Защо не си търсим правата на работното място?

  • 12 883
  • 209
  •   1
Отговори
# 30
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236


Лиляна, ти как си търсиш правата, би ли ни просветлила? Да кажем, шефът ти не те харесва и реши да намери вратичка в закона, за да те освободи. Как точно ще си търсиш правата.
Това е в случай, че работиш в частния сектор, а не си трудоустроена в държавния сектор.
Към момента работя за държавата, но пак много внимателно подхождам така, че да не позволя своеволия. Чувствам се малко по-сигурна, но изцяло благодарение на моя подбор и работа.
Работила съм и в частния сектор. Всичко се спазваше, получавах толкова, на колкото се разписвах, отпуски си имах и извънредно ако сме работили, са ни плащали допълнително. За съжаление се оказах там точно в средата на най-голямата криза и започнаха да освобождават последните дошли. Няма да описвам подробно как ми бяха нарушени правата в един момент, но след мен практиката, която бяха подхванали, я преустановиха, след като им направиха няколко проверки.
Права се търсят по каналния ред - ИТ и съд. А най-добре е да си подбереш читав работодател още, когато започваш.

# 31
  • Мнения: 6 326
Абе въпросът има две страни. От една страна, на хартия по закон работникът има права и трудовите дела по принцип са безплатни за работника. От друга страна, ако си помислите, че частникът ви дава пари все пак, негови са си и има моралното право да поставя условия, а като не ви изнася, не приемате. Вие като давате пари, нямате ли претенции? Например в САЩ, нали сте гледали филми, шефът му казва - уволнен си! - на секундата, и край. В Европа има развита социална система и дори да изгониш някой некадърник е много трудно, той има права, дължат се обезщетения и т.н. Нямам предвид пишещите в темата, обаче някой като има претенции защо оставал след работно време и не му се плащало, дали се е запитал дали пък през работното си време е работил, или е щракал в бг-мама?

Лиляна е права, тя в началото на темата е казала много добре нещата. Не е вярно, че не може човек да си защити правата, но трябва да познава законите или пък да си наеме адвокат. ИТ работи, а както една форумка е казала, дори и само заплахата, че ще се обърнеш към ИТ, работи. А че работодателите в малките населени места се възползват арогантно от безработицата и не плащат осигуровки на реалните заплати, експлоатират хората и т.н., е вярно. Ама това е пазарът - в това населено място такива са условията, работникът е слабата страна, работодателят - силната, и се възползва. Пазарът не борави с понятия като справедливост. И вие да сте работодатели, и вие така ще правите. Работната сила е стока, ако ти харесват условията - продаваш, ако не ти харесват - не продаваш. Ама нямало избор. Ами като няма избор, значи стоката е евтина, продаваш я евтино и туйто, или търсиш други условия в друго населено място. Такъв е светът.

# 32
  • Мнения: leet
ИТ, действа само ако хване работодателят директно в нарушение. Подразбирайте, примерно на строителен обект, че работникът е без каска, в заведение, че сервитьорът е без договор. Когато обаче се касае за нарушаване правата на работника от естество да кажем - неизплатена заплата, дисциплинарно уволнение, неспазване графикът на отпуски, ИТ може да глоби работодателят (ако се докаже вина), но не и да спре практиката във фирмата. Освен това, едва ли някой от вас си е играл да гледа справките в ИТ да видите колко фирми са били глобени.. ами много са малко. Освен това ИТ е една изключително тромава машина, която докато се задейства, работникът ще бъде уволнен, изгонен и т.н.  А и, реално какво означава, не си знаем правата? Всеки от нас знае, че трябва да си получава заплатата за времето, което е отслужил, да има отпуска, почивни дни, компенсации за извънреден труд и т.н. Изкарвате хората крайно неуки, а те не са.

# 33
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
... От друга страна, ако си помислите, че частникът ви дава пари все пак, негови са си и има моралното право да поставя условия, ...
Това не е съвсем така. Ако няма работници, няма да има и пари. Той не дава личните си пари, а тези, които управлява частно. Малка е разликата, но я има. И ако един работодател е умен и държи на развитие, което би донесло и повече пари, няма да си позволи да си създава име на некоректен, защото при него ще идват само най-крайно нуждаещите се и некадърни хора, които не са успели да се реализират другаде, където условията откъм работодател са много по-добри.

Димана, какво е недиректно нарушение? ИТ има права не само да глобява.

# 34
  • Мнения: leet
Лиляна, ИТ има права да глобява, да издава предписания и актове, НО не и да принуди работодателят да изплати заплати, например. ИТ не може да спре дисциплинарно уволнение, не може да спре съкращаване. Реално в България, ИТ не е дирекция, а комисия с препоръчителен характер.

# 35
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Лиляна, ИТ има права да глобява, да издава предписания и актове, НО не и да принуди работодателят да изплати заплати, например. ИТ не може да спре дисциплинарно уволнение, не може да спре съкращаване. Реално в България, ИТ не е дирекция, а комисия с препоръчителен характер.
ИТ действа според закона, ако в закона няма текст, по който да се води, няма как да си превиши или самоназначи правомощия.
В кой закон пише, че работодателят е длъжен да плаща? И какви са санкциите, ако такъв текст бъде нарушен?
В кой закон пише, че работодателят не може да уволнява дисциплинарно или да съкращава?
Реално в България институциите следват законите ни. ИТ не е Господ, който да съди по неписани закони.

# 36
  • Мнения: leet
Лиляна, ами точно това казвам. Няма как работникът с нарушени права да се усланя, че ИТ ще му помогне. Остава само съдът, който действа по същите тези закони. Което означава какво - знаем си правата, но няма закони, по които да ги защитим.

# 37
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Лиляна, ами точно това казвам. Няма как работникът с нарушени права да се усланя, че ИТ ще му помогне. Остава само съдът, който действа по същите тези закони. Което означава какво - знаем си правата, но няма закони, по които да ги защитим.
Правата се дават от закона. За кои нарушени права говориш, че не може да се осланя на ИТ?

# 38
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
За мобинг, психологически тормоз на работното място в нашите закони няма и дума.
Ако си със слаби нерви изгаряш и си заминаваш, и съдът не може да ти помогне.

# 39
  • Мнения: leet
Лиляна, да кажем нямат функцията да спрат дисциплинарно уволнение, което е неправомерно. Преди да променят закона тази година, работодателят беше длъжен да уведоми ИТ, че ще уволни работникът Х дициплинарно (вече отмениха и това). ИТ проверява случая и ако случайнооо види нередности може да посъветва потърпевшия да си търси правата в съда, което сещаш се колко често се случва. ИТ не може да спира масови съкращения, просто работодателят е длъжен да информира ИТ и толкова. А дали масовото съкращение е оправдано, на никой не му пука - да не говорим за т.нар. синдикати. ИТ не може да принуди работодателят да ти изплати забавеното с месеци възнаграждение. ИТ може да санкционира работодател, че работиш без договор - решение което не е само на работодателят, но и на работникът, т.е. според мен вината е солидарна. Обаче ИТ не може да направи нищо, ако шефът ти ти крещи през 5 минути и те унижава пред колегите. Е те това е ИТ. И много съм се забавлявала, когато почнат да пращат покани до медиите служителите на ИТ за съвместни проверки. Един вид - дайте да покажем на народа, колко много работим, а реално - няма нищо свършено.

# 40
  • Мнения: X
В закон пише, че страните по договора са длъжни да го спазват. В договора пише, че работодателят ще плаща. ТРЗто не е само КТ.

# 41
  • Мнения: leet
Да, обаче ако не го плати, само съдът може да го принуди. Има злобари, които са готови да ги глобят само и само да не дадат парите на работника. А и да не говорим, че като ги осигуряват на минималното, че някои на 4-часов работен ден.. ми ще плати, което е само по договор, а остатъка ще има да си го чака.

# 42
  • Мнения: 5 060
Някои хора си знаят правата, други - изобщо. Дори като подписват документи не четат под какво си слагат подписа.
Някои си търсят трудовия договор още при назначаването, други казват, че били имали договор, ама ще го получат след 2 месеца!?
Тези, които си знаят правата, ако им плямпа много устата ще останат без работа или ще работят в адски напрегната обстановка, докато те или работодателят им решат да я разхлабят.
Онези дето не ги знаят се прекланят и леко приведени продължават напред, защото са чували, виждали, преживели същото и на предните места.
Има и такива, дето много добре си знаят правата, но толкова си обичат работата и се отдават на нея, че извънработното време, непрекъснатото разположение на услугите на шефа и единия кош допълнителна работа ги притеснява едва, когато батерията им е паднала напълно.

# 43
  • Пловдив
  • Мнения: 701
Да, обаче ако не го плати, само съдът може да го принуди. Има злобари, които са готови да ги глобят само и само да не дадат парите на работника. А и да не говорим, че като ги осигуряват на минималното, че някои на 4-часов работен ден.. ми ще плати, което е само по договор, а остатъка ще има да си го чака.

А колко са тези,които ще водят дела,ще се занимават със съдии изпълнители и пр.? Според мен мнооого малка част от ощетените,но защо е така самата аз не мога да отговоря на този въпрос.

# 44
  • Мнения: leet
Шу, защото за да заведеш дело трябват пари. Това едно. После хората нямат никакво доверие на съда - трагедия и накрая, работодателят има много по-добра финансова възможност да си наеме добри експерти, които да "докажат", че работникът е толкова ужасен, че едва ли не той трябва да плати, за дето е работил в дадената фирма. Ако се водят колективни дела, има шанс. Освен това, голяма част от уволнените подпиисват заповод за освобождаване по взаимно съгласие, защото ги е страх, че няма да си получат парите. А тези, които откажат, получават заповод за осовбождаване на принципа "съкращаване на персонала, поради намален обем на работа". Иди докажи, че обемът не е намалял Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт