Войта и ДЦП-повторени постове, професионални спорове.

  • 23 786
  • 145
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 798
Позволявам си да пренеса тук информация от рубриката "За Войта терапията", защото последната е съществена част от терапията на ДЦП и изкривената информация публикувана в цитираната рубрика би могла да въведе много от читателите в известно колебание, за каквото няма място разбира се.

д-р Ив. Чавдаров


b][b "Бърди"[/b][/b]
Със сигурност не сме колеги.

Има много методики, с които се оценяват и интервенират "деца рискови за церебрална парализа", каквато е и методиката на Войта. Дали е по-добра или не от други методи, нито аз нито някой друг работил в областта на ДЦП повече от 15 години би се наел да определи. Ако влезнете в рубриката "детска церебрална парализа" там ще се информирате за последните международни форуми по този въпрос, където се представят различни методологии (включително и на Войта), които в зависимост от локалното ниво на възможности се възприемат позитивно или не.

Специално за болницата, която ръководя - в нея има обучени специалисти и по Войта, по Бобат (НДТ), както и по други методи. Рехабилитационният екип преценява кое е най-доброто като терапевтична комбинация за "детето в риск за церебрална парализа" (висока недоносеност, тежка незрялост, мозъчен оток и/или кръвоизлив и други), защото тази диагноза се поставя у нас на 1,5г. (в някои регистри за ДЦП дори след 2г.), като след поставянето и се знае, че няма пълно излекуване. Методиките, които ползваме осигуряват така наречената послеродова профилактика на ДЦП, защото има и предиродова профилактика също.

Какво казва някой в някакво списание, не ме интересува хич....   Мога да цитирам много монографии, където се изброяват и съпоставят различни методики с различни описания и наблюдения и заключения. Мога да цитирам и централно европейски държави, в които именно на такива рискови деца не им е обръщано никакво внимание. Тези деца сега са наши пациенти и техните майки не са никак щастливи, а можеше да е обратното. Чрез  интернет тези българки живеещи в централна Европа, ни откриха и предпочетоха да се лекуват и обучават в България.

Всичко това, както и 25 годишния ми опит при ДЦП, връзките ми с различни отделения за интензивни грижи на недоносени деца и натрупаната статистика, ми показват че пътят по който върви болницата е верен за нашите условия.

И още нещо......  В тонът, с който информираш аудиторията тук за едно или друго нещо, се крие много "скрит" гняв, което е вредно и за теб и за тези около теб.  Като лекар бих те посъветвал, да се обърнеш към съответния специалист.
Желая ти успех

д-р Ив.Чавдаров

Последна редакция: вт, 01 авг 2006, 19:57 от yosarian

# 1
  • Мнения: 8 585
Естествено и аз имах право на отговор. който Д-р Чавдаров не публикува тук, защото му е неудобен.
Отговорът ми бе:

"Д-р Чавдаров,

Вие просто не отговаряте по същество. Това е така, защото фактологията и базата на която сте стъпили не издържа критиката на времето.

"Дали е по-добра или не от други методи, нито аз нито някой друг работил в областта на ДЦП повече от 15 години би се наел да определи."
->Щом като никой не знае тогава, защо работите точно този метод?
На какви обективни данни почива изборът Ви? Никой, нито днес, нито вчера, работи по този начин. Въз основа на фактология, въз основа на методики и консенсус, се приемат единни национални схващания и подходи по редица въпроси.
Това гарантира резултатност от това, което правим и е издържано от всички гледни точки.
Така се работи-останалото е Ориента. Не може на всеки да му "хареса" "метод" и да си прави медицина както му е удобно.

"за "детето в риск за церебрална парализа"
->Това е Ваш термин, с който оправдавате терапия на здрави деца. Децата се следят за наличие и отсъствие на редица симптоми, които в комбинация с анамнестични данни определят поведението при дадено дете. Вие не можете само въз основа на това че детето има по-негативна анамнеза, и при отсъствие на симптоми, да му правите "терапия". Защото не разполагате с никакви научно издържани данни че детето би било по-добре при дадената констелация от даденности, в сравнение с друго, при което не е провеждана терапия. Тоест-решението Ви за терапия не почива на издържана и стабилна методика. Такова нещо днес е недопустимо!

"така наречената послеродова профилактика на ДЦП, защото има и предиродова профилактика също."
->Можете ли да предложите поне едно издържано научно доказателство за да се подкрепите? Можете ли да предложите поне едно издържано доказателство че такъв термин изобщо съществува?

"Какво казва някой в някакво списание, не ме интересува хич....  "
->Капуте, Акардо, Гесел са в основата на съвременната детска неврология по отношение оценката на неврологичният статус, стадиите на развитие, и цялостната невро-психологична оценка на едно дете. Без това Вие не можете да оцените неврологично едно дете. Затова предпочитате мъглявите термини "профилактика". Когато не Ви е ясно дали едно нещо е нормална находка за възрастта или не, предпочитаме "Войта". Ами то е нормално за възрастта на едно дете на 3 месеца да няма все още добър контрол на главата от положение по корем, Д-р Чавдаров...няма нужда от "профилактика".

"Мога да цитирам и централно европейски държави, в които именно на такива рискови деца не им е обръщано никакво внимание. "
->>Хайде, не ставайте смешен. Австрия, Франция, Чехия, Дания, Норвегия, Финландия, Германия, Италия са треторазрядна педиатрия, а Вие в Бг сте "върхът". Бъдете по-сериозен, моля...

"ми показват че пътят по който върви болницата е верен за нашите условия."
->Няма "наши" и "ваши" условия, Д-р Чавдаров. Има единни стандарти в педиатрията по отношение неврологичната оценка на едно дете. Тя се извършва навсякъде от педиатър, който в зависимост от проблема влиза в контакт с детски невролог, или решава че всичко е наред. Не си правим медицина за "собствена" употреба, която да обслужва порочните ни разбирания и липсата на съвременна фактологична база.

Разговорът тук не е за това, че Вие сте избрали "Войта" като метод да лекувате деца с ДЦП.
Разговорът тук е че Вие прилагате "Войта" за "лечение" на здрави деца поради липса на възможност да оцените дали едно дете има нужда от терапия и изобщо от някаква намеса.
А тази липса на възможност е резултат от лоша теоретична подготовка, преостарели и неактуални схващания, както и на абсурдна терминология.

Време е да преосмислите много неща и да се актуализирате. Ако вярвате на резултатността на метода "Войта" за деца с ДЦП и можете издържано да го докажете-моля. Първо обаче различете КОЕ дете има нужда от намеса."

В добавка само- Родители Внимавайте!

# 2
  • Мнения: 8 585
Малко коментар на написано от Д-р Чавдаров.
По-различно мнение не е пречка, особено ако от написаното от Д-р Чавдаров стават ясни редица неща.

Съдете сами:

"Нека сега с малко примери от написаното от Вас тук, Г-н Чавдаров
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=17621.msg334604

"Ранната диагностика и Войта-терапия  - решаваща стъпка в лечението на децата рискови за церебрална парализа
д-р Ив. Чавдаров, Д-р К.Радославова"

, за да не бъдем голословни, а обективни:

*"Например : ако едно дете в края на второ тримесечие е достигнало съответстващата постурална зрялост,"
->>Няма такава "зрялост"...Изследват се наличността или отсъствието на специфични архаични рефлекси, тяхната динамика, наличие или регресия. Има стадии на моторното развитие и съответните на това показатели на суровият моторен индекс.

*"Например : ако едно дете в края на второ тримесечие е достигнало съответстващата постурална зрялост, тогава то притежава  и следните способности : по корем е завършена дланната опора, по гръб може да посяга радиално. Предпоставка за това са пронационното движение на предмишницата и на пълното отваряне на дланта. Всичко това ни показва рекцията хоризонтален колис в този период."
->Термините могат да впечатлят, но постановката Ви не е издържана.
Движението гръб-коремче и коремче-гръб е един от най-ранните стадии на моторно развитие и се дължи на подтискане на EAR I с последваща поява на реакции тип EAR II,свързани със запазване на постуралното равновесие. Останалото, което пишете не говори на разбираем медицински език.

*"Смутена е приспособителната способност на централната нервна система към промяна на телесното положение, възможността да приема и преработва аферентните импулси и да предлага съответия изготвен шаблон."
->>Това са много свободни изрази, които е тъжно да се четат.

*"Разбирането на примитивните рефлекси е в съпоставка отново с другите звена на диагностиката и най-вече с достигнатото ниво на постуралната онтогенеза. При напредване на позиционното развитие, рефлексите се разграждат, развива се адекватната за възрастта спонтанна моторика."
->Отстъпването на групите архаични рефлекси (EARsI) е резултат на подтискане от по-висши корови функции. За никакво "разграждане" не става въпрос. EARsI са със стволов произход и изчезват с развитието на волевата моторна активност.

*"Ако позиционната реактивност е смутена , примитивните рефлекси се фиксират. Те са първите белези на заплашващо церебрално-паретично развитие."
->>Няма такова нещо, просто. Не се фиксират-просто не регресират. Но дали няма да изчезнат-не може да се предвиди. Затова в стадийте на моторното развитие има възрастови интервали, а не се "заковава' една възраст. За никакви "заплашващи" не може да става реч. Просто детето отговаря, или не, на стадият на развитие, съобразно хронологичната му възраст.
От друга страна, начинът по който едно дете изпълнява определени стадии в моторното си развитие (например обръщането гръб-корем с моливоподобно търкаляне, а не "стъпаловидно" такова) могат да наведат на мисъл за хипо или хипер тонус, които обаче са симптоми, а не ДЦП. Има много причини за хипо или хипертония при едно кърмаче.

*"Рефлексната локомоция е точно дефинируем двигателeн процес в областта на аксиса и крайниците, който може да бъде рефлексогенно повлиян от определени пускови зони , при запазване на определено изходно положение."
->>Това са грозни спекулации, които не можете да докажете по никакъв начин. Следователно=не се приемат. Използвате и език неразбираем за която и да е било педиатрия или детска неврология. Вид "Павлов" език... Кои са тези "пускови зони", ако позволите?? За какви "двигателни процеси по аксиса" пишете??
Ако става въпрос за кранио-каудалното развитие на мускулният тонус, то това е съвсем друго нещо. То има 4 фази.

*"Любовта към него (детето, курсивът е мой) то не винаги означава удоволствие и радост"
->>Това пък е тъжно да се каже или изпише изобщо... Просто защото не е вярно...

Всичко, което съм Ви написал се базира на това:
Capute AJ, Accardo PJ
"The infant neurodevelopmental assessment: a clinical interpretive manual for CAT-CLAMS in the first two years of life, part 1+2"
Curr Probl Pediatr Vol 26 Issue 7 p. 238-257"

Подготвям и други подборки с обективна и непреднамерена критика.
Аргументи, моля... не квалификации.

# 3
  • Мнения: 4 414
 авто censored

Последна редакция: вт, 01 авг 2006, 07:08 от agneshka

# 4
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Хайде и тук да пипитам, Бърди, от колко време практикуваш?

# 5
  • Мнения: 997
agneshka, моля те, остави го.... че и тази тема ще бъде залята с безсмислени публикации, имащи за цел неясно какво. Всъщност то си е напълно ясно.....но да не позволяваме темата да се опорочава. За горните постове, приемам, че са отговор на мнението на д-р Чавдаров. Дано се спре дотук. ..........  Outta Joint

# 6
  • Мнения: 4 414
Ели, права си! самоцензурирам се!

# 7
  • Мнения: 8 585
Преди да започнеш "лечение" на едно дете първо трябва да отсееш кое е нормално дете и кое не е (или за момента няма патологични отклонения). Има днес единни критерии как става това. Става от педиатър. Няма "по-тесни специалисти". Само в Бг има. Хора като Г-н Чавдаров работят за това.
Защо? За да може само те да "знаят". Другите-те са "неспециалисти".
Говорим тук за диагнозата, не за лечението или Войта. Така се гради монопол и се печелят пари, но не и научен авторитет. Но те не се интересуват от това.

От десетилетия съществуват критерии за снемане на неврологичен статус при дете до годинка и над. Има много точни и ясни критерии кое се смята патологично и кое не. За хора като Г-н Чавдаров такива неща няма. Те са "хартийки". Защо? За да може всеки "Чавдаров" да си измисля симптоми кое е патология и кое не е. Нещо, което не би го търпял никой и никъде.
Оценката на неврологичното състояние на всяко дете става в рамките на месечните визити. Ако забележим проблеми консултираме и продължаваме нататък в сътрудничество, но контролът на крайният резултат зависи от нас. Защо? Защото пациентът се доверява и на нас.
И защото ако забележим методи "а ла Чавдаров" си вземаме пациента и търсим по-добро решение за него.
Г-н Чавдаров не е съгласен. Защо? Защото бил "по-специалист". А защо е? Защото си е направил собствена медицина и си "бае" по нея.
Какво са тук критериите на ААП или Американската Асоциация по Неврология, или общо приетите milestones за оценка на едно дете?
Нищо-хартиики, статиики.

На хора като Г-н Чавдаров аз казвам "До тук!". Вече има компетентни и подготвени лица и в Бг, и българи работещи и живеещи навън, които не могат да търпят да се манипулират родителите с лъжи. По отношение оценката а едно дете. За това, че Г-н Чавдаров прави добре Войта-моля, никога не съм говорил за това.
Но първо трябва да е честен и да представи изследвания че методът е с преимущества, и второ да обсъжда всички останали методи наравно и със същият респект.

Просто бих искал да кажа неща, които редица хора тук биха искали, но не смеят, защото зависят материално от хора като Г-н Чавдаров.
"Царят е гол!" Бих добавил-няма и смокиново листо, даже.

"ау, тя не е отворила ръцете."->>симптом а ла "Чавдаров". Можете ли да посочите едно съвременно ръководство, където това да е критерии за каквото и да е било на тази възраст? За каква активност по-корем можете да говорите на възраст 3 месеца, щом тази поза е пасивна? тоест Вие поставяте детето по корем? На 3 месеца може ли едно дете да се обръща от гръбче по корем? Съгласно общо приетите milestones на възраст 3 месеца бебчето в тази позиция би трябвало да изправя главичка и гърдички, придържайки се на лакът. Това е 3 стадии в еволюцията на нервно-мускулният тонус от главата-към краката (кранио-каудално). Ето как започва всичко-виждат го "специалисти".
"А тук има проблем"->>ДЦП->Войта.
За това става реч тук-не за това че правят или ползват Войта.

# 8
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Ама моля ви се- що за почин е това? Едни и същи постове в две теми - какъв е смисъла за Бога?

# 9
  • София
  • Мнения: 798
За мим043
Звънни ми на тел. 920 8061 за да уточним час за следващата сряда 09.08.2006 г.

За Анешка
"Преди-родовата" профилактика на ДЦП е свързана с медикация на бременността насочена към осигуряване и подобряване на кръвотока между майката и плода, мозъчният метаболизъм на плода, към механизмите осигуряващи качественото износване на плода, както и диагностика на отклонения в развитието на плода и ЦНС още в първото тримесечие от бременноста, позволяващи своевременно прекъсване на бременността. Това са дейности в сферата на акушерството свързани с развитието и контрола на бременността и разясненията ми ще спрат до тук, защото моята практика и компетентност са в друга сфера.

За Бърди
Предполагах че ще кацнеш и тук,  което ме зарадва......... защото изясняването на ситуацията относно Войта е нещо важно, особено когато внимателно те слушат лаици, които лесно можеш да манипулираш в грешната посока.

Истината е нещо относително, като абсолютната истина е само философско понятие, т.е. такава няма, защото всички сме субекти, виждайки обекта пречупен от нашия собствен мироглед...
В сферата на медицината истината е: че 2 плюс 2 е равно на 4, ....най-често ....и най-страх ме е от някой, който е прочел само една книга....

Относно системата на Рефлексна локомоция (т.н. методика на Войта) включваща диагностична система и терапия - можеш да се информираш повече на  http://www.vojta.com/cgi-local/ivg_eng.cgi. Ако немския ти е труден, превели сме на български последната книга на В. Войта, А.Петерс - Принципът на Войта - 1997г., която ще ти даде нужната информация. С Войта-обществото можеш да спориш колкото и както искаш и да доказваш каквото искаш - аз съм само скромен представител и ползвател на една световна школа, която съм изучавал на място в Мюнхен, само 10 месеца, под контрола на самия д-р Войта, който беше и страхотен лекар и страхотен човек. Лека му пръст.

Заглавието което цитираш с моето име и на колега от болницата ми, е малък доклад, с който се цели  запознаване на широката общественост, включително и медицинската, имащи поглед върху децата с ЦП, с методи на диагностика и терапия, като основно съм цитирал самият Войта. Това че неговата терминология не ти допада или харесва или несъвпада с тази на други автори........ последвай по-горния ми съвет. В тази болница е възприета и се ползва тя. Точка. Аз отговарям и с името и с дипломите си. Няма нужда да ти обяснявам, на кои пациенти правим кинезитерапия и каква.

Авторите, които цитираш - (Capute AJ, Accardo PJ "The infant neurodevelopmental assessment: a clinical interpretive manual for CAT-CLAMS in the first two years of life, part 1+2" Curr Probl Pediatr Vol 26 Issue 7 p. 238-257") - би било по-добре да подкрепиш и с годината на публикацията им. Защо ли????????  

В монографията "Treatment of Cerebral Palsy and Motor Delay" Sofie Levitt, четвърто издание, 2004, тези автори имат две публикации - 1978 и 1984.  Софи Левит е представител на NDT (Bobath) школата, която определно е по-стара от школата на Войта и има повече подръжници.
В монографията "Management of the Motor Disorders of Children with Cerebral Palsy" Scruton, Damiano, Mayston - senior Edditor M.Bax 2004г., като тези автори не са счели за необходимо и уместно да цитират, авторите които ти си срещнал някъде. Бих насочил вниманието ти към колектива на втората книга, който включва различни лекари с различни специалности и разбира се и други специалисти терапевти в различни сфери на ДЦП.  
Мартин Бакс е председател на European Academy of Childhood Disability - организация, която няма нужда да представям дори и за хора  с много малко познания в областта на ДЦП.
Добре известно е че, и двете школи имат своите негативи и позитиви, като взаимно се критикуват. Но....... на последният Световен Конгрес по ДЦП в Блед 2006г., бяха представени всички терапевтични и диагностични школи при ДЦП с идеята не да се противопоставят, а обратното - да се допълват и да се остави правото на избор на лекаря, терапевта и пациента. Точка.

Относно диагнозите: различни школи, различни региони, различни езици - "central koordination storung"; "durhgang syndrom"; "central motor disturbance"; "central coordination disturbance"; "CP-risk infants" - вероятно има и други термини за сътояния показващи проблеми в координацията на движенията от преходен характер, но тези са най-често срещаните в немската и англо-саксонската литература.
Диагностицираме по системата на Войта, определяме степента на риска за ЦП и провеждаме комбинирана терапия според нуждите на детето и често се съобразяваме и с желанието на родителя, защото детето си е негово в крайна сметка. Ние само предлагаме - компетентно......

НАШАТА СИСТЕМА Е ДО ПОДБИРАМЕ КОМБИНАЦИЯТА ОТ ПОЗИТИВНИ СТРАНИ НА РАЗЛИЧНИ ТЕРАПЕВТИЧНИ СВЕТОВНИ ШКОЛИ, ОТ КОИТО ДЕТЕТО ИМА НУЖДА.

Не се залъгвай, че отделих толкова време за теб. Времето ми е за тези родители, които имат нужда от помощ.

Един лекар, а камо ли педиатър, никога не би разделил децата на нормални и ...... дори не желая да го нарека.
Приличаш ми на, чел недочел няколко медицински книжлета, с частично и инсуфициентно медицинско образование, такова каквото предлагат вече доста висши училища у нас, бълващи всезнайковци, способни основно да доувредят пациента физически или психически. Това че не си завършил за лекар е факта, че не смееш да се легитимираш.............. за да не се смеем силно всички.
Иска ти се да си лекар, но не си и няма да бъдеш.  ОБОРИ МЕ!!!!!!  И не плюй по българската медицина без да знаеш каква медицина предлагат извън България. Аз знам и то не само от собствен опит, а и от опита на българи връщащи се да се лекуват в собствената си родина.

Ако не помниш съвета ми от предишния постинг да се консултираш със специалист, пиши ми на лични, за да ти кажа от какъв имаш нужда, ако сам не се сещаш??????

Желая ти успех.

д-р Ив.Чавдаров

# 10
  • Мнения: 8 585
Г-н Чавдаров,

Ние не говорим за Войта и всичко около него. И терапийте му и методите, и подходите му. Не говорим за лечение на ДЦП, за конгресите или проблемите около това, нито за това, кого познавате и не.
Ние говорим за оценката кои деца и по кои критерии трябва да се смятат че имат нужда от намеса, лечение и помощ (Междувпрочем, за пръв път се случва някой да се срамува от понятието "Физиологично дете". Би трябвало да се срамува и Илингуърт, чиято монография е именувана именно "Физиологичното дете", но това се оставя на Вашата компетентност (ако я знаете изобщо тази монография) ).

Вие нахално, авторитарно и некомпетентно си присвоявате правото и монопола да съдите кое дете има нужда от предлаганата от Вас терапия. За това става въпрос. А на това-никакъв отговор.

По презумпция ние трябва да приемем, че щом Вие знаете един от многото методи за лечение на едно състояние Вие сте абсолютно компетентният да се произнасяте по редица други въпроси от чисто педиатрично естество за които и понятие си нямате. Съдейки по писаното от Вас като съдържание, терминология и подходи единственото впечатление, което си съставя човек е за некомпетентност. В компенсация на огромните Ви липси, предлагате на публиката тук обилно философски размисли, предназначени за семейният Ви кръг. Плюс телефони, което в Гърция се смята за едно от най-важните дисциплинарни нарушения, от които можете да си загубите лиценза- "Реклама на лекарски услуги с цел неморално привличане на пациенти". Определението е на Гръцката медицинска Асоциация. Не мое.

Хора като Вас (мислене, поведение, арогантност) съсипаха и съсипват всичко останало свястно на родна почва. Вместо да обсъждате с аргументи и насочено, Вие предлагате епитети и квалификации. Пълното Ви несъответствие по въпросите на оценката на неврологичният статус са заместени от празни фрази, подигравки и други изрази на голословие. Но това е типично за хора от Вашата генерация в педиатрията. Липсата на аргументи и ниската квалификация се заместваше и замества от лични нападки.
Това няма да се промени, освен ако не се вземат радикални мерки. А те са обективност-без обективност Вие никъде не бихте просъществували. Освен в Бг.

Вашето време свърши! Припомнете си къде е Г-н Драган Бобев.По този път сте поели и Вие.


п.с. Монографията на Акардо е от 1996.
Фундаменталните неща около Capute, Accardo са в периода 1996-1998, вкл и "Developmental disabilities in infancy and childhood" (в два тома) 1996


Последна редакция: вт, 01 авг 2006, 19:15 от Birdie

# 11
  • Мнения: 7 391
         ХЕЙЙЙЙЙЙЙЙЙЙЙЙЙЙЙЙ,Birdie и д-р Чавдаров я се опитайте да прочетете с очите на другите това,което сте писали.Каква е тази ожесточеност и съперничество?Тоз бил такъв ,онзи - онакъв.Срамна работа.Тук пишат хора ,които се нуждаят от ПОМОЩ,а не от безмислени спорове и съперничества.Вместо да се получи информация за всичко ново ,което е трудно за неспециалист да следи,вие си оспорвате ПОЗНАНИЯТА ПО НЕМСКИ.Не зная как да изразя възмущението си.За съжаление и на собствен гръб успях да изпитам "благинките" на подобно съперничество,липсата на информация.ПИСНА МИ да се доказвате всичките кой е най-великия специалист вместо да си сътрудничите и ДЕЦАТА НИ ДА ПОЛУЧАТ НАЙ-ДОБРОТО ОТ СЪВМЕСТНАТА ВИ РАБОТА.
         Да ви минава през ум,че ние като погледаме и послушаме подобни спорове четем и търсим информация денонощно,защото се оказва,че трудно можем да определим КОЙ ОТ ВАС Е ПО -НЕЗАМЕНИМ.Е, СПОРЕД МЕН ИДЕАЛЕН ВАРИАНТ ПРОСТО НЕ СЪЩЕСТВУВА И ЗАТОВА Е ВРЕМЕ ДА "СИ ПОДАДЕТЕ РЪКА" за да бъдем спокойни за бъдещето на децата си и без това изобщо не ни е леко.
        Този форум е резултат на безкрайните търсения на нас ,като родители и съм по-склонна да ВЯРВАМ на другите мами като мен ,а не на  ВАШИТЕ БЕЗМИСЛЕНИ СЪПЕРНИЧЕСТВА И ОТРИЦАНИЯ.Имам доверие в оценката на съфорумките минали през редица премеждия и съм сигурна ,че ТЕХНИТЕ ОЦЕНКИ ЗА ВАШИЯ ТРУД са истински защото са изстрадани.Доверявам се напълно на тях и до сега не съм сгрешила.Опитвам се да минавам по "утъпкани" от тях пътеки,а не да слушам "лекции" и нападки. #Cussing out
        Надявам се да разберете какво искам да ви кажа.  bouquet

# 12
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Хайде господа- чешайте се където ви сърби(езика). Ето ви прекрасна ваша тема за т.нар. професионален спор. Ние ще ви гледаме сеира, но щом имате нужди - задоволете ги! Sick

# 13
  • Мнения: 8 585
Неуместен коментар... както и много от твоите други.
Позата на "страничен наблюдател" е смешна... когато се обсъжда с аргументи.

# 14
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Аз аргументи не виждам. Може би защото не съм спец. Което автоматично ми отрежда ролята, която и без това е присъща на модератора- на страничен наблюдател. Ако целиш да провериш прага ми на търпение- ще те изненадам- висок е Wink Върша си задълженията като модератор- подреждам си форума.
Цитат
6. Спамът, флудът и "чатът" не се толерират
Спам - оф-топици, рекламни съобщения и др.
Флуд (flood - наводнение, потоп) - заливане на форума и темите с безсмислени, едносрични и/или повтарящи се постинги.
"Чат" -  личен разговор между двама или повече потребители, размяна на реплики от рода "Как си днес", "Хайде да пием кафе" и др.
Всички теми с "израждащ" се характер ще бъдат заключвани и/или личните разговори ще бъдат изтривани.
Потребители, които се "включват в разговора" за по едно "да .. добре .. чао" ще бъдат предупреждавани.
Ако имате да кажете нещо по темата - изразете го с повече от една дума. Пускането на едносрични постинги с цел трупане на брой мнения не се толерира!

Идеята на форума е да се помага на потребителите, а не да се използва за празни приказки  и лични разговори - за празните приказки използвайте чат канала, а за личните разговори има функция Лични съобщения!
Изрично се забранява пускането на теми от рода на "Лека нощ" , "Добро утро", "Как сте днес" и т.н. Темите ще бъдат изтривани веднага.


Цитат
10. Потребители, които подклаждат спорове и насаждат неприязън към потребител или група потребители, ще бъдат предупреждавани.
Същото правило важи и за потребители, които открито обиждат или изказват нецензурни изрази по отношение на потребител/модератор/администратор на форума.


Цитат
Модераторите си запазват правото да променят, преместват или да премахват постинги по тяхна преценка.
Счита се за меродавна тяхната преценка, а не тази на потребителите
.

Цитат
2. Споренето с и/или обиждането на Модератор или Администратор по повод предупреждение е недопустимо.
Потребители, които смятат, че са несъобразно или некоректно предупредени от Модератор, трябва да се свържат с някой от Администраторите.
Ако Администраторът счете, че потребителят е бил предупреден неуместно (от Модератор), то Модераторското предупреждение може бъде отменено.
Последното мнение имат Администраторите
Ето така стоят нещата- ако прецениш,че е добре да се възползваш от правата си пред администраторите- давай.
Ето линк към правилата- доста изчерпателно са указани правата и задълженията на потребителите.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=23714.0

# 15
  • Мнения: 631
Добре де, мога ли да предложа консенсусно решение.
Тъй като по темата би било добре да се изкаже именно детски невролог, а аз не съм наясно дали тук влиза такъв и моля ако има нека се произнесе по спора.

# 16
  • Мнения: 997
Krassi, има двама д-р Чавдаров. Единият е в болницата в Красна поляна.....той не е професор доколкото знам. И още един д-р Чавдаров, който по мои данни се занимава с гърчове, епилепсия и т.н.
На всички, които пишат от скоро в тази тема...особено на този, който пише непоканен, искам да кажа...моля ви прочетете темата от начало. Дълга е да....но тя не е за болницата в Красна поляна. Тя е наша....на майките като вас Krassi и вас iliyanameleva. Това е тема за помощ и подкрепа между нас...не бива да се опорочава и измества.....и без това е доста обемна. Моля ви да прочетете темата от начало за да видите, че има доста критики към тази болница и персонално към нейният директор, но....момичета....В България има много специалисти, работещи с деца с ДЦП, но до този момент д-р Чавдаров е единственият, който повече от година отговаря подробно и търпелива на нашите въпроси. Изтърпял е и критики, но абсолютно никога не е прекрачвал границата на добрия тон - което не може да се каже за някои други, пишещи тук от.....чужбина. Ние, и персонално аз уважавам вашето мнение - това, че не съм съгласна не е причина за конфликт - до този момент тук няма междуличностни дразги. Има мама от този форум, която слабо казано не може да понася една от лекарките ни.....а аз съм й безкрайно признателна. Но никога не сме си разменили и една остра дума помежду си - и това е само пример. Твърде много лична трагедия има в този форум за да го товарим със дразги. Но разберете.....от няколко дни, откакто определен човек се намеси тук -  този форум, място за помощ и утеха на толкова много хора, се превърна в дрънкалник. А това е лошо - не мислите ли?!  Доколкото разбирам, вашите деца вече са големи.....вие сте извървяли дълъг и труден път.....вече сте по - уверени, знаете какво да правите....Но помислете за тези родители, които се сблъскват с този проблем днес. Помислете за тези, които виждат, че детето им има проблем, но се колебаят да потърсят специалист по едни или други причини. Какво ще си помислят, как ще се почувстват като прочетат как се дърляме, плюеме и най-вече.....като разни "специалисти" им размиват понятията с обяснения колко е некадърен българският лекар. За доброто на всички, мисля, че е по-добре на това да се сложи край. Аз препоръчвам болницата от личен положителен опит. Вие можете да направите същото с центровете, които посещавате....това е помощ....и то голяма. Можете да разкажете за тях, да ги обсъдим....далеч не всички майки тук са пациенти на въпросната болница. Защото още веднъж казвам - тази тема не е на д-р Чавдаров. Тя е наша......но не мога да не му благодаря, за помощта, която е оказал на много родители тук.

Последна редакция: ср, 09 авг 2006, 22:12 от елена акманова

# 17
  • Мнения: 8 585
"като разни "специалисти" им размиват понятията с обяснения колко е некадърен българският лекар."
Подробно и ясно Ви изложих някои страни на проблемите, без лични "аргументи".
Вие заявихте-не разбираме нищо. Ок, може и да е така.
Въпросът е че Вие не желаете, и не искате да разберете. Или поне да чуете нещо по-различно от това, което слушате.
За сметка на това спекулирате на емоционална основа и отправяте необосновани лични нападки. Кажете какво от написаното от мен не е вярно...
Темата тук е отворена и демократична.
Не е реклама на един специалист като че ли той е единственият, занимаващ се с тези неща в Бг, а всички други са "зяпащи глупаци". Не сме длъжни да четем страници след страници гола реклама... В това ли е същността на помоща и топика тук?

Моля да представите също и работата на други-Болницата в Банкя и работата на добри и способни рехабилитатори!! На равна основа...

Майките и децата имат нужда от помощ. Компетентна помощ.

Последна редакция: ср, 09 авг 2006, 22:39 от Birdie

# 18
  • Мнения: 997

Моля да представите също и работата на други-Болницата в Банкя и работата на добри и способни рехабилитатори!! На равна основа...



Аз препоръчвам болницата от личен положителен опит. Вие можете да направите същото с центровете, които посещавате....това е помощ....и то голяма. Можете да разкажете за тях, да ги обсъдим....далеч не всички майки тук са пациенти на въпросната болница.

ivanrilski, благодаря за линка - а. Искам да добавя, от Агенцията за закрила на детето ни дадоха списък с дневните центрове за София. Обадихме се във всеки един от тях за подробности. причината да не се публикуват до този момент, че от всеки един от тях получихме покана да отидем. Искахме първо да се убедим от първа ръка и после да пишем. В списъка фигурираше и 112 детска градина. Говорих с директорката - предполагам същата. Невероятно любезна и открита жена....предложи да предостави материали свързани с градината, и нямаше нищо напротив да се отиде на място и да се види обстановката.

ivanrilski, подобно беше и нашето намерение. Затова не пускаме информация за сега. За нас е важно коректна информация да стига до възможно най-голям кръг родители. След като обиколим центровете ще споделим реалните си впечатления от тях. Всеки може да се хвали...важни са фактите. Тъй като стана на въпрос за дневните центрове - по назад в този форум/мисля - 3стр./ има инфо за организацията в тази насока в гр.Дупница. Честно казано това, което видяхме ни впечатли повече, отколкото очаквахме. Дано скоро стане факт в повече общини.



Подробно и ясно Ви изложих някои страни на проблемите, без лични "аргументи".



Г-н Чавдаров,


 но това се оставя на Вашата компетентност (ако я знаете изобщо тази монография) ).

Вие нахално, авторитарно и некомпетентно си присвоявате правото и монопола да съдите кое дете има нужда от предлаганата от Вас терапия. За това става въпрос. А на това-никакъв отговор.

По презумпция ние трябва да приемем, че щом Вие знаете един от многото методи за лечение на едно състояние Вие сте абсолютно компетентният да се произнасяте по редица други въпроси от чисто педиатрично естество за които и понятие си нямате. Съдейки по писаното от Вас като съдържание, терминология и подходи единственото впечатление, което си съставя човек е за некомпетентност. В компенсация на огромните Ви липси, предлагате на публиката тук обилно философски размисли, предназначени за семейният Ви кръг.
Хора като Вас (мислене, поведение, арогантност) съсипаха и съсипват всичко останало свястно на родна почва. Вместо да обсъждате с аргументи и насочено, Вие предлагате епитети и квалификации. Пълното Ви несъответствие по въпросите на оценката на неврологичният статус са заместени от празни фрази, подигравки и други изрази на голословие. Но това е типично за хора от Вашата генерация в педиатрията. Липсата на аргументи и ниската квалификация се заместваше и замества от лични нападки.
Вашето време свърши! Припомнете си къде е Г-н Драган Бобев.По този път сте поели и Вие.



Преди да започнеш "лечение" на едно дете първо трябва да отсееш кое е нормално дете и кое не е
ОЗа хора като Г-н Чавдаров такива неща няма. Те са "хартийки". Защо? За да може всеки "Чавдаров" да си измисля симптоми кое е патология и кое не е. И защото ако забележим методи "а ла Чавдаров" си вземаме пациента и търсим по-добро решение за него.
Г-н Чавдаров не е съгласен. Защо? Защото бил "по-специалист". А защо е? Защото си е направил собствена медицина и си "бае" по нея.



Не сме длъжни да четем страници след страници гола реклама... В това ли е същността на помоща и топика тук?




http://www.bg-mamma.com/index.php?action=profile;u=4908




Темата тук е отворена и демократична.


http://www.eunet.bg/media/show_story.html?issue=70511703&med … mp;story=89222539


Вие заявихте-не разбираме нищо. newsm25 Ок, може и да е така. newsm10


Кажете по кое точно бихте желали да имате повече информация и ще споделя моето лично мнение. За седенето и коригираната възраст-Ви споделих.

Цитати от тук....на Бърди!
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=81622.0


"Колкото до лекаря,незнам в кой град сте работили,но въпреки,че ... е 4-ият по големина град в България,съвсем сериозно твърдя,че няма специалисти."

"Пропастта между практикуваното в Бг (и като мисъл, и като диагнози, и като поведение) и една средно-европейска линия на поведение е толкова дълбока, че всяко мнение, което някой се мъчи да изкаже тук веднага пада като бомба."

"Основният Ви проблем е в липсата на качествено БАЗОВО педиатрично обслужване."

"За останалото-хората с които сте общували са имали тактичността да си замълчат. Много пъти съм присъствал и участвал в подобни разговори.
Без да искам да се засягате или да обиждам когото и да е било, бих желал (и от личен опит) да Ви кажа че сме толкова изостанали и в области на общата, и в области на специалната педиатрия, че в много случаи би трябвало да говорим навън с изключително внимание. Просто никой не ни взема на сериозно-само кимат с глава и това е. И сухият ни патриотзъм не "хваща"."

С уважение към дроб40 се оттеглям в моят любим форум... newsm17

Знам Шами, предположих, че се подразбира - но мерси за пояснението!

Последна редакция: ср, 09 авг 2006, 23:22 от елена акманова

# 19
  • Мнения: 8 585
Вие правите ли разлика между критиката към научните позиции на един индивид и личното оплюване? Защото аз съм се придържал само в полето на медицинските факти, изложени от самият Г-н Чавдаров. И въз основа на тях съм направил съответните изводи, касаещи професионалната му адекватност.

Аз например не съм изпратил Г-н Чавдаров на психиатър, нито съм казал че носът му не ми харесва...
Вие четете така, както дяволът чете евангелието.

Но дори и това не помага... Който има очи прочете...

Последна редакция: ср, 09 авг 2006, 23:31 от Birdie

# 20
  • Мнения: 997
Прочети пак! И не прехвърля скандалното си поведение върху другите....

# 21
  • Мнения: 8 585
Простете, но бих желал да чета повече майки тук.
Ролята Ви на арбитър не ми допада много.
Мисля и на много други хора тук.

# 22
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Достатъчно!!!
Заключвам темата! Докато прочистя офтопиците. И докато си укротите страстите. Има достатъчно актуална информация в цялата тема- на който му трябва ще си задоволи любопитството, но за тази седмица вече никой няма да пише тук. Отворих ви тема за спорове- на какъв език да обясня, че офтопиците не са желателни в тема, която е толкова важна и е за взаимопомощ, не за двубои и многобои!
Точка! Проверихте търпението ми и получавате моя отговор.

# 23
  • Мнения: 997
Простете, но бих желал да чета повече майки тук.
Ролята Ви на арбитър не ми допада много.
Мисля и на много други хора тук.

И Вашата роля на анонимен спасител не ми допада много.....и бих желала да чета по - малко подобни специалисти тук, но за съжаление се налага да се търпим взаимно. Колкото до това, кой кого харесва - не вярвам да имате обективен поглед върху фактите....От уважение към модераторите, майките и специалистите, които пишат тук аз  ще Ви игнорирам напълно. Абсолютно съм убедена, че няма да ви бъде позволено да пускате провокативни постове.
Желая Ви приятен ден и повече здраве на пациентите Ви!

# 24
  • Мнения: 2 543
Бърди, не виждаш много майки да пишат тук, защото е лято и хората си имат по-приятни занимания от това да се занимават с теб. Също така, не всички пишещи в този форум са компетентни по проблемите на централната нервна система. Аз, например, не съм. Това, за което се считам компетентна вече съм ти го казвала, ма хайде, ще ти го кажа отново. Моят син е с увреден слух, много увреден, чува под 95 децибела на всички говорни честоти и с двете си уши. Предполагам, разбираш какво означава това. Поради проблемите си след раждането (мозъчен кръвоизлив, вродена пневмония, лечение с различни антибиотици) беше проследяван много внимателно именно за евентуални проблеми с моторното му развитие. Въпреки мозъчния кръвоизлив, всичко с него беше наред, не сме правили и половин ден гимнастика. Педиатърът ни беше този, който ни пращаше на различни специалисти. Не сме ходили никъде по наша инициатива. Имаме консултации с невролог, правиха на малкия трансфонтенална ехография, преглед при офталмолог, ортопед и т.н. Но за слуха... не. Детенцето растеше, очевидно беше здравичко, но не говореше. Нито дума, нито сричка. По твоите думи педиатърът е този, който би трябвало да забележи и обърне внимание на това. Е, Бърди, не стана така. Въпреки, че беше наясно, че детето не казва никакви срички, до 2-годишна възраст ние живеехме със заблудата за "различното развитие" на децата. Ние се доверихме на личния си лекар и пропуснахме ценно време за нашето дете. Затова, когато някой има съмнения и ги сподели с лекаря си, а той го успокои по този добре познат на мен начин, аз го съветвам да не чака. Не знам какви истории още искаш да чуеш, не знам какво и на кого искаш да докажеш, а и честно казано, не ме интересува. Единственото, което истински вълнува пишещите тук, е здравето на децата им. Като гледам, майките тук, чиито деца според теб са били подложени здрави на Войта, не съжаляват за това. Недей да ги съжаляваш и ти, тогава. Живей си живота, гледай си пациентите и не плачи на чуждите гробове! От тук нататък се присъединявам към игнор-а, който ти обяви Ели. Остани си със здраве! Peace

# 25
  • София
  • Мнения: 4 412
Аз също съм игнорилара Бърди и даже си мислех да пуснем анкета дали искаме да се намесва в определени теми.

# 26
  • Мнения: 1 858
         ХЕЙЙЙЙЙЙЙЙЙЙЙЙЙЙЙЙ,Birdie и д-р Чавдаров я се опитайте да прочетете с очите на другите това,което сте писали.Каква е тази ожесточеност и съперничество?Тоз бил такъв ,онзи - онакъв.Срамна работа.Тук пишат хора ,които се нуждаят от ПОМОЩ,а не от безмислени спорове и съперничества.Вместо да се получи информация за всичко ново ,което е трудно за неспециалист да следи,вие си оспорвате ПОЗНАНИЯТА ПО НЕМСКИ.Не зная как да изразя възмущението си.За съжаление и на собствен гръб успях да изпитам "благинките" на подобно съперничество,липсата на информация.ПИСНА МИ да се доказвате всичките кой е най-великия специалист вместо да си сътрудничите и ДЕЦАТА НИ ДА ПОЛУЧАТ НАЙ-ДОБРОТО ОТ СЪВМЕСТНАТА ВИ РАБОТА.
         Да ви минава през ум,че ние като погледаме и послушаме подобни спорове четем и търсим информация денонощно,защото се оказва,че трудно можем да определим КОЙ ОТ ВАС Е ПО -НЕЗАМЕНИМ.Е, СПОРЕД МЕН ИДЕАЛЕН ВАРИАНТ ПРОСТО НЕ СЪЩЕСТВУВА И ЗАТОВА Е ВРЕМЕ ДА "СИ ПОДАДЕТЕ РЪКА" за да бъдем спокойни за бъдещето на децата си и без това изобщо не ни е леко.
        Този форум е резултат на безкрайните търсения на нас ,като родители и съм по-склонна да ВЯРВАМ на другите мами като мен ,а не на  ВАШИТЕ БЕЗМИСЛЕНИ СЪПЕРНИЧЕСТВА И ОТРИЦАНИЯ.Имам доверие в оценката на съфорумките минали през редица премеждия и съм сигурна ,че ТЕХНИТЕ ОЦЕНКИ ЗА ВАШИЯ ТРУД са истински защото са изстрадани.Доверявам се напълно на тях и до сега не съм сгрешила.Опитвам се да минавам по "утъпкани" от тях пътеки,а не да слушам "лекции" и нападки. #Cussing out
        Надявам се да разберете какво искам да ви кажа.  bouquet

Написала си много точно всичко, за което си мислех докато четях. Наистина не съм се сблъсквала с ДЦП но съм се сблъсквала с подобни по тежест здравословни проблеми на моето дете. И аз наистина смятам, че  е в интерес на децата ни най-после лекарите да започнат да работят заедно а не да се опитват да се надцакват! В момента вие спорите тук и е грозно това, което се случва но има много деца (пациенти), които междувременно страдат от вашите нелепи спорове! И друго не мога да разбера колко акъл трябва да имаш, че да позволиш да ти гледат сеира твои потенциални пациенти. Не можете ли да помислите поне за миг, че това на което ставаме свидетели(тук в темата) ние майките само може да ни отврати?! Е ще ви се нагледаме на сеира, пък и ще си помислим (някой от нас) дали да търсим друг път помощ точно от вас!

# 27
  • Мнения: 4 414
maatete, какво става с вас? идвахте ли на изследвания?
драсни 2 реда, моля  bouquet

# 28
  • Мнения: 631
Не съм много съгласна с вашите коментари.
Истината е, че има много и различни специалисти, всеки един от тях има различен метод на работа и обосновка.
И всеки от нас избира на какъв специалист да се довери.

Относно темата : Личните спорове и нападки не ме интересуват. От професионално естество се заформиха доста интересни изложения, които лично за мен са само и единствено полза. За форума също би трябвало да са от полза. Бърди много логично аргументира постингите си и четейки ги откривам много информация, която би ми помогнала в работата.
И сега съвсем еднозначно и за себе си, като човек на който тези проблеми и работата с такива видове заболявания е ежедневие бих казала,   че всичко в работата е много различно. Работата с заболявания от неврологичен тип е изключително неблагодарна от към резултати. Резултатите се виждат късно и са въпрос на търпение, усилена и упорита работа и перманентно обогатяване на професионалните качества. Всеки от вас знае, че с дете с ДЦП е необходимо да се работи ежедневно, понякога минималното се постига с години. На базата на личен опит ще кажа още, че при тази работа всичко е строго индивидуално - всяко дете е различно и много често в практиката теоретичните постановки се разбиват на пух и прах, защото не всяко дете реагира според очакванията на теоретичните модели.  Да спечелиш доверието на това дете понякога коства страшно много усилия, а когато процеса на работа е едностранен резултата е равен на нула.

# 29
  • София
  • Мнения: 4 412
shammi, не съм чела задълбочено постовете на бърди в темата за ДЦП, но считам за грешка категоричното му мнение, че когато дете на 3 месеца не си отваря ръцете, не трябва да се вземат никакви мерки, мернах и други изказвания, че се правят излишни неща в БГ. Това е подвеждащо за майките.
Едно бебе, което на 3 месеца има затруднения с ръцете е много вероятно да проходи твърде късно, което ще е голям стрес за майката, а си мисля че проходилото около 1,8-2 години дете ще е по-назад от връстиците си в други отношения, защото когато другите са се учили да говорят, то тепърва е развивало равновесието си. Сътветно това дете ще бъде почти винаги от последните по възможности в ДГ и училище.  За мен Войта в бебешка възраст при рискови раждания /и ако относително му е конфортно на бебето/  е единствената професионална двигателна гимнастика за която съм чула в БГ, а рисково родените имат нужда от нея... За това е избор на майката дали да даде най-доброто на детето си.

Съгласна съм, че се работи трудно с неврологични заболявания, и ще бъде добре в темата по ДЦП да се покажат и други методи или центрове.

# 30
  • Мнения: 8 585
"че когато дете на 3 месеца не си отваря ръцете, не трябва да се вземат никакви мерки"
->>Няма такъв критерий, който детето да трябва да изпълнява на тази възраст и по описаният от Вас начин. Няма ръководство, статия,учебник или мнение където ще срещнете дори и намек за това. За никакво отваряне на ръце по корем не може да става и реч при положение че позата "по корем" в тази възраст е пасивна.

"Едно бебе, което на 3 месеца има затруднения с ръцете..."
Какво имате пред вид?

"а си мисля че проходилото около 1,8-2 години дете ще е по-назад от връстиците си в други отношения..."
->Не може изобщо да се каже това погледнато фрагментирано и изолирано. Зигмунд Фройд е проходил на 21 месеца... Айнщайн не е говорил до 2.5 годинки почти нищо. Паганини е бил бит жестоко от баща му, защото не е говорил почти нищо до 3.5-4. Сега нещата са по-различни-щом като детето стигне определена крайна възраст се оценява съобразно набор от критерии и протокол. Например за дете, което има проблем с говора на 1 годинка се прави тимпанограма и честотен анализ (освен другите неща).

"За мен Войта в бебешка възраст при рискови раждания /и ако относително му е конфортно на бебето/  е единствената професионална двигателна гимнастика за която съм чула в БГ"
->Не значи единствената в света. И не значи че не трябва да обръщаме внимание как се работи и на други места, какво се работи и защо в крайна сметка те са много по-добри и напред.

# 31
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
  Бърди, що така не отговаряш на въпроса на Реза "От колко време практикуваш"? И то зададен многократно, а?  newsm78

# 32
  • Мнения: 631

Съгласна съм, че се работи трудно с неврологични заболявания, и ще бъде добре в темата по ДЦП да се покажат и други методи или центрове.

tigonew, много силно се съмнявам, че тук някой дава реални "резултати" на методиките. Нищо лошо да споделяш собствен опит, но професионалистите са малко тук, а майките който четат и дават съвети са наясно със състоянието на собственото си дете и това което те дават като информация не във всички случаи е рентабилна за другите деца. Особено при ДЦП нещата са строго индивидуални (както казах по - горе).  Не ми допадат изявления, които не отговарят на истината в реалната практика, нямат обосновка, а са подплътени с теоретични модели и лозунги. Просто не е честно към четящите тук. Зада бъдем искренни - коя майка е наясно каква е методиката на Войта, как се "прави" , върху какво влияе и дали точно това се прилага на детето и? За Бобат ? Да не говорим за другите средства на рехабилитацията? Кои средства или методи са показани и кой противопоказани? Какви са рискови и лимитиращи фактори при работата с дете с ДЦП?  А и не са длъжни да знаят нали има специалисти!  Болно ми е, че така вървят нещата. Ще бъда съвсем пряма : Нищо против самата клиника за ДЦП (за някои е спасението, за други ада, но всеки прави собствен избор) на мен лично системата им на работа не ми допада. Като цяло модулът на клиниката е отличен, но не е практически подплътен. Лично за мен резултатите са от друго естество. Не желая да влизам в спорове и конфликти аз за себе си съм направила избор, направете го и Вие, както и не искам да ангажирам никого с мнението си.
Относно идеи за други центрове - има много, човек като се поразрови намира, няма да давам примери защото работя в системата и ще прозвучи като реклама.

# 33
  • София
  • Мнения: 4 412
Честно казано не ми се  иска да се противопоставяме на отборите на "неуките" майки и специалистите, знаещи много теоретични неща...
Дано да се помага на майките и децата Praynig
 

Последна редакция: сб, 12 авг 2006, 23:46 от tigonew

# 34
  • Мнения: 8 585
"знаещи много теоретични неща"
Теорията е основата на всеки практически успех. Добрата теория, не "а ла Павлов" или "а ла Бърди", или "а ла Г-н Чавдаров". Затова толкова много страни в Европа и САЩ имат педиатрия на светлинни години от жалката Бг "картинка". Има труд, постоянно усъвършенстване, гонене на цели и завидно ниво. Не "Балкански" картинки... Няма нищо обиждащо в оценката-вижте и приемете действителността (лично мисля че повечето хора са го видяли и разбрали)-това е първата стъпка да започне да се прави нещо.

"че се намесвам само за ранна рехабилитация на рисково родени бебета "
->Просто няма такова нещо, защото думата "рискови" не се съпровожда и не е равна автоматично на "рехабилитация". Подходът е диференциран и внимателен. Иначе правите "Войта" (Бобат, Павлов. Мечников) на здрави деца. Което си е непростим фаул.

С конгреси не става нищо-нужна е радикална промяна в начина на придобиване на специалност (нивото на базовото медицинско образование е добро), в регламентиране правата и задълженията на всеки.
Хора имащи манталитета, наглостта и безочието на личности като Драган Бобев трябва да бъдат забравени. Нужни са образовани, интелигентни, с перфектно базово и специално образование и подготовка, възпитани и коректни педиатри-професионалисти. Нищо че ще спорят с патос и жарко... Не са нужни помпозни конгреси в НДК, шоу, автоизтъкване и словоблудство.

Нужно е да се канят, за да четат лекции по педиатрия, изтъкнати и наистина компетентни академични лица от Европа и САЩ като гост-лектори, да се пращат и обучават навън (не в Русия или Югославия, или Хърватско) обширен брой специалисти от различни подспециалности в Педиатрията за дълго време. Цели базови курсове от основната педиатрия в университетите трябва да се поемат от гостуващи лектори за известно време.

Трудно и болезнено. И искащо много средства. Иначе за децата НИ-все същото блато...

Простете, за каква педиатрия може изобщо да говорите, щом не правите Вит.К задължително на всички новородени?? От малките неща се започва. Големите са 1000 малки събрани заедно.

Последна редакция: нд, 13 авг 2006, 00:01 от Birdie

# 35
  • Мнения: 313
Birdie, с огромен интерес изчетох всичките ти мнения и в двете теми...в началото се зарадвах да видя и друга теория, освен наложената вече от д-р Чавдаров. Работил съм в сферата на медицината в България и знам, че лекарите, колкото и да са добри или некадърни, не признават друга позиция освен своята...

Но дотук - в началото се зарадвах, а после не намерих нищо смислено в постовете ти. Критиката би трябвало да е градивна..."Не съм съгласен с това и това, но предлагам онова и онова, колега". Другото е мерене на пишки и демонстрация на съмнителни знания и умения.

Освен че д-р Чавдаров те дразни с "остарелите си схващания" и "недоказаните си теории", друго нищо не можем да прочетем в избилието от твои постове...Аз съм абсолютен лаик в медицината, но, ако се поровя из научната литература и се въоръжа с 2-3 терминологични речника, ще мога да пиша същите глупости от типа "цитат - оборване с цитати".

Нека прочетем нещо смислено в изказванията ти. ОК, д-р Чавдаров и неговата методика Войта (или както там се казва) не струва...или методиката струва, но диагностицирането е тъпо...а какво струва и кое не е тъпо? И защо хем не струва, хем помага? А какви са новите тенденции в терапията и диагностицирането на деца с ДЦП? Може би има по-модерни методи, за които д-р Чавдаров със смешните си присъствия на международни семинари не е чувал...може би ти знаеш някоя велика тайна, неизвестна за световната научна общественост?

Напиши един пост от типа: "Не съм съгласен с това, но предлагам едикаквоси" и реално практически приложимо съдржание...или си ...

# 36
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Живко, благодаря, че написа толкова добре това, което мисля, но отдавна вбесена не мога да формулирам!
Бърди и още веднъж - отговори на Реза, моля те! Или нещо имаш проблеми с въпроса й за твоята практика? Чухме за твоите знания, айде да чуем и за твоята практика

И както Живко е казал - вземи и напиши ти как практикуваш и какви постижения имаш - ама не с чужди трактати - а с реална работа и постижения.

# 37
  • Мнения: 8 585
Ако сте забелязали, това което пиша толкова време тук е оценката на неврологичният статус на децата като критерии за провеждане или насочване към терапия.
Не обсъждах методите за терапия.
Искам само да Ви наблегна на нуждата от адекватна оценка на неврологичният статус и всичко свързано с това и около това.
Не съм коментирал методи на терапия и преимуществата или недостатъците им.
Войта е с много ограничено приложение извън Германия... това като впечатление...

Мога да Ви кажа какво се прави тук:

*Физикална терапия-работи се Бобат и Американски методики от Станфорд и Харвард.
*Окупационна терапия-тук има много добре подготвени специалисти (Англия, Холандия, САЩ). Имат чудесни резултати по отношение на развитие на финната моторика и използване на малки мускулни групи.
*Логотерапевти и логотерапия.
*Сензорна интеграция.

Обикновено са три пъти седмично и посещават или център, или частни специалисти. Всичко се покрива от застраховките на застрахования до определен брой процедури.

# 38
  • Мнения: 1 858
Вижте сега да ви обясня нещо за Бърди. Ами той Бърди отговаря само на въпроси, които му изнасят!!! Твърдя го най- съзнателно и от опит с него.
На няколко пъти пусках теми в здравния форум като в заглавието (на едната специално) изрично споменах, че искам и Бърди да се изкаже! В теми пуснати от други хора, в които Бърди взимаше участие също съм искала мнението му но той така и никога не отговори на въпросите ми. Като вземем в предвид активното му участие в форумите, и че е на всяка манджа мерудия ми е странно защо и до ден днешен той така и не отговори на въпросите ми.


От друга страна Бърди не ми и дължи обяснение защо избягва въпросите ми?! Може би Бърди най-добре лекува настинки (изказвам само лично предположение).

Живко искам да ти кажа, че и на мен много ми хареса това, което си написал! Бърди МОЛЯ ВИ вземете в предвид мнението на Живко, когато започнете да пишете следващото си мнение в тази тема, защото иначе съвсем сериозно ще реша, че най добре лекувате настинки!


п.п. А да и на въпроса на Реза относно практиката си отговорете МОЛЯ!

# 39
  • Мнения: 313
Аз лично съм забелязал, че, според теб, тук статуса на децата се определя неадекватно. Всички в рискови групи се подлагат на терапия и това е грешно. Как в твоето "тук" се определят рисковите групи или се оценява статуса не разбрах...
В нашето "тук" няма много добри специалисти от Англия, Холандия и САЩ. Затова сме принудени да се примирим с каквото имаме. Застраховки, които да покриват процедурите също нямаме.
Може би, ти всичките тези неща не ги знаеш и затова така реагираш...

И пак...нека прочетем какво точно се случва в твоето "тук". Каква е процедурата? Как се определя кой е за терапия и кой не е? Какви са резултатите? От твоята практика?

Иначе тук:
*физикална терапия - работи се с Войта
*окупационна терапия - има физиотерапевти, които дават всичко от себе си за развитието на фината (пише се с едно Н) моторика и групите мускули на децата
*логопевти и логотерапия - да, има я
*сензорна интеграция - да, има я

Обикновено се посещава една от малкото клиники, специализирани в тази област...да не кажа единствената.

Пробвай пак с други доводи

# 40
  • Мнения: 8 585
@Zhivko

Не пиша с цел да удовлетворя Вашите изисквания. Ако не Ви харесва-моля... нито съм особено заинтерсован от негативизма и пренебрежението Ви.
Иначе "пробвам" само при определени случаи...  и ако си струва...

Питате ме какво се прави в страната, в която практикувам-отговорих Ви. Не Ви харесва-моля. Попитайте друг... живеем в демократични времена.
Пробвайте-може да Ви отговори някой...

Не е въпрос на клиники само-има редица специалисти рехабилитатори, окупационни специалисти или логотерапевти които вършат чудесна работа и без клиники. Или са в договор с някой център за изпълнение на определени неща от програмата. Тези специалисти си съставят програмата индивидуално за всяко дете. Кое дете обаче-това зависи от педиатъра-те не оценяват неврологично децата... но оценяват напредъка в сферите, в които работят, ествствено.
Работим с тях много добре и хармонично-аз съм много доволен и уважавам безкрайно работата, търпението и човечността им. Те уважават моята работа, факта че работят с мои пациенти и моето виждане за редица неща.

Как се определят рисковите деца? Ами това е моя работа-затова ми плащат родителите и ми имат доверие. От това зависи и успеха на работата и името ми.
Как точно става? В рамките на месечните визити...по критериите, за които пиша толкова време...

# 41
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Birdie, абстрахирайки се от стила ти на писане, съм доволна, че научих какво се прави в чужбина за децата с ДЦП. Само че това не помага с нищо на здравеопазването в Република България. Каквато и да е клиниката в София, друга като нея няма. Във втория по големина град в България няма такъв комплексен подход към такива деца. Всеки се спасява както може.
Аз лично не разбирам с какво тази тема може да е полезна на родителите, като така или иначе те нямат избор. А ако желанието ти е тук да пишат единствено медицински лица, не ми е ясно защо не го правите на лични, на мен, а и на повечето родители предполагам,  английския език и особено медицинската терминология са ми непонятни.

# 42
  • Мнения: 8 585
"Каквато и да е клиниката в София, друга като нея няма."
->Имам много добри отзиви за лечебното звено в Банкя... има и чудесно подготвени рехабилитатори и логотерапевти. Защо само един да е избора?

"Аз лично не разбирам с какво тази тема може да е полезна на родителите, като така или иначе те нямат избор."
->Информация, за да направите избора. Кои критерии да вземете пред вид. Никога няма само едно решение на един проблем.
Ако например знаете от прочетеното тук, че никой и никъде не изписва Зиртек/Аериус за 6 месеца, когато Ви го предпишат няма ли да потърсите друг избор? Да се усъмните че нещо не е наред?

Интересното ми е че в редица други сфери (четейки от темите тук) сте много активни, вземате съзнателни и чудесно обосновани решения и правите избор. Не мога да разбера тогава, защо само по отношение на педиатрията ( и нещата около нея)  сте толкова безпомощни и объркани.
Парадокс... или съм забравил реалиите. Може би последното...

# 43
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Birdy, ти имаш ли пациенти, които посещават болницата в Красна поляна и такива, които посещават Банкя

# 44
  • Мнения: 631
Честно казано не ми се  иска да се противопоставяме на отборите на "неуките" майки и специалистите, знаещи много теоретични неща...
 

Ами нали това е идеята на темата да се даде повече информация и родителите да са наясно. Факт е обаче, че доста неадекватно се прави това. Прави ми впечатление, че не се чете всичко написано, а се подлага на съмнение.

# 45
  • Мнения: 631
тук статуса на децата се определя неадекватно.


Обикновено се посещава една от малкото клиники, специализирани в тази област...да не кажа единствената.



Zhivko, вярно е, че статуса на децата се определя неадекватно, колкото и да не искам да бъде така. Не може едно дете било то рисково или с диагноза да бъде "класифицирано" от един специалист и по един тип критерии и тестове. Не е правилно. Обикновено такъв преглед се прави в екип и се наблюдават редица показатели, а не след преглед да се препраща към други специалисти и вече маркирано с диагноза.
 Съвсем по немедицинската логика - когато след прегледа детето (а и възрастен) е с диагноза или съмнения за такава се праща към друг специалист (необходим) и на самия талон пише " със съмнение.... или ...." Ами другия специалист какво прави????? Елементарно - насочва вниманието си към предполагаемата диагноза. И така става един порочен кръг защото не винаги диагнозата се потвърждава и тогава родителите са поставени пред въпроса на кого искат да повярват и се започва едно ново ходене по мъките, нови изследвания, нови специалисти и предполагаеми диагнози.

Обикновено се посещава една от малкото клиники, специализирани в тази област...да не кажа единствената.

Не е единствената, но е специализирана само в тази област, а другите, забравените от Бога посещават други заведения.

# 46
  • Мнения: 485
Чела съм доста от мненията на Birdie и стигнах до няколко извода:
* говори съвсем смислени неща
* прекалява с резкия тон и ми се струва че една от причините да говори така е,защото е перфекционист в работата си /което не оправдава тона,естествено/
* това,което мен лично ме дразни е, че постоянно повтаря "при нас е еди-как си", но това нас не ни интересува кой знае колко,защото не живеем "при вас",нали така  Laughing
* доколкото разбрах, няма деца, значи все още не може да разбере напълно какво значи да имаш дете и да се притесняваш за него /не се сърди, Birdie/

Имам предложение - модераторите да отворят една тема, в която Birdie да отговаря на въпросите на майките,ако естествено,се съгласи. Така няма да влизат в конфликт с други специалисти /като д-р Чавдаров/.
Четейки спора, ми се отщява да ходя на лекар, сори за откровеността.

# 47
  • София
  • Мнения: 4 412
На мен ми прави впечатление интересна тенденция - Birdie е заинтересувал част от специалистите, а родителите доста се съмняват в компетенциите му  newsm78
И честно казано се чудя дали основната причина Birdie  да е приет от специалистите не е говорителството -  да, той критикува остро, но не знам дали не е, защото е далече и защото никой няма да се срещне очи в очи със специалистта, представил се за педиатъра Бърди от Атина.
Ако иска да помогне да отиде в темата за новия център за рехабилитация на ДЦП и да каже с какво може да помогне. И 5-те изречения, които е написал, че се практикуват "...там" се виждат с търсене в сайтовете на английски и преглеждайки основните абзаци.

Последна редакция: пн, 14 авг 2006, 09:46 от tigonew

# 48
  • Мнения: 631
На мен ми прави впечатление интересна тенденция - Birdie е заинтересувал част от специалистите, а родителите доста се съмняват в компетенциите му  newsm78
И честно казано се чудя дали основната причина Birdie  да е приет от специалистите не е говорителството -  да, той критикува остро, но не знам дали не е, защото е далече и защото никой няма да се срещне очи в очи със специалистта, представил се за педиатъра Бърди от Атина.


Не виждам нищо учудващо в това. Човек, който е тясно свързан с медицината и тези проблеми гледа на нещата чисто професионално и сам избира какво да го заинтересува. Докато родителите се объркват защото не знаят на кого да вярват. Някъде из другата тема споменах, че е хубаво да се прочете и друго мнение  (а дали е Бърди в случая или друг няма значение).

# 49
  • Мнения: 4 414
вярно е, че статуса на децата се определя неадекватно, колкото и да не искам да бъде така. Не може едно дете било то рисково или с диагноза да бъде "класифицирано" от един специалист и по един тип критерии и тестове. Не е правилно. Обикновено такъв преглед се прави в екип и се наблюдават редица показатели, а не след преглед да се препраща към други специалисти и вече маркирано с диагноза.

аз също съм имала съмнения за адекватността на оценката, която се прави в клиниката в Красна поляна... дали е или не е, не мога да кажа, защото не не съм специалист.НО според Бърди, оценката я прави той, т.е. педиатър. той е ЕДИН специалист. но това Е адекватно. а когато наш/разбирай български/ педиатър/неонатолог прецени да прати детето в Красна поляна, където да му се направи диагностика от екип - невролог, физиотерапевт, логопед и психолог, вземайки предвид особеностите на бременността и проблемите по време на раждането, това е неадекватно?!...или аз нещо не съм разбрала?!
искам да знам как е адекватно да се определя статуса и къде се прави това в България? не се заяждам, наистина ме интересува! и наистина искам да чуя, мнения, различни от това на д-р Чавдаров.

сигурно съм го казвала вече, но пак ще го напиша...нас ни следеше педиатър, който има опит и смея да твърдя е доста добър диагностик. все още е личен лекар на детето. според него, на детето всичко му беше наред, двата мозъчни кръвоизлива нищо не означаваха и не изискваха повишено внимание. патралелно ни следеше и неонатолог, защото Ния се роди по-рано и заради мозъчните кръвоизливи. на 3 месеца детето нямаше добър контрол на главата и почти не движеше левите крайници. педиатърът минаваше с номера: "тежко раждане, вие какво искате?! нищо му няма на детето..." неонатологърт ни прати в Красна поляна, където след преглед от невролог, физиотерапевт, логопед и психолог, бяхме подложени на остарелите и недоказани Войта терапии. между другото, лекарите там ни казаха, че можем да изчакаме, ако искаме и да видим дали няма да се оправи детето само.никой не ни е бил, връзвал и заплашвал. НИЕ взехме решението за рехабилитацията. след много четене за метода и за начина на диагностициране. и мисля,че то беше правилно. а когато детето вече е добре е лесно да се каже "ами то и без това, щеше да се оправи. само са ви взели парите!"/както каза нашия педиатър/. а ако не беше се оправило, кой щеше да поеме отговорността? защото имаме 2 приятелски семейства с такава съдба...

# 50
  • Мнения: 631
аз също съм имала съмнения за адекватността на оценката, която се прави в клиниката в Красна поляна

Не давам определение само за клиниката в Красна поляна (за там имам особено мнение), а това е общоприета практика. Не искам да влизам в спорове, но смятам, че доста по - адекватно се определя диагноза в многопрофилните болници, където се правят всички необходими изследвания, събират се екипи от необходимия вид специалисти и се прави комплексна оценка на състоянието на детето. Това имам пред вид, че трябва да се направи, а не да се "подхвърлят" пациентите от специалист на специалист. Порочна е практиката да се направи преглед при един лекар и той да прецени при кого да праща детето или възрастния пациент. Не е адекватно разбира се. Защото всеки изпраща при познат, при човек с когото има договорни взаимоотношения (което е съвсем нормално), но не винаги оценката е правдоподобна.

# 51
  • Мнения: 4 414
Не искам да влизам в спорове, но смятам, че доста по - адекватно се определя диагноза в многопрофилните болници, където се правят всички необходими изследвания, събират се екипи от необходимия вид специалисти и се прави комплексна оценка на състоянието на детето.
аз също не искам да влизам в спорове. казах, че в нашия случай са се събрали известен брой специалисти и са взели решение. казах и кави са били те. понеже ти работиш в тази област, би ли споделила, какви специалисти според теб би трябвало да определят статуса на едно "рисково дете". наистина се интересувам и зобщо не искам да споря.
а за системата с препращането от лекар на лекар съм абсолютно съгласна!

# 52
  • Мнения: 631
На първо място слагам неонатолога, който още след самото раждане (в зависимост как е протекло, преждевременно ли е, с оттоци и т.н.т.) преценява че детето е рисково и се свиква необходимия екип.
В повечето случаи тези дечица се изпращат в педиатрията, където се правят необходимите изследвания и се наблюдават.

За по - големите деца : вече дадох пример с многопрофилните болници.

# 53
  • Мнения: 1 271
А когато в педиатрията сбъркат тогава какво се случва?
и аз не се заяждам  Peace

# 54
  • Мнения: 631
Там доста рядко бъркат бих казала и обикновено се назначава повторна и независима експертиза.

Проблема идва оттам, че много малко хора знаят правата си като пациенти. За това казвам, че е хубаво да се четат всички постове, независимо колко ви изнасят или не. Хубаво е да се има предвид всяка информация и да се осмисля, а не да се правят генерални заключения.

# 55
  • Мнения: 1 271
може да е рядко но за нас се оказа че сбъркаха на 100 % и сега ние страдаме но никой не поема отговорността за нашето страдание  ooooh!

# 56
  • Мнения: 631
Проблема идва оттам, че много малко хора знаят правата си като пациенти.

Съжалявам за това, че при Вас е станало така.

# 57
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Там доста рядко бъркат бих казала и обикновено се назначава повторна и независима експертиза.

Проблема идва оттам, че много малко хора знаят правата си като пациенти. За това казвам, че е хубаво да се четат всички постове, независимо колко ви изнасят или не. Хубаво е да се има предвид всяка информация и да се осмисля, а не да се правят генерални заключения.
Шами, а ти не мислиш ли че сега абсолютизираш професионализма в педиатрията? Точно както други правят с клиниката в Красна поляна. Просто има места на които може да се помогне на едни деца и места, където може да се помогне на други. Родителите трябва да са много настоятелни в търсенето на правилния път и изобщо не мисля, че четящите тука са толкова повърхностни, че че да четат само каквото им "изнася". Ти пишеш от опит, както и другите майки. В повечето случаи опитът е негативен и е абсолютно разбираемо да имат лично отношение. Всъщност това е нещо, което е повече от задължително- личното отношение, защото става въпрос за децата ви. Не се учудвам на нито един пост написан емоционално от изстрадал родител. Но се изненадвам от подобен тон на специалист стоящ твърде в страни от конкретиката на ситуацията, а именно той нито е бил в педиатрията, нито в Красна поляна. Не може нито да сравни нещата нито да им дава оценки от разстояние. Чудесно би било да помолите Литвиненко да се включи в спора- тогава ще ми е много интересно. Сега просто се разпалват страсти и се връщат болките на препатилите. Няма смисъл от подобни спорове. Но щом имате нужда от тях се радвам, че има къде да излеете напрежението си- тук в тази тема. За което апропо благодаря на всички.

# 58
  • Мнения: 631
yosarian, съвсем друга е презумпцията на моето включване в темата. Както по - рано казах нито искам да влизам в спорове нито да абсолютизирам някого. Опита ми е друг разбира се, но е пред очите ми живота на тези родители (само като анонс : 7 години ежедневна работа с едно дете би трябвало да участвам в живота му по някакъв начин). Аз съм специалист в друга област и честно казано се дразня от тази папагалщина, която се развива напоследък. Съвсем различно е това, което аз виждам ежедневно и което лекарите виждат за един час. Много е кофти да виждаш собствения си труд разпилян между хиляди теоретични спорове. Това ме дразни и ядосва. Нищо лично към никого, просто недоразбирането е в повече.

# 59
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Имаш предвид комплексната работа с децат ли?
Ами нали за това се борим на всичките ни срещи след протестите. Повтаряме едно и също. Хората не са в час. Единици са лекарите които дори подозират за конфликтите(не личните) в системата. Ето и Георги Трендафилов прави нещо, което е страхотно, защото показва, че има нужда точно от такива центрове за комплексна диагностика и рехабилитация(макар техните идеи да почиват на други принципи на работа).

# 60
  • Мнения: 4 414
На първо място слагам неонатолога, който още след самото раждане (в зависимост как е протекло, преждевременно ли е, с оттоци и т.н.т.) преценява че детето е рисково и се свиква необходимия екип.
В повечето случаи тези дечица се изпращат в педиатрията, където се правят необходимите изследвания и се наблюдават.
ами при нас точно така се случи. пое си ни за наблюдение неонатолог/но не този, който е присъствал на раждането/ и в един момент, при забелязан вече проблем, ни прати клиниката в Красна поляна. предполагам, че ако беше друг неонатолог, щеше да ни прати в педиатрията.
колкото до това кой колко бърка - всички бъркат. в красна поляна е пълно с деца, объркани  в педиатрията. в педиатрията пък има много объркани от красна поляна, сигурна съм. и колкото и да е рядко, като се случи точно на теб/твоето дете няма как да не стане личен въпросът Sad
иначе подкрепям мнението, че повече специалисти, занимаващи се с ДЦП, биха били от полза и майките ще получат по-пълна информация, за да могат да вземат нужното решение, но засега имаме само един такъв...

# 61
  • Мнения: 631
Имаш предвид комплексната работа с децат ли?
Ами нали за това се борим на всичките ни срещи след протестите. Повтаряме едно и също. Хората не са в час. Единици са лекарите които дори подозират за конфликтите(не личните) в системата.

Именно комплексната работа се опитвам да апробирам тук и никого не искам да връщам назад към старите болки или да подкопавам нечие доверие. Ситуацията в здравната система е объркана и неприятна и колкото и да не ми се иска много порочно се развиват нещата - със дърпане на чергата към собствения край.
 Заради тези точно конфликти страдат редица хора. Някои дори се самозабравят и ги прехвърлят на лична основа, а оттам тръгва един още по - порочен кръг с отричане и отхвърляне на определен сектор или специалист. Това е неприятното.

# 62
  • Мнения: 631
agneshka, който не работи, само той не греши.  Аз обясних, че ме дразни по скоро цялостното състояние на системата.
Естествено, че въпроса се превръща в личен с собственото ти дете, но колко "лични" проблеми са минали адекватно през системата?
Разбирам, че няма да променим света пишейки тук, но нека хората знаят и видят. Нека някои са наясно, че съществуват различни виждания и то  тези виждания който са от опит (в честите случай неблагоприятен). Защо трябва да се абсолютизираме ние като някой си развяват байряка на чужд гръб?

# 63
  • Мнения: 4 414
agneshka, който не работи, само той не греши.  Аз обясних, че ме дразни по скоро цялостното състояние на системата.
Естествено, че въпроса се превръща в личен с собственото ти дете, но колко "лични" проблеми са минали адекватно през системата?
Разбирам, че няма да променим света пишейки тук, но нека хората знаят и видят. Нека някои са наясно, че съществуват различни виждания и то  тези виждания който са от опит (в честите случай неблагоприятен). Защо трябва да се абсолютизираме ние като някой си развяват байряка на чужд гръб?
виж сега, аз не абсолютизирам. казах точно това -  че всички грешат. не ми е ясно защо не се разбираме. принципно съм на твоето мнение и не виждам защо си разменяме реплики newsm78
споделям моят опит. друг не мога да споделя.споделяла съм и негативен такъв. от същото място. и си стоя зад думите. и мен ме дразни системата. защото ние тук си водим разговори и искаме да избираме, а в провинцията хората не знаят, че съществуват такива варианти изобщо.
 

# 64
  • Мнения: 242
Моля да ме извините, че въпроса ми не точно свързан с дискусията, но ви моля за съдействие. Нуждая се от добър физиотерапевт извършващ лечебна гимнастика по домовете. Става въпрос за 1 годишния ми син, който има проблем с двигателното развитие. Роден е в 32 г.с. с тегло 1600 гр. Благодаря ви предварително  Hug.

# 65
  • Мнения: 2 531
 И моя въпрос не е по темата, но се интересувам от мнението ви относно "захласването" при плач!
Дъщеря ми е здраво и мн. добре развиващо се дете! Но при плач се "захласва" и цялата почервенява докато продиша! На два пъти се стигна и до посиняване- изкарах си акъла, направо реших че си е глътнала езика! Споделих го с невроложката на сина ми и тя каза че не е нормално! Спомена и мед. термин но го забравих Embarassed Нуждае ли се според вас от лечение това ?

# 66
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Вени в по-предишната седмична тема писахме много за захласването- може да намериш нещо полезно. Да- според мен е нормално и всичко идва от това, че децата на тази възраст не винаги успяват да изразят желанията си и ние трудно разчитаме сигналите им. Те се ядосват и дори вбесяват и така се стига до истериите и захладването.
Ето ти линк към темата и от къде тръгна. Ако искаш пиши и на Денат.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=117578.20

# 67
  • Мнения: 8 585
И моя въпрос не е по темата, но се интересувам от мнението ви относно "захласването" при плач!
Дъщеря ми е здраво и мн. добре развиващо се дете! Но при плач се "захласва" и цялата почервенява докато продиша! На два пъти се стигна и до посиняване- изкарах си акъла, направо реших че си е глътнала езика! Споделих го с невроложката на сина ми и тя каза че не е нормално! Спомена и мед. термин но го забравих Embarassed Нуждае ли се според вас от лечение това ?
Много често явление. Смята се че е чисто психичен феномен и не се нуждае от допълнителни изследвания. В редки случаи ако има редица съпътстващи феномени се прави и ЕЕГ. Отзвучава с израстването много бързо.

# 68
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Какво имаш предвид под "редица съпътстващи феномени"?

# 69
  • Мнения: 8 585
Какво имаш предвид под "редица съпътстващи феномени"?
Липса на контакт с обкръжаващата среда (след духване в лицето, най-често), "изпускане", честота над 2-3 епизода за ден, сънливост след епизода.

# 70
  • Мнения: 2 531
Ами това с духането не го прилагам, забелязах че повече се сепва и вместо да продиша, като че ли по зле става! Чакам да и мине! По принцип само на 2 пъти доста сериозни епизода  с посиняване, ежедневните реакции са по леки, до зачервяване! Не е имало забелване на очи , като че ли детето се усеща и започва да рита с краката като продължи дълго. Със сигурност не прилича епи- гърч! За испускане на 1г.  не може да се говори, ходи с памперс, а обикновенно като се случи около часовете за сън, след това за отриц. време заспива/ по скоро от изтощение/!

# 71
  • Мнения: 8 585
"Със сигурност не прилича епи- гърч! За испускане на 1г"
И за изпражнения се има пред вид...

# 72
  • Мнения: 2 531
И за изпражнения се има пред вид...
Embarassed изобщо не се сетих за това

# 73
  • София
  • Мнения: 2 356
Бих искала да помоля лекарите тук да ми дадат повече информация относно захласването. Може и в отделна тема, да не отклонявам повече тази. Въпросите ми са главно: към каква възраст отшумява, какво трябва да се прави, когато детето достигне състоянието на афект, и най- много се притеснявам - може ли да се случи въпреки усилията ми да не продиша при силно захласване. Една лекарка ми каза, че колкото и да се захласне в крайна сметка си поема въздух, това било физиологично, но се притеснявам. Моля ви да ми кажете, ако има 100% сигурен метод детето да си поеме въздух - дали пръскане с вода, тупане по гърба, някакво друго стряскане или какво може да се направи, когато трябва да реагирам бързо. Дъщеря ми не се захласва често по принцип - веднъж на няколко седмици, но последния месец имаше няколко по сериозни случая, които много ме уплашиха. Ще съм благодарна на всякаква информация.

Поздрави. Деница

# 74
  • София
  • Мнения: 798
Денат,

Много трудно някой лекар би могъл да отговори точно и конкретно за твоето дете, защото причините за тези "захласвания"са много и разнообразни.

Би било добре да се консултирате с лекар-микропедиатър (неонатолог).

# 75
  • София
  • Мнения: 2 356
Благодаря др Чавдаров,
а дали едно ЕЕГ би показало причината за захласването? Понеже в едно от последните няколко захласвания дъщеря ми не дишаше доста дълго време и дори обърна очите, джипито ни смята, че е направила гърч. Пациенти сме на вашата клиника, но понеже сега се намираме в провинцията, заведохме детето на невролог тук и той смята същото. Препоръча да направим ЕЕГ. Какво в нашия случай би показало ЕЕГто? Причината за захласването, резултата от него или дали нещо се е отключило? Има ли друго някакво изследване, което е добре да направим, или да изчакаме да отшуми с възрастта? Дъщеря ми се захласваше обикновено, когато иска нещо, а то й се откаже. Последните две седмици (да чукна на дърво) няма инциденти.
Поздрави.

# 76
  • София
  • Мнения: 798
Денат,

ЕЕГ-то би отхвърлило или потвърдило една от причините на "захласнването".
Процедурата е безопасна и неболезнена и ако сте контингент на болницата ми е уместно неговото извършване, поради това че при ДЦП или тежка ЦКС, в един по-късен период би могла да се отключи епи-симптоматика.

# 77
  • Мнения: 8 585
"Препоръча да направим ЕЕГ. Какво в нашия случай би показало ЕЕГто? "

->Нищо съществено не би Ви показало, защото този психичен феномен не е единствената (и само единствена) изява на епилептична картина. Тоест, епилепсия протичаща само със захласване не е известна.
Основното (от ред други важни клинични особености), което характеризира която и да е било епи-проява, е липса на контакт с обкръжаващата детето среда по време на съмнителната и изследвана от нас поведенческа проява.

Освен това, ако наистина се касае за епилепсия, то има задължително и други белези присъстващи към основният белег(липса на контакт с обкръжаващата детето среда). Или не сме ги отбелязали, или не сме разпитали достатъчно.

Няма в съвременната педиатрия и детска неврология термин "ЦКС". Нито такава нозологична единица. Нито се борави с този термин. Той е оправдание физиологични за възрастта си деца да бъдат "кръщавани"->>"с отклонения". Защото на 3 месеца не си отваряли ръцете при положение "по коремче", например.  #Cussing out

Последна редакция: пн, 21 авг 2006, 12:42 от Birdie

# 78
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
офф:
Quantifizierbare Aussagen zum Aufrichtungsniveau, das das Kind erreicht hat, und zur Qualität des globalen Musters werden durch die Prüfung der sieben Lagereaktionen gewonnen. Auf dieser Grundlage wird eine Beziehung des Befundes zur höchstmöglichen Qualität, dem "idealen Muster", hergestellt. Abweichungen werden als "Zentrale Koordinationsstörung"  - ( у нас се нарича ЦКС ) unterschiedlichen Grades bezeichnet.

същото:
Quantifiable evidence of a child's stage of uprighting as well as the quality of the global movement patterns is gained through testing seven postural reactions. On this basis acorrelation is made between the test results and the highest possible quality parameter - the "ideal pattern". Deviations from this are termed a "central co-ordination disturbance" ( у нас се нарича ЦКС )of varying severity.

повече инфо - http://www.vojta.com/cgi-local/ivg_ger.cgi?id=201

или в литературата по въпроса

# 79
  • Мнения: 2 242
Нина,
До колкото съм чел мнения , до сега винаги си помагала професионално и човешки, безкористно на всички в този форум, за което ти се възхищавам. Така се отнесе и с мен. Мисля, че няма смисъл да слизаш на това ниво, да спориш има ли такъв термин или не. Струва ми се, че някои убеждения не могат да бъдат променени. Не разпилявай усилията си в ненужна посока. Те са ни нужни!

# 80
  • Мнения: 631
същото:
Quantifiable evidence of a child's stage of uprighting as well as the quality of the global movement patterns is gained through testing seven postural reactions. On this basis acorrelation is made between the test results and the highest possible quality parameter - the "ideal pattern". Deviations from this are termed a "central co-ordination disturbance" ( у нас се нарича ЦКС )of varying severity.




превод:Определените доказателства за фазата на изправяне на децата както и качеството на глобалното движение на примерите/образците са придобити чрез 7 постурални реакции. На това, основно съотношение се прави между резултатите от тестовете и възможно (най-висококачествените параметри/в най-високите параметри на
"идеалния образец". Отклоненията от това са назовани "централнно координационно отклонение " от различните  изисквания.

Последна редакция: вт, 22 авг 2006, 12:01 от shammi

# 81
  • Мнения: 631
Няма да споря, но ЦКС или по -скоро отклоненията в състоянието на ЦНС не е нозологична единица

"central co-ordination disturbance - превод : централно координационно отклонение

# 82
  • Мнения: 631
Термина е въведен от Войта, но като кратък описание определящо отклоненията от нормите в развитието на ЦНС.

Нито Централно координационно смущение, нито Преходно координационно нарушение е нозологична единица

# 83
  • Мнения: 8 585
офф:
Quantifizierbare Aussagen zum Aufrichtungsniveau, das das Kind erreicht hat, und zur Qualität des globalen Musters werden durch die Prüfung der sieben Lagereaktionen gewonnen. Auf dieser Grundlage wird eine Beziehung des Befundes zur höchstmöglichen Qualität, dem "idealen Muster", hergestellt. Abweichungen werden als "Zentrale Koordinationsstörung"  - ( у нас се нарича ЦКС ) unterschiedlichen Grades bezeichnet.

същото:
Quantifiable evidence of a child's stage of uprighting as well as the quality of the global movement patterns is gained through testing seven postural reactions. On this basis acorrelation is made between the test results and the highest possible quality parameter - the "ideal pattern". Deviations from this are termed a "central co-ordination disturbance" ( у нас се нарича ЦКС )of varying severity.

повече инфо - http://www.vojta.com/cgi-local/ivg_ger.cgi?id=201

или в литературата по въпроса

Вие цитирате литература, която отразява мненията на Войта-школата.
Войта-школата няма нищо общо с официалната педиатрия или детска неврология. Нито мненията на Войта-школата с нещо ангажират официалната педиатрия и педо-неврология. Войта школата е една от многото по отношение терапията на определени проблеми, но е с незначително влияние в детската неврология и в педиатрията като цяло.

# 84
  • Мнения: 8 585
Нина,
До колкото съм чел мнения , до сега винаги си помагала професионално и човешки, безкористно на всички в този форум, за което ти се възхищавам. Така се отнесе и с мен. Мисля, че няма смисъл да слизаш на това ниво, да спориш има ли такъв термин или не. Струва ми се, че някои убеждения не могат да бъдат променени. Не разпилявай усилията си в ненужна посока. Те са ни нужни!
Нужен ни е обективен и научно издържан подход. За да имаме резултати.
Не са ни нужни псевдо-науки или псевдо-симптоми.

# 85
  • София
  • Мнения: 798
За Шами
Централно координационно смущение отговаря на МКБ-10 код F82.
Различните школи имат различна терминология, която не съвпада с тази на друга школа и т.н., което обаче не значи че има някаква грешка или че тази нозология не е нозология, т.е. тези отклонения не са отклонения от нормата.

За Нинче-то
Пази силите за смислени и подпомагащи дейности и не спори с радио-точка....... 6`

За всички
Истинска информация за диагностично-терапевтичната система на В.Войта може да намерите в цитирания от нннннина веб-сайт, както и от преведената на българси монография "Принципът на Войта - мускулни движения в рефлексното придвижване и моторната онтогенеза" В.Войта, А.Петерс, Медицина и Физкултура, 2003, София,

# 86
  • Мнения: 8 585
"МКБ-10 код F82"
Да погледнем за минутка тук:
http://en.wikipedia.org/wiki/ICD-10_Chapter_V:_Mental_and_behavi … gical_development

Specific developmental disorder of motor function
->>Developmental dyspraxia

Това е код ICD-10->>F82 и е в раздела "(F80-F89) Disorders of psychological development"

Е, диспраксията няма нищо общо с несъществуващото "ЦКС".

Някакви други аргументи Г-н Чавдаров?? Simple Smile

# 87
  • София
  • Мнения: 798
За Всички

Повече информация по МКБ-10 код F82

  Специфични разстройства в развитието на двигателната функция
Разстройство, при което отличителният признак е сериозно нарушение в развитието на двигателната координация, което не може дз се обясни само с общо умствено изоставане или с някакво специфично вродено или придобито неврологично разстройство. Независимо от топа, в повечето случаи внимателното клинично изследване показва подчертана незрялост в развитието на нервната система като хореиформни движения на крайниците или огледални движения и други асоциирани двигателни особености, както и белези на лоша фина и обща двигателна координация.

Синдром на детска тромавост
Свързано с развитието:
•  разстройство на координацията
•  диспраксия
Не включва: 
абнормности в походката или подвижността (R26.-)
липса на координация (R27.0)
• като   резултат   от  умствена   изостаналост (F70-F79)


кодове  F80-F89

МЕЖДУНАРОДНА КЛАСИФИКАЦИЯ НА БОЛЕСТИТЕ
Разстройства в психологичното развитие (F80-F89)
Разстройствата, включени в този блок, имат следните общи прояви: (1) начало неизменно в кърмаческа или детска възраст; (2) нарушение или закъснение в развитието на функциите, които са тясно свързани с биологичното съзряване на централната нервна система; и (3) устойчиво протичане без ремисии и рецидиви. В повечето случаи увредените функции засягат езика, пространствено-зрителните умения и двигателната координация. Обикновено задръжката или нарушението в развитието са налице от толкова ранна възраст, отколкото е възможно да бъдат доловени и прогресивно отшумяват с израстването на детето, макар често да остават леки дефицити в зряла възраст.


# 88
  • Мнения: 8 585
Цитирате това:
http://www.dimdi.de/dynamic/en/klassi/diagnosen/icd10/htmlengl20 … -icd.htm?gf80.htm+

Да-точно е. Но никъде не виждаме "ЦКС".
Координационни смущения и дизпраксия нямат нищо общо с несъществуващото "ЦКС".
За код 83, който Вие често си позволявате да казвате "че бил международно понятие за ЦКС, пише ясно че се касае за "The disorders are usually, but not always, associated with some degree of general impairment of cognitive functions."
И терминологичният език на тази немска страница е в пълен унисон с всичко актуално и общоприето.

Моля, не извращавайте понятията, както Ви е удобно.
Проблемът е и в това, че понятието, което Вие се мъчите да ни убедите че съществувало, смислово не се покрива с нито една от категориите нарушения, описани в класификацията. Просто описаните там нарушения са качествено различни неща. Точни и ясни термини са! Дизпраксията си е дизпраксия. Не е ЦКС и никога не е било! Координационните смущения са си такива per se.
Ясно и точно дефинирани понятия с критерии за диагноза!!!!!!!

НЯМА, И НИКЪДЕ НЕ Е ИМАЛО ТАКОВА ПОНЯТИЕ "ЦКС".

Последна редакция: вт, 22 авг 2006, 13:43 от Birdie

# 89
  • Мнения: 631
Д-р Чавдаров,

С цялото си Уважение към науката и подражавайки на Вашият тон ще посмея да Ви попитам :
1. Реално ЦКС І  степен - кои са рисковите фактори за поставяне на тази "нозология"?
2. А лимитиращи фактори има ли?
3. Спомняте ли си когато по време на кмета Янчулев Вие получихте безвъзмездно тази клиника участващите в акцията там, начина по който стана това?
4. Отговаряйки ми на въпрос 3 Ви питам - къде са тези "участващи" ДЦП-та и честно ли е спрямо тях във Вашата клиника да се работи ЦКС- І или ІІ степен (по Вашите критерии)?
5.  Не е ли това клиника за ДЦП и защо се получава така, че отхвърлените си търсят начини да посещават процедури къде в други клиники, къде частно при наличие на тази клиника?


П.С. И преди съм казвала, че модулът, който Вие представихте (на постер)  в Созопол " Дни на детската ортопедия" 1997г. е много добър, но на практика неизползваем точно във Вашата клиника. Причината е проста : ДЦП-та при Вас идват, но не се работят по този модул.

# 90
  • София
  • Мнения: 798
Здравей Шамми,

По 1 и 2 въпрос с удоволствие бих ти отговорил устно, поради големия обем информация, който не е лесно да предложа сега, стига да намериш време да ме посетиш в Болницата. Ако нямаш такова време, ще те препратя към сайта за Войта, който е цитиран по-горе, където ще намериш отговорите сама.
Всеки лекар ползва една или друга диагностична система. Аз ползвам тази.
По 3 въпрос - Болницата не е създадена по времето на кмета Янчулев. Акции за нейното разширяване и подобряване е имало много и родителите са били техният двигател, защото се касае за техните деца и правата им. Болницата е общинска собственост, а местата на всички управители са конкурсни.
Дори и в момента родителите на децата с ЦП в Болницата провеждат акция за нейното разширяване и ако имате желание може да ги подкрепите, защото местата нестигат, а и децата над 18 години - къде отиват след това ???? и какво става с тях и семействата им.... По 4 въпрос - Болницата обслужва ДЦП с 86 легла, като  към болницата е създаден през 2001 г. Медицински Център ООД, който обслужва т.н. ЦКС, както и деца които не са контингент на болницата, но са с невро-мускулни увреждания, заплащани от НЗОК.
От 1 юли тази година с разрешение на Столичен медицински холдинг ЕАД, болницата разкри още 14 легла или общо 100 броя, които пак са недостатъчни.По 5 въпрос - Болницата и Мед.център имат сключени договори с СЗОК, и не връщат пациенти, защото е икономически неизгодно.
Местата ни са ограничени поради голямото търсене на предлаганите от нас медицински и педагогически услуги.
По послеслова - Модулът,(вероятно алгоритъм на лечение на ДЦП) който сме представили в Созопол 1997 година, съществува и сега и се прави. Въпросът е че, за времето което цитирате, нашата дейност съгласно Закона за държавния бюджет се субсидираше от Столична Община, докато в момента работим по правилата на здравната каса, а родителите които желаят разширен пакет от услуги, го получават срещу заплащане.
Смяната на механизмите на финансиране промени в известна степен и алгоритъма на лечение, което важи за всички болници, но не значи че при желание от страна на пациента не бихме могли да го разширим до максимум.

# 91
  • Мнения: 631
Д-р Чавдаров Благодаря за отговора.


Според Войта - ЦКС е степен за определяне на състоянието (неврологичното) на децата не е диагноза. Защото има редица показатели, които не отговарят на ЦКС, а са отразени при ДЦП, СМА и др. Войта е измислил метод за изследване в степени. Няма да споря с Вас, но според мен грешите.

По въпроса за клиниката : Не ме устройва Вашият отговор.

Последна редакция: пт, 17 ное 2006, 18:06 от shammi

# 92
  • София
  • Мнения: 798
Здравей Шами,

Радвам се, че имаш сериозни познания в тази тясна област, каквато е ДЦП.
Ако наистина си завършила курс по Войта диагностика в Германия, значи си лекар - педиатър или невролог, по-вероятно педиатър. Вероятно  и се познаваме....

"И аз бях там, и аз видях и....." доста тяхна документация съм попълвал тези 10 месеца.
Вярно доста отдавна беше и за това няма да продължавам да споря терминологично, защото в България няма изготвен стандарт по въпроса, кога, защо, как и каква диагноза да поставим при деца с нарушена координация на движенията от централен произход и още други допълнителни фактори и отклонения в дейността на ЦНС.  Няма и регистър за тези деца за да се проследи прави ли сме били или не, и ако не - защо и къде е допусната грешка.

Бих се радвал, ако осъществим пряк контакт за да обменим информация и поспорим, което сигурно ще е от полза и за двама ни.

Кое от отговора за клиниката, не те устройства ??

# 93
  • Мнения: 631
Д-р Чавдаров, именно защото няма стандарти по въпроса, тук в България се пораждат конфликти и спорове относно диагностицирането не само на нарушения от неврологично естество, но и по други тези. Доколкото съм наясно със Вашите позиции предполагам, че бихте могли да предложите една стандартизация на критериите за диагностициране и определяне общия статус на децата.

Относно клиниката : Аз знам, а Вие още по добре как стана откриването на клиниката с едно крило от сградата, после след акция на родителите по времето на Янчулев получихте цялата сграда безвъзмездно. Когато родителите на деца с тежки форми на ДЦП участваха в тази акция лично Вие обещахте апробирането на нови модули за работа с техните деца (сега повечето над 18г), а на практика те не Ви посещават. Няма ли вариант за посещение?

# 94
  • София
  • Мнения: 798
Шамми,
Вариант за посещение над 18 години има - това е през Медицинския център на болницата. НЗОК плаща обаче само физиотерапия 15 процедури на месец - 5 дни по три процедури.

Втори вариант - труден но много по-ефективен - Съвместно с родители от Сдружението Св.София, Вяра, Надежда и Любов сме пратили запитване и искане, сградата срещу болницата, която се населява от данъчната служба на община Красна поляна да бъде освободена с оглед приемане на още деца с ЦП, както и такива над 18 години. Отговорът е негативен.
Имаме ли помещенията, болницата може да се реорганизира.
В момента клинични пътеки за деца над 18 години не се заплащат и никъде неможе да бъдат приети за рехабилитация без да се правят.... шашми.

Относно стандартите за диагностика, лечение и рехабилитация на ДЦП - добре е един по-широк екип от лекари-специалисти в различни области да работи по въпроса. Есента ще има конференция по детска неврология и психиатрия, под ръководството на Детска неврологична клиника от 4-ти километър - доц.В.Божинова, където този въпрос ще се постави, а и може би ще бъде постигнато консенсусно решение, което би улеснило всички лекари обслужващи този контингент.

# 95
  • Мнения: 631
Вяра, Надежда и Любов,  не се ли помещават в ж.к. Надежда училището за слепи?

# 96
  • София
  • Мнения: 798
Не, помещават се в Отделение Късна Рехабилитация на Болницата.
В рубриката "ДЦП" бяха изписани телефоните за връзка.

# 97
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Вяра, Надежда и Любов,  не се ли помещават в ж.к. Надежда училището за слепи?
Там е друга фондация. "Център за надежда". Прекрасни хора от които може да се поучи всяка неправителствена организация. Hug

# 98
  • Мнения: 631
Вяра, Надежда и Любов,  не се ли помещават в ж.к. Надежда училището за слепи?
Там е друга фондация. "Център за надежда". Прекрасни хора от които може да се поучи всяка неправителствена организация. Hug

Да, сетих се. Благодаря ти yosarian за анонса тъкмо навреме беше.

# 99
  • Мнения: 631

Относно стандартите за диагностика, лечение и рехабилитация на ДЦП - добре е един по-широк екип от лекари-специалисти в различни области да работи по въпроса. Есента ще има конференция по детска неврология и психиатрия, под ръководството на Детска неврологична клиника от 4-ти километър - доц.В.Божинова, където този въпрос ще се постави, а и може би ще бъде постигнато консенсусно решение, което би улеснило всички лекари обслужващи този контингент.


Къде ще бъде конференцията?
Предполагам Вие сте наясно колко е трудно стандартизирането на определени критерии за диагностика - трябва да са съобразени и със стандартите на Международната педиатрична асоциация в неврологичен аспект също на международно ниво. Но аз все си мисля, че нашата здравна система няма да е готова да поеме този нов формат на диагностициране и лечение на ДЦП (и не само) тъй като ще се бръкне много в джоба на държавата. Лично мое мнение.

# 100
  • София
  • Мнения: 798
Конференцията ще бъде в гр.София, Парк хотел "Витоша" на 26,27 и 28 окт.2006 г. при основни теми:
1. Епилепсия - диагностични и терапевтични подходи
2. Невро-мускулни заболявания - съвременна диагностика
3. възпалителни заболявания на ЦНС
4. ДЦП - съвременни аспекти на диагностиката и лечението
5. диагностика и терапевтични подходи в детската психиатрия
6. диагностика, консултиране и превенция на проблеми в развитието в детско-юношеската възраст


Къде мога да намеря цитираните от теб стандарти на международната педиатрична асоцияция.

Пролетта на 2006 г. на последния международен конгрес по детска церебрална парализа в Блед - Словения, не се спомена абсолютно нищо относно общоевропейски стандарти за поставяне на диагноза или терапия при ДЦП.
В Европа има поне 5 различни школи които ползват близки по формати значение (но национално признати и внедрени) тестове за груба моторика, финна моторика, интелектуален капацитет, качество на живот, ежедневни дейности и други. В Италия, в Обединеното кралство, в Германия, в Скандинавските държави, в Франция, да не говорим за Чехия, Полша или Унгария, там навсякъде си имат локални схеми за диагностика и терапия, а и различни болници имат различни предпочитания, като комбинации от методи, което е в зависимост от икономическото състояние на съответната страна и това коя застрахователна компания какво плаща ????

В момента SCPE се опитва да подготви един общоевропейски стандарт за организиране на регистри за церебрална парализа в Европа, ползвайки опита на някой европейски държави и то дори на области от тях, но нещата са още в началото.

За нас би било добре да се постави  началото на стандартизиране в диагностиката и терапията на ДЦП, но това не значи, че всички болници ще могат да го изпълняват, поради много причини от ресурсен характер.

# 101
  • Мнения: 631

Къде мога да намеря цитираните от теб стандарти на международната педиатрична асоцияция.

Пролетта на 2006 г. на последния международен конгрес по детска церебрална парализа в Блед - Словения, не се спомена абсолютно нищо относно общоевропейски стандарти за поставяне на диагноза или терапия при ДЦП.
В Европа има поне 5 различни школи които ползват близки по формати значение (но национално признати и внедрени) тестове за груба моторика, финна моторика, интелектуален капацитет, качество на живот, ежедневни дейности и други. В Италия, в Обединеното кралство, в Германия, в Скандинавските държави, в Франция, да не говорим за Чехия, Полша или Унгария, там навсякъде си имат локални схеми за диагностика и терапия, а и различни болници имат различни предпочитания, като комбинации от методи, което е в зависимост от икономическото състояние на съответната страна и това коя застрахователна компания какво плаща ????

В момента SCPE се опитва да подготви един общоевропейски стандарт за организиране на регистри за церебрална парализа в Европа, ползвайки опита на някой европейски държави и то дори на области от тях, но нещата са още в началото.

За нас би било добре да се постави  началото на стандартизиране в диагностиката и терапията на ДЦП, но това не значи, че всички болници ще могат да го изпълняват, поради много причини от ресурсен характер.


Погледнете тук : http://www.unepsa.org/ и тук :http://www.ipa-world.org/index.asp


При нас е необходимо да се внедри единен комплекс от тестове и изследвания (национално предстванени разбира се ) плюс допълнителни тестове и оценки, които не са задължителен фактор в цялостната  оценка на състоянието, но са показателни.
Според мен не може всеки да си прави каквото си иска и  да ползва различна диагностична система, защото в един прекрасен момент става противоречие между структурните нива на цялата здравна система. Това е недопустимо. Лично мое мнение от  доста дълго време е, че диагностициране на заболявания от неврологично естество трябва да бъде осъществявано от екип специалисти (педиатър, невролог, психолог ит.н.т) с независими становища, а не някое си ( с извинение) JP да предполага и препраща напред назад и без това обърканите родители.

# 102
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
извинете за въпроса, може да не е тук мястото
къде и как става регистрацията за тази конференция?

# 103
  • София
  • Мнения: 798
Детска Неврологична Клиника - 4-ти километър
Доц.д-р В.Божинова
служ. тел. 9702 231/ моб. 0889 802 282
е-мейл&  tchamov@bulinfo.net

Излизам в отпуск следващата седмица

# 104
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Много благодаря за координатите 
Приятна почивка bouquet

# 105
  • Мнения: 8 585


Това, което се е запечатало на снимката се нарича "Асиметричен тоничен шиен рефлекс", и е един от основните EAR 1 (ранни автоматизирани отговори, първични рефлекси) изчезващ до около 12 месечна възраст. На страната, към която е обърнато лицето на детето, ръката е изпъната. На противоположната страна, ръката е сгъната в лакът (нещо като "фехтовална поза"). Наличието на този рефлекс при завъртане главата на бебето крайно-ляво, крайно-дясно повлиява редица други-Бабински, на захващането, както и тонуса на редица мускулни групи.
Затова, когато се изследва неврологично едно бебе, главата винаги трябва да е в неутрално положение (по отношение ляво-дясно, и по отношение свита-разгъната в шията). Ако не се спазва това, детето дава фалшиво положителна неврологична симптоматика и става повод да се "кръсти" с ДЦП или разни (несъществуващи) "Координационни" смущения (няма изобщо такава диагноза, междувпрочем!!). След което започват "рехабилитации" и "гимнастики". С месеци!

Снимката е много рядка находка!!! Рефлекса обикновено се рисува, тъй като е почти невъзможно да се запечата на снимка.

# 106
  • Мнения: 631
Ценен материал Бърди, благодаря. Веднага смъкнах снимчицата  bouquet

# 107
# 108
  • Мнения: 631
Национална конференция по детска неврология, психиатрия и психология на развитието,


Д-р Чавдаров,

Бях на конференцията и честно казано останах разочарована. Никъде не бе споменато за създаването на единни стандарти в диагностицирането на ДЦП. Освен това отново и отново бе повторено как в другите държави се нарича при нас приетото ЦКС - а при нас. И още нещо откъде се взе този термин "минимална ДЦП"?????Относно въвеждането на регистър - Вие само споменахте за това, но така и не се прие дискусия по въпроса.
С удоволствие ще Ви задам и няколко въпроса относно прилагането на ниски температури??? Стига да се появите онлайн.

Последна редакция: чт, 16 ное 2006, 21:44 от yosarian

# 109
  • София
  • Мнения: 798
Шами,

Няма никъде по света единни стандарти в диагностицирането на ДЦП.
Самото определение на ДЦП изключва тази възможност.
Концепцията на водещи специалисти, които цитирах, е че тя се поставя по клинични белези.

Заедно с доц. Божинова изготвяме БГ-стандарт за диагностика, терапия и рехабилитация на ДЦП, който ще публикуваме в сайта на нейната клиника и моята болница, ще съберем и други мнения и предложения на лекари-специалисти, за да създадем нещо годно за употреба и приложение, което ще се публикува в списанията по Педиатрия и Физиотерапия и рехабилитация

Защо не ми се обади на място след докладите ????.

# 110
  • Мнения: 8 585
"
Повече подробности по системата и превода й можеш да намериш в http://www.cpcentresof-bg.com/bg/MedicalRehabilitation/diagnostics.html
Лош и некомпетентен превод.
Объркано написано.
Най-добре е да преведете оргинала точно и ясно.
Ето го:
http://www.canchild.ca/Portals/0/outcomes/pdf/GMFCS.pdf

Dev Med Child Neurol 1997;39:214-223

Например за възраст 4-6 Ниво 1 Вашият превод е:
"Децата сядат и стават от стол без нужда от опора с ръцете. Децата стават от пода или от стола прави без нужда от нещо за опиране. Децата се разхождат в къщи и извън къщи и изкачват стълби. Очертаващи се способности за тичане и скачане."

Точният превод обаче е:
"Децата заемат седящо положение, сядат, и излизат от седящо положение в стол, без нужда от ръчна опора. (Има се пред вид трите стадия->"влизане" в стола, сядане и ставане от него. А не сядане-ставане, както превеждате Вие.) Децата се изправят от пода, или от стола, на който са седяли, без нужда от обекти за придържане. Децата могат да ходят в къщи и извън, както и да изкачват стълби. Очертава се способност за бягане и скачане."

Последна редакция: вт, 14 ное 2006, 03:11 от Birdie

# 111
  • Мнения: 8 585
Шами,

Няма никъде по света единни стандарти в диагностицирането на ДЦП.
Самото определение на ДЦП изключва тази възможност.
Концепцията на водещи специалисти, които цитирах, е че тя се поставя по клинични белези.

Заедно с доц. Божинова изготвяме БГ-стандарт за диагностика, терапия и рехабилитация на ДЦП, който ще публикуваме в сайта на нейната клиника и моята болница, ще съберем и други мнения и предложения на лекари-специалисти, за да създадем нещо годно за употреба и приложение, което ще се публикува в списанията по Педиатрия и Физиотерапия и рехабилитация

"Няма никъде по света единни стандарти в диагностицирането на ДЦП.
Самото определение на ДЦП изключва тази възможност."
->Това би трябвало да е пореден израз на чувство за хумор... Все пак всички са единни по отношение на клиничните белези... Как тогава да няма единни критерии за диагноза? Просто има критерии на водещи школи и "критерии" на малки, дребни школи и "школички"...

"Заедно с доц. Божинова изготвяме БГ-стандарт за диагностика, терапия и рехабилитация на ДЦП..."
->Опасно! Моля, препишете една добра класификация, стандарти за диагноза и терапия. Или предложете за ползване добра такава... да не ставаме повод за подигравки в национален мащаб... не че ще е за първи и последен път... но... все пак.

# 112
  • Мнения: 631
Шами,

Няма никъде по света единни стандарти в диагностицирането на ДЦП.
Самото определение на ДЦП изключва тази възможност.
Концепцията на водещи специалисти, които цитирах, е че тя се поставя по клинични белези.

Заедно с доц. Божинова изготвяме БГ-стандарт за диагностика, терапия и рехабилитация на ДЦП, който ще публикуваме в сайта на нейната клиника и моята болница, ще съберем и други мнения и предложения на лекари-специалисти, за да създадем нещо годно за употреба и приложение, което ще се публикува в списанията по Педиатрия и Физиотерапия и рехабилитация

"Няма никъде по света единни стандарти в диагностицирането на ДЦП.
Самото определение на ДЦП изключва тази възможност."
->Това би трябвало да е пореден израз на чувство за хумор... Все пак всички са единни по отношение на клиничните белези... Как тогава да няма единни критерии за диагноза? Просто има критерии на водещи школи и "критерии" на малки, дребни школи и "школички"...

"Заедно с доц. Божинова изготвяме БГ-стандарт за диагностика, терапия и рехабилитация на ДЦП..."
->Опасно! Моля, препишете една добра класификация, стандарти за диагноза и терапия. Или предложете за ползване добра такава... да не ставаме повод за подигравки в национален мащаб... не че ще е за първи и последен път... но... все пак.


И си оправете методите за изследване. Никъде по света и в България Пасивен и Активен обем на движение в ставите Не се измерва с ъглометрия при централни увреди. Особено при спастично повишен мускулен тонус.

цитат: "Ъглометрия (при деца от 6 до 18 г.)
Определяне обема на активно и пасивно движение в ставите на засегнатите мускули." 
  - Мускулите нямат стави, а костите се свързват чрез стави, които имат 1,2,3 степени на движение и се измерват чрез стандартизираната SFTR методика. - Банков Ст.; Бойчев.Б.; Костадинов Д.; Матев Ив.; Или и тези са лаици????

Последна редакция: вт, 14 ное 2006, 13:54 от shammi

# 113
  • София
  • Мнения: 798
Шами,
изпаднала си в заблуда.

Ъглометрията е класическа интернационална методолигия, която е описана навсякъде.
Приятен ден.

# 114
  • Мнения: 631
Д-р Чавдаров,
интересно ми е защо спорите за нещо, което дори не сте интерпретирали правилно (цитат : Ъглометрия (при деца от 6 до 18 г.) Определяне обема на активно и пасивно движение в ставите на засегнатите мускули.) - мускулите нямат стави.!!!!! 
Смешно е да се говори за измерване на обем на движение в дадена става, когато е налице централна увреда защото :
1. При повишен мускулен тонус - активния обем на движение не се измерва, тъй като волевата  работа на мускулите агонисти и антагонисти е със сериозен дисбаланс и зависи от допълнителни фактори като : студ, психо емоционален тонус и т.н.т.
2. Пак при повишен мускулен тонус - мускулите стабилизатори на дадена става работят едновременно и не се отчита чисто движение.
3. Отново при повишен мускулен тонус - координацията на извършеното движение е нарушена.
4. Пасивен обем на движение - зависи от силата на измерващия, кожната еластичност и субективни фактори - затова не се измерва.
5. При понижен мускулен тонус - обема на движение било пасивен или активен зависи от еластичността и гъвкавостта на ставната капсула.


P.S.  Може да се отчете контрактура в дадена става, но тя в дадената от вас възрастова група и имайки предвид увреди от централен тип е предимно миогенна и след това се превръща в ставна.

В елементарните учебници по физиотерапия го пише......

# 115
  • Мнения: 631
Ето поредния израз на некомпетентно интерпретиране - обозначено с тъмния шрифт.
Нормалния обем на движение в глезенна става е S : 20 - 0 - 45, което иде реч, че дорзалната флексия на стъпалото е 20 градуса, а не 0 градуса както вие го описвате:::: цитат:
Всички проучвани деца имаха съхранен пасивен обем на движение в глезенната става до 0 градуса при дорзална флексия на стъпалото.
и отново ::::цитат
Проведоха се измервания на 34 мускула за пасивен обем на движение (ПОД), активен обем на движение (АОД) и степен на спастичност по Ашуърт (ССА).


Кои мускули Д-р Чавдаров имат пасивен обем на движение, че нещо не ми става ясно??????? И въобще какъв е активния ОБЕМ на движение?????
P.S. Междудругото има един много, много стар метод за изследване наречен ММТ, който естествено е неприложим при вашия контингент.

# 116
  • София
  • Мнения: 798
Шами,

И в личния постинг ти обясних, че нямам излишно време да обяснявам цялата неврология или физиотерапия или кога какво се прави. Има форуми от специалисти на които всеки може да присъства и да поставя въпроси каквито поиска. тогава получава и полагащия му се отговор.

В рамките на добрия тон ти изпращам статия от водещо списание по проблемите на ДЦП - Passive and Dynamic Rotation of the Lower Limbs in Children with Diplegic CP; Dev.Med.Child. Neurol. Mar. 2006 Vol.48 (3) p.176 - само за сведение.

"Определяне обема на активно и пасивно движение в ставите на засегнатите мускули." - да, тук е допусната стилова грешка, която ще поправим както следва: "Определяне обема на активно и пасивно движение в ставите обслужвани от  засегнатите мускули."    .
Радвам се че, четеш упорито. Ако откриеш и други грешки, докладвай,  ще ги корегираме и ще сме благодарни.
Hold the ride

# 117
  • Мнения: 631
Д-р Чавдаров,
 
Темата тук е за поставяне на въпроси било то към специалисти или майките  децата и търсене на взаимопомощ. Доколкото ми е известно Вие съвсем доброволно участвате тук!? Или!? Отговаряте на доста,  удобни въпроси, а неудобните запращате на телефона на болницата за час  или в небитието....
Не съм, а и не смятам да излизам от добрия тон, но е меко казано грозно да излизате от ситуацията подхвърляйки ми статии, които никой от аудиторията няма да разбере освен мен може би.....  Не отговаряте на въпросите ми от предния постинг ( за ПОД и АОД на мускулите и обема на движение в глезенна става ) и определено ми е ясно защо...... Когато гледате какво правят специалистите и четете какво пише в сайтовете им си правете правилни преводи за да не стават "стилови" грешки. Физиотерапията и неврологията трудно бихте ми ги обяснили, а и надали има какво да ми обясните.
Е, нямам и претенциите за това.
Професионалистите е редно да се отнасят професионално към даден аспект, въпрос или тема.

# 118
  • София
  • Мнения: 798
Шами,

Не на всички поставени въпроси може да се отговори еднопосочно, не на всички поставени въпроси може да се отговори с няколко думи защото последните отключват понякога нови въпроси, не всички тясноспециализирани отговори ги интересува цялата аудитория.

Участието ми тук е доброволно и основната му цел е да разсейва някои възникващи мъглявини около обслужването на децата с церебрална парализа и да насочва родителите им към адекватна помощ.

Винаги си добре дошла в кабинета ми за дискусия, каквато вече ти предложих на личния мейл. Можеше да отключиш дискусията на форума по детска неврология, на който си присъствала и след като се съмняваш в нещо, което други професионалисти приемат, можеше да го развиеш тогава, но не го направи????

Знаеш къде да ме намериш. Желая ти хубав и успешен ден

# 119
  • Мнения: 1 710
Хора, спрете се - майките тук имат най-малкото нужда от това лекарите да се карат по между си... поне аз нямам, защото това ми отнема всичката сигурност, която имам в лекарите. Да, всички искаме нещата да вървят по най-добрия и правилен начин, но във всяка област има спорове, така че - нека не правим от темата - бойно поле.  Praynig

# 120
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Хора, спрете се - майките тук имат най-малкото нужда от това лекарите да се карат по между си... поне аз нямам, защото това ми отнема всичката сигурност, която имам в лекарите. Да, всички искаме нещата да вървят по най-добрия и правилен начин, но във всяка област има спорове, така че - нека не правим от темата - бойно поле.  Praynig

да айде запрете се
писна ми да слушам Бърди привърженици и ЧАвдарови привърженици
е... ти му и спора и чудото
първо - има недостатъци в поставянето на диагнозите

второ обаче - Шани - я ми кажи - хубаво с постовете си ще откажеш някоя и друга мама да иде в клиниката по ДЦП - и добре де къде да иде?????

Защото мен често ме питата за мнение за клиниката - и да мога да кажа негативните страни на поставяне на диагноза и рехабилитация ама мога ли да дам друга алтернатива?
Каде да идат хората с проблеми?
Или в тази клиника къдета има комплексно лечение и поставяне на диагнози или при Литвиненко или на 4-ти километър или в педиатрията. И кое да изберат? Всяко си има + и -
(
Затова ми писна да се дърляте като свраки.
То хубаво е да посочиш че някой не си върши работата добре ама дай алтернатива къде да иде майката на болното дете!

И за последно - това не е ЧАТ!!!!!!!!!!
ТОва е тема за въпроси на МАЙКИ по проблем на ДИЦАТА ИМ - а не просто обсъждане на лекарски диагнози и т.н. МОля придържайте се към темата!

# 121
  • Мнения: 631
catnadeen, в никакъв случай не искам да отказвам някого да посещава която и да е клиника. Ти сама каза, че всички клиники имат плюсове и минуси, има проблеми с поставянето на диагнозите и т.н.т. За която и клиника да ставаше въпрос и за който и да е лекар бъди сигурна, че щях да реагирам по същия начин и както виждаш не давам алтернативи - няма и да дам това е въпрос на личен избор. Моята идея е съвсем друга и нека не преиначаваме нещата - аз задавам професионални въпроси на професионалист и показвам своето мнение съвсем чисто и ясно, като се обосновавам и при това съвсем добронамерено. Въпросите са ми логични и целят да се изяснят малко критерийте за поставяне на диагнозата ДЦП, чрез определени методики и диагностични системи и в крайна сметка да се работи ефективно, а не да търсим под вола теле.
Тук вече иде реч да Ви отговоря д-р Чавдаров - Не зададох въпросите си по време на конференцията защото щеше да стане много смешен спор и резултата нямаше да е във ваша полза, но не е в това въпроса .  Не искам да ви развалям "комунизма", но има неща с които трябва да се съобразите, а не само да обещавате.

Лек ден и на Вас

# 122
  • Мнения: 8 585
Разговорът и обсъжданията са много професионални.
Не виждам с какво се нарушава добрият тон.
Трябва да сме честни към работата си.
Не може да се продължава по този начин, щом има и друг-по-добър.
Живеем във време със силна конкуренция във всяка професия.
Всеки трябва да е готов да отговаря професионално и да не се бои да бъде критикуван или подлаган на съмнение.

# 123
  • Мнения: 4 414
имаше тема за Професионални спорове. бихте ли я намерили и да продължите спора там - който разбира, да чете. аз лично не разбрах 70% от написаното newsm78

# 124
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Шами, пътя към ада е постлан с добри намерения. Както и да е - аз лично във ФОРУМА се въздържам от негативизъм когато той може да навреди на някого -  защото ако някой ЗАРДИ мои лоши думи СРЕЩУ някой доктор не му се довери, а няма др алтернатива и по този начин застраши напр здравето на детето си - тогава аз ще съм виновна поне частично.
Надявам се да ме разбираш - и аз многократно съм изтъквала недостатъците на клиниката, но не се впускам в БЕЗСМИСЛЕНИ ЗА ЧЕТЯЩИТЕ ТУК спорове.

Бърди като говориш за конкуренция - айде дай алтернатива на клиниката по ДЦП! Айде де. ЩШото аз отдавна чакам някакви конструктивни съвети от теб, а не само да се плюе по опонента.

И ако както към мен се обръщат майки за съвет къде да идат когато имат съмнения за неврологичен проблем при децата си - айде вие дето толкова философствате за недостатъците на клиниката по ДЦП - айде дайте ми идеи къде да ги пратя майките?

# 125
  • Мнения: 631
Шами, пътя към ада е постлан с добри намерения. Както и да е - аз лично във ФОРУМА се въздържам от негативизъм когато той може да навреди на някого -  защото ако някой ЗАРДИ мои лоши думи СРЕЩУ някой доктор не му се довери, а няма др алтернатива и по този начин застраши напр здравето на детето си - тогава аз ще съм виновна поне частично.

Явно не си ме разбрала правилно,  усилията ми не са насочени към това да откажа някого към нещо или към някой. По горе написах какво имам предвид, но явно не четете. 
Алтернативи колкото искаш, а и хората ги знаят не е нужно да рекламирам друга клиника и да предлагам варианти - не ми е в стила ако не сте забелязали.
Незнам как да преместя спора в другата тема, защото той е наистина професионален и не засяга никого пряко. И както казах по - горе е добронамерен, но надали в другата тема ще бъде обърнато внимание на моите въпроси. Или и тази ще увисне

Последна редакция: чт, 16 ное 2006, 18:58 от shammi

# 126
  • Мнения: 3 914
Чета този спор отдавна и вече не мога да се въздържа да не изкажа и аз моето мнение на съвсем неразбиращ родител ,който има нужда от помощ за лечение на детето си ,което обаче има не само неврологичен проблем ,но и друг далеч по сериозен.Преди точно три години посетих клиниката в Кр. поляна ,но пък никой не обърна внимание на основния проблем на детето ми ,точно това ми беше обяснено-всички деца преминават почти едно и също лечение,въпреки опастността за другият  проблем ,лекарят просто беше категоричен,че то и без това за другото няма шанс.Питам :кой Ви дава право да изказвате мнения по не засягащи Вас проблеми,и защо когато се появи някой с по различни виждания и въпроси Вие тактично отбягвате въпроса.Също искам да кажа на всички пристрастни тук ,че има и алтернатива,но Вие не сте я потърсили.Аз напуснах клиниката по собствено желание с думите -Ако трябва ще си я нося нагръб до 5 ,но поне детето ще е доволно пък и не бих отрязала шанса за другото.Така и стана ,но НЕ СЪЖАЛЯВАМ ,защото спасих основното.Сега има шанс и за едното и за другото ,но аз не спрях да търся и намерих,оказа се че не е само тази клиника варианта ,нооооо не ,тук в този форум, който изкаже нещо различно ,просто си остава неразбран.И за сведение на четящите ,точно благодарение на ШАМИ ,детето ми започна да се оправя ,и то стремглаво.Тъй че позволете на всеки да каже,нека има и спорове ,а пък ние родителите ще преценим кой си заслужава и кой не.Ако  професионалистите тук ги е страх от спора ,то не им е тук мястото.Ще ме извините д-р Чавдаров, не към вас съм настроена язвително,но моля променете отношението си към измъчените родители ,имат нужда и от разбиране и от приятелско отношение,защото пък и ние сме с образование и заслужаваме поне уважение,дори заради факта че никак не ни е лесно.Шами,целувам те и те поздравявам  bouquet

Последна редакция: чт, 16 ное 2006, 21:27 от Viki i mama

# 127
  • Мнения: 8 585
Време е и на родна почва да се радват на признание и успех хората, които вършат реална работа.
Хората, които се нагърбват с всичко от практиката им, независимо колко усилия ще им трябват за да успеят.
Хора, които не избират деца без проблеми, за да изглежда "успеха" по-голям.
Хора четящи, мислещи и честни към работата си.
Нашите възражения тук са честни, коректни и обективни. Тонът е остър понякога, но това е пропорционално на нечестността, която го предизвиква.
Разбира се че има алтернативни варианти...

Шами, Viki i mama не мога да не се съглася с всичко написано от Вас.
Нещо повече-кураж и напред... както винаги...

Винаги ще пиша (пишем) тук-който може да чете, ще намери полза.
Иначе все в същото блато ще си седим...

Последна редакция: чт, 16 ное 2006, 20:30 от Birdie

# 128
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Хайде моля да ми пишете на ЛС къде другаде можеш да получиш комплексна помощ освен в клиникат по ДЦП?
И да - не ме интересува на частно. Щото не всеки има пари да  дава частно да идва рехабилитатор в къщи!

# 129
  • Мнения: 4 414
защо на ЛС? аз отдавна искам да се представят алтернативи - също с плюсове и минуси, частни или от ЗК. не мога да разбера защо отбягвате да давате алтернативи. това не е реклама! трябва да има избор.
иначе какво се получава - само д-р Чавдаров пише и него го плюят?! нека и други се включат, с други подходи, да се разискват...защо, при наличие на такъв форум, да караме майките да минават по нашия път и да се лутат в търсене на алтернативи, вместо просто да ги представим?! не е вярно, че не съм търсила други клиники. търсих. дори за Чехия се бяхме запътили. но докато се лутах, защото тогава форум нямаше, детето започна да се подобрява. и то доста бързо. и затова спрях да търся.
въпреки всичко и въпреки, че съм пристрастна, винаги съм се дразнела от разпространяваното в клиниката по ДЦП, заблуждение "алтернатива няма! ние сме единствени!" така че просто пишете за други места и за други методи, моля  Praynig

# 130
  • София
  • Мнения: 798
Агнешка,

Не сме единствени,
защото е адски скучно да си сам......... вярвай ми.

Прилагам малко информациякъде според ЗЗ и ЗЛЗ, къде могат да се обслужват деца с ЦП:

1. ЛЕЧЕБНИ ЗАВЕДЕНИЯ

Специализирани болници:
1. Спец. Болница за Долек., Продълж. Лечение и Рехаб. на Деца с Церебрална Парализа "Св.София" - кв."Кр.поляна" гр.София
2. Спец. Болница за Рехабилитация - "Момин Проход" близо до гр.Костенец
3. Спец. Болница за Рехабилитация - "Котел", в гр. Котел близо до гр.Сливен
4. Спец. Болница за Активно Лечение на Детски Болести - неврологично отделение - "ул. Д.Несторов 11" и отделение за ДЦП в гр. Банкя
5. Спец. Болница за Активно Лечение по Неврология и Психиатрия "Св.Наум" - 4-ти километър - Детска неврологична клиника
6. **** както и във всяка друга Специализирана Болница, където има лекар специалист по физикална и рехабилитационна медицина (ФРМ) и лекар специалист по нервни болести.

Многопрофилни болници
****където има лекар специалист ФРМ и лекар по нервни болести в съответните отделения/сектори.

Диагностично-Консултативни Центрове (ДКЦ) или Медицински Центрове (МЦ), където има кабинети по физиотерапия и неврология.

Домове за Медико-Социални Грижи (ДМСГ) с разкрити сектори/отделения по физиотерапия и рехабилитация и лекар специалист по ФРМ  (Изброявам само тези, с чиято дейност съм запознат лично. Вероятно има и други???)
1. ДМСГ "кв.Виница" гр. Варна - дневен център
2. ДМСГ гр. Велико Търново - дневен център
3. ДМСГ гр. Силистра


СОЦИАЛНИ ЗАВЕДЕНИЯ
Дневни домове за деца с увреждания (Изброявам само тези, с чиято дейност съм запознат лично. Вероятно има и други???)
1. Перник
2. Благоевград
3. Банско
4. ???

НЕПРАВИТЕЛСТВЕНИ ОРГАНИЗАЦИИ  (Изброявам само тези, с чиято дейност съм запознат лично. Вероятно има и други!)
1. "Карин дом" гр. Варна
2. ???


Тази информация я публикувах и в другата рубрика.
Надявам се тази информация да бъде разширена от тези, които са запознати и със съществуването на други лечебни или здравни заведения от общински, държавен или частен характер.
Всяко юридическо лице би могло да публикува предлаганите услуги и тяхната себестойност, което ще позволи на родителите да направят адекватния за възможностите им избор, което ще е най-добре за децата им.

Е, уважаеми специалисти, нека от думи минем към дела.
Успех

# 131
  • The new Earth
  • Мнения: 1 941
Какво значи на лични,когато тук всички сме родители на нуждаещи се от помощ деца и всички сме търсещи?
Форумът е създаден именно с такава цел-взаимопомощ и нека който има информация я дава и всеки,които реши да може да се възползва от нея.

Viki i mama ,изцяло се подписвам под твоето мнение,защото и на мен ми беше казано същото в клиниката-че няма никакъв шанс и дори не ми беше предложена рехабилитация,защото д-р Чавдаров каза,че няма да има смисъл.Дори и да мисли така специалиста,смятам че това е прекалено грубо да се каже на родител,който е готов да преобърне света ,за да помогне на детето си.Не бива да се отнема надеждата и вярата!И аз реших да търся алтернативи и ги намерих в хомеопатията,за което сам писала много пъти и въпреки отрицателното мнение за нея!

Д-р Чавдаров,много ви благодаря за внимателното отношение при последното ни идване при вас!Благодаря и за отделеното внимание!Столчето го поръчахме и чакаме да пристигне декември месец.За сега си продължаваме рехабилитацията при доцент Баракова(възможно е да не сте чували за нея,но тя е обучена на Войта-терапията от самия Войта и я практикува от дълги години).Решихме да не идваме в клиниката,защото усетих вашия песимизъм по отношение някакъв напредък.Всъщност не получих и някаква яснота за вашето становище и за това какво очаквате ,че може да се постигне.Ще се радвам,ако имате време да ми напишете с две-три думи тук или на лични!

А в споровете няма нищо лошо,важното е да няма нападки на лична основа!В спора се ражда истината!

# 132
  • Мнения: 631
Естествено, че няма нужда от лични. И за пореден път ще повторя, че не ми е в стила да давам алтернативи - било за клиники или частни домове и кабинети.  Намесих се в темата защото има някои аспекти от цялостното обслужване на ДЦП, с които не мога да се съглася. Лично към д-р Чавдаров имах определени професионални въпроси, които са свързани с моменти от лечението и ги  смятам за повече от елементарни и недопустими грешки на които съответно не ми бе отговорено. Дали ще е той или някой друг при подобна ситуация ще реагирам така. В крайна сметка се касае за лечение на живи хора, а не на неодушевени предмети и е недопустимо да се отнасяш с лека ръка към грешките, които правиш. Не веднъж изтъкнах какво ме дразни и притеснява и продължавам да държа на мнението си, жалко обаче, че не се чува. Целта ми не е да доказвам колко концепцията на клиниката в Красна Поляна е погрешна, защото ако сте чели другите ми постинги винаги съм твърдяла, че модулът е перфектно измислен, целта ми по скоро е да се дава адекватни информация, съвет, а не да се говорят врели некипели със куп медицински термини и никой нищо да не разбира.
Аз имам лично мнение по даден въпрос и го изразявам..........проблемът е, че когато е различно от благото за ушите вече съм извергната и едва ли не нападам някого.

Колкото до спорове и нападки  на лична основа - към никого нямам (още повече към визирания д-р Чавдаров) - смятам, че с тези спорове тук нито аз неговия хляб ще изям, нито той моя за да се правим на смешни и да се излагаме.

Всичките ми въпроси са от професионално естество и сигурно за 100път ще се повторя - очаквах професионален отговор, а не от сорта "изпаднала си в заблуда" или  "дискусия" еди къде си. Ако тук сме по своя воля да даваме отговори на "възникнали мъглявини" то нека го правим професионално и бъдем обективни към грешките си и грешките на другите. Честно казано заблудата е излишна.

Това от мен, в темата ще се пиша без притеснения и ще бъда критична към всичко, най - вече към себе си.

# 133
  • София
  • Мнения: 4 412
Понеже това е основно форум за майките, ще ви бъда много благодарна, ако дадете и други алтернативи, освен посочения от д-р Чавдаров списък. Не ми се струва честно към майките - една майка с болно дете е седнала да рови за инфо и трябва часове да чете професионални спорове, и да не намери алтернатива???

Специалисти и рехабилитатори - Ако имате алтернатива, независимо държавна или частна си направете по една най-проста страничка и я включете към профила си, Viki i mama, можеш да препоръчаш от кого и как си доволна, в това няма нищо лошо и това е полезността на този форум.

Имам и конкретен въпрос  - чудя се дали някой е правил изследвания за влиянието на Войта терапията върху психиката на децата /по скоро за случаите като 2-ра 3-та степен по класификацията на клиниката/ и то когато децата са взимали много допълнителни платени процедури.
Например ако едно бебе на 5-8 месеца пищи 2*45 мин в ужас и това всеки ден, дали се отразява на детето след това като говор, комуникация, самочувствие и т.н.

Последна редакция: пт, 17 ное 2006, 15:12 от tigonew

# 134
  • Мнения: 4 414
Агнешка,
Не сме единствени,
защото е адски скучно да си сам......... вярвай ми.
не знам как е стоял въпросът тогава, но преди 2 години в клиниката ми казаха, че няма друго място. както и да е...аз по-скоро имах предвид места с други методи, както за оценка, така и за лечение. защото нали се критикуват тук посочениете, ама други не се предлагат  newsm78
благодаря за информацията. ще е полезна за много хора.

# 135
  • София
  • Мнения: 798
Здравей Искрица.

Радвам се че нещата при Вас вървят в желаната посока.
С удоволствие бих се запознал с доц.Баракова и бихме обменили мисли и опит, стига и тя да има същото желание. Аз също бях обучаван от д-р Войта и екипа му 10 месеца през 1988-1989 г. за което ме сертифицираха и до този момент аз бях единственият българин обучаван там - каква екзотика... Слет това в период от 4 години имах две посещения с частни пациенти в Киндер-Центрум Мюнхен, където обсъждахме кинезитерапевтичната програма на съответните деца, но не съм се интересувал дали други специалисти от България са обучавани след това.

Моето становище, е че всяко едно дете с ЦП независимо от формата и тежестта на състоянието му, има нужда от съответни за дефицита му интервенции които да подобряват качеството му на живот. Докъде може да стигне лично детето Ви, не би могъл да отговори никой. Разбира се ако търсим истината, а не това което ни се иска да чуем, с което някои спекулират. Самият Карел Бобат на една лекция в Мюнхен през 1989 г. каза - няма две деца с ЦП, които да си приличат, за да можем да ги сравняваме, за да вадим заключения. Няма място за предричане. Поне за мене. Детето Ви ще продължава да се развива, но темпът, обемът и дистанцията немогат да бъдат обект за коментар, защото всяко дете е уникално и травмата която е преживяло като местоположение, време, продължителност и обем също е уникално и се получава уникално на уникална степен.

Избора на специалист и болнично заведение разбирасе е индивидуално и според усещанията на родителя, които както казваше д-р Войта, са най-важни.

# 136
  • Мнения: 631
Тъй - като на лични получих питания за други клиники и алтернативи искам да сте наясно, че в никакъв случай не изтъквам, че клиниката на Чавдаров е най - лошото място и в никакъв случай не трябва да се ходи там. Както споменах по - горе не харесвам стила им на работа, обосновах се защо, също кое в диагностиката е "бяло поле" и защо,  и естествено професионални питания и въпроси към самия Чавдаров.

За сведение  само  няколко безплатни алтернативи.:

Свети Мина  на ул. Кукуш е целодневно заведение и имат прием не само на ДЦП.
Благовещение
Училище Луй Брайл - прием на деца с ДЦП като редовни ученици

С последното съм пряко свързана и не бих желала да бъде като реклама.

Моля ако някой има конкретни въпроси да ги задава в темата за да бъде коректно , ясно и точно към останалите.


Благодаря за вниманието

# 137
Училище Луй Брайл - прием на деца с ДЦП като редовни ученици

Там приемат ли ученици след осми клас?

# 138
  • Мнения: 631
Училище Луй Брайл - прием на деца с ДЦП като редовни ученици

Там приемат ли ученици след осми клас?


Не, приемат за подготвителен и първи клас. За деца с множество увреждания е до 8 клас доколкото ми е известно.

# 139
  • Мнения: 631
Имам и конкретен въпрос  - чудя се дали някой е правил изследвания за влиянието на Войта терапията върху психиката на децата /по скоро за случаите като 2-ра 3-та степен по класификацията на клиниката/ и то когато децата са взимали много допълнителни платени процедури.
Например ако едно бебе на 5-8 месеца пищи 2*45 мин в ужас и това всеки ден, дали се отразява на детето след това като говор, комуникация, самочувствие и т.н.

Преди около 2 год. бях направила подобно изследване, като цяло бе насочено към това какъв е типа психическо реагиране при деца с ЦД и НМЗ. Ще споделя само, че резултатите бяха изключително интересни. Оказа се, че по - малките деца, тези, които не са наясно и не разбират заболяването си реагират по - адекватно на самото заболяване от тези, които знаят, разбират и са наясно какво им е (включително и деца, които са в детска градина или учебно заведение) Използвах 3 теста с взаимно изключващи показатели за субективност. Не е лоша идея да се направи изследване за прилаганата терапия наистина. Въпреки, че контингента на който Войта се прилага е в прекалено малка възраст.

Ще помисля па въпроса ..... Благодаря tigonew

# 140
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
.

Имам и конкретен въпрос  - чудя се дали някой е правил изследвания за влиянието на Войта терапията върху психиката на децата /по скоро за случаите като 2-ра 3-та степен по класификацията на клиниката/ и то когато децата са взимали много допълнителни платени процедури.
Например ако едно бебе на 5-8 месеца пищи 2*45 мин в ужас и това всеки ден, дали се отразява на детето след това като говор, комуникация, самочувствие и т.н.

Преди около 2 год. бях направила подобно изследване, като цяло бе насочено към това какъв е типа психическо реагиране при деца с ЦД и НМЗ. Ще споделя само, че резултатите бяха изключително интересни. Оказа се, че по - малките деца, тези, които не са наясно и не разбират заболяването си реагират по - адекватно на самото заболяване от тези, които знаят, разбират и са наясно какво им е (включително и деца, които са в детска градина или учебно заведение) Използвах 3 теста с взаимно изключващи показатели за субективност. Не е лоша идея да се направи изследване за прилаганата терапия наистина. Въпреки, че контингента на който Войта се прилага е в прекалено малка възраст.

Ще помисля па въпроса ..... Благодаря tigonew

Мен изключително силно ме е вълнувал този въпрос. Независимо от ползите, тази интервенция мога да я сравня само с изнасилване.
 
Въпросът, който ме вълнува е, доколко проявите при атаксичната форма на ДЦП и признаците на аутизма се припокриват?

# 141
  • Мнения: 113

 Независимо от ползите, тази интервенция мога да я сравня само с изнасилване.
 [/quote]
Абсолютно съм съгласна с теб!

# 142
Zdraveite kazvam se Plamen Iliev Boichev i sam ot grad Veliko Tarnovo ve4e 25 godini sam bolen ot detska cerebralna paraliza(levostranna hemi pareza) porazgledah tuk vav foruna i mi be6e mnogo interesno az sam u4itel ve4e po izobrazitelno izkustvo zavar6ih vav Tarnovskiq universitet Pedagogika na izobrazitelnoto izkustvo. Iskam da popitam s kakvo da se zanimavam da q razdvijvam lqvata raka a sa6to i kraka si. Ako nqkoi moje da mi kaje 6te bada dovolen mnogo Peace newsm20

# 143
  • Мнения: 112
Здравей,
Моята дъщеря е с лявостранна хемипареза. Тя е на 1,5 г. Ръката е доста добре, но крачето изостава. В клиниката на Чавдаров имат специален комплекс от упражнения за хеми парези, но той е насочен най-вече за деца (само деца се рехабилитират там). При теб самоконтрола трябва да върши най-добра работа. Опитай да хващаш боб с лявата ръка и да го местиш от една в друга купичка. Мисля, че плуването е много подходящ спорт за развиването на всички мускулни групи (ски, яздене). Барокамера правили ли сте, а ботокс?

поздрави,
Цвети

# 144
Blagodarq mnogo na Cveti Dimitrova 4e mi kaza s kakvo da se zanimavam az sam pravil kakvo li ne o6te ot malak lazer terapiq,mineralni bani,fitnes i.t.n i do sega se zanimavam s tiq sportove taka da gi nareka no ve4e ne praktikuvam lazer terapiqta u igloterapiqta samo fitnesa otvreme navreme i sa6to i plyvam trydno mi e s lqvata raka v prastite no se spravqm s karka nqmam problem no se spravqm koloezdene praktikuvam i taka spravqm se nqkak si i sam blagodaren blagodarq ako nqkoi znae o6te ne6to da mi kaje 6te mu bada blagodaren Naughty newsm10 smile3523

# 145
  • Мнения: 252
Здравейте, много е  дълга  темата и не ми остана  време  да  я  прочета ...
Само по прегледах...
Искам да  попитам , моето  бебенце  скоро  ще  стане  на  6 месеца , тя  изостава  в моторното си развитие, ако мога  така да се  изразя, невролог  ни насочи  към услугите  на  рехабилитатор , като, както разбрах,  ще  й правят  Войта. Искам да  уточня, че тя  няма ДЦП, има  хипер тонус  на  гърба, не  може  да се  обръща от гръб по корем , а  само обратното  и то  като си дърпа силно главата назад  и извива гръбче  като струна  Rolling Eyes
Може да  хваща и посяга  много добре  още  от 4 месечна  възраст , крачетата също няма  проблем с тях има  опора  и тн.

Понеже прочетох, че войта е много мъчителна  за  бебенцата терапия, при коята те  много плачат, крещят и тн. се замислих дали наистина  моето  бебе  е за тази терапия, не  може  ли да  й се  помогне с някаква друга по-малко стресираща  програма ?  Rolling Eyes Просто детето  ми премина  през  много изпитания , 2 пъти беше  оперирана едва оцеля  и има  проблеми с  храненето, не яде достъчно и се  храни много  бавно и за  това тежи само 5.5кг. Не  бих изтърпяла да  гледам как я тормозят  Sad Освен това  е  оперирана  от  сърце  и все  още  има  леки кардиологични проблеми , като лека аритмия.

Благодаря предварително!

Общи условия

Активация на акаунт