Шпионирате ли децата си?

  • 13 602
  • 206
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11 959
Въпросът  е вероятно шокиращ или абсурден, такъв би бил и за мен.Но днес, докато по-скоро "слушах телевизия" в едно предаване по БТВ бяха поканени майки и психоложка и се въртеше темата за доверие родители-деца, като беше дадено и такова предложение.
Споделено беше и доколкото разбрах , приветствано от психоложката, че е добре отвреме-навреме децата да се шпионират.Дори самите деца очаквали това от родителите си, изпитвали облекчение, когато се опасявали да споделят нещо, но то е било разбрано по друг път от родителите им.

Отначало отхвърлих с възмущение такава мисъл, противно ми е да шпионирам когото и да е.Но от друга страна в думите на гостите на предаването имаше разумни аргументи.вие на какво мнение сте?

# 1
  • Мнения: 544
Нямам опит в това отношение, но темата е интересна. Може би майките на тинейджъри ще споделят.

# 2
  • Мнения: 4 555
Аз определено не съм искала да ме шпионират. Имаше един период на силни емоционални бури (през пубертета), когато си водих дневници, явно за да мога да си формулирам мислите и да осъзная по-ясно какво става с мен.
През цялото това време играехме на котка и мишка с родителите ми. Аз търсех места да ги крия, те преравяха всичко, за да ги намират. Започнах да пиша на друг език, но те пак разбираха. Измислих си тайна азбука, но и нея ми разгадаха.
Накрая започнах да пиша толкова завоалирано, че и аз самата не си разбирах какво имам предвид и това окончателно обезсмисли заниманието. Имах ужасната нужда да остана насаме със себе си и с мислите си, но тази възможност не ми беше дадена, за всичко се искаше отчет.
Мисля, че най-добрият вариант е детето и родителите да са в близки отношения и да могат да си споделят, вместо да се налага нещата да опират до шпиониране. Но нямам идея доколко това е реалистично.

# 3
  • Мнения: 3 550
Досега не съм го шпионирала. Не знам как бих реагирала боаче, ако надуша нещо нередно - цигари, наркотици и т.н.  Май трябва да се включат майките на по-големите деца.

# 4
  • Мнения: 3 367
Хa,ще щпионирам и то как-нагледала съм се на случки как родителите "не знаели" че детето им друса или че не стига до у-ще,или че вместо на карате школа си прекарва времето в градинката.Все хора с много образование ,добри професии и съвсем не хванати от гората,с деца водени по уроци,ски и каквото се сетите.
Проверката е висша форма на доверие в моя мозък,нямам никакво намерение да се боря за надмощие с 14год девойка,знам че е и по-хитра,и по-креативна,и по-бърза от мен.Доверие се печели непрестанно,5год ни дъщеря в момента го е загубила тотално и отсега се учи колко зор е да си го върнеш и че е привилегия,а не даденост.
Дневници няма да чета,те са в съвсем друга графа за мен.

# 5
  • Мнения: 865
ДА от време на време.Не ми е хоби Mr. GreenШпионажа ми вкл.-проверка на телефона и компа.В интернет е мнооого рядко,та няма какво толкова да ровя.Проверката е висша форма на доверие беше казал някой.Не смятам да задобрявам като шпионка и да оставям децата си без лично пространство и малки тайни,но от време навреме мисля да проследавам как стоят нещата.Това със "имам ти доверие на 100%"мога да го кажа пред децата но не е така.Запазвам си няколко процента съмнение за мен.

# 6
  • Мнения: 1 187
Проверката е висша форма на доверие беше казал някой.
"Мамо, вече съм голям и мога да седя сам на улицата при децата. А и те са сами." Това - от вчера. В подписа ми се вижда колко е голям. Макар че живея в малък град, на тиха улица, ме е страх да го оставя сам...и "шпионирам" - зад някое дърво или от кафе и т.н. Предполагам, че ще продължи и занапред.

# 7
  • Мнения: 11 959
В предаването беше разказана случка за дете на 12 год, как се зарадвало, когато майката научила нещо,за което на детето му е било неудобно да сподели.Оттам- съвет да се използва методът дори на шпиониране за да трупаме информация за децата.Вярно, по-голяма необходимост е при деца в училищна възраст заради опасност от наркотици и др.Но и при нас, майките на малките деца много неща остават неизяснени, напр. бие ли се детето в градината, как общува с другите деца и подобни.

На мен мисълта за шпиониране ми е безкрайно противна.Но се заслушах в предаването, защото бяха изключително разумно изложени аргументите, направо беше свален мрачния ореол на тази иначе недостойна дейност.

На мен като дете също ми бе неприятно майка ми да ми дебне и чете дневници и писма.Ама то при мен нямаше и кой знае какви велики тайни.От друга страна родителите често не знаят толкова съществени неща за децата си, не само за опасни, но наистина за съществени,свързани с детското самочувствие, изграждане на приятелства с връстнци, често- отхвърляне от връстници и  много други.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Мда  Grinning.
Споделям мнението на anette1104 Peace.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 861
Доколкото понятието "шпионирам" включва дебна, следя, проследявам, подслушвам, наблюдавам... - не, не го правя! По-скоро бих го заменила с "информирам се", т.е. познавам достатъчно добре приятелите на синчето и си общувам както с тях, така и с родителите им, така че успявам да бъда в течение на нещата. Пък и за сега детенце само си споделя, но... все още е само на 11! Надявам се обаче никога да не се налага да го шпионирам в истинския смисъл на думата!

# 10
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Не мога да приема, че е съвсем в реда на нещата хората да се шпионират..а дали е дете или голям човек за мен няма такова значение.
Нормално би било връзките които се създават да са на такова ниво, че и двете страни да си имат доверие.
Трябва да се изгради атмосфера на спокойтвие и известна самостоятелност, така, че детето само да прецени какво трябва да сподели.
Прекаленото обгрижване  и намеса в личният живот по-скоро отблъсква децата от родителите.
Разбира се това не означава, че не трябва да се интересуваме от него, да разпитваме за ежедневието му, за приятелите, връзките.
Става дума за това, че е редно да уважаваме неговото лично пространство, така както изискваме да бъде уважавано нашето т.е. да не ни се бърка в джобовете, да не ни се преглежда телефона, компютъра, шкафа, да не ни се четат писмата, да не ни се бърка в портмонето, чантата, торбата и т.н.
Ако искаме да разберем нещо за него най-добрият подход е разговора - ако не можем, значи просто нещо в отношенията куца.
И все пак в предид незрялото мислене и поведение е редно внимателно да наблюдаваме децата си за тревожни прояви в поведението. При наличие на такива и дефицит в комуникацията, няма друг вариант да  преоткриеш детето си и неговият проблем освен шпионажа. Mr. Green
Когато са налице прояви застрашаващи нечий живот или здраве е дори задържителен.

# 11
  • Мнения: 24 467
Терминът е погрешно подбран. Не е "шпионаж", а "контрол"- нещо напълно естествено и задължително, една от основните родителски функции. Контролът изисква наблюдение с цел обективно опознаване и асимилиране на обстановката.
Имам достатъчен опит с големи, по- големи и още по- големи деца, за да си направя този извод.

# 12
  • Мнения: 544
Контрол ми допада повече. Но до каква степен?

# 13
  • Мнения: 3 367
Доверието не е даденост.Гради се,пази се,полива се,потвърждава се,тогава и се "дава".Това само по себе си е концепция която се учи дълго време и то баш с наблюдение, контрол и последователност според мен.Изобщо не искам да знам всичко за децата си,не съм им приятел и не ми е това работата.Това обаче което касае физическото им и психологично здраве ми е задължение и да,ще го контролирам до дупка.
Разговор не винаги работи,иска се много креативност да се обяснят сложни абтракции особено с по-малки деца,аз лично доста издишам напоследък с обясняването на подобни и съм нарамила асренал книги,игри,филми и пр,дано нещо зацепят.

# 14
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
Ще шпионирам разбира се. Също както и баща ми е правил с мен - тихо, незабелязано. Така и неразбрах как и какво е правил, но знаеше всяка моя стъпка. Време е да поговоря с него и да издаде тайните си, за да мога и аз да ги приложа.

# 15
  • Мнения: 865

Става дума за това, че е редно да уважаваме неговото лично пространство, така както изискваме да бъде уважавано нашето т.е. да не ни се бърка в джобовете, да не ни се преглежда телефона, компютъра, шкафа, да не ни се четат писмата, да не ни се бърка в портмонето, чантата, торбата и т.н.
Ако искаме да разберем нещо за него най-добрият подход е разговора - ако не можем, значи просто нещо в отношенията куца.

Няма да се самоцитирам,но само с разговор не става.Минали сме през тийн. възраста и колко от нас не са спестявали това.онова на родителите си?Казвали ли сме им всичко,ама наистина всичко което са ни питали.Въщност нали типично за тйиновете е да са бунтари,да не се съгласяват с правилата,да знаят повече от нас,да могат всичко сами?!Защо говора за тийнеджърите ли?Защото имам 11г дъщеря и почти 3годишна,та от опит ви казвам ,че приказката "малки деца малки проблеми" е вярна.Та като поотраснат мъниците ще започнат и тревогите да растат.От там и желанието на родителите да не кривнат децата отправият път.
Не искам да приемате поста ми като поучителен или заядлив Peaceпросто си расъждавам.

# 16
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
anette1104  Обясни ми, моля те,  в какво толкова трябва да шпионираш деца на възраст до 6-7 години.  newsm78
Обикновено реално необходимостта от такъв се появява малко преди периода на пубертета и завършва.....докато се оженят... Laughing
А приятелството с децата е необходимост в днешни дни.
Това не означава да знаеш всичко, а да си поставен в ситуация на равнопоставеност.
Да се държиш с детето си като с човешко същество, което има СОБСТВЕНИ мисли, чувства, мнение, отношение към света и т.н.
Дори всичко това да изглежда през нашата призма като детинско и глуповато - ние трябва да го приемаме, да умеем да говорим на "един" език по различни социални въпроси, били те и деликатни.
Приятелите не са наши "автобиографични записки", а "опора" в нужда. - каквато всъщност е ролята и на родителите, нали?

Класика, вероятно ще са много малко хората които ще кажат, че са имали нормални взаимоотношения с родителите си по време на "узряването"...И това е съвсем нормално в предвид методите на възпитание и разбиранията от преди 20 години.
Колко от майките тогава спокойно са говорили за менструацията, за секса, за емоционалните проблеми....
Да, тийнейджърите са бунтари, защото търсят себе си, защото искат независимост, защото искат да бъдат значими, да бъдат забелязани, харесвани.....
И когато родителите вървят срещу тези желания е нормално да има проблеми във взаимоотношенията.
Правилата?....ами просто те трябва да бъдат "поставяни от децата"...т.е. трябва те да остават с впечатлението, че контролират ситуацията, живота си (макар и мнимо).
Т.е правилното поведение на родителите е контрол не чрез натиск, а чрез манипулация.

Ти смяташ ли, че е редно да бъркаш из джобовете и личните вещи (най-личните) на детето си? Какво мислиш, че ще намериш там? Как би реагирала, ако ти самата си "жертва" на обиск?
.....защото аз лично бих се ядосала много на човека който го прави.




# 17
  • Sofia
  • Мнения: 6 938
Да,шпионирам или по -точно търся и други начини за потвърждение на думите на дъщеря ми -4,7 год Crazy Не мога да й имам абсолютно доверие,става въпрос,че се крие и си хапва тайно шоколади и други глупости от сорта на чипс,които сме й забранили аз и баща й
Лошото,че послъгва за тези неща научена от прабаба й,дядо й и другата й баба Crazy Те гледат само да се обърна и да й угодят на вкусовете и после дружно ме лъжат,че нищо не била яла  Close и понеже аз съм против имаме постоянни разправии на тази тема

# 18
  • Мнения: 3 367
anette1104  Обясни ми, моля те,  в какво толкова трябва да шпионираш деца на възраст до 6-7 години.  newsm78
Обикновено реално необходимостта от такъв се появява малко преди периода на пубертета и завършва.....докато се оженят... Laughing
А приятелството с децата е необходимост в днешни дни.
Това не означава да знаеш всичко, а да си поставен в ситуация на равнопоставеност.
Да се държиш с детето си като с човешко същество, което има СОБСТВЕНИ мисли, чувства, мнение, отношение към света и т.н.
Дори всичко това да изглежда през нашата призма като детинско и глуповато - ние трябва да го приемаме, да умеем да говорим на "един" език по различни социални въпроси, били те и деликатни.
Приятелите не са наши "автобиографични записки", а "опора" в нужда. - каквато всъщност е ролята и на родителите, нали?

Класика, вероятно ще са много малко хората които ще кажат, че са имали нормални взаимоотношения с родителите си по време на "узряването"...И това е съвсем нормално в предвид методите на възпитание и разбиранията от преди 20 години.
Колко от майките тогава спокойно са говорили за менструацията, за секса, за емоционалните проблеми....
Да, тийнейджърите са бунтари, защото търсят себе си, защото искат независимост, защото искат да бъдат значими, да бъдат забелязани, харесвани.....
И когато родителите вървят срещу тези желания е нормално да има проблеми във взаимоотношенията.
Правилата?....ами просто те трябва да бъдат "поставяни от децата"...т.е. трябва те да остават с впечатлението, че контролират ситуацията, живота си (макар и мнимо).
Т.е правилното поведение на родителите е контрол не чрез натиск, а чрез манипулация.

Ти смяташ ли, че е редно да бъркаш из джобовете и личните вещи (най-личните) на детето си? Какво мислиш, че ще намериш там? Как би реагирала, ако ти самата си "жертва" на обиск?
.....защото аз лично бих се ядосала много на човека който го прави.

Вероятно говорим за различни неща.В 1вия си пост говорих за 14год дете,каквото нямам,но имам идея какво бих правила и защо.
Приятелите са мен имат роля различна от родителите,уважавам много правото на децата ни да имат приятели,аз също имам,но моята роля в живота на децата ни е друга.Въпрос на разбирания.
Говорено ми е за всичко от малка,така правя и с децата.
Не бъркам на никого в джобовете,карам ги сами да си вадят камъните от там че ремонтирах 1 пералня вече.
Всеки избира как да гледа децата си,но когато децата започнат да лъжат,да крият и да тестват подобни лимити бих искала да съм подготвена и нащрек (не бях и сега си сърбам попарата),правят го всички,но ако не забележим овреме рискуваме неприятни последници.

# 19
  • Мнения: 390
ДА от време на време.Не ми е хоби Mr. GreenШпионажа ми вкл.-проверка на телефона и компа.В интернет е мнооого рядко,та няма какво толкова да ровя.Проверката е висша форма на доверие беше казал някой.Не смятам да задобрявам като шпионка и да оставям децата си без лично пространство и малки тайни,но от време навреме мисля да проследавам как стоят нещата.Това със "имам ти доверие на 100%"мога да го кажа пред децата но не е така.Запазвам си няколко процента съмнение за мен.


Моите са малки, но по-скоро мисля, че бих направила нещо подобно.

# 20
  • Мнения: 79
Не мога да приема, че е съвсем в реда на нещата хората да се шпионират..а дали е дете или голям човек за мен няма такова значение.
Нормално би било връзките които се създават да са на такова ниво, че и двете страни да си имат доверие.
Трябва да се изгради атмосфера на спокойтвие и известна самостоятелност, така, че детето само да прецени какво трябва да сподели.
Прекаленото обгрижване  и намеса в личният живот по-скоро отблъсква децата от родителите.

Напълно подкрепям! Аз съм потърпевша от любопитстването от страна на майка ми, която и досега продължава, а като отбягвам общуването с нея, защото ми е писнало - тя се чуди какво ми е. Обяснила съм и десетки пъти, че не ми е приятен самият начин, по който поставя въпросите, а не че искам да пазя някаква тайна. Човек е по-склонен да сподели, отколкото да отговаря като на разпит.

# 21
  • Мнения: 361
по темата препоръчвам книгата "Дръж се здраво" на Харлан Коубън- наистина те кара да настръхнеш. спомням си как родителите ми удея си нямаха къде сме и какво правим, след като излезехме сутрин за училище в тийнейджърска възраст- добре, че сами сме се пазели. отсега ми настръхва косата, като си помисля, че моята дъщеря скоро ще влезе в опасната възраст и ще шпионирам- какво да правя...

# 22
  • София
  • Мнения: 44 229
никога не съм искала да ме шпионират като тийн...ако исках нещо да кажа го казвах направо...с майка си имам достатъчно приятелски отношения, че да мога да й кажа всичко, което поискам...друг е въпроса, че не съм от най-споделящите по принцип....

Според мен е по-добре да се изградят отношения на доверие, отколкото да се шпионират децата и да се страхуват да си кажат каквото им е на душата....

# 23
  • Мнения: 3 491
Според мен е по-добре да се изградят отношения на доверие, отколкото да се шпионират децата и да се страхуват да си кажат каквото им е на душата....
И аз мисля така.
Не знам точно как се изгражда това доверие, отношенията с децата са динамични и в процес на непрекъснато учене, но в едно нещо засега си мисля, че съм сигурна: при мисълта, че евентуално майка ми би ме докладвала из интернета по разни форуми и без мое съгласие, даже и да е 'за мое добро', не бих й имала доверие и не бих й споделяла. Бих чувствала личната си територия достатъчно силно уязвена.

# 24
  • BG
  • Мнения: 1 900
Все още не съм,но сигурно като дойде момента и това ще направя.

# 25
  • София
  • Мнения: 62 595
Не, не шпионирам. За мен шпионирането е гнусно, пък както щете го наричайте за благозвучие и за да изглежда по-приемливо!  Ако се стигне дотам, то ще е заради много сериозни подозрения за много сериозни неща, например наркотици. Не може да има доверие и ровене във вещите.
Това, което е казала психоложката не ми допада. Поне аз като дете не съм очаквала да ме шпионират. По-скоро, очаквала съм и затова съм гледала да се крия по-усърдно. Ако едно дете не иска да каже направо нещо на родителите си, но иска по косвен път те сами да се досетят, то ще остави достатъчно "следи" на достатъчно очевидни места.
А иначе, който е склонен да шпионира, винаги ще си намери оправдание. Такова имат и ревнивите съпруги като ровят в телефоните на половинките си.

# 26
  • Мнения: 1 266
Няма да се самоцитирам,но само с разговор не става.Минали сме през тийн. възраста и колко от нас не са спестявали това.онова на родителите си?Казвали ли сме им всичко,ама наистина всичко което са ни питали.Въщност нали типично за тйиновете е да са бунтари,да не се съгласяват с правилата,да знаят повече от нас,да могат всичко сами?!Защо говора за тийнеджърите ли?Защото имам 11г дъщеря и почти 3годишна,та от опит ви казвам ,че приказката "малки деца малки проблеми" е вярна.Та като поотраснат мъниците ще започнат и тревогите да растат.От там и желанието на родителите да не кривнат децата отправият път.
Не искам да приемате поста ми като поучителен или заядлив Peaceпросто си расъждавам.

Ама налага ли се? Родителите да знаят всичко?
Аз съм дълбоко благодарна, че не знаят, защото нещата, които наистина са ме вълнували, са си оставали в мен, не е имало следи. Всеки има право на лично пространство. Родителски контрол - да, но явен. Ровене и следене - не.

# 27
  • София
  • Мнения: 7 209
Ама че работа!
Аз споделях с майка ми.
Е не чак до дълбоки детайли, но важните неща (от сегашната ми позиция на родител) ги знаеше.
Никога не са ме шпионирали.
Имаха ми много голямо доверие.
Имаше защо де.
Дали ще успея да изградя такива доверени отношения с дъщеря ми - не знам.
Ако се налага, обаче, ако усетя, че изпускам нещата, да, ще шпионирам.

# 28
  • Мнения: 804
Почти всички сме били изкушени от това.
Ама не е честно и ако ви хванат, доверието отива на кино.
Пробвала съм, не отричам, но нищо не са получи. Не ми стигна безочието.
Доверие му е майката, нямали  го - нищо не става.

# 29
  • Мнения: 4 296
Малки са още и няма какво да им шпионирам. И аз се надявам да изградим помежду ни такива отношения, че да не се налага да навлизам в личното им пространство неканена, но то едва ли има родители, които да искат нещо различно. Лошото е, че понякога по пътя гледните точки се разминават и неусетно почваме да говорим на различни езици.
Надявам се да не ми се налага да шпионирам децата си, но не се заричам, че не бих го правила. Бих, ако нямам друг избор.

# 30
  • Мнения: 93
Терминът е погрешно подбран. Не е "шпионаж", а "контрол"- нещо напълно естествено и задължително, една от основните родителски функции. Контролът изисква наблюдение с цел обективно опознаване и асимилиране на обстановката.
Имам достатъчен опит с големи, по- големи и още по- големи деца, за да си направя този извод.

Права си!
шпионаж = липса на ВСЯКАКАВО  доверие. Thinking
Не ми се изпада в такава ситуация, Но контрол ми звучи добре. Peace
А и го правя при всяка възможност!

# 31
  • usa
  • Мнения: 2 113
аз го правя. изпитвам неприятно чуство от заниманието, но задължение ми е да знам какво става с децата ми. аз не съм споделяла всичко с родителите си, не очаквам и децата ми да го правят с мен, а особено малката ми дъщеря е много дива, влияе се много от мнението на околните и не искам да науча за нещо, което ще я нарани когато е вече късно. каквото откривам, пазя за себе си, не ги провокирам и се надям никога да не ми се налага да го правя.

# 32
  • Бургас
  • Мнения: 1 787
За сега не е имало поводи да го правя.Тоест не ме е притеснило нищо не обичайно,но при най малкото съмнение,че има нещо нередно не бих се колебала.

# 33
  • Мнения: 865


Да, тийнейджърите са бунтари, защото търсят себе си, защото искат независимост, защото искат да бъдат значими, да бъдат забелязани, харесвани.....
И когато родителите вървят срещу тези желания е нормално да има проблеми във взаимоотношенията.


Ти смяташ ли, че е редно да бъркаш из джобовете и личните вещи (най-личните) на детето си? Какво мислиш, че ще намериш там? Как би реагирала, ако ти самата си "жертва" на обиск?
.....защото аз лично бих се ядосала много на човека който го прави.





ДА от време на време.Не ми е хоби Mr. GreenШпионажа ми вкл.-проверка на телефона и компа.В интернет е мнооого рядко,та няма какво толкова да ровя.Проверката е висша форма на доверие беше казал някой.Не смятам да задобрявам като шпионка и да оставям децата си без лично пространство и малки тайни,но от време навреме мисля да проследавам как стоят нещата.Това със "имам ти доверие на 100%"мога да го кажа пред децата но не е така.Запазвам си няколко процента съмнение за мен.



Angel^wings не съм от бруталните шпиони,казала съм го в първият си пост.С червените букви обеснавам защо!!!
Момичета всеки интелигентен родител разбира ,че трябва да е приятел с огрочето си,да му създаде впечатление ,че нещата стават по неговата.А всъщност той е този който владее ситуацията.Е,питам аз, как става това?Само с разговор, и задаване на въпроси и получаване на отговори?Не!Трябва да сме далеч по-комбинативни ,изобретателни в действията си.Отговорноста за децата е изцяло на родителите,но докато около училищата се разхождат дилари,дискотеки и клубове са пълни с момиченца на по 13,14 ,продават се цигари и алкохол на малолетни ще шпионирам,че окото няма да ми мигне

Последна редакция: сб, 25 юли 2009, 18:31 от Класика

# 34
  • Мнения: 7 325
Силно се надявам да не стигаме до там, но ако имам съмнения особено за наркотици ще го направя и изобщо няма да се замисля. Опитвам се да го възпитам така че каквото и да се случи, какъвто и проблем да има да дойде и да каже за да го разрешим заедно.

# 35
  • София
  • Мнения: 62 595
Angel^wings не съм от бруталните шпиони,казала съм го в първият си пост.С червените букви обеснавам защо!!!
Момичета всеки интелигентен родител разбира ,че трябва да е приятел с огрочето си,да му създаде впечатление ,че нещата стават по неговата.А всъщност той е този който владее ситуацията.Е,питам аз, как става това?Само с разговор, и задаване на въпроси и получаване на отговори?Не!Трябва да сме далеч по-комбинативни ,изобретателни в действията си.Отговорноста за децата е изцяло на родителите,но докато около училищата се разхождат дилари,дискотеки и клубове са пълни с момиченца на по 13,14 ,продават се цигари и алкохол на малолетни ще шпионирам,че окото няма да ми мигне

Не мога да се съглася с това. Защо да не можем наистина да сме приятели с децата си и да разговаряме? Каква комбинативност и изобретателност, че да мислят, че нещата стават по тяхната? Ами, не мога да го приема това като подход и това е! Гнусно ми е. Предпочитам да съм откровена с тях за нещата, отколкото да си играем на лъжи.

# 36
  • Мнения: 1 817
Заслушвам се в разговорите на сина ми с приятелите му. Доста неща научавам, те са толкова прозрачни още  smile3521
Но синът ми е все още малък и всичко си казва ако го питам, така че за сега не ми се налага да 'шпионирам'. Все пак мисля, че бих се изкушила след време, въпреки че ме дразни  тази мисъл  Embarassed

# 37
  • Мнения: 3 491
Заслушвам се в разговорите на сина ми с приятели. Доста неща научавам, те са толкова прозрачни още  smile3521

А аз се заслушвам, като си говорят двамата с брат си. Баща им прави същото. В колата например често се случва, като ги вземем от занималнята и те започнат да си споделят деня. Не се намесваме в разговорите им, но научаваме интересни неща, които ни ориентират допълнително какво става.

# 38
  • Мнения: 11 607
Рядко и инцидентно, както е казала Класика - не ми е хоби.

# 39
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Да правя го. Понякога се налага. Всеки интелигентен родител разбира ,че трябва да е приятел с детето си,да му създаде впечатление ,че нещата стават по неговата.А всъщност той е този който владее ситуацията.

# 40
  • Мнения: 865
Angel^wings не съм от бруталните шпиони,казала съм го в първият си пост.С червените букви обеснавам защо!!!
Момичета всеки интелигентен родител разбира ,че трябва да е приятел с огрочето си,да му създаде впечатление ,че нещата стават по неговата.А всъщност той е този който владее ситуацията.Е,питам аз, как става това?Само с разговор, и задаване на въпроси и получаване на отговори?Не!Трябва да сме далеч по-комбинативни ,изобретателни в действията си.Отговорноста за децата е изцяло на родителите,но докато около училищата се разхождат дилари,дискотеки и клубове са пълни с момиченца на по 13,14 ,продават се цигари и алкохол на малолетни ще шпионирам,че окото няма да ми мигне

Не мога да се съглася с това. Защо да не можем наистина да сме приятели с децата си и да разговаряме? Каква комбинативност и изобретателност, че да мислят, че нещата стават по тяхната? Ами, не мога да го приема това като подход и това е! Гнусно ми е. Предпочитам да съм откровена с тях за нещата, отколкото да си играем на лъжи.
Твое право е да не се съгласяваш Peace.Мен пък не ми е "гнусно" това което казваш,приемам мнението ти и това че трябва да сме приятели с децата.Аз също съм открита и откровенна с тях.Говоря на всякъкви теми с голямата и неудобни въпроси за мен няма.Но...далеч не съм сигурна в каква среда е когато е извън къщи,когато е на у-ще.Питам постоянно, предразполагам я да споделя.Но дали това ще е така и за в бъдеще?Съмненията и тревогите ми се засилват колкото повече пораства и навлиза в опасната възраст.Само да не ти прозвучи написаното от мен като оправдание  WinkПросто написах още няколко довода в защита на тезата,че от време на време е полезен един лек шпионаж.Може да даде отговори на доста въпроси.

# 41
  • София
  • Мнения: 62 595
 Ако изобщо тръгна да ровя в нещата на децата си, то ще е по някаква конкретна причина, например рязка промяна в поведението, което може да бъде свързано с наркотици или някакво друго много сериозно подозрение, а не така, по принцип, защото навлизат в опасна възраст или защото проверката е висша форма на доверие (повдига ми се само като го чуя). Тревогата ей така, защото детето порасва за мен не е причина да шпионирам. А ако нещо ме интересува ще попитам. Като цяло всичко зависи от това що за отношения има с детето от раждането му.  Ясно ми е, че няма дете,което да не е излъгало, няма дете, което да не е скрило нещо от родителите си. Със сигурност всяка от нас има неща, които за нищо на света не би споделила с родителите си, независимо от обстоятелствата. То, така се оправдават и жените, които ровят из телефоните и вещите на мъжете си лееекичко от време навреме. Да, да, оправдание винаги има. Обаче човек ако се окаже обект на шпиониране от близките запява съвсем друга песен.

За мен няма лек и тежък шпионаж или както там го наречете. Както няма малко бременна или малко изневерил. Шпионажът си е шпионаж. Но както и да е, всеки прави каквото намери за добре. В моята ценностна система доверието и уважението изключват шпионажа.

# 42
  • София
  • Мнения: 4 273
Не! Шпионажът е там, където няма доверие!
Родителите сме зрели хора, с житейски опит, познаваме най-добре децата си и трябва да умеем да ги предразположим към разговори. Така ще научим каквото ни интересува и това, което вълнува/притеснява децата ни, без да им ровим в нещата или слухтим зад вратата.

# 43
  • Мнения: 93
Не! Шпионажът е там, където няма доверие!
Родителите сме зрели хора, с житейски опит, познаваме най-добре децата си и трябва да умеем да ги предразположим към разговори. Така ще научим каквото ни интересува и това, което вълнува/притеснява децата ни, без да им ровим в нещата или слухтим зад вратата.

А и ако ни усетят, че го правим ще загубим всякакво доверие. Като родители знаем, че всеки има нужда от лично пространство - нека се опитаме да говорим повече  Peace

# 44
  • Мнения: 24 467
Контрол ми допада повече. Но до каква степен?

За мен това е правилният въпрос, а не "дали". Също така е важно много да си отговорим и на въпроса "как" да става това, без да бъдем досадни, тиранични, да изглеждаме глупаво любопитни и да пречим. Защото всеки нормален родител го упражнява, а всеки откровен родител го споделя. Иначе разни общи приказки за доверие и разговори тук не ми се обсъждат, разбрах от въпроса, че темата е различна. Всички говорим с децата, но те са деца, не са възрастни с установен характер, навици и разбирания и с възможности да се грижат сами за себе си и за своето развитие. Ако бяха, то ние бихме били излишни. Поне аз не мисля, че функцията ми се изчерпва с готвачка, чистачка и проводник из улиците. Контролът върху децата е не само допустим, но е и задължителен и няма нищо общо с отношенията ни с други възрастни, към които нямаме тези функции и ангажименти.
Като работила за редица именно контролни органи съм разбрала, че това, което остава скрито, говори много повече за личността, за поведението, за целите, за пропуските, особено за проблемите, от онова, което индивидът открива за останалите. Този, който не е контролиран и още повече- знае това, има склонност към поемане по наклонена плоскост, особено ако се намира на етап развитие и оформяне на самия себе си.
Накратко, за мен е важно да знам с кого е детето, на какво играят, какво си приказват /моето дете от три- четири години е самостоятелно, играе само навън, не е залепено за мен или друг възрастен през деня и това намирам за необходимо- контролът и оставянето му да е самостоятелно/. За малкото си не говоря, то преди по- малко от два месеца навърши три години, при него контролът е изцяло съпътстващ и явен. И пак когато го оставя сам в стаята да си играе хвърлям тайно по някое око, за да се информирам и без то знае това.
Ако говоря за бебе, малко дете или просто дете, за което съм залепена или постоянно има надзор на голям човек, въпросът няма да стои по този начин, но едното ми дете ми е голямо и е нормално да има своето лично пространство и самостоятелност, съответно аз пък съм длъжна да се осведомя за това, как оползотворява тази си самостоятелност, за да мога да насоча, да помогна навреме. Така ще знам наистина до каква степен мога да му имам доверие за други неща и доверието определено не е даденост някаква, с което съм напълно съгласна с Анет. Най- голямеия си и обективен поглед върху света, хората и отношенията между тях съм придобила именно в игрите си навън, в които не взема участие и не присъства нито един възрастен. Обаче съм направо благодарна за наблюдението на тези игри, незабелязано, от страна на родителите ми. Оттървала съм редица неприятни и направо опасни ситуации. А за тях не може да се разкаже просто, когато детето си стои вкъщи и не живее свой собствен "външен" живот, то няма да разбере за какво става въпрос.
Не съм гледала предаването, но изчетох написаното за него, макар и да е кратко и подкрепям изцяло становището на родителите, споделили горното. Когато някой има свобода, следва да бъдат избрани и прилагани и контролни механизми. Това се отнася за всяка сфера на псоциален живот. Когато човек няма свобода не са му и необходими толкова такива механизми.
Въпросът не е нито шокиращ, нито абсурден, просто неправилно избраният термин изкривява отношението към него. Като питаш някого, дали "шрионира" веднага ще ти бъде отговорено по направения и в настоящата тема начин, без да се замисляме всъщност какво се има предвид и какви са нашите задължения, включващи и тази страна. Не е въпрос само на външна терминология, а основно на съдържание. Нито на оправдание- не се оправдавам за нещо, което правя, защото го намирам за необходимост.
Като се върна на правилния за мен въпрос- горния, от итата, то мога да кажа, че изборът на границите и начина пък са индивидуални за всеки и няма общо правило.

Последна редакция: пн, 27 юли 2009, 08:08 от Judy

# 45
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 951
Темата е за шпионирането, не за контрола. Андариел, спести ми писане.

Никога не съм очаквала от родителите ми да ме шпионират, очаквала съм да ми имат доверие.

# 46
  • Варна
  • Мнения: 3 953
От време на време го правя,да си сверя часовника, дали не съм
се предоверила евентуално, ако се налага дръпвам юздите.

# 47
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Judy, няма спор, че родителският контрол е задължителен, но тук стана дума за нещо различно.  Wink
Никой не оспорва необходимостта децата да се наглеждат. На всички (надявам се) им е ясно колко незряла всъщност е детската възраст, и как децата не винаги успяват да вземат адекватни решения (поради бедият си познавателен опит)..За това сме ние родителите - да наглеждаме, контролираме, напътстваме.
И всеки сам си избира механизмите за постигане на тези цели.
Но, шпионажа е нещо съвсем различно...Това означва системно и съвсем целенасочено да търсиш информация за евентуално неправомерно (или просто забранено от родителя) поведение на детето ровейки из личните му вещи...без дори да имаш основание за съмнение.
В общият пример това означава, да му претърсваш портмонето, да се ровиш из телефона му (четейки съобщенията, преглеждайки позвъняванията), да се ровиш из дрехите му, да броиш всекидневно презервативите му (за тийн възрастта)...и т.н.
Никой не оспорва необходимостта да наглеждаш детето, да се интересуваш къде, с кого, и колко време ходи, какви са навиците в тяхната компания, на какви игри играят, но това е съвсем друго нещо.

П.С. Всяка крайност на контрола (от незаинтересованост, до краен "диктат"), дават лошо отражение в мисленето и поведението на подрастващите. И двата типа родителско поведение не са никак препоръчителни.

Класика, изобретателността при възпитанието на децата е нещо което родителите сами трябва да открият в предвид, че познават най-добре детето си.
Могат да се изкажат някой препоръки, но те в никакъв слуай не са общовалидни.
Децата са различни, и като мислене, и като темперамент, и като заучено поведение- затова е редно с всяко едно от тях да се действа по индивидуален начин и съобразно ситуацията.


 

# 48
  • Мнения: 24 467
Тогава какво разбирате под "шпиониране" и как го отличавате от "контрол"? Как се извършва контрол без да се наблюдава човек и тогава, когато той не забелязва това?  Grinning
Темата е за споделяне на мнения по въпроса. Това правя.
Ето една формулировка на понятието:
"Шпионаж или шпиониране е процес, чиято цел е сдобиване с ценна информация за организация, общество и пр. по таен начин, без знанието или разрешението на притежателя на информацията."
Контролът включва и това. Ако терминологията се възприема по различен начин, няма как да обсъждаме едно и също. Аз давам понятие и смисъл на същото, не измислено от мен, разбира се, и обсъждам точно това понятие. Съгасна съм с Анет, че говорим за различни неща. За да не изпадам в излишна полемика пиша за кое понятие говоря. Много ясно, че децата няма да се съгласят да ги наслушвам, като си дърдорят глупости, който има големи деца и ги оставя да играят сами е на ясно, че няма да се възрадват. Но е и наясно, че това не е нещо осъдително, напротив, за мен лично е и беше много полезно, нееднократно.

Ето сравнение с по- различно значение на обсъжданото понятие:
" контрол-
м., само ед. Проверка или наблюдение с цел проверка; надзор."

"шпионаж-
м., само ед. Престъпната дейност, която се изразява в разузнаване и събиране на стопански, военни и др. сведения, които са държавна тайна, за да бъдат предадени на друга държава. Военен шпионаж. "- друга формулировка.

Много ясно, че никой няма да каже, че извършва престъпна дейност. Не вярвам някой да го очаква и тук. В този смисъл така зададен и разбран, въпросът е излишен. Едва ли обаче това се има предвид.
Например как ще квалифицирате подслушване до вратата разговор на деца? А наблюдение как играят на площадката? Гледане през прозореца как играят до блока? Една позната ходеше след дъщеря си, която тръгваше сама за училище, ходеше 1-2 седмици.  А проверка какво са чели в нета? А проверка на бележник /за големи деца говоря, разбира се/ на ученик, който получава не особено добри бележки или забележки за лошо поведение? А съобщения на голямата дъщеря /в осми клас, примерът ми беше такъв, съвсем жив/, на която е забранено да се вижда с лицето Х /има защо/? И т.н. житейските ситуации са сложни и различни, не опират само до малки деца.


Затова въпросът за мен лично си остава не дали, а как и колко се осъществява контролната дейност.
Иначе за модадата на либералността и стремленията на хората да са модерни, широко скроени и харесвани знам.

Последна редакция: пн, 27 юли 2009, 10:47 от Judy

# 49
  • Мнения: 13 380
От време на време чета хисторито на скайпа, гледам къде влиза в интернет и преглеждам телефонната разпечатка за разговорите.
За мен не е нередно, не искам да се окажа от родителите, на които децата им залитат и те изведнъж са изненадани какво се случва.
А и съм далеч от мисълта, че колкото и да сме близки децата ни казват и ни споделят всичко. И ние сме били деца Wink.
Затова за мен малко параноя си е съвсем здравословна.

# 50
  • София
  • Мнения: 62 595
Какво включва контролът, сдобиването с информация по таен начин, без знанието и разрешението на притежателя на информацията? Така ли се контролира, чакаш подчинените или колегите ти да си тръгнат и започваш да ровиш в бюрата им или ги проследяваш донякъде без те да знаят?

# 51
  • Мнения: 24 467
Изначално погрешно е да се прави аналогия между отношения на възрастни индивиди и отношения дете- родител. В първия случай нямам никакви контролни функции, за разлика от втория. В първия случай  сме преглеждали шкафчета при сигнали за кражби, примерно, счетоводна документация, "скрити" документи, има си законови варианти и правила затова, спазваме ги. Необходимо е. Що контролни институции са създадени с разписани в закона функции. Когато съм контролиращ орган контролирам и възрастни, когато не съм- нямам право. За децата се явявам такъв до пълнолетие. Лично мнение.
А що се отнася до границите и вида- писах многократно, всеки ги определя по различен начин. Ако беше нужно да има закон и затова, щеше да е разписан. Няма такъв, няма и нужда.
Зари, това имам точно предвид. Дори не е параноя. Чиста профилактика. Като станат възрастни- да си берат грижата сами.

# 52
  • София
  • Мнения: 62 595
Защо да не се прави аналогия? И в двата случая става въпрос за хора, които имат своето лично пространство. Дори е по-лошо, защото, ако с колегите и подчинените си не си обвързан емоционално и морално, то децата са ти най-скъпото и ги обичаш повече от всичко на света нали? Да си родител не означава да притежаваш детето си и всичко, което е негово. Просто е по-лесно да се подходи откъм силата на властта с детето, защото то така или иначе ти е в кърпа вързано, а възрастният може да ти се опъне доста здраво и ако разбере няма да се остави да го унижаваш по такъв начин.

Колкото да шкафчетата - когато човек постъпва на работа той се подписва под документ, в който се информира и се съгласява с правилника за вътрешния ред, който може да включва и постоянно видеонаблюдение. Дори за ровенето по шкафчетата се издава съответната заповед, която е свързана с конкретния повод и служителят бива запознат с нея, т.е. той знае, а не просто някой колега или началник да тършува тайно с профилактична цел.
 А детето няма избор дали да се съгласи или не, то дори не знае, че му ровиш в нещата. На всичко отгоре то ти има безкрайно доверие, но има и чувство за собствено пространство, което е нормално да защитава. Още повече, че се намира в дома си, в стаята си и поне леглото и шкафчето му трябва да са негови.

Последна редакция: пн, 27 юли 2009, 11:03 от Andariel

# 53
  • София
  • Мнения: 1 861
За мен контролът включва задаване на ясни правила и осъзнаване от страна на детето, че се следи за тяхното спазване, като методите на проверка са "легални" (предварително ясни) и се основават на взаимно доверие... Нещо, което изключва "по таен начин, без знанието или разрешението на притежателя на информацията"...

# 54
  • Мнения: X
За мен контролът включва задаване на ясни правила и осъзнаване от страна на детето, че се следи за тяхното спазване, като методите на проверка са "легални" (предварително ясни) и се основават на взаимно доверие... Нещо, което изключва "по таен начин, без знанието или разрешението на притежателя на информацията"...
   Подкрепям напълно. Представям си как бих се почувствала аз, ако някой "...по таен начин, без знанието или разрешението на притежателя на информацията(т.е. аз)" реши да ме дебне.

# 55
  • Мнения: 24 467
Вече обясних разликата в позициите възрастен- възрастен и възрастен- дете. Няма смисъл да повтарям, обяснила съм го, това нищо няма да промени. Съвсем различни неща са, излишно е да се спирам и по- подробно.
Контролът, М4, включва именно набавяне на информация за състоянието на контролирания от контролиращия. А начините, освен разговори и информиране само посредством очевидното и предоставеното от контролирания, включват и други методи, включително и обсъдените. Явната и подбрана единствено от контролирания информация е необективна и непълна /от опит и с деца и с възрастни/.
Една от разликите между контрол по отношение на възрастен, за който си има правила в закона и контролът по отношение на децата, за който такива регламентации липсват. Възрастният също може да бъде контролиран тайно /и се прави постоянно/, но по определените за целта правила, каквито няма в отношенията родител- дете и които се изграждат от самия родител. Предпочитам обективна и пълна информация, пред избирателно подбрана и предоставена ми такава само и само да изглеждам някому либерална, модерна и да бъда одобрена. Въпрос на осмислено предпочитание.
Контролът въобще не се изчерпва с "доверието", ако на голото доверие можеше да се разчита изцяло животът щеше да е песен, но не е. А "легални" са всички негови форми, които не са забранени и не увреждат контролирания /при нерегламентирани форми на контрол/ или изрично уредените форми /при регламентирания контрол/. "Легален" в случая използвам със значение "законен", "позволен", "допустим", а не "явен".
"Синоними
-законен, легитимен, юридически, признат от закона, узаконен, позволен, допустим, правилен, прав, справедлив, лоялен
-открит, явен"

Кое е допустимо в отношението с децата ми определям аз, освен ако не пристъпвам закона, а последния познавам и спазвам. Описаното в предходните ми постове приемам именно за легално- допустимо и необходимо.
Често се случва и да не знаем за някои наистина важни неща не защото детето не споделя, а защото то не ги е намерило за важни. Дала съм кратки примери вече. Мога да добавя- съобщения и общуване с възрастни хора, които биха навредили на детето ми и за които то може да няма представа относно вредоностния ефект. Забележка от особена важност за опасно поведение в училище, която детето е забравило да покаже /не от страх, наистина е забравило/. Писмена информация за упражняван тормоз от по- силен над детето със заплаха от последици при издаване /да не се случва, не винаги е на плоскот "доверие с родители, зависи от заплахите, от заплашващия/. "Тайници" с наркотици, цигари, порнография, алкохол. За хора с по- големи деца, на които е предоставена свободата да имат наистина свое време извън дома сами, е ясно и те могат да се сетят за такива примери- от своето детство, от собствените си деца или от по- големи деца на свои близки.
Бих предпочела да съм наясно, а за когото това е без значение- нека си остане така, не се меся и нямам претенции. Слава Богу как ще контролирам децата си зависи от мен и не се определя по общозадължителен начин, както това се прави с възрастни хора. Това е моето становище и отговорът ми на зададения по темата въпрос с мотиви за направения от мен избор в тази насока. Пиша по темата, тъй като ме интересува от мига, в който пуснах сина си да играе сам навън.
Извинявам се предварително, но спирам да чета, съответно да обсъждам, общите приказки за либерализма и правата на детето, нямам време, дано някой сподели наистина как упражнява контрол върху по- големи деца, до които няма винаги прикрепен голям човек,  извън приказките с тях и страничното явно наблюдение, защото наистина ме вълнува този въпрос.
Бих била благодарна за линк към предаването.

# 56
  • София
  • Мнения: 62 595
Ами, всеки да си прави сметката според закона и собствения морал. Аз съм на принципа да се отнасям към децата си така, както искам те да се отнасят към мен.

# 57
  • Мнения: 24 467
При мен това правило важи за отношенията ми с възрастните.
Децата си ги карам да правят неща, които намирам за нужни и което намирам, че следва да правя, защото са ми деца. Те обективно няма как да се държат с мен така, както аз с тях, докато са деца. Когато станат възрастни и самостоятелни- да.

# 58
  • Мнения: 7 161
Според мен някои дами от пишещите тук изпадат в крайности и правят от простите неща сложни.Но пък по този начин винаги се заформя спор и започват едни дълги обяснения на които аз много се радвам. Grinning
На въпроса:
Шпионирам,разбира се.
Мъъъъъничко.
Незабележимо и без да се натрапвам.
Така проверявам как и дали се справям с контрола.
За сега се справям,пък и няма залитания от страна на децата.
И мисля,че всеки родител шпионира-рядко или често,рано или по-късно...

П.П. Преди няколко години разбрах,че и мама ме е шпионирала.Благодаря и,че го е правила интелигентно и без да забележа. Joy

# 59
  • София
  • Мнения: 62 595
Напротив, могат и когато се чувстват засегнати намират начин да си го върнат, пък ако ще да е след 20 години. Всеки родител, когото попиташ, дори и тези, които малтретират децата си ще кажат, че го правят, защото го смятат за нужно и защото става въпрос за децата им. Не мисля, че изобщо има нещо обективно във взаимоотношенията мужду хората.
Не карам децата си да правят неща, които аз самата не бих направила, защото в противен случай ще заложа двоен стандарт в семесйтвото. Това че съм родител на децата си и се грижа за тях не означава, че разполагам с абсолютна власт над тях, както и те не са длъжни да правят нещо, само защото аз съм казала или безпрекословно да се подчинят на волята ми.
Не понасям да ме шпионират, пък ако ще да е за мое добро. Това може само да ме подтикне да крия още по-ревностно всичко, което ме засяга (дори най-невинното да е) или просто да се махна от хората, защото аз просто вече им нямам доверие.

# 60
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
мен не са ме шпионирали...
И аз мисля да не го правя.

# 61
  • София
  • Мнения: 1 861
Въобще не виждам смисъл от спор по въпроса! А той е: „Шпионирате ли децата си?”
В крайна сметка, всеки избира своите начини за „контрол”, според своята ценностна система, според ситуацията, характера на децата и според отношенията, които бавно и постепенно е изградил с тях.

Контролът, М4, включва именно набавяне на информация за състоянието на контролирания от контролиращия. А начините, освен разговори и информиране само посредством очевидното и предоставеното от контролирания, включват и други методи, включително и обсъдените. Явната и подбрана единствено от контролирания информация е необективна и непълна /от опит и с деца и с възрастни/.
...
Предпочитам обективна и пълна информация, пред избирателно подбрана и предоставена ми такава само и само да изглеждам някому либерална, модерна и да бъда одобрена. Въпрос на осмислено предпочитание.
Judy , никъде не съм казала нещо различно от това. Само споделих, че за мен контрол и шпионаж са две различни неща и предпочитам детето ми да е напълно наясно, че върху него се осъществява контрол, да е наясно и с методите ми на осъществяване, както и че винаги има и други начини да се набави информация, което поне при нас и поне засега действа до голяма степен и превантивно. С което по никакъв начин не налагам мнение за „превилност и неправилност”, нито за границите, които другите трябва да си поставят.

А думата „легален” не напразно съм поставила в кавички, точно защото я използвам не само в смисъл „открит и явен”, а и „позволен, допустим, правилен, прав, справедлив, лоялен”, но не според закона, а според моите принципи!

# 62
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 951
Именно, шпионирането се прави тайно, т.е. целта е да не те видят, да не те забележат докато го правиш, да се криеш. Когато наблюдавам дето си на площадката, не се крия между храстите, нито като гледам през балкона, не надничам през процепи на парапета, за да не ме види случайно. За мен шпиониране би имало евентуално някакво оправдание когато имаш някакви конкретни притеснения, причини, а не просто профилактично ей така, за да "контролираш". Ангажираността, заинтересоваността на родителя , което се изразява и в информираност, никак не е задължително да включва шпионаж.

# 63
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Терминът е погрешно подбран. Не е "шпионаж", а "контрол"- нещо напълно естествено и задължително, една от основните родителски функции. Контролът изисква наблюдение с цел обективно опознаване и асимилиране на обстановката.
Имам достатъчен опит с големи, по- големи и още по- големи деца, за да си направя този извод.
Напълно подкрепям това мнение. Трябва да са в течение родителите, да знаят какво правят децата им, какво ги вълнува или притеснява. Контролът е необходим и нужен особено при подрастващите.

# 64
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
anette1104  Обясни ми, моля те,  в какво толкова трябва да шпионираш деца на възраст до 6-7 години.  newsm78
.....
Ти смяташ ли, че е редно да бъркаш из джобовете и личните вещи (най-личните) на детето си? Какво мислиш, че ще намериш там? Как би реагирала, ако ти самата си "жертва" на обиск?
.....защото аз лично бих се ядосала много на човека който го прави.
Като прочетох този пост и се сетих за случка от миналото. В детската градина имаше детенце, което си прибираше в къщи дребни неща от детската градина - гребенче, диадема и т.н. - собственост на други дечица. Най-странно ми се стори това, че родителите не знаели. Ако бяха ровили из тайните места на детето, щяха да знаят.

# 65
  • Мнения: 24 467
За да не се спори излишно дадох дефиницията, която имам предвид при обсъждането на проблема в настоящата тема, M4, както и уточнението, че контролът не може да е само явен за контролирания, за да е ефективен.  Мисля и че нещо такова е било обсъждано в предаването, което би представлявало мой интерес. По същия начин и по същите причини и аз уточних, кое понятие на "легален" имам предвид. Добре стана, че се уточни, за да е ползотворно обсъждането и да не спорим излишно, губейки време затова.

ЧеКа, аз минавах редовно през площадката именно по начин и с цел да не бъда забелязана с количката с малкото дете. Големият се сърдеше, ако се появявам там, всички деца на неговата възраст играеха сами и той се чувстваше неудобно от минаването ми от там. Аз пък не мога да го оставя с часове в началото и само да го питам вечерта какво са правили. Преходът от пълен контрол към пълна самостоятелност се старая да е плавен, така считам, че е добре за всички нас. По същия начин гледам в нета къде е ровено. Вземам бележника, дори и да не ми е показан /не е имал дори четворки, няма основания да го крие, не го е крил, но понякога просто забравя да ми го даде, улисан в игра и така забрави да ме информира за нещо, което бе записано там, а трябваше да го знам, не беше нещо, за което се налагаше да се караме, а нещо наистина важно, чието значение той не бе осъзнал, докато не го обясних, но трябваше да се информирам за това./. Също така и слушам какво си говорят и на какво играят децата, когато големият има гости. Считам, че съм длъжна да го правя, аз отговарям за тях, когато са вкъщи, а не мога да седна в стаята при тях, ясно защо, не са малки вече.
Поведението е едно, когато някой възрастен е сред тях и различно, когато са сами. Тук някой спомена, че му е интересно какво прави детето му и в градината /сега видях, че темата е преместена в отдела за големите деца, но нищо/- на мен също ми беше интересно да видя големия си син как играе и общува, когато нас ни няма, откривала съм ва такива моменти наистина интересни и много полезни неща. Едно е какво ти разказва детето, като е малко- още повече, друго- какво ти казва учителят, трето- какво можеш да видиш сам.

...Преди няколко години разбрах,че и мама ме е шпионирала.Благодаря и,че го е правила интелигентно и без да забележа. Joy

И аз. Имаше ползи, на няколко пъти- изключително важни.

# 66
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
Дано никога не ми се наложи да шпионирам дъщеря си!
Ненавиждам самата мисъл за това.

# 67
  • Хасково
  • Мнения: 592
Никога не съм шпонирала дъщеря си и нямам намерение !
Винаги е била много привързана към мен и в началото на пубертета вече започна много да се отдаличава от мен и аз не бях свикнала и посттояно я притеснявах по телефона но тя ми каза че приятелките и се смеели и аз просто престанах Sad
Но почти всичко си споделя с мен , за което съм много щастлива

# 68
  • Мнения: 13 380
Също смятам, че отношенията деца -възрастни, деца-родители, възрастни -възрастни, не могат да се слагат под един знаменател.
Дали да чете скайпа и да следи тел. разпечатка всеки родител решава сам за себе си. За мен децата в тинейджърската възраст са много неустойчиви, уязвими и податливи на лошо влияние. Да имам доверие на дъщеря ми имам заради тези профилактични мерки, както удачно ги нарече някой по-горе.
Не мисля, че има тинейджър, който да не лъже родителите си или по -меко да го кажем да не си спестява някои неща, които да споделя с родителите си, които за него да са маловажни, но пък за родителите важни.
Прекалено усложнихте нещата.
Ако няма от какво да се притеснява- какъв е проблема.
А контролът къде ходи детето, с кой се вижда, какво прави, контрола върху училището и всички свързани с него неща учи ли и т.н  според мен се разбира от само себе си.
А според мен детето споделя с родителя това, което реши.
Интересен ми е спора, но не бих спряла да "шпионирам" дъщеря ми.
И сега ще дам примери няколко защо:
На приятелка сина много добре дете цял срок се предполагаше , че ходи на уроци, а той си взимал паричките и си се разхождал и всеки път разказвал на майка си как е минал урока.
 Други приятели хванаха дъщеря си на 13 на морето н градинката как се е награбила с някакъв младеж.
Сигурна се , че всеки като се обърне ще намери примери бол.
Затова тия апели, че нарушаваме правата на децата, не ми правят голямо впечатление.
Не намирам, за нужно и да се оправдавам, че го правя, за моите деца аз преценявам, пък живот и здраве като станат пълнолетни и си вземат живота в собствените си ръце те да преценяват.

# 69
  • Мнения: 1 266
Зари, как какъв е проблемът?
Именно, ако не прави нищо нередно, а разбере, че "шпионираш", ще се почувства най-зле и предадено детето.
Всички говорите за доверието в децата, а забравяте, че и децата трябва да ни имат доверие на нас. Като разберат, че им нарушаваме личното пространство, доверието ще иде на кино и после не е ясно дали някога ще се възстанови или ще започнат много ревностно да се крият и ще се затворят емоционално.

Аз имам много контролиращи родители/майка, която до ден днешен не осъзнава, че не съм нейна собственост и имам право на лично пространство, което тя системно пренебрегва. Не съм сигурна дали отношенията ми с нея са поправими. Тя според мен дори не "ровеше", а просто приемаше за нормално да чете случайно намерени листчета, писма и т.н.

Това, че не ходиш на уроци, а се разхождаш, не го намирам за катастрофа. И брат ми го правеше. Родителите винаги научават за това и могат да санкционират, както сметнат за добре, но такива малки "отклонения от правилника" според мен са дори полезни за децата.

В общи линии споделям позицията на Andariel.

# 70
  • София
  • Мнения: 754
Позволявам си да се включа и аз. Мисля че мненията са разделени на две - и веднага мога да позная по страната която защитават на колко години е детето. Приказките с доверието на детето са много правилни но на практика трудно приложими. Когато детето ти е на 5 високопарни приказки лесно се говорят.
Моето дете е на 14, добро дете е, но си е пубертет. Не и ровя в чантата и джобовете, не подслушвам до вратата, но ме интересува всичко свързано с нея. Наречете го както искате - контрол или шпионаж. Когато станат децата ви на тази възраст пак ще говорим. Говоря за всичко с детето си и съм абсолютно наясно, че не знам всичко за нея, ... защото знаете ли какво ми каза преди време моя приятелка учителка - вие просто не познавате децата си...децата ви се представят пред вас за това което вие искате да бъдат, но когато ви няма са съвсем различни
Това са сложни неща, но не може да имаш пълно доверие на едно дете, без опит и ценностна система. И неслучайно всяко действие на дете до 18 е отговорност на родителят му. Затова внимателно, без да пресичам личното му пространство се интересувам за детето си - има начини, това е грижа а не тормоз. Рзбира се и двете крайности (пълно доверие или липса на доверие) са опасни.
А и родителите, които ми казват имам му пълно доверие, винаги ме смущават, малко безотговорно ми се струва. Лично мнение!

# 71
  • Мнения: 865
Мисля че мненията са разделени на две - и веднага мога да позная по страната която защитават на колко години е детето. Приказките с доверието на детето са много правилни но на практика трудно приложими. Когато детето ти е на 5 високопарни приказки лесно се говорят.


Абсолютно.И колкото повече отрочето пораства идеализираният му образ леко отстъпва място на реалния.Добре дошли на идеалистките  в истинският живот!Там където добре възпитаното ви дете може би вече ловко ви лъже,пуши трева(ама нали към нея не се пристрастяваш newsm78)пийва бира,или  прави "безопасен" секс(щото в училище са им говорили за това),ама вие като го питате-Вярно ли е?то ви казва Не,бе мамо имай ми доверие!И вие вярвате,защото сте го учили да не лъже?Моля ви!Бъдете повече реалистки и си пазете децата.

# 72
  • София
  • Мнения: 4 273
Ще се съглася с последните две мнения само в едно, че контролът при по-големите деца е по-трудно приложим, НО не е невъзможен. Нещата опират до самия родител, дали ще използва най-лесния начин /да се порови тук-там/ или ще използва интелекта, житейския си опит и малко изобретателност за да научи някои неща за детето си извън разговорите с него.
Скоро имаше тема дали манипулираме децата си. Терминът не ми харесва особено, но  предпочитам да манипулирам, отколкото да шпионирам.

# 73
  • София
  • Мнения: 62 595
Децата ми не са на 14, но не са и на 5. Точно в началото на пубертета са и така да се каже, напълно влизат в категорията на подлежащи на шпиониране "за тяхно добро". Няма нужда някоя учителка да ми каже, че децата са съвсем радлични вкъщи и навън, защото това е в реда на нещата - възрастните също сме различни според ситуацията и ролята, която играем към определен момент. Ако не се държаха по различен начин щях много да се притесня. Така че, топлата вода вече е открита. Не, нямам и илюзии, че детето ще казва само истината, защото съм го учила да лъже. Наясно съм и че няма човек, който не лъже понякога по всякакви причини. И точно, защото го зная се старая да поведа нещата така, че да не провокирам лъжи към мен.

 А и вие сякаш забравяте, че сте били деца и тийнове. Не сте ли лъгали, не сте ли спестявали част от нещата? И как щяхте да реагирате, ако бяхте разбрали, че родителите ви ви шпионират? Аз поне от моя опит мога да ви кажа, че ако едно дете дори само заподозре, че е шпионирано, а оттам направи заключението, че не му вярват, то може да стане достатъчно изобретателно и да заблуди. И се започва една игра на стражари и апаши, в която вече родителят и детето стават противници. Аз не искам да съм във война с децата си.
Има достатъчно много други канали за информация. Учителите обикновено са напълно наясно с формалните и неформални групи, с клюките в училище, кой на кого е гадже, кой се друса и т.н. Обаче колко родители на тийнове отиват да говорят с някой от учителите ей така, профилактично? Обикновено всички са много заети и нямат време и се задоволяват с преглед на бележника и родителските срещи два пъти в годината.

Помня я тази тема за манипулирането. Не ми хареса, че повечето родители смята за нормално да манипулират децата си, дори да ги баламосват, но явно това е положението.

# 74
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Моето дете е на 14, добро дете е, но си е пубертет. Не и ровя в чантата и джобовете, не подслушвам до вратата, но ме интересува всичко свързано с нея. Наречете го както искате - контрол или шпионаж. Когато станат децата ви на тази възраст пак ще говорим. Говоря за всичко с детето си и съм абсолютно наясно, че не знам всичко за нея, ..............Затова внимателно, без да пресичам личното му пространство се интересувам за детето си - има начини, това е грижа а не тормоз. Рзбира се и двете крайности (пълно доверие или липса на доверие) са опасни.
А и родителите, които ми казват имам му пълно доверие, винаги ме смущават, малко безотговорно ми се струва. Лично мнение!


Никой не е казал (или поне аз не съм видяла), че има пълно доверие на детето си.
Това за което става дума е, че не е необходимо да задушаваме децата си със собственото недоверие към тях.
Ти казваш "не бъркам в джобовете, не подслушвам до вратата".А защо не го правиш?
Точно защото смяташ, че въпреки твоят интерес, детето ти се нуждае от лично пространство.
Разбира се, че всеки родител контролира детето си, нормално е всеки родител да е притеснен, но когато набраната информация за детето е основно чрез "тайни действия", това вече не е нормално.
Ти говориш с него, изслушваш го и от време на време си правиш справка дали всичко което се казва е истина. Това обаче е проверка!
Казваш, че децата навън не са такива каквито са у дома....А ти?
Сигурна ли си, че и ти не се представяш пред хората, каквато те очакват да те видят? Wink
И да, аз също съм убедена, че ако има индикации че детето тръгва по-лош път всеки родител би претършувал нещата му, би разпитал прители, учители и т.н...

# 75
  • Мнения: 24 467
Никой не се "задушава" от полагане на грижи в разумни граници. Децата не знаят, когато контролът се провежда интелигентно. Аз нямах представа каква е тази случайност майка ми да се появи или намеси баш когато имам нужда.  Laughing Разбрах по- късно и през ума ми никога не е минавала мисъл да обвиня, напротив, оцених поведението й като доста положително. Четени са ми и дневници, и писма, и с родители, и с учители, и с деца е говорено, не съм разбрала обаче нищо в периода, в който нямаше да мога да разбера защо. Положението у нас никога не съм чувствала "военно", нито когато съм била дете, нито сега, след като знам за способите на майка ми /основно/. Получавала съм обаче навременни и доста полезни съвети.
Затова с интерес прочетох постовете на авторката и кратките й "репортажи" от предаването. Напълно споделям описаните, макар и накратко, позиции, защо знам, защото съм запозната лично вече с въпроса. Именно защото детето ми е свободно да е самостоятелно вече, а не с постоянен надзорник, свободата му следва да се дава на порции, по малко, докато се убедя, че може да му се гласува доверие на следваща стъпка. Дали ще го направите на 6, на 10, на 15- все някога ще дойде и този момент, а кога ще е той- родителят си преценява сам. Но ще дойде. Ще се получи така, детето да ходи и да се връща само от училище, да ходи по мероприятията си само, да излиза да играе само, да ходи на гости в приятелчета. Именно родители с деца не на определена възраст, а в такова положение, биха разбрали.
Задушаващо е когато едно дете на годините на сина ми, примерно, не е оставяно само, с приятели. Задушаващи биха били постоянните забрани, амбиции и манипулации. Задушаващо би било ако на тази възраст детето разбере как се информирам относно поведението му. /Макар че моето знае за "компа", приема го обаче, защото имам с него споделени обяснения във връзка с опасни запознанства и порнографски сайтове, наясно е, че мога да се информирам къде е влизано. Това направих напълно умишлено./
Дали аз се представям, примерно, пред хората не знам каква си, не е въобще тема на обсъждане нито в предаването, нито тук. Възрастният и детето са два различни свята и аршините, с които ги мерим, са коренно различни. Не сравнявам несравнимите неща.
Предпочитам да разтършувам не когато децата ми са поели стабилно по нанадолнището и връщането им от там е трудно или невъзможно. Нямам самочувствието на екстрасенс, не съм перфектен родител, не мога да знам винаги какво и как правят хлапетата, а каквито и други способи да ползвам, този е незаменим.

# 76
  • София
  • Мнения: 62 595
Е, това дете на 10 години да не остава само с приятелите си е рядко явление. Повечето деца имат достатъчно места за ходене и дейности, че да са извън дома достатъчно дълго време. Ако говориш за свободната игра в квартала, това зависи много от местоживеенето. Дори в София, дето уж е един град ще намериш места, където е напълно възможно децата да играят пред блока, но и места, където е немислимо и няма да видиш нито едно дете навън.

За теб аршините са различни, за мен не са. Поне що  се остася до децата ми. Не мога и не искам аршинът за мен да е един, а за тях да е друг. Но явно зависи от възприемането на всеки за родителството и е въпрос на характер. Вкъщи дистанцията между нас и децата е малка, но те все пак знаят, че ние сме родителите, а те са деца.  Така да се каже, ние всички вкъщи сме наравно на масата. Децата са напълно наясно, че по много въпроси ние с баща им вземаме окончателното решение, но винаги обсъждаме с децата неща, които ги касаят и едва след това вземаме решение.

 За "даването" на свободата не го възприемам по този начин. Децата не са ми роби, че да решавам въпроса със свободата им и дали и колко да им дам. А и накрая пак се оказва, че свободата е на върха на копието.  Wink

# 77
  • Мнения: 24 467
Има го, зависи- имаме приятелче, което живее на оживена улица и не може да ходи дори в ІV клас само на училище, нито да играе там. Майка му го е водила у нас и го е вземала. Това е без значение за темата, обаче. Рано или късно и това дете ще се наложи да стане самостоятелно. Тогава и неговите родители ще разберат за какво иде реч.
Така или иначе свободата започва да се дава на децата на различна възраст, в зависимост от ред обстоятелства. Когато за детето стане норма да има своите 4-5 часа всеки ден само, то е вече на етап самостоятелност, но за мен не е нужно да му сервирам доверие 100%, като на възрастен веднага, даже е опасно /пак от личен опит/.
Робството няма никакво отношение към въпроса, няма нужда да се пресилваме с излишни изкази. Реално е обективно невъзможно до вчера с детето ми да вървя неотлъчно аз или друг възрастен, а от днес то да играе 5 часа навън само и контролът ми да се изразява единствено в разговори с него.
Свободен е пълнолетният човек. До тази възраст не случайно законът е определил родителите като задължени да упражняват контрол. Свобода има там, където има спазване на правила. Спазване на правила има от този, който може да носи отговорност за постъпките си, който ги съзнава и може да контролира поведението си, а такива определено не са децата. Аз не съм науката, хората са го открили столетия преди мен.
Основно право на детето е не правото му на личен дневник, а правото му на защита досежно живот и здраве, което право е корелативно на родителското задължение да я предостави.

# 78
  • София
  • Мнения: 62 595
Личният дневник затова се казва личен, защото в него чете и пише само собственикът му.

А колкото до играта 5 часа навън, за какъв контрол говорим, ако не стоиш на пейката до игрището? Детето пак е непълнолетно и пак не е способно да контролира в пълна степен поведението си. Та, откъм закон то изобщо не трябва да е навън самичко, а с придружител. И като стане опасно ти откъде ще видиш и ще имаш време да реагираш, освен ако не си до него или ако терасата ти не е на 200 метра от игрището и ти не висиш на нея  постоянно да наглеждаш детето? И тъй като не можеш да си все до него, пак му сервираш свободата на 100%. Или ако го оставяш самичко вкъщи за някакво време. Тогава нали пак детето си контролира поведението на 100% и ти не можеш нищо да направиш, освен ако не си инсталирала камери във всяка стая, включително и в тоалетната?!

 

# 79
  • Мнения: 7 161
Аз пък мисля,че Judy и Andariel никога няма да се разберат.

# 80
  • Мнения: 1 266
Аз съм в отбора на Andariel  Mr. Green
И ние сме били деца, и ние сме правили опити да пушим (и трева), и ние сме пили бири, и ние сме бягали от училище. Аз не особено (понеже бях смотана), но брат ми правеше всичко това редовно. Преди 2 седмици завърши бакалавър философия с 6,00 и не пие и не пуши от години. Така че това изобщо не го намирам за показателно. Така се формира и намира идентичност, до голяма степен на метода на пробата и грешката, като влезеш в различни роли, за да видиш кои са ти присъщи и кои - не. Ако този процес се следи и контролира непрекъснато от родител, детето ще стане продукт на родителя си, а не на собствените си съзнателни избори. Не го приемам това за моето дете. Вярвам, че ако се даде стабилна основа в детството, след това е неизбежно да има залитания в различни посоки, но детето ще има инстинкт да се пази само, ще знае къде е границата, която не бива да прекрачва, без да се налага аз непрекъснато да му дишам във врата и да му напомням за нея.
Не съм пъдар, родител съм. И докато овцете са собственост, децата не са.
Това го осъзнах още докато малката ми беше в корема и си ме риташе, както си иска - че ще има неща, върху които няма да мога да повлияя, защото е отделен от мен човек.

# 81
  • Мнения: 7 161
Мисля,че отбора на Андариел леко залита в крайности.
Просто не четете внимателно.

# 82
  • Мнения: 1 266
Мисля,че отбора на Андариел леко залита в крайности.
Просто не четете внимателно.

Koe? Че е нормално да чета нечий личен дневник и кореспонденция, да подслушвам разговорите му, да му бъркам в джобовете...? Да му следя телефона с GPS (о, да, и това съществува). Нали сте чели Оруел всички?

Освен това, мнението е лично, отнася се само за моето дете.

# 83
  • София
  • Мнения: 62 595
Да за конкретното нещо с Джуди няма как да се разберем, защото сме на изначално различни позиции. Дали е от възпитание, дали е от характер или различията в житейския опит не се знае. Laughing

За наркотиците, алкохола и чатовете от доста време много говорим с децата. Сега вече пораснаха според мен достатъчно, че да не им спестявам и нелицеприятната информация за тези неща, включително и педофилията и опасностите в мрежата. Целта ми не е да ги наплаша, а да знаят, че има и групова глупост, но после всеки сам си носи последствията. И че това "всички го правят" не означава, че трябва автоматично да изключат мозъците си и да предадат контрола на "другите".

# 84
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Внимателно се чете, просто хората който не са се чувствали "жертви" на шпионажа на родителите си не могат да разберат "другата" позиция.

# 85
  • Мнения: 13 380
ana_ , съгласна съм с теб, че отбора на  Andariel, залитна в крайности. Никога не казвай казвай никога. Според мен още не са наясно какво ги очаква когато децата им изведнъж се променят в пубертета. Някак родителите мисля, че никога не може да сме достатъчно готови за тази промяна, колкото  ида четем и да мислим. Просто изведнъж те връхлита.
И преди като ми разказваха приятелки с по-големи деца-аз си казвах не е възможно, с моето дете не може да се случи, няма да прави така-но ето на случва се.
Да и аз много съм говорила с дъщеря ми по всякакви теми, но това не и спира любопитството да чуе и връстниците си какво ще кажат, а това че съм разяснила различните опасности не ме успокоява много, че например няма да опита цигари или нещо друго.
Доста случаи на излъгано родителско доверие съм наблюдавала, не искам да се присъединя към тях. Затова със чиста съвест отвреме навреме профилактично поглеждам хисторито и се стремя да знам всичко, което правя голямата щерка.
А се надявам че с времето няма да ми се налага да го правя.
Споделям мнението, че свободата трябва да се дава на порции, тя е свързана и с отговорности, което детето не може изведнъж да поеме.
А относно четенето на телефоната разпечатка, повярвай полезно е.
Андариел, ти как би реагирала като разбереш че детето ти по цяла нощ пише смс и сутрин не може да стане за училище.
Любопитно ми е какво ще ми отговориш.

# 86
  • Мнения: 1 266
Аз не съм Андариел, но не вярвам, че имам нужда от телефонната разпечатка, за да ми направи впечатление, че детето ми сутрин не може да стане за училище. Ще го питам на какво се дължи това и ще поговорим за училището, смисъла му и отношението на детето ми към него. Детето ми само ще може да си направи съответните изводи. Ако не си ги направи, това ще си проличи в резултатите и пак то ще трябва да се справя с последствията от избора си (като това ще е обяснено предварително).

Това ли е най-страшното, че ще опита цигари...?

Бих пристъпила към този род проверяване, ако имам много сериозно подозрение, че става дума за наркотици или нещо наистина опасно, а не за профилактика просто.

# 87
  • Мнения: 7 161
...че става дума за наркотици или нещо наистина опасно, а не за профилактика просто.

Може би тогава ще е прекалено късно...

# 88
  • Мнения: 24 467
...че става дума за наркотици или нещо наистина опасно, а не за профилактика просто.

Може би тогава ще е прекалено късно...

Това имах и аз предвид, като писах одеве, че когато вече детето тръгне по наклона и го усетите, може да е късно или невъзможно да върнете лентата.
Профилактиката е по- доброто средство не само в медицината.
Внимателно се чете, просто хората който не са се чувствали "жертви" на шпионажа на родителите си не могат да разберат "другата" позиция.

Писах многократно, не само аз- моите родители са ме "шпионирали", спорен същността на понятието, при което не съм се чувствала жертва никога, нито тогава, нито сега.
През позицията на майка с деца- малки или съпътствани винаги от възрастен човек съм минала, както съм видяла и другата позиция, на майка с дете, имащо своето наистина свободно време.
Не ме разбирайте погрешно- искрено ви желая да си решавате проблеми мирно и кротко, с разговори и добронамереност, но изказвам обективен скепцизъм, че това ще работи винаги и за всичко.

# 89
  • Мнения: 13 380
Разговорите ги минахме, не помогнаха нито предварителните обяснения.А телефоната разпечатка просто даде отговора защо това е така, а не разговорите.

# 90
  • Мнения: 1 266
Мисля, че и децата трябва да имат правото на грешки и проблеми, които да преодоляват сами. Така се гради самочувствие и самостоятелност.

Вярвам в себе си и баща й, че можем да я възпитаме така, че да не се стига до ексцеси. И мен са успели да ме "опазят", а наш'те далеч не са най-сполучливите родители.

Зари, моята позиция е, че ако детето е наясно какви ще са последствията от действията му и продължава с тях, просто трябва да си ги понесе. Лош успех, примерно. Бих се намесила само, ако това е решаващо за бъдещето му.
Също, ако генерира тел. сметка по-голяма, отколкото съм склонна да платя, ще му спрат телефона.

Ти как постъпи, след като разбра причината?

# 91
  • Мнения: 13 380
Мисля, че недооценявате интелигентността на пуберите и способностите им да манипулират родителите си, на 13.14 години не е задължително да лъжат, а просто си спестяват.
Решихме проблема без дъщеря ми да разбере, че и следя телефонната разпечатка.
Съгласна съм с Judy, че не искам да взимам мерки като стане вече късно.
Какво да си мълча и да я чакам да закъса тотално с училище и да си носи отговорността, за което. Не е в мой стил да седя и да гледам отстрани как ще си строши главата в тая възраст, защото си поема отговорността за действията и последствията.
Може много възпитателно да изглежда отстрани, но не е за мен.В тая сложна възраст детето има нужда от подкрепа и насока,да му се подаде ръка ако тръгне по някоя накривена пътечка-не е задължително да е цигари, алкохол, може и да е много други неща.

# 92
  • Мнения: 13 380
Котката Марта, ще ти отговоря по-късно че трябва да излизам.

# 93
  • София
  • Мнения: 62 595
И аз на свой ред да кажа да четете какво съм написала и да не прибързвате с изводите за крайности в моите възгледи.
Някой да е прочел някъде да съм написала "никога"? Не ми се рови в старите постове да цитирам, но това, което написах още в първия си пост е, че "профилактично" не бих ги шпионирала, а само в краен случай, например рязка промяна в поведението, промяна в начина на мислене и обичайните дейности и навици или информация от други източници, че нещо става с детето, например проблеми с наркотици.  Накратко, не бих се поколебала да действам при сериозен случай.
НО просто ей така, профилактично, постоянно и като начин на родителстване не бих шпионирала децата си. Постоянното шпиониране няма нищо общо с грижата, а е унизително и за двете страни.

Какво означава да пише смс-си цяла нощ и да не може да стане за училище? Нали живеем в една къща, няма да го видя ли? Ама дори да приемем, че се превърна в някоя блейка, пак сметката за телефона накрая ще покаже какво става. Във всеки случай първото, което ще стане ще бъде, че отрочето ще си плати сметката собственоръчно от пари, които е събрало от подаръци или празници. Или ще му се наложи да я заработи тази сметка. А нататък всичко е в сферата на предположенията - с кого си е писало, какво е писало, какъв е бил поводът и прочее. Ако е просто цъкане и размяна на глупави, типични за възрастта съобщения с някоя приятелка, голяма работа! А ако е нещо по-сериозно, например импулсни телефони или размяна на съобщения с непознати хора и прочее, тогава вече ще му мислим.   А и какво си мислиш, че аз съм раснала с последния дъжд и не зная някои част от номерата, които могат да измислят? А и няма смисъл да се вкарваме отсега в разни филми. Знаеш ли, че на някои приятелчета на децата ми (в начална степен) им мина товас СМС-ите - бяха навъртяли луди сметки, някои бяха теглили игри, музика и прочее. И според мен грешката е в родителите, че не са обяснили как се работи с телефона, какво могат да правят и какво не.

Каква профилактека, бе, хора, с това шпиониране? То, дайте по същия почин да караме като в приказката за счупената стомна - да си бием децата профилактично, че да не счупят стомната (т.е. да не тръгнат по неподходящ път!

Последна редакция: вт, 28 юли 2009, 13:11 от Andariel

# 94
  • Мнения: 1 266
Еми да, и аз това казвам.
При "правилно" (колкото и относително да е това) отношение и възпитание, вероятността точно на моето дете да му се случи нещо ужасно, е доста малка - колкото и за всички други деца по света от нормални, здрави семейства.
Системното шпиониране би показало, че аз имам проблем да си овладея тревожността и не би се отразило добре на детето ми, както тревожността на моята майка се е отразила много зле на мен.

# 95
  • София
  • Мнения: 62 595
Зори,
Какво означава да я чакаш да закъса тотално с училището? Нали се вижда по текущите оценки какво става? Какво, дори и да направи някой номер, бележникът не може да бъде в състояние "събраха ни ги" цял месец, нито толкова дълго време да не правят контролни или да не ги изпитват. Моля ти се, това са хващаеми неща. А и както казах, учителите са в училище и на никой родител не пречи вместо да си шпионира детето да се обади на класната или да отиде на крак в училището и да се информира какво става. Аз бих отишла и при училищния психолог, ако познава детето ми да сподели впечатленията си. Това са достатъчно надеждни източници на информация.
А и какво разбираш под тотално закъсване? Двойки, тройки, петици? Или просто че не са само шестици? Или системни бягства? Въпросът с бягането от училище не е, че е детето е избягало, а какво е правило през това време.

# 96
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 951
Точно защото не подценявам интелекта на пуберите, си мисля за вероятността да се усетят, че са шпионирани. И далеч не съм убедена, че един тинейджър като разбере, ще си каже "голяма работа" и по никакъв начин това няма да се отрази върху взаимоотношенията му с родителите и нагласата му към самия себе си. Целта ми като родител е да изградя дълбока връзка с децата си, основана на взаимно уважение, за да могат те да растат със самочувствие като значими, важни, пълноценни, уважаващи себе си хора, имащи доверие на себе си и на родителите си. Този "профилактичен шпионаж" компрометира и подлага на риск всичко това. Това в по-общ план. В по-конкретен, касаещ информираността ми, рискувам като разберат, че доверието им е предадено,  да започнат да се крият, да се затворят за мен, което би направило възможността да съм "в час" по-трудно постижима или дори невъзможна.  Смятам, че емоционалната близостта родители-деца, ангажираността ни, искреният ни интерес към тях и това което правят, информираността по етични канали - разговори с децата, с техни приятели, с преподаватели, с психолози са много голям коз за откриване на проблеми, преди да е станало "твърде късно". Предвид това, според мен просто не си струва чрез шпионаж да компрометирам връзката родител-дете, защото тя е основата за израстването на една пълноценна личност.  И за да не се възприеме мнението ми като крайно, има един по-горен пост, в който съм писала кога евентуално за мен би било приемливо шпионирането.

# 97
  • Мнения: 13 380
Котката Марта,
Преди голямата щерка да влезе в пубертета и аз правех такива обощения, ние сме здраво и сплотено семейство добре възпитаваме децата си интересуваме се от тях и т.н. Тия спорове съм ги водела с приятелки тъй като моите деца са най-малки от цялото ни обкръжение. Истината е, че когато детето влезе в пубертета просто родителя трябва да е готов да приеме всякакви промени в него. Изведнъж се променят с невероятни темпове -седиш и го гледаш и се чудиш това моето дете ли е, оставям настрана физическите белези, че изведнъж израства и незнае какво да си прави краката и ръцете, бушуващите промени и как се справя с полека лека придобитата самостоятелност.
Относно хващането на закъсването с училището винаги съм била наясно какво учи, какво знае и какво не, обратна връзка с училището я имам и то постоянно,интересувам се и познавам приятелките й, а също и родителите им. Аз съм мамата дето ги развозва напред назад по мероприятия, вкъщи се събират да учат или на гости и в един момент забравят, че съм наоколо.Не ми се говори какви неща чувах, без въобще да подслушвам умишлено.5-6 девойки заедно на 15 квадрата се чуват из цялата къща. Слушах ги какво говорят за майките си, за гаджетата и за какво ли не. Едвам съм се сдържала и колко пъти съм брояла до 100 и съм си прехапвала езика не искам да казвам, за да не загубя доверието на дъщеря си, тъй като повече от нещата после ги е споделяла с мен.Наблюдавах невероятна арогантност у деца, а в същото време като се появят родителите им на хоризонта се променят като хамелеончета и стават божи кравички.И все някой друг крив виновен, пък ние случайно сме там.
Не отчитате влиянието на средата, някои деца са невероятно манипулативни спрямо приятелите си. Дъщеря ми си изсърба грешките и слава богу вече си намести главата, че станахме седми клас.
Наблюдавала съм и родителите на тези момичета, хал хабер си нямат за какво иде реч и какво правят децата им. Лесно щеше да е да я накажа или някакви санкции, или просто да отсека няма да се събираш повече с тия девойчета,но не смятам, че така се решават нещата.
Най -ме дразнят съветите поговерете и вижте къде е проблема? Ами говорим постоянно, не сме спирали, опитвам се да намеря баланса, за да не прекаля, да но думи всимко е ок всичко се разбира, ама реалността с пубертетите е малко по-различна.
За мен не е това възрастта, в която детето трябва да се остави да си счупи главата. Тинейджъра въобще незнае още какво е дете ли е голям човек ли е вече.
Относно телефоните, от малка е наясно и е обяснявано сто пъти, знае си и лимита на разговорите и кое и как и що. Но доста пъти си е надскачала лимита и това че си доплаща разликата от касичката не помогна. Знаех какво става /пак от телефонната разпечатка/, но си мълчах да се осъзнае,докато най-накрая сподели. Една съученичка и ползваше телефона да си говори с гаджето, за да не я хванат техните и да не заподозрат че вече имат гадже/хората май си имаха някакви подозрения/. И за доста други неща я използваше, тъй като мойта е доста наивна.Е в един момент на мойта и увря главата що за приятелка си има. Да знаех какво става през цялото време тъй като все съм била наблизо и съм се стремяла внимателно да давам насоки и да осъзнава нещата.
Доста проблеми имаше последните две години. Слава богу вече мога да кажа, че ги преодоляхме.Отне ми много нерви, енергия и какво ли не, но нито за миг не съм съжалявала, че съм преглеждала хисторито. тъй като доста пъти ми е помагало адекватно да реагирам.
Много мога да пиша по темата, но мисля, че ще ме разберат единствено майките с тинейджъри, другите просто още не знаят за какво става въпрос.
Както писах и по-горе твърдо съм за това, че известна доза параноя си е здравословна. Искам да знам какво се случва.
А не в един момент да ме изненада с нещо и да почна като голяма част от родителите да се чудя ау защо стана така, кой е виновен.

 
Andariel, относно виждането дали пише смс през нощта, идея си нямаш колко са изобретателни.Напр. как ти звучи заспива навива алармата за 3 за когато е уговорката и почва да пише. Приятелката праща на нея смс, тя го препраща на гаджето й, за да не я хванат нейните родители, че има гадже.
А и дъщеря ми сама си каза, като поиска съвет какво да прави /ама преди това колко съм говорила и  "случайно" съм насочвала разговор на определена тематика/ и ми показа смс-ите, не искам да цитирам съдържание, че ми се накъдри косата.
Така че искат ли винаги ще се скрият и няма да ги усетите.
А между другото родителите на другото момиче вече втора година хал хабер си нямат какво се случва. А са образовани, възпитани хора, интересуващи се от децата си. Класната им се опита да им каже какво се случва не и повярваха.

Така че, нещата могат да бъдат и прости и сложни, лесно е да отсечеш и да кажеш така няма да правя недопустимо е или нарушавам личната му свобода, но не знаеш утре какво ще ти дойде до главата и как ще се промени детето докато расте.

# 98
  • София
  • Мнения: 62 595
Ама, ти какво очакваш, децата да са едни и същи пред родителите си, пред учителите си или сред приятелите си? Разбира се, че няма как да е така! Зная, че децата в пубертета се променят светкавично, започвам да го изпитвам с моите. Но добре си спомням и и своите тийн-години и това ми помага да бъда по-умерена (доколкото мога да се овладея в момента) в реакциите си.

Моите изводи към настоящия момент са, че ако едно дете не бъде оставено да "греши" в малък мащаб докато е на по-малка възраст и в сравнително подлежаща на контрол среда, то като порасне и се отдели от дома е много вероятно да натвори големите глупости. Ако на 10-14 години не разбере, че има хора, които я/го използват и какви могат да са последиците от това, със сигурност ще го разбере като стане на 18 и тогава щетите вероятно ще са доста по-сериозни.

# 99
  • Мнения: 1 266
Е, добре де, не съм запозната със ситуацията, но ако голямата драма е, че си има гадже...  newsm78 (това другото момиче)
На дъщеря ми никога няма да й се наложи да се крие, че има гадже, и да се страхува как ще реагирам.

# 100
  • близо до София
  • Мнения: 1 988
До миналия месец нямах никакво намерение да "шпионирам" сина ми. Добре, че веднъж го направих, за да не си бия главата после. Е, разбира се ,за да го направя имах някакви подозрения, че нещо не е наред, нещо и компанията не ми харесваше, имаше няколко тревожни неща. Слава богу, навреме смятам. Сега също при възможност използвам да си набавя повече странична информация за детето си. Винаги е добре, тъй като аз смятах, че всичко знам и че споделя, но не било така за всичко. За протокола имам 17 годишен тинейджър.

# 101
  • Мнения: 1 266
Ама разбира се, че не споделят всичко. И ние не сме споделяли всичко.

# 102
  • София
  • Мнения: 62 595
Лошото на такива посредничества е, че ако веднъж родителят разбере изпада в чуденка как да реагира - да каже ли на майката на другото дете или да си замълчи. Навремето се оказа, че родителте на една моя съученичка са разбрали, че момичето е бременно чрез трето лице - дъщерята споделила с приятелката си, а приятелката се притеснила и казала на майка си. И втората майка вече е казала на родителите на бременното момиче.

# 103
  • София
  • Мнения: 754
Понеже имаше директен въпрос към мен - ще отговоря.
Казваш, че децата навън не са такива каквито са у дома....А ти? - ами колкото и да не ти се вярва, една и съща съм!
Както и да е - в пубертета става точно това, всичко се променя и твоето дете вече е различно. Чудесно е да говорите с тях, да сте ги възпитали страхотно, но това не стига. Няма да ви убеждавам, когато порастнат децата ви ще го разберете. Минахме и проблемите с телефона и с приятелките. Колкото и да сте обяснявали и възпитавали, детето не винаги реагира както очаквате. Плати си сметките, опари се но пак не винаги се получава. Аз не съм следена и контролирана, но имаше железни правила в дома ми. Моята майка ми имаше доверие. И точно защото пуших на 14, пробвах алкохол на 15, не съм била задръстена, напротив бях доста находчива, как да преметна родителите си, знам че не мога да контролирам всички, не и недобходимо, но само с доверие не става. То е просто дете, колкото и да ви се иска то не носи отговорност за действията си, вие ги носите.
Няма да ви убеждавам, по горе го казаха, възпитани, свестни родители, с огромно доверие към детето си, но те просто не го познават!
Дете в пубертета, наистина не го познаваш, но всяко нещо с времето си.
Не може да чакаш да стане наркоман, сектист или нещо още по-лоша за да взимаш мерки. Превантивността във възпитанието, както и в медицина е най-важна!

# 104
  • Мнения: 918
Аз гледам да не шпионствам много, но в краен случай, ако много закъснее вечер и не си вдига телефона, заради вечно "падналата батерия"...тогава хвърлям по някое око на хронологията на последните разговори на скайпа.
Струва ми се , че имам доверие на моята тийнейджерка, но нали се знае,че родителите познават най-малко децата си.
Пък и нали ние поставяме границите, а децата ги чакат да им бъдат поставени.
Все пак хубаво е да оставим едно усещане у тях, че винаги каквото и да се случи ние ще сме до тях и ще ги подкрепим, в добро или зло. Та нали са си наши деца, обичта е най-важна...и то те да я усещат и да я чуват по-често.

# 105
  • usa
  • Мнения: 2 113
Мисля, че и децата трябва да имат правото на грешки и проблеми, които да преодоляват сами. Така се гради самочувствие и самостоятелност.

Вярвам в себе си и баща й, че можем да я възпитаме така, че да не се стига до ексцеси. И мен са успели да ме "опазят", а наш'те далеч не са най-сполучливите родители.

Зари, моята позиция е, че ако детето е наясно какви ще са последствията от действията му и продължава с тях, просто трябва да си ги понесе. Лош успех, примерно. Бих се намесила само, ако това е решаващо за бъдещето му.

зависи от грешките и проблемите. някои грешки и проблеми децата не могат да решат сами, а дори да са близки с родителите си по една или друга причина решават да не споделят и нямат реална представа от последствията. не говоря за гаджета, слаб успех в училище, цигари и бира или две. говоря за наистина сериозни неща. и не, не винаги можеш да забележиш, че нещо става с децата ти. и не, не винаги можеш да разчиташ, че ще възпиташ детето си така, че да не стига до ексцесии. `историята` знае достатъчно примери с деца на добри и загрижени родители, които са стигнали до ексцесии...

ясно, че няма дори да направя на въпрос, ако разбера, че не са ми казали за двойката по история или че са ми спестили, че са се целували с пъпчивия син на съседите... (не съм го и правила) но дори да знам, че децата ми са напълно подробно информирани за последсвията от техните действия и сме им обяснили многократно какво е по-добре да не правят в определени ситуации, предпочитам да науча своевременно, ако по-голямото момче от съседната улица продава марихуана, за да се снабдява с джобни и че някой си индивид в чат рума им е предложил много куул компютърна игра, примерно, и ще им я даде ако му кажат в кое училище ходят и в колко часа свършват. колкото и да си говорим, може и да пропуснат да ми споменат тези неща. пък аз някак си държа да знам, че се случват, дори децата ми  да постъпят по правилния начин без моя намеса, което пък ще ми даде потвърждение, че съм на прав път.

и накрая едно примерче, което не пожелавам да сполети никого, независичо дали `шпионира` децата си или не. моя позната не нарушаваше личното пространство на сина си. не му ровеше в нещата, не го шпионираше. тихо и кротко дете, какво да му следиш. бяха близки, поне тя разказваше за него достатъчно интимни неща, за да мисля, че той споделя с нея и баща си какво го вълнува. един ден му прочете дневника и разбра, че близо година нито тя, нито съпругът и са забелязали, че е в дълбока депресия и в главата му сериозно се въртят мисли за самоубийство. само че вече беше късно. момчето беше на 17 години.

# 106
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
и накрая едно примерче, което не пожелавам да сполети никого, независичо дали `шпионира` децата си или не. моя позната не нарушаваше личното пространство на сина си. не му ровеше в нещата, не го шпионираше. тихо и кротко дете, какво да му следиш. бяха близки, поне тя разказваше за него достатъчно интимни неща, за да мисля, че той споделя с нея и баща си какво го вълнува. един ден му прочете дневника и разбра, че близо година нито тя, нито съпругът и са забелязали, че е в дълбока депресия и в главата му сериозно се въртят мисли за самоубийство. само че вече беше късно. момчето беше на 17 години.


Сама си си отговорила на въпроса. Няма начин детето да не е имало индикации много преди майка му да прочете дневника. Друг е въпроса дали е имало кой да ги види и оцени като такива.
 П.С. Само по описанието "тихо и кротко дете"  (тийнейджър) мога да ти кажа, че е имало някакъв проблем. Обикновено децата след пубертета стават малко по-експресивни, по-експериментиращ, някой по-буйни...

# 107
  • Мнения: 24 467
Има начин, на вас всички искрено желая "Пази Боже!".

"Само по описанието "тихо и кротко дете"  мога да ти кажа, че е имало някакъв проблем."- това е погрешно, според мен, има деца, които просто са с такъв темперамент. Ето пример за обобщаване, въз основа на което не могат да се направят изводи, относими към всички. А пубертетът може да повлияе коренно различно при различните деца.
Малкото дете мога да го предвида, то е през цялото време с мен или с друг голям. С голямото е много "иначе".
Връзка с учители- хубаво, имаме я, но моето дете не е отделено от мен само в училище. Останалите големи деца, повечето, също. Освен това учителят не е бавачка и често също няма пълен и обективен поглед.

# 108
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Judy, повярвай, че няма такава възможност. Wink
И да, децата са с различен характер, но дойде ли пубертета няма начин в общият случай те да не се пречупят и да променят поне малко това послушание...нека не забравяме, че посоченият пример всъщност представя не дете, а младеж.
Мога да ти посоча поне 10  неща които вероятно могат да депресират едно такова по-затворено момче, на което , на пръв поглед, всичко му е добре.
И да, звучат малко фантастично нещата за които говоря, вероятно доста от родителите няма да се съгласят, но повярвай, че аз знам за какво говоря.
Думите ми в никакъв случай не са наизуст.

# 109
  • Мнения: 24 467
Бих ти повярвала, само ако имаш способности на екстрасенс. Аз, лично, бих се въздържала от такива генерални изводи и обобщения.
През периодите на промяна първо конкретната такава може да бъде коренно различна при всеки отделен човек и второ- тя може да е в определени години, месеци и дни дори една, а в останалите- коренно различна. Аз през пубертета, например, се кротнах и се вчовечих. Преди това замерях хората с круши от дома, биех се, разправях се с учителите дори и вкъщи постоянно идваше някой да се оплаква. В този период започнах активно да спортувам, почнах да приказвам по- малко и да се осъзнавам доста повече.
Познавам много родители, които "си познават" децата и също се кълнат и верят, че винаги могат да предвидят и да разберат и чиито деца се занимават в свободното си от възрастни време с неща, за които същите тези родители и не подозират. Четейки подобни неща тук пред мен просто тези родители като че ли оживяват- същите неща говорят и те.
Не говоря наизуст също, защото имам личен опит.

# 110
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Дори и да не съм се изразила точно нещата за мен си остават такива.
Едно е да нямаш реална представа за действията на детето си, съвсем друго е да не забележиш тежката депресия и суицидните мисли....
Всъщност може - но тогава когато вр4ъзката родител- дете не е пълноценна.

# 111
  • Мнения: 24 467
Погрешно си ме разбрала, не се каня да променям нещата у теб или някой друг. Пиша защо аз приемам същите по начина, по който съм ги описала, на база не само на голата ми вяра и изчетени книги, но и на база личен опит. Знам, че няма да ме разберат всички- нито е възможно, нито е необходимо. Стига ми, че хората в моето положение ме разбират и бих се радвала също на конкретни съвети и опит, споделени от тях, повечето имат по- голям от моя.
Връзката "родител- дете" е неконстантна, не се измерва с някакви точни и ясни мерни единици и не може да бъде винаги по всяко време здрава и качествена /както и всяка друга връзка/. От раждането си още детето все повече се отделя от родителите си и това е нормален процес. Същият не може и не следва да бъде контролиран от родителя, той е естествен и изкуственото му задържане не решава нищо, създава допълнителни проблеми. Този процес не бих квалифицирала като "непълноценна връзка", особено когато касае случаи, които лично не познавам.

# 112
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
И като такива не следва обаче да се дават като доказателство в полза на "шпионажа" .
Сигурно вече ще се повтояр, но депресията си има изявени форми на поведение и мислене.
Когато тя е в по-дълбок стадий няма начин това да не се забележи от околните и респективно от най-близките.
Това не е като да те боли корема и да се усмихваш.
Депресията е състояние в което човек страда, измъчва се, има изразен негативизъм, появяват е соматични разстройства и т.н. (да не изброявам)...
Вседно майка да не забележи, че детето и е болно от "анорексия"

# 113
  • Мнения: 24 467
Защо да не бива? Напротив, правилно са дадени от авторката на поста, "шпионажът" е допустим и необходим с цел избягване на сериозни проблеми и опасност за живота и здравето на децата.
За депресията има вероятно теми, да не спамя тази, но до фатална крачка може да бъде доведен човек с лабилна психика /децата нямат устойчива психика/ и много бързо, както и постепенно и това да не се забележи.

# 114
  • София
  • Мнения: 62 595
Доколкото зная, хората (и децата) дават достатъчно много сигнали и през достатъчно дълго време, когато нещо с тях не е наред или са със сериозни проблеми, които водят до депресия или мисли за самоубийство. И тези сигнали не се крият само в дневника или в чекмеджето, или в гардероба, или в телефона, а са достатъчно видими в ежедневието. Човек много трудно може да скрие мислите си през цялото време, защото те се изплъзват от устата му, още повече когато е тийн и с неособено стабилна психика. Така че дори е по-лесно да се забележат. Затова за мен "предпазването" по принцип не е оправдание за шпиониране.
Друг въпрос е какво и доколко иска да види родителят.

# 115
  • Мнения: 24 467
Понеже аз нямам самочувствието нито на психолог, нито на магьосник, бих предпочела да се предпазя с всички възможни превантивни мерки.
Малко по въпроса:
"Как да разпознаваме предупредителни сигнали у другите?
Понякога даже за професионалистите е трудно да разпознаят колко близо се намира даден човек до реализиране на самоубийство. Като приятел или член на семейството, Вие също не бихте могли да го разберете със сигурност.
Митова и факти за самоубийствата:
В повечето случаи хората са показвали явни или скрити признаци на по-различно поведение.

източник:
http://bglog.net/psychology/10858

"Причини:...
Паник-атаки. Под паник-атаки се разбира добре ограничени периоди на интензивен страх или голямо безпокойство, които:
са неочаквани, т.е. не настъпват непосредствено, преди или след ситуация, предизвикваща страх;
не се предизвикват от ситуации, в които лицето е в центъра на вниманието. .."
 източник:
http://www.psihologiaonline.hit.bg/suisid.htm

За тези, които се интересуват от въпроса.
За да не спамя повече, спирам до тук с въпроса за явността на суицидните намерения.
Който мисли, че е велик в сферата на психологията може и да може да разчита само на външни сигнали и да е убеден, че винаги ще ги открива навреме и ще ги разчита. Аз обаче не съм.






# 116
  • Мнения: 13 380
Давате прекалено бързи и категорични мнения на база една реплика и едно изречение. Нещата при тинейджърите не са толкова прости. При всяко дете по различен начин и в различно време настъпват промените. В тази възраст са още много крехки и неустановен като личности на границата дете-възрастен, много емоционални-едни го показват, други не така явно.Влият се от много неща и търсят себе си. При някои промените настъпват изведнъж, при други по-плавно. Изведнъж трябва да се справят със придобитата си самостоятелност, много по-големите отговорности в училище и да намерят себе си ако мога така да се изразя.
Аз като родител се стремя да съм с отворено съзнание и очаквам всичко, за да мога да съм в подкрепа и да дам правилната насока.
А това на мен и на моето дете няма да се случи и ще разбера в миг, не е моята позиция.
 Относно какво иска да види родителя-обикновено по-удобната позиция е някой друг е виновен-училището, приятелите, "мойто гардже тъй не прави-то е много добре дете", а в повечето случаи  тези родители въобще незнаят за какво става въпрос.
А за шпионажа ще продължа да го правя/внимателно и незабележимо както досега/, докато съм сигурна на 100%, че ще се справя.
Всеки родител преценява за себе си.

# 117
  • Мнения: 13 380
Judy, мойто непрофесионално мнение по случая със самоубиството съвпада с твоето, никога  не може да сме сигурни  и да знаем какво се върти в главата на един тинейджър.

# 118
  • София
  • Мнения: 62 595
Ама, кой тук е написал, че на неговото дете не може да се случи и че би разбрал на мига? Няма такова нещо! Както неведнъж написах и както е описано в 98% от въпросната статия за самоубийството, има достатъчно много видими начини да се придобие представа как е детето и самото дете дава много сигнали.

# 119
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Разбира се, че (опита за) самоубийството като акт може да се извърши спонтанно при възникнал афект.Това важи за всеки човек.
И за да не говорим общи приказки ще напомня, че в примера ставаше дума за момче, което:
1. Си води дневник - което не е много характерно за този пол в тази възраст,  и съм склонна да вярвам, че момчето е било с ограничени социални контакти, с изразена свръхчувствителност и изявено чувство за вина...и т.н. (разбира се това си е моя хипотеза)
2.В този дневник от година назад има признаци за съществуването на тежка депресия.

"Понякога даже за професионалистите е трудно да разпознаят колко близо се намира даден човек до реализиране на самоубийство. "

Но специалистите лесно могат да разпознаят депресията, и знаят какви са бътищата към и след нея.
И оповавайки се на статията посочена от Judy ще допълня още една малка част:


"Хората, страдащи от депресия, често споделят с близките си за чувства на крайна безнадеждност, отчаяние и съмнение в себе си. Колкото по-силни стават тези чувства и колкото по-често те биват описвани като “непоносими”, толкова е по-вероятно да възникне идеята за самоубийство."

Но сте прави в едно "Да пази Господ от подобни неща" Praynig

# 120
  • Мнения: 24 467
Винаги давам източника, за да може да се прочете.

В случая цитатът "Хората, страдащи от депресия, често /коренно различно от винаги/споделят с близките си за чувства на крайна безнадеждност, отчаяние и съмнение в себе си. Колкото по-силни стават тези чувства и колкото по-често те биват описвани като “непоносими”, толкова е по-вероятно да възникне идеята за самоубийство."

по никакъв начин не променя останалото:

"Понякога даже за професионалистите е трудно да разпознаят колко близо се намира даден човек до реализиране на самоубийство. Като приятел или член на семейството, Вие също не бихте могли да го разберете със сигурност.
Митова и факти за самоубийствата:
В повечето случаи хората са показвали явни или скрити признаци на по-различно поведение."- т.е. мит е да се приеме, че винаги подобни идеи могат да се забележат навреме.

Също така вече писах, че идеята може да възникне и внезапно, под влияние на силен стрес, както и че може да възникне постепенно и да не се забележи отстрани- две различни неща, което не обобщавам в едно.
И понеже става въпрос за "често" и "понякога", то лично аз не желая да рискувам и да попадна в другата, неблагоприятната част.
Толкова от мен по самоубийствата.

# 121
  • Мнения: 1 266
Не знам, отказвам да живея с обсесивни мисли, че може да й хрумне да се самоубие, да се дрогира, да избяга в Тимбукту или Бог знае още какво. Това не означава, че си мисля, че "тези неща се случват само на другите, никога на нас" - напротив. Професионалият и житейският ми опит сочат, че всякакви неща се случват на всички. Въпреки това родителската тревожност е едно от най-задушаващите чувства, които познавам, като дете на тревожна майка. Именно тя ме е накарала да се затворя и дистанцирам, да не споделям никога проблемите си, защото не можех да понеса да провокирам още повече паника и параноя. Thanks but no thanks.

Колкото и различен да е един тийнейджър, той все пак има за "основа" възпитанието и отношенията си с родителите от първите 10-12 години от живота си - те не се изличават току-така, понеже някой го е ударил хормонът.

# 122
  • Мнения: 13 380
Замислих се за тази майка с детето, което иска да се самоубие.
Ние тук спорим от любов към спора, вадим аргументи, обясняваме,чешем си езиците и разсъждаваме хипотетично върху нейния случай,даваме категорични мнения всеки от неговата си камбанария,  но какво ли е всъщност в душата на тази майка?
Ако тя случайно чете, кое би и помогнало да преодолеят този тежък момент?
Интересно ми е как са се развили нещата.

# 123
  • Мнения: 13 380
Не се доучних какво е станало с майката.

# 124
  • Мнения: 1 266
А аз не разбрах какво е станало с детето...?

# 125
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Зари, всъщност този случай няма конкретно значение към темата.
Предполагам на всички майки тук им е ясно какво е състоянието на тази изстрадала жена (дори и да не е имало летален край).
Лично аз причината да обсъждам този случай  бе факта, че много родители се крият зад думите "Ама то не е имало как да разбера"...и това се отнася до всеки един детски проблем.
Лесно е да се каже "След като специалистите не могат да го разпознаят, как аз бих могъл"...
Истината е, че живот със живот не си прилича, човек с човек...естествено е да има всякакви примери и варианти, които да описват разнообразието на човешкият живот.
Когато обаче ние като родители осъзнаваме отговорността, и даваме всичко от себе си в името на качественото възпитание на децата (според съвременните школи), тогава каквото и да ни се случи поне можем с чиста съвест да си признаем, че сме направили всичко възможно.
Никой не е застрахован от нещастия, но трябва всеки да прави максималното за да ги избягва.
Точно както в този смисъл вие защитавате шпионажа.
Да приемам, че при основателни признаци е задължително да се направи "оглед", но когато подобно действие  се извършва грубо и  системно единственият резултат, който ще постигнем е отблъскване.
Точно както го описва Котката Марта.

# 126
  • Мнения: 24 467
...Да приемам, че при основателни признаци е задължително да се направи "оглед", но когато подобно действие  се извършва грубо и  системно единственият резултат, който ще постигнем е отблъскване.
...

Това също обсъдихме- как точно ще се проведе информирането, като подходът, с това всеки вече е съгласен, би следвало да е възможно най- дискретен и незабележим. Мярата е въпрос на конкретика вече- "колко", което е личен избор.
Връщаме се в началото, не "дали", а "как".
Нямам за цел да чистя съвестта си, целта ми е да си опазя децата живи и здрави и след това- да ги възпитам според своите критерии за правилно.

# 127
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
 С риск да оспамя, ще те допълня и с "Кога"

# 128
  • София
  • Мнения: 62 595
Ама, то няма никаква гаранция в живота за нищо! Има вероятност мъжът ми да миизневери в един момент, но това причина ли е от деня на сватбата да му ровя в нещата "профилактично", да го следя, да му душа дрехите, че ако видя че се подхлъзва да го спра, че да не се разваля семейството и да не страдам аз и децата? И на мен целта ми няма да бъде да си чистя съвестта, а да съхраня семейството.
Или както се казваше в един виц, оправданието е като г..а - всеки си го има.

Колкото до майката на момчето - те са за терапевт, ама дали е готова да понесе своя дял от отговорността? Защото един човек рядко решава от днес за утре да се намоубие и тези мисли не започват ей така, от нищото. Има някаква предистория или обстоятелства - или проблеми в училище, или любовни истории, или насилие, наркотици, хазарт, семейни проблеми..., всичко, каквото се сетите.

# 129
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Andariel, в това не си съвсем права. Съществуват психични състояния който много бързо могат да тласнат един човек към самоубийство. Затова е много трудно да се обследват такива случаи.
Първият пример за който се сещам е с изнасилено момиче ( Praynig пак да не дава Господ), което преживява тежко случилото се и скоротечно посяга на живота си.
Но в по-голямата част от случаите се подготвя старателно терена.
Особеното например, за което родителите трябва да внимават е оръдието на действието.
За момичетата по характерно е самоубийството с хапчета или рязане на вените, докато момчетата по-често използват обесването или хладнокръвни оръжия.
бях чела някъде, че склонността на момичетата към самоубийство е по-голяма, но също така и по-малко резултна, заради избора на методи за деянието.
Докато при момчетата, спасени случаи почти няма.

# 130
  • Мнения: 804
Ама, то няма никаква гаранция в живота за нищо! ....

Напълно споделям написаното от Andariel .
Допълвам само, че "шпионажът" създава огромна пропаст между "шпионина" и "шпионирания". В повечето случаи именно тя е причина за проблемите и да не кажа голяма дума,  дори за трагедиите, които разказвате.

# 131
  • София
  • Мнения: 62 595
Ама, стига сте се вкарвали в разни филми отсега! Тези моменти, дето психичните състояни се развиват много бързо и се стига до действие и Господ не успява да ги улови, та ние ли?
При всеки човек и дете е различно.  Не може заради всяко страшно нещо, за което има някаква минимална вероятност да се случи да шпионираме близките си, то направо ще отидем в лудницата някой ден. Както написах преди, трябва да имаме очи и уши за децата си.

Мислех си, че аз съм най-изперкалата на тема тревога по децата, ама май имало и по-зле от мен.

# 132
  • Мнения: 3 491
Благодаря за споделеното.

# 133
  • София
  • Мнения: 754
Момичета - и аз ще повторя "Да пази господ"
Първо съгласна съм абсолютно - възпитанието е най-важно
Второ - доверието се гради години, дори един живот и трябва да се пази като рядко цвете
Но третото, да винаги има "но" - хормоните на пубертета са нещо стршно.
Как да разбереш индикациите, като всичко в това дете вече е различно.
Дълбоката депресия е много страшно заболяване, но детето ти е толкова различно в пубертета, че вече не знаеш на кое да обърнеш сериозно внимание.
Майките с деца в тази "трудна" възраст знаят за какво говоря. Те индикациите са много, това не е малкото ви момиченце/момченце, на личицето на което всичко е изписано.
И аз имам много неприятен пример - анорексия. Детето е със страхотна майка - отдадена, любяща, интелигентна. Но момиченцето е леко закръглено. Завършва елитна езикова гимназия и година преди това става белята. Аз познавам това дете. но не ми говорете за доверие и възпитание, очите на тази майка са по страшни от пропаст. Тези деца (неин цитат) са страшно изобретателни, нямате си идея. Няма симптоми и индикации, докато злото не е станало.
Малко по смирени да сме, без излишно самочуствие в стил "това на моето дете не може да се случи" и няма нищо лошо да сме в течение на това което се случва с детето ни. Отхвърлям категорично грубия шпионаж, но съм за интелигентен контрол.

# 134
  • Мнения: 804
 margaritavass , проблемът за който говориш е наистина страшен. Само човек, който е преминал през това може да го разбере, но все пак винаги има "родителска грешка".
По-добре е да отглеждаш дете с нереално високо самочувствие, отколкото дете с потиснато такова. Колкото и инфантилно да звучи, децата в една определена възраст имат нужда от безусловно одобрение. Къде биха могли да го намерят освен удома. Проблемът за който ти говориш не е "шпионски". Това е драма на търсене и отхвърляне. Малко са децата щастливи с адекватни родители в подобни ситуации. Ние всички смятаме, че децата ни са почти съвършени, но много малко от нас им го доказват.

# 135
  • София
  • Мнения: 754
Права си - проблемът е домашен - бащата, пълното му неодобрение за всичко. Просто го дадох за пример, защото както каза - малко са семействата с пълна хармония в отношенията, разбирателство и безусловна подкрепа.
Трябва да им внушим че ги обчаме и приемаме такива каквито са, и въпреки всичко. Любовта ни трябва да е безусловна!

# 136
  • usa
  • Мнения: 2 113
А аз не разбрах какво е станало с детето...?

може би не написах достатъчно ясно, но детето се е самоуби. това е бил поводът майката да намери и прочете дневника му. това се случи преди година-година и половина, с жената бяхме колежки. три-четири месеца след случилото се, тя напусна, семейството и се премести да живее в друг град.

Просто го дадох за пример, защото както каза - малко са семействата с пълна хармония в отношенията, разбирателство и безусловна подкрепа.

така е. няма идеални семейства, няма идеални родители, всички допускаме грешки с децата си, колкото и да се стараем и да си въобразяваме, че ги възпитаваме прекрасно и ги подготвяме за всяка ситуация. точно за това за себе си съм решила, че от време на време имам нужда и от допълнителна информация, колкото и грозно да изглежда от страни. не се втурвам към стаите на децата в момента когато излязат, за да ги обърна наопаки и не им обръщам чантите всяка вечер когато заспят, просто си държа очите отворени и обръщам внимание на това, което попада пред тях. стигнала съм до извода, че не винаги е достатъчно да си говорим и да се `чувстваме`, та си търся и други методи на запълване на картината. това ми помага и да предоставям на децата си доста по-голяма свобода, от тази, на която се радват повечето от приятелите им. поне аз така си въобразявам.

