Хормоните, "виновни" за пълнеенето или отслабването

  • 22 152
  • 84
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Тук ще се опитам да предам синтезирано инфо за хормоналната природа на т.нар. "метаболен синдром", т.е. проблемите с теглото.

инфото е преведено от тук:
http://www.primavi.se/maten.pdf
автор: Jenny Reimers, лекар

Най-общо казано:
Има 2 хормона, които се образуват от панкреаса: инсулин (И) и глюкагон (Г)
Те са антагонисти, което зна4и 4е ако единият е с високи нива, другият е с ниски

При нали4ие на високи нива глюкагон тялото гори мазнини
При нали4ие на високи нива инсулин тялото складира мазнини

Ако инсулинът е повишен, тогава глюкагонът е понижен и за отслабване и дума не може да става
Целта на НВХ е тялото да е в кетоза, да поддържа ниски нива на инсулин и високи на глюкагон
тогава 4ерния дроб изработва глюкоза, разграждайки 4аст от приетите протеини
а това при увели4ен инсулин е невъзможно


Г разгражда мазнините, произвеждайки енергия от тях и нова, собствено произведена кръвна захар. Това освобождава кр. захар от глюконовите запаси  в 4ерния дроб и поддържа кр. захар на приемливо ниво докато не се приема въглехидрат с храната и затова нивото на инсулина се поддържа ниско.
Високите нива на И пре4и на произвеждането на Г.
Ако нивата на И са постоянно високи, се създава състояние на недостик на Г, на което тялото реагира със състояние, подобно на стрес и глад, което води до отделяне на високи дози собствен кортизол. Кортизолът от своя страна нанася щети в организма, водещи до т.нар. "метаболен синдром".
Образуването на Г се стимулира от ниски нива на кр. захар и от храна, богата на мазнини и протеини. Това в същото време поддържа ниски нива на И. По този на4ин тялото гори предимно мазнини и много малко кр. захар. Апетитът се регулира и обмяната е на едно средно ниво без 4увство за глад между храненията, като мазнините в тялото се поддържат на оптимално ниво, 22% за жени и 15% за мъже.
И и Г се балансират взаимно, но само Г трябва да бъде активен през по-голямата 4аст на денонощието. И и специално котризол трябва да са на ниски нива, като евентуално може да се стимулират към високи дози само при редки и изолирани слу4аи.

Запасите от мазнини на тялото може да се изгорят само при нали4ието на хормона Г.
Но Г не се произвежда докато нивата на И са високи. Нали4ието на кр. захар над определени нива пре4и на производството на Г.
Продукцията на И се стимулира от  повишени нива на кр. захар, което води до високи нива на И.

Манините от храната, също както и запасите от мазнини на тялото, не могат да се преобразуват в енергия, докато нивото на кр. захар се поддържа високо с прием на въглехидрати , което води до  непрекъснато поддържане на високи нива на И.  Тогава и глюкозата в кръвта и приетата от храната мазнина отиват директно в мастните запаси при високо ниво на И. Именно затова погрешно се приема, 4е храненето  с мазнини води до образуване на мазнини в тялото, вместо да се осъзнае, 4е при4ината е високото ниво на И, предизвикано от високи нива на кр. захар, предизвикано от своя страна от висок прием на въглехидрати. Обикновено въглехидрати се консумират заедно с мазнини и именно мазнините погрешно се обвиняват за натрупването на мазнини в тялото.

Непрекъснатото стимулиране на  производството на И на високи нива се нари4а хиперинсулинемия. Тогава  високите нива на И бързо прехвърлят цялата кр. захар към мастните депа, които непрекъснато се увели4ават.

И води до запазване едновременно на  захарта и мазнините от храната в мастните депа. Това става при високи нива на кр. захар.
Функцията на И е:
1. да премахне захарта от кръвта
2. да транспортира тази захар до мастните депа
3. да попре4и на мастните депа да "пуснат" мазнини докато няма Г в кръвта

Функцията на Г е:
1. производство на нормални коли4ества кр. захар
2. горене на мазнини, иползвайки мастните запаси и намаляването им

При спешна нужда от кр. захар Г преобразува запасите в 4ерния дроб и мускулите в 4иста глюкоза. Тогава също така и се "отварят" масните запаси и мазнините от тях и от храната се преобразуват в енергия, като се произвежда кр. захар от глицерола на мазнините и се използват мастни киселини при "горенето" им.

Това най-общо е хормоналната природа на напълняването и отслабването.
Ако имам стилови грешки или грешно написани термини, моля да ме извините, това е от директния превод.

Доколкото знам, хормоните на щитовидната жлеза също оказват влияние на метаболизма и метаболния синдром, но те не са застъпени в тази книга.
Тук е разказано само как храната повлиява на хормоналното равновесие и от там на метаболизма.

Последна редакция: вт, 23 мар 2010, 11:44 от Анонимен

# 1
  • Мнения: 1 731
Много благодаря за полезното инфо ! Hug Hug Hug
Ще се радвам да споделиш на 'обикновен език' какво трябва да се направи за да има отслабване?Специално за половинката се интересувам.Кое в храната си трябва да премахне?Или да намали? newsm78 Embarassed

# 2
  • Мнения: 673
Да се махнат от менюто неща, които рязко вдигат нивото на инсулина (най-общо сладко). Или поне да се сведат до периодите след ставане или след тренировка. Също така можете да видите таблиците с Гликемичен товар/индекс на храните.
Това не означава, че никога не трябва да кусаме ориз, а просто трябва да подберем подходящото време за това.  Peace
Но не съм съгласна, че да държим тялото в кетоза е единственият начин за отслабване.

# 3
  • Мнения: X
тони, ти май ме взе за мезе

бубе, ще ми бъде интересно да про4ета защо така смяташ

# 4
  • Мнения: 673
Ами погледни: има много диети, които не вкарват тялото в кетоза, консумират се въглехидрати, и въпреки това се получава отслабване  Wink

# 5
  • Мнения: X
Ами погледни: има много диети, които не вкарват тялото в кетоза, консумират се въглехидрати, и въпреки това се получава отслабване  Wink

хубаво, но какво то4но става ме интересува мен
вътре в тялото имам предвид

# 6
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
http://www.medbio.info/Horn/Time%203-4/homeostasis_2.htm

Тук има интересна статия за баланса между инсулин и глюкагон. Малко е по-сложна отколкото ми се иска Laughing, но няма начин, това са сложни неща. За съжаление буболечка е  права, само с ограничения трудно се намаляват мастните депозити, а не се знае и на каква цена. Малък цитат от сайта :

Glucagon secretion increases when blood sugar levels are diminished, countering insulin's effects upon glucose and fat metabolism.  One might expect that glucagon would have a negative paracrine action on ß-cells, but that is NOT the case.  Glucagon does affect these insulin-secreting cells, but that effect is positive!  That is, glucagon released between meals primes ß-cells so that they release INCREASED amounts of insulin WHEN GLUCOSE LEVELS RISE.  Glucagon's action is coupled to production of a "second messenger" known as cyclic AMP or cAMP.  Increased levels of cAMP are an important stimulating factor in insulin secretion.  This seems to be the basic mechanism for a new class of drugs now coming in use for regulation of insulin secretion in diabetes type 2. 

 Ето тук например пише, че глюкагона, отделен по време на глад изпраща информация на бета клетките в панкреаса, да отделят ПОВЕЧЕ от необходимото инсулин следващият път, когато усетят въглехидрати  Shocked #Crazy, не е ли страшно? Тялото се обезопасява и инсулина се увеличава при драстични диети, което води до още по-голямо пълнене. През това време мозъка гладува и производството на други, също много важни хормони може да се наруши!
Единствения начин да се отслабне без стрес и разбъркани хормони е лекото намаляне на балансираната храна и включване на упражнения и спорт полека, за да не се стресира хомеостазата.



# 7
  • Мнения: 217
Много полезна тема!!!
Благодаря на вички които пишат!!! Hug

# 8
  • Мнения: X
ели, много интересно
благодаря ти  Hug
това обяснява защо след 16 месеца на Дюкан, сед като вкарах само ябълка и 4ерен хляб веднъж на ден ка4их 5 кг за месец

отивам да 4ета пове4е от линка ти

преполагам, 4е същият механизъм действа при ме4ките през лятото, когато ядат плодове
както и при палео4овека навремето

където и да 4ета по въпроса, винаги сравняват нашия метаболизъм с този на кафявата ме4ка

Последна редакция: чт, 25 мар 2010, 09:57 от Анонимен

# 9
  • някъде
  • Мнения: 979
Много моля момичетата,които четат по тези специализирани сайтове после да пускат тук синтезирана информация.
Първо някой да обясни какво е кетоза  и как да спрем въглехедратите /активиращи инсулина/ без да изпадаме в това състояние.
Ако не съм разбрала правилно,моля за корекции.
Благодаря на всички,които пишат  bouquet

# 10
  • Мнения: X
zhekova, voiala:

http://spidersport.com/forum/viewtopic.php?t=619&start=0

Кетозата представлява наличие на ненормално високо ниво на кисели субстанции в кръвта, наречени кетони. По принцип, нормалното $гориво$ на тялото е глюкозата. Кетони се произвеждат когато няма достатъчно количество глюкоза (казано иначе недостиг) в кръвния поток и е необходимо да се използват мазнините. При прекомерното използване на мазнините като гориво в крайна сметка те се превръщат в кетони.


Кетозата, която е един от процесите за усвояване/преработване на мазнини не бива да се бърка с кетоацидозата (тежка кетоза при която кръвта става киселинна) - състояние при диабет обикновено придружено от обезводняване, хипергликемия и инсулинова недостатъчност.

Преднамерено предизвиканата кетоза, чрез ниско-въглехидратна диета се използва за лечение на опредлени медицински състояния. Кетогенната диета е подход при лечението на епилепсия, а Atkins Nutritional Approach се рекламира като начин за справяне със затлъстяването.

Кетоза има при много намалени въглехидрати. Идеята е да гориш повече мазнини, най-просто казано. Няма нищо магическо в кетозата. Ядеш повече въглехидрати и излизаш (от зеленчуци, млечни и т.н.). Няма магически брой дни в които да трябва да си в кетоза. Ако се чувстваш добре месец-два е окей. Разбира се, всичко зависи от това как се чувстваш. Дългото екстремно ограничаване на въглехидратите изключва доста храни от менюто ти (зеленчуци, ядки, млечни, плодове), които биха те направили по-здрава в дългосрочен план. Кето-подход е съвсем разумен в рамките на 3-4 дни, след което може да се храниш НВД и с по-голямо разнообразие. Примерно понеделник-сряда много ниски въглехидрати (кето-режим), останалите дни по-разнообразно НВД като % остават под 20:)



Дюкан и ВМ-НВХ са хранителните режими с понижен прием на въгл., като аз ли4но смятам, 4е вторият вариант е по-здравословен
цитираният по-горе сайт съдържа доста полезно инфо по въпроса

# 11
  • София
  • Мнения: 550
Най-важното ако човек има проблем с килограмите, който не се коригира с диета и двигателен режим или корекциите са изключително бавни и демотивиращи е да попадне на свестен ендокринолог.

Нещата не се свеждат само до тези два хормона, всичко в тялото е свързано и промени в едно нещо, например инсулина, води до промени в 100 други неща. За пример мога да дам себе си. След рязко качване на килограми (два пъти по 10) се усъмних, че нещо не ми е наред. За щастие майка ми случайно попадна на добър ендокринолог и след изследвания (натоварване с глюкоза, мъжки, женски полови хормони) се оказа, че нивата ми на инсулин са много, много по-високи от нормалните при нормални нива на кръвна захар. Два от мъжките хормони ми бяха завишени. Вече 3.5 месеца съм на медикаменти и на режим (храни с нисък и среден гликемичен индекс) и до момента се отървах от 17 кг., а двата мъжки хормона вече са в норма. Наред с това си давам сметка, че голяма част от неразположенията, които чувствах преди (умора, сънливост, задъхване, подуване на корема) са се дължали именно на хиперинсулинемията и вече ги няма. Успявам малко по малко да си върна спортната активност от преди.

В заключение, ако смятате, че имате проблеми с контрола над теглото, идете на ендокринолог. Но не забравяйте, че нищо не става с магическа пръчка, трябват много, много усилия и воля!

# 12
  • Мнения: 293
Анабела е права. На принципа на храни с нисък и среден гликемичен индекс се основава и режима на Монтиняк или френската диета. В книгата му има таблици на храните с техния индекс и е лесно да се ориентираш.

# 13
  • Мнения: 12
Ето една интересна лекция по въпроса  за  голямата разлика в преработването в черния дроб на глюкоза, фруктоза и алкохол, макар че са все въглехидрати, както и за последствията от нискомазнинни/високовъглехидратни режимина хранене.

http://www.uctv.tv/search-details.aspx?showID=16717  - от източника - сайта на телевизията на Калифорнийския Университет
http://www.youtube.com/watch?v=dBnniua6-oM  - алтернативен линк, ако има проблем с отварянето на предния  Peace

Реториката е малко... предназначена на въздейства на американска публика  Rolling Eyes, и самият лектор е на места леко притеснен (макар че е специалист по ендокринология), но като цяло фактите са интересни, а обясненията - сравнително достъпни, предвид че всички сме учили биология.  Peace

# 14
  • Мнения: X
Anabella, интересно
аз за себе си подозирам нещо подобно

моля те, ако е удобно да ми пратиш координатите на този ендокринолог, както и кои са тези хормони
тук мога да си пусна изследванията в 4астна лаборатория, но трябва да знам за какво все пак

благодаря

Myriad Canaan, мерси
ще погледна утре линковете

# 15
  • В най - голямото село
  • Мнения: 1 809
Цитат
Anabella, интересно
аз за себе си подозирам нещо подобно

моля те, ако е удобно да ми пратиш координатите на този ендокринолог, както и кои са тези хормони
тук мога да си пусна изследванията в 4астна лаборатория, но трябва да знам за какво все пак

благодаря
Присъединявам се към молбата за координатите на ендокринолог  и за кои хормони става дума
предварително ти благодаря  bouquet

# 16
  • Мнения: 2 898
Момичета, тук имаме една тема за тези, които имаме хормонални проблеми и се нуждаем от лечение за да отслабнем. Може да намерите нещо полезно.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=480707.0

# 17
  • София
  • Мнения: 550
Изследванията, които са ми пускани:

Глюкозотолерантен тест - петкратен. Взимат ти кръв, пиеш глюкоза и ти взимат отново още 4 пъти през час. Кръвна захар в норма, инсулинът ненормално висок.
Женски хормони (LH, FSH, Prolactin, Estradiol) - изненадващо бяха в норма
Мъжки хормони (Testosteron - повишен, Андростендион - повишен, Кортизол и DHEA-S в норма). Двата повишени вече са в норма.

И, момичета, не си навивайте на пръста, че имате проблем. Хубаво е да се консултирате с лекари, но преди това добре помислете какво се случва с тялото ви и как вие се държите с него   bouquet

# 18
  • Мнения: X
dimana27, благодаря ти
но идеята на темата е по-скоро за хормоналната природа на метаболизма
а не за заболявания
мислях си, 4е когато 4овек знае какво става в тялото му, е по-лесно да приспособи хр. си режим

# 19
  • SA
  • Мнения: 3 196
Според мен всяко затльстяване си е заболяване, свьрзано с патологични отклонения в метаболизма.

# 20
  • Мнения: X
Според мен всяко затльстяване си е заболяване, свьрзано с патологични отклонения в метаболизма.

не плаши хората
ако няма хормонални проблеми затлъстяването е нормана реакция на организма при непрекъснат прием на въглехидрати

това най-просто казано е онаследената от прародителите ни защитна реакция на организма, която трупа мазнини, за да се оцелее през зимата
но докато прародителите ни са трупали мазнини, консумирайки плодове през краткото лято, съвременният 4овек го прави целогодишно и от там идва и затлъстяването
т.е. съвременният 4овек живее в едно ве4но лято, а зимата, за която подготвя тялото си, никога не идва

онези, които не трупат мазнини, консумирайки неограни4ено въглехидрати, се водят генети4на мутация
техните организми ве4е са се настроили на този целогодишен високовъглехидратен прием и въпреки това не трупат мазнини

# 21
  • София
  • Мнения: 6 803
Хм.
Тук става интересно. Запивам се да чета.  Grinning

# 22
  • Мнения: 2 898
Затлъстяването си е заболяване!Когато имаш доста кг отгоре, не може да си здрав. Друг въпрос е, каква е причината за затлъстяването. Ако е от преяждане - ок, диета, но ако е от нарушение на обмяната - трябва и лечение. Точно това е проблема на момичетата в другата тема - наднормено тегло вследствие на хормонални проблеми.

# 23
  • Мнения: 871
Според мен всяко затльстяване си е заболяване, свьрзано с патологични отклонения в метаболизма.

не плаши хората
ако няма хормонални проблеми затлъстяването е нормана реакция на организма при непрекъснат прием на въглехидрати

това най-просто казано е онаследената от прародителите ни защитна реакция на организма, която трупа мазнини, за да се оцелее през зимата
но докато прародителите ни са трупали мазнини, консумирайки плодове през краткото лято, съвременният 4овек го прави целогодишно и от там идва и затлъстяването
т.е. съвременният 4овек живее в едно ве4но лято, а зимата, за която подготвя тялото си, никога не идва

онези, които не трупат мазнини, консумирайки неограни4ено въглехидрати, се водят генети4на мутация
техните организми ве4е са се настроили на този целогодишен високовъглехидратен прием и въпреки това не трупат мазнини

От това изказване оставам с впечатлението, че "перфектното здраве" на "перфектния човек" е било заложено в праисторията и австролопитекът, кроманьонеца и пикапентропа са съвременният пример, който трябва да следваме. Еволюцията отдавна беше отречена и се връщаме към корените на нещата.  Thinking

Ако пък погледнем към близкото средновековие, където са историческите прародители на българския род, трябва да признаем, че само една част от тях са били "ловци и събирачи" преди да уседнат, а преобладаващата маса от славяни са били преди всичко земеделци, отглеждащи и хранещи се с житни култури и т.н. "въглехидрати" от памти века /преди н.е. Събираните през лятото плодове са съхранявани в делви, сушени и консумирани през зимата. Да не навлизаме в сериозен дебат за историческите видове хранения, защото докъде можем да стигнем ? Различните човешки общества са се хранели според начина си на приспособяване към заобикалящата ги природна среда. Има изцяло "вегетариански", "месоядни" или "рибоядни". Има племена в Африка, които не са опитвали никога захар (със средна продължителност на живота 25 г.), а в Южна Америка наследниците на маите се хранят изключително с царевица и дъвчат тютюн, за да залъжат глада си. Едни имат проблеми с преяждането, други с глада, това в днешно време.

Каквото и да се яде, за да не си затлъстял трябва да е съобразено с енергията, която изразходваш. В обратен случай трупаш кила и то не само мазнини, ами и мускули се трупат с ядене, колкото и да звучи невероятно (обаче доста популярно при културистите). Направи си диета само на шоколад, или само на хляб - винаги ще отслабваш до момента докато приетите калории са по-малко от разхода ти за деня. Няма по-лесна аритметика. И аз не съм почитателка на "архаичната" теория за съвременното хранене, а на принципа, че всички човешки тела се подчиняват на едни и същи закони. Тъй че дали ще е Дюкан, дали ще е Лидия Ковачева, дали търсиш оправдания в лунни цикли или (билкови) лекарства, няма да има никакъв ефект ако не ядеш по-малко отколкото гориш - и така с достатъчно упорство и търпение, ден след ден, година след година, резултата ще дойде самичък  Wink


# 24
  • Мнения: 207
 newsm10      202uu   

# 25
  • Мнения: X
а аз не вярвам в енергийната теория
тя важи само за затворени системи, а 4овешкото тяло не е такава
още пове4е 4е калориите в храната се из4исляват според това каква топлина се отделя при изгарянето им в пещ
отказвам да повярвам, 4е 4овек има в корема си пещ, която гори храната

# 26
  • София
  • Мнения: 550
greendream, аз също съм на мнение, че за да използва запасите си, тялото трябва да поема по-малко енергия, отколкото изразходва. Съчетаването на двигателен с хранителен режим дава най-добри резултати. А колкото до вида хранене (режим), при всеки човек е различно - някои отслабват от Дюкан, други като постят например. Но когато има нарушен хормонален баланс това просто не се получава. Който не го е изпитвал, не може да го разбере.

# 27
  • Мнения: 871
а аз не вярвам в енергийната теория
тя важи само за затворени системи, а 4овешкото тяло не е такава
още пове4е 4е калориите в храната се из4исляват според това каква топлина се отделя при изгарянето им в пещ
отказвам да повярвам, 4е 4овек има в корема си пещ, която гори храната

Mma Ramotswe, би ли пояснила какво представлява човешкото тяло като "отворена система" ? Какво се разбира под "затворена система" и "отворена система" като се говори за човешкото тяло ?

# 28
  • Мнения: 673
Така е, енергията трябва да е равна на изразходеното. Но никога не можем да знаем с точност колко сме изразходили  Thinking
Заради това според мен трябва да се следва чувството на глад. Аз се храня винаги, когато съм гладна. Но тук идва другият проблем: много често ядем не защото сме гладни, а защото има храна, а тя е вкусна. Така че трябва да избягваме да се храним по други причини, освен набавяне на енергия за тялото. Това, което правим по празниците за мен е твратително. Да седнеш на една маса и да ядеш и пиеш до забрава. Свикнахме да свързваме празниците само с ядене и пиене. Добре, лошо няма да си направиш по-хубава храна за празника, но нека това не се превръща в самоцел. Хапни вкусно, но после стани от масата, разходи се, поиграй с децата, свърши някоя работа  Peace
Друг въпрос, който се засегна в тази тема е теорията, че да ядеш шоколад или месо е едно и също, стига да имаме калориен недостиг. Има обаче нещо, което се нарича термогеничен ефект на храната и това е енергията за смилането на храната. Нека дам пример със зеле и шоколад. За да си набавиш дневните нужди, нека ги сметнем 2000 калории, можеш да изядеш или 400  гр. шоколад, или 7,5 килограма зеле. За да преработи организмът ни почти 8 килограма зеле, той ще извърши много много работа в сравнение с това, което ще направи ако си хапнем 3-4 шоколада.
Но и според мен нормално здравословно хранене без преяждане и тъпчене, с внимание вечер да не ядем много въглехидрати е най-доброто като режим не само за кратко време, а в дългосрочен план.
  bouquet

# 29
  • Мнения: 638
Интересна тема!След като забременях, качих 35 кг  Shocked .Не мога да ги сваля и до днес.Няколко месеца след раждането отидох при ендокринолог и ми откриха проблми с щитовидната жлеза.2 години пих Л-тироксин и го спрях,защото хормоните ми се нормализираха.Добре ,но килограми не свалям!Периодично си следя ТСХ и е в норма.Ходя на фитнес макар рядко.Спазвах разни режими на хранене ,не бива.
Връщам се назад да ви чета.

# 30
  • SA
  • Мнения: 3 196
[quote author=Mma Ramotswe l
ако няма хормонални проблеми затлъстяването е нормана реакция на организма при непрекъснат прием на въглехидрати
....
онези, които не трупат мазнини, консумирайки неограни4ено въглехидрати, се водят генети4на мутация
техните организми ве4е са се настроили на този целогодишен високовъглехидратен прием и въпреки това не трупат мазнини
[/quote]

Mma Ramotswe, пьрво да те поздравя за интересната тема!   bouquet
Няма как при затльстяване да не сьществуват хормонални проблеми в организма. Самата мастна тькан, особено тази , натрупана в коремната област не е просто инертна маса, а хормонално активна и променя сложното хормонално равновесие в организма. При затльстяване най-малкото  се открива известна инсулинова резистентност, да не говорим, че значение имат и много други хормони и активни субстанции като лептин, грелин и т. н.
Натрупване на мазнини се получава не само при повишен прием на вьглехидрати. По принцип белтьчините и по-точно някои аминокиселини сьщо стимулират инсулиновата секреция , макар и не толкова силно, както повечето вьглехидрати. А пьк колкото и оспорвана да е т.нар. енергийна теория, ако приемаш прекомерно количество мазнини и белтьци за по-продьлжителен период от време,  резултатьт пак ще бьде затльстяване.
Хората, които консумират вьглехидрати и не пьлнеят всьщност не са генетична мутация, а са хората с нормален метаболизьм. Останалите са тези с генетичната мутация, която се е утвьрдила в еволюцията, защото точно тези индивиди са оцелявали в условия на продьлжителен глад, понеже са имали натрупани резерви и са успяли да предават гените си на поколенията. Бях чела някьде, че около 25% от хората се раждат с вродена инсулинова резистентност. Това са именно тези хора, които още в ранна детска вьзраст проявяват признаци на затльстяване. Останалите по принцип са по-облагодетелствани от природата, но явно с течение на времето, ако сьщите тези хора прекаляват системно с храната и особено с вьглехидратите, то и техните инсулинови рецептори губят чувствителност и кьм 25-30 годишна вьзраст те сьщо започват да пьлнеят.
За нашите прародители- те са живяли в различни условия, не знам защо има теории,в които се говори за кратко лято, дьлга зима, плодове и т.н. Все пак зимата като сезон дори не сьществува в някои райони на земята. А от друга страна в полярните райони не ми се вярва през макар и краткото лято така да е изобилствало от диворастящи плодове, че хората чак да са затльстявали от тях.
Според мен в сьвременното общество сврьхконсумацията на рафинирани вьглехидрати е основен проблем, но той далеч не е единствения. Приема на силно преработени храни, сьдьржащи всевьзможни консерванти, подобрители, хормони, пестициди, изкуствени подсладители и т.н. са сьщо не малка пречка кьм постигането на нормално тегло.
 

# 31
  • Мнения: 871
А пьк колкото и оспорвана да е т.нар. енергийна теория, ако приемаш прекомерно количество мазнини и белтьци за по-продьлжителен период от време,  резултатьт пак ще бьде затльстяване.
Хората, които консумират вьглехидрати и не пьлнеят всьщност не са генетична мутация, а са хората с нормален метаболизьм.

