Пребиотици, пробиотици - съвсем се обърках!

  • 20 622
  • 85
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 089
Кърменето не е мода, а най-естествения начин на хранене. Да се подкрепят майките, за да кърмят децата си, е просто задлъжително. Аз кърмя детето си.
Но не всеки има тази възможност и на тези бебета трябва да може да им се предложи най-добрия заместител. Затова се радвам, че производителите правят всякакви опити да подобряват продуктите си. Естествено не всеки опит за подобрение води до желания резултат. НО- пробиотиците съществуват в храненето на човечеството откакто то съществува, а част от пробиотиците в АМ са изолирани от човешкото майчино мляко. Да не говорим през какви тестове преминават, за да имат право да се ползват за детски храни (да са устойчиви към стомашния сок, да имат доказани качества при стомашно-чревни разстройства, да могат да се размножават в червата и още много). А нашите майки и баби никак не са се притеснявали да дохранват с домашно кисело млекце, което изобщо не е и чувало за такива тестове - при това с много добри резултати.

# 61
  • Мнения: 814
tinky-winky,
Lenyto е казала нещо много вярно. Не мога да приема идеята, че пребиотиците и пробиотиците са измислени като съставки за рекламен трик. Някои АМ ги съдържат, други - не. Тук обсъждаме разликата между всички тях. За кърменето изобщо никога не съм и никога няма да споря, защото съм съгласна за неговата полезност (междудругото аз точно това обясних по-горе). Само че успях да кърмя само 3 месеца (да се "гръмна" ли заради това?!)  Confused.  И ако синът ми беше приел без проблем първото АМ, което му дадох, надали сега щях да мога да кажа толкова по темата. За съжаление, когато нещо не му е "дошло до главата на човек", му е "широко около врата" Tired. Желая ти дълго и безпроблемно кърмене  Peace     

# 62
Браво Tinky-Winky!!!  Hugмай повечето тук са се превърнали в рекламни агенти на фирми произвеждащи адаптирани млека. Аз не можах да кърмя дълго - може би не е имало кой да ми обясни някои "дреболии", които разбрах в последствие. Ivemom, разбирам ентусиазма ти, но на дъщеря ми обрива и коликите преминаха след давне на мляко с пребиотик ( преди това беше на такова с про ). А и между другото мисля, че съм съвсем наясно каква е разликата между ПРЕ и пробиотици. В NAN1 НЯМА нито про, нито пребиотици, а бифидугенния ефект не се дължи само на лактозата. Исках само да кажа, че една от водещите фирми в света не рискува да сложи в мляко за кърмачета, нещо за което няма доказани ползи/ вреди върху организма. И подчертавам - само за млека и то за здрави деца. Погледни следната статия "Probiotic Bacteria in Dietetic Products for Infants":
A Commentary by the ESPGHAN Committee on Nutrition - Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition
- нали знаеш какво е ESPGHAN и как да намериш статията в нета?! Всички останали проучвания, които четеш къде ли не са според мен ПЛАТЕНИ ФИРМЕНИ ПРОУЧВАНИЯ ЗА ПРОБИОТИЦИТЕ В АДАПТИРАНИ МЛЕКА!!! Leny, моля те обясни на майките как да запазят по дълго време кърменето (за съжаление аз не мога - нямам опит), а не колко са "полезни" пробиотиците. Докато не ти дойде до главата, всичко което пишеш е само теория - някой каза по - горе "широко ти е около врата". Успех с кърменето и дано да го запазиш по дълго, защото може да ти се случи да се разочароваш от млеката с пробиотици, както това ми се случи на мене - повярвах на една убедена модераторка, а не на ЛЕКАРЯ, който незнам защо всички наричат педи.

# 63
  • Мнения: 117
Боже! Боже! Боже! Пак ли?
Момичета защо е необходимо да превръщате поредната тема във форума във вечния спор ЗА и ПРОТИВ кърменето. Това е въпрос на личен избор за всеки. Всяка майка е отговорна за това което е решила за своето дете. Стига вече.
 Peace Браво ivemom и Lenyto . Аз просто съм цитирал, докато вие сте го написали точно.
Нека сме лошите. Ама защо не разбрах.
tinky-winky
Защо трябва да имам за пример скандинавките. Да вземем за пример французойките, които след втория месец майчинство се връщат на работа и децата им отиват на ясла или ги гледа детегледачка за която държавата плаща. Дали майката "притичва" през 2-3 часа да кърми?
За съжаление няма как да те разбера правилно, защото адаптирани млека с ПРОБИОТИЦИ не са никаква мода, новост или както искаш го наречи. Новост са за България може би макар, че и това е спорно защото Hipp са от доста време в България. А по новото е Лактана БИО, а от скоро доколкото знам и Нестле е с пробиотици. Всички тези марки продават  АМ с ПРОБИОТИЦИ във ВСИЧКИ ЕВРОПЕЙСКИ ДЪРЖАВИ още от времето когато адаптирано мляко в България се е продавало в корекомите. Само за твоя информация лично аз съм съм започнала да давам АМ с ПРОБИОТИЦИ - NEOLATTE, което е също с 4 бифидобактерии в Италия. А лично съм виждала Лактана БИО, същата каквато е в България и в Швейцария. Позволи ми сега аз да те питам Италианците, Швейцарците и др. му европейци дали са по - глупави от нас. И ако наричаш някой рекламен агент защото е споделил какво дава на детето си и то е добро - можеш спокойно да ме причислиш към групата на рекламните агенти на АМ с пробиотици, защото съм се убедила лично от предимствата им и съм го препоръчала на всичките си приятелки и те също са доволни. А другата причина поради която го давам е че млякото е БИО-затова можеш спокойно да ме наречеш и рекламен агент на БИО храните.  Hug

colombina
мила, моля те да не си позволяваш да отправяш упреци към майки, които имат доста по голям стаж и като майки и като участници във форума. Аз уважавам всеки в този форум, защото преди да започна да пиша съм се учила на много неща от тях и от това което са писали.  Както и да ги наричаш рекламни агенти, защото доколкото виждам имаш няколко отговора единствено в тази тема. Бъди разумна. Прочети. Не злорадствай и не бъди груба. Няколко пъти те помолих да прочетеш цялата тема. ВНИМАТЕЛНО. Ти продължаваш да бълваш недомислици. Само като чета какво си написала ми става ясно, че наистина хабер си нямаш за разликата между ПРЕ и ПРО - биотици. Ама никакъв. Само ще ти кажа, че за разлика от България в Италия самите лекари обясняват каква е разликата и те съветват. Какви водещи фирми цитираш. Моля те не слагай името на Nutrition. Само това не. МОЛЯ ТЕ. А просто вземи и се върни малко по нагоре в темата, където една майка публикува доклада на европейската педиатрична асоциация в която за пробиотиците се говорят само положителни неща (а те не са платени фирмени проучвания). Аз съм ти цитирал информация от специализирано педиатрично списание. Бъди малко по коректна. А моля те препоръките на американската педиатрична асоциация по гастроентерология да си ги ползват американците.
Тъй като стана доста дълго за твоя информация: Пробиотиците са добрите бактерии и когато едно дете приема напр. антибиотик, който наред с "лошите" унищожава и "добрите" бактерии му се предписват пробиотици. В аптеките вече има десетки видове на капки, сиропи, хапчета и др. Само за твоя информация, че в организма трябва да има баланс между бактериите. И когато го няма той се създава чрез приема на пробиотиците. От началото на 20-ти век са започнали проучвания и един от учените, които работи по въпроса за наша гордост е БЪЛГАРИН. Запазвам си правото да ти изпратя малко инфо по въпроса.  Hug

Ако имаш конкретна информация- сподели я, както правят останалите по темата.
Peace
Наистина не превръщайте темата в някакво ваше безмислено налагане на необосновани тези и нелогични мнения, а ако имате нещо ПО ТЕМАТА което знаете или искате да споделите го направете съвсем доброномарено както всички майки досега.
И аз съм за кърменето, но за съжаление не успях и затова давам АМ с ПРОБИОТИК на моя хубавец да ми е жив и здрав.
P.S Не е реклама, а личен опит.

# 64
  • Мнения: 1 089
colombina ,
Да, аз кърмя и ще продължа в разумни граници (без да се вманиячавам като някои кърмачки във форума), но също така давам АМ в храната на детето си. Както съм написала и по-нагоре в темата, пробиотици давам не само с АМ, но и с кашите, които давам на детето си.
Както ти е написала shturolina, пробиотици се предписват при стомашно-чревни проблеми. Такива имаше моя син и детския гастроентеролог, при който се консултирахме ни предписа такива. И за това съм писала по-горе.
Самата аз съм лекар и добре боравя с медицинска информация, за да бъда поучавана от лаици в областта.
Що се отнася до кърменето - помагам с личния си опит и познания в кърмаческия форум, както и в личните си контакти с други майки, НО, забележи (!), БЕЗ ДА НАЛАГАМ ВИЖДАНИЯТА СИ НА ДРУГИТЕ. Всеки трябва и Е отговорен за себе си и избора си!
P.S. За да разбереш някои "дреболии", освен да чакаш някой да ти ги поднесе на тепсия, се налага и ти да се поинтересуваш и поровиш...както направих и аз - до сега иначе със сигурност да ми беше спряла кърмата.
P.P.S. Между другото доклада, който си цитирала не казва нищо по-различно от цитирания по-рано доклад. А за него пък също съм дала мнение ( ако има кой да чете).

Последна редакция: ср, 13 фев 2008, 08:27 от Lenyto

# 65
  • Мнения: 24 467
Моля ви да се придържате към темата.
Лично мен няма да убедите в идеите си, в страни от нея, особено когато самите вие говорите за "мода" /?/. Ако искате нова тема- открийте си такава. Нека тук си говорим по въпроса, заради който сме в настоящата. Аз лично я чета заради информацията. Вие не давате информация, а се опитвате да наложите някакви ваши си виждания.
Имам достатъчно личен опит и съм избрала пътя за себе си. Не се нуждая от идеи в тази насока. Чрез тази тема желая да разширя именно познанията си в съответната област.

# 66
  • Бургас
  • Мнения: 1 787
Интересна тема,но подобни спорове объркват.
В крайна сметка всеки търси най-доброто за детето си.
Lenyto е права никой не трябва да налага вижданията си. Peace

# 67
  • Мнения: 814
Едно ще кажа – жалко за хубавата тема! Писала съм за какво ли не във форума и не съм обиждала, нападала или била груба с никого. Темата беше за пребиотиците и пробиотиците – за всички, които искаха да научат нещо повече и за тези от нас, които са чели и които можеха да обменят опит и познания (защото аз също научих някои нови неща от съфорумките тук). Никой не налага по никакъв начин мнението си и всеки има право да храни детето си както прецени. Нямам представа защо някои от вас опорочиха темата така…     
P.S. „педи” е съкратен форумски жаргон за педиатър и никой не влага обида в това.

Повече изобщо не смятам да отговарям на нападки и предлагам на мамите да се опитаме да продължим темата само с полезни материали, информация и културно обсъждане, а не със заяждане...
В тази връзка ето някои допълнителни линкове, от които почерпих информация за необходимото ниво на бифидобактериите в организма, за действието им при новородените, за олигозахаридите, за това че пребиотиците не могат да стимулират развитието на бактериите, ако тях ги няма или са оскъдни в организма, както и за полезността на кърмата и т.н. Не мисля, че този сайт е платена фирмена информация. Статиите са още от 1997, 1998 и 2005 г., поради което аз твърдя, че това вече не е никаква новост:
http://www.medicinalfoodnews.com/vol01/issue3/bifido
http://www.medicinalfoodnews.com/vol09/issue2005/breastfed
http://www.medicinalfoodnews.com/vol01/issue1/pro011
http://www.medicinalfoodnews.com/vol02/issue7/biotic


Аз ще цитирам няколко пасажа от тях:
„Bifido bacteria are found in highest quantities in the intestines of breast fed newborns. As the baby ages and its diet changes, the numbers of Bifido bacteria declines and other bacteria, some associated with disease, increase in numbers. In studies carried out in primarily in Japan, it was shown that adding Bifido bacteria back into the diet improved diarrhea, and constipation. Various strains of Bifido bacteria have been shown to be able to synthesize vitamins that may be available to the host. There have also been reports of the infection preventing ability of Bifido bacteria and their antitumor effect.”

“Breast fed babies generally have larger numbers of bifidobacteria than bottle fed babies growing in their intestines. Up to 90% of the bacteria in the GI tract of breast fed babies can be bifidobacteria. Bifidobacteria are considered to be "good bacteria". Many probiotic foods contain bifidobacteria. It is generally believed that human breast milk contains bifidogenic factors that support and promote the growth of bifidobacteria. As time goes on, and the baby is introduced to solid food, both breast fed and bottle fed babies develop a more complex population of intestinal bacteria.
At the present time, it is difficult to demonstrate a direct benefit to breast fed babies against disease and infection. Mother’s milk contains immunoglobulins that increase resistance to disease, and there is a general feeling that colic is less of a problem in breast fed babies.
Breast feeding babies may also be receiving the benefits of probiotic bacteria consumed by the mother. It has been recently shown that atopic dermatitis is less frequent in babies of mothers who have eaten Lactobaillus rhamnosus GG during pregnancy or lactation. The mechanism by which this happens is not known, but it is certain that something in the mother's milk is the source of the protection.
Infant formulae are improving all the time, but they still do not have all of the health benefits of breast milk.

Beneficial Effects Attributed to Bifidobacteria:
1.   Produce vitamins
2.   Aid in intestinal function
3.   Protect against enteric infection
4.   Contribute to digestion and absorption of food
5.   Kill or displace pathogenic and other less desirable bacteria
6.   Stimulate the immune system”

“Prebiotics are foods that contain nutrients that are required by bacteria for growth and metabolism. The bacteria that live in the intestines of humans survive on the supply of partially digested food that is passing down the gastrointestinal tract. Certain bacteria require specific nutrients to grow. If the diet of the human contains those nutrients the bacteria will survive and grow; if the nutrients are not in the diet, the bacteria cannot grow. Adding or increasing specific foods or food ingredients to the diet, changes the numbers and types of bacteria in the intestines”.

„Probiotics are an important part of the complex world of foods that are good for health. Probiotics are foods that contain live bacteria. It is the bacteria and metabolites which they produce that give these probiotics their health promoting properties. The best known example of a probiotic is yogurt. The experimental data for yogurt is still not as conclusive as one would like, but human studies related to the consumption of yogurt show increased milk digestibility, quicker recovery from certain types of diarrhea, enhanced immune function, reduction in certain cancers, and possible lowering of blood cholesterol levels.
The bacteria which are found in probiotic products such as yogurt, kefir and fermented vegetables usually aren't normally found in the human intestine. In fact, the intestinal environment is often a hostile one for these foreign bacteria. Because of this, bacteria eaten in probiotic products don't colonize the intestine but are flushed though and eliminated quickly from the body.
The bacteria that live in the intestines make up a very large and very diverse population. The numbers of each kind of bacteria change depending on age, diet, health status, and use of drugs and supplements. The bacteria that do thrive do so because they are able to adhere to the intestinal wall and use the semi-digested food that is passing through the intestines. It is not surprising to find that the bacterial population in the intestines of vegetarians is much different that that of meat eaters. Because some bacteria have specific nutrient requirements it has been proposed that adding these particular foods or nutrient to the diet could be a way of increasing the numbers of specific bacteria. That is what prebiotics are. Prebiotics are foods or nutrients that are used by specific bacteria and that can be added to the diet to increase the chances of these particular bacteria growing and thriving in the intestine.
Fructooligosaccharides (FOS) have been known as prebiotics for some time , but have been joined by galactooligosaccharides and other digestion resistant carbohydrates. FOS are compounds made up of fructose sugar molecules linked together in long chains. They can be found naturally in such foods as Jerusalem artichoke tubers, onions, leeks, some grains and honey.”


Извинете, че материалите са на английски, ако някой има желание – мога да преведа отделни части.

# 68
  • Бургас
  • Мнения: 10 822
Аз имам малко конкретно въпросче.Понеже Тери пи АБ и купих Лактофлор.На кутийката има малко информация,да не кажа почти никаква/упътване няма/.След като прочетох,че пробиотицити се разрушавата от киселинноста в стомаха преди да стигнат червата има ли смисъл от приема на тези хапченца за смучене,или е по-добре да се вземат капсулите?Аз тях няма да мога да и ги дам/капсулите/,та се чудя дали въобще да продължавам с тези бонбонки.

# 69
  • Мнения: 1 089
margo71,
тези щамове бактерии са именно такива, които могат да оцеляват, преминавайки през стомашните киселини. Можеш спокойно да продължиш да даваш Лактофлор, а мен ако питаш е най-добре да си даваш кисело млекце, Активия и още купища други млечно-кисели продукти с живи култури вместо да даваш пари за пробиотични таблетки и капсули. Детето ти е достатъчно голямо да си похапва въпросните млекца.
За децата най-подходящ пробиотик на таблетки е "Ентеросан основен за деца".

# 70
  • Бургас
  • Мнения: 10 822
 lenyto,Благодаря много за отговора!Вече съм наясно/за момента  Wink/.

# 71
  • Мнения: 11
Абсолютно съм съгласна с kloie
И аз не бях наясно с пробиотиците. Информирах се, четох и реших за себе си и моето дете. Включително и от опита на майки от форума. Лично аз давам адаптирано мляко Лактана БИО точно заради пробиотиците и каши на Hipp, които са също с пробиотици. И съм много доволна.
Искам само да споделя, че наши приятели работят и живеят в Букурещ и преди две седмици когато им бяхме на гости ми се обадиха и им занесох Лактана БИО 3 от България за техния син, който е на годинка и половина. Там също се продава, но е малко по скъпо млякото.
А по отношение на кърменето бих искала да споделя следното. Не е необходимо майките във форума да се убеждаваме или налагаме мнение кое е добро и кое не, когато става въпрос за кърмене. Нека акушерките в болниците да ни учат как да кърмим вместо да ми носят още втория ден грозно стъклено шише с още по-грозен биберон и да ми казват "Не се притеснявай, ако нямаш кърма ще го захраним с Фризолак". Доколкото разбирам tinky-winky и colombina смного държат на кърменето (аз също), моят съвет е да насочат повече критиките си към болниците и отношението на лекари и акушерки към младите майки и тъпченето на децата с мляко от първия ден.   bouquet

# 72
  • Мнения: 111


 Мили мами,

 Аз просто изразих едно мнение и трудно разбирам последващата агресия спрямо мен. Но явно в този форум е така. Бъдете здрави!

# 73
  • Мнения: 5
Ivemom, moga li da smesvam mlekata? Primerno nqkolko dena mlqko s probiotici,a sled tova nqkolko dena mlqko s prebiotici. Primerno moeto dete skoro 6te navur6i 5 meseca,hranim s Milumil,mlqko s prebiotici,moga li da go kombiniram s Lactana Bio?

Ivemom, мога ли да смесвам млеката? Примерно няколко дена мляко с пробиотици,а след това няколко дена мляко с пребиотици. Примерно моето дете скоро ще навърши 5 месеца,храним с Милумил,мляко с пребиотици,мога ли да го комбинирам с Лактана Био?

Моля, пишете на кирилица.

Последна редакция: чт, 14 фев 2008, 07:09 от Vivi

# 74
  • Мнения: 814
Ivemom, moga li da smesvam mlekata? Primerno nqkolko dena mlqko s probiotici,a sled tova nqkolko dena mlqko s prebiotici. Primerno moeto dete skoro 6te navur6i 5 meseca,hranim s Milumil,mlqko s prebiotici,moga li da go kombiniram s Lactana Bio?
Zlateia, за съжаление не мога да ти отговоря  Confused. Чувала съм за смесване на млеката главно, когато се използва някое от лечебните млека с някое нелечебно.
Попитай педиатър Peace 

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт