Как да разоблича фирма с много нарушения ?

  • 16 805
  • 53
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 398
 Силата се казва "Кодекс на труда".

 Важно е преди да подпишеш заповед за освобождаване , да се консултираш с някой.


 

# 46
  • Мнения: 60
Силата се казва "Кодекс на труда".
 Важно е преди да подпишеш заповед за освобождаване , да се консултираш с някой.

И да не подписваш нищо преди да си го чел и да ти кажат какво е! говоря от личен опит  тъй като аз съм една бъзачка .....
Разбирам какво и е  на авторката. Била съм на работа в много фирми. Не бих казала, че отношението на частния бизнес в малките градове е добро към работника.
Ако искаш да се оплачеш - Инспекцията по труда в твоя град, но съвета ми е ако ще се оплакваш и искаш да има някакви последици -иди и си пусни жалба с вх. номер , не е анонимно, но ще има бърза проверка. Иначе На „Горещия телефон” 0700 17 670 на ИА „Главна инспекция по труда”
Успех! Аз

# 47
  • София, България
  • Мнения: 5 597
Няма такова нещо като анонимен сигнал.
Бившата ми фирма - доста голяма имаше 2-3 проверки по сигнали / били сме лоши  #Crazy/
Всеки път в папките на служителите на Инспекция по труда се виждаше жалбата с името на видно място, а не съм се интересувала специално.
Какво остава за фирма със странни методи на действие...
Документите ни бяха в ред и винаги сме осигурявали на пълната заплата / за протокола/

# 48
  • Лондон
  • Мнения: 403
Ясно е ,че си обидена и унизена.Но,няма никакъв ефект от анонимен сигнал.Никой няма да ти го приеме.Успокой се и продължавай напред.

# 49
  • Мнения: 2 401
Ясно е ,че си обидена и унизена.Но,няма никакъв ефект от анонимен сигнал.Никой няма да ти го приеме.Успокой се и продължавай напред.

Глупости.  Разбира се, че има. и разбира се, че има кой да го приеме. 

# 50
  • Мнения: 213
Силата се казва "Кодекс на труда".

 Важно е преди да подпишеш заповед за освобождаване , да се консултираш с някой.


 

Да, да.  И да се консултираш и да не се консултираш, той като е решил да не плаща, как ще го накараш? Три-пет години съдебни дела и такси за адвокати.
И честно казано не мога да разбера гневния тон към хората, които не ги осигуряват на пълна заплата, при положение, че в общия случай това не е въпрос на договаряне и много малко хора могат да си позволят да кажат "ако не ме осигуряваш, няма да започна".

# 51
  • Мнения: 4 156
От моят опит с институиите в България - хич не си губи времето. Нищо няма да постигнеш с анонимни и неанонимни жалби. Ще направят една обща проверка, с предписания към фирмата и готово.
Това ни е проблема - че законите не се спазват и няма кой да следи те да се спазват. Държавните институции имат твърде много работа, а им плащат малко.

# 52
  • Мнения: 139
Преди 4-5 години работех на място, където по трудов договор заплатата беше минимална, а под масата се даваше остатъка, евентуално. Бях току-що завършила, дотогава бях работила все без трудов договор и самият факт, че ще ми тече стаж ми беше достатъчен за тъй наречения "старт" на професионалното поприще. Фирмата беше (и още е) голяма и известна, мислех, че това е гаранция, че всичко е ок. Работих там 2 години и много бързо се светнах, че не е редно да се постъпва така (на какво се нагледах..., даже аз водех черната каса, чак ме е срам като си помисля). Няколко пъти правих опити да убедя шефа, че не е нормално хигиенистката, секретарката, главният счетоводител и юристконсултът да взимат еднаква = минимална заплата, но уви, без резултат. Накрая ме стегна шапката и напуснах с доста голям скандал, без да съм си намерила друга работа, НО това не ме спря да изисквам на интервютата още да ме осигуряват на реалната ми заплата и да ми зачитат класа прослужено време, както и при удобрение от тяхна страна да ми изпратят трудов договор, с подпис и печат от тяхна страна. Ами получи се за по-малко от 10 дни, в малко градче с около 10 хил население и то още през 2005...
Мисълта ми е, че ако пускаш сигнали успехът би бил съмнителен. Но от скромния ми опит мога да ти кажа, че ако от въпросната фирма са извършили незаконосъобразно действие срещу теб можеш да възбудиш съдебно дело. Решенията на съда по трудовоправни дела доста често са в полза на работника. Можеш и до медиите да пишеш.
И после, приеми един приятелски съвет - следващият път гледай какво и за колко подписваш, има достатъчно места за работа, където законът се спазва. ОК, разбирам, всеки може да изпадне в положение, че да му се налага веднага да започна каквато и да е работа, но нищо не пречи през това време да търси нещо нормално и законно. Именно това е начинът да се белне сивата ни икономика. Защото сега положението е общо взето като с лудия и баницата.

# 53
  • София
  • Мнения: 397

Лошото е,че и аз работих там преди майчинството и имам да ползвам отпуск за три години.Като ми изтече майчинството със сигурност ще напусна,но се чудя коя ли сила на света ще накара шефа да ми плати полагаемия отпуск за предходните години(някой ако знае как трябва да постъпя аз,ще съм благодарна ако сподели)
Още преди да ти е изтекло докрай майчинството, отиваш в личен състав и си пускаш натрупания платен отпуск накуп- около 3 месеца се връзва и чак след това се връщаш и напускаш. Нямат право да ти откажат.

Общи условия

Активация на акаунт