Да поразсъждаваме върху следния казус?

  • 3 859
  • 80
  •   1
Отговори
  • Мнения: 967
Чета си аз едни безмислени спорове в други теми, та ми хрумна да поразсъждаваме върху следния казус, та дано истината ни проблесне най-после:
Ако  имаш фирма и наемеш служител да работи при теб на определена заплата като му обещаеш, че с времето заплата ще се актуализира и клиентите ти разчитат този твой служител да ги обслужва ежедневно, ти също разчиташ..., но след време инфлацията скача, всичко поскъпва - и ток и парно и сирене и хляб... служителят ти си иска актуализация на заплатата, както ти си му обещал, ти на свой ред понеже няма на къде да мърдаш трябва да му вдигнеш заплатата, но му вдигаш заплатата само с 25лв. (за чистите говоря). Служителят естествено е недоволен, защото тези 25лв. до никъде няма да покрият поскъпването на цените (парното на жилището му ще скочи с 50лв на мес., тока с 10лв, сиренето скочи с 2лв./кг. и т.н.) -та тези 25лв., които рабодателят иска да му даде са си чиста подигравка и за това служителят казва, че дава на работодателя си едномесечно предизвестие (както си е по закон) и ако в този срок не получи адекватно увеличение на заплатата няма повече да идава на работа.
Ще кажете служителят си е прав, но клиентъте? Те какво ще правят ако изведнъж престанат да получават услугите, за които разчитат? И от кого би следвало клиентите да потърсят обезсщетение и кого би трябвало да обвиняват?
Всеки юрист ще ви каже, че клиентът е сключил договор за определената услуга с фирам "Х" и би следвало да си търси обезщетение от управителят на фирмата, а това, че конкретен служител веч не работи си е проблем на рабтодателя - или да си върне обратно служтеля като му педложи адекватни условия на труд или да намери нов служител. Клиентът не го интересува кой служител точно щег обслужва, важното е да си получава услугата...

Та да прехвърлим този казус към един актуален проблем - учителският... Защо всички говорим за учителите, а не си търсим правата пред този, който отговаря за тях - Министество на Образованието. Нас като клиети не мисля, че ни интересува кой ще учи децата н "Нане или Вуте" интересува ни само децата ни да са в училище, а малките на градина... този който не си спазвазадълженията пред нас не са конкретните учители - някой от вас да се е договарял персонално с определена учителка да обучава детето му? Някой учител да е сключвал договор с вас, че ще обучава детето ви? Ами ако отговорът е НЕ, то тогава защо не се замислите, че ние като родители нямаме право да предявяваме каквито и да било претенции към учителите, а по-скоро би следвало да си търсим правата пред работодателя им, който прибира нашите данъци в "касичката си", а после не е ясно къде отиват, защото както е видно учителите заплати не получават...
Министерство на образоването наема служители (учители) да извършва опрделена услуга (да обучават и да се грижат за децата ни). Учителите спират работа след едномесечни преговори за заплатата и сега ние като клиенти, които спираме да получаваме договорената услуга защо протестираме срещу учителите и питаме тях кога ще се върнат на работа като всъщност те са просто спужители и от работодателя им зависи дали ще им бъдат подсигурени някакви минимални дори условия за труд, така че да работят отново.  Ако вашият работодател иска да му работите без пари ще го правите ли? И не е ли грижа на работодателя все пак да си управлява персонала и да се грижи слеужителите му да не напускат или ако все пак напуснат да подсигури нови на тяхно място?
Съжалявам, че стана много дълго, но искам да ви провокирам да поразсъждавате в една друга посока, която медиитекато че ли умишлено премълчават ... та работодател или служител? Кой е виновният?
И къде ни е гражданското общество? Кога ще започнем да разсъждаваме логично и да си търсим и ние правата?

# 1
  • Варна
  • Мнения: 567
За мен колкото е виновно Министерството на образованието, толкова са виновни и учителите.   
Искат пари - добре, но тук съм съгласна с Вълчев , щом искат трябва и да дават.
 Който си заслужи той, образованието ни е под всякаква критика, даскалите само си чешат............ , децата нищо не знаят, не ги стимулират да учат, не ги надзирават и колко сакътлъци стават, едно време като излизахме на двора винаги имаше учители да дежурят,а сега е пълен фарс.
Искали пари, а аз искам децата да получат образование!

# 2
  • Мнения: 1 111
  Nellie, всичко, което си написала е абсолютно логично,само че има едно несъответствие с фактите-учителите не са напуснали, нито са отправили предупеждение, те просто отказат да работят,без намерение да се отказват от длъжността си.А знаете ли колко кандидати за учители има, дори и месец няма да е необходим за да се набавят новите кадри.Така че,като не им харесва да напуснат-да работят нещо по-скъпоплатено, пазарът на труда е отворен за всеки.Има сума народ дето е разбрал, че ако работи това за което е учил няма да забогатее.
  И още нещо, можеше да започнат стачката в края на юни, без да нарушават учебния процес на децата, щяха да имат достатъчно време за преговори.Ама не, те искат на всички да им е гадно.

# 3
  • Мнения: 516
Проблемът според мен е, че синдикалните им лидери градят кариера за сметка и на учителите и на децата ни. Тъжно ми е за учителите. Те са жертва на болни политически амбиции. Има много спорни казуси в тяхната стачка, затова смятам, че дори и да им увеличат заплатите, образованието ще си остане на същото ниво. Проблемът не е само в заплатите.

# 4
  • Мнения: 2 978
Ами това е като с продавачките и сервитьорите.
Отнасят го те, а не готвача или собственика на магазина.

Този който е най-близо до клиента, той го отнася.

# 5
  • Мнения: 211
Ji, стачката едва ли щеше да има по-добър ефект, ако беше направена през юни - кой щяха да сбъркат? Нали това е целта - трябва по някъкъв начин някой да бъде ощетен, за да се замислят от министерството за това и това, какво причинява тази стачка, че трябва да се направи нещо, за да не се продължава с това положение. Ако е през летните месеци, когато градовете се опразват, дреме им, че ще са задръстени улици, дреме им, щото няма кой да стои в класните стаи и да чака да му предадат урок.

По темата: Разсъжденията са напълно логични. И аз подкрепям учителите най-малкото защото беше крайно време някой да се вдигне за нещо. Само си траем и нищо не правим. А и какво качество да очакваме? Тази работа е една от най-трудните. Опира до знания; подход към една по-специфична аудитория - децата; опира до това дали ти се удава, ако щеш.. Е как за 300-400лв. при днешните цени и стандарти да си вършиш коректно работата? А и повечето го правят - вършат си я! Поставете се на тяхно място.

# 6
  • Мнения: 153
Проблемът според мен е, че синдикалните им лидери градят кариера за сметка и на учителите и на децата ни. Тъжно ми е за учителите. Те са жертва на болни политически амбиции. Има много спорни казуси в тяхната стачка, затова смятам, че дори и да им увеличат заплатите, образованието ще си остане на същото ниво. Проблемът не е само в заплатите.

Синът ми е в училище но в предучилищна група. Започнаха годината с учителката на първи клас, после временно взеха една, която нчма предучилищна педагогика от немай-къде, и чак преди 3-4 дни се появи правоспсобна учителка, кято да поене групата, а обява е пусната от Юни - Това по повод, че за 1 мес. ще се намерят новиу чители!
По повод на това,кога е започнала стачката - Те протестират от края на миналата учена година, ама нъцки! Дойде ваканцията и не им обръщат внимание! А сега когато пак стана напечено какво... нищо, оставиха ги да си стачкуват.
Не искам да ме разбирате погрешно, не заставам 100% на страната на учителите. Факт е обаче че докато един проблем не засегне цялото общество ПРЯКО, никой в правителството не си мърда пръста!

# 7
  • Мнения: 1 334
Може да ви прозвучи грубо, но образованието да е на такова ниво е политика на държавата. на нея висококвалифицирани кадри не и трябват. Иска се маса, която лесно да се ръководи и да е доволна от малкото.
Според мен Министерство на образованието прави лоша услуга на управляващите. Изказвания от рода, че учителите не работят достатъчно е равно на подигравка. Това е най-зле платената професия, ако останат така нещата, никой не може да има претенции за нивото на образованието. Според мен ниво отдавна вече няма. На тези от които зависи образованието, децата им учат в чужбина, и тях не ги интересува, тези които имат пари ги пращат в частни училища, за другите това се предлага, ако искат. Смятам че на учителите им писна, не може да учиш едно дете 1-4 клас и да получаваш 250лв. Извън всякаква логика е.

# 8
  • Мнения: 742
А аз се дразня от изказвания от рода "Образованито не струва, даскалите си бъркат в носа и не ни образоват децата, пълно безхаберие от страна на учителите." Направо побеснявам.
Защо учителите трябва да имат вина за това, че РОДИТЕЛИТЕ, СОЦИАЛНАТА/извънучилищна/ СРЕДА и КУП ДРУГ ФАКТОРИ демотвират децата, не осъществяват достатъчен контрол върху живота им и ПРЕХВЪРЛЯТ ОТГОВОРНОСТТА и ОЧАКВАТ ОТ УЧИТЕЛИТЕ ДА БЪДАТ И ВЪЗПИТАТЕЛИ, И РОДИТЕЛИ, И ОБРАЗОВАТЕЛИ на НАШИТЕ деца.  Как пък все учителите са виновни за слабия успех, неадекватното поведение, отсъствията и  пороците на НАШИТЕ ДЕЦА .... Аман.
 Всеки много разбира.

Аз заставам зад учителите. Смятам, че трябва дори и вредни да им се плащат, заради ежедневните контакти със деца, чиито родители са забравили да си свършат родителското домашно.

