Здравословното хранене – доколко успявате?

  • 22 834
  • 217
  •   1
Отговори
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Много се чудих къде да поместя темата. Не е нито само кулинарна, нито само здравна. Накрая реших тук, защото ми се струва, че касае цялото семейството и неговото благополучие. Или поне би трябвало.
Та въпросът ми е такъв - до колко успявате да храните себе си и семейството си здравословно? Ясно е, че в последните години здравословното хранене става все по-модерно, отвсякъде ни забиват реклами на здравословни или набедени за здравословни продукти. Ще кажа как е у нас. Въпросът ме интересува от няколко години. Чета много, предимно в нета. Старая се максимално да храня семейството си здравословно. И все ми се струва, че не постигам и половината от нужното. По няколко причини. Иска се първо много време и усилия. Време за четене предимно, също време за пазаруване (много от продуктите ги няма в кварталния магазин), време за готвене (не е като да изпържиш наденица), време за убеждаване на околните, че трябва да ядат пълнозърнест домашен хляб вместо кроасан с шоколад примерно. Освен това някои от нещата струват доста по-скъпо от не толкова здравословните си аналози, което също е пречка. Като цяла пазаруването, четенето и готвенето не ми пречат. Обичам ги. Основният проблем е, че колкото повече чета и се интересувам, толкова повече установявам колко много неща не знам. Т.нар. здравословни продукти, биохрани, суперхрани, чайове, добавки и прочие са толкова безкрайно много. От друга страна вредните също са безкрайно много, а и за тях трябва да се чете. И колкото повече чета, толкова повече се убеждавам, че почти няма стандартна храна без вредности. И накрая в главата ми настава един хаос...  newsm78 Та се питах при всички ли е така или аз нещо съм сбъркана. Ще ми се да си сверя часовника с вас, за да  спре да ме гризе съвестта, че не правя достатъчно по въпроса. Ако може.  Mr. Green Ще кажа до сега какво съм постигнала:
1. Не пържа изобщо и не запържвам.
2. Хляб ядем малко, само пълнозърнест, като поне 1/3 от него е домашен.
3. Пакетирани готови храни купувам изключително рядко, само когато не успея да се преборя с децата и то само някои от тях - солети, обикновени бисквити, зайо байо, сладолед лятото, дъвка.
4. Никога не купувам и не ядем: маргарин, колбаси, чипс, пуканки, безалкохолно всякакво вкл. натурални сокове, вафли и др. шоколадови десерти, корнфлейкс, готови сладки, торти и десерти, готови супи и спагети, бульони на кубче, комбинирани подправки, туршии, пушени продукти, консерви, бързи храни тип Макдоналдс.
5. Децата (на 6 год.) задължително ядат всеки ден по 2 порции пресен плод и 1 порция прясна салата, 1 порция нещо млечно, хранят се основно със супи и малко пълнозърнест хляб. 2-3 пъти седмично им позволявам натурален шоколад или домашен десерт.
6. Ние двамата също ядем поне 1 салата и 1 плод на ден, основно домашно сготвена храна, хляб почти не ядем, алкохола сме свели да няколко чаши вино месечно, сладкото сме намалили до минимум.
7. Старая се да консумираме възможните здравословни продукти в рамките на финансовите ни възможности - спелта, лимец, мюсле вместо корнфлейкс, кафяв ориз вместо бял, сурови семена и ядки, зелен чай и още много, да не ги изброявам всичките.
И още много неща мога да напиша по въпроса, но постът и без това стана прекалено дълъг. Та споделете как е при вас да се ориентирам къде съм.   newsm78

Последна редакция: пт, 23 яну 2015, 09:38 от Редактор*

# 1
  • Мнения: 725
Аз мисля, че се справяш прекрасно  Peace Аз също доста се интересувам от темата и се мъча да се храня по този начин, но не успявам така хубаво както ти още повече, че си с две малки деца което направо си е постижение  Peace

# 2
  • Мнения: X
И при мен е така, не си изобщо сбъркана.    Simple Smile
Това ми е 4-та година, откакто обръщам по-сериозно внимание каква храна влиза у дома и изобщо не мога да кажа, че съм абсолютно наясно какво правя.
Писала съм какво правя и какво не в доста теми, ако трябва, ще се повтора.    Laughing
Единственото, което не съм правила и нямам намерение да започвам, е да убеждавам когото и да било кое е полезно и кое не.Нито нерви имам, нито желание да променям мирогледа на някого.
Синът ми е голям, може сам да мисли и да взима решения.Мъжът ми също сам реши да се присъедини.
Ако бях в ситуация с малки деца:
имайки предвид как и тогавашното ми хранене им е повлияло, не мисля, че би било проблем да се нагодят и към новото ми хранене.Децата бързо свикват с новости, лесто се пренастройват, не се замислят много-много, а следват модела на родителите.

