Интересувате ли се от идеите за ранно развитие?

  • 7 899
  • 125
  •   1
Отговори
  • Варна, България
  • Мнения: 730
Здравейте!
Въпросът ми е по-скоро към мамите - любопитно ми е да знам дали имате интереси в областта на ранното развитие на децата, стимулирате ли ги, по какъв начин ги насърчавате?
Впечатленията ми са, че доста родители оставят децата да се развиват на самотек -  без да искат да се занимават с децата, да им създават интереси и да искат да ги учат.
Според последните проучвания - първите 3 до 5 години са най-важни за интелектуалния багаж, който ще имат децата ни.
Аз самата доста се интересувам и синът ми, който е на 2 г. и 9 м. знае доста неща за възрастта си и изпреварва със знанията си и по-големи деца.
Доколкото съм се интересувала в БГ няма много такава литература и не е много популярно.
Аз чета доста руски сайтове и оттам черпя идеи.
Поздрави  Hug

# 1
  • Мнения: 118
Аз съм татко ,но ще се включа.
Ранно развитие ,може да означава много неща.Моето мнение е ,че с детето трябва да се занимаваш.Ако го наблюдаваш ,ще забележиш ,към какво проявява интерес.Съответно ще насочиш и вниманието му в тази посока,без обаче да го притискаш.
Всичко друго си е 'болна' амбиция на родителя.

# 2
  • Мнения: 1 046
Волтажче, по темата интересувам се дотолкова, колкото инфо намирам в нета и то съвсем на любителско ниво.

Малко съм на принципа всяко нещо с времето, не ми се ще да се превърне в мое копие, на 5 години да чете и смята, и после от 1 до 3 клас в училище да се чудя какво да правя и си останах с впечатление, че съм супер умна  Wink и всичко ми се отдава от раз и за учене ми трябват не повече от 20 минути и накрая в 8-9 клас закъсах с ученето.

Но иначе ми харесва като почне да ми разказва приказки и изнася концерти с песните, които е научил в яслата.

Само още не съм прочела за горе-долу "подходящата" възраст за въображаемите приятели, че вече си имаме един Мишо, с който си карат заедно количките, а също и ни раздава разни несъществуващи джипове и коли и мотори да му ги пазаим по джобовете.

Насърчавам развитието му с различни игри от близката книжарница или нещо подходящо, което съм намерила в нета като идея, а и книжките не ги забравяме естествено, но според мен това са неща абсолютно за неговата възраст.

# 3
  • В офиса
  • Мнения: 4 019
Оставям децата си на самотек, само ги следя и отговарям на нуждите им Simple Smile Дъщеря ми на 2 г. знаеше буквите, планетите и спътниците в сл. система, марките коли.... защото това й беше интересно. Обичаше (и още обича) да разглежда книги, да играе игри на PC-то. Синът ми не се интересува от такива неща - той обича да тича и да се катери, обича колелета. Няма начин да го вкарам в рамката на ранното развитие на кака му. Всяко нещо е добро тогава, когато детето стане готово за него.

Всъщност аз не знам какво става с децата, изпреварили в един момент развитието на връстниците си. Наблюденията ми са точно като на Надина - на по-късен етап другите не само че ги настигат, но и тези не знаят как да продължат напред, нямат инерцията, или хъса, или трудолюбието, или де-да-знам-какво.
Ей това е по-интересното, какво да правим с децата, които се развиват скокообразно, а не плавно. Как да им задържим интереса и да им помогнем да не тъпчат прекалено много време на едно място, което е характерно за тях между скоковете. Идеи?

# 4
  • Мнения: 884
voltage13
, не , не се интересувам, за толкова време с големия ми син, вси още не умея да "създавам интереси". А иначе съм се блазнила от мисълта за придобиване на някакви умения, изпреварващи възрастта му. Ама не виждам смисъл от цялата работа, за в момента ми е достатъчно и с бебето , и с баткото, уменията  им отговарят на съвсем стандартните изисквания за възрастите им.

# 5
  • Мнения: 1 046
Идеи? -ами въпроса е интересен, може би да се даде идея, за някакво интелектуално хоби, което би запълвало свободното време и свободния умствен багаж, ама то рецепта няма по-скоро интуиция родителска предполагам newsm78,

А по темата на Волтажчето, ами на мен ми се струва, че самото дете ти подсказва колко и дали въобще можеш да го предразполагаш и занимаваш с нещо, което е за по-големите му връстници.

Ако едно дете само посяга към книжките и задава въпроси по тях, няма как да не му отговориш и да задоволиш любопитството му, а пък ако видиш, че и зацепва и да надграждаш информацията. от друга страна пък, ако го влекат само ключове, коли и мотори, колкото и книжки да му тикаш в ръцете, ефекта няма да е голям, освен на тази ранна възраст просто да го осведомиш, че съществуват и други предмети освен тези на три и четири колела.

# 6
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
voltage13 би ли споделила линковета на тези руски сайтове от които черпиш.инфо  Hug



Мерси предварително   bouquet

# 7
  • Мнения: 4 877
Всъщност аз не знам какво става с децата, изпреварили в един момент развитието на връстниците си. Наблюденията ми са точно като на Надина - на по-късен етап другите не само че ги настигат, но и тези не знаят как да продължат напред, нямат инерцията, или хъса, или трудолюбието, или де-да-знам-какво.
Ей това е по-интересното, какво да правим с децата, които се развиват скокообразно, а не плавно. Как да им задържим интереса и да им помогнем да не тъпчат прекалено много време на едно място, което е характерно за тях между скоковете. Идеи?

Тинки, формулира ми страховете.

# 8
  • Мнения: 884
Вярно е , че детето само си показва. Пример-моят син, за мое най-голямо разочарование, никога не се е интересувал от книжки. Имам възможност да купя дори най-скъпата енциклопедия, аз обичам да купувам книги, но той изобщо дори не поглежда към щандовете в книжарницата, когато е с мен. Гледам, че в неговия клас има деца, които нямат нашите финансови възможности, виждала съм по чиновете им  книги от библиотеката. А той-интерес никакъв, в библиотеката го заведох и записах лично аз, още като беше в първи клас.Много ми тежи това, всичките му интереси са свързани с неща извън училище.Едва ли има упражнения и игри, които е можело да приложа, за да го приуча да чете...

# 9
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Ранното развитие, никак не е свързано обезателно с четене и писане.
Има достатъчно много какво да се даде на децата като обща култура.

Интересни неща за космоса, за планетата ни, различните култури, животните, спорта...
Не всички обичат да им се чете, но пък няма дете, което да не обича да му се разказват и показват разни неща.

# 10
  • Мнения: 9 052
Интересувам се  Wink

# 11
  • Варна, България
  • Мнения: 730
Идеята не самоцелно да правиш детето си вундеркинд, за да се фукаш после колко е умно.  Wink Насила хубост не става.
Несъмнено самото дете си подсказва какво го интересува или увлича и ние родителите сме тези, които създаваме интереси и подпомагаме това, което е интересно за детето. Под ранно развитие имам предвид не само да чете, пише, знае много неща, а и всякакви други интересни занимания- с бои, пластелин, моделин, оригами и т.н.

Моето дете определено обича по-мисловните игри. И аз се старая да му предлагам такива, за да му е интересно.  Това ме подтикна да пусна темата и да се интересувам от опит, подобна информация и литература.

Цитат
Малко съм на принципа всяко нещо с времето, не ми се ще да се превърне в мое копие, на 5 години да чете и смята, и после от 1 до 3 клас в училище да се чудя какво да правя и си останах с впечатление, че съм супер умна  Wink и всичко ми се отдава от раз и за учене ми трябват не повече от 20 минути и накрая в 8-9 клас закъсах с ученето.

Това, което Надина споделя, ми е другата чуденка - че в последствие няма да му е интересно в градината или училище, затова че доста от нещата ги знае. Или ще му е безинтересно и ще се отпусне, защото сега ако не му поставя някаква задача, или игра, която да му е интересна, той бездейства. Очаква, че инициатора на идеита съм аз, което не е добре, защото не винаги имам време и желание да се занимавам с него.  Интересен ми е опита на други родители.

Информация черпя напр. от тук
http://www.danilova.ru/
Също и от много идейни книжки от
http://www.infanata.org/ - имат най-различни варианти на нашите поредици "моливко" и "ръка за ръка"
А също и от форума и библиотеката на БГ мама - В нашите деца, Намерих, и на сайт на "мимиту с кЕрилизация" - има онлайн библиотака с много интересни идеи.

# 12
  • София
  • Мнения: 1 508

Цитат
Малко съм на принципа всяко нещо с времето, не ми се ще да се превърне в мое копие, на 5 години да чете и смята, и после от 1 до 3 клас в училище да се чудя какво да правя и си останах с впечатление, че съм супер умна  Wink и всичко ми се отдава от раз и за учене ми трябват не повече от 20 минути и накрая в 8-9 клас закъсах с ученето.

Това, което Надина споделя, ми е другата чуденка - че в последствие няма да му е интересно в градината или училище, затова че доста от нещата ги знае.

Това е повече от вероятно. Аз бях същата, беше ми страшно скучно и тъпо, материала го усвоявах още в час, и съответно домашните бяха още по-голяма досада. Започнах да бягам от училище още в 4-ти клас, просто защото за мене училището беше чиста загуба на време. Това не ми попречи да завърша с почти пълно 6, но оттогава за мене образованието е най-противното нещо на света, даже се възползвах от забременяването си за да напусна университета. Което е още по-тъпо, защото бях последна година и ми оставаше само дипломната работа по генно инженерство  Sad

Сега от време на време се каня да се върна пак там, но все още изпитвам прекалено голямо отвращение към ученето.

# 13
  • Oslo
  • Мнения: 659
... Гледам, че в неговия клас има деца, които нямат нашите финансови възможности, виждала съм по чиновете им  книги от библиотеката.

Че какво общо имат финансовите възможности с любовта към четенето newsm78, тя библиотеката не е само за бедните, нали? Разнообразието и количеството литература там е огромно, и цял живот да купуваш книги пак няма да се доближиш много до кой да е библиотечен фонд.

# 14
  • Мнения: 2 577
На мнение съм, че нищо не трябва да се насилва. детето само ще покаже какво го интересува, важно е ние да помогнем да го разива.

# 15
  • Мнения: 639
Не се интересувам от идеи за ранно развитие ,а от идеи които да развиват детето въобще.Какво значи ранно развитие?За мен щом към нещо детето проявява интерес значи му е дошло времето.Нашата задача е да предлагаме варианти и да наблюдаваме детето,то само показва кога е готово за нещо.Всяко дете се развива самостоятелно.И въобще не мисля ,че ако дете чете на 4,5г.,то задължително  има капацитет и набор от познания,които го правят по-развито от връстниците му.

# 16
  • Мнения: X
Интересна тема. За да си сверя часовника, какво от тези идеи за ранно развитие се препоръчва за едногодишно дете?

# 17
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Пъзели с дръжки.
С по-големи дръжки и по-малко на брой, по-големи предмети - за едногодишно.
Пипане на различни материи, цветове и форми.
Въобще, игри наблягащи на развитието на координацията, сетивността и фината моторика.

Кратки приказки и песни с повтарящи се елементи.

..такива неща:)

# 18
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 390
Като цяло за сега съм го оставила да бъде единственно и само дете. Ако ми е и умен, още по-добре.
Няма смисъл да го напъвам да четем книжки, ако на него му се бяга.
За сега съм забелязала само, че е доста музикален. Като бебе искаше да се храни само на музика, опитва се да пее и танцува (по-скоро подскача) от преди да проходи стабилно. Без да съм го учила на класическа музика се върти сякаш прави пируети  Laughing
Миналата зима (беше на 1г.и 6м.) свиреше "Мила моя мамо" с 1 прътче на детското пияно. Сега е позабравил, защото сме все навън.
Но заседим ли се по-дълго в къщи все дрънка на пияното си или една детска китара.
Смятам някой ден, живот и здраве да му вземем истинско пияно и да го запиша на уроци.

# 19
  • Мнения: 1 820
Да оставя на самотек-не го правя,но и ако на нея не и харесва не настоявам.Предлагам,отхвърля се и край.Смятам и за напред да е така.На мен едно време ми се навираха книгите в ръцете,но аз исках да уча модерни танци.Не ме записаха,а ме ''насърчаваха"да чета.Е нито четох,нито ходех на танци.Не мисля че е редно да я насърчавам в това което на мен ми се иска.Ако на нея и е интерестно и я влече тогава бих я поттикнала.Но има разлика.Не приемам и да я уча на азбуката,цифри и четене,когато още не знае дори правилно да говори.Да не говрим че за това си има време,а аз също съм от изчакващите!Всичко с времето си,а сега и е да играе! Hug

# 20
  • София
  • Мнения: 62 595
Всяка възраст със занимавките си. Бих казала не само първите 3-5 години, а първите 7 години, защото между петата и седмата година трупат много знания и опит и могат да правят по-сложни логически съждения. Моите ги занимавах (по-скоро играех с тях) още от бебета. Независимо за какво става въпрос - пеене, рисуване (по-скоро драскане), свирене на разни подръчни инструменти (например чашки, чинийки и всякаква посуда, която издава различни звуци, наредена и удряне с някаква лъжица). Ако се замисля сигурно още ще се сетя. Разигравах им нещо като театър и те също се правеха на животни. Не съм ги учила да четат или да пишат умишлено, но много си харесваха пластмасови букви от книжарницата и ги използваха като конструктор или ги готвеха. Купих някои касети (тогава дисковете бяха кът) с популярните детски песнички и много често ги пеехме дружно.  С риск да направя реклама, Легото и всякакви подобни конструктори са много ценни за откриването на някои физични закони и сътворяване на нещо "истинско". Работа с бои, пластилин и др. Преди може би 2 години за пръв път седнаха на шевната машина и много им хареса.

Според мен занимаването с децата и разнообразната обстановка и обекти има значение. Всичко, което не е опасно става за игра и занимавка. Децата обичат подражателните игри и понякога им е достатъчно да се говори с тях и да се обяснява как се готви яденето за вечеря, например. И много общуване като се учат да говорят. Мисля, че в днешно време по-богатият речник и по-зрелият начин на изразяване имат по-голямо значение, отколкото преди 30 години, например, защото животът им ще е свързан повече с говорене и изразяване, отколкото с ръчен труд. Разбира се, не е хубаво да им се виси постоянно на главите, а да имат време за свободна игра, че да осмислят света около себе си и новия опит.

Ако родителите имат желание могат да използват и ежедневните дейности ,за да дадат допълнителен тласък на децата.

# 21
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Моите наблюдения са, че детето само си показва дали има нужда да трупа повече знания в някаква област. Но всичко е като на игра.
Много неприятна за мен беше гледката на детето, което участваше при Слави Трифонов в "Кандидати за слава", знаейки всички държави и техните столици. Личеше му, че е зубрило, а не толкова от интерес или някаква уникалност.
Голямото ми дете показа интерес към чуждите езици и се ориентираме в тази посока. Малкото все още за мен е много малко, но обича да копира брат си, обича да броят заедно, да разглежда учебниците му и той с удоволствие й показва картата на България, учи я кое къде се намира, показва й геометричните фигури, запознава я с интересни термини. Но всичко се случва много по-лесно между тях двамата, защото са деца и се учат като на игра. Съвсем различно щеше да е, ако аз целенасочено седна да я уча.
Потвърждавам теорията, че рано научилите се деца да пишат, четат и смятат, някак си си втълпяват, че са над останалите, които много бързо ги настигат и надминават, защото си вървят постепенно и с времето си, докато първите губят интерес и в един момент изостават. Това са ми наблюденията от времето ми на учител.

Последна редакция: вт, 29 юли 2008, 07:35 от Lilqna

# 22
  • Мнения: 1 046
Незнам как някак си си го "втълпяваме", но си е факт и е съвсем нормално, след като видиш, че твойто другарче е все още на първото изречение и си сочи с пръстче думичките, а ти вече си прочел цялата страница и то наум.

Пресен пример ми е и моята племенница, която по незнайни и непонятни за мен причини (просто незнам дали беше от мераци на майката или от желание на детето) на 5 години знаеше наизуст някои от най-дългите и красиви български стихотворения. Нямаше книжка, която да не беше чела или оцветила, пъзел по сложност, който да не беше наредила и всякакви помагала за учители за  класовете от 1-до 3, да не бяха прегледани от нея и майка и. Резултат умно момиче, но не знае какво да си прави мозъка (може и родител да няма на място, който да и подскаже, но пък и от друга страна докога все майка ти да ти казва, къде да си влагаш енергията). Сега кандидатства след 7 клас, вярно приеха я там където там си пожела, но що нерви потрошиха родителите и от нейните думи, Аз ще се оправя, ти за мен не се притеснявай, не ми се ходи на уроци, за какво ми е да уча въобще, Аз всичко знам, а нейните приятелки тихо скромно от уроците в къщи и пак така.

За мен по-скоро стой въпроса, при определено изявен интерес от страна на детето за знания, които не са подходящи за неговата възраст, ами я надскачат, как да реагира майката/бащата. Дали да се дава нужния тласък и вече да се мисли за откровено изпреварващо обучение спрямо връстниците и съответно ранно почване на училище и въобще ранно навлизане в живота на големите?

Щото пък и не върви малкия да те пита, как е латинското на еди кое си цвете ( е, примера е малко пресилен, но въпроса е принципен), а пък ти да не му отговориш (ако знаеш де), само щото е само на 3-4 и не е за възрастта му.  newsm78

Знам че всичко би трябвало да се усеща от вътре по отношение на децата, но пък са интересни въпроси. За сега не ми се налага да се чудя как да реагирам, просто детето се развива за възрастта си, но ми е интересно как би било правилно.

# 23
  • Мнения: 2 018
Интересна тема, но не бих се съгласила с това, че само първите 3-5 години са важни, дори не само и първите 7. Много е важен и личният пример - вие каквото правите, децата копират.

Ще ви разкажа нещо - когато съм била на 3 години и баща ми се е прибирал от работа, решил да се занимава с мен за няколко часа. Написал буквички на малки картончета и ги обърнал обратно. Аз съм трябвало да избера едно картонче и той ми казвал коя е буквичката. Явно ми е било много интересно, защото /моите спомени са доста мътни от това време, но си спомням само един ден, когато той се прибра и аз бързах да изкарам картончетата/ аз съм се научила да чета на 3г и половина. Майка ми ми е разказвала, че съм била още в количка, когато сме минавали покрай някой магазин и аз съм четяла надписа отгоре. Голяма гордост.  Crazy Предполагам това е възпитало в мен огромна любов и почит към книгата. Не съм насилвана по никакъв начин - било ми е много интересно!

Трябва да се намери интереса на детето към какво е ориентиран и да се подкрепя.

С големия ми син - бързах, все бързах - да проходи, да проговори ... да се развива бързо. Събирахме се с една моя съученичка и се надпреварвахме да си хвалим децата - пък мойто това направи, пък мойто онова направи... Придобих инерция и продължих да "напъвам" детето. А когато едно дете се кара да върши неща, за които не е готово, то се чувства неспособно. Тази своя грешка поправям и до сега!
Ох, така като чета това което ви написах звучи доста зле, а случаят не е чак толкова сериозен, но просто не бих ви съветвала да постъпвате като мен!
 
С малкия - решила съм просто да го оставя той да ми покаже интересите си! Забелязала съм го, че обича много музиката и как няма да я обича - почти цялата ми бременност, не е минал и ден без да пеем със съпругът ми /той свири на китара/  Wink Пеем и до днес - и малкия припява  Joy

# 24
  • Мнения: 639
Бо_ ,точно това имах предвид и аз,голямата ми дъщеря до като растеше бях съсредоточила цялата си енергия върху това на всяка цена да е най,най.Така и израстна,сега е пълна максималистка и най-вече в изискванията към себе си.Да, вярно постига успехи,но вече се питам дали това е най-важното и все я питам , "а сега щастлива ли си",а тя ми отговаря "би трябвало нали съм с най-висок резултата от изпитите,най-първа в списъка за стипендии и т.н.",а мен ме боли сърцето от това би трябвало,,какво ще стане някой ден все се питам ,ако не се случи да е най?И знам ,че за това имам вина аз и ми тежи.За това с малката го карам по-леко и много ,много разговарям с детето,питам и слушам ,предимно наблюдавам и насърчавам и без това развинтеното и въображение.Със синът ми също имах периоди на изтерясване ,но той е по-балансиран и много бързо ми укротява мераците и амбициите като каже ,"аз имам свое виждане за нещата и не съм сестра ми,интересно ми е това и това,с онова въобще и не искам да се занимавам.Съгласна съм ,че и интересите и живота на семейството също са от огромно значение за формирането  на едно дете.Ако  то вижда мама и тати с книги в ръце,ако слушат музика,пеят,ходят на концерти и театър ,няма как да не заимства дори и несъзнателно от тези занимания.И обратното ,ако майката цял ден гледа сериали по т.в.,и култовия канал Планета,бащата вечер и почивните дни жули яко ракии ,е  няма начин тогава още на 1г.,рожбата на тези родители да не се поклаща на всички чалги ,че дори и текстовете да припява ,а мама и тати да го гледат в захлас.
Така ,че въпроса е много комплексен според мен .

# 25
  • Мнения: 9 052
magic power и такива хора има, света е пълен с раzнообраzни хора. Може въпросното дете да стане актриса, певица и пр. не zадължително кръчмарка. Всеки има начин на живот и не може всички да се въzпитаме по една мостра.

# 26
  • Мнения: 639
jabata_dil ,в никой случай не искам да обидя някой, Hugмоля за извинение ,ако така е прозвучало  Hug Embarassed,не отричам това,че може и така да се случат нещата, както ти си споменала и въобще може пък всичко това да прави въпросното дете много по-щастливо от моето,за това казвам ,че според мен нещата са много относителни,зависят от много обстоятелства и ,че всяко дете си е уникално.

# 27
  • София
  • Мнения: 62 595
При нас беше сравнително лесно, защото децата са само с 1 година разлика и някак се нагаждаха едно към друго. След като малкият навърши годинка стана съвсем естествено да "учат" нещата от живота заедно. Може би само близнаците са в по-изгодно положение. Като са 2 деца така в семейството винаги играта е по-интересна. За мен ключът е към равномерното развиване на тези способности, които се проявяват така или иначе с всяка възраст. Например, до годинка е най-важно и силно изразено моторното развитие (хващане, хвърляне и т.н.) и затова игрите и заниманията са повече в тази насока. Около 2-годишни вече се справят доста добре с говоренето, а с разбирането са още по-добре, но ние не го забелязваме понякога. И товага започват игри, които са свързани повече с езика, разказване на историйки и т.н. На тази възраст моите проявиха интерес към игрите с правила - черен петър, домино. А като обединяващ всичко беше конструкторът, като имахме няколко вида конструктори вкъщи (и сега си ги харесват и играят с тях).
Както каза Надин, има деца, които знаят много, но не знаят какво да правят с тези знания. Затова възпитанието за мен е като готвенето на ядене - колкото по-разнообразни продукти в умерени количества, толкова по-вкусно ядене се получава. Предпочитам децата ми до пубертета да развиват правно колкото е възможно повече от способностите си, да имат един комплект от умения и знания от завиването на болтове и правенето на баница до занимаването с изкуство и познания по математика и философия. И най-важното спазвам принципа "с малки суми, но редовно" - системата да се развива без катаклизми, без излишни престои, но и без запушване. Подавам толкова информация, колкото детето е готово да поеме в момента.

# 28
  • Мнения: 9 052
Никого не си обидила. Просто каzвам да не съдим хората. Не zнаеш лекаря , който те лекува дали до 3 г. не е ходил с памперс и не е zяпал тъпо със zалъгалка в устата. В крайна сметка доста велики личности и учени проиzхождат от бедни семесйвта беz специално въzпитание , докато сами не са го поискали и направили.
Аz оставям малкия да иzявява способности, които иска, каzвам му всичко , от което се интересвуа и се държа с него не като с дете , а като с човек , който просто има по малки раzмери. Винаги го питам иска ли или не и какво иска и zащо и пр. както питам и мъжа си. Ако има каприzи каzвам кои хопра са zасегнати и с какво и те така ли правят и пр. .. карам го да се учи да преценява и вzима решение и да си отстоява желанията, но да ги обоснове и да гледа да не zасяга някого... това от мен.
Ама дали не бъркам  newsm78 не zнам    ooooh!

# 29
  • София
  • Мнения: 62 595
Жабата,

Ти хубаво даваш примери, че много велики били от бедни семейства, но не е баш както го казваш. На нас ни правят впечатление точно тези велики, защото са изключения от правилото. Да, има ги, но са малко. Повечето велики са произлизали поне от средната класа, имали са бащи-свещеници или макар и изпаднали благородници. Все пак са имали начален старт, който се е изразявал в индивидуално възпитание и обучение. По правило повечето велики са имали образовани родители и не са умирали от глад. Сещам се за Ван Гог, Гьоте, Айнщайн, а ти можеш да продължиш списъка. Можеш да оставиш едно дете да изявява способности, ако знаеш ползата от това и има кой да те храни без да се притесняваш как да разделиш 2 картофа на 4 човека.

# 30
  • Мнения: 9 052
Жабата,

Ти хубаво даваш примери, че много велики били от бедни семейства, но не е баш както го казваш. На нас ни правят впечатление точно тези велики, защото са изключения от правилото. Да, има ги, но са малко. Повечето велики са произлизали поне от средната класа, имали са бащи-свещеници или макар и изпаднали благородници. Все пак са имали начален старт, който се е изразявал в индивидуално възпитание и обучение. По правило повечето велики са имали образовани родители и не са умирали от глад. Сещам се за Ван Гог, Гьоте, Айнщайн, а ти можеш да продължиш списъка. Можеш да оставиш едно дете да изявява способности, ако знаеш ползата от това и има кой да те храни без да се притесняваш как да разделиш 2 картофа на 4 човека.
Радостинке списъка е мноог много дълъг. А zнае8 ли колко мили, културни и обраzовани дечица zавършват като наркомани в днешно време и по друг ужасен начин се раzвиват съдбите им ... Та ако спорим zа раzвитието на един житейски път , мога да ти кажа , Еч огромното zначение е вродените характеристики на човека , а не придобитите. според мен.

# 31
  • Мнения: 2 018
"а сега щастлива ли си"

Знаеш ли, когато бях бременна за първи път, случайно се запознах с една жена. Та, тя ми каза: Децата се гледат с любов, с МНОГО ЛЮБОВ!
Тогава не я разбрах. Изречението ми звучеше някак тривиално, банално, дори и издухано от смисъл.
Сега вече не мисля така, но тогава - млада, амбициозна и глупава ... ooooh! Мислех си, как така само с любов, то любовта е едно на ръка /дори няма нужда да се споменава думата любов - тя се знае/. По този начин наистина не успяваш да научиш детето на едно от най-важните неща от живота - да бъде себе си и да се чувсва щастливо от това.
А всъщност тази дума "любов" е отговор на всички въпроси, които можеш да си зададеш в процес на възпитание на детето.

# 32
  • София
  • Мнения: 62 595
Жабата,

Следвайки твоята логика би трябвало за нас като родители да няма значение, дали децата ни ще отраснат в гетата или в материално по-добра среда или какво образование ще придобият, защото културни и образовани дечица ставали наркомани. Тогава защо в гетата престъпността е най-висока, а образованието е най-зле? Влизаш в идеята за благородния дивак в днешно време, където липсата на материални възможности и образование е свързано с наличието на повече положителни морални ценности, отколкото на заможните или направо богатите хора. Ето, вчера или онзи ден мярнах някакво предаване по ТV, в което се даваше пример за едно българско дете от социален дом, което е било осиновено в чужбина, живяло е в среда без недоимък и със сравнително добре образовани родители и сега това дете е студентка и животът й се развива прекрасно. Какви, според теб, са били шансовете й, ако беше останала при биологичните си родители в гетото или беше отгледата в социалните домове до навършване на пълнолетие?

# 33
  • Мнения: 9 052
Не каzах, чЕ начина на отглеждане , въzпитание и обраzование няма zначение. 

# 34
  • Мнения: 639
jabata_dil,нещо немога да схвана какво искаш да кажеш  newsm78. RadostinaHZ ,съгласна съм с твоите разсъждения ,Бо_ ,и аз това осъзнах  Hug

# 35
  • Мнения: 9 052
jabata_dil,нещо немога да схвана какво искаш да кажеш  newsm78. RadostinaHZ ,съгласна съм с твоите разсъждения ,Бо_ ,и аз това осъзнах  Hug

искам да кажа , че не можеш да съдиш zа това какво ще стане детето само по начина му на живот и не можеш да си сигурна, че всяко добре гледано дете ще има успех в живота.

# 36
  • Мнения: 639
Да ,така е само защото всяко правило си има и изключения!

# 37
  • Мнения: 9 052
Да ,така е само защото всяко правило си има и изключения!

ок.  Wink 

# 38
  • София
  • Мнения: 62 595
jabata_dil,нещо немога да схвана какво искаш да кажеш  newsm78. RadostinaHZ ,съгласна съм с твоите разсъждения ,Бо_ ,и аз това осъзнах  Hug

искам да кажа , че не можеш да съдиш zа това какво ще стане детето само по начина му на живот и не можеш да си сигурна, че всяко добре гледано дете ще има успех в живота.

Абе, не можеш да предвидиш за всяко дете, но предпочиташ твоето да расте в добри условия и да го пращаш в добро училище и на всякакви уроци, отколкото да разчиташ само на генетичните му заложби. А уроците струват пари, както е известно. Гените са си гени, но начинът на живот е почвата, която храни тези гени.

# 39
  • Мнения: 9 052
jabata_dil,нещо немога да схвана какво искаш да кажеш  newsm78. RadostinaHZ ,съгласна съм с твоите разсъждения ,Бо_ ,и аз това осъзнах  Hug

искам да кажа , че не можеш да съдиш zа това какво ще стане детето само по начина му на живот и не можеш да си сигурна, че всяко добре гледано дете ще има успех в живота.

Абе, не можеш да предвидиш за всяко дете, но предпочиташ твоето да расте в добри условия и да го пращаш в добро училище и на всякакви уроци, отколкото да разчиташ само на генетичните му заложби. А уроците струват пари, както е известно. Гените са си гени, но начинът на живот е почвата, която храни тези гени.

Само където когато всичко му се сервира губи способността си и идеята zа борба с живота.

# 40
  • София
  • Мнения: 62 595
Недей, моля те! На Бил Гейтс да не би да му се е налагало да ползва градски транспорт или майка му да брои бюджета за храна, парно и дрехи? Доколкото си спомням той е учил в Харвард, а това не става без пари. Защо си мислиш, че са му давали всичко наготово? Той е имал една материална основа, която му е дала свободата да развива способностите си. Борил се е с живота, но на друг фронт и с други оръжия. Според теб какъв ще е резултатът на успеваемост на поразяване на целите, ако единият стреля с прашка, а другият с базука?.

# 41
  • Мнения: 9 052
ами zависи на кой колко му е астигматиzма, колко му треперят ръцете и иzобщо какво му е влечението к.м стрелбата  Hug

# 42
  • Мнения: 884
... Гледам, че в неговия клас има деца, които нямат нашите финансови възможности, виждала съм по чиновете им  книги от библиотеката.

Че какво общо имат финансовите възможности с любовта към четенето newsm78, тя библиотеката не е само за бедните, нали? Разнообразието и количеството литература там е огромно, и цял живот да купуваш книги пак няма да се доближиш много до кой да е библиотечен фонд.
За общо не съм споменавала-просто изразих съжаление, че детето ми не обича да чете, не обръща внимание на книгите, а аз с удоволствие бих му спестила разходките до библиотеката, с абонамент в книжарницата например.Докато други деца нямат възможност да четат лъскави издания , а прелистват с любов опърпаните страници на библиотечните книги. Дано си ме разбрала добре този път!

# 43
  • И тук, и там, навред....
  • Мнения: 755
 Аз съм на мнение, че не можеш да си оставиш детето на самотек! Разбира се, че то само те учи и ръководи, но въпроса е човек да има очи да го вижда и уши да го слуша! Аз още от самото раждане , се занимавам с дъщеря ми. В смисъл такъв, че постоянно й пеех песнички и четях книжки, когато мн. плачеше и вече не знаех какво да правя.... Когато тя порастваше обужаваше книжките и до днес при всяко излизане купуваме книга. От мн. малка голямо удоволствие й доставя рисуването. Заедно измисляме разни произведения на изкуството и най-хубавите ги окачваме на изложбената ни стена в къщи, занимава се с логически задачки и все неща от този род! И в нета има достатъчно добри идей, за всякакъв вид занимания!
Мен лично това ме радва, че обича да чете, да рисува, да твори и т.н.,  но не я карам да го прави насила. За мен е важно детето да бъде дете, защото тези години никога не се връщат и искам Яна да ги изживее пълноценно!


Споделям мненията на RadostinaHZ  и Бо!  bouquet

# 44
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 390
Току що гледах филм за генийте по Нейшънъл Джеографик.
Препоръчвам на всички амбициозни майки да го гледат  Laughing
Там даваха пример с най-добрата грос майсторка на шах в света и как нейният баща е започнал опита си, когато тя е била много малка.
Теорията му е била (бил е психолог), че никой не се ражда гений, а се създава такъв.
Факторите според него за два - постоянно обучение от ранна детска възраст в сфера интересна на детето и добро семейство (в смисъл, детето да се чувства сигурно и обичано).
При неговата дъщеря, случайно се е случил шахът, а е можело да бъде коя да е друга област.
Обясниха, че тези знания, както и повечето научени са в преходната памет, която при повечето хора служи да помнят до 7 цифри. Тази памет протича за секунди, след което импулсът се губи. При повторение на едно и също с години обаче, нервните импулси от краткотрайната памет си изграждат "мостове" и не се прекъсват. Започват да се запазват в постоянната памет (където са лицата на познатите хора и др.).
Филмът беше много интересен, с много примери за разликите м/у мисленето на мъжете и жените.
Предполагам, че тази вече по някое време ще го повторят, гледайте го, защото аз не мога да го преразкажа.

# 45
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, зная за кой филм говориш. Те са няколко филмчета на тази тема.
Да, така е в общи линии, но не е за всяко дете и не е за всеки родител. Общото между всички тези деца е, че при тях това, което правят е страст, почти обсебваща. Това е и опасна игра, защото родителите много лесно могат да се поддадат на собствените си амбиции и жажда за слава чрез децата и може от родители да се превърнат в мениджъри или треньори. Тогава кой е родител на това дете? Не може едновременно да искаш постижения и "високо спортно мойсторство" и да утешаваш след науспех или несигурност. Няма как да стане, защото са напълно противоположни, взаимноизключващи се стратегии. Но всичко останало е така, както са го описали.

# 46
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 390
Права си, има доста примери за деца страхотни актьори и родители мениджъри.
След това децата порастват и стават пораснали, бивши страхотни деца актьори. Незнаят какво да правят, защото вече не се отличават и започват пороците.
Другото за което се замислих - Ок, примерно синът ми е страшно умен, математик...и какво? Къде ще се развива, какво по-различно ще учи, къде? Има ли в БГ училища за по-развити деца, такива където се взимат 2-3 класа наведнъж (примерно). Има ли специални програми? Май не, или аз не съм чула  Thinking
И какво ще стане със сина ми? Ще си учи в кварталното училище и умира от скука, докато връстниците му се борят с таблицата за умножение....

# 47
  • София
  • Мнения: 62 595
При нас въпросът за "избилите" таланти е решен до някаква степен, защото има математически и други гимназии, които приемат и деца от малките класове. Имаме училища по изкуствата, спортни училища също, където пак има деца дори от първи клас. Това, с което образно казано удряме западняшките образователни системи в земята е, че при нас са създадени и запазени такива училища, читалищна дейност, школи и други извънкласни занимания, които осигуряват по-различна среда на децата. И за по-малките деца има някакви възможности в читалищата, където има школи от всякакъв вид и за деца в градинска възраст.
С две думи, в големите градове има възможности, стига родителите да имат ресурса и желанието да дадат начален тласък на децата. Колкото и да си обичам децата и да ги уча на разни неща в един момент е по-добре да ги запиша на танцова школа, защото аз зная 5 народни танца, а там има педагози, които знаят как да работят с деца и са специалисти в танците.

# 48
  • Мнения: 5 877
Леле, накъде е избила темата.

Да, мисля, че първите години са важни. Не, не бих се опитвала да създавам гениално в дадена област дете. Доколкото я уча на разни неща, правя го сега, защото имаме повече възможност да сме заедно и повече ми вярва. Гледам да съм отворена и да отговарям на всички въпроси, като "откъде се раждат гурлите" например  Joy Като стане всезнаеща тийнейджърка, кой ще ме пита, а?

Според мен смисълът на ранното образование е не да се "напъва" детето да учи отрано, а да се осигурява адекватен стимул на естествения му потенциал. Т.е. по моему децата имат буден, жив ум, способни са да се научат на много неща, да мислят самостоятелно и да изпитват удоволствие от срещата с нови теми. Престъпление е да се чудим как да притъпим тези способности, отпращайки ги да не ни се пречкат, пускайки им филмчета или пропускайки да поговорим с тях.

# 49
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Не може едновременно да искаш постижения и "високо спортно мойсторство" и да утешаваш след науспех или несигурност.

Може.
Познавах такава майка.

... по моему децата имат буден, жив ум, способни са да се научат на много неща, да мислят самостоятелно и да изпитват удоволствие от срещата с нови теми. Престъпление е да се чудим как да притъпим тези способности, отпращайки ги да не ни се пречкат, пускайки им филмчета или пропускайки да поговорим с тях.

Именно.

Винаги съм се чудила защо ако едно дете може да чете на 5 години автоматично се лепва етикет "свръхамбициозни родители" или "много умно дете". Четенето е нещо елементарно и се учи много бързо, ако се похдоди занимателно.

Защо е нормално да знае всичко за Звездните Рейнджъри и Костенурките Нинджа, вместо устройството на СЛънчевата система? Каква всъщност е разликата?

За мен единствената разлика е, че едното знание има смисъл, а другото е джънк фууд за мозъка.

# 50
  • София
  • Мнения: 62 595
И какво стана с взаимоотноженията между тази майка и детето й?

# 51
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Много интересна темичка!
Но за сега само ще чета!

# 52
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
И какво стана с взаимоотноженията между тази майка и детето й?

Прекрасни са.

# 53
  • София
  • Мнения: 62 595
Възможно е. На мен ми се струва по-скоро изключение.

# 54
  • Мнения: 46 526
За сега не се интересувам  Rolling Eyes
Не забравям на първо място, че детето ми е дете, през деня в градината достатъчно време се занимава и с рисуване, и с моделиране, с всичко, затова извън нея искам да усети, че е дете и да играе навън на игри, които не включват обучение под каквато и да е форма.

# 55
  • Мнения: 2 270
Волтажче-благодаря за чудесната тема и полезните линкове.
Незнам защо толкова много хора си мислят,че ранното развитие е непременно учене,четене и писане.
Става въпрос ,как да развием интелекта и знанията на детето си докато играем с него.
Това включва обогатяване на речниковия запас и общата му култура.
Как с помощта на различни игри/много от които съвсем непринудени/да помогнем на детето да научи нови и нови думички,нови цветове, нови материяли и тн.
Видях чудесен пример ,как може да се обяснят на детето /докато се къпе в банята/различните физични състояния на водата.
Видях също така, как с помощта на ръчно изработени от майката детайли /интересно лото с което детето може да се занимава дълго/могат да се научат геометричните форми и как след това същото това дете ,започва игра -Търсене на такива геометрични форми по дрешките си,по мебелите,по домакинските прибори,на улицата и тн.
Примери много и безброй и всички те са свързани именно с играта  и отделено от майката или таткото свободно време.

Нека вместо да дискутираме , кой е съгласен и кой не, да даваме примери за такива игри ,които ще бъдат полезни както на нашите ,така и на други деца

# 56
  • Мнения: 24 467
Позволявам си да отида и по- далеч- никога не съм разбирала пък защо четенето, писането, смятането се приемат като трудна и неприятна задача. За децата то може /и често е/ нещо забавно и интересно, което развива чудесно уменията и запълва ползотворно свободното им време. Учебният процес твърде погрешно се възприема от доста родители като натоварващ, като трудоемка и неприятна работа, като нещо, несъвместимо с "детството". Докато те го възприемат така и децата им ще бъдат настроени на тази вълна.
За темата- полезна е, допада ми.
Само че аз не бих говорила толкова за "ранно развитие", колкото за развитие въобще, което определено не става с оставяне детето да се плъзга по течението, независимо от възрастта му. Детето следва да вижда, да познава, да опитва много и разнообразни дейности, които да му бъдат поднасяни в подходящата за възрастта и индивидуалността му форма.
Дори двегодишният ми син се захласва по енциклопедии и документални филмчета с животни- стига да има кой да му обяснява и да му разказва поема много. Познава повечето от животните, знае с какво се хранят, къде и как живеят, може да обясни. Сам си носи поредната книжка и кара възрастният, който го гледа, да я четат. Не считам, че е нещо преждевременно развит. Просто се развива пълноценно.
С големия син имаме занимателни задачи, логически- решаваме от разни книжки, дори сме се състезавали, интересно му е, забавно му е, полезно му е, развива го. С писането най- много ни помогна магнитната дъска, на която си пишехме бележки и глупости. Нищо друго не го накара да научи писането така, както тази игра и едно картинно домино с животни, написани техни имена и букви.
Четене на 5 години- ами за мен е нещо напълно нормално. Не изисква нито амбиции, нито усилия.
Идеята на ani69 "Нека вместо да дискутираме, кой е съгласен и кой не, да даваме примери за такива игри, които ще бъдат полезни както на нашите ,така и на други деца" също споделям и съм склонна да откликна, правила съм го и в други аналогични теми.

# 57
  • Мнения: 2 018
Като давате примери - навремето имах една игра - нещо като телефон, но на картон и в средата на картона една кръгла пласмасова шайба /като телефонната/. На картона имаше нарисувани картинки, а на шайбата букви. На всяка дупка от шайбата не пише 1 примерно, а АБВГ, на 2 пише ДЕЖЗ ... Има и една червена малка стрелкичка, която в началото на играта стои на мястото, там където спира пръстта при завъртането на шайбата. Например отдясно има картинка пате. Започваш да въртиш всяко една от буквите, като на телефонна шайба - П-А-Т-Е и накрая стрелка посочва патето /разбира се, ако си завъртял правилните букви/. Когато свършат картинките от картона, маха се и отдолу има следващ с други картинки.
Играта е много интересна, но едва ли някой, който не я е виждал може да разбере точно за какво става въпрос - няма как да ви я обясня нагледно.
Ако някой знае дали отново са започнали да правят такива игри, моля да ми каже. Сигурна съм, че интересът и на вашите деца ще бъде огромен.

# 58
  • Варна, България
  • Мнения: 730
Бо, това, което споделяш като игра е много интересно! Не съм виждала подобно нещо.  Sad Някой, ако види, да свирка!

Ани  69
Цитат
Незнам защо толкова много хора си мислят,че ранното развитие е непременно учене,четене и писане.
Става въпрос ,как да развием интелекта и знанията на детето си докато играем с него.
Това включва обогатяване на речниковия запас и общата му култура.
   bouquet
Това е и моето виждане за нещата- да показваш, да обясняваш, да провокираш...

Още от малък - обяснявам и показвам всичко, което го заобикаля - дъжд, сняг, листа, шадраван, светеща украса покрай Коледа, луна, звезди, животни... всичко, което е интересно.  Всичко това под формата на игра и с подходящата интонация, която да провокира интерес.
Много са хубави и ценни детските филмчета на Бейби Айнщайн - гледа ги от малък с интерес, но аз съм била често до него, за да му обяснявам и превеждам за какво става въпрос.
Рисува с моливи, откакто е проходил. С пастели, бои за пръсти, водни бои - нямаше 2 г. Сядаме и рисуваме заедно, или той сам.
Ето какви неща е "нарисувал" сам пролетта (сега рядко сяда да рисува, повече сме навън)
http://bgphoto.net/Photos.aspx?UserId=7415&AlbumId=116337
Покрай рисуването - научи цветовете. Сам установи като се смесят цветовете какъв нов цвят става.
(малко офф: Изненадох се, когато на една приятелка детето на  3 г. оцветяваше невероятно добре по образец в книжка за оцветяване, но не знаеше цветовете, т.е. никой не беше намерил време  да го научи, а детето определено има интерес и афинитет)
Играем  с моделин и пластелин, готвим. Когато започна нещо да приготвям за хапване - той е пръв помощник - чуква и бърка яйцата, слага брашно, сипва олио в тигана (с моя помощ), вади нещата от хладилника.
 
Когато беше на около 1.6 г. обикаляхме като луди с количката от сфетофара на светофар, докато научи червено, зелено - кога какво се прави, знака стоп, знака за еднопосочно движение. Сега гледаме светлинните броячи. Покрай интереса към колите, почнахме с марките коли - и на тротоара играем на "Намерииииииииии еди коя си кола ( която съм забелязала някъде наблизо). Определено има предпочитание към БМВ  Mr. Green, нищо, че нашата е едно малко Рено клио  Wink 
Знае формите и напр. знакът на Тойота е с три овала и му го обясних по този начин, или Ситроен е като две чайки.
Буквите ги научи по същия начин - почнах първо с няколко (неговата, на мама, на тати, на колата и т.н.). Пиша ги разпръснати на листа и го питам "Къде ееееееее еди коя си буква?" - намира я и я заграждаме, за което получава похвала. Сега понякога му казвам пак като игра да каже буква по буква нещо, което вижда написано в книжка, някое заглавие. Пиша му неща, които са му интересни.

За фината моторика:
Друго - напр. му рисувам на един лист 2 по 2 еднакви неща в двата края на листа ( разпръснати, не едно срещу друго) и да ги търси и да ги свързва. Това му е много интересно.

Да заведе зайо при моркова по пътечка, маймуната при банана и т.н., пътечките са оградени от двете страни, и трябва да спазва формата и да не излиза извън очертанията.

Друга идея - в двата края на листа в напр. три квадрата (като кутия) рисувам три форми в различни цветове (кръг, квадрат, триъгълник), в другия край на листа други три квадрата.  С цвета, който е нарисуван напр. кръга, правя пунктирана линия към празното квадратче (пак разбъркани, не срещуположни), той трябва да следва пунктира и да опита да нарисува в съответното квадратче формата.
 не знам дали го обясних добре...
Засега това  Hug

# 59
  • Мнения: 884
Ние пък събирахме различни материали от природата-имам едни стари руски книжки, и по тях конструирахме различни фигурки от листа, жълъди, кестени , бодлички...Не знам дали има връзка, но сега ходи в училище на занимания с исуване, обича повече да моделира и да работи с глина, дори има вече няколко неща в изложба.Но се научи да чете и пише много, много трудно...

# 60
  • Мнения: 1 046
Интересни идеи сте дали, за игри и въображение,

За четенето и писането може би от моя пост тръгна залитането по конкретни тези две неща ( имах предвид просто да направя обобщение, а не само тези две дейности), съгласна съм, че след като може дословно да повтаря репликите от любимото си анимационно филмче не е никакъв проблем да се научи и на други неща, явно мозъците им са достатъчно празни за всичко (което е и нормално де).

Надявам се да не вляза в конфликт с авторката на темата  Wink, но пък се чудя, всички тези неща, които тя е дала като примерни игри, а и майките преди нея, не са ли занимания за по-големи деца. Всичко това ще бъде изучавано в училище и в по-големите групи в детската градина и цветовете и геометричните фигури и рисуването ( е, може би само готвенето, към което и моя син има афинитет де) и познаване на букви. Ще бъдат намерени и отговорите на въпросите, какво е дъжда, слънцето и звездите и въобще всичко, което ние в момента предлагаме като лека или доста по-задълбочена информация. Основния въпрос е какво ще прави детето тогава, неговите другарчета тепърва ще се учат как да свързват пунктирни линийки и кой е всъщност червения цвят.

В никакъв случай нямам предвид да се стопира желанието за учене на нещо ново или пък само да му буташ книжки или пускаш филмчета за да мълчи, аз самата доста късно( на фона на мои познати) въведох гледането на филми в къщи, винаги се опитвам да занимавам занимателно и при цялото ми чудене изразено по-горе винаги предлагам игри и книжки, за малко над възрастта му.

# 61
  • София
  • Мнения: 62 595
Точно заради това, което пишеш майката и бащата трябва да имат очи и уши за моментното желание на детето (бебето също) и да се водят по него. Ако бебето е хванало една топка и я хвърля може майката да вземе една книга, да я подпре от едната страна с нещо и да пуска топката по наклонената плоскост. Така бебето ще подеме играта и ще започне да прави същото. После може да майката да вземе друга топка и да му я даде да я пуска по същата тази плоскост. Тази игра не е сложна за едно седящо бебе, защото то вече има опора и свободни ръце и зрителното му поле се разширява и променя, защото започва да гледа на някои обекти отгоре.
С импровизираните музикални инструменти е същото - седящото бебе може да хване една лъжица и да удря по обърнатата тенджера, пластмасова паница или нещо друго, чува издаваните звуци и така си съставя някаква картина за това кой обект какъв звук може да издаде. Като удря с различна сила по една и съща тенджера чува и какъв ефект има от действията му.

# 62
  • Мнения: 884
Точно заради това, което пишеш майката и бащата трябва да имат очи и уши за моментното желание на детето (бебето също) и да се водят по него. Ако бебето е хванало една топка и я хвърля може майката да вземе една книга, да я подпре от едната страна с нещо и да пуска топката по наклонената плоскост. Така бебето ще подеме играта и ще започне да прави същото. После може да майката да вземе друга топка и да му я даде да я пуска по същата тази плоскост. Тази игра не е сложна за едно седящо бебе, защото то вече има опора и свободни ръце и зрителното му поле се разширява и променя, защото започва да гледа на някои обекти отгоре.
С импровизираните музикални инструменти е същото - седящото бебе може да хване една лъжица и да удря по обърнатата тенджера, пластмасова паница или нещо друго, чува издаваните звуци и така си съставя някаква картина за това кой обект какъв звук може да издаде. Като удря с различна сила по една и съща тенджера чува и какъв ефект има от действията му.
Извинявайте, ама това едва ли са идеи за ранно развитие-това са съвсем нормални игри...Аз по принцип май преди не дадох точно отговор на въпроса, но не, не се интересувам от това...въпреки всичко си играя по посочения начин с бебето, и едва ли на света има бебе, което не е почуквало или подрънквало с различни предмети. Не определям това като начин за ранно развитие.

# 63
  • София
  • Мнения: 62 595
Нормални игри са за теб и мен, но за много хора не са игри и всъщност изобщо не са важни неща. В много семейства децата просто се отглеждат физически - нахранено, преобуто и приспано. Самата идея за активно занимаване с детето от страна на родителя е последица от идеите за ранното развитие. Те застъпват становището, че децата учат от момента, в който се родят, че имат представа за много повече неща, отколкото ние си мислим, че разбират и че си заслужава занимаването с детето, защото това подпомага развитието му. Тук не говоря за гениални деца, а за най-обикновени - като твоето и моето.

# 64
  • Мнения: 884
Ами може и да си права...Спомням си с големия ми син-той бебе, ние на по 20 години, ами какви игри, какви пет лв, направо си ми беше досадно. Сега с малката гадина-друго е, ако става въпрос за такива игри, брат и я подхваща от сутринта, след това гледачката, а след 16-аз и вземам последна душата.В момента се учим на съвсем елементарни неща-пляскане с ръце например.Преди два-три дни най-сетне си улучи ръчичките, и като че ли сама на себе си се кефеше...Вече прави след подканване много такива номерца, но това е, защото и е показано, защото е научена. Скоро скасткрих моя приятелка, която каза "Ами моето е по-глупаво-нищо не може да прави?!", а накрая се оказа ,че тя не му е показала нищо на детето, то само няма как да се научи, особенто на тази възраст, когато се учат повтаряйки и имитирайки. А детенцето и е прекрасно....
 Мен по-скоро ме интересуват някакви по-нетрадиционни методи, току що изчетох една тема за метода Френе-е, точно той като че ли не ми допада особено, но ми стана интересно какви други начини може да има за стимулиране и "гимнастика" на детските мозъчета.

# 65
  • Мнения: 5 877
За малко бебе не бих правила нищо кой знае колко революционно. Просто много сетивна стимулация, т.е. вземаш го навсякъде със себе си, играеш с него и най-вече му говориш много, за всичко, показваш и приказваш. Много музика и танци (с бебето на ръце), много разходки с кенгуруто - на Витоша, из страната, из парковете. Ще ми се смееш, но й четях и приказки, нищо, че е бебе и не разбира.
С приближаване на годинката - книжки, на които има по едно нещо нарисувано на страница. Не цяла картинка, а примерно само топка, само дърво, само чанта. Като в речник. Иначе на пъстрата картинка му е трудно на детето да запомни кое какво е.
Плюс, естествено, всякакви там играчки за възрастта. В книгата на Додсън има много оригинални предложения.

# 66
  • Мнения: 884
Как се казва тази книга?

# 67
  • Пловдив
  • Мнения: 23 710
Как се казва тази книга?
Всяка книга става Simple Smile Аз ползвам едни книжки с мечета. На всяка страница мечето прави нещо - чете книжка, стои на гърне, заспива в леглото.
Има и едни други книжки - "Първи стъпки", мисля, че са белгийска поредица преведена на български, те са с по много предмети на една страница, но хубавото е, че не са картинки, ами снимки. Т.е. не отразяват виждането на художника за зайче и ябълка, ами заека си е ясно и видимо заек, а ябълката си е ябълка. Синът ми не говори, но познава вече над 50-60 различни картинки от тези книжки, те са общо 8, имаме 7 от тях. Познава животни като пингвин, гепард, камила, октопод. Миналата седмица свърза крокодила от телевизора по анимал планет със снимката на крокодила от книжката - сочи телевизора и после сочи крокодила в книжката. Страшно съм доволна от тези книжки, толкова ясно са снимани и показани предметите и животните.

# 68
  • И тук, и там, навред....
  • Мнения: 755
ani69, даваш мн. хубава идея!  bouquet


Нормални игри са за теб и мен, но за много хора не са игри и всъщност изобщо не са важни неща. В много семейства децата просто се отглеждат физически - нахранено, преобуто и приспано.

Напълно съм съгласна! Около нас мн. примери за такива семейства!

Когато нещата и знанията се поднасят под формата на игра, на едно дете му е мн. по-забавно и интересно, а и запаметяването по този начин е по-лесно усвоимо!

# 69
  • Мнения: 5 877
"Изкуството да бъдеш родител" на Додсън. Накрая има списък с необходимите за всяка възраст играчки и дейности за стимулиране на ранното развитие. Почва от съвсем рано и включва прости и ясни неща. На мен ми допадна.
За бебета например някой беше споменал вариант с пришити към носна кърпа различни копчета, парчета широк ластик и т.н. За сетивна стимулация.

Хубавото на поднасянето на нещата под формата на игра е, че с времето детето започва да схваща самото научаване на нови неща като един от най-приятните начини за прекарване на свободното време (особено ако е съвместно занимание с родителя), като свое право.
цитат (леко сърдит тон): "вие защо още нищо не сте ми казали за топлоцентралите?"

# 70
  • Пловдив
  • Мнения: 23 710
Тези семейства ще да имат много кротки деца. Laughing Моето например докато не му обърнеш внимание не се отказва. Стои и мрънка, докато не си получи неговото - дали ще му се чете, играе, рита топка, или каквото иска той.

# 71
  • Мнения: 884
Анда, мерси! Май съм я прехвърляла тази книга, имам някакви спомени...

# 72
  • Мнения: 639
Еси беше на 7м.,когато купих ме първите книжки,много хубави с едри картинки но там се разказваше някаква кратка история,някаква английска поредица бяха.Едната любимата и, с едно мечо семейство и едно момиченце ,което излапало кашата на мечето ,легнала на негово легълце и то се счупило,накрая мечето заплакало а момиченцето избягало.А бе много елементарна история.Вярно на английски беше ама няма значение.Та започнах ме с Еси да разглеждаме тези книжки и аз на всяка стр.обяснявам какво се случва.След като стана на 8м.,тя сама ,при зададен въпрос към сюжета на историята показваше с пръстче какво се случва.Разбира се не говорише ,но абсолютно адекватно със звуци и сочейки отговаряше на зададените въпроси.Но и аз въобще не съм се замислела,че това е някакво особено занимание,просто така си представям отглеждането на деца.

# 73
  • Мнения: 884
Дъщеря ми е точно на толкова, ако я науча да прави това-ще я обяя за генийче, просто невероятно!?

# 74
  • София
  • Мнения: 62 595
Как генийче?! Ако историйката е от няколко прости изречения с прости връзки между героите, детето вероятно запомня на всяка страница каква е връзката и като му се посочи физически, докато се разказва като нищо ще схване какво става и после ще посочва с прътче кой кой е. Започва се с "къде е момиченцето?", "къде е мечето" и т.н. и се усложнява. Но търпение и повторение от страна на родителя е начинът.

# 75
  • Мнения: 2 270
Надявам се да не вляза в конфликт с авторката на темата  Wink, но пък се чудя, всички тези неща, които тя е дала като примерни игри, а и майките преди нея, не са ли занимания за по-големи деца. Всичко това ще бъде изучавано в училище и в по-големите групи в детската градина и цветовете и геометричните фигури и рисуването ( е, може би само готвенето, към което и моя син има афинитет де) и познаване на букви. Ще бъдат намерени и отговорите на въпросите, какво е дъжда, слънцето и звездите и въобще всичко, което ние в момента предлагаме като лека или доста по-задълбочена информация. Основния въпрос е какво ще прави детето тогава, неговите другарчета тепърва ще се учат как да свързват пунктирни линийки и кой е всъщност червения цвят.



няма проблеми , ако детето предварително знае нещата ,които ще изучават в градината-даже напротив.То е толкова гордо и въодушавено от това,че знае нащата ,които учителката му/в повечето случаи много любим човек/започва да разказва на децата.Много често то даже и "помага",задълбочава знанията си ,получава се един диалог и навлизане в друга ситуация.
Мозъците на  малките деца са като парашут-отвориш ли го работи.Няма проблеми ,че детето знае, по добре е отколкото да не знае

# 76
  • Мнения: 24 467
Първи книжки- на около 6 м. вързаст и наистина, айде не баш на 7 месеца, но да речем към 9-10 месеца децата ми знаеха кое е котето, кое е кучето, кое е магарето, кравата и т.н., като именно ги показваха в книжките. На 10 месеца наред с първите "мама", "тата", "дада" бяха "кола", "мау" и "бау"- именно с произход тези книжки и реално показвани животинки. Не се иска гениалност, наистина.
Мисълта ми е, че въобще не е нужно заниманията да са сложни, важно е да са редовни и системни, за интервал от време, поносим от детето, като при първи негови прояви на разсейване и липса на интерес заниманието се преустановява и се подменя с друго.

# 77
  • Мнения: 884
Абе на 10м-да, тя и Християна сега като я питам къде е котето, къде-кучето, показва, ама на 7-8 месеца да посочва по книжки-за мен е близко до уникалното...
 Всъщност сега прочетох тук , във форума, какво трябва да умее детето на 8м-това ,с посочването в книжка е едно от уменията...

Последна редакция: чт, 31 юли 2008, 16:06 от TIHA VODA

# 78
  • Мнения: 3 092
Привети !
Не мога да се вкл. с нещо оригинално или по различно от това , което сте разказали . Sunglasses
Рисуваме заедно , четем книжки , съчинява разни историй докато разглежда картинки .Наскоро разбра какво знчи думата "рима " и си прави римички от разни думи .Понякога ...всъщност доста често де думата , която римува не съществува - например казва: дума-рума ..когато направи така вдига раменца , усмихва се и сама пита - а какво е това рума ,а кажи ми де  Simple Smile Понякога без да иска казва нова за нея дума , която аз и обяснявам и така се учим на нови думички .Снощи обяснявах какво е пони например докато тя си римуваше думата балони .Не знаеше че понито е малко конче .
Другото ,което и е много интресно е да си играем на куклено шоу .Аз заставам клекнала зад масата и и разигравам разни сцени с пухкавите и животни и тя седнала в другия край на масата също се намесва в диалога и участва .
Вечер често гледаме Animal Planet  и там вече познава доста животни , аз и разказвам всичко ,което знам за тях , къде живеят , с какво се хранят и разни други неща , който знам от обща култура . Simple Smile
Благодаря за идейте ,който ми дадохте  предните постове .  bouquet
Дали считам че това е ранно развитие и дали правя нещо специално ...не просто много обичам да си играя с нея да споделям света си с нея  , това е .Колко чест го правя ли - ами всяка вечер когато се прибеа от работа , а в събота и неделя още по -често .

 

# 79
  • Мнения: 24 467
Тиха водице, при мен така беше и с двете деца, затова го намирам за нормално. За 7 може и гениално да е.
Къде го пише туй за 8 месеца и книжката? Интересно ми е какво друго сме отпущили, според форума.  Laughing
Иначе за този ранен период- 7-месеца до към 10, сме си играли, правили сме гимнастики, люлели сме се, занимания с огледалото, с купички и топчета, гледане на животни в дворчетата, в зоологическата градина, по улицата, обсъждане /от монолог към диалог- бавничко/.
Имам една играчка, подарихме я точно на 10 месечна възраст- 10 полусфери с различна големина и цвят, от които можеш да направиш кула или топки, като ги сглобиш, по избор. Вътре, в получените сфери, сме слагали различни неща и съм питала какво има там, като първо, естествено, съм си отговаряла сама.

# 80
  • Варна, България
  • Мнения: 730
Надявам се да не вляза в конфликт с авторката на темата  Wink, но пък се чудя, всички тези неща, които тя е дала като примерни игри, а и майките преди нея, не са ли занимания за по-големи деца. Всичко това ще бъде изучавано в училище и в по-големите групи в детската градина и цветовете и геометричните фигури и рисуването ( е, може би само готвенето, към което и моя син има афинитет де) и познаване на букви. Ще бъдат намерени и отговорите на въпросите, какво е дъжда, слънцето и звездите и въобще всичко, което ние в момента предлагаме като лека или доста по-задълбочена информация. Основния въпрос е какво ще прави детето тогава, неговите другарчета тепърва ще се учат как да свързват пунктирни линийки и кой е всъщност червения цвят.


Разбира се, че няма конфликт  Wink.  Тези занимания не са самоцелни, на мен ми идва от вътре може би с тези неща да го занимавам, предлагам му ги - харесва ги, иска още и продължаваме. При условие, че знае цветове, форми и т.н. не виждам защо да не продължаваме напред newsm78  Какво ще прави когато другите деца започнат да ги учат, не знам...  Може да му интересно пак, знам ли?! Надявам се да се случи ето това:
[/quote]
няма проблеми , ако детето предварително знае нещата ,които ще изучават в градината-даже напротив.То е толкова гордо и въодушавено от това,че знае нащата ,които учителката му/в повечето случаи много любим човек/започва да разказва на децата.Много често то даже и "помага",задълбочава знанията си ,получава се един диалог и навлизане в друга ситуация.
Мозъците на  малките деца са като парашут-отвориш ли го работи.Няма проблеми ,че детето знае, по добре е отколкото да не знае

Тези занимания са част от много други - правене на къща под масата, ходя му на гости, пия си кафето, той сока, черпим се; игра с топка и балони, с количките, правене на гараж от всевъзможни кутии, спускане на коли по наклонена плоскост (повивачката върши чудесна работа), гасим наужким пожари с пожарната, правим наужким балони с уста (като от дъвка) и ги духаме нагоре да летят, строи с конструктора, прави "квартал" на животните, четем книжки, къса хартия, правим апликации...
Много полезно за фината моторика е късането на лист хартия. (но не като се дърпа, за да се скъса, а внимателно да се почва отгоре) Давам му да къса тези рекламните брошури на метро и на пикадили. Много е забавно  Mr. Green В последствие от тези хартийки може да се налепи нещо...

Сега основното му увлечение е в градинката да кара джип с другите деца и евентуално някоя и друга книжка преди лягане. Гарнирано с песнички, любима: "лека нощ, спайдърмен" и други импровизации.  Mr. Green


Последна редакция: чт, 31 юли 2008, 16:40 от voltage13

# 81
  • Мнения: 639
Стига бе хора,казах че на 8м. и то съвсем не е гениално това,имам предвид ,че като питам къде е мечето и показва,къде е каката показва,Радостина много добре го е обяснила.И вече към 9м -10м..,когато аз разказвам историята и задавам въпроси ,като какво направила каката и тя отговаря ам,ам  и сочи момиченцето,къде е мама меца и ръмжи като меца като я показва, ей такива подобни и въобще не ми е гениално детето,точно пък аз дето и грам амбиция за нея нямам ,недей те така. Embarassed

# 82
  • Мнения: 24 467
Ми добре, нали и ние това пишем.
А да попитам мамите на двегодишни деца, специално ме интересуват- имали ли сте отливи на интерес по отношение на книжки, песнички, мозайки и конструктори? Питам, защото при нас до скоро интересът беше много силен, а от месец насам предпочита да играе само с конструктора, да прави гаражи, да играе с коли и топчета. От книжките не иска приказки да му чета вече, само енциклопедии с животни- кое как се казва, къде живее, с какво се храни. Дали го мързи сега, през лятото или понеже отпускуваме се глези... newsm78 Преди и мозайки искаше, и рисувахме, а сега- само коли, топчета и животни, цял месец вече.
Понеже говорим и за стимулиране та задавам конкретен въпрос.

# 83
  • Мнения: 3 092
А да попитам мамите на двегодишни деца, специално ме интересуват- имали ли сте отливи на интерес по отношение на книжки, песнички, мозайки и конструктори?
ами да , не точно за тези неща , но е имало .
Оставяла съм я и съм насочвала вниманието и към нещо друго и ако "подаде "  продължаваме с новото и интересно забавление    Wink

# 84
  • София
  • Мнения: 1 877
и аз се интересувам Hug
водя се по детето и само й давам идеи,пък някога приема, някога си прави каквото си иска Crazy

# 85
  • София
  • Мнения: 62 595
Омръзнало му е на детето с тези книжки. Иска да строи. Създало си е концепцията и схемата за това как изглежда улицата или квартала, къде има коли, как се движат, какво има на улицата и т.н. Иска да пресъздаде средата, в която живее. Сигурно ако живеехте на село щеше да реди крави и кокошки  Laughing. На периоди са, възползвай се.

# 86
  • Мнения: 4 595
аз се интересувам от идеите за развитие на детето , без значение дали точно това е за тази възраст или не , не всички деца са еднакви и точно на 2г трябва да знаят едни и същи неща , има деца които просто наизустяват , други разбират наученото ,има си минимум критерии колкото повече естествено по добре
до дете си е дали после ще му е интересно когато връстниците му започват да  научават ,а той го знае , винаги има какво да се донаучи , пак си е до дете  и до възпитание дали ще се главозамае че много знае и ще се надцени

в една книга си спомням че четох че детето трябва да  се докосне  до всички области , но само докосне за да може като му дойде времето да е запознато и да го усвои по добре

както всеки човек така и децата са различни по интереси
има деца които  колкото и да ги поущряваш за кратко им превличаш вниманието към занимателните игри - мойто дете е засега е такова , но пък е и на периоди, обикновенно всичко бързо му омръзва
виждала съм и такива които с часове могат да разглеждат една книжка или да си играят с една играчка и до темперамент е
моите наблюдения върху мартин засега са че  повече го  влече техниката , отколкото  например рисуването в къщи той пуска уредите , на ти е с телефоните , сглобява прахосмукачката , влиза си сам в  папките на компа намира си филмчето което търси и си го пуска , прехласва се по инструменти с една отверка например може 30 мин да чопли , докато новата книжка на която се радва с глас като я види ще я разгледа за 10 мин, обича музика , броилки ,искаш ли да го зарадваш купи му нова кола -това му е най- голямата страст

като заключение искам да кажа че е много важно всичко да е умерено , да не се пресилват  нещата , да се следи и насърчава интереса и таланта на детето, защото е много тъжно когато се види как един  родител с болни амбиции проваля детството и обърква мисленето на собственото си дете

# 87
  • София
  • Мнения: 1 715
Интересувам се Simple Smile И не защото искам да направя детето си специално, а за да и създавам непрекъснато нови емоции. И да хвана навреме заложбите и.
Дъщеря ми още е малка, но съм я водила доста на куклен театър. Харесва и. Смятам, че е музикална. Непрекъснато танцува, пляска с ръце, дори възпроизвежда точно някои части от мелодия. ПО тоя повод я водих на музикална работилничка за бебета, където се пеят песнички с показване с ръце, движения на тялото, имитиране на животни. Родителите го правят, а децата (6м-3г) гледат и копират. В групата не видях някое дете да се отегчава, тъкмо обратното. Отделно вкъщи слушаме музика - детска, класическа и всякаква друга Simple Smile Има си детско пиано със звучене като истинско.
Играем на разни игри, четем книжки, назоваваме предмети, рисуваме, редим пъзели, матрьошки, слагаме фигурки с различни форми на съответни места.
Беше на 1,5 месеца, когато започнахме да я "учим" да плува във ваната - първо с инструктор, а после само с нас. Сега ходим на басейн и на море Laughing
Играем често с топка.
На този етап не налагам ограничения, предлагам всичко, за което се сетя. Черпя идеи и оттук Hug Постепенно детето ще си покаже дали интересите му са в някоя конкретна наука, спорт или изкуство.
Не мисля, че ако е по-напред от връстниците си, задължително ще скучае. Може да се включва по-активно, да му е по-лесно и в свободното си време да усвоява нови и нови неща.
Разбира се, от значение е средата, съответно средствата. В моя клас в основното училище имаше деца, дето едва сричаха в 3-ти клас и такива, дето сами си избираха какво допълнително да си четат за кеф. Повечето бяхме от вторите и се дърпахме един друг напред. В среда, където преобладават първите, дърпането е назад.
И не е важно толкова детето да се показва и състезава, колкото да прави нещата от душа и да се забавлява истински.
Някой беше споменал, че детенцето при Слави, дето знаело столиците, е зубрило. Ами не вярвам. Брат ми, който сега е на 28г, знае същото - всяка една точка по картата. Интересно му беше. Започна в 3-4 клас с енциклопедии за животни, мина през човешкото тяло и свърши с географията. Има сигурно над 1000 карти, но не просто ги колекционира, а подробно разучава, чете за всяко едно място и неусетно запомня имена. Да спомена, че не работи в тази сфера. Това е само хоби Wink

# 88
  • Мнения: 4 784
Не е точно на самотек, но не съм и с болни амбиции. За определени неща се старая да го напътствам, да му показвам и обяснявам.

# 89
  • Мнения: 24 467
Омръзнало му е на детето с тези книжки. Иска да строи. Създало си е концепцията и схемата за това как изглежда улицата или квартала, къде има коли, как се движат, какво има на улицата и т.н. Иска да пресъздаде средата, в която живее. Сигурно ако живеехте на село щеше да реди крави и кокошки  Laughing. На периоди са, възползвай се.

Сигурно, но неговото вече избива на мания. Ето, снощи сме чели: "Автомобилно състезание в гората", една малка енциклопедийка за...м, да, за коли, даже знае къде е двигателят, къде се поставя бензин/газ и защо, акумулатора, жабката, марки коли, цветовете вече ги минахме, с колите- разбира се. Ако колите имаха различна геометрична форма до сега с геометрията щяхме да сме на ти и да обсъждаме прави, тъпи и остри ъгли, кръг, квадрат, триъгълник. Къпе се с колите. Прави им гаражи. Приспива ги. "Храни" ги с газ и бензин. А, четем и учебника на големия по Безопасност, обожава да му показвам кръстовището и от къде баткото се движел правилно и къде било неправилно, светофара, тръгни- спри. Дори от мозайката правим коли. Просто си разсъждавах дали не е прекомерно рано за такава "тясна специализация" и не се ли пропускат други неща така, разсъждавам просто, сравнявам и анализирам. Сред останалите му приятелчета няма такива насочени подчертано в дадена област. Преди също е имал такава настройка, но сега ми е чак като болен.

Иначе Мила-мама гледам, че ходенето на цирк и куклен театър е голямо преживяване, говори се цяла седмица за него. Мисля, че децата след година и половина не са никак малки. И преди това не е проблем да се заведат /първият ни цирк беше на година и 4 месеца и много си падна по животните/. Съгласна съм и с дадения пример от теб за интерес в дадена област и ранни успехи, които не са винаги свързани със "зубрене".

# 90
  • Мнения: 884
Judy, прочетох от заглавната страница на форума, където има статии за развитие на детето по месеци.

# 91
  • Варна, България
  • Мнения: 730

Сигурно, но неговото вече избива на мания. Ето, снощи сме чели: "Автомобилно състезание в гората", една малка енциклопедийка за...м, да, за коли, даже знае къде е двигателят, къде се поставя бензин/газ и защо, акумулатора, жабката, марки коли, цветовете вече ги минахме, с колите- разбира се. Ако колите имаха различна геометрична форма до сега с геометрията щяхме да сме на ти и да обсъждаме прави, тъпи и остри ъгли, кръг, квадрат, триъгълник. Къпе се с колите. Прави им гаражи. Приспива ги. "Храни" ги с газ и бензин. А, четем и учебника на големия по Безопасност, обожава да му показвам кръстовището и от къде баткото се движел правилно и къде било неправилно, светофара, тръгни- спри. Дори от мозайката правим коли. Просто си разсъждавах дали не е прекомерно рано за такава "тясна специализация" и не се ли пропускат други неща така, разсъждавам просто, сравнявам и анализирам. Сред останалите му приятелчета няма такива насочени подчертано в дадена област. Преди също е имал такава настройка, но сега ми е чак като болен.

Джуди, и аз мисля, че е нормално в определени моменти да има определени интереси. Моят син беше същия - цялата книжка "Колите" се прочиташе от край до край по няколко пъти, имаме всички коли, знаят се наизуст, разиграват се сцени от книжката. Харесва влакове. Имаше едни период, в който основно коли го вълнуваха - от сутрин до вечер, паркинги, каране, катастрофи. Мият се на автомивка, зареждат се с гориво, спират на "сфетофар", спира ги полицай, глобява ги  Mr. Green и всякакви вариации.
И сега има интерес, но виждам, че вече взе малко да му омръзва.

Идеята за ранно развитие според мен означава да се създава интерес от рано към книгите, музиката, картини като цветове и форми, света около нас. Защото децата на 1.5 - 2 - 3 години са с огромно двигателна енергия и трудно може да им се концентрира вниманието за по-дълго, за да се почват тогава подобен вид занимания.
Да се оставят по цял ден да гледат филмчета, за да може да се свърши някаква домакинска работа, също е обичайна практика. Не че е лошо, но всяко нещо с мярка. Моят син от малък е научен - "Мама и тати пускат само 2 филмчета (на ден)" в рамките на час, час и 15 мин.
Още повече, че докато гледа определено филмче, на детето може да му се обяснява  какво се случва, да му се акцентира вниманието върху нещо. 
Интереса се провокира и от начина, по който се поднася информацията - ако е под формата на игра, с подходящата интонация, ако има забавление, нещата се получават.
Впечатлението ми е, че има родители, в частност майки, на които въобще не им се занимава, самите те нямат някакви идеи и интереси, които да предадат на децата си. Много ясно, че тогава нещата ще се развиват на самотек.... Децата трябва да се учат да играят, да им се измислят различни ситуационни игри, да им се поставят задачи свързани с домакинството - да сложат покривката, салфетките, приборите, да се чувстват значими.
 Laughing

# 92
  • Мнения: 1 046
"Отлив на интереси" е нормално да има според мен, след придобиването на животински пластелин и след почти денонощна игра с него в рамките на около месец, в момента не се и сеща за него. Сега си играе само със животните от пластелина, прави си разни ферми, но към пластелина не посяга.

Книжките- от многото, които имаше си беше избрал около 4-5 любими и ги четяхме до припадък, вечер без да прочетем всичките 4-5 не се заспиваше, после около месец и нещо изобщо не ги поглеждаше, сега отскоро сам се завря в минибиблиотеката си и си изкара нови любими "много хубаби пиказки" и сега вече той сам ни ги разказва.

В пролетните месеци беше забравил въобще какво е това двд и филма "Колите" ( за мое щастие), но от няколко дена отново излезе на дневен ред.

А иначе темата кола присъства навсякъде, коли, книжки, паркинги, бензиностанции и всичко свързано с тях.

На мен големият ми проблем ( е, все още не съм се психирала) е, че не можем да се разберем с цветовете. От съвсем малък от кубчетата още винаги съм му казвала, а сега ми подай червеното, зеленото и т.н. кубче. Покрай непрекъснатата му мания за количките винаги предмета е бил свързан и с цвета, дай да паркираме синята или жълтата кола, като се разхождаме с него винаги покрай паркираните коли се почва едно обяснение това е черно бмв, или червен нисан или..... Обаче ефект няма винаги ги бърка. Вчера например от 5 черни коли, само на една и каза, че е черна, а са паркирани една до друга. Не схващам нещо знам, че около 3-4 започват с цветовете, но това е било преди години по старите методики, сега при толкова празен мозък, не виждам проблем да ги познава.

Може би някъде бъркам, ако имате идея, ще се радвам да споделите.

За огромната двигателна енергия съм напълно съгласна, при моя син граничи понякога с "психомоторизъм" Joy, и съм на мнение, че образователните и занимателните игри са много по подхядащи за зимните месеци, когато е студено и се прекарва голяма част от времето в дома. Другото, което си мисля, че колкото и да е буйно детето с правилен подход винаги може да му се привлече вниманието (е ако родителите имат желание, разбира се) и то да научи нещо ново, полезно и интересно.

Абе темата е супер обширна, като цяло съм съгласна с ранното развитие, но без да изземвам функциите на училището, по отношение на училищните предмети, а по-скоро да показвам, че света не свършва само до границите на морската градина и нашия дом.

# 93
  • София
  • Мнения: 62 595
А подрежда ли ги спонтанно по цветове? Или при други обстоятелства, несвързани с играчките показва ли да разпознава цветовете? Например според него какъв цвят са листата на дърветата, морковите или пешеходния светофар?

Мозъкът не му е празен на детето. Може би е добре да го оставиш малко на спокойствие с тези цветове. Някои деца в първите групи в ДГ не знаят цветовете или разпознават само 1-2 цвята, пък нищо им няма и по-късно ги научават.

# 94
  • Мнения: 24 467
За малко по- големите- снощи големият ми син _на 8 години/ ми иска идея какво да си колекционира. Обсъдихме и решихме да се спрем на хербарий, като ще пишем наименованието на растението- хем ще си колекционира, хем ще понаучи нещичко /и аз покрай него Wink, щото не съм ботаник/.
За цветовете- писах в тази тема за играчката с полусферите- много ни помогна да ги научим, заедно с колите, разбира се, че как иначе. Формите и цветовете също ги учихме и с игрите с кутиите с отвори, в които се вкарват кубчета с различен цвят и форма и на детето винаги се обяснява: синьото кубче, червената звездичка, жълтата луничка, зеления триъгълник /малък е да му споменава наименования на обемни фигури, пирамидата оставям за по- късно/. На 3-4 години не мисля, че се "започва" с цветовете, ние "започнахме" дори на година и половина, като сега, на две години, различава: бяло, черно, червено, синьо, зелено, жълто, розово и сиво, като ги наименова без проблем. С големия минах вече по този ред и разбрах, че може.
Започнахме с бяло- черно. Вкарахме червено- синьо- зелено, после- жълто /бъркаше до скоро с бяло/, после сиво и сега и розово. Когато той ми кажеше поредното "кола", винаги отговарях: "Да, червена /или каквато там е/ кола.". Напоследък добавям марката, понеже има интерес. Той пък добавя нов дежурен въпрос: "Тази кола кого е?"- обяснявах първо, че не знам /че откъде мога да знам/, но като видях, че това не го удовлетвори започнах да си съчинявам- на чичо ти еди-кой-си, на кака нам-коя-си. Хлапето се кикоти, знае, че е игра и пак пита.
Е, разбира се не е задължително вероятно това да става при всички на една и съща възраст.
Малкият ми пък не може още да върти педалите на колелото /сега е на 2 години и 3 месеца/- учим го, показваме. Последният път след 10 минутно обяснение и въртене на крачетата се обърна с нещастната физиономия на пенсионер преди получаване на пенсия /толкова сериозен и нещастен изглеждаше/ и ми заяви в прав текст : "Това много тудно мене!".

# 95
  • София
  • Мнения: 1 715
Идеята за ранно развитие според мен означава да се създава интерес от рано към книгите, музиката, картини като цветове и форми, света около нас. Защото децата на 1.5 - 2 - 3 години са с огромно двигателна енергия и трудно може да им се концентрира вниманието за по-дълго, за да се почват тогава подобен вид занимания.
Да се оставят по цял ден да гледат филмчета, за да може да се свърши някаква домакинска работа, също е обичайна практика. Не че е лошо, но всяко нещо с мярка. Моят син от малък е научен - "Мама и тати пускат само 2 филмчета (на ден)" в рамките на час, час и 15 мин.
Още повече, че докато гледа определено филмче, на детето може да му се обяснява  какво се случва, да му се акцентира вниманието върху нещо. 
Интереса се провокира и от начина, по който се поднася информацията - ако е под формата на игра, с подходящата интонация, ако има забавление, нещата се получават.
Впечатлението ми е, че има родители, в частност майки, на които въобще не им се занимава, самите те нямат някакви идеи и интереси, които да предадат на децата си. Много ясно, че тогава нещата ще се развиват на самотек.... Децата трябва да се учат да играят, да им се измислят различни ситуационни игри, да им се поставят задачи свързани с домакинството - да сложат покривката, салфетките, приборите, да се чувстват значими.
 Laughing
Peace Много добре казано. Именно Simple Smile

# 96
  • Варна, България
  • Мнения: 730

На мен големият ми проблем ( е, все още не съм се психирала) е, че не можем да се разберем с цветовете.  Обаче ефект няма винаги ги бърка. Вчера например от 5 черни коли, само на една и каза, че е черна, а са паркирани една до друга.



Нади, може все още да не осъзнава цветовете, или да го обръща на игра. Сами понякога като го питам това какъв цвят е, при условие, че го знае, ме гледа закачливо и казва нещо друго. Но си личи, че се шегува.


Малкият ми пък не може още да върти педалите на колелото /сега е на 2 години и 3 месеца/- учим го, показваме. Последният път след 10 минутно обяснение и въртене на крачетата се обърна с нещастната физиономия на пенсионер преди получаване на пенсия /толкова сериозен и нещастен изглеждаше/ и ми заяви в прав текст : "Това много тудно мене!".

Джуди, на 2 г и 3 м е нормално да не може да кара колело. Обикновено към 2 г и 7-8 месеца почват, и то от тези олекотените.
Синът ми на 2 г. и 10 м. още не кара колело. Купихме му, но от тези по-големите със спомагателните колела, и не може да го кара и няма ентусиазъм. Може би, ако е по-малко и по-леко ще му е по-лесно и ще му хареса. Опитай да го учиш да кара по леко нанадолнище (педалите сами си въртят, без много усилие), за да разбере какво точно да прави. Нормално е нещо, с което да не може да се справи, да го обезсърчава. Изчакайте той сам да прояви интерес към колелото!

Синът ми снощи направи луд панаир след като се прибрахме с джипа, че иска да кара колелото - САМ го поиска и днес ще пробваме пак да се учи да кара.

# 97
  • Мнения: 24 467
Абе прибрах го аз /колелолото/ ще го вадя по веднъж на месец, пък ще видим кога.  Laughing Гледам, че разни деца карат наоколо, но тях не съм ги питала точно на колко са години. Нашето си е чиста триколка, за стабилност. С помощни- като се научи това да кара. С наклон го пробвахме, като големия, но големият схавана по- бързо. Нищо де, когато стане.
За двигателна активност и справяне с управлението сме взели една дивакоустойчива пластмасова кола, от тези, които се бутат с крака, да свиква поне с кормилото да се справя. Гледам- с нея се оправя на завоите, не се блъска, а с колелото- никак- то си върви надолу, Жожо си блее на някоя страна и се забива в тревата /оставям го нарочно/. Предадох се, де. Ще чакам.
Смятам да започнем и ние с уроците по плуване с малкия другата седмица. Пак аз ще съм даскалът /с големия синковец аз си бях, баща ми е по тънката част, по усъвършенстване на стила, аз по грубата- да го науча просто да шляпа, без да потъва и горе- долу да плува/. Вие как учите вашите две годишни? Аз имам опит само с баткото. Учители ползвате ли или не винаги?

# 98
  • Мнения: 884
Като ви чета, мисля че е редно първо малко себе си да ограмотя  по въпроса, после да се заема с бебето...

# 99
  • Мнения: 9 814
Ранното развитие на детето ме е интересувало винаги.
Не, за да отглеждам гений, а за да разбера какви са заложбите на детето ми.
Говорех й от самото й раждане като на голям човек- разказвах, споделях, четях на глас. Проговори рано, помни много, развива се бързо. И до сега всяка наша игра се стремя да бъде занимателна и образователна без да натоварвам детето излишно. Сега вече пише всички букви, знае да си пише името, брой, но ме е страх, че след това в училище ще й бъде скучно.

# 100
# 101
  • Мнения: 3 161
Да, интересува ме. Също и ранното усвояване на чужд език. Доскоро правихме групи за игра за малки дечица, с песнички, приказки, кукли, движения, игри и участие на майките... това разбирам под ранно развитие - не да учиш двугодишно да пише и смята или да свири на цигулка.

# 102
  • Мнения: 884
Франческа Салиери, окончателно решавам да изляза от темата.Вече на няколко пъти си сменям гледната точка, но за сега се отказвам, не ми се струва необходимо на 3г 10 м дъщеря ми да може да си пише името и да знае всички букви. На този етап се ограничавам до това, да я запозная добре с нещата , които я заобикалят..., както и да придобие нормалните умения, присъщи точно за 4-годишните. Важно за мен също е , ако в нашето село предложат екстра като детски летен лагер , организиран от детската градина, да я пусна, спокойна ,че ще може да се справи с това приключение напр. ...И има някой противоречия-скоро имаше подписка против започванито на училище от децата, когато са на 6 години-рано било, защо да се обременявали, а сега какво излиза-90% от родителите предлагат на децата си училищни занимания , но в къщи, доста под тази възраст. Май вътрешно в себе си съм против всякакви ранни обучения-тоалетни /при бебетата/, ранно захранване, изобщо ранното развитие май нещо не ми се връзва с едно необременено детство. Дори обучението в къщи под формата на разни занимателни игри, п о-подходяща за едно 4-5-6 годишно дете ми се вижда играта със себеподобните...А колкото до развитие и стимулация на паметта-игри от сорта на легото, пъзели, авиомоделизъм биха свършили същата работа, според мен поне. 
Да, интересува ме. Също и ранното усвояване на чужд език. Доскоро правихме групи за игра за малки дечица, с песнички, приказки, кукли, движения, игри и участие на майките... това разбирам под ранно развитие - не да учиш двугодишно да пише и смята или да свири на цигулка.
Ами и аз за това си мислех в началото на темата, но съвсем се обърках за какво става въпрос.

# 103
  • София
  • Мнения: 62 595
За чуждоезиковото обучение съм скептична. Ако детето има почти постоянен достъп до нормална среда, където се говори чужд език е едно, защото е максимално близо до естествените условия за усвояване на език. Но не съм привърженик на някакви видове курсове или уроци. Мисля, че се преувеличава ефекта от заниманията в ДГ и е повече фукане на майките, че децата им учат английски, отколкото да има някаква реална полза.
Това, което правех с моите е да им давам възможност да слушат различни езици, най-често по ТV. Тук-там съм им казвала някои неща за езиците, които зная. Когато искаха, повтаряха някои думи или изрази, но беше доста неангажиращо и без очаквания от моя страна. Но като цяло гледах на това като на слушането на музика - ухото на детето свиква, че различните езици имат различна мелодия. Могат да различат руски от италиански, например.
 Предполагам, че нямате предвид записване на детето в детско заведение, където се говори само на чужд език или наемане на гувернантка-чужденка.  Laughing

# 104
  • Мнения: 884
Естествено, че не .
 Синът ми в градината имаше такова обучение, не виждам разлика между твоите и моите очаквания. Според мен идеята там е близка до твоята-да свиква детския слух с друг език дотолкова, доколкото може да го различи от българския. Да се вменява нещо по-ангажиращо на чуждоезиковото обучение в градината , е просто несериозно.

# 105
  • Пловдив
  • Мнения: 23 710
Ми добре, нали и ние това пишем.
А да попитам мамите на двегодишни деца, специално ме интересуват- имали ли сте отливи на интерес по отношение на книжки, песнички, мозайки и конструктори? Питам, защото при нас до скоро интересът беше много силен, а от месец насам предпочита да играе само с конструктора, да прави гаражи, да играе с коли и топчета. От книжките не иска приказки да му чета вече, само енциклопедии с животни- кое как се казва, къде живее, с какво се храни. Дали го мързи сега, през лятото или понеже отпускуваме се глези... newsm78 Преди и мозайки искаше, и рисувахме, а сега- само коли, топчета и животни, цял месец вече.
Понеже говорим и за стимулиране та задавам конкретен въпрос.
Моето май е тъпо и изостава, ама никога не се е интересувал от рисуване и мозайки. Него го влекат коли, гаражи, инструменти. И покрай мен малко животни. Ама не говори, а само показва.
Обича и пързалки, не люлки, а пързалки. Обича да се качва сам на високо, да се катери въобще.
И филмчета не гледа, не го вълнуват. На седмица веднъж се сещам да му пусна по някой франклин или телетъбис, но няма никакъв интерес Twisted Evil

Последна редакция: пт, 01 авг 2008, 15:52 от Янтра

# 106
  • Мнения: 3 092
И аз се оттеглям от темата , защот наистина се обърках здраво ....как започна , какво стана ...

# 107
  • Мнения: 24 467
Ф. Салиери може да има дете, на което тези неща се отдават просто по- лесно. Познавам дете, което на 2г. и половина познаваше буквите- не можеше да чете, но ги назоваваше /момиченце/. Да, моето беше далеч от тези постижения, но пък майката ме подсети как да започна. Едни занимания са лесни и приятни за едно дете, други- за друго. Няма нищо задължително обаче при малките деца.
Лично за никога не съм бивала против тръгване на училище на 6 години /самата аз съм тръгнала на толкова, синът ми- също/ и конкретно преценяване възможностите на детето за това, против съм само това да стане задължително за всички при липса на промяна в учебната програма.
Смятам, че  до развитие /още в първия си пост писах, че изключвам "ранно"/ на детето се достига именно чрез занимания с него в различни насоки, което дава на самото хлапе възможност да се запознае с различни занимания, усещания, възприятия, ситуации, да разшири интересите и мирогледа си. Ако за един е приемливо да речем ранното чуждоезиково обучение, за друг развитието на детето се изразява в развитие на паметта, логическото мислене, моториката, за трети е съществено насочването на децата към география, биология, ботаника, макар и не наречени с тези имена на тази възраст.
Ако моето дете сега говори и строи, мисля, че ще му е полезно да развие други умения-да речем движенията си, за да балансира, затова ми е интересно и полезно споделяне на начини как да го науча да плува, да кара колело. Тук една майка сподели за плуване на малко дете.
С езици няма да го занимавам на тази възраст, освен с родния му, но това си е мое виждане. Споделям пък онези занимания, които са ми помогнали с голямото, а сега- с малкото, да придобият някакви умения и информация, по- различни от това как да се храни и да ходи на гърне. Споделих как съм ги учила да разпознават цветовете, марките коли, животните- ами нормално, това ни е било интересно. Ако сме научили цветовете и си правим гараж /че кое му е чудното не знам/, то други неща са ни убягнали и от споделеното от други майки за тези неща пък ще почерпя нови идеи. Когато споделя къде срещам затруднения все ще се намери някой да помогне със съвет.
Ето първият линк, даден от авторката, от руския сайт- класификация на видовете "игри" и методика /последното за мен е интересно, не съм специалист, полезно ми е точно затова/- има най- различни, развиващи различни умения. Към това се стремя, не към задълбочаване в дадена насока на ранна възраст.

# 108
  • Sofia
  • Мнения: 1 263
Стана ми интересно и реших на разкажа... Wink
 Децата са много различни, вярно...Аз израснах в малко "объркано" семейство. Дядо ми, който се занимаваше с мен, беше живял в много държави и знаеше 10-ина езика, но почина , когато бях на 4 години. Даде ми много...може би повече, отколкото всички други след това. При мен ранното започване на четене, смятане и т.н. не се отрази на ученето ми след това. Бях пълна отличничка от 4 до 12 клас. Wink Никой обаче не се интересуваше от оценките ми, нашите все тичаха нанякъде. Изби всичко много по-късно. Това, че нямаше кой да ме напътства, обърка тотално моят живот. Мисля, че нещата започнаха да се подреждат след 30-тата ми година. Дори чак сега уча висше образование, а ставам на 40 другата седмица. Laughing Може би е трябвало повече ЛЮБОВ /прочетох го в началните страници/.
  Единственото, за което съм щастлива е, че не ги послушах и започнах да се занимавам с изкуство. Иначе щях да съжалявам и за това. Поне професията ми е страхотна.
  Сега аз съм майка. Детето ми май не прилича много на мен. Laughing Справя се по-добре със спорта, отколкото с познаване на цветове, букви и цифри. Но аз се опитвам да заставам винаги "зад" нея. Не я насилвам, гледам я от далеч...но винаги съм "на линия". Пробвам с игри, със сайтове, с книжки, но тя обича да е навън-да тича, да кара колело, да се катери...
 Освен това винаги е с нас. Водим я на премиери на филми /с това се занимаваме/, на снимки/днес бяха с баща си да снимат една реклама/...познава моите колеги от университета-уча архитектура/ходила е на лекции, изложби, събирания/, рисуваме заедно, когато аз имам такава работа, правихме "заедно" макетите по градоустройство.  Всичко това и дава увереност, просто го виждам.
Именно за това и аз смятам, че ранното развитие е много повече от някои конкретни неща, които трябва да научи детето. Това всъщност е насоката към нещата в живота, изграждането на мироглед, разпознаването на доброто и лошото според собствените критерии...абе всичко онова, което ще ни вълнува по-късно и ще ни прави щастливи и любопитни за живота.
 

Последна редакция: пт, 01 авг 2008, 16:45 от Жана /bg_paint/

# 109
  • Мнения: 9 814
TIHA VODA аз не те карам да учиш на същото твоето дете.
Моето е на летен лагер всеки петък от градината и се оправя сама и на 30 км от София.
Сега е записана в "Оксиния", където е най-малкото дете и участва в заниманията наравно с останалите, без да се чувства особено разликата във възрастта.
Обича да пише и рисува, а не да гледа телевизия например. Не мога да я спра да се занимава с това, но и не я насилвам.
Винаги съм го казвала децата са различни, интересуват ги различни неща, едни могат да рисуват, други да пеят и т.н.
Аз никога не съм била против тръгване на училище от 6 годишна възраст, но пожелание на родителя и в зависимост от развитието на детето.

П.П. Така че, TIHA VODA, ако искаш излизай от темата, ако искаш пиши, не съм искала с нищо да те засегна лично теб или твоето дете.

# 110
  • Варна, България
  • Мнения: 730
Не искам да влизам в спорове. Всеки има право на мнение. Особено майките сме доста докачливи на тема "деца". Надявам се все пак да се споделят интересни неща, които да са полезни на всички.

Ето едно много опростено приспособление за развитие на фината моторика и създаване на естестетическо чувство. Основата е от мек картон с правоъгълна форма, разрязан от едната страна на ленти широки около 1 см, а от другата се оставят около 3 см.  Изрязват се цветни ленти 1 см. и могат да се преплитат както желае детето. Това е доста трудно и е необходима добра координация на двете ръце. Вариантите са най-различни.



Съгласна съм напълно с Жана (bg paint) за това, че трябва ЛЮБОВ.
Ако детето се гледа с любов, отделя му се много внимание, зачита му се мнението за много неща, чувства се значимо, създава му се позитивна нагласа за него самото и за света, много поводи за усмивки,  мисля, че ще сме си изпълнили мисията на родители. Това не пречи да искаме да го насърчаваме.
Може би това, което ти споделяш и самата го определяш като "объркано" семейство - т.е. при всичките ти знания, родителите не са имали време за теб и ти не си чувствала любов, това все пак е някакъв частен случай.
Поздравления за това, което давате като емоция и подкрепа на детето си, интересния живот, който й предлагате.
 Hug

# 111
  • Sofia
  • Мнения: 1 263
Мерси, voltage13 !
 Аз просто по-скоро направо я "хвърлям" към реални неща за правене. Давам и списания за изрязване, които си стоят на нейната маса и може да изрязва, когато поиска; рисува на големи листове картон с боите на мама;пластилин също си има на масата; пуска си сама DVD с филма, който иска да гледа; сядам на пейка с книга, а тя обикаля с колелото из парка/е, не я изпускам много от поглед де, но не тичам след нея, за да не падне/; давам и стотинки и тя решава какво иска /да е едно все пак Laughing/. Но пък има неща, които са и трудни... Wink
  Карам я по този начин да взема решения. Не и говоря никога като на малко дете, а като на равен и тогава не цапа, внимава с пластилина, за да не го пръска по земята, внимава с водата за водните боички...не знам дали е верен този подход, но у нас работи добре Wink

# 112
  • Мнения: 5 877
Жана, супер, точно нещо такова правим. ДВД-то обаче периодично го крия, повече от едно филмче на ден, че и на два дни, не искам да гледа.
Но пък я оставям сама да реши какво да закусва, ако е овесени ядки, може и да си го приготви сама. Сама да си избере дрехите и да се облече. Често сама си измисля и заниманията и просто ме кани да участвам.

# 113
  • Мнения: 2 755
Опитвам се да разбера, какво влече детето ми и се насочвам към това. Забелязала съм, че много лесно помни текстове и има сръчни ръце. Обича да му чета. Не само приказки, но и стихчета. Чета му. Подариха му кукла за куклен театър. Страшно му хареса и затова му взехме параван и още няколко кукли. Беше се е вживял в ролята на актьор. Сега е на друга вълна - майстор. Търси чукове, отверки, пирони, болтове. Иска да си има работилничка. След морето каза, че иска да ходи на плуване. Септември ще го запиша. Рисуването не е от любимите му занимания, въпреки, че горе-долу се справя добре. Много му допада и Буквенката ( CD ), но не го оставям да стои пред компютъра повече от 20-тина минути. С филмчетата, определено проявява интерес към онези в които има повече битки. По-спокойните герой, като Франклин, например, били тъпи Confused С топката е на "ти", но с колелото нещо не се харесват. Курсове по чужд език на този етап не посещава.
Та, така. Ще го пробвам тук и там, пък ще видим. Мога да го насочвам, на не и да го карам насила.


# 114
  • Мнения: 24 467
Важно е тук изрично да се посочва възрастта на детето, тъй като заниманията с него на 10 месеца са различни от заниманията с двегодишното дете или с четиригодишното такова. Ние сме на 2 г. и 3 м. и с интерес чета предложения от мами с деца на тази възраст и по- големи.
Ние започнахме игри за сръчност.Имам още от баткото събрани шарени гумени топчета /знаем ги всички/- нареждаме ги в редичка, на разстояние едно от друго. Сядаме- аз и той, от двете страни на редичката и целим топчетата. Който което уцели си го взима и сравняваме купчинките накрая- на кого е по- голяма. Нещо като кегли, но му е интересно.
Слагаме малка кофичка за игра в пясъчника и от разстояние 2-3 м. я целим със същите топчета.
В пясъчника на нашата площадка правим гаражи за колите от пясък, правим път, къщи, градинки /с трева и цветя от полянката до площадката/. Необходимо е обаче помощ на възрастен на този етап- и за доизкусуряване в техническата работа и за идеите.
Ходим на шведската стена в двора на училището и той се качва до горе, вече може да се прехвърли от другата страна. Разбира се, катерим се с него. Учи се да виси на лоста и да се задържа по- дълго време. Възрастен без тренинг не може да се задържи, колкото и лесно да му се струва това. Моите ръце са омекнали, напр., много.
Купих на баткото картинен речник по немски език, разделен на теми. От страницата с колите, естествено че от нея, "преговаряме" с малкия пожарната, линейката, полицейската кола, за какво служат, общи постановки за движението по пътя на превозните средства и пешеходците.

# 115
  • Мнения: 753
Записвам се и се вртщам да чета...

# 116
  • Мнения: 884
Франческа Салиери,изобщо не си ме засегнала, нито пък си засегнала с нещо децата ми   bouquet...
 Просто ми се стори загуба на време, но след последните постове, и аз се връщам да чета. Както вече казах, може би ми трябва повече информация, а и чуждия опит ще ми в полза, когато развивам възприятията на бебето си, но с неща, които възрастта му предполага.

# 117
  • София
  • Мнения: 1 324
Здравейте!
Впечатленията ми са, че доста родители оставят децата да се развиват на самотек -  без да искат да се занимават с децата, да им създават интереси и да искат да ги учат.
И моите впечатления са такива. Повечето деца в квартала, освен детска градина посещават единствено градинката зад блока.
Дъщеря ми от 3-годишна тренира художествена гимнастика /3 пъти в седмицата по два часа/. От 5 г. ходи и на айкидо /два пъти в седмицата по 40 мин./.  А от скоро /5,8 г./ посещава и театрална школа /събота и неделя по 2,5 ч./. Не се чувства "разчекната" и "разнебитена", както подмятат някои родителки. Напротив, кипи от енергия и ходи на всякъде със страхотно настроение и ентусиазъм. Не мисля, че има нещо "ранно" в заниманията й.
Разчекнатата и разнебитената съм аз. Работя от 9 до 17, търча като луда крава по София да си я прибирам от тренировки, в събота и неделя вместо да се излежавам я водя, чакам и прибирам от школата.
Част от възпитанието не е ли контакт с изкуството, културата и  спорта?




# 118
  • Мнения: 884
Това се опитвах да направя и аз с големия.Много добре се справя със спорта и приложните изкуства, но...в училище му "куца"...Радвам се на успехите му в спорта и в художествения кръжок, но в края на учебната година замълчавах, когато станеше въпрос за успех-4.75 Embarassed. За това се опитвам да разбера какво не съм направила, като е бил по-малък, надявам се останалите майчета да ми помогнат с опита си в тази тема.

# 119
  • Мнения: 24 467
Моят големият е на "опаки"- не спортува, обича само да плува и да скача във вода, но за сметка на това е фен на математиката и езиците. Дори на състезания по математика ходи редовно и носи грамоти. Сега, страх, не страх, се каня да му купя колело /ама наистина ме е страх, като си помисля къде ще го кара/.
Математиката му тръгна от съвсем малък, когато смяташе "наум" кебапчета, бонбони и шоколади, на 4 години до 10.

# 120
  • Мнения: 1 169
Не страдам от болни амбиции  Naughty Но следя интересите на дъщеря ми, както и тя нашите с баща и  Mr. Green. Сама прояви интерес да научи азбуката на 4г и вече чете думички, но не я насилвам, само когато пожелае. Играе на компютъра игри, които изискват мислене Simple Smile, но пак само такива, които на нея и харесват. Детето само си показва за какво е готово, а ние родителите просто трябва да му помагаме, а не да го тормозим, за да бъде винаги и навсякъде първо.

# 121
  • Мнения: 2 242
Много интересна тема  Peace
да, интересувам се (донякъде професионално) но прилагам според децата Mr. Green

voltage13 благодаря за подробното описание (на заниманията които ти си правила), с повечко такива темата щеше да е доста по-полезна Wink

А някой да препоръча книги или линкове специално посветени на тази идея - за ранно стимулиране?
Ето от мен една - на Масару Ибука "след 3 вече е късно" (но е на руски)
http://www.lib.ru/KIDS/after3.txt

Последна редакция: пн, 04 авг 2008, 22:46 от Slavi

# 122
  • Мнения: X
Една интересна тема за ранно развитие, обсъждана във форума: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=102544.0

# 123
  • Мнения: 2 018
Една интересна тема за ранно развитие, обсъждана във форума: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=102544.0

Направо настръхнах, като четох темата. Много хора не ми вярват, че съм можела да чета на 3г и половина, но ето, че баща ми ме е научил точно така. Разбира се, той не е знаел метода на Глен Доман..., просто е подходил по този начин - с карти обърнати обратно. С разликата, че беше написал първо букви. След като съм ги научила и срички. Съчетавала съм едно с друго картончета. Спомените ми са доста избледнели, но помня че ми беше много забавно.  Heart Eyes
Спомням си, отивам до една книжарница, точно до нас и бях толкова малка, че не можех да погледна почти нищо на и зад щанда /само най горните лавици/. И казвам на продавачката да ми покаже най-новата детска книжка. Тя ми показва, тази или онази, но тези ги бях чела. Тогава, тя не вярваща ми каза: Я, прочети това заглавие. Съответно И го прочетох. Всъщност всички продавачки от тази книжарница ме познаваха и знаеха, но тази беше нова продавачка. Тогава една от по-старите И каза: Тя, може, може да чете. И така ми намериха най-новата - непрочетена все още от мен книжка.
Дано поста ми не ви звучи самохвално. С него искам да ви кажа, че този метод наистина действа. С нищо не ме е напрягал, напротив аз го смятах за игра. Мисля да пробвам най-малкия ми син - разбира се той ще ми посочи областта, която ще му е най-интересна.  Heart Eyes

# 124
  • Мнения: 24 467
Благодаря на последните двама участници.
От линка, препоръчан от Жасмин:
"Математика
 На занятията по математика Доман предлага да се избяга от абстрактните числа. Вместо тях на детето се показват карти с определено количество точки (от една до безкрайност), като се казва колко кръгчета са изобразени. Картите се показват последователно, регулярно и бързо. Постепено детето развива способност да преценява количеството видяни точки без да ги брои. Тук може да прочетете как да се подготвят материали по математика и как точно да се показват  http://www.danilova.ru/publication/math_13.htm"
В тази връзка имаме две игри от такъв характер, може би точно те събудиха интереса на големия ми син по отношение на математиката, който той си поддържа в училище.
Едната има няколко големи картона. На всеки от тях има точки с дадено действие /+ или -/ между тях /четири точки плюс три точки/ и изрязано празно място след поставен знак за равенство. Същевременно има малки картончета с резултат /също с точици/ и детето трябва да постави верния резултат на съответното място.
Другата игра е Лото. Тя е останала... от мен. Това е заглавието й. На големи картонени квадрати, разграфени на 9 по- малки квадратчета всеки, има написни задачи. Тук вече е с цифри. Има и малки цветни картончета с резултат, които се поставят като отговори на задачите от големите картони..
Имаме и малка книжка /става и за 2- годишни деца, сега малкият я "наследи" от баткото/. На всяка страница има определен брой фигурки /мишки, феи, сладоледи и т.н./, като тръгваме от един брой и стигаме до десет на последната страница. Освен наименование и картинката с фигурките има и запис на цифрата, обозначаваща числото- брой на фигурките. На края има нарисувани десет бонбона. Може да се закрият определен брой с ръка и детето да преброи останалите. Следващ етап- да каже колко са скритите.

# 125
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Не ми се отвори линка от архивите, но го намерих по друг начин, участвала съм там. Тъй като се интересувам от метода на Доман по други причини, подробно съм се интересувала от методиката за ранно развитие на детето. Според автора на тази методика, физическото и психическото ранно развитие вървят ръка за ръка. Мозъкът на малкото дете не се развива единствено с четене и писане, а и с движение, поне до определена възраст. В Русия са доразработили тази методика Никитини, а кубчетата на Зайцев там са много популярни. В книгата на Доман за ранното развитие http://www.kid.ru/rebenok/index.php много подробно се обяснява ка се правят картите, как се показват и ЗАЩО се показват така.
Ако не ви се отваря линка от архива, можете да разгледате темата, като я потърсите в Гугъл "Глен Доман. Ранно развитие." и кликнете на кеширана

Общи условия

Активация на акаунт