Д-р Йовчева отговаря на вашите въпроси, свързани с хормонални нарушения! Включете се!

  • 10 322
  • 197
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 99
Здравейте д-р Йовчева! Какво бихте препоръчали при поликистозни яйчници, с нередовен цикъл и завишен ТАТ при последните изследвания, за които докторката ми каза че са добри, въпреки завишеният ТАТ и леко уголемената жлеза? Налице са още симптоми като най неприятните са проблемите със съня, нервност, тревожност и депресирано състояние. Косопад също, който отшумява след прием на иногинол.
Последно ми е изписан дуфастон за предизвикване на цикъл, но съм под въпрос дали не е по добре да пробвам с добавки, като например витекс или прогестероновият крем муунрайз. Моля за Вашето мнение, благодаря!

Здравейте!
Ключов  момент при пациенти  със синдром на поликистичните яйчници е намаляване на инсулиновата резистентност. В тази връзка препоръчвам Cromo,100 ml. Хранителната добавка е с богато съдържание на хром, подпомагащ навлизането на инсулин в клетката и разграждането на глюкоза. Симптомите, които описвате в анамнезата, съответстват на т.н невро-вегетативна дистония или тревожно разстройство и изискват задължително прием на суплементи, подпомагащи дейността на вегетативната нервна система. Последната притежава автономна регулация и поради това не подлежи на волеви контрол. На практика това означава, че състоянието, оставено без лечение, хронифицира и често се прибавят нови симптоми. Тъй като този дял на нервната система е отговорен за функционирането на вътрешните органи, жлезите с вътрешна секреция, кръвоносните съдове, мастните и потните жлези, при нарушена функция могат да се наблюдават многобройни симптоми. В тази връзка препоръчвам Rodiola Rosea -1 капсула дневно в продължение на 3-4 месеца. Екстрактът от златен корен е адаптоген и приспособява организма към условията на хроничен стрес. Паралелно е уместна RxOmega-3 за жени 2x1 капсула дневно по време на хранене. Мастните киселини, в оптимална концентрация, имат способността да преминават кръвно-мозъчната бариера и така способстват успокояването на нервната система. Допълнително предимство на хранителната добавка е съдържанието на масло от вечерна иглика, потенцираща ефекта на омегите. Актуални научни публикации сочат добри резултати при лечението на ПКОС от приложението на антиоксиданти. Последните намаляват нивото на свободни радикали  и ограничават оксидативния стрес. Предлагам Pycnogenol 100 mg- 1 капсула дневно 3-4 месеца.

Оставам на разположение при възникнали въпроси.
Д-р Йовчева
Благодаря много за отговора д-р Йовчева! А какво бихте препоръчали за предизвикване на цикъл при поликистозни яйчници? Изписан ми е дуфастон, но предпочитам друг начин ако е възможно без прием на хормони. И относно златния корен, пише че е по 3 таблетки на ден, а вие ми препоръчахте по 1, и съм под въпрос дали по 1 или по 3 да приемам? Благодаря 🙂

Здравейте!

В тази връзка конкретната ми препоръка е PCOSense WomenSense. Хранителната добавка съдържа двата основни вида инозитол- мио-инозитол и D-хиро-инозитол. Комбинацията от тях е с доказан ефективност по отношение подобряване на яйчниковата функция, нормализиране на менструалния цикъл и повишаване на оплодителната способност.

Пожелавам успех!
Д-р Йовчева

# 121
  • Мнения: 99
Здравейте д-р Йовчева, и аз да се включа с въпрос. Преди 2 години, заради желязодефицитна анемия, като последен опит за лечение на хиперменорея ми дадоха хормони - два месеца пих Линденет, от който се напълних с вода, смениха го с Логест, като него го пих 10 месеца и качих 15 килограма. Килограмите се натрупаха в областта на корема и бедрата. С тях свикнах, но от тази една година топлото много ме тормози - потя се през целия ден от глава до пети. В първите 5-10 минути след ставане от сън пак съм цялата в пот, това нещо ме побърква. Изследвах си само един от хормоните на щитовидната жлеза TSH - 1.646 Ако можете да ме насочите къде и какво да направя ще съм Ви много благодарна.

Здравейте!

Линдинет и Логест са лекарствени продукти, принадлежащи към групата на контрацептивите /противозачатъчни/. Прилагат се и при пациенти с хиперменорея. Обилното кървене обаче не е клинична диагноза, а симптом, срещащ се при различни проблеми. Поради тази причина моля да ме информирате за точното заболяване или нарушение, констатирано от лекар. При налична документация от ехографски гинекологичен преглед и хормонални изследвания е препоръчително тяхното прилагане. При липса на такива изисквам C 19-9, FSH, LH, прогестерон, Антимюлеров хормон. Необходима е информация за възраст, първа менструация, обичайна продължителност на менструалните цикли, брой раждания, фамилна обремененост за подобен проблем /майка, сестра/.

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева

# 122
  • Мнения: 99
Здравейте, д-р Йовчева,
Има ли нещо притеснително в тези резултати?


Здравейте!

Лабораторните резултати сами по себе си никога не са достатъчен критерий за поставяне на диагноза. Те само потвърждават или отхвърлят дадено предположение. Сами виждате, че всичко в референтни граници. Не е сигурно дали приложената констелация е достатъчна или най-точната, ако се търси конкретен проблем. В тази връзка моля да ме запознаете с повода за изследване, оплаквания. Принципно при съмнение за хиперандрогенемия се препоръчва DHEA-S. Този хормон се явява прекурсор на останалите андрогени, кортизол и др. Ако се търсят отклонения в тестостероновите нива се изисква проба за свободен тестостерон /биологично активната фракция/, а не общ. При обременяване с глюкоза за точна интерпретация са необходими и кръвно-захарни нива на 60 и 120 минута.

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева

# 123
  • Мнения: 99
Здравейте д-р Йовчева.  Диагностицирана съм с хашимото. По съвет на лекаря пия селен и витамин Д. Като майка на дете с тежко хематологично заболяване живея в непрекъснат стрес.  Голям проблем ми е умората и наднорменото тегло. Какво би повлияло при мен.

Здравейте!

Според изложението Ви предполагам, че се касае за автоимунен тиреоидит с нормална щитовидна функция, тъй като не споменавате съпътстващ хипотиреоидизъм. При този вариант комбинацията  от селен и витамин Д е удачна. Като допълнение към това и предвид съпътстващите оплаквания препоръчвам RxOmega-3 Maximum Triple Strenght. Хранителната добавка е с максимално съдържание на омеги. Способността им да преминават кръвно-мозъчната бариера дава възможност за участие в синтез на мозъчни трансмитери. Последните са отговорни за състоянията на тревожност, потиснато настроение, апатия, адинамия, отпадналост, нарушена концентрационна способност, проблеми със съня и др. Поддържането на наднормено тегло, в ситуация на хроничен стрес, е част от т.н  хипоталамична дисфункция или генерализирано тревожно разстройство. За потенциране ефекта на мастните киселини е уместно добавяне на L-Tryptophan. Tой принадлежи към групата на есенциалните аминокиселини. Те са жизнено важни за множество синтезни процеси в организма, включително продуциране на мозъчни трансмитери. Препоръчвам 1 капсула дневно непосредствено преди сън в продължение на 3-4 месеца.

Оставам на разположение.
Пожелавам успех!
Д-р Йовчева

# 124
  • Мнения: 99
На какво може да се дължи ускорен пулс след хранене? Обикновено е около 65-70, след храна се покачва до 90 в седнало положение и липса на физическа активност.
Освен повишен холестерол и нисък витамин Д, останалите ми кръвни стойности са в норма.

Здравейте!

След нахранване  се наблюдава частично преразпределяне на кръвообращението към съдовия сплит на гастроинтестиналния тракт. От физиологична гледна точка това е необходимо с цел активиране на храносмилането. При баланс между симпатикус и парасимпатикус /двата дяла на вегетативната нервна система/ това нормално не се усеща като субективно възприятие. При различни форми на вегетативна дистония и тревожност, тахикардията създава неприятни палпитации върху гръдната стена. Обикновено сърцебиенето се придружава от други невротични прояви /например раздразнителност, потиснатост, избухливост, променливо настроение, проблемна концентрация, нарушения на съня и др./.  Ако това мое предположение е Ваш вариант, информирайте ме за състоянието си, за да дам конкретни препоръки за поведение. За цялостна преценка на проблема е нужна и информация за възраст, придружаващи заболявания, констатирани от медицински специалист. Моля, приложете резултатите от лабораторните изследвания на липидния профил. От значение за правилния подбор на суплементите са холестероловите фракции.

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева
Благодаря за отговора! Нямам заболявания или някой от изброените симптоми



Здравейте!

Лабораторната констелация на мастния профил категорично говори за съпътстваща дислипидемия. Проблемът заслужава внимание и изисква адекватна терапия поради сърдечно-съдов риск. При дълга давност на нарушенията настъпват атеросклеротични промени в кръвоносните съдове. Последните често стават причина за нарушения в сърдечния ритъм, включително обуславят тахикардии. Препоръчвам продължителен курс със Sytrinol 300 mg. Хранителната добавка представлява комбинация от цитрусови екстракти и палмово масло и има доказана ефективност главно по отношение редуциране нивата на т.н “лош холестерол”/LDL-холестерол/. Практически наблюдения го определят като главен рисков фактор за съдови инциденти. Паралелно с него е уместен  суплемент, стимулиращ чернодробната детоксикация и секреция като Aloe Vera Juice Lily of the desert- 3x30 мл 30 минути преди хранене.

Оставам на разположение при възникнали въпроси.
Д-р Йовчева

# 125
  • Мнения: 99
Здравейте! Дъщеря ми е на 13 години, като менструацията й дойде за пръв път преди 3 години. Винаги е била нередовна - според статистиката в календарчето й, на всеки 28-41 дни, средно на 34 дни. Кърви обилно, без болка. Ръст 162 см, тегло 56 кг. Родена е със секцио заради седалищно предлежание, с тегло 2150 г в 36 г.с. Миналата седмица й правихме ПКК - всичко е в норма. От около 2 години е с омазняване на косата и акне. Нормално ли е все още да не се е регулирал цикълът или трябва да посетим ендокринолог и/или гинеколог?

Здравейте!

Нормално менархе /първа поява на менструален цикъл/ е късна пубертетна проява. Възможно е това да се дължи на наследствена предопределеност и да не е свързано с конкретен проблем, но задължително изисква съответни изследвания и консултации за уточнение. Първоначално предлагам изходна лабораторна диагностика, която да ориентира към по-нататъшно поведение. При подобен род проблеми ПКК обикновено не дава отклонения и не може да бъде критерий за оценка. Препоръчвам изследване на FSH, LH, DHEA-S, SHBG, HOMA index, пролактин, TSH.

Очаквам резултати!
Д-р Йовчева

# 126
  • Мнения: 99
Здравейте имам забавен метаболизъм, възраст 46г. Как да го регулирам да бъде както преди, качвам много в областта на корема.? Изследванията са ми добре с изключение на това, че много често получавам киста на яйчника и се налага да пия Промолут нор.

Здравейте!

Правилното лечение изисква точна диагноза. В тази връзка моля да направите някои уточнения относно проявленията при Вас на “забавен метаболизъм”- нередовна дефекация, наднормено тегло или затлъстяване, понижена функция на щитовидната жлеза /хипотиреоидизъм/. Необходимо е да приложите и направените изследвания, за да се прецени имат ли пряко отношение към проблема и дали са достатъчен критерий за преценка. Изисквам резултати за TSH с цел оценка на щитовидната функция, както и FSH, LH, естрадиол, HOMA index, DHEA-S, SHBG. Последните се налага с оглед рецидивиращи овариални кисти и изключване на ПКОС като причина за проблемите. Очаквам резултати, като до тогава препоръчвам старт с цялостна детоксикация на организма с Aloe Vera Gel Lily of the desert- 3x30 мл дневно и възстановяване на чревната флора със симбиотик Fortify Optima Advanced Care Probiotic- 1капсула дневно в продължение на 3-4 месеца.

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева

# 127
  • Мнения: 99
Здравейте д-р Йовчева, бихте ли коментирала следните изследвания (става въпрос за мъж):
TSH - 2.43 uU/mL - реф. ст/ст - 0,27-4,2
LH - 2.1 U/L - реф. 1,7-8,6
FSH - 0.7 U/L - реф. 1,5-12,4
Пролактин - 649 mU/L - реф. 84-324
Тестостерон - 24,74 nmol/L - реф. 8,64-29
Бета ЧХГ/HGG+b - реф. 31.3 mU/mL - 0-2
Inhibin B  9,8 pg/mL-реф. 25-325
AMH 1.46 ng/mL - реф. 0,6-17,7
AFP - 1.9 U/mL - реф. 0-6,9
Много благодаря!!! Ако може да ме насочите към специалист.

Здравейте!

Лабораторната констелация, която сте приложили следвайки логиката на разсъждение, вероятно е целяла оценка на репродуктивните способности на мъжа. Референтните стойности на хипофизарния хормон TSH съответстват на нормална щитовидна функция. Ако кръвната проба за пролактин е взета съобразно изискванията /след 30 минутен покой/ се изисква задължително уточнение на причината за хиперпролактинемията- функционална или органична /наличие на пролактином/. Това е от значение за по-нататъшно терапевтично поведение. Повишените пролактинови нива потискат половите хормони и това може да се окаже причина за хипогонадизъм. Нормалните тестостеронови нива не могат да бъдат интерпретирани като абсолютен показател за нормална андрогенна активност, тъй като биологично активната субстанция е свободен тестостерон. Антимюлеровият хормон при мъже няма диагностична стойност поради факта, че нивата му достига максимални стойности през първата година след раждането след което намаляват. Нормалните стойности на AFP /алфа-фетопротеин/, повишени  главно при чернодробни и тестикуларни тумори, практически отхвърлят тези възможности. Ключова е комбинацията FSH и Inhibin B. Последният е много актуален показател за оплодителната способност, която според резултата е нарушена или липсваща.

Оставам на разположение при възникнали въпроси.
Д-р Йовчева

# 128
  • Мнения: 99
Здравейте доктор Йовчева. Вчера си правих изследвания на щитовидната жлеза, може ли да коментирате изследванията? Благодаря!

Здравейте!

Приложената от Вас лабораторна констелация сочи нормална функция на щитовидната жлеза и отхвърля автоимунен тиреоидит на Хашимото. Статистически проучвания показват, че придържане на хипофизарния хормон TSH към долна референтна граница е свързано с намален сърдечно-съдов риск. Граничните титри на антителата /МАТ/ при здрави лица са без клинично значение. За цялостна оценка на жлезата в допълнение препоръчвам ехографска диагностика за определяне размери и визуализация на кистични, възловидни /нодозни/ структури, калцификати.

Оставам на разположение при възникнали въпроси.
Д-р Йовчева

# 129
  • Мнения: 99
Благодаря ви ! А да продължа ли приема на сайкъл баланс след като закупя Myo-Inositol Complex , понеже ще правим инвитро и също и да продължа ли метфогамата 1000 ??

Здравейте!

Препоръчаният подход с Myo-Inositol Complex  не изисква паралелен прием на CycleBalance. Последният включва в състава си само мио-инозитол и фолиева киселина, но не и Д-хиро-инозитол за разлика от комплексната форма. Поради някои нежелани ефекти на Метфогама също предлагам да заложите на съчетанието на суплементи.

Оставам на разположение при допълнителни въпроси.
Д-р Йовчева

# 130
  • Мнения: 99
Здравейте, д-р Йовчева. След раждането на всяко от децата ми напълнявам докато кърмя. При приключване на кърменето бавно започвам да си връщам предишната фигура. След третото раждане и кърмене обаче, стоя вече половин година на същите килограми, свалям по много малко с трудност и после отново си ги връщам. Предполагам, че и с напредването на възрастта отслабването става доста по-трудно. Въпросът ми е трябва ли да се притеснявам за инсулинова резистентност (или диабет), предвид, че имах гестационен диабет с последната бременност (също съм фамилно обременена) и също за какви симптоми да следя и евентуално какви изследвания да направя? Как бих могла да си помогна в процеса по отслабването? ИТМ ми е 27.5. Благодаря ви.

Здравейте!

Фамилната обремененост за захарен диабет и анамнезата за нарушена въглехидратна обмяна в периода на бременността задължават подробна лабораторна диагностика за оценка на риска. За да бъде потвърдено или отхвърлено това метаболитно заболяване първоначално препоръчвам изследване на гликиран хемоглобин. Той е сумарен показател за кръвно-захарните нива през последните 2-3 месеца. Стойности над 5.5% изискват орален глюкозо-толерантен тест. Последният представлява обременяване с глюкоза в хода на което се проследяват захарите в кръвта на 60 и 120 минута. Изследването се налага и поради факта, че при втори тип диабет обикновено липсва субективна симптоматика, характерна за инсулинозависимите форми. Наличието на инсулинова резистентност се определя от HOMA index. Като нормални се приемат показатели до 2.5.

Очаквам резултати, за направя интерпретация и дам препоръки при необходимост.
Д-р Йовчева

# 131
  • Мнения: 2
Здравейте! Бихте ли могли да коментирате изследванията ми?
Това са от месец юни:

А това от 10 юли:

Означават ли, че имам хипотириодизъм и Хашимото? Необходимо ли е да приемам елтирокс? Препоръчително ли е да направя повторни изследвания? Какви добавки и витамини бихте препоръчали за прием и режим на хранене?

През последните в месеца наблюдавам изменение в цикъла - леко по-обилено от обикновенно. Не чувствам умора, повече от обичайното след работен ден. Като цяло нямам проблеми със съня.

Много благодаря!

# 132
  • Мнения: 15
Здравейте,
Мисля, че имам 2 отделни проблема. Единия е, че като консумирам нещо със захар после ми се яде много сладко. Примерно когато си пия кафето със захар после цял ден търся нещо сладко, но когато го пия със захарин нямам такъв проблем. И втория е с окосмяването и кожата. Откакто родих януари миналата година имам по-видимо нежелано окосмяване и в същия момент като се епилирам косъмчетата се късат вместо да излизат от корен, все едно кожата ми е по-твърда и затова не успяват да излязат, а като се скъсат почват да растат по-бързо. Освен това косата ми капе, но сякаш не уредява, затова не знам дали е проблем.
Според вас какви изследвания е добре да ми бъдат направени, без оглед на това дали се поемат от ЗК?
Благодаря предварително!

# 133
  • Мнения: 4 618
Здравейте имам забавен метаболизъм, възраст 46г. Как да го регулирам да бъде както преди, качвам много в областта на корема.? Изследванията са ми добре с изключение на това, че много често получавам киста на яйчника и се налага да пия Промолут нор.

Здравейте!

Правилното лечение изисква точна диагноза. В тази връзка моля да направите някои уточнения относно проявленията при Вас на “забавен метаболизъм”- нередовна дефекация, наднормено тегло или затлъстяване, понижена функция на щитовидната жлеза /хипотиреоидизъм/. Необходимо е да приложите и направените изследвания, за да се прецени имат ли пряко отношение към проблема и дали са достатъчен критерий за преценка. Изисквам резултати за TSH с цел оценка на щитовидната функция, както и FSH, LH, естрадиол, HOMA index, DHEA-S, SHBG. Последните се налага с оглед рецидивиращи овариални кисти и изключване на ПКОС като причина за проблемите. Очаквам резултати, като до тогава препоръчвам старт с цялостна детоксикация на организма с Aloe Vera Gel Lily of the desert- 3x30 мл дневно и възстановяване на чревната флора със симбиотик Fortify Optima Advanced Care Probiotic- 1капсула дневно в продължение на 3-4 месеца.

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева
Здравейте д-р Йовчева, благодаря за отговора. Под забавен метаболизъм имам в предвид, че не свалям кг, а само качвам. Вече съм с много излишли и търся причина. Може би в честата поява на киста, от която почти през месец съм и с проблеми в цикъла. Нямам проблеми с констипация, от два месеца лекувам неизяснена  болка, която се мести в подбедрицата на крака. Преди година изследвах щитовидната жлеза и всичко беше в норма. Изследванията ми от 03.07.23 по някой от исканите от Вас показатели са както следва:
НОМА индекс 2.7
Естрадиол 1244.0
Тестостерон 2.36
LH 2.53
FSH 4.54
От скоро и не знам колко време да се пият, приемам корен див ям, тинктура( от котешка стъпка, тутра, невен, бял равнец), колаген. Мисля да включа и омега 3, но станаха много понеже за крака приемам Peanil и Целебрекс.
Благодаря.

# 134
  • Мнения: 1
Здравейте д-р. Йовчева! Имам закъснение на месечният цикъл с 10 дни. Имам болки по целият стомах, също така и в гърдите. Приемам лекарства за разреждане на кръвта. Преди повече от 10 дни бях болна, приемах лекарства и прахчета за грип. Имали вероятност от бременност или това закъснение на месечният цикъл се дължи на това, че съм била болна?

Общи условия

Активация на акаунт