Най-оригиналната традиционна българска рецепта?

  • 20 846
  • 89
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 001
Ошафа?
 newsm78

# 16
  • София
  • Мнения: 1 341
мисля,че е агнешко или месо по хайдушки.
знам че се копае дупка в която се пали огън, да стане жар и се слага цялото (заклано,одрано и т.н. )"животно", зарива се със жарта и пясък. и така........някой по запознат, моля да ме поправи ако греша и да ме допълни.

Иван Звездев  имаше предаване от един манастир и там приготвиха агнето по този начин.Виж в сайта му.
Баба ми ( от Сухиндол)  правеше невероятен рибник  - хлебно тесто с плънка от риба (баща ми ловеше риба от Росица или от язовира) мнооооого лук на филийки и орехи,черен пипер и магданоз.ММММММММ,каква вкусотия....как ми се дояде....

# 17
  • Мнения: 35
капама Peace -това е  Hug

# 18
  • Мнения: 1 639
и аз съм за капама Hug

# 19
  • Мнения: 38
" Занимавате се и с история на храните?

­ Да. Занимавах се и с българската кухня ­ търсих произхода на гювеча, на капамите и т.н. Произходът е турски. Като направим едно меню ­ капама, каварма, курбан чорба ­ не можем да пишем, че това е българска кухня... За сармите още се спори между турци и гърци чии са и т.н.

­ Кажете някое ястие, което си е чисто наше?

­ Когато започнах работа в хотел “Цюрих” в Швейцария през 1976 г., ми поставиха задача да представя българска кухня и да направя българско меню. Мениджърът на ресторанта, който беше много опитен, го провери, за да го одобри и от менюто ми останаха само супа топчета и шопска салата. За останалото каза ­ това е турско, това балканско, това еди-какво си." asen chaushev

# 20
  • Мнения: 804
Е браво какво излезе сега,че нямаме наши български рецепти ли?Таратор-ама е студена супа.Мусака-или и тя не е наша?Хайде тогава миш-маш.

# 21
  • Мнения: 2 752
Ето каква рецепта намерих из моите тефтери за Хайдушко печено:

Хайдушко печено

младо агне (6-8 кг), горски гъби, картофи, сол, балканска подправка

Изкопава се дупка в земята, на дъното на която се слага плосък камък. Отстрани също се подреждат плоски камъни, като прпоцепите между тях се замазват с глина, за да не се рони пръстта. В така приготвената дупка се запалва огън, който се поддържа около 2 часа. През това време агнето се заколва и се почества, ако е донесено готово, се нарязва на парчета около 1 кг. Измиват се гъбите и всичко се посолява много добре. Измиват се и картофите и небелени се приготвят за печене.
От дупката се изважда жарта и на дъното се подреждат малки камъчета така, че да предпазят месото от изгаряне. Всички продукти се слагат заедно в дупката да се пекат, като парчетата месо се отделят едно от друго с картофите и гъбите. Поръсва се и някаква балканска подправка. Отгоре дупката се затваря с плоча, която също се замазва с глина. Върху нея се насипва жарта и огънят се поддържа 2-3 часа. Времето за печене зависи от месото, затова преди окончателно да се отстрани огънят, ястието трябва да се провери.

Източник: Асен Чаушев
Ястието е известно сред гурманите като традиционно родопско.

# 22
  • Мнения: 804
Дами сетих се нещо-Банската капама се прави със свинско мляно месо,свински ребра,кокошка,кървавица,сланина.Как аджеба е турска рецепта като те са мюсюлмани и не консумират свинско?

# 23
  • Мнения: 2 752
Точно според Асен Чаушев ето една малка част от ястията, които са типично български:
салати - полянска салата, колибарска салата...
супи - супа пача, агнешка дроб чорба, телешко варено...
основни ястия - родопско пролетно ястие, магданозени кюфтета, попска яхния, харманско пиле, кехайовско кълцано, хайдушко печено...
тестени - бабина теняйка...
други - трахана, ошав...
Разбира се има още много, преписала съм само малка част от тях.

# 24
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Е браво какво излезе сега,че нямаме наши български рецепти ли?Таратор-ама е студена супа.Мусака-или и тя не е наша?Хайде тогава миш-маш.

Мусаката със сигурност не е българско ядене. Таратор мисля, че се прави и в Турция. Миш маш се прави в Гърция, казва се буюрди, което ме навежда на мисълта, че е турско.



Точно според Асен Чаушев ето една малка част от ястията, които са типично български:
салати - полянска салата, колибарска салата...
супи - супа пача, агнешка дроб чорба, телешко варено...
основни ястия - родопско пролетно ястие, магданозени кюфтета, попска яхния, харманско пиле, кехайовско кълцано, хайдушко печено...
тестени - бабина теняйка...
други - трахана, ошав...
Разбира се има още много, преписала съм само малка част от тях.

Пача се прави в Гърция, Турция и близкия изток (вероятно и другаде). Агнешката дроб чорба е традиционно ястия в Гърция, което се приготвя задължително във Великденската нощ и е първото местно, което се консумира след постите. За телешкото варено направо е смешно твърдение, прави се на толкова много места, че си е направо интернационално. Трахана също се прави в Гърция, даже се продава в магазините, за разлика от България. Яхниите също се правят на много места.

# 25
  • Мнения: 35
сирене по шопски и таратор Peace

# 26
  • Мнения: 110
Миш маш се прави в Гърция, казва се буюрди, което ме навежда на мисълта, че е турско.

   Миш-маш има и в арабският свят, само че под друго име.  Peace
   извинявам се за спама

# 27
  • Мнения: 4 435
Знаех си че ще ми помогнете, и то все със интересни неща.Много ви благодаря на всички които сте се включили досега. Hug  bouquet

Засега като че ли се насочих най-вече към ястие с нахут, булгур. Най-интересно ми звучи, и едва ли ще повторя някого. Почти всички колеги са се спряли на неща с боб или пататници и други неща с картофи, или пълнени агнета.

А и темата за мене е доста полезна.Научих неща за някои от ястията, които не съм знаела, доста интересно ми е.

# 28
  • Мнения: 25 724
Разгледай тези рецепти: http://www.magernitsa.com/bg/monestry.html
Аз бих заложила на чалбура.  Wink

# 29
  • Cacao Land
  • Мнения: 603
Бих те посъветвала да погледнеш за рецепти, които са характерни за различните региони на България. Примерно, в Родопите съм яла баница с ориз (родопски клин), тук има пов … 94;ия.

Таратора, миш маш-а, сармите и някои от другите ястия, които се споменават по-горе, може да се ядат навсякъде по Балканите, но обикновено всяко ястие си има национална особеност. Примерно, качамак се яде в България, Румъния, Италия, Лат. Америка, но за приготвянето му се използват различни масла, сирена и подправки.

Та, погледни за рецепти, които се правят с традиционни български сирена/ кашкавали и кисело мляко, примерно сирене по Шопски, сирене по Болярски, запечено сирене с мед и орехи, разни типични гювечета  т.н.

Успех!

Общи условия

Активация на акаунт