Аmerican Dream - мит или реалност?

  • 11 782
  • 198
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 353

Защо си мисля че да изникнеш в една страна просто ей-така, без сериозни спестявания вероятно, без роднини, връзки и т.н.  и за няколко години да постигнеш всичко това, което си изредила, не звучи никак зле ooooh!

Щастлива-има нещо,което се нарича:Пирамидата на потребностите е йерархична система на потребностите на човека, съставена от американския психолог Ейбрахам Маслоу.Тази система е представена за първи път в книгата му от 1943 година Теория на човешката мотивация.


Диаграма на йерархична система на потребностите на човека по Ейбрахам Маслоу.
Степени (от най-ниската към най-високата):
1. Физиологични
2. Сигурност
3. Любов/Принадлежност
4. Уважение
5. Увереност
6. Самоактуализация<br
Самият Маслоу разделя самите потребности:
Физиологични: храна, вода, сън, здраве, секс.
Екзистенциални: подслон, безопасност, обезпеченост.
Социални: социални връзки, общуване, привързаност, загриженост за другите и внимание към себе си.
Престижни: самоуважение, уважение от страна на другите, признание, постигане на успех и висока оценка, развитие в работата.
Духовни: познание, самоактуализация.

Madameral
Цитат
Абсолютно.Това за мен е неблагодарщина.Дошъл с нищото,постигнал толкова много и пак мрънка.Ами да си бяха стояли в китна България,да видим дали и след 100 години честен труд и средна заплата щеше да има това,което има днес,благодарение на това,че е имигрирал.

Дааа-дошъл е от нищото,ама с познанията ,които са му отворили вратите в Америка,щото не се знае,ако беше израснал в някое забравено от Бога малко градче насред нищото дали родителите му щяха да могат да си позволят вноските за специфичното му образование,което е получил безплатно в "нищото".
А и хората,които могат "да започнат от -5 ниво"(това го каза един българин в Америка,след като екипът ,в който работи получи Оскар за ефекти) и да успеят, могат да се успеят навсякъде по света.Неудачниците си остават неудачници навсякъде по света-справка темата на момичето пищещо от чужбина,за търтея дето си отглежда,защото работа за него няма никъде!

gioia-интересно предложение,дано някой ти отговори!

Кой беше казал:"Всичко,което имам нося със себе си",напускайки горящият Рим само с дрехите на гърба си-Сенека или Петроний?

# 46
  • Paris, France
  • Мнения: 14 107

Не бих искала да живея в Америка по принцип. Животът е доста динамичен, изкуствен и хората, макар и много красиви, добри и топли не ме влекат както латинците. Харесват ми големите им градове. Мъжът ми е влюбен в Ню Йорк и Сан Франциско, но откакто се оженихме рядко ходи заради това, че аз го карам да пазарува вместо да ходи по културни мероприятия. Той искаше да живеем там заради ниските данъци и повечето му колеги от университета, които са там. Съгласен е, обаче, че с две деца няма да е лесно заради не особено добрата здравна система и скуката в огромната самотна къща в предградие (което мене би ме убило).


Kak изкуствен? Ниски данъци ? Не съм много сигурна в това  Mr. Green
Предградие = скука е пълна измислица.

Не си измислям. Ненавиждам къща в предградие. Плащала съм троен наем само и само да съм в центъра където кипи от живот, магазините затварят в 10 вечерта, има кафенета, ресторанти и хора по цяла нощ по улиците. В къща е студено, тихо, скучно. Обичам като изляза около мене да има хора а не да гледам дървета. Градско чедо съм. Има предградие и предградие. Ако е застроено с високи блокове и наоколо има магазини и ресторанти бива, ако не - не е за мене. Не казвам, че на никого там не му харесва.

Под изкуствен имам предвид, че всичко е готово, опаковано, често ядат полуфабрикати. Там почти никой не си прави конфитюр, сирене или кисело мляко в къщи. В магазините плодовете и зеленчуците са ми безвкусни, но може би това се е променило. Те нямат европейските традиции за семеен живот - да седнеш на маса на колосана покривка, да сервираш наготвено от прясно месо и много зеленчуци ястие с големи салати. Тук и в най-бедния квартал има пазар няколко пъти в седмицата с прясна риба, морски дарове, плодове и зеленчуци и най-различни вкусотии. Тук храната е качествена. По закон макаронените изделия са само от твърда пшеница. Хлябът е наистина хляб - заквасен а не с мая. Хората тук във Франция са красиви и атлетични. Рядко ще видиш разплути, болнави, зле сложени или без мускули и така изглеждат дори бедните емигранти, децата им и възрастните хора. В друга тема коментирахме, че тук няма толкова затлъстели хора и имат много дълъг живот въпреки, че пият и пушат.

Данъците в Америка са ниски. Затова и пазарувам парфюмите, хранителните добавки и други от там. Излиза 3 пъти по-евтино от тук. Аз всяка седмица поръчвам от там и само от там. На лихвите има данъци, но не зная колко са. Питах мъжо, но каза, че е сложно и счетоводителите се занимават с това. Добави, че понякога е по-евтино да ги платиш отколкото да плащаш на счетоводител Mr. Green

# 47
  • Мнения: 523
Vjara, пак ще се повторя, но не коментирам дали политиката на Франция или Германия спрямо определени групи е правилна или не. Дадох го като пример, заедно с някои други неща от които съдя, че в САЩ е по-лесно да си чужденец. Никъде не съм писала, че в Европа са аборигени и тук в САЩ са по-по-най. Не ме разбирай погрешно, защото и в САЩ са далече от това, което се рекламират по света. И тук не навсякъде е положително отношението към малцинства и чужденци. Сравнено със Западна Европа обаче, ми се струва, че е доста по-добре по отношение на възможности за новодошли.
И мисля, че наистина си противоречиш, защото в друга тема написа нещо за дискриминация и ксенофобия в Австрия, от която започвали да се страхуват и "интегрирани квалифицирани специалисти".
Лихвите тук са облагаеми, с изключение на тези от общински и някои държавни облигации. В същото време обаче, ако имаш примерно ипотека си намаляваш дохода с лихвите, които си платил.

# 48
  • Мнения: 2 032
Уф, самоизтрих си писаното и сега не ми се повтаря, но исках да подканя да не подхождаме толкова повърхностно към една иначе интересна тема. Препочвам тази книжка по темата (за да не се записвам хептен без нищо, не за друго):
http://www.amazon.co.uk/American-Dream-History-Shaped-Nation/dp/ … 309734&sr=1-1


ПП. Невена, ще откриеш, че доходът от лихви се облага и във Франция, и в другите Европейски страни; а също така, че дължиш ДДС (или подобни данъци) при внос на стоки от извън Европейската общност, дори и да са за лична употреба.

# 49
  • Мнения: 523
Алиса, ако ти се пише драсни какво имаш предвид и какво е мотото на тази книга, защото докато я прочетем темата може да отишла вече в "небитието".

# 50
  • Мнения: 2 032
За мото на книгата- не знам, но разсъждава върху етиката на нацията, върху самоопределянето чрез свободата като начин на постигане на успех и благоденствие и как се е променила идеята от пилгримите (почти) до днешен ден.
Аз я намерих за интересна; но ми е трудно да я преразкажа.

Но си мисля, че човек ако иска да разбере какво я тегли  напред тази нация, е хубаво да почете малко, вместо да пише "един приятел ми каза....", "никога не съм ходила в Америка, но..." и подобни. Като доброжелателно пожелание го приемете.

# 51
  • Мнения: 4 399
eagle, предполагам че трябва да живееш тук zа да раzбереш какво имам пред вид. Да, ксенофобия има, да има хора които се страхуват докъде ще доведе тоzи нарастващ националиzъм, но наистина никой не те ограничава да говориш собствения си еzик и да иzповядваш каквато желаеш религия. Теzи които не обичат чужденци, не ги обичат неzависимо какъв еzик говорят, та ако ще и 1 дума да не каzват на собствения си еzик. Но е факт също че досега околните местни винаги са ме подкрепяли в усилията ми да говоря на български с дъщеря ми, zначи каквито и да са реzултатите от иzборите, не може да се съди само по тях. В общи линии националиzмът им е особено видим около иzбори когато всеки път все повече и повече хора са гласували zа националистични партии. Според мен това е иzраz на недоволството от факта че една емигрантска прослойка, неинтегрирана, необраzована, си живее прекрасно на гърба на обществото. И това е което не може да се случи в такива мащаби в САЩ щото липсва социална система на която да легнат подобни емигранти. Или в контекста на темата, американската мечта може да е всичко друго, но zа мен няма връzка със свободата на вероиzповеданието или с правото да се говори на майчиния еzик, тия права си ги имаме даже и в консервативна Европа, при това в не по_малка степен.

А zа данък врху лихвите не питам zа случаите когато става въпрос zа продажба на книжа. Питам ако ми тече лихва върху раzплащателната сметка в която ми постъпва zаплатата, и ми се съберат 4 цента лихва, ще ми вzемат ли 1 от тях zа данък? Защото тук лихвите са облагаеми от първия цент който сте получили и са в раzмер на 25% и то беz zначение какъв доход имате. В края на тримесечието просто си ги вzимат и никой не ви пита преz това време имали ли сте други доходи или не. Ние имахме точно тоzи комичен случай, когато zа 4 цента лихви веднага ни дръпнаха 1 цент zа данък.  Confused

# 52
  • Мнения: 523
Vjara , всички лихви по принцип се облагат. Включително и тези, които си получил от парите в банката. Не се взимат обаче директно от банката, а ти пращат един документ за начислената лихва, която трябва да си я включиш в годишната данъчна декларация. Копие на този документ се изпраща и на данъчните.

# 53
  • Мнения: 653
Сравнено със Западна Европа обаче, ми се струва, че е доста по-добре по отношение на възможности за новодошли.

това за мен са клиШета
обосновете се по_подробно
не се 4увствам нито дискриминирана, нито ограни4ена в каквото и да било поради факта 4е съм 4ужденка
във фирмата, в която работя, сме поне 10 националности и това не прави впе4атление на никого
децата в детската градина са от поне 15 националности, дискриминация не съм забелязала да има, важните комуникации са на 4 езика, храната е според религията, в болниците е съЩата работа

разбира се, ЩеШе да ми е по_лесно с богата фамилия зад гърба и с връзки, но това важи и за местните
за Щастие, връзките са необходими по _рядко, не на всяка кра4ка като в БГ, а и ве4е имам някоя тук там Wink

 

# 54
  • Мнения: 523
gioia, написах доста неща по-напред. Дадох и някои примери. Освен това, подчертах, че представите ми може и да са погрешни, защото не са от личен опит.

# 55
  • Мнения: 353
алиса-права си-понеже няма ей сега да тръгна за Америка,а думите на приятелят ми дадох само като пример,но това си е негово мнение и всеки сам си решава да го приеме или не,се втурнах да попрочета туй -онуй за политиката на Америка към емигрантите и ето какво намерих с едно кликване:
"Доскоро американските работодатели се конкурираха за квотата от 85 хил. Н-1В визи, отпускани от американското правителство, тъй като те дават право на квалифицирани специалисти от различни области да работят на територията на САЩ. Визите обикновено са с тригодишен срок с възможност за удължаване с още три години, а ако човекът е на опашката за зелена карта, разрешението за престой и работа може да бъде удължавано още за периоди от по една година.
В действителност с H-1B визи годишно в САЩ влизат 115 хил. висшисти, 30 хил. от които са преподаватели и изследователи и не се броят в правителствената квота. Осемдесет и пет хиляди визи се разпределят през април сред работодателите чрез лотария, организирана от имиграционните служби. Двадесет хиляди Н-1В визи от квотата пък са запазени за чужденци, които са завършили магистратура в САЩ. Най-често такъв статут на пребиваване и работа се дава на IT специалисти и инженери, които са били съответно 43% и 12.1% от хората с този тип виза през 2008 г.

В момента обаче много от компаниите, наемащи чужденци, изпитват сериозни финансови затруднения и са замразили назначенията. Други пък са засегнати от една от най-новите разпоредби в американското законодателство, която забранява на банки и компании, възползвали се от правителствени субсидии по антикризисната програма Troubled Asset Relief Program, да наемат чужденци. Така банките и финансовите институции, които досега са били един от основните работодатели на чуждестранни специалисти, остават извън списъка с възможни работодатели.

Мисия невъзможна

"Никога не е било лесно да се получи H-1B виза, но сега мисля, че е почти невъзможно", споделя Ваня* - българка със завършено в САЩ финансово образование и с няколко години трудов стаж. "Първо трябва да  намериш работодател, който да се съгласи да си усложнява живота заради теб. За да спонсорира H-1B виза, фирмата трябва да докаже, че три месеца е търсила служител за обявената позиция, да покаже, че е интервюирала кандидатите с подходящо CV и не е намерила никой друг, който да отговаря на всичките изисквания", обяснява тя. Докато преди няколко години заради дефицита на кадри работодателите са били готови да минат по този път, за да наемат квалифициран финансист например, днес много малко от тях са склонни да рискуват. "Освен всичко останало компанията трябва да иска да те изчака до октомври на съответната година, защото този тип визи се издават само през октомври", добавя Ваня. 
Финансовата тежест за работодателя също не е малка - спонсорството на една H-1B виза струва между 4000 и 5000 долара."Работодателите в момента са по-малко склонни да наемат чужденци, защото сме им по-скъпи. Законът ги задължава да поемат всички разноски по кандидатстване за виза", обяснява Ялдъз и разказва как през февруари т.г. си намерила работа като асистент комуникации в частно училище в Бруклин. "Бяхме стигнали до етап преговори за заплата и уговаряхме на коя дата да започна работа. Когато им казах, че ще ми трябва Н-1В виза, те се извиниха и оттеглиха офертата", разказва тя.
 Според проучване на учени от Harvard Business School имигрантите са 24% от бакалаврите, заети в областта на науката и инженерството, и 47% от тези с магистърска степен.
 Някои данни показват и много опити за измами в системата за получаване на работни визи. Има редица случаи, в които работници, наети по програмата за висококвалифицирани кадри, всъщност вършат нискоквалифициран труд или пък работят за много по-ниско възнаграждение, отколкото американец със същите квалификации би приел. Това са валидни аргументи, които обаче не бяха актуални, когато дефицитът на работна ръка беше един от основните проблеми на американските работодатели.


Не ми изглежда лесен този път...

# 56
  • Мнения: 653
gioia, написах доста неща по-напред. Дадох и някои примери. Освен това, подчертах, че представите ми може и да са погрешни, защото не са от личен опит.

ами според мен са погреШни представите ти и освен това не намирам нито забраната на бурката нито изказването на Меркел за расистки или дискриминираЩи

# 57
  • Мнения: 523
Ветинари, това няма много общо с политиката към имигрантите. И по принцип студентите идват тук с не имигрантски визи и имат ограничено право да работят.
gioia, написах доста неща по-напред. Дадох и някои примери. Освен това, подчертах, че представите ми може и да са погрешни, защото не са от личен опит.

ами според мен са погреШни представите ти и освен това не намирам нито забраната на бурката нито изказването на Меркел за расистки или дискриминираЩи


Възможно е да са погрешни, да.
Ти може да не ги намираш за расистки и това е обяснимо, но не знам какво мислят засегнатите по въпроса.

# 58
  • Мнения: 2 563
Много луксозни приоритети имате в избор на държава: "Да има слаби хора и бедните да пазаруват морски дарове"...  Rolling Eyes

Аз не съм си избирала държавата според това колко са слаби жителите й. Завършила съм Амер. колеж в София в едни глади и гадни времена и за мен беше просто естествено, че ще се пробвам в САЩ. Получих огромна стипендия от топ-10 колеж тук, там срещнах мъжа си. Завършихме преди 6 години, още нямаме магистратури и сме в средната класа и продължаваме да растем. Определено чувствам, че работата ми се оценява и че мога, както се казва, с двете си ръце да се издигна. Милионери няма да станем, но само от нас си зависи какви старини ще имаме. Тук няма пенсии, всичко е труд, спестяване, инвестиции, информирани финансови решения. 

# 59
  • Мнения: 289
всичко е относително, приятелка живееща в Америка ми е казвала, че се е чувствала дискриминирана там, всичко е лично както писа някой...

..... че то в Европа останаха ли местни хихиххихихихх при нас са 40 процента чужденците, е има и родени тук, но такъв беше процента на говорещите друг език в къщи Crazy   

Общи условия

Активация на акаунт