Разкажете ми как е зад граница.......

  • 30 340
  • 238
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11 607
Не съм била в чужбина, т.е. била съм, но в близки Гърция и Румъния на разходка само, без преспиване и не на гости.

Провокирана от темата с компромисите, разбирам,че там обичаите, традициите в гостоприемството са различни от нашите......

Като живяла в чужбина, ходила на гости на мнооого богати домакини и видяла тук нравите и разбиранията, определено и на сто процента подкрепям постингите на xenia - асболютно верни са  Peace

Същото е и при мен, но знаете ли на чужденците колко добро впечатление им прави, когато дойдат вкъщи за малко и им предложа нещо за ядене. Гледат така  Shocked, чудят се, но приемат и им личи, че им е приятно, и разбират, че го правя от уважение към тях. Също ми се е случвало, когато им предложа кафе и сок (тук е или кафе или сок, в бара ако си вземеш кафе с кола те гледат като изтръвани), пак така  Shocked и ме питат ама може ли и двете Simple Smile. Защо да не може, казвам, ако така ти харесва.....

Моля, хора с опит, да споделят какво е различното там, какво е общото, кое им се е сторило странно, кое са одобрили......

Напр. чета,че им било странно да ги посрещнат с ядене, или пък и с кафе, и със сок.....Та.....разкажете ми как е зад граница интересни и любопитни неща свързани с кулинарията, гостоприемството, с всичко, което се сетите....

Напр. в тортената тема прочетох за блатове, които приличат повече на кекс, и са с много малко крем, за разлика напр. при нас - тънки блатове, и добро количество крем......

Умеят ли жените там да готвят, или наблягат на полуфабрикати и кухненските задължения са им чужди.....

Имат ли домати и краставици с вкус на домати и краставици?


Май темата ми не е много за готварския newsm78...може би за родители в чужбина.....

Моля, Лео, Ерика, Морена, ако преценят - да преместят темата.......

# 1
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Аз може би не съм добър пример за тази "зад граница", за която питаш, но темата е интересна и ще споделя.
Живея в Израел, а както е известно, в Ориента гостоприемството е важна черта...

Прието е да се поднася нещо за хапване, изобщо тук доста си похапват, но не винаги, т.е. не всяка домакиня приготвя специално за случая - въпрос на време и умения. Ако има гости на вечеря или обяд, е прието да се подготви богата трапеза. На кафе се поднасят дребни сладки, сладкиши, кексове.

Живея близо до две фурни и виждам в петък какво количество хора се изсипва там, за да купят разни тестени неща (а в петък вечер обикновено идват гости  Wink)

По-заможните домакинства дори си наемат готвачка, която да приготви домашно сготвени ястия, но в по-обикновените семейства се ползват и много готови неща (напр. салати, кексове), полуготови, които само слагаш в печката; или се стремят към по-простички рецепти и аламинути. Сред по-младите (имам предвид връстниците си, на 30 съм) или когато има поканени твърде много гости често предпочитан вариант е да се направи бюфет и всеки да си взима каквото харесва.
Ползват и кетъринг, когато канят много хора накуп... (по-заетите хора повече се стремят да опростят и да намалят престоя си в кухнята)

За нещо по-особено - в сладкишите попрекаляват със захарта  Laughing Ако се сетя за още нещо, ще допълвам  Peace

# 2
  • Мнения: 1 352
Аз може и да се повторя, но ще кажа моето впечатление от Холандия.

Значи тукашните домакини са доста заети жени. Обикновено имат по 3-4 деца, ходят на работа и вечер като се приберат готвят нещо набързо - в повечето случаи полуфабрикати (фрикадели разни, изкуственяци), гарнитурата е картофи и нещо зелено (броколи, зелен фасул и т.п.), задушени или варени. Често правят паста, защото пак е бързо предполагам, а е и нещо различно от горното. Фиксовете и готовите сосове са им първи помощници в приготвянето на "вкусна" храна.

Закуската и обяда им е сандвич - филия, намазана тънко с маргарин и парче шунка или кашкавал. Не е нормално да е комбинирано - шунка с кашкавал, не е нормално да ядат готвено за обяд. Филията може също да е намазана и с фъстъчено масло  Sick, или маргарин и отгоре посипана с шоколадови пръчки.
Една приятелка беше много изненадана, когато ме посети една сутрин и видя, че съм правила пица за закуска.

За мързеливите домакини или тези, които нямат време, по супермаркетите продават дори нарязан лук, моркови, настърган кашкавал.

На гости, когато съм ходила в холандци, ме черпят с кафе и бисквити или сок. За тях не е нормално да пиеш кафе със сок. В случаите, когато съм поканена на вечеря си личи, че са се постарали, но масата не е претрупана с ястия (както в нашенско), а е подредена изискано и в чиниите се слага по малко.

За истинския вкус на плодовете и зеленчуците, че дори и на месото е всеизвестно, че липсва, но хубавото е, че те не го знаят.

Ще допълвам.

# 3
  • София
  • Мнения: 3 816
Маме, много интересна тема си подхванала. Peace Аз не мога да се включа с мнение, но ще ми е интересно да чета за нравите и обичаите в кухнята и гостната на другите народи. Simple Smile

# 4
  • Мнения: 27 524
Поредната ти хубава тема, МамеЦ  Heart Eyes

Тук има също някои специфични правила  Simple Smile
С влизането сядате на масичката в хола (или някоя друга, но не тази за яденето), където се черпите или с шампанско, или с шампанско с бяло вино, или с шампанско със сок от касис или с червено винце. За мезе се слагат чипс, ядки някакви (обикновено лютиви), зелени обезкостени маслинки и саламче.
След около час мезене и сладки приказки се премествате на основната маса и ви се поднася основното ястие. По френски тертип салата е след ястието, по белгийски - или заедно с него, или също след яденето; питат как искате, ако не са кореняци французи  Grinning С него се предлага вино - червено, бяло или бира. После - кафе (дори да е полунощ  Crazy) и десерт.

Относно гостоприемството, в смисъл черпенето, да, и при нас не е широко разпространено да ти предложат кафе, вода, сок или дори бисквитки. Като са идвали у нас от полицията, за тока, газта или парното, от фирма някоя, без значение, винаги предлагам какво ли не. Те доста се радват и учудват  Simple Smile Пред нас повече от половин година едни момчета сменяха плочи и асфалта по улицата и в един горещ ден слязохме с малкия и им занесохме стек студена бира и чипс и те останаха като гръмнати, само мигаха и мигаха  Laughing

Друго - не знам дали за всички, де, но ако са им в дома не по повод гости и вечеря, не се притесняват да хапват пред вас и да не ви предложат нищо - бяхме у едни белгийци, по бизнес за малко, хората си бяха накупили от Макдоналдс салатки и сандвичи, седнахме да говорим, те си разопаковаха, хапваха, нито предложиха, нито питаха. Не, че щяхме да приемем, но аз не си представям да седна да си ям пред някой и да не предложа. Ако няма или се притеснявам, ще си хапна като си тръгнат, не знам... може да са комплекси мои, но би ми било неудобно. Дори и само заради детето, на Кики му изтекоха очите по пържените картофки  Flutter  Sad

# 5
  • Габрово
  • Мнения: 1 330
Аз живях известно време в Испания и макар да нямам лично кой знае какви преки впечатления от испанците, защото не съм им ходила на гости, но и от малкото което видях бях потресена  Shocked
Първо ядът като прасета, адски звучно и адски бързо(на това бях свидетел като бях на един банкет заедно с мъжа ми).Е сигурно има и културни хранещи се хора, но аз такива не срещтнах.
Доколкото знам от  българки работили в испански къщи там готвят доста блажно и често ядът гарбасо(по нашенски мисля, че това е леблебия) сготвено като боб и вътре слагат и чоризо за да не е постно.
Понеже там живеехме за кратко  с едни еквадорци за тях може да кажа почти същото, ядът като за последно и нагъват ориз ежедневно вместо хляб. Те не знаят какво е мезене и като седнехме на маса да пием изпиваха алкохола от чашите на екс, а платото с разни мезета изчезваше точно за минута #Crazy От нашата кухня най-силно впечатление им направи питата, която веднъж месих, а таратора им стана любимото нещо  Grinning

Последна редакция: чт, 26 фев 2009, 21:45 от valkata78

# 6
  • Мнения: 994
САЩ

За толкова време никога не съм ходила спонтанно на гости на местен тук (не включвам разни дребни спирания да си взема или оставя детето, или пък някакъв друг повод). Затова и винаги ме черпят на гостито - ако сме канени на вечеря - има вечеря (салата, месо, картофи или зелен фасул като гарнитура), ако е само за питиета - бира, вино и чипс. Веднъж ми се е случвало гостенин американец да донесе бутилка алкохол на вечеря у нас и тъй като не се изпи цялата, си я прибра. Не ми е станало криво, но е факт, който няма как да не се запомни.

Моите приятели и познати американци не прекарват много време в кухнята. Готвят главно за вечеря и гледат да е в рамките на 30 минути, използват си и полуфабрикати  и замразени храни. Имам само една позната, която приготвя ястия от продукти както е нормално в България - пресни меса, зеленчуци и прочие. Тя е готвачка по професия (не работеща обаче).  За уикендите са много популярни барбекютата (мъжки приоритет).

Да има вкусни домати и краставици - след дълги проби и грешки, съм открила кои ми харесват и си взимам от тях. Вкуса на плодовете не винаги е толкова постоянен, но и там горе-долу съм ориентирана какво става за ядене и какво не.

Тортите не ми харесват. Яла съм само веднъж домашно приготвена торта (но не отговаряше на моя вкус - твърде маслена и с много дебел блат). Винаги предлагат готови такива, които са фрашкани с оцветители и кой знае какви други гадости.

Забравих да добавя, че на обяд масово се ядат сандвичи - с шунка, кашкавал или тъй любимите им - фъстъчено масло със сладко.
Вечерят рано за моя вкус - в интервала 5:30 -6:30 повечето са приключили, но пък за някои знам, че си хрупат бисквитки към 9:30-10 преди да си легнат.

# 7
  • Мнения: 2 381
Преки наблюдения САЩ.

Канени сме всяка Коледа и Ден на Благодарността в американци.

Поканата е след 1.30 пм. Наслагани са поне 5 вида чипс и още толкова дипове, шримп и маринара, нарязани на ленти черени чушки, соя, чери доматчета, целина и броколи, солети и кракери за апертайзери.
Към 3 часа започва голямото угояване - сяда се на маса за 20 човека и искаш да пробваш от всичко, което е приготвила домакинята (майка й е германка и ястията са такива също). Към 5 едва дишаш, но се сервира кафе (чай) и имаш избор от поне 5 пая със сладолед.
След около час се сервират и плодовете - грозде, ананас, ягоди.
Основните ястия се готвят! на място. В процеса са въвлечени поне 3 жени. Купуват се само десертите и апетайзерите.
Играят се карти, табла, водят се разговори с познати до 8 часа  Laughing

Дали хората, които ни посрещат са бедни и компенсират бедността си храна? Неееее. Не и това семейство
 ....
Не съм виждала официално канене на вечеря (ей така по приятелски). Ако желаеш да се видиш с някого каниш на вън.

# 8
  • Мнения: 11 607
За сега благодаря на Niki1, КТВ, valkata78, Блонди, Marieta, Mentha най-сърдечно Hug Чакам се нетърпение пак да ви благодаря, както и да благодаря и на други дами зад граница...Пък с Гелева сме добра агитка, вярвам,че и други ще се присъединят към нас.......

Много интересни неща сте споделили......И осъзнавам,че готвеното в къщи ястие е наистина ценност, която не всеки може да си позволи по ред причини........Беше ми любопитно да чета за Израел - как са там с месата?, интересно ми е за Кики и искам да питам Блонди дали след това не му направи на детето един тиган пържени картофи?, от Мариета ми стана ясно,че в Холандия няма да ходя категорично, Испания също не ми допада с кухнята си, защото много водни неща се ядат, а за Америка осъзнавам,че и да ида - никой няма да ме покани на гости......

Изхода от сега е ясен - или на гости на гостоприемна съфорумка, или ще си тежа на мястото.......

Последна редакция: чт, 26 фев 2009, 21:21 от Мама Цоцоланка

# 9
  • Мнения: 411
живея в испания по4ти 8 год.поддържам изцяло мнението на валката,не се сеЩат една 4аШа вода да те поканят камо ли неЩо друго.а за новогодиШен банкет какво да ви кажа в луксозен ресторант където куверта беШе 285? обле4ени с дънки,само аз бях официално обле4ена,гледаха ме като 4е ли бях извънземно и след като се натъп4ат като прасета запо4ват да се замерват с хляб.представете си го ако можете.колегата ми казва "яж,яж  4е за теб не остана"като 4е ли никога през живота си не са виждали ядене.
ина4е на думи са за здравословно хранене,но за гарбансото дето каза валка това е нахут,вари се със пилеШко,свинско,сланина,телеШко,хамон(суШено месо ,което е замирисало на гранясало),суджук а накои му слагат и моркови и зеле.
според испанците тяхната кухня е най добрата в света,но не е разнобразна.готвят  няколко неЩа"едно си баба знае ,това си бае"
жените на  40 год. не умеят да готвят,нито да си гледат децата добре 4е са маиките и свекървите.
въобЩе са много вързани в ръцете.това е болШинство .единствено има и изклиу4ения ,но със свеЩ да ги търсиШ.

# 10
  • Мнения: 940
САЩ--Тексас:

Там се яде като за световно, кани се на гости и СЕ ЯДЕ. Казват му Южно гостоприемство, гордеят се с това.
Много пъти сме били на гости при американски семейства, много пъти сме канили. Отбивали сме се и без покана.И при нас са идвали.
Но там няма такъв филм като празен хладилник. При нас никога не е било, а тук често се случва да нямам сладки, да нямам с какво да почерпя и принципно мразя да приемам неканени гости. Трябва ми поне час, за да се приглася.

В САЩ ме изуми това, че една вечер отидохме на купон на една американка на нашите години (тогава бяхме на 21). Влизам в кухнята и гледам--три изпечени пилета, няколко вида чипс, дипове, салати. На хладилника пишеше--"Отваряй смело". Просто всичко беше на разположение. И тук се старая да направя това за гостите ми--хола, трапезарията и кухнята ми са в едно помещение и много често оставям гостите ми да се самообслужват. (ако са ми близки).

А във Великобритания никой не ходи неканен, дори и роднините. Там никой не набляга на готвенето и яденето. Има определени гости, които така или иначе не очакват храна, а само вино без мезета. А някой стоят само на чай.

# 11
  • Габрово
  • Мнения: 1 330
BIZCOCHO , верно, че беше нахут, аз пък леблебия откъде го измислих   Embarassed
Иначе също съм чувала, че и в Испания дори роднините като си ходят на гости задължително е с предупреждение и не остават да спят в къщата на домакините, па макар това да е собствената им сетсра или родителите им. Домакините се ангажират да им запазят стаи в някой мотел или хотел.

Последна редакция: чт, 26 фев 2009, 23:41 от valkata78

# 12
  • софия
  • Мнения: 25 483
Много хубава и интересна тема. Аз съм пътувала доста, за по малко и не мога да споделя подобни наблюдения, но ми е много интересно. Последно бяхме в Рим и отново ми се затвърди впечатлението (за храната), че не готвят с много подправки, не смесват много различни продукти, но пък всичко е приготвено на момента и беше много вкусно (пици на парче, сандвичи, спагети). За съжаление не успях да нацеля и опитам нещо по-не толкова популярно и типично.

# 13
  • Мнения: 27 524
интересно ми е за Кики и искам да питам Блонди дали след това не му направи на детето един тиган пържени картофи

 Hug

Не, отидохме в Макдоналдс направо  Grinning

Били сме в Испания и в Турция - испанците са царе на маслините, превъзходни са, на нас ни хареса там.
Турците са страхотни - страшно гостоприемни, било то и с комерсиална цел, кафе, чай и вода са задължителни, както и локум, сиропирани сладкишчета и бисквитки. За деца - умират, не съм виждала в друга държава толкова да гушкат, да се радват, да целуват и да черпят всичко що е дете  Heart Eyes

В Германия пък са скарани с добродушието и съпричастността май  Confused - една вечер излизаме на Коледен панаир и мислим, че е до 21 часа, а той бил до 20, Кики не е ял, всичко затваря, минава 20, нищо не работи, Кики гладен, иска да яде, хленчи, питаме по останалите и затварящи павилиончета - никой нищо няма - само греяно вино, с което ние се подкрепяме, но за Кики - не става  Rolling Eyes Накрая един мъж казва - имам хлебче. Ок, съгласни сме. Подавам аз 2 евро, човекът ги погледна и каза - сега ще ви сложа и екстра - хукна до съседен павилион , ние потриваме ръце за парченце сиренце или, о, чудо!- шунка, но... върна се с чаена лъжичка ягодово сладко, плесна я на едно миниатюрно, сухо хлебче, прибра си двете евро и това беше. За Кики вероятно това беше най-вкусното и чакано сухо, малко и сладко хлебче (ето защо все твърдя, че злояди деца няма, има грешки при храненето, как да не са злояди при толкова предлагане, лъскави опаковки и разнообразие  Rolling Eyes), а за нас - най-скъпото, сухо, малко и сладко хлебче за 4 лева  Tired
Да вземеш пари (независимо колко) за хлебче, дето е старо и сухо, дето ти струва сигурно 2-3 цента и дето е за гладно и хленчещо малко детенце - е, това не го разбирам изобщо  Stop Но, хора разни, както се казва, не се сърдя на никой, мъчно ми е, че подобно нещо е възможно в тези ни дни... уф, малко май оспамих темата, сори  Hug

# 14
  • Мнения: 1 436
Нахут и леблебия е едно и също  Wink

В САЩ също продават настърган кашкавал, настръгани зеле и моркови, както и измита маруля Shocked.

Ники е покрила голямото ядене за деня на благодарността, което започва ранния следобед и продължава цял ден с емнайсет ястия и най-малко 2 пая за десерт  Mr. Green. Като здравословна алтернатива на чипс много се котират зеленчуци като броколи, малки морковчета, стръкове целина, с които обикновено се поднасят майонезени сосове за топене. На големи събирания гостите се самообслужват - бъркат в хладилника, отварят дипове, ровят в чекмеджетата за тирбушон и т.н. Много ми беше неуютно в началото - как така ще отварям чужд хладилник, за да си взема бира, но се свиква Simple Smile.

# 15
  • Мнения: 27 524
Нахут и леблебия е едно и също  Wink

 Peace  Simple Smile

# 16
  • Мнения: 126
Браво за темата!   bouquet
Много оригинална и полезна ще е !

# 17
  • Мнения: 1 436
Забравих (не знам колко е по темата) - тук е прието приятели да черпят рожденика, а не обратното.

# 18
  • Мнения: 1 352
Сетих се за нещо много важно, което ми направи впечатление тук! Колко храна изхвърлят!
Една година и половина живях при едно холандско семейство и се нагледах на разхищение на храна. Тези хора не знаят какво е да нямаш. Готви се само за едно хранене и каквото остане се изхвърля без да им мигне окото, хляб също. Живеещите пък турци тук направо изсипват с торбите стар хляб на пътя, уж за птиците. Газили ли сте хляб?

Веднъж им казах на тези холандци, преди за пореден път да изхвърлят половин тенджера с току що приготвено ядене, че това за мен е грях и че има много хора, които буквално гладуват. Бяха доста учудени, казах им, че ще го доям на другия ден за обяд. Запазиха го и явно са се замислили и са си взели поука, защото престанаха да хвърлят. Грижливо прибираха остатъка и на другия ден на обяд го дояждахме.

Така че, аз от тях научих доста, но и те научиха от мен това онова Wink.

# 19
  • Мнения: 2 375
Да добавя за Испания. Споделям мнението на момичетата писали преди мен. Испанците не са от хората дето много им пука да се представят добре. Поведението им е прекалено свободно, викат, мляскат, капят се и тн. и това е съвсем нормално.
На мен пък ми направи силно впечатление баровете тук. Страшна мръсотия. Навсякъде по земята фасове, сълфетки, обелки от ядки и тн. Масите не се отсервират докато не дойдат нови клиенти. На принципа са, че кокото е по-мръсно едно заведение, значи е по-посещаемо и всички юруш натам. Shocked
Освен това в кафенетата им обезателно има витрина с мезета, като руска салата, маслини, морски продукти и др. Мирише на пържено, не като в Бг на кафе и сокче.
Тук закусват препечен хляб със зехтин или с рендосани домати + кафе с мляко обикновенно. Sick

# 20
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Беше ми любопитно да чета за Израел - как са там с месата?

Принципно има всякакво месо, но е прието, когато каниш гости да се съобразиш с канона (освен ако поканените не са ти близки и тогава знаеш със сигурност кой спазва канона и кой - не)

Ядат птици и телешко месо свободно, не смесват с мляко, ако спазват канона (евреите наричат този канон кашрут - букв. означава годна за ядене храна). Част от рибите също са кашерни и става да ги поднесеш на гости (шаран, сьомга, пастърва), като риба можеш да поднесеш и с млечни продукти  Peace

Морските дарове са с равен статут на свинското  Sad Т.е. не е според канона да се яде и за това на непознати избягват да предлагат. В семейства, в които не се спазва кашрут, се готви много европейска кухня - т.е. всякакво месо. Има и вериги магазини, които предлагат некашерна храна, по-скъпа е, по-трудно се намира, но има  Grinning

При нас също мажат сандвичи - с хумус, със сирене-крема или с шоколад, за децата; в детските градини често дават за закуска филийка с хумус или с риба тон. Самообслужването също се смята за нещо нормално, както и някой от гостите да разтреби масата, да измие чиниите - аз специално ги моля в моята къща да не го правят, неудобно ми е, не обичам... Дори в свекърва ми не отварям хладилника, освен ако не ме помолят да подам нещо от там...  Blush

При семейни събирания пък е прието всеки да донесе по нещо, което сам е сготвил, а на тръгване взимат от останалата от вечерята храна - но този път нещо, което друг е направил (ако е останало и някой иска Laughing)

Настърган кашкавал, измити и накъсани марулки, настъргани моркови със зеле, даже не бих могла да изброя полуготовите продукти, които има... и да призная, че част от тях ползвам и аз...  Simple Smile

# 21
  • Мнения: 11 607
Коледен панаир
.....
Да вземеш пари (независимо колко) за хлебче, дето е старо и сухо, дето ти струва сигурно 2-3 цента и дето е за гладно и хленчещо малко детенце - е, това не го разбирам изобщо  Stop Но, хора разни, както се казва, не се сърдя на никой, мъчно ми е, че подобно нещо е възможно в тези ни дни... уф, малко май оспамих темата, сори  Hug

А уж Коледа....когато всеки трябва да е поне малко по-добър......Да живее търговията!


На два пъти чета - дип......Какво е дип.......И ако може... - ей такива думички, които не се срещат тук, да ни ги пояснявате......


Забравих (не знам колко е по темата) - тук е прието приятели да черпят рожденика, а не обратното.

По темата е.......Не знаех за тази традиция....Май и в Англия я има...Как разбрах за нея....Една съседка(на моите години) работеше в Англия известно  време, върна се, защото майка и бе болна......Много болна, чакаха я всеки момент да почине......И стана така,че 20-ина дни след рожденния ден на дъщеря си - почина. И аз знаейки,че тя, съседката ми, няма да тръгне при тази ситуация да празнува, да си купува торти и каквото  и да било, реших все пак да я разведря, да и вдъхна оптимизъм, да бъда до нея, просто да я накарам да се усмихне и да и стопля сърцето в този тежък за нея момент.....Отидох и купих едно парче торта(просто нямаше друго в момента, нямаше рано сутринта цяла торта, по-късно щели да зареждат, а аз исках да съм от първите, които са я поздравили), взех свещички за възрастта и и право у тях.......Няма да ви казвам, че в бързината въобще не погледнах,че парчето торта бе в чинийка за еднократна употреба. Но....моята позната въобще не забеляза това....Разплака се, беше много щастлива, изненадана, нямаше думи, поприказвахме малко, изпихме по едно кафе, каза,че този рожден ден никога няма да го забрави, няма нужда да казвам,че не бе купила нито бонбони,нито нищо друго подходящо, но рано сутринта си изяде тортичката, духна свещичките, и както тя го помни този ден, така и аз го помня, просто като знам какво и бе в сърцето в този момент....наистина усмивките по лицето в този миг - бяха подарък за нея в трудния момент за семейството и....Тогава тя ми каза,че в Англия е имало такава традиция - другите да купуват торта на рожденника и те него да черпят.

 И да ви кажа...има резон в цялата работа.......В края на краищата рожденника е в центъра в този ден, другите трябва да го направят значим и да не го занимават с такива подробности като почерпки и торти. Като се роди едно бебе, кой кого черпи...Всеки отива и дава подаръци, всеки друг черпи, а бебето.... - то само се прехвърля от ръка на ръка и му се радват......Защо губим това нещо после? Защо рожденника около шетане, суетене и пр. за тържеството, в края на деня е толкова изцеден, че въобще не е  почувствал ни празник, ни че е значим, ни че е бил в центъра на вниманието.........

Marieta, убеждавам се,че светът има много да научи от нас, хубаво...стига да им го покажем....Дано доброто ни поведение да говори повече от думите ни - независимо къде се намираме - дали в центъра на голяма столица, или в центъра на малка кухня в прерията, или на мегдана у наше село.....

Последна редакция: чт, 26 фев 2009, 22:50 от Мама Цоцоланка

# 22
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Аз май живея в друга Испания  Rolling Eyes Нямам познат, който да се храни отблъскващо, била съм много пъти на гости, както и на ресторант с испанци. Повечето ни познати предпочитат салати и рибни деликатеси, естествено и така обичаната от тях шунка  Laughing.
Ходила съм на гости и неочаквано, винаги черпят с нещо безалкохолно и бисквитки. Но ако те поканят на кафе - кафе ще сложат; ако е вечеря - вечеря. Нямала съм такива дълги гостувания, които да започнат от кафе и да приключат с обяд/вечеря.
За испански рецепти - мисля, че има тук тема специално за испанската кухня. Доста разнообразна е.
Това, което описват другите момичета за Испания, никога не съм го виждала - замерване с хляб, звучно ядене...  Thinking Съпругът ми е от почти 20 години вече в Испания, и той ми каза, че не е срещал чак такива неща, явно си зависи от хората.
На близки познати може да се отиде на гости без предварителна уговорка, но за предпочитане е да е уговорено посещението.


За Швейцария - много малко"местни" контакти имам, за да имам точни впечатления, а и тя е разделена на 3 различни области, и всяка е различна, аз съм във френската част. Но и тук гости на празна маса не оставят. Наблягат на салатите, имат 100000 вида марули  Crazy и сосове, ако човек не е опитал фондю и раклет, значи не е уцелил истински швейцарец  Laughing.
Изненадват ме малките, по-скоро миниатюрни масички по заведенията.  Thinking
Също, и народа масово пие вино или чай. Докато в Испания - бира.

На принципа са, че кокото е по-мръсно едно заведение, значи е по-посещаемо и всички юруш натам. Shocked

 JoyИ мен това ме изненада в Испания. Но важи само за определени барове. В добър ресторант няма такива неща.


 ooooh! Пиша в готварския, май имам температура  hahaha

# 23
  • Мнения: 2 375
Вес, може би говориш за северна Испания. Чувала съм, че има огромна разлика.

# 24
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Германия:

по-възрастното поколение - покана за рожден ден включва ядене на сладкиши с кафе (около 16.00 ч.) и вечеря
първо се сервират сок, вода, за мъжете - бира.

през това време подготвят масата със сладкишите. поне 4-6 различни има,
кафе с литри Crazy

след това раздумка, отсервиране.

вечерята: салата - яде се като предястие.
после основно - печене месо или гулаш или нещо подобно, слага се на средата на масата, за гарнутура картофи или картофени кнедли, зеленчуци.
обикновено има 2 соса - един за месото и един за зеленчуците.
пие се вино или бира.
десерт няма Sunglasses, хляб също не се сервира.

при годишнини се резервира ресторант с подобна програма... Crazy
между кафето и вечерята има разходка за храносмилане  Joy

при по-младите - измисля се мото на вечерта и спрямо мотото се измислят ястията и напитките.
обикновено се хапва за около час, час и нещо и после в хола - само се пие и се бъбри Peace
мезета - рядко, да не кажа, че аз не съм виждала  Confused

имало е случай като се поканят гости, последните да донесат салатите, а домакинята да поръча на кетъринг фирма основното ястие - месо със сос, зеленчукова гарнитура и засищаща гарнитура.
това всичко стои на шведска маса и всеки си взима каквото иска...
понякога има и плато от сирена за десерт.

лятото - барбекютата са нон стоп в употреба...
правят се няколко салати, купуват се разни сосове, грилва се сериозно...
бирата се мери в литри Sunglasses
странното е, поне за мен, че като грилват не ядат месото от чиния, а от дървени кръгли дъски newsm78

аз си взимам чиния  Rolling Eyes


има хора, които се хранят основно с полуфабрикати, но има и такива, които си готвят и са маниаци на тема здравословен живот...
всичките им сладкиши изглеждат страхотно, но рядко някой ми е вкусен, но аз и не обичам много сладкото...
важно е как изглежда яденето и как е поднесено - казват: и окото трябва да се нахрани Wink

Цоци, дип е сосче, студено, в което си топиш чипс, зеленчукови парченца или де да знам още какво...

# 25
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Вес, може би говориш за северна Испания. Чувала съм, че има огромна разлика.

По-скоро средна Испания - Мадрид и околности. Но е странно, че има чак такава разлика.  Thinking

# 26
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Забравих (не знам колко е по темата) - тук е прието приятели да черпят рожденика, а не обратното.

По темата е.......Не знаех за тази традиция....Май и в Англия я има...

И в Израел рожденикът е освободен от плащане в заведенията на празника си. Изобщо - идеята е да го глезят всякак  Peace
А, ако някой е в траур, му носят храна вкъщи няколко дни. Така че тук жестът ти също би бил оценен...

Бях болна (болна, болна - настинала) - носиха ми супи вкъщи  Laughing

# 27
  • Мнения: 2 381
Германия:
...
десерт няма Sunglasses, хляб също не се сервира.
...

Моето момче ми разказваше - били на някакво учение в Германия и  си търсели хляб на всяко ядене. Накрая им сервирали десерт и без покана домакините сервирали и хляб Simple Smile

# 28
  • Мнения: 1 440
Ей, че интересна тема....много ми е приятно да чета за гостоприемството на останалия свят и да се гордея още повече, че съм българка. А
Моите наблюдения да само повърхностни, но все пак има неща, които се ми направили впечатление

Турция
Там са страшно любезни и много пъргави по ресторантите и магазините...Няма няма. От пиле мляко ще ти донесат и те гледат с една такава почит...Ама в Анталия на all-inclusive на сервитьорът изобщо не му дремеше дали ще ядем или не...даже се държа нагло (за което отнесе оплаквания на 3 езика Mr. Green)

Англия
Бях там само 3 месеца, но забелязах, че гости се канят само за някакво събитие, а роднините дори и от съседната къща първо питат дали могат да дойдат и не го правят често.
От сутринта се изважда нещо от фризера, което се размразява цял ден и следобяд се приготвя според описанието (във фурната, МВ, в тигана). Готвят рядко, но и това се случва. Обичат задушени зеленчуци (броколи, аспержи, карфиол), обезмаслени млечни храни. Вземат си индийска храна за дома. Наобяд хапват сандвич с маргарин и шунка, а отгоре с чипс #Crazy
Не им се начудих като ги гледам лятото и зимата по курортите ни как го ядат този хляб с пържени картофи newsm78

# 29
  • Мнения: 1 436
И тук ядат сандвич с чипс, но това, което американските наричат чипс не е като нашенските пържени картофи.

# 30
  • Мнения: 1 101
Ааа и в Португалия кани6 на РД и не пла6та6 Naughty
Много ми бе6е 4удно в на4алото. но с времето го приех и сега даже не ми прави впе4атление Peace
А за гости по принцип трябва да си поканен(т.е. да си предвиден за обяд или ве4еря) ина4е  се облизва6 като Блонди Joy
А като те поканят се яде на корем..доста си угаждат
като се по4не с предястия(разни хапки пържени,крокети..)
салати поне мойте познати няколко вида(но по принцип португалците си знаят марула с домат и лук)
на изискана ве4еря има задължително 2 вида ястия рибно и месно)
и накрая се завър6ва с задължително няколко десерта..
накрая кафе с (cheiro)с мирис Joy който придава няколко грама уиски

# 31
  • Мнения: 1 173
И тук ядат сандвич с чипс, но това, което американските наричат чипс не е като нашенските пържени картофи.
Понеже им се струват малко калориите от бъргарите ... Joy
Те "американките" общо взето казаха това което има за казване. На събиране хладилника масово се отваря и всеки си взема каквото му е необходимо . Този номер и аз го правя , но само в много близки приятели ( и на мен ми беше странно в началото). Барбекюто е на почит , салата зелена но с дресинг ( разни  сосове).
 За тортите - в магазина масово се продава бадъркрйим , което даже не е и масло а соева мазнина с 1 тон пудра захар скърцаща между зъбите. Има и с сметана , но и в нея има толкова пудра захар , че чак се усеща. По принцип е от 2 блата като всеки е дебел около 5см и не повече от см крем между тях.
 За домашните рецепти - да , всички блатове са им на маслена основа , даже и пандишпана . Стават точно твърди като кекс , с изразен маслен вкус но не са лоши .Последно правих Иелоу кейк , блат с лешници и крем Ганаш , получи се вкусотия.
 Обаче като нашите сиропирани торти нямат , както и с толкова много крем  Wink

 

# 32
  • София
  • Мнения: 2 671
Много приятна тема, наистина  Peace

Щатите, Източното крайбрежие, малък град, обявен за историческа забележителност, в която нямат право да отварят никакви заведения за бързо хранене, търговски центрове и прочие; населен от заможни хора, седно на възраст 45+; моите познати идеално се вписвана в профила на среднстатистическия гражданин: в продължение на 5 години менюто им беше без промяна - на закуска той зърнена закуска Чириос, без захар с обезмаслено мляко и чаша от същото мляко за пиене, студено (американците не пият млякото топло); тя - чай, препечен бейгъл, намазан с филаделфия и парчета банан (ако ягодите са на разпродажба в супермаркета -  може и ягоди); обяд - той супа от кутийка и готов сок от домати, целеина и др. зеленчуци, тя - сандвич от две филии ръжен хляб, намазан с обезмаслена майонеза, с парче обезмаслено швейцарско сирене и резен обезмазнена шунка, листо маруля и резен домат; следобед - той сладолед; тя - сериозно количество солени бисквитки; вечеря - салата от накъсани марули, 2 колелца краставица и 1/4 домат, неовкусена; печено месо (пуешко, пилешко или телешко) и риба във фурната или на барбекюто с готова марината; печени картофи или сварен ориз; тя - вино, той - бира; веднъж седмично паста или пица.
Гостите почти винаги се водят на вечеря в ресторант, а ако е за следобед само - солени бисквитки, дъска със сирена и вино.
Много често сме си разменяли храна, имайки предвид, че споделяхме обща кухня, но много рядко сме я изяждали заедно. Когато бяхме поканени на официална вечеря за Великден - с копринени салфетки, античния сервиз и сребърните прибори, ядох най-страхотното печено свинско - което наричаха "шунка", с гарнитура 3 вида печени картофи (с обелките за потрес на мъжа ми  hahaha), задушен зелен боб; салата - гореописаната; десерт - готова сладоледена торта. Виното го донесохме ние, други напитки не се сервираха, аа - само вода.

# 33
  • Мнения: 27 524
печени картофи (с обелките за потрес на мъжа ми  :hahaha

И тук са така  Rolling Eyes

# 34
  • ...до морето..
  • Мнения: 74
Аз бих могла да ви разкажа някои неща за Италия...
Живеем тук от няколко години,в началото ми се струваха доста резервирани,после постепенно се опознахме взаимно Simple SmileАко се иде случайно в къщата на някого(обикновено да взема дъщеря ми от нейна съученичка),нямат навик да ти предложат нещо.Изглежда им странно когато го правя аз,но приемат и са доволни.Ходим често на гости на вечеря,обикновено се сервират различни видове паста за първо,за  основно месо, различни видове разнообразни салати, следва сладкиш или сладолед лятото.Задължителни са няколко различни ликьора,които подпомагат храносмилането, а накрая се предлага кафе или орзо.По време на храненето с първото се пие бяло,а с второто червено вино.Концентратите са накрая на храненето.В определени случаи са ни канили специално на рибно меню (италианците обичат много риба и особено морски дарове).
За рождените дни зависи - прави ми впечатление,че децата се канят обикновено на пицария, всеки си плаща пицата, а рожденника осигурява забавленията(боулинг,различни други игри и т.н.) и тортата.Или пък се организират т.н. пижама-парти-канят се 5-6 най-близки приятелчета, празнуват на пицария, а после в къщи за тортата,забавляват се и остават с преспиване в дома на рожденника, като всяко дете си носи спален чувал  LaughingНо това е относително,много е индивидуално.
Закуската е обикновено в бара-на крак, много набързо.Състои се от капучино и много вкусни кифлички, от сорта на кроасаните.Кафе се пие също така на крак,в рамките на 2-3 минути и после всеки заминава за работа.
Засега толкова,ще допълвам. Hug

# 35
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 700
Много интересна тема, ще я следя  Simple Smile

# 36
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Да допълня и аз за Италия в подкпрепа на Алекс.
Кухнята е с превес главно на на въглехидратите -паста, пица, ризото, много видове хляб, фокачи, пицети, кроасанчета и всякакви хлебопекарни изделия ,малко животински мазнини- месо, жив.продукти и прочие, повече растителни мазнини и рибка и много се набляга на плодовете и зеленчуците, които присъстват на всяко хранене . Италианците са мършави на фона на това колко паста и хляб поглъщат на ден, но имат друга култура на хранене.
По принцип кухнята както и обичаите по канене и посрещане на гости варират в зависимост от географската ширина, като на юг са по с нашенски манталитет, за гости се разпъват софри с н на брой ястия,там ако откажеш на домакинята или си кусваш по малко се обиждат докато по на север са по затворени и ако кажеш че не ти се яде нещо е съвсем нормално, порциите са по скромни и те питат какво искаш преди да отидеш на гости за да го направят. На юг има всевъзможни видове сладки специфични за тях, морски спезиалитети и хубаво вино. Иначе кухнята варира и по региони, на север е по тежка, в смисъл се доближава до германската, консумират се повече месо, яйца и млечни продукти, защото е по студено.
Иначе закуската е сладка, кафе или капучино или марокино (кафе с мляко и нутела) и кроасан, за обед паста или ризото за първо ядене, после някакво месо, риба или зеленчуци на скара. Плодове задължително за десерт.Иначе рецептите се лесни, не се мешат много продукти, най много от 3 до 4 съставки, подправките са повече пресни отколкото сухи и се готви само със зехтин, Пържени неща почти няма, е, има пържени сладки, но това е друга тема.
Много е вкусно всичко, а и храненето тук е издигнато в култ, ако няма какво да си кажеш с колежките , повдигни въпроса кой какво е вечерял например снощи и ето ти тема за следващите 2 часа Wink

# 37
  • Мнения: 4 629
За САЩ

Не са само такива американцитя каквито са описани до тук в тематата.

Аз имам приятелки, с кото си ходим спонтанно на гости, черпим се със сок, кафе, сладки, нещо за хапване без това да е странно.

Никога не ми се е случвало някой да си вземе пиенето, което е донесъл в нас и не се е изпило.

Като съм ходила на по официални събирания всичко е било сервирано - без да си взимам бири от хладилника или чипсове и дипове.

Когато гостото не е толкова официално съм се "самообслужвала".

Харесва ми, че когато каня гости те предлагат да данесат салатата, десерта или предястие. Също винаги предлагат да помогнат да се разтряби масата и да се измият чиниите.

Колкото до това какви храни приготвят имам всякакви приятели от такива ,които отделят по час и половина за готвене на ден, до такива, кото ядад предимно полуфабрикати.


# 38
  • Мнения: 2 266
Аз живея в САЩ.Жените тук наблягат на полуфабрикатите,почти не готвят.За блатовете е така.Приличат повече на кекс.Ходили сме три пъти на ресторант.И трите пъти гледаха да ни изгонят възможно най-бързо.Доматите,краставиците,чушките са от стереопор,нямат никакъв вкус,ама никакъв.

# 39
  • Мнения: 4 629
Забравих да напиша, че органик зеленчуците и плодовете си имат нормален вкус. Другите са като пласмасови.

За тортите не знам, защото сладко не ям

# 40
  • Мнения: 3 639
Аз съм живяла в Югозападна Италия. Градчето се казва Терциньо в полите на вулкана Везувий. Това, което са писали дамите приди мене за Италия се препокрива напълно с реалността там travel

# 41
  • Мнения: 5 001
И аз ви чета с удоволствие  Hug Hug Hug
Живяла съм и съм работила в Италия,Франция,Испания и последно Норвегия...
Но....рядко съм била на гости в частни домове.....Хранили сме се в хотела в който работим(като музиканти),така,че май не мога да допринеса много за тази тема.
В повечето случаи сме се хранили на шведски маси на които има АБСОЛЮТНО всичко....

В Норвегия ми направи впечатление,че когато отиваш на гости си носиш пиенето  Crazy Crazy Crazy Ако си решил да изпиеш 3 бири-купуваш си и така си идваш на гостито  Laughing Laughing Laughing
Също така съм пила домашно приготвена ракия от картофи и от .....копърка(вид риба)  hahaha hahaha hahaha Това е така защото в Норвегия е сух режим и хората в самата област гласуват дали в тяхната област да има алкохолен магазин  ooooh! Което е довело до това-да си правят пиене в къщи  Laughing
Между другото тая ракийца от копърката - много ми хареса  Flutter Flutter Flutter

Като се сетя още нещо ще допълвам,ако ви е интересно....

Последна редакция: пт, 27 фев 2009, 09:13 от TheNMaster

# 42
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Ех, момичета, обогатихте ме с инфо рано сутрин!
За някои неща знам, но от други съм много  Shocked....

..............
Гостите почти винаги се водят на вечеря в ресторант, а ако е за следобед само - солени бисквитки, дъска със сирена и вино.
Много често сме си разменяли храна, имайки предвид, че споделяхме обща кухня, но много рядко сме я изяждали заедно. Когато бяхме поканени на официална вечеря за Великден - с копринени салфетки, античния сервиз и сребърните прибори, ядох най-страхотното печено свинско - което наричаха "шунка", с гарнитура 3 вида печени картофи (с обелките за потрес на мъжа ми  hahaha), задушен зелен боб; салата - гореописаната; десерт - готова сладоледена торта. Виното го донесохме ние, други напитки не се сервираха, аа - само вода.
Ами така е - не заформят хората 3 вида домашна ракия, водки, джинове.........Семпло!  Peace

# 43
  • на брега на реката
  • Мнения: 141
  bouquetПоздравления за темата! Не съм живяла в чужбина и не мога да споделя нищо, но с удоволствие ще ви чета. Познанията  ми за това "как е зад граница" са от книги и филми, но така от "първа ръка" е много по интересно!

# 44
  • Мнения: 148
Аз да разкажа за Турция. Докато живях там ми направи силно впечатление невероятното им гостоприемство. Като влезеш например в квартално магазинче да пазаруваш, задължително ти предлагат чай, кафе, цигари и започват сладки приказки, пазаруването може да продължи с часове, ако искаш и имаш време. Дори да спреш да погледаш в магазин за дрехи например, веднага ще ти предложат чай  Laughing  Като отидеш на гости - чай, като ти дойдат гости - пак чай, изпиват огромни количества чай, туй за турците и кафето е някакъв мит. В ежедневието ядат повечето постни ястия, за закуска - винаги хляб с маслини, сирене, салам, как не им омръзва не знам, в ресторант, на гости, в къщи, винаги хляб, маслини и салам. А салама не е точно салам, ами нещо кафеникаво с парченца моркови, маслини и всякакви боклуци вътре. За баклавата естествено думи нямам, най-невероятното сладко на света.
Много мога да разказвам, ама не знам кое ще ви е интересно. Направи впечатление например, че жените, поне преди 4-5 години, когато бях там, се стремят някакси да се измъкнат от вековното подтисничество на забрадките и тези, които живееха като европейки отричат домакинстването като нещо ужасно зло - като част от мъжкия терор над тях. Общо взето много правила, много забрани има. Имат една дума "аиб", която ми отне месеци да разбера точния й смисъл - означава нещо нередно, неприлично, неприето и общо взето всичко е "аиб"  Rolling Eyes Та като съм ходила на гости, все съм стегната и притеснена нещо "аиб" да не направя  Confused
Ами това е, ако нещо друго интересно се сетя, ще пиша  Laughing

# 45
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 667
Франция (парижки регион, че тук от район до район разлика има Simple Smile)

Времето, което френската средностатистическа домакиня прекарва в кухнята е 24 минути на ден, които стигат обикновено за : закуска (кафе с мляко, препечена филийка с масло и конфитюр, някой кроасан или бриош, или корнфлейкс и подобни, много са учудени, че мога да ям солена закуска), вечеря - салата, някакво месо или шунка с гaрнитура зелени зеленчуци, макарони, пюре или картофи, или супа. По принцип (поне моите познати) гледат ако на едното ядене са яли въглехидратна гарнитура, на другото да са зелечици (напр. ако са яли ориз на обед, вечерта ще проготвят броколи). Сирене, плодово кисело мляко или плодове са редовния десерт.

С инцидентни гости нямам много опит, защото ако си звъннал на съседите да ги поканиш на аперитив или да им дадеш колет, който пощалионът (още не съм намерила "ер" малък на клавиатурата  Embarassed) ти е оставил, даже няма и да те поканят да влезеш Simple Smile - т.е. гостите обикновено са с покана. Изключение правят близките приятели, които се отбиват, след като са ти звъннали по телефона да ти кажат, че са наблизо  Grinning.
Ако си поканен на следобедно кафе (между 16 и 18h) - има кафе, чай, бисквити или други сухи сладкиши, петифури, еклери и подобни, най-честo купени. Тукашните торти в повечето случаи нямат нищо общо с това, което ние наричаме "торта" - няколко блата с крем помежду им и отгоре "чаршаф", а по-скоро един блат, леко сиропиран и много крем, мус, шоколад или плодове - т.е. нещо като тарта или пай. Ето един сайт на една тукашна следкарница (първата, която чичо Гуг намери, където имаше снимки).
Ако си поканен на аперитив (19-20h) - има обикновено някакъв твърд алкохол на коктейл (напр. уиски с кола, водка с портокалов сок), ликиор , коктейл от бяло вино с ликиор от плодове (т.нар. "кир", а ако  вместо бяло вино има шампанско е "кир роял") - както е описала Блонди по-горе, а при официално поводи - шампанско. Има и разни чипсове, ядки, чери доматчета, маслини, саламчета, хайвер от lumpfish, сиренца от типа  на топеното сирене...
Ако си канен на вечеря или обед, първо се започва с гореописания аперитив  Grinning. После се сяда на масата. Обикновено има предястие (нещо леко), основно (месо или риба със зеленчукова и въглехидратна гарнитури), зелена салата, плато със сирена, десерт (сладкиш или сладолед), възможно е да ви сервират и плодове. Виното е по подразбиране Simple Smile. Редовно се сменят поне 2 вида вино - бяло/розе с предястието и основното (ако го позволява), после се минава на червено за основното и сиренето. Сиренето се консумира изключително с червено вино, което е малко в разрез с традиционното схващане в България "бяло вино с бяло мезе, червено вино - с червено мезе", но пък таниновият привкус на червените вина добре балансира по-силния вкус на тукашните сирена (типичен пример са кантал и рокфор)  Grinning. После задължително се предлага кафе, понякога придружено твърд алкохол за храносмилане (коняк, арманяк, бренди...). Порциите не са големи, което ти дава възможност да хапнеш от всичко без да се налага да се тъпчеш. Не си длъжен да изядеш всичко, ако не си поискаш допълнително няма да нанесеш смъртна обида на домакинята  Laughing
Общо-взето съм забелязала, че французойките могат да готвят, но не го правят всеки ден  Grinning. През седмицата може да ползват и готови замразени храни, от които има голям избор, както и полуфабрикати. Има и готови нарязани или настъргани кашкавал, лук, домати, моркови, марули, които обаче са по-скъпи...
Като цяло, тук обичат да купуват качествени продукти, стига да могат да си го позволят - примерно месо от кварталния месар, вместо от хипермаркета, риба от рибаря на пазара, сирене от сиренаря, но това удоволствие си има и съответно поне 10% по-висока цена. Плодовете и зеленчуците са пластмасови, изключение правят био-продуктите (+30% отгоре в цената). Понякога около по-големите градове на 20-50 км има фермери, които "отварят" част от фермата си за частни лица и можеш да отидеш събота или неделя, да си набереш "истински" сезонни плодове и зеленчуци, които после плащаш на цена поне 2 пъти по-ниска от тази в магазина. (Това още не съм го правила, но скоро сигурно ще го пробвам и ще споделя опита Simple Smile).
Това е за момента, че окъснях за работа Simple Smile. Ако искате, после ще допълвам. Laughing

# 46
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Супер тема Мамче!  bouquet

Чехия

По-старото поколение чехкини са добри домакини. Поне едно ядене е пълно (което тук означава задължителна супа и второ). Десерт не се сервира, но има задължително междуядене в 9:30 и около 16 часа, като там вече се поднася и нещо сладко - най-вече тестено (т.е с мая). Солени тестени изделия почти не знаят и не правят. Салатите са също рядкост - по-скоро към по-мазните храни се сервира кисело зеле (но задушено с лук) или кисела краставичка, понякоа компот вместо салата. Чешката кухня отнема доста време, защото всичко се прави и сервира поотделно. Т.е ако се яде печено пиле с картофи, пилето се пече отделно, а картофите (обикновено варени или пържени) също отделно. Или кнедли, отделно се пече месо, отделно се прави сос. Фурната я ползват почти само за меса и тестени изделия. Сега започват да се учат да правят и зеленчуци във фурна.  По-младите домакини гледат да се улеснят с някой полуфабрикат - готови кнедли, супа от пакетче, но като цяло тук си се готви. Обикновено хората по предприятия и заводи, както и децата в училищата се хранят в столове или ресторант(ресторантите предлагат евтини менюта за деня). рядко са на сандвичи (мъжа ми беше ужасен, когато беше за 3 месеца в командировка в Белгия и за обяд им даваха сандвичи).

