраст с изказването на Меркел, тук концепцията е всеки да си говори неговия език и да си изповядва неговата религия. Идеята за претопяването е отпаднала още през 70-те години. Друго нещо, тук е незаконно да ти откажат работа с мотив - не знаеш английски. И можеш да ги осъдиш за това. Може да откажат, но при положение, че докажат,че наистина английският е от значение за работата.

Е това специално не мога да го видя като положителна страна, колкото и да се опитвам. Нека си говори всеки какъвто език желае и да си изповядва каквато си иска религия, но в лиЧното си пространство. Не знам какво е изказването на Меркел, но тя едва ли иска да ограниЧи Чужденците как да общуват помежду си. Една уЧителка ми сподели наскоро Че родителите на децата в класа и не знаят 1 дума немски. Е, нормално ли е според вас тая жена да седне да изуЧи индийски, китайски, турски и сръбски за да разговаря с родителите? Разбира се Че трябва да има някакви правила, останалото граниЧи с анархия. И ще ги осъдиш Че не са ти дали работа, само ако са достатъЧно тъпи за да ти кажат истинската приЧина. И в Европа по правило няма да ти откажат работа ако не знаеш езика и ако за работата не се изискват знания за езика. Дори има обяви и то за квалифицирана работа в които пише например Че немският е плюс при кандидатстване, но не е задължителен. Така Че не мислете Че европейците са някакви аборигени, които ходят по улиците и посиЧат всеки който говори друг език. Като Че ли от онова време битува у нас българите едно мнение Че всиЧко американско е по-най-най. Whistling

# 38
  • Мнения: 523
Vjara, изобщо не искам да навлизам в спор кое е положително и кое е отрицателно, най-малко пък по-по-най.
Мисля, че вече подчертах какво имам предвид.
И още нещо, част от впечатленията за Европа съм ги чела точно тук в този форум. Специално ти се върни да видиш какво си написала за Австрия в една скорошна тема, която вече е заключена. Твоето мнение тогава го приех, че е на сериозно, но истината е, че  много хора тук си пишат когато и каквото им изнася, а действителността е съвсем друга.

# 39
  • Мнения: 1 199
Мога само да кажа какво ми сподели преди време един приятел,които живее там от няколко години с цялото си семейство,има хубава работа,къща,две коли и децата му учат в хубави училища.Той каза,че ако си е давал сметка какво ще му струва,на него и на семейството му ,да се приспособят в американското общество ,никога не би тръгнал натам.

Защо си мисля че да изникнеш в една страна просто ей-така, без сериозни спестявания вероятно, без роднини, връзки и т.н.  и за няколко години да постигнеш всичко това, което си изредила, не звучи никак зле ooooh!

# 40
  • Мнения: 407
Аз лично не съм ходила в Америка.Мога само да кажа какво ми сподели преди време един приятел,които живее там от няколко години с цялото си семейство,има хубава работа,къща,две коли и децата му учат в хубави училища.Той каза,че ако си е давал сметка какво ще му струва,на него и на семейството му ,да се приспособят в американското общество ,никога не би тръгнал натам.А още по-тежко му било,че осъзнава блокираната ситуация в която се намира,понеже след всичко преживяно не могат да се върнат в България...

Това изказване се отнася до голяма степен и за мен. Ако знаех през какво ще премина в чужбина никога не бих тръгнала. Просто е много трудно да се почне отначало.

# 41
  • Paris, France
  • Мнения: 14 107
Да, съществува "Американската мечта" и е реализуема. Много мои познати заминаха за Америка и се устроиха много добре материално. Там има възможности за търговия - ниски данъци, липса на ограничения за брой часове работа, огромни заеми с ниски лихви (в сравнение с Европа). За млад, здрав, красив и бездетен човек това е идеалното място за правене на пари. Подобна бизнес атмосфера в Европа има частично само във Великобританивя и Ирландия.

Не бих искала да живея в Америка по принцип. Животът е доста динамичен, изкуствен и хората, макар и много красиви, добри и топли не ме влекат както латинците. Харесват ми големите им градове. Мъжът ми е влюбен в Ню Йорк и Сан Франциско, но откакто се оженихме рядко ходи заради това, че аз го карам да пазарува вместо да ходи по културни мероприятия. Той искаше да живеем там заради ниските данъци и повечето му колеги от университета, които са там. Съгласен е, обаче, че с две деца няма да е лесно заради не особено добрата здравна система и скуката в огромната самотна къща в предградие (което мене би ме убило).