Доста абсурдно твърдение - можеш ли да докажеш как хранещите се с белтъчини и мазнини ще затлъстеят в дългосрочна перспектива, пък въглехидратоприемащите са хората с нормален метаболизъм  ooooh! Някакво научно изследване или логично обяснение ? В този смисъл, ако беше вярно всички Дюкянки да са затлъстели, а Лидио-Ковачевици да се се превърнали във фиданки, което изобщо няма нищо общо с реалността. Занимаващите пък с бодибилдинг направо трябва вече да са пукнали от тлъстини.  newsm78

а аз не вярвам в енергийната теория
тя важи само за затворени системи, а 4овешкото тяло не е такава
още пове4е 4е калориите в храната се из4исляват според това каква топлина се отделя при изгарянето им в пещ
отказвам да повярвам, 4е 4овек има в корема си пещ, която гори храната

Въпреки това понятието калория е свързано с енергия и горенето й  Simple Smile

Цитат
Калория (от лат. calor - топлина) е единица за измерване на енергия, означавана с единицата cal. За пръв път единицата калория е дефинирана от професор Никола Клеман през 1824 като килокалория  (kcal - 1 kcal = 1000 cal), като една килокалория представлява количеството енергия необходимо да се загрее 1 килограм вода с 1 °C.Според системата SI единицата използвана за количество енергия е джаул (J), а калорията се използва главно за указване на енергийната стойност (калоричност) на храни.

# 32
  • Мнения: X
kameloth, знам го това за протеините, да и съм го писала неведнъж тук, в смисъл 4е протеинови храни не трябва да се приемат неограни4ено както Дюкан препоръ4ва
100 гр приет протеин води до образуване на 10 гр глюкоза в кръвта и именно затова коли4еството приет протеин в гр трябва да е равно на теглото в кг
т.е. ако тежиш 70 кг, макс прием на протеини на ден да е 70 гр
обикновено средното протеиново съдържание на месото е 20%
което озна4ава макс 350гр протеинова храна дневно

дали може да дадеш пове4е инфо какво имаш предвид с: активни субстанции като лептин, грелин
ако може и линк към инфото, мерси

това което пишеш за инсулиновата резистентност е то4но наобратно
прародителите ни са живели с този механизъм  стотици хиляди години и той им е помогнал да оцелеят
земеделието се развива едва от около 10 000 години и именно тези, които не пълнеят от зърнени и нишестени храни, са вид генети4на мутация, нагласила се към промяната в храненето
по същия на4ин се обяснява и лактозната непоносимост у възрастните
скандинавците напр се водят с генети4на мутация, която им позволява да консумират пр. мляко в големи коли4ества без проблеми със стомаха

искам да отбележа, 4е това не са мои измислици, а идват от книгата, от която преведох малка 4аст в на4алото на темата
в края на книгата има доста препратки, пове4ето на англ., за който се интересува пове4е


greendream, аз съм инженер и физик
знам много добре какво е определението за калория
все пак благодаря, 4е го припомни

дюканките са на високопротеинов и нискомазнинен режим именно за да не трупат мазнините от храната при толкова много месо

аз бях на дюкан цели 18 месеца
през този период бях ве4но гладна и изяждах огромни коли4ества храна, като непрекъснато ми се ядеше сладко
свалих 16 кг първите 8 месеца и дотам
после си върнах 5 опитвайки се да въведа плод и 4ерен хляб
именно това ме стимулира да 4ета и да се интересувам какво става в тялото
след месеци проу4вания се ориентирах към ВМ НВХ режим
след 2 месеца на него апетитът ми се регулира, порциите ми намаляха с 60%
гладът за сладко из4езна, сладкия вкус ми е някак си твърде ... силен
сега пробвам тортите, които правя в къщи за мъжете и някак си не ми харесват, твърде сладки са
засега смятам, 4е именно този режим е най-правилният за мен
но това си е ли4но мнение
ще се радвам, ако споделяте и вие вашите проу4вания и/или ли4ен опит в това отношение  Hug

целта на темата ми е да обобщим какво именно става в тялото при пълнеене и отслабване при здравите хора
ясно е, 4е тези с хормонални проблеми са друга тема

само да добавя нещо във връзка с калориите
нали мазнините се водят най-калори4ни уж
тук (шведско) има хора, свалили по 60 кг с дневен прием: мазнини 80%, протеини 15%, въгл. 5%
след постигане на нормално тегло минават на режим М 70%, П 15%, В 15%
по този на4ин успешно си поддържат постигнатото тегло
пове4ето то тях са били диагностицирани с инсулинова резистентност или Диабет 2
и голяма 4аст от тях са спрели напълно или силно са намалили приема на медикаменти

4ерпя доста инфо напр ето от този сайт (на тукашен лекар):
http://www.kostdoktorn.se/

ето тук напр също нещо интересно за слушане
http://lichentrenior.com/milko-govori-za-polzite-ot-holesterola/

4акам с нетърпение да пишете, ако може подплатено с линкове
лек ден

# 33
  • Мнения: X
сега се сетих още нещо
според 4етенето има 2 вида напълняване:
- ябълковидно
- крушовидно

при ябълковидното натрупването е предимно по корема и се води по-опасно, защото именно тази мазнина в коремната кухина била признак за инсулинова резистентност и ако не се внимава, воделодо диабет

крушовидното натрупване не било толкова опасно, защото натрупването е предимно по бедрата, среща се предимно при жените и представлява запаси за кърмене

дали натрупването на мазнини е опасно се определяло от съотношението талия:ханш
съотношение, по-високо от 80% е признак за ябълковидно натрупване със съответните негативи

# 34
  • Мнения: 2 275
  bouquetинтересна тема
Mma Ramotswe Hugсъгласна съм с голяма част от твоите виждания (и аз се лутам от години).Някъде видях,че двамата учени (не помня имената Embarassed),свързали калорията с храненето и за което получили Нобелова награда,по-късно са се опитали да кажат,че май не е съвсем така,както са мислили,но никой не искал да ги слуша Laughingмашината била в движение.
Направих си няколко опита и установи за себе си :калориите и приетите и изразходваните нямат никакво влияние върху теглото ми.Успях да кача килограми с Дюкан (мисля от млякото и подсладителите,как влияе изкуственият подсладител на инсулина newsm78 и защо аз хем дебелея,хем триглицеридите и холестерола се увеличават),с плодови дни,с житни и други( не след тях ,а по време  Cry).Знам сега от кои храни е и кои хормони,но не виждам никаква логика
Според мен трябва да се спазват традиционните начини на живот:
ескимосите да си ядат мазнина и риба,африканците банани,а ние да си припомним храните на бабите ни.

# 35
  • Мнения: X
именно
в материалите, които 4етох, се преоръ4ва да се храним така, както са се хранили хората преди 200 год, т.е. преди индустриализрането на хранителната промишленост
когато пазаруваме да се запитаме дали тази храна е съществувала преди 200 год и да я купим само ако отговорът е ДА

относно несъстоятелността на калорийната теория
аз и сестра ми сме идеален пример
отраснали сме заедно, еднакво гледани
тя поглъща винаги двойни коли4ества храна, вкл. и двойна порция десерт
тя е слаба и стройна, аз омазнена и трътлеста
въпреки 4е се движим еднакво

когато се захванах с фитнес преди години
в на4алото тренирах до припадък
според уредите горях по 1000 ккал
толкова и приемах с храната
резултат - напълнях още пове4е

относно холестерола - в подписа ми има интересен линк, който води към други още по-интересни линкове на англ.

# 36
  • Мнения: 871
това което пишеш за инсулиновата резистентност е то4но наобратно
прародителите ни са живели с този механизъм  стотици хиляди години и той им е помогнал да оцелеят
земеделието се развива едва от около 10 000 години и именно тези, които не пълнеят от зърнени и нишестени храни, са вид генети4на мутация, нагласила се към промяната в храненето
по същия на4ин се обяснява и лактозната непоносимост у възрастните
скандинавците напр се водят с генети4на мутация, която им позволява да консумират пр. мляко в големи коли4ества без проблеми със стомаха

Mma Ramotswe, да разбирам ли от твоето изказване, че ние, съвременните хора, сме мутанти, а тези живели преди 10 000 години /а.к.а. преди да се развие земеделието, както ти си мислиш/ са с нормалният истински метаболизъм, така както го отредил или Господ, или природата /оставам ти избор  Simple Smile/ ?

Също така, много интересен споделения личен опит /Дюкян срещу ВМ-НВД/, но твърдо се съмнявам, че си постигнала някакви резултати без да ограничиш калориите. Това, което твърдя е, че без калорийна рестрикция не можеш да отслабваш.  Peace

п.п. за да са ефективни тренировките трябва да се правят правилно. Никоя жена не може да поддържа тегло с 1000 приети калори на ден. Последиците се появяват много бързо, тъй като това е режим, който не може да бъде следван повече от няколко седмици.

# 37
  • Мнения: X
това, което съм написала, съм го 4ела из тукашните сайтове и книги по въпроса метаболизма
то4но така пише, да
като о4акванията са тази мутация с времето да се увели4ава и все по-малко хора  да са 4увствителни към въгл.

а това, което съм споделила за мен, е истина
дали вярваш или не, няма  зна4ение
това е моят ли4ен опит
на Дюкан се хранех наистина много и свалих
тренировките бяха с инструктор и бяха правилни, да

понеже твърдиш, 4е има друга гледна то4ка, моля да я споделиш
по възможност с изто4ника на инф.

# 38
  • Мнения: 871
вече я споделих по-горе в темата - съвременните хора не сме мутанти, a еволюираме  Peace
всички четем книги и сайтове, важното е да се прави правилен подбор на мненията - в интернет и библиотеките има всичко
- oт Дюкан, дo Лидия Ковачева и Guru Dev  Laughing

ти си решила да вярваш на това, което си прочела, а моята логика ми казва, че никога няма да отслабнеш ако не ограничиш приема на калории

Каквото и да се яде, за да не си затлъстял трябва да е съобразено с енергията, която изразходваш. В обратен случай трупаш кила и то не само мазнини, ами и мускули се трупат с ядене, колкото и да звучи невероятно (обаче доста популярно при културистите). Направи си диета само на шоколад, или само на хляб - винаги ще отслабваш до момента докато приетите калории са по-малко от разхода ти за деня. Няма по-лесна аритметика. И аз не съм почитателка на "архаичната" теория за съвременното хранене, а на принципа, че всички човешки тела се подчиняват на едни и същи закони. Тъй че дали ще е Дюкан, дали ще е Лидия Ковачева, дали търсиш оправдания в лунни цикли или (билкови) лекарства, няма да има никакъв ефект ако не ядеш по-малко отколкото гориш - и така с достатъчно упорство и търпение, ден след ден, година след година, резултата ще дойде самичък  Wink

eто и eдин сайт на bg
http://www.fitbul.com/how-to-get-the-body-you-want-part-I

# 39
  • Мнения: X
еволюцията  е именно мутация с цел нагласяне към промените в околната среда

както ве4е казах, идеята на темата ми е за физиологи4ната страна на проблема, т.е. какво става в организма и защо, съвети не търся и не искам, благодаря

а за ли4ното ми мнение: то идва от опита ми до момента
нещо, твърде индивидуално, видно е

ще те помоля да подплатяваш логиката си с линкове
ина4е просто няма смисъл от празна дискусия

благодаря

п.с. линкът е интересен

Последна редакция: ср, 31 мар 2010, 17:35 от Анонимен

# 40
  • SA
  • Мнения: 3 196
А пьк колкото и оспорвана да е т.нар. енергийна теория, ако приемаш прекомерно количество мазнини и белтьци за по-продьлжителен период от време,  резултатьт пак ще бьде затльстяване.
Хората, които консумират вьглехидрати и не пьлнеят всьщност не са генетична мутация, а са хората с нормален метаболизьм.

Доста абсурдно твърдение - можеш ли да докажеш как хранещите се с белтъчини и мазнини ще затлъстеят в дългосрочна перспектива, пък въглехидратоприемащите са хората с нормален метаболизъм  ooooh! Някакво научно изследване или логично обяснение ? В този смисъл, ако беше вярно всички Дюкянки да са затлъстели, а Лидио-Ковачевици да се се превърнали във фиданки, което изобщо няма нищо общо с реалността. Занимаващите пък с бодибилдинг направо трябва вече да са пукнали от тлъстини.  newsm78


greendream, не знам какво в твьрдението ми ти се вижда абсурдно. Продьлжавам да твьрдя, че ако приемаш прекомерно количество мазнини и белтьци за по-продьлжителен период от време
. , резултатьт ще бьде затльстяване. Примерьт с дюканките не означава абсолютно нищо. Познавам такива, които от много време са на този режим и вьпреки това са си с наднормено тегло. От друга страна има много хора, които успяват да поддьржат нормално тегло като следват препорьките на Лидия Ковачева, Пол Брег, други са на ВМ-НВД, средиземноморска диета, суровоядство и каквото още щеш. Общото между тях е, че не приемат прекомерно количество храна, било то белтьчини, мазнини , или вьглехидрати.
Mma Ramotswe, абсолютно си права за смисьла на мутациите в еволюцията. Аз имах предвид, че в далечното минало, когато хранителните ресурси са били ограничени, хората, способни да натрупват резервни мазнини са имали известно предимство в периодите на глад. Те са имали по-добра преживяемост в сравнение с други, които не са притежавали тази способност и сьответно в по-голяма степен са предавали гените си на поколенията. Тогава тази генетична особеност е била от полза за нейните носители. Сега, когато храната е в достатьчни количества тя по-скоро е причина за сериозни здравословни проблеми.
За лептина , ето някои линкове, макар и да не успях да открия точно тези, които тьрсех:
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2009/06/20/Th … s-Irrelevant.aspx
http://www.articlesbase.com/health-articles/insulin-leptin-ghrel … mones-933564.html
А ето и линк кьм една статия, която сьщо доста ми беше допаднала
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2001/07/14/insulin2.aspx
За личния ми опит - изпробвала сьм различни диети, вкл. Аткинс, ВМ-НВД . На мнение сьм, че няма такава диета, която да препорьчва ядене "на корем" и да е ефективна в дьлгосрочен план/ за хора, които по начало имат проблеми с теглото/. ВМ-НВД , на която бях около 2 години, ми помогна да изхвьрля завинаги от храненето си различни боклучави храни, захари, теста и т.н. , които и до момента изобщо не ме привличат и дори не пораждат в сьзнанието ми асоциация с храна. Лично за мен обаче приемането на значително количество наситени мазнини не се оказа най-удачно. Започнах да получавам болезненост в областта на жльчката, а след като и няколко пьти си измерих крьвна захар на гладно на горната граница на нормата/ без никога преди това да сьм имала подобни здравословни проблеми/ , окончателно се убедих, че това не е точно моя начин на хранене. Разбира се не изключвам вьзможността някои хора да се чувстват прекрасно дьлги години на този режим.

# 41
  • Мнения: X
блгодаря за интересните линкове

весело изкарване на празника

# 42
  • Мнения: 871
kameloth, нямаме противоречия по въпроса - не съм видяла наблегната думичка "прекалено"
И аз това искам да кажа - ключът към нормалното тяло е в мярката, т.е. трябва да се съобразяваш с количеството, което изяждаш (броиш калории и съобразяваш с активността си )  Peace

# 43
  • SA
  • Мнения: 3 196
Момичета , радвам се, че пишете в темата! Следя я с голям интерес и намирам за особено ценен споделения личен опит с един, или друг режим на хранене. От години се опитвам да науча всичко за метаболитните процеси в организма при хранене, но все още не сьм успяла напьлно. А и според мен не всичко, което се случва в организма е достатьчно ясно до момента. За мен идеалният начин на хранене е този, при който човек се храни с правилните храни, когато е гладен и не му се налага да следи калории, количества, сьотношения и сьщевременно няма проблем с теглото, здравето си и се чувства енергичен и в добра кондиция. Предполагам, че начина, по който може да се постигне това е различен за различните хора, в зависимост от индивидуалните особености на метаболизма им.

# 44
  • Мнения: 2 275
  bouquet
имам въпрос,аз не намирам обяснението на този феномен!
Моя приятелка,на 51 години и със страхотно слабо и мусколесто тяло брои калориите така:днес е изяла 900 калории,следователно се мята на колелото и не слиза докато не изгори тези 900 калории(така разбира жената теорията за калориите hahaha,не е нейна вината).
Моят въпрос е:след като на тялото са нужни около 1200 калории за да функционира (с други думи само да седиш/лежиш се изразходва енергия за функцията на органите) тази жена откъде ги взима тези калории/тази енергия.Работата и е също физическа,следователно енергийния баланс е винаги отрицателен newsm78 и по мои наблюдения това е всеки ден и от  години.
Благодаря ви,ако намерите някоя аритметика или научен закон,които обясняват това  newsm78 как да кажа.... явление

# 45
  • Мнения: 673
Тялото й е свиканло с намаления прием на храна и гори доста по-малко енергия за всичко. Т.е. то няма вече какви мазнини да гори, няма нищо излишно по себе си. И ако се качи на велоергометъра, той ще показва, че тя е изгорила 900 калории, но нейното тяло в никакъв случай не се е разделило с толкова. Тези уреди не са създадени, че да могат да кажат всеки един човек колко изгаря. Дали един 150 кг човек, или 40 кг човек са въртяли 15 км на колелото, велото показва едни и същи изгорени калории. Но няма как 2 различни души да изгорят едни и същи калории за 15 км, както няма как една опел корса и един джип гранд чероки да изгорят еднакво количество бензин за 15 км.
А това, което прави тази жена е неефективно, но щом така е преценила, нека си кара с този забаен метаболизъм  Whistling

# 46
  • Мнения: 2 275
буболечка  bouquet
да,възможно е това да е обяснението,но не вярвам!
В такъв случай най-слабите (и най-здрави) хора от остров Окинава са със забавен метаболизъм newsm78.А къде отиват съветите за здравословно хранене,защото основната храна на тези хора (и на моята приятелка) са зеленчуци,риба,семена,ориз, соя,плодове,ядки.Имат среден IMC 20,за сравнение на французите е 24,4,а на американците 26.
Според мен калориите трябва да си останат във физиката,химията.
Просто човешкото тяло не е пещ,казан или подобно
  bouquet

# 47
  • Мнения: X
tania6, именно
калорийната теория е твърде опростена
а метаболизмът се оказва нещо сложно
по+напред дадох и ли4ен пример за това

а и нискокалорийните режими обикновено са високовъглехидратни
това озна4ава топене на мускулна тъкан освен на мазнини
и понеже никой не може да изкара дълго време на такъв режим, после си връща сваленото, но само като мазнини
по пътя загубва  мускулна маса, която има важно зна4ение за метаболизма
и се завърта в едно йойо, от което трудно се излиза и контролът се налага да е до живот

напр 4етох, 4е азиатските народи отдавна са си изградили метаболизъм, основан на прием на ориз
докато африканците тепърва го правят
ненапразно именно африканците и афроамериканците са с най+много метаболни проблеми
ве4е в тази група се нареждат и азиатците поради навлизането на junk-food
http://www.kostdoktorn.se/diabetes

аз съм се заровила в линковете на камелот
разпе4атвам и 4ета
интересни са

интересен линк:
http://www.second-opinions.co.uk/fat-not-protein.html

Последна редакция: ср, 07 апр 2010, 10:00 от Анонимен

# 48
  • Мнения: 2 275
  bouquetмерси
отивам и аз да се просвещавам Laughing
мисля от голямо влияние са и  newsm78 хм ...природните наследствени фактори:
един африканец ще надебелее,ако се храни като ескимос и обратното!
  bouquet Hug

# 49
  • Мнения: X
масаите (и доста други афр. племена) се хранят то4но като ескимосите
и изглеждат 4удесно, докато не минат на европ. диета:
http://www.kostdoktorn.se/de-vasterlandska-sjukdomarnas-ankomst

на европейците са били нужни хиляди години да им се препрограмира метаболизма поради развитието на земеделието
същото важи и за азиатците и техния ориз

факт са ве4е ескимосите и африканци с диабет, вкусили от продобивките на западноевроп. земеделия и диета

в Африка до преди 100 год не са се консумирали житни продукти, картофи или ориз
за захар да не говорим
обикновено изплолзват тиква така, както ние използваме картофите


Последна редакция: ср, 07 апр 2010, 10:23 от Анонимен

# 50
  • Мнения: 2 275
  bouquet
лошо се изразих!
и аз си мислех,че по-скоро трябва да се придържаме към храни,естествени за нашите условия и за нашите прадеди!Далеч съм от мисълта да се откажем от прогреса и цивилизацията,но с малко акъл...
Баба ми веднъж опита банан,изплю го и каза ,че това л...но не може да го яде Joy
Интересно е това,което намираш   bouquet
аз сега съм си наумила,че съвременното жито има твърде много глутен и той прави също големи поражения и повече в тази насока smile3529

# 51
  • Мнения: 673
Така е, енергията трябва да е равна на изразходеното. Но никога не можем да знаем с точност колко сме изразходили  Thinking
В тази връзка, а и доста по-подробно е обяснено в новата статия на бб-тийм за калорийния баланс, броенето на калориите и защо не можем да сметнем дали днес сме изразходили 1800 или 2000 калории: ЦЪК.

# 52
  • Мнения: X
аз така се зарових в линка на камелот, 4е ...
но е много интересен, да
изобщо не бях 4увала  за този хормон липтин


а калорийният баланс ...
доколкото разбрах от проу4ванията ми, може да се следи само при режим с висок прием на въгл., т.е. глюкозен метаболизъм (на захар)
който мине към кетонен метаболизъм (на мазнини), няма нужда от такова следене, само трябва да слуша тялото си и неговите сигнали за глад/ситост

аз не вярвах, 4е апетитът се регулира и 4е при спорт може да се кара само на вода, но ето 4е след 6 месеца се убедих в това

ли4ен пример
от тази зима съм скиор
сутрин закусвам кафе с малко сметана, 2 варени яйца с малко масло и много вода
после карам ски едно 4 4аса, като карам само на вода през това време и евентуално едно кафе
нито се изморявам, нито огладнявам
като затворят лифта в 16 хапвам 100 гр надени4ки (само месо и сланина са) и толкова
после ве4ерята е нещо леко и малко, напр маслини и 50 гр сирене с малко зехтин

като калории не е много, знам
но ако вместо тези храни изгълтам хляб, картофи и вафли в същото коли4ество калории, 4е трупна и то много яко
знам, защото ве4е се е слу4вало
да не говорим за ве4ното 4увство за глад, ако го направя

гледам по моите мъже
те закусват стабилно въгл+протеин+мазнини
по време на ските ядат едно поне 2 пъти
след ските пак стабилно хапват още 2 пъти
но техният метаболизъм е друг, не пълнеят



тази зима на зимните олимп. игри Швеция  има златен медалист по биатлон, който отдавна е на ВМ НВХ режим
преди състезание закусва бъркани яйца със сметана
по време на ски бягането пие само вода
няма нужда от въгл. добавки
http://www.bjornferry.com/

# 53
  • Мнения: 1 269


при ябълковидното натрупването е предимно по корема и се води по-опасно, защото именно тази мазнина в коремната кухина била признак за инсулинова резистентност и ако не се внимава, воделодо диабет



дали натрупването на мазнини е опасно се определяло от съотношението талия:ханш
съотношение, по-високо от 80% е признак за ябълковидно натрупване със съответните негативи

Точно на това ми обърна внимание ендокринолога. Аз от 3 години съм напълняла с 20 кг и то повече в коремната област и талията. От една година съм на елтероксин, заради повишено ТСХ. През декември лежах в ендокринология и ми правиха засищане с глюкоза. Още тогава ми обърнаха внимание, че не е нормално  на гладно да имам най-висока стойност на захар.
Аз си мислех, че само Хашимотото е причина за пълнеенето ми, но сега се оказа, че и инсулина имало значение. Най-лошото е, че аз винаги съм им ала много ниска кръвна захар и това ме е подвеждало да съм спокойна, а според ендокринолога точно това е било сигнал за предстояща опасност.
Много ми е полезна тази тема, благодаря ви за информацията, момичета!   bouquet

# 54
  • Мнения: X
pazzza, отдели време за линковете, дадени от камелот
там има обяснение то4но на твоя проблем и препоръки какво да се прави

# 55
  • Мнения: 1 269
pazzza, отдели време за линковете, дадени от камелот
там има обяснение то4но на твоя проблем и препоръки какво да се прави
Благодаря!   bouquet

# 56
# 57
  • Мнения: 2 999
по същия на4ин се обяснява и лактозната непоносимост у възрастните
скандинавците напр се водят с генети4на мутация, която им позволява да консумират пр. мляко в големи коли4ества без проблеми със стомаха

искам да отбележа, 4е това не са мои измислици, а идват от книгата, от която преведох малка 4аст в на4алото на темата
в края на книгата има доста препратки, пове4ето на англ., за който се интересува пове4е

И аз да се включа в интересната тема, но тук виждам допусната огромна грешка за лактозната нетолерантност, което трябва веднага да поправя, защото рискуваш да подведеш с инфо всички посещаващи темата  Peace А именно в Скандинавието е огромен процента на хора с лактозна нетолерантност, а другото място с такива хора е в Япония. Peace Тук в скандинавието има специална политика именно за хората страдащи от лактозна нетолерантност и мога смело да заявя, че само тук има такава политика за създаване на млечни продукти без лактоза, които в другите страни не можеш да откриеш и като питаш за тях те гледат като голям камък и ти посочват соево мляко или оризово мляко  hahaha Тук във Финландия и Швеция има цели отдели в хранителните стоки, където можеш да намериш който си искаш млечен продук  bouquetт от крава, който е без лактоза  Peace Мляко кисело, прясно, пълномаслено или нискомаслено, извара, сладки неща, шоколади, масла колбаси и всичко което ти хрумне. А това е социална политика. Peace Не само това, но и като отидеш на ресторант менютата са реално 4 на брой. Първото е с  нормалните продукти. Второто е за хората, които имат лактозна нетолератност, третото за глутен нетолерантни и четвъртото за диабетици. И не само това но храната, която се приготвя в ресторанта е една и съща, но ие приготвена и съобразена със заболяванията на населението. В случай, че не ми вярваш ще ти дам линк на една от компаниите които произвежда млечни безлактозни продукти. www.valio.fi  ili www.valio.se

# 58
  • Мнения: X
Dundy , благодаря за вклю4ването
живея в Швеция и знам, 4е се продават продукти без лактоза

... но тук виждам допусната огромна грешка за лактозната нетолерантност, което трябва веднага да поправя, защото рискуваш да подведеш с инфо всички посещаващи темата ...
А именно в Скандинавието е огромен процента на хора с лактозна нетолерантност, а другото място с такива хора е в Япония. Peace ...

аз 4етох то4но обратното, 4е именно поради огромните коли4ества консумирано мляко възрастните тук нямат проблем да го преработват и 4е именно това се води като генна мутация
а тези с лактозна нетолерантност не са успели с тази мутация, засега
но старателно се опитват (справка: седми4ното им пазаруване, мин 10л мляко имат в коли4ка  Mr. Green)

и искам да напомня, 4е това не е мой текст, а превеждам от книгата, посе4ена в на4алото на темата

както и да е
няма голямо зна4ение в слу4ая

продуктите на valio ги познаваме и ползваме понякога, благодаря

edit:
ето тази карта намерих по въпроса и тя подкрепя това, което съм написала
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9a/LacIntol-World2.png

Последна редакция: вт, 13 апр 2010, 15:59 от Анонимен

# 59
  • Мнения: 2 999
 Blush Знам че живееш там  Blush Пишеш и в темата на мамите в Швеция  Hug Надявам се да не съм те засегнала с коментара, но като видя неточност не мога да кажа как е в действителност. Затова и си позволих лукса да ти пратя линка на шведската страница, защото говориш шведски  Blush
Сигурна съм че си го прочела някъде, но в интерес на истината аз говоря за статистика, която знам от лекари и медицински работници.
Разбира се, може и двете да сме прави, така че не го приемай лично  Hug Аз смятам темата за интересна и също така смятам че съм права.
Благодаря ти за бързия отговор  Hug

# 60
  • Мнения: X
разбира се 4е не се сърдя
но ако дадеш линк по темата, би било добре

# 61
  • Мнения: 2 999
разбира се 4е не се сърдя
но ако дадеш линк по темата, би било добре

ще се опитам да намеря  Peace въпреки че за тази статистика знам както казах не от книга то от медицински работници и лекари, с които съм говорила. Peace Имам приятели, които са такива и сме обсъждали не веднъж темата. Но ако намеря нещо интересно по въпроса в нета ще ти пусна линка. Peace Hug

# 62
  • SA
  • Мнения: 3 196
Dundy Sladurska , интересно ми стана това, което си писала за разнообразните млечни, но безлактозни продукти, които се продават в скандинавските дьржави.
По принцип лактозата е захар/ дизахарид/, която се сьдьржа в млякото. За да я усвоява човек, в чревните му власинки се сьдьржа ензима лактаза, който разгражда лактозата до галактоза и глюкоза. Това са прости захари и те се усвояват в тьнкото черво. Този ензим лактаза е силно активен при кьрмачета, чиято основна храна е млякото. Установено е, че с израстването си, ако човек не консумира млечни продукти, активността на този ензим в чревната лигавица постепенно намалява. Това е защото по принцип млякото е продукт, необходим в кьрмаческа вьзраст и зрелия организьм не се нуждае от подобна храна. При много хора , консумиращи постоянно мляко, нивото на този ензим се запазва достатьчно високо, така че те могат добре да усвояват млякото през целия си живот. При друга група хора обаче с вьзрастта активността на ензима намалява необратимо и точно те имат т.нар. непоносимост, или нетолерантност кьм млечни продукти- те не могат да усвояват млечната захар добре и това е причина за стомашно-чревни разстройства.
Предполагам, че от млечен продукт - било то мляко, сирене, извара, кашкавал, да се получи безлактозен такьв - то този продукт подлежи на значителна обработка, защото от него трябва да бьде извлечена млечната захар/ лактоза / и тя да бьде заменена с друг вид захар. При сьвременното развитие на технологиите, това не се сьмнявам , че е вьзможно. Но мисльлта ми е, струва ли си да ядем подобни обработени и силно модифицирани храни? Поне моята представа за здравословно хранене е да се стремя да приемам вьзможно най-естествени и необработени храни, независимо дали става вьпрос за месо, зеленчуци, плодове... Та лично аз ако имам лактозна непоносимост бих избягвала изобщо млечни произведения и не бих приемала безлактозни такива, особено в по-големи количества.

# 63
  • Мнения: 2 999
kameloth   Peace правилни са разсъжденията и точно така стои въпроса с разграждането на лактозата. Преди време четях много информация по отношение на лактозната нетолерантност и също така доста кабинети в болницата съм посетила заради този проблем.  Sick До преди половин година ползвах само такива продукти, защото имах сериозен проблем с консумацията на обикновено мляко. Но чистия въздух, спокойствието в Скандинавието и факта, че тук грижата за човека е на първо място ми позволиха да си стъпя на крака и здравето сега да е на 6 Peace  Интересен е факта, че в суровото мляко преди термична обработка няма концентрирано съдържание на лактоза. По какъв начиня извличат тук вече съм забравила, но имаше връзка не с ГМО, а със самото обработване на млякото.
Това в което съм сигурна е, че както казах в тези страни тук грижата за човека е на първо място  Peace И използването на такива продукти, дори се води за здравословни, тъй като млечните продукти имат своята роля в организма, която е важна. Млечната захар няма нужда да бъде заменена с друг вид захар. Освен това усвояването на безлактозното мляко е доста по-бързо от обикновеното, защото процеса на разграждане е значително по-бърз. Помисли - лактозата + казеина? Знаеш колко време им трябва за усвояването Flutter Махни лактозата и остави казеина  Hug

# 64
  • Мнения: X
аз ли4но за себе си отдавна съм решила, 4е не съм теле и мляко не консумирам  Mr. Green
да не говорим и 4е не го харесвам особено, само  в кафето го търпя

доколкото знам, в кашкавал, сирена и кисело мляко тази лактоза липсва заради процесът на ферментация
но не съм сигурна на 100% в това

и 4естно казано, не вярвам, 4е млякото е полезно за възрастни
сирене и кашкавал, да, полезни са
но млякото от магазина не, след хомогенизацията нищо не остава в него от полза за организма

офф:
много ми е странно нещо
и в Дания, и тук, се твърди, 4е Скандинавието това е: Дания, Швеция, Норвегия
Финландия, Исландия, Ов4ите острови, Гренландия заедно със скандинавието било севера (Norden)
но от Дънди разбирам, 4е финладците май са на друго мнение

Дънди, картата която намерих по въпроса показва то4но, 4е тук при нас тази нетолерантност е силно намаляла
а за Бг е ок. 500%
 newsm78

# 65
  • Мнения: 2 999
Mma Ramotswe   Peace Joy права си  Peace На острова на който живеем се говори шведски въпреки че сме автономна област на Финландия - тукашните се мислят за скандинавци  Joy Ама това е друга тема на разговор и да не спамя  Blush
Млякото аз го ям, след като години наред то липсваше от менюто ми по здравословни причини. Но истината е, че сама си правя вкъщи, сирене, кашкавал.  Mr. Green Чела съм че в мазния кашкавал липсва лактозата.
Но това което ми дойде сега на ум е че именно хомогенизацията на храните, липсата на каквито и да е било естествени продукти вече на пазара, също така ГМО, което много умело се прикрива, а в крайна сметка се ползва водят до все по-големия брой на хормонални нарушения, нещо което преди години, като че ли не е било толка разпространено явление. Ядем изкуствено, живеем под стрес, малко спим и все по-неефикасно се движим, защото нито въздуха е така чист, нито изпълняваме дейностите които са извършвали нашите прадеди. и после защо има болести, хормонални нарушения и затлъстяване. Месото пълно с хормон на растежа, а пестицидите ползвани в зеленчуците могат да те накарат да засветиш  hahaha

# 66
  • SA
  • Мнения: 3 196
А, да, обработването на млякото сьс сигурност няма врьзка с ГМО. "Модифицирани" го използвах по-скоро в смисьл на променени. Иначе лактоза има и в киселото мляко, и в сиренето, но в доста по-малки количества в сравнение с прясното мляко точно заради ферментацията - млечно-киселите бактерии консумират лактозата.
Чела сьм, че всьщност лактозната непоносимост е доста по-често срещана сред вьзрастните хора, но при някои се проявява  с по-неспецифични симптоми и затова остава недиагностицирана.
Иначе и аз като Mma Ramotswe  мисля, че млякото си е храна за кьрмачета. Но кисело мляко, сирене и кашкавал хапвам , де.

# 67
  • SA
  • Мнения: 3 196
От доста време се чудя по един вьпрос и реших да го споделя с вас, може пьк някой да е срещнал някьде информация. Става вьпрос за това защо изчислявайки килокалориите, които приемаме дневно, смятаме и тези, които идват от протеини? Нали по принцип протеините се използват в организма основно като градивен материал и в крайни случаи, когато останалите източници на енергия са изразходени, организмьт посяга на протеините като най-несьвьршен източник на енергия.  Да не говорим, че част от липидите сьщо бива използвана за синтез на хормони, изграждане на клетьчни мембрани и т.н. , а не като гориво. Всички тези размисли ме карат сериозно да се усьмнявам в общоприетите начини и формули, препорьчващи количеството и сьстава на храната, която приемаме дневно. Напоследьк се старая да приемам храни, които знам, че сьдьржат необходими градивни за организма сьставки и честно казано не обрьщам чак толкова внимание на енергийния им сьстав. И поне засега ми се отразява добре.
А Mma Ramotswe, пиша в тази тема, защото мисля , че начиньт на хранене е жизнено важен за хората и е от пьрвостепенно значение за нашето здраве и вьншен вид. Обаче до момента не сьм успяла да вместя разбиранията си в никой от известните ми режими на хранене. Тьрся го за себе си и винаги се радвам, когато някой споделя личния си опит и разсьждения.

Последна редакция: чт, 15 апр 2010, 16:08 от kameloth

# 68
  • Мнения: X
отговорът е в един от твоите линкове:
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2009/06/20/Th … s-Irrelevant.aspx

нещата не са толкова прости, както ни се иска да са

докато бях на Дюкан консумирах по 3000 ккал дневно и свалях, сега на Вм НВХ консумирам макс 1800 ккал и по4ти нямам промяна в теглото
визуално съм надолу, стегнах се, но кг са същите

единствено калориите от въгл. трябва да се броят
голяма 4аст от мазнините и протеините, както си отбелязала, са градивен елемент и от тях не се пълнее

# 69
  • SA
  • Мнения: 3 196
Да , така е, нещата не са никак прости. Никога не сьм преставала да се удивлявам колко сьвьршен и изумителен е човешкия организьм. Не знам кой го е сьздал, но много по-лесно би било , ако бе оставил указания за експлоатацията му.  Simple Smile

Последна редакция: чт, 15 апр 2010, 20:40 от kameloth

# 70
  • Мнения: X
Ще ти се
всеки трябва сам да ги открива Banghead

# 71
  • Мнения: 871
единствено калориите от въгл. трябва да се броят
голяма 4аст от мазнините и протеините, както си отбелязала, са градивен елемент и от тях не се пълнее

Не съм съгласна за протеините

Цитат
Because the body is unable to store energy in the form of protein, excess consumed protein is broken down and converted into sugars or fatty acids.

Many researchers think excessive intake of protein forces increased calcium excretion.

http://en.wikipedia.org/wiki/Protein_%28nutrient%29

# 72
  • Мнения: X
пише: "голяма 4аст"
а не вси4ки приети протеини
протеините са градивен елемент, а не енергиен запас като мазнините

общо взето препоръките за протеиновия прием са доста размити
най-4есто се препоръ4ва 1 гр  протеин на 1 кг желано тегло (не настоящо)

а 4е 100гр протеини дават 10 гр кр. захар, е ясно отдавна

съЩо и за мазнините
даже да си минал на кетозен метаболизъм, то трябва диетата ти да е балансирана
хем да приемаш достатъ4но мазнини, за да поддържаш кетозата
хем да не са твърде много, защото тогава се "горят мазнини" от диетата, не от мастните депа и не се отслабва

този баланс е трудно нещо
затова трябва да се нау4им да се вслушваме в тялото и да разпознаваме сигналите му

да споделя нещо друго
докато години наред живеех на нискомазнинен режим, мръзнех по цяла година
стоплях се единствено лятото в БГ
тази зима: никакво мръзнене, хем беше много сурова
на минус 25 си ходих без никакъв проблем с обикновените зимни дрехи, без допълнителни блузи и панталони
слагах само шапка и дебели ръкавици

# 73
  • Мнения: 871
пише: "голяма 4аст"
а не вси4ки приети протеини
протеините са градивен елемент, а не енергиен запас като мазнините


именно, по-горе си написала, че няма значение дали се броят протеините, които се приемат
Всъщност има и когато надвишиш тези 1 гр. на желано тегло вкарваш тялото си в кетоза, която уврежда организма в дългосрочен план. Затова диетата на Аткинс е толкова вредна, независимо дали отслабваш тъпчейки се с 3000 ккал на ден.

# 74
  • Мнения: X
мисля, 4е бъркаш кетоза с кетоацетоза

а за броенето имах предвид именно дозата 1г на 1 кг
но явно е излязло доста общо казано и затова съм те объркала

както и да е

нещо интересно имаш ли?

аз открих ей това днес:

http://homodiet.netfirms.com/

# 75
  • Мнения: 2 999
Интересни неща казвате  Flutter Абсолютно съм съгласна, че човек трябва да слуша тялото си  Peace За едн организъм е добре едно, за друг - друго и тук като че ли има голямо значение и наследствените белези, структура на кости, телосложение и т.н.

# 76
  • SA
  • Мнения: 3 196
пише: "голяма 4аст"
а не вси4ки приети протеини
протеините са градивен елемент, а не енергиен запас като мазнините


именно, по-горе си написала, че няма значение дали се броят протеините, които се приемат
Всъщност има и когато надвишиш тези 1 гр. на желано тегло вкарваш тялото си в кетоза, която уврежда организма в дългосрочен план. Затова диетата на Аткинс е толкова вредна, независимо дали отслабваш тъпчейки се с 3000 ккал на ден.

Така е, тялото не се нуждае от огромни количества протеини дневно. Мисля , че дори тези 1 г/ кг.т. се отнасят за активното тегло в организма, т.е. мастната тькан се изключва, защото на нея не й е необходим протеин , за да се поддьржа. Ако приемаме обаче повече от необходимите ни протеини, те се трансформират в глюкоза и се образуват отпадьчни продукти, сьдьржащи азот, като урея. Кетоните нямат нищо общо, те се образуват при разграждането на мазнини.
За Аткинс - поне аз сьм останала с впечатление, че диетата, която препорьчва е предимно високо-мазнинна и доста се приближава до ВМ-НВД/ не знам дори дали иам някаква сьществена разлика/.
Според мен, ако една жена с умерена физическа активност приема дневно храна с енергийно сьдьржание 3000 ккал, то тя едва ли ще отслабне. Ако диетата й е нисковьглехидратна, то може да свали някой и друг килограм в началото, заради намаляването на инсулиновите нива и отделяне на задьржани в организма течности, но дьлгосрочно едва ли че има успех.



# 77
  • Мнения: 871
мисля, 4е бъркаш кетоза с кетоацетоза

а за броенето имах предвид именно дозата 1г на 1 кг
но явно е излязло доста общо казано и затова съм те объркала

както и да е

нещо интересно имаш ли?

аз открих ей това днес:

http://homodiet.netfirms.com/

How Much Protein Do You Need?

Цитат
How to Calculate Your Protein Needs:

1. Weight in pounds divided by 2.2 = weight in kg
2. Weight in kg x 0.8-1.8 gm/kg = protein gm.

Use a lower number if you are in good health and are sedentary (i.e., 0.Sunglasses. Use a higher number (between 1 and 1.Sunglasses if you are under stress, are pregnant, are recovering from an illness, or if you are involved in consistent and intense weight or endurance training.

Example: 154 lb male who is a regular exerciser and lifts weights
154 lbs/2.2 = 70kg
70kg x 1.5 = 105 gm protein/day

# 78
# 79
  • Мнения: X
ГРИП, благодаря

този грелин се споменава и в линковете на камелот
не бях 4увала преди това за него

# 80
  • Мнения: 228
ГРИП, благодаря

този грелин се споменава и в линковете на камелот
не бях 4увала преди това за него
Това е дамата която се занимава с изследването на този хормон.
http://www.kft.medfac-sofia.eu/bg_snimki.htm
И аз, за пъръв път чувам за грелин и лептин ooooh!
http://www.puls.bg/health/news/news_1798.html
http://www.puls.bg/health/inquisitive/news_3396.html

# 81
  • Мнения: X
хммм ...
трудно ми е да имам доверие на дебел лекар, още пове4е ендокринолог

# 82
  • Мнения: X
интересно проу4ване:

Caloric Sweetener Consumption and Dyslipidemia Among US Adults


http://jama.ama-assn.org/cgi/content/full/303/15/1490

и статия:
sugar-dangers:
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2010/04/20/sugar-dangers.aspx

Последна редакция: чт, 22 апр 2010, 11:09 от Анонимен

# 83
  • SA
  • Мнения: 3 196
хммм ...
трудно ми е да имам доверие на дебел лекар, още пове4е ендокринолог



Абсолютно същото и аз си помислих като гледах снимките  Simple Smile
Което не й пречи на тази жена да е добър изследовател.
Но с големи резерви бих приела съвети за хранене от пълен ендокринолог.

# 84
  • Мнения: X
само да споделя набързо

сега 4ета една супер интересна книга по повода

после ще пусна кратко резюме

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт