Защо се опъват трапези по гробищата?

  • 13 396
  • 107
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 51
имал е предвид за бог да прости
Ааа,много точно съм си го написала...

да, аз те разбрах, само че не разбрах това чувство за хумор ли трябваше да демонстрира, или обикновена простотия.
Ми що не и двете newsm78

# 76
  • София
  • Мнения: 17
В християнството раздаването на храна има следното значение: Бог да вмени това действие, като добро дело на починалия. Не знаем дали ще стане така, но се надяваме. Храна се раздава на бедните. Те знаят за тези неща и затова се навъртат там. Затова се е и оставя храна на гроба. Минават бездомни и гладни хора от там и я изяждат. За съжаление на повечето места това е извъртяно и това нещо е преиначено в нахранване и прехранване на роднини и близки вместо на бедните хора.
За другите религии ме мога да дам информация.

# 77
  • Мнения: 51
В християнството раздаването на храна има следното значение: Бог да вмени това действие, като добро дело на починалия. Не знаем дали ще стане така, но се надяваме. Храна се раздава на бедните. Те знаят за тези неща и затова се навъртат там. Затова се е и оставя храна на гроба. Минават бездомни и гладни хора от там и я изяждат. За съжаление на повечето места това е извъртяно и това нещо е преиначено в нахранване и прехранване на роднини и близки вместо на бедните хора.
За другите религии ме мога да дам информация.
Мани го тва християнство.Цял живот ни вменяват чувство за вина,па накрая откакто умрем се загрижили разбираш ли да останем с добро име...

# 78
  • София
  • Мнения: 38 861
Всъщност раздаването на храна за душата на починалия е вид жертвоприношение с цел умилостивяване на Господ, за да отсъди по-леко.

"За починалите православни християни има поменаване в някои дни след смъртта им, с молитви и поръчване на литургия: третият ден — заради възкръсналия в третия ден Спасител; деветият ден — за Господ да удостои умрелия с блаженството на деветте ангелски чина; и най-вече на четиридесетия ден, последен и най-важен от дните определени за молитва за новопредставилия се. По свидетелствата на св. отци, на 40-ия ден се извършва частен съд над душата, определящ нейното състояние до окончателния Страшен съд."

Значи колкото по-богата трапезата - толкова по-грешна е душата! Mr. Green

# 79
  • Мнения: 654
Laughing Скъпа Тарталета, аз отдавна съм се изнесла от тази държавата, и живея в такава, където не само че не са чували за некролози, Laughing

Момиче ,повечето които пишат живеят в тази държава.Ако не ти харесва прав ти път.
А по темата:На хората им трябва хляб и зрелища.

# 80
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Въпреки, че живея в тази страна, споделям мнението на Мередитка. Странни са ми тези некролози по целия град, а не на определени за целта места - на табло до църква, на гробищата, допускам ги и на входната врата на скърбящите. Но тези постоянни спътници на дървета и стълбове ........

По същия начин не мога да разбера смисъла на огромната софра. Хляб и вино - ок, но маси и тем подобни са ми меко казано гротескни.
СПомням си, че като дете постоянно ме гонеха да ми пъхат в устата жито, подадено за умрели - толкова ми беше гнусно и гадно, чак до повръщане. До сега ми е гнусно да поемам храна /за ръка говорим, не мога да си помисля да я сложа в уста/, подадена на гробища. Сигурно съм ненормална.

# 81
Здравейте. Хубава тема...
Чувал съм, че некролозите са чисто български патент.
Ще споделя и мои впечатления. Там, където служа, хората се познават от поколения и некролозите имат характер на обява. Всеки, който зачита паметта на починалия се осведомява кога "ще се състои панихидата" /къде е ясно - на гроба"/.
Съдържанието им, разбира се, отразява пълнота духовното невежество и незаинтересованост на българина. /Говоря статистически/.
Панихидата е демонстрация пред общността, че се зачита паметта на починалия близък. Наскоро една евангелистка ми заяви, че вика хора и поп и пали свещи само заради общественото мнение. Затова се гледа почерпката да е на висота.
Свещеника се вика предимно за да озвучи събитието, да го възпълни ритуално. Всичката храна се подрежда в/у гроба, "да е видено". Много е важно всичко да е разопаковано и отпушено. Ако нещо се окаже неотворено, се отваря незабавно, пък ако ще да тече евангелието. Колкото и да гледа страшно, свещеникът не може да ги спре да шумят с целофаните. "Ти че си пееш, ние че си шумим"- ми каза една, с предизвикана дързост.
Между другото, ако някой наистина мисли, че българинът е жаден да чуе слово на български, го каня на някоя панихида. Думите "Премъдрост, нека с внимание и благоговение да чуем светото евангелие са просто празен звук от общия фон. Проповедта е досада, под каквато и форма да се опитваш да им я сведеш. Словото в днешно време е в немилост. Никой никого не слуша. Умните са преситени с постмодерности, глупавите са си просто тъпи. А и "вечният живот" като понятие и стремеж отсъства в понятийната им ситема. "Бог да прости" е израз по традиция. Чувството за греховността на човека отсъства, защото отсъства съвършения Бог. Това, разбира се, са други теми, отпуснах се, просто.
Поздрави!
_________________
свещ. Георги Георгиев

# 82
  • Мнения: 81
Ето, имате вече официален отговор от свещеник.
Аз препоръчвам поне още три пъти да прочетете какво точно казва, защото отговаря и на много други въпроси, свързани с подобна тематика, отнасяща се до ритуалността и дълбокото значение дали ние й придаваме смисъл или остава просто гола сбирщина от повтаряеми действия.
 Wink

# 83
  • Мнения: 617
Ритуал и традиция. Не без основание. Храна се носи на гробищата за мъртвия. Почерпката в къщи е за "Бог да прости", за да се спомене името на починалия на маса.

Това че някой е починал, съвсем не значи че му е безразлично за ритуала и храната. Много пъти сме свидетели на сънища с починалия в които той изразява волята си за дадена храна или ритуал, или пък недоволството от нещо не така изпълнено както е трябвало.
Ами аз като онази нощ сънувах , че посрещам Майкъл Джексън и го черпя с варена кокошка?
Това съвсем сериозно.

# 84
  • Мнения: 534
Ходила съм на погребения в градовете и наистина не съм виждала такива трапези там.Но на тези в села има и то големи трапези!Всеки го разбира различно!Такава е традицията!Едни спазват,едни не смятат за нужно!Преди години ,когато дядо ми почина,ден преди помен сънувах че ядеме пъпеш с още нещо.Казах на баба ми тогава и носихме да хапнем на гробищата пъпеш.Тава не ми се вижда странно!

# 85
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 096

Ами аз като онази нощ сънувах , че посрещам Майкъл Джексън и го черпя с варена кокошка?
Това съвсем сериозно.
Toй още не е погребан. Имаш време Peace

А щом се намеси чужбина и "всичко чужбинско е най-хубавото"', работ'та е сериозна. Ами ще им направи впечатление на чужденците, как няма... и аз да ида в страна, където няма некролози, и на мен ще ми направи впечатление, неприятно при това.
Толкова ли е трудно да приемете това, че в различните държави /краища на една държава/ обичаите са различни, не означава, че едните са по-нормални от другите. В нашата държава това е нормалното и точка. Далеч съм от мисълта, че погребването на жените, децата и конете живи заедно с покойника, е било ненормално за практикувалите го. Дори през ум не ми е минавало да подлагам на съмнение нормалността на тези ритуали.
Не ги подлагайте и вие и животът ви ще бъде по-лек - това към авторката и сходномислещите.

Мередитка, не мисля да коментирам думите ти, но се чувствам длъжна да отбележа, че за съответната дата си носител на приза за най-много простотии в минута.

ПП. Сори, че повдигнах темата, но чак сега видях блестящите умозаключения тук.

# 86
  • София
  • Мнения: 1 324
В нашата държава това е нормалното и точка.

Тогава защо в наредбата за опазване на обществения ред на всяка община има изрична забрана и определени глоби за разлепване на некролози по стените на обществени и частни жилищни сгради, постройки, огради, стълбове, улични дървета и други, освен на определените за целта места? Това важи и за всички останали обяви, глобата е 500 лв.



# 87
  • Мнения: 932
Колко странни хора има! Вярвам,че повечето пишат така,защото не са губили наистина обичан човек.
И аз съм против некролозите навсякъде,не ме разбирайте погрешно.Залепихме само един-на кабинета на мама /беше зъболекар/.
Но "смешната" според някои поема написах аз-и тя дойде от душата ми.Не за да покажа на някой,че виждаш ли,страдам.А защото се надявах и вярвах,че я пиша НА НЕЯ.Вярвах,че ще я види и ще си отиде,знаейки колко много я обичам.Не знаех къде да й говоря,как ще ме чуе.Знам,че тези от вас,които са загубили безкрайно скъп човек,ще ме разберат.
Скоро ходих на помен на детенцето на приятели.След гробищата ходихме в ресторант.Не,не ми се стори странно.Родителите така са искали,със сигурност вярват,че го правят,за да е щастливо детенцето им там,че му дават нещо по този начин.И не,със сигурност не е показност.Не можете да си представите колко страдат,за какво невероятно дете става въпрос и за каква нелапа смърт.
Грозно е да коментираш скръбта на другите

# 88
  • Мнения: 3
По гробища съм се находила,и трапези съм правила .Такава ни е религията -да се прелее гроба с вино и вода,да се нахрани душата на мъртвия,старите хора казват/да му се намери/.
Православните християни вярват в духа на бог,а от там и на починалия,та за това се правят такива трапези,винаги гледам да спомена мъртвите си с такива гозби които знам че обичаха,и аз и децата ми и мъж ми си похапваме на гробището от всичко,и повярвайте ми винаги ми е било "сладко",който не иска да не носи храна по гробищата , аз също живея в град и нося.Ако не искате да носите храна,носете поне вино и вода,или просто сменете вярата си.

# 89
  • Мнения: 5 468
Всеки си изразява чувствата, както си намери за добре.


Егати чувтсвата да седне и да се наяде като прасе  Grinning
Joy Joy Joy  абсолютно... и аз съм на това мнение... На мен като ми е тъжно, ми се свива гърлото и троха не мога да изям. Видях на погребението на майка ми, с какъв завиден апетит ядяха хората (за Бог да прости) и още са ми пред очите Sick

Общи условия

Активация на акаунт