ИЗБОР НА УЧИЛИЩЕ!

  • 6 748
  • 66
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 1 724
Лекси, в кой клас е детето ти?
Явяват ли се на някакви олимпиади?
Дсинът ми днес кашля  и това е още един повод да си мисля дали не сбърках...29 деца е почти два пъти повече от 15...Дори да изключим доброто прекарване и удобството....Мога да си позволя частно училище, въпросът пир нас стоеше "Дали не си "измиваме" ръцете с грижите на частното училище...Знам, че въпросът е противоречив. Сигурна съм, че децата освен от добра среда имат нужда отзнания и много, много амбициа. А амбиция се създава само от средата, там семейството няма почти никаква роля..

# 31
  • София
  • Мнения: 7 242
veleva, в подготвителен клас е. Децата са 21 т.е. не много по-малко от 29 Wink.
Сигурна съм, че децата освен от добра среда имат нужда отзнания и много, много амбициа. А амбиция се създава само от средата, там семейството няма почти никаква роля..
Впечетленията ми са, че децата /а и родителите/ са много амбициозни, което не важи 100% за държавните училища. И респективно конкуренцията е по-голяма и по-силна. Остаряло е схващането, че родителите си плащат, за да "си измият ръцете" и да прехвърлят голяма част от задълженията си на частното училище. Може и така да е било, но вече не е. Има много хора, които биха могли да си позволят частно образование за децата си, но го прави една относително малка част, а именно най-заинтересованите. За някои е по-разумно да имат нова и лъскава кола, чиято цена би могла да покрие 5 годишна такса в частно училище, а децата им ходят в кварталното. Въпрос на приоритети, незаинтересованост, или лошо мнение за частните училища, най-вероятно в резултата на несериозно проучване, чуто-недочуто или лоша слава на конкретно частно училище /защото има и недобри такива/.
Относно това, че децата имат нужда и от знания, поне за нашето училище съм сигурна, че такива се дават. Защо си останала с впечетление, че на частните училища хубавото им е средата, а недостатъкът - по-малкото знания и липсата на амбиция newsm78
И пак да вметна, че 20-то училище е много добро.

И като съм тръгнала с излиянията да карам до край. Много ми е странна логиката на някои, които смятат, че детето трябва да е в кварталното училище, за да се ошлайфа, да се научи да оцелява и да общува с хора от всякакви прослойки, включително и ромчета. Не че имам нещо против тях, но не вярвам житейският път на детето ми да се пресече някога и някъде с този на Хасанчо например, нито пък смятам, че трябва да познава законите на "кварталната джунгла", защото просто ще общува с по-различни хора от кварталните битки и респ. ще има други проблеми. Поне бих искала да вярвам, че е така.

Последна редакция: вт, 03 окт 2006, 10:20 от Лекси

# 32
  • Мнения: 1 180
Да ви кажа аз как постъпих.... Твърдо бях решила, че детето ми ще учи в държавно училище....В последствие си промених мнението, започнах да разпитвам, да ходя по разни изложения, родих второ дете.... Спрях се на 3 частни училища, без да се влияя от чужди мнения, просто аз си ги харесах. Посетих две от тях и избрах едното - извън София, с добра база, с 10-12 годишен опит. Бях решила, че детето ще е там още от предучилищна, за да свикне - и мисля, че избора ми е правилен! Имаше пробно посещение - един цял ден заедно с другите деца от групата. Оказа се, че това е било нещо като тест, но детето ми така и не разбра, че са го "тествали". След 1-2 седмици ми казаха, че "става" и го записах. В момента е първи клас и нямаше търпение да тръгне на училище! В края на всяка седмица ми се изпращат всички тестове и задачки, които са правили със съответните оценки. Домашните са само за събота и неделя. Най-важното за мен е, че детето ми е доволно и щастливо - има доста приятелчета, госпожите му харесват. В училище не се разрешава да се носят мобифони и пари /изобщо няма лафка, барче или каквото и да било павилионче. Имат плодова закуска, обяд и следобедна закуска. След предучилищната някои деца отпаднаха и имаше приемен изпит /моето дете също прави тест за първи клас/ - приеха нови 16 деца и сега са два класа по 15- 16 деца. Всеки ден се учи език по два часа, спортуват, водят ги на пикник, театър и др.
Ох, много дълго стана, но мога още да пиша. Детето е доволно, аз съм спокойна - взимат го сутрин от пред вратата и ми го връщат вечер. Засега съм доволна /казвам засега/, но резултата ще се види след няколко годинки...
 

