Американски колеж - тема 2 (втора)

  • 163 810
  • 1 445
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 8 567
Това е типично американският стил на мотивация и на ученици, и на персонал, да се припознават, да си изграждат самочувствие, стил на поведение, да се чувстват привилегировани, да принадлежат към определена общност.
Може да е Американски колеж, може и да е МакДоналдс.
Явно така американската система работи.
Един преход и психологическа нагласа за бъдещите студенти отвъд океана.




# 46
  • Мнения: 1 879
Критиката ми не е заяждане, в нея има болка, желание това да не е така. И аз обичам това училище, иска ми се нещата в него да бъдат почтени, това е. Иска ми се то да не се превръща в поредното частно училище за печелене на много пари. И силно се надявам, че родителите и бившите ученици няма да допуснат това да се случи.

На всеки се случва (поне на мен ми се е случвало) да се опитва да гледа с по-романтични очи към месторабота, в която в някакъв момент е бил влюбен, а после е разлюбил, но по този специфичен начин, при който му се иска тя отново да придобие обаятелния образ. Щом обаче ви се иска "нещата да бъдат почтени", значи имате наблюдения за обратното, а обратното няма как да се промени с пожелания "И силно се надявам, че родителите и бившите ученици няма да допуснат това да се случи." Това пожлание звучи също романтично, но когато трябва да се справи с "печелене на много пари", изглежда повече от нереалистично да бъде постигнато от външни фактори като родители и бивши ученици. Тъй като и аз не съм вътрешен фактор, мога само да се надявам, че има надежда в АК да не бъдат докрай усвоени българските мурафети, пък било то предлагани в американска опаковка. Щото съм виждала колко бързо се усвояват българските мурафети от префинени персони, възпитани в съвсем небалкански дух и стил. Изглежда, че балканският манталитет е доста прилепчив и който може се възползва от местоположението. Реално - хитрушковщина, изяла главата на мнозина.

# 47
  • Мнения: 7
Не мога да не се включа, защото ми е много мъчно за разни прецакани родители, които се опитват да защитават с всички сили колежа, като по този начин се оправдават пред себе си за профуканите пари. Аз за щастие съм на ниската такса, която вече я няма.  Simple Smile
Твърдението, че американците са много учени и затова са ни научили на всичко е пълна глупост.
Ние сами си учим, за да не получим ниска оценка, по учебниците, които са ни раздали, а те само ни разказват разни филми и тъпотии, а после дават тест, колкото по-сложен и гаден, толкова повече им се вдига самочувствието.  Защо не попитате някой ученик, дали няма усещането, че на един преподавател по билогия/името ще спестя/, му е ясна материята. За него цикъла на Кребс беше нещо съвсем ново, когато го преподаваше, но това не му попречи да напише 2 и 3-ки и великодушно да ни даде шанс за поправка, за която ние се изгърбихме от учене, но на него пак не му стана ясно какво преподава.
Само за информация: разбрах, че за изпита на 20.3. са се регистрирали около 200 деца. Горките.
Но, явно доста родители са разбрали,че да учиш в АК е като да си от филма LOST. #2gunfire
Вижте какво ви пише бившата учителка, тя е много интелигентна жена. Не я познавам, но си личи
по написаното. Само да доуточня: не сам закъсала в 11/12 клас, успехът ми е приличен, дори се водя от зубрачите, но от осъзналите се.  И малко да се посмеете: преди 2 години един от супер интелигентните американски преподаватели се беше прибрал в колежа рано сутринта преди ние да отдем на училище по сако и белъо и беше влязъл през централния вход, напил се като мотика.Дори охраната беше онемяла, но момчето се издигна високо в йерархията и още е в колежа. Не зная дали е от Харвард  ,но е неповторим
. smile3532

# 48
  • София
  • Мнения: 5 019
Много полезно е това, че можем да прочетем различни мнения и впечатления от колежа.

200 деца, като се отчете и това, че вероятно има записани ученици само с цел да изпробват силите си, без реални намерения да учат в колежа, не е ли съвсем малък брой кандидати, на фона на обявената бройка за прием?

# 49
  • България
  • Мнения: 2 164
veika какво всъщност те задържа в училището? Ако там се чувстваш толкова нещастна, кому е нужно да продължаваш да страдаш? Едва ли родителите ти го желаят?

# 50
  • Мнения: 40 950
Ама сериозно ли са само 200??? Това ще рече, че всеки желаещ ще влезе, защото знам, че едва ли не половината СМГ се е записало за спорта....

# 51
  • Мнения: 3 205

Твърдението, че американците са много учени и са ви научили на всичко, въобще не се е появявало в тази тема. Върни се назад, прочети точно какво съм написала, опитай се да вникнеш в смисъла.  

Причината за ниския брой кандидати е очевидна - набори 1996-2000 са малко деца, а сега май кандидатства точно набор 1997. Още по-малко пък са родителите, които могат да си позволят таксата по време на криза. Това е положението. Ще приемат повечето и неминуемо ще има още много тройки по биология не само в 11 клас.

Аглая Епанчина, аз съм от първия випуск. От учителите ми българи там, които са учили мен или които са назначени по мое време и си спомням, са останали следните - по англ. език за 8 клас, по математика, по изобр. изкуство, по география, по физика, по спорт, по втори чужд език, по история.    

нова, не разбрах изказването ти по отношение на общността, по конкретно защо не е добре да принадлежиш към някаква общност. Вероятно завършилите СМГ и НПМГ не казват с гордост "ние сме от СМГ", а много се срамуват да го признаят и се избягват един друг.

Ще се повторя - проблемите идват изневиделица в 9 клас, когато се окаже, че детето няма база, върху която да гради знания и не е изградило навици за учене. Това е на което трябва да се обърне внимание. С правилата, изискванията и натоварването се свиква, но ако нямаш основни познания по основните предмети до 7 клас вкл., просто не можеш да се справиш.










# 52
  • Мнения: 2 843
Аглая Епанчина, аз съм от първия випуск. От учителите ми българи там, които са учили мен или които са назначени по мое време и си спомням, са останали следните - по англ. език за 8 клас, по математика, по изобр. изкуство, по география, по физика, по спорт, по втори чужд език, по история.    
Напусна целият департамент по български език и литература. Без Румяна Рангелова. Всички останали си тръгнаха, имаше защо.
И напусканията не засегнаха само този департамент. Но за това не се говори.

# 53
  • Мнения: 2 843
И друго - първият випуск си е първи випуск. Идеологията беше / е била съвсем различна. И никой не подценява този силен старт. Аз заварих нещо, макар и след години, доближаващо се до тази атмосфера. Но хванах и разрушаването й. Последните години бяха нетърпими, нивото не беше особено високо.

# 54
  • Мнения: 8 567
Нямам проблем с принадлежността.
Само констатира`аме, че за децата, които  искат да следват в Америка колежът е чудесно място да се запознаят с американските нрави, най-общо казано. Какво по-добро място в България от едно американско училище Wink

А и всъщност, гледам да поддържам разговора, че ми е интересно. Laughing
Шегувам се.

За принадлежността - харесва ми, одобрявам и  самочувствието на учениците, когато  се гради на база знания и постижения, независимо възпитаници на кое училище са те.

Жалко, очаквах повече, все пак децата са мотивирани, имат амбиция, полагат усилия, трудят се, родителите им също.
Би трябвало когато си плащаш да получаваш повече, отколкото ако не си плащаш.

Апропо, с какво е по-добър в момента Американски колеж от СМГ например?

# 55
  • Мнения: 24 467
Явно съм пропуснала факта, че момчето е от ЕГ. Ама от четенето на коментари бях останала с друго впечатление. Но все едно, не е от АК, а нали само там се научавало Wink

====
Лично аз поддържам обратната позиция. Език, математика и всичко друго човек може да научи в доста училища, вкл. и обикновени гимназии, ако сам стигне до ниво лична вътрешна мотивация. А чуждият език- и ако родителите му имат достатъчно финанси да си ходи редовно на уроци.
По- долу има данни за отлични резултати от олимпиади на ученици от най- обикновено СОУ.

# 56
  • Мнения: 2 992
Много е трудно да критикуваш колежа пред родител на ученик, който е записан там. Как да му кажеш, че от даването на толкова много пари няма полза; освен това се полагат огромни усилия (дни на отворените врати, представления, атракциони), които да внушат, че това е най-доброто място, че възпитаниците му са безподобни, че самочувствието им е не само основателно, а наложително. Месечните информационни бюлетини излъчват подобна пропаганда, на честите общоучилищни срещи президентът тръби (не знам дали така е още, но сигурно, такава е стратегията) поредните постижения. Самите ученици заживяват с усещането за богоизбраност и неповторимост. Много странно нещо наблюдавам при тях – в лични разговори, в стеснена публичност обикновено се оплакват, критикуват системата, съвсем не изглеждат „промити мозъци“. Но пред външни хора се включват охотно с пропагандата, яростно отбраняват училището си.
Доста съм критична към колежа, вярно е. Но „проглеждането“ дойде постепенно. През първата година на работа там бях впечатлена: всекиго убеждавах как по-прекрасно място няма – романтичен кампус, градинари, зеленина, свръхстарание на преподавателите, информираност за всичко, разчертаност на графика, логика, яснота, за всичко е помислено. През третата година тези впечатления се разколебаха, идиличната картина рухна – станаха ми ясни двойните стандарти, начините, по които някои се облагодетелстват, цензурата, невъзможността за критично тълкуване, следенето, спадът на нивото като цяло, напускането на цели департаменти с учители, подмяната им с далеч по-посредствени фигури – и това, като стратегия – не са нужни най-умните, не са нужни хората с докторат и опит, нужни са административно приемливите.
Критиката ми не е заяждане, в нея има болка, желание това да не е така. И аз обичам това училище, иска ми се нещата в него да бъдат почтени, това е. Иска ми се то да не се превръща в поредното частно училище за печелене на много пари. И силно се надявам, че родителите и бившите ученици няма да допуснат това да се случи.


