Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 6 364

апропо, на Томова това не й е първият случай да не види Даун. чувала съм и за други такива. но не бих тръгнала с лека ръка да я обвинявам - просто не винаги се вижда всичко, затова и УЗ изследването е само прогностично, а не диагностично. за хромозомни аномалии, единственото диагностично средство е амниоцентезата.

нека не звучи като заяждане, но какво по-точно очакваш да види лекарката на ехографа?
Има майка от форума с детенце с Down "невидян" от Томова и с втората си бременност пак ходи именно при същата лекарка - поне на нея се доверете че е 100% информирана че няма как да се види Down на ехограф. Много от последно родените такива дечица са без физическли дефекти. Тогава какво да види?


Софи, не звучи като заяждане, а като недочитане на мнението, което се коментира!
трябва ли да се самоцитирам? "но не бих тръгнала с лека ръка да я обвинявам - просто не винаги се вижда всичко, затова и УЗ изследването е само прогностично, а не диагностично"

# 61
  • Мнения: 994
pulio, много съжалявям за това което преживява семейството ти. Надявам се, че дъщеричката ти ще продължи да бъде все тъй здрава и жизнена и ще ви носи много радост и усмивки!

Относно задължителността на амниото в САЩ. Че не е задължителна не е, но е силно препоръчителна за жени над 35. Миналата пролет голяма треска ме тресеше заради тази амниоцентеза. Разпитах много приятелки и познати - тук, всички, родили след 35 бяха правили амнио! Нито една приятелка или позната в БГ в същата ситуация не бе правила такава процедура...
В крайна сметка аз правих кръвен тест и ехограф. Детенцето ми е здраво.
Всеки от нас решава сам за себе си. Разбира се наличието на необходимата информация, на чиято база да направиш този избор е много желателна. Късмет на всички!

Пропуснах да напиша, че бях на 35+ когато родих миналата есен.

# 62
  • Мнения: 288
Много ми е мъчно да прочета за случилото се. Но прочетеното ме провокира да напиша аз какво изживях с първата си бременност.

При мен основен фактор - възраст и също така кървене в 8 седм. ме доведоха до д-р Мазнейкова и нейната клиника, където лежах три пъти за задържане и правих БХС и фетална морфология. Резултатът ми беше 1 към 250. Феталната морфология - отлична. Аз обаче се съмнявах и се притеснявах непрекъснато. Бях готова за амнио. Само че при моята проблемна бременност риска от аборт бе много висок. Няколко пъти говорих с д-р Мазнейкова и тя бе категорична - аз не препоръчвам амнио, за мен всичко е наред, но ако ти настояваш ще направя амнио.
Излишно е да споменавам, че около 10ина дни бяхме много неспокойни вкъщи какво да предпримем.
Накрая реших да се доверя на д-р Мазнейкова и не направихме амнио.
Родих прекрасно малко същество, здраво и жизнено, секциото направи лично докторката. Вечно ще съм й благодарна! Без нея това нямаше да се случи! Много ме боли от нападките срещу нея във форума, защото за мен е отличен специалист и нямаше как да имам бебе без нейното внимание и грижи. Бъдете жива и здрава, др Мазнейкова, защото много млади хора имат нужда от Вас.

# 63
  • Мнения: 2 865
нека не звучи като заяждане, но какво по-точно очакваш да види лекарката на ехографа?
Има майка от форума с детенце с Down "невидян" от Томова и с втората си бременност пак ходи именно при същата лекарка - поне на нея се доверете че е 100% информирана че няма как да се види Down на ехограф. Много от последно родените такива дечица са без физическли дефекти. Тогава какво да види?


Има неща които се гледат: форма на главата ,профил на лицето, ръчичка, краче, дължина на костите, съотношение BPD/FL, вътрешни органи и др. И пак може да се пропусне разбира се.
За Томова знам че е специалист по сърдечни дефекти най-вече.

Последна редакция: сб, 14 юли 2007, 14:41 от Arizona

# 64
  • Мнения: 4 423
Въпросната нухална транслуценция + назални кости се мерят 11-13 г.с. !!! Нито Томова, нито ............

