Спор на детската площадка

  • 4 030
  • 80
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 447
Аз пък не мога да Ви разбера откъде е този зор играчките непременно да са общи. Никой не е длъжен да си дава играчките, щом като това по някакъв начин го наранява. И какво означава "да не свикне с това"? Какво лошо има в това, да си пазят важните за тях вещи?   Моите и двамата си пазят играчките (за шест години счупените играчки се броят на една ръка). Не ги дават, ако не си играят с нещо го прибират в торбата. Чужди играчки също не пипат, ако нещо им е чак толкова интересно- отиват и питат какво е, какво прави (евентуално)  и може ли да им се покаже. Единственото нещо което са склонни да споделят е топка.  Това обаче по никакъв начин не им пречи да са контактни и да се заиграват много добре в група. Въобще не ме интересува, че някое дете ще плаче, ако не пипне чуждата играчка. Тя затова е и чужда и Ви съветвам вместо да роптаете, че някое дете не си дава играчките, да обясните на своето, че не може да получава всичко.   

# 76
  • софия
  • Мнения: 2 543
Защото на площадки се носят лопатки, кофички,лейки , сита,  топки, фрисбита , тротинетки, колелета и сама разбираш , че куче Боби плюшено от 200 и кусур  лв  си седи в къщи .Това , че дете го мърля по площадките и не си го дава  е виновна майка му. Интереса към елементите от първия ред е минутен и по- добре да ги споделя ,отколкото да ги стиска. Като станат в 1 клас всички са се научили да си пазят телефона, но си разменят химикалки, гуми и т.н. Същото е като в пясъчника. Харесва ми съвета, да научите детето си да не получава всичко. Но да си има приоритети.

# 77
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Тя затова е и чужда и Ви съветвам вместо да роптаете, че някое дете не си дава играчките, да обясните на своето, че не може да получава всичко.  
От моят опит с деца навън споделих, че децата в един момент е добре да си споделят играчките. Ще дам пример: моята дъщеря често като излизаме навън си взимаше разни кукли и тем подобни. Събират се момиченца да играят заедно. Всяко дете си има играчки, но в самата игра понякога се играе понякога с всичи играчки и ако детето се запъва и не дава на другите да му ги пипат се разваля играта, започват мрънкания и т.н. Не виждам нищо лошо ако децата си споделят играчките в игрите, това не означава, че веднага им се предоставя възможност да получават всичко. Не говоря например за това да си дава колелото да му го кара някое дете , а то да стои на страна, затова споменах -групови игри.

# 78
  • Мнения: 447
Да кучето си седи вкъщи, но замисляла ли си се колко ценна е лопатката за едно 2-3 годишно дете? Аз мога да ти кажа- много.Когато съм ги питала защо не я дават някои от отговорите са  Мама ми я подари; същата е като на Бобо (любим братовчед); толкова е малка, мога да си я мушна в джоба; с тази лопатка си играхме с Вики, като бяхме на море и още много неща, които като се замислиш за тях са си важни. Несподелянето не означава егоизъм. И ако не иска да ги споделя няма никаква драма в това.  По- скоро майките правят драмата, с думите "Как може такова нещо?" и нажежават ситуацията с разни увещания, та ако може и двете деца да реват. Много по- просто ще е ако каже на детето си "Тази играчка не е твоя и не може да я вземем".  Та да попитам къде е ролята на приоритета и в какво точно се изразява? Или съществува заплахата ако не си дадеш играчката няма да играеш с мен? Дъщеря ми моментално ще заяви- не я давам, но ако искаш може да си играем на   - миженица, балона се надува, пускам кърпа, бъз, развален телефон... (да изброявам ли още многото колективни игри в които не са включени играчки). Смятам, че точно с тези игри се учат на комуникиране с връстниците си и се научават как да се държат в група, а и с непознати деца, не факта дали са дали или не своя играчка.

# 79
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Не става въпрос, дали има колективни игри, в които не са нужни играчки. Има да и те са много. Но понякога децата играят и с играчки навън. Аз също не бих втълпила на детето си да даде любимата си играчка на някой. Исках да споделя, че децата трябва да се научат понякога и да отстъпват, да споделят играчките си с техните приятели. Това не може да се изисква разбира се от едно 2 годишно дете, говоря за по- големи деца в случая. Има моменти, в които това е невъзможно . Аз също  мисля, че не споделянето  не е егоизъм, но мисля, че не трябва да се насърчава. А любими и скъпи играчки аз не съм допускала да се изнасят навън за да няма след това драми. Както и не харесвам  дъщеря ми да привлича в игрите си непознати деца чрез играчки. Това и аз не го приемам. Аз споделих, че е добре децата да си споделят играчките с приятелите си, не става въпрос за случайно срещнати деца.
И съм съгласна, че понякога майките правят драмата с неадекватно поведение.

# 80
  • София
  • Мнения: 62 595
децата усвояват теззи умения и без нашата намеса! Правят го поестествен път в общуването и съобразяването какво искат и как да го постигнат, малко емпатия, малко симпатия, малко конкуренция...

Общи условия

Активация на акаунт