двуезично дете кога проговаря и на двата езика?

  • 10 068
  • 131
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 2 907
Добре, де... Що да се гърмиш? Нали се разбра, че е признак на гениалност!  Mr. Green Сериозно... Лично познавам  човек, за когото родителите ми твърдят, че е проговорил едва ли не на 6 месеца (не че го вярвам, но може наистина да е било преди годинка) и не бих казала, че блести с много умни мисли. И себе си мога да дам за пример  Wink Също съм проговорила сравнително рано, обаче освен да кажа на възмутеното си дете, че "това е шише" на немски, общо взето друго не мога да членоразделя на тоя език. А не е като да не ми се иска и да не полагам усилия  Mr. Green

 Laughing Laughing Laughing

Затова и не се гърмя, ами чакам геният да проговори  Grinning

# 121
  • Мнения: 324
Не съм се обидила на gioia. и нямам намерение да се обиждам на мъжа си.
Включих се в темата с надеждата да получа съвети от хора, които вече са се сблъскали с подобна ситуация.
Просто не съм очаквала изказвания от сорта:

Цитат на: gioia.
просто не би ми представлявало проблем, ако детето ми не говори "молдавски"

На мен също не би ми представлявало проблем, ако детето ми не говори китайски, например. Но, ако баща му беше китаец, нещата щяха да стоят по друг начин.


# 122
  • Мнения: 3 461

На мен също не би ми представлявало проблем, ако детето ми не говори китайски, например. Но, ако баща му беше китаец, нещата щяха да стоят по друг начин.




Не съм Джоя, но предполагам, че е излязла от твоята позиция, доколкото това е възможно. Иначе моята ситуация е идентична с твоята, и аз проявявах интерес към ирландския, но като видях колко трудно им беше да проговорят български и английски без арабски акцент, насочих усилията си в друга посока.В момента говорят, четат и пишат на английски и арабски, българският го разбират 100% и се опитват да го говорят, но чак сега( на 4 и 5 ) се отпускат да го правят. Всичко зависи както от мъжа ти, така и от детето.

# 123
  • usa
  • Мнения: 2 113
На мен също не би ми представлявало проблем, ако детето ми не говори китайски, например. Но, ако баща му беше китаец, нещата щяха да стоят по друг начин.

зависи как гледаш на нещата. моят съпруг е руснак израснал в българия. в къщи разговаряме на български. в момента живеем в щатите. децата ни имат много слаба представа от руски език, баща им не им говори на този език, чуват го от баба си и дядо си в редките случаи когато ходим в българия. не съм във възторг от факта, но не го и преживявам като трагедия. никой език не е излишен или безполезен, пък бил той и инуит или старогръцки, но нещата в живота просто се случват, не можеш да ги насилиш. лично аз смятам, че е по-важно какво ще каже някой човек, а не на какъв език ще го каже  Peace.

# 124
  • Мнения: 2 907
Моето мише едва сега ( седмица преди да стане на 3 ) прави елементарни изречения, като 2/3 от изречението е на френски, а останалото на немски. Хубаво, разбираме я и двамата. Обаче къде остана българският? Аз като съм сама с нея и говоря на бг, но на този език обича само една дума и това е "бенка". Все ми показва единствената си бенка на крака и вика - "Мама, кук, кук - бенка". Дали ще го навакса този език?  ooooh!

# 125
  • Мнения: 86
Аз мисля 4е ти трябва да и говориш само на унгарски независимо 4е сте двамата с мъжа ти и той няма да разбира. Аз превеждам непрекъснато на моя мъж, защото дъщеря ми иска да говори най-много на бг( знае англ. и малко арабски, защото мъжа ми не прекарва толкота време с нея колкото аз)
Понякога, когато запо4на да 4ета нещо на дащеря ми на англ. тя запо4ва да недоволства( за мое най-голямо удоволствие)и казва да и говоря на бг.

# 126
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Та, въпросът ми е: дали да насърчавам нашия тати да говори на детето на молдовски, за да знае още един език(аз съм на мнение, че това никога не е излишно). Или малко прекалявам  newsm78 Аз и сега настоявам за молдовския, но мъжа ми казва, че му е неестествено след като толкова време му е говорил на руски, изведнъж да започне молдовски. Детето нямало да го разбира  hahaha Аз му обяснявам, че по тази логика изобщо не трябва да му говорим, защото така или иначе още не разбира нито един език.
...
А, и за двойното гражданство - няма такова животно в България.
И аз съм в подобно положение. Въпреки че имах желания децата да знаят майчиния език на баща си, той предпочита да контактува с тях на български, както и свекърва ми. Отначало се ядосвах, но после си казах, че щом не желаят, няма какво да си хабя нервите. Сега мъж ми се присеща, да учел сина на руски, но не се получава.
А двойно гражданство в България има, аз съм двойна гражданка, а децата дори са регистрирани и като руски граждани  Peace

# 127
  • Мнения: 1 572
Тук има 2 такива теми , записвам се и в тази.На мозто дете му е рано да проговаря така че ще съм страничен наблюдател  Wink

# 128
  • Мнения: 324
А, и за двойното гражданство - няма такова животно в България.
... А двойно гражданство в България има, аз съм двойна гражданка, а децата дори са регистрирани и като руски граждани  Peace

Е, добре де, прекалено обобщено съм се изказала. Имам предвид случая, когато чужденец кандидатства за бг гражданство - първо трябва да се откаже от своето и тогава има шанс да получи българско. Поне в закона така пише.
Ако, правилно разбирам, ти си българка и си получила второ гражданство, но това си зависи от другата държава.
Или, става въпрос за чужд гражданин, получил бг гражданство... ?
Ако искаш, може и на ЛС, че все пак темата е за езиците, но просто ми е интересно, защото и ние сме в една ситуация  Crazy

А иначе, за езиците - засега съм се успокоила и не настоявам за нищо. Малко ми е криво, защото един ден детето ми няма да може да общува с братовчедите си. Е, то и без друго единия му братовчед е решил да говори само италиански и не признава друг език и дори и моето дете да научи румънски пак няма да могат да си общуват, така че...
Реших просто да оставя нещата да се случват. Както му харесва на мъжа ми, така да говори на детето, важното е да си говорят. Пък и не мога да му опра автомат в главата и да му кажа: от днес започваш да говориш на ... език. То като не ти идва отвътре, няма как да стане.
За да стигна до това решение, обаче много ми помогнахте вие и затова исках да ви благодаря от сърце  Hug

Ще продължавам да следя темата с интерес и да се включвам с новини около нашето проговаряне(на какъвто и език да е то).

Сега аз започвам да уча румънски, може пък и малкия да понаучи нещо. Само да отбележа, че ще уча езика не за да си тормозя детето, просто ми трябва по друга причина.

# 129
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Малко ми е криво, защото един ден детето ми няма да може да общува с братовчедите си. Е, то и без друго единия му братовчед е решил да говори само италиански и не признава друг език и дори и моето дете да научи румънски пак няма да могат да си общуват, така че...
Ние вече изпаднахме в подобна ситуация. Срещнах се с роднини на мъжа, които говорят руски и немски само, живеят в Германия  Laughing Момченцето им е набор на сина, въпреки че нямаха общ език, на който да контактуват, децата се заиграха  Laughing

Иначе за гражданството, ако си 100% чужденец, наистина нямаш право на двойно гражданство. От това могат да се възползват само хора, на които поне единият родител е българин. Но и правото на постоянно пребиваване върши работа в такива случаи.

# 130
  • Мнения: 3 804
fio едва ли е тормоз да искаш  детео ти да нау4и език с който малко или много е свързано.Познавам тук едно семейство-бащата е сириец,но от семейство на дипломати и е израстнал в БГ-майката е полурускиня-като нейната майка е наполовин рускиня наполовин французойка-та техните деца у4ат-арабски,български,френски,руски и английски.

# 131
  • Мнения: 239
Цитат
fio  едва ли е тормоз да искаш  детео ти да нау4и език с който малко или много е свързано.Познавам тук едно семейство-бащата е сириец,но от семейство на дипломати и е израстнал в БГ-майката е полурускиня-като нейната майка е наполовин рускиня наполовин французойка-та техните деца у4ат-арабски,български,френски,руски и английски.

Много добър съвет .

Общи условия

Активация на акаунт