# 3
  • Мнения: 41
Всичко което правите звучи чудесно, направо сте семейство за пример!
Ние вкъщи също се опитваме да се храним по-здравословно. Залагаме на няколко правила:
1- Салами и колбаси не се купуват.
2- Месо също се ограничавам да купувам. Ако вземаме е от познат месар, който ни дава МОЖЕ БИ по-качествено месо. Взимам от майка ми, защото те си гледат кокошки а и всяка година взимат телешко месо и слагат във фризера. Ако се ходи на ресторант хапваме основно риба.
3- Вкъщи вече дори кафе правим много рядко, основно пием чай.
4- Млечни продукти гледам да купувам домашни, но все по-рядко се случва, защото нямам време.
5- Плодове и зеленчуци от кварталното магазинче, защото от суперите не са особено качествени. Изключение правят някои по-слециални продукти.
6- Алкохола също сме го ограничили
7- Сладките неща....ей тук не мога!! Много обичам сладки неща, но все пак гледам поне да си ги правя сама, което радва всички вкъщи!

# 4
  • Nice
  • Мнения: 946
Браво! Изглеждаш много мотивирана

Аз се опитвам да се храня здравословно от недълго време доколкото мога да си го позволя защото да речем, че много от по-качествените продукти са по-скъпи  и ако си купуваш нещо БИО то трябва да предвидиш и сериозен бюджет.
Сега биото е много на мода ми се струва, обаче някак нямам доверие на етикета и това, че пише био не ме задоволява. За мен био си е отгледано от баба и това е. И дори и на опаковката с яйца да пише, че са био е не са като домашните за мен  Confused

Иначе какви старания полагам:
* никакви газирани напитки не пия от известно време. Бях голям фен на колата, но се овладях и сега не мога да я накуся  Sad направих си експеримен 3 седмици без газирано само на вода, като опитах по погрешка една фанта е за малко да я изплюя, толкова слаадка ми се стори
* колбаси и всякакви производни не ям, предпочитам чисто месо (случва се понякога да купя шунка, но рядко се изкушавам)
* не ям хляб и от както се ограничавам отслабнах мнооого значително и забележимо
* опитвам се да пия много вода
* полуфабрикатите ги отбягвам вече, но не успявам да готвя постоянно, за това понякога прибягвам и до тях
* ям разнообразно всякакви храни, единствено ме е яд, че рибата е много скъпа и не мога да си я позволявам дори и 1 път в месеца  Sad От месо и животински продукти не се лишавам (само намалих млякото защото не ми действа добре и веднага ми се появява акне: много съм чела, че на определена възраст е добре да се ограничава)
 * плодове и зеленчуци поне 1 път на ден
* бях огромен фен на сладкото и си ми личеше  Laughing , но в един момент спря да ме изкушава и сега почти не ям сладко
* не пия кафе, иска ми се по 1 чашка на ден, но ми разтуптява сърцето и не съм  свикнала  Grinning слаб ми е ангелът

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
nikaia, защо не опиташ да заместиш част от месото с риба. И без това не е хубаво прекалено много месо да се яде. Пъстървата примерно е колкото свинското. Иначе и мен за рибата ме е яд, че не мога да си позволявам по-интересни риби и морски дарове, че пъстървата и скумрия много са ми омръзнали вече.

# 6
  • Мнения: 2 052
И аз се стремя да се храним здравословно, но не винаги ми се получава. Хапваме и вредни неща понякога, например има моменти в които умирам за 1 вафла или 1 шоколад... позволявам си. Всъщност единствения ми проблем е сладкото, него не мога да спра, но поне гледам да правя нещо домашно.

1. Не ядем пържено
2. Хляб си правя аз, като гледам пшеничното брашно да е сведено до минимум и поне да е пълнозърнесто. Смесвам го с ръжено.
3. Не купувам салами, кренвирши, маргарин, газирано и подобни (мъжа ми понякога си купува обаче).
4. Вместо олио използвам зехтин.
5. Почивните дни аз и детето закусваме овесени ядки, киноа, амарант, елда. (Когато съм на работа няма как, тъй като ставам в 5ч. и няма кога да се занимавам с това). Мъжът ми всяка сутрин закусва банани.

Проблемът при мен е с малката и ходенето на ясла. Откакто ходи на ясла предпочита тестени неща и сладкиши. Хляб вече не иска и да опита, там дават бял и моя не и харесва. В последно време ми отказва и закуските... В началото закусваше вкъщи, но вече не иска, защото знае, че там ще и дадат друго и предпочита храната в яслата.

# 7
  • София
  • Мнения: 11 994
Не се вманиачавам, но се старая.
От месото ограничавам само пилешкото. Не намирам причина да спрем свинското и телешкото.
Когато има откъде, купувам домашно мляко и си правя от него кисело мляко и кашкавал. За масло още не съм успяла да накарам мъжа да се включи. Моите ръце окапват бързо Wink
Правя си сама хляба.
Отлеждам си в един двор домати, моркови, краставици, ягоди, зелен фасул. За съжаление не са достатъчно, за да не се налага да купувам допълнително.
На балкона в сандъчета имам магданоз, копър, босилек, розмарин и чубрица.
Правя си домашна лютеница.
Есенно време меля домати и стерилизирам, за да имам през зината за готвене.
Не използвам никакви полуфабрикати (включително спагетите, талятелите и корите за лазаня си правя сама), глутамат, сухи бульони, супи и т.н.

Пърженото не съм го спряла напълно, няма и да го направя. Алкохол и кафе също употребяваме.

Надявам се да не скандализирам привържениците на здравословното хранене, но използвам свинска мас в някои ястия.

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Що да ги скандализираш? Аз не виждам нищо вредно в свинската мас, стига да е в разумни количества, което важи за всяка мазнина. Във всеки случай е в пъти по-безвредна от маргарин, палмово масло и подобни, които се съдържат в 99% от готовите сладки неща и закуски примерно, с които така масово храним децата си.

# 9
  • Мнения: 365
Аз мисля, че толкова вече е малко прекалено. В смисъл..примерно нищо му няма на корнфлейкса, нито пък на белия ориз. Напълно достатъчно е според мен да се храни човек с естествена храна и да внимава какво купува, да гледа да е прясно и ако е от домашно производство най-добре. Боядисаното месо си личи от километри, Е-тата, глутаматите и т.н. са написани на етикета. Сертифицираното био производство е много хубаво нещо, но е голем зор да докараш една манджа цялата да е био..примерно една класическа яхния от леща от био лещата, през био-моркова, лука чесана, та до био-чубрицата..луд ше станеш, докато си събереш продукти, повечето не можеш да ги намериш в един единствен био-магазин, да речем. Освен това, аз съм много против хранителните добавки..примерно 1 с.л. ленено семе на ден е ОК, ама тия сичките   зелени прахчета са пари в кофата! Хубаво изпълнена, пълноценна диета от естествена храна от местно производство дава всичко необходимо на човек да е здрав! И не е необходимо да е разнообразна - важното е само да е балансирана и пълноценна, даже разнообразие, вкарано от чуждоземски храни е по-вредно от местното сезонно "еднообразие". Свикнали сме да четем разни неща за тази храна съдържа повече полезни неща, друга била супер храна и т.н. и забравяме, че човек, колкото и бавно - все пак еволюира и се адаптира и в този ред на мисли, ако баба ти е яла зиме кисело зеле със свинско и боб, бял хляб, картофи, ушав и луканка, а на пролет и лятото гювеч със запръжка и е живяла 95 години, то не е лоша идея и ти това да си хапваш, вместо да набиваш сок от агаве с разтворен прах от моринга и да готвиш с олио от био макови семчици...примерно..

# 10
  • Мнения: X
Цитат
..................нищо му няма на корнфлейкса, нито пък на белия ориз. Напълно достатъчно е според мен да се храни човек с естествена храна
Корнфлейкса и белия ориз НЕ са естествена храна.    Laughing

# 11
  • Мнения: 1 109
Привет, записвам се да следя темата!

# 12
  • Мнения: 725
Здравословно имаше преди, от баба и дядо сега дори и био не виждам нищо истинско  Peace Скоро си взехме едно сирене на известна марка, ми честно казано не разбрах дали ми напомня на истински от преди години или толкова съм свикнала с боклуци, че не мога да разбера разликата м/у хубаво и лошо

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Машина, корнфлейксът е пълен със захар и е много високо преработена храна. И в него както и в белия ориз няма нищо полезно. Домашната храна - няма лошо, но не всички сме от село и не всички имаме кой да ни гледа домашна храна. От непознати домашни продукти не смея да купувам, защото не подлежат на никакъв санитарен контрол. А бабите на 95 г. са живяли при несравними с нашите условия по отношение на околна среда, чистота на храна вода и въздух, количество стрес и още много фактори. Не може така да сравняваш.

# 14
  • Nice
  • Мнения: 946
nikaia, защо не опиташ да заместиш част от месото с риба. И без това не е хубаво прекалено много месо да се яде. Пъстървата примерно е колкото свинското. Иначе и мен за рибата ме е яд, че не мога да си позволявам по-интересни риби и морски дарове, че пъстървата и скумрия много са ми омръзнали вече.

Ох, много ми се иска, но не живея в България и цената на рибата е направо непоносима , най-много да си купя консерва или замразена, но тя замрезената като се рзтопи леда и остава наполовина.
За ориза и корнфлейкса според мен може да се похапват (не, че са от най-полезните), но без да се прекалява. То това важи за всичко останало освен за храните които наистина са болкуци. Има храни които може да си позволяваме от време на време, но има и такива които най-добре да ги изключим тотално от менюто.

Общи условия

Активация на акаунт