# 33
  • Мнения: 920
По ? за наркотиците - дилърите се въртят най-вече покрай частните училища, защото там децата са богати.

# 34
  • София
  • Мнения: 7 242
По ? за наркотиците - дилърите се въртят най-вече покрай частните училища, защото там децата са богати.
Rolling Eyes Я ме светни как става сделката при положение, че училищата са с оградени дворове, а на портала има охрана, на учениците е забранено да напускат територията на училището, почти непрекъснато са с някой учител, пристигат и си отиват или с бус или с колата на родителите си? Много несериозно... Може мама и тати да имат пари, но обикновено децата не носят такива в училище, защото храната ми е уредена, в повечето няма лафки и нямат право да излизат. И определено в едно държавно училище, предвид броя на учениците има много повече "богати" деца. В едно частно училище голяма част от децата са деца на хора от средната класа - аз съм секретарка, а мъжът ми шеф на отдел и не смятам, че се числим към богатите /хеле пък с колата ми, дето е производство 93 г./.  Ама гроздето е киселооо.

Последна редакция: вт, 03 окт 2006, 11:19 от Лекси

# 35
  • Мнения: 920
Не го казах, за да се заяждам, а да го имате предвид.
Пък това за киселото грозде....

# 36
  • София
  • Мнения: 7 242
Не го казах, за да се заяждам, а да го имате предвид.
Пък това за киселото грозде....
Добре  bouquet. Тогава, моля обясни дали това са твои догадки и интерпретации или знаеш нещо конкретно. Така всяваш само смут. Нищо чудно утре някой да пусне тема в която да пише, че от "сигурен източник" знае, че пред частните училища се вие опашка от наркодилъри и част четящите да го вземат за чиста монета и съответно да го споделят нататък.  Когато твърдя нещо /особено уронващо чужд авторитет/ се позовавамна факти или лични наблюдения.

# 37
  • В офиса
  • Мнения: 4 020
Може ли едно въпросче към запознатите. В ето тези състезания http://nsnu.hit.bg/index3.html всички ли училища участват?

Защото се забелязва, че само 3 частни училища са представени - Увекинд, Меридиан 22 (за него имаме мнение 'от кухнята' на Анда) и Дрита. Няма никакви участници от св. София, Св. Кирил и Методий, Климент Охридски. И от държавните не срещаме споменатите тук за добри, а доста често се срещат 121 СОУ, 107 ОУ, 41 ОУ, 17 СОУ. Имам чувство, че това са състезания, в които участват 10-15 училища, а не всички. Т.е. интересно ми е каква тежест имат тези резултати за оценката ни дали едно училище е добро.

Къде могат да се видят резултати от Математическо Кенгуру?

За реализацията на деца от Св. София намерих тази статистика: http://www.svetasofia.com/indexa1.html
(корекция: линкът не е директно към резултатите - от менюто в ляво - реализация на учениците ни)
Ще е интересно да имаме данни и за други училища. Дали не може всеки да потърси нещо подобно за неговото си училище.

Таня, кое е училището извън София, на което вие сте се спрели? Не мисля, че ще е реклама, а полезно инфо.

Последна редакция: вт, 03 окт 2006, 12:05 от Тинкърбел

# 38
  • София
  • Мнения: 7 242
Това са резултатите от Европейско кенгуру 2006:
http://www.math.bas.bg/smb/kenguru/index.htm

За реализацията и постиженията на децата в П. Берон:
http://www.pberon.com/aw.html

На Таня до колкото знам детето е в Св. софия.

