Свекърът ми е с деменция

  • 15 337
  • 34
  •   1
Отговори
  • Мнения: 901
Не съм отваряла тема от 7.12.2011, когато започнах темата за починалата майка - тя върви добре, доколкото момичетата, преживяващи смъртта на майките си, се намират и си говорят и подкрепят.
Сега имам проблем, за който са ми нужни и други гледни точки.
Бащата на съпруга ми е на 89 години, живее в друг град. Винаги е искал да си живее там, за него къщата и кокошките са най-важното. От  около два месеца обаче не се справя никак добре. Правеше нелогични неща, беше паднал на двора, когато съпругът ми си отиде в родното място и.. се оказа, че не може и за час да го остави сам. Така, сега съпругът ми е при свекър ми и нещата са зле - човекът няма нормалния ритъм за ден и нощ, винаги е гладен и вдига скандали, че е държан гладен, дори когато се е хранил преди половин час. Непрекъснато нещо му изчезва и си го търси. Поне веднъж дневно не успява да стигне до тоалетната  и после просто хвърля мръсните дрехи в боклука...Знам, деменция се нарича. Но...какво бихте направили, или по-точно - какво направихте в такава ситуация? Намерих хоспис, който изглежда добре и можем да си позволим, но съпругът ми има голяма бариера в това отношение...

# 1
  • Испания
  • Мнения: 37 503
Тъжна картина. Съжалявам. Това, което е описваш, вероятно, е Алцхаймер. Не би трябвало да бъде оставян сам. За съжаление имам близки и дългогодишни наблюдения в това отношение.

# 2
  • Страната на приказките
  • Мнения: 368
Ох, лоша работа, ама то не пита. Съпругът ти хубаво има бариера, но ще може ли да се грижи за него, на работа не ходи ли? В хосписа ще има и медицински грижи, трябва да взима лекарства. Другият вариант е да наемете жена, която да си грижи за него в дома му. Но трябва да е денонощно, вероятно. Желая ви сили.

# 3
  • Мнения: 7 325
Убеди съпругът си че това е най хосписа е най доброто за баща му, освен ако той самият не се заеме с грижите за него. Имах позната която се грижеше за баба си. Беше страшно. Жената се побъркваше всеки път когат излезе от дома си за да отиде на работа от мисли какво ще завари като се прибере.

# 4
  • София
  • Мнения: 16 036
Ще става все по-зле. Накрая може и съпруга ти да се разболее от притеснения и грижи по дядото.
За мене хосписа е най-доброто решение в случая. Може би трябва да се срещнете с лекар, специалист по този вид заболявания. Нека той обясни на ММ всичко. Дано тогава се съгласи на настаняване.
Другия вариант е да наеме жена за гледане в дома на баща си. Ако може да и плащате и е читава. Така ММ ще бъде по-спокоен, че баща му не е изоставен в хоспис. Но пък ако жената може в един момент да откаже да работи, да се разболее, да и изникнат други домашни задължения.
Та пак отиваме до варианта с хосписа.

# 5
  • Мнения: 901
Убеди съпругът си че това е най хосписа е най доброто за баща му, освен ако той самият не се заеме с грижите за него. Имах позната която се грижеше за баба си. Беше страшно. Жената се побъркваше всеки път когат излезе от дома си за да отиде на работа от мисли какво ще завари като се прибере.
Съпругът ми в момента си е поел грижите, но вече използва годишния си отпуск, остават му още 10 дни болнични за гледане на болен роднина. И после...Не искам да идва да го гледаме вкъщи, защото това значи и аз да се побъркам, а някой все трябва да работи и то в съответствие с добрите практики.

# 6
  • София
  • Мнения: 7 990
Вариантът е хоспис около вас, освен ако съпругът ти не напусне работа. Ще става все по-зле и дядото ще става все по-опасен и за себе си.
Вариантът с жена е добър, но пак не покрива цялото денонощие, а ако трябва да покрива денонощието, трябва да са поне 2 жени и става ужасно скъпо.

# 7
  • Мнения: 10 062
Ще става все по-зле и дядото ще става все по-опасен и за себе си.
Вариантът с жена е добър, но пак не покрива цялото денонощие, а ако трябва да покрива денонощието, трябва да са поне 2 жени и става ужасно скъпо.
+1
Твоят мъж скоро ще вдигне бариерата. По-гадна от тази диагноза няма. Човекът няма и да го познава даже.
За гледане в дома ви и дума не може да става. Как ще го оставите сам? newsm78

# 8
  • Мнения: 2 113
Имам опит с тежкоболни стари хора и ще кажа нещо различно от другите с оглед на възрастта на дядото.
Остави мъжа си да гледа баща си доколкото може, нека вземе отпуски - платени, неплатени и пр. Знам, че парите не са излишни, че сигурно и деца имате, но ако мъжа ти ще изживее остатъка от живота си с угризения - това би му навредило необратимо.
Времето ще каже своето, човекът има предел, не е на 70 години, а на 89.
За повечето хора хоспис е оптималният вариант, чувам, че в "Токуда" било много добре, но сумата е около 2 хил. за подобни болни месечно и не знам дали ви е по силите.
Не вярвам нает човек да го гледа съвестно 24 часа в дома му, не вярвам.

Правиш го не заради свекъра, а заради мъжа си. Явно той има причини и усет, няма смисъл да търсиш защо, уважи желанието му, ако от това зависи на мъжа ти спокойствието.

Да вземете дядото при вас - заложници ставате всички, но може това също да е приемлив вариант в тежка ситуация. Така поне за мъжа си можеш да се грижиш. Нищо не е еднозначно.

# 9
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 833
С хосписите поне с 1 на ум...че там не всичко е толкова добре, колкото изглежда.

# 10
  • София
  • Мнения: 1 590
Фирма, която ми помогна (в момента не се сещам за името) осигурява 6 дни седмично по 24 часа болногледачка, и мисля че ми струваше около 500 - 600 лева.
Напиши в Гугъл болногледачи, и тя ще ти излезе!
P.S.
Сетих се!
Медиком социал

# 11
  • Мнения: 30
Може би коментарите в тази тема ще ти дадат търсените отговори.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=522536.0;topicrefid=20

Така както описваш състоянието на свекър си, най-вероятно става дума за деменция от тип Алцхаймер. Разбира се, най-правилно е да му се постави професионално диагнозата и да му се предпишат медикаменти, които да забавят протичането на заболяването. Предполагам знаеш, че на този етап медицината предлага само това, излекуване няма. Ако живеете в София, най-добре да отидете в Александровска болница при проф.Трайков.

# 12
  • София
  • Мнения: 16 036
За болничните за гледане на роднина - нека ММ говори с доктора да му ги издадат на 2 пъти по 5 дни.
Ако му пусне 10 дни се губят дни за събота и неделя. Така ги ползваах преди години за моите родители, сега се сетих.

# 13
  • Мнения: 2 113
С хосписите поне с 1 на ум...че там не всичко е толкова добре, колкото изглежда.

Набързо уморяват хората, много не доживяват и един  цял месец там.

Затова пиша да не пречиш на мъжа си да гледа баща си, а да му помагаш каквото и да ви струва, но не смеех да го напиша така ясно.

Няма да е леко, но ако не го направите, за мъжа ти ще е по-тежко.

# 14
  • Мнения: 49
Минахме през това с баба ми, същото както го описваш, държим я гладна, откраднали сме и нещо, и т.н. Ще става само по-зле за съжаление. Аз нямах избор и я взех при мен в чужбина - имай впредвид че промяната на средата забързва много деменцията, нещата тръгват лавинообразно надолу като ги изведеш от дома, в който са свикнали. Също като съпруга ти имах много угризения и дума не давах да става да я пратим в хоспис в БГ. Но в един момент тя не знаеше коя съм (отгледала ме е от малка), като се изпуснеше в памперса, го изсипваше пред тоалетната, хвърляше дрехите в коша и тръгваше омазана из къщи, покрай децата и мъжа ми. След 3 години гледане се реших и я пратих в хоспис.
Много трудно решение, каквото и да предприемеш, все е грешно спрямо някого. Съвета ми е да оставиш мъжа си да вземе решението, и да го подкрепиш каквото и да реши.
Следях темата ти за майките - аз също загубих моята преди 6г., но нямах сили да пиша там, все още ми е много трудно.
Бъдете силни за това, което предстои. Трудно е, но след нощта винаги идва нов ден!
 

Общи условия

Активация на акаунт