Вчера се въздържах да отговоря от уважение към професията Ви. Ще бъда максимално кратка.
Никой не седи на сила в колежа. Едва ли 600 семейства сме мазохисти да плащаме такса, никак малка за нещо , което сме преценили, че не си заслужава. За голяма част от родителите таксата повлиява доста негативно на семейния бюджет. И все пак не съм чула за доброволно напуснал ученик, а за такива с прекратени договори поради нисък успех или други провинения.
Ако сте наранена от това как сте напуснали Вие и колегите Ви, това не е причина да се наричат преподаватели посредствени. Досега не сме имали преподавател по български език, който да е бил посредствен. Колежът на матурите продължи да се представя отлично и след напускане на учителите от департамента по български език, които напуснаха преди 3 години.
Не знам какво разбирате под "занижено ниво". Учебниците са същите, изискванията са същите, компромиси няма. 43% е двойка, а за такъв резултат в други у-ща е минимум четворка.Срочен изпит по история например беше от 180 въпроса /11 страници/, по химия 7 страници и т.н.
Ако имаш 91,03%, учителят не ти додава стотните до 91,5%, за да ти пише 6-ца, което със сигурност би се случило във всяко друго училище.

И моето си скромно мнение, че ако след 7 клас се колебаех дали да се запишем в АК, точно заради таксата, сега не съжалявам за нито стотинка дадена там, ако се бях разочаровала или считах, че не си заслужава, още след 8 клас щях да спра да ги давам, никой не е насила там.

# 57
  • Мнения: 55
Kритикари, що не се осъзнаете. Родното образование го докара до такава разруха, че в нета периодично се спори коя е най-добра от десетината елитни гимназии в страната. За останалите е по-добре да помълчим. И тук сме си зачесали езиците как едно от тия десетина училиуща , видиш ли, колко лошо било. Е много ви бърка в очите, че е платено. Ми спестете си 30 000 евра и си увеличете екстрите на джиповете, може и някое околосветско пътешествие в повече да организирате. Като гледам софийския автопарк, каква криза ви гони незнам. newsm78

Извинявам се за сърказъма, но един пубер, дето точно днес не му се учи, гракнал в нета и всички му припяват. И аз съм имала моменти някога в елитната ми за времето си гимназия, дето ми беше черен света че учех, докато другите се шляеха. Е днес не съжалявам за това.

# 58
  • Мнения: 40 950
Kритикари, що не се осъзнаете. Родното образование го докара до такава разруха, че в нета периодично се спори коя е най-добра от десетината елитни гимназии в страната. За останалите е по-добре да помълчим. И тук сме си зачесали езиците как едно от тия десетина училиуща , видиш ли, колко лошо било. Е много ви бърка в очите, че е платено. Ми спестете си 30 000 евра и си увеличете екстрите на джиповете, може и някое околосветско пътешествие в повече да организирате. Като гледам софийския автопарк, каква криза ви гони незнам. newsm78

Извинявам се за сърказъма, но един пубер, дето точно днес не му се учи, гракнал в нета и всички му припяват. И аз съм имала моменти някога в елитната ми за времето си гимназия, дето ми беше черен света че учех, докато другите се шляеха. Е днес не съжалявам за това.

То сарказъм, сарказъм, ама е неправилно ориентиран. Никой тук:
- не е казал, че АК е лошо училище (поне от възрастните);
- не е писал против платеното обучение в АК, а се дискутира струва ли си да се платят тези пари за това качество;
- никой не е имал намерение да инвестира спестените пари в джипове. Ставаше дума за инвестирането им във висше образование.
 Peace

# 59
  • Мнения: 55
Откакто свят светува хората имат различен багаж в главата си. За мен си струва да платя, за Черна станция-не. Както виждам и за родителите на Вейка си струва, иначе щяха да я преместят в 11 клас в някой ПУЦ, да и осигурят диплома 6.00, то детето за 3 години си е взело достатъчно от АК. Ама не са го направили, явно искат да са мазохисти и да си хвърлят парите на вятъра.

Общи условия

Активация на акаунт