Последна редакция: вт, 03 окт 2006, 12:11 от Лекси

# 39
  • В офиса
  • Мнения: 4 020
Лекси, 10х.   bouquet

От Петър Берон се отказвам веднага само като се сетя къде се намира  Laughing

Последна редакция: вт, 03 окт 2006, 12:19 от Тинкърбел

# 40
Здравейте мили майчета,
От три дена се опитвам да се регистрирам,но уви не става от администратора не ми изпращат паролата/ сигурно греша някъде, макар че не се регистрирвам за първи път/, и за това пиша постоянно под различни имена!
И аз заставам зад позицията на Лекси, напълно е права според  мен контрола и дисциплината в частните у-ща е много по-силен от държавните. Също така в държавните  поради факта ,че има деца с много различно материално положение, контрастат е много по-ярък и определено това действа много по-силно негативно върху психиката на детето.
Аз работя в близост до елитно държавно у-ще в София и гледката е потресаваща-едни деца ги чакат шофьори с лъскави коли, а други си тръгват с градския транспорт, едните са с последните  модели на телефоните, а другите въобще не си и помислят, че могат да имат някакъв телефон, едните са с последните модели на маркови колекци, а другите ходят със скъсаните си маратонки, и естествено всички тези уж "по-великите"/само защото имат пари/, малтретират и конплексират другите дечица и борбата за оцеляване е безмилостно жестока. В часната градина или у-ще е забранен мобилният телефон, повечето деца са си с бусчетата, джобни пари не носят и т.н., за това и аз след много чудене, прецених, че ще запиша детето си в частна детска градина, и задължително след това и в частно у-ще, и просто в общи линии ще забравя за себе си и ще работя за него, естествено това си е мо елично мнение, не ангажирам никого с него и надявам се да не съм засегнаал никого.
Пожелавам Ви приятен ден!

# 41
  • София
  • Мнения: 6 999
Не го казах, за да се заяждам, а да го имате предвид.

Ок, не се заяждаш. От къде имаш тази информация за дилърите, че да го имаме предвид? От чуто не дочуто или от типичната БГ дезинформация и градски легенди от рода на: "Частното образование е скапано..."? Или пък имаш статиски от полицията? Защото, когато отправяш такива предупреждения хората се замислят. Поне аз се замислих  Thinking

И какво се сетих? - Същото като Лекси. Само преди седмица се видях с моя приятелка, която премести детето си в "Св. София" в 3-ти клас. Каза, че за 2-те свободни места е имало тест на 18 деца. Нейното е било едно от приетите. Друго? - че сега не му дава пари, защото няма нужда да носи пари там, за разлика от държавното училище, където всеки ден си купувала боклуци наред с другите деца. Това много ме зарадва, защото аз също съм против да давам на детето си пари.

Лекси, абослютно подкрепям всичко казано от теб.




# 42
  • В офиса
  • Мнения: 4 020
Още резултати - Коледно Математическо Състезание

http://www.119sou.com/index.php?page=kms2005

За връзката наркотици - частни училища, ясно е, че е несериозно да се твърди, че има такава. Освен това тук говорим главно за основни училища. За дилърите си е същинско хабене на време да виснат пред ОУ-то да зарибяват дребоси. Виж пред разните измислени частни езикови, банкерски, или бог знае какви и как наречени колежи и училища може и да се вихри опашка. Но темата не е за частните училища по принцип, а за добрите училища - без значение дали частни, или държавни.

# 43
  • София
  • Мнения: 2 249
Прави ми впечетление, че много родители смятат, че за децата им е добре да учат в частно училище до 7 клас, а после да кандидатстват в държавно. Нямам опит и наблюдения, но ми се струва погрешно - стилът на учене, средата, темпото, взаимоотношенията и т.н. са много различин на двете места и всеки преход от едното в другото е травмиращ. Мисля, че всеки родител още в началото трябва да реши на кое от двете - частното или държавното образование ще се довери и респ. какви са възможностите му и на което хоро "се хване", на него да играе докрай.
Лекси, разни държавни училища нямат аналог в частния сектор (поне достатъчно добър такъв). Математическите гимназии например, вероятно и музикалните училища, тези по приложни изкуства...

# 44
  • В офиса
  • Мнения: 4 020
Много се извинявам за off-а

Ивеее, честита ти лентичка  bouquet Най-леката бременност и най-хубавото бебе от сърце ти желая.

Общи условия

Активация на акаунт