Защо се опъват трапези по гробищата?

  • 13 321
  • 107
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 324
Това се питам и не мога да си отговоря. Милостиня за "Бог да прости", упокойна молитва, жито, вино, свещи, цветя - ясно, но на това безумно ядене и пиене каква му е целта? То са меса, баници, сладки, соленки, мезета, безалкохолни, алкохолни... И друго - не е ли некролога известие за датата, мястото и часа на дадена панахида? Тези, на които има дълги сърцераздирателни поеми, а от долу пише само "от семейството", без нито дума за изнасяне на панахида, за какво са предназначени?

# 1
  • Мнения: 1 581
Всеки си изразява чувствата, както си намери за добре. На тебе какво ти пречи?!

Ако просто питаш, обичаят е такъв. Ама тонът ти - критично-назидателен, ми се струва неуместен  Stop

# 2
  • София
  • Мнения: 18 679
Такова чудо не съм виждала. На погребенията, на които съм била, е имало само жито, някакви дребни сладки, бонбони - раздават хората, да се "намери" за мъртвия. Ама меса, питиета, мезета и пр. сякаш не съм виждала Rolling Eyes
А некролога според мен е известие за самата смърт, не за часа и мястото на панихидата.

# 3
  • Мнения: 1 008
кльомба, когато губим близък човек ммъката
е много голяма,а болката разкъсваща.
Молитва се чете заради душата на починалия.
Сладките,соленките,житото и виното "се раздават",
защото мъртвият вече няма да може да ги вкуси.
Писала съм некролог със "сърцераздирателна поема",
няма да ти обясня защо и ти пожелавам никога да не
разбереш смисълът на такъв некролог.Но, все пак, той
е предназначен да извести смърт, а всеки решава дали да оповести
датата и мястото на панахидата,с оглед това дали панахидата да
бъде само от поканени или и случайните минувачи,прочели за
панахидата,могат също да дойдат.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 324
Милостиня за "Бог да прости", упокойна молитва, жито, вино, свещи, цветя - ясно.
Самоцитирам се. Не си ме прочела правилно.

# 5
госпожо, считам за абсолютно ненужен какъвто и да било коментар за пищността на трапезата, защото в крайна сметка това са само пари на вятъра, човекът си е умрял така или иначе, но пък може живите да има да се показват колко са тъжни. то и с другите купони изхвърлянето е същото.

да не би на детските рождени дни, когато детето е на 2 години, е нормално да се правят панаири по детски кътове и да се канят цели катуни пияндета и какъв е кефът на рожденичето, това то едва ли може да го обясни.

същата показност

# 6
  • Мнения: 1 008
Извинявай,наистина не съм прочела
правилно.
Ако питането ти е за пищността на едно
такова тъжно събитие,то нямам обяснение.
Зная,че някога се е правело (а може някъде още
да правят така),но за мен е напълно излишен и
необясним банкет от този тип.

# 7
  • Мнения: 26
Всеки си изразява чувствата, както си намери за добре.


Егати чувтсвата да седне и да се наяде като прасе  Grinning, защото е точно така...
И аз това с опъването на голяма трапеза не го разбирам...

Скоро бях на погребение, та за чувствата сега.... много ти пука за дадения човек , след като питаш откъде си имал толкова пари да си купиш такова жилище  Laughing и колко още такива имаш..
Е, въпросната госпожа се наяде , напи, и къде получила необходимата, къде необходимата информация си замина.
Та толкоз по въпроса с чувствата ..

# 8
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
това че има трапеза не означава да се освинят ....
традиция.

# 9
  • Мнения: 1 581
При всички положения човекът вече го няма. Но някои не могат да дарят органите му. Други купуват красив и много скъп ковчег. Други обличат мъртвеца в красиви и скъпи дрехи. Слагат много красиви и скъпи цветя. Слагат с мъртвия бижута. Богата трапеза сложена от близките е също такова нещо - израз на мъката им. Аз не мога да го осъдя това. И ако близките са си изразили мъката по този начин, аз ще си взема от храната им - това е израз на съпричастност. А дали ще я ям храната, дали ще се наплюскам като прасе или ще я хвърля в кофата вкъщи - си е моя работа.

Така го разбирам аз. Много хора го правят, просто защото така е прието. Но в такъв момент не съдя никого. Дългата поема на некролога е много хубаво нещо - да извадиш чувствата си наяве, болката, да се развикаш на целия свят. Не мога да съдя никаква проява на мъка  Sad

# 10
  • София
  • Мнения: 1 324
Дългата поема на некролога е много хубаво нещо - да извадиш чувствата си наяве, болката, да се развикаш на целия свят. Не мога да съдя никаква проява на мъка  Sad
Ама те са стандартни, извадени от папките в погребалните агенции. Аз ако извадя чувствата си в момент на такава болка и напиша стих за любимия изгубен човек със сигурност няма да го разлепя из целия квартал. Никой не съдя, разбира се. Кой както си разбира, така си живее. Просто си задавах въпроси, мислейки си за моето собствено погребение.

# 11
  • Мнения: 81
Кльомба, я сподели какво те наведе на такива мисли през жизнерадостния август?
Колкото до некролозите, май всеки импровизира там. Навремето видях некролог на едно куче, порода немска овчарка - толкова сърцераздирателна поема не бях чел... не ми се стори да е извадена от клишетата на погребалните агенции.
Колкото до трапезите при смърт, в различните краища на кълбето различно приемат нещата. Много вярват, че за такива хора хубавото тепърва започва.
Други откровено традицията им ги учи, че трябва да са в бяло и да се радват.
А трети считат докосването до трупа за голям грях, тъй като стават нечисти...
Шарено кълбо.

# 12
  • Мнения: 183
хората така правят, защото така е прието, това е някакъв ритуал, традиция или както там се нарича. Да, той търпи вариации по отношение на пищността, но все пак носи своята си символика и значение, за която впрочем разбрах от предните изказвания.
По света и в миналото са познати доста по-странни ритуали при погребение.

# 13
  • Мнения: 307
На погребение не съм присъствала, което да е с такава трапеза, само най-обичайните жито, вино, соленки, бонбони. На трапезите, които описва кльомба съм присъствала на помените. На 9 дни, на 40 дни, на 6,9 месеца и т.н. Тогава се сяда в ресторант или в къща на обилна трапеза с много ядене. Възприела съм го като традиция, въпреки че повечето, не ги харесвам.

# 14
  • Мнения: 4 380
Ритуал и традиция. Не без основание. Храна се носи на гробищата за мъртвия. Почерпката в къщи е за "Бог да прости", за да се спомене името на починалия на маса.

Това че някой е починал, съвсем не значи че му е безразлично за ритуала и храната. Много пъти сме свидетели на сънища с починалия в които той изразява волята си за дадена храна или ритуал, или пък недоволството от нещо не така изпълнено както е трябвало.

Общи условия

Активация на акаунт