Който мисли другояче, нека посети едно СОУ в голямто междучасие- да мине по коридорите, да влезе в тоалетната, да обиколи кьошетата по двора, да се заслуша в разговорите на децата. И после да ми говори.

п.п. Не съм учителка.


# 9
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
...... да си търсим и ние правата?

Ами да си ги търсим правата, де!
Аз искам детето ми да ходи на училище, за да научи нещо, а не за да ми го гледат и уплътняват времето както и да е. Да, ама не. Какво получава: ходи в училище, което се води елитно, но единственото което учителите правят е да му прочетат урока. Е, ха мерси. Това мога да си го направя и аз. Аз не седя да си гледам сериали или мъжът ми да си пие ракията, както някави велики учители ни бяха обвинили в друга тема - така че, мога сама да свърша тази работа. Ама закона ме задължава да го дам на училище, защото иначе как ще се нароят 6 учителя по БЕЛ и 10 по математика и информатика в училище, ако аз направя деттето си частен ученик. Така, че те хем ни казват ами учете си го вие, хем не ни позволяват да го правим. Писна ми от тяхната демагогия. Сега пък изнамерили и със закон, че съм трябвало да ги уважавам. Защото не могат да постигнат това като работят качествено, та със сила ще ме принуждават да ги уважавам. Ами добре, айде уважавам ги, ама пак са си некадърни и мързеливи /с много малки изключения/.
Така, че хубаво ние като клиенти да поръзсъждаваме по темата, ама нека и да си поискаме качествена услуга, а не присъствие в час на някакъв там учител.

# 10
  • София
  • Мнения: 18 679
Радко съм чела по-големи глупости и въобще няма да се извинявам за думите си! Първо, явно идея си нямаш що е то право на стачка и има ли почва у нас. Второ, наивна ли си или що - каква стачка през юни? Ако не поставиш правителството на ръба, чрез обществен натиск, кой ще ти обърне внимание? А какъв обществен натиск през юни, когато всички деца са ваканция? Трето - къде ги тия хиляди кандидат-учители? Кой нормален човек ще бачка тази нелека работа за 200-300 лева? А ако всички се преквалифицират на свободния пазар, кой ще ни учи децата? Ако ще плащам по 2000 евро на срок за частно училище, що не ми възстановят данъците, а?
Абе как може такива млади, уж интелигентни хора, да разсъждават толкова ограничено и да не могат да видят 5 години напред ooooh! Радко ми се случва да се вбесявам на нещо, написано в нета, но ей това направо ме....Отвратително!

# 11
  • Мнения: 227
Радко съм чела по-големи глупости и въобще няма да се извинявам за думите си! Първо, явно идея си нямаш що е то право на стачка и има ли почва у нас. Второ, наивна ли си или що - каква стачка през юни? Ако не поставиш правителството на ръба, чрез обществен натиск, кой ще ти обърне внимание? А какъв обществен натиск през юни, когато всички деца са ваканция? Трето - къде ги тия хиляди кандидат-учители? Кой нормален човек ще бачка тази нелека работа за 200-300 лева? А ако всички се преквалифицират на свободния пазар, кой ще ни учи децата? Ако ще плащам по 2000 евро на срок за частно училище, що не ми възстановят данъците, а?
Абе как може такива млади, уж интелигентни хора, да разсъждават толкова ограничено и да не могат да видят 5 години напред ooooh! Радко ми се случва да се вбесявам на нещо, написано в нета, но ей това направо ме....Отвратително!
Peace
И колко кандидати за учители има,че ми стана интересно? Flutter

# 12
  • Мнения: 984
Има решение на проблема с учителските заплати.
Помислете си колко струва детегледачка за час работа с детето ви.
Помислете си за 780 тетрадки на месец, които един начален учител задължително проверява /домашни, самостоятелни, контролни и класни работи на 26 дечица в клас/.
Сега си помислете, че тези пари за детегледачката ги давате лично на учителя, който сте избрали за детето си.
Включете към сумата и по левче за проверена тетрадка. Сумата, хора, нахвърля 1500 лева, само от конкретно извършен труд на началния учител по основната програма на децата. Можем да добавим извънкласните форми - рисуване, хор, компютри, театър, спорт и други дейности , които влизат в задълженията на един начален учител. Е...
1. На родителя да се даде право да избира учителя.
2. На учителя да се плаща на час работа и на проверена тетрадка.

Казусът е съвсем прост - отговорен е министърът на финансите, с него трябва да се измете улицата.

# 13
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
То както е тръгнало ми се иска да попитам при така създалата се ситуация дали не е редно да се въведе "домашно училище", та родителите които нямат проблем да предадат материала на децата си, да си плащат само за изпити на края на срока и годината.

# 14
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
То както е тръгнало ми се иска да попитам при така създалата се ситуация дали не е редно да се въведе "домашно училище", та родителите които нямат проблем да предадат материала на децата си, да си плащат само за изпити на края на срока и годината.
Това много ми харесва като идея. Аз съм за "домашно училище".

Общи условия

Активация на акаунт