По какъв начин наказвате децата

  • 8 141
  • 128
  •   1
Отговори
  • Мнения: 378
не говоря за пляскане - а всички останали алтернативи. и ако споделите какви са ви начините при големи провинения и какви при малки такива - цена няма да имате. Споделете естествено какви са големите и малки провинения за вас. Както и възрастта на децата за която говорите - че това хич не е без значение.

# 1
  • Мнения: 234
Баткото/11 год./ лишаваме я от компютър за по няколко дни,я от телевизия или пък от излизане на вън.Продължителността на наказанието -според вината.
Малката/3 год/ като почне да пищи и лигави ,я оставям самичка в стаята и й казвам,че може да излезе само,когато се е успокоила напълно.Ако почне да блъска с някоя играчка напук на някого или заради нещо й взимам играчката  и я прибирам.Давам я след като се успокои и обещае да не се повтаря.
Ще следя темата и аз.Може подходът ми да не е правилен и да почерпя някоя идея.Въпреки,че досега всичко е давало положителен резултат.

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Забранявам пускането на ДВД за по седмица. Друго не действа.

# 3
  • Мнения: 2 211
Лишавам за известно време от любими неща - лакомства, филмчета, игри. При много добро поведение, отменям наказанието по - рано, за да знае, че има грешка, но има и прошка.

# 4
  • Мнения: 7 821
Като бяха по-малки ги наказвах с тайм-аут в стаята им или на стол в кухнята, по минута за всяка навършена година.
Сега наказвам с отнемане на забавления и привилегии - компютър, телевизор, бонбони, посещения на театър и т.н.

# 5
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
Забранявам телевизия, музика, излизане за определено време и гледам да го спазя точно - ако не го спазя, после може да ми нямат вяра Simple Smile.

# 6
  • Мнения: 125
Големият ми син го наказвам като го лишавам от любимите му неЩа-гледане на филмчета,седене на компютъра,похапването на шоколад.
Малкият просто го изпраЩам в стаята.Другите неЩа оЩе не го вълнуват.
При нас тези методи досега винаги са давали резултат.
Възрастта и на двамата се вижда на лентичките отдолу Simple Smile.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Много рядко ги наказвам вече. Лишавам ги от нещо любимо и желано за определен период от време. Наталия я лишавам понякога от седмичната й "издръжка". Общо взето не ми се налага често. Напоследък гледам да ги стимулирам да правят нещата както трябва, а не да ги наказвам за това, че не са ги направили както трябва. Просто растат и методите ми търпят промяна.  Laughing

Провиненията са им най-различни. Нямат драстични такива де. С Наталия най-често имаме разправии за училището /те са много натоварени, тя е най-претрупана от тримата и все има за учене, това я дразни и тя се опитва да се спаси по най-различни глупави начини/. Ангел има проблем с дисциплината и в тази посока са му пропуските. Крисо пък е супер разглезен и понякога губи мярката, та се налага да си припомняме на колко години е всъщност. Общо взето, не се сещам за някакви чудесии вече, които да ме накарат да въвеждам супер рестрикции. Моите са на 10, 9 и 8 години.

# 8
  • Мнения: 2 161
Наказанието е да не ми говорят.И започват да пристигат едни бележки под вратата:Моля те МАМО нИ се сърди ОБИЧАМ ТЕ,хаИде да се СДБРИМ и сърца...
Не съм специалист по наказанията,обичам да играя по тънката струна.Говоря така,че детето да си каже:защо наранявам мама,тя е прекрасна.
А на голямата си дъщеря говоря така,че да си помисли:защо наранявам мама,но защо наранявам и себе си.
Всички бележки,които съм получила под вратата си ги пазя в два плика.Страхотно е да отвориш плик с такива бележки,направо не вярваш,че някога са писани.А малката ми дъщеря,когато изобщо не умееше да пише,принуждаваше сестра си да пише до мен.Но всичко дословно,и беше ужасно смешно.

Накрая след много писма и молби,излизам от стаята и казвам нещо от сорта:Много те обичам,много ти вярвам,знам,че имаш добро сърце.И така,когато вече съм омаломощила малкия враг с добрина и благородство,той доброволно постъпва така,както аз сметна за добре.
Разбира се,има случаи,когато съм заемала твърда позиция и писмата не са били уместни,но те,слава богу,са били единични.

# 9
  • Мнения: 2 161
Зверско ми се струва да лиша детето от любима храна.Не ми допада идеята да изключа компютъра и телевизора.Нали са купени специално за тях?когато мъжът ми е сърдит на самата мен,взема ли ми палтото?Октава ли ме боса?Полза от насилствените методи няма.В нашата къща няма,не казвам,че навсякъде.

# 10
  • Мнения: 8 999
Забранявам достъпа до някои любими забавления - телевизор, ДВД. Само заплашвам /никога не съм го изпълнявала/, че няма да им празнуваме РД, имен ден, или няма да ги заведа на рождения ден на някое тяхно приятелче. Забранявам да ходят на гости или да им идват гости вкъщи.
Моите деца са малки и белите им също са малки - неразтребени стаи, ненаписано домашно, отказ да си легнат навреме, мотаене сутрин, когато бързаме за училище.
За всички останали провинения заплашвам, че ще им се разсърдя и няма да им проговоря повече, или че ще се наложи и те, когато искат нещо от мен да ми повтарят и да ме молят с дни, за да го получат, както на мен ми се налага да правя за елементарни неща - например да отидат да си измият зъбите, да не се дразнят един друг, да не се карат и бият помежду си.

# 11
  • Мнения: 7 201
Най-тежкото за него е като спра да му говоря...и съответно почти веднага действа! StopА иначе също спирам ТВ,DVD...и не му купувам желани неща.

# 12
  • Мнения: 2 211
Според мен е твърде жестоко да спра да му говоря. Това е все едно да го лиша от любовта си. Струва ми се, че детската психика е твърде крехка за такова наказание /за по - малките деца иде реч/ . Може и да греша, но не се осмелявам да го подложа на това, въпреки че, признавам си, понякога много ми се иска.

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 4 222
Изключително рядко ги наказвам. И наказанията ми са свързани с изолация. Дали ще отидат в другата стая или ще им се разсърдя - за тях липсата на комуникация с мен е най-голямото наказание. Понякога, ако не са били послушни, отказвам да им купя нещо, което искат / обикновено комикси/. Винаги след като е имало противоречие между нас изясняваме ситуацията. В общи линии посочвам къде и как са сбъркали, как съм се почувствала, това, че когато децата са добри и мама е добра - т.е. винаги има реципрочност в отношенията. И никога не пропускам в заключение да им кажа, че да им се сърдя, карам и мърмя, винаги ме натъжава и ме кара да се чувствам зле, защото безкрайно много ги обичам.И затова ги моля да не ме правят тъжна по този начин.

# 14
  • София
  • Мнения: 4 867
Налагам наказания, които са свързани с провинението, иначе просто са лишени от смисъл.
За ненаписани домашни Виктория остава без компютър за известно време (защото вместо да учи и висяла в нета).
За закъснение без предупреждение - следва ограничение на следващите излизания.
За грубо отношение - и двете получават смъмряне и се опитвам да не разговарям с тях за известно време (обикновено много бързо ми минава и само технически изчаквам определения срок).
За открит бунт, непослушание, размяна на нервни изблици - и двете отиват по стаите си, докато са готови отново да се държат добре помежду си и с останалите у дома.
За лъжа - понякога пляскам или налагам наказание, свързано с лъжата. Всъщност, за лъжа наказвам най-строго.

Давам си сметка, че напоследък най-много да изключа компютъра на Виктория, за да си довърши ученето, други наказания не е имало. На Габриела просто не й остава време за провинения, да живее спортът!

От храна не лишавам с наказателна цел. Храната е средство да живеем и като такова не може да служи нито за наказание, нито за награда.

# 15
  • Мнения: 170
Не го наказвам  и го отчитам като моя грешка .Става въпрос за баткото вече е на 5 г и допуска напоследък някои грешки в поведението.Иначе е изключително добро дете , но откакто го преместиха в друга група в градината , с по -големи деца и започна да се държи меко казано грубо на моменти  Thinking .  Понякога усещам  ,че  трябва да бъде наказан , но не мога и ме е яд на мен .

# 16
  • София
  • Мнения: 903
Наказвам я като я лишавам от гледане на филчета, компютър и т.н. Понякога, когато положението не се търпи я наказвам да поседи няколко минути на една табуретка в коридора, за да се нареве на спокойствие и когато се успокои й разрешавам да се върне при нас. Иначе съм пробвала няколко пъти да не й говоря, но не мога да издържа дълго.

# 17
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Според мен е твърде жестоко да спра да му говоря. Това е все едно да го лиша от любовта си. Струва ми се, че детската психика е твърде крехка за такова наказание /за по - малките деца иде реч/ . Може и да греша, но не се осмелявам да го подложа на това, въпреки че, признавам си, понякога много ми се иска.
Peace
На мен самата ми е адски неприятно като ми се сърди някой да ми мълчи/имах си такъв и го отучих/ и за това не го прилагам. Наказвам по- скоро като Янита

Налагам наказания, които са свързани с провинението, иначе просто са лишени от смисъл.

От храна не лишавам с наказателна цел. Храната е средство да живеем и като такова не може да служи нито за наказание, нито за награда.

- ако си хвърля играчката я прибирам и не я давам. Ако целенасочено разхвърля играчки из цялата къща или отказва да си ги прибира, просто няма достъп до тях за известно време. Ако се опита да рисува по мебел- прибирам пособията за ден.
Върши работа за сега.

# 18
Не съм привърженик на наказанията (пляскането направо го изключвам като "метод на възпитание", а и във въпроса е изключено), най-вече защото в дългосрочен план не са ефективни. Обикновените наказания (както прочетох и тук) са да накажем детето да стои в стаята (при всичките си играчки, между другото) за n-брой минути или да го лишим от нещо приятно, несвързано по никакъв начин с провинението. В случая с родителите, които са привърженици на лишаването от "привилегии" уместна промяна би била да лишавате детето от неща, които са пряко свързани с провинението им. Например ако са си играли с телефона и са развалили нещо (или са навъртяли голяма сума), разумно би било да ги лишите от телефона, но откъде накъде ще ги лишавате от компютъра? Ако детето не си е прибрало играчките (или се инати за нещо друго), няма логика да го лишавате от нещо любимо, ако не е пряко свързано с провинението.
Привърженик съм на възпитателните методи на позитивната дисциплина.
Един от тях е позитивната изолация. За разлика от наказателната ("Марш в стаята си и няма да излизаш оттам!"), детето само я избира като метод за успокоение след като предварително сте го запознали със системата. Идеята е да направите в стаята му едно кътче (метър на метър или по-малко дори), което да е специалното кътче за изолация (като детето задължително участва в приготвянето му). Напълвате го с плюшени играчки, книжки за оцветяване, меки възглавнички и други такива и обяснявате на детето, че това е място за успокоение и когато се ядоса, може да дойде тук, да поседи 5-10 минути докато се успокои и след това като е в добро настроение, отново да се присъедини към другите. Детето само избира кога има нужда да отиде там.
Разликата с насилственото изпращане в стаята и крясъците ("Няма да излизаш и помисли добре какво си направил") е, че детето не се бунтува, не предизвиквате желание за отмъщение в него, има шанс наистина да помисли "какво е направило", докато при наказателното изпращане в стаята, дори и само напук на вас, то няма да мисли какво е направило, а как да си го върне.
Друг метод е селективното внимание. Идеята е да се пренебрегне поведението, а не детето. В случай, че детето изпадне в пристъп на ярост ("тръшкане" и инатене), ще се справите лесно като пренебрегнете поведението и не се поддавате на настроението на детето. Гушнете го внимателно, леко го галете по гръбчето, докато се успокои (без да му говорите и без да се карате). Това не е начин да възнаградим лошото поведение, а да разберем посланието зад поведението (детето има нужда от повече внимание? наранили сте го и иска да си отмъсти? влезли сте в борба за надмощие?).
Друг метод са естествените последствия. Това са нещата, които се случват без намесата на родителя. Ако детето откаже да се храни, ще остане гладно. Ако хвърли храната на пода, няма да има какво да яде. Децата се учат от тези последствия и родителите не бива да се намесват когато естественото последствие е приемливо (разбира се, естествено последствие на неправилно пресичане е блъскане от кола, което не е приемливо и родителят е длъжен да се намеси). Когато естественото последствие е приемливо, оставете го да се случи без каквито и да било назидания ("Казах ли ти?"), критики ("Следващият път няма да правиш така") и коментари изобщо, и само съчувствайте на детето, но без да му помагате ("Само този път, но следващият няма да ти помогна" - повярвайте - и следващият път ще го направите, при това детето ще е много по-убедително).
Друго средство, което много често съм използвала и е давало изключително добри резултати (при това не само за момента, а в дългосрочен план) е последователността. Последователност е родителят и детето да решат какво ще предприемат по даден проблем и да се придържат към решението по любезен, но категоричен начин (вместо да наказват и наставляват). Колкото по-малко говорите докато изпълнявате плана, толкова по-добре. Един добър пример е: Детето си играе на пода с нещо, а вие влизате и казвате че е време за лягане. То не ви чува и продължава да си играе. Тук е моментът да се въздържите от каквито и да било коментари, критики, заплахи, напомняния (като че ли детето е чуло, но е забравило - как ли не!). Изчакайте 15-20 секунди да видите дали детето ще ви послуша и като не го направи, отидете при него, сдържано и твърдо го хванете за ръката. Ще чуете нещо от рода на "Моля те, мамо, само още малко!". Усмихнете се, но не казвайте нищо. Внимателно издърпайте детето за ръката и попитайте дали то ще си избере приказката за лека нощ или иска вие да я изберете (или някакъв подобен въпрос). Кажете му да ви повика когато е измило зъбките и е облякло пижамката и предупредете, че ще четете до 20:30  (или избирате някакъв приемлив час) и колкото повече се бави детето, толкова по-малко време ще остане за четене. След като детето се приготви и вие прочетете приказката, кажете му "Забрави да си прибереш играчките. ако искаш прибери ги на сутринта. ако не, аз ще ги прибера". Това кажете в случай че предварително сте се уговорили, че неприбрани играчки отиват на някоя висока лавица и детето може да си ги върне като си прибира нещата в продължение на поне 2 дни (или някакъв разумен период от време, в съответствие със сложността на ситуацията).
Много добър възпитателен метод е да учите детето как се правят нещата. Показвате му, след това му позволявате да ви помогне, след това вие му помагате и накрая то прави нещата, а вие наблюдавате.
Още един начин да се справите с проблемите на възпитанието е да определите заедно с детето режим, който то да спазва. Ключът е да го направите заедно с детето, а не само вие и после да му кажете "Сега ще спазваш режима и точка!". Позволете му да се придържа към режима. Ако то "забрави", просто любезно го подсетете като попитате "Каква е следващата стъпка от режима?" или "Би ли ми помогнал, забравих коя е следващата стъпка от режима."
Това, което трябва да видите е идеята мотивираща поведението, а не самото поведение.

# 19
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 400
Прибирам му джиповете и книжките. Ако продължи да се прави на магаре му спирам и филмчетата за ден-два..Това с изпращането в другата стая при нас вече не върви. Аз го оставям в спалнята и му казвам, наказан си, тук ще стоиш докато ти  мине, затварям вратата и той точно след 2 сек. е излязъл и идва при мен..

# 20
  • Мнения: 7 201
Според мен е твърде жестоко да спра да му говоря. Това е все едно да го лиша от любовта си. Струва ми се, че детската психика е твърде крехка за такова наказание /за по - малките деца иде реч/ .
Като писах,че не му говоря-имах предвид не повече от 5 мин., защото веднага е дошъл и ми се е извинил за държанието си! StopЗатова и винаги действа при нас.

# 21
  • Мнения: 7 821
А какво да му отнема ако лъже, ако се бие в градината или у дома, ако обижда и т.н. ? Или следва да не обръщам внимание на такива груби прояви?!?

# 22
А какво да му отнема ако лъже, ако се бие в градината или у дома, ако обижда и т.н. ? Или следва да не обръщам внимание на такива груби прояви?!?

1. Ако лъже
Ако искаме децата да бъдат честни с нас, трябва да ги изслушваме с уважение, да се въздържаме от желанието да ги накажем, засрамим, критикуваме и наказваме, а да търсим решения на проблемите заедно с тях.
Децата не се раждат със честността като ценност - това е нещо, което се учи. Работа на родителят е да обясни на детето защо е важно да казват истината и как се гради доверие. Всеки допуска грешки (особено на 4-5 години) и ако ги възприеме като ценен опит, а не като грехове и провали, няма да му изглеждат толкова страшни.
Ако детето ти лъже, задай му някой въпроси чистосърдечно (а не с желание да го критикуваш или с назидателен тон): "Как се чувстваш когато някой те излъже?", "Какво се случва когато ти излъжеш някого?", "Каква е причината децата да се страхуват да кажат истината?", "Какво би ти помогнало да казваш истината без притеснение?".
Когато детето те излъже, вероятно го пляскаш, наказваш по някакъв начин и т.н. Но тези наказания помагат само привидно и само за момента, а и често пораждат нежелани странични ефекти - дете, което лъже, се страхува и се измъква от отговорността за действията си.
Можеш да реагираш на лъжата по много начини. Например да акцентираш на решенията на проблема, а не върху вината. Вместо да питаш кой е счупил яйцето, предложи на детето да му помогнеш при почистването или го попитай дали се сеща по какъв друг начин да разреши проблема. Може също да се поставиш на мястото на детето. Попитай го дали се страхува да признае истината. Увери го, че всеки се страхува понякога и му внуши, че е важно въпреки страхът, да каже истината. Обясни му, че е длъжно да поема отговорност за своите действия ("Всеки може да сгреши, но като излъжеш или прехвърлиш вината на някой друг, не ставаш по-малко отговорен за постъпката си"). Обясни му също какво е доверие и му помогни да направи връзката между честността и доверието, което хората изпитват към нас. И не забравяй - всички уроци дотук ще са безсмислени, ако го критикуваш и осъждаш за лъжата (или за другото провинение) - детето няма да остане с усещането, че може да ти сподели всичко, ако го наказваш постоянно или го пляскаш.

2. Ако се бие в детската градина
Учителките трябва да разделят двете деца в отделни помещения, докато се успокоят и са готови да се държат добре. Също така трябва да се отдели време, за да се разбере каква е причината за сбиването. Децата трябва да получат възможност да изразят чувствата си. След като детето се е успокоило, учителката може да му предложиш помощ ("Можеш ли сам да измислиш как да утешим детето, което удари или предпочиташ да ти помогна?"). След това учителката може да предложи много неща - "Може да му се извиниш", "Може да му кажеш, че съжаляваш",  "Може да му нарисуваш картинка и да му я подариш", "Може да му помогнеш да разтреби след обяда", "Може да поиграеш с него на нещо интересно" и т.н.

3. Ако обижда
Ако детето ти те обиди (да кажем, че сте двамата вкъщи), можеш да изразиш чувствата си и да дадеш на детето си личен пример: кажи спокойно "Не желая да слушам подобен език. Това е изключително невъзпитано. Отивам да си почета в стаята. Повикай ме когато си готов да говориш като добро дете." На детето няма да му е приятно да стои самичко в стаята (и мама да не си играе с него) и скоро ще те потърси (може дори да обещае, че ще говори като добро дете). След това може да му обясниш, че на хората не им е приятно да ги обиждат и това ги наранява. Може също да го попиташ "Какво ще направиш, ако някой те обиди". Това е чудесно начало на дискусия, в която да обясниш защо едни реакции са неприемливи (удряне, обиждане), а други са подходящи (например да каже да другото дете, че няма да си играе с него, докато не спре да обижда).

# 23
  • Мнения: 1 035
Голямата-  (почти на седем) лишавам от компютър, от игра , не и говоря ...общо взето като всички други.Най- много работи обаче наказанието да не се вижда с баба си.
Малките( понеже са близначки на две и половина) наказвам с подчертано предпочитание към послушната.

# 24
  • Мнения: 2 723
Моя син е на 2,4 години.
Никакво наказание не върши работа.
Ако спра да му говоря си взима някоя играчка и си играе и без моите приказки.
И шамар по дупето не става, щото той идва и ми вика заболя ме, цункай го да ми мине  hahaha
Ако го накажа в стаята той си отваря и излиза.
Ако му спра детското си взима играчка.
Ужас ви казвам бе, тоя моя син е абсолютно перде.
Ако му кресна вика "не така мами, не така" ooooh!

Прави си каквото си иска и то не само у дома а и в яслата. Вчера лелята ми се оплака  Embarassed

# 25
  • София
  • Мнения: 6 999
Вече е по-голяма и много говоря... главно пиля по тънка струна, но понякога и съм по-рязка, когато усетя, че ме разиграва.
Директни наказания не налагам. Ако ме е ударила - се обиждам. Не го разбирам това с 'лишаването от любов' щом си се обидил или мълчиш. На практика от всеки вид наказание детето може да си направи извод "Мама не ме обича." - Глупаво е. Нормално е ако детето ме е засегнало - да му го покажа. Както бих се разсърдила на възрастен - така се сърдя и на дъщеря ми.

Ако говоря нещо, а тя се прави, че не ме чува - веднага й казвам, че и аз ще спра да я слушам.

Ако в изблик на яд си хвърля вещите - предупреждавам да спре, иначе ще ги прибера. Правила съм го 1-2 пъти и то не докато се извини... а за 1 седмица примерно.

Ако се бави, а ние бързаме или е време да си ляга броя. Казвам й, че стигна ли 3 - остава без приказка за "Лека нощ" - до сега 2 пъти й се е случвало. Ако сутрин отказва да стане от леглото - пак броя и казвам, че стигна ли 3 - няма аз да й събувам обувките - 1 път се е случвало. Безкомпромисна съм и молби и сълзи не ме разубеждават да отменя наказанието, а тъкмо напротив. Винаги казвам, че я обичам, но че е била наясно с последиците от действията си и сега следва да ги приеме.

Принципно не прави 'бели', просто е свикнала да се налага, за това и обяснявам какво е компромис, какво е да отстъпиш и пр.

# 26
  • Мнения: 4 668
При моят син помага единствено това да му кажем , че сме му сърдити / и аз и баща му /  Laughing
Понякога помага  това , че няма да излезем на пързалките или , че няма да гледа Мики маус примерно  Simple Smile
Най - много му се сърдя , ако ме удари , тогава не си играя и не се занимавам с него ...

Ако чупи играчки или ги хвърля ги прибирам .

Като цяло може да се каже обаче , че в последно време е много послушен и нямам сериозни проблеми с него  Hug

# 27
  • Мнения: 4 362
Моята щерка е мъничка още,но наказвам   Rolling Eyes
Ако направи по сериозна беля отива до стената и там стои две минутки,ама вече май и това не върши работа,защото сега самичкА без да и кажа,стори ли нещо се самонаказва  ooooh!
Ако хвърли нещо-прибирам го,но започва голямо тръшкане и рев,оставям я да си поплаче

Не мога да се справя само когато иска нещо,а е примерно чужда играчка или не моя вещ ,с която не може да си играе,тогава и да обяснявам смисъл няма ,тя започва тръшкане и голям рев  Tired

# 28
  • София
  • Мнения: 276
И ние се наказваме с лишаване от любими неща, като 1  седмица  до месец без компютър, ДВД или сладки неща, като продължителността, зависи от провинението.
И аз се опитвам повече да говоря, отколкото да наказвам или да викам,  но понякога не минава без наказание. Иначе след като сме наказали за продължителен период, за добро държание може да намалим наказанието....но никога не го отменяме.

И още нещо- с мъжа ми винаги сме на едно мнение и съгласни ( пред детето) за наказанието или порицанието. Щом единият не дава- и другият не дава......иначе се пробва  Twisted Evilпърво при единият, и после при другия, та където мине номера.

# 29
  • София
  • Мнения: 62 595
Броени пъти сме ги наказвали. При мен лошото е, че като ми се качат на главата се карам  Embarassed и то все за едни и същи неща (повечето са дразнещи, а не кой знае колко сериозни).  Много рядко създават сериозни проблеми, че да ги наказвам. Ако е за несвършването на едно или друго нещо ги предупреждавам, че по същия начин и аз мога да откажа да свърша важни за тях неща и така ще сме квит. Като цяло действа. Иначе, своите си неща от вида учене и странични занимания са си тяхна отговорност. Казали сме им, че ако ги устройва може и с тройки да си карат (от глад няма да умрат), а ако не искат да ходят на едно или друго занимание просто да си кажат да не хабим време, пари и нерви.  Засега системата работи. По-скоро на мен на моменти не ми издържат нервите.

# 30
  • Мнения: 679
И моя палавник е още малък, но и при нас има един вид наказване  Naughty Понеже доста често си поплаква от инат, с татито сме решили единодушно, че при такива ситуации го пращаме в другага стая да си поплаче сам и да се успокой, много бързо действа и още на втората минута пристига ухилен и щастлив все едно нищо е нямало. Или пък започва да си играе, да си бърбори сам нещо, забравил за реването преди това.

Последна редакция: чт, 27 мар 2008, 15:02 от бебка и бебко

# 31
  • Мнения: 532
При нас най- сполучливото нещо ( за сега ) е когато мама е обидена или сърдита.Иначе се е случвало да я изпратя на почивка в стаята и докато спре да реве или крещи.Там понеже няма публика не е интересно и спира за секунди.Никога не затварям вратата и не казвам колко да стои.Обикновено почивката е докато спре да реве и може да говори , за да се разберем.Един път съм прибирала фулмастри , защото бяха без капачки и разхвърляни - за 1 ден - повече не се е случвало.Но всичко си е до момента и до провинението.Не може ако е нарисувала покривката да и се спре телевизията - няма да разбере къде и е грешката.

# 32
  • Мнения: 2 723
Иначе се е случвало да я изпратя на почивка в стаята и докато спре да реве или крещи.

Добре де, какво ги кара вашите деца да си останат в стаята. МОйто излиза след мен ooooh!

# 33
  • Мнения: 9 814
Лишавам за известно време от любими неща - лакомства, филмчета, игри. При много добро поведение, отменям наказанието по - рано, за да знае, че има грешка, но има и прошка.

 Peace И аз така.

# 34
  • Мнения: 185
Arctica, големи благодарности за съветите и методите. След като ги прочетох се почувствах сякаш с години съм стояла и гледала една и съща празна ваза, търсейки идеалните цветя за нея, а ти ми поднесе точно тези за които е била направена. Все си мислех че трябва да има по-различни методи на наказание и самоучение. Благодарности! Ще стартирам метода с изолираното местенце веднага като малчо се събуди.

# 35
  • Карлово
  • Мнения: 4 655
Иначе се е случвало да я изпратя на почивка в стаята и докато спре да реве или крещи.

Добре де, какво ги кара вашите деца да си останат в стаята. МОйто излиза след мен ooooh!
Това че мама е казала. Те разбират, че са наказани.

# 36
  • Мнения: 2 723
Е явно аз отглеждам някакъв непукист... Той не разбира hahaha

# 37
  • Мнения: 5 362
Обикновено я лишавам от игра на компютъра,нещо сладко,или любимата й вещ(едно одеяло).Но всичко трае кратко,защото бързо се извинява и казва,че повече няма да прави така Wink До следващия път,разбира се Mr. Green

# 38
  • София
  • Мнения: 7 097
Изключително рядко ги наказвам. И наказанията ми са свързани с изолация. Дали ще отидат в другата стая или ще им се разсърдя - за тях липсата на комуникация с мен е най-голямото наказание. Понякога, ако не са били послушни, отказвам да им купя нещо, което искат / обикновено комикси/. Винаги след като е имало противоречие между нас изясняваме ситуацията. В общи линии посочвам къде и как са сбъркали, как съм се почувствала, това, че когато децата са добри и мама е добра - т.е. винаги има реципрочност в отношенията. И никога не пропускам в заключение да им кажа, че да им се сърдя, карам и мърмя, винаги ме натъжава и ме кара да се чувствам зле, защото безкрайно много ги обичам.И затова ги моля да не ме правят тъжна по този начин.


Нямам какво повече да добавя, и при нас ситуацията е същата.
Винаги след наказание идва разговор, защото тогава е по-спокойна и може да осъзнае за какво става въпрос и защо е била наказана. След това следва прегръдка  Simple Smile

# 39
  • София
  • Мнения: 903
Иначе се е случвало да я изпратя на почивка в стаята и докато спре да реве или крещи.

Добре де, какво ги кара вашите деца да си останат в стаята. МОйто излиза след мен ooooh!

А пък моето си пуска компютъра и започва да си ровичка нещо в него. Та затова от такова наказание и при нас няма смисъл. За съжаление нямам друга подходяща стая за наказание.

# 40
  • Oslo
  • Мнения: 659
Arctika - това, което предлагаш го има описано в дебелите книги и съм сигурна, че повечето майки са изчели тонове от тях.Похвално е, че и ти го правиш - все пак си на 16 и един ден ще си подготвена за отглеждането и възпитанието на своите деца. Колкото и лесно да изглежда написано, в реалния живот е изключително трудно приложимо, просто не се отчита човешкият фактор..... Родителят не може да действа винаги по план - често е изнервен, изморен, бърза и какво ли още не - тогава хич и не се сеща какво е чел в книгите. Детето пък даже и след точно прилагане на тези съвети може да реагира съвсем непредвидимо и пак да няма очаквания добър резултат..... Така че - личният опит на другите родители е доста по-полезен, защото е базиран на истинския живот. Суха информация "дал интернет" колкото и каквато искаме, само да ни се чете...

# 41
  • Мнения: 2 587
Малката/3 год/ като почне да пищи и лигави ,я оставям самичка в стаята и й казвам,че може да излезе само,когато се е успокоила напълно.Ако почне да блъска с някоя играчка напук на някого или заради нещо й взимам играчката  и я прибирам.Давам я след като се успокои и обещае да не се повтаря.


И аз процедирам по същият начин.Не знам дали е правилен.

# 42
Arctika - това, което предлагаш го има описано в дебелите книги и съм сигурна, че повечето майки са изчели тонове от тях.Похвално е, че и ти го правиш - все пак си на 16 и един ден ще си подготвена за отглеждането и възпитанието на своите деца. Колкото и лесно да изглежда написано, в реалния живот е изключително трудно приложимо, просто не се отчита човешкият фактор..... Родителят не може да действа винаги по план - често е изнервен, изморен, бърза и какво ли още не - тогава хич и не се сеща какво е чел в книгите. Детето пък даже и след точно прилагане на тези съвети може да реагира съвсем непредвидимо и пак да няма очаквания добър резултат..... Така че - личният опит на другите родители е доста по-полезен, защото е базиран на истинския живот. Суха информация "дал интернет" колкото и каквато искаме, само да ни се чете...

Разбира се, опитът в истинския живот е много по-полезен от "суха информация". Всеки един от съветите, които съм дала, е бил приложен от мен поне няколко пъти върху няколко различни деца (незнам дали споменах, но от 9-10-годишна насам съм гледала много деца, неофициално, но по 5-6 часа на ден сама с тях). Родителите бяха кой на работа, кой незнам-си-къде и разчитаха на мен като на най-голямото дете от квартала (всички ме познаваха лично и знаеха, че съм достатъчно отговорна). Децата им (дали едно по едно или всички наведнъж - момчета, момичета, на всякакви възрасти, включително бебета) ми бяха поверявани за по 5-6 часа на ден (всекидневно, а през събота и неделя за целия ден - навън или у тях или у нас...). Преминала съм през всякакви проблеми с тях и се научих да ги разрешавам ефективно. Децата са се карали за играчки, удряли са се, плакали са (кой паднал, кой защото му взели играчката), други не искаха да заспиват на обяд, трети отказваха да ядат храната която родителите им са оставили, някои искаха да играят едно, други - друго, някои лъжеха, някои крадяха, в моите неофициални задължения влизаше понякога да ги храня, да са чисти, да внимавам някой да не го блъсне кола, да не се нарани на улицата (често бяхме навън), да не се нарани у дома (и в затворени помещения сме били често), били са непослушни n-брой пъти и са вършели n-брой глупости, случвало се е и смърт на родител. Малко по малко, step by step, изпробвах методи, които учех от книгите (тук си права, идеите наистина ги бях взела от книгите, бях решила да променя децата към нещо по-добро, особено като видях, че родителите им не правеха нищо). Променях някои стъпки така както ми се струваха по-ефективни. Всеки един метод, който предлагам, е изпитан поне 10 пъти върху поне няколко деца и е дал желания резултат (иначе не бих го предлагала). Опитът ми, въпреки че не се основава на деца родени от мен, а на деца (много повече от 1-2) които бяха като мои, но просто не ги бях родила аз.
Мина време, наложи се да замина за друг град (а и децата бяха поотраснали, поне вече всички ходеха на училище) и като разбраха това, те плакаха и постоянно задаваха въпроси защо трябва да си тръгвам и наистина беше тежък момент както за тях, така и за мен.
Днес като отида в града, като ги видя, се гордея в какви хора са се превърнали - с ценности, с достойнство, борят се за целите си, амбициозни и с прекрасни маниери, обноски, уважават другите и се справят с проблемите по начин, много подобен на този, по който аз се справях с тях (чудно защо ли  Wink ).
Затова апелирам - не съдете по възрастта. Понякога по-малък на възраст човек е в състояние да ви научи на много неща. Лично аз от тези деца съм научила страшно много ценни уроци, които и досега ми помагат в живота.
Така че, да кажем че съм наясно какво е да гледаш дете  Wink

Само да добавя, не се хващайте за възрастта на децата в подписа ми. Три от тях срещнах в новия град (и сега съм нещо като по-голяма сестра и приятелка за тях) и едно от тях е от миналия град, от групичката деца, за които споменах. Общо взето, когато аз бях на 13 години, имаше деца на 11, 10, 9, 7, 5,4, 3 и бебета (по 2-3 от всяка възраст).

Последна редакция: чт, 27 мар 2008, 19:25 от Arctica

# 43
  • Мнения: 500
Аз също я пращам в стаята и'.Сърдя се или спирам да и' говоря.За сега действа,но не знам,дали е правилно....Аз самата нямам спомен на тази възраст(почти 4г),да съм наказвана-или аз съм била по-послушна или майка ми е била по-търпелива. Thinking

# 44
  • Мнения: 214
... случвало се е и смърт на родител ...

 #Crazy #Crazy #Crazy

Извинявай, но къде са твоите родители в целия разказ?

# 45
  • Монтана
  • Мнения: 220
Баткото наказвам за слаби оценки с лишаване от компютър и телевизия.За закъснение наказанието е да не излиза.Дъщеря ми е малка,но от време на време и на нея ́и се случва да бъде в немилост.Имало е случаи,в които се тръшка по земята и сама не знае какво иска.Тогава ́и обръщам гръб и се правя,че не ме интересува.След малко тя сама идва при мен и ме сгушва,вече кротнала.  Crossing Arms

# 46
  • Мнения: 74
Наказвамея без телевизор и копютър поне за няколко дена.Много е трудно но дава резултат

# 47
  • Мнения: 2 090
Сина ми е малък май за наказания Rolling Eyes,ако се опитам да го накажа за нещо постигам обратния ефект Embarassed.А именно:казвам че му се сърдя за еди какво си и няма да играя с него(да играе сам му е най-омразното нещо на света no),а той започва да се чуди каква беля да направи,за да му обърна внимание и в повечето случаи си успява ooooh!.Опитвала съм се да го оставя сам в стаята му докато се успокои(като започне да се тръшка),резултата от това е-всичко което е успял да стигне е съборил от секцията на земята,дрехите се вадят от шкафовете,махат се чаршафи,хвърлят се възглавници....и всичко това за 3 минути #Crazy,за да стои на едно място(даже и наказан) явно трябва да е вързан Mr. Green
И не наказвам... Rolling Eyes

# 48
... случвало се е и смърт на родител ...

 #Crazy #Crazy #Crazy

Извинявай, но къде са твоите родители в целия разказ?

Като всички други родители - на работа. На 10 години нямах нужда от бавачка вкъщи. Защо?

# 49
  • Мнения: 1 312
За моя пакосник най-най голямото наказание е да му пребера Видео-играта.Направо се променя коренно като чуе,а малката newsm78 нея май не съм я наказвала Hug

# 50
  • Мнения: 3 663
ами лишавам от любими неща (филмчета например)
никога от четене на книжки обаче, не знам защо, но с книгите имам специално отношение, не мога да накажа като откажа да чета книжка Sad
ако е много сериозно положението - казвам, че съм сърдита и няма да й говоря
но винаги преди това я питам дали е разбрала, защо се сърдя, защото понякога се случва да ни се разминават концепциите все още Simple Smile

# 51
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 933
Позитивната изолация (абсолютен оксиморон, между впрочем) вероятно би имала смисъл за по-голямо дете, поне над 3 год, което да може да осмисли и разбере идеята. За по-малко дете обаче, позитивната изолация си е просто най-обикновен изолация - изпращане на отделно място  след като е направило еди какво си/ се е държало еди как си - т.е. наказание. Затова и е много вероятно да не иска да стои там - да излиза от стаята, да протестира и/или да се тръшка и реве. Въпреки шестото си чувство дадох шанс на този метод и резултатът беше - рев и сополи, което въобще не бе целта ми. Като изключим този злополучен опит за справяне със ситуацията, синът ми още не е наказван.

# 52
  • Мнения: 4 621
Яна е още малка и единственото наказание е да я оставя да си играе сама в нейната стая или да не и донеса "подарък" като се прибера Peace

# 53
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 933
Лишаването от храна и гладуването също не ми се вписват в т.нар. позитивна дисциплина. Ако си играе с храната или я хвърля по земята, не му казвам, че ще стои гладен. Обяснявам, че храната се слага в устата,  пълни коремчето, не е за игра - нещо от сорта, и добавям: "Ако си се наял, можеш да слезеш от масата да си играеш".  Давам шанс да видя дали ме е разбрал, а ако продължава: "Значи си се нахранил" и го свалям от стола. Евентуално му предлагам с нещо да се занимава, като преди това почистваме заедно ако е направил поразия.

Всъщност като е гладен хич не му е до игра на масата. Почне ли да човърка из чинията, да се почесва тук и там - това е сигнал, че се е нахранил и му е скучно вече.

Последна редакция: пт, 28 мар 2008, 12:16 от Че Ка

# 54
  • Мнения: 2 090
Позитивната изолация (абсолютен оксиморон, между впрочем) вероятно би имала смисъл за по-голямо дете, поне над 3 год, което да може да осмисли и разбере идеята. За по-малко дете обаче, позитивната изолация си е просто най-обикновен изолация - изпращане на отделно място  след като е направило еди какво си/ се е държало еди как си - т.е. наказание. Затова и е много вероятно да не иска да стои там - да излиза от стаята, да протестира и/или да се тръшка и реве. Въпреки шестото си чувство дадох шанс на този метод и резултатът беше - рев и сополи, което въобще не бе целта ми. Като изключим този злополучен опит за справяне със ситуацията, синът ми още не е наказван.
Даааа,много добре си го описала,напълно подкрепям Peace
Както вече казах,и аз затова не наказвам yes

# 55
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Голямата /8г./ наказвам, като забранявам излизане и гостуване на приятелки след училище. Понякога я лишавам от джобни пари. Което не значи, че стои гладна, просто и слагам в раницата сок и закуска, купени от мен. Това го преживява тежко, защото осъзна, че съм загубила доверие в нея, в способността и да прецени сама какво може да си купи.
Малката е толкова зависима от мен, че думите "Обиждаш ме", я карат да ми се извинява и да рони сълзи. Най-голямото и наказание досега беше нежеланието ми да приема рисунка-извинение. Но тя е на 4 и половина и при нея дори заплахата, че мога да спра да и говоря, вече е наказание.

# 56
  • София
  • Мнения: 6 999
Малката е толкова зависима от мен, че думите "Обиждаш ме", я карат да ми се извинява и да рони сълзи.

Абсолютно.  Peace
Само веднъж или дваж съм използвала репликата: "Разочарова ме." с подходящ глас и интонация - въздействието беше чудовищно.

# 57
  • Мнения: 2 282
Maлко офф - току-що се замислих, че повечето родители наказват с лишаване от любимите неща на децата, които в повечето случаи са доста нездравословни за тях - телевизия, комп. игри, десерти. Дали ако не започна да наказвам с "3 часа пред телевизора, без да ставаш" или "Ще изядеш наведнъж 1 шоколадово руло" няма да даде добър резултат във всички посоки? малко крайно де, шото 15 минути и 1 парченце определено няма да се отразят възпитателно...

Продължавам да чета с интерес темата.

# 58
  • София
  • Мнения: 203
Използвам най-често метода със "Сърдита съм ти и няма да ти говоря докато не видя пак мойто си, добричкото дете", повечето пъти действа, понякога я и наказвам в стаята, проблема ми е обаче, че тя въобще не иска и да чуе да стои там, а веднага тръгва да излиза, или пък ако съм настоятелна да стои там, се дере по половин час - ей това дране ми е най-трудно да го издържа, защото се разскъсвам между "Така трябва" и "Права ли съм, тя ще се съсипе от рев" - ама пък и мойто си е голем дзвер, много иска да се наложи да е на нейното, мноооого е упорита  ooooh!

# 59
  • София
  • Мнения: 6 999
Сребърен облак, много си права...
Дъщеря ми започна да обича шоколад и да го приема като "голямата работа", когато отиде в градината, където ги 'награждават' с нещо сладко.  Tired

# 60
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Права си, Сребърен облак. Прилагала съм и това. След многократния ми отказ да купя Нескуик, Деница отишла и си го купила сама. Казах и, че не искам да го виждам, когато се прибера от работа на следващия ден. Опитала се беше да го изяде, но имаше и в коша за боклук.
Резултатът: два месеца не се сети за шоколад.

# 61
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Аз тази сутрин много им се ядосах и не са наказани, но не им говоря. Казах им за каквото имат нужда да се обръщат към баби, бащи, дядовци, но не и към мен. А не им говоря, защото приемам поведението им като демонстрация на явна липса на уважение към мен. И наказанието в случая не ме вълнува изобщо. Просто съм обидена и точка.

Резултата е, че днес във всяко междучасие Наталия звъни да се извинява. Аз не отговарям на обажданията /това ни се случва за първи път - да не й отговоря имам пред вид/. Баща й ми се обади да й отговоря, защото била много разстроена. В третото междучасие вдигнах и още преди да си е отворила устата казах, че не желая да ме безпокои повече днес. Тя започна с извиненията, които аз не приех. Сигурно съм й смазала деня напълно. Но така зверски ме вбесиха днес цялата групичка, че просто място не можех да си намеря.

Не знам докога ще устискам. Сигурно ще ми мине до утре, но се надявам да има полза.

Последна редакция: пт, 28 мар 2008, 13:03 от dara

# 62
  • София
  • Мнения: 203
Уффф, има си нужда и от такива по-крути мерки понякога, иначе рискуваме децата да ни се качат на главите. Моята дъщеря е още малка, но понякога имам чувството, че изпускам нещата от ръцете си и резултата е налице - смята, че тя е тази, дето командва парада. Най - лошото е, че границата е тънка и лесно може да я прескочиш, особено, когато си бил цял ден на работа и се прибираш вечер изнервен, изтощен, домъчняло ти е за детенцето и ти се ще просто да го гушкаш и да му се порадваш, да му угодиш, защото цял ден не си бил с него, и без да се усетиш - хоп, май съм я направила глезлаааа.
 Изводът е, че да си родител, хич, ама хич не е лесно, учим се в крачка  Thinking

# 63
  • Мнения: 3 663
Maлко офф - току-що се замислих, ....
интересна гледна точка, не се бях замисляла Simple Smile
но не знам защо си мисля, че евентуално само с храна би работило... и то временно...  Rolling Eyes
в смисъл ще преяде здраво с шоколадовото руло, един месец няма да иска да го види и после пак ще му се дояде на детето Simple Smile
за да проработи с някоя дейност тип филмче с цел да се пренасити не знам колко часа трябва да гледа Rolling Eyes
ако кажа на таня наказана си да гледаш 5 часа филми по-скоро ще ме разцелува Simple Smile
но наказание скриване на строителите за 3 дни (защото са любима играчка, а след като ги разпилее, после била "твърде изморенка" да ги събере) действа определено повече отколкото - една седмица само с тях ще играеш...
100% зависи и от възрстта обаче
с 10 годишните деца няма да е като с 3 годишните, а и те май имат нужда от наказания в различни ситуации...

# 64
Резултата е, че днес във всяко междучасие Наталия звъни да се извинява. Аз не отговарям на обажданията /това ни се случва за първи път - да не й отговоря имам пред вид/. Баща й ми се обади да й отговоря, защото била много разстроена. В третото междучасие вдигнах и още преди да си е отворила устата казах, че не желая да ме безпокои повече днес. Тя започна с извиненията, които аз не приех. Сигурно съм й смазала деня напълно.
Не знам докога ще устискам. Сигурно ще ми мине до утре, но се надявам да има полза.

Какво са направили децата? Така е - не бива да позволяваме да се качат на главите ни, защото след това възпитанието ще бъде много по-трудно. Но според мен ако детето е осъзнало грешката си, заслужава да му се даде втори шанс. Каквото и да е направило (не е убило човек, предполагам), целта е да осъзнае, че е било грешка, а не да го приема като грях и провал, и да поправи поведението си. Дъщеря ти го е разбрала и повече сърдене няма да доведе до по-добро осъзнаване от нейна страна, а най-много след всичко (като й простиш) да не иска да се доближава много-много че да не сгреши пак с нещо.
Да се развали целия ден на някого (особено на дете) е доста грубичко. Всеки от нас е имал такива дни - някой му се сърди и като че ли никога няма да спре да се сърди. Е, добре де, какъв е смисълът? Детето ще е разстроено цял ден, няма да се съсредоточи нито върху учене, нито върху нищо и само ще се чуди как да те омилостиви. Малко прекалено ми се струва. Дай й възможност да поеме отговорност за поведението си и да поправи грешката си. Мълчанието и неотговарянето на телефона са си свършили работата, не е необходимо повече. Освен това, сега не й ли намекна, че ако някой ден изпадне в беда (да не дава Господ, но всичко се случва), има вероятност да ти звънне, а ти да не вдигнеш?
Възпитанието е важно и любезното, но неотстъпчиво прилагане дава желаните резултати, но в този случай любезността е доста по-малко от неотстъпчивостта. Децата допускат грешки, така се учат. Но нека не им втълпяваме, че като допуснат грешка, трябва да живеят черни дни. Ами в бъдеще някоя бизнес-приятелка ще се обиди нещо на дъщеря ти, защото момичето няма да й позволи да наложи губещ бизнес-план (примерно!) и от страх, дъщеря ти ще вземе да приеме глупавото предложение, само й само да не й се сърди онази дама. Ще кажеш, че е различно, но сега втълпяваш този страх на детето, а като порасне, то ще действа спрямо опита си от детството.
Момичето звъни всяко междучасие. Осъзнало е грешката и иска да я поправи. Не погубвай ценния урок, който ще получи  с прекалено разточване на чувството и за вина. След още 2-3 подобни случая има вероятност детето да се сети, че няма смисъл да се чувства зле цял ден, щом така или иначе мама ще се сърди докрай (аз стигнах до такъв извод в 5 клас и оттогава този метод никак не действа, затова беше заменен - сега майка ми изразява чувствата си и винаги когато реша да поправя грешката, тя ми позволява) или по-лошия вариант - ще изпадне в страх да не й се сърдят хората и до края на живота ще гледа да угажда на другите, за да не й се разсърди някой (по същата причина една 20-годишна приятелка и досега няма никакви амбиции и само гледа да угажда на всички - ходи с момче, което я малтретира, учи специалност, която не харесва, извинява се за неща, за които никой нормален не би се извинявал, отстъпва си реда всеки път когато някой й го поиска...). Затова съм на мнение, че при прилагането на каквито и да са методи а възпитание, трябва да се гледа не само за краткосрочният ефект (и не само за дългосрочният положителен за родителя ефект), но и за отрицателните последствия.

# 65
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
Явно аз съм или загубена или твърде либерална.  Нямам спомен да съм наказвала децата си по някой от изброените от вас начини. Единствено съм пращала в другата стая при тръшкане, но не като наказание, а за да не се пречи на околните, и като метод за самоуспокояване. Не съм ги лишавала от телевизор, компютър - изключвам ги, когато реша, че децата се заседели твърде дълго. Да не им говоря, изобщо не ми е хрумвало, не намирам смисъл. Обяснявам, че "съм разочарована, защото се държат като невъзпитани, груби ... и т.н. деца", повишавам тон, но не наказвам  Thinking.
А и по-интересно ми е за какво наказвате - аз се изнервям, когато ми се налага да повторя едно и също нещо по 20 пъти  "облечи се, облечи се, облечи се ..... съблечи се ...... измий си зъбите" и  подобни, като мантра. Но и децата са хора  Twisted Evil, не автомати.
За неразтребени играчки - просто ги разтребват, понякога и аз помагам.
Разделям ги в отделни стаи, когато се сдърпат по-сериозно, но не мисля, че това е наказание.
Не търпя  грубо, предизвикателно държане, фасони и тръшкане. Но се опитвам да изчакам кризата да отмине и после разговарям с провинилия се.

# 66
  • Мнения: 27 524
Сега засега не ми се е налагало, много е кротък и послушен.  Heart Eyes

# 67
  • София
  • Мнения: 4 025
Явно и аз съм от 'загубените', но досега не съм я наказвала.Заплашвала съм я с наказания, викала съм й, карала съм се, но не съм я лишавала от нищо.Самата тя разбира като направи нещо нередно и лошо в повечето случаи и ме поглежда едно виновно.Така, че не виждам смисъл да я наказвам щом самата тя е осъзнала постъпката си.Ако ли не разбира , че е сгрешила, тогава просто обяснявам.Най-много се дразня, че е ужасно туткава и бавна.Може да се облича по 1 час, това много ме изнервя, но когато й викна резултата е отрицателен.Та се старая да измислям разни състезания, кой е пръв и т.н.В някои много крайни случаи съм я Заплашвала , че ще си легне без целувка, като Мук, но всъщност никога не се е стигало до там, защото сме изглаждали отношенията.
Мен също никога не са ме наказвали.Вярно забранявали са ми да не излизам някой път примерно, но защото на другия ден имам класно или нещо друго.Никога не са ми казвали, че няма да получа нещо, защото съм наказана.Просто е имало някаква причина.Така и аз се опитвам всичко да обяснявам.Но , честно казано, не винаги успявам да обясня всичко 100 пъти , без да се изнервя.

# 68
  • Мнения: 2 556
Не съм наказвала нито веднъж. Но моите деца и не са много трудни в интерес на истината. Баткото имаше бурен период на около 2 годинки, но и тогава не съм го наказвала. Просто на мен отвътре не ми идва да правя такова нещо, а да го правя ей така, за идеята само, че е от полза - няма да стане. Общо взето, и двамата се водят с добро.

Случвало се е да се разсърдя и да се скарам за нещо, но наказания нямаме никакви дотука. Мен не са ме наказвали никога като малка, затова сигурно и нямам желание аз да действам така, не знам.

# 69
  • Мнения: 523
Аз като повечет отвас наказвам с лишаване - най - вече от лакомства и РС . Действа ! А относно провиненията мога да кажа , че на този етап най - големите им прожинения са тръшкането , инатенето , отказа да прибират играчките и още няколко такива . Като се збият за нещо ги наказвам така : вземам "ябълката на раздора " и най - демонстративно я изхвърлям . Отново действа , макари за кратко де .

Смятам , че наказанията са необходимо зло , защото чрез тях децата започват да осъзнават ,  че не всичко може да е тяхно по всяко време и начин .

# 70
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 933
Не съм сигурна, че наказанието е задължително като начин на възпитание. Да кажеш, че си обиден, че те натъжава не е наказание, а нормална комуникация на чувствата, стига наистина така да усещаш нещата, а не това да е начин да манипулираш детето. Мен също не са ме наказвали. Не са ме пращали в друга стая, не са ми забранявали да гледам телевизия, да излизам, не са ми отнемали играчките. Не са ми отказвали комуникация - мълчание, невдигане на телефон и подобни. Особено ако детето е разтревожено, това ми звучи жестоко. Да го оставя да ми се моли и да ми пише бележки -  също.

# 71
  • София
  • Мнения: 62 595
На мен това с отказа от говорене повече ми прилича на унижение. Чиста проба отхвърляне, все едно им казваме, че не ги обичаме повече.
Да, когато съм много ядосана просто им казвам да ме оставят на спокойствие точно, защото съм много ядосана и ми е трудно да се владея, а не че ги наказвам с мълчание от моя страна.

# 72
  • Sofia
  • Мнения: 4 222
На мен това с отказа от говорене повече ми прилича на унижение. Чиста проба отхвърляне, все едно им казваме, че не ги обичаме повече.
Да, когато съм много ядосана просто им казвам да ме оставят на спокойствие точно, защото съм много ядосана и ми е трудно да се владея, а не че ги наказвам с мълчание от моя страна.

Разлика между реакцията си спрямо малките и големите не правя особена. Когато съм обидена и огорчена, разочарована - също, аз мълча, т.е. лишавам от комуникация. И не разбирам защо това трябва да бъде възприемано като унижение за тях. Мълчанието е израз на конкретно отношение от моя страна, което е следствие на конкретно насрещно поведение - неприемливо.
И дори намирам този подход за много по-уважителен спрямо децата. Защото той ги поставя на равна плоскост с възрастните. Т.е. показва им, че ги възприемам достатъчно сериозно и отговорно, за да не правя разлика между тях и възрастните в отношението си. Унизително за мен е да ги лишавам от храна или пък да им крещя като на животни / макар, че ми се случва и да повиша тон, признавам, а то е нещо, което ме кара да се ядосвам на себе си/

# 73
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 933
Аз пък точно обратното. Като съм обидена - говоря. Ако много ми е накипяло или много ме е заболяло, просто ми трябва малко време, за да се взема в ръце.  И после, възможно най-скоро след това, говоря. Казвам защо съм обидена.  Разговаряме, за да се изясни ситуацията, да се види проблемът, за да може да се преодолеят подобни ситуации в бъдеще. Нерядко просто става дума за недоразбиране. Обиждащият не осъзнава, че те обижда. И ако не си изяснят нещата, ако човекът отсреща не разбира защо си обиден, каква точно е ползата от мълчанието? В други случаи нечии действия и поведение си имат някаква първопричина, което не означава, че трябва да търпиш да те обиждат и натъжават, но пак разговорът е ключът към разясняване на ситуацията и предотвратяването на бъдещи подобни ситуации. Според мен такова поведение е много важно в отношението с децата. Иначе рискувам да им подам погрешни сигнали. То да се чуди защо мама го избягва или пък първопричината за държанието му да не остане разкрита, да не се вземат мерки, поведението въобще да не се подобрява.

Един единствен път съм мълчала и никакъв разговор не съм провеждала.  Имах гадже, което ми заши един шамар. Дума не обелих, събрах си багажа и се изнесох. Ако досега не се е научил, че не се удря, не съм аз тази, която ще му обяснява, че така не се прави или пък ще му търся проблемите, довели до подобно поведение . С децата обаче е различно. Възпитанието им е моя отговорност.

Последна редакция: пн, 31 мар 2008, 00:52 от Че Ка

# 74
  • Sofia
  • Мнения: 4 222
Аз също говоря. Но когато приключа с мълчанието  Laughing
В предишният си пост съм написала какво точно правя и в каква поредност.Разбира се, че трябва да се обясни и изясни ситуацията, иначе смисъл от реакцията изобщо няма.
Преди да се разсърдя  винаги предупреждавам, че ако не преустанови действието ще му се обидя и разсърдя. И мълчанието е крайна мярка; както вече написах - изключително рядко наказвам децата си.

# 75
  • Мнения: 11 607
Отнемам любими неща...но...има и случаи, в които ги оставям те сами да решат как да бъдат наказани.....

# 76
  • Мнения: 1 217
Ами Калоян е още малък,но много добре разбира,че е сгрешил.
Наказвам го в стола му за хранене-слагам го там и му давам бибата за да мълчи.
И той много театрално свежда поглед.
Това трае няколко минути.
После вади разкайващия поглед и на мен ангелите са ми до там. Mr. Green

# 77
  • Мнения: 58
Лишавам за известно време от любими неща - лакомства, филмчета, игри. При много добро поведение, отменям наказанието по - рано, за да знае, че има грешка, но има и прошка.
   newsm10

# 78
  • Мнения: 673
  Големия ми е кротък ,но понякога е ужасно досаден особено ,когато иска да му се купи нещо. Ако му спра телевизора и плейстейшъна ,май наказаната се оказвам аз.
   Малкия е...фурия. Науми ли си нещо трябва да бъде свършено, затова и наказанията там не са рядкост, че и подплескване даже има. Как го наказвам ли? Слагам си злобния поглед и го изпращам с недвусмислен жест зад...пердето/то е от прозрачните/. Има благотворен ефект , и вече си знае ,когато направи беля сам си ходи зад пердето.

# 79
  • Мнения: 1 931
Лишавам го от любимите му сокчета или му пребирам някоя играчка.

# 80
  • София
  • Мнения: 561
Два пъти само съм я наказвала - да отиде в другата стая и да постои там, като изрично й обясних защо точно е наказана. Резултат имаше, а стоенето й наказна беше само 1 минута - толкова издържа да не дойде при нас Simple Smile Интересното е, че след тези два пъти тя започна да наказва куклите си  Tired
Иначе и аз говоря, обяснявам....лошото е напоследък че много се изпускам да викам и да се карам Sad

# 81
  • Мнения: 9 052
Не съм сигурна, че наказанието е задължително като начин на възпитание. Да кажеш, че си обиден, че те натъжава не е наказание, а нормална комуникация на чувствата, стига наистина така да усещаш нещата, а не това да е начин да манипулираш детето. Мен също не са ме наказвали. Не са ме пращали в друга стая, не са ми забранявали да гледам телевизия, да излизам, не са ми отнемали играчките. Не са ми отказвали комуникация - мълчание, невдигане на телефон и подобни. Особено ако детето е разтревожено, това ми звучи жестоко. Да го оставя да ми се моли и да ми пише бележки -  също.

 Wink

# 82
  • Мнения: 1 447
Най-честото ми наказание да спра да разговарям с дъщеря ми,да не и обръщам внимание,не отговарям на
въпроси които ми задава има голям ефект,дребните наказания са лишаване от детси филмчета и да не излиза с мен и
бебчо на разходка След едно от тези наказания после около седмица е доста полушна

# 83
  • Мнения: 1 134
Като беше малка прилагах главно някакъв вид игнор. Никога не съм я лишавала от храна, разходки, четене...
Вече не наказвам. Достатъчно е да види, че съм разочарована или натъжена от постъпката й. За сметка на това тя сама си прилага санкции. Пресен пример от преди седмица:

Мария: "Мамо,  днес се сдърпах с едно момче и се наказвам да не ям шоколад цяла седмица. На диета съм!"
Аз -  Shocked
На следващия ден: "Мамо, реших да си отменя наказанието. Много съм добричка съм станала."
 Laughing

# 84
  • Мнения: 2 282
Мисля си, че повечето наказания тип "няма да ти говоря, защото направи това" са тежка форма на вменяване на вина. Дали това да държим детето няколко часа или няколко дни в тревога е нещо, което дългосрочно ще му се отрази добре? Аз лично се съмнявам. Опитвала съм се, но реакцията на щерката е толкова силна, че не бих искала да я "накажа" точно така. За мен наказанието е просто израз на причина-следствие. Мога да накарам дъщеря си(7,5г) да изтърка вратата или с някаква друга домакинска работа тип "каторжен труд"  Wink - чувства се малко като Пепеляшка, но до средата вече отрицателните емоции са изчистени. Другото, от което понякога я лишавам, е стоенето на компютъра, но това е по-скоро, когато прекали с мързелуването пред компа и телевизора. Друго - няма да и дойде приятелче на гости, докато не си оправи стаята, но това също е логично. Общо взето, когато нещо не е наред, гледаме да го обсъдим и оправим.

# 85
  • Мнения: 2 211
Мисля си, че повечето наказания тип "няма да ти говоря, защото направи това" са тежка форма на вменяване на вина.

И не само вменяване на вина, а и създаване на лош модел за поведение.

Не мисля, че лишаването от шоколад или бонбони, е лишаване от храна. Човек може да си живее чудесно и без тях, даже е препоръчително.

# 86
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Мисля, че в постинга тогава писах, че за мен мълчанието не е наказание. И че точно в конкретния случай за наказание хич и не помислих. Това не е метод за наказание, а реакциа на афект. Обидих се и просто не желаех да разговарям с тях. Моите деца са достатъчно големи, за да съумяват вече да правят елементарни причинно-следствени връзки и да знаят кога биха преминали границата и дали това би било неуместно. Затова и бях безкрайно обидена. Не ядосана, не разярена, не разочарована. Обидена! Затова и млъкнах. Не викам, не крещя и не наказвам хората, които ме обиждат. Така реагирам аз. И децата ми са хора, за мен вече достатъчно разумни и интелигентни. Реагирах така, както реагирам на баща им, на брат ми и на останалите хора по принцип. И последното, което смятам, че съм направила е да ги унижа. Това звучи несериозно. И да, докато не ми попремине отказвам да комуникирам с когото и да било. Те не са богопомазани, за да си позволяват непозволимото и това да не предизвика реакция.

Вменяването на вина... Кой може да ми вмени вина, ако аз съм абсолютно сигурна в правотата си? Ако имам съмнения, че не постъпвам правилно, ако ответната страна реагира така, че недвусмислено ми го и показва, тогава може пък наистина да имам вина. И явно трябва нещо да коригирам или променя. В крайна сметка едва ли някой е безгрешен. Децата в това число.

А като говорим за модели на поведение, мисля, че е хиляда пъти по-добре да видят, че човек като е афектиран и наранен може да не се държи като бесен и разкрещял се, изпуснал си нервите шумен индивид. В този смисъл това не е най-лошият модел на поведение, който биха могли да разпознаят.

# 87
  • Мнения: 2 211
dara, тук се говори за мълчанието като форма на наказание, не обсъждаме другите аспекти. Иначе е нормално, човек да се афектира и да се разсърди   Simple Smile

# 88
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Темата за мълчанието мисля тръгна от мой постинг, ако се не лъжа. Затова се почувствах длъжна да отговоря от първо лице така да се каже.  Simple Smile

# 89
  • Мнения: 3 500
Не съм я наказвала досега.
Хареса ми идеята на една възпитателка в детска градина /май по тв я даваха/. Каза, че, когато детето направи нещо нередно - удря децата или нещо друго го слагат да седне на един стол встрани от играещите деца, където да обмисли постъпката си. Нещо такова беше. Допада ми.

# 90
  • Мнения: 3 663
чак пък тежко вменяване на вина и модел на поведение...
това си е нормална човешка реакция
аз лично в определени моменти, особено когато съм по-ядосана, предпочитам наистина да си замълча, защото иначе не съм сигурна дали няма да кажа нещо по-грубо, от което ще й стане по-мъчно
все пак не става въпрос за часове и дни, а обичайно за минути
освен това всяко едно "спиране на говоренето" обичайно е придружено с предупреждение - ако продължаваш с едисикакво, ще ти се разсърдя
за всяка една възраст поставянето на граници за различни неща е трудно и ако се замислим за прословутите time-outs, те са точно това - прекъсване на комуникацията за кратко, докато се осмисли ситуацията
иначе за мен това си остава как да кажа... най-тежкото наказание
то е за по-сериозни случаи Simple Smile
за по-лош модел на поведение смятам викането и крещенето, отколкото да си замълча, а всички знаем, че само с обяснения не винаги става
особено с по-малките

# 91
  • Мнения: 2 211
...за по-лош модел на поведение смятам викането и крещенето, отколкото да си замълча, а всички знаем, че само с обяснения не винаги става
особено с по-малките

А защо мислиш, че ако не се разсърдиш е задължително да викаш и да крещиш? Има и други начини.

# 92
  • Мнения: 9 052
в крайна сметка децата трябва да се научат да живеят в тоzи свят , в който има вина и обида има zасегнати и zасягащи и да се научат да раzмислят zа грешките си, а не в някакъв идеален и иzмислен zа тях свят в който майката е от желяzо и няма други чувства , освен всеотдайна любов и саможетрва.

# 93
  • София
  • Мнения: 888
Засега наказанието й е да си отиде  в стаята. Като цяло е послушно дете и не се стига до наказания често. Единственото,което прави напоследък е да  издава нечленоразделни звуци като бебето, което мен много ме дразни и й казвам, че не я разбирам и да отиде в стаята да си намери думите и като е готова да дойде да  общуваме като   хора.

# 94
  • Мнения: 673
в крайна сметка децата трябва да се научат да живеят в тоzи свят , в който има вина и обида има zасегнати и zасягащи и да се научат да раzмислят zа грешките си, а не в някакъв идеален и иzмислен zа тях свят в който майката е от желяzо и няма други чувства , освен всеотдайна любов и саможетрва.
javascript:void(0);
newsm10

# 95
  • София
  • Мнения: 62 595
В тази тема като че ли все се въртят въпроси за наказанията при деца на почти бебешка или градинска възраст. Мен ако питате в тази възраст е лесна работа - децата ни мислят за обсолютните авторитети и ни вярват каквото и да им кажем. Става сложна като тръгнат на училище и като започнат да усещат своето мнение и си умират да оспорят нашия авторитет. Тогава могат да използват думите по много подходящ начин и буквално да те сразят с отношение. Това с "отивай си в стаята и се върни като размислиш" не върши никаква работа. А майките на пубери са в най-тежко положение.

# 96
  • Мнения: 3 663
tety, казвам, че с обяснения не винаги става
с лишаване от любими неща също
и в по-критични ситуации предпочитам просто да замълча, иначе ми идва да се развикам
ако си тествала някоя по-успешна тактика, сподели  Heart Eyes

иначе RadostinaHZ според мен е права, дребните по-лесно се манипулират сякаш, даже с малко творчество тотално могат да се избегнат "сблъсъци"
обаче с възрастта ми се струва, че става все по-трудно...

# 97
  • София
  • Мнения: 62 595
И като го лишиш от нещо вкъщи утре отива на училище и си го купува от лавката. Хайде, иди го следи какво прави там. Ако иска може цял ден да се натъпче с всякакви боклучави храни и напитки, пък после ти си се чуди какво е станало и защо не му пука ако го лишиш от чипс или нещо друго.  Laughing

# 98
  • Мнения: 2 211
И като го лишиш от нещо вкъщи утре отива на училище и си го купува от лавката. Хайде, иди го следи какво прави там. Ако иска може цял ден да се натъпче с всякакви боклучави храни и напитки, пък после ти си се чуди какво е станало и защо не му пука ако го лишиш от чипс или нещо друго.  Laughing

Съгласна съм!

А като се разсърдиш на по - голямо дете, пука ли му или ти се разсърдва и то?

# 99
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
Спомням си, че баща ми в околотийнейджърската ми възраст, често прилагаше тактиката с мълчането. Случавало се е да не ми говори със седмици. В началото доста ми тежеше, а и поради липсата на диалог, не разбирах какво толкова съм се провинила. Впоследствие, обаче неговото мълчане спря да ми прави всякакво впечатление. Та, за мен това наказание няма никакъв смисъл.

# 100
  • Мнения: 2 282
Дара, вече не помня твоя пост ли ме предизвика да го напиша, но имаше и други. Това, за което говориш, не е точно наказание, а по-скоро реакция на обида, съвсем разбираема при това.
"да използват думите по много подходящ начин и буквално да те сразят с отношение.
Извинявай, че те цитирам, но в обратна посока - това, което не разбирам, е когато родителите се опитват "да сразят децата си" с отношение. Може би покрай йогата и идеята да се търси винаги общото, но за мен внушаването на страх, срам, вина са неприемливи. Ако нараниш някого, ще се опиташ да му помогнеш, и да се извиниш; ако счупиш, ще изчистиш, може и да работиш, за да изкараш пари за ново, и т.н. Но да стоиш и да го мислиш надълго - това само създава модификации и застой. Предпочитам да ги напляскам (да не ме подхванете сега, ей - пляскам много рядко по дупето, и то повече като жест), отколкото да живеят 3 дни с вината какво са направили. Явно - въпрос на гледна точка.
Майката не е от желязо. Но определено е човека, който трябва да покаже нагледно що е то прошка. Ако е малко непукист, най-добре Simple Smile
И оше нещо - напоследък питам Катето (7,5г) какво наказание заслужава за направеното. Действа чудесно, отгоре на всичко се наказва по-строго, отколкото бих го направила аз. Аз бих лишила за 1 ден от компютър, тя казва - 1 седмица... явно и без вменяване на вина усеща, че трябва да има компенсация Simple Smile

# 101
  • Мнения: 2 211
Ооооох, не е лесно да си родител!

# 102
  • Мнения: 9 052
За мен пляскането си е иzпускане на нерви, zащото не раzбирам какво му покаzвам с боя. че е виновно, ОК, то си zнае. Защо е виновно в случая определно не става ясно с тупане. За добър пример zа справяне със ситуации не става ...
Аz не каzвам, чЕ не си иzпускам нервите, но не го одобрявам.

# 103
  • Мнения: 14 654
Наказвам като вечер не прочета приказка. Маймуната е на 5 почти и не се сещам за сериозни провинения. Когато сряза кабелите, му взех ножицата за определено време. Такива наказания- според ситуацията.  За пляскането- случва се, най-вече за нагло и безобразно поведение. Примерно като отиде да ритне дядо си и го нарече идиот, моментално получава от него шамар зад врата и аз не протестирам за правата на горкото и обиденото.

# 104
  • София
  • Мнения: 4 025
Наказвам като вечер не прочета приказка. Маймуната е на 5 почти и не се сещам за сериозни провинения. Когато сряза кабелите, му взех ножицата за определено време. Такива наказания- според ситуацията.  За пляскането- случва се, най-вече за нагло и безобразно поведение. Примерно като отиде да ритне дядо си и го нарече идиот, моментално получава от него шамар зад врата и аз не протестирам за правата на горкото и обиденото.

 Shocked

# 105
  • Мнения: 3 268
Дъщеря ми е на 5г. и до сега не ми е дала повод да я наказвам.Случих на дете,дето се вика,много ми е послушна.Виж,батко й беше друго нещо,добре,че тогава бях млада и имах нерви.Най-крайното и заболяващо го наказание на нашия батко е лишаване от джобни.Ако не му говоря,мога само да го направя щастлив.Други наказания като лишаване от компютър и излизане за неговата възраст са неприложими.След 3 месеца прави 18г.

Последна редакция: пт, 04 апр 2008, 13:09 от stefani6

# 106
  • Мнения: 14 654
Защо се пулиш, EliG, децата понякога прекаляват, особено ако някой умилен роднина им позволи да му се качат на главата. Детето ми по принцип е много мило и любезно, но се случва да нагруби приятлите си и близките си, най-вече след продължителна и бясна игра. Изтрещява- да го кажа по форумски  Wink

# 107
  • Мнения: 3 268
Наказвам като вечер не прочета приказка. Маймуната е на 5 почти и не се сещам за сериозни провинения. Когато сряза кабелите, му взех ножицата за определено време. Такива наказания- според ситуацията.  За пляскането- случва се, най-вече за нагло и безобразно поведение. Примерно като отиде да ритне дядо си и го нарече идиот, моментално получава от него шамар зад врата и аз не протестирам за правата на горкото и обиденото.
Янечек,интересни взаимоотношения имате у дома.Колоритни.

# 108
  • Мнения: 14 654
Е, да не помислите, че Цецо чака зад вратата дядо си да се върне от работа и се спуска да го рита и обижда. Това са много редки случаи, но ги давам за пример, в който не намирам шамарчето за вредно.

# 109
  • София
  • Мнения: 4 025
Защо се пулиш, EliG, децата понякога прекаляват, особено ако някой умилен роднина им позволи да му се качат на главата. Детето ми по принцип е много мило и любезно, но се случва да нагруби приятлите си и близките си, най-вече след продължителна и бясна игра. Изтрещява- да го кажа по форумски  Wink

Пуля се, защото не мога да си представя точно такава картинка.Така както го разказваш при вас това се случва от време на време.А за мен това е неприемливо и неразбираемо.Ако детето се опита да удари или обиди някой, ще се постарая това поведение да не се повтаря повече от веднъж, а не да става системно и то да знае , че ако обиди дядо си ще получи шамар.

Ама темата е за друго и да не я разводняваме.

Понеже пак прочетох мнението ти, ще ти кажа как аз бих постъпила по отношение кабелите.Не бих взимала ножицата, защото той е достатъчно голям , за ад се покатери на стол и да я вземе или да вземе нож , за да опита отново.За мен основното е да  научи, че това е мноооого, мнооого опасно и затова не бива да се прави.Аз и затова смятам лишаването на детето от каквото и да било за не най-добрата мярка.Макар, че не може да се обощава.


# 110
  • Мнения: 14 654
Да, колкото по-малко се обобщава, толкова по-малко се греши. Ножицата я взех за наказание, не за да я скрия от хлапака. Той много добре знае къде стои, но не я взима, защото е наказан да не реже. Обяснено му е как може да пострада от ток. Все пак ако бърка в контакта с куки за плетене и тях ще взема, освен обяснението колко е опасно да се играе с електричество  Wink

# 111
  • София
  • Мнения: 888
За мен основното е да  научи, че това е мноооого, мнооого опасно и затова не бива да се прави.

Добре де,как ще го научиш детето да не пипа контактие само с обяснения. Со кротце и со  благо не винаги върши работа. Дъщеря ми имаше гадния навик да изскача сама на улицата. С един шамар зад врата вече ме изчаква и не защото  очаква шамар ако пак излезе на улицата без придружител, а защото колата ще я блъсне. В съзнанието не й е останало шамарчето, а придруженото с него обяснение колко е опасно това. Друг пример - от градината се науичла да псува. Как ще постъпиш в такъв случай?Обяснявах и неколколкократно,че това са грозни думи, които не се  казват. Никакъв ефект съответно. Един шамар през устата разреши спора -повече от месец не съм чула псувня. Разводних темата, но ще ми бъде интересно да чуя родителите,които въобще не са тупали децата си как се справят с такива ситуации.

# 112
  • Мнения: 2 211
За мен основното е да  научи, че това е мноооого, мнооого опасно и затова не бива да се прави.

Добре де,как ще го научиш детето да не пипа контактие само с обяснения. Со кротце и со  благо не винаги върши работа. Дъщеря ми имаше гадния навик да изскача сама на улицата. С един шамар зад врата вече ме изчаква и не защото  очаква шамар ако пак излезе на улицата без придружител, а защото колата ще я блъсне. В съзнанието не й е останало шамарчето, а придруженото с него обяснение колко е опасно това. Друг пример - от градината се науичла да псува. Как ще постъпиш в такъв случай?Обяснявах и неколколкократно,че това са грозни думи, които не се  казват. Никакъв ефект съответно. Един шамар през устата разреши спора -повече от месец не съм чула псувня. Разводних темата, но ще ми бъде интересно да чуя родителите,които въобще не са тупали децата си как се справят с такива ситуации.

С многократни повторения и търпение.

# 113
  • София
  • Мнения: 4 025
За мен основното е да  научи, че това е мноооого, мнооого опасно и затова не бива да се прави.

Добре де,как ще го научиш детето да не пипа контактие само с обяснения. Со кротце и со  благо не винаги върши работа. Дъщеря ми имаше гадния навик да изскача сама на улицата. С един шамар зад врата вече ме изчаква и не защото  очаква шамар ако пак излезе на улицата без придружител, а защото колата ще я блъсне. В съзнанието не й е останало шамарчето, а придруженото с него обяснение колко е опасно това. Друг пример - от градината се науичла да псува. Как ще постъпиш в такъв случай?Обяснявах и неколколкократно,че това са грозни думи, които не се  казват. Никакъв ефект съответно. Един шамар през устата разреши спора -повече от месец не съм чула псувня. Разводних темата, но ще ми бъде интересно да чуя родителите,които въобще не са тупали децата си как се справят с такива ситуации.

Моята дъщеря ходи съвсем за кратко на градина и също успя да научи нецензурна дума.Вечерта я изтърсва докато се храним и мъжа ми с такъв леден тон й каза, че в нашето семейство такива думи не се използват, защото са грозни, говорят за липса на възпитание , че оттогава не го е повторила.(тогава беше на 4.5г.)Каза го абсолютно строго и сериозно, само веднъж, но с тон, който не търпи противоречие.Не знам, не мога да го обясня, моят баща също имаше такъв авторитет пред мен.И го слушах , за разлика от майка ми дето все за нещо ми мърмореше, както и аз сега правя доста често.
Ама за съжаление няма универсални рецепти, при едни деца помага едно , при други-друго.

# 114
  • София
  • Мнения: 6 999
...и мъжа ми с такъв леден тон й каза, че в нашето семейство такива думи не се използват, защото са грозни, говорят за липса на възпитание , че оттогава не го е повторила.(тогава беше на 4.5г.)Каза го абсолютно строго и сериозно, само веднъж, но с тон, който не търпи противоречие.Не знам, не мога да го обясня, моят баща също имаше такъв авторитет пред мен...

Аз използвам същия метод, но само в изключителни случа, като когато я видях, че рови в чантата на бавачката или когато веднъж ме нарече 'дидиотче' /идиотче/.

Никога не съм казвала на дъщеря си да не пипа контактите. Първо от просто пипане - нищо няма да й стане, опасно е ако бърка в тях с метален предмет и втори просто ги обезопасих. Тъй като не съм обръщала внимание ако пипа контактите у дома, контактите извън вкъщи не са й били никога интересни.

# 115
  • Мнения: 1 555
Баткото е доста опърничав, но изглежда от наказанието има респект ! Когато се лигави  като хвърля и чупи всичко, което му попадне под ръка го изпращам до врата да си помисли около 10 мин примерно ! За играчките, които си чупи или не иска да ги носи след като ги е изнесъл навън, ами просто ги оставям там където той ги е зараязал и си тръгвам непоколебима и да видите като мине циганина как им се радват циганетата, ето след такъв случай си пази и носи играчките !!!  hahaha

# 116
  • Мнения: 370
Ния е лудетина и опарничава.теленце е и е инато ,но не ми се налага често да я наказвам.но ако се стигне до там най-вече я лишавам от нещо което е атрактивно в момента за нея.често ходи при комшийчето и веднъж,понеже непожела да се прибере на време,я наказах цяла седмица да не ходи там.а за нея това е smile3516 smile3511.и така,цяла седмица не ме попита дали може да ходи да си играе  в комшийчето.опитвам се да й обяснявам също ,когато е сгрешила или направила беля. newsm53.понякога има ефект,понякага не.

# 117
  • Мнения: 5 877
Не наказвам, само като ми се затръшка за нещо, задължително не й го вземам и по някакъв начин утежнявам ситуацията - ако иска нещо конкретно, не й вземам нищо от този тип или отменям обещанието за купуване на следващия ден и т.н.
Не я лишавам от нищо дългосрочно, защото бързо ми минава и ми е жал за нея. А и тя почти никога не прави нещо лошо нарочно.
Като се провини по-сериозно, по-скоро периодично се присещам да дудна по повод повода - един път се карам на място, след два-три часа пак подхващам темата - лошо беше това, много ме разочарова, как пък можа да го направиш и т.н.

# 118
  • Мнения: 647
Най-гадното наказание за децата ми е като им кажа , че съм им обидена и няма повече да разговарям с тях И наистина спирам ! Действа безотказно , но не трябва да се прави често ! Mr. Green

# 119
  • Мнения: 1 896
Мисля си, че повечето наказания тип "няма да ти говоря, защото направи това" са тежка форма на вменяване на вина.

И не само вменяване на вина, а и създаване на лош модел за поведение.


И аз така мисля. В някои случаи да се налагаш чрез цупене е дори по-гадно от шамара, защото детето разбира, че не е гневен изблик за секунди, а е целенасочено и последователно смачкване в продължение на дни.
Нали целта е детето да разбере чувствата ни, а като мълчим, откзаваме комуникация и то много често дори не може да осъзнае какво точно е направило. Случвало ми се е като голяма колеги да се опитват да ме манипулират по този начин - сърдят се и не ми говорят без да имам ни най-малка представа за какво, с такива хора просто не може да си приятел.
А и нали важният принцип е да реагираме с отхвърляне на лошо поведение, а не отхвърляне на самия човек, който така се държи?
Моите родители далеч не са перфектни, но в семейството ни такива сръдни никога не са се практикували. Затова супер се втрещих веднъж, когато отидохме на плаж с моя приятелка, брат й и майка им. Били сме двете с нея на около 20. Вървяхме дълго пеша до плажа в жегата и тъкмо стигнахме, майката вдигна супер пушилка и стана да си ходи, отказвайки да обясни на децата си какво са направили. Аз поне нищо не разбрах. Те хукнаха да я гонят, да се извиняват, да й се молят да не си тръгва, тя обаче си се заприбира за вкъщи и честно казано малката им семейна драма ми прецака и моя ден супер яко. Не вярвам да е възпитала кой знае какво по този начин, освен че като кученца препуснаха след нея да молят за прошка, веднага щом им изсъска и се фръцна. Между другото до този момент я смятах за супер готина майка, много модерна и либерална, повече от мойта определено. Обаче тези манпулативни стратегии много ме разочароваха.

По темата - избягвам да наказвам, но понякога отделям сина ми в стаята му, да се успокои и да си помисли за държанието, като подробно обяснявам защо не го одобрявам. Смятам че обяснението е основното, а отделянето е само за охлаждане на страстите, ако се се е превъзбудил и има опасност да се нарани или да пострада примерно бебето от някакво необуздано поведение. Старая се да не заклеймявам самото дете, макар че признавам не винаги ми се получава, тъй като съм възпитавана с много заклеймяване.

# 120
  • София
  • Мнения: 62 595
Като чуя или прочета думата "перфектно" се сещам за сапунки, изпълнени все с перфектни главни героини. Crazy

# 121
  • Мнения: 2 755
 CrazyMAMMA65 Това, че едно дете е наказвано, не означава, че родителите му не го обичат. Просто с този акт се показва, че детето е минало допустимите граници. Идеята е следващият път да не го повтори.

Последна редакция: нд, 20 юли 2008, 21:44 от Tonita

# 122
  • Мнения: 1 271
И да наказвам и да не наказвам-нищо не действа.
Обърнах другата страна на медала-говори, говори и пак говори!Не, че преди съм спирала да говоря, ама явно по трудно ме разбираше(голямата), сега вече е голяма и не се нуждае от наказания.
За дребното още не мога да споделя що за метод ползваме, защото е фурия и докато смогна да я накажа в ъгъла и тя свърши поне още 2 бели.Мисля, че с нея ще имаме повечко проблеми относно възпитанието-проявява агресия, тръшкане и безпричинен рев, стигащ до раздиране...  Close
Така, че ще следя за нови методи и ще пробвам всичко.   bouquet

# 123
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Ако някой гост ще ме пита къде са му публикациите, моля да ме извини, но забелязах че има регистация от която може да пише.

Простете за всичката мъдрост, която замина в коша покрай госта   bouquet

# 124
  • Sofia
  • Мнения: 4 222

И аз така мисля. В някои случаи да се налагаш чрез цупене е дори по-гадно от шамара, защото детето разбира, че не е гневен изблик за секунди, а е целенасочено и последователно смачкване в продължение на дни.
Нали целта е детето да разбере чувствата ни, а като мълчим, откзаваме комуникация и то много често дори не може да осъзнае какво точно е направило. Случвало ми се е като голяма колеги да се опитват да ме манипулират по този начин - сърдят се и не ми говорят без да имам ни най-малка представа за какво, с такива хора просто не може да си приятел.
А и нали важният принцип е да реагираме с отхвърляне на лошо поведение, а не отхвърляне на самия човек, който така се държи?


Тук не става въпрос за отхвърляне на личността и за необяснено мълчание с дни / най-много час, да не мислите, че за мен самата е лесно?/ .
Става дума за нормална реакция на обида, намерила израз в мълчание, след като 10 пъти е обяснено, повторено, помолено, заплашено и каквото ти хрумне още.
Родителите са безусловни приносители на любов спрямо децата си, но както безпощадната практика на живота е доказала - обектите на най-силните чувства често пъти нараняват. Е, защо да не го покажа на онзи от момчетата ми, което ме е огорчило? С непослушание, пренебрежение, лига?
При положенеие, че многократно е бил помолен да преустанови това си поведение, повярвай, прекалено наясно е, кое е провокирало мълчанието ми.
И, в края на краищата, обяснете ми, когато наистина е виновен, защо да не изпита чувство на вина? Мисля, че децата от рано трябва да бъдат научени, че отговорностите са част от нещата. И, че всеки следва да носи отговорност за постъпките си, а не да се крие цял живот зад някой друг или нещо друго.

Не, шамарът не е по-добрият вариант. Шамарът носи болка, унижение и насрещен гняв.  Обидата облечена в обосновано мълчание, провокира осмисляне и от там - осъзнато разкаяние.

# 125
  • Мнения: 1 896
dodo,
Да си обидена и да помълчиш няколко минути мога да разбера, някои хора наистина така реагират на обида. Аз визирах по-скоро описаните случаи с невдигане на телефона цял ден, докато детето ти звъни да се извинява, пише бележки или изживява други подобни гилт-трипове. На такова поведение май му се казваше пасивно-агресивно, в агресията е и приликата му с шамара и то също струва ми се носи болка, унижение (принуден си да молиш многократно за прошка и все не я получаваш) и насрещен гняв.
Не винаги се справям и аз, защото определено нямам толкова емоционална интелигентност, колкото бих искала, но поне ми се струва, че целта ми при възпитанието е преди всичко не да си върна на детето, ако съм се почувствала зле от негова постъпка, а то да осъзнае добре ситуацията и да разбере защо не е добре да прави така. Нормално е човек да изрази гняв и обида, но трябва и да обясни, децата не винаги разбират от фръцкане.

Последна редакция: нд, 20 юли 2008, 23:58 от basilisk

# 126
  • Sofia
  • Мнения: 4 222
Аз мога да мълча, но не съм способна на крайности в поведението си. Около час е продължила най-голямата ми сръдня. И ми костваше ужасно много. Но той тогава наистина много много си го заслужи. По принцип съм мекушава и никак злопаметна. А най-вече съм ужасно приказлива. За мен самата е наказание да мълча, защото винаги търся решение на проблемите по пътя на диалога.
Съгласна съм, че е възможно и подобно поведение да носи унижение и дори по-силна болка от физическото посегателство. Но не визирах подобни негови измерения. И не, не става въпрос за връщане в никой случай. Все пак детето в подобна ситуация е едно и мисля, че е ясно точно кой е това Simple Smile

# 127
  bouquet  "НАКАЗВАМ" ги с разходка в парка или друго забавление, гушкане и усмивки!!! Любимото ми филмче е "Ну погоди" и "Таласъми ООД" много са поучителни  bouquet

# 128
  • Мнения: 396
Arctica , разбира се, че не търсим краткосрочния ефект!
Ето защо ми харесва и начина по-който разсъждаваш.
Аз израствах в детската градина покрай майка ми. Не съм оставала с много деца сама всеки ден, но имах възможност да погледна нещата от гледната точка на възрастен още докато бях 7-12годишна.
Помня и начина по който майка ми ме възпитаваше, тя остана най-голямата ми приятелка!
МНОГО е говорила с мен! Рядко, но понякога мълчеше когато я обидех с поведението си.
Няма да скрия, че тогава се чувствах страшно виновна, както пишат и много майки...
Но благодарение на поведението си и доверието , което имаше в мен аз съм това, което съм.
Искам да имам търпение и сили да възпитам децата си като възпитани и културни личности, за да са полезни сами на себе си.

На дъщеря ми не и разрешавам да гледа филми и обратно - ако видя, че се старае и прави вярното нещо , не пропускам да и го отбележа, да и кажа , че се гордея и тогава вече да се знае, че е награда - пускам филма.
Понякога се награждаваме и с изработване на дрехи за кукли - въпрос на настороение!

Общи условия

Активация на акаунт