Помен - 40 дни

  • 193 580
  • 63
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 4 916
Благодаря за отговора   bouquet

# 31
  • Мнения: 3 146
Вижте, във всеки край на България си има разни тразиционни ритуалин на различните помени, но те нямат нищо общо с канона. Дрехи, раздаване на разни храни и подобни неща просто са езически действия и не ги препоръчвам на никого. Иначе, цветя се носят, ако искате, но не е задължително.
Поменът се извършва от свещеника, не от миряните. От миряните не се изисква нищо, освет специални молитви, за които се пита самият свещеник. Нищо повече. Искрената молитва е единственото смислено и собствено християнско действие, както и паленето на свещ. Това е. Всичко друго е ... вредно.

За Троянския манастир - да, така си е, там просто игуменът е нещо като "бизнесмен", няма нещо общо с благопристойното монашеско поведение. Но това е често срещано в българските манастири.

# 32
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Поменът се извършва от свещеника, не от миряните. От миряните не се изисква нищо, освет специални молитви, за които се пита самият свещеник. Нищо повече. Искрената молитва е единственото смислено и собствено християнско действие, както и паленето на свещ. Това е. Всичко друго е ... вредно.

Абсолютно се съгласявам, но...
Има много атеисти или друговерци, които са починали и на тях не им е нужна християнска молитва.
Затова понякога и миряните вършат "работа".  Simple Smile В угода на душата на починалия, а не по канон.

Цветята не са проблем..., само да са четен брой... по всяко време.

# 33
  • Мнения: 1 775
От къде идва това, че не трябва да се подава нищо през гроба и цветята трябва да са четен брой? И аз така съм чувала, но никога не съм знаела защо е така.

# 34
  • Мнения: 3 675
Благодаря много за всички отговори.Някои от нещата вече ги купих, други ще ги взема в събота.Искам да поясня на Герганди, че аз свещеник или игумен не видях в троянски манастир, освен един, които четеше някаква молитва, просто се възмутих от държанието на хората в храма и това, че той не им направи никаква забележка.Човекът си чете молитва над някакво дете, а пред него се клюкарства и дъвчат дъвки, такова поведение не подобава на християнин в храм. И това свещениците го толерират, ужас.

# 35
  • Мнения: 3 146
От къде идва това, че не трябва да се подава нищо през гроба и цветята трябва да са четен брой? И аз така съм чувала, но никога не съм знаела защо е така.

Отникъде. Това са ПЪЛНИ ГЛУПОСТИ! Извинете, че съм рязка, но във форума е твърде често срещано суеверието, не защото хората са суеверни, а защото си мислят, че самото християнство съдържа тези положения и това поведение. Всички действия в християнството в храма са литургични. Водят се само от свещеника и дяконите, а миряните съ-действат. Всичко останало са глупости!

gitadam, извини ме, не съм разбрала. Но няма и от това какво да се учудваш... Просто 99% от хората не знаят или какво да правят в храма или за какво изолщо са в него. Туризмът не е сред горедспоменатите литургични действия.

# 36
  • Мнения: 2 563
Съжалявам за загубата ти.

Аз мисля,  че нямаш никакво право да се ядосваш на майката на починалата, че не организира нещата както ти си ги представяш. Мисля, че си нямаш и идея какво е да имаш покойник в семейството.

Майка ми почина в ръцете ми през март, след шест месеца химиотерапия и три дни в полу-кома. Веднага след смъртта се вика траурна агенция и личен лекар, това са разправии и изключително тежки моменти. След това се звъни на всичи, които трябва да знаят, взимат се решения за траурната служба, допълнително има търчане. През цялото време се стичат хора с цветя, ВСЕКИ иска да чуе как са минали последните дни на покойника и да си пореве, да си каже. Аз пиех успокоителни през трите дни преди службата, подреждах цветя и непрестанно някой седеше у дома и аз разказвах какво е станало. На самата служба/погребение всички теб гледат, стискаш ръцете на един куп народ, приемаш съболезнования, раздаваш, ревеш и прочие. След това всички ти се струпват в къщата, където трябва да бъдат посрещани. След тях чистиш. Допълнително ако спазваш правилата се правят раздавания, ходене в църква, ходене на гроба. Събират се дрехите на покойника, оправят се личните му дела, а през това време все има някой, който не е разбрал и ти трябва да съобщиш и да се погрижиш за него. Към 40 ден вече си пълно куку, защото отгоре на всичко в семейството и близките приятели всеки има различна идея за организацията на 40 ден и стават разправии. Честно, ако някой беше намекнал, че трябва да водя дошлите в църквата на ресторант, щях да му прасна един.

Майка ми също остави пари и съм го чувала това "ааа, ти прибра парите на майка си и гледаш да претупаш 40 ден". Много е лесно да кибичиш отстрани и да очакваш да ти угаждат. Затова чудесно я разбирам майката на приятелката ти. Не я съди така.

На теб какво ти пречи да организираш събиране в памет на приятелката си? Направи каквото смяташ, че би й се харесало, спомнете си за нея, изпратете я както вие искате.

# 37
  • Мнения: 295
Най-важна е молитвата за душата на починалия. Раздаването, обличането, пиенето нищо не внасят към спасението на душата. Естествено, можете да се съберете близки, за да си спомните с добро за нея, но по-голямо добро за душата й ще направиш, ако дадеш името й в църквата и самата ти се молиш за душата й. Аз бих те посъветвала да поговориш със свестен свещеник - от постовете ти виждам, че си вярващ човек и търсиш правилния път - ако твоята приятелка не е била вярваща, има нужда от твоите молитви. Дали ще се облечеш в нови дрехи или не, не е от значение, а молитвата за спасението на душата й. Нека Господ й даде вечен покой!

# 38
  • Мнения: 3 675
Знам какво е да имаш покойник в семейството, баща ми почина преди 8 години на 50 години от рак на белите дробове.Може и да не съм права за майката на приятелката ми, мисля, че е съсипана, има хора, които не показват чувствата си.Мога да кажа само едно, Бог да я прости, това е най-важното, да се молим за нея.

# 39
  • Мнения: 2 803
Не се ядосвай за чуждите дела. Всеки носи отговорност за собствените си деяния. Наистина паметник на гроба се слага на 1 г. Всичко това са подробности, от които покойника не се нуждае. Това, което е необходимо е истинска, топла и сърдечна молитва за душата на човека, която се намира в друго измерение, да намери покой при Този, които ни е създал /Бог/. И най-вече за това е помен за да се помолите, да направите панахида, да запишете св.Четиридесятница и да споменете, за да не се забравя. Бог да я прости!

# 40
  • тук и там
  • Мнения: 312
Здравейте!Извинете,че нахлувам във вашата темичка,но имам нужда от помощ.Какво се прави на деветте мееца?Какво се приготвя и какво се раздава?Ако не съм попаднала на точното място,моля да ме извените и да ме насочите .Предварително благодаря.

# 41
  • Мнения: 3 675
Според мен на 9те месеца не се прави нищо по-различно от останалите помени, сигурно се прави панахида и се раздава за Бог да прости.Ако някои от вас са по-компетентни, нека пишат, нямам нищо против хората да питат.

# 42
  • тук и там
  • Мнения: 312
Благодаря,но съм чувала,че9те месаца са толкова важни,както 40те дни.

# 43
  • Мнения: 3 675
Най-важните помени са 3, 9, 20, 40 дни, 6, 9 месеца и година.Не съм запозната с църковните ритуали, но според мен се прави опело в църква или на гроба.Доколкото знам са дали името на приятелката ми да го четат в църква до 40 ден /друг въпрос е дали наистина го правят/.Като цяло май молитвата сега е най-необходима, а всичко останало е за пред хората /не казвам ядене и пиене, защото това е важно за тях май/.

# 44
  • тук и там
  • Мнения: 312
Аз съм млада баба и не съм запозната много с църковните правила,но споделям моя опит.Каквото и да струвам,каквито и приготовления да правя си запалвам 1 свещичка и се помолвам каквото ми излезе от душа.Така ми олеква и мисля,че по този начин искрено почитам памета на покойния.Права си  gitadam,че всичко останало е за пред хората.
ЛЕК И СПОКОЕН ДЕН!

Общи условия

Активация на акаунт