За гостито - и тук не може да отидеш на някого ей така без обаждане. Ако се уговорите за гости обикновено според това кога ще се отиде е ясно, че ще има обяд или вечеря. Случвало ми се е да отидем с преспиване в наши приятели и да ни кажат за вечеря да си отворим хладилника и да си изберем (нямаше готвено) и когато предложих да сготвя, домакинята беше много зарадвана и учудена - те нямали топла вечеря. Сутрин също всеки се спасява както може. Много от нашите познати казват че обичат да идват на гости, защото освен обилното ядене има винаги десерт и после и нещо към кафето. Ако отида на някоя приятелка на кратко гости обикновено ми сервират кафе или чай (като кафето е просто запарка), а аз си моля за чаша вода - сокове не се предлагат. Ако е събота или неделя или в началото на седмицата може и да има нещо опечено - бухти, (кекс или сладкиш - по-рядко). Ако съм поканена на така наречения "бабинец" - вечерно събиране с приятелки, обикновено всяка носи нещо малко - бутилка вино, или кракери или чипс, ядки, сирена в по-редки случаи нещо сладко.

Рожденните дни (поне тук около нас) се празнуват само семейно, дори и детските. Няма детски партита (но ние живеем на село, а децата ходят на училище и градина другаде), няма много деца около нас а и просто няма такава традиция.

За това се сещам за сега, ако има въпроси ще допълвам. Пътувала съм доста и имам наблюдения и от други държави, но ако няма споделили, че разкажа по-нататък. Само да спомена - от всички посетени държави поляците са ми направили впечатление като най-гостоприемни! Там ако се случи да позвъниш в къщата на някой по обяд (особено ако е събота или неделя) обикновено те канят направо на масата и обичат да казват "Гост в къщи - Бог в къщи"!

ПС. Тортите тук са по-скоро сухи (за сиропирани следкиши тук не са и чували даже) и сметанови. От готовите сладкиши най-много харесвам огромните им кръгли еклери, пълнени с крем и сметана и с карамелена глазура. Повечето им сладкиши са с ром (а аз не го долюбвам много) и много сметана, може би затова в къщи почти не правят сметанови торти - любимият крем тук е масло и пудинг, като повечето наблягат по-скоро на маслото.

Последна редакция: пт, 27 фев 2009, 10:51 от natalyna

# 47
  • Мнения: 940
Забравих (не знам колко е по темата) - тук е прието приятели да черпят рожденика, а не обратното.

Мда, 4 рожденни дни съм изкарала там и наистина е така. Първо те започват от офиса--едни маси, едни чудеса. После излизате или ти организират парти--всичко за тяхна сметка.

В Гърция и Турция съм ходила на бизнес пътувания, на екскурзии--много ми харесва подхода им към клиентите, храната е наистина много вкусна навсякъде където съм била. Ходили сме на гости там--много са гостоприемни, поне хората при които ние сме били.

# 48
  • Мнения: 27 524
се разни сосове, грилва се сериозно...
странното е, поне за мен, че като грилват не ядат месото от чиния, а от дървени кръгли дъски newsm78


Така сервират по заведенията и в Чехия, на нас ни хареса, та си купихме за вкъщи и дъсчици - кръгли, и четвъртити  Simple Smile. Ако ни дойдете на гости, обещавам да ти дам чиния  Laughing

# 49
  • Мнения: 126
Здравейте отново,
Още веднъж поздрави на мама Цоци за темата!   bouquet
Седя си в офиса и си пътувам с вас момичета - ту съм в САЩ, ту в Чехия, ту в Италия и в Испания! От сутринта съм с вас - много ми е приятно! Все едно съм с приятелки на кафе и раздумки!
 

[/quote]
В Гърция и Турция съм ходила на бизнес пътувания, на екскурзии--много ми харесва подхода им към клиентите, храната е наистина много вкусна навсякъде където съм била. Ходили сме на гости там--много са гостоприемни, поне хората при които ние сме били.


[/quote]
И аз съм ходила в тези 2 държави на екскурзии и практика от университети, но мой те впечатления са малко по различни! За Турция съм съгласна - много мили, услужливи и гостоприемни! Чак ми ми се сториха съмнителни с гостоприемството си?
Храната в Турция много ми допадна! Те са луди на тема нещо сладко - всякакви сиропирани сладкиши има там! А от месото изключват свинско.
 За Гърция и по скоро за гърците аз нямам хубав спомен - мръсни (миришеха ми  Sick) , негостоприемни, националисти и този израз "Хубав като гръцки Бог" е просто мит! Но пък от друга страна жените наистина приличат на амфори там!
Направи ми много лошо впечатление ,че когото случайно се сблъскат с някой на улицата, дори не го поглеждат, камоли да се извинят!
В Гърция не срещнах никой грък или гъркиня който да е над 35 и да знае някакъв чужд език (или поне не желаеха да го употребяват)!
това са моите наблюдения от околните държави!
Ще продължавам да следя темата с интерес - само шефът ми да не научи с какво се занимавам по време на работа  Simple Smile

# 50
  • Мнения: 2 149
blaga83 съжалявам,че си останала с толкова негативно впечатление от Гърция.Аз мога да изкажа само суперлативи.Гърците са много чистоплътен народ ,и мъже и жени много държат на външния си вид. Wink Като хора са мили,учтиви,целуват се звучно като се видят,правят си постоянно комплименти и се обръщат към събеседника с мили понятия Laughing
Относно кухнята,тук обичат да си угаждат,жените са големи домакини,почти не се ядат полуфабрикати и готови храни(въпреки,че ги има в изобилие по маркетите),държат на домашно приготвената,топла храна.Готви се много разнообразно,винаги на масата присъстват пресни зеленчуци,за десерт плодове.
На гости ,зависи от повода няма да останеш гладен или жаден Wink С кафето винаги се сервира вода.Някое домашно сладко, все нещо ще те почерпят.Често си правят сами баниците,точат кори,любимата ми е баница със спанак Wink
За рожден ден или имен ден,се започва с питие, придружено с голяма пикилия ядки,чипсове,разни снакс,според предпочитанията на домакинята,черпят с дребни сладки(ужасно сладки на вкус са им тортите,баклавата чак нагарча от многото захар Laughing).Никога не се оставят шишета на масата,домакинята е длъжна,да сервира на госта след като си изпие питието,взима чашаитев кухнята с лед и т.н.Ако има вечеря,няма ред за поднасяне на ястията,всичко се нарежда на голма маса и всеки си слага в чинията.Присъстват много на брой и разнообразни ястия,салати,ордьоври,баници и т.н. Понякога имам чувството,че тук храната е култ,обръща й се голямо внимание Laughing
На мен много ми допада гръцката кухня. Heart Eyes
Селската салата се овкусява със зехтин,оцет и риган(чубрица) Wink
Ще допълвам,ако се сетя за още нещо. Т

# 51
  • софия
  • Мнения: 25 483
Още малко мои впечатления от Италия, че ми е най-прясно:
Италианците доста ходят по ресторанти на обяд и вечеря. Вечерята им е късна за нашите разбирания - след 19.30. Направи ми впечатление, че винаги ядат предястие - салата (различните видове, настъргани моркови, домати), разни мариновани/пържени зеленчуци, картофи (варени или печени), моцарела, прошуто, сушени домати в марина. Пробвах пържени тиквички (не ги белят и ги режат на жулиени), пържени чушки, артишок, в един сандвич ядох божествени мариновани патладжани с моцарела. Нищо не е овкусено. Добавяш, каквото искаш, по твой вкус. Тиквички, патладжани и гъби много ползват. В ресторантите задължително ти слагат и панерче с нарязан хляб, който понякога е включен в сметката, а понякога не е.
На пиците слагат всякакви невероятни за нашата представа неща - картофи, нарязани на тънки кръгчета, картофено пюре, морски дарове (скариди).
Както са написали "италианските" момичета, първото им ястие е някакъв вид паста и в ресторантите им беше странно, че ние поръчваме или първо ястие или 2ро (което е месо/риба), но не и двете едновременно. Не можехме толкова много да ядем, въпреки че порциите не са някакви грамадански. И аз винаги съм се чудила при толкова много ядене на пасти как италианците не са дебели.
Сега се сещам, че при едно от предишните ми ходения там ядох цвят от тиква, леко паниран, който беше много вкусен. Сега пробвах и спагети с морски дарове - мидите си бяха с черупките и скаридите не бяха почистени. Беше ми малко странно.
Направи ми и впечатление, че винаги ядат и десерт - плодов микс или някой от техните десерти.

# 52
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Вечерята им е късна за нашите разбирания - след 19.30.

A, това забравих да пиша. Испанците обядват към 2 или 3 следобяд, и вечерят към 9-10 вечерта. В интерес на истината, на мен този режим много ми допадна.

# 53
  • Мнения: 1 523
Допълвам с впечатления от Турция.Наистина навсякъде по улиците може да видиш момчета,които носят кръгли подноси с чай,а през лятото,в големите жеги предлагат и студена вода,с късове лед.Кафе еспресо е почти навъзможно да намериш,само в лоби баровете на хотелите съм откривала.В ресторантите за обяд,без да поръчваш винаги носят варен дългозърнест ориз.Сладкишите им са страхотни,особено сиропираните.Почти навсякъде в Турция като чуят българска реч отнякъде изскачат наши изселници,които започват да разпитват за Бг,интересуват се от обстановката в страната.

# 54
  • Мнения: 413
Да ,напълно съм съгласна с мнението на mery_79 за Гърците Peace
Майка ми работи от 8 години там,нямах възможност да отида,но пък две поредни години те са в България на гости. Laughing
Допълвам само,че много обичат да си правят на салата глухарче,дават по 10 евро за пакет,а ние изтребваме плевелите Laughing Много внимават по колко яйца седмично изяждат,пият всеки ден прясно изцедени фрешове от портокал.Кафето задължително е придружено с чаша вода Peace
Месо купуват само прясно,замразеното в супермаркета го подминават Peace

# 55
  • Мнения: 940
Сладкишите им са страхотни,особено сиропираните.Почти навсякъде в Турция като чуят българска реч отнякъде изскачат наши изселници,които започват да разпитват за Бг,интересуват се от обстановката в страната.

Само дето последнищ път от толкова много сладко ме боля черния дроб. Ама се оправих Simple Smile ooooh! То не бяха баклави със шам фастък, не беше чудо...

И в Солун има много българи, и много се радват да ти говорят на БГ. И изобщо съм със страхотни впечатления от там. Но да, много се блъскат. Нещо като в повечето БГ градове--без извинение след това.

Само една поправка--руколата не е глухарче. В САЩ също ядат много field greens с различни дресинги. Но напоследък и ние се храним така.

# 56
  • Мнения: 413
dalka ,незнам кое е рукола,но те на наша почва си правеха салата от глухарче(това което децата дъхат) незнам дали го обясних правилно Embarassed

# 57
  • Мнения: 1 505
Хайде и аз за Испания да понапиша,и след това и впечатленията ми от наши приятели и съседи украинци,руснаци,румънци,англичани,колумбийци,аржентинци.
 Подкрепям до някъде другите моми4ета преди мен,донякъде защото си има май разлика районите в които си.Аз съм живяла в 2 района,коренно разли4ни и едновременно с това и припокриващи се.
 За централна Испания,кастийа ла ман4а,там са то4но така баровете много мръсни,влизаш и газиш в мизерията им,да,правилото е ,колкото по мръсно,толкова по посещавано е мястото,като можеш да откриеш по земята,сълфетки,фасове и остатъци от храна,както и вси4ко друго за каквото се сетите.Заведенията са студени и типи4ните испански са с цветни пло4ки по стената,бяло,син цвят,зелен,4ервен и вси4ки отенъци на дъгата,голяма шарения,оби4ат ки4а.
 Била съм на гости и са ми идвали на гости,да като ги по4ерпиш с нещо по разли4но от кафе и се у4удват,4е си толкова гостоприемен,приемат,а ако им отидеш на тях просто ей така за малко,не се сещат да те попитат дали искаш нещо,това само за кратки слу4аи.Ако е за уговорено гостуване сервират вси4ко както са изредили преди мен моми4етата,като се поднасят едно след д руго ястията,изяждаш едното,сервират другото,вино се пие много и бира също.
 Тук в тази област са много гостоприемни,по отпуснати,с по европейско мислене,вси4ките ни приятели 4черпят,канят ни на гости,ние ходиме дори и без предварителни уговорки и винаги сервират по нещо,винаги.Храната им не е толкова мазна чак,обичат си хамона и от него по хубаво нещо в света нямало казват,ценители са и на виното.По рожденни дни винаги готви жената,но не се старае толкова много да впечатлява с кулинарните си умения.Но винаги приготвят някакви забавления,игри,най вече на плей стейшъна.
  Канени бяхме на рожденник аржентинец,имаше само пица и бира,като той дори не се грижеше да поддържа доброто настроение,вършеше си неговите си неща,говореше си по телефона,гостите бяхме 20 човека,всеки с пица и бира в ръка и си говориш с който си искаш.
 Една наша приятелка испанка всяка седмица един ден от седмицата събира приятелите си в нейния дом на вечеря,масата е отрупана с поне по две неща от предястие,основно,гарнитура и десерти,много пиене и всичко това тя приготвя и купува,ние естествено винаги носим вино или аз някой път ако направя нещо сладичко.
 Моята половинка е бил женен за испанка,всяка неделя се ходи в дома на родителите на жената да се яде паеийа,всяка задължително е,преспива се там и после си се прибират.Обядват в 2 по часовник,пият кафе за 2 минути на крак,в дискотеките или баровете испанските няма маси и столове,на крак и държиш в ръка питието си.В Мадрид,баровете са претрупани,мръсни и всеки те блъска,говорят на висок тон,викат,по площадите сядат където намерят свободно място с новите си дрехи,по земята най вече(дори един испански актьор видяхме с компания насядали по турски по земята,пълна с кал и люспи от слънчоглед,за Уго Силва става въпрос,не ги интересува,че ще се нацапат).
 Имаме съседи англичани,много възпитани хора,като си идват по няколко пъти в годината тук и след като си заминат всичко което им остане ни го оставят до вратата,грижливо опаковано,говоря за чипс,сладки,кафе,вино,мляко и др.,всичко е обезмаслено и никога испански продукт,всичко е английско.
Една друга англичанка наша приятелка,също е много готина,гостоприемна,винаги черпи с каквото има в момента,но и при нея е всичко английско(има магазини с английска стока,пазарят си от там).
 Приятели румънци имаме,те са като нас,нищо по различно,същите луди глави са като нас,много готини хора.Имаме съседи румънци също,те ходят да спортуват всяка неделя,а през седмицата организират барбекюта в двора си,като се прибираме от някъде и те винаги ни канят на по мръвка и бира(половинката последния път яде конско месо в тях).
 Колумбийката е женена за наш приятел българин,който не може да свикне на тяхната храна,не я харесва,тя пък се научи да готви българска кухня и като ходиме в тях,все едно че съм си у дома.
 Руснаците само алкохол им дай,предимно с кисели крастевички мезят.
 Украинката прави много вкусни торти,като се събираме някъде винаги я караме да ни прави торта.Готина е като човек.
 Когато дойдох тук в началото ми направи впечатление,че ако някой настъпя в дискотеката той ми се извинява не аз на него,доста пъти ми се е случвало.
 Като се сетя нещо друго ще допълвам.

# 58
  • софия
  • Мнения: 25 483
dalka ,незнам кое е рукола,но те на наша почва си правеха салата от глухарче(това което децата дъхат) незнам дали го обясних правилно Embarassed
На руколата листата много приличат на тези на глухарчето, но са по-крехки. Може би, руколата е култивирано глухарче. В Средиземноморските страни изглежда е много разпространено консумирането й.

Сега се сетих за една доста ... хммм неудобна Островна традиция (Англия и Ирландия). В баровете стоят прави като коне и се наливат с бира. Всеки ден след работа, всичкото англичанин се втурва към най-близкия бар, взима си чаша след чаша бира и пият прави. Когато е топло времето, около и пред бара гъмжи от народ. Не е като да няма и места за седене, но стоящите са доста повече. В началото е много неудобно, но в някакъв момент се свиква и спира да ти прави вЧеПетление, че пристъпяш от крак на крак по 2 часа. Сериозно погледнато, мисля, че това е така, защото те пият бира-две на едно място, след това отиват на друго място и така не се застояват прекалено дълго някъде.

Не мога да отлича някакви специфики в кухнята. В Лондон са много разпространени индийските ресторанти, а в Дъблин порциите в ресторантите са огромни.

Иначе, това, което категорично е различно от при нас, навсякъде, където съм ходила (почти всички европейски столици предимно) е, че абсолютно никъде, на никой, няма да му направи впечатление как си облечен и какво правиш. Никой няма да се обърне след теб да те оглежда или да започне да те обсъжда. Можеш да видиш какви ли не странни хора, странни работи. В метрото си се гримират, говорят по телефон високо и какви ли не работи, но никой не обръща особено внимание. В Лондон и Дъблин, много, много не слагат/пускат пердета, прозорците са високи и са на ниско ниво спрямо улицата, и минавайки покрай къщите, виждаш вътре хората как си правят ежедневните работи - седнали в хола и си гледат телевизия напр., но пък и никой не зяпа в прозорците, де.

Последна редакция: пт, 27 фев 2009, 18:17 от zvanche

# 59
  • Мнения: 352
Аз от Испания съм останала само с добри впечатления-и от барове и ресторанти и от домашни партита.Говоря конкретно за Валенсия.Домакините отрупват масите с ястия,почти винаги има чипс,миди,калмари,малки солени кроасанчета.Пие се испанското вино с лимон,а накрая кафе и няколко вида сладкиши.Салатата е ясна,а основно винаги с риба и месо,иначе зеленчуци не съм забелязала много да консумират Simple Smile

# 60
  • Norge
  • Мнения: 2 311
се разни сосове, грилва се сериозно...
странното е, поне за мен, че като грилват не ядат месото от чиния, а от дървени кръгли дъски newsm78


Така сервират по заведенията и в Чехия, на нас ни хареса, та си купихме за вкъщи и дъсчици - кръгли, и четвъртити  Simple Smile. Ако ни дойдете на гости, обещавам да ти дам чиния  Laughing

Знам поне едно заведение във Варна, където също скарата се сервира в подобни плата.

# 61
  • Мнения: 653
италия
принципно като каниШ някой се уто4нявате дали става въпрос за ве4еря или за след ве4еря
за ве4еря: ако искаШ готвиШ първо, второ и про4ие, ако не ти се занимава поръ4вате пици
обикновено жените готвят, но много рядко правят домаШни десерти, най_4есто гостите купуват и носят десерта
ако не ти се занимава с ве4ери, се каните директно след ве4еря_ тогава може да се предложи кафе и след това вино или ракия/уиски .... с неЩо от типа на 4ипс, но не е задължително
всъЩност ниЩо не е задължително, не рискуваШ някой да ти се обиди за неЩо, а ако има неЩо си казват, не правят намеци

първия път, когато дойде водопровод4иk в нас му предложих бира по наШенски, 4овекът ме изгледа все едно съм алкохоли4ка. с триста зора успях да му пробутам 4аШа вода
ве4е ниЩо не предлагам, само ако видя,4е много страдат, предлагам вода

Последна редакция: пт, 27 фев 2009, 18:04 от gioia.

# 62
  • Мнения: 3 932
Канада - Кебек

Каненето преди гостито е задължително, даже mоже и да пратят някои и нструкции по е-mеил, ако приmерно вечерята е някаква теmатика. Наприmер известен тип вечери са от типа 'вино-сирене', та всеки гост се приканва да донесе сирене или вино, това се случва на ниска mасичка, после обикновено се mестиm в трапезарията. Друг вид аперитиф е mартини, или някакъв твърд алкохол, кракери, mаслини, mоже и чипс..
Оттук нататък иmа два сценария-
1). Доmакинята е кулинарка   chef
Типично е да се започне наприmер с пъпеш, прошуто и mоцарела - тук се сервира вино
После mоже риба или mесо със зелена гарнитура - вино
Десерт - чийз кейк наприmер с ликьор, конак или уиски и кафе
2) Доmакинята я е поmързяло или пък не и е  характера, та се почва с чипс, бира или др. алкохол
После mоже някакъв полуфабрикат - лазаня, пица и сладолед за десерт.

Характерно за гостоприеmството тук е, че действието се развива доста бързо, захвърчават блюда и напитки, та за половин час основната част е поприключила Rolling Eyes
Едно сеmейство, което ние бяхmе канили на гости 'по български' оцениха mного как отделяmе повече вреmе за салатката...даже по едно вреmе взеха да
подпитват кога ще е вечерята Mr. Green

# 63
  • Here, There and Everywhere
  • Мнения: 373
американките са се разписали, ама и аз да си кажа...
понеже тука има много етноси и раси, има и големи разлики все пак
имам приятели от Латинска Америка, децата ми - от Индия и при тях е по- различно. Много хора пазят културната си и етническа принадлежност в някаква степен. Та някои може и да ядат пред вас и да не ви дадат, но има и такива, които биха си разделили сандвича.
Иначе масово са разпространени полуфабрикатите, сандвичите, замразените храни, барбекюто.
Споменахте за нарязаните зеленчуци, мъжът ми най- редовно си купува нарязана зелена салата, измита, смесена с моркови, зеле и пр. Отваряш пакета, изсипваш в купа, изсипваш си дресинга- супер бързо и здравословно  Laughing

Това, което много ми харесва тука, е че на празници (не лични, а национални или други), когато има събирания, домакинята не е длъжна да сготви всичко за целия народ. Всеки носи по нещо за ядене и/или  пиене, домакините предоставят терена.

Имаше нещо за ресторантите- има и добри, и лоши ресторанти. Никъде не съм се чувствала нежелана, напротив, понякога мисля, че децата ми са прекалявали и не са се държали прилично, но никой никога не ни е правил забележка и не е показвал, че това не е прието. Към децата са страшно толерантни- и в ресторанти, магазини, навсякъде.

# 64
  • Мнения: 67
Здравейте,страхотна тема от в4ера я следа.,много интересно...аз дълги години живях в щатите и по то4но във Флорида та за там си е нормално да те поканат на рожден ден в заведение и да си платиш накрая квото си пил и ял.,или да отидем на гости и да се наредим на дивана с хартиената 4иниика но ок,тогава не съм обръщтала кой знае какво внимание на тези неща.,от няколко години живеем с мъжът ми и детето в Англия и тъй като си стоя вкъщи да си гледам детето смятам за нормално да сготва обяд и после разли4но за ве4еря.,една от познатите ми англи4анки тук се шокира.,ама как така той нейния мъж бил доволен и на сандви4.,да не говора за полуфабрикатите с който си тъп4ат децата.,колкото пъти сме били на гости сме яли китайско доставка по домовете.,нямам претенции че съм голяма домакиня но винаги унас има сготвено,ако идват хора на чай винаги правя мъффини или кекс.,бащта ми беше на гости скоро и се хвана за главата като му ливнах мляко в чая по инерция.,има много неща които са ми странни като например защо си правят пяна в едното разделение на мивките и там хакат мръсните чинии???но в края на деня всеки си прави това на което е свикнал и навсякъде е различно и интересно в това е красотата да живеем  Hug

# 65
  • Мнения: 994
Бях забравила за самообслужването, когато си на гости, но потвърждавам, че това важи само за голямо и неформално парти. Иначе съм присъствала на вечери, когато си те обслужват домакините. За голямо парти са много популярни чинии, чаши и прибори за еднократна употреба. Има си и много тематични такива.
А и забравих имам и няколко познати семейства, в които главния готвещ е мъжа, независимо че жените им не работят. Казват, че не умеят да готвят Simple Smile.
Настърган кашкавал е много удобен за ползване, но има и некашкавалени съставки и спрях да го купувам.

# 66
  • Мнения: 27 524
Настърган кашкавал е много удобен за ползване, но има и некашкавалени съставки и спрях да го купувам.

Така ли?  Shocked

# 67
  • Мнения: 994
Настърган кашкавал е много удобен за ползване, но има и некашкавалени съставки и спрях да го купувам.

Така ли?  Shocked

да, има някакви си вещества, които пречат да  не се залепва - на тукашните опаковки са го споделили този факт и понеже не желая да ги ям, вече си стъргам сама.

# 68
  • Мнения: 27 524
Мерси за инфото. Ще проверя и тук как е и ако е също така - и аз ще спра да ги купувам  Simple Smile

# 69
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


 За Англия мога да допълня, че една от любимите им закуски е боб от консерва намазан на филийка.Трът - пръц и газове от устата не е неприлично, следва едно "сори" и всичко е о.к. PartyНаистина готвенето не е любимо занимание.Много пъти съм виждала семейства пред магазините да лапат на крак полуфабрикати.Ходила съм на игрални групи с посетители деца и майки.Любимо занимание е хапването.Не ги пазят като нас от сладки, шоколади и сокчета в огромни разфасовки за по 1лв.Един път имаше на посещение готвачка, която показваше рецепта за сладки на майките.Никога няма да я забравя  Simple SmileЕдна кутийка маргарин, малко брашно и портокалова есенция.Всички след това бяха много щастливи от получения резултат.

   От източноевропеец трудно биха пробвали храна....но като се престрашат вече няма проблем.Един път една жена поиска тутманик за вкъщи, стана ми приятно.Донесе великденски кекс, но никой от нас не можа да преглътне повече от едно малко парче...сладкооооооо и ужасно на вкус, но това е въпрос на традиции и вкус.Имах смелостта да кажа, че готвя свинско с кисело зеле и от отсрещната страна превъртяха очи.Предложиха ми да сготвя броколи с още нещо, но аз им върнах физиономията.Като идват хора в нас(майстори, техници и т.н.) винаги предлагаме чай и кафе.В началото се учудват, но приемат с усмивка.Аз така не се и научих да правя с чай с мляко.Един път имах желанието, но станаха едни изварени парцали в чая...........проблема е, че не мога да приема тази комбинация за напитка.

# 70
  • Мнения: 11 607
се разни сосове, грилва се сериозно...
странното е, поне за мен, че като грилват не ядат месото от чиния, а от дървени кръгли дъски newsm78


Така сервират по заведенията и в Чехия, на нас ни хареса, та си купихме за вкъщи и дъсчици - кръгли, и четвъртити  Simple Smile. Ако ни дойдете на гости, обещавам да ти дам чиния  Laughing

Знам поне едно заведение във Варна, където също скарата се сервира в подобни плата.

А аз бях на рожден ден в България, където ядките, солетите и брускетите бяха наредени на такива дъски.....Дъщерята е омъжена в Германия обаче, явно е от там......


Момичена, благодаря ви много! Направо си правя кулинарно световно пътешествие - без багаж, без билет, без никакви разходи. Удоволствие е изцяло мое! Благодаря и чакам още, защото апетитът идва с яденето.......

# 71
  • Мнения: 27 524
Трът - пръц и газове от устата не е неприлично, следва едно "сори" и всичко е о.к. Party
Имах смелостта да кажа, че готвя свинско с кисело зеле и от отсрещната страна превъртяха очи.
Предложиха ми да сготвя броколи с още нещо, но аз им върнах физиономията.

Ох, ама как можеш да пишеш толкова образно и забавно, попилях се от смях  Joy Joy Joy

# 72
  • София
  • Мнения: 2 671
...аз дълги години живях в щатите и по то4но във Флорида та за там си е нормално да те поканат на рожден ден в заведение и да си платиш накрая квото си пил и ял.,...
това ми напомни една доста странна ситуация - на сватба в Щатите алкохолът се продаваше...от роднини на булката, понеже самата сватба беше на полянка, храната - от кейтъринг фирма, а алкохолът - на импровизиран бар, облсужван от някакъв братовчед на булката. Ама си беше скъпичко  Mr. Green

# 73
  • Here, There and Everywhere
  • Мнения: 373
забравих да пиша за доматите и краставиците...
тези, които най- много ми харесват на вкус са внос от.... Канада- представете си колко слънце са видели  Simple Smile
за чушки ходя през девет магазина в десети- само там има такива, дето ми харесват
първоначално всичко ми се струваше страшно безвкусно и мислех, че затова тука се слага толкова кетчуп и други подправки. Сега поиздирих неща, които ми харесват или пък свикнах на безвкусието  newsm78

иначе аз не черпя никой, който идва по работа вкъщи- техници и пр. - нито в Бг съм го правила, нито тука Thinking

# 74
  • Мнения: 2 381
Алкохолът в САЩ наистина се плаща по сватби. Изключение прави шампанското. Но пък има ограничение за възрастта, съотв. яки глоби, затова си мисля, че барът е отделен.
А на който е измислил приборите за еднократна употреба (особено при по- големи събирания) съм много благодарна. Не мога да си представя 20 човека у дома на барбекю или рожден ден и да мия несметно количество чинии, вилици и лъжици след това.

Последна редакция: пт, 27 фев 2009, 20:39 от Niki1

# 75
  • Мнения: 1 526
Адмирации за веселата тема!
Искам да добавя и да допълня казаното от Мента за Израел.
Заради горещият климат задължително където и да отидеш ти предлагат безалкохони, чай или кафе.
Въобще много се набляга на пиенето и все се пита и подканя.

На гости е прието да се ходи по предварителна оговорка, но близки приятели могат и без.
На гости се набляга на салати и меса, лятно време парковете се превръщат в скараджииници на открито.
Разнасят се едни пушаци на талази, а миризмата се осеща от километър.
Често прекаляват с количествата, да има...

# 76
  • Мнения: 1 550
Мариета е писала за Холандия, но аз да обобщя с една дума за холандците- практични Grinning Сами се наричат така, а аз споделям това мнение. Всичко е символично- почерпката по какъвто и да е повод, както и подаръците. Поканата за рожден ден е вечер, като се предполага, че си вечерял в къщи. Първо се предлага кафе/чай и по едно парче торта. След това вече се предлага вино/бира, рядко се пие друг алкохол. Малко хапки, в повечето случаи купени готови от магазина. Няма излишна суета или слугуване. Колкото и гости да поканиш за всички има място (кой седна, ки прав) и не "влизаш вътре" покрай всички разходи.
Сватба- има прием за всички и вечеря/обяд само в тесен кръг. Приема трае 1 час и 1/2 до 2 часа, като от време на време минават сервитьори и предлагат бира/вино и хапки. Няма как да се напиеш Crazy Mr. Green
Има, разбира се и сватби по цял ден, но те са по скоро изключение.
Ако се канят гости за хапване, в повечето случай всеки носи по нещо.
Много неща ми бяха чудни в началото. Сега много ми харесва това, че не ми се налага да прекарам целият ден в кухнята до пристигане на гостите, както и след това. Няма излишна показност, идеята е да се съберем защото ни е приятна компанията.

# 77
  • Мнения: 4 668
Живяла съм в Италия , но преди 15 години  Simple Smile Не знам доколко съм актуална с моите спомени , но това което помня от тази страна е непрекъснатото ядене  Laughing ...седнеш на обяд и така 4-5 часа . Имам чувстото , че сладоледът , който ядях там го няма никъде по света .
Имам роднини в Холандия - това , което мога да кажа за тях е - практични до мозъка на костите си - всичко е премислено преди да се купи . Не са много по гостите ...
Страхотна тема   bouquet

# 78
  • Мнения: 1 101
Да добавя за Португалия
не знам китайците колко ориз ядат но мисля 4е португалците ги бият Naughty Без ориз на масата не сядат и то един такъв сух му викат направо си тропа...и децата от малки се закърмват с тази лубов  Joy
А съ6то супа (разновидности на крем супа с разли4ни зелен4уци) Имах приятелка която на 5 годи6но дете     менуто  бе6е супа с минимум 7 зелен4ука и евентуално малко биф(теле6ка пържола)...това в къ6ти а в градината сигурно е имало разнообразие newsm78

# 79
  • Мнения: 7 914
аз да каже нещо интересно за холадската кухня:

официално интервю ( споменавам най вълнуващият момент и то по памет):
 - Доста време вече сте в Холандия,  ще издадете ли книга и за холандската кухня?
 - да, вярно е... книга не планувам специално за холандкста кухня... бъдешете мипланове и тн и тн
как да се издаде книга като няма да има търсене Joy



в първите години доста слагах трапези( по нашенски) на холандците и по откровенните, си казваха колко тежко им е станало Joy..повечето наблягат на полуфабрикати, но вианги казват" аз готвя"  chef

# 80
  • Мнения: 7 605
Ася е писала ве4е zа Германия, Роца zа Франция, така 4е аz Ще пиШа zа друга страна, в която съм живяла, а именно южна Корея.

ОбЩо вzето, храната йм е много 4ужда/екzоти4на zа нас. Много zелен4уци, много риба и морски "деликатеси", много люто понякога (наистина много).
Националния специалитет е ким4и, това е люто кисело zеле, ферментирано, много мириШе. Сервира се към всяко ядене, zадължително, ако Ще и пица да е  Crazy Така и не се нау4их да го ям  Sick
Яде се с пръ4ици, свиква се.

На гости не канят  Thinking  Ходи се масово на ресторант и то то4но в 6. Пият като zа световно. Не се притесняват да са пияни и дори да повръЩат пред другите. Най фрапантния слу4ай беШе в един бар, когато един Шеф, седнал на бара, се обърна, повърна на zемята, обърна се обратно и продължи с раzговора  ooooh! За тях една успеШна ве4ер zависи от броя пияни  Sick

Ресторантите са темати4ни. В едните се сервира само саШими, примерно (това е сурова риба), в друг само бибимпап (ядене в глинен съд, със zелен4уци и zапе4ено с яйце, не е zле), в трети само булгоги. Булгоги е любимото ми ядене. В масата има вградена скара и се пе4е месо на нея. Месото е по иzбор свинско или телеШко, примерно, може и мариновано да е. Идват на масата с голямо пар4е месо и го режат с ножица  Crazy и се слага на скара. На масата има сума ти куп4ици с най раzли4ни zелен4уци и много обелен 4есън, както и салата. Вzема се едно листо от zелената салата, в него се слага пар4е месо, може и малко люта паста (като лютеницата, но мн. люта), 4есън, някой и друг zелен4ук и вси4ко се zавива и се яде. Много е вкусно  Blush 
Ядат много бърzо и Щом са приклю4или, веднага ска4ат и тръгват.

Като се сетя оЩе неЩо, Ще допълня  Grinning

# 81
  • Пловдив
  • Мнения: 2 565
Страхотно интересна тема!  Peace
Беше ми интересно да прочета за вашите впечатления!
От моя опит мога да споделя:
За Гърция -  големи чревоугодници, страхотна кухня, дългиии обяди и вечери /вечерята през уикенда може да започне към 22ч и да продължи до 1/, по принцип ако отидеш на ресторант в 8ч те гледат странно Mr. Green - раничко е за тях. По това време още се пият фрапета и т.н. Това което ме е изненадвало,че и малки деца ги водят с тях до доста късно вечер. Шумни са, но не задължително невъзпитани. Имат страхотни хлебопекарни и сладкарници. Ако отидеш да си купиш хляб или нещо друго тестено към 12ч например доста от нещата вече са на 1/2 от цената, въпреки че са направени същия ден.
За Италия - най-странното ми е 3-те целувки за поздрав и довиждане дори между мъжете.. Rolling Eyes Храната е вкусна и предимно паста и морска /впечатленията са ми най-вече от Северна Италия/. Любимата им традиционна паста е със сос от зехтин и нещо като парченца люта чушка! На едно гости специално заради нас бяха купили краставици /цената беше 3 евро за краставица, което мен лично ме изуми #Crazy/ и другите гости италианци бяха изненадани че може да ядем салата от краставици и да се пие грапа /тяхната ракия/ преди основното ястие! За предястие в ресторант обикновено  се сервира хляб или нещо като дебели солети /забравих как точно се казват Embarassed/ -  така правят и Гърция между другото - после се хапва паста /предястие/, след това може месо или риба /основно телешко ядат/, след това прошуто, десерт и задължително кафе /късо/. Диджестивите също са задължителни.
Това е засега от мен! Hug

# 82
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

Националния специалитет е ким4и, това е люто кисело zеле, ферментирано, много мириШе.

само в Германия съм го яла.
пристрастена съм Blush

но не смърди много newsm78
явно защото го правя без морските дарове и чесъна Thinking

за кръглите дървени плата: и на мен не ми пречи от такова плато да ям сирена или нещо подобно.
ама салата със сос да ми се разтече... newsm78 - не ми пасва много.
а съм виждала доста хора да ядат така Sunglasses

# 83
  • Мнения: 3 219
Много интересни неща разказвате Hug Живяла съм като дете в Русия, ходили сме и по гости, но нямам много добри спомени. Естествено-водка и хайвер, по-точно сварени яйца, изваден жълтъка и на негово място се слага хайвера...много вкусно Crazy. Правят доста салати, повечето са с майонеза. Като цяло са гостоприемни хора.

# 84
  • равна Тракия
  • Мнения: 101

Трът - пръц и газове от устата не е неприлично, следва едно "сори" и всичко е о.к. Party

Joyмда,така си е,и в щатско са същите...



# 85
  • Мнения: 959
Привет на всички!  Simple Smile

Аз, нямам какво да кажа по темата, но се присъединявам към кулинарното околосветско пътешествие. Няма да преча.  Blush

Темата е страхотна. На авторката.  bouquet

# 86
  • Мнения: 177
Аз да добавя някои неща за Германия:
въпросните кръгли дървени дъсчици, а и не само(и правоъгълни също)- се използват масово да ядеш върху тях. Т.е. вместо да ядат в чиния(става дума за сухи продукти все пак), си слагат дъската, продуктите по масата(хляб, сирене-крема, разни други сирена, салами и пр.) и си мажат филийките върху дъската. Ползват ги масово за вечеря и закуска.
За закуска, и вечеря, основно ядат намазани филии(много е важно, че кашкавал и салам не се смесват, или едното, или другото). Приготвят си и за през деня. Слагат си ги в пластмасови кутии и така си разнасят хляба. Масово подготвят и такива сандвичи за децата за училище. Пращат им и плодове. В повечето случаи са нарязани и пак във въпросните пластмасови кутии.
Това, което ми направи силно впечатление в началото, когато дойдох, бе факта, че не се смущават да ядат или пият по време на лекция или семинар например. Спокойно може да си извадиш намазаната филийка и бутилка вода и да си хапваш и пийваш, докато си в час. Не е проблем за преподавателите.

Аз лично съм от сравнително скоро тук(6 год.), но ден днешен не мога да ям типичните немски ястия и "специалитети". Чувала съм, че Германия била известна като страната на различните видове зеле. Наистина имат зеле в много вариации. Има едно "зелено зеле(Grünkohl)", което на външен вид прилича на ...  и по мое мнение има и същия отвратителен вкус, както и вид. http://images.google.de/imgres?imgurl=http://static.flickr.com/1 … 6hl%3Dde%26sa%3DN

Също така в магазините продават свинска мас с ябълки, която се маже на хляб.
Не мога да отрека, че хлебчетата им са много вкусни, както белите, така и тъмните. Но бял хляб нямат хубав, ако някой иска български бял хляб, то трябва да си купи от турските пекарни. Но пък имат много видове черен хляб(пълнозърнест, ръжен...)

Сега се сещам, че веднъж бяха на гости, за да отпразнуваме един завършен проект. Всеки занесе по нещо, което предварително бяхме уточнили. Накрая на вечерта остана един студен чай, който аз бях занесла, и ми предложиха да си го взема, за мое голямо учудване.

Аз лично не бих нарекла германците гостоприемни. За мен те си остават студени хора. Не може ей така да отидеш някъде на гости, било то и за 10 мин, трябва да сте се уговорили предварително. И на мен ми се е случвало да ме гледам учудено, когато съм предлагала вода, чай, кафе на майстори например. Приемат разбира се, но са меко казано втрещени.

За сега не се сещам за друго, но общо взето, това, което е казано дотук за Германия, както и за Холандия(на първа страница), мога да се присъединя и аз към него. Не готвят особено, много полуфабрикати, гумени плодове и зеленчуци, скърцащо между зъбите сирене. Една моя позната(хърватка), която живее тук от 18 год, каза, че ако на германците им вземат микровълновите, 80 % от тях ще умрат от глад.  Crazy

Засега толкова, ще допълвам като се сетя.

П.П.: Темата е наистина страхотна!

# 87
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 105
О, за вас интерсна, а за мен болна тема. Като кажа, 4е в нашето семейство сме на разделно хранене и вси4ки ахкат.Но като допълня, 4е разделно си готвим и става конфузно. Е. ве4е по4ти 6 години, ама не мога да свикна с английската кухня. По4ти вси4ко е полуфабрикати, тук готвенето хи4 не е на по4ит. Вадиш от фризера и бам в микровълновата или отваряш консервата и пак микровълновата.
Традиционното ядене тук е фиш и 4ипс, демек пържени картофи, но поляти обилно с оцет и осолени го гор4иво. И като си представите пържени в някаква мазнина несменяна месец, миризмата е ужасна. Сложени са в пласмасова 4инийка и увити с хартия и на всяка кара4ка срещаш народа разтворил пакета, яде яко с пръсти и се носи тази миризма на оцет и гранясало олио.
Биляна е писала за обилната закуска, на обед се хапва сандви4 и тии тайма, 5-5.30 настава голямото плускане. Една огромна 4иния препълнане с ядене - някакво месо, 4есто телешко, метнато набързо във фурната, варено брукселско зеле, моркови,грах и задължителния 4ип, пържените картофи, и вси4ко това полято с кафяв сос. Англи4ание ядат много горещо, така 4е 4инията се омита за нула време.
След голямото плускане, малко релакс и се по4ва с бирите, задължително и само с някакви ядки.
Друго популярно е пастрите. Нещо като бани4ка, но от  бутер тесто,  направено с мас и пълнеж от разли4ни зелен4уци и някакви къс4ета месо.
Виж, пе4ените картофи са нещо друго, особено ако са пе4ени в мини фурни на жар. Картофа, голям, се реже наполовина още докато е горещ и се слага кашкавал, захлупва се да се поразтопи кашкавала и пак за нула време горещ се яде.
Салати тук по4ти не се ядат, то да има кой да ги прави.
Голяма 4аст от английската кухня е всъщност индийска. най-разпространено е кърито, нещо като нашта яхния, обикновено с месо и къри сос, обикновено готов от буркан, супер луто и супер миризливо. Ли4но аз едва го понасям, а мъж ми го яде през ден. Аз пък го ядосвам с нашата шарена сол, имала ужасна миризма.
С няколко думи тук се яде много горещо, много луто, много кисело и много мазно. Супер нездравословно.
Плодове по4ти не се консумират, зелен4уци помалко. Е, на втория ден като пристигнах и отидохме на пазар с мъжа ми ми се събраха о4ите, супите в консервни кутии, продават по половин краставица, патладжана, тикви4ките, портокалите се продават на бройка.
За гостите да не говорим, предварително се уговаря ден и 4ас, дори и с родата на мъжа ми. Рядко се кани на гости с ядене. Идват ни на гости, една бира, 4ай, кафе или 4аша безалкохолно, това е 4ерпенето. Сестра ми като идва каза, 4е най и харесва английското гости, лесно и бързо. Laughing
Вси4ко това е за Англия, но не за Лондон, там е друга работа.
Ох, още много може да се пише, и за сосиджите им и за претенциите им като отидат на по4ивка в 4ужбина яденето да е английско.Другите да допълват.
Извинете ме, пиша на лаптопа и две букви ми липсват.
 

# 88
  • Мнения: 483
Абе момичета, как е възможно в тази Хамерика 1 кг коприва да струва $30.00 ooooh!?
Направо паднах Thinking А тук расте като в България, не е нещо нечувано.
И ако искаш да ти я изпратят още $20.
Бясна съм! А ми се е дояла, не е истина Twisted Evilз

# 89
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Mama E , аз се опитах да сготвя суха коприва от БГ и стана супа миришеща на чай. За Чикаго знам само един парк, където расте коприва, не е навсякъде.

# 90
  • Мнения: 1 116
Абе момичета, как е възможно в тази Хамерика 1 кг коприва да струва $30.00 ooooh!?
Направо паднах Thinking А тук расте като в България, не е нещо нечувано.
И ако искаш да ти я изпратят още $20.
Бясна съм! А ми се е дояла, не е истина Twisted Evilз

Mama E в този парк-ферма има страшно много коприва, всяка пролет ходим там да си берем. На вас ви е доста близо...
Добре че ме подсети, ето къде ще идем да се разкараме този уикенд, пък и коприва да си наберем Simple Smile
Farrel-McWhirter Park

# 91
  • Мнения: 492
Северна Испания

Тук са особени ценители на храната и хубавото вино. Когато канят някой на обяд или вечеря, то това е в някой бар или ресторант, вкъщи се събират със семействата по принцип на семейни празници, като коледа, великден, деня на царете и т.н. Много от семействата имат традиция да ходят в неделя на обяд в къщата на родителите  или на мъжа или на жената. Независимо дали се хранят на ресторант или вкъщи менюто им се състои: от 1 (салата, зелнчуци, паста, зелнчуково пюре, ориз, бобени култури )  2 (месо, като знаят всяко месо от коя част на животното е, риба и всички морски дарове, лазаня, паейя и т.н.) 3 десерт (крем, торта, сладолед, кисело мляко, плод и т.н) и накрая завършват с кафе и чаша алкохол, ако е вечеря или обяд през уикенда. Дори в болничните заведения, ако се наложи да останеш там, храната е на същия принцип, без кафето и алокохола. Носят ти лист, на който са написани две първи яденета, две втори и два десерта, както за обяд, така и за вечеря и ти си определяш кое от тях да ти донесът. За закуска винаги е хлябче с масло, конфитюр и чаша прясно мляко, а за следобедна закуска - чаша прясно мляко, бисквити и пакетче нескафе без кофеин.  Всичко в болницата  е много вкусно, все едно си го приготвил вкъщи. Испанците ходят страшно много на почивки, навсякъде по света. Първото нещо, което се казва когато някой е бил някъде е дали храната е била на ниво Simple Smile Младите и хората на средна възраст, обичат като отидат на непознато място да пробват нови и непознати за тях храни, а докато бабите и дядовците задължително трябва да ядът това, което цял живот са яли. Когато се хранят вкъщи, по- възрастното поколение си приготвят всичко сами и рядко използват полуфабикати. А по-младото поколение, използват повече полуфабрикати и по-малко готвят. За готвене и салати предимно използват зехтин.  В училище всяко дете си носи кутийка със сандвич. Всички испанци ценят домашната храна и десерти. Обожават крокети и всички подобни пържени храни, гордеят се с тортията във всичките и разновидности и традиционната им шунка , харесват сирената и по хранителните вериги имат богата разновидност.  В отношенията между хората, имат страшен респект към човека. Не е необходимо винаги да са на мнението на другия, но имат респект към мисленето на човека отсреща.
Маме, поздравления за невероятната тема  bouquet

П.С. закуската е или зърнена, или мляко с какао и бисквити, или препечена филия с масло и конфитюр, придружена с чаша  кафе и портокалов сок, или кроасан или сандвич.

Последна редакция: сб, 28 фев 2009, 15:48 от svetlane

# 92
  • T"A
  • Мнения: 2 515
И аз да допълня за Израел... Тук изобщо не знаят, че копривата може да се яде и никъде не съм виждала да се продава коприва; иначе расте като бурен, но аз все още не съм се навила да търся да бера...

Пастата е универсална храна за деца - в много от заведенията, като пише "Детска порция", имат предвид макарони и шницел, което е по-добрият вариант от пържени картофи със шницел  Peace И мен ме научиха, ако каня семейство с деца, да съм готова с паста, защото не се знае дали малките ядат нещо друго освен това...

Друго нещо, което опитах за първи път тук, е шницел от царевица. По принцип има полуготови, замразени шницели от какво ли не - спанак, тиквички, но те някак ми бяха по-познати (нали и в България си правим кюфтета от различни зеленчуци). Също са обичани от децата и често съдържание във фризерите на домакините.

   Салатите - ядат се много салати, по мои впечатления, но не подправят салатите с оцет и им е много чудно да се полива оцет върху салатата (но може да сложат винен оцет в дресинг за салата). Ползват лимонов сок и зехтин или дресинг. Към зехтина имат много специално отношение и е много, много употребяван в кухнята им, вкл. за готвене.

# 93
  • София
  • Мнения: 15 474
Аз  нищо не мога да споделя, но пък темата я чета с огромен интерес. Продължавайте да разказвате. Peace

# 94
  • Мнения: 940

Трът - пръц и газове от устата не е неприлично, следва едно "сори" и всичко е о.к. Party

Joyмда,така си е,и в щатско са същите...





Хаха, това направо съм го забравила, но е вярно.

# 95
  • Мнения: 1 777
Mama E , аз се опитах да сготвя суха коприва от БГ и стана супа миришеща на чай. За Чикаго знам само един парк, където расте коприва, не е навсякъде.
Аталанта в кой парк има коприва? Simple Smile

Последна редакция: сб, 28 фев 2009, 18:04 от Pety

# 96
  • Мнения: 5 462
Аз  нищо не мога да споделя, но пък темата я чета с огромен интерес. Продължавайте да разказвате. Peace
Аз имам лични наблюдения как е в Италия и някой други европейски държави , но момичетата са споделили .Ако се сетя нещо ново и специфично неспоменавано ще допълня.

# 97
  • Sofia
  • Мнения: 4 044
Аз не мога да споделя много, но от личните ми наблюдения мога да кажа:

Англия - както някой вече беше споменал - пържени картофи с много оцет и много сол - когато видях как слагат оцета и гледах така   Shocked Shocked Shocked Sick също кафевия сос е типичен и го слагат на месо, но още повече се учудех, че го слагат и на салати (англичани в България). така и не се научих да пия чяй  с мляко, но типичните английски чайове много ми харесват. Англичаните забелязвам че не харесват айрян. Англичанка ни покани преди време на личен празник, поканата беше за заведение и искаше да потвърдим дали ще присъстваме. След като всички и потвърдиха ни уведоми, че ние ще си плащаме алкохола.

Гърция - като цяло Гърция ми харесва, за гърците съм с противоречиви мнения. Независимо обаче как се държат в семейна среда, с туристите се държат перфектно. Минус е, че много малко хора желаят да разговарят на език, различен от гръцки. Кафето винаги се сервира с вода, независимо дали ще е от чешмата, минерална или трапезна. При последното ми посещение на Серес имаше празници на града където ядох страхотен сладкиш - нещо като баница с крем и моля ако някой знае как се прави нека сподели. Гръцко кафе се поднася винаги със сладки и локум също и вода,  фрапето с вода и сладки.  Винаги са много любезни в заведенията. 
Тайничко завиждам на гърците за хубавите зехтин и маслини  Wink

Франция - ходила съм в Южна Франция, французите тав ми изглеждаха не много любезна, храната беше предимно полуфабрикати, не желаят да говорят на английски.


Италия - гостоприемни и любезни. Сервитьорите искаха да се снимат с нас Wink
Усмихнати и ведри. Не ми хареса това, че ми изглеждаше много мръсно на много места в Италия.

# 98
  • Мнения: 48
Аз също съм ходил в Англия - Лондон. Изключително красива столица, има хиляди забележителности, на които трябва да се обърне голямо внимание Simple Smile.Примерно двореца "Уиндзор", "Tower of London" и други. Пожелавам на всеки да отиде там Simple Smile

# 99
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Mama E , аз се опитах да сготвя суха коприва от БГ и стана супа миришеща на чай. За Чикаго знам само един парк, където расте коприва, не е навсякъде.
Аталанта в кой парк има коприва? Simple Smile

Ървинг парк, където се събират за БГ събор. А ти си ми съседка, покрай нас няма... преровила съм парковете Cry

# 100
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 105
Аз също съм ходил в Англия - Лондон. Изключително красива столица, има хиляди забележителности, на които трябва да се обърне голямо внимание Simple Smile.Примерно двореца "Уиндзор", "Tower of London" и други. Пожелавам на всеки да отиде там Simple Smile
Е, ние тук си говорим за манджи.

# 101
  • Мнения: 9 904
не видях някой от арабските държави да е писал, пък ще ми е интересно, на гости не съм ходила.
не съм намерила чубрица вече 5 месеца. какви ли не омайни подправки, всеки път като мина край чувалите, ми текат лиги до земята, а чубрица няма. В най-добрия случай мащерка, или боба само с джоджен.
А чай от джоджен ми хареса, добро нещо. И кафето с кардамон. Но тук няма много типични неща, мултинационална държава. И доста американизирана, струва ми се. Дори във food courts най-голямата опашка е пред макдоналдс и КФС. Добре че има един гръцки щанд/персоналът разбира се са филипинки или нещо такова/, и много ливански, където хапваме вкусна и приятно позната храна.

дразни ме ужасно липсата на прясно месо - телешко и говеждо. Поне пилешко се намира, недооскубано,  и прясна риба/на пазара, в магазина само замразена/. Местно производство има само на пилета, мляко и фурми..... останалото гледаме да го купим внос от по-близка държава, даже яйцата са от Саудитска Арабия.
Но пък страшно харесвам бейби зеленчуците. Почти всичко предлагат и като бейби - тиквички, патладжани бели и сини, морковчета, бамя, фасулец, и арпаджик винаги се намира.....само картофите са огромни. тези картофи с размер като българските тук се водят бейби Simple Smile
Има едни супермаркети, в които има зала с надпис "no for muslims". Влизаш смело и попадаш в свински рай  Mr. Green отвсякъде висят шунки, салами, бутове, пастети и каквото се сетиш. За съжаление месото е замразено.

# 102
  • Мнения: 126
Тити - може ли да опишеш малко хората и нравите им? За ходенето на гости, за посрещането, за готвенето - някакви типични неща! Ще ми е интересно да разбера малко повече за арабския свят - а мисля, че и на останалите!

# 103
  • Мнения: 9 904
ами както казах, на гости не съм ходила, а държавата е мултинационална, местните са по-малко от чужденците, така че е много мешана работата. Индийска, пакистанска кухня, продукти - колкото щеш. В супермаркетите има един куп индийски зеленчуци, разни тиквокраставици, пъпчиви, дълги, незнайни такива, питки самоса, пилета биряни, люто, та дрънка. Първоначално едва не ни убедиха, че няма такова нещо като сладък червен пипер. после го намерихме като паприка, разбира се. Виж, за свещения месец Рамадан мъжът ми е разправял как по залез слънце стават страшни задръствания ,всеки бърза да ходи да яде   chef

# 104
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
ядох страхотен сладкиш - нещо като баница с крем и моля ако някой знае как се прави нека сподели.

казва се галактобурико Peace
във форума има пускани рецепти
успех

# 105
  • Мнения: 5 462
ядох страхотен сладкиш - нещо като баница с крем и моля ако някой знае как се прави нека сподели.

казва се галактобурико Peace
във форума има пускани рецепти
успех
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=156564

# 106
  • Мнения: 1 777
Mama E , аз се опитах да сготвя суха коприва от БГ и стана супа миришеща на чай. За Чикаго знам само един парк, където расте коприва, не е навсякъде.
Аталанта в кой парк има коприва? Simple Smile

Ървинг парк, където се събират за БГ събор. А ти си ми съседка, покрай нас няма... преровила съм парковете Cry
Благодаря ти!!!!

# 107
  • в резерват
  • Мнения: 3 722
Наши близки в Будапеща са ни посрещали по нашенски, но с унгарски манджи  Sick....Не препоръчвам комбинациите от пъпеш със сол, и краставица със захар. Магазините им за храна са невероятни....

# 108
  • Sofia
  • Мнения: 4 044
ядох страхотен сладкиш - нещо като баница с крем и моля ако някой знае как се прави нека сподели.

казва се галактобурико Peace
във форума има пускани рецепти
успех
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=156564

Страхотна си  Hug Praynig най-после някой ми каза какъв точно е този сладкиш, а толкова хора съм питала...

Зная си аз, че хората от родния ми град са много точни и винаги може да се разчита на тях  Hug

# 109
  • Мнения: 1 159
Преди 12-13 години бях на сватбата на един мой братовчед в Будапеща,който се ожени за унгарка.Помня салатата,която трябваше да наподобява нашенската шопска салата.Беше с домати,краставици,лук,шунка(дотук добре)и...мноого червен пипер!!! SickИ много захар ooooh!!Не видях някой от българските гости да си изяде салатата.Единственото,което ми хареса,беше гулаша,който наготви домакинята на вилата,в която ни бяха настанили младоженците.Много ароматна и гъста супа,с разнообразни зеленчуци,вкусна беше.
Не са много гстоприемни,или по-точно родителите на булката не бяха.Изобщо не ни поканиха в тях,иначе обичат да навестяват сватовете си в Бг.Дори и в Търново са идвали на екскурзийка при едно от гостуванията.

# 110
  • Мнения: 28
То си е до типа хора. На мен и в България роднините ми не идваха без покана и аз не ходех при родителите си без да предупредя, само в много редки случаи.

Тук, в Щатите, също е различно. Обикновено, сред моите познати, хората ядат по-основно на вечеря, защото тогава се събират семействата и сандвичи, салати, полуфабрикати за обяд.

На гости, зависи от случая на какво си поканен. Като правило те оставят ти да се обслужваш сам и да се чувстваш като у дома, но и аз няма да седна да подканям някой да яде и да кръжа около гостите ... И предпочитам да каня някого да ядем навън, не у дома.

Относно не предлагането, ако си без покана: аз не виждам нищо лошо в това. Все пак не е някаква беднотия и глад навън, предполага се, че всеки може да купи нещо сам.

# 111
  • Мнения: 48
Аз също съм ходил в Англия - Лондон. Изключително красива столица, има хиляди забележителности, на които трябва да се обърне голямо внимание Simple Smile.Примерно двореца "Уиндзор", "Tower of London" и други. Пожелавам на всеки да отиде там Simple Smile
Е, ние тук си говорим за манджи.
Упс, аз съм забравил да напиша... Та храната не беше изобщо ДОБРА, никак не я биваше  newsm78

# 112
  • Мнения: 9 904
днес в супера преброих 6 вида патладжан в различен размер и нюанс на лилавото, плюс зелен и бял.

# 113
  • Мнения: 6 390
Не съм прочела темата... но да кажа в чехия на салатите масово се слафа вода със захар...
И аз съм яла в кръчма шопска салата със вода и захар ...
и имат много сладки яденета...

# 114
  • Мнения: 1 352
Не съм прочела темата... но да кажа в чехия на салатите масово се слафа вода със захар...
И аз съм яла в кръчма шопска салата със вода и захар ...
и имат много сладки яденета...

А дебели ли са?

# 115
  • Мнения: 804
споделям моите впечатления за Украйна и Полша-в Украйна общо взето храната е хубава като изключим супата от цвекло/беше сладка като компот/с яйце.иначе приготвят страхотни вареники;спагети и рибни деликатеси.за Полша-изобщо не ми хареса кухнята им/не искам никой да обиждам/във всичко слагат захар-супи;салати.почти не консумират хляб/а ние обичаме да си топиме/.е адмирации за месните им специалитети макар да не им зная имената!всяка страна с вкусовете си но по добра от нашата кухня няма!!!

# 116
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
Аз май живея в друга Испания 
оказва се че май и аз
това, което прочетох ме остави Shocked

# 117
  • T"A
  • Мнения: 2 515
не съм намерила чубрица вече 5 месеца.

Тити, под какво име я търсиш? Пробва ли със "savory"?

Има нещо такова, че тревите, цветята, подправките имат малко по-различни аромати в различните държави, нещо от климата е  Peace Аз си нося чубрица от България, също шарена сол и сух джоджан - ментата, с която правят чай, ми е по-различна на аромат от нашенския джоджен  Peace Макар че, от друга страна, не съм я сушила, може би да го докарва на същия аромат  Thinking

И при нас пилетата изглеждат недооскубани  Sick и аз вече години не купувам пиле с кожа, само филенца  Peace

# 118
  • Мнения: 11 607
Искам да питам нещо....Някой носил ли е от вас зимнина зад граница? И има ли проблем за това на границата? И митничарите гледат ли подозрително и разбират ли като им обеснявате какво е това в буркана? Любопитно ми е просто......

# 119
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Носила съм сушени чушки, като тук е забранено прекарването през граница на растителни култури, даже ме хванаха, но нямаше последици  Crazy Но не смея да рискувам с друг зеленчук  Blush

Туршиите в Израел са много популярни, ядат се целогодишно и хората изобщо не разбират, ако им кажа, че е зимнина, т.е. за зимата  Mr. Green Питат ме защо, не им е понятно  Laughing

# 120
  • Мнения: 11 747
Маме, то зависи на коя граница и дали е сухопътна или е на летище.  Thinking

# 121
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Носила съм лютеница  Laughing когато все още нямаше бг магазини в Испания, и ми беше в куфара. Никой нищо не ме е питал (със самолет, в Европа - да уточня), само дето ми загубиха куфара и докато си го получа обратно, въображението ми рисуваше грозни картини на омазани в лютеница дрехи и счупен буркан Crazy Laughing. Е, получих си и багажа, и двете бурканчета лютеница невредими.

Какво точно имаш предвид под зимнина? Туршии, компоти, сладка, или всичко това накуп?  newsm78

# 122
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Ааа, лютеница и аз си нося  Grinning Нея скенерът (или както му се казва на оново пищящото) май не я засича, за разлика от чушките  Mr. Green

# 123
  • Мнения: 994
Не, буркани не нося. Имам по-ценни неща за пренасяне от лютеница или пък червени чушки. Освен това тук има откъде да си купя.
Пренасям шоколади обаче - винаги.

# 124
  • Мнения: 38
Аз съм пренасяла преди за Германия лютеница, сирене, кашкавал, луканки...няма никакави проблеми. Есента помагах на познати тук за лютеница и печени чушки- 800кг. чушки поръчаха от България. Но преди седмица правих панагюрска луканка -вече няма да си нося от България. Peace

# 125
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Навън +40 а те ядат кисели краставички,на моето обяснение,че в Бг се ядат зимата-зимнина получих  Shocked
За закуска корн флейкс,обяд- полуфабрикат, вечеря-салатка,мезенца(ние не спазваме каноните)сиренце...Винаги из хорските къщи има домашно приготвени кексове  Peace кафето си е жива чорба в халба  Crossing Arms И да не забравяме,че чая се пие с нана-все едно черен чай с гюзум или само гюзум без чай ...готино е научих се и аз  Peace Донесох си семенца мащерка-не ме хванаха  Joy

# 126
  • Мнения: 1 777
Аз съм пренасяла преди за Германия лютеница, сирене, кашкавал, луканки...няма никакави проблеми. Есента помагах на познати тук за лютеница и печени чушки- 800кг. чушки поръчаха от България. Но преди седмица правих панагюрска луканка -вече няма да си нося от България. Peace
скай 800кг. чушки??

# 127
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Есента помагах на познати тук за лютеница и печени чушки- 800кг. чушки поръчаха от България.

 Shocked Как пренесохте такова количество чушки? Предполагам, имаш предвид карго?

Тукашните чушки са такива:


Знам, че Израел изнася за Европа цветни чушки, но рядко се намират тънки прави чушки, а другите на стават за сушене  Thinking Пък и с този влажен климат...  ooooh!

Борянка, мащерката си вирее тук, може би нещо саденето се е прецакало. Казват и тимин = טימין, но правилното название на иврит (по-малко използвано обаче) е корнит=קורנית
Подправките и рибите са трудни за превеждане  Mr. Green

# 128
  • Мнения: 3 804
Сирия
Първо да запо4на,4е гости могат да ти дойдат по всяко време,от 9 сутринта до 22 ве4ерта,а лятото и до полунощ-съответно без предупреждение.По4ерпката запо4ва с кафе или 4ай,задължително се слагат ядки и плодове или сладки -ако има.Ако гостите са дошли по време на закуска,обяд или ве4еря-то задължително се слага и на тях,като стремежа е да се сложат поне 2 вида основни ясТия и още толкова предястия и салати.Ако оба4е гостите са поканени с повод и поканата е например за 2 то те ще дойдат задължително след 4-скоето нашите още не могат да свикнат когато са тук  на гости Mr. Green

По заведенията-към кафето задължително се носи и вода и дребни сладки.
Ина4е сирийките готвят през пове4ето време-и ако сготвеното е манджа гарнитурата -ориз с фиде е задължителна.Приготвят и най разли4на зимнина.

# 129
  • Мнения: 9 904
Mentha, точно savory няма никъде, и в Дубай търсих на няколко места, и в Катар питаха за savory- от известно време им спрели вноса.
аз бих искала да разбера точно какво слагат в заатара/йорданския, от него имам/, защото из интернета има противоречиви твърдения.

а пакистански червени/розови/ моркови някой ял ли е да каже добри ли са?

розмаринът ми не хвана, леща садих - изсъхна бързо, сега нахут пробвам. Само да видя докъде ще порасне.

# 130
  • Мнения: 38
Чушките бяха за мои познати, които имаха българско бистро (преди два месеца го затвориха). Те поръчват на фирма, която пътува из Европа и прави доставки.Когато се минава през Румъния, няма проблем да се доставят и хранителни стоки. Аз лично намирам тук почти всичко, а което го няма си го приготвям.

# 131
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
А аз да мъкна семенцата от България  Embarassed Имам и семена чубрица и магданоз..тукашния ми е странен  newsm78
Най-странното за мен е денонощното пиене на халбите кафе...Идвали са ми в 12 вечерта на гости на кафе..Имам бутилка винце,мартини охладени а те не-кафе...Чушките-пиперки  Joy и те странни едни грамадни-Мента е постнала снимка-хибрид между пипер и камба...
Тити лещата иска мнооооооогооооооооо вода почти да плува във вода  Peace

# 132
  • Мнения: 3 804
а забравих да спомена ,ту кпрез лятото не гостите се поднасят и пресни крастави4ки и листа маруля,ама не на салата ,а в едно плато се слагат листата накъсани едно п оедно,и краставиците разрязани по дължина на 4.

# 133
  • Мнения: 372
Момичета,записвам си и аз да ви следя,че съм се запътила към USA в най-скоро време. (и малко или много трябва да съм наясно какво да очаквам)

# 134
  • Мнения: 11 607
Маме, то зависи на коя граница и дали е сухопътна или е на летище.  Thinking

Коя е по-строга за пренасяне на това и онова? Иначе една позната от Америка е разпространила навсякъде около себе си тукашните домати. Те имат в градината и всички на улицата и...И са и много, много благодарни за това........

# 135
  • Мнения: 3 219
На сухопътната граница , поне тук за Европейския съюз, никой не те гледа какво носиш, естествено ако не е в промишлени количества Laughing, но спокойно можеш да си пренесеш зимнина примерно. Стига да не случиш някой крив полицай и да те кара да отваряш наред бурканите. Единствено са ни питали дали носим цигари Thinking, но ние сме непушачи вече от 3 години.

# 136
  • Мнения: 11 747
Ами, то в рамките на ЕС, нас към Румъния само ни спряха да ни поздравят и толкова, а може и изобщо никой да не те спре, все едно няма КПП дори.
Към Турция, разбира се, имаше печати и уж проверка, но просто бегло надникнаха. Общо взето, всичко можеш да си пренесеш, но зависи от случая. Чувала съм за хора, които са си носили сандвичи за из път - накара ли са ги да ги хвърлят на границата...
За летище, там вече е доста по- стриктно. По мое наблюдение в чекирания багаж по- минават какви ли не неща, но в ръчния всичко се оглежда и разпитва щателно. И пак зависи от случая. На мен багаж не са ми разхвърляли, но познавам хора на които са разтурвали всичко.
Аз, честно казано, избягвам носенето на каквито и да било хранителни продукти, за да не си навличам излишни грижи. Все пак аз ходя само като турист, не си отивам в къщи, в чужбина и нямам причина да си нося разни специални неща.  Ама сега се сещам за баклавата, която носихме от Истанбул - ами никой не е проверявал, не знам ако бяха проверявали какво щеше да последва  Thinking

# 137
  • Мнения: 7 605
Тукашните чушки са такива:

Пък аz купувам дълговати 4уШки тук които идват от Иzраел  Mr. Green

# 138
  • София
  • Мнения: 2 063
Бре, никой не е писал за Австрия. Хайде, аз ще се впиша.
Основното хранене на австрийците е обедното. Което ще рече, че работещите обядват навън. И понеже са си бая скръндзави по природа (е, казват, че са далеч от холадците например), доста често фирмите предлагат ваучери за обяд, които важат най-вече за ресторанти.
Порциите са огромни, ама наистина ОГРОМНИ. Под лек обед обикновено се разбира салата, която представлява голяма купа със зеленийки + една има-няма 200 грамова пържола - я пилешка, я пуешка.
Хлябът си стои на масата - набор от различни земели, в случай, че на някой му се прияде. След това като се плаща сметката сервитьорът пита дали сте консумирали хляб или не. Като стана дума за сметка - сервитьорът пита дали заедно ще платите сметката или по отделно. Много полезен за сервитьорите навик, тъй като и всеки дава бакшиш поотделно  Mr. Green. Бакшишът е задължителен, счита се за неприлично и неуважително да не дадеш бакшиш или пък да го оставиш на масата след себе си.
Ако хапват набързо - отскачат до най-близкия вурстщанд, т.е. будка, в която се продават 5-6 вида наденички, печени най-често + хлебче, горчица, някаква туршийка, обикновено киела краставичка.
Десертите са прекрасни. Много умерено сладки са, а ако са малко по-сладички се сервират с топка бита сметана (неовкусена). Имат и чудесни тестени изделия - от рода на кифлички, плодови пити, разни охлювчета и завънкулки, но рядко закусват с тях. По-обичайно е да видиш сутрин някой да дъвче хлебче със задължителната "екстра" - салам, листо салата и мижаво доматче. Още за десертите - няма как да не се възхитя на ябълковия щрудел във ванилов сос или разновидността му - топфен щрудел, пак във сос. Топфена е нещо най-близо до нашата извара, но чисто технологично се добива по друг начин. В щрудела е подсладен и с добавени стафиди.
Не може да говорим за Австрия и да не споменем шницела. Той е на почит в ресторантите с традиционна кухня. Истинският шницел се прави с телешко месо, но цената му е доста соленка, та австрийците се прежалват да ядат пилешки или свински шницели. Приготвят се задължително панирани (и въобще често срещано явление е панираното пиле, може да го добавим към традиционната австрийска кухня), добре е да излизат от чинията  hahaha и се поднасят със салата. Уф, и в Австрия картофената салата и салатата от кисело зеле, а понякога и зелената салата се овкусява със захар  Sick.
Пият основно бира. Имат не лоши бели вина и едно-две прилични червени, но като цяло рядко пият вино. Изключение правят великият шпритцер и греяното вино през зимата.
Шпритцерът има корени от времето на римската империя по онези земи. Тъй като римляните не били сигурни в качествата на водата я разреждали "за дезинфекция" с вино. От онова време са и лозята в Австрия. Австрийците запазили този обичай, а тъй като за тях идеално би било, ако от чешмите текне газирана вода  Joy, започнали да разреждат виното с газирана вода. Малко странно е в началото на вкус, но като свикнеш, се оказва "идеалната" напитка за горещите летни вечери.
Както казах, не си падат по силните вкусове, та е често срещано явление да чуеш австриец да си поръчва ябълков сок гешпритц (разреден с газирана вода) и дори Алмдудлер гешпритц (последното е безалкохолно, много напомнящо нашия Етър от едно време).
Водата във Виена специално е чудесна за пиене - чиста планинска вода. За това е обичайно да поискаш в заведение чаша вода от чешмата, която естествено не се таксува.
Страхотно е, че можеш да си поръчаш чаша кафе (меланж) и вода и да седиш в кафето, преглеждайки пресата с часове, без да бъдеш обезпокояван.
И последно, не мога да не напиша за най-прекрасния период, в който Виена е като излязла от картичка - това е времето на коледните базари. Пие се греяно вино, подправено с канела, карамфил и плодове или пунш (малко по-силно, присъства и по-хард алкохол). Мирише страхотно на коледни сладки или печени картофи. Можеш да "замезиш" и с претцел или филия, дебело намазана с мас (изпъстрена с пръжки) и кръгчета лук. На много места освен будките, които продават греяно вино, вместо масички има големи варели, покрити с мрежа, в които гори жив огън, а около него има скован от дъски импровизиран "бар".
Като цяло австрийската кухня е прекрасна, наблягат на месото и картофите и имат много хубави тестени десерти и разнообразие от хляб.

# 139
  • Мнения: 7 605
И понеже са си бая скръндзави по природа (е, казват, че са далеч от холадците например), доста често фирмите предлагат ваучери за обяд, които важат най-вече за ресторанти.

Не е zаЩото били скръндzави, а zаЩото работодателите дават вау4ерите като 4аст от zаплатата, така иzлиzа по иzгодно от към данъци и осигуровки. Така практикуват и в други държави, Франция например.

# 140
  • софия
  • Мнения: 25 483
Ариана, много хубаво си разказала. Преди 10тина години съм била във Виена, но нищо от това не съм разбрала. Помня само, че малкото им беше 40 мл, а голямото - 80. В ресторантите си поръчвахме яденето с най-дългото име (не знаехме бъкел немски и нямаше менюта на английски навсякъде). След твоя разказ ми се прииска да отида пак.

# 141
  • София
  • Мнения: 2 063
И понеже са си бая скръндзави по природа (е, казват, че са далеч от холадците например), доста често фирмите предлагат ваучери за обяд, които важат най-вече за ресторанти.

Не е zаЩото били скръндzави, а zаЩото работодателите дават вау4ерите като 4аст от zаплатата, така иzлиzа по иzгодно от към данъци и осигуровки. Така практикуват и в други държави, Франция например.

Това е така  Simple Smile, но като предложиш на австриец да идете на ново място на обяд първият въпрос е "Приемат ли ваучери"  hahaha

# 142
  • Мнения: 653
И понеже са си бая скръндзави по природа (е, казват, че са далеч от холадците например), доста често фирмите предлагат ваучери за обяд, които важат най-вече за ресторанти.

Не е zаЩото били скръндzави, а zаЩото работодателите дават вау4ерите като 4аст от zаплатата, така иzлиzа по иzгодно от към данъци и осигуровки. Така практикуват и в други държави, Франция например.

Това е така  Simple Smile, но като предложиш на австриец да идете на ново място на обяд първият въпрос е "Приемат ли ваучери"  hahaha

в Италия съЩо работодателят осигурява или стол или вау4ери или най_малкото стая за обяд с микровълнови
просто е глупаво всеки ден да плаЩаШ храна навън (а и не е толкова евтино като в Бг)
примерно на мен сандви4 с неЩо за пиене би ми излизало около 10 евро, за месец е пове4е от 200, няма смисъл...

# 143
  • София
  • Мнения: 2 063
Gioia, то и в България вече не е евтино за съжаление по заведенията  Sad, нито пък по магазините. Но пък и малко от българите обядват масово навън. Ядем на крак - баници, дюнери, пици на парче...все мазнотии. За това пък на пръсти се боят заведенията, които приемат ваучери за обяд, а фирмите, които предлагат ваучери като допълнителна социална придобивка, предпочитат ваучерите, които се приемат в големите супермаркети.

# 144
  • Мнения: 4 380
Абе момичета, как е възможно в тази Хамерика 1 кг коприва да струва $30.00 ooooh!?
Направо паднах Thinking А тук расте като в България, не е нещо нечувано.
И ако искаш да ти я изпратят още $20.
Бясна съм! А ми се е дояла, не е истина Twisted Evilз

Сериозно? А при нас нито съм виждала да расте, нито да се продава. Confused

Интересно ми е да ви чета, на мен нищо вече не ми прави впечатление. Не знам като се прибера в България и ме заразпитват какво ще им разказвам. Confused

Нашите местни са много различни за да бъдат обобщавани. Народ от цял свят и всеки с манталитета си.

Цитат
аз бих искала да разбера точно какво слагат в заатара/йорданския, от него имам/, защото из интернета има противоречиви твърдения.

Не знам за йорданския, но този който се продава при нас е от мащерка и сусам.

# 145
  • Мнения: 653
Gioia, то и в България вече не е евтино за съжаление по заведенията  Sad, нито пък по магазините. Но пък и малко от българите обядват масово навън. Ядем на крак - баници, дюнери, пици на парче...все мазнотии. За това пък на пръсти се боят заведенията, които приемат ваучери за обяд, а фирмите, които предлагат ваучери като допълнителна социална придобивка, предпочитат ваучерите, които се приемат в големите супермаркети.

а заЩо не си носите неЩо от в къЩи?

# 146
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
Сирия
Първо да запо4на,4е гости могат да ти дойдат по всяко време,от 9 сутринта до 22 ве4ерта,а лятото и до полунощ-съответно без предупреждение.По4ерпката запо4ва с кафе или 4ай,задължително се слагат ядки и плодове или сладки -ако има.
въх, dtti
ами ако нямам от задължителните ядки, плодове или сладки, какво ще сложа?
айде, чай все ще изкарам от малко вода с нещо си, ама ако нямам от тези благини дали ще мина за мързелива и негостоприемна?
и ако не отворя вратата на гостите? newsm78
много интересно Grinning

# 147
  • Бургас
  • Мнения: 3 079
Страхотна тема- вече един час чета!  Mr. Green
За Гърция- по манталитет много приличат на нас.
Адски шумни и като цяло много гостоприемни!
Яде се дълго и по МНООго! Правят невероятно телешко с лимони (лемонато), пастицио (паста с кайма), салати,  пържоли и най-най-любимото ми е сармички с телешка кайма и лозови листа.  Crazy Семействата, на които съм гостувала, смятаха, че е много "простовато" да ме гощават с калмари и други морски дарове и е върха на сладоледа да има пържоли.
Последния път ме изпратиха с 2 хладилни чанти калмари и октоподи за България.
Другото, което ме изумява е, че почти винаги за месно ядене сваряват по 1 пакет спагети, които ползват за гарнитура.
Сладкиши не съм виждала да приготвят- купуват страхотни неща от сладкарниците! Галактобуреко(то) също купуват готово!
В по-малките градове, жените (около 50-60 год.) не работят и всеки следобед към 5 се събират за кафе в някоя от къщите. Пиеха турско кафе (те естествено му казват "гръцко") с дребни сладки.
Но нещото, което ме е изумявало бе неделята- задължително сутринта се ходи на църква, но не за палене на свещ,  а за цялата сутришна церемония, след която отново пият кафе или в манастира (църквата) в зала, заедно със свещеника или в по-големите градове (Солун, например), се събират по 2-3 семейства и отиват на сладкарница след това.
Изобщо ако сте гледали филма "Моята голяма, луда,  гръцка сватба" ще останете с много верни впечатления от тях (въпреки, че те доста се обиждат като им го кажа).  Peace

# 148
  • Мнения: 3 804
Сирия
Първо да запо4на,4е гости могат да ти дойдат по всяко време,от 9 сутринта до 22 ве4ерта,а лятото и до полунощ-съответно без предупреждение.По4ерпката запо4ва с кафе или 4ай,задължително се слагат ядки и плодове или сладки -ако има.
въх, dtti
ами ако нямам от задължителните ядки, плодове или сладки, какво ще сложа?
айде, чай все ще изкарам от малко вода с нещо си, ама ако нямам от тези благини дали ще мина за мързелива и негостоприемна?
и ако не отворя вратата на гостите? newsm78
много интересно Grinning

е все нещо ще имаш,ако нямаш-нямаш-но без кафе и 4ай няма да се мине,ако има и сок и той става.А дали ще отвориш вратата си е твой избор,аз още не съм пробвала,но ми даде идея Mr. Green

# 149
  • Варна
  • Мнения: 3 891
Да се запиша и аз по темата с впечатления от Германия.

Закусва се слонски по моите разбирания - 4-5 вида хлебчета с много салами, кашкавали и разни "мазилки" (им вика мъжът ми), които обожавам - кварк с какво ли не вътре. И плодови млекца по 1-2, също за мое огромно щастие.
Не обядват, или само сандвич.
Вечерят през седмицата това, което закусват, през уикенда се готви, само за вечеря.
Това, което и до ден днешен не проумявам, е как пият алкохол. Тия хора представа си нямат от ред на сервиране. Давам пример: неделно гости от кафе в 16 ч. до вечера. Почва се с кафе+сладкиш+шампанско. После салата с бяло вино. После скара с картофи - с бира. Накрая за "мезе" - ракията, която сме донесли, или някое от техните билкови храносмилателни ликьорчета. И лягат натръшкани. Дори семейство, с което се знаем от 20 г. и са идвали 100 пъти в БГ пак наливат така  Crossing Arms.

Водили са ни на типично техен ресторант, наистина ядат странни неща. Номер едно ми е чудесно свинско печено със сос от сушени кайсии, сливи и боровинки  Crazy и гарнитура картофени кнедли.

# 150
  • Мнения: 7 605
Не обядват, или само сандвич.

Глупости.

# 151
  • Мнения: 2 567
Точно и аз щях да пиша, че обядът в Германия сигурно на над 90% от населението е нещо готвено, а за вечеря много семейства предпочитат сандвич Wink
Да, ракията се пие за десерт, за храносмилане. Но доста от приятелите ни вече опитват и със салатката да я консумират.
Ще допълвам и други неща, като ми остане време.

# 152
  • Varna
  • Мнения: 191
Аз също по стечение на обстоятелствата съм пътувала много. До двадесетина дни заминавам отново за Япония след почти 4 годишно отсъствие, този път на гости. Ще ви разкажа най-подробно за впечатленията си оттам, макар че вече имам такива. Видях, че май никой не е писал за нравите в тази страна.
Иначе страхотна тема!!! Поздравления!  bouquet

# 153
  • France
  • Мнения: 726
Русия.
От всичко по много Mr. Green
Гостоприемството е издигнато в култ.
Отивайки на гости, е задължително да купиш цветя и/или бонбони за домакинята, и бутилка водка или вино. Ако вземеш всичко гореспоменато, ще е най-добре.
Масата се подрежда с : поне 2 салати, сухи мезета, предястие, супа, основно, десерт. Почти винаги присъства майонезата и сметаната, хайвер,сельодка, сьомга, пушена риба.Сельодката много вървят варените картофи. Варят се с обелката, белят се и така се поднасят. Опитайте с маринованата херинга, която се продава тук, няма за съжалявате.
Като цяло, на мен не ми харесва руската кухня- много сметана и майонеза ползват, почти всичко се пържи. С една дума, тежка е...Ама това, сигурно е така, заради тежкия алкохол  Mr. GreenСупите им са вкусни, но калорични. Имат сходни на нашите ястия.
Кавказката кухня е почти като нашата. Обичах да ходя на грузински и таджикистански ресторант. Грузинските вина са много тежки, и не бих казала, че са по-хубави от нашите.
Веднъж бях на гости. На масата имаше салата "Снежанка". Бях много учудена, и на въпроса ми, от къде са намерили цедено мляко, ми отговориха, че домакина е от Габардино-Балкария. Говорих с него цяла вечер, сравнявайки кухнята и традициите....Много сходни.
Сетих се за нещо интересно: В Русия, закритите пазари са огромни, по-големи от Халите. Няколко реда мраморни плота, отрупани с прясна храна. На входа има павилион, от където купуваш водка, бира или нещо друго за пиене. Влизаш, и в началото са плодовете и зеленчуците, туршиите. От всичко се пробва. И така, дегустираш първо от всяка туршийка, кисели краставички. После са пушените меса, салами, наденички, сланина. И там пробваш.....Т.е. замезваш. След това са суровите меса. После рибата, вкл. пушената и сушената. Момичета, повярвайте ми, излизаш нахранен  Laughing
Украинската кухня е вкусна, ама и тя ми е тежка. Имат страхотна сланина и наденички.
И още нещо: в Русия не е прието да се яде чесън- признак на ниска култура и простащина.

Последна редакция: пт, 06 мар 2009, 16:09 от pechovska

# 154
Бавария
Красиво, zелено и китно. Преz лятото вали много, особено  където сме ние , до Алпите. Много дистанzирани към 4ужденzите, ама така е в по4ти zяла Европа.Утре  6те пи6а пове4е.

# 155
  • Мнения: 7 605
Бавария
Красиво, zелено и китно. Преz лятото вали много, особено  където сме ние , до Алпите. Много дистанzирани към 4ужденzите, ама така е в по4ти zяла Европа.Утре  6те пи6а пове4е.

Темата е zа КУХНЯТА  Naughty

# 156
  • Варна
  • Мнения: 3 891
Е чак пък  Crossing Arms. Моите наблюдения са от района на Берлин и Потсдам. Познатите ми там са така. С твоите може да е различно. Говоря за работещи млади хора. Само един познат в предпенсионна възраст ходи на служебната кантине.

# 157
  • Мнения: 31
Ирландия

Здравейте!Тук имам наблюдения за 2 типа хора.Първите закусват с така наречената Биг Айриш Брекфаст - дръжте се - яйце на о4и,парче солен бекон на скара,хашбраун(като картофен крокет,триъгълен и пържен),2 сосиджа(нещото е като полвинка наш кренвирш)едно дебело резенче бяла кървавица и едно черна! и разбира се накъде без един черпак бобец(сладък и с доматено пюре)!Въобще чинията е огромна,за да побере всичко.
А другия тип са хората които закусват с купа овесени ядки или мюсли или корнфлейкс + някакъв плод.Обяд не съм виждала да се готви и не знам,само знам че кой ти готви през седмицата обяд,купуваш онези триъгълни сандвичи или обядваш в стола на работа ако има или си носиш от вкъщи какво да е(сандвич).За вечеря наблягат на полуфабрикати,готови храни за микровълновата или китайско по телефона.Но ако сме поканени на гости е друго.Предястие - супа или супа + малки сандвичета от чер хляб и гъши пастет,основно ястие хубав кървав в средата бифтек с гарнитура бейби картофки и нещо зеленко- грах или зелен бобец със шушулките или броколи,после десерт - чийзкейк вариациите са доста.Не мога да ида непоканена на вечерно гости- не се знае хората какви са им плановете за вечерта - затова обикновенно се уговаряме предварително.И аз бях ей така  Shocked като видях с какво удоволствие ръсят сол и оцет-мнооого оцет - на чипса.Рибата в тези заведения за пържени чипсове и сосиджи е обвита в дебееел пласт панировка и се спарва една такава като сварена.Пак с много сол и оцет.В кръчмата се пие на крак бира след бира ,прав като кон без мезе цяла нощ и към 2,3 часът на излизане се хукват към чипъра за чипс,сосиджи и бъргери с много много оцет Rolling Eyes
Както навсякъде по света има свестни  нормални хора с нормални хранителни навици така и хора дето си копаят гроба със зъби ако ме разбирате.Сега в Дъблин са на мода италианските ресторанти ,преди 5,6 години беше китайското.
Харесват ми като хора - тарикати са като нас  Heart Eyes

# 158
  • Истанбул
  • Мнения: 307
Здравейте  bouquetГледам много е изписано за турската кухня ама и аз нещичко да вмъкна.За турците гостът е Бог=даже се смята за севап да нахраниш напълно непознат човек ,особено ако е изпаднал в нужда.Турската кухня условно се разделя на няколко части в географски смисъл=по крайбрежието на Егейско море се предлага риба ,леки зеленчукови и ястия от интересни треви и растения=за пример пълнят се с постен дъхав сварен ориз с много копър цветовете на тиквата,артишок пак пълнен и изключително се готви с първокласен зехтин.Надолу като се слезе към Бяло море=към Хатай,Мерсин започват подправките =екстрактите от нар ,много маслини,сусамено масло,месни ястия на които за вкус се слага и от лойта на месото,баклави и кюнефета=топъл кадаиф на 2 пласта със специално сирене=разззкош  bouquetГазиантеп е раят на баклавите,Адана и Шанлъурфа на кебапа.Черноморската кухня пък и тя си има характерните особености=там могат да направят от хамсия всичко,което им дойде наум,включително и сладкиши #CrazyДомашното суроватъчно масло и сирене се използва за приготвянето на мухлама=куймак от царевично брашно но е по=различно от качамака,прави се яхния от туршия от зелен боб.използват се листата на цвеклото за завиване на сарми или на т.нареченото черно зеле.Много се тачи царевичния хляб.Кухнята на Тракия е подобна на българската и тук се правят пълнени чушки,гювеч,сърми,супи/ама например тук местните не правят мусака=те я знаят с патладжани.Мантъ=или ривиоли се прави по хиляди начини=в Кайсери на 1 супена лъжица трябва да се падат 40 броя #CrazyЕ при такава богата кухня човек нема начин да не стане 100 кила Mr. Green Heart Eyes

# 159
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Аз май живея в друга Испания 
оказва се че май и аз
това, което прочетох ме остави Shocked

и аз не съм виждала подобно държание....
....
официална ве4еря в дома6на обстановка
ве4ерята запо4ва с 4а6а за аперитив, докато се съберат гостите( в смисъл по 4а6ка с не6то за замезване)... това обикновено в хола после се минава в трапезарията... обикновено единственият алкохол , който се консумира на ве4еря е виното... и никакво газирано след десерта, обикновено  отново се ходи в хола, където  се пие по 4а6ка концентрат ....
това за официална ве4еря, на която обикновено се разпра6тат покани и трябва да се потвърди по телефона присъствието
за такива ве4ери се вадят сребърните прибори и све6тници, и скъпите сервизи... салфетките задължително в комплект с покривката(само за детски или грасински партита може хартиени)
на масата се поставят малки картонени карти4ки с имената на гостите, никога съпругът и съпругата не сядат един до друг...
обикновено има декорации по маситеи храната се сервира в красиво направени плата, като всеки си отсипва това колкото и каквото иска, в пове4ето слу4аи на такива  ве4ери сервирането и отсервирането е поверено на наети за слу4ая хора
официална ве4еря в ресторант....
поканените се събират на бара, на 4а6а вино, бира и т н т...
когато вси4ки са се събрали сядат по масите(или маса, за банкети обикновено се подреждат в стил империал,  )  отново се поставят имената на поканените
разликата във времето за сервиране между президенската маса(масата където са младоженците или 6ефовете в зависимост от повода) и последния поканен на когото са сервирали не трябва да бъде пове4е от 5 мин...
в пове4ето слу4аи на госта се сервира от голям съд плато и ако ти се падне сервитьор без опит ресторнта поема хими4еското, ве4ерята завър6ва с десрт и 6ампанско, после идва ред на глътка концентрат и кафето....
след това са танците.....
не танцуват по време на ве4ерята(мои приятели които  декември посетиха Бя бяха много озада4ани и у4удени 4е народа ставал да танцува докато се сервирало....)
после може да има бара либре....
барплот с пиене на корем.... и съответно танци.....
неофициална ве4еря...
като официалната, но без покани, аперитиви, табелки с имена....
слу4вало ми се е и да ни поканята на мериенда(следобедна закуска), която да премине във ве4ря...

Последна редакция: нд, 08 мар 2009, 14:29 от sl

# 160
  • Мнения: 126
Темата е чудесна.Искам да питам живеещите в САЩ.Гледам във филмите на масата има варена царевица цяла,та се питам вместо хляб ли я ползват или като отделно ястие?

# 161
  • Мнения: 2 381
Темата е чудесна.Искам да питам живеещите в САЩ.Гледам във филмите на масата има варена царевица цяла,та се питам вместо хляб ли я ползват или като отделно ястие?

Отделно ястие.
Обикновено се сервират питки- хляб или кроасани за хляб.
Този на филийки съм забелязала, че се ползва за закуска, сандвичи.

# 162
  • Мнения: 372
Темата е чудесна.Искам да питам живеещите в САЩ.Гледам във филмите на масата има варена царевица цяла,та се питам вместо хляб ли я ползват или като отделно ястие?

Отделно ястие.
Обикновено се сервират питки- хляб или кроасани за хляб.
Този на филийки съм забелязала, че се ползва за закуска, сандвичи.
Това ми е бонус информация и на мен!   Grinning

# 163
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 390
Темата е чудесна!

Имам наблюдения от Испания, но нещата вече са казани.

# 164
За Бавария
zа zакуска бели хлеб4ета, които тук се каzват zемели, но много хора предпо4итат раzли4ните диети4ни видове, пастет,  салами, фри6 кеzе и zадължително кафе. Това е класиката, естествено има и хора , които ядат овесени ядки с плодове и мляко, корнфлейкс и т.н. Тук е много популярна zакуска в 10 сутринта , в петък , нари4а се бротzейт и се яде т.н. вейсвурст с бреzели/ това са едни гевре4ета, порасени с едра сол/, с масло и една сладка гор4иzа, която е zадължителна. По време на карнавала, под zнака , на който минава по4ти zелия февруари се ядат пони4ки  и само по това време се продават и с ванилов крем, ина4е zелогоди6но са с мармалад.
Тук се яде много риба, лакс, херинга, баварска вурст салата, има  над 300 вида хляб,  4удни тестени zакуски, много раzнообраzна кухня, с много и раzнообраzни ястия.
десертите съ6то, кухнята тук си прили4а много с австрийската.

# 165
и о6те zа Бавария и кухнята....много сирена,  много иzвара, с нея се прави един от оби4аният сладки6 от пове4ето германzи т.н кеzекухен, zа който има хиляди реzепти и варианти, но zадължително се пе4е. На6та салата "Снежанка" е иzвестна тук под гръzкото име zаzики, тя си е гръzка по принzип...продава се във всеки супер. Ядат се много салати , фенове са на италианската кухня и спагетите се готвят много. Ядат иzкльу4ително бърzо и обясняват, 4е ина4е 6те им иzстине яденето... ракии имат много като се по4не от про4утата им кру6ова, кайсиева, малинова, самбука от бъz, фернет... и мнооого ликиори....от плодове и т.н. Гроzдовата ракия тук е иzвестна под името Грапа, zа6тото се внася от Италия и е мека и приятна. Никога не я пият zа аперитив , винаги накрая. Много от салатите не са от zелен4уzи, а  с месо , гъби, яйzа, макарони, спаргели например с майонеzа и мандарини...или от останалото пе4ено теле6ко, наряzано на много ситно с магданоz ,оzет и олио, вкусно е. Немzите се раждат с паспорт zа практи4ност и са доста въzприем4иви, когато не6то е в тяхна полzа. На гости не отрупват масата като при нас, но поднасят храната с много стил. От старите варени картофи с много лук е една от най вкусните реzепти zа картофки, пържат се zаедно и е невероятна вкусотия. Хлябът с картофи е много мек и пухкав, и вкусен. От таzи година на всеки продукт в магаzините има колко калории съдържа, маzнина, и.тн. на 6околадите съ6то, по ре6ение на държавата, 4е много от деzата са с наднормено тегло и не само....6околадите са по zахарни от теzи  в Италия и Австрия, в смисъл с пове4е zахар вътре. Много германzите паzаруват и в биомагаzините, които са много популярни тук, има ги дори и по селата. В големите супери има спеzиални 6тандове с биохрани. Въпреки прословутата им стиснатост zа храна  хи4 не се стискат. Но пък е оби4айно да седят на бира след бира и да не ядат ни6то. Не ходят така масово на сладкарни4ка както при нас,  семеино, тук предимно стари хора 6те види6 или пове4е жени. И много, много гаzирана вода пият, купуват си каси от спеzиални магаzини zа напитки, тук водата по4ти навсякаде е с много варовик и от 4е6мяната вода рядко се пие.

# 166
  • София
  • Мнения: 786
rezarta  много ми беше интересно, но ужасно трудно да прочета поста ти.  Rolling Eyes

# 167
  • Мнения: 99
Като цяло моето мнение е, че навсякъде си зависи и от хората. Бях в Германия във едно семейство с възрастни хора, млади, които работеха и малки деца. Винаги се готвеше, като имаше супа, салата, основно. Десерти се правеха домашни доста често. Наистина пазарят така. Събота или неделя се ходи до супера и се купуват каси с напитки, кой каквото пие (и обикновенно всеки си има свое питие). Килера се пълни с каси. Много купуват йогурти, шоколади, чипсове и вафлички. Дават постоянно на децата, колкото поискат, не ги ограничават. Сутрин се закусва с различни пастети, препечени филийки с масло и различни шунки и сирена. Пият кани кафе. Предпочитат печени меса с някаква гарнитура. Правят се ралични сосове- холандес, сос за месо, чеснов сос. Много ми бяха странни в началото кнедлите (живите топки), но с подходящ сос ставаха страхотно. Там за първи път ядох аспержи. Зеленчуците се купуват от пазарите на селяните. Така казват те. Това са био продукти, фермерите излизат на определено место в града и си продават продукцията. Другите им зеленчуци и плодове са адски безвкусни. Месото се купува от месар, много рядко от супера. Да, в сладкарниците има предимно пенсионери, което ми беше супер странно. Имат различни видове черни хлябове, които аз не понасях. Барбекютата са задължителни всяка събота и неделя, когато се стопли времето.

# 168
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222

Обикновено се сервират питки- хляб или кроасани за хляб.
Този на филийки съм забелязала, че се ползва за закуска, сандвичи.
и в Испания  е така
сервират се в  специални 4инийки за хлеб4ето...,
, като хлеб4етата(елипсовидни около 6 или 7 см)  се сервират с 6типка(или импровизирана 6типка от вилица и лъжица)
по рестораните се предлагат предимно 3 вида, нормален, интеграл или 4апата

# 169
zа кухнята на Бавария... съжалявам zа 6рифта, но нямам вси4ки букви на мойта клавиатура и ми е доста трудно да пи6а на фонети4на  и понякога zаменям с други думи zаради липсата им.... на буквите , де...
Забравих о6те не6то да напи6а ...германzите обожават Марzипан- това не е 6околадовото не6то в България от едно време, а тук и в пове4ето страни по света това е паста от смлени бадеми със zахар , в раzли4ни форми, плънка на бонбони и дори в сладки6ите. Про4утите бонбони Моzарт,  са вътре с такава плънка. Сигурно сте 4ували zа Лиубеке марzипан...zа коледа продават доста, но на мен много не ми харесва, zа раzлика от мъжа ми....Вътре слагат есенzия от гор4иви бадеми и това допълнително му придава тоzи странен zа на6ия вкус аромат...Всеки район в Германия си има своите спеzиалитети, 6толена от Дреzден, Ниурнбергските меденки и т.н.  Един не много иzвестен навън , но много вкусен сладки6, който се продава само по Коледа е т.н. Баумкухен, които е доста скъп, zа6тото се пе4е на една кръгла тръба и тестото се полива на порzии . Някъде по горе про4етох, 4е немzите купуват месо само от месарниzите, това иzоб6то не е вярно, в суперите има 6тандове с прясно месо , даже и био се продава, биокайма и друго, и zените му не са недостижими , дори zа обикновения немеz...Тук в Бавария оби4ат много па4а, каzва се сулzе на немски, но е доста кисела zа на6ия вкус и е беz 4есън. Между другото немzите ядат 4есън, но не така масово като у нас, по скоро го слагат в яденето  да се вари.  В модерната немска кухня присъстват представители на плодове и zелен4уzи от вси4ки континенти , но класиката тук си остава вурс с кисело zеле, на всеки събор, патиzа с 4ервено zеле и кнедли, сандви4а с млада маринована херинга и т.н. От унгарската кухня гула6ът е zаел достойно място , 4или кон карне от мексиканската кухня  е преzент на всяко парти, а zа на6а радост във всеки супер има кисело мляко с марката Булгара, в скромна раzфасофка от 175 грама, но с истински Булгарикум баzиликум и картинка на балканджия с калпак и муста. Закваската се внася от България , а  млякото  е от баварските крави, които zа съжаление не вси4ки пасат по ту4ните им ливади.. това е , надявам се да ви е било интересно ....усмихнат ден на вси4ки.

# 170
  • Cacao Land
  • Мнения: 603
Великобритания

Популярна напитка по кръчмите (продава се и в супермаркетите) е така нареченото 'шанди'- най-често микс от бира и лимонада (или друга безалкохолна напитка) Mr. Green.

# 171
  • Мнения: 7 605
Е чак пък  Crossing Arms. Моите наблюдения са от района на Берлин и Потсдам. Познатите ми там са така. С твоите може да е различно. Говоря за работещи млади хора. Само един познат в предпенсионна възраст ходи на служебната кантине.

Ами аz пък съм родом от Берлин и там живях 27 години. А сега де  Mr. Green

Събота или неделя се ходи до супера и се купуват каси с напитки, кой каквото пие (и обикновенно всеки си има свое питие). Килера се пълни с каси. Много купуват йогурти, шоколади, чипсове и вафлички. Дават постоянно на децата, колкото поискат, не ги ограничават.

Суперите в неделя не работят  Wink  А това zа сладките работи...ами, ти иzхождаШ от твоите поzнати, но тук, както и в БГ, има достатъ4но родители които ограни4ават децата, и други които много дават.  Rolling Eyes

# 172
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Традиционни напитки(одобено за лятото)
Сангрия(смес от 4ервено  вино, газирана вода захар резен4ета плодове по желание някои добавят малко кампари или вермут )


http://www.az-jenata.com/index.php?page=article&aid=780
тинто де верано(лятно 4ервено вино, 4ервено вино газирана вода, лимон, може и малко кампари или мартини
http://translate.google.es/translate?hl=bg&sl=es&u=http: … PBFA_esES280ES281
Клара бира смесена с фанта лимон или газирана вода

концентрати(уиски, водка, джин) се пият с лед и добавена безалкохолна напитка и резен4е лимон
http://www.pontedeumeturismo.es/imagenes/zonadecopas/cubata.jpg

традиционна лятна студена супа гаспа4о
съдържа, хляб, зехтин, домати 4у6ка, кратажица, 4есън
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B0%D1%81%D0%BF%D0%B0%D1%87%D0%BE
но това на снимката определено не прили4а на гаспа4о...
ето една рецепта
http://www.cuisine-french.com/cgi/mdc/l/en/recettes/gaspacho_ill.html?print=1

Последна редакция: нд, 08 мар 2009, 20:57 от sl

# 173
  • Мнения: 372
Великобритания

Популярна напитка по кръчмите (продава се и в супермаркетите) е така нареченото 'шанди'- най-често микс от бира и лимонада (или друга безалкохолна напитка) Mr. Green.
Тоя микс ми звучи малко  Sick   Ти пробвала ли си го?

# 174
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 105
Великобритания
Популярна напитка по кръчмите (продава се и в супермаркетите) е така нареченото 'шанди'- най-често микс от бира и лимонада (или друга безалкохолна напитка) Mr. Green.
Тоя микс ми звучи малко  Sick   Ти пробвала ли си го?
Хич и не е популярна, народа се налива с бира и то истинска тъмна бира,а светлата бира си има и друго име.

# 175
  • Мнения: 2 567
И в части на Германия се пие смесена бира със спрайт, радлер. Не е лошо, но аз лично предпочитам бирата без добавки.

# 176
  • Cacao Land
  • Мнения: 603
Тоя микс ми звучи малко  Sick   Ти пробвала ли си го?
Хич и не е популярна, народа се налива с бира и то истинска тъмна бира,а светлата бира си има и друго име.

Опитвала съм само, има вкус на буламач Mr. Green.

Дорет, напротив, доста е популярна, говоря от опит. Тъмната бира я наричат 'draft', а светлата 'larger'.

# 177
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
моя мъж по едно време пиеше бирата си с...фанта лимон. казва, че много освежително му идва лятото така бирата Crazy
тук, испания, също има такива варианти на пиене на бира, кой както му харесва. това не означава, че цялата нация си пада по подобни бози.
ето например снощи, наш приятел ни е на гости и си донесе бира 0% със зелена ябълка. ами много ми хареса, пих я с водката вместо безалкохолно Laughing

# 178
  • Мнения: 129
И в части на Германия се пие смесена бира със спрайт, радлер. Не е лошо, но аз лично предпочитам бирата без добавки.
аз пък през краткия ми престой в германия станах върл фен на радлера  Peace
лятото тук като ми домилее за него си правя "джуркоч", както му вика мъжо  Mr. Green - разреждам си бирата с лимонада  Peace
иначе в германия най-много ме кефеха питчиците със саламчета за закуска  Peace а нещото, с което не можх да свикна беше тази гадна гарнитура от тънко нарязани краставици, които все едно бяха така престояли ден-два  Confused

# 179
  • Cacao Land
  • Мнения: 603
На мен ми харесва някоя светла биричка с парче лайм или лимон. И тук има какви ли не разновидности, любимата на моята половинка е е една бананова бира, която междувпрочем хич не е лоша Simple Smile.

# 180
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
въх!
дай снимка на банановата бира  Grinning

# 181
  • Мнения: 7 605
Мда, тук освен традиционния радлер, напоследък имаи други вариации, ве4е по4ти вси4ки марки ги правят и преz лятото много се хар4ат (свекър ми е пивовар  Mr. Green ). Във Франция има неЩо подобно, ПанаШе, но е по леко.

# 182
  • Cacao Land
  • Мнения: 603
въх!
дай снимка на банановата бира  Grinning

Бананова бира.

# 183
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
много апетитна ми се види тази биричка, като сокче.
аз се разрових и ми излезе инфо, че такава бира се пие в африка Laughing


татянски, наша брат'чедка като дойде от германията ми разправяше за някакво вино с мляко дето пила там. помня, че много се облизвах.
да не ме е мятала по клоните?

# 184
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
Много интересна тема - няколко дни четох за другите страни. Аз, за съжаление, не съм била другаде, освен в Беларус през 1987г. на бригада за 1 месец. Впечатленията ми от кухнята им не са много добри - супа от цвекло - сладка, рибни кюфтета, но по-скоро приличаха на варени, пържен черен дроб с гарнитура от макарони - тези макарони ги даваха почти всеки ден - като гарнитура към основното ястие и готвачката в стола, където се хранехме беше направо ошашавена, като си искахме захар за макароните - по този начин ги ядяхме за десерт. Хлябът беше черен - много гаден на вкус - кисел и клисав, бял хляб даваха много рядко. Винаги на масите имаше чиния с парчета краве масло - те си го мажат на филийките и заедно с това си ядат и ястията.
Единственото нещо, което ме впечатли страшно много е брезовия сок - даваха ни всеки ден, а и в магазините им се продаваше в едни 3-литрови буркани, като нашите за трушии - невероятно питие - прозрачен с леко зеленикав цвят! Не знам дали все още се продава там такъв сок и дали е бил типичен само за Беларус или по принцип в Русия е бил популярен, но от тогава не съм пила по-освежаващо и приятно нещо.

# 185
  • Мнения: 179
От ходенето ми до Америка най-силно ме впечатли това, че си е цяло приключение човек да се добере до бира. В много магазини не продават, в някои ресторанти - също, понякога човек си поръчва хубаво ядене и се оказва, че бирата се сервира след 14 ч. или след 18 или нещо такова. Даже малко се поизложих, защото си купих от един супер нещо, наречено Root Beer, пък то се оказа безалкохолно с невероятно неприятен вкус. После ни водиха в музея на Кока Кола в Атланта и видях, че те правят въпросната "бира". Преводачът много ми се смя и често разказваше по време на разни срещи с американци за издънката ми.  Embarassed

# 186
Да се запиша и аз по темата с впечатления от Германия.

Закусва се слонски по моите разбирания - 4-5 вида хлебчета с много салами, кашкавали и разни "мазилки" (им вика мъжът ми), които обожавам - кварк с какво ли не вътре. И плодови млекца по 1-2, също за мое огромно щастие.
Не обядват, или само сандвич.
Вечерят през седмицата това, което закусват, през уикенда се готви, само за вечеря.
Това, което и до ден днешен не проумявам, е как пият алкохол. Тия хора представа си нямат от ред на сервиране. Давам пример: неделно гости от кафе в 16 ч. до вечера. Почва се с кафе+сладкиш+шампанско. После салата с бяло вино. После скара с картофи - с бира. Накрая за "мезе" - ракията, която сме донесли, или някое от техните билкови храносмилателни ликьорчета. И лягат натръш кани. Дори семейство, с което се знаем от 20 г. и са идвали 100 пъти в БГ пак наливат така Crossing Arms.

Водили са ни на типично техен ресторант, наистина ядат странни неща. Номер едно ми е чудесно свинско печено със сос от сушени кайсии, сливи и боровинки  Crazy и гарнитура картофени кнедли.



Подобно мнение не може да не впечатли.  Tired Явно не само мен.

Мила съгражданко, да ви се е приискало така, само за миг, да се поровите в историята и да извадите на бял свят датата, от която нашите, български обичаи, са станали тонопределящи за светските маниери на населението на планетата?  Sunglasses

# 187
  • в мечтания дом с любимите мъже...
  • Мнения: 157
И в части на Германия се пие смесена бира със спрайт, радлер. Не е лошо, но аз лично предпочитам бирата без добавки.
И аз харесвах Радлер-а,докато мъжът ми казваше,че е гадна и си пиеше KROMBACHER,докато бяхме в Германия.Много обичах да си купувам хлебчета от някоя пекарна.Зеленчуците им не струват-имат добър търговски вид,но на вкус са SickМесо съм купувала от месарски магазин,няма нищо общо с това,което се предлага у нас.

# 188
  • Мнения: 3 830
В Италия ми направи впечатление, че домакините много държат подредбата на масата да е както трябва. Това ще рече, че обичат да подреждат приборите по етикет, върху красиви и скъпи покривки. Слагат разни свещници, разни картички, панделки, кърпи и т.н. Дори да се хранят със семейството в обикновен ден и с едни обикновени макарони.
Обичат да готвят италианките, макар да приготвят единствено традиционната италианска кухня.
Винаги след ядене пият късо ароматно кафе.
По време на хранене пък пият единствено вода или червено вино и нищо друго.
Доста замразени храни хапват, както и полуфабрикати.

Какво друго..? newsm78

# 189
  • Мнения: 3 830
...

Имат ли домати и краставици с вкус на домати и краставици?

...

Това ми направи силно впечатление. Плодовете и зеленчуците им са безвкусни.  ooooh! Доматите нямаха никаква киселинност и бяха блудкави, а самото им месо не беше плътно, а се раздробяваше като пихтия. Както ако са замръзнали.
Краставиците им не бяха толкова ароматни.
Плодовете всички бяха ужасно безвкусни, но пък приготвях от тях салата Мачедония, която представлява 3-5 вида плодове + лимонов сок и захар, а отгоре се гарнира със сметана и става много вкусно.

# 190
  • Мнения: 6
Супер тема!
За съседна Сърбия мога да кажа,че на гости се ходи постоянно,с и без покана.Задължително първо се сервира кафе и сок или каквото им се пие на гостите.Ако е време за обяд или вечеря се преминава към това, първо няколко вида мезета,после основно със салати и след това десерт. Полуфабрикати почти не ядат.Да се купуват десерти от магазина си е почти престъпно,а торти-подсъдимо.Всяка домакиня (включително и млади момичета на по 20г) правят огромни торти за всякакви поводи и различни видове сладки и соленки.Когато има по специален повод за гостито (рожден ден, слава,кръщене) гостите освен подаръка,обикновено носят и някаква бутилка алкохол и пакет кафе (забелязвам,че младите го изхвърлят този обичай),а ако е сватба се носи и торта от кумовете и най-най- близките.На мойта сватба донесоха около 30 торти..... 
Като цяло са любители на скарата,но пък забелязах огромна разлика във вкуса на месото тук и в България,честно казано в София ми беше много трудно да намеря свястна кайма например....
Надявам се да ви е било интересно!

# 191
  • Мнения: 4 380
Много интересна тема - няколко дни четох за другите страни. Аз, за съжаление, не съм била другаде, освен в Беларус през 1987г. на бригада за 1 месец. Впечатленията ми от кухнята им не са много добри - супа от цвекло - сладка, рибни кюфтета, но по-скоро приличаха на варени, пържен черен дроб с гарнитура от макарони - тези макарони ги даваха почти всеки ден - като гарнитура към основното ястие и готвачката в стола, където се хранехме беше направо ошашавена, като си искахме захар за макароните - по този начин ги ядяхме за десерт. Хлябът беше черен - много гаден на вкус - кисел и клисав, бял хляб даваха много рядко. Винаги на масите имаше чиния с парчета краве масло - те си го мажат на филийките и заедно с това си ядат и ястията.
Единственото нещо, което ме впечатли страшно много е брезовия сок - даваха ни всеки ден, а и в магазините им се продаваше в едни 3-литрови буркани, като нашите за трушии - невероятно питие - прозрачен с леко зеленикав цвят! Не знам дали все още се продава там такъв сок и дали е бил типичен само за Беларус или по принцип в Русия е бил популярен, но от тогава не съм пила по-освежаващо и приятно нещо.

Това са най-вкусните неща- някои хора наистина не знаят какво да ядат. От черния "клисав" хляб по-вкусен няма (всъщност е ръжен, но истински ръжен, а не измислените български боклуци с подобно название), и от борша по-вкусна супа няма. Ти и спагетите ли си посипваш със захар? Shocked

Последна редакция: пт, 13 мар 2009, 22:14 от xenia

# 192
  • Мнения: 4 380
Ето го. Истински хляб.



Давам много пари за такъв, но изключително сложно се намира. Печеше го само една руска пекарна в града, която ми е прекалено далеч. Пекаря разказваше че брашното специално го карат с кораби от Русия. Няма такова тук.

# 193
  • софия
  • Мнения: 25 483
И аз много обичам и ми е вкусен такъв черен хляб. Имаше един такъв черен на Нилана (руски, май се казваше. Отдавна не съм купувала хляб от там.), но не знам дали вкусът му има нещо общо с оригинала.

# 194
  • Мнения: 4 380
И аз много обичам и ми е вкусен такъв черен хляб. Имаше един такъв черен на Нилана (руски, май се казваше. Отдавна не съм купувала хляб от там.), но не знам дали вкусът му има нещо общо с оригинала.

Навремето в България нямаше нищо подобно. Съдейки по търсенето от руснаци живеещи в България, май все още няма. А въобще...странно. В България има такова количество руснаци вече, странно че още нямат бизнес с руски хранителни продукти. Аз почти нямам проблем да купя тук каквото и да е от любимите руски лакомства. Квас, зефир, шоколадово масло, селедки, хайвери...и май каквото се сетиш. Само хляба проблемен. Брезов сок вероятно също има- не ме е интресувал, аз винаги съм била равнодушна към него. newsm78

# 195
  • софия
  • Мнения: 25 483
Аз говоря за преди около 3 години.
Другите неща не съм ги опитвала, но ако има от къде да купя, бих опитала.

# 196
  • Мнения: 2 018
Страхотна тема, но нямам какво да споделя. Ще ви чета с интерес.  Peace

# 197
  • между морето и небето
  • Мнения: 885
Може би късно се включвам по темата.
В Испания много ми допада, че силния алкохол се сервира след ядене, на разчистена маса и предразполага към разговор, а не храненето да се точи с часове и приказките да се леят над полупразни чинии с ядена недоядена храна. За това какви са навиците тук sl и svetlane   са много изчерпателни. Голяма чест е да те поканят на обяд в неделя. Това е запазено време за семейството.
 Изключително ми допадат предястията им, особено от морски дарове. Почти винаги за готвени и много вкусни.
А как протичат  рождените дни на деца имам цял куп впечатления. Щом детето е поканено,означава че и майката също. Обикновено се подготвят две маси - едната за децата и друга за майките. Масите са отрупани с типични сандвичи, тестени солени изделия с пълнеж, безалкохолно за децата и алкохолни напитки и кафе за майките. Масите са разделени, за да може майките да си общуват без децата им да ги притесняват. А и никоя от тях не ходи да проверява какво и колко е яло детето и. Тортата е задължителна, а на тръгване на всяко дете се подарява пакет с форма на фуния, пълна с лакомства и някоя дранкулка. Обикновено в поканите се определя и часа, в които би трябвало да свърщи тържеството, но винаги отива още час два.
Малко се отклоних от основната тема.

# 198
  • Мнения: 145
Браво,за хубавата тема!
Гледам никой не е казал дума за Южна Африка,ще се опитам накратко.
Първо да започна с това,че населението от горе-долу 45000000 е разпрделено грубо на 40 000 000 черни от множество племена,индиййци, и около 5 милиона бели,основно от англичани и бури(или африканери,които са основно от холандски,но също имат френски произход,и говорят уникалния език арфиканс,смесица от холандски,английски,немски и френски),но също процент от европейци-италиянци,гърци,португалци.
Както се сещате -голям сбирток,11 официални езика,трудно може да се говори за национална кухня и традиции.
За черните,не мога да кажа много,в ежедневието се хранят с пап-каша от царевично брашно(мили),което овкусяват с каквото имат под ръка-зеленчук,сос,месо.Има традиционни ресторанти,в които се сервират пържени червеи,и други такива гадости,но аз не съм опитвала.
При белите ситуацията е по-различна.Ако погледнеш ресторантските менюта,горе-долу навсякъде едно и също,преобладаващо италиянско влияние.
Бих казала че националното им ястие е potjie(пойки),в нещо като трикрак чугунен съд се слагат зеленчуци и късове месо,и се готви на огън.Много типично е сушеното месо в различни разновидности,нарича се билтонг(biltong).Използва се говеждо,също и дивеч.
Домакините не са много старателни,разглезени са от черните слуги,доста от тях въобще не готвят,оставили са тази работа на слугинята,или купуват полуфабикати или готова храна.
Разбира се ,има и такива които готвят,бих казала ,че повечето са с европейски произход.
Когато се ходи на гости-ако е  неофициално,тук живота протича доста навън,по градините и дворовете,тогава почти задължително се прави брай(braai),иначе казано скара,всеки има скара на двора си,пекат се големи стекове и буреворси(наденица)свинското не е на почит.
Домакинята обикновено не се престарава с подготовка,прави или купува салата,може и десертхората са боси по къси панаталони,и не се притесняват да ти се покажат със стари и лекясани  дрехи,и да сервира на всекого в различна чиния,или даже еднократни.
Официално гости е по-различно,започва се с аперитив и снакс(чипс,ядки,билтонг)след това се сяда на масата,хапва се(не много обилно),завършва се почти винаги със сирена(бри,камамбер,рокфор,и др),сервирани с крекери,сладко и плодове,накрая десерт и кафе/чай+ порт(сладко вино).
Ей,аз изписах света,има и още,но да не прекалявам!

Последна редакция: чт, 19 мар 2009, 12:25 от Nyala

# 199
  • Мнения: 110
Хайде аз да кажа за Мароко, с риск, че ще повторя дтти, която разказа за Сирия:

1. Гостите си идват, когато решат - може и в 9-10 сутринта и кога дойдат сутрин, може да останат и за обяд;
2. Има и гости по план и се сервират следните теща:
- чай с мент и дребни сладки;
- плодове;
- основното ястие;
- може и кус-кус като отделно блюдо;
- плодове;
- чай и сладки;

Това гости може  да продължи 4-5 часа.

Важно е да се представиш добре и да нагостиш хората. Те пък си хапват.
Един ден еднич член от семейството извади пакетче шам-фъстък, сложи го пред себе си по време на вечеря, изяде си го и по някое време даде по 2-3 фъстъка на нас, но имам предвид, че не остави порцията на средата на масата, за да си вземат всички.
Аз се учудих и после разбрах и видях самата аз, че като те поканят "вземи си", не казваш "не, благодаря", ами си вземаш и може така и да свърши и до теб да не стигне.

Има обаче и стремеж да извадиш всичко, което имаш за ядене и дори после да остане семейството гладно- гостът да хапне добре.

Полуфабрикати - поне в юга на Мароко, където и безработицата е голяма, вечно има по някоя сестра у дома. В този смисъл, дори и хлябът се меси. Полуфабликатите не са на почит.

Плодовете и зеленчуците са много много вкусни.       

Сега живеем за малко във Франция, но няма да ходим на гости - гаранция е това, а и за Франция момичетата са описали вече.   

# 200
  • Varna
  • Мнения: 191
Да ви разкажа и за това как посрещат в Япония: на гости рядко се кани, тук хората се срещат навън, вкъщи се събира основно семейството. Масата, на която се хранят е западен стил, т.е. със столове, а когато гостите са повече, както се случва при нас понякога и на ниска маса на земята, която се нарича "котацу" и е топло под нея - там хората си почиват след храна или просто си сядат, скриват си краката под нея и си четат например.
Ядат се малки порции, но много неща. Докато за нас е типично в ежедневието да има салата, основно и десерт най-общо казано, то тук има:
- за закуска: мисо супа, риба, варен ориз, туршийка от ряпа най-често, зелен чай;
- за обяд и вечеря отново има ориз (той е задължителен като нашия хляб), чай - също задължителен, риба, туршия (топла или студена), темпура (панирани пържени зеленчуци или морски дарове), суши, нигири и т.н. Интересно е, че супата се изяжда почти последна. Често храната се приготвя на масата - за целта имат едни малки нагревателни плочи, които са на газ или ток. Слага се месо, зеленчуци и целта е храната да е топла (те държат да е много топла) и всеки да си приготви месото до степен, до която на него му харесва. Това се нарича "якитори", т.е. печено месо. "Якисоба" е нудълс със зеленчуци, приготвени пържени със сосове, като има и месо. Преди хранене се казва задължително "итадакимас", с което се благодари един вид за храната, а след хранене се казва друго в отговор за изядената храна и отново с благодарност към боговете един вид. Пие се саке или някакъв друг алкохол, но типичния японски алкохол е не повече от 30С. Пият доста често и слабоалкохолни коктейли (чуухай- газиран микс от плодове с 4С алкохол).
След като приключи храненето се оттегляш от масата и се преместваш в дневната, ако има нужда и се ядат плодове, десерти, отварят се най-различни бисквити (в повечето случаи оризови - сладки или солени) и все от този сорт. Яде се естествено с "хаши" - т.нар. клечки или chopsticks, дори и супата, от която като изядеш нудълсите и другите съставки, просто я изпиваш. При яденето на супа е прието сърбането, не е странно.
Сигурно има още неща, които са интересни, ако има въпроси или се досетя с какво да допълня разказа си пак ще пиша.
Хубав ден на всички четящи и поздрави от далечна Япония.

# 201
  • Мнения: 7 605
Браво Мила, zа хубавия раzкаz. Много ми прили4а на Корея  Grinning

# 202
  • Мнения: 1 384
МАЛИНСКИ е споменала по горе за Ирландия. Моите впечатления са малко по различни.

Като те поканят на гости задължително носиш алкохол.Най често се ходи с кашонче бира.
Първо се сервира хляб с масло. Задължително се маже дебел слой масло на филията и се чака стартера.
За стартер поднасят крем супа или малка салата.
След това идва основното- то е или говеждо, най често стек или пилешко.Свинското не е на почит. Около Коледа задължително е пуешко. Гарнитурата в 100% от случаите включва картофи- пюре,пържени или задушени.Зависи какво домакинята е решила да готви. Задушени моркови и брюкселско зеле.
Сервира се и сос греви с който се полива всичко това. Соса задължително се прави в къщи.Проява на лош вкус е да купиш готов.Нищо,че само се смесва с вода от прахообразната смес.Те си настояват,че е хом мейд.
 
Всички се хранят много бързо и обикновено за 30 мин вечерята е приключила.Масата се почиства и се поднася десерт с чай или кафе. Никой не прави торти.Всичко се купува готово.
След десерта се минава на бира или сайдер.В зависимост какво си си донесъл.
Учуди ме факта,че дори и пържените картофи не се оставят на масата когато се мине на бира.

Никога не се ходи непоканен на вечеря.
Иначе са много дружелюбни. Когато се преместиш в нов квартал, съседите идват да се запознаят и те канят на чай. Към чая сервират и бисквитки или шоколадови бонбони.

# 203
  • Varna
  • Мнения: 191
Другото интересно нещо в Япония е празнуването напоследък на религиозни празници като Коледа и Великден като светски такива. Сега преди Великден се продава доста декорация, зайчета, гъбки, яйчица и какви ли не дреболии, не зная как си го обясняват.
За Коледа например си купуват коледна торта, защото... "е рождения ден на Санта Клаус"  Rolling Eyes   Joy, наред с всичките му аксесоари, придружаващи тези празници.

# 204
  • Мнения: 236
Много ми беше приятно да изчета темата,чак съжалявам,че свърши Laughing
Не мога да споделя опит,излизала съм от България веднъж,когато бях на 11 ,а тогава малко неща от кухнята са ми направили впечатление.Ходила съм в Полша,на детски лагер.Това,което си спомням до ден днешен е таратора им-правиха го с прясно мляко,а краставиците не бяха нарязани на кубчета,а настъргани на ренде.За тях картофите са като хляба за българина.Много бяха впечатлени от лютеницата ни,даже едно детенце,което си носеше бурканчета за зор заман Laughingим ги остави  да си ги хапнат LaughingЕееех детски спомени...като че ли е било сън...

# 205
  • Мнения: 346
Толкова късно да открия така интересна тема! Но те всичките теми на Мама Цоци са интересни или полезни, или и двете...

Цоци, като в куфар никой така и не ще да те пъхне,, си решила поне на думи да се пренесеш и на трапезата да поседнеш Hug

# 206
  • Банкя
  • Мнения: 1 291
Бях на гости н а девер ми в Португалия.
Направи ми впечатление ,че всяко ядене се яде един път.
И тази жена все готвеше през деня прислужницата готви .Казвам на мъжа ми -кажи и да не готви ще хапнем това от вчера.
Той казва -Но то не  е заради нас .Те така правят.
Едно ядене не се яде два пъти.Кучетата добре си похапваха.

# 207
  • Мнения: 7 418
Ето го. Истински хляб.



Давам много пари за такъв, но изключително сложно се намира. Печеше го само една руска пекарна в града, която ми е прекалено далеч. Пекаря разказваше че брашното специално го карат с кораби от Русия. Няма такова тук.
   Яла съм го "истинския",но не ми харесва!Въпрос на вкус,все-пак! Simple Smile Peace

# 208
  • Бургас
  • Мнения: 496
Хайде и аз да е включа за Монголия!Спомените ми са доста далечни,от преди има-няма 20 години,но някои от тях са незабравими.Като  например миризмата, която се носи навсякъде.Още в самолета ми стана лошо от тежката миризма на лой.
Ако отидете на гости в юрта задължително ви черпят с чай с мляко,в който поставят и бучка овча лой за разкош!Ако си поискате вода го смятат за обида,изобщо там водата не е много на почит Mr. GreenОсновното им ястие е овче месо,полусварено за да се запазят витамините.Правят и така наречените бози,които са си пелмени.И изобщо това им е основната храна.Не ядат риба,гъби,по магазините имаше  зеленчуци и плодове,както и руски кашкавал(който е разкошен между другото)но там пазаряха главно руснаци.Подправки също нямам спомен да използват.
От руснаците са се научили да пият по техен тертип,и като се има предвид расата им,след 2-3 чаши водка бързо падат под масата.

# 209
  • Мнения: 207
И аз не съм пътувала извън страната и темата ми е доста интересна. Някой ходил ли е в Япония , нека разкаже .

# 210
  • Мнения: 1 101
kiraa  Ами про4ети 9 поста над теб Peace

# 211
  • Мнения: 154
Много интересна тема!   bouquet Аз ще споделя мои впечатления от преди доста време (уточнявам, защото може нещо да се е променило  Mr. Green):
Литва: преди 10 години почти нямаше нормални кафенета, кафе се пие на крак - запарка в стъклена чаша обикновено  Sick, "кафенетата" са и места за похапване: салатки в малки купички от боб с лук, цвекло или ориз. Бира се продава във всеки "кьоск", алкохолиците доизливат последни капки водка  от оставени край дърветата бутилки. Кухня: много мазна, предимно картофи и сланина. Типичен литовски специалитет са "цепелините" - големи елепсовидни топки от варени картофи с пълнеж от кайма и лук. Чебуреки пък се продаваха от едни казанчета на всяка спирка (за тези, които  не знаят - мекици с пълнеж от кайма и лук).  Хлябът беше предимно черен, пълен  с ким (чак имаше дъх на одеколон) Sick .  За гостоприемството им не знам много - местните руснаци са широко скроени и много пиещи, литовците - студени и много пиещи.  Тогава ми направи много силно впечатление как ставаха невероятно задружни в студентската кръчма - съвършено непознати хора запяваха заедно местни "трапезни" хитове, вдигаха тостове и се веселяха шумно и задружно.
Сладкишите им не ми харесват - т.нар. торти са мноо сухи, често с блатове от кори. Виж, бонбоните са друго нещо - КЛАСИКА ( също като руските "Мишка", гриляж и т.н. - от тези правоъгълните в индивидуална цветна опаковка, с вафлена коричка отгоре и отдолу ... Crazy.
Поляци: не споделят храната си, даже не ти предлагат,но ако дойдат непоканени при българи - не отказват и да хапнат, и да пийнат.  Mr. Green
Имах състуденти от различни страни. Обитавахме едно общежитие, та мога да споделя за всички по нещо. Много странно възприемаха месенето на питка и чистенето на ориз - гледаха българите в ръцете като хипнотизирани  Laughing. Някъде в началото прочетох, че испанците се хранят като прасета. Имах приятелка испанка - образовано и възпитано момиче, което обаче се хранеше точно така.
Виж, арабските суденти бяха изключително гостоприемни - приготвяха всеки по нещо и организираха вечери за всички.
Всички скандинавски колеги бяха доста мърляви и пиеха от сутрин до сутрин, все още се чудя как издържаха  Laughing.
Японците (това, което аз забелязах): хапването вървешком възприемаха като нещо изключитлено неприлично.
Минск долу - горе по същото време: най-подтискащото място, на което съм била - сиво, грозно, никакви кафенета и заведения, освен едно ресторантче за бързо хранене, посещавано предимно от чужденци.
Много интересно е в Казахстан - там още на закуска започват със солидна порция месо, конско при това.

Последна редакция: ср, 15 апр 2009, 11:32 от elfpath

# 212
  • София
  • Мнения: 137
Чудесна тема, чета я с голям интрес  Simple Smile Благодаря на авторката и на всички, които са писали тук.
За Русия, била съм там преди доста години в Петербург (тогава Ленинград  Grinning). За кухнята си спомням - черния, кисел хляб, макароните с месо и кашите  Simple Smile Сладкишите им са с много захар, по магазините продаваха едни малки, сухи гевречата - без особен вкус, за консумиране с чай. Най-вкусен ми беше техния сладолед.
За Гърция- била съм тържество с местни, кухнята не е много по-различна от нашата (домакинята беше българка женена за грък Mr. Green)много ми хареса,че на почти всяко готвено ястие слагат лимон.
За Чехия -  Grinning ястията с кнедли бяха супер,традиционното  зелето като гарнитура също ми хареса,най-много ми харесваха наденичките, не само тези печените - най-различни видове с хлебче, просто печени - традиционно мезе за чудесната им бира, а и имаше едни чудесни (май се казваха нещо от рода на утопеници  Grinning) мариновани наденички с лук и подправки, също така и нещо, което много прилича на нашенската пача, но му забравих името, също беше много вкусно Simple Smile

# 213
  • Мнения: 1 352
То не е много на кулинарна тема, но искам да кажа за холандците, че ходят у тях с обувките.................. Иначе се имат за много чисти Tired.

# 214
  • Мнения: 1 101
И не само холандците Rolling Eyes

# 215
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
И не само холандците Rolling Eyes

И испанците са така.

# 216
  • Мнения: 7 418
То не е много на кулинарна тема, но искам да кажа за холандците, че ходят у тях с обувките.................. Иначе се имат за много чисти Tired.
  И кво?Може да са им чисти обувките! Wink

# 217
  • Мнения: 1 384
И ирландците така.
Колко са чисти, те си знаят. Как могат да бъдат чисти като са ходили с тях по улиците.

# 218
  • Мнения: 1 352
Просто един холандец много ме дразни, дето идва почти всеки ден у нас и си ходи с обувките навсякъде Close. Исках да си излея мъката някъде. Незнам още колко ще го търпя, иначе много му знае устата, че българите не сме обичали да се къпем, а той внася какви ли не лайна, с извинение по килима.

# 219
  • Мнения: 346
===== иначе много му знае устата, че българите не сме обичали да се къпем,

е това пък що за мнение е?! защо така си мисли за нас тоз лош човек?

Последна редакция: ср, 15 апр 2009, 23:46 от КаНиМа

# 220
  • Мнения: 11 607
Просто един холандец много ме дразни, дето идва почти всеки ден у нас и си ходи с обувките навсякъде Close. Исках да си излея мъката някъде. Незнам още колко ще го търпя, иначе много му знае устата, че българите не сме обичали да се къпем, а той внася какви ли не лайна, с извинение по килима.

В Клюкарника, в тема на Бу за икономичността такива неща прочетох за холандците....Че направо си мисля,че по-нечисти хора от тях няма. Прочетете и вижте какво пишат за тях момичетата......

# 221
  • Мнения: 228
Просто един холандец много ме дразни, дето идва почти всеки ден у нас и си ходи с обувките навсякъде Close. Исках да си излея мъката някъде. Незнам още колко ще го търпя, иначе много му знае устата, че българите не сме обичали да се къпем, а той внася какви ли не лайна, с извинение по килима.

В Клюкарника, в тема на Бу за икономичността такива неща прочетох за холандците....Че направо си мисля,че по-нечисти хора от тях няма. Прочетете и вижте какво пишат за тях момичетата......

Мърлячи, такива ги има почти във всяка държава , но това не е показател за цялата нация newsm78

# 222
  • Мнения: 7 418
  Не познавам отблизо нито един холандец или холандка,но Холандия  винаги ми правеше изключително добро впечатление:супер-чиста,супер-подредена,с невероятно красиви,усмихнати и дружелюбни хора!
  А за храната,щом сме в съответстващ подфорум,веднъж имах удоволствие да закусвам в един техните най-обикновени летищни хотели....На тази закуска би завидяли много от май-луксозните арабски хотели!
  Не знам къде е причината....Може да е и в това,че на Север хората по прицип закусват по-плътно,съответно и по-разнообразно,по-богато. newsm78

# 223
  • Мнения: 9 904
Селма, какво толкова ядохте в хотела? Вече и на най-неочаквани места може да се намери добра шведска маса за закуска.

 сетих се, че не е споменавана Албания. Въпреки че не съм ходила по гостита, общественото хранене отпреди пет години ми е оставило много добри, трайни спомени. Свинско не се яде, но такова добро телешко другаде не съм яла. Крехки, дебели пържоли, от теле, а не от крава. Агнешките печени главички, както и печените дреболии също са разпространено ястие, мъжете много ги хвалеха, аз не си падам  Wink
Салатите - гръцка салата най-вече. Кашкавалът им е много вкусен, особено планинският, на пити, българският отдавна му отстъпва.
по кръчмите и кафенетата, изключвам култовите кафенета тип коневръзи и клубовете, сервитьорите все още са мъже. Млади, но и на почтена възраст, много учтиви, отговарят на повикване, приближаващо се до нашето "ей, момче". Като седнеш в заведението, първо ти носят панер с хляб - филии, препеченки, поръсени добре със зехтин/а там зехтинът наистина си струва, силно ароматен и тъмнозелен/ и нещо като чубрица или шарена сол, не помня добре. Този хляб е безплатен, ядеш докато дойде манджата, ако си поискаш още, пак ти носят и пак е без пари. Или поне беше - страната се развива бързичко  Sunglasses
Морски дарове - каквито и колкото искаш. Има рибни ресторанти - избираш от витрината и ти го приготвят. Цяло октоподче на скара, с доматена салца или без. Или цял печен лаврак. Или миди соте - изброявам нещата, които най-много са ми харесвали.
Сутрин по кафетата има само мъже, ама говоря пак за по-квартални заведения. В 10 сутринта освен кафето се пие фернет - нещо от рода на вермута, известен е италианският Фернет бранка, но албанският не е така горчив, мирише повече на треви, малко на сироп за кашлица, като цяло е гаден за несвикналите/предполагам, както човек свиква с бирата/ и обикновено се пие с кола. Слабоалкохолен е.

# 224
  • Мнения: 7 418
Селма, какво толкова ядохте в хотела? Вече и на най-неочаквани места може да се намери добра шведска маса за закуска.


  Не говоря за"добра",а за великолепна шведска маса за закуска! Grinning

# 225
  • Мнения: 7 914
какво сте нападнали масово холандците Crazy

Marieta

 може дори да не сее сетил ,ч е трябва да се събуе... ти събуваш ли се в холандските къщи? Crazy и как те гледат тогава Whistling
Аз от моите гости никой не искам да се събува, затова навсякъде е с ламинат, акто си заминат един моп и готово bowuu

Не знам по колко се къпят холандците, но досега никой не ми е замирисъл на нечисто. Обувките си чистя от прах има няма 1-2 пъти на месец, не защото ме мързи, а понеже няма нужда.


Икономичността на холандците е пословична... но най вече сред по възрастните и това е последствие от Войната  Peace


но както каза някой преди мен... от някакви си обобщени образи и единични случай, не може да се прави заключение за цяла нация...все едно за нас да се мисли, че всички сме тип бай Ганьо Crazy

# 226
  • Мнения: 1 352
Ами и у нас има ламинат навсякъде, но в хола има и килим.  И килима ми е в петна само от на този обувките, друг никой не ходи вътре с обувки. Ама то тоя си е простак, иначе за другите холандци като цяло ми е добро мнението.
Колкото до това, с какво мнение е останал за българите, че не обичаме да се къпем има право донякъде. Има работници българи и казва, че много миришели... А той не вижда у тях каква кочина е навсякъде, и с обувките на дивана и по леглото, иначе се къпе всеки ден  Crossing Arms.
Иначе пък холандките съм ги признала. Като животни са. Раждат по 3-4-5 деца и тичат като кобили, не се оплакват и не им помагат бабите. Евала.

И да не спамя само ще кажа, че тук ядат пържени картофи със сос от фъстъчено масло Sick, е няма такава гнус.

# 227
  • Мнения: 49
Селма, какво толкова ядохте в хотела? Вече и на най-неочаквани места може да се намери добра шведска маса за закуска.

сетих се, че не е споменавана Албания. Въпреки че не съм ходила по гостита, общественото хранене отпреди пет години ми е оставило много добри, трайни спомени. Свинско не се яде, но такова добро телешко другаде не съм яла. Крехки, дебели пържоли, от теле, а не от крава. Агнешките печени главички, както и печените дреболии също са разпространено ястие, мъжете много ги хвалеха, аз не си падам  Wink

Абе да ти кажа хапва си се свинско  Wink Зависи от вярата. За кафенетата съм съгласна с теб, обслужаването е страхотно. Каквото и да си поръчаш винаги носят чаша студена вода (лятото и с лед), а в някои дават и бисквитки, разбира се всичко безплатно. Яла съм невероятно вкусен пилаф с боб, една манджа (незнам как се казва) но се сервира в гювече, сирене, доматки, някакво месце и се поднася още врящо и бълбукащо в комбинация със страхотен хляб на скара - страшна вкусотия. Сиренето и кашкавалът наистина са изкючително различни от нашите. Вкусът им е на домашно приготвени. Там закуските в заведенията за бързо хранене са наполовина на нашите (банички, пица на парче, бюреци, дюнери и пр.) Рядко може да се види дебела жена  Wink Кебапчетата също са наполовина на нашенските,но са толкова вкусни...лелееее незнам как не дебелеят хората там с толкова вкусни яденета Crazy Мога да говоря до утре за кухнята. За манталитета....ами страхотен народ са. Изключително земни, приветливи са. Помагат си един на друг по всякакви начини ( не като тук да гледат да направят лошо на съседа  #2gunfire) Жените са уникално красиви (особено вечер такива мацки излизат, че шапката ми падна Crazy) С една дума, въпреки лошата слава на Албания, страната е уникална във всяко едно нещо и всеки път като ходя, си тръгвам с тъга...Хора, кухня, климат, море, планини...всичко е на 6  Heart Eyes

# 228
  • Мнения: 34
ГЪРЦИЯ
Определено си хапват доста.Жените над 40 год. са доста добри домакини.Дори научих много полезни неща от тях,включително и  за готвенето.Готвят здравословно,ядат по много,но младото поколение спортуват доста.Мъжете почти не пушат ,жените -много.  newsm78 Аз живея от 7 год. там и ми харесва.Необичайно за тях е да сложиш месо в боб или грах,таратора определено не им допада (викат му тзандзики с вода  Mr. Green).Аз живея в Рододс ,там не правят кисело зеле,а зелевите сърми ги подправят с лимон,вкусно е,но не е като нашето.  Wink Купуват предимно прясно месо,аз май замразено не съм виждала.Понеже острова е бил под италианско влияние до към 1945,ядат много макарони,лазаня,пастицио и пица(като пицата се поръчва от пицария,за 7 год. не видях някой да си направи пица,аз си направих само веднъж  Wink )Много са гостоприемни,за големи празненства се готви като за световно,а после си тръгвам и с една торба храна и ям цяла седмица  #Crazy .Сватбите са задължително с по 500 човка най-малко  #Crazy ,храната е разнообразна-от обикновена -пържоли с гарнитура,салата и десерт,  до всякакви странни и модерни нещица- като панирано сирене със сладко.Всичко зависи от ресторанта.Кръщенетата са с по стотина човека,обслужват се от кетърнг фирми,а някой направо в ресторант( след църквата).Една седмица преди Великден са започва "голямото правене на сладки"(аз така му викам).  Grinning А после с големи кошници се раздават ,на познати,приятели и задължително на кумувете , сладкиши,козунаци и боядисани яйца.Същото става и по Коледа ,като най-важни пак са кумувете.Аз бях кума на няколко сватби и да не ви разказвам какво чудо беше от сладкиши.По Коледа правят невероятни сладки-курабий и меломакарони.Ей това последното е страхотно,но така и не съм се научила да го правя,защото знаят ,че го обожавам и пращат ли пращат (а как пълнея  Embarassed).Обаче както всичко хубаво,така си имат и недостатъци.Повечето нямат култура на хранене,ядат като прасенца.Цапат се,разливат,но не им пука.Даже на моменти и аз ставам като тях  Embarassed.В луксозните ресторанти си нямат и понятие кой прибор за какво служи (говоря за средната класа,богатите си знаят).Младато поколение до 35 години пият много кока-кола,алкохол почти не консумират(освен в петък или събота вечер,когато излизат).По принцип са учтиви,внимателни,особено в магазините и заведенията.Задължително ако си на ресторант нещо ще те почерпят от името на заведението.И ВИНАГИ КЛИЕНТА ИМА ПРАВО!!!!!!!!ЗАКОН!!!!!!Ако съм пропуснала нещо пак ше пиша  Wink

# 229
  • Мнения: 34
Пропуснах да разкажа за пиенето в петък или събота по дискотеки или барове.Пада голям смях и голям запой,защото освен напитката,която ше си поръчаш се пръчват или все някой черпи с "шотове"-това е в малки чашки алкохол.Може да бъде текила,водка,червена водка,сморноф норт(ей с това веднъж прекали и бях много зле на другия ден,но пък е много вкусно).Значи пиеш си каквото си поръчал(водка с кола, водка с портокалов сок,уиски с кола и т.н.-всичко е смесено в големи чаши) и в един момент все от някъде изникват тези малки чашки,които се пият на екс...Да продължавам е безмислено...Направете си изводите сами... Embarassed Аз вече не излизам,защото не мога да си позволя да се разболявам често  Joy

# 230
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 390
Хм, това за шотовете не знам колко е гръцки патент. Ние винаги пием шотове, когато сме по заведения  Wink

# 231
  • Мнения: 1 352
В Холандия, когато се роди бебе, семейството и приятелите ходят на гости на бебето и ги черпят бисквити и едни малки топченца като бонбони, които са поръсени върху филия хляб с маргарин. Ако бебето е момиче, топченцата са розови, ако е момче, топченцата са сини. Как го обясних само, не се сещам как се казват тези топченца, да намеря снимка да ви ги покажа newsm78.

# 232
  • Мнения: 7 914
ето ги

 има ги и в розово за момиченцата Peace

това си е анасон - казват,ч е от него слизала по бързо кърмата и за да яде родилката, ядат и всички остали... от там е останала и традицията Peace

# 233
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
много интересна тема Party
случайно попаднах на нея и с интерес ще си я изчета Hug

# 234
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Много ми хареса разказът на Стела ева, направо чак се преселих мислено в Гърция, разкажи още нещо, много си сладкодумна  bouquet, а и аз съм запалена по Гърция, жалко че още съм била та, но от разкази на познати, гърци, ми се струва всичко толкова топло и романтично Heart Eyes

# 235
  • Мнения: 1 909
Записвам се, за да си дочета темата.

Доколкото видях,  за Франция е писала само Роца, за парижкия район, та ако още има интерес към темата, ще пиша как е в Прованса. А сега отивам за пастис, че тук в жегите не може да се мине без него.

# 236
  • Мнения: 21
Готвенето в Англия е бързо.Прибираш се от работа слагаш едно голямо парче месо в фурната да се пече.Докато се пече слагаш замразени зеленчици  да се сварят.Отваряш бутилка вино и отиваш да се си вземеш вана.Когато си вече изкупана месото и зеленчуците са готови.Правиш gravy-от кутика и сервираш.Това ми обясни моята колежка Саманта.

# 237
  • Varna
  • Мнения: 191
PandaKhan, а как е в Пакистан? Разкажи малко повече!

# 238
  • Мнения: 1 909
Тук в Прованса, особено през лятото, е много важен момента на аперитива (аперо-то). Особено вечер, когато става по-хладно и хората се канят често на терасите, в двора и особено до басейна.
 Тъй като по принцип хората се канят тук за определено  хранене (обяд или вечеря, на които задължително има аперитив, след което предястие, основно и десерт), специално е  измислен термина "аперитив-динатоар", което значи, че има повече неща за ядене на аперитива, без да се сервира според етикета.

Пастиса е почти задължителен елемент през лятото. За тези, които не знаят, има далечна прилика с нашата мастика, но е доста по-качестветно питие. Сервира се един пръст с много лед и вода догоре в голяма чаша и до голяма степен се използува почти като безалкохолно. За който не си пада по пастиса, лятото обикновено се пие изстудено розé.  С тези аперитиви вървят местните "дипове" - тапенада (пастет от маслини) и аншоаяда (пастет от аншоа), които се поднасят с тукашните миниатюрни маслинки, крекери и гризини, но също и (което особено ми харесва) с дълги резенчета пресни моркови, цвекло, стръкчета пресен кервиз, репички или малки доматчета.
Обикновено има някакви малки сандвичета със студена пушена съомга с лимонче отгоре, патé от гъши черен дроб и подобни. Има и някаква "тарта" - специалитета тук е писаладиерата (тарта с почти карамелизиран лук), но може да е и с тиквички, с гъби, шунка и сирене (киш лорен) или солен кекс.
Накрая на този така наречен "аперитив" има и десерт, след което за храносмилане се предлага и дижестив - силен алкохол или замразено италианско лимончело.
Трябва да ви кажа, че ако човек не внимава, комбинацията от пастис, розé или шампанско, дори и без дижестива накрая, е доста опасна. Дори само с розéто трябва да се внимава, тъй като е много леко, приятно и студено и върви незабелязано в жегите.

От мен толкова засега.
Но и аз искам да разбера малко повече за Пакистан Outta Joint

Общи условия

Активация на акаунт