Момичета, на колко от вас, когато сте отишли да разберете дали сте бременни, са им казвали докторите за това специално изследване - нухална транслуценция?? Сигурна съм, че броят не е голям.............................................................................................

На мен никой не ми каза.Нито първия ,нито втория лекар,единия ме прати да чета в Бг-мамма..Добре,че приятелката ми ,с която бяхме бременни по едно и също време беше изключително информирана,четеше много литература,основно в интернет и на английски.Тя ми каза за нухалната транслуценция и пр...Така знаех кога какво да поискам като изследване..Правих няколко фет.морфологии и БХС,то показа доста нисък риск ,фет.морфология също беше ок.Бяха прави ,всичко е наред.

Иначе извън София малцина са лекарите ,които те пращат на такива прегледи и изследвания,а има и такива,които не знаят какво е нухална транслуценция...........
Пулио-страхотно е,че имаш смелост да споделиш историята си,за ад помогнеш и на др.Желая ти детето ти да е с най-лека форма ,а вие да сте много силни.

# 65
  • Bristol
  • Мнения: 9 367
Въпросната нухална транслуценция + назални кости се мерят 11-13 г.с. !!! Нито Томова, нито Димитрова не може да каже нищо по този въпрос след въпросния период. Това са основните маркери за Даун, в по-напреднала бременност се гледа за други малформации, така че да не ги обвиняваме излишно.

Момичета, на колко от вас, когато сте отишли да разберете дали сте бременни, са им казвали докторите за това специално изследване - нухална транслуценция?? ...
Това изследване е съвсем ново за България. Когато аз бременях 2004-2005, имаше само БХС  Rolling Eyes За съжаление новостите, които могат да ни спестят много проблеми, идват в Родината ни с голямо закъснение. Не всички имаме възможността, късмета или желанието да живеем в Щатите, където медицината е най-напреднала, не само по отношение диагностициране на Даун, но и справянето с много други здравословни проблеми  Confused
Изследването за Даун, дали ще е БХС, нухална транслуценция или амнио, не дават 100 процента отговор на въпроса. Разликата между тях е само процента на грешка, но и при трите тя съществува  Rolling Eyes
pulio, много сила и кураж на теб и семейството ти!!!

# 66
  • София
  • Мнения: 1 724
pulio, Кураж за теб и за близките ти. дано това да е най-леката възможна форма...Умирам от ужас, защото и аз не се подложих на амнио, а и моят преглед за фет морфология беше при доц Томова.
Въпросът дали да се подложиш или не на амниоцентеза е страшно личен, изобщо не мисля, че може да има обобщение от външни  източници.

Моят лекар, професор в Майчин дом, също не ми препоръча амниоцентезата, приятелката ми - гиноколожка беше на същото мнение. Не знам защо д-р Райчева не те е предупредила за възможните изходи, за да вземеш решение, и това не знам какво значение има...
Може би  ще намериш съвет и разбиране при модераторката на Деца с увреждания искрица надежда.Питала съм я по други въпроси...При всички положениея е дорбе да не си сама, да имаш съмишленици....Кураж!

# 67
  • Мнения: 13 835
И аз съм съгласна с това амниоцентезата да стане задължителна.
Какво имам в предвид обаче - за да не се налага подобно "интернет образоване" по форумите, да има някаква бумага за подписване, примерно , че отказваш процедурата. По този начин според мен би трябвало да се получи едни "равновесие"  - от една страна лекаря ще е длъжен да информира майката за възможните хромозомни мутации на плода, за начините на диагностициране и съответно да я уведоми за рисковете при амниото. Майката от своя страна ще може да се информира в интернет, да се посъветва с когото реши и да прецени кой риск е по оправдан за нея и семейството й. По този начин ако майката е решила да не поема риска с амниото - това си е нейно право , особено ако е ОК с процентите вероятност които дават БХС и прочието изследване на УЗ. От друга страна , ако бременната иска амнио, никой не може да я спре да го направи.
По този начин според мен, на лекарите ще се наложи да бъдат по внимателни, а майките ще поемат последствията от решенията си. Бих добавила, че това може би ще даде на такива като Пулио шанса просто да осъдят такива като д-р Радева ( не твърдя че е лош специалист, но това което е направила бих класифицирала като-  на чужд гръб и 100 тояги са малко , не бих казала и че дори и Пулио да я осъди това с нещо ще се промени ситуацията, НО все пак ние имаме права , а излиза че лекарите са безгрешни или оправдано "грешни" ).

Това, което се случва в момента бих нарекла "тих протест" - всеки се информира, едни се страхуват, други казват - дано на  мен не се случи...

Не сме коментирали обаче факта, има ли примерно на майки които са минали амниото и са получили "потвърждение" за лоша диагноза и как са постъпили. Аз се питам как бих постъпила аз, а вие?

# 68
  • Мнения: 69
в началото на 12г.с съм, и аз съм от тези, които не знаят какво е нухална транслуценция, никои доктор не ми го е споменавал, какво представлява-като процедура, от гениколога ли се извършва и трябва ли да разполага със специална апаратура за това, извън София прави ли се?
благодаря предварително

# 69
  • Мнения: 4 423
Кажи от къде си?Ако си от Варна ,там има кой да я направи,има и в Пловдив.В др.градове извън София май няма кой да я направи..
Това е ехографски преглед на плода,на който се мери дебелината на нухалната гънка/отзад на врата/,това е маркер за Даун.Малцина са обаче специалистите ,които могат да го направят и имат международен сертификат.Това обикновено са ехографисти-рентгенолози ,а не гинеколози!!!!!!!!!

# 70
  • Мнения: 69
благодаря ти mimozata, но съм в Бургас. И в тази връзка някой знае ли лекар в Бургас, който може да направи тава изследване?
а БХМ в София ли се праща?за фетална морфология мисля да се доверя на д-р Калчева или...? чакам вашите незаменими съвети Simple Smile

# 71
  • София
  • Мнения: 537
Целта на тази тема е да се предупредят майчетата изобщо за съществуването на методи като БХС, амнио и ФМ, както и за тъжната небрежност (или некомпетентност) дори на прехвалени лекари. Шапка свалям на Pulio за инициативата, и то в такъв труден момент.

Иначе, наистина всяка жена трябва сама да си вземе решение кое от тези неща да прави, но лекарят й би трябвало да е длъжен да я информира за съществуването им, за надеждността им и за съпътстващите рискове. За съжаление, понеже те у нас са препоръчителни, то лекарят дори дума да не обели за тях, не може да бъде съден за небрежност. Защото чисто юридически не е длъжен да знае за тях. Затова наистина има голяма разлика със страните, където са задължителни - там човек пак може да ги откаже, но това ще е информирано решение. Тук често даже не е решение, щото или не си знаел, или лекарят ти те е подвел.

В случая на Pulio, възрастовият риск е 1:1350, а личният 1:208. Според мен, груба грешка на наблюдаващия гинеколог е даже да не я информира, че това е повишен риск, за който се препоръчва амнио. Pulio е млада, нямала е проблем със забременяването, уверена съм, че щеше да направи амнио без колебания, само ако имаше кой да й интерпретира резултата коректно. Познавам д-р Райчева, имам много добро  мнение за нея, но вече не толкова... Попитах така, със статистическа цел още 2 добри гинеколози (които знаят какво е БХС и амнио) какво биха направили в такава ситуация и впечатлението ми е, че на тези методи все още се гледа с известно снизхождение - рискът е малък, ти си млада, няма какво да се коркаш, те рез сигурно са фалшиво положителни... Все пак, биха информирали поне пациента си, ама то на теория сигурно и Райчева би...

За доц. Томова - няма как да бъде винена. Тя не е правила нухалната транслуценция, а само ФМ в 19-22 г.с., а тогава се гледат само белези като назалната кост, пръстчетата на ръчичките дали са достатъчно дълги и дали не са разперени. Но много дечица с Тризомия 21 нямат тези характерни белези, точно дъщеричката на Pulio ги няма. Дано това да е знак за по-лека форма и дано детенцето е в максимално  добро здраве. И дано имат много радостни мигове заедно.

# 72
  • Мнения: 219
На мен пък ми е много интересно, след като съдите доктори и т.н., ако беше направила амнио и се потвърди, какво щеше да направи? Спонтанен аборт и да се оттърве от детето ли? Не знам, просто така си питам, какво се прави в такива случай. Аз лично нито на БХС съм ходила, нито на каквото и да било, и се доверявам на докторката (поне за сега). И не мисля, че ще направя нещо повече, ако се подложа на тези изследвания. И дори да има симптоми и т.н., какво бих направила?
Просто чета във форума и си се чудя, защо подяволите се правят тези изследвания (като се има предвид и че рисковия фактор в по напреднала възраст е по-голям, точно тези майки, едва ли ще се откажат от децата си). Аз поне така мисля, може и да не съм права, но ако по средата на бременността разберете, че детето ви е с Даун, какво ще направите? Може би никоя от вас няма да може да ми даде точен отговор (освен ако не го изпитала на гърба си).
Според мен без тези изследвания бременеенето е по-леко (стига да не мислиш пък дали ти няма нещо постоянно и защо не си направила дадените изследвания де, има и такива мами, дето по-добре да се изследват за да им е по-спокойно).
Никога не може да се предпазим от всичко. Преди няколко вечери говорехме с приятели, че едно време бабите са ни раждали по полята и след като те роди, дава го на майка си и продължава да копае/жъне и т.н. Тогава е бил естествения подбор на природата. Моята баба (лека й пръст) е имала 5 деца, и 5-те са починали, явно не е могла да има деца от дядо ми (по онова време де, ако е било днес да са оцелели). Но така е било писано. В крайна сметка на 40г е взела баща ми (син на брата на дядо ми) и е отгледала прекрасен човек (собствените му родители не биха го възпитали така...).
Така, че надявам се, всичко с малката принцеса да е във възможно най лека форма, и да се оправи, а след време дори да не се сещате за това, също така и да имате още деца, живи и здрави (стига да искате).
Извинявам се за дългия пост.

# 73
  • Мнения: 13 835
Здравейте майчета, пиша ви защото съм ужасена и много разстроена.
Наши познати очакваха дете в средата на юни - трето дете, другите две са вече тинейджъри. Родителите са сравнително млади - на 35. Разбрах от познати, че детенцето се е родило, но нещо не ги виждах да се разхождат в квартала, а живеем в съседни блокове.
Вчера отивам да видя майка ми. Тя ме вижда и плаче - срещнала майката на човека, който е станал баща ( тя е също наша позната)Майка ми се втурнала да я поздравява ,а жената се разплакала. Детенцето се родило с някакво хромозомно отклонение, лекарите не му дават много шансове ...
Не знам какво да ви кажа, защо толкова зачестиха случаите с такива хромозмни проблеми - около нас за последната година това е третото детенце ... Какво става не разбирам - лекарите ли са немарливи , ние ли сме виновни , защо трябва да се случи нещо лошо за да знаем , кое трябва и кое не трябва ...

# 74
  • София
  • Мнения: 6 364
Просто чета във форума и си се чудя, защо подяволите се правят тези изследвания ...
... Според мен без тези изследвания бременеенето е по-леко ...
.... навремето баба ми...

ох, свят широк - хора всякакви.

изследванията се правят, за да може човек да има възможност за информиран избор. ако ти би запазила плода с тризомия, друга жена би предпочела да направи аборт. но човек трябва да знае какво го очаква. така мисля аз.
не съм убедена, че съзнателното даване на живот в такива случаи е проява на хуманност, напротив! нехуманно е както за родителите, така и за детето.

не си мисли, че "бременеенето" е по-леко без изследвания - това е тотална глупост, освен ако не си абсолютно неинформиран и неграмотен. напротив, от личен опит ти казвам, че е по-леко, когато си наясно с положението.

и изобщо, като чета такива привърженици на естествения подбор, ми идва да те агитирам да престанеш да ползваш медицински услуги изобщо. щото навремето баба ти.... пък ако имаш късмет, ще оцелееш.

Общи условия

Активация на акаунт