Какво хапвате, за да осигурите всичко необходимо на бъдещите бебета :)

  • 21 841
  • 132
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 8 163
Всъщност потребностите са различни през разьичните месеци, така че една универсална диета за цялата бременност няма според мен.
Много правилно.

Потребностите и на всеки човек не само са различни, а и варират в рамките на деня. При наличие на оптимална наситеност от хранителни вещества (макро и микро), тялото взима каквото му е нужно, а излишекът се изхвърля.

Ако обаче излишекът е прекалено голям, организмът не може да се справи и излишъците могат да се отразят зле.

Освен това всяко хранително вещество е с различна "био наличност", която също варира - при някои до два-три пъти, а при други - до десетки пъти.

Затова всеки човек трябва да приема хранителните вещества в най-лесно усвоимата им форма (от естествени, природно налични източници) и да намери своето си съотношение, което да гарантира дългосрочно здраве и пълноценен живот.

# 91
  • София
  • Мнения: 109
Аз максимално се опитвам да хапвам според нуждите на бебо, но разбира се не всеки път се получава Embarassed

Задължително всеки ден ям по кофичка кисело мляко 2%, отделно пия по 1 кафе без захар с много прясно мляко с добавен калции.
 Гледам да присъстват в седмичното ми меню задължително много сирене, варени яйца, нетлъсто месо по-рядко, риба - както прясна, така и от консерва, защото се яде с костите и е полезна за изграждането на костите на бебо, хапвам сурови орехи, плодове, зеленчуци, супички и повече бобови - правя си редовно супа от леща например. Хапвам пълнозърнест хляб и мюсли..
За добрата перисталтика и редовен стомах чат-пат си бъркам овесени трици с мляко.
Трябва и да се пие повечко течности и вода. На мен това все още ми куца..

Понеже рязко спрях цигарите заради бебо през първите 5 месеца качих доста. Поради тази причина сега целенасочено ограничавам сладкото и тестеното. Разбира се ако нещо страшно ми се дояде си позволявам глезотийки все пак най-важното е да се чувстваме добре Peace 

# 92
  • Мнения: 2
Здравейте, бих искала да попитам, какви витамини използвате по време на бременност, и нужно ли е да се пият?

# 93
  • Мнения: 2 289
Аз не пия засега никакви, не мисля, че са задължителни.

# 94
  • Мнения: 3 595
Pregnacare приемах до около 7-ми месец мисля, после ми омръзна, а и се храня сравнително здравословно.
Никакви витамини и добавки не са задължителни освен фолиева киселина.

# 95
  • Мнения: 304
Aз също не приемам никакви витамини. Единствено фолиева киселина си пия, която е комбинира съдържа йод и Б12. Simple Smile

# 96
  • София
  • Мнения: 985
Започнах да пия Пренатал няколко дни след като разбрах, че съм бременна. Отделно вземам Биозин Мама. В Пренатала има и фолиева киселина, а пък и витамините в него са от натурални източници.
А иначе се опитвам да се храня разнообразно, като задължително на ден изяждам поне по 3 банана и по 3-4 ябълки, както и кофичка кисело мляко, 2 пъти седмично риба и почти всеки ден месо, предимно свинско.Няма откъде да си набавя домашно пилешко месо и смятам да го  откажа напълно. Салами и други такива , също не мисля да хапвам.
Хапвам и по няколко лъжици мед. По-горе някой беше писал, че медът е просто захар и не съдържа никакви полезни вещества. Изобщо не съм съгласна с това мнение.

# 97
  • Мнения: 8 163
Хапвам и по няколко лъжици мед. По-горе някой беше писал, че медът е просто захар и не съдържа никакви полезни вещества. Изобщо не съм съгласна с това мнение.
Аз го бях писала и се позовавах на изследване, което показва съдържанието на хранителни вещества (микро и макро). Медът е 99.99% въглехидрат.

# 98
  • София
  • Мнения: 985
Да , разбира се, всеки има право да избере в какво да вярва.
 Няма да пускам други линкове, в които много ясно и точно са описани ползите от меда, защото са  леснодостъпни. Но честно, за пръв път виждам изследване, което да отрича полезните качества на меда. А тази диаграма нищо не ми говори.  Peace
В крайна сметка, всеки сам за себе си избира с какво да се храни, и с какво не. На кои източници да вярва,  и на кои не. Peace

# 99
  • Мнения: 304
Също така е добре да се хапват и доста супички. Така е възможно да се избегне или да се облекчът поне проблемите с перисталтиката, които съпътстват всяка бременна. При мен това, което вкарах като задължително е закуската. Преди никога не бях закусвала, но сега задължително. Закуската ми е мляко с пълнозърнесто мюсли, банан или филия със сирене и домат. Гледам да се храня през 2-3 часа, но аз винаги така съм се хранила, така че това не се се е променило Grinning. Aз, както съм писала и по-горе ям мед всеки ден, независимо под каква форма дали директно или мляко с мед, но не мога без него. Аз обичам много сладко и тъй като се старая да го избягвам просто си ям мед Simple Smile Сега ми свърши и ми e много трудно и от два дни се изкушавам и си хапвам по 1-2 бонбончета, докато ми донесът меда Grinning

# 100
  • Мнения: 8 163
А тази диаграма нищо не ми говори.  Peace
В крайна сметка, всеки сам за себе си избира с какво да се храни, и с какво не. На кои източници да вярва,  и на кои не. Peace
Диаграмата показва какво е хранителното съдържание на 820 гр. пчелен мед, които дават 2500 калории. Колкото повече и по-дълги са черните линийки, отговарящи на даден хранителен елемент, толкова повече хранителни вещества достигат до организма (стига да има правилно усвояване) при консумация на съответния хранителен продукт.

Значи в 820 гр. мед има мизерно количество флуор, мъничко кобалт и пренебрежимо количество тиамин (В1). Какво количество от тези полезни вещества ще присъства в една чаена лъжичка мед?

Разбира се, че всеки сам избира какво да яде и на какво да вярва. Фактът, че медът е 99.99% захар не значи, че задължително трябва да бъде спрян от употреба. Макар и рядко (вероятно веднъж на месец-два) и аз гребвам по лъжичка мед. Разликата е единствено в това, че вече отдавна не гледам на него като на панацея.

# 101
  • Мнения: 304
За човек като мен, който много обича сладко и като казвам много не преувеличавам и не е лиготия, а истина, медът е един много добър заместител. 1-2-3 лъжички мед мисля, че са по-добре примерно от една/две вафли, поне аз така мисля Simple Smile И лично при мен медът засища глада ми за сладко много повече, отколкото вафлите и шоколадите Simple Smile Има хора, които не могат да ме разберът, но те просто не обичат толкова много сладко предпочитат си солени храни Simple Smile

# 102
  • Germany
  • Мнения: 919
Ооо, разбирам те, и аз си умирам за сладко, но пък не обичам мед.  Laughing Слагам само по малко в чай или понякога в мюсли, ям го и на палачинка.
Иначе напоследък си правя домашни сладкиши с малко захар, които със сигурност са по-малко вредни от купешките, които са блъскани с подсладители, а и ме засищат много повече. Иначе си позволявам по малко черен шоколад, но той си ми е и любим.  Heart Eyes Но аз преди бременността също си ядях много сладко и сега няма особена промяна, хубавото е, че не ми се яде повече от обикновено, че тогава вече не знам какво щях да правя.  Laughing

Четох, че с това, което бременните ядат по време на бременността, влияят на вкусовете на детето, след като се роди. Мислите ли, че има доза истина?  Thinking

# 103
  • София
  • Мнения: 985
Честно казано, силно се съмнявам, че вкусовете на бебето се определят от това, което хапва майката докато е бременна. Дъщеря ми е наследила вкусовете на баща си. Харесва и яде неща, които никога не съм яла, докато бях бременна.
И да споделя с вас нещо, което прочетох вчера. Слънчогледовите семки съдържат много фолиева киселина. Мисля от утре да почна да си купувам непечени и да си хапвам.

# 104
  • Мнения: 8 163
Chrissie, най-вероятната причина да изпитваш необходимост от захари е, че не ядеш достатъчно плодове. Като част от приматите, и ние сме "програмирани" да търсим въглехидрати, понеже те са най-лесно лесно усвоимото гориво, даващо енергия на тялото ни. Дори вкусовите ни рецептори са настроени така, че захарите да са ни най-приятни. Затова сме в състояние с удоволствие да изяждаме големи количества продукти, съдържащи въглехидрати. Нещо повече: можем да консумираме и захари в (почти) чист вид.

Да, можем да ползваме и мазнини като източник на енергия, но това не е предпочитаният от тялото ни хранителен продукт. Сравни удоволствието, което изпитваш при изяждането на купичка сочни, зрели ягоди с усещането от това да ядеш сурова сланина или да изпиеш 1/4 ч.ч. зехтин.

Та не се вини, че ти се яде сладко. На всички примати им се яде.

Друго нещо е, че тялото има нужда от цикличност и обича предсказуемостта. Затова, ако няколко дни подред хапваш сладко около 22:00 ч, след това ще ти се прияжда сладко по това време, всеки ден.

Предлагам ти да увеличиш общия си прием на плодове за деня или да ядеш захари за вечеря. Ето пример за подобно въглехидратно блюдо: пюре от варени сладки картофи (кремообразната структура е получена не от мляко или масло, а от сурови, зрели банани, прекарани през блендер) с пресни боровинки и малини. Такава вечеря не само засища, а и дава на организма ти необходимите му хранителни вещества.

Общи условия

Активация на акаунт