Кризата на третата година

  • 20 045
  • 221
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 242
С прохождането и първите умения за самостоятелно обслужване детето открива, че вече не трябва да се моли, реве и чака за нещата, които иска. Предметите стават по-достъпни и не толкова сложни, а то не е толкова безсилно и зависимо - може да има своите желания и да ги реализира. Така големият порив да откривателства и експериментира поражда нов етап от развитието, започващ с прословутата ‘криза на третата година’ (известна и като ‘детски пубертет’, ‘първо юношество’, ‘ужасната трета година’ и т.н.).

Келер първа описва характерните симптоми
-Негативизъм – отрицателна реакция, свързана не толкова със самото действие, колкото с позицията на противопоставяне, изпробват се възможностите да не се подчинява на чужди желания.
- Упоритост – отново реакция не толкова свързана със самото действие, колкото с позицията на собствено мнение, научават се възможностите да отстоява свои решения. Единствената подбуда е да изпита границите са собствените си възможности
- Опърничавост – обща насоченост като цяло към порядките които трябва да спазва детето. Външните вмешателствата, правила и ограничения се приемат болезнено и се поражда естествена реакция на противопоставяне.
- Своеволие – породено от стремежа към самостоятелност, да има свободата да открива и изразява своето мнение
- Подценяване на възрастните – проява на открита агресивност и конфликтност към външните фактори ограничаващи зародилото се желание за експериментиране, пробване, изразяване и т.н.
- При деца без братя/сестри се споменава и стремеж към деспотизъм

Фройд дава едно от най-популярните описания на тази възраст - Зараждащият се АЗ се учи да разрешава конфликта между желанието (либидото) и действителността. По пътя на това учене се полагат основите на Свръх-АЗ-а, чиито характеристики са вече оформени към края на петата година. Това е естествен и общовалиден преход от принципа на удоволствието към принципа на реалността и е свързан с много конфликти и богата гама емоции.

За всички психолози тази криза е естествен стадии на детството, нейното избягване е невъзможно и ненужно. Елконин я нарича ‘криза на социалните отношения’. За родителят откритието че малкото послушно бонбонче изведнъж се е превърнало в крещящо и удрящо диване води до естествена реакция на паника, до хиляди въпроси и притеснения - как, кога и какви граници да постави, дали да игнорира признаците или да ги анализира… Конфликт след конфликт и детето и родителят търсят баланса на новозараждащите се взаимоотношения – детето не си харесва блузката, а мама бърза да я облече и … изведнъж настъпва ‘пищяща сценка’ придружена с удари и цупене… А дилемата защо баба дава шоколад, а пък мама се скарва … И защо един път може да яде каквото избере, а друг път го хранят насила…

Началото и развитието на ‘детският пубертет’ може да стане незабелязано за родителите. Едва с настъпването на агресивната фаза идва изненадата, че установените правила и разбирателство вече не важат. Във възрастовата психология са отделени следните етапи на протичане, като при всяко дете могат да са под различна форма и сила на проява (за някои родители целият период може да мине съвсем незабелязано, докато за други етапа на бунт да продължи с месеци)
1- открива се удоволствието да бъдеш себе си
2 – сблъсък с невъзможността да бъдеш себе си
3 – бунт, протест
4 – за да избегне страданието от конфликта детето под една или друга форма нагажда своите нови желания спрямо новите изисквания, изграждайки своята личност

Новопоявилите се възможности (може да избира, да говори, да извършва самостоятелни действия по свое желание, да се налага и т.н.) и новопоявилите се външни изисквания (забрани, наказания, ограничения) изострят липсата на умение за самоконтрол. Детето изпада в конфликт, с който не умее да се справи – то ИСКА тази играчка, но му се скарват че е чужда … и неумеейки да преодолее желанието си, нито пък да приеме поставената бариера… следва естествен порив към бунтарство, негативизъм, агресия (играчката се хвърля, чупи, възрастният се удря и т.н.). Тези сблъсъци зараждат първите качества на личността свързани със самооценката, самочувствието, самоконтрола, волята. Това не са капризи и безсмислени сценки, а порастването на едно дете.

Независимо от проявите на агресия, негативизъм и налагане детето продължава да търси положителните взаимоотношения, разбиране и внимание. Когато те рязко намалеят или не са достатъчни е възможно да се зародят дълбоки травми (както е известно за Фройд – Човек е продукт на своето детство, т.е. първите 5г, а Аз-а се заражда с кризата на третата година).

Ето например срамът – поставянето на множество правила възпират естественият порив към активност, експериментиране и така сблъсъкът желание/ограничаване пораждат усещания за неудовлетвореност, съмнение в собствените възможности … заражда се срамът, а самооценката е основна черта за развитието на самозъзнанието. Една от причините много психолози да са против наказанието като метод за възпитание (да не говорим за физическо наказание, което поражда и чувство на унижение). В така описаната ситуация на прекомерно много ограничения, някои психолози обръщат специално внимание и на поведението на родителя, след поставянето на конкретна забрана – ако детето я е възприело като поражение, унижение, безпомощност дали най-добрият подход би бил безразличие и изоставяне (‘трябва да се научи да слуша’, ‘прави сценки, ще му мине’ и т.н.) или сътрудничество и подкрепа?
Ето примера с не-харесваната блузка – когато все пак конфликта вече е налице –винаги се препоръчва, след ‘преминаването на сценката’ вниманието на детето да бъде насочено към конкретното негативно действие, а не към самото дете. Не то е лошо и непослушно, а постъпката му! Не трябва да хвърля, а да каже на мама защо не иска това или защо пищи…

В книгите за родители, често се дават едни или други съвети за поведение през тази възраст. След горе-написаното става ясно, че това е период когато и двете страни търсят и се учат от ситуациите, а готови формули няма и не трябва да се ползват. Опрете се на усета си към детето и нуждите му. Ето все пак някои от използваните подходи

- позитивно насочване на подсъзнанието при назряващ конфликт. Всеки е съблазнен от забраните и е възприемчив към алтернативите – кажете „Не тичай” на дете и то задължително ще го направи, пробвайте с ‘а как ходи баба костенурка?’ и процента ‘послушание’ рязко ще се увеличи. Ето примера с блузката - идеята е първо да накараме детето само' да пожелае блузката и вместо директно нареждане - предлагането на алтернатива е добър изход – например ‘са'мо тази блузка отива на любимият ти панталон’.

- ежедневно насърчаване на желанието за самостоятелност – детето първо се оставя само' да опита, избере, извърши. Дори, когато опитите са неуспешни се подкрепя – ‘ти можеш да се справиш’ ‘ти си силен като тати’ ‘знам че ще го постигнеш’. И все пак не бива да му се дъдне непрекъснато как и какво да свърши, да се поучава когато само' търси отговорите и т.н. Дори насърчаването изисква тактичност

- използване склонността към фабулация (стремеж към присвояване качествата на възрастните, свръх естествени сили и герои) ‘ти си вече голям и ….. ’ ‘бебетата правят така, а големите каки като теб …’ ‘искаш ли като мама да направим ….’ и т.н.

- при всеки удобен случай предлагайте свобода на избор, в тази възраст все още ‘изборът’ на детето може да бъде лесно манипулиран (описвайте резултата от един или друг избор) и то да се почувства по-самоуверено и да увеличи доверието към вас. Когато на едно дете му се дава твърде рядко възможност да избира, се засилва чувство на безсилие - може да нарасне до склонност към агресивност. Това не означава да се правят компромиси с важни правила.

 - винаги отбелязвайте доброто поведение, правилните действия и порицавайте неправилните. Дайте да се разбере че оценявате неговото поведение, а не самото дете (избягвайте изрази като ‘ти си непослушен’ ‘лазиш ми по нервите’ … заменете ги ‘това не е хубаво да се прави’ ‘мама не обича когато правиш така’)

- вашите собствени реакции трябва да се проекция на това което изисквате от детето. Ако почти винаги при сценка сте безразлична, нервна, крещяща… не се сърдете че и детето реагира така при конфликт. То не спира да наблюдава и попива модели на поведение и начини на реакция. Естествено е да не може да прецени кога сте си изпуснали нервите без да искате и кога е нормално да се ядоса. За това се опитвайте да обяснявате и мотивирате поведението си дори когато сте сгрешили, изгубили търпение или останали безразлични.

- охлаждане на страстите по време на сцена – оставяте го да изстрада последствията от действията си без да се намесвате (като си хвърлил последната бисквита няма да има за теб), изгонване (при по-големите това може да възвърне самообладанието им), напръскване с вода, излизане от стаята. Тези техники се препоръчват рядко и с повишено внимание – за някои деца ефекта може да е обратен и сцената да прерасне в стресова ситуация.

- техника ‘преобърната психология’ – забранявате това, което реално искате да се направи (‘не изяждай ябълката’, ‘не обличай тази блуза’). Също много противоречив метод, с който трябва да се внимава – детето в никакъв случай не трябва да остава с впечатление че е добре да върши обратното на това което искате, когато сте сериозни (т.е. техниката трябва да е под формата на игра). Не се препоръчва и честото й прилагане, и никога относно правила касаещи безопасността и здравето на детето

Последна редакция: чт, 31 май 2007, 15:31 от Slavi

# 1
  • Мнения: 2 722
Ще чета и ще пиша - темата ме вълнува, но сега съм просто запис, че малкия змей се разбужда и ми бърка правописа.  Laughing

# 2
  • Мнения: 2 242
"
Как да се справим с кризите в детската възраст?
В определен момент вашето дете става неуправляемо и неподвластно на какъвто и да било контрол, нито от страна на родителите, нито от страна на които и да са, уважавани до този момент от него хора.

Какво стана? – се питате вие след поредната истерия или разправия с любимото дете. Вероятно то е достигнало до кризата на 3-годишните. Е, както казват психолозите няма нищо страшно в това, просто вашето дете започва своя самостоятелен път и изгражда своята независимост.

При повечето този период се характеризира главно с думата “НЕ”
Изведнъж се появява неконтролируемо упорство и склонност към скандали и истерии на всякакви места. Това не е учудващо, детето се чувства вече “пораснало” и му се иска само да решава как да се държи и да получава това, което желае в даден момент. Рядко се случва да иска просто да се разхожда – то непременно иска да отиде на определено място.

Разбира се, в проявлението на самостоятелност и формиране на собствено отношение към заобикалящия свят няма нищо лошо, но от пороя от детски желания, биващи понякога толкова прекалени и абсурдни, често се случва родителите да се заливат от смях или вдигат ръце от безсилие.

Децата на възраст 2-4 години смятат, че са център на вселената и за тях още е трудно да приемат обкръжаващите ги хора като неразделна част от този свят. Те просто воюват за свое място под слънцето. Точно в този момент родителите могат да усетят “прелестта” от възпитанието на “настоящия човек”. Малка част от тях осъзнават ползата от тази криза.
Смисълът на кризата на тригодишните се състои в това, че за детето е настъпило време да се осъзнае като отделна личност, със своя собствена воля и ценности. И само в този контекст може да се разбере сложността и важността на този момент в живота на детето.

В този период детето започва напълно да изисква отношение като към възрастен. То иска да има свои права в това общество и в частност – в семейството, иска да се почувства ценно и необходимо в очите на другите. Точно това то се опитва да отстоява с всички възможни средства, по детски екстремални, но както показва практиката – действащи. Родителите, борещи се с капризността като с болезнена форма за самоутвърждаване, рискуват да създадат всички условия за нейното развитие в доста по-късна възраст. Едно трябва да се помни винаги: децата не капризничат просто защото искат да постигнат точно определена цел или мечтаят да видят ядосаните лица на родителите си. Те просто не могат да контролират своето упорство. Те не са способни да се справят с това. Детето упорства така, сякаш някой се намесва в осъществяването на неговите планове. То не е подготвено за такава ситуация. От тук следват и истериите и обидата от родителите, които се месят в осъществяването на въжделеното желание.
 
Най-сложното за родителите в този период е борбата със своите собствени навици. Трябва да престанат да командват детето безразборно, да му дават възможност за избор и да не се налагат, когато това не е абсолютно необходимо.
За преодоляване на пристъпите на упорство трябва да се намери приемливо решение, но без да се прибързва, а да се изчака детето първо да се успокои, тогава да му се обясни и помогне. Едва когато детето е спокойно, то ще е способно да възприеме вашите думи, действия, искания и предложения.

Да се предостави абсолютна свобода в тази възраст е невъзможно, но да се предостави привидна свобода – това е и нужно, и възможно. Това ще помогне да свикнете с мисълта, че рано или късно детето ще стане възрастен, а малкият “инат” да осъзнае че свободата и независимостта не са безгранични.

Често родителите се съмняват в способностите на своето дете да взима решения, необходими в дадени ситуации, но ако не им се предоставят такива възможности – те никога няма да се научат. Много често децата се научават да упорстват от своите родители, които зад раздразнението и постоянните изисквания към децата, крият собствените си проблеми.
Помнете – при сприхави и нетърпеливи родители, децата също растат капризни и инатливи.

Избягването на проявите на упорство, водещи до спорове и разправии между поколенията, навярно не се отдало на никой, но в тях има и определена полза: родителите научават нещо ново за своето дете, а детето се учи на компромиси в сложни и конфликтни ситуации.

Кризата на тригодишните още не е най-страшното по трънливия път на родителите, но тя е много важна за изграждане на доверие между родители и деца за в бъдеще и нейното успешно преодоляване ще ви помогне да получите ценни уроци за превъзмогване на следващите кризи."

Последна редакция: пт, 01 юни 2007, 15:32 от Slavi

# 3
  • Мнения: 7 821
Слави, беше ми много интересно, Благодаря   bouquet!

# 4
  • Мнения: 1 640
Чела съм за това,прилагам някои от техниките и има задоволителни,понякога чудесни резултатаи,особено с обратната психология.
  Слави,благодаря за труда ти.

# 5
# 6
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Много ми е полезно в момента, благодаря   bouquet

# 7
  • Мнения: 1 427
Слави, благодаря Heart EyesНа теория обаче го разбирам, но като допре до практика и запецвам Embarassed

# 8
  • Мнения: 4 187
 Peace Чудесно  , имах нужда да прочета нещо такова !

# 9
  • Мнения: 2 242
Слави, благодаря Heart EyesНа теория обаче го разбирам, но като допре до практика и запецвам Embarassed
Mr. Green хе всички сме така  Peace
както се е подписала Мама Цоцоланка в аватара си "Преди имах поне три теории как се гледат деца! Сега имам три деца и нито една теория!" Любимо !!!

Сканирах и една по-практична статия от 'Какво те чака през втората и третата година на детето' - не си падам много по такива готови 'рецепти', но пък са писани с чуство за хумор, а може и да са полезни за някой. Сега ще я пусна

# 10
  • Мнения: 2 242
Сцените

В речника ‘Уебстър’ този тип сцени се определят само като ‘проява на лошо настроение’. Но подобна опростена дефиниция няма нищо общо с мислите на родителите, застанали край своето приветливо дете, което внезапно се е превърнало в гърчеща се, виеща буца несдържан бяс. Каква е тази сила, която прави малките херувимчета неукротими чудовища?
Напълно нормална. Детето не е ‘лошо’, когато прави сцена; то просто се държи съобразно възрастта си. Много са причините….
- нужда да даде отдушник на гнева и чувството на безсилие. На непреодолимият стремеж на детето към усъвършенстване и автономност се пречи непрекъснато – или от възрастните, или от собствените му ограничения (неспособност да подреди пъзела, да закопчее ризата, да кара велосипеда …)
- нуждата да даде изява на своите чувства, нужди и желания. Повечето деца на тази възраст все още нямат езиковите умения да го направят словесно. За тях сцената говори по-добре от думите
- нуждата от самоутвърждаване и изпращане на посланието ‘Аз съм важен. Това което искам, трябва да се има в предвид’
- липса на контрол над собственият живот. Тъй като възрастните непрекъснато им казват какво да правят и какво да не правят, това често е единственият начин да извикат ‘Стига толкова! Животът си е мой’
- неспособност да се контролират емоциите. Децата все още нямат опит как да го постигнат
- глад, изтощение, превъзбуда, скука

Предотвратяване на сцени
- насърчавайте използването на по-добри отдушници на чувството на безпомощност, гняв и други емоции, които водят до сцени.Непрекъснато ограничаваното във физическо и емоционално отношение дете е като къкрещ на огъня чайник. Окуражете го да изразява отрицателните си емоции словесно или да ги освобождава по приемлив начин
- намалете необходимостта да казвате ‘НЕ’. За да постигнете подчинение, използвайте повече игри и предизвикателства и по-малко абсолютни директиви. Избирайте битките разумно, с мисъл за здравето, безопасността, мира и спокойствието.
- дайте шанс за избор, когато е осъществимо. Възможността да взема сам решения помага на детето да почувства, че управлява в по-голяма степен живота си. Но избягвайте да давате пълем избор… Освен това му дайте да разбере, че някои неща не подлежат на обсъждане

На детето не му е нужно дълго време, за да разбере, че сцените са най-ефикасни, когато се разиграят на най-неподходящите места (публични)…
- вземете превантивни мерки. Погрижете се детето да бъде добре нахранено и отпочинало, преди да тръгнете, и не се отбивайте на прекалено много места… Вероятно ще бъде от полза да вземете някоя кукла или пухено животно и да възложите на детето задачата ‘да гледа бебето”, докато вие пазарувате
- акцентирайте върху доброто поведение. В края на беспроблемно приключване на задълженията благодарете на детето, задето се е държало добре и му кажете, че сте си прекарали много добре заедно. Не използвайте обаче подкупи или материални награди в замяна на добро поведение
- опитайте се да отвлечете вниманието. Сменете темата, отдалечете се от причинителя
- прибегнете към изолация. Ако отвличането на внимание не свърши работа, отведете детето на по-изолирано място
- говорете тихо. Опитите да надвикате детето само ще го насърчат да запищи още по-силно. Уравновесеният тон от другата страна показва, че контролирате положението. Напълно е възможно то да престане да крещи, тъй като не успява да ви чуе, дори и само поради моментно любопитство да разбере какво казвате
- не използвайте точилка. Физическото наказание е винаги лоша идея. То наказва детето за нещо което не е в състояние да контролира.
- не се опитвайте да убеждавате или спорите с него по време на сцена. След като е изгубило самоконтрол, то не е в състояние да разсъждава
- изразете симпатия ‘Знам че е неприятно…’ ‘Понякога и аз се ядосвам..’
- не обръщайте внимание. Често най-доброто действие е липсата на действие. Този подход, определян от специалистите като ‘метод за потушаване’, е особено ефикасен, когато исканията са напълно скандални и особено ако подозирате, че това му е напълно ясно. Продължете да си вършите работата и да му покажете, че  не давате пет пари за сцената. Не използвайте този ‘ни чул ни видял’подход , ако детето е особено чуствително, преживява труден период или стрес… по-добре се старайте да го утешавате.

След бурята
Не предъвквайте случката и не поучавайте малкото, не настоявайте да се извини или да признае, че е сгрешило. И не раздавайте каквито и да било наказания. Вашето дете е преживяло и без това достатъчно, а не е сторило нищо лошо….
Имайте предвид че има сцени и сцени. Ако те са по-често явление (2-3 пъти на ден); редовно и след 4-тия рожден ден; ако са придружени от силен гняв, агресивност, склонност към насилие ….поговорете с неговият лекар

… Факт е обаче, че децата на всяка възраст – дори възрастните – правят сцени. Причините могат да бъдат едни и същи, независимо от възрастта. Чувство на безсилие (стоите вече 3ч над чековата книжка и все още не успявате да се справите със сметките), липса на контрол (изпускате влака), гняв (съпругът/гата е забравил/а да направи резервации)….
Различката е само в следното: тъй като възрастните управляват в по-голяма степен обкръжението и имат по-голям опит в справянето с емоциите …. те често успяват да предодвратят сцената. А ако не могат, обикновено го правят благодарение на несравнимо по съвършените си словесни умения – с гневни слова, а не с юмруци и ритници.

Ако си дадем сметка, че правенето на сцени не е приоритет изключително на малките деца, а по-скоро поведение, срещу което никой от нас не е застрахован, ще ни бъде по-лесно да се справяме с тях.

'Какво те чака през втората и третата година на детето'

Последна редакция: пт, 01 юни 2007, 16:51 от Slavi

# 11
  • Мнения: X
Записвам се да следя темата,че  и ние сме на тоя огън в момента.....

# 12
  • Мнения: 2 051
Цитат
вашите собствени реакции трябва да се проекция на това което изисквате от детето. Ако почти винаги при сценка сте безразлична, нервна, крещяща… не се сърдете че и детето реагира така при конфликт. То не спира да наблюдава и попива модели на поведение и начини на реакция.

Разбира се, ако се налагаме за най-дребното нещо и го потискаме,  после се чудим откъде у това прекрасно дете това ужасно тиранично поведение ...Същото е с ината на детето...

Цитат
След бурята
Не предъвквайте случката и не поучавайте малкото, не настоявайте да се извини или да признае, че е сгрешило. И не раздавайте каквито и да било наказания. Вашето дете е преживяло и без това достатъчно, а не е сторило нищо лошо….

Това, което правя след като е минало някое поредно тръшкане и обясненията към него - питам ги миролюбиво искат ли да направят нещо заедно с мама, да отидем заедно някъде за ръка, пък било то и до съседната стая да покажем нещо на другите....да бъдем заедно и да е пак хубаво.

Мисля, че е нужен някакъв еднократен положителен акт, който да възстанови доверието и детето да проумее, че е било наказано за нещо съвсем конкретно (не заради авторитета ни на възрастни), но че другите сфери не са засегнати от белята и от наказанието и точно заради това продължават да са приятни .

Така си мисля, че ще започне да разграничава - тук сгреших (наказаха ме, никак не беше добре), а тук ще гледам да бъде по-добре (да не стигам до наказания). Нещо като стимул.


# 13
  • София
  • Мнения: 6 477
Благодаря за темата. Имахме разногласия с баба й в къщи за моите методи и подходи. Радвам се да прочета, че съм постъпвала правилно според дадените в статиите съвети...а и ефектът е много добър. Но и при нас "пубертетът" или не е много тежък или благодарение на разните техники не е много трудно "справянето" с малката. А и за мен от раждането е желязно правило, че детето е отделен индивид и винаги трябва да се съобразявам с това. Когато е възможно винаги съм давала свобода на избора и малката вече знае за много неща, които лично е пробвала какви са последиците...и най-вече това, че не и харесват...та може и сама да реши ще прави ли някоя простотийка или не. (така я отучих от скачането в локви - скачаш, оставаш с мокри чорапи....аааа, много е гадно...това е положението! и така на патия път опитите за уцелване средата на локвата престанаха! от само себе си Wink Wink Winkе

# 14
  • Мнения: 205
Много поучително ми беше да прочета всичко  bouquet

# 15
  • ВАРНА , Владисливово
  • Мнения: 103
Слави, браво!  smile3501 Много полезна информация , която вече ми е от полза.
Благодаря!  smile3525

# 16
  • Мнения: 234
Благодаря за полезните съвети.

# 17
# 18
  • Мнения: 2 722
Хич не ми е ясно /давайте идеи моля/, защо след като спазвам всички насоки за правилно възпитание, съобразени с характера и темперамента на моето 3 годишно дяволче, снощи ми спретна ЖЕСТОКА ИСТЕРИЯ /само 10 минути, ама с каква сила/, започвайки с това че вече иска да излиза от ваната, после че не иска, после че пак иска и....... не ме питайте как го отсапуних без да го изпускам да се пребие докато се тръшкаше.
Следващите 10 минути чак се засиня от истерия - искам къпам, искам вода, искам кучето, искам..... /да ама като му дадохме водичка тоя я плисна на земята и пак пищеше че я иска/
Ей така е весело от време на време при нас - рядко, но качествено.
Не помага гушкането /помогна ми само да се сдобия с красиво издрано лице и без малко да ми отхапе носа/, не помага спокойното припяване, нито мълчание, нито ответна истерия от наша страна.
Всъщност все едно че някой ми е подменил слънчевото лъчезарно дете. /е, зодия близнаци, ама това не е достатъчно оправдание/

# 19
  • Мнения: 4 915
Благодаря за темата, много ми е полезна.   bouquet

Освен с бебешкия пубертет на каката, се проявява и ревността й към бебето, съревнованието за внимание, желанието за утвърждаване и какво ли още не... Tired Като се има предвид, че голямата щерка принципно си е лудо и щураво дете, циркът у дома е пълен, завършен и съвършен.  Mr. Green

Темата ми даде още няколко идейки, ще пробвам как "работят".  Laughing

# 20
  • Мнения: 4 187
Така ми е хубаво да ви чета  Grinning, това ме успокоява....... Явно детето ми е нормално  Mr. Green. Последно време през такива фази минава, че едвам издържам  Rolling Eyes.

# 21
  • Мнения: 705
Благодарности за статиите   bouquet
Съжалявам само, че мъжът ми прочете една десета и каза "Това е много повърхностно" или нещо от тоя род.

Хич не ми е ясно /давайте идеи моля/, защо след като спазвам всички насоки за правилно възпитание, съобразени с характера и темперамента на моето 3 годишно дяволче, снощи ми спретна ЖЕСТОКА ИСТЕРИЯ /само 10 минути, ама с каква сила/, започвайки с това че вече иска да излиза от ваната, после че не иска, после че пак иска и....... не ме питайте как го отсапуних без да го изпускам да се пребие докато се тръшкаше.
Следващите 10 минути чак се засиня от истерия - искам къпам, искам вода, искам кучето, искам..... /да ама като му дадохме водичка тоя я плисна на земята и пак пищеше че я иска/
Ей така е весело от време на време при нас - рядко, но качествено.
Не помага гушкането /помогна ми само да се сдобия с красиво издрано лице и без малко да ми отхапе носа/, не помага спокойното припяване, нито мълчание, нито ответна истерия от наша страна.
Всъщност все едно че някой ми е подменил слънчевото лъчезарно дете. /е, зодия близнаци, ама това не е достатъчно оправдание/

Ох, затова във форума се научават реалните ситуации, а в книгите идеалните, ошлайфаните.
Единствената рецепта, която не видях да си ползвала е изведнъж да промениш ситуацията, с което да му отвлечеш вниманието. Нали знаеш как телефонът звънва в подходящ момент и те вади от сконфузна сцена, скандал или друго. Същият ефект се търси, обаче нарочно създаден и без детето да усети, че правиш машинации.

Аз лично понякога успявам да го направя и съм много горда  Mr. Green Понякога не успявам и съм смазана  Tired
Успех!

# 22
  • Мнения: 2 722
изведнъж да промениш ситуацията, с което да му отвлечеш вниманието. Нали знаеш как телефонът звънва в подходящ момент и те вади от сконфузна сцена, скандал или друго. Същият ефект се търси, обаче нарочно създаден и без детето да усети, че правиш машинации.

Аз лично понякога успявам да го направя и съм много горда  Mr. Green Понякога не успявам и съм смазана  Tired
Успех!

Пропуснала съм да напиша че го правя, ама и това вече е обречено на неуспех - тотално отрицание, нито вижда нито чува. Вярно че истериите са му рядкост - веднъж на десетина дни, но определено ми се иска да ги овладявам - нямам идея дали в последствие няма да се отразят на психиката му.
Приемам всички видове критики и идейки - не се знае кое може да подейства.
Изключвам фактора ревност заради братчето.
Всъщност аз лично с удоволствие бих прочела как вие самите се справяте с успокояването на детето при истерична сцена - дори да е подействало само веднъж успешно.

# 23
  • Мнения: 1 446
Благодаря за положения труд!  bouquet

# 24
  • Мнения: 37
Много се зарадвах на тези теми, т.к ние навлизаме именно в тази проблемна възраст. Записвам се да следя
  bouquet

# 25
  • Мнения: 2 125
Понякога прилагам прочетеното от книгите или форума и виждам, че работи  Peace. Но с това изнервено ежедневие, доста често си изпускам нервите и съжалявам за което.
Ще следя темата за да стана спокойна, бавна и тиха  Embarassed

# 26
  • Мнения: 705
...
Всъщност аз лично с удоволствие бих прочела как вие самите се справяте с успокояването на детето при истерична сцена - дори да е подействало само веднъж успешно.

Кирчо реве много, когато:

 - друго дете му вземе играчка - успокоява се, когато си получи играчката обратно. Голям проблем ми е това...

 - той е гладен, жаден и/или изморен - успокоява се като яде, пие вода

 - аз съм гладна и/или изморена - не мога да го успокоя, защото най-често не мога да седна да ям насред конфликтната ситуация.
  Безсилна съм и го оставям да реве.
  Или успявам да се нахраня, докато той реве и после сякаш той усеща, че вече не съм нервна и много лесно се успокоява  Grinning

 - той предполага, че ще се случи едно нещо, а става друго - Тук имам няколко успешни начина за справяне с конфликта... и много неуспешни.
  Най-важното е, че много често (но не винаги) той самият иска да излезе от ситуацията, а не върви ей така да спре да реве  Laughing но при първа възможност се връзва на това, което му говоря и се заиграва с нещо.
  Успешно го успокоявам като му обяснявам какво е очаквал той и какво е станало:
"Ти искаше да ходим на разходка с колелото, така ли?"
newsm45 Дааа"
"А ние излезнахме с колата, нали?"
newsm45 Дааа"
"А ти каза ли навреме, че искаш с колелото?"
newsm45  newsm45 Нееее"
"Следващият път ще кажеш навреме и ще излезем с колелото, нали?"
" newsm45  newsm45  newsm45 "
"Сега отиваме при баба ти, а до там можем да стигнем само с кола..." следват спокойни и интригуващи обяснения за разстоянията в киломерти, скоростта на пешеходеца в км/ч и какъвто и да е поток от думи по темата. Но картите са сложени на масата. Аз явно декларирам, че разбирам защо той реве, значи вече е готов да се успокои. Започва да ме слуша, даже се усмихва. Аз започвам да се шегувам, той се радва. Точно тук е моментът, в който той се прави на ударен, все едно нищо не е станало и помага да приключим конфликта.
 
Но горният случай е когато зная какво го е разстроило. Ако не зная, често се успокоява като влезна в роля. Правя се на някоя от бабите му, започвам да говоря с нейните изрази, наричм го както тя го нарича. Може да се пошегувам "Къде е майка ти? Май нещо сте се счепкали с нея, а? Я ми разкажи...." Много често се съгласява на тази игра и дълго време след това ме нарича с името на бабата. Когато се съгласи да съм баба му това е неговата доброволна стъпка да приключим конфликта. Даже скоро пак рева (бяха му взели играчка) и не мога да го успокоя. В една пауза той сам започна да ми говори с името на баба му без да реве. В случя пък аз съм за бой, защото вече се бях напушила и му се троснах, че съм Мая...той пак се разрева и ме нарече с името на баба му и аз след малко кандисах.

 - аз предполагам, че ще правим нещо, а той иска друго - В този случай аз съм източникът на заразата. Или го убеждавам в мойто, или не се справям с проблема, защото пък аз не искам да отстъпя  Confused Струва ми се, че като отстъпя, си правя лоша услуга за бъдещи ситуации. Понякога вече искам да отстъпя и търся средно решение. Не става   Embarassed

 - по цял ден сме заедно и сме си писнали - Отвратително е. Поне един от нас е раздразнителен и малко ни трябва да стане проблем. В такива случаи се усещам и гледам да го оставя на някоя баба или да отидем на детски клуб.
Успешна стратегия - давам си сметка, че съм раздразнителна и преди да стане някоя глупост се хибрнейтвам  Mr. Green спирам да обръщам внимание на повечето неща. Отговарям, само ако е наложително. И то отговарям дебилно любезно. Правя каквото реша, ако и Кирчо е съгласен. В тези ситуации той ме усеща и също се успокоява, започва да ме слуша. Не стигаме до конфликт.

 - баща му се разсърди и прекали с нервното си поведение - Лошо, защото и аз се изнервям, когато мъжът ми вика. Най-вече се наежвам като гледам как Кирчо изпада в хълцаща истерия от виковете на баща си. Нямам решение на проблема. Отделяме се с Кирчо и го успокоявам, но не ми се мисли какви ще са последствията от тези сцени  Cry  Успокоявам се само с мисълта, че всеки човек може да е здрав и щастлив, стига да го осъзнае и поиска  Joy

Mama_Galia_66, не зная колко ще ти е от полза това, но на мен ми е от полза да си систематизирам нещата  Blush






# 27
  • София
  • Мнения: 888
Интересна тема и ще  я следя Simple SmileТочно в тази възраст навлизаме сега ,но покрай малката разлика между бебето и нея нямам време за дълги обяснения и направо действам - например готови сме за разходка,бебето е в количката и мрънка, а тя изведнъж казва,че не иска да излиза. Нямам време да я убеждавам и й казвам довиждане и излизаме с бебето пред вратата като му говоря,че отиваме в магазина,на  люлките и т.н тя чува и почва да отваря врата да идва с нас. Друг случай - както се разхождаме тя решава да спре и ми казва чао. Аз продължавам  да вървя с количката като се обръщам към нея и й казвам чао, но да внимава само да не я вземе някой, Ефекта засега е мигновен - има избор - да тръгне  подир мен или да я вземе някой. Но ако ми спре както си пресичаме улицата направо я хващам за ръката както си бутам количката и ревяща  пресичаме. В магазина  като пазаруваме ако вземе нещо дето не го искам й насочвам вниманието към друго,което било по -вкусно. Ако не иска да облече нещо или да й правя прическа й казвам,че не е красива и да ходи така некрасива и тя веднага казва,че иска да е красива и се облича както искам. Но ако се сбие с някое дете ми става много неудобно и просто незнам как да реагирам тогава. ЩЕ бъда благодарна на бързи съвети при биене,слагане на пясък върху друго дете и т.н.

# 28
  • Мнения: 2 242
Петрова  Hug този метод непременно ще го пробвам, живот и здраве след няколко месеца Mr. Green

Хайде и аз да си разкажа сагата – нашата е дълга, има няма вече 4-5месеца  ooooh! тъкмо си мисля че ей го на свърши се и … току се открие нов начин на себеизразяване. Преди няколко седмици периода на пищенето намаля, но сега откри че явната и безочлива манипулация над нещастните й родители върши чудеса. Малката хиена направи грижите за нея привилегия  Shocked ooooh! – когато е сърдита на тати, не му дава да я облича, води за ръка… каквото и да било, казва ‘МАМА’ гледа го лошо и чака… Естествено същото ми се случва ако аз направя забележка – привилегията бива моменталически отнета и дадена на следващият наличен щастливец! В началото беше забавно, но естествено детето стигна до крайности и сега пак търся начини да преодолеем и тази фаза. Варианта с избора, за който спомена Петрова, като че ли е най-успешен.

Между другото Зори е жив пример за една от най-честите препоръки – не променяйте коренно ежедневието на дете навлязло в криза. Даже тръгването на ясла трбява да е преди 2 или след 3 години…и за съжаление разбрах защо. На 1г и 8м тъкмо се започна първата фаза – голямото НЕ-кане (казваше НЕ и НЯМА дори когато беше очевадно ДА) и … се наложи да тръгне на ясла. Стана страшно – от една страна аз не знаех до колко поведението й е променено от възрастта и колко се дължи на стрес, от друга детето буквално изгуби почва под краката си – твърде много различни модели на поведение, твърде различни изисквания….

А тя е като барометър – след два дни при съседката (взимаше я за по 1-2 часа след ясла) разбрах че бабето здраво я глези и угажда. Започна с тръшкане и нервиране, ако не успяваше да свърши нещо което иска (примерно не си налучква крачола и … мрънкане, хвърляне на панталона и …пак тръшкане), после въобще престана да се опитва – викаше и чакаше възрастен (аз от малка задължително я насърчавам първо сама да опита, дори да съм сигурна че е пряко силите й)… в един момент (има няма за около 1-2 месеца) от уверено и пробващо дете стана пищящо бебе Sick….

наскоро сменихме яслата та й се открива ново поле за идеи  hahaha горките ние, трябва да пишат повече съвети за потъпканата родителска личност- как да оцелеем  Mr. Green

# 29
  • Мнения: 2 242
Мама Галя – за различни периоди все различни варианти са вървели
Примерно при голямото пищене, беше ясно че трябва да се стресне от захласването (почти винаги е имала повод за начало и ..след 2мин го кара по инерция Sick). Та тогава най-сработваше оставянето сама (в първите дни на яслата разви страх да я оставям) –просто казвам че докато се успокои ще стои в стаята си и че на мама не й харесва да слуша писъци (естествено ефекта беше от ходенето до стаята не от обясненията Mr. Green). Почти винаги се успокояваше до 1-2мин…. но това само за известно време. После с отиването към стаята настъпваше още по голяма истерия и... се наложи наистина да я оставям(предполагам вече нямаше страх от яслата).

2-3 пъти ефект имаше тати да й се присмива ‘хе каква си грозна ревла’ ‘я я да видим можеш ли по-силно’ и подобни… А аз така се разсмивах че малката маймуна колкото и да й беше трудно се захилваше… или поне толкова много се изненадваше че спираше

Сега от време на време пак се тръшне, но вече е не е същото, няма такова пищене, по разумна е и се вслушва (все се опитвам да й говоря ooooh!) та сега примерно може да се успокои и от обяснения и предлагане на избор (‘Ако искаш разходка трябва да обуеш този панталон’ ‘бати Криси е долу и ни чака, бързо обувай панталона’ ‘ето избери си кой от двата панталона’ и т.н.)

Петрова за съжаление не мога да ти помогна с практични идеи за тези ситуации – Зори е по-пасивна, по-рядко инициира контакт към връстници и по принцип единствената й агресивна реакция е когато й дърпат играчките, но тогава гледам да не се намесвам. Решила съм да я оставя сама да се справя с проблемите със заобикалящите я Whistling.

Принцесата ти е по-голяма, вероятно вече търси общи игри, единственото което се сещам е такъв вариант ‘искаш ли детенцето да ти е приятел’ ‘приятелите не се удрят’ и въобще в този дух – да си изгражда идеята за обвързване, приятелство, група (след 3г децата умират да са част от общество и паника от това да са отхвърлени), после предполагам ще е по-лесно и с агресивните изяви.

# 30
  • София
  • Мнения: 2 847
Честно казано, благодаря на Бога, че при Ивета, ако въобще е имало криза на третата година, тя е била доста лека и незабележима за мен. По принцип вече е лесно човек да се справя с нея - разбира от дума и може да я убедиш да направи или да не направи нещо. Ако пък това не помогне, аз съм привърженик на ясната йерархия в семейството - казвам й - ще направиш това, защото аз така съм преценила, ти си дете и трябва да слушаш мама. Досега не съм имала проблем с тръшканици, истерии и тем подобни. Изкоренявала съм подобни симптоми още в зачатък.

Което не означава, че Ивето е потиснато дете или нещо подобно. Напротив, много е общителна, отворена, смешлива и весела. Бих казала, че е дете със самочувствие за възрастта си.

 Petrova_, методите, които описваш ги използвам и аз  и ги смятам за доста ефикасни.

Виж, за агресията съм се замисляла доста. Ивета е доста палава и дива, често се случва да смлати някое дете на площадката. При това го прави не със злоба, а някак като че ли да си запази територията, да покаже превъзходство. От една страна съм харесвала поведението й, защото не отстъпва, ако я бият, не квичи и не търчи да порти, реагира смело и с достойнство.  От друга страна не бих искала да поощрявам прекалено много едно подобно поведение, за да не излезе извън нормалните рамки. С радост забелязвам, че с възрастта се успокоява и агресията й се уталожва от самосебе си. Преди време проведох един разговор с нея на тема колко е хубаво човек да е добър и как всички обичат и се възхищават на такива хора. Това доста й повлия - не че напълно изкорени някои прояви, но доста ги намали, а и стана много любезна и приветлива с хората. Сега си мисля, че периодът на агресия е била може би именно нейната криза на третата година. Дали? newsm78

# 31
  • Мнения: 2 722
Благодаря на всички които споделят как се справят с кризата. На мен покрай двете "бебета" времето за писане ми е малко ограничено, обаче чета като невиждала букви  Laughing
Хич не ми е ясно, как навън и пред хората имам най-сковорчивото тригодишно дете, докато у дома не му писва да измисля опити за манипулации. Не му се отваря парашута, обаче той е неуморен - винаги има нещо ново, което да стане повод за манипулиране.
Но! Забелязах нещо интересно - оня ден за да предотвратя истерична криза го оставих да си играе и да се олива с вода навън на село. Предполагам че това доведе до една доста красива ангина, несваляема температура и Милен висящ като мокър  парцал на ръцете ми. Като го попитах дали му е ясно, че причината за това да е болен е играта с вода, когато съм му казала да не играе, той кротичко каза - да - и вече трети ден не се е тръшкал за нищо. Единственото което правя е да му напомням, че когато не ме слуша и се тръшка, после на него не му е добре.
За сега върши работа.

# 32
  • У дома, при моето семейство
  • Мнения: 648
И на мен ми е много полезно  това в момента. Благодаря на всички за което. Дъщеря ми постоянно се тръшка за всичко, баща и обвинява мен че не съм я възпитала, а аз после си го изкарвам на нея и така се въртим в омагьосан кръг. Някой тактики ги прилагам успешно други не. Незнам къде греша, но след след поредната сцена дъщеря ми забравя бързо, а аз се тормозя цял ден. Иначе има собствено мнение за всичко -дрехи, храна, разходки и трудно мога да я убедя в обратното.Всичко тя си избира и решава, но от друга страна е много чувствителна и ако и забраня нещо или се скарам пред други хора го изживява вътрешно и уещам че я наранявам. В такива ситуации незнам как да реагирам и ми е много трудно. Ще продължавам да следя темата с интерес.  bouquet

# 33
  • Мнения: 581
Записвам се, с благодарност за полезната информация и положения труд да го споделиш с нас  Heart Eyes

# 34
  • София
  • Мнения: 2 847
milenazd, не се ли притесняваш, че ако от сега не можеш да й се наложиш за нищо, то съвсем ще я изпуснеш от влиянието си в бъдеще? Все пак едно 3-годишно дете не може да има преценките на възрастен и колкото и да му се дава правото на избор, все пак трябва да се отчита крехката му възраст. Чела съм и съм напълно съгласна с това, че децата, на които са дадени права по-големи от полагащите се за възрастта им, са вътрешно дълбоко нещастни, поради невъзможността да поемат непосилната отговорност на избора. Те не го осъзнават, не могат да го формулират ясно, но това ги прави раздразнителни и капризни.

Казваш "Всичко тя си избира и решава, но от друга страна е много чувствителна и ако и забраня нещо или се скарам пред други хора го изживява вътрешно и уещам че я наранявам.", но се чудя дали прекалено чувствителната не си ти? Thinking Децата са си деца, а тригодишните до вчера са си били бебета. Наистина, мисля, че трябва да има някаква дистанция и дисциплина, ясно изразена йерархия, което не пречи отношенията между родители и дете да са изпълнени с обич, приятелство и доверие.

# 35
  • Мнения: 2 051
Петрова, щерка ти може би нужда да действа по-самостоятелно - ами осигурявай и някакъв екшън в който да се изявява, да не стига до битки с други деца. Някакви много енергохабящи игри - състезания, гоненици, при нас става с колела, че едната ми мома е голям активист Crazy.
Таткото там да помага с физическите натоварвания и най-важното - в тия игри да има правила и да се спазват! Ако не се спазват играта се разваля, пък на кого му е приятно това? Ще добие уважение към правилата и ще те слуша после повече като и кажеш да не хвърля пясъка примерно - нека си рине, чудесно, но на безопасно място.
Какво още - като се умори яко, пренасочи и вниманието и към нещо по-спокойно, но да и бъде много приятно - книжка, някаква кротка игра, поне да пеете заедно, де да знам какво още - ти си я познаваш. Но само като е поизтощена физическата и батерия - иначе и да настояваш, ще е битка без резултат, тя ще си атакува. Пък като е поизморена ще се остави. Постепенно ще започне да и харесват и други работи и цялата активност ще може да се пренасочва и към други неща.
Но това чао на улицата ми се вижда малко страшно, представи си какво я мотивира да хукне и да те настигне - ами страхът да не остане сама. Правила съм го веднъж-дваж и аз в парка, бързайки да се прибираме, признавам, но хич не е най-доброто, което едно дете ще си помисли за майка си в такъв момент - разочароващо е - мама, май е готова да ме остави  Sick.

Слави, така е, от много промени може да стане така - детето губи ориентири, започва да изглежда капризно, а всъщност е объркано и няма сигурност. И като не знае какво да прави ( ами как сега да реагирам, ами тези 10 нови човека какво ли искат сега от мен, ами в тая градина сега какво ли ще  ми правят) почва стихийното недоволство с използване на целия наличен ресурс (вече имат някакъв, познават си донякъде възможностите Laughing, тръшканици, врясъци и пр.) Прекалено инфо му се събира на детето. ooooh!
Но ти се радвай, че реагира така на събитията, щото другата защитна реакция е пълен пас и не ме интересува нищо...
Малко е тъпо, че не можем да съобразяваме промените в живота ни с фазите, в които са, все нещо не съвпада и малко буксуваме понякога.

milenazd, това което си мисля е че имаш нужда малко по-системно да подходиш. Казваш, че  някой път тактиката действа, някой път не...Ами спомни си кои тактики действат и в какви моменти. Същото и за недействащите. И виж какво ще излезе....някакви изводи  - твои си, за това какво важи за твоето си дете.
Не е никак лошо, че изразява мнение, но не е въпросът да я убеждаваш - това не е разговор между равни. Да я убеждаваш, да и повтаряш в този случай е да я караш да си мисли, че може да спори с теб, в крайна сметка ти се изнервяш, после и се караш, после тя реве, ти се чувстваш зле...Преди да се стигне до там, можеш категорично (но спокойно!) да и покажеш кое е единственото правилно нещо в момента, а то е твоето решение.  Да не се залъгва, че има други алтернативи. На друга възраст ще ги има, но на тази още е рано. Grinning
Клер пише нещо много хубаво - за непосилността на избора. Те все още не искат да избират "наистина" на тази възраст, имат само нужда да покажат, че този малък "аз" може да изрази някакво малко мнение в момента - но не повече, нещо като репетиция за по-нататъшни, по-сериозни "истински" мнения.
Повече от това не бива да се иска, защото самото дете ще се загуби в несигурност, пак дезориентация и несигурност (тръш, тръш) и кръгчето се завърта.
Каквито и да са малките им мнения (чудесно е че го правят Heart Eyes), трябва да ни чувстват на място и стабилни.

# 36
  • Мнения: 1 263
Записвам се да следя темата. Много интересна и полезна!  Peace

# 37
  • Мнения: 2 722
Ведра - частично не бих се съгласила с идеята ти за укротяване на характера с енергохабящи игри. Поне моя опит в това отношение се оказа пълен провал - сега Милен може без никакъв проблем да направи преход от 10 километра пеша, като почти не спира за почивка и постоянно тича напред назад, без това да го умори въобще - колкото повече съм се опитвала да го уморя, толкова по-малко успех съм имала. И не говорим за безцелно ходене, ей така за идеята - просто той обожава селскостопанските животни, така че правим огромни преходи да ходим да видим кравите, козите и подобни - той  е ентусиазиран и върви с удоволствие. След това тича из двора, катери се, играем футбол и това въобще не ме спасява от истерията ако му е ден да се тръшка.

# 38
  • Мнения: 2 051
Мамо Галя, синът ти явно е огън дете  Laughing
Идеята ми беше да пиша за моите опити за укротяване Crazy, не за рецепти за укротяване Laughing Mr. Green Laughing
Има някои проблясъци на пренасочване на енергията към други неща при нас, затова ги описах... Laughing
Вие щом имате животните като стимул, чудесно, ще научи много работи за тях без усилия (пок след време ще можеш и да си почиваш ако се задълбочи по темата).
Всяко дете го влече нещо...Моите например никога не мога да ги заинтригувам с животно, по-голямо от врабец  Mr. Green, обаче изпитват голямо любопитство като видят музикален инструмент и изобщо засияват от всичко свързано с музика (абе да пръдне някой с извинение, викат много развълнувани - мамо, този човек прави музика!!!)  Joy
Така че моите "отклонителни" занимания след като ги поуморя с активно търчане май натам ще отиват...

# 39
  • Мнения: 2 978
Ох благодаря за темата...  bouquet
Сега ще я копирам и право в мейла на мъжа ми.. Twisted Evil

Все ме обвинява, че и давам да избира сама някои неща или че понякога и давам свобода. ooooh!



# 40
  • Мнения: 2 084
Записвам се, за да мога по-лесно да следя темата. При нашите малки мъже - 3г и почти 4 м. се получава и усложнението "да не остана по-назад от братче-близначе" и когато единия се тръшка понякога другия решава да прави същото, което обикновено води до спиране на тръшкането - гледаш как го прави другия и се учиш. Така, че за тръшкането и торпането имаме ред. Убиват ме когато повтарят моите реплики, съветвайки другия. Нямам нужда от огледало.

# 41
  • Мнения: 5 539
Интересна тема, записвам се да следя

# 42
  • Мнения: 2 957
И аз се записвам  Embarassed

# 43
  • Мнения: 154
Аз мога да кажа следното по въпроса - всяко дете е различно и по различен начин се тръшка и се упокоява. Има деца които слушат какво им се говори и вдяват, но когато виждаш че няма смисъл да приказваш, защото насреща просто няма слушател.... Такова като моето дете например - сигурно се среща 1 на 1000. Има много фактори от които зависи как и колко време е необходимо за да се успокои след поредното бесуване . Много ми е интересно как сутрин, когато бързаме за работа и тя се събужда кисела и мрънкаща, мога да я облека с нещо, което тя е решила че не иска.(това ми е най-пресния спомен)
milenazd, не се ли притесняваш, че ако от сега не можеш да й се наложиш за нищо, то съвсем ще я изпуснеш от влиянието си в бъдеще? Все пак едно 3-годишно дете не може да има преценките на възрастен и колкото и да му се дава правото на избор, все пак трябва да се отчита крехката му възраст.
Ами в такива моменти просто не ти остава друго освен да и дадеш право на избор, иначе рискуваш да закъснееш за работа, да се изнервиш допълнително и да стане една ситуация  ooooh!
Когато Лара започне да се тръшка за нещо просто не чува какво и приказваш - не приема и не предава - просто истерясва. И аз все още не мога да намеря подхода за излизане от ситуацията. Тя не приказва добре, че да водя някакъв диалог с нея. Ако я оставя може да реве и час, но на мен не ми издържат нервите толко време и се налага да реагирам, но съм психически скапана, защото не мога навреме да предотвратя неприятната сцена. А и реването за моята дъщеря е нещо като хоби - може да и се събира 1/3-та от деня в рев. Опитвала съм да обяснявам че вече е голяма и не е хубаво така да плаче като бебетата и т.н... но полза никаква.
Понякога просто не може да ми изникне във фантазията какво да направя за да предотвратя поредната истерия. А може и да съм психически уморена и безсилието да ме довършва в такива моменти....

# 44
  • Мнения: 137
И аз ще следя темата.

# 45
  • Мнения: 952
включвам се и аз в темата за да благодаря на авторката че е пуснала такова ценно инфо  bouquet Виктор още е на 2г 4мес но си проявява инатите и стигаме до неприятни сцени и затова почвам да чета статия по статия за да намеря правилния подход Rolling Eyes

# 46
  • Мнения: 6 390
Цитат
Аз мога да кажа следното по въпроса - всяко дете е различно и по различен начин се тръшка и се упокоява.
Peace да няма една рецепта
Отивам да почета какво сте изписали

# 47
  • Мнения: 5 370
Ау, ама авторката да не би да познава моя син?? Mr. Green
Е, успокоих се, явно е нормален.
При нас започва да се разигравя интересна ситуация-аз се явявам в ролята на "нелюбим" родител, защото се карам или пък си запушвам ушите за истериите му и за капризите.
Тази година бяхме на море със свекърва ми, всичките. И знаете ли какво се получи? Станислав просто не я оставя да влезе в тоалетна даже, рев, та рев, "баби, къде си, бабииии", "Ай На ходиме п'и баби,а,айде" и други. Когато баба му се скара за нещо-почва да търси татииииииии. Mr. Green Перфектният манипулатор!!!! Нашият педи доста отдавна ме беше предупредил, че Станислав ще се опитва да ме "пържи" и ето, че се оказа прав.
Мислех си, че като си отида-понеже се прибрах заради работа в Сф-ще се промени положението, ама ей сега говорих с тях и го чух как крещеше за"Бокси"-това са надуваемите замъци с разни човеци там

# 48
  • Мнения: 3 164
не ме учудва характера на детето ми, като се знам аз каква съм Mr. Green

# 49
  • Мнения: 137
Благодаря на авторката за полезната и интересна информация!
Слави, бих искала да те попитам от коя книга /кои книги/ са цитатите?

# 50
  • Мнения: 6 039
oхххх, не знам откъде да почна и колко страници ще ми трябват
дъщеря ни е на 2.7 месеца. може би преди 10ина дни започна същинската криза
искам да споделя, че аз съм с волско търпение, че съм известна със спокойствието си,,,но не и този път

всекидневно сме подложени на невероятен стрес и тормоз от страна на това дете.
от край време, аз съм лошата, баща й добрия
затова и него го прави крив, той милия вече сам си говори, на ръба на нервите си е

всяка сутрин се събужда крива, ревяща, капризи, ужасни
претенции какво да облече. минахме през фазите, в които ходеше с дънки, гумени ботуши и фланелка с дълъг ръкав, при жеги от 35 градува. един ден, разбира се  се претопли, цялата стана в пъпки и оттогава ходи чито гола, но пак с гумени ботуши   #Crazy #Crazy- не мога да се боря с това, крещи, нарежда като бабичка, казва ми да се махам, че съм лоша и т.н. един ден дори ми каза да скоча сама в басейна, защото съм лоша майка Shocked Shocked Shocked Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

от няколко дни отказва да си ляга на обед, а й се спи 2 не вижда. в такива моменти изпада в криза и истерия, защото е кисела, а не знае какво да прави, така до около 16часа
вечер, то е ясно, сядаме да вечеряме, тя яде малко краставици и решава, че иска баща й да я носи и да става от масата, така всяка вечер, той не може да се нахрани, чете приказки до забрава, минават 2 часа ,тя още е будна и междувременно се е сетила, че иска вода в еди коя си чаша или шише след това е не това -другото шише и така, докато се захласне от рев и нерви и заспи................

непрекъснато иска да е качена върху баща си, реве за него, като за умрял човек - ела тате, страх ме е, спаси ме, не те чувам ,татинккоооо, къде си, ела, моля тееееее, ей такива непрекъснатоооооооооо
наложи му се 1 седмица да не ходи на работа, за да е до нея, да не я стресира, да я караме с добро- е не става, това е, тя ни приема, ни предава, а ние вече не знаем какво да правим, къде сгрешихме и изобщо сгрешили ли сме,или тя е прекалено емоционална и ни манипулира
започна и а лъже. обади се на баба си вчера /много обича баба си, и ако не минават номерата й пред мен и баща й, започва да реве за баба/ та  обади й се и каза с жален глас- бабоо, ела при мен, защото цял ден съм плакала за теб, това разбира се, не беше вярно

тя значи много добре знае какво прави, какво се случва в главичката й - не разбирам, вече не вярвам, че това ще свърши, мисля, че вече сме изтървали края

дали има родители, които са минали по точно този път, и след това децата им са вече други?!?!?!?

# 51
  • Мнения: 5 370
oхххх, не знам откъде да почна и колко страници ще ми трябват
дъщеря ни е на 2.7 месеца. може би преди 10ина дни започна същинската криза
искам да споделя, че аз съм с волско търпение, че съм известна със спокойствието си,,,но не и този път

всекидневно сме подложени на невероятен стрес и тормоз от страна на това дете.
от край време, аз съм лошата, баща й добрия
затова и него го прави крив, той милия вече сам си говори, на ръба на нервите си е

всяка сутрин се събужда крива, ревяща, капризи, ужасни
претенции какво да облече. минахме през фазите, в които ходеше с дънки, гумени ботуши и фланелка с дълъг ръкав, при жеги от 35 градува. един ден, разбира се  се претопли, цялата стана в пъпки и оттогава ходи чито гола, но пак с гумени ботуши   #Crazy #Crazy- не мога да се боря с това, крещи, нарежда като бабичка, казва ми да се махам, че съм лоша и т.н. един ден дори ми каза да скоча сама в басейна, защото съм лоша майка Shocked Shocked Shocked Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

от няколко дни отказва да си ляга на обед, а й се спи 2 не вижда. в такива моменти изпада в криза и истерия, защото е кисела, а не знае какво да прави, така до около 16часа
вечер, то е ясно, сядаме да вечеряме, тя яде малко краставици и решава, че иска баща й да я носи и да става от масата, така всяка вечер, той не може да се нахрани, чете приказки до забрава, минават 2 часа ,тя още е будна и междувременно се е сетила, че иска вода в еди коя си чаша или шише след това е не това -другото шише и така, докато се захласне от рев и нерви и заспи................

непрекъснато иска да е качена върху баща си, реве за него, като за умрял човек - ела тате, страх ме е, спаси ме, не те чувам ,татинккоооо, къде си, ела, моля тееееее, ей такива непрекъснатоооооооооо
наложи му се 1 седмица да не ходи на работа, за да е до нея, да не я стресира, да я караме с добро- е не става, това е, тя ни приема, ни предава, а ние вече не знаем какво да правим, къде сгрешихме и изобщо сгрешили ли сме,или тя е прекалено емоционална и ни манипулира
започна и а лъже. обади се на баба си вчера /много обича баба си, и ако не минават номерата й пред мен и баща й, започва да реве за баба/ та  обади й се и каза с жален глас- бабоо, ела при мен, защото цял ден съм плакала за теб, това разбира се, не беше вярно

тя значи много добре знае какво прави, какво се случва в главичката й - не разбирам, вече не вярвам, че това ще свърши, мисля, че вече сме изтървали края

дали има родители, които са минали по точно този път, и след това децата им са вече други?!?!?!?
МАлеНА МОЛЯ ТЕ, ДАЙ СИ СКАЙПА!!!! ЕТО МЕ!!!!!
Само че ме беше срам да си го напиша, защото да не ми каже някой "сама си си виновна, защо го даваш да го гледа и баба му", но това е същото положение!!!!!
Наложи се да го гледам една седмица в юли, преди да отидем на море всички, пуснахме в отпуск бавачката му-ела да видиш, сестро!!!!!! Рев за баба си!!!!! Не я ревнувам, тя ми помага много за гледането, тъй като аз се прибирам къмто 8 часа вечер..... Той увисваше до вратата и почваше да нарежда като на умряло:"Баби бабиииии...къде сиииии, мамиииии, ай на ходим п'и бабиииии"....отива и ляга на леглото да го обличам, а после-сяда в количката доброволно, че да ходим да я търсим навън. Приспя го, събуди се-баба му я няма-рееееев до бога.
Пиши ми, моля те, разбирам те повече от идеално. Embarassed

# 52
  • Мнения: 6 039
100% истина, не мога да повярвам
нарежда точно като бабичка на опело, сърцераздирателно и монотонно

иска да стои в колата, днес следобет там спя, добре, че е в гараж и добре, че имаме праяка връзка с гаража......
луда работа!!!

банкоооо, татинкооо, ама то става с виждане, трябва да я запиша с камера, ама сърце не ми дава, уж искам един ден да ги забравя тези случки
и всеки ми вика- спокойно, ще отмине, да ама не вярвам вече, и кого ще е това? към 5 г ли?????

оххххххххххххххххххххх

# 53
  • Мнения: 5 370
Докъм 4 години, ми казаха. Ох, мамо, и аз не знам вече. Знаеш ли как реве с огрооомни сълзи, направо ме е срам, ще помислят хората, че го тормозя, бия, мъча......................
На морето мене въобще не ме еб...ше, баби или тати. В зависимост от това кой му се е скарал и кой повече отстъпва.
И нищо от това, което го пише по книгите, в такива моменти не може да се прилага. Да си ядат ушите педиатри и психолози, на книга е лесно. ooooh!
Казах си....ако някой иска, можем да обменяме и оше опит и взаимно да се подкрепяме.
Естествено, си го обичам детето и не ме разбирайте погрешно, че се оплаквам.
Просто и аз почвам вече да си чукам главата и да се питам"къде бъркам".

# 54
  • Мнения: 2 957
Моля ви кажете ми че не всички деца преминават през това,моля ви Praynig
Защото съм с много лабилна нервна система и просто не знам дали ще издържа на подобно нещо.Само като ви чета и ме хваща страх:)

# 55
  • Мнения: 5 370
Моля ви кажете ми че не всички деца преминават през това,моля ви Praynig
Защото съм с много лабилна нервна система и просто не знам дали ще издържа на подобно нещо.Само като ви чета и ме хваща страх:)
Споко, амбър, едва ли всички деца, но повечето. Комшийчето до нас е по-голямо с 9 месеца от Станислав, е, познай кой е отворкото и кой кого закача, а кой от кого се срамува.
До ген, до стечения на обстоятелствата....не казвам 'до възпитание', защото понякога и то не помага. ooooh!
Прочетох в копираното от Слави, че те почвали да си осъзнават АЗ-ът.
Е, за ваше сведение, моят пижовец казва "Аз" осъзнато от един месец насам. А де,пикльото му с пикльо??? Mr. Green Дядо Фройд е прав за мноооого нешица. Mr. Green

# 56
  • Мнения: 6 039
Моля ви кажете ми че не всички деца преминават през това,моля ви Praynig
Защото съм с много лабилна нервна система и просто не знам дали ще издържа на подобно нещо.Само като ви чета и ме хваща страх:)

predi 1 godina, misholina, беше споменала във форума, за т.нар. "ужасните 2", тогава си помислих същото като теб, но бързо забравих. слад 2-та годинка, Малена започна да проявява страшен инат, послушна, е но изпадне ли в криза- край, а това се случва поне 5 пъти на ден с продължителносто от 45 мин, до няколко часа
така като чета сме от по-тежките случаи
отдавам го на това, че тя е център на внимание на цялата фамиля /а тя не е малка/
от друга страна, самото дете е много емоционално, едно такова артистично, в смисъл влиза в роли и се прави на интересна
та това са мисля, фактори, които задълбочават кризата
както и това, че баща й е мил и добър, и за да има мир е готов на всичко

мисля, че на този етап, тя няма нужда от мен, въпреки , че макар и рядко, се сеща коя съм
на баща си вика, татинко, на мен Биля или Биляна, няма мама, няма нищо..........

# 57
  • Мнения: 5 370

мисля, че на този етап, тя няма нужда от мен, въпреки , че макар и рядко, се сеща коя съм
на баща си вика, татинко, на мен Биля или Биляна, няма мама, няма нищо..........

Подписвам се с 2 ръце под това.
С тази разлика, че у дома не само се катери върху "тати"-то, ами и спят заедно. Явно има нужда да го усеща до себе си нощем, щото откакто сме на тоя вариант, спи до откат докъм 8 часа-ако е почивен ден-иначе се будеше ношем. Tired

# 58
  • Мнения: 6 039
Не тази вечер, Жозефина!, малко гадно звучи, но думите ти ме успокояват. Понеже имам момиче, много се притеснявах, че връзката при нас се е скъсала завинаги, и все си мислех, че ако е момче, ще е обратното /винаги съм искала да имам 2 дъщери, сега вене не съм сигурна Mr. Green/

но ето, че не е така. Децата в тази възраст явно търсят този, при който могат да минат метър. Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 59
  • Мнения: 5 370
Не тази вечер, Жозефина!, малко гадно звучи, но думите ти ме успокояват. Понеже имам момиче, много се притеснявах, че връзката при нас се е скъсала завинаги, и все си мислех, че ако е момче, ще е обратното /винаги съм искала да имам 2 дъщери, сега вене не съм сигурна Mr. Green/

НЕ се е скъсала, МАленна. Знаеш ли какво ми казваше нашият доки?
"Ами намерил е начин да те "пържи", но ти не му се връзвай. Детето много добре знае коя е майка му и кой каква роля има".
Мисля си, че е прав. Thinking

# 60
  • Мнения: 1 404
Добре дошли в отбора Simple SmileМалена,дъщеря ми е точно същата,държи я вече около 6 месеца и всички у дома сме луднали покрай нея.Успокоих се,че щом и хора с волско търпение едва издържат,не съм аз виновна Wink
След малко ще се включа по-сериозно,исках просто да да се оплача и аз.

# 61
  • Мнения: 952
охх незнам в такива моменти всеки родител се пита... Къде сбърках? newsm78 мене от всичко най ме дразни че крещииииии,ама крещи с пълен глас все едно го колят,чак се изчервява да крещи но така събира публика около себе си и аз докато се червя от срам пред хората той изпитва някакво вътрешно удовлетворение Rolling Eyes абе малки  дяволи

# 62
  • Мнения: 2 978
При нас пък е обратното.
Няма тати, говори се по име, от няколко дена му е жена Shocked. Само да ме види около него и почва да ме бута и да ми вика, че им преча. На моменти ми е смешно, на моменти не newsm78
И такова нещо бях чела тук или в книга вече не знам, щот се обърках от толкова писания. За силната любов към татковците (при момичетата).

За ината....оказа се, че е такъв инат, че се стигна до там, да се откаже от собственият си огромен кашон с играчки за около 2месеца!!! само и само да не си прибере разхвърляните играчки обратно Confused

Фазата с блузите с дълъг ръкав още не сме я минали. Скрих предвидливо всички ботуши, ма не се сетих, за пантофите doh. До градината ходи с тях, та искаше и вътре, ама тогава просто ги свалих и сложих сандалките, без изобщо да обръщам внимание на мрънкането и.

"Искам"...като запецне на това искам и направо не знам Crazy

За баба си и дядо си, реве на моменти. Или иска да е при тях или не.
Един път обича другата баба (свеки), друг път не иска да чува за нея. А жената дава мило и драго да я вижда по често no

Вечер по сто пъти се чуди къде иска да спи....мести се от нейното креватче и обратно до откат Crazy

Та, така...за сега все си мисля, че удържам фронта - с нервите си...ама до кога не знам Rage no

# 63
  • Мнения: 1 404
И друг път съм писала,че тръшкането при Ния е много различно от това на останалите двегодишни.Например никога не се ядосва ако иска нещо в магазин,а не и го купя.Истериите са от съвсем друго естество-защо нарязаната диня не може да се залепи обратно за кората,тя се е объркала,не и се яде точно сега,иска динята да я почака обратно в хладилника,ама за кората,не така,ааааааааааааааааа,рев,истерия,напоследък завършва и с нещо като тикове,изкарва ми акъла просто.Или от няколко дена е на тема-не искам да пишам.Виждам я,че едва се стиска,прикляка,почервенява,но не иска да се изпикае,през това време си намира и някакъв повод да истеряса и най-накрая се напикава,крещейки.Не знам какво да правя,изчетох тонове литература,нощем не сънувам голи мъже,а д-р Додсън да ме изпитва запомнила ли съм си урока.Аз по принцип съм с лабилна психика,след раждането отключих и паническо разстройство и поведението на Ния буквално ме съсипва.Дълго време се обвинявах,че тя е такава,защото аз не реагирам адекватно,записах се на йога,започнах да се храня съобразно дошата си(това според аюрведа) и смятам,че постигам голям напредък,но не знам с какви нерви трябва да съм,за да реагирам на пристъпите и винаги спокойно,мъдро и справедливо Tired
Сега искаме да си осиновим детенце,но с поведението на Ния...не знам,на моменти просто ме е страх от собствената ми дъщеря Embarassed
Накрая ви черпя виртуално по едно уиски,защото зверът ми днес става на три години Heart EyesМоля се това да е началото на един по-светъл период Praynig

# 64
  • Мнения: 2 978
Bili,
Да ти е жива и здрава.  bouquet

Дано като осиновите детенцето Ния  се кротне и да реши да помага на мама Wink Hug
  bouquet

# 65
  • София
  • Мнения: 596
Момичета, моя син навърши преди месец 3год., но продължаваме с истериите, с ината, с тропането с крак, с милионите капризи и тръшкане по улиците. Но има и нещо ново - усеща се на моменти и идва при мен "гузен", умилква се, гушва ме със сладките ръчички и заявява "Мамоооооооооо, тооооооооооолкова те обичам".
Минахме и през реването за бабите, но откакто е ваканция от яслата /а именно бабите го гледат по половин ден/, като ме види почва да хлипа "Мамо, толкова ми беше мъчно, цял ден плаках" - което е абсолютна лъжа, играе и дивее на воля, и не се сеща за мен  Shocked
От къде му идват тия мисли, и тон с който да ги изрича ... направо немея ...  ooooh!

# 66
  • Мнения: 1 404
Вини,благодаря Simple SmileСилно се надявам и аз да стане така!

# 67
  • Мнения: 6 039
Bili,
пожелавам ти здраво, весело и прекрасно дете след като днес вече е на 3. Дано!!!

това за динята все едно аз съм я писала. така е с всяка опаковка, която се отвори или всеки етикет на стока, който за зла участ се отлепи от опаковката- истерия и мъка настава.

когато сме сами двете сякаш по-добре се справям
1. вече казах, че съм ужасен дебил, стоя гледам я и не реагирам
2. от хората по улиците и магазините не ми пука, пред тях не й правя забележки, няма смисъл, тя така или иначе в такива моменти си губи слуха
3. оставям я сама, излизам от стаята, ако започне да става страшно- скуби си косите, удря си главата, изприщва се, отивам  и започвам сценки от ВИТИС, правя се на маймуна, да я разсея, сменям 100 гласа и роли. В повечето случаи това работи, но не и през първите 15 минути на кризата. Mr. Green Mr. Green
4. ако сме на улицата, много често мили хора се включват, искат да я вземат и тя веднага тръгва в правилната посока. засега и това работи
5. иска да кара колата, или да се вози на скоростния лост и да държи баща си под ръка. В този момент, как искам да имам познат катаджия, който да е на смяна, да отида при него и да й се накара здраво. Сигурна съм, че бързо ще й се изпарят тези желания.

та, това е, споделете и вие как се справяте, ако изобщо успявате Rolling Eyes

# 68
  • Мнения: 1 404
Малена,благодаря за пожеланията!Това с опаковките винаги ме е учудвало страшно много,никаква логика не намирам.При Ния най-ефикасната тактика е да говоря тихо и бързо,така и става трудно да ме разбира и спира да вика,опитва се да ме чуе.Но не винаги успявам естествено,напоследък все по-рядко.Излизането от стаята понякога помага,понакога влошава положението и един вид последната капка-истерията е по-тежка и по-продължителна.За себе си знам,че ние до голяма степен провокирахме това и поведение-тя е единствено дете,първо внуче на два комплекта баби и дядовци,плюс две прабаби и всички живеем в един град Mr. GreenКато беше на година и половина няколко месеца заспиваше само и единствено в колата,спомням си мъжа ми една вечер я прибира в девет вечерта,януари месец,градът спи,той я оставя с кошчето в коридора,поглежда ме жално и казва съвсем сериозно-или тя или ние сме луди Confused
Сигурна съм,че ако остана да я гледам аз,а не по двама-трима да се сменяме на ден,положението ще се подобри значително,но за момента съм основен източник на семейните финанси,а и честно казано тая перспектива ме депресира EmbarassedПратих я и на градина и само за два месеца от слънчевата и мазна усмивка на собственичката не остана и следа-сега просто ми кимва и често повтаря-не сме имали друг такъв случай LaughingОчаквам скоро да я излкючат за лошо поведение hahaha

# 69
  • Мнения: 6 039
и Малена е център на вселената
баби, дядовци, прабаби, леля с 2 големи вече братовчеда, просто е най- малкия член на фамилията и е обект на ухажвание и угаждания. Все при някой, ще й мине номера.

# 70
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Хайде и аз да се включа в отбора  Grinning. Напоследък изобщо не съм в състояние да се справям с "лошото настроение" на сина си  ooooh!. За мой късмет мъжът ми си е тук в момента и макар че не е в състояние да помогне много, в моменти на истерясване има няколко резултатни намеси. Обикновено до това състояние го докарват случки, в които не му се удава да направи нещо намислено- да пъхне голям камион в малък гараж, да мине с колата през място, през което няма как и ежедневните тръшканици за "искам това, не, не това, а другото" и прочие ooooh!. И аз изчетох какво ли не, но няма особен резултат от прилагането на описаните по книгите техники. Напоследък се опитвам да не обръщам внимание изобщо, но това го докарва до пълен бяс- ако не реагирам идва и започва да ме удря Rolling Eyes. Опитвам се да му говоря и да го обсъждаме, но няма особен ефект- той в такива моменти нито приема, нито предава. Когато се тръшка в колата и навън, доста успешно се справям с фразата "чичко полицай ще дойде" и за сега работи. Дори си мислех, че може би ще се уплаши от "жив" полицай, но миналата седмица бяхме на гости в леля ми и когато свако се прибра/полицай е/ не се уплаши, по-скоро беше респектиран. В яслата казват, че се държи много прилично, но с мрънкането се започва от момента с качването в колата. Ще чета и аз предложенията Ви за справяне с кризата на третата години Peace!

# 71
  • Плевен
  • Мнения: 1 418
Момичета, напълно ви разбирам. Моето дете не е чак толкова зле, но общо взето като, че ли преодоляхме този период (около третата година). Но и досега на моменти проявява "характер", а свекър ми като го види и казва, "Ех, че не ми е на ръката." Sick Не знам как се лекува, май минава от самосебе си. И Вики е  едно дете, повечето време е с майка ми. Уж гледаме да не го глезим, но истината е, че понякога не се усещаме как изпълняваме желанията му. А най-голямата криза беше, когато започна да ходи на градина. В градината е добър и послушен, а у нас такива циркове, комшиите се чудеха какво става - реве и крещи все едно, че някой го коли. Не пожелавам никому да бъде сидетел на такова нещо. Цяла седмица в къщи се чудехме какво да правим - той вика, плаче и накрая от изтощение заспиваше. Cry Преди два дни започна да се тръшка, че иска баща му да го води на градина. ooooh! Имам позната с четири породени деца. Казва, че такова нещо не й се е случвало. При нейните деца винаги има конкуренция, всяко се бори за внимание.

Купих си тази книга
http://www.colibri.bg/k_img/kpdsnd2.jpg
- на хартия всичко е лесно, но на практика .....

# 72
  • Мнения: 6 039
valja, о да, купих си тази и още няколко книги, но засега не ми помага кой знае колко

лекувам Малена с хомеопатия, и добре че е д-р Костова, да откликва мило на кризите на детето и на нашите. Засега помага, но все пак, характерът си е характер.

# 73
  • Плевен
  • Мнения: 1 418
лекувам Малена с хомеопатия,....
какво й даваш - нещо за успокоение ли?

# 74
  • Мнения: 6 039
ммммм, зависимост от състоянието
туберкулин или фосфор

каквото ми каже лекарката

# 75
  • Мнения: 2 768

Имам позната с четири породени деца. Казва, че такова нещо не й се е случвало. При нейните деца винаги има конкуренция, всяко се бори за внимание.



Дала си точното обяснение на част от проблема  Grinning

Не че моето дете не го тресе тази криза, но (за сега?) е в лека форма.
Тя просто "не ика" никакво внимание от други хора, включително от деца. Не иска да я закачат, да й говорят, абе все едно я няма.
Това й е кривотията за сега.

И при сестра й не помня да е имало особен проблем, но тя също не е била едно дете във фамилията. Определено оказва влияние този фактор.

# 76
  • Мнения: 6 039
търся под няем, едно дете на 5 и едно на 1г
 Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 77
  • Мнения: 2 768
Давам едно на 7 и половина.  Mr. Green

# 78
  • Мнения: 5 255
търся под няем, едно дете на 5 и едно на 1г
 Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green
Joy
Искаш ли Лора  newsm78

# 79
  • Мнения: 6 039
зависи от наема Mr. Green

# 80
  • Мнения: 5 255
ще ти пратя и хапчета  Mr. Green

# 81
  • Мнения: 6 039
ех, на някои хора им е лесноооооо

# 82
  • Плевен
  • Мнения: 1 418
А дете на 3.5 искаш ли? Тъкмо се чудих кога и как да го заведа на море. Mr. Green

# 83
  • Мнения: 5 255
ех, на някои хора им е лесноооооо

Като гледам скоропостижно ще трябва да осъществяваш една от мечтите си  Sunglasses

# 84
  • Мнения: 181
Здравейте,
Миналата седмица открих темата за тинейджърите, сега виждам тази за детския пубертет. Присъединявам се и към двете.
Синът ми е по средатата на юношеския пубертет - някой ми замени момчето с друго - блъскащо врати, викащо и досадено от всичко и всички.
Малката пък навлиза в дребосъческия пубертет - каквото прочетох от темата в началото - сякаш за нея писано.
В къщи е малка лудница!
С Еми засега се справям, оставяйки я да крещи и пищи (откъде този глас и сила?), а аз излизам от стаята. Другата ми тактика е да се опитам да й разсея вниманието, започвайки да говоря за нещо, което знам че й е интересно и тя (ако ме чуе, през писъците)  започва да ми отговаря и така кризата минава. Като излизаме винаги нося някоя играчка или топка и ако реши да ми прави панаир насред улицата, грабвам играчката и почвам да импровизирам. Страхът да не дам играчката на някое дете повечето пъти е достатъчен да я спре, но понякога и това не върши работа.
Най-трудно е да я накарам да върви в правилната посока - затова възкресихме количката, но докога - не знам..
Друг трик са полицейските коли, покрай които минаваме или минават покрай блока. Така я научих да седи на столчето в колата. Има им респект!

търся под няем, едно дете на 5 и едно на 1г
 Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Предлагам едно на 16..Simple Smile

Извинете, за дългия постинг.
Хубава вечер!

# 85
4етох за кризата на 2та година, дъЩерята на моя приятелка кара кризата на 4та година, сега 4ета тук за 3та _ има ли година без криза??? или кризите кризи ли за или нормално детско поведение?

# 86
  • Мнения: 7 837
Тръшкането престана, даже не разбрах точно кога.
Сега е време на граченето, крещенето и "Това е мое".
Като направя забележка, се почват дълги обяснения с яростни жестикулации. Добре че не всичко му се разбира все още, иначе ще полудея.

# 87
  • Мнения: 2 768
4етох за кризата на 2та година, дъЩерята на моя приятелка кара кризата на 4та година, сега 4ета тук за 3та _ има ли година без криза??? или кризите кризи ли за или нормално детско поведение?


Тя кризата си е една - от към 2 и половина, до към 5...

# 88
  • Мнения: 2 242
4етох за кризата на 2та година, дъЩерята на моя приятелка кара кризата на 4та година, сега 4ета тук за 3та _ има ли година без криза??? или кризите кризи ли за или нормално детско поведение?
  на теория ги водят 8  Flutter Mr. Green първо е бебешката, после първият пуберитет (до 3г) и следван от кризата на свръх-Аза (до 5г). Зори е на 2,3г и резултата при нас засега е 1:2 (бебешката мина незабелязано  ooooh!)
хубавото е че с натрупването на стаж стават не толкова шумни и стряскащи... , нооооо доста по-сложни....  Wink
а лошото е че траят докато се развива личността  hahaha за това и в първият постинг писах че са нормални и дори здравословни - детето става човек  Mr. Green
е след като навършат 7 мисля да не ги мисля.... нали са казали първите седем... после да оцеляват  Whistling Wink

ПС една кратка класификация за ориентир http://www.zakrila.org/family/need.htm

# 89
4етох за кризата на 2та година, дъЩерята на моя приятелка кара кризата на 4та година, сега 4ета тук за 3та _ има ли година без криза??? или кризите кризи ли за или нормално детско поведение?
  на теория ги водят 8  Flutter Mr. Green първо е бебешката, после първият пуберитет (до 3г) и следван от кризата на свръх-Аза (до 5г). Зори е на 2,3г и резултата при нас засега е 1:2 (бебешката мина незабелязано  ooooh!)
хубавото е че с натрупването на стаж стават не толкова шумни и стряскащи... , нооооо доста по-сложни....  Wink
а лошото е че траят докато се развива личността  hahaha за това и в първият постинг писах че са нормални и дори здравословни - детето става човек  Mr. Green
е след като навършат 7 мисля да не ги мисля.... нали са казали първите седем... после да оцеляват  Whistling Wink

ПС една кратка класификация за ориентир http://www.zakrila.org/family/need.htm

много неприятна класификация  Rolling Eyes

# 90
  • Мнения: 5 370
Хммммм.....така като гледам, можем даже група за взаимопомощ да си образуваме. Mr. Green
И забелязах и друго-все си мислех, че има някаква закономерност и майките, които почти сами си гледат децата, нямат такива проблеми. Ама....явно не е така. Дотук виждам няколко примера. ooooh!

# 91
  • Мнения: 1 110
Добър ве4ер и от мен в тази наболяла тема...

Аз съм от майките които са си зарязали работата и само с дребния се занимавам.
Доскоро бе6е прекрасно дете, но от 1-2 месеца по4на промяната - по4на се с не искам да ям, искам само бонбонииииии, после със залепване за моя кра4ол до степен да не мога да отида до тоалетната.
После мина на 'бубу иска......' (бубу е той самоя, така си се кръсти сам), сега не преви нищо ако не го прави и котето игра4ка и ве4ното НЯМА.
Докато сме дневно време двамата сами, положението е по-контролируемо, или с хора които не са му добре познати, но като се върне тати му ве4ер по4ват цирковете. И аз ве4е се изнервям тотално не само от неговите капризи но и защото само аз говоря, говоря а татито просто след работа си поиграе  4ас макс и толкова - никаква подкрепа.
Та и аз се наоплаках, но дано това отмине поне до година ина4е може и с биала риза с дълги ръкави да се уредя Wink

Лека ве4ер на вси4ки Peace

# 92
  • Мнения: 1 427
Преди около месец бях пуснала тема тук с въпрос дали да търсим специалист за дъщеря ми.Всичко изброено по-горе го има къде повече, къде по-малко.Бях се отчаяла, че нервите ми няма да издържат.Но сега има затишие.И знаете ли какво според мен доведе до това?Ами просто спряхме да излизаме на места , където има много познати деца .Защото там неминуемо започват капризите и караниците, става раздразнителна и оттам идва и тръшкането.Засега действа .Не , че не се тръшна онзи за едни сандалки на една витрина.Оставих я да се потръшка, накрая я нарамих ,крещяща и ритаща, отнесе лек шамар по дупето и млъкна.И, знаете ли, забелязвам, че се успокоява , когато я тупна Shocked.Всички сълзи и крясъци спират секунди след като я плесна .Я кажете сега това на какво прилича?!В никакъв случай не я удрям силно.Но имам странното усещане , че търси този завършек на всяка сцена.И после всичко е любов и рози.

# 93
  • Мнения: 491
Преди няколко дни онемях. Симеон направи някаква беля, скарах му се, врътна се, затвори се в стаята си и започна да си хвърля всички играчки из стаята. През вратата чувах с какъв яд ги блъска в земята. Накара ме след първоначалния шок да се замисля. Постъпи така абсолютно инстинктивно. Не е виждал такова поведение, това си беше някакъв негов начин да си излее яда.
Реших, че такова поведение е здравословно и просто го оставих да си вилнее в неговата стая. Когато се успокои му предложих да редим пъзел, но преди това да си подреди играчките.
После обаче ми се прокрадната предателската мисъл, че може и да сбърках, че моята роля е да му насоча агресията в правилна посока.
Та въпроса ми по-скоро е как се справяте със себе си, а не с детето. Как преборвате мислите като "Провалям се като родител", "Дали постъпвам правилно", и т.н.

# 94
  • Мнения: 2 051
И, знаете ли, забелязвам, че се успокоява , когато я тупна Shocked.Всички сълзи и крясъци спират секунди след като я плесна .Я кажете сега това на какво прилича?!В никакъв случай не я удрям силно.Но имам странното усещане , че търси този завършек на всяка сцена.И после всичко е любов и рози.
Мила Марианна, любов и рози е само на повърхността...
Дали я пляскаш лекичко или не няма никакво значение. То е реакция на насилие. Насилието ни винаги е резултат от нашето неумение да се справим като родители в някаква ситуация. Получили сме го в достатъчни дози като деца и сега ни пречи да реагираме по-градивно и творчески като възрастни. Блокира ни също и да решаваме нещата самостоятелно. Ето виж - за най-малкото нещо, което прави детето, изпадаме в паники, търсим терапии, тичаме за помощ. Вместо просто да чуем какво иска, за какво са сълзите и крясъците на детето и да си го преведем, какво означава всъщност това желание на детето, какво му липсва....
Насилието винаги стряска и блокира. На повърхността изглежда, че има успокоуние, че сме постигнали някакво подчинение, но всъщност сме създали бъдещи проблеми - например детето да не се научи да се вслушва в думи за да спре и да спира само след насилствено действие. Или дори да търси насилствен акт (както си забелязала нещо подобно) за да направи нещо, просто това да му стане стимулът - ако не ме удариш (напсуваш) няма и да си помисля да направя нещо!
Не я бий, изслушай я  и с максималното за теб спокойствие и се опитай да разбереш какво има зад това желание, откъде идва - колкото може повече неща...
Не е лесно, но си заслужава да разбираме децата си по-добре. Успех Heart Eyes

# 95
  • Мнения: 2 051
После обаче ми се прокрадната предателската мисъл, че може и да сбърках, че моята роля е да му насоча агресията в правилна посока.
Та въпроса ми по-скоро е как се справяте със себе си, а не с детето. Как преборвате мислите като "Провалям се като родител", "Дали постъпвам правилно", и т.н.
Мисля си, че ролята ни като родители да трансформираме агресията в градивно действие. При децата агресията е нормално явление - започват да чувстват някакви сили в себе си и ги насъчват съм нещо, но те не знаят още за какво са тия сили (Симеон е почувствал тази сила как му напира, ами расте, ще чувства все повече и най-различни сили).
ие обаче би трябвало да знаем Wink и да им показваме, да им дадем ориентирите за развитие, идеите за добро и зло. Не винаги ще разбират веднага какво им показваме, но ако не спираме да им го показваме с личен градивен  пример, ще имат това за ориентир и неминуемо ще го усвоят. А ако им показваме само нашето недоволство и агресия - ще ги имат тях за модел...
Просто това е - наистина трябва много търпение и не винаги всичко личи в момента, но резултатите след години са си налице.
Според мен си му дал добър пример - ето, не си бил прав, вилнял си нещо тука и трябва сега да подредим - да го поправим по някакъв начин. И си му показала, че не е толкова страшно, че има изход, при това дори приятен  Laughing - ще подредим и после пъзелът. Създала си му някаква положителна идея да изход от ситуацията. Може да не вдене веднага, но на следващия или по-следващия път ще вдене, спокойно Hug

# 96
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
Ведра, заинтригува ме посоката на твоите мисли! Значи смяташ, че зад всяка криза стои нещо конкретно, че всяка криза ни говори нещо за детето?А не например, че детето просто понякога има приумици , които нямат някакво обяснение?
И означава ли това, че децата, които се чувстват по- неразбрани, се тръшкат повече, за да изразят това, което не разбираме?
Не мога да обясня по-добре какво искам да кажа, дано ме разбираш...Интересно ми е какво мислиш...

# 97
  • Мнения: 1 427
Ведра,не бих казала , че я бия.Аз също съм против теи мерки, но понякога , честно, ми е много трудно.Изслушвам я, говоря й, но на моменти тя просто не желае да чуе нищо.Просто трябва да се тръшне на всяка цена.Ако не за едно, то за друго.В случая , който описах, тръшкането беше да й купя сандали, от които изобщо нямаше нужда.Оставих я достатъчно да вилнее пред публика(повярвай ми, спираха се хора), но не стана.Когато я взех на ръце започна да ме рита и скубе.Е, какво правим тогава?Признавам си, човек съм,има предел за нервите ми.
yulinga, ти знаеш за какво говоря, нали Wink

# 98
  • Мнения: 2 051
Ведра, заинтригува ме посоката на твоите мисли! Значи смяташ, че зад всяка криза стои нещо конкретно, че всяка криза ни говори нещо за детето?А не например, че детето просто понякога има приумици , които нямат някакво обяснение?
И означава ли това, че децата, които се чувстват по- неразбрани, се тръшкат повече, за да изразят това, което не разбираме?
Не мога да обясня по-добре какво искам да кажа, дано ме разбираш...Интересно ми е какво мислиш...
Наскоро ровехме за разни съществуващи теории в една чужбинска тема и си задавахме разни въпроси. Единият беше доколко всичко е ген и доколко социално влияние (възпитание в нашия случай)..
Като най-оптимистично съотношение излезе 50:50  Laughing.
Приемаме тогава, че еднакво значение имат и природата (темперамент, сетивна чувствителност и др. )и влиянието, което упражнява върху всеки външния свят. Доколко ще се тръшка ще зависи и от дадености (физическа сила, темперамент) и от действията, които е изпитало върху себе си - силна уплаха (от нещо, което детето абсолютно не разбира), стряскащ категоричен отговор, забрана да изрази себе си по по-нормален начин...При всички случаи е добре да разграничим (доколкото може) и спокойно (доколкото може) във всеки конкретен случай кое от къде е дошло.
Какъв коз имаме в ръцете си - ами голямата възможност да опознаваме във всеки момент децата си, те непрекъснато ни казват какво искат/не искат и ни дават всякакви други сигнали...Докато отглеждаме бебето си сами и имаме по-цялостен поглед е по лесно, но после почват други намеси, става по-трудно...Затова си мисля, че е хубаво максимално да използваме периода, в който сме най-близо до детето за да опознаем по-добре поне тази част от природните дадености, която е във видимия сектор от самото начало.   Mr. Green 
Близначките ми например започнаха да проявяват разлики в характерите си от втория ден след раждането! Природа. Какво ще направя аз като родител обаче с тази природа, дали ще я разбера, дали ще и отворя път за развитие или обратното Rolling Eyes Confused  newsm78

Това за приумиците е интересен въпрос. Не вярвам, че има просто приумици без обяснение. Мисля, си че дори и да е чиста приумица, в смисъл, че понякога ни изглежда нещо направено без никаква логика и първоизточник, пак не е толкова просто. Има деца, които така показват, че малкият АЗ иска да има възможност на избор, иска вече да реши нещо САМ (друга любима думичка в тая възраст) - каквото и да е то, в момента може да е тръшкане за дреха, в друг момент нещо друго, все едно какво. На пръв поглед е чиста приумица, но всъщност е необходимост присъща на този етап на развитие.
Ако зачитаме тази необходимост,  в други моменти,ако предлагаме някаква възможност за активен избор на малкия човек, поне за това няма да има тръшкане. Спокойно, де, ще останат много други причини да го прави и да ни поставя пред изпитания Laughing Но поне за едно ще сме го разбрали и ще сме дали зелена светлина на развитието на някакво качество.
Дано и аз да съм те разбрала Simple Smile Поздрави Heart Eyes

# 99
  • Мнения: 2 051
... но понякога , честно, ми е много трудно.
Ако не за едно, то за друго.
В случая , който описах, тръшкането беше да й купя сандали, от които изобщо нямаше нужда.

Ти го казваш съвсем точно - ако не е за едно, ще е за друго. Нуждата е от друго, не от конкретните сандали. Има нужда да ти докаже нещо - предостави и някакъв избор в други спокойни моменти и я похвали, че е избрала хубаво нещо (каквото там е то). Така и ти ще имаш по много по-спокоен начин нужното доверие и авторитет (много важни, то е ясно).
Не е лесно, мила, но нали така растем всички и те и ние Grinning

# 100
  • Мнения: 2 242
Симеон направи някаква беля, скарах му се, врътна се, затвори се в стаята си и започна да си хвърля всички играчки из стаята. През вратата чувах с какъв яд ги блъска в земята.
Класика – точно подобна ситуация описах в първият пост на темата. Детето не умее да се справи с емоциите си, не знае как да насочи и изрази чувствата си. Почти винаги в такива конфликти (желание-външни забрани) иде реч за натрупване на силен емоционален заряд, който детето не умее да овладява.... и за развиване на умения за контрол и самооценка.

После обаче ми се прокрадната предателската мисъл, че може и да сбърках, че моята роля е да му насоча агресията в правилна посока.
Моят опит – детето само’ да намери начина да се справя с емоциите си. Пробвала съм няколко варианта, но единственият успешен беше след като дълго време оставях Зори да си изрази гнева без да се намесвам. Говоря не за състоянието на истерия, а когато очевидно прави бурни демонстрации – хвърля предмети, удря, крещи, рита.... След като бурята поотмине винаги казвам, че мама я обича, че е добро дете.... но тези действия не са хубави, не трябва да ги прави, въобще да разбере че моето отношение не е променено, но не е хубаво да прави така. Много добра идея е след това да играем заедно, но признавам си понякога ситуацията твърде много ме натоварва и самата аз имам нужда от време Twisted Evil... Ведра го беше написала много хубаво на 1стр и от както го прочетох вече доста се старя Flutter– гледам поне едно приятно нещо да направим заедно.

Напоследък Зори я гледа баба й (за няколко седмици бях в болница) ... та относно емоциите – нашата баба е като израстък на детето, виси постоянно до нея, прави всичко вместо нея, даже я обува, храни, държи крачетата като се катери ... ooooh!, да не говорим за по сериозна свобода. Зори до такава степен вече разчита че някой ще я успокоява, ще избира, ще налага, ще контролира ситуацията вместо нея че стигнахме до куриози. Примерно - не може да легне докато не стигне до припадък... като преди това понеже вече е супер изнервена минаваме през цяло шоу –‘искам това... не ... онова.не.... това’ ‘тати гуш... мама гуш’ и т.н. Говоря за дете, което от бебе заспива само', а повече от една година си ляга сама в нейната стая.
И друг фрапантен пример - когато й предоставя избор (къде да пиши, какво да яде...) Зори на няколко пъти направи сцена ('хващат я нерви', хвърля всичко наблизо или ме удря  #Crazy)
Ох предполагам с много търпение нещата пак ще си дойдат на мястото, но... както ни чака и кризата на ревността и проблемите около бебето... направо ми е мътна и кървава...
А някой има ли наблюдения как се отразява на тази възраст ревнуването от други деца в семейството?

Относно ‘пошляпването’ – имам си доста оправдания Wink, ноооо признавам си -случвало ми се е. Приемам го за моя грешка и мой проблем – както и всеки път когато си ‘изпусна нервите’ и крещя.... а съм доста емоционален човек и проблема ми е сериозен. Е учим се.. и на 30  hahaha като мама не ме е оставила на 2 да се натръшкам и науча на самоконтрол...  Joy  Mr. Green

Последна редакция: вт, 24 юли 2007, 20:14 от Slavi

# 101
  • Мнения: 137
Благодаря на авторката за полезната и интересна информация!
Слави, бих искала да те попитам от коя книга /кои книги/ са цитатите?

# 102
  • Мнения: 2 051
А някой има ли наблюдения как се отразява на тази възраст ревнуването от други деца в семейството?

Тц. За по-малка  (1 година) и за по-голяма (5 и повече) разлика мога да пиша, за тази не. Rolling Eyes

При нас тръшкането напоследък е доста по-рядко, но по-интензивно - абе голяма драма Party Понякога се застъпват и двете едновременно в две части на стаята за едно и също нещо  Crazy

# 103
  • Мнения: 918
Много хубава тема.

# 104
  • Мнения: 2 978
Slavi,
нямам две деца, но гледам, че моята (сега ще стане на 3г) е доста ревнива.
Ако баба и гушне друго детенце, или не дай си боже аз да се заиграя с други деца става доста кисела. (ако може да се нарече най-нежно Wink)

Обаче ако и кажа:
- "Ела да ми помогнеш"- веднага идва.

По тази тема, бях чела, че ако караш по- големите деца да чувстват, че имаш нужда от помощта им, че мама не ги е забравила въпреки малкото бебе, те са щастливи и ревността минава незабелязано Peace

# 105
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Прочетох интересни неща. Сега се връщам да допрочета и после ако има с какво ще се включа и аз Simple Smile.

# 106
  • Мнения: 2 768
По тази тема, бях чела, че ако караш по- големите деца да чувстват, че имаш нужда от помощта им, че мама не ги е забравила въпреки малкото бебе, те са щастливи и ревността минава незабелязано Peace


Има нещо такова.

Кристина беше на 5г., когато се роди малката й сестричка. И до сега тя се чувства третия родител в семейството, ревност не е имало.

От начало беше доста по-инатлива и трудно-чуваща, но тези й черти (макар и в лека форма) се запазиха и до сега. Черта на характера, така да се каже...

# 107
  • София
  • Мнения: 2 623
Кейси ми даде препратка към темата.
Пуснах тема за моя син, защото вече
нямам капчица нерви и се чудя има ли
край този ад в който живеем.

# 108
  • Мнения: 2 978
Кейси ми даде препратка към темата.
Пуснах тема за моя син, защото вече
нямам капчица нерви и се чудя има ли
край този ад в който живеем.


Оф, милата Hug

Има да, като го ожениш за избраната от теб жена (майтап)  bouquet

# 109
  • Мнения: 4 806
по повод темата на Джулиана (прочетох я) и по повод моите си неволи искам и аз да поставя един въпрос:

в тази възраст най-честото явление е постоянно противопоставяне: "не искам това, а онова. не искам така, а онака", което постоянно се завърта, даже и да е удовлетворено поредното искане.
а дали това е правилно?
може би, ако в самото начало не реагираме с удовлетворяване на искането, няма да е по-добре?
аз поне съм намислила да пробвам: няма не искам, щом веднъж е направила избор, не се съобразявам с последваща смяна и се правя, че не забелязвам поредния протест. ако се тръшка - излизам, ако скимти - не обръщам внимание и т.н.
какво мислите по този повод?

# 110
  • Мнения: 2 978
По повод искането и собственото им мнение за дрехите се сещам, че Реза беше написала отдавна как се справя много добре с това. Дано тя се влючи за да го обясни. Praynig

# 111
  • Мнения: 858
Интерестна тема.Ще я следя  Simple Smile

# 112
  • Пловдив
  • Мнения: 1 428
Не съм изчела още цялата тема, но много ми допадна. Имам една фурия на 3 години и 9 месеца. Май сме дълбоко нагазили в трудните три години. Вчера рева около час и нещо, защото му отказах да влезем в детски център, след като вилня на една детска площадка, яде попкорн, сладолед, пи сок, но...това не беше достатъчно. Като си го мъкнех към колата пищеше с пълно гърло"Пааааакаааа, пааакааа" - демек искам в парка. След това докато заспи си намираше все за нещо да плаче. Иначе и аз използвам предимно"обратната психология"

# 113
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
Асса, от лични наблюдения над моето, а и над други деца, заключавам, че при тях май важи "колкото повече, толкова повече", т.е. колкото повече се удовлетворяват желанията им, толкова повече нови се пораждат и така може до безкрай. Може би това е начин да открият докъде могат да налагат волята си...Да, обаче аз не мисля, че е необходимо да се задоволяват всички прищявки, нито пък ми се иска да показвам на детето си, че е редно някой да ме разиграва.
Затова повече от две желания едно след друго обикновено не изпълнявам, особено ако второто е точно обратното на първото. Забелявала съм, че ако наруша този принцип, положението почти задължително  съвсем излиза от контрол. Иначе дори и да се стигне до криза, тя отшумява доста бързо и леко.
Понякога Ива започва просто да повтаря "Искам, искам, искам", чак докато измисли какво точно може да иска в момента. Mr. Green

# 114
  • Мнения: 2 292
Видяхте ли темата zа хиперактивните деца? Намирате ли , че много често  се говори zа хиперактивност при някое дете, при положение , че става въпрос zа активно, темпераментно , глеzено или просто дете в период на растеж ?
Кой може да каже на една майка , дали детето наистина има проблем или е просто период?

# 115
  • Мнения: 104
Голяма част от описаното е в сила и за моето дете ......... Понякога всичко е "Не ! Не ! НЕ" и "Няма" ... Понякога реве и се тръшка на земята. И това става само когато е с мама и тати. През деня имаме детегледачка. Тя само я хвали - колко слуша, колко яде, като и каже "не там" повече не посягала!? А когато е с нас, като каже за яденето НЕ и това е! Показа, че може да изкара 3 дни без храна!?  Как да го забирам това ?! Вярно е, че много я гушкаме и играем с нея, но никога не сме я оставили да прави нещо, което според нас е нередно. И освен това, тя е на 1 г. и 6 месеца !? Не е ли твърде малка ?! Аз се опитвам да говоря и обяснявам, но не знам каква част разбира, защото говори много малко. Не може винаги да ми обясни какво точно иска. А когато се реве, няма нещо с което да спре - хвърля всичко и реве още повече, докато не стане на нейното ... И това на 1г. 6м !?  #Crazy Ами то ако не се вземат мерки, рано или късно ще ни се качи н главата ! За щастие това и поведение е на моменти. Иначе ме слуша, показва, че разбира, даже изпълнява. Обаче като реши, нещо е "НЕ" и да не си и насреща. Пример за такова реване е пътуването в стола за колата. Изкарва 30-минути  и като се усети, че има колани, ела гледай какво става

# 116
  • Мнения: 2 242
Вини и аз към такава тактика се ориентирах – тренираме на ‘сухо’ (с една кукла-бебе) и дава добър резултат Mr. Green засега  Wink

rkavaldjieva първият постинг съм го писала по доста далечни спомени от разни лекции и няколко справки със стари учебници по детска и възрастова психология (тази криза я имаше като отделен въпрос в конспекта за държавен изпит по психология, не е майтап работата hahaha). Но по принцип в почти всички широко-популярни книги за родители има по някоя глава отделена на две-годишните диванета. От тези които имам, за четене стават
http://knigoteka.com/book/?id=23138
http://family-bg.com/prX_761.htm?ref=19
http://www.books.bg/book.php?ISBN=9789546077493
http://navigator.idg.bg/index.php?type=2&p=2265&id=4104119 тази я има из интернет за сваляне
А следващите постинги на 1стр са цитати (най-отдолу на всяка е посочен източника)

vivita тц, сега ще се пробвам да я намеря

milichka забелязала съм че 'старта'  Mr. Green много зависи от разни външни условия – кога е проходило,проговорило детето, има ли брат/сестра, социалната му активност (ясли, баби, гледачки и сие). Примерно ‘Не’-тата при Зори почнаха на около 1г 8м, но истинска криза се развихри с тръгването на ясла на 1г 11м ... все си мисля че ако не беше яслата можеше да го минем по-бързо и кратко...

# 117
  • Мнения: 104
Slavi, за сега имаме само едно дете и ако продължи да ни ядосва, може и да нямаме друго  Wink. Не мога да кажа, че е проходила или проговорила рано. Проходи на 1 годинка, но го направи много бързо и много стабилно. Не се клатушкаше като патенце, а просто проходи. Сега е най-пъргавата по пързалките и катерушките. Няма нещо, което е за катерене и тя да не се е качила. С говоренето също не сме напред. Още сме на етапа 1 дума т.е. няма словосъчетания. Когато ние сме на работа,  я гледа детегледачката.

# 118
  • Мнения: 2 292


milichka забелязала съм че 'старта'  Mr. Green много зависи от разни външни условия – кога е проходило,проговорило детето, има ли брат/сестра, социалната му активност (ясли, баби, гледачки и сие). Примерно ‘Не’-тата при Зори почнаха на около 1г 8м, но истинска криза се развихри с тръгването на ясла на 1г 11м ... все си мисля че ако не беше яслата можеше да го минем по-бързо и кратко...

това ме стрявка, zащото малкия тръгва на ясла на 2 г. и 10 м. сега преz септември  Rolling Eyes ще видим какво ще последва  ooooh!

# 119
  • Мнения: 104
Ние за сега няма да ходим на ясла. Явно късно сме подали молби и се оказахме някакъв номер след 70 в три ясли. За яслата аз си мисля, че може да е тъкмо обратното - когато малкото човече разбере, че света не се върти около него ( едва ли сестрите могат да обръщат внимание на всички деца ) да забрави "капризите" си. Както сега се е научило да слуша детегледачката, така да е изпълнително и в яслата. Може да му харесва да играе с децата и да няма инатене. Това е само мое предположение. До сега детето успява да опровергае повечето ми теории  Rolling Eyes .  Дано да не е обратното  Praynig

# 120
  • Мнения: 2 722
При нас може би също яслата отключи малко по-рано кризата на третата година - дадох го на ясла на 2,8 и тогава Принца на фамилията установи, че има още претенденти за стола му.
Може и да се лъжа, но като че ли това даде стартовия изстрел за тръшкането и опитите за манипулиране.

# 121
  • Мнения: 952
А защо точно яслята да е причина за тези кризи?..то вярно че си е до дете,но Виктолр беше почнал малко преди яслата да си показва ината, при него кризата се изразява в крещене.Сега също крещи като не му изнася и ляга на земята за да е по пълна драмата но му минава бързо и на втората минута вече е станал и забравил за какво е викал Rolling Eyes и това с бързото минаване е откакто ходи на ясла, преди му минаваше по бавно и ми изпробваше нервите като използва различни варианти да драматизира Rolling Eyes

# 122
  • Мнения: 2 722
Ината - да, това все пак си е част от характера - някои го имат, други по се водят, но тръшкането с рев преминаващ в истерия накрая започна в яслата.
Вярно че при нас може да е била и отключващ фактор за стресови спомени от преди осиновяването, знам ли.

# 123
  • Мнения: 8 999
Не се притеснявайте - кризата на третата година отминава неусетно, докато се обърнеш и хоп! - дошла кризата на четвъртата година, после на петата, шестата. Аз преживявам вече седма криза.

# 124
  • Мнения: 952
Не се притеснявайте - кризата на третата година отминава неусетно, докато се обърнеш и хоп! - дошла кризата на четвъртата година, после на петата, шестата. Аз преживявам вече седма криза.

да хората са го казали отдавна..малки деца, малки кахъри/ или кризи/ големи деца, големи кахъри/кризи/ Wink

# 125
  • Мнения: 2 270
хайде и ние да се запишем в кризата  Rolling Eyes.При мен най странното е ,че съм нямала такива проблеми с другите деца newsm78.
Първите 2 дена помислих,че е от антибиотика който пи и от 3-те зъба които му избиваха,но........всичко отмина ,а кризата остана.Вчера например е ходил с една обувка навън,защото баба му не е могла да му обуе другата,а е трябвало да излезе и така цяла сутрин е ходил с една обувка Joy Joy.
За мен всичко това си е до дете-нито яслите нито каквото и да е друго има значение.И трите си деца съм ги гледала по един и същ начин и трите са ходили на ясла и трите ги е гледала баба им отвреме на време и все пак и трите са толкова различни ,че все едно не са от едни родители/като изключим визуалната прилика/Сега само се моля да издържа психически на тръшканията и ревовете

# 126
  • Мнения: 2 761
Темата е много интересна,но за сега само се записвам.

# 127
  • Мнения: 2 761
Не знам откъде да запо4вам.Обикновенно съм кратка,но тук няма да стане.
И така,когато и моето дете запо4на да изпада в тези истерии в на4алото си помислих,4е полудява(не 4е не ги бях наблюдавала при други деца,но като ти дойде на главата е друго),после помислих,4е аз полудявам.После запо4нах да се ровя в какви ли не педагоги4ески книги,които ме уве6таваха,4е едва ли не това е най-нормалното не6то на земята.По едно време си въобразих,4е е Ингиго,докато накрая не осъзнах,4е за вси4ко съм виновна аз,или поскоро ние като родители.
Мился си,4е правя вси4ко правилно,водена от най-добри 4увства,оба4е дълбоко съм гре6ала.И си мисля,4е за това са виновни и тези "нови" на4ини,по които се опитваме да си гледаме децата и дето ни заливат разни западни моди.
Тези деца просто страдат.И то страдат,заради нас,4е не можем да им отредим правилните граници.Едно изследване твърди,4е такива властни деца,които искат да разиграват останалите е имало винаги,но не и в размерите,в които се сре6тат сега.
1.Дне6ните деца са презадоволени.
2.Подобни "изяви" се сре6тат 5 пъти пове4е при мом4етата,отколкото при моми4етата.
3.Понякога са изостанали от врътниците си,понякога са гениално надарени.
4.Родителите са съвсем обикновени хора,които имат най-обикновенни о4аквания от децата.
5.Майката е еманципирана жена,но обикновено се е отказала от професията си или не работи,за да даде най-доброто от себе си за възспитанието на детето си.Оба4е въпреки това се проваля.
6.Детето е единствено в семейството.
7.Детето е най-малкото в семейството,понякога има голяма разлика с останалите деца и се отглежда по "нов" на4ин.
8.Детето е осиновено.
9.Детето е с някакъв здравословен проблем,с който умело манипулира майка си.
10.Детето се държи като "голям",в семейства където ба6тата липсва,или не му отделя достатъ4но внимание,при което детето ре6ава да измести ба6тата от мястото му.

Понякога поведен4еските сму6тения настъпват много по-рано от фазата на А-за и съвсем не приклю4ват до 4-5г. възраст,както успокояват  пове4ето книги,а продължават и когато тръгне детето на у4или6те..
Работата е там,4е положението е "Изтървано" о6те в периода между 6-тия месец и втората година.Неусетно даваме на детето да завземе власта и тъкмо това го кара да страда,понеже през цялото време се 4увства застра6ено,4е ние като родители не можем да се справим с положението и то трябва да поеме управлението на не6тата.
Детето трябва да си знае мястото в йерархията на семейството-на първо място са родителите.Майката отрежда място най-напред на голямото си дете(в моя слу4ай това е мъжа ми),после следва второ,трето и т.н.
Най-сигурният ориентир за това,4е не гре6им е да  да сравняваме поведението на родителите от примитивните култури с на6ето.Установено е,4е при тези деца ги няма истери4ните  кризи и това се дължи на следното.
Първо когато едно дете се роди,то не се отделя от майка си,дава му се кърма,вместо изкуствено 6и6е,обикновено спи в леглото на  родителите си,или се полю6ва в люлка,расте с останалите си братя и сестри и се нау4ава да се съобразява с тях и да намира мястото си.През цялото време на опасния период(до към 2г.възраст) се носи плътно прикрепено към тялото на майка си в кърпа.През което време майката може да работи с детето си на гръб.Там то се нау4ава да се съобраява с майката,а не тя с него.
Ако иска да изкаже недоволството си от не6то то може да го направи само с уста-викове,крясъци,но не и да окаже съпротива по друг на4ин.
Освен това не може да избяга от мястото си и по този на4ин му се налага да разре6и конфликта си плътно притиснато до тялото на майката.
Правени са изследвания,4е и здраво стегнатите в пелена бебета не се отли4ават по ни6то в интелектулно и физи4еско развитие от свободно отглежданите с дре6ки деца.Даже ги изпреварват.По този на4ин с пелените о6те от самото на4ало децата се нау4ават да приемат някакви граници.
Съ6то така споменът за живота преди раждането и 4увството за сигурността озна4ават пове4е ,отколкото май4ината гърда или продължителното говорене.
Детето трябва да се съобразява и за яденето си с това,какво 6те му поднесът.Една индийика майка примерно не може да предложи на порастналото си дете не6то пове4е за ядене,освен ориз.Ако то откаже няма да полу4и ни6то пове4е и така трябва да избере дали да гладува или да си изяде това,което му се предлага.

Уморих се да пи6а.Кажете ми какво мислите за вси4ко това?
Не знам дали не стана малко объркано,4е искам много не6та да кажа наведнъж.

# 128
  • Мнения: 1 404
Ами аз съм съгласна с обобщенията,но конкретно?Да повивам бебе не искам,да го нося в слинг до 2 години много искам,но не мога,работя,остава само оризът значи.Много грубо и повърхностно извлечение,знам,но ако се абстрахираме от общия смисъл,не остава нищо като решение на проблема или аз бъркам?
П.с Ния изкара много,ама много тежък период и после изведнъж всичко спря.Четох много,консултирах се с психолог,хомеопат,йогин....не знам какво причини кризата,не знам и защо отмина...

# 129
  • Мнения: 2 722
Ех, Омега, къде си била до сега, да ми изясниш, че всички дивотии на тригодишния ми син идват от осиновяването.  newsm78

# 130
  • Мнения: 2 761
Ами съжалявам,4е така приемате написаното.6тях да продължа,но може би е по-добре да си мъл4а.В крйна сметка е ясно,4е не можем да си гледаме децата като първобитните народи,това е само едно сравнение и не вси4ко трябва да се приема буквално.Ина4е ре6ение има винаги,вклю4ително и в тези слу4аи.Има работе6та терапия за това и аз съм доста доволна от това,което виждам по сина ми.

П.С.Извле4енията,които написах не съм ги направила аз,а хора,които се занимават с проблемни деца!


# 131
  • Мнения: 2 722
Издразних се от определянето на рисковите групи за кризи на възрастта.

Всъщност, реално погледнато /и от позицията на човек който в началото се беше ошашкал, а сега просто приема нещата, опитвайки се да ги промени/ забелязвам, че по-емоционалните деца правят по-зрелищните тръшканици.

# 132
  • Мнения: 1 404
Омега,съжалявам ако съм те обидила,било е неволно,просто коментирах материала.На мен лично ще ми е интересно да продължиш,а също и да споделиш подробности за терапията при сина ти.Може да съм била по-рязка,просто безкрайно се уморих от теории,които обясняват защо е така,но не казват какво да направя,за да не е така.

# 133
  • Мнения: 2 761
 Mama Galya,няма ни6то ло6о в това,4е си осиновила дете.Аз като съм родила моето да не би да не попадам в рискови  групи?Само 4е гледам не6тата открито.


просто безкрайно се уморих от теории,които обясняват защо е така,но не казват какво да направя,за да не е така.

Знам,4е вси4ки са много изнервени и безпомо6тни.Ето тук има накратко описано за какво става дума:
http://club.biberonbg.com/read.php?8,615542

,но не ви съветвам да го опитвате на своя глава.
Не и преди да сте про4ели внимателно книгата:
http://www.helikon.bg/index.php?act=books&do=detailed&id=32003

Мисля,4e e изли6но да пи6а пове4е,там е казано вси4ко.Освен това,ако на някой не му хареса,няма да се сърди на мен.

# 134
  • Мнения: 1 181
как не съм видяла темата досега  newsm78  Записвам се да я следя, много полезна и интересна информация.

# 135
  • София
  • Мнения: 888
Mama Galya,няма ни6то ло6о в това,4е си осиновила дете.Аз като съм родила моето да не би да не попадам в рискови  групи?Само 4е гледам не6тата открито.


просто безкрайно се уморих от теории,които обясняват защо е така,но не казват какво да направя,за да не е така.

Знам,4е вси4ки са много изнервени и безпомо6тни.Ето тук има накратко описано за какво става дума:
http://club.biberonbg.com/read.php?8,615542

,но не ви съветвам да го опитвате на своя глава.
Не и преди да сте про4ели внимателно книгата:
http://www.helikon.bg/index.php?act=books&do=detailed&id=32003

Мисля,4e e изли6но да пи6а пове4е,там е казано вси4ко.Освен това,ако на някой не му хареса,няма да се сърди на мен.


Чета,чета и  вече не се стърпях да си кажа мнението - що не ги оставите тия деца да се развиват нормално,ами прилагате някакви методи,водите ги чак на терапии и тем подобни. Още малко и  ще им давате успокояващи. Ми дете е, ще крещи,ще се тръшка. Какво толкова сте го взели присърце. Моята като се тръшне я оставям  да си се натръшка или й насочвам вниманието към друго нещо. Колкото и да четете дете не се гледа по книга.

# 136
  • Мнения: 2 761
Petrova,моля не преина4авай думите ми-никъде не съм писала,4е водя детето на терапия,о6те пове4е пък да си го помисля.
Радвам се,4е твоето се развива нормално и все о6те може6 да му отвле4е6 вниманието.Но о6те пове4е се радвам,4е не  си разбрала постингите ми и няма да се възползва6 от инфото в тях.И дълбоко се съмнявам,4е една жена,която се гнуси да сменя памперсите на собствените си деца би ме разбрала правилно.

Колкото до книгите и гледането -един грам практика ми коства 100 кг теория.

Последна редакция: пт, 02 ное 2007, 18:28 от Omega

# 137
  • София
  • Мнения: 888
Petrova,моля не преина4авай думите ми-никъде не съм писала,4е водя детето на терапия,о6те пове4е пък да си го помисля.
Радвам се,4е твоето се развива нормално и все о6те може6 да му отвле4е6 вниманието.Но о6те пове4е се радвам,4е не  си разбрала постингите ми и няма да се възползва6 от инфото в тях.И дълбоко се съмнявам,4е една жена,която се гнуси да сменя памперсите на собствените си деца би ме разбрала правилно.

Колкото до книгите и гледането -един грам практика ми коства 100 кг теория.
Не ме разбирай погрешно.Единственото, което исках да кажа, че няма верен път в отглеждането на децата.Всеки се справя по свое усмотрение независимо дали чете  книги  и тича да прилага наученото върху децата си, или действа в движение. А що се отнася до гнусливостта,това е съвсем друга тема и се благодари,че не ти се е случило тъкмо на теб да се гнусиш, защото друго щеше да говориш. Вярвам, че за себе си си права.

# 138
  • Мнения: 2 722
И тази тема на война обърнахме, за което се извинявам /аз имам немалко вина за това/
Всъщност с криза или не, децата растат, а ние побеляваме.
За мен лично въпроса стои така - как да предугадя настъпващата истерия и какви превантивни мерки да взема.
От изписаното до тук съм си направила някои изводи и на моменти ми се получава.
Като не се получи чакам Милен да си изтръшка тръшкането и пак зацарява мир у дома  Laughing

# 139
  • Мнения: 650
Как им давате лекарство? Трикове?

# 140
  • Мнения: 2 722
SG1 лекарство за излекуване на кризата на третата година ли?  Joy

# 141
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Ей, голям спор пада с бабата, че "НЕ!" не означава, че детето е болно, а просто иска да й се наложи отгоре... Затова не иска да яде нито едно от десетте неща, които му предлага.

# 142
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 330
Много, много интересно. Ще следя темата постоянно. Още утре започвам да упражнявам прочетеното, да видим какво ще се получи  Grinning

# 143
  • София
  • Мнения: 888
Как им давате лекарство? Трикове?

Зависи какво лекарство-ако е сладък сироп няма проблем, но ако е нещо гадно сядаме на нейната масичка и "готвим" - тя ми дава каквото е "сготвила", а аз й давам лекарството,което е само за големи хора тоест правя се леко на маймунка но номер минава засега.

# 144
  • Мнения: 2 761

За мен лично въпроса стои така - как да предугадя настъпващата истерия и какви превантивни мерки да взема.



Аз пък мисля,4е не винаги трябва да се вземат превантивни мерки.Ние няма да сме ве4но до децата и да им ре6аваме проблемите.Те трябва да се нау4ат сами да се справят правилно и да намерят мястото си в останалия свят..Не бива да им секваме сълзите всеки път,за6тото те са полезни,това е едно  освобождаване(терапия със пла4 е много популярна на Запад примерно).Ако постоянно ги подтискаме това би избило по-късно.
Терапията със здравата прегръдка е най-уда4ното не6то,на което съм попадала и и съм разглеждала под лупа механизма му на действие.Ли4но за мен това е правилният на4ин.

# 145
  • Мнения: 1 404
Омега,заинтригува ме много,още днес ще потърся книгата,не ми се иска да я поръчвам по интернет,защото до тук поръчките се бавят доста.Благодаря Simple Smile

# 146
  • Мнения: 2 722
Много изчетох за прегръдката като успокояващо средство, и след като бях нахапана като от зло куче просто се отказах.
Омега, аз по принцип го оставям да се нареве като му е дошла музата, но като цяло внимавам в "кривите" му дни да не провокирам истерията. Не правя компромиси с основните правила, но не се впрягам драстично за леки отклонения.
Наясно съм със соматичните рояви на подтиснатите чувства, лекувах невродермит на 2,5 годишно дете /за ужас на дерматолога/ и се уча от написаното от другите, както и от собствените си грешки.
Естествено, по-приятно е да се уча от чуждите грешки, за това доставям това удоволствие и на другите майки  Laughing

# 147
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Страхотно полезно инфо!   bouquet

# 148
  • Мнения: 650
SG1 лекарство за излекуване на кризата на третата година ли?  Joy
аХ защо няма такова Laughing
Антибиотик-уж сладък сироп, но нали си е инатче-лъгах го че е мляко, че е сок, че е сироп който пиеше-но вече се усеща и внимава и е такава борба да го дадем че  ooooh! ooooh! ooooh!
Съветват ме да го впръсквам насила със спринцовка директно в гърлото-това като краен вариант....

# 149
  • Мнения: 2 761
Били,обзалагам се,4е о6те с про4итането на на4алото 6те познае6 своето дете. Grinning

Мама Галя не съм сигурна дали добре те разбрах,но ти ве4е си опитала метода,а кога из4ете книгата?Линка го дадох само да се знае за какво става дума,не трябва да се опитва преди да се из4ете книгата внимателно,даже по 2 или 3 пъти.Нормално е да си ухапана и ритана и какво ли о6те не.Оба4е е важно и ти да си много спокойна,когато го взема6 в ръцете си.Един съвет,който не го пи6е в книгата-ди6ай дълбоко,когато назрее кризата,за да запази6 спокойствието си.Важно е да знае6 кога да установи6 зрителен контакт и кога не,има си подробности.Има и описан слу4ай с осиновено дете,може да ти е от полза.Понякога проблемите там се дължали на това,4е децата не знаят за истинските си родители,не знам при вас как е,ако иска6 про4ети.Не искам да преразказвам,за да не се по4увства6 засегната,макар 4е не виждам за6то.

# 150
  • Мнения: 2 722
SG1 радвам се, че си усетила хумора. И аз исках вълшебна пръчица...
За лекарствата - не ме интересува криза на третата, четвъртата или която и да е година - като не става с добро - разликата в килограмите е в моя полза - имам патентована и поза в която "вливам" лекарствата като се наложи ако няма кой да го държи. В крайна сметка не го правя ей така за идеята, а за негово добро, а за мен това е достатъчно добра мотивация.
Омега, книгата не съм чела - водя се по майчиния инстинкт. Минах през деветте кръка на ада, като се съчета кризата на възрастта /абе това май е наше оправдание донякъде  Laughing/ и възвръщане на подсъзнателни спомени. За това реших да го оставя да си изреве част от тежестта в душата, но стъпвам много внимателно, че на моменти е минирана територия. Иначе за осиновяването у нас се говори спокойно и нормално, не съм имала проблеми /да чукна на дърво/

# 151
  • Мнения: 2 616
Някъде надолу из темата, Малена е писала, че дъщеря й е "пристрастена" към баща си, не знам защо не не ми дава да напиша отговор чрез цитат, та това е напълно нормално към 3-тата годинка. Момчетата изпадат в "едипов комплекс" , а момичетата в еквивалента му за тях и до такава степен се "влюбват" в родителя от противоположния пол, че не искат и да чуят за другия, но оподобявайки го, съответно момчетата-татко, а момичетата-мама, за да се харесат те израстват и съзряват определяйки се като сексуално различни от другия пол. Много е интересно и всички го преживяват, естетсвено в различна степен.

Ако имате време и желание, прочетете "Въведение в детската психология" на Пол Остерийт, книгата ще ви отговори на много въпроси от "порастването на децата от бебетата до 12годишна възраст.

# 152
  • Мнения: 2 761

.. книгата ще ви отговори на много въпроси от "порастването на децата от бебетата до 12годишна възраст.

Ами аз вси4ки книги,които из4етох по темата за фазите, ги развиваха подробно,обяснявха на какво се дължат,даваха съвети какво да правя,и казваха да стискам зъби,за6тото 6тели да преминат.Ама да дойдат да стискат авторите зъби,за6тото на мен в един момент ми писна и спрях да им 4ета книгите.Само тази последната,която ми се стори най-разли4на от останалите ми каза какво  конкретено мога да направя.Освен това ми каза истината,която определено трудно се преглъ6та в на4алото,но е по-добре да се знае.Даже тази книга определено трябва да се про4ете преди да додйе бебето,за да се избегнат евентуални гре6ки.

Мама Галя това за връ6тането  на подсъзнателни спомени ми се стори интересно,мен съ6то ме вълнува,не знам как става то4но и като съм се замисляла до никъде не съм стигала.Но идеята е,4е когато детето  ти пла4е и преживява не6то,то трябва да е здраво в твоите прегръдки и да изживее вси4ко на сигурно място.Даже може да не е майката,ами ба6тата примерно.И винаги да се водим от това,4е децата са емоционални съ6тества и реагират със сърцето си(сърде4ната им 4акра е отворена,при възрастните никаква  няма),а не с главата си(възрастните все премисляме и сме си развили главата за сметка на сърцето).Затова и една прегръдка озна4ава много пове4е от вси4ко останало.Но детето не бива да се пуска преди да се е успокоило напълно и да е изживяло вси4ко докрай.

# 153
  • Мнения: 2 616
А защо не опиташ с хомеопатия да преодолеете кризата? Много хубави отзиви чувам Heart Eyes

За коя книга говориш, затази на Пол Остерийт ли?

Е това за чакрите не го знаех, благодаря ти. Научих още нещо ново и полезно   bouquet

# 154
  • Мнения: 6 039
А защо не опиташ с хомеопатия да преодолеете кризата? Много хубави отзиви чувам Heart Eyes

За коя книга говориш, затази на Пол Остерийт ли?

Е това за чакрите не го знаех, благодаря ти. Научих още нещо ново и полезно   bouquet


ох, при нас не беше криза, беше денонощен кошмар, направо не искам да си спомням , че е било истина  Cry ooooh!
каквото и да съм чела тук във форума, такова чудо не прочетох
много хора не вярваха на разказите ми, но един ден си оставих телефона отворен и приятелите, които чуха какво става, се изумиха.....и те имат деца, не са боси

в този момент ми помогна хомеопат. Просто няма думи да изразя благодарностите си към тази жена. Досега щяхме да сме разбили нервите на дето си и да сме сбъркали в 100000 неща. сигурно и хубавото ни семейство щеше здраво да се разклати. На моменти мислех, че ще полудея.....
добре, че е минало

# 155
  • Мнения: 1 404
Малена,у дома беше същото,при това в продължение на почти две години и да,семейството се поразклати Confused

# 156
  • Мнения: 2 761
И в книгата така пи6ат,4е семействата в пове4ето слу4аи са си съвсем нормални и ако запо4нат съпрузите да се карат за не6то,то е то4но заради поведението на децата...Което не е дале4 от истината според мен.

А ва6ите деца как се държат с останалите хора?
За6тото моя прави номерата само в къ6ти.С градината трудно свикна,за6тото не може да се примири,4е има ред,оба4е ми казват,4е бил много послу6ен.
Свекърва ми твърди съ6тото и аз дълго време отказвах да и повярвам,но може би не ме лъгала.
Което само ми напомня,4е аз не6то бъркам.И постоянно карам хората да ме наблюдават отстрани,за да ми кажат гре6ките,пък или никой не ги забелязва,или никой не ми ги казва.

# 157
  • Мнения: 2 722
Истериите и ревовете са само пред добре познати хора - иначе е ангелчето на мама.
В детската е най-доброто любознателно, първо заспиващо, помагащо на другите да се облекат и т.н. дете.
Само дето е по-буен, но по думите на госпожите - не повече от най-буйните в групата.
Елате го вижте у дома  Embarassed

# 158
  • Мнения: 2 761
Ивелина,не нямах впредвид то4но тази книга,не съм я 4ела,а по принцип книгите на тази тематика.
Ина4е аз имам особено отно6ение към хомеопатията.Пробвала съм единединствен път,който временноо ми ре6и един кожен проблем на детето и след това опитахме за това поведение.Резултатът бе6е от4айва6т.После се наложи да из4ета няколко "велики" книги за хомеопатията и накрая се отказах изцяло от нея,за което не съжалявам.

# 159
  • Мнения: 2 084
При нас единият трябва да има публика, за да се изяви - като магарето на цар Соломон, а другият пази арсенала си от подвизи само за в къщи. Темперамент.

# 160
  • Мнения: 1 215
Ами ние точно сега навлизаме в тази криза на третата година и аз искренно се радвам че попаднах на тази тема. Лично аз не чета книги за детска психология, ръководства з аповедение на родителите и други такива и изцяло разчитам на инстинктите си. Досега слава богу, резултатите са много положителни, но е хубаво да прочетеш някъде, че всъщност постъпваш правилно. Не че би могло да се определи кое точно е правилното на момента, естествено че правилното се преценява в последствията от настоящето в бъдещите ситуации, но поне не се чувствам съвсем сама в тези си действия. Например когато дъщеря ми почне да реве истерично в магазина, че иска газирано а навън е 0 градуса, аз почвам да обяснявам през крясъците защо не трябва да го купуваме, а получавам достойна подкрепа от продавачката под формата на следното изказване "Ако няма да купувате, изведете детето, че ми наду главата а имам и други клиенти!". В такива моменти наистина ми идва да плесна по един шамар на тези иначе достолепно изглеждащи лелки. Също така не разбирам защо когато мойто дете не иска да се облече, защото му е топло и излеземе навън, непрекъснато слушам коментари от същите тези достолепни лелички, как детето ще премръзне, веднага да го облека и т.н. Другото, което ме подлудява в България е откритото желание на всякакви непознати да се натрапват на детето ми, като мислейки си, че се закачат с него в крайна сметка успяха да формират различни страхове в 3 годишната главичка на иначе изключително контактното ми дете. Спират я разни жени на средна възраст, почват да й обясняват колко е сладка и как ей сега ще я откраднат и тя започва да се крие зад мен и да плаче. Нещата стигнаха дотам, че седи вкъщи пред външната врата и ми казва "Мамо, не искам да излизам, отвън има човек и той ПАК ще иска да ме вземе".
Все едно, аз просто исках да кажа, че много се радвам да прочета тази тема, тъй като определено се чувствам по- уверена в себе си.

# 161
  • Мнения: 494
  А-а-а-а..много ви се моля...Каква е пък тази криза на третата година,нали беше втората?? Laughing
  По-малкият ми син точно стана на 2-е и започнаха цирковете,а аз с надежда чакам точно третата година...убихте ме! Laughing

# 162
  • Мнения: 2 242
когато навърши 2г детето кара третата - това се има в предвид (вж на 1стр статиите)
демек- добре дошли в кюпа hahaha

# 163
  • Мнения: 3 506
Омега, интересно звучи това, което си написала и има резон в повечето неща. Само не ми хареса заглавието на книгата, не е хубаво човек така да категоризира децата, дори и в мислите си не трябва да ги наричаме "тирани". Въпреки това си я поръчах.
А аз разпознах детето си и намерих много ценни съвети в една друга книга "Raising your spirited child", не знам обаче дали може да се намери на български.

# 164
  • Мнения: 247
Много интересна тема   bouquet
И ние сме в отбора Grinning, опитвам се да преценя от кога Бобо е в "криза" и честно казано не успявам, май си е така по рождение Laughing - роди се и не млъкна Crazy. То не бяха колики, не бяха зъби ... Но това си е за друга тема. След като тръгна на ясла (адаптацията му беше повече от три месеца) започна с пощипването и потупването и предимно аз намазвам Simple Smile. Напоследък започна все по-силно и грубо да удря - ако не получи нещо желано (често абсурдно), тръшка се на земята, хвърля се в различни посоки, вика, бие ... Извън тези си състояния е много игрив и лъчезарен, танцуваме много, пеем, играем. Трудно ми беше да се справя с рязката смяна на настроенията му и в интерес на истината - все още не успявам. Успокоявам се, че всичко е в норми, но все пак често съм на ръба, той е много чувствителен, силно привързан и в този смисъл едно леко изолиране в момент на изблик, например, би било катастрофално. Притеснява ме друг тип поведение, близко до гореописаното. Случвало се е около 4-5 пъти да сега. Разликата е, че е в момент на полусън. Той е все още неспокоен заради зъбите и често се буди (плаче за мен или иска водичка), по принцип бързо се успокоява. При едно подобно "събуждане" серозно се стреснах - вика, блъска с ръчички все едно се отбранява, не дава да го гушна, удря ме, скубе ме, не иска вода, говоря тихо и нежно за да не го стресна - не и не! Стягаше си тялото и го изпъваше, мяташе се, беше направо побеснял. Не знаех какво да направя, да го събудя ли или не. Не даваше да го взема на ръце, нищо и нищо. Продължи около 20 минути. Аз през цялото време се опитвах да го успокоя по някакъв начин, да усети присъствието ми (при нас самоуспокояването никога не е давало резултат). Изведнъж се отпусна в ръцете ми, въздъхна дълбоко, гушна ме и заспа. Предполагам, че е сънувал нещо или болката от зъбчето е била прекалено голяма - не знам. Но искрено се надявах да не се повтори. Ако сте изживявали подобно нещо или сте чували нещо - моля, споделете Hug! Благодаря!  bouquet

# 165
  • Мнения: 2 084
Крем, това ми е познато, но никога не е продължавало толкова дълго. Мисля си, че сънува кошмари - нещо гледано по телевизията, нещо преживяно в детската градина. При единият ми син се е случвало два-три пъти и той обяснява, че вижда лошите. Другият не се събужда и не разказва - продължава да спи. Обикновено ги вземам да спят при нас. Поредица от такива състояния имаха когато станаха свидетели на бъбречната ми криза и трябваше да престоят с мен в болничното легло докато върви системата.

# 166
  • Мнения: 2 722
Крем, ти си светлинка в тунела   bouquet
Аз се потроших от консултации да търся връзка с осиновяването, а то ставало и при другите деца.

# 167
  • Мнения: 247
Благодаря за бързите отговори!!! Grinning Много е чувствително детето (целият род е така), спим заедно - детското е прикрепено към спалнята и той се мести постоянно където пожелае. Свикнала съм с честите му събуждания, май до сега не сме имали и една пълна нощ като хората, но тази новост ми идва малко в повече ... Дано да мине и да се успокои мъника, че много се тревожа.

# 168
  • Мнения: 2 722
крем, при мен това с писъците и отблъскването родължи около месец, но ми стигаше. Сега от време на време сънува кошмари - това е единственото нарушаване на съня му. Тогава леко приплаква но не се буди. Но той е много емоционален и буен, така че не ме притеснява.
Дано при вас мине бързо с кризисните ситуации.

# 169
  • Мнения: 3 506
Със сигурност става и при други деца, чела съм поне две теми по въпроса и то с хубави съвети, ама не мога да се сетя за заглавие в момента Tired По спомени мисля, че точно това трябваше да е тактиката - тихо и спокойно говорене и просто да се изчака да отмине кризата.

# 170
  • Мнения: 2 761
Malenna,искам да те питам не6то.Казва6,4е на вас ви е помогнал хомеопат.Не ме интересува кой е,какво ви е предписал и т.н.Искам да знам оба4е,наред с хомеопатията предписа ли ви някаква добавка,промяна в режима на хранене или не6то друго.И о6те един въпрос-по време на интервюто разбра ли се каква е то4но при4ината детето да стигне до тези състояния?

Крем,това,което описва6,4е става по време на сън и при нас се е слу4вало,макар и много рядко.Доколкото знам,детето сънува не6то и макар да е в едно полубудно състояние не бива да се буди.Обикновенно това са някакви преживявания от деня,който не са разре6ени и детето ги доразре6ава насън.На сутринта така или ина4е няма да ги помни.Може само да се прегърне примерно или да се погали,да му се каже 4е мама е тук и вси4ко е наред, и да се из4ака да отмине.При нас поне така става.

# 171
  • Мнения: 247
Благодаря ви, момичета!   bouquet
Така правя - говоря нежно, гушкам, той ме отблъсква, но аз не се предавам. Свръхпривързан е към мен, това е едната причина. Напоследък е много изморен и си ляга рано (около 19.30), приспивам го с песнички и гушкане, изчаквам да заспи дълбоко и отивам в другата стая. След няма и 20-30 минути - отново ме вика, в просъница, седнал, стикса очите и плаче, пак се гушкаме и така. След 23ч (когато вече и аз легна) е малко по-спокоен, но пак се буди по няколко пъти. Свикнала съм с тези режими на ставане, винаги си е бил от ревливите, надявам се след последното зъбче да се успокои най-после. Проблемът при нас се засилва от факта, че той още не говори. Няма как да разбера какво точно го е притеснило или уплашило, за да реагирам адекватно и да разреша въпроса. Мога само да гадая, а понеже той е изключително чувствителен - следователно може да е всичко, от най-незначителната случка до другата крайност. Винаги сме се стремяли към спокойна среда - песни, танци и усмивки ... Определено яслата не му се отразява цветущо, така например едната от тези "кризи насън" стана след като си го прибрах от там нахапан по бузата от друго детенце (надявам се за пръв и последен път). Все пак, не съм крайна по темата с яслите, виждам много положителни промени след като започна да ходи, в никакъв случай не искам да изживява нещата така, че все едно ме е загубил, затова наваксваме максимално с игрите и прегръдките, когато сме заедно. Всяка връзка "майка - дете" е ниезмеримо силна, но при нас нещата като че ли не са съвсем в норми. Така например, не може да се отпусне да играе, ако не ме вижда, 10 секунди след като изляза от стаята тръгва след мен, в детски кът не влиза, ако не може по всяко време да стигне до мен, нищо, че съм на две крачки и се виждаме (нали "заключват" вратичките за безопасността на децата и аниматорите ги занимават), той направо се панира ... В яслата поплаква сутрин, но бързо спира, прегръща част от лелките, играе и се занимава. Това е огромен напредък за нас! Като си го взема е в настроение, пее си нещо, смеем се, хапваме заедно. Писах малко по-поробно, за да поясня, че яслата не е само пречка и проблем, ако се чувства нещастен през цялото време там, естествено, че ще си го прибера, здравето и спокойствието на детето е абсолютен приоритет. Стискам палци всичко да е наред, но определено факта, че не сме единичен случай доста ме успокоява. Усмихнат ден на всички! Hug

# 172
  • Мнения: 494
когато навърши 2г детето кара третата - това се има в предвид (вж на 1стр статиите)
демек- добре дошли в кюпа hahaha
  Уф,шегувам се...малко да поразведря темата.Иначе,добре заварили!Само дето аз съм "напред с материала"-имам по-голям син,вече на 7 години, но е бил и на 2, както се досещате! Laughing Laughing Laughing

# 173
  • Мнения: 141
крем, моето сега прави 2 г, говори добре и раzбира, но има също понякога подобни проблеми със съня. Винаги има причина, която като откриеш се пооправят нещта.
ще ти напиш няколко примеря.
1. Сега се буди, zащото му растат 4 те кътника.
2. Като тръгна октомври на ясла, вzе да се буди, zащтото като се блъсне нощеска в решетките на леглото си мисли, че е в яслата и че ни няма . МАхнах решетките , сложих въzглавници от страни и спря да пищи.
3. После пуснах парното в стаята и zапочна пак да се буди. Сложих по леки zавивки и намалих температурата, сложих канчета с вода zа овлажняване на въzдуха и спря ...
4. Преди това се будеше и плачеше беz причина , zабеляzах, че денем не го прави. Раzликата беше , че денем не спускам плътно щорите и има светлина в стаята. И това оправихне ...
... и т. н .
Всеки път има нещо  Wink

# 174
  • Мнения: 703
Ай,тази тема е близка и за мен!Така ме тормози в последно време притеснението,че изпускам нещата,че не мога да се справя!А уж чета всякаква литература по въпроса,даже педагогика и уча,и-пак си имам крещящо дете вкъщи:"Нямаааааа!Нямааааа!"И в такива абсурдни ситуации съм поставена често,че направо ми иде да полудея!Бременна съм и хич не ми е лесно,притеснявам се и за после-като сероди второто и се появи и ревността.Оставила съм на заден план гърнета и биби,за после да ги забравяме!Но си е ужас!А вечер като заспи и плача от умиление какво ангелче си имам!Парадокс!

Ще следя темата и новите материали.За тези дотук-много благодаря!

# 175
  • Мнения: 2 722
Злато - като ме умореше от истерии и най-накрая заспеше, плачех от умиление какво е слънчице на мама, а като станеше, само броях минутите до заспиването му  Mr. Green

sako_ksana много си права за това, че за всичко има причина, обаче като не успее човек да я локализира причината е гадно. За това чета хиляди идейки, в крайна сметка много глави мислят по-добре от една.

За нощното събуждане /мисля че вече съм го писала/ донякъде успях да се справя с чаша топло мляко точно преди сън /какво като сме си мили зъбите/, а последния час тихи конструктивни игри.

Чудя се дали има значение степента на привързаност на детето към майката /знам че всички деца са много привързани, но имам предвид дали кризата не е по-голяма при тези, които денонощно са с мама/

# 176
  • Мнения: 1 404

А ва6ите деца как се държат с останалите хора?
За6тото моя прави номерата само в къ6ти.С градината трудно свикна,за6тото не може да се примири,4е има ред,оба4е ми казват,4е бил много послу6ен.
Свекърва ми твърди съ6тото и аз дълго време отказвах да и повярвам,но може би не ме лъгала.
Което само ми напомня,4е аз не6то бъркам.И постоянно карам хората да ме наблюдават отстрани,за да ми кажат гре6ките,пък или никой не ги забелязва,или никой не ми ги казва.
Същата ситуация е и при нас.Истерии има само пред мен и мъжа ми,пред майка ми никога просто,пред детегледачката-също.Интересно е,че когато посещаваше държавната детска градина,беше ангелчето на групата,а после в частната си показа рогцата още на втората седмица.Тогава си мислех,че може би се държи така пред хора,които смята по-близки и в чиято добронамереност е сигурна,а пред по-чуждите просто се стяга и някак се стреми да им се хареса,но сега вече и аз смятам,че просто ние бъркаме някъде и определено причината е в нас,не в нея.т.е колкото и да ми е неприятно да го призная,майка ми отново излезе права Tired

# 177
  • Мнения: 141
__ZLATO__   при нас е не искам  и няма и не ... ами как го преодоляхме. Винаги го питах искаш ли, той не. Давам му нещо вкусно или нещо интересно и питам искаш ли? и той не ... ами добре тогава и ьприбирам , следва рев, аz викам zащо ревеш сега, да не би да искаш ... и пак покаzвам обекта на спора . Той вика НЕ , ми добре и пак прибирам и тръгвам да си върша нещо. След малко рев го вzимам иzмивам му лицето и ми обяснявам , мама има нещо , zнам че искаш, zнам че обичаш ... и му давам . Но се научава и да иска.

# 178
  • Мнения: 1 404

Чудя се дали има значение степента на привързаност на детето към майката /знам че всички деца са много привързани, но имам предвид дали кризата не е по-голяма при тези, които денонощно са с мама/
Според един психолог,с който се консултирах,зависимостта е точно обратната-твърдеше,че на Ния не и стига времето с мен и затова е такава.

# 179
  • Мнения: 3 506
Тогава си мислех,че може би се държи така пред хора,които смята по-близки и в чиято добронамереност е сигурна,а пред по-чуждите просто се стяга и някак се стреми да им се хареса

Bili, точно така е, разбира се. Това навсякъде го пише. Кризите и лошото поведение са пред тези, пред които детето се чувства сигурно. Пред останалите няма - дали от страх, дали от желание да се хареса...

# 180
  • Мнения: 2 242
като казахте за времето заедно - от както съм у дома и я вземам всеки ден от ясла - нещата значително се промениха. Писах в началото на темата че при нас кризата започна с пълна сила с тръгването на ясла, а аз тръгнах на работа. После лежах за задържане и за Зори се грижиха таткото, баби, съседи. Е тогава просто беше страшно Sick....
След като родих отново поех нещата в свои ръце (даже бабата не искам да идва да помага) и за около месец всичко си дойде на мястото. Ми крайно време беше  Mr. Green
И между другото - никакви проблеми с отношенията с бебето - ревност или съпечрничество (пу-пу), даже обратното - станала е много разумна и отговорна  Shocked
Сега чакам следващата криза  Joy

# 181
  • Мнения: 1 404
Maria.St ,като чета книгата,която споменава Омега,по друг начин виждам нещата,но още не съм готова да коментирам(то и времето ми за четене е...).
Slavi,ти ме обнадежди Simple SmileНай-големият ми страх е,че кризите ще се върнат с появата на бебето(живот и здраве през юни).

# 182
  • Мнения: 2 761
Сподели моля те, как вижда6 ти не6тата,за6тото не е изклю4ено аз да се заблуждавам.

# 183
  • Мнения: 1 404
Обещавам да пиша в сряда,утре заминаваме на дълъг уикенд и се надявам да имам повечко време за четене.

# 184
  • Мнения: 3 506
И аз в момента чета книгата. Но също засега не съм готова да коментирам.

# 185
  • Мнения: 141

Не и преди да сте про4ели внимателно книгата:
http://www.helikon.bg/index.php?act=books&do=detailed&id=32003

Мисля,4e e изли6но да пи6а пове4е,там е казано вси4ко.Освен това,ако на някой не му хареса,няма да се сърди на мен.



дала си линк към таzи книга , а и към това иzдание на същата http://www.amazon.de/kleine-Tyrann-Welchen-brauchen-Kinder/dp/34 … 2-2790083-9236830
ОК. А прочете ли коментарите на потребители?
Коментарите са от хора, прочели книгата и тълкуващия , както правиш и ти ... мненията са противоположни, но като цяло негативни.
Много смятат , че практикувайки метода са нарушили доверието родител и дете и са последвали периоди на агресия дори в по късна въzраст. Други смятат , че таzи книга е прдставяне на фаzата на съпротивление преz третата година, като псих. болест ...

# 186
  • Мнения: 2 761
Виж, това са си мнения,аз съ6то имам право на такова.
Книгата по принцип я водят проложна психология.Кой как прилага е негов проблем и какви резултати постига.Ако 4овек не се 4увства уверен,няма какво да експериментира на детето си.Но спокойно може да използва вси4ко останало,ако тепърва му предстои да става родител.
Аз ли4но не гледам на тази фаза като на психи4ески проблем,нито пък смятам,4е така трябва да се тълкува,въпреки 4е има много примери от практиката на авторката.

# 187
  • Мнения: 3 506
Други смятат , че таzи книга е прдставяне на фаzата на съпротивление преz третата година, като псих. болест ...

От първите две глави и аз оставам с впечатление, че неща, които са си всъщност съвсем нормални, особено за по-малките деца, се представят за проблем и се "обличат" в думи, които поне за мен са ужасно грозни и дразнещи, напр.
- "бият на очи голямата себичност, собственическите претенции и постоянният стремеж към привличане на чуждото внимание" - кое дете не е в голяма степен егоист поне до 6-7 год. и кое дете не иска да привлича внимание
- "претенциите му са на всемогъщ... владетелят не може да губи" - кое дете може да губи, без да се нервира (поне до 5-6 год.)
- "на неуспехите реагира с хленчене и негодувание" - нормално на тази възраст...
- "не спазва дистанция спрямо чуждата собственост" - но комент, че ще се повторя
- "много по-силно от предпочитанието към едни ястия, се явява натрапливото отхвърляне на други" - колко деца на тази възраст не са подозрителни към новите храни.

Това са само от 2 абзаца (половин страничка). Мене лично много, ама много, ме дразнят такива грозни определения, още повече, че според мен, когато на детето му се "залепят" такива етикети, те се превръщат в част от проблема. Ще се опитам да дочета книгата, абстрахирайки се от това, но досегашните ми впечатления са такива. Уф, не исках да коментирам предварително, ама не се сдържах...  Confused

# 188
  • Мнения: 141
Виж, това са си мнения,аз съ6то имам право на такова.
Книгата по принцип я водят проложна психология.Кой как прилага е негов проблем и какви резултати постига.Ако 4овек не се 4увства уверен,няма какво да експериментира на детето си.Но спокойно може да използва вси4ко останало,ако тепърва му предстои да става родител.
Аз ли4но не гледам на тази фаза като на психи4ески проблем,нито пък смятам,4е така трябва да се тълкува,въпреки 4е има много примери от практиката на авторката.

напълно си права. просто ми направи впечатление , че мног оя приемат едностранно, като пнекилер, но не обръщат внимание, че ние не сме еднакви, децата също и методите не могат да се прилагат беzогледно. Също и че авторката е доста крайна, т.е всяка майка трябва да отмерва думите много прециzно.
Има ли други книги, които да гледат на проблема от друга гледна точка, не като на zаболяване? Така майките ще могат да преценяват мнения.
Напримет др. Спок  беше по краен в неговата книга, докато иzкуството да бъдеш родител е по умерена ... 

# 189
  • Мнения: 2 761
Не знам,аз пък мисля,4е гледате прекалено крайно на книгата, и малко или много сте повлияни от останалите книги на подобна тематика,които пък вси4ко това описват като изклю4ително нормално.Което може и така да е,но може и да е съ6то заблуда.Според мен положението е някъде по средата.Авторката  може би се израява малко...как да го кажа незнам...студено.
Но аз ли4но мисля,4е тя има много то4ни попадения в книгата.Hе приемам това като заболяване,а като една гре6ка във възспитанието и отглеждането.
Съжалявам,4е съм ви накарала да си дадете парите напразно.

# 190
  • Мнения: 2 242
Има ли други книги, които да гледат на проблема от друга гледна точка, не като на zаболяване? Така майките ще могат да преценяват мнения.
Напримет др. Спок  беше по краен в неговата книга, докато иzкуството да бъдеш родител е по умерена ... 
Аха  Wink всички възрастови и детски психологии  hahaha
Аз вече казах няколко, но се е изгубило между страниците

Цитат на: Slavi

http://knigoteka.com/book/?id=23138
http://family-bg.com/prX_761.htm?ref=19
http://www.books.bg/book.php?ISBN=9789546077493
http://navigator.idg.bg/index.php?type=2&p=2265&id=4104119 тази я има из интернет за сваляне
А постингите на 1стр са цитати (най-отдолу на всяка е посочен източника)

Omega  от това което прочетох ми се струва, че не става въпрос за изразяване а за отношение  Wink

ПС последният линк с книгата за сваляне "изкуството да бъдеш родител" не е актуален - ето я тук http://store2.data.bg/vladlo/roditel.doc
там има глава - Как да реагираме на истеричните кризи

Последна редакция: пт, 09 ное 2007, 11:50 от Slavi

# 191
  • Мнения: 141
...Съжалявам,4е съм ви накарала да си дадете парите напразно.

не си  Wink поглеждането на нещата от всички гледни точки е много важно  Hug

# 192
  • Мнения: 3 506
Аз пак да си кажа, моят безспорен фаворит е Raising your spirited child. В тази книжка проблемите не са проблеми, а предизвикателства. 

В първите глави са описани общите черти на тези деца, но не в отрицателен, а в положителен аспект, т.е. детето не е трудно, а spirited (това не съм измислила още как да го преведа), не е капризно (себично, властолюбиво и т.н.), а взискателно, не е диво, а е пълно с енергия, не е инатливо, а упорито и т.н., общо 9 характеристики, които в някаква степен имат почти всички "трудни" деца, плюс няколко допълнителни, които не всички имат.

След това всяка от тези характеристики е разгледана в отделна глава, като се набляга също на това доколко родителят я има, т.е. ако детето е упорито, дали и родителят е упорит - ясно, че тогава сблъсъкът е по-силен. Описва се как може тази характеристика да се използва конструктивно и как да се избягват лошите неща, свързани с нея.

Последните глави са посветени на ситуации, в които най-често се стига до кризи - хранене, лягане, игра с други деца и т.н. и как да се реагира.

Препоръчвам я на всички, които имат усещането, че детето им е "трудно" или че навлиза от един период в друг. Надявам се някога да ми остане време и да попреведа / обобщя малко повече от нея, защото не съм я намирала на български.

Ето я тук в амазон.ком - http://www.amazon.com/Raising-Your-Spirited-Child-Perceptive/dp/0060923288

Да предупредя - няма психоанализа и т.н., кое на какво се дължи, дали на възпитание, гени и пр., просто се описват чертите (приема се за даденост, че някои деца ги имат) и как да се работи с тях.

# 193
  • Мнения: 3 506
Омега, айде пак... Не си ни накарала да си дадем парите напразно. Още една гледна точка никога не е излишна, независимо дали човек ще я приеме, ще я отхвърли, или просто ще си вземе някои неща, които му харесват. Ти имаш мнение, аз също имам мнение. Споделям какво ме дразни. Което не значи, че по-натам в книгата няма да намеря и много полезни неща. Ще видим.

# 194
  • Мнения: 2 761
"изкуството да бъдеш родител"

Тази съм я 4ела,забавна е,в смисъл леко се 4ете.Само 4е там обе6таваха,4е детето като станело на 3 и вси4ко си идвало на място,нямало истерии.После имало някаква криза на 4.Нали бе6е не6то такова,или се бъркам?Може да се тегли и от izvorite.com

Слави,ти ме заинтригува с една книга от бг авторка.
http://knigoteka.com/book/23138

Тя може би 6те пи6е доста по-близки до действителността не6та.

Последна редакция: пт, 09 ное 2007, 12:15 от Omega

# 195
  • Мнения: 2 242
Ако ще съм полезна ще напиша повечко –
В първата част се разглеждат хронологично етапите на развитие. Първата глава се казва ‘Кризата на третата година’ Mr. Green
Втората част е ‘Светът през погледа на детето’. Там са главите за агреасията, ревността, страховете
Треата част е ‘Лабиринти на възпитанието’

До голяма степен написаното от мен в първият постинг на темата съвпада с написаното в тази книга. Като цяло книгата е увлекателна и смилаема (за разлика от ‘Въведение в детската психология. Отговори на най-важните въпроси ‘- тя е доста академично написана и се чете по-трудно). 
Няколко абзаца
„честото неподчинение и противопоставяне с възрастните е породено от желанието му да изпита собствената си независимост и да се усети като свободно и независимо от другите същество”
‘в грубото вмешателство и пресичане на тези първи опити за самостоятелна дейност на тригодишните деца психолозите откриват по-късни прояви на стеснителност, плахост, неувереност…”
 пс. малка е (само 200стр) и не се задълбочава много много, примерно кризата е на 12стр

# 196
  • Мнения: 1 404
[
От първите две глави и аз оставам с впечатление, че неща, които са си всъщност съвсем нормални, особено за по-малките деца, се представят за проблем и се "обличат" в думи, които поне за мен са ужасно грозни и дразнещи, напр.
- "бият на очи голямата себичност, собственическите претенции и постоянният стремеж към привличане на чуждото внимание" - кое дете не е в голяма степен егоист поне до 6-7 год. и кое дете не иска да привлича внимание
- "претенциите му са на всемогъщ... владетелят не може да губи" - кое дете може да губи, без да се нервира (поне до 5-6 год.)
- "на неуспехите реагира с хленчене и негодувание" - нормално на тази възраст...
- "не спазва дистанция спрямо чуждата собственост" - но комент, че ще се повторя
- "много по-силно от предпочитанието към едни ястия, се явява натрапливото отхвърляне на други" - колко деца на тази възраст не са подозрителни към новите храни.

Ами аз единствено от форума разбрах,че това е нормално при деца на тая възраст(ако приемем,че е).Иначе-приятелчетата на Ния са си съвсем сговорчиви,лъчезарни и спокойни същества,растат заедно,така че съм ги наблюдавала във всичките им периоди на развитие.Ако има хленчене за нещо,е много лесно вниманието на детето да бъде отвлечено с  друго,липсват тия драматични кризи,изтощителни преговори за най-най-дребно и маловажно нещо(като например с кой крак да направи първата стъпка).Може би просто около мен са такива децата,не знам.
А понеже се коментираше книгата на Додсън-на мен лично ми допадна,има много хубави съвети,някак...оптимистично е написана WinkНе знам дали е просто късмет,но наистина няколко седмици след третия рожден ден на Ния кризите намаляха драстично,т.е почти спряха,даже пусках и тема тогава.
Според мен от всяка книга човек може да вземе своя дял  истина и полека лека да си сглоби картината,аз отдавна не търся книгата-панацея,а търпеливо си редя пъзела.Сигурна съм засега,че Малкият тиранин дава много интересни интерпретации на нещата. Maria.St ,и аз не се сдържах с коментара Simple Smile

# 197
  • Мнения: 3 506
Слави,ти ме заинтригува с една книга от бг авторка.
http://knigoteka.com/book/23138
Тя може би 6те пи6е доста по-близки до действителността не6та.

Тази съм я чела преди време и май не бях особено впечатлена (но дали не беше, докато още нямах деца newsm78). И аз се заинтригувах да я прегледам отново.

# 198
  • Мнения: 2 242
Слави,ти ме заинтригува с една книга от бг авторка.
http://knigoteka.com/book/23138
Тя може би 6те пи6е доста по-близки до действителността не6та.
Тази съм я чела преди време и май не бях особено впечатлена (но дали не беше, докато още нямах деца newsm78). И аз се заинтригувах да я прегледам отново.
аха полезно би било да има повечко мнения  Wink

# 199
  • Мнения: 2 761
Аз напоследък много съм се отдала на писания за изто4ни у4ения и методи и може би затова много съм против западните книжки напоследък.Струва ми се,4е пове4ето са написани за западняри,за6тото ако им кажат някои истини в о4ите, знаете ли какъв стрес 6те им създадат на ина4е така безметежното им съ6тествуване?Запада нито е цъфнал,нито е вързал.Хората са си абсолютно не6тастни,въпреки това,което имат.
Не знам какво е писала българката в тази книга,но предположих 4е може да е не6то по-разли4но.

# 200
  • Мнения: 3 506
Винаги съм си мислела, че средностатистическият западняк е щастлив с това, което има. А и ти самата казваш "безметежното им  съществуване"  Rolling Eyes

Препоръчай "източна" книжка за начинаещи, ама без религиозни елементи по възможност (то дали има такава всъщност Thinking).

# 201
  • Мнения: 2 761
Ами под безметежно съ6тествуване имам впредвид,4е си мислят,4е са добре,понеже не знаят колко са зле Simple Smile.

Книжка за деца не мога да ти препоръ4ам.Ина4е книжки много(за на4инае6ти то4но незнам),и у4енията им нямат ни6то об6то с религията.Ина4е и аз не бих ги 4ела.

# 202
  • Мнения: 3 506
За книжка - аз питах по принцип, не за деца, просто в тази тема те "хванах".

# 203
  • Мнения: 2 761
Ами аз и друг път съм писала,по4итателка съм на О6о.Не знам на теб дали 6те ти хареса.Може6 да си свали6 безплатно.Някои от тези съм 4ела,имам други купувани,които тук ги няма.Не се води по някои заглавия,не става дума за религия.Или по-то4но става,но по един много интресен на4ин,даже осъдителен.Книгите зву4ат доста съвременно.
http://www.spiralata.net/s.php?find=%CE%F8%EE&submit=%D2%FA%F0%F1%E8

При ОШО няма ло6о! Grinning

# 204
  • Мнения: 2 242
хе и аз харесвам Ошо Peace между другото мисля че точно в негов стил и по принцип характерно за повечето източни култури би било зачитането и уважението на личността, пък била тя и детска Mr. Green а за свободата - мнението му е ясно. Защо тогава не приемаш идеята че личността има своите етапи и нужда от пространство newsm78 американският стил свързвам с правила и указания стъпка по стъпка hahaha ... всъщност зависи какво разбираш под написани за западняри? прочете ли статиите от 1стр

# 205
  • Мнения: 2 761
.... зачитането и уважението на личността, пък била тя и детска Mr. Green а за свободата - мнението му е ясно. Защо тогава не приемаш идеята че личността има своите етапи и нужда от пространство newsm78 американският стил свързвам с правила и указания стъпка по стъпка hahaha ... всъщност зависи какво разбираш под написани за западняри? прочете ли статиите от 1стр


4етох отна4алото темата,колко внимателно е друг въпрос.Как ти хрумна,4е не приемам етапите,о6те по-малко пък липсата на свобода и пространство?Ми аз съм Стрелец даже,няма ни6то по-важно от свободата не само за мен,но и за другите.
В Малкия тиранин става дума за друго не6то ми се струва, и то няма об6то с вси4ко по-горе изброено.Там се разглеждат при4ините за възникване на истериите,какво то4но ги предизвиква,и за6то при някои народи това отсъства.
О6о съ6то пи6е ,4е примерно  при някои примитивни племена гнева изоб6то не е познат.
Никой не казва,4е трябва да се ограни4ава детето в ли4ностното му развитие.
Между другото О6о е отгледан от баба си и дядо си.

Последна редакция: пт, 09 ное 2007, 19:48 от Omega

# 206
  • Мнения: 141
.... зачитането и уважението на личността, пък била тя и детска Mr. Green а за свободата - мнението му е ясно. Защо тогава не приемаш идеята че личността има своите етапи и нужда от пространство newsm78 американският стил свързвам с правила и указания стъпка по стъпка hahaha ... всъщност зависи какво разбираш под написани за западняри? прочете ли статиите от 1стр


4етох отна4алото темата,колко внимателно е друг въпрос.Как ти хрумна,4е не приемам етапите,о6те по-малко пък липсата на свобода и пространство?Ми аз съм Стрелец даже,няма ни6то по-важно от свободата не само за мен,но и за другите.
В Малкия тиранин става дума за друго не6то ми се струва, и то няма об6то с вси4ко по-горе изброено.Там се разглеждат при4ините за възникване на истериите,какво то4но ги предизвиква,и за6то при някои народи това отсъства.
О6о съ6то пи6е ,4е примерно  при някои примитивни племена гнева изоб6то не е познат.
Никой не казва,4е трябва да се ограни4ава детето в ли4ностното му развитие.
Между другото О6о е отгледан от баба си и дядо си.


Омега, прави ми впечатление, че колкото и да си чела едно не си раzбрала ... никога не гледай на нещата едностранно, винаги поглеждай и от страната на опонента. Пишеш zа гнева, а самата книга е иzраz на гнева и беzсилието на родителя спрямо детето, тъй каквто гнева е иzраz на детето, че родителят му не го раzбира.
Както някой беше написал, майтата е детски психолог, но не всеки е добър детски психолог. Всяко действие си има противодействие и zа всяко нещо си има причина.
Опитай да погледнеш на въпросната книга от гледна точка на детето. ТЗа ще се нарича "Майката тиранин" или "Книгата, която накара майка ми да е груба и лоша с мен и о9е по малко да ме обича и раzбира" ... Детето сега се учи и няма много поzнати средства на иzраzяваме на собсвени чувствеа и менния. Като кърмаче е плачът и това нататък се раzвива в думи и друг вид комуникация, но писъците намирам са някъде по средата ... Помисли си, че си на негово място, я си представи , че то се почувства, че ти правишнещо не наред и вместо да реагира вzеме да ти обърне гръб, не ти говори, ходи важно край теб ... а ти чакаш да иzраzи одобрение, раzбиране , любов...
Ей , хора, ами поставете се на местата на децата си.

# 207
  • Мнения: 2 761
Доколкото разбирам иска6 да изкара6 мен тиранката.Ами добре,6том така ти харесва.МОже пък това да е при4ината.
Това,което аз оба4е искам да ти кажа е,4е има гняв,който трябва да се изкара,и гняв,който е непознат като 4увство-изоб6то не познат,няма го.Ако си толкова добра по психология сигурно 6те си про4ела някъде,4е това е 4увство,което не ти е дадено,а се развива.Зна4и аз просто съм допуснала детето ми да го развие.Книгата разглежда някои от при4ините и в този смисъл за мен е полезна.
Границите, за които говоря се естествени,ако мога да ги нарека така,а не изкуствени.Какво об6то има това със свободата на детето?!Примерно това,4е вместо да го сложа да спи в креват 70/140,за да не се зазглезва,го сложа в люлка?6те му ограни4а ли свободата от това?Или пък го нося плътно до тялото ми,вместо да го друсам в коли4ка,6тото об6теството това е приело?Или говорим за разли4ни не6та?
Ти всъ6тност про4ете ли книгата?На втори 4етене е добре да се преско4ат разните слу4ки с деца и да се препро4ете останалото,вкл. законите на Сътворението примерно.

# 208
  • Мнения: 3 506
Аз я прочетох. Има върху какво да се замисли човек, не е като да няма, но се затвърди впечатлението ми, че не е моят тип книга/автор. Много залитания има и не мога да го приема с чисто сърце - дори да се абстрахирам от начина на изразяване, не може през два абзаца да обяснява, че жената като не обърне внимание на мъжа и той отива при дъщерята... И изобщо случаите, които там е дал, са наистина случаи от клиничната практика, някак не ми се струва добра идея от тях да се обобщава за всички деца.

Същото и за лечението (преодоляването на проблема). Единственото предложение, което дава, е държането в здрава прегръдка (там всичките други за привличане на бабата и дядото и започване на терапия от тях са абсурдни за нашата действителност). Пробвах го това една сутрин през уикенда, ами скъсахме си и двамата със сина ми нервите, толкоз много не беше ревал милият в скоро време, но не видях някакъв особен ефект...

Пак казвам, има върху какво да се мисли от книгата, но не е такава, която да кажа "ей, сякаш е писана за мен и моето дете" и в която във всяко второ изречение да намирам нещо, което наистина мога да използвам.

За гнева съм срещала и доста други обяснения - последното в книжката на Ганка (която пък сега зачетох) - че идва от непрестанното сравнение, което детето прави между себе си и родителя, желанието му да е добро във всичко като родителя, и невъзможността да го осъществи. Затова и се редуват периоди на подражание и кротко поведение, в които родителят се идеализира, с периоди на бунтарство и отблъскване. (това е обяснение за възрастта 4-5 год.).

# 209
  • Мнения: 141
Omega иzобщо нямам намерение да те иzкаравам каквото и да било и не съм психолог, но ти си още по малко. Сори.

# 210
  • Мнения: 2 761
Omega иzобщо нямам намерение да те иzкаравам каквото и да било и не съм психолог, но ти си още по малко. Сори.

Айде направи ми една услуга-пази си мненията относно моята особа за себе си.Никой не ти ги иска,нито 6те ме промени6.Ако не6то не ти харесва, си го търси в тебе,без да раздава6 оценки на другите.Прави ми впе4атление,4е и в други теми с туй се занимава6.

# 211
  • Мнения: 141
Omega иzобщо нямам намерение да те иzкаравам каквото и да било и не съм психолог, но ти си още по малко. Сори.

Айде направи ми една услуга-пази си мненията относно моята особа за себе си.Никой не ти ги иска,нито 6те ме промени6.Ако не6то не ти харесва, си го търси в тебе,без да раздава6 оценки на другите.Прави ми впе4атление,4е и в други теми с туй се занимава6.


 Mr. Green гневът не бил поzнат, не бил естествен ... като четеш нещо приложи го и към собствената си личност поне zа малко.
Ок няма да се zанимавам с твоята личност повече, само където като я иzлагаш на публичен покаz се приготви да търпиш критики, така, както и одобрения. Явно обаче критиката не ти понася. Как да не ми е работа . споки .

# 212
  • Мнения: 2 761
Единственото предложение, което дава, е държането в здрава прегръдка (там всичките други за привличане на бабата и дядото и започване на терапия от тях са абсурдни за нашата действителност). Пробвах го това една сутрин през уикенда, ами скъсахме си и двамата със сина ми нервите, толкоз много не беше ревал милият в скоро време, но не видях някакъв особен ефект...

Това,4е и ти си си скъсала нервите не е добре.
От един път не о4аквай 4удеса.Даже ти първия път вижда6,4е не се отдава лесно.Аз го правих няколко пъти и скоро май не ми се е налагало.Не знам дали вси4ко е свър6ило или е временно.Но мисля много ми помогна и да свикне по-бързо с градината.Сега ако е притеснен просто идва и се гу6и в мен,без истерии.
Всъ6тност това, което е важно да се запомни според мен е,4е ако детето се ядоса на някаква игра4ка,или за това,4е не може да се справи с не6то,трябва да се остави само да се помъ4и,и ако ве4е запо4не с действията си да се опитва да се нарани,или да излива гнева си на близки,да се приложи здравата прегръдка.Но не бива в никакъв слу4ай да се оставя да бъде агресивно сре6ту хора.
Може съ6то така и да се пренасо4ки енергията му в друга посока.Примерно дава му се да удря топка,или пък да бие някаква възглавница.По този на4ин не е потиснато това,което има в него.
Всъ6тност 4ела съм  преди време,4е в Япония по месторабота слагали по една боксова кру6а и ако някой служител е ядосан на 6ефа си или друг колега,може да ходи и да сложи неговата снимка на кру6ата и да бие,бие...докато му мине.

# 213
  • Мнения: 2 761

 Явно обаче критиката не ти понася.

Напротив-понася ми,градивната оба4е.
Към теб не изпитвам ни6то,за да се гневя.Ина4е по принцип 4увството не ми е непознато.И си го приемам като 4аст от мен.Не го потискам,не съм фал6ива.Не искам да се харесвам на вси4ки,на об6теството,о6те по малко пък на хора като теб.
Всъ6тност ,за да се харесам на вси4ки трябва да си сложа маска и да подтисна вси4ко.Е,няма да стане.Има прекалено много маски,за да си слагам и аз.

# 214
  • Мнения: 141

 Явно обаче критиката не ти понася.

Напротив-понася ми,градивната оба4е.
Към теб не изпитвам ни6то,за да се гневя.Ина4е по принцип 4увството не ми е непознато.И си го приемам като 4аст от мен.Не го потискам,не съм фал6ива.Не искам да се харесвам на вси4ки,на об6теството,о6те по малко пък на хора като теб.
Всъ6тност ,за да се харесам на вси4ки трябва да си сложа маска и да подтисна вси4ко.Е,няма да стане.Има прекалено много маски,за да си слагам и аз.



сега ми тълкуваш отново думите неправилно и ми приписваш мнение , което нямам  Wink  А и явно добре zанеш що zа човек съм, след като съм точно от категорията хора , на които не искаш да се харесаш. Няма лошо.  А в книгите, които четеш не пише ли да не прибърzваш с класификациите? 

# 215
  • Мнения: 3 506
Всъ6тност 4ела съм  преди време,4е в Япония по месторабота слагали по една боксова кру6а и ако някой служител е ядосан на 6ефа си или друг колега,може да ходи и да сложи неговата снимка на кру6ата и да бие,бие...докато му мине.

Не иска моят човек. Не е като да нямаме възглавници, даже и боксова круша му купих специално за целта, ама не - друго си е да набие сестра си примерно.

А за здравата прегръдка си скъсах нервите, защото той много яростно се съпротивяваще срещу това - през цялото време крешеще, че са задушава, че го боли като го държа и какво ли още не измисли и в общи линии се почуствах в един момент като инквизитор - уж го успокоявам, пък всъщност го мъча Sad

# 216
  • Мнения: 7 821
Момичета, успокойте страстите ... не искам да трия!

# 217
  • Мнения: 4 358
Не съм ви чела изцяло, но намерих една статия за възпитанието. Най ми харесаха съветите Joy
Ето линк http://www.jenatadnes.com/read.php?name=emocional&lang=bg - ще се върна и да изчета вашите мнения.
Имам племенник на тази възраст горе и долу и ми стана интересно.
Аз понякога прилагам тази тактика - Цирк без зрители няма и действа този подход.

# 218
  • Мнения: 595
Здравейте!
Четох четох и реших И тук да попитам за нашия проблем,защото започвам дасе тревожа,че детето ми ще полудее Cry Cry Cry
Състоянията и започнаха преди половин година когато се изместихме да живеем при родителите на мъжа ми.
Започна с общо безпокойство,нервност,агресия ,удряния,обидни думи...От 2-3 месеца през ден реве до посиняване( и цялото и тяло почервенява) с часове за невъзможни неща:

-"Мамо,усмихни ми се!"-съответно правя всевъзможни усмивки
-"Не така,по правилния начин,този не е правилния!"и рев до премаляване....

-"Искам да ми излезе пиша!"след като току що се е изпишала и пак по час два на гърнето с рев...

-"Искам да облека тази  блуза!"
-"Мокра е!"
-"Искам да ми я облечеш!"
-"Дай да я облечем мокра!"
-"Не, искам да е суха!"и така в омагьосан кръг с часове

Все такива абсурдни неща.Опитвали сме да и отвличаме вниманието ,но безуспешно...тя повтаря всичко като развалена плоча без изобщо да чува какво  и говорим и така до каталясване....
Много сме притеснени ,дори си изпускам нервите,рева,чувстам се безсилна и ,че ще полудея!!!
Иначе е много контактна,говори страшно много и супер забавна,докато не дойде момента в който...откача и въздуха в къщи се зарежда до 220V Sad
Водих я и на хомеопат и ...пак същото.
Не мога да проумея защо го прави,не мога и да говоря с нея когато е афектирана,а когато се успокои не иска да говори за това сякаш не е било.
От 2 седмици е на градина-там пък по цял ден не говори с никое от децата,стои сама и тъгува -нещо което не е типично за нея.Госпожите ми споделиха че тя (според тях)е сложила някаква бариера ,че градината не е място където иска да бъде..на 3г. и 10мес.  е.
Много съм разтревожена,единствено с психолог не съм се консултирала.

# 219
  • София
  • Мнения: 888
Защо не се опиташ да й обръщаш по - малко внимание като изпада в такива кризи. Като ти каже,че иска да облече мократа блузка  кажи й да я облича щом иска. Преди седмица дъщеря ми не искаше да се обува. Питах я дали ще излезе боса навън. Тя каза  - да. Облякох бебето, обух се и аз, а тя ме наблюдава какво ще направя. Отворих вратата и казвам да излизаме. Тя е по чорапи. Влязохме в асансьора,а тя не престава да ме наблюдава. Излязохме навън и в момента, в който стъпихме на снега взе да си иска ботушите.Отгогава не е  спорела с мен дали да се обува като илизаме. Още един случай - като излизам от асансьора тя не иска да излиза. Това много пъти. Един път  й казах добре,стой си там и затворих асаньора. Втори случай не е имало да не иска да илиза оттам. Все неща в тоя дух - дай му да се опари,за да не пипа повече. При мен действа.

# 220
  • Мнения: 2 978

Цитат
Сменете вълната – обърнете го на шега и с идиотски заплахи като “ще ти обърна носа с дупките нагоре”, “ще ти вържа ръцете и краката с гевреци”

Това го правя доста често, освен всички други магарии. Само дето таткото не мисли така и постоянно сме на различни мнения - относно възпитанието. Crossing Arms

- Изморяване при нас не помага.

- А отвличане на вниманието помага много.

Това е при нас разбира се. Laughing

# 221
  • Мнения: 1 215
Защо не се опиташ да й обръщаш по - малко внимание като изпада в такива кризи. Като ти каже,че иска да облече мократа блузка  кажи й да я облича щом иска. Преди седмица дъщеря ми не искаше да се обува. Питах я дали ще излезе боса навън. Тя каза  - да. Облякох бебето, обух се и аз, а тя ме наблюдава какво ще направя. Отворих вратата и казвам да излизаме. Тя е по чорапи. Влязохме в асансьора,а тя не престава да ме наблюдава. Излязохме навън и в момента, в който стъпихме на снега взе да си иска ботушите.Отгогава не е  спорела с мен дали да се обува като илизаме. Още един случай - като излизам от асансьора тя не иска да излиза. Това много пъти. Един път  й казах добре,стой си там и затворих асаньора. Втори случай не е имало да не иска да илиза оттам. Все неща в тоя дух - дай му да се опари,за да не пипа повече. При мен действа.

Да ти кажа чесно голям почитател съм на тази линия на поведение и при нас има голям успех. Лошото е, че отива при баби и дядовци и там настава такава лиготия, че после няма оправия вкъщи. Като я прибера от майка ми, се почва едно мятане по земята с юмруци, добре че за ден- два минава. А като кажа на майка, тя ми обяснява, че не общувам достатъчно с детето......
Но иначе това за чорапите и аз съм го пробвала, работи безотказно.

Общи условия

Активация на акаунт