# 137
  • Мнения: 29
Чета ви откакто се появи темата и през цялото време се чудя как да се включа - като 40-годишно дете със свръхпротективна майка или като майка на две коренно различни дъщери, едната от които в пубертета.
Да опитам и от двете гледни точки...
Моята майка беше на позицията, че трябва да знае и контролира всичко в живота ми. С манипулация и шпионаж едновременно. Лично пространство нямах, нито възможност да сгреша - всичко беше свръхконтролирано, до степен, в която не ми се разрешаваше дори да излизам без униформа в извънучебно време с презумпцията, че ученикът отговаря за действията си и извън училище и трябва да бъде идентифициран като такъв. Контролът беше толкова всеобхватен, че когато отидох да следвам в друг град, се обаждах на хазайката си, за да я предупредя, че ще се прибера в ужасно късния час - 9 вечерта.
Резултатът - никаква възможност за тийнейджърски бунт навреме. Пълно подчинение и пълен отказ от споделяне. Усвоих техники да крия и лъжа не за да правя непозволени неща, а за да имам лично пространство. Тези техники станаха част от личността ми и дълго време ги прилагах към всички около мен, за да се предпазя. Години наред не успявах  да се отпусна и да се науча да споделям с приятели, със съпруга си... Всички бяха заплаха, напълно несъзнавано за мен. Целият ми живот се ръководеше от насаденото поради тоталния контрол чувство за вина. Когато най-после това започна да ми вреди истински, осъществих най-после ЗАДЪЛЖИТЕЛНИЯ тийнейджърски бунт срещу родителите. На 40 години. Тогава е много по-тежко и страшно за всички, повярвайте ми. Само ако се бях осмелила да го направя на 14 или на 17...Всичко щеше да е много по-нормално.

Днес самата аз отглеждам тийнейджърка, а и втората наближава тия опасни години. Още когато беше мъничка, голямата ми щерка беше мой приятел. Говорехме за всичко, напълно откровено, без тя да се страхува, че ще си навлече неодобрението ми. Беше трудно, докато изтрия влиянието на майка ми, която я гледаше като дете, но мисля, че днес детето ми знае - каквото и да направи, където и да сбърка - има приятел и  подкрепа, не съдник и контрольор. От малки им внушавам едно - когато ми казват какво се е случило, дори то да е просто излята по пода вода, не се карам, не съдя, оправяме белята заедно и си взимаме поука заедно. Ако го скрият от мен нарочно и науча случайно, тогава губят доверието ми, а те вече са се научили да го ценят.
никога няма да ги шпионирам по начина, за който се говори в тая тема. Първо, защото, извадени от контекста, проследените неща изглеждат по-страшни, отколкото са понякога. Чела съм чужди хисторита в айсикю и знам как звучат нещата, когато просто надничаш през ключалката - коренно различни от действителността. Ако ги лиша от лично пространство, само за тях си, ще бъда натрапник, завоевател, насилник, а аз съм тяхната майка - не само в техните, а и в собствените си очи. Ще разруша собственото си самоуважение, ако го направя.
Превенцията е преди контрола. Нека наблягаме на нея, а тя може да бъде приложена само от приятел, не от "владетел".

# 138
  • Мнения: 24 467
Хубаво звучи, само дето според науките контролът е три вида: превантивен, съпътстващ и последващ, като и трите вида се практикуват за установяване на истински и качествен контрол. Превенцията е просто един от видовете контрол, нищо повече и нищо по- различно.
При теб изключително отрицателна роля е изиграл недобре проведеният, явен и тираничен контрол, който се отхвърля от всички, писали в настоящата тема. Той е едната крайност, не по- малко добра или лоша от другата- никакъв и пълно доверие по презумпция.
Приятелят и робовладелецът са две крайности също, нейде по между им стои родителят с родителските си функции.

# 139
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, да, шпионираме, ама дискретно ,защото сме умни, а не като някоя тъпа майка-тиранка...

В същите тези дебели книги пише, че контролът се осъществява по определени канали, а не с ровичкане в бюрата. Шпионажът неслучайно е със звездичка в учебниците, където се засяга контролът. Контролът не трябва да уронва достойнството на човека, а шпионирането е точно уронване на достойнството, защото се нахлува в личното пространство на човека подмолно.

# 140
  • Мнения: 7 161
...никога няма да ги шпионирам по начина, за който се говори в тая тема.

Никой от тук пишещите,които са ЗА шпионажа не залита в крайности за които ти споменаваш.Много от мамите против шпионирането не разбраха за какво точно говорим и направиха от мухата-слон.
Кой ти говори за следене,за постоянно ровене в нещата и нарушаване на личното пространство на децата ни?
Четете внимателно,моля ви.
Плюс това темата се върти около няколко човека.НЯма смисъл всеки да се обяснява на предишния какво е искал да каже.
Всеки средно интелигентен човек,четящ тук ще разбере мнението и на Andariel и на Judy и на всички останали.
Темата е интересна.
Нека дадем възможност и на други да се включат,преди да е станала прекалено досадна.

# 141
  • София
  • Мнения: 62 595
Напротив, много добре разбрах за какво става въпрос и затова съм против. Защото шпионажът Е нарушаване на личното пространство без знанието и разрешението на потърпевшия. Както и да се замаскира, с каквито и оправданя да се напудри, шпионажът си е шпионаж. И както написах неведнъж, ако се наложи бих прибягнала до него, но не бих го прилагала "профилактично".

# 142
  • Мнения: 13 380
Хм, изкарахте ни някакви супер агенти, как ровим по нещата на децата си и какви сме лоши. Наистина много от мамите против шпионирането не разбраха за какво говорим, точно както каза Ана.
Моята дъщеря до ден днешен незнае, но това ми е помагало, да виждам по-ясно нещата, които я вълнуват и интересуват и да и окажа нужната подкрепа и насока.
Вие сте много против засягането на личното пространство на децата Ви по този начин, а замисляли ли сте за обратната страна.
Дали като си дадете тел. на детето то не го преглежда, дали като ви няма вкъщи не разглежда какво имате по личните шкафчета или не рови хисторито на Вашия компютър?

# 143
  • София
  • Мнения: 62 595
Те знаят, че не ми харесва и не искам да се ровят в мои неща без разрешение. Не че има нещо кой знае какво за криене, но просто сме им показали, че всеки си има лични неща, които не са за чужди очи. Досега не съм забелязала да са ровили в личните ми вещи, но и аз не държа съкровени спомени на витрината.
Но общо-взето те знаят всяко кътче на къщата, най-малкото, защото ме виждат като подреждам. Също така знаят, че така или иначе в един момент ще направя основно разчистване на стаята им, защото текущото почистване не е достатъчно. Те самите виждат колко много боклуци излизат от чекмеджетата им, защото не са се сетили да ги хвърлят. Тях за момента това ги устройва, защото поне няколко пъти в годината стаята им е като изблизана. А и аз винаги преди да подреждам в тяхната стая ги уведомявам и те вършат част от работата.

# 144
  • Мнения: 29
Хм, изкарахте ни някакви супер агенти, как ровим по нещата на децата си и какви сме лоши. Наистина много от мамите против шпионирането не разбраха за какво говорим, точно както каза Ана.
Моята дъщеря до ден днешен незнае, но това ми е помагало, да виждам по-ясно нещата, които я вълнуват и интересуват и да и окажа нужната подкрепа и насока.
Вие сте много против засягането на личното пространство на децата Ви по този начин, а замисляли ли сте за обратната страна.
Дали като си дадете тел. на детето то не го преглежда, дали като ви няма вкъщи не разглежда какво имате по личните шкафчета или не рови хисторито на Вашия компютър?


Моята дъщеря дори чете какво пиша тук.  Grinning Ама аз знам, че го прави, защото тя ми казва, не защото проверявам след нея къде се е ровила по компютъра. Аз знам нейните никове из мрежата, тя знае моите. Без да се шпионираме.
И нямам нищо, което да искам да скрия от нея в телефона си или в компютъра. Ако има нещо тайно, просто я моля да не пипа там. И съм сигурна, че не го прави. Както и знам къде се намират нейните тайни неща. Но няма да пипна, освен ако тя не ми даде да прочета или видя.
Направо е ужасяваща мисълта, че мога да подозирам детето си, че ми рови из нещата. Никога дори не ми е минавало през ума. Не знам как се живее с такава липса на доверие.
Отказвам да приема подтекстовите внушения, че нешпиониращите майки са незаинтересовани майки. Шпионират се враждуващи страни. Контролират се подчинени. И това, че приятелството с децата било крайност, също не приемам. Те не са наша собственост, ние просто се грижим за тях, докато разперят криле сами. И нямаме право да ги третираме като крепостни. Да превентираме грешките им, не да ги стопираме. Дори да ги оставим да правят грешки и да научат, че е нормално да се греши, че не е фатално.
Не можем и не трябва да ги опазим от тях самите, можем да им бъдем само опора. Егати и опората, която бърка по джобовете и наднича зад гърба... Confused

# 145
  • Мнения: 1 266
Вие сте много против засягането на личното пространство на децата Ви по този начин, а замисляли ли сте за обратната страна.
Дали като си дадете тел. на детето то не го преглежда, дали като ви няма вкъщи не разглежда какво имате по личните шкафчета или не рови хисторито на Вашия компютър?

Първо, каква е тази логика? Ако детето се тръшка в локвата или краде от супермаркета шоколад, или бие друго дете - това легитимира ли ни и ние да го правим?
И второ, аз като малка ровех по нещата на наш'те, защото майка ми ровеше в моите. После пораснах и установих, че това е нещо, което не харесвам.
Децата правят това, което виждат. Ако ги научиш, че всеки има лично пространство и то е неприкосновено, това ще им помогне много повече в живота по-късно, отколкото обратното.

# 146
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 951
Тръгнеш ли в посока "профилактично шпиониране" за мен това вече е маркер за свръхконтрол или свръхтревожност. Контрол може да се осъществява и без шпиониране. Двете понятия не са еднозначни.

# 147
  • Мнения: X
Тръгнеш ли в посока "профилактично шпиониране" за мен това вече е маркер за свръхконтрол или свръхтревожност. Контрол може да се осъществява и без шпиониране. Двете понятия не са еднозначни.
   В тази връзка аз мисля, че много от споровете в темата се породиха именно от факта, че всеки от тук пишещите влага различен смисъл в понятията " шпиониране", " контролиране" и " любопитство".
  Според мен, ако едно дете рови в нещата на родителите си, то прави това по-скоро от любопитство.
  От друга страна, едно е да проверяваш хисторито на компютъра, а съвсем друго - да докопаш личния дневник на детето си и да го изчетеш от първата до последната страница...

# 148
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Нека тогава майките които са "ЗА" шпионирането да кажат в какви граници е допустим според тях превантивният шпионаж.

# 149
  • Мнения: 24 467
 Laughing
Да се върнем от начало, писахме вече по въпроса.

# 150
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 951
 ... много от споровете в темата се породиха именно от факта, че всеки от тук пишещите влага различен смисъл в понятията " шпиониране", " контролиране" и " любопитство".

Има нещо такова, макар да си мисля, че най-ясно е "шпионирането".  Предвид някои примери и определението по-горе. Иначе употребата на "контрол" и аз много не я харесвам в контекста на взаимоотношенията родители-деца. В тази връзка ми допада това, което paganе е написала.  Положителният смисъл, който аз влагам в "родителски  контрол" е някаква комбинация между ангажираност, заинтересованост, информираност, насочване и учене на децата.

# 151
  • София
  • Мнения: 754
А пък аз, скъпи дами, мисля че всички говорим за едно и също с различни думи.
Аз никога не докосвам нищо което е неина лична неприкосновеност. Както и на нея й обяснявам, че телефона, чантата и писмата адресирани до мен, дори и със сметки, щом са адресирани на мое име, никой не може да ги отваря. Така и тя когато не желае да ми разкаже някой тийнейджърски разговор с обяснението "момичешки работи" аз спирам, аз не съм момиче все пак...
Така или иначе, всички тук пишешещи искат децата им да им имат доверие, но да са в течение на нещата които се случват с тях. всеки си има свои методи, важното е да не минават в извращения, както описа една мама за нейната майка.
Нека имаме доверие на децата си, но никога да не забравяме, че те все пак са само деца...

# 152
  • Мнения: 1 266
Маргарита, не е така. Не говорим за едно и също с различни думи. Върни се и прочети темата.

# 153
  • usa
  • Мнения: 2 113
хайде сега да обсъдим въпроса от един малко по-различен ъгъл. то е ясно, че никоя ссф не е от тези, всички имаме много силна връзка с децата си, между нас и тях цари безкрайно доверие, чеприм мъдрос ние от тях и те от нас и взаимно си обсъждаме всички проблеми и съвсемстно намираме най-добрите им решения. но нека си представим малко по-различен сценарий. нека за целта на дискусята да приемем, че и аз, и съпругът ми сме темерути, хич не ни бива във взаимоотношенията ни с хората, разговор по-дълъг от три минути трудно осъществяваме. толкова сме задръстени, че колкото и да обичаме децата си, не успяваме да установим контакт с тях и трудно общуваме с тях, колкото и да се напъваме. просто не сме куул родители. а и те на кого да приличат, предпочитат да гледат в пространството вместо да споделят с нас какво им се случва и в крайна сметка с две думи, комуникацията куца. иначе си се обичаме и ни е грижа един за друг, ама както казах - темерути. та какво да правим в такъв случай, как да заспиваме вечер спокойно, че нищо лошо не се случва с децата? имаме ли в такъв случай право да попреглеждаме акаунтите на децата във фейсбук и хартийките, които вадим от джобовете им преди да пъхнем дънките в пералнята или се записваме всички дружно и индивидуално на терапевт и посвещаваме следващите три години в изучаване какво мислят за нас фройд и другите крайпътни камъни на психологията?

# 154
  • София
  • Мнения: 62 595
какво да ти кажа, според мен ще е жалко за децата. Ако вкъщи няма кой да ги изслуша със сигурност ще се намери някой навън да свърши тази работа, обаче има риск от незнайните подбуди на изслушващия. Мисля, че децата така или иначе търсят близост и разбиране, независимо от рисковете. Предполагам, че ако тези родители осъзнават, че те самите имат проблеми с комуникацията ще положат усилия (дали сами, дали с помощ, тяхна си работа) да променят подхода си към децата. Обаче на мен ми се струва странно хем да са темерути, хем да са много загрижени. Може би е възможна такава комбинация от характеристити, но аз нещо не мога да я възприема.
Но така или иначе аз не мога да приема прифилактичното шпиониране от своя си, субективна гледна точка, откъм моите си характеристики.

# 155
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
.......... или се записваме всички дружно и индивидуално на терапевт и посвещаваме следващите три години в изучаване какво мислят за нас фройд и другите крайпътни камъни на психологията?

Имаш изключително погрешна представа за тази наука.Съжалявам за което. Naughty
Обикновено при случаи като този не е необходимо да се прави психоанализа, съвсем достатъчно е да се мине през една тренинг програма, която с времето да научи хората по-качествено да общуват по между си.
И тази програма не трае 3 години - понякога с повече усилия и доброжелателност стигат и 10-15 сеанса.
Освен това никога никой професионален психолог, консултант или терапевт няма да ти каже какво мисли за теб.
Той е там, за да ти помогне ти сам да разбереш кой си и според твоите възгледи и разбирания, да се самооцениш и където сметнеш за необходимо да се коригираш (тогава когато, разбира се няма проявена психопатология).
И да, ако хората осъзнават дефицита от общуване най-доброто което могат да направят е да се доверят на специалиста - всичкоостанало добри и направено доброжелателно е неефективно по отношение отглеждането на децата.


# 156
  • Мнения: 1 266
... имаме ли в такъв случай право да попреглеждаме акаунтите на децата във фейсбук и хартийките, които вадим от джобовете им преди да пъхнем дънките в пералнята или се записваме всички дружно и индивидуално на терапевт и посвещаваме следващите три години в изучаване какво мислят за нас фройд и другите крайпътни камъни на психологията?

Второто. Поне аз така правя  Simple Smile

# 157
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 951
Миз, направи си акаунт във фейсбука и добави детето като приятел.  Grinning

На терапевт не ходя, на курсове - също, ако се наложи обаче - що пък не. Засега четенето на книги, касаещи детската психология и развитие, взаимоотношенията родители-деца ми вършат идеална работа. Между впрочем, понякога ме озадачават интелигентни и умни родители, които се смятат за отговорни и загрижени, но с гордост, а и лека надменност дори, заявяват, че подобни книги няма нужда да четат.

# 158
  • София
  • Мнения: 754
Маргарита, не е така. Не говорим за едно и също с различни думи. Върни се и прочети темата.

Преди да пиша съм я изчела цялата, не бих си позволила позиция по нещо което не съм прочела.
Това което имах предвид е че всички сме загрижени за децата си, всички се стремим да поддържаме връзка с тях, искаме да сме им близки и да си имаме доверие.
Котка - колко е годишно детето ти/децата ти?

# 159
  • Мнения: 13 380
Кой и как може да постави границите и да каже дали това е шпионаж или любопитство, изпаднахме в игра на думи.
Аз днес с чиста съвест може да напиша че няма да правя нещо. И утре пуберката да направи нещо, което не съм очаквала от нея и да реша да го правя защото според мен ситуацията го изисква.
Чак за миг започнах да си викам, ей какви деца има правят всичко, което им кажат родителите, не са като мойто-от един път не разбира Grinning.
Някои от вас цитираха спомени от детството си, оставили трайни следи у тях.Аз също си спомням ученическите години и затова винаги си имам едно наум.

# 160
  • София
  • Мнения: 754
zari65  newsm10

# 161
  • Мнения: 1 266
Кой и как може да постави границите и да каже дали това е шпионаж или любопитство, изпаднахме в игра на думи.
Аз днес с чиста съвест може да напиша че няма да правя нещо. И утре пуберката да направи нещо, което не съм очаквала от нея и да реша да го правя защото според мен ситуацията го изисква.
Чак за миг започнах да си викам, ей какви деца има правят всичко, което им кажат родителите, не са като мойто-от един път не разбира Grinning.
Някои от вас цитираха спомени от детството си, оставили трайни следи у тях.Аз също си спомням ученическите години и затова винаги си имам едно наум.


Маргарита, дъщеря ми е още бебе - вижда се на лентичката.

Зари, разбира се, че е така, всички можем да изпаднем във всякакви ситуации, но и всеки има някакви принципи, които следва, когато ситуацията не е извънредна.

Именно защото си спомням детските и ученическите си години, знам, че животът не е чак толкова страшно нещо, дори когато (като мен) човек положи всички усилия да си го прецака. Смятам, че нямаше да съм същата без много опитности, които са ме формирали, защото родителите ми щяха да са ги предотвратили, ако знаеха. И съм донякъде щастлива, че не са знаели, понеже се харесвам точно такава Simple Smile

Та, откъде накъде ще отстоявам правото си на лично пространство, а същото няма да важи за детето ми...

Апропо, аз ходя на терапия. Смятам, че го дължа на нея, ако не на себе си.

# 162
  • София
  • Мнения: 62 595
Няма никаква игра на думи. Любопитство и шпионаж са две абсолютно различни думи с различно значение. От любопитство човек може да погледне нещо случайно, подтикнат от моментно желание, без някакви очаквания или задна мисъл, обаче шпионирането "профилактично" вече е съвсем умишлено и обмислено действие, което се извършва редовно с цел да се търсят някакви компрометиращи факти. А това кой как го нарича, за да се оправдае пред себе си е съвсем отделен въпрос. В повечето случаи шпиониращият е напълно наясно какво прави, защо го прави и че не е съвсем редно и за да намали неприятното усещане за правене на нещо нередно започва да го нарича с други имена, в случая "информиране", "контрол", "любопитство". И дори добавя за допълнително захаросване и думичката "дискретно".

# 163
  • София
  • Мнения: 754

Маргарита, дъщеря ми е още бебе - вижда се на лентичката.


Това обяснява всичко! Аз разсъждавах абсолютно по същия начин преди 13 години. Живота и опита ме научиха на смирение и търпение. Иска си опит за някои неща.
Аз също си усложнявах живота, без знанието на родителите ми. Направих доста глупости, понякога си взимах поуки, друг път ...
Моето дете също ще мине по този път, но не се знае какъв ще е късмета му.
Когато твоето бебе стане пубертет, ще видиш нещата от друг ъгъл. Сега все още разсъждаваш от страната на детето към родителя. Не искам да съм поучителна, пожелавам ти да сбъднеш това което отстояваш тук.
Но сте прави в едно - шпионаж е отрицателно и грозно действие. Аз и предполагам майките на деца в тийнейджърска възраст говорим за проверка, заинтересованост и информираност за това което се случва с нашите деца. В края на крайщата не сме ги намерили на улицата ( а и така да беше), не може да го откъснеш от сърцето си, да го отгледаш и после да го оставиш на произвола (имайки му "пълно" доверие).

# 164
  • Мнения: 13 380
Andariel, защо си мислиш, че като преглеждам хисторито и тел. разпечатка търся компроментиращи факти за дъщеря ми и пред кого и как ще я компроментирам? newsm78
Не го правя за това.

Котката Марта,
Никой не казва, че живота е страшно нещо и че трябва да държим децата под похлупак, те правят своите грешки, къде си взимат поука, къде не, къде ние се намесваме , къде не има от всичко.
Днешните деца са много различни от нас на тяхната възраст. За някои неща порастват много бързо за други не-да не обощавам говоря за моята пуберка. С такива темпове расте, че аз не насмогвам да свикна.
И определено имат доста нужда от предпазване отколкото ние на тяхната възраст.
По мое време 13 годишните незнаехме какво е наркотици. Вече имат съученици, които са опитвали, такива които водят полов живот и ред други неща, които са виждали и чули. А всъщото време са си  и деца и им се играе и ги помързява, не смогват изведнъж да се справят с цялото инфо, което ги залива.
Всеки родител сам преценява за себе си. Не може изведнъж да го пуснеш в дълбокото само да се оправи-е всъщност аз не го правя, опитвам се да е постепенно.

# 165
  • usa
  • Мнения: 2 113
Миз, направи си акаунт във фейсбука и добави детето като приятел.  Grinning
точно така съм направила, благодаря Simple Smile. само дето след като установих, че акаунтите им не са пъблик, което ми беше притеснението, си забравих паролата и сега все едно нямам. знаех си аз, че трябва да използвам друг литературен подход, не първо лице, едниствено число... сега във форума ще ми излезе слава на темерут  Thinking.

Зари, разбира се, че е така, всички можем да изпаднем във всякакви ситуации, но и всеки има някакви принципи, които следва, когато ситуацията не е извънредна.

Именно защото си спомням детските и ученическите си години, знам, че животът не е чак толкова страшно нещо, дори когато (като мен) човек положи всички усилия да си го прецака. Смятам, че нямаше да съм същата без много опитности, които са ме формирали, защото родителите ми щяха да са ги предотвратили, ако знаеха. И съм донякъде щастлива, че не са знаели, понеже се харесвам точно такава Simple Smile

Апропо, аз ходя на терапия. Смятам, че го дължа на нея, ако не на себе си.

права си - всеки има някакви принципи. но всеки в следствие на житейския си опит променя и пристъпва редица от принципите, които е имал в предишен етап от живота си. ти спазваш ли всички принципи, които някога си имала? твоите `опитности` са те формирали по определен начин, `опитностите` на другите хора са ги формирали по друг начин, съответно те постъпват по различен от теб начин. какво толкова странно и необичайно има в това? ти си избрала поради някаква причина да ходиш профилактично на терапия, аз съм избрала профилактично да пребърквам джобовете на децата си(образно казано)... ти не разбираш как може аз да правя това, аз пък не разбирам твоето решение...

и не, не търся извинения за себе си. просто дискутирам и представям различна гледна точка по темата. все пак четат и други хора и евентуално различния от идеалнистичния поглед върху нея може да им е от полза.

и въобще, не ми е ясно защо от всички теми се захванах точно с тази  newsm78. не стига, че създадох в обществото представа, че сме семейство темерути, ами обществото като нищо ще реши, че шпионажът на децата ми ангажира значителна част от ежедневието ми Rolling Eyes... надявам се психологията има обяснение за това...

# 166
  • Мнения: 13 380
Миз, добре казано,
Ще се радвам ако темата се развива като градивна дискусия и обмяна на опит при възпитанието в сложната възраст на пубертета.

# 167
  • София
  • Мнения: 62 595
Миз,
Какво е това за семейството темерути?
Глупости, ако някой стигне дотам, че основната част от времето му да е посветено на шпионирането на близките, със сигурност ще е за терапия!  Laughing

Зари,
каква градивност и обмяна на опит очакваш от тази тема? Как да шпионираме без да ни усетят?

Пубертетът, че е сложна възраст, сложна е. В момента вкъщи сме в началото. Засега се справям къде по инстинкт, къде обръщайки се към моя пуберски опит за това какво ме е вълнувало, какво ми е било неприятно и какво ме е наранявало в отношенията си с родителите.

# 168
  • Мнения: 13 380
Андариел, там е разликата, че твоето дете е в началото, а наште отдавна вече ги тресе.
Ако ти направи впечатление спора тече м/у две групи, майки с деца в пубертета и майки с малки деца или както теб навлизащи в пубертета.
Това е единственото сходно, което обединява позициите-помисли върху темата.
Бих се вслушала в майка, която и е на главата и ежедневно среща същите проблеми като мен.
А иначе съвети и констатации на кило всяка от нас може романи да напише.

# 169
  • София
  • Мнения: 62 595
Пиша това, в което вярвам и според което живея. Абсолютно наясно съм, че може в един момент да няма накъде и да се наложи да шпионирам. Ще съм пълна глупачка, ако отсека "аз? Никога!". И не е въпросът в групите и възрастта на децата, защото Джуди, например има момче колкото моя син, но аз имам и с една година по-голяма дъщеря, а както знаеш при момичетата пубертетът започва по-рано. Така че формално имам "право" да шпионирам профилактично. Но не го правя, нито през ум ми минава да го правя.

# 170
  • Мнения: 24 467
Отдавна вече темата се върти безсмислено в кръг. Затова и спрях да влизам често в нея.
Писах и по този въпрос към средата й още- не е въпрос само във възрастта, а в това дали децата имат самостоятелност, която се изразява в лично време, в което няма нито един възрастен край тях и когато тяхното поведение се отличава доста от времето, когато такъв е налице. Моето дете е на девет, но от 6- годишно играе само навън и ходи само у приятелчета, те идват у нас също и не винаги когато ние сме вкъщи. Имаше първо по някой и друг час, постепенно самостоятелното му време беше удължено. Сега се оправя напълно сам, сам ходи на мероприятията си и на училище, сам се прибира.
Точно затова моето дете, макар и с 1-2 години по- малко, е по- близо до тези в пубертета, като условия. Не е само въпрос във възрастта, макар че и тя е доста определяща и, както писахме многократно, въобще не се надявам в темата да ме схване майка на малки деца /простете, майки на малки деца, не ви чета само в тази тема, наистина е безсмислено и прескачам вашите постове, в други теми иначе- да, с удоволствие/ или на такива, които поради различни причини винаги  са съпровождани от голям човек. На тях не им се налага да проверяват, децата са постоянно под контрол, просто е безсмислено да споря с такива хора, "опитите" ни, както писа МИЗ, са коренно различни.

# 171
  • София
  • Мнения: 62 595
То няма и за какво да се спори. Пубертетът е в главата, а не в това дали детето се прибира самичко от училище. Познавам деца, които в днешно време от 4-годишни са на самоотглеждане и по цял ден се мотаят пред блока с ключове на врата. Те са самостоятелни, но не са в пубертета. Когато веднъж се отключат процесите в мозъка, връщане назад няма. Мисленето им се променя с всеки изминал ден. Като гледам моите деца, само с година разлика са, живеят почти като близнаци, но само за последната година мисленето и поведението на дъщеря ми се промени много, докато синът ми все още си е почти същият като предишните години. Така че изобщо не става въпрос за контрол заради начина на живот, а за начин на мислене и отношения. Например, ти така или иначе щеше да шпионираш (контролираш или както там го наречи) сина си, независимо дали играе на улицата от 6-годишен. Такава ще бъдеш и когато той стане на 16 или на 26, освен ако не се случат някакви други събития, които да те променят. При равни други условия не бих си шпионирала децата текущо, освен ако не е някакъв екстремен случай или имам много сериозни подозрения, че нещата не вървят на добре. Аз и сега мога да ги шпионирам, например мога да застана отстрани на училището без някой да ме забележи и да ги гледам какво правят в двора или при някакви други дейности на други места, където не са под надзора на възрастен, но не го правя. Мога дискректо на им гледам и нещата в чекмеджетата, обаче пак не го правя.

Последна редакция: сб, 01 авг 2009, 13:56 от Andariel

# 172
  • София
  • Мнения: 1 861
Темата започва все повече да ми прилича на онази с бибероните и памперсите... Wink
И за мен най-добрият начин е не само да покажем и убедим  децата си в своето доверие в техния "здрав разум", но и да ги накараме да уважават това доверие и да се стремят да го оправдаят (т.е. сами да си слагат спирачки в рамките на разумното и безопасното!) Е, да ама за съжаление това изисква наистина "майсторлък" а и универсална рецепта няма! Някои успяват, други не... И всеки действа според вижданията си и ситуацията! (Не че казах нещо ново, просто пак повтарям, за мен завихрилият се спор е излишен, особено в този си писмен вид, който малко или много ограничава изясняването на понятията и позициите!)

# 173
  • Мнения: 24 467
А на мен ми прилича на безсмислено сравнение между "вяра" и "опит". Все едно аз да предполагам как ще гледам бебе, без да имам такова и да се опитам да убедя имащите, как би било по- добре. Напълно безсмислено, поради което спрях да пиша.
До тук никой не е писал по въпросите точно какво, кога и колко, въпреки това се правят огромни обобщения, почиващи на предположения и твърде далеч от реалността. Започна се с първично отричане на нещо, което не беше ясно още какво значи в началото на темата и остана просто да се поддържа, за да не затлее.

# 174
  • София
  • Мнения: 1 861
...До тук никой не е писал по въпросите точно какво, кога и колко, въпреки това се правят огромни обобщения, почиващи на предположения и твърде далеч от реалността. ...
Точно!  newsm10
А темата би имала реален смисъл и би била от помощ, баш ако не дъвчем теоретични принципи, а споделим реални ситуации и опит в справянето си с тях!
(И в този смисъл малко спам: тези дни, влизайки в стаята, синът ми (джуджето любопитко) прочете заглавието на тази тема (четях в момента) и каза "Хм!" Два дни по-късно, преди да замине на лагер, давайки му пари, съвсем без задни помисли го питам: "Имаш ли други пари в себе си?" Той казва: "Не, само някакви стотинки..." Малко по-късно идва и ми предстявя 20 лв. с думите "Проверила си ме, нали?" - не знам как да коментирам, но определено ми стана гадно....)

Последна редакция: сб, 01 авг 2009, 16:55 от M4

# 175
  • Мнения: 1 266
А на мен ми прилича на безсмислено сравнение между "вяра" и "опит". Все едно аз да предполагам как ще гледам бебе, без да имам такова и да се опитам да убедя имащите, как би било по- добре. Напълно безсмислено, поради което спрях да пиша.
До тук никой не е писал по въпросите точно какво, кога и колко, въпреки това се правят огромни обобщения, почиващи на предположения и твърде далеч от реалността. Започна се с първично отричане на нещо, което не беше ясно още какво значи в началото на темата и остана просто да се поддържа, за да не затлее.

Ами, аз например, си отгледах бебето точно както "предполагах" преди да го родя и макар че околните ме убеждаваха в какво ли не - как щяло да има колики, как съм щяла да бъда нонстоп недоспала и преуморена, как щяла да спи в нашето легло до пето пришествие и т.н. - нищо от тези неща не се сбъдна. Така че на мен такива разговори не ми се струват толкова безсмислени.

М4  ooooh! Мислиш ли да му говориш нещо по въпроса като се върне?

# 176
  • София
  • Мнения: 1 861
Ами, безсмислени са точно поради това, че какво ще се случи е едно, а чуждите, пък и личните предвиждания са друго!
А що се отнася до:
М4  ooooh! Мислиш ли да му говориш нещо по въпроса като се върне?
Котката Марта, принципът ми е да си провеждам разговорите непосредствено  по конкретния повод и на място! Обясних, кавото имам да кажа, но как е прието...  Като споменах тази случка, исках само да кажа, че отношенията с децата ни са изключително сложни, доколкото е "крехка" и самата тяхна психика! Винаги съм се стремяла да си градя напълно "открити" отношения с дечица, ама ей на, мъъъничък повод се оказа достатъчен, някой да ме заподозре в "шпионаж" (надявам се основата, която съм уж изградила да устои)! Същевременно обаче, поводът резултира и в това, човечето да си признае "скътаното"... А сега, де?

Последна редакция: сб, 01 авг 2009, 17:55 от M4

# 177
  • София
  • Мнения: 62 595
Обобщения не правя. Моето мнение е ясно, че който е склонен да шпионира и смята, че по право му се полага да го прави "профилактично" ще го прави и за това не са му нужни поводи. Аз съм на другата страна - не шпионирам децата си, въпреки че имам възможност, защото е в разрез с моите възгледи и опит, но не бих се заклела, че никога няма да го направя, ако се наложи. Но поне засега нямам причина да го правя - нито има някаква обезпокоителна промяна в поведението, нито официалните източници на информация дават подозрения, нито нищо. Затова сега си имаме доверие и толкова. За вбъдеще ще видим.

# 178
  • Мнения: 1 266
М4, ми то така си трябва - за времето и мястото, ама аз не знам защо останах с впечатление, че е станало това в последния момент, преди да замине. Явно съм била в грешка.
На мен ми е интересно какво си му обяснила, ако искаш да споделиш.

# 179
  • София
  • Мнения: 1 861
Ами, просто истината. А тя е, че съм съвсем наясно, че винаги си има „спестени” парички, дали поради факта, че дядо/баба са му ги дали, или че е забравил да ми върне рестото от някое пазаруване (въпреки, че не съм направила въпрос за това Wink), или от някоя негова реплика, че и той в момента може да плати сметката (ако сме седнали някъде двамата с него), дали поради факта, че виждам вкъщи „неразрешени/неспонсорирани” от нас покупки на някоя детска глупост (поредните карти ю-ги-о, например) и т.н. С други думи, че не „паса трева” и че не е необходимо да го проверявам, за да имам идея по въпроса. Честно казано за сега въобще не ми е трудно да обяснявам подобни неща, тъй като синчето е съвсем наясно с това, че зорко бдя над „личния му живот” и не само го приема съвсем нормално, а дори прилага и към нас същите методи, а аз също се опитвам да ги приемам „дружелюбно” – на постоянните въпроси от рода на: С кого излизаш?, Къде отиваш?, Кой ти се обади и какво си говорихте? и други негови „любопитства” се опитвам да реагирам нормално и неантагонистично. Хващала съм го дори да чете в тема тук, в която знае, че аз пиша и се информирам за децата на неговата възраст, което просто стана повод да обсъдим някои общо вълнуващи ни проблеми и т.н. Същевременно той ползва моя скайп (по негово решение, въпреки, че си има и свой) и е напълно наясно, че всичките му контакти ги виждам и винаги мога да му изчета хисторито, въпреки че никога не съм го правила, както и той има същата възможност, но изключая случите, когато се опитва да се прави на мен (и естествено веднага е изловен от отсрещната страна, най-малко поради стила на изказ), смятам, че не ми е бъркал в "кореспонденцията"... Наясно е също, че когато сметката му за телефон е неприемлива за нас, разпечатката ще бъде колективно разгледана и обсъдена... Нооо, това, че за сега понякога ми е достатъчен и шеговития отговор: Как откъде знам, нали те познавам от 11 години! не означава, че нещата ще бъдат така розови и в бъдеще... Искрено се надявам да успеем да заслужим доверието на децата си, да ги убедим, че нямат по-близки и по-загрижени за тях хора от нас с баща им, че каквото и да им се случи трябва да разчитат най-вече на нас, но за това трябва и да знаем, какво се случва. Но не дай си Боже, ако тази връзка не се получи или се "счупи" някак, ако се наложи, бих включила целия шпионски арсенал, само и само децата ми да са здрави и читави!

Последна редакция: сб, 01 авг 2009, 20:35 от M4

# 180
  • София
  • Мнения: 754
Тази тема е за деца в училищна възраст. Очаквах че ще дискутират родители на тиинейджъри за да обменим опит. Но тук основно пишат родители на бебета и на деца в началните класове. Тази възраст сме я минали, но тя е много различна от "опасната" възраст на пубертета. Не искам да влизам в излишни дискусии, затова спирам тук.
Успех на останалите!

Ето какво става в пубертета http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=416583.0

# 181
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 951
Не обобщавам. Нито е въпрос на "вяра". Излагам принципна позиция и отношение. Каквито имам и към удрянето на деца, примерно, без непременно да имам опит в шамаросването и без непременно да означава, че никога няма да ми се случи. Това, че някой го прави, в абсолютно нищо не ме убеждава. Обичам да чета аргументирани мнения, без значение дали произтичат от опит или вътрешни убеждения. За мен в такива случаи дискусиите имат смисъл. Безсмисленo ми е споделянето на нечии субективни преценки кой има основание да пише, кой кого чете и подобни.

П.С. Темата беше пусната в "Нашите деца". В последствие преместена тук. Не е за обмяна на опит. По друг начин е зададена.

Последна редакция: нд, 02 авг 2009, 15:09 от ЧеКа

# 182
  • Мнения: X
   Децата в началните класове също са деца в училищна възраст, освен това темата е така формулирана: " Шпионирате ли децата си?" без да е уточнено за каква точно възраст става дума. Аз смятам, че е всеки е свободен да изкаже вижданията си по въпроса, дори да не е родител.  Peace

# 183
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Не мога да повярвам, че темата се разви до тук.
Какво значение има децата на каква възраст са ни. Принципите са си принципи.
Освен това най-малко всеки един от нас е бил в тази възраст и знае за какво става въпрос, правейки си анализ през днешните години.
Това, че сме с малки деца в никакъв случй не означава, че сме недоразбрали и наивни хлапачки.
Във форума има освен майки има жени работещи като педагози, психолози, соц.работници и т.н, които прощавайте, но вероятно знаят малко повече от вас по тези въпроси.
Така, че няма никакво значение кои сме, какви сме, колко големи са ни децата.
Тук сме да споделяме мнение и опит!

# 184
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, четох я въпросната тема. За мен фундаментално нещата са по друг начин. Децата ми не са коне или някакъв друг впрегатен добитък, че да съм им сложила юзди. Изобщо, наблюдавам как все още са много широкоразпространени матафорите, които оприличават възпитанието на децата на гледането на животни. Не съм забелязала някой да уважава домашния си любимец или селскостопанското животно, но го отглежда и ако се падне породисто и послушно много се хвали с него.

Между другото, всяка възраст е опасна. Така, както на 14 може да започне да употребява наркотици, така на 10 може да започне да пуши или да продава наркотици. В по-малката възраст децата правят глупости и се навират между шамарите от глупост и наивност, а на по-голяма, защото търсят приемане във външния свят или за да се бунтуват срещу родителите, системата и изобщо целия свят.

# 185
  • Мнения: 24 467
Не разбрах кой на кого е забранил да пише и да споделя.
Темата обаче неслучайно е преместена в подфорума, където й приляга. Майките, вече писахме кои, разбират и защо. Нищо лошо по отношение останалите, вече се извиних и обясних, защо ги минавам транзит по темата. И възрастта има значение и самостоятелността на детето, което на 2, на 3, на 4, на 5 просто няма как да влиза в категорията. В нея не влизат и по- големи, които биват водени, вземани от училище, при които непрекъснато има по някой голям, за тях също обясних защо го намирам за безсмислено по отношение контрола, обект на въпроса. Нищо лошо също нито по отношение тези деца, нито по отношение родителите им- така решили, такива условия имали, така са направили, тяхна си работа. Не коментирам техният избор въобще. Да не преливам в кацата без дъно да пиша за пореден път по въпроси, вече обсъдени.

М4: "А темата би имала реален смисъл и би била от помощ, баш ако не дъвчем теоретични принципи, а споделим реални ситуации и опит в справянето си с тях!"- на това бих искала и аз да акцентираме, още в началото на темата зададох въпроси в такава насока. Даже дадох леки примерчета кога ми е било нужно да хвърля един поглед, без да ме забелязват и как съм го правила.
На мен най- притеснително ми беше когато в началото оставих сина да играе сам пред блока- непрекъснатото надничане тайно, да не види и да не се обиди е познато на всеки, преминал през ситуацията. След това, следваща стъпка- на площадката- към нея нямам пряка видимост, само си спомням, че редовно маршрутът ми беше от там с количката и то покрай храстите, пак да не ме видят. Мога да споделя, че чувах редовно неща, казани от хлапетата, моето включително, за които никой родител не можеше да каже, че могат да бъдат изговорени точно от неговото дете.
Имаме момченце в блока, в компанията на сина. Точно него редовно го чувам и да псува и глупости да прави и говори, но в очите на мама и тате е възпитано, добро и послушно. Познавам го от 4 години, вкъщи са играли и вкъщи съм ги чувала. За мен е полезно да познавам децата, с които дружи детето ми и то да ги познавам добре, което не става само с разговор. Миналите през периода съм убедена- разбират. Преди седмица се звъни у нас, отварям- то. Веднага заявява: "Искам да кажа, че не ми е приятно Коко да ми говори глупости." Казвам му: "Добре, кажи той какво ти каза и защо ти го каза." То мрънка нещо. Питам го изрично кой е започнал и дали това момченце не е било инициатор /защото съм го чувала и виждала редовно в тази му роля, точно в ситуациите, когато децата се чувстват сами. В други няма да ги чуя, разбира се./ Сещам го, че у дома съм го чувала и то изплю камъчето: "Ми той не точно Коко, той Е. ми каза, пък те се смяха другите." /ама на Е... родителите директно ще му затворят вратата, пък на Коко майка му ще го изслуша, затуй идва у нас/, "Ми, аз казах....., че той е.... и те ми отговориха....". Пращам нашият тати да разбере какво се е случило от децата, когато са на камара всичките и се оказва, че таткото на момченцето е до входа и наслушва какво си хортуваме аз и сина му. Чувам само от него: "Аз нали съм ти казвал като те обиждат, да обиждаш и ти!" Отговор: "Ами да." Пак таткото: "Ами то е нормално и когато ти започнеш и теб да те обидят. Нали се сещаш.". За таткото определено също беше от полза това "наслушване", хич и не съм и помисляла да се сърдя, напротив.
Веднъж при подобно заслушване чух, как едни деца карат сина ми да купи кибрит. Той отказа, те го накараха да поиска от мен пари /беше на 6, точно когато се запознаваше с "нещата от живота"/, добре, че го чух това. Даже го "посъветваха" да каже, че са за сок. Идва сина и казва "Мамо, дай ми пари." "Защо са ти?" "Да си купя сок.". Тогава разказах аз, че съм чула и му разказах и други неща- за децата, за кибрита, за лъжата, за евентуалните последици. Ако не го бях чула наистина щях да мисля, че ще си купува сок и щях да му дам. Не ме беше лъгал или поне аз не съм го хващала. А децата намерили пари, купили кибрит и пускали запалени клечки в мазите. Отърва се синът от голяма бела, при това разбра съвсем реално до къде може да доведе една лъжа, пък беше предпазен и от свое участие в белята. Разбра, когато лъжата не беше така съществена, когато последиците от нея не бяха така големи и сериозни.
В училище са на третия етаж. В междучасието се пързаляли по парапета- нещо наистина опасно. Учителката написала накратно в бележника до мен със съвет да обясня. Синът бърза, играе, не ми представил бележника, забравил. Аз не се карам за забележки, говоря и обяснявам, те са просто информация от учителката до мен, на какво да обърна внимание. Синът винаги дава бележникът да прочета, да се подпиша, да говорим, това и правя. Този път забравил. Бъркам в чантата, винаги проверявах първите две години дали е сложил в нея всичко, по съвет на учителката- да се готвят сами, но ние да контролираме по програма дали са сложили нещата. Изваждам бележника, понякога забравя оценки за подпис да ми донесе, наистина забравя, той никога не е носил дори четворки, а учителката моли бележниците да се контролират редобво. Тогава попадам на забележката и я прочитам. Викам детето, говорим, от мен разбира то кое е опасно при този разговор. И наистина е опасно. 
Имам много примери, много пъти подобно заглеждане и заслушване са ми били от полза и никога синът ми не ми е правел забележка, защо съм била еди къде си в определен момент. А аз позволявам да ми прави забележка, позволявам си и да се извиня, когато не съм била права. Така че той няма страхът да сподели, когато намирам моето отношение за лошо, обидно, неправилно.
Не винаги можеш да предвидиш кога в каква ситуация ще се намери едно дете, особено когато не си до него непрекъснато, а това все някога ще трябва да стане. Това майките в моето положение също го знаят от реалния си опит, който за мен е милион пъти по- ценен от голата вяра на непреминалия през реални ситуации и нужди. Иначе е лесно, красиво, но невярно да си мисли човек, че като приказва и е откровен, всичко винаги ще е на шест. Няма такива филми просто. Децата растат и стават все по- самостоятелни, а когато дойде моментът да играят сами /животът на децата е играта/, се сблъскват с толкова различни неща, че човек трябва да е вълшебник, за да може да ги предвиди и да се намеси навреме, в точния момент и по точния начин. Е, аз писах, не съм със самочувствието на вълшебник, нито на перфектен човек.
М4, аз пиша тук само когато съм в офиса или когато край мен няма никой. Ти какво му отговори на твоето дете?

# 186
  • София
  • Мнения: 1 861
Judy, ако това, което си описала, наричаш шпионаж, мисля, че всяка отговорна и ангажирана майка под някаква форма го прави. Убедена съм, че и най-върлите противници на „шпионирането” тук се интересуват от средата на децата си, от това с кого, къде и как общуват, за случващото се в училище, да не говорим. Просто за всеки методите на опознаване са различни, според детето и ситуацията. Ако на мен например не ми се налага да подслушвам разговори и да се крия в храстите, то е защото средата аз съм му я създала, т.е. децата, с които синът ми движи, познавам откакто той се е родил, израснаха пред погледа ми (до един момент ежедневно), а родителите им са ми страшно близки, някои от едно време, други точно покрай децата – отгледахме/ждаме си ги заедно и дето се вика всеки от нас е участвал по някакъв начин във възпитанието на другите и си ги чувства като свои деца. Някои от тях вече са 14-15 годишни, та имам доста добра идея от пуберската промяна и продължавам да вярвам, че докъде ще стигне тя, зависи наистина от много комплексни фактори, но един от най-важните е връзката с родителите и уважението към личността на детето, проявено от тях. Когато синът ми тръгна на училище и се сблъска „с нещата от живота”, много се страхувах от това, че израсна в „поливана и наторявана градинка” и изневиделица трябваше да се сблъска с доста по-различни отношения. Е да, ама се оказа, че колкото и да поеха пътя си, тези деца продължават да се търсят и до днес (вече отдавна и извън нашите междуродителски отношения), а в училище той си се сприятели точно с деца с подобно поведение и възпитание (познавам доста добре и техните родители)... И не че приятелите му са идеални, и не че не са правили щуротии (деца са все пак), просто знам каво да очаквам от тях и в този смисъл притеснения за среда и лошо влияние почти нямам... Само ще опиша една случка, която говори сама за себе си. Миналата година синът ми шеше блъснат от кола, слава богу с леки последици единствено за колелото. Човекът решил, че няма да споделя с мен случката, за да не се притеснявам. Е да, ама сладурите около него, уж шантави пубери, го бяха хванали за ушичките и ми го доставиха вкъщи лично с думите: Сега седни спокойно и обещай, че няма да му се караш! След което ми разказаха случката с най-големи подробности и даже ме посъветваха да го наблюдавам внимателно...  Grinning
 По отношение на бележника ситуацията и при нас е абсолютно същата, просто съм казала, че искам да стои на определено място в чантата, за да мога да го намирам винаги, когато реша, без да ми се налага да изсипвам всичко...

На въпроса какво съм му отговорила при описаната ситуация, вече отговорих по-горе на Котката Марта, освен ако нямаш нещо друго предвид...

Извинявам се за дългото словоизлияние, не че не мога да пиша още, но не знам доколко ще е по темата! Wink

Последна редакция: пн, 03 авг 2009, 14:45 от M4

# 187
  • Мнения: 24 467
Терминът е погрешно подбран. Не е "шпионаж", а "контрол"- нещо напълно естествено и задължително, една от основните родителски функции. Контролът изисква наблюдение с цел обективно опознаване и асимилиране на обстановката.
Имам достатъчен опит с големи, по- големи и още по- големи деца, за да си направя този извод.
Не случайно започнах с това.
След което дадох дефиниция на понятието, пак в началото на темата, както и няколко примера какво правя аз, според критерия за "тайно" наблюдение /далеч преди днешния си пост/ и защо е по отношение предимно на голямото, а все още не на малкото дете.
Както повечето теми обаче и тази, за жалост, започна с основни неясноти по отношение обсъждания проблем и гръмки фрази от типа на "Аз никога!". Затова и молих няколко пъти за линк към предаването, за да видя сама на прав път ли съм при тълкуване от моя страна на онова, което е било обект на обсъждане там, но вероятно няма такъв. И правилно засягането на темата в предаването е станало по отношение по- големи деца. Защото макар и накратко споделеното в първите постове на авторката ме наведоха над такива мисли- какво всъщност се разбира под "шпионаж" и преди да погледна отгоре и повърхностно според общоприетото емоционално- оценъчно съдържание на понятието /ау, колко е лошо това нещо, шпионажът/, предпочетох да се разясни този момент. Затова дадох и моята версия за съдържанието и какво аз обсъждам тук. Въз основа на възможно най- общо представеното понятие обаче се направиха разни генерални изводи за робство, за обръщане на стаята и личната кореспонденция, непрестанно ровичкате и т.н., което, ако беше четено внимателно и не беше целено просто да си спорим, щеше да стане ясно още в това начало на темата. Винаги съжалявам, че подобни иначе интересни теми, изобилстват с общи и често безполезни практически постулати, а рядко с конкретни житейски примери. И да, последните могат да са от полза в пъти повече.
А иначе, М4, не мога да огранича средата на детето, разбираш, че когато то става наистина самостоятелно, само избира приятелите си, а това лично аз мисля, че е редно да проконтролирам, дискретно, разбира се. Както и че не мога да разчитам просто на разговори с детето и да приема неговата оценка за нещата като обективна и пълна такава, без самата аз да я проверя. Не само за приятелите, разбира се.  Wink
Не става въпрос въобще само за доверие, както вече стана ясно за повечето тук, а чисто и просто за трезва преценка, че децата са си деца и не могат да отсяват винаги важното от несъщественото, не могат да правят изводи от базата информация, каквато ще направи човек с по- богат житейски опит, каквито се предполага, че са родителите. Предпочитам да очаквам евентуално подхлъзване, за да съм готова да реагирам навреме, от колкото реакцията ми, с основна база изключително самочувствието ми, да е късна. Засега сме наред, но знае ли човек кога... Повечето хора, получили уроци житейски, обикновено са били неподготвени- затова са били самите уроци, както и силата и вида на техните последици. Но и това беше вече писано.
За "връзката с родителите и уважението към личността на детето"- разбира се, че са най- важни,  мисля никой не отрече тези фактори тук, но акцентът бе върху друго.

# 188
  • Мнения: 1 266
Аз бих помолила детето да ми донесе бележника, вместо да му бъркам в чантата.

# 189
  • Мнения: 24 467
Ако си е вкъщи- няма лошо.
Както и аз нямам против сина ми да ми донесе портмонето от моята чанта.
Личен избор и подход.

# 190
  • София
  • Мнения: 1 861
Аз бих помолила детето да ми донесе бележника, вместо да му бъркам в чантата.
Да, всеки от нас го прави, да не говорим, че и самото дете знае по принцип, че трябва да го покаже, без да бъде подканяно! Един ден обаче вероятно сама ще се убедиш, че на въпросната подкана има множество отговори, от "Госпожата ги събра." до "Ами не знам къде съм го сложил." И въпросът не е за бележника по принцип! Не че съм върл почитател и познавач на този вид литература, но навремето ми беше направила голямо впечатление една реплика в една книжка - нещо от сорта, че децата се чувстват най-сигурни, когато са наясно с правилата и това, дали и доколко държиш да ги спазват! Опитът ми показва, че е точно така...
... Винаги съжалявам, че подобни иначе интересни теми, изобилстват с общи и често безполезни практически постулати, а рядко с конкретни житейски примери. И да, последните могат да са от полза в пъти повече.
А иначе, М4, не мога да огранича средата на детето, разбираш, че когато то става наистина самостоятелно, само избира приятелите си, а това лично аз мисля, че е редно да проконтролирам, дискретно, разбира се. Както и че не мога да разчитам просто на разговори с детето и да приема неговата оценка за нещата като обективна и пълна такава, без самата аз да я проверя. Не само за приятелите, разбира се.  Wink ...

Judy, пак повтарям, не споря с теб, както и с никого в тази тема, най-малкото поради факта, че не се познаваме, а думите не могат да кажат всичко! Описвам личен опит, като моята  алтернатива на "шпионирането", единствено с мисълта, че е една от възможните ситуации и гледни точки, с пълното съзнание, че чуждия опит може да бъде различен и съответните методи за контрол, по-правилни за съответната ситуация! ... И наистина с огромен интерес бих изчела и конкретните начини на справяне на останалите! Извън това какво бихме и какво никога не бихме направили...(Все пак имам и второ дете и при него нещата седят по съвсем различен начин. Wink)

Последна редакция: пн, 03 авг 2009, 18:41 от M4

# 191
  • Мнения: 24 467
М4, аз също, напротив, тъкмо да прочета и аз нещо по- конкретно по темата, споделено от някой в сродно положение. Гледам аналогични ситуации за скайпа, примерно. Може да прочета идея, която да не съм обмисляла, която да ми допадне.

# 192
  • Мнения: 23
 #Crazy #Crazy #Crazy #Crazy #Crazy #Crazy #Crazy #Crazy #Crazy #Crazy #Crazy

Как така мислите,че това е "контрол" - това е "шпиониране" и е най - малкото е неприятно вмешателството в някои малки тайни.Ако искате да опазите и контролирате децата си има други "психо" трикове за това.Например - Вместо постоянно да питате и питате/По-големите деца така ги насърчавате да мълчат/ извикайте ги да си поговорите и задайте един общ въпрос,после изчакайте 5-10минути ако и детето да не говори.То ще изпита нужда да ви каже нещо за да я няма неловката тишина.С такива трикове можете да  научите за децата и  живота им,а нес насилствено вмешателство

# 193
  • Мнения: 25 713
Не мога да повярвам, че темата се разви до тук.
Какво значение има децата на каква възраст са ни. Принципите са си принципи.


Има огромно значение възрастта на детето, как да няма? Едно е да видиш тригодишното си дете да говори с непознат човек и да провериш кой е той и какво иска от детето ти, друго е когато детето е 15-годишно или 18-годишно, пази боже.
Едно е да контролираш първите стъпки и контакти на детето си в нета, друго е да го следиш и по-нататък, когато вече е научило правилата и общува главно с връстници.
И изобщо, в тази тема изясни ли се най-накрая за контрол ли става въпрос, или за шпиониране? Защото аз правя много голяма разлика между двете понятия.
И понеже стана въпрос за споделен опит - когато синът ми беше на 6 години, лично му направих поща и следях от кого получава и на кого праща писма. Не съм любопитствала особено какво има в тях, главното беше да следя контактите му. Пък и често му помагах да изпраща разни неща на децата от предучилищната - картинки, музика и други подобни, с каквато цел беше регистрирана пощата му, та имах понятие за какво става въпрос.
Когато година-две по-късно  разбрах, че сам си е регистрирал други пощенски кутии - спрях да контролирам. Едно, че нямаше смисъл и второ, явно имаше нужда от своите тайни.
И така си вървят нещата, общо взето. Чета това, което пише по форуми, т.е. - това, което е обществено достояние, но не чета скайпа, пощите и личните му, въпреки че мога.
Не ровя по джобовете му по принцип, освен преди да пъхна дрехите му в пералнята. След няколко задръстени филтъра с монети и други дреболии, двамата с баща му са предупредени - влезе ли една дреха в коша за пране, престава да бъде лична собственост и имам правото не само да ровя по джобовете, но и да приватизирам намереното (пари  Money). И бележка от/до гаджето да намеря, ще я прочета, защото мястото и не е там.  Mr. Green
Знам къде си държи парите, но не проверявам колко има - негови са си и е негово право да пести или харчи, както реши. Баба му винаги ми казва, когато му даде някакви пари, колкото и малка сума да е. Те си имат правото на техните "тайни", но и аз като родител трябва да имам представа с какви суми разполага детето ми. Не питам как си харчи парите, обаче. Баба му е разумна и не злоупотребява.  Laughing
Не ровя за бележник, при подозрение, че го крие - карам го сам да си изпразни раницата пред мен. Предупреждавам, когато реша да се обадя на класната му, за да се информирам за нивото му в училище и му давам възможност сам да сподели, ако е "забравил" да спомене нещо.  Laughing
И т. н.
Контрол - да, задължително, докато сме отговорни за него. Шпионирането е обидно и за двете страни.

Последна редакция: вт, 04 авг 2009, 15:24 от Как` Сийка

# 194
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Как`Сийке, но има и едни много хубави приказки, че "На каквото си постелиш на такова ще легнеш" ,  "Детето се възпитава първите 7 години" и култовото "Бий дупе, за да не биеш дупище"  Laughing
т.е. каквъвто и контрол да се опиташ да наложиш, и колкото и шпионски техники да прилагаш, винаги можеш да бъдеш "изигран" от детето си, ако то реши да скрие нещо.
Затова от голямо значение е изначално какви са отношенията родител-дете.
Важно е още от раждането да се гради доверието - което става чрез метода на проверката (който някой от майчетата споменават).
Тогава, когато има стабилност в отношенията на по-късен етап не считам, че е редно да се прибягва до обиск, за да разбереш детето с кого общува, какви са му приоритетите и каква нагласа има към света.
Никой не оспорва факта, че при наличието на тревожни фактори е необходимо да се шпионира, но редно ли е това да се извършва просто за спорта.
И тъй като съм на тема поговорки, че вмъкна и още една, че "Любопитството уби котката".
Аз съм убедена (макар и за вас да е грешно), че колкото по-протективни са родителите, детето толкова по-отчуждено и тревожно става.
Родителя трябва да е опора за детето си, пътепоказател, а не железопътна линия.

П.С И за да не кажете, че нямам право да пиша в темата, че поясня, че този път пиша от името на "жертва" на подобно отношение, тъй като моята майка например и до днес уж "хвърля по едно око" на покупките ми (което изключително много ме дразни).
Та, аз нямам ващият опит, но за сметка на това много добре знам какво е да си от другата страна.

# 195
  • Мнения: 25 713
Как`Сийке, но има и едни много хубави приказки, че "На каквото си постелиш на такова ще легнеш" ,  "Детето се възпитава първите 7 години" и култовото "Бий дупе, за да не биеш дупище"  Laughing


Ела ми го кажи пак, когато собствените ти деца станат на 13 години и по-големи. Живот и здраве само - очаквам с нетърпение да споделиш.  Laughing

ПП А когато дъщерята хвърли поглед на покупките на майка си, как ще го наречем, че е зле възпитана ли?  Wink

# 196
  • София
  • Мнения: 1 861
Angel^wings, аз лично не виждам противоречие между това, което Как' Сийка е написала и твоя постинг. Факт е обаче, че принципите са си принципи, но децата на различна възраст имат различни потребности и подходът, прилаган съответно трябва да е и е коренно различен. Позицията, която тя застъпва, доколкото аз поне я разбрах, е от повече контрол (не шпионаж), към все по-малко/по-различен според порастването/осъзнаването на децата (нещо, което моите родители приложиха спрямо мен навремето и мога да съм им само благодарна)...
Колкото до това, кой има и кой няма право да пише - това е смешно, най-малкото поради факта, че всеки от нас има своя опит и своите виждания, породени до голяма степен и от начина на възпитание, на който е бил подложен, на плюсовете и минусите, които сам за себе си е намерил, и от там гради и своята принципна позиция (дали в подкрепа, дали в противовес с него)... И ако аз, примерно, призовах към повече конкретика, то е поради факта, че колкото и да са важни принципите, всеки разбира понятията различно, а и всяко конкретно дете е различно, ситуацията е различна, средата е различна, опитът е различен, целите са различни...

Последна редакция: вт, 04 авг 2009, 18:41 от M4

# 197
  • Мнения: 121
Шпионирам,как не!Е, гледам да дам свобода,но се притеснявам.Може би прекалявам дори със джиесема и въпроса-Къде си? Embarassed

# 198
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
.......[/quote]
Обещавам и тогава да споделя по въпроса  Wink

П.П. Ако дъщерята хвърли поглед няма проблем, но ако го прави постоянно ще си поговорим по въпроса. Mr. Green
 

# 199
  • Мнения: 1 266
Ако дъщеря ми преглежда покупките ми, ще поговорим и ще й бъде обяснено, че нямам нищо против да го прави, стига преди това да ме е попитала. Просто е принцип в общуването. Не бъркам в чантата, портмонето, телефона и компютъра на никого и очаквам същото отношение спрямо мен. Ако ми трябва нещо, нося съответната вещ на притежателя й, за да ми даде, каквото ми е необходимо.

Ако ми каже, че бележникът е събран за повече от 3 последователни дни, ще се обадя в нейно присъствие на класната, за да питам какво става. Винаги има начини, които не включват бърникане.

Иначе нивото на контрол, описано от Как' Сийка е приемливо, според мен, без да е прекалено.

# 200
  • Мнения: 20
Имаше момент когато очаквах майка ми и баща ми да ме шпионират мислейки си, че ако го правят значи ги интересувам. Те разбира се не направиха нищо подобно и аз си останах само с мисленето.
В момента нямам нищо против майка ми да ми барника из телефона или чантата, голяма работа, няма да види документи за конспирациите на ЦРУ. Нямам проблем и форумите в които пиша да провери. Само не обичам когато се налага да я уверявам, че еди кой си от нашия си форум е достатъчно свестен човек, че аз да му имам доверие да му ходя на гости.
Майка ми не пише по форуми или поне аз не съм забелязала. Въпреки, че би ми било любопитно да й видя мненията по дадени теми.
Въпроса "Къде си" винаги съм го мразеля, защото като му тегля едни обеснения иди ме разбери. Иначе не подкрепям това с шпионирането и винаги бих предпочела да ме попитат в лицето, защото винаги бих им отговорила, независимо от темата.


Цитат на: Как` Сийка
Едно е да контролираш първите стъпки и контакти на детето си в нета, друго е да го следиш и по-нататък, когато вече е научило правилата и общува главно с връстници.
Аааа не съм съгласна, ей ме мен, 100 процентов тинейджър общуващ с хора по интернет, които са два пъти на годините ми. Не съм съгласна и още как, и с възрастни трябва да се общува.

За бележник, оценки никога не съм крила. Сигурно защото не съм имала нужда и повод. Е малко увяхнала се прибирам след някоя четворка, ама в повечето случаи ме е яд повече на себе си от колкото на майка ми и баща ми, че са ми се карали.

Какво имате впредвид в това с покупките, аз винаги им хвърлям поглед особено, когато са оставени на масата. Най-малкото с очакването да има нещо за мен.  Mr. Green А ако е нещо, което не трябва да го виждам те си знаят и не биха го оставили на явно място. А аз нямам навика да човъркам из шкафовете.

# 201
  • Мнения: 668
Имаше момент когато очаквах майка ми и баща ми да ме шпионират мислейки си, че ако го правят значи ги интересувам. Те разбира се не направиха нищо подобно и аз си останах само с мисленето.
В момента нямам нищо против майка ми да ми барника из телефона или чантата, голяма работа, няма да види документи за конспирациите на ЦРУ. Нямам проблем и форумите в които пиша да провери. Само не обичам когато се налага да я уверявам, че еди кой си от нашия си форум е достатъчно свестен човек, че аз да му имам доверие да му ходя на гости.
Майка ми не пише по форуми или поне аз не съм забелязала. Въпреки, че би ми било любопитно да й видя мненията по дадени теми.
Въпроса "Къде си" винаги съм го мразеля, защото като му тегля едни обеснения иди ме разбери. Иначе не подкрепям това с шпионирането и винаги бих предпочела да ме попитат в лицето, защото винаги бих им отговорила, независимо от темата.


Цитат на: Как` Сийка
Едно е да контролираш първите стъпки и контакти на детето си в нета, друго е да го следиш и по-нататък, когато вече е научило правилата и общува главно с връстници.
Аааа не съм съгласна, ей ме мен, 100 процентов тинейджър общуващ с хора по интернет, които са два пъти на годините ми. Не съм съгласна и още как, и с възрастни трябва да се общува.

За бележник, оценки никога не съм крила. Сигурно защото не съм имала нужда и повод. Е малко увяхнала се прибирам след някоя четворка, ама в повечето случаи ме е яд повече на себе си от колкото на майка ми и баща ми, че са ми се карали.

Какво имате впредвид в това с покупките, аз винаги им хвърлям поглед особено, когато са оставени на масата. Най-малкото с очакването да има нещо за мен.  Mr. Green А ако е нещо, което не трябва да го виждам те си знаят и не биха го оставили на явно място. А аз нямам навика да човъркам из шкафовете.


Ако е истина, това което пишеш по темите - то ти си истинско цвете на пустинята  bouquet
Мечта за всяка майка - не криеш бележника, не се къдриш, не се гримираш, естествено и бели не правиш Simple Smile
А ореола не ти ли стяга? Twisted Evil

Моята щерка (~7г.) започна още от ДГ да се мацоти с какви ли не мазила и аз направо полудявам. Говорихме много, проверявахме червилата за олово (и изхвърлихме голямо количество от тях Sick), слава Богу, явно се откъсна от госпожиците в градината, които се "гримираха", но продължава да се лакира (така, до първа фаланга...) - ужас!

Отделно е толкова потайна, че няма накъде повече. От дъжд на вятър да спомене нещо... Та си мисля, че колкото и да съм против шпионирането, във всичките му варианти, май ща не ща, ще трябва да го приложа, наистина във възможно най-шпионския му вид...

# 202
  • Мнения: 681
Аз предпочитам да не шпионирам. В телефон, тефтер, раница и друга лична територия не навлизам, изисквам същото и по отношение на мен. Това сме го постигнали без да го налагам, просто с времето се научихме взаимно на уважение и зачитане на личното пространство. Мисля, че това е правилният начин. Все още не съм попаднала на разминаване в това което тя казва и това което е в действителност. Е, не е и от най-сговорчивите и приказливи моята дъщеря, но пък и не сме се хващали в лъжа все още. Много е потайна, но пък и аз бях такава навремето. Няма на кого да прилича  Laughing

# 203
  • Мнения: 2 133
Мойта е на 11г. До сега ни споделя всичко от ежедневието й.
Навремето се криех от нашите за много неща, не съм споделяла с родителите си болни теми, защото бяха винаги заети.
Мисля, че това го предотвратих в нашето семейсто(надявам се да е така).
Когати й купихме собствен компютър й проверявах историята на чата, без да знае тя, де.Но вече не го правя, по простата причина, че се уверявах(за сега) в искреността на думите й всеки път като я попитам за нещо!

# 204
  • София по рождение
  • Мнения: 1 240
Ооо, да задължително чета дискусиите в скайпа. Thinking

# 205
  • Хасково
  • Мнения: 592
Ооо, да задължително чета дискусиите в скайпа. Thinking

Наистина ли ?
Моята дъщеря естествено си излиза от скайпа...   Mr. Green не че крие нещо но просто не обича да и се пипат нещата както и собственото и лично пространство Simple Smile   Shocked

# 206
  • София по рождение
  • Мнения: 1 240
Ооо, да задължително чета дискусиите в скайпа. Thinking

Наистина ли ?
Моята дъщеря естествено си излиза от скайпа...   Mr. Green не че крие нещо но просто не обича да и се пипат нещата както и собственото и лично пространство Simple Smile   Shocked



Ми той и моят син не обича, но той не знае , става въпрос в темата за шпионаж Whistling

Общи условия

Активация на акаунт