По какъв начин наказвате децата

  • 8 170
  • 128
  •   1
Отговори
# 60
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Права си, Сребърен облак. Прилагала съм и това. След многократния ми отказ да купя Нескуик, Деница отишла и си го купила сама. Казах и, че не искам да го виждам, когато се прибера от работа на следващия ден. Опитала се беше да го изяде, но имаше и в коша за боклук.
Резултатът: два месеца не се сети за шоколад.

# 61
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Аз тази сутрин много им се ядосах и не са наказани, но не им говоря. Казах им за каквото имат нужда да се обръщат към баби, бащи, дядовци, но не и към мен. А не им говоря, защото приемам поведението им като демонстрация на явна липса на уважение към мен. И наказанието в случая не ме вълнува изобщо. Просто съм обидена и точка.

Резултата е, че днес във всяко междучасие Наталия звъни да се извинява. Аз не отговарям на обажданията /това ни се случва за първи път - да не й отговоря имам пред вид/. Баща й ми се обади да й отговоря, защото била много разстроена. В третото междучасие вдигнах и още преди да си е отворила устата казах, че не желая да ме безпокои повече днес. Тя започна с извиненията, които аз не приех. Сигурно съм й смазала деня напълно. Но така зверски ме вбесиха днес цялата групичка, че просто място не можех да си намеря.

Не знам докога ще устискам. Сигурно ще ми мине до утре, но се надявам да има полза.

Последна редакция: пт, 28 мар 2008, 13:03 от dara

# 62
  • София
  • Мнения: 203
Уффф, има си нужда и от такива по-крути мерки понякога, иначе рискуваме децата да ни се качат на главите. Моята дъщеря е още малка, но понякога имам чувството, че изпускам нещата от ръцете си и резултата е налице - смята, че тя е тази, дето командва парада. Най - лошото е, че границата е тънка и лесно може да я прескочиш, особено, когато си бил цял ден на работа и се прибираш вечер изнервен, изтощен, домъчняло ти е за детенцето и ти се ще просто да го гушкаш и да му се порадваш, да му угодиш, защото цял ден не си бил с него, и без да се усетиш - хоп, май съм я направила глезлаааа.
 Изводът е, че да си родител, хич, ама хич не е лесно, учим се в крачка  Thinking

# 63
  • Мнения: 3 663
Maлко офф - току-що се замислих, ....
интересна гледна точка, не се бях замисляла Simple Smile
но не знам защо си мисля, че евентуално само с храна би работило... и то временно...  Rolling Eyes
в смисъл ще преяде здраво с шоколадовото руло, един месец няма да иска да го види и после пак ще му се дояде на детето Simple Smile
за да проработи с някоя дейност тип филмче с цел да се пренасити не знам колко часа трябва да гледа Rolling Eyes
ако кажа на таня наказана си да гледаш 5 часа филми по-скоро ще ме разцелува Simple Smile
но наказание скриване на строителите за 3 дни (защото са любима играчка, а след като ги разпилее, после била "твърде изморенка" да ги събере) действа определено повече отколкото - една седмица само с тях ще играеш...
100% зависи и от възрстта обаче
с 10 годишните деца няма да е като с 3 годишните, а и те май имат нужда от наказания в различни ситуации...

# 64
Резултата е, че днес във всяко междучасие Наталия звъни да се извинява. Аз не отговарям на обажданията /това ни се случва за първи път - да не й отговоря имам пред вид/. Баща й ми се обади да й отговоря, защото била много разстроена. В третото междучасие вдигнах и още преди да си е отворила устата казах, че не желая да ме безпокои повече днес. Тя започна с извиненията, които аз не приех. Сигурно съм й смазала деня напълно.
Не знам докога ще устискам. Сигурно ще ми мине до утре, но се надявам да има полза.

Какво са направили децата? Така е - не бива да позволяваме да се качат на главите ни, защото след това възпитанието ще бъде много по-трудно. Но според мен ако детето е осъзнало грешката си, заслужава да му се даде втори шанс. Каквото и да е направило (не е убило човек, предполагам), целта е да осъзнае, че е било грешка, а не да го приема като грях и провал, и да поправи поведението си. Дъщеря ти го е разбрала и повече сърдене няма да доведе до по-добро осъзнаване от нейна страна, а най-много след всичко (като й простиш) да не иска да се доближава много-много че да не сгреши пак с нещо.
Да се развали целия ден на някого (особено на дете) е доста грубичко. Всеки от нас е имал такива дни - някой му се сърди и като че ли никога няма да спре да се сърди. Е, добре де, какъв е смисълът? Детето ще е разстроено цял ден, няма да се съсредоточи нито върху учене, нито върху нищо и само ще се чуди как да те омилостиви. Малко прекалено ми се струва. Дай й възможност да поеме отговорност за поведението си и да поправи грешката си. Мълчанието и неотговарянето на телефона са си свършили работата, не е необходимо повече. Освен това, сега не й ли намекна, че ако някой ден изпадне в беда (да не дава Господ, но всичко се случва), има вероятност да ти звънне, а ти да не вдигнеш?
Възпитанието е важно и любезното, но неотстъпчиво прилагане дава желаните резултати, но в този случай любезността е доста по-малко от неотстъпчивостта. Децата допускат грешки, така се учат. Но нека не им втълпяваме, че като допуснат грешка, трябва да живеят черни дни. Ами в бъдеще някоя бизнес-приятелка ще се обиди нещо на дъщеря ти, защото момичето няма да й позволи да наложи губещ бизнес-план (примерно!) и от страх, дъщеря ти ще вземе да приеме глупавото предложение, само й само да не й се сърди онази дама. Ще кажеш, че е различно, но сега втълпяваш този страх на детето, а като порасне, то ще действа спрямо опита си от детството.
Момичето звъни всяко междучасие. Осъзнало е грешката и иска да я поправи. Не погубвай ценния урок, който ще получи  с прекалено разточване на чувството и за вина. След още 2-3 подобни случая има вероятност детето да се сети, че няма смисъл да се чувства зле цял ден, щом така или иначе мама ще се сърди докрай (аз стигнах до такъв извод в 5 клас и оттогава този метод никак не действа, затова беше заменен - сега майка ми изразява чувствата си и винаги когато реша да поправя грешката, тя ми позволява) или по-лошия вариант - ще изпадне в страх да не й се сърдят хората и до края на живота ще гледа да угажда на другите, за да не й се разсърди някой (по същата причина една 20-годишна приятелка и досега няма никакви амбиции и само гледа да угажда на всички - ходи с момче, което я малтретира, учи специалност, която не харесва, извинява се за неща, за които никой нормален не би се извинявал, отстъпва си реда всеки път когато някой й го поиска...). Затова съм на мнение, че при прилагането на каквито и да са методи а възпитание, трябва да се гледа не само за краткосрочният ефект (и не само за дългосрочният положителен за родителя ефект), но и за отрицателните последствия.

# 65
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 943
Явно аз съм или загубена или твърде либерална.  Нямам спомен да съм наказвала децата си по някой от изброените от вас начини. Единствено съм пращала в другата стая при тръшкане, но не като наказание, а за да не се пречи на околните, и като метод за самоуспокояване. Не съм ги лишавала от телевизор, компютър - изключвам ги, когато реша, че децата се заседели твърде дълго. Да не им говоря, изобщо не ми е хрумвало, не намирам смисъл. Обяснявам, че "съм разочарована, защото се държат като невъзпитани, груби ... и т.н. деца", повишавам тон, но не наказвам  Thinking.
А и по-интересно ми е за какво наказвате - аз се изнервям, когато ми се налага да повторя едно и също нещо по 20 пъти  "облечи се, облечи се, облечи се ..... съблечи се ...... измий си зъбите" и  подобни, като мантра. Но и децата са хора  Twisted Evil, не автомати.
За неразтребени играчки - просто ги разтребват, понякога и аз помагам.
Разделям ги в отделни стаи, когато се сдърпат по-сериозно, но не мисля, че това е наказание.
Не търпя  грубо, предизвикателно държане, фасони и тръшкане. Но се опитвам да изчакам кризата да отмине и после разговарям с провинилия се.

# 66
  • Мнения: 27 524
Сега засега не ми се е налагало, много е кротък и послушен.  Heart Eyes

# 67
  • София
  • Мнения: 4 031
Явно и аз съм от 'загубените', но досега не съм я наказвала.Заплашвала съм я с наказания, викала съм й, карала съм се, но не съм я лишавала от нищо.Самата тя разбира като направи нещо нередно и лошо в повечето случаи и ме поглежда едно виновно.Така, че не виждам смисъл да я наказвам щом самата тя е осъзнала постъпката си.Ако ли не разбира , че е сгрешила, тогава просто обяснявам.Най-много се дразня, че е ужасно туткава и бавна.Може да се облича по 1 час, това много ме изнервя, но когато й викна резултата е отрицателен.Та се старая да измислям разни състезания, кой е пръв и т.н.В някои много крайни случаи съм я Заплашвала , че ще си легне без целувка, като Мук, но всъщност никога не се е стигало до там, защото сме изглаждали отношенията.
Мен също никога не са ме наказвали.Вярно забранявали са ми да не излизам някой път примерно, но защото на другия ден имам класно или нещо друго.Никога не са ми казвали, че няма да получа нещо, защото съм наказана.Просто е имало някаква причина.Така и аз се опитвам всичко да обяснявам.Но , честно казано, не винаги успявам да обясня всичко 100 пъти , без да се изнервя.

# 68
  • Мнения: 2 556
Не съм наказвала нито веднъж. Но моите деца и не са много трудни в интерес на истината. Баткото имаше бурен период на около 2 годинки, но и тогава не съм го наказвала. Просто на мен отвътре не ми идва да правя такова нещо, а да го правя ей така, за идеята само, че е от полза - няма да стане. Общо взето, и двамата се водят с добро.

Случвало се е да се разсърдя и да се скарам за нещо, но наказания нямаме никакви дотука. Мен не са ме наказвали никога като малка, затова сигурно и нямам желание аз да действам така, не знам.

# 69
  • Мнения: 523
Аз като повечет отвас наказвам с лишаване - най - вече от лакомства и РС . Действа ! А относно провиненията мога да кажа , че на този етап най - големите им прожинения са тръшкането , инатенето , отказа да прибират играчките и още няколко такива . Като се збият за нещо ги наказвам така : вземам "ябълката на раздора " и най - демонстративно я изхвърлям . Отново действа , макари за кратко де .

Смятам , че наказанията са необходимо зло , защото чрез тях децата започват да осъзнават ,  че не всичко може да е тяхно по всяко време и начин .

# 70
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 962
Не съм сигурна, че наказанието е задължително като начин на възпитание. Да кажеш, че си обиден, че те натъжава не е наказание, а нормална комуникация на чувствата, стига наистина така да усещаш нещата, а не това да е начин да манипулираш детето. Мен също не са ме наказвали. Не са ме пращали в друга стая, не са ми забранявали да гледам телевизия, да излизам, не са ми отнемали играчките. Не са ми отказвали комуникация - мълчание, невдигане на телефон и подобни. Особено ако детето е разтревожено, това ми звучи жестоко. Да го оставя да ми се моли и да ми пише бележки -  също.

# 71
  • София
  • Мнения: 62 595
На мен това с отказа от говорене повече ми прилича на унижение. Чиста проба отхвърляне, все едно им казваме, че не ги обичаме повече.
Да, когато съм много ядосана просто им казвам да ме оставят на спокойствие точно, защото съм много ядосана и ми е трудно да се владея, а не че ги наказвам с мълчание от моя страна.

# 72
  • Sofia
  • Мнения: 4 228
На мен това с отказа от говорене повече ми прилича на унижение. Чиста проба отхвърляне, все едно им казваме, че не ги обичаме повече.
Да, когато съм много ядосана просто им казвам да ме оставят на спокойствие точно, защото съм много ядосана и ми е трудно да се владея, а не че ги наказвам с мълчание от моя страна.

Разлика между реакцията си спрямо малките и големите не правя особена. Когато съм обидена и огорчена, разочарована - също, аз мълча, т.е. лишавам от комуникация. И не разбирам защо това трябва да бъде възприемано като унижение за тях. Мълчанието е израз на конкретно отношение от моя страна, което е следствие на конкретно насрещно поведение - неприемливо.
И дори намирам този подход за много по-уважителен спрямо децата. Защото той ги поставя на равна плоскост с възрастните. Т.е. показва им, че ги възприемам достатъчно сериозно и отговорно, за да не правя разлика между тях и възрастните в отношението си. Унизително за мен е да ги лишавам от храна или пък да им крещя като на животни / макар, че ми се случва и да повиша тон, признавам, а то е нещо, което ме кара да се ядосвам на себе си/

# 73
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 962
Аз пък точно обратното. Като съм обидена - говоря. Ако много ми е накипяло или много ме е заболяло, просто ми трябва малко време, за да се взема в ръце.  И после, възможно най-скоро след това, говоря. Казвам защо съм обидена.  Разговаряме, за да се изясни ситуацията, да се види проблемът, за да може да се преодолеят подобни ситуации в бъдеще. Нерядко просто става дума за недоразбиране. Обиждащият не осъзнава, че те обижда. И ако не си изяснят нещата, ако човекът отсреща не разбира защо си обиден, каква точно е ползата от мълчанието? В други случаи нечии действия и поведение си имат някаква първопричина, което не означава, че трябва да търпиш да те обиждат и натъжават, но пак разговорът е ключът към разясняване на ситуацията и предотвратяването на бъдещи подобни ситуации. Според мен такова поведение е много важно в отношението с децата. Иначе рискувам да им подам погрешни сигнали. То да се чуди защо мама го избягва или пък първопричината за държанието му да не остане разкрита, да не се вземат мерки, поведението въобще да не се подобрява.

Един единствен път съм мълчала и никакъв разговор не съм провеждала.  Имах гадже, което ми заши един шамар. Дума не обелих, събрах си багажа и се изнесох. Ако досега не се е научил, че не се удря, не съм аз тази, която ще му обяснява, че така не се прави или пък ще му търся проблемите, довели до подобно поведение . С децата обаче е различно. Възпитанието им е моя отговорност.

Последна редакция: пн, 31 мар 2008, 00:52 от Че Ка

# 74
  • Sofia
  • Мнения: 4 228
Аз също говоря. Но когато приключа с мълчанието  Laughing
В предишният си пост съм написала какво точно правя и в каква поредност.Разбира се, че трябва да се обясни и изясни ситуацията, иначе смисъл от реакцията изобщо няма.
Преди да се разсърдя  винаги предупреждавам, че ако не преустанови действието ще му се обидя и разсърдя. И мълчанието е крайна мярка; както вече написах - изключително рядко наказвам децата си.

Общи условия

Активация на акаунт