Помен - 40 дни

  • 193 574
  • 63
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 146
Към всички се обръщам: Няма смисъл от изказвания "Не съм запозната с църковните ритуали, но според мен" или "не съм запозната много с църковните правила,но споделям моя опит". Просто това, което смятаме ние, е без каквото и да е значение, ако наистина се интересуваме от православна или католическа християнска религия.
Просто отива човек и пита свещеника какво, как и защо се прави. Всичко останало е безсмислено.

Няма смисъл сами да си измисляме кое е право, след като си има хора, които само с това се занимават - да знаят кое е правилното и да го казват на миряните.

Ако, от друга страна, личното ви мнение ви е по-скъпо и истинно от това на свещеника, просто станете протестанти или някакви окултисти, но православието няма нищо общо с личното мнение, що се отнася до богослужението и литургията.

# 46
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
baba mimi   Hug така е  Hug важните са мислите ни ,искренната молитва ,която излиза от сърцето ни!
ЗА помените-вярно е,че се правят 3,9,20,40 дни,3м,6м,9м,1г,3г и после минава към общите задушници!Обикновенно хората канят близки за 40 дни,които са много важни и 1 година!През другите споменати дни и месеци може да се раздаде нещо за Бог да прости!По една или друга причина,невсеки път жалеещите могат да повикат свещеник на гроба!
Това за НЕподаването през гроба - никъде не го пише!
Цветя се носят/ако имате желание естествено/-четен брой ; първата подавка не е задължително да се остави на гроба за починалият-обикновенно я изяждат кучетата,като едновременно с това правят и ред поразии по гроба-по-добре е да се раздаде на непознати хора от колкото на кучетата       http://www.pravoslavieto.com/calendar/zadushnica/index.htm#gen5
Равняването на гроба става на 40ден,не на 39-тия!След равняването вече може да се посадят трайни насаждения-цветя
...за раздаването на вещи,посуда...въпрос на бабешки ритуали и обичаи въведени в различните краища на страната, десетилетия след десетилетия! В нета има достатъчно информация в православните сайтове,има книжка в църквите за това,което се прави след като почине човек,свещеник също би бил полезен със съвет!

# 47
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Това за НЕподаването през гроба - никъде не го пише!

това е вид уважение към починалия. Не е нужно някъде да бъде записано...
Що не ходите през гроба, а?
По същата причина - от уважение. Просто в света има и неписани закони и правила.

Но аз се "махам" от темата.
Да почиват в мир душите на починалитъе ни близки  Praynig

# 48
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Шани   bouquet, не се засягай,просто съм казала,това ,което знам като презвитера!Няма нужда да се махаш от темата! Всяка от нас си е казала мнението по въпроса и това,което знае!Пък и с теб се знаем не от една тема  Heart Eyes

# 49
  • Мнения: 3 146
Шани   bouquet, не се засягай,просто съм казала,това ,което знам като презвитера!

Какво е това? Женски вариант на думата "презвитер" ли и какво означава? Може и на лични отговора, много ще ми е интересно малко повече инфо!  Мерси предварително  bouquet

# 50
  • Мнения: 2 803
Шани   bouquet, не се засягай,просто съм казала,това ,което знам като презвитера!

Какво е това? Женски вариант на думата "презвитер" ли и какво означава? Може и на лични отговора, много ще ми е интересно малко повече инфо!  Мерси предварително  bouquet

Съпругата на свещеник.

# 51
  • Мнения: 3 146
Мрси!  bouquet

# 52
  • при Arctic Monkeys
  • Мнения: 2 225
аз не съм религиозна. баща ми, лека му пръст, също не беше. въпреки това, на 40-я ден от неговата смърт на гроба му т.нар. дядо Владика (Кирил)с двама помощници, чете молитва. до 40-те гробът трябва да бъде заравнен, отстрани се правят ограждения от дъски.  прави се питка, от която се дава на присъстващите, заедно с подавките, които на нас ни ги прави агенция. трябва да има червено вино, което се излива на гроба.

# 53
  • София
  • Мнения: 309
Много съжалявам за загубата на авторката. SadМоите съболезнования.
Аз не мога да дам съвет,защото на мен тепърва ми предстои да организирвам 40 дни на майка ми и търсех информация.Засега си направих извода,че трябва да си взема книжка от църквата и там да прочета.
Това,което ме интересува сега е на кого се поръчва зарявняването с дъски на гроба?На хората,които правят и паметниците ли или на работниците на самите гробища?Колко време преди това се прави?

# 54
  • Мнения: 3 675
Че то стана така, както бях писала.Благодаря за добрите думи на всички.Отиваме ние на гробищата.Майката на момичето не може дори попа да познае, може само по телефона да са се чували през седмицата, това не го знам.Но тя ми каза единствено това - като не плача или не показвам чувства, това не означава, че не ми е тъжно.Може би някой преди мен я упрекнал за нейното безразличие, иначе защо да ми го казва.Каза, че е оправила гроба, друг път.Сложила е само замаска с цимент и бордюр пак от същото, може паметник да направи по-късно.Нямаше много хора на самата панахида, а когато се събирахме в апартамента на приятелката ми, дойдоха само чичо й и една друга приятелка от ученическите години.Майка й и брат й от втория брак си тръгнаха най-безцеремонно, като брат й само докара бабата до апартамента.Тя го попита няма ли да се качи, нямал време, имал работа.Човешката простотия е безгранична.Не съм аз тази, която ще ги съди, но не е редно според мен детето ти да почине и ти така да се държиш на най-важния за него помен.

# 55
  • Мнения: 2 803
Тъжно, много ми е тъжно като чета..................Бог да прости приятелката ти! Praynig

# 56
  • Мнения: 3 675
Според мен точно в тези най-тежки моменти си личи колко "човечни" са хората.Е, майка й ми каза, че дрехите, които съм си взела са хубави, но нищо повече, премести се при една нейна приятелка, за да си говори с нея.Аз това казах и на момчето /т.е. на мъжа й/, че тези които са дошли в апартамента, са действително тези, които най-много са я обичали и уважавали.

# 57
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
didito. когато отидеш да уточниш часа и датата със вашият енорийски свещеник, той ще ти обясни всичко! Задължително е да има чиния със жито+лъжица,червено вино и питка,мотика-за равняването на гроба,в края на панахидата и се равнява от свещеника! За останалите подробности - зависи дали се пада в постен период или не- пак със свещеника ще се уточните!
Съжалявам за непрежалимата ти загуба!

# 58
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 327
Аз съм кръстена. Синът ми беше кръстен. Но нито поп го е опявал, нито съм спазвала някакви църковни канони. На всички панахиди до момента правя това, което ми подсказва сърцето. Никога не съм изрекла Бог да го прости, никога свещ не съм му палила... Това са моите виждания, така преживявам нещата.
Дрешки и играчки раздадох много преди 40-те дни. Така го почувствах, така го направих. Никога след панахида на гробищата не съм канила никого нито в ресторант, нито вкъщи  Stop Както казва баща ми- на такива събирания неизменно някой се почерпва повече и в един момент можеш да чуеш "Наздраве"  Sick Мерси  Stop
Не обвинявай майката на приятелката си! Всеки знае за себе си как да се справи със загубата и болката от нея. Ако за тази жена начинът е да не показва публично чувствата си, нека е така.

# 59
  • Мнения: 2 700
Това,което ме интересува сега е на кого се поръчва зарявняването с дъски на гроба?На хората,които правят и паметниците ли или на работниците на самите гробища?Колко време преди това се прави?

Равнението се прави от гробари, но можете и сами да го направите. Пръстта на гроба трябва да се оформи като трапец.
Не се прави с дъски. Дъските са били споменати ако гробът не е оформен като такъв (ако няма бордюр).
На гробищата се мотаят работници и търсят "клиенти", но по-добре си вземи фирма - срещу централния вход има множество.
Самото равнение са прави на 39-я ден или най-късно на 40-я, но преди помена.

Общи условия

Активация на акаунт