Не знам къде да кандидатствам, а завършвам след една седмица

  • 3 658
  • 50
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 102
Геодезия,  ВиК и хидроинж. специалности, математиката, химията, биотехнолигиите, ел. инженерите, навсякъде има дефицит на тези кадри.

# 46
  • Мнения: 1 279
Абре, Теодоре, как можеш да кажеш, че техническите и инженерните специалности нямат реализация? Ами всичко около теб кой го е построил и кой го поддържа? Да, никой не може да ти даде 100% гаранция, че точно ти ще се реализираш, защото това зависи и от много други фактори и най-вече от желание и старание от твоя страна.
Освен това (май го писах и преди), можеш да запишеш нещо, да изкараш една година и ако чак толкова не ти хареса, да прекъснеш или да се прехвърлиш в друга специалност, ако в това време си се оглеждал и си набелязал нещо друго. Да, изгаряш с едни пари, но поне ще си опитал нещо.
Още един вариант - не записваш нищо. Не е задължително. Започваш направо да работиш.
Ето ти и друг (и него бях писала, а и много други хора също) - даваш си пауза от една година, в която работиш, ориентираш се, набелязваш цели.
А право не ти ли се учи, щом имаш добри резултати на ДЗИ-тата? Или и това няма реализация според теб?

Последна редакция: чт, 29 юни 2023, 12:07 от Мила Атова

# 47
  • Мнения: 1 842
Отивайте да работите.Работа има колкото искате.Висшето образование не е задължително.Като се ориентирате, ще запишете нещо следващата година.Сега вече,ако няма достойна за вас специалност,не знам,мястото на министър-председател е само едно.

# 48
  • Мнения: 4 213
От първата година в университета изобщо няма да се ориентира дали му харесва и допада специалността или не. Тогава се учат общите дисциплини - математики, философии, обща теория на... Съществените дисциплини за специалността започват от втори, дори от трети курс.

# 49
  • Мнения: 1 842
Ами да пробва,пък после ще се мести в друга специалност.

# 50
  • София
  • Мнения: 828
Цитат
Здравейте, ами замислих се, че то колкото и голям да изглежда избора, реално няма какво толкова да се запишеш. Аз като един средностатистически младеж, не виждам никакви заслужаващи си парите и времето направления. За технически/инженерни специалности работа няма, философия/филология същата работа, най-много да работиш като преводач за 1000 лева, икономика/финанси е скучно и тегаво и най-вероятно да свършиш в администрацията. Единствено виждам някаква перспектива в ИТ и медицината (то затова конкуренцията за там е най-голяма), но какво правим, ако не си падаш по тези сфери? Колкото и да се опитвам да намеря нещо мое се сблъсквам с горчивата истина, че повечето неща реализация нямат. И моля ви не ме засипвайте с коментари от типа на "ами то живота е труден, добре дошъл в реалността". Искам просто да чуя нормални мнения. Вие например как бихте успели да си изберете какво да учите при тези обстоятелства?

Тео, следя те. Ти въобще кандидатства ли някъде? А някъде приеха ли те?
ТУ изкара днес първото си класиране. На 10-ти и СУ изкарва класиране. А сега видях на сайта, че и в УАСГ има класиране... Прегледах го, имаше няколко Теодор (предполагам, че такова е името ти от съкращението) и силно се надявам да си един от тези хора.

Реализация: какво влагаш ти в тази дума? Реализация означава да завършиш образованието си и да си намериш работа. Толкова. Висока заплата, висока позиция бихме нарекли кариера. А какво означава, че няма реализация? Ти всъщност какво очакваш?

Не на мен, на себе си отговори на тия въпроси. "не виждам никакви заслужаващи си парите и времето направления" - това е страшно, ако наистина си го мислиш. Ако смяташ, че образованието не си струва парите, то наистина няма смисъл.

Общи условия

Активация на акаунт