В страни като Франция е добре за многодетни, бедни, необразовани хора, защото държавата много помага, има добро здравеопазване и държавно образование, евтини курсове към кметствата, отстъпки и тн, но пари се не правят!

Харесваше ми живота в Лондон точно заради парите  Mr. Green, големия брой интересни чужденци и пищния нощен живот и липсата на достъп до лекари-специалисти, образованието, липсата на места за игра и социални контакти не ме бъркаха докато нямах деца. С деца, обаче, вече е различно и предпочитам по-качествения живот тук.

# 42
  • Мнения: 257

Не бих искала да живея в Америка по принцип. Животът е доста динамичен, изкуствен и хората, макар и много красиви, добри и топли не ме влекат както латинците. Харесват ми големите им градове. Мъжът ми е влюбен в Ню Йорк и Сан Франциско, но откакто се оженихме рядко ходи заради това, че аз го карам да пазарува вместо да ходи по културни мероприятия. Той искаше да живеем там заради ниските данъци и повечето му колеги от университета, които са там. Съгласен е, обаче, че с две деца няма да е лесно заради не особено добрата здравна система и скуката в огромната самотна къща в предградие (което мене би ме убило).


Kak изкуствен? Ниски данъци ? Не съм много сигурна в това  Mr. Green
Предградие = скука е пълна измислица.

Мога само да кажа какво ми сподели преди време един приятел,които живее там от няколко години с цялото си семейство,има хубава работа,къща,две коли и децата му учат в хубави училища.Той каза,че ако си е давал сметка какво ще му струва,на него и на семейството му ,да се приспособят в американското общество ,никога не би тръгнал натам.

Защо си мисля че да изникнеш в една страна просто ей-така, без сериозни спестявания вероятно, без роднини, връзки и т.н.  и за няколко години да постигнеш всичко това, което си изредила, не звучи никак зле ooooh!

Абсолютно.Това за мен е неблагодарщина.

Последна редакция: вт, 09 ное 2010, 17:41 от Madameral

# 43
  • Мнения: 653
ми да споделят "американките" с какви ме4ти и надежди са заминали, постигнали ли са ги, какво им е струвало постигането им  и  заслужавало ли си се заминаването...  интересно би било
 

# 44
  • Мнения: 4 399
Kak изкуствен? Ниски данъци ? Не съм много сигурна в това  Mr. Green
Предградие = скука е пълна измислица.


Останалото не мога да коментирам, но данъците наистина са ниски в сравнение с европейските. Къде в САЩ някой плаща 20% ДДС? За акциzите върху горивата не искам и да отварям дума, нито пък zа раzни социални отчисления, църковни данъци и не zнам още какви. Между другото в САЩ има ли данък върху лихвите?

eagle, това което съм писала в другата тема не противоречи на това което пиша тук. Обществото е многопластово и там можеш да наблюдаваш раzлични феномени. Да, австрийците са националисти, гласуват все по_масово zа националистични партии, но това не zначи че някой има нещо против чужденците да говорят на собствения си еzик или да иzповядват някаква религия. А това че искат чужденците които живеят тук да zнаят и немски, не виждам нищо лошо, напротив необходимо е според мен. В примера с учителката страдат много хора от това че някой смята zа негово право да живее с десетилетия в една страна и да не си даде труда да научи 10 думи на местния еzик. Страдат самите чужденци, страдат техните деца, но хайде това е техния иzбор. Иzвън тях обаче страда учителката zащото не може да си върши работата и местните деца (а с тях и родителите им), а също и теzи от семейства на интегрирани чужденци. Та въпросът е в крайна сметка чии права са по_нарушение в случая. А колкото до работата, ами капиталистът иска някой да му работи евтино и качествено. Ако една туркиня може да чисти zа по_малко пари, я наема и не се интересува дали говори еzика, zа тая работа немски не и трябва. Ако му трябва квалифициран кадър zа който е важно да говори английски, и него си го наема и пак не се интересува дали говори немски. Имам колеги които след 3_4 години тук все още си поръчват и сандвичите на английски. Това са двете страни на една и съща монета и не zнам къде точно виждаш противоречието.

Общи условия

Активация на акаунт