Отговори
# 45
  • Мнения: 3 453
За 1 килограм екологично чисто, демек истинско сирене са нужни 7 килограма прясно мляко. Един литър прясно мляко е 1.20. За да получа едно дрънчче сирене е нужно да дам 8,40 лв. за мляко. Сами си правете извода....

Тук Ксения е права. По селата млякото е доста по-евтино. Аз също съм чела, че за 1кг. сирене са необходими 7л. прясно мляко. Говорила съм за това с жената, от която купуваме домашно сирене. Тя казва, че всичко зависи от кравата. Някой крави давали мляко с по-голяма масленост. Специално тя правела 2кг сирене от 10л мляко. Кравата и давала по-малко количество мляко, но за сметка на това - с по-висока масленост.
Излиза, че всичко е относително. Жената продава сиренето на 7лв/кг.. - направила си е сметката, а сиренето е чудесно! Peace

Химикали, нитрати и прочая химия си е отделен въпрос- всичко това може да си го има и при собствените, просто трябва да се избират продуктите.
 
Ако кажеш как, ще ти бъда вечно благодарна!  Laughing
Аз се придържам към мой си принцип, макар да не съм твърде сигурна в него - не купувам плодове и зеленчуци гиганти. Ще се радвам да науча повече за това, как да различавам добрите продукти, от тези, наблъскани с химия.  Thinking

# 46
  • Мнения: 4 651
Химикали, нитрати и прочая химия си е отделен въпрос- всичко това може да си го има и при собствените, просто трябва да се избират продуктите.
 
Ако кажеш как, ще ти бъда вечно благодарна!  Laughing
Аз се придържам към мой си принцип, макар да не съм твърде сигурна в него - не купувам плодове и зеленчуци гиганти. Ще се радвам да науча повече за това, как да различавам добрите продукти, от тези, наблъскани с химия.  Thinking

Домати извън сезона - колкото по дребни, толкова по- добре. Вземам само ако не са наредени в щайгата като клонинги  Mr. Green, те еднакви.
Краставици извън сезона - колкото по дебели, толкова по- добре  Mr. Green, не се бъзикам повече нитрати има в по- младите краставици.

# 47
  • Мнения: 4 965
Така е..ама тук живея и работя..За да сляза до женския пазар колко време и разходи за  транспорт ще похарча? newsm78
...

Е, така е ясно.
Аз самата и половинката ми работим в Лозенец и са ми познати цените в квартала.
Но живеем в Илинден, което означава изключително удобно прибиране пеша през центъра на града + няколко пазара и няколко големи магазина /при желание/.
Благодарение на това мога да се похваля, че едновременно поддържам фигура  Mr. Green, заради движението и успявам да хвана куп прИмоции, както и да науча къде са най-добрите цени /дори не нарочно, защото си имам една колежка, с която се прибираме заедно и обожаваме да обикаляме по магазините/. Встрани от храната, по този начин си купихме разкошни палта, които през декември на Витошка бяха по 190 лв. за по 59 лв., а днес открихме разпродажба на много симпатични ботушки, които преди месец бяха по 140-180 лв., а сега са между 30 и 50 лв. Това също е начин не само да се пести, но и да си купиш изгодно повече неща на цената на 1 и да не се притесняваш, че следващият сезон ще те изненада с "празен гардероб".
Извинете за отклонението. Blush


Иначе, за правенето на домашни мляко, сирене, хляб и подобни - и аз съм от неумеещите. Само извара мога да си направя.


.......

А към Азаф, понеже каза че да ядеш екологични продукти не е по-скъпо от това да ядеш боклуци, ще ти кажа - не си изобщо права. Може би сравняваме различни неща, вероятно според вкусовите си предпочитания и някои навици, но определено е много по-скъпо !

Не съм съгласна по една проста причина, която споменах - разни "неподходящи" храни просто не купувам /в сравнение с вижданите от мен в магазина други хора с пълни кошници с вафли, бисквити, бонбони и всякакви други, кито може да изглеждат по-евтини, но са от типа "левче тук, левче там"/. За сметка на това, за същите пари купувам плодове и зеленчуци /на принципа - вместо 1 голям шоколад за 3-4 лв., един помело за същите пари/. Вместо кило наденица, която да изпържа в олио, купувам едно пиле, което приготвям варено, печено или на пара /друг е въпросът доколко пилето е био, ама купувам от определен производител и поне виждам, че е пиле, а не оцветена тоалетна хартия, да речем/. Вместо газирано /понеже такова купуваме само за гости/ за 2-3 лв., вземам кисело мляко за 1 лв. и пием айрян /киселото мляко поръчвам на една комшийка на вилата да ми го прави/...
И т.н., и т.н.
И не го правя, за да спестя пари, а с идеята за здравето на семейството ми, но пак твърдя, че надали излиза по-скъпо.

# 48
  • Мнения: 14 654
Тази зима купих краставици и домати един път - имаха вкус на картон, никой не можа да ги дояде. Не знам как може на някого да са му вкусни. След 3 месеца ще дойде и техният ред. Между другото това, че избирам по-дребни плодове ме подведе - купих абълки с вкус на нитрати, супер гнусни, а изглеждаха много семпло.

# 49
  • Мнения: 4 651
Като споменах горе за просо, някой знае ли рецепта за просеник, но не от царевично брашно, а именно от просо? newsm78

Аз знам, че просеника е от царевично и пшенично брашно, повече царевично, защото се е ядял в гладни времена. Винаги съм си мислела, че идва от "просяк", а не от "просо"  newsm78. Баба ми е разправяла за просеник с пръжки като хитова манджа от детството й. С варено просо и сирене съм чувала да правят кашички на малките деца.

# 50
  • Мнения: 4 380
xenia, истинска боза отдавна не се намира. Колкото до ферментацията- има изследвания, показващи, че е вредна. По тази причина д-р Олга Елисеева препоръчва да не се консумира и кисело мляко.
Но явно ти разбираш повече от специалистите по здравословно хранене Whistling
Караните от далеч продукти се карат по въздушен път и срокът на доставка до щандовете често е по-кратък от този на местните.
ooooh!

Коя а па тааа бе! Joy
Ти чети, чети още...Де що не се е пръкнало, все е измислило по някоя нова теория. Laughing И на млечно-киселата ферментация ли замахнаха вече? Как не ги е срам! От древни времена до днес столетници по балканите са живяли и все с кисели млека са се хрнели, няква си Олга ша слушам аз... hahaha

# 51
  • Мнения: 4 651
Тази зима купих краставици и домати един път - имаха вкус на картон, никой не можа да ги дояде. Не знам как може на някого да са му вкусни. След 3 месеца ще дойде и техният ред. Между другото това, че избирам по-дребни плодове ме подведе - купих абълки с вкус на нитрати, супер гнусни, а изглеждаха много семпло.

Ако имаш предвид правилото за доматите, но не важи за ябълки Simple Smile. Има си обяснение, но за мой срам не го помня твърде добре. Беше свързано с в-вото, с което изкуствено опрашват доматите в оранжерийни условия. Колкото повече попадне от него в цветчето, толкова по голям, кух и пълен с вода домат ставал.

За краставиците забравих да кажа, че най- много нитрати има в и около дръжката, така че изхвърляйте поне сантиметър след дръжката.

За цитрусите: лимони, портокали, грепфрут, помело и пр. Преди да ядете, стържете и прочае измивайте кората с топла вода и сапун. Пръскат ги с разни неща, за да се запазят по- добре. Вносните ябълги повечето пък са парафинирани, така че мийте пак добре.

Някои сушени плодове според мен имат яко захар, така че едва ли са много здравословни - разни тропически сушени например, които се продават последните години. Купувам само едни натурални фурми, в които си внушавам, че са с някаква плодова захар поне, стафиди и има напоследък българско производство сушени дюля, ябълка, круша и бели череши.

# 52
  • Мнения: 4 380
Абе хора, да ви кажа, в България много обича да се спекулира какви били невкусни американските домати. Вие чували ли сте такива истории? Аз много се бях наслушала преди да дойда и очаквах страшни работи. Честно ще ви кажа, каквито боклуци в България съм яла, тук на подобни не съм попадала... newsm78 Такива с вкус на картон съм яла само у нас си. Laughing На шандовете си пише- тези са оранжерийни,тези за от полето внос от Лат. Америка, онези незнам си от къде си. Аз така избирам. И на външен вид да не са клонирани и да не са красиви. Mr. Green

# 53
  • Мнения: X
Абсолютно съгласна с повечето мнения, че може човек да се храни здравословно и с по-малко пари. Да, биохраните са доста скъпи навсякъде по света, но след като в България е пълно със села и баби, които произвеждат, не виждам какъв е зорът да се пазарува в Била. Може би в малкия град това да е голямо нещо да скочиш до Била, но аз бих пазарувала от селата.

Само да попитам авторката - темата е затова, че се чувстваш финансово затруднена или затова, че търсиш идеи как с по-малко пари да си купите здравословна храна? В мненията ти виждам по-скоро опит да се убедиш как това да НЕ стане. Защото аз видях много примери и полезни идеи как да се храни човек добре. xenia, салатите ти са страхотни. И да, нищо срамно и страшно няма в копривата, цвеклото и всичките евтини храни, които могат да растат без торове и химии.

Детето ми е малко и единственият junk food, който яде е Kinder Milch Schnitte и Данонино. Да, опитвало е шоколадова бисквита или някоя вафла, но се е случвало 2-3 пъти и тези неща не се показват и дават засега. Сокове и газирани напитки не се купуват, салами и вафли за таткото, чипсове и пуканки само с гости, дошли на бира. Днес отворих един чипс да хапна, това не ми се е случвало от месеци. За сметка на това купуваме много маслини /някой да е чувал за детско пристрастяване към маслини  Mr. Green/, чисто месо, всяка седмица се пазаруват пресни плодове и зеленчуци за седмицата. Дори да не готвя често, храним се със салати, млечни продукти, пуешко филе, домашен мед...

Сирене и кашкавал се правят трудно, но пък подквсването на кисело мляко е супер лесно, щом баба ми успя да научи и лаик като мен. Във всяко село обаче могат да се намерят хора, които произвеждат тези неща, както и яйца и зеленчуци през лятото - купуваш и всички са доволни. Аз съм страшно благодарна, че имаме баба, която гледа градина, по някой буркан с месце ни дава, домашна лютеница, домати и каквото може да се задигне като ходим няколко пъти в годината на гости.  Mr. Green  Другата ми баба е близо до София, но тя само в градината бодва нещо, там търсим от съседи да купим, каквото искаме. Винаги търся първо на село да купя, вместо да се бутам в Била или в модерните био магазини. На село поне знам как се произвеждат нещата.

# 54
  • Мнения: 4 965
... За сметка на това купуваме много маслини /някой да е чувал за детско пристрастяване към маслини  Mr. Green/, ...


Аз съм чувала и то на квадрат, но вкъщи и 4-мата сме пристрастени. Но маслините ни са домашно производство, та имаме късмет в това отношение. Sunglasses

# 55
  • Мнения: 423
Здравейте, темата много силно ме вълнува, тъй като аз се опитвам да се придържам към здравословен начин на живот, естествено доколкото мога.
Ям основно плодове, зеленчуци, месо ( телешко, пилешко, пуешко ), сирене, мляко. Това не означава, че  понякога не си хапвам сладко или тестени неща, но определено се случва рядко.
Наистина е много трудно от финансова гледна точка човек да се храни здравословно, тъй като всичко е доста скъпо, особено еко продуктите.
Въпросните еко продукти ( доколкото може да се вярва на етикети ), са еко защото се отглеждат ( и растенията, и животните ) според специални изисквания - без хормони, без пестициди, изкуствени торове и др., които са много вредни  и директно влизат в организма заедно с храната.
Освен това, почвата (относно насажденията) не трябва да бъде обработвана с въпросните химикали мин. 2 год. преди да се засадят културите. Това е най-общо за биопродуктите.
За плодовете и зеленчуците на пазара няма как да разберем със сигурност с какво са обработвани, но аз винаги гледам да си купувам от хора, които сами си ги отглеждат ( а не такива които купуват и препродават). Наистина тези, които не са български се обработват с химикали за да се запазят свежи и да са трайни.
По отношение на колбасите и месата, избягвам  пушените и гледам етикетите ( пак доколкото може да им се вярва). Колкото по-малко консерванти и стабилизатори има, толкова по-добре. 
По отношение на ястията у дома, винаги човек може да прояви въображение, стига да има време.
Аз например ( със сигурност няма да се харесат на всички) си правя различни супи - крем супи от тиквичка, картоф и морков; супа от целина, чушка, тиквичка и морков, изобщо може да се комбинират различни зеленчуци според вкуса.
От салатите обичам да си правя напр.: домати и краставици нарязани, върху тях кисело мляко и настъргани на ситно кашкавал и сирене.
Друга салата: сварени картофи, нарязани на кубчета, ситно нарязани кисели краставички, кисело мляко вместо сос ( може и малко майнонеза, според вкуса), магданоз.
Има още доста, но  друг път ще ги напиша Wink

# 56
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
Аз на продукти - био, еко и т.н., продавани в магазина, изобщо не вярвам, че са такива. Ако бих имала възможност да пазарувам от разни села, бих го правила, но рядко пътувам. На пазара производителите също не са много, боклуци се продават бол. Купувала съм домашно мляко от пазара, цената е 1.20 за литър, после една баба ми го носеше в къщи за 2лв. литъра, но после и двамата си продадоха кравите /не им било рентабилно/ и сега си търся  доставчик. Купувала съм и домашно сирене за по 5-7лв/кг, но и то не се намира често, изкупуват го светкавично. Мляко се подквасява много лесно. Извара също се прави лесно. Сирене и кашкавал искат специални условия за да можеш да ги направиш, на мен не ми се получават, а и излиза скъпо.
Иначе аз също не купувам колбаси и изобщо нищо от смляно месо, никакви газирани /понякога само кока кола или пепси, че не мога да се удържа/, без вафли и чипсове, никакво подозрително евтино сирене, никога български кашкавал и българско топено сирене и т.н. Хляб - само домашно приготвен в машината.
Ако човек иска да е съвсем сигурен в качеството на храната, май трябва да си я приготвя сам.
Аз също не мисля, че здравословното хранене излиза чак толкова евтино. Но пък и няма никаква гаранция, че обявените в магазина био храни са точно такива.

Последна редакция: ср, 25 мар 2009, 01:17 от Unknown_lady

# 57
  • Мнения: 4 380
И аз не вярвам че в България може да има истински еко-продукти, знам колко е сложна процедурата и силно се съмнявам че подобно нещо може да се прилага у нас. Някъде си говорехме с мишленцето на тази тема.

А сиренето съм решила аз да му хвана цаката, ако трябва професионално оборудване ще си купя. Laughing Няма да ми избяга. Нещо взе да ми писва по 15 дол. килото да го купувам. Sick Замислям се и за кашкавали но си нямам мазета за зреене. Thinking

# 58
  • Мнения: 423
Съгласна съм за храната, че е по-добре да си я приготвяме у дома ( доколкото е възможно).
За киселото мляко обаче, гледах по ТВ в едно предаване, един професор каза, че е получаването на кисело мляко в домашни условия  трябва да е със специалната закваска, а не такава от кисело мляко. Защото с една дума, в  млякото, което се прави със закваска от кисело мляко,  бактерията Lactobacillus Bulgaricus е в много малки количества, което не го прави вредно, но не е и полезно. Същото каза и за обезмасленото мляко - в него броят на бактериите е значително по -малък, затова не препоръчва обезмасленото.
А иначе, е много хубаво вместо краве прясно мляко, да се пие козе- много полезно и съдържа 50% повече витамин C, но трудно се намира, даже в София не знам къде има. Козето сирене също е хубаво, по магазините обаче качеството им не знаем какво е, за съжаление. Sad

# 59
  • Мнения: 4 380
Съгласна съм за храната, че е по-добре да си я приготвяме у дома ( доколкото е възможно).
За киселото мляко обаче, гледах по ТВ в едно предаване, един професор каза, че е получаването на кисело мляко в домашни условия  трябва да е със специалната закваска, а не такава от кисело мляко. Защото с една дума, в  млякото, което се прави със закваска от кисело мляко,  бактерията Lactobacillus Bulgaricus е в много малки количества, което не го прави вредно, но не е и полезно. Същото каза и за обезмасленото мляко - в него броят на бактериите е значително по -малък, затова не препоръчва обезмасленото.
А иначе, е много хубаво вместо краве прясно мляко, да се пие козе- много полезно и съдържа 50% повече витамин C, но трудно се намира, даже в София не знам къде има. Козето сирене също е хубаво, по магазините обаче качеството им не знаем какво е, за съжаление. Sad

В киселото мляко има толкова бацили, колкото е имало в първоначалната им специална подкваса. Индиректно признава че в млякото няма лактобацилус булгарикус. Какво ядете значи?

В нашите млека по принцип няма булгарикус, а ацидофилус. Кис. мляко може да съдържа и други лактобацили -L. casei и Bifidobacterium. Всички са си от един род и все пробиотици със сходно полезно действие.

Това са пропаганди насочени към увеличаване на продажбте на боклуците им със сухо мляко и без грам живи бактерии вътре.

Обезмаслено мляко в къщи не се консумира. Нито прясно, нито кисело. Щом не го дава такова кравичката, значи не е полезно да се яде такова.

Общи условия

Активация на акаунт