КЛУБ "РОДИТЕЛИ-ЧАСТНО ОБРАЗОВАНИЕ" 10 - ПОДГОТОВКА ЗА СЛЕД 7 КЛАС

  • 34 213
  • 294
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 967
Китай сигурно са хитрували - пратили са деца например родени и живели в Германия - в този случай немският им е доста добър.

# 286
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
И как звучи китайският немски?  Grinning
Не може да се пресъздаде!  Joy
Може би нещо като дзън-дзън-дзън...  Laughing

# 287
  • Мнения: 4 877
Да преминем от Китай към Танзания с идеята за ваучерите:


"Ваучери има и в Танзания
Да се отпускат пари според разходите на всяко училище, предлага Юрий Анджекарски
http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2007-12-15&article=214878
Всеки ученик да получава от държавата ваучер за образованието си на стойност 1350 лв., предложи просветният министър Даниел Вълчев. Парите ще следват ученика в школото, което той избере - независимо дали е държавно или частно. Трябва ли да се субсидира частното училище наравно с държавното, попитахме директора на частни немски училища "Ерих Кестнер" Прокоп Павлов и Юрий Анджекарски, шеф на форум "Професионално сдружение за образование", бивш директор на експерименталното училище "София".
- Г-н Анджекарски, как приемате идеята на министър Даниел Вълчев за ученическия ваучер?
- Това всъщност е доста стара идея. Мнозина не помнят, но за първи път тя бе лансирана на кръглата маса за проблемите на образованието през 1991 г., когато министър бе Матей Матеев. Дори я публикувахме в един паралелен законопроект за образованието, който бе изготвен от експерти тогава. Тя е прилагана в много държави, между другото спомням си, че се смеехме, защото една от тях е Танзания. Но естествено, я има и в много неафрикански държави.Тази идея в общи линии е правилна, защото учениците от частните училища са равни на тези от държавните. Но като говорим за равенство, би трябвало да погледнем от другата страна на нещата.
- Каква е тя?
- Държавните и общинските училища имат в редица отношения много ограничения да проявяват финансови инициативи. Те не могат да предлагат например платени образователни услуги. Би трябвало да се лансира идеята общинските или държавни училища под формата на сътрудничество с фондации или родителски настоятелства да могат да предлагат легално такива неща. Иначе внезапно ще се окаже, че частните училища са малко по-равни от другите. за мен например е недопустима логиката, с която министър Даниел Вълчев преследва частните уроци като нещо мръсно, лошо, незаконно. И броят стотинките на учителите, както не се броят парите и на свещениците, които извършват платени венчавки и опела. Искат учителските пари от частни уроци да бъдат извадени на светло - ами прекрасно, нека излязат на светло и парите на зъболекарите, и на всички останали, които получават пари от частни услуги.
- Достатъчен ли е един ваучер за образованието на ученика, покрива ли реалната му стойност?
- От преподаватели в държавни елитни училища зная, че те са правили разчети, които сочат, че тези пари няма да стигнат. Не са разчетени главно за да се платят горивата или онова, с което там се отоплява училището. Когато се прави този проект, трябва да стане ясно дали в този ваучер са включени разходите за отопление и консумативи. Защото иначе ще стане същата драма, която стана с общинските болници - прехвърлиха ги на общинските бюджети и забравиха да разчетат в тях средствата за отопление. Ако същият парадокс стане с школата, ако парите са разчетени само за образованието на децата, ще трябва да стоят на студено и на практика ще излезе, че пестим от тяхното здраве. Или от материални придобивки за училището. Защото от учителските заплати никой няма да посмее да пести. На практика онова, което ще се случи, ще бъде една децентрализация на бедността.
- Еднакви ли трябва да бъдат ваучерите за всички училища?
- Не, според мен трябва да е заложен някакъв коефициент в зависимост от това, как се отоплява училището, има ли пътуващи ученици и т. н. Тук искам да повдигна и един въпрос, който министерството е на път да реши правилно, но явно лошо го обяснява на обществото. Става дума за закриването на училищата в крайните махали с малко хора за сметка на поддържането на едно средищно училище, до което децата да бъдат возени. В крайна сметка вторият вариант е по-евтин и по-добър, отколкото да поддържаш и топлиш едно школо за трима учители и двадесет деца, което при това на практика не разполага с добра материална база. Централизацията обаче трябва освен да се разясни, и да се осигури подходящ и редовен транспорт за децата от селата. Когато се правят такива изчисления на образователните нужди на всеки ученик, непременно трябва да се вземат предвид както децата от големия град, така и тези в малките селища.
Стела Стоянова "

# 288
  • Мнения: 263
Здравейте момичета,
най-после ми остава малко време за темичката пак. Преди време ви занимавах с проблем с градините заради местене Варна-София. Накрая се отказахме и решихме да останем във Варна. Но съм малко разочарована от частната градина, която посещава детето тук. Sad Взеха лиценз за частна градина и веднага вдигнаха таксата с 30%! А базата е същата. Няма никакво подобрение (в един блок в няколко стаи се помещават различните групи) и имат малък заден двор за игри през лятото. Вярно ще има обучение по английски наистина, но такива обучения има навсякъде, не предлагат допълнителни занимания (спортове например) и най-неприятното е, че не връщат част от таксата, ако детето отсъства по една или друга причина от градина. И работното време ми идва малко къси4ко: до 18.00 часа...
Кажете по другите частни градини (не визирам само Варна) така ли е?

# 289
  • Мнения: 4 877
Здравейте момичета,
най-после ми остава малко време за темичката пак. Преди време ви занимавах с проблем с градините заради местене Варна-София. Накрая се отказахме и решихме да останем във Варна. Но съм малко разочарована от частната градина, която посещава детето тук. Sad Взеха лиценз за частна градина и веднага вдигнаха таксата с 30%! А базата е същата. Няма никакво подобрение (в един блок в няколко стаи се помещават различните групи) и имат малък заден двор за игри през лятото. Вярно ще има обучение по английски наистина, но такива обучения има навсякъде, не предлагат допълнителни занимания (спортове например) и най-неприятното е, че не връщат част от таксата, ако детето отсъства по една или друга причина от градина. И работното време ми идва малко къси4ко: до 18.00 часа...
Кажете по другите частни градини (не визирам само Варна) така ли е?

Ами за работното време май е така, но има логика за ЧДГ в София, които са във витошките квартали - все пак докато оставят всички деца. А за другите в града и без транспорт и аз нямам обяснение. Единственото е, че гледат от другите и не може едните да се преработват повече. Май на всички родители, които са в ЧО, голям проблем е часът на връщане. Е, пак е нещо в сравнение с ДУ, но ДДГ са до по-късно.
За таксите - в някои градини ги връщат, в други - не. Дори си спомням като обикалях преди години ЧДГ в една връщаха за целия ден. Сега не знам как е, дано се включат и мамите с по-малки деца и да споделят.
За спортовете - ама съвсем ли с нищо не ги занимават? То не е необходимо да имат басейн в блока, ама все пак това е Варна! Сигурно има детски басейни, конни бази - ами мога да давам всякакви идеи. А и дори да са си там, пак може нещо на място да се организира - йога, карате, танци... Но аз се размечтах. И ние бяхме в първата ЧДГ в блок и нямахме спорт. Занимаваха ги с физзарядка. Wink Но имаха разни други неща.
Относно английския - ами то си е вече някаква норма, така че дано поне са перфектни учителите.

А какво обясняват за повишението на таксата?

Поне от добро отношение доволна ли си? И другото, което е важно - по-малко ли са децата (заради болести, по-добра ангажираност от страна на учителките...)? Как е храната? Това все пак са важни фактори.

 Hug

# 290
  • Мнения: 263
Май,
първо благодаря за отговора.
Нашата градина днес питах, ще имат народни танци с хореограф. Лично аз не държа много на хореографията поне за сега, че дребния е малък още. Но той проявява повече интерес към карате наистина. За сега ще изчакам сам да поиска или не да започне да се занимава с танци, а ако не ще го водя отделно на карате или нещо друго. Иначе във Варна положението с плуване за малки дечица е по-скоро трагично: има 1-2 басейна и в повечето от ттях плуване се започва най-рано на 5 годишна възраст май. Иначе от отношение съм доволна до момента. Те и самите собственички на градината много следят за добро отношение към децата, в това съм убедена. Резултат от това, обаче, само сменяме преподавателки напоследък. Търсят човек, който напълно да отговори на изискванията им, което от една страна е добре, но пък е малко стрес за децата. Но след първата-втората смяна малкия свикна и с това и не му прави особено впечатление. Дечицата са мисля 8-10 в група, По повече не взимат. Но това не ни попречи един месец след разболяване да ми го върнат след 3 дена с температура и после два месеца едни пневмонии, едно лежане по болници...
За момента си казвам, че това би могло навсякъде да се случи и да се зарази и в градинката до вкъщи. И се надявам да не се повтаря, но ако се случи няма да си мълча...
Повишаването на таксата се обяснява единствено с придобиването на нов статут и евентуално наемане на по-квалифицирани кадри за английския например. Имат и една хубава идея за възможност за онлайн наблюдение от родителите на учебния процесс, но това все още е в сферата на пожелателното...
Иначе днес вече записахме мъника и се надявам от септември да се чувства много добре там...

# 291
  • Мнения: 263
Момичета, кафенце?

# 292
  • Мнения: 4 877
Имам нужда от него. Simple Smile))

А детенце, как се чувства в градината?  Grinning

Май,
първо благодаря за отговора.
Нашата градина днес питах, ще имат народни танци с хореограф. Лично аз не държа много на хореографията поне за сега, че дребния е малък още. Но той проявява повече интерес към карате наистина. За сега ще изчакам сам да поиска или не да започне да се занимава с танци, а ако не ще го водя отделно на карате или нещо друго. Иначе във Варна положението с плуване за малки дечица е по-скоро трагично: има 1-2 басейна и в повечето от ттях плуване се започва най-рано на 5 годишна възраст май. Иначе от отношение съм доволна до момента. Те и самите собственички на градината много следят за добро отношение към децата, в това съм убедена. Резултат от това, обаче, само сменяме преподавателки напоследък. Търсят човек, който напълно да отговори на изискванията им, което от една страна е добре, но пък е малко стрес за децата. Но след първата-втората смяна малкия свикна и с това и не му прави особено впечатление. Дечицата са мисля 8-10 в група, По повече не взимат. Но това не ни попречи един месец след разболяване да ми го върнат след 3 дена с температура и после два месеца едни пневмонии, едно лежане по болници...
За момента си казвам, че това би могло навсякъде да се случи и да се зарази и в градинката до вкъщи. И се надявам да не се повтаря, но ако се случи няма да си мълча...
Повишаването на таксата се обяснява единствено с придобиването на нов статут и евентуално наемане на по-квалифицирани кадри за английския например. Имат и една хубава идея за възможност за онлайн наблюдение от родителите на учебния процесс, но това все още е в сферата на пожелателното...
Иначе днес вече записахме мъника и се надявам от септември да се чувства много добре там...

# 293
  • Мнения: 263
Ами преди се чувстваше добре с много малки изключения. След двумесечна "ваканция" ще видим към средата на септември как ще потръгне пак...

# 294
  • Мнения: 4 877
 НА КАКВО ЩЕ РАЗЧИТАТЕ ИЛИ РАЗЧИТАХТЕ ПРИ ПОДГОТОВКАТА НА ДЕТЕТО СИ ЗА ИЗПИТИТЕ СЛЕД 7 КЛАС?


НА УЧИЛИЩЕТО    - 9 (12.5%)
НА ЧАСТНИ УРОЦИ    - 17 (23.6%)
НА ШКОЛА    - 10 (13.9%)
НА САМОПОДГОТОВКА    - 13 (18.1%)
НА КУРСОВЕ    - 7 (9.7%)
ЩЕ МУ ПОМАГАТЕ    - 5 (6.9%)
НА ВРЪЗКИ    - 3 (4.2%)
НА КЪСМЕТ    - 8 (11.1%)
НА ДРУГО    - 0 (0%)
   

Общ брой гласове: 28





НОВА ТЕМА

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=320440.new#new


ЗАПОВЯДАЙТЕ ПРИ НАС!   Hug

Последна редакция: пт, 08 авг 2008, 01:37 от май :)

Общи условия